"Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2017 жылғы 26 сәуірдегі № 466 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 сәуірде № 15078 болып тіркелді
"Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 4-тармағын іске асыру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 1999 жылғы 22 ақпандағы № 14 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 913 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Осы бұйрықпен бекітілген Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулықта:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Міндетті мемлекеттік тіркеуге жатпайтын жылжымалы мүлік кепілін тіркеу жөніндегі нұсқаулық (бұдан әрі – Нұсқаулық) "Жылжымалы мүлік кепілін тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және жылжымалы мүлік кепіліне тіркеу жүргізу рәсімін нақтылайды. Нұсқаулық заңнамаға сәйкес жылжымалы мүлік кепілінің жекелеген түрлерін тіркеу жүктелген Қазақстан Республикасының Ақпарат және коммуникациялар министрлігі "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) Қазақстан Республикасының бүкіл аумағында қолдануына жатады.
2. Осы Нұсқаулықта мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі – жылжымалы мүлік кепілі бойынша ақпаратқа қол жеткізудің, жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге электрондық нысанда өтініш жіберудің және тіркеуші органдардың және (немесе) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгіленген тәртіппен жасалатын өзге де іс-әрекеттерінің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе;
2) жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу – жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмiне кепіл туралы шарттағы немесе кепiл талаптары қамтылған өзге де шарттағы мәлiметтердi енгiзу жөнiнде жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу кезiнде туындайтын қатынастарға қатысушылардың іс-әрекеттерінің жиынтығын, жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк берудi және тіркеуші органдардың және (немесе) Мемлекеттік корпорацияның осы Заңда және Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде белгiленген тәртiппен жасалатын өзге де іс-әрекеттерін бiлдiретiн Мемлекеттік корпорацияның жылжымалы мүлiк кепiлiн есепке алу рәсiмi;

О внесении изменений в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации"
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 26 апреля 2017 года № 466. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 апреля 2017 года № 15078
В целях реализации пункта 4 статьи 5 Закона Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 22 февраля 1999 года № 14 "Об утверждении Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 913) следующие изменения:
в Инструкции по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, утвержденной указанным приказом:
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Инструкция по регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации (далее – Инструкция), разработана в соответствии с Законом Республики Казахстан "О регистрации залога движимого имущества" (далее – Закон) и детализирует процедуру проведения регистрации залога движимого имущества. Инструкция подлежит применению на всей территории Республики Казахстан Государственной корпорацией "Правительство для граждан" Министерства информации и коммуникаций Республики Казахстан (далее – Государственная корпорация), на которую в соответствии с законодательством возложена регистрация отдельных видов залога движимого имущества.
2. В настоящей Инструкции используются следующие понятия:
1) единый реестр залога движимого имущества - информационная система, представляющая собой единое окно доступа информации по залогу движимого имущества, направления заявления в электронной форме на регистрацию залога движимого имущества и иные действия регистрирующих органов и (или) Государственной корпорации "Правительство для граждан", совершаемые в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;
2) регистрация залога движимого имущества - процедура учета Государственной корпорацией залога движимого имущества, представляющая собой совокупность действий участников отношений, возникающих при регистрации залога движимого имущества, по включению в реестр залога движимого имущества сведений, содержащихся в договоре о залоге или ином договоре, содержащем условия залога, выдачу свидетельства о регистрации залога движимого имущества и иные действия регистрирующих органов и (или) Государственной корпорации, совершаемые в порядке, установленном Законом и иными законодательными актами Республики Казахстан;

3) жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiк – Мемлекеттiк корпорация өтiнiш берушiге беретiн және жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу фактiсiн растайтын құжат;
4) жылжымалы мүлiк кепiлiнiң тiзiлiмi (кепiл тiзiлiмi) – тiркеушi органдар және (немесе) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгiленген тәртiппен жүзеге асыратын ақпаратты есепке алу және сақтау жүйесi;
5) Мемлекеттiк корпорация – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттiк қызметтер көрсету, "бiр терезе" қағидаты бойынша мемлекеттiк қызметтер көрсетуге өтiнiштер қабылдау және көрсетiлетiн қызметтi алушыға олардың нәтижелерiн беру жөнiндегi жұмыстарды ұйымдастыру үшiн, сондай-ақ электрондық нысанда мемлекеттiк қызметтер көрсетудi қамтамасыз ету үшiн Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмi бойынша құрылған заңды тұлға;
6) өтiнiш берушi – Мемлекеттiк корпорацияға кепiлдi тiркеу туралы өтiнiш беретiн адам; кепiл мiндеттемесi тараптарының келiсiмi бойынша кепiл берушi де, кепiл ұстаушы да өтiнiш берушi болып табылады.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Нұсқаулықтың 6-тармағында көрсетiлген құжаттармен қоса берiлген өтiнiш немесе жылжымалы мүлiк кепiлiнің бірыңғай тізілімі арқылы берілген электрондық нысандағы өтiнiш жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркеуге негiз болады.";
6-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"6-тарау. Мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн екінші деңгейдегі банктер арқылы, сондай-ақ жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық тiркеу";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Жеке немесе заңды тұлғалар екiншi деңгейдегi банкпен кепiл туралы шарт немесе кепiл туралы мәлiметтер қамтылған өзге де шарт жасасқан жағдайда, екiншi деңгейдегi банк кепіл ұстаушы ретінде жеке немесе заңды тұлғаның жазбаша келiсiмiмен Мемлекеттiк корпорацияның ақпараттық жүйесіне жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуге арналған, кепiл ұстаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтiнiштi жiбередi.
Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы өтiнiштің мазмұны осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысанда толтырылады.
Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуге арналған өтiнiшке жылжымалы мүлiк кепiлi туралы шарт немесе кепiл талаптарын қамтитын өзге де шарт қоса берілмейді, бұл ретте жылжымалы мүлiк кепiлiн мемлекеттiк тiркегенi үшiн алымның бюджетке төленгенiн растайтын құжаттың деректемелерi туралы мәлiметтер қоса беріледi.

3) свидетельство о регистрации залога движимого имущества - документ, выдаваемый Государственной корпорацией заявителю и подтверждающий факт регистрации залога движимого имущества;
4) реестр залога движимого имущества (реестр залога) – система учета и хранения информации, осуществляемая регистрирующими органами и (или) Государственной корпорацией "Правительство для граждан" в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
5) Государственная корпорация – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работ по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", а также обеспечению оказания государственных услуг в электронной форме;
6) заявитель – лицо, подающее заявление о регистрации залога в Государственную корпорацию, заявителем по соглашению сторон залогового обязательства является как залогодатель, так и залогодержатель.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Основанием для государственной регистрации залога движимого имущества является заявление с приложением документов, указанных в пункте 6 настоящей Инструкции или заявление в электронной форме посредством единого реестра залога движимого имущества.";
заголовок главы 6 изложить в следующей редакции:
"Глава 6. Электронная регистрация залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, через банки второго уровня, а также через единый реестр залога движимого имущества";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. В случае заключения физическими или юридическими лицами договора о залоге или иного договора, содержащего сведения о залоге, с банком второго уровня в качестве залогодержателя, банк второго уровня с письменного согласия физического или юридического лица направляет в информационную систему Государственной корпорации заявление на регистрацию залога движимого имущества, удостоверенное электронной цифровой подписью залогодержателя.
Содержание заявления на регистрацию залога движимого имущества заполняется по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
К заявлению на регистрацию залога движимого имущества не прилагается договор о залоге движимого имущества или иной договор, содержащий условия залога, при этом прилагается сведения о реквизитах документа, подтверждающего уплату в бюджет сбора за государственную регистрацию залога движимого имущества.

Мемлекеттiк корпорация өтiнiштi алғаннан кейін бiр жұмыс күнi iшiнде кепiл ұстаушының ақпараттық жүйесiне және жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіліміне Мемлекеттiк корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы Нұсқаулықтың 8, 9-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түрiнде мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiктi не осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуден дәлелдi бас тарту туралы хабарламаны жiбередi.
Жүргізілген тіркеу туралы ақпарат екінші деңгейдегі банктің және тіркеуші органның ақпараттық жүйелерінде сақталады және құжаттамалық растауды талап етпейді.
16. Кепіл беруші осы Нұсқаулықтың 15-тармағында белгіленген тәртіппен жылжымалы мүлік кепілін электрондық тіркеуден өткізуден бас тартқан жағдайда, кепіл беруші мен кепіл ұстаушының, жылжымалы мүлік кепілін тіркеуге арналған, кепіл берушінің және кепіл ұстаушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған өтінішті осы Нұсқаулықтың 1-қосымшасына сәйкес нысандағы жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы электрондық нысанда жіберуге құқығы бар.
Жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуге арналған өтiнiшке жылжымалы мүлiк кепiлi туралы шарт немесе кепiл талаптарын қамтитын өзге де шарт қоса берiлмейдi.
Мемлекеттiк корпорация өтiнiштi алғаннан кейiн бiр жұмыс күнi iшiнде кепiл ұстаушының ақпараттық жүйесiне және жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізіміне Мемлекеттiк корпорацияның электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған осы Нұсқаулықтың 8, 9-қосымшаларына сәйкес нысандар бойынша электрондық құжат түрiнде мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеу туралы куәлiктi не осы Нұсқаулықтың 10-қосымшасына сәйкес нысан бойынша мiндеттi мемлекеттiк тiркеуге жатпайтын жылжымалы мүлiк кепiлiн тiркеуден дәлелдi бас тарту туралы хабарламаны жiбередi.
Жүргiзiлген электрондық тiркеу туралы ақпарат кепіл ұстаушының, тіркеуші органның және (немесе) Мемлекеттiк корпорацияның ақпараттық жүйелерінде сақталады және құжаттамалық растауды талап етпейдi.";
18, 19, 20 және 21-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Бас тартылған жағдайда Мемлекеттік корпорация өтiнiш берушіге осы Нұсқаулықтың 12, 15 және 16-тармақтарына сәйкес бас тарту туралы дәлелді жауапты жібереді.
19. Осы Нұсқаулықтың 16-тармағында көрсетілген жағдайларды қоспағанда, жылжымалы мүлiк кепiлiн тіркеу өтініш қабылданған кезден бастап екі жұмыс күні iшiнде жүргiзiледі.
Кепіл бойынша құқықтардың (талаптардың) басқаға ауысуы тіркелген жағдайларда, оның ішінде активтер мен міндеттемелерді бір мезгілде беру туралы шарт негізінде өзгерістер мен толықтыруларды тіркеу кезінде, өтінішке, жылжымалы мүлiк кепiлiнiң бірыңғай тiзiлiмi арқылы тіркеу жағдайларын қоспағанда, екі данада жасалған өзгерістерді, толықтыруларды енгізу туралы қол қойылған шарт (оның ішінде меншік құқығының басқаға ауысуы туралы шарт не құқықтардың (талаптардың) басқаға ауысуы туралы шарт) табыстау актісі немесе оның үзінді көшірмесі (түпнұсқасы немесе нотариалды куәландырылған көшірмесі) қоса беріле отырып табыс етіледі, ол Мемлекеттік корпорация өтініште қамтылған мәліметтерді тексергеннен кейін тіркеу туралы белгі қойылып, өтініш берушіге қайтарылады.

Государственная корпорация в течение одного рабочего дня после получения заявления направляет в информационную систему залогодержателя и единый реестр залога движимого имущества свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, в виде электронного документа по форме согласно приложениям 8, 9 к настоящей Инструкции либо уведомление о мотивированном отказе в регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
Информация о проведенной регистрации хранится в информационных системах банка второго уровня и регистрирующего органа и не требует документального подтверждения.
16. В случае отказа залогодателя в проведении электронной регистрации залога движимого имущества в порядке, установленным пунктом 15 настоящей Инструкции залогодатель и залогодержатель имеют право направить заявление на регистрацию залога движимого имущества в электронной форме, удостоверенное электронной цифровой подписью залогодателя и залогодержателя, посредством единого реестра залога движимого имущества по форме, согласно приложению 1 к настоящей Инструкции.
К заявлению на регистрацию залога движимого имущества не прилагается договор о залоге движимого имущества или иной договор, содержащий условия залога.
Государственная корпорация в течение одного рабочего дня после получения заявления направляет в информационную систему залогодержателя и единый реестр залога движимого имущества свидетельство о регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, в виде электронного документа по формам, согласно приложениям 8, 9 к настоящей Инструкции либо уведомление о мотивированном отказе в регистрации залога движимого имущества, не подлежащего обязательной государственной регистрации, по форме, согласно приложению 10 к настоящей Инструкции, удостоверенные электронной цифровой подписью Государственной корпорации.
Информация о проведенной электронной регистрации хранится в информационных системах залогодержателя, регистрирующего органа и (или) Государственной корпорации и не требует документального подтверждения.";
пункты 18, 19, 20 и 21 изложить в следующей редакции:
"18. В случае отказа Государственная корпорация направляет заявителю мотивированный ответ об отказе в соответствии с пунктами 12, 15 и 16 настоящей Инструкции.
19. Регистрация залога движимого имущества производится в течение двух рабочих дней после получения заявления, за исключением случаев, указанные в пункте 16 настоящих Правил.
В случаях регистрации уступки прав (требований) по залогу, в том числе при регистрации изменений и дополнений на основании договора об одновременной передаче активов и обязательств, к заявлению, за исключением случаев посредством единого реестра залога движимого имущества, представляется подписанный договор о внесении изменений дополнений (в том числе о переходе права собственности к другому лицу либо договор об уступке прав (требований) (договор об одновременной передаче активов и обязательств) с приложением передаточного акта или выписки из него (подлинник или нотариально заверенная копия) в двух экземплярах, который после проверки Государственной корпорацией сведений, содержащихся в заявлении, с отметкой о регистрации возвращается заявителю.

20. Кепіл беруші болып табылатын республиканың басқа өңірлерінен келген заңды тұлғалар қайта тіркелген жағдайда, сондай-ақ жеке тұлға, оның ішінде дара кәсіпкер немесе резидент емес заңды тұлға кепіл беруші болып табылса, жылжымалы мүлiк кепiлiнiң бірыңғай тiзiлiмi арқылы тіркеу жағдайларын қоспағанда, өтініш беруші тіркеу туралы белгісі бар бастапқы кепіл шартынның көшірмесін ұсынады.
21. Кепіл туралы шарттың қолданылуы аяқталған кезде тіркеу кепіл ұстаушының жазбаша өтінішті және негізгі міндеттеменің орындалғанын растайтын құжаттарды ұсынуы бойынша жылжымалы мүлік кепілі тізіліміндегі кепіл туралы жазбаны жою арқылы, сондай-ақ жылжымалы мүлiк кепiлiн тіркеу туралы куәлікті қайтару арқылы жүргізіледі. Осы мүлікке басқа кепіл ұстаушылар болған кезде жазбаны жою оларды хабардар еткендігі туралы құжатты ұсыну арқылы жүргізіледі.
Өтiнiш жылжымалы мүлік кепілінің бірыңғай тізілімі арқылы жіберіледі.".
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Тіркеу қызметі және заң қызметін ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Әділет министрінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
____________________ Д. Абаев
2017 жылғы "___" ___________

20. В случае перерегистрации юридического лица с других регионов республики, которое выступает залогодателем, а также если залогодателем выступает физическое лицо, в том числе индивидуальный предприниматель или юридическое лицо-нерезидент, заявитель предоставляет копию первоначального договора залога с отметкой о регистрации, за исключением случаев посредством единого реестра залога движимого имущества.
21. При окончании действия договора залога регистрация производится путем аннулирования записи о залоге в реестре залога движимого имущества по представлению залогодержателем письменного заявления и документов, подтверждающих исполнение основного обязательства, а также путем возврата свидетельства о регистрации залога движимого имущества. При наличии других залогодержателей на данное имущество аннулирование записи производится по представлению документа об их уведомлении.
Заявление направляется посредством единого реестра залога движимого имущества.".
2. Департаменту регистрационной службы и организации юридических услуг Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для размещения в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Министра юстиции Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр
информации и
коммуникаций Республики Казахстан
____________ Д. Абаев
"___"
___________ 2017 года