Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 12 мамырдағы № 301 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 мамырда № 15156 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 ақпандағы № 270 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Қаржы министрінің 23.02.2018 № 270 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.10.2017 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 263-бабы 2-2-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидалары осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің кейбір бұйрықтарының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін және оның ресми жариялануын;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін оның көшірмелерін күнтізбелік он күн ішінде мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында жариялануын қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2017 жылғы 1 қазаннан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қаржы министрі Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 12 мамырдағы
№ 301 бұйрығына
1-қосымша
Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 263-бабы 2-2-тармағына, "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 12 мая 2017 года № 301. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 мая 2017 года № 15156. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 23 февраля 2018 года № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 23.02.2018 № 270 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.10.2017.
В соответствии с пунктом 2-2 статьи 263 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме, согласно приложению 1 к настоящему приказу.
2. Признать утратившими силу некоторые приказы Министра финансов Республики Казахстан согласно приложению 2 к настоящему приказу.
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 октября 2017 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 мая 2017 года № 301
Правила документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2-2 статьи 263 Кодекса Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи".

2. Осы Қағидалар:
1) электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың нысанын (бұдан әрі - электрондық шот-фактура (ЭШФ);
2) ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібін;
3) ЭШФ куәландыру тәртібін;
4) түзетілген, қосымша ЭШФ алынғанын растау ерекшелігін;
5) ЭШФ сақтау тәртібін айқындайды.
3. Салық кодексінің 256, 263, 264 және 265-баптарында белгіленген талаптарға және осы Қағидаларда сәйкес жазып берілген және Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде тіркелген ЭШФ қосылған құн салығын (бұдан әрі - ҚҚС) есепке жатқызу үшін негіз болып табылады. Егер шот-фактура қағаз жеткізгіште сияқты, электрондық нысанда да жазып берілген жағдайда, онда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ҚҚС есепке жатқызуы үшін электрондық нысанда жазып берілген шот-фактура негіз болып табылады.
4. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) баждың төмендетілген ставкасы - кедендік әкелу баждардың Дүниежүзілік сауда ұйымдарында Қазақстан Республикасының міндеттемелерінде көзделген ставканың барынша жоғары деңгейінде белгіленетін Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің (бұдан әрі - ЕАЭО БКТ) қолданыстағы кедендік әкелу баж ставкасымен салыстырғанда өте төмен ставкасы;
2) заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі - филиалы, өкілдігі;
3) өкіл (оператор) – Қазақстан Республикасының шот-фактуралар жөніндегі салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын, өнімді бөлу туралы тапсырма шарттың немесе келісімнің (келісімшарттың) негізінде әрекет ететін заңды тұлға;
4) тізбе - Қазақстан Республикасының аумағына баждардың төмендетілген ставкалары, сондай-ақ осындай ставкалардың мөлшері қолданылатын Еуразиялық экономикалық одаққа (бұдан әрі - ЕАЭО) мүше мемлекеттер болып табылмайтын үшінші елдерден әкелінетін тауарлардың тізбесі;
5) Тізбеге енгізілген тауар – тауар, ЕАЭО сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасының коды (бұдан әрі - ЕАЭО СЭҚ ТН коды) және Тізбеге енгізілген атауы;
6) тіркеу куәлігі - "Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы" 2003 жылғы 7 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңында белгіленген талаптарға электрондық цифрлық қолтаңбаның сәйкес келуін растау үшін куәландырушы орталық берген қағаз жеткізгіштегі құжаты немесе электрондық құжаты;
7) уәкілетті жеке тұлға - заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесінде құжат айналымы процесінде осындай заңды тұлғаның атынан сенімхат негізінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан ЭШФ қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері;

2. Настоящие Правила определяют:
1) форму счета-фактуры, выписываемого в электронной форме (далее – электронный счет-фактура (ЭСФ);
2) порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения ЭСФ;
3) порядок заверения ЭСФ;
4) особенности подтверждения получения исправленных, дополнительных ЭСФ;
5) порядок хранения ЭСФ.
3. ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьями 256, 263, 264 и 265 Налогового кодекса и настоящими Правилами, и зарегистрированный в информационной системе электронных счетов-фактур, является основанием для отнесения в зачет налога на добавленную стоимость (далее – НДС). В случае если счет-фактура выписан как на бумажном носителе, так и в электронной форме, то основанием для отнесения в зачет НДС получателем товаров, работ, услуг является счет-фактура, выписанный в электронной форме.
4. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) пониженная ставка пошлины – ставка ввозной таможенной пошлины, более низкая по сравнению с действующей ставкой ввозной таможенной пошлины Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза (далее – ЕТТ ЕАЭС), устанавливаемая на максимальном уровне ставки, предусмотренном обязательствами Республики Казахстан во Всемирной торговой организации;
2) структурное подразделение юридического лица – филиал, представительство;
3) поверенный (оператор) – юридическое лицо, участвующее в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам, действующее на основании договора поручения или соглашения (контракта) о разделе продукции;
4) перечень – перечень товаров, ввозимых на территорию Республики Казахстан из третьих стран, не являющихся государствами-членами Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС), к которым применяются пониженные ставки пошлин, а также размеров таких ставок;
5) товар, включенный в Перечень – товар, код Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности ЕАЭС (далее – код ТН ВЭД ЕАЭС) и наименование которого включены в Перечень;
6) регистрационное свидетельство – документ на бумажном носителе или электронный документ, выдаваемый удостоверяющим центром для подтверждения соответствия электронной цифровой подписи требованиям, установленным Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года "Об электронном документе и электронной цифровой подписи";
7) уполномоченное физическое лицо – работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица), наделенный правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) операции в процессе документооборота в информационной системе электронных счетов-фактур на основании доверенности, в том числе правом подписи ЭСФ от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица);

8) уәкілетті органның нормативтік-анықтамалық ақпараты - мемлекеттік кірістер органдарының деректер базасынан берілетін және салық заңнамасына сәйкес салық құпиясы болып табылмайтын ақпарат;
9) электрондық құжат - электрондық-цифрлық нысанда ақпарат табыс етілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
10) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ) - электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы;
11) электрондық шот-фактураның ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ЭШФ АЖ) - ол арқылы ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылатын уәкілетті органның ақпараттық жүйесі;
12) ЭШФ - ЭШФ АЖ арқылы және салық заңнамасы нормаларының талаптарына және осы Қағидаларға сәйкес жазып берілген құжат;
13) ЭШФ АЖ қатысушы - ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге (бұдан әрі - Келісім) қол қойған және ЭШФ АЖ-де тіркелген тұлға;
14) ЭШФ АЖ қатысушыны есепке алу жүйесі - салық міндеттемесін орындау мақсатында жүргізілетін бастапқы есепке алу құжаттардың деректерін, бухгалтерлік есеп тіркелімдерін, салық салу объектілері және (немесе) салық салуға байланысты объектілер туралы ақпаратты қамтитын бухгалтерлік және салық есебінің жүйесі;
15) ЭШФ АЖ операторы - ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган;
16) ЭШФ АЖ-де ЭШФ-ны тіркеу – шот-фактуралардың осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуі, тіркеу куәлігінің шынайылығы және бірегей тіркеу нөмірін беру мәніне тексеруді қамтитын ЭШФ АЖ-де шот-фактураны өңдеу процесі;
17) ЭШФ өңдеу - ЭШФ Салық кодексінің 256 және 263-баптарында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексеру, мұндай талаптарға сәйкес келмейтін ЭШФ кейіннен қайтарып алу;
18) ЭШФ тіркеу нөмірі – ЭШФ-ның, оны тіркеген кезде берілетін және жеткізушінің сәйкестендіру нөмірінің, ЭШФ тіркелу күнінің және бірегей дәйексіз нөмірінің негізінде автоматты түрде ЭШФ АЖ қалыптастырылатын бірегей нөмірі.
5. Салық төлеуші, егер ЭШФ жазып беру бойынша міндеттеме Қазақстан Республикасының Салық кодексімен, сондай-ақ Еуразиялық экономикалық одағының Кедендік аумағына тауарларды әкелудің және айналымның кейбір мәселелері туралы 2015 жылғы 16 қазандағы хаттаманың іске асырылуына қабылданған Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерімен көзделсе, ЭШФ жазып беруді Салық кодексінің 256, 263, 264 және 265-баптарында және осы Қағидаларда белгіленген тәртіпте жүзеге асырады.

8) нормативно-справочная информация уполномоченного органа – информация, передаваемая из базы данных органов государственных доходов и не являющаяся налоговой тайной в соответствии с налоговым законодательством;
9) электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
10) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
11) информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение ЭСФ;
12) ЭСФ – документ, выписанный посредством ИС ЭСФ и соответствующий требованиям норм налогового законодательства и настоящим Правилам;
13) участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение об использовании ИС ЭСФ (далее – Соглашение) и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
14) учетная система участника ИС ЭСФ – система бухгалтерского и налогового учета, содержащая данные первичных учетных документов, регистров бухгалтерского учета, информацию об объектах налогообложения и (или) объектах, связанных с налогообложением, которая ведется в целях исполнения налогового обязательства;
15) оператор ИС ЭСФ – уполномоченный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ;
16) регистрация ЭСФ в ИС ЭСФ – процесс обработки счета-фактуры в ИС ЭСФ, включающий проверку на соответствие счета-фактуры требованиям настоящих Правил, на предмет действительности регистрационного свидетельства и присвоение уникального регистрационного номера;
17) обработка ЭСФ – проверка ЭСФ на соответствие требованиям, установленным статьями 256 и 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами с последующим отзывом ЭСФ, не соответствующего таким требованиям;
18) регистрационный номер ЭСФ – уникальный номер ЭСФ, присваиваемый при его регистрации и формируемый ИС ЭСФ автоматически на основе идентификационного номера поставщика, даты регистрации ЭСФ и уникального непоследовательного номера.
5. Налогоплательщик, если обязательство по выписке ЭСФ предусмотрено Налоговым кодексом, а также нормативным правовым актом Республики Казахстан, принятым в реализацию Протокола о некоторых вопросах ввоза и обращения товаров на таможенной территории Евразийского экономического союза от 16 октября 2015 года, осуществляет выписку ЭСФ в порядке, установленном статьями 256, 263, 264 и 265 Налогового кодекса и настоящими Правилами.

6. Құжат айналымының шеңберінде ЭШФ жазып беру (жөнелту) ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркелген салық төлеушілер ғана ЭШФ АЖ-де жүзеге асырады.
7. ЭШФ АЖ-де тіркелген кезде ЭШФ АЖ-ге қатысушыға мынадай мәртебе беріледі:
1) жеке тұлға;
2) дара кәсіпкер;
3) заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі).
Заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесін) ЭШФ АЖ қатысушысы ретінде тіркеуді тек заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ғана жүргізеді, ол заңды тұлғаның құрылтайшысының (құрылтайшыларының) шешімі бойынша немесе заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің басшысын тағайындау туралы қабылдаған шешімнің негізінде тағайындалады.
Егер жеке тұлға заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы болып табылған жағдайда, аталған ақпарат мемлекеттік кірістер органдарының тіркеу базасының мәліметтерімен расталады.
8. "Жеке тұлға" мәртебесімен тіркелген ЭШФ АЖ қатысушы мұндай жеке тұлға заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімше) - ЭШФ АЖ қатысушының қызметкері болып табылатын жағдайды қоспағанда, ЭШФ жазып бермейді.
9. Әрбір мәртебе бойынша тіркеу, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес қол қойылған бөлек Келісім негізінде жүргізіледі.
10. Келісім салық төлеушінің ЭЦҚ-мен куәландырылады.
ЭШФ АЖ-ге қатысушыны авторландыру және ЭШФ АЖ-де электрондық құжаттарды куәландыру үшін Ұлттық куәландырушы орталықтың (бұдан әрі - ҰКО) электрондық нысандағы тіркеу куәлігі қолданылады.
Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімше) үшін келісімге қол қою заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысына берілген екі ЭЦҚ қолданумен жүргізіледі. Бұл ретте басшыда жеке тұлғаға берілген ЭЦҚ, және заңды тұлғаға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесіне) берілген ЭЦҚ сияқты, осы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысының жеке сәйкестендіру нөмірі бар (бұдан әрі – ЖСН) ЭЦҚ болады.
11. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы электрондық нысанда жасалатын сенімхат негізінде ЭШФ АЖ-де жұмыс жасау үшін уәкілетті жеке тұлғаны, оның ішінде осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) құрылымдық бөлімшесінің қызметкерін, сондай-ақ өкілін (операторын) айқындайды.
Бұл ретте, заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы осындай заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан уәкілетті жеке тұлғаға немесе өкілге (операторға) ЭШФ АЖ-де құжат айналымының процесінде операцияларды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін құқықтарды, осындай құқықтардың қолданылу мерзімін көрсете отырып береді.
Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы уәкілетті жеке тұлғаға немесе өкілге (операторға) берілген құқықтарды түзетеді не осы құқықтардан айырады.
Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы уәкілетті жеке тұлғаларға немесе өкіл (оператор) тізбесінің өзектілігін және заңды тұлғаның (құрылымдық бөлімшенің) атынан оларға іс-әрекетті орындауға берілген құқықтарды бақылауды жүзеге асырады.

6. В рамках документооборота выписка (отправка) ЭСФ осуществляется в ИС ЭСФ исключительно налогоплательщиками, зарегистрированными в качестве участника ИС ЭСФ.
7. При регистрации в ИС ЭСФ участнику ИС ЭСФ присваиваются следующие статусы:
1) физическое лицо;
2) индивидуальный предприниматель;
3) юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица).
Регистрация юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в качестве участника ИС ЭСФ производится исключительно руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), который назначается по решению учредителя (учредителей) юридического лица или на основании принятого решения юридического лица о назначении руководителя в структурное подразделение юридического лица.
В случае если физическое лицо является руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), данная информация подтверждается сведениями регистрационной базы органов государственных доходов.
8. Участник ИС ЭСФ, зарегистрированный под статусом "физическое лицо", не выписывает ЭСФ, за исключением случая, когда такое физическое лицо является работником участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица).
9. Регистрация по каждому статусу производится на основании подписанного отдельного Соглашения, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
10. Соглашение заверяется ЭЦП налогоплательщика.
Для авторизации участников ИС ЭСФ и заверения электронных документов в системе ИС ЭСФ применяется регистрационное свидетельство в электронной форме Национального удостоверяющего центра (далее – НУЦ).
Подписание за юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) Соглашения производится с использованием двух ЭЦП, выданных руководителю юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом у руководителя имеется ЭЦП, выданная как физическому лицу, и ЭЦП, выданная как юридическому лицу (структурному подразделению юридического лица), в которой содержится индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) руководителя данного юридического лица (структурного подразделения юридического лица).
11. Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) на основании доверенности, составляемой в электронной форме, определяет уполномоченное физическое лицо, в том числе работника структурного подразделения такого юридического лица, для работы в ИС ЭСФ, а также поверенного (оператора).
При этом руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) наделяет уполномоченное физическое лицо или поверенного (оператора) правами, позволяющими осуществлять операции в процессе документооборота в ИС ЭСФ от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица), с указанием срока действия таких прав.
Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) корректирует предоставленные уполномоченному физическому лицу или поверенному (оператору) права либо лишает этих прав.
Руководитель юридического лица (структурного подразделения юридического лица) осуществляет контроль за актуальностью перечня уполномоченных физических лиц или поверенного (оператора) и предоставленных им прав на выполнение действий от имени юридического лица (структурного подразделения).

12. ЭШФ АЖ құжат айналымы процесінде мынадай операциялар орындалады:
1) ЭШФ құру - Салық кодексінің 263-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес нысанды толтыру;
2) электрондық нысанда шот-фактураны куәландыру – ЭЦҚ-мен ЭШФ-ға қол қою;
3) ЭШФ жөнелту - осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуіне тексеруді жүзеге асыру үшін құрылған және куәландырылған ЭШФ жөнелту;
4) ЭШФ өңдеу - осы Қағидалардың талаптарына сәйкес келуіне тексеруді жүзеге асыру процесі;
5) ЭШФ тіркеу - ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірін беру рәсімі. ЭШФ тіркеу өңдеу процесінде қателер болмаған жағдайда жүргізіледі;
6) ЭШФ жазып беру - Салық кодексінің 263-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және ЭШФ АЖ бірегей тіркеу нөмірін бере отырып, ЭЦҚ куәландырылған ЭШФ құру;
7) ЭШФ алу -, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ жеткізу;
8) ЭШФ қарау - тіркелген ЭШФ көрсету;
9) ЭШФ беру - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушіден тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға импортталған ЭШФ жеткізу;
10) ЭШФ кері қайтару - ЭШФ жарамсыз деп тану;
11) ЭШФ қайтару – тауарларды алушымен жұмыстарды, қызметтерді түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру, сондай-ақ бұрын жазып берген ЭШФ кері қайтару бойынша тауар жеткізушінің әрекетін қабылдамау;
12) электрондық нысанда шот-фактураларды қабылдау - ЭШФ АЖ құралдарымен өңдеу және тіркеу үшін салық төлеушінің басқа есепке алу жүйелерінен құжаттың импорты;
13) ЭШФ экспорты - ЭШФ АЖ-нен тіркелген ЭШФ сақтау, оның ішінде басқа есепке алу жүйелеріне беру.
13. Осы Қағидалардың 12-тармағында көрсетілген операцияларды жүзеге асыру кезінде ЭШФ мынадай мәртебеге ие болады:
1) "Қаралмады" - Салық кодексінің 263-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және бірегей тіркеу нөмірі берілген, ЭЦҚ-мен куәландырылған, бірақ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қарамаған ЭШФ;
2) "Жеткізілді" - Салық кодексінің 263-бабында және осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес жазып берілген және бірегей тіркеу нөмірі берілген ЭЦҚ куәландырылған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қараған ЭШФ;
3) "Жойылды" - міндетті түрде түзетілген ЭШФ жазып бере отырып, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші жойған ЭШФ;
4) "Кері қайтарылды" - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің кері қайтарған ЭШФ;
5) "Шимай" - ішінара толтырылған, редакцияланатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген құжат;

12. В процессе документооборота в ИС ЭСФ выполняются следующие операции:
1) создание ЭСФ – заполнение формы в соответствии с требованиями, установленными статьей 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами;
2) заверение счета-фактуры в электронной форме – подписание ЭСФ ЭЦП;
3) отправка ЭСФ – отправка созданного и заверенного ЭСФ для осуществления проверки на соответствие требованиям настоящих Правил;
4) обработка ЭСФ – процесс осуществления проверки на соответствие требованиям настоящих Правил;
5) регистрация ЭСФ – процедура присвоения уникального регистрационного номера ИС ЭСФ. Регистрация ЭСФ производится в случае отсутствия ошибок в процессе обработки;
6) выписка ЭСФ – создание ЭСФ, выписанного в соответствии с требованиями, установленными статьей 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, и заверенного ЭЦП с присвоенным ИС ЭСФ уникальным регистрационным номером;
7) получение ЭСФ – доставка ЭСФ, зарегистрированного в ИС ЭСФ, от поставщика товаров, работ, услуг к получателю товаров, работ, услуг;
8) просмотр ЭСФ – отображение зарегистрированного ЭСФ;
9) передача ЭСФ – доставка импортированного ЭСФ от поставщика товаров, работ, услуг к получателю товаров, работ, услуг;
10) отзыв ЭСФ – признание ЭСФ недействительным;
11) отклонение ЭСФ – отклонение получателем товаров, работ, услуг действия поставщика по выписке исправленного или дополнительного ЭСФ, либо по отзыву ранее выписанного ЭСФ;
12) прием счета-фактуры в электронной форме – импорт документа из других учетных систем налогоплательщика для обработки и регистрации средствами ИС ЭСФ;
13) экспорт ЭСФ – сохранение зарегистрированного ЭСФ из ИС ЭСФ, в том числе передача в другие учетные системы.
13. При осуществлении операций, указанных в пункте 12 настоящих Правил, ЭСФ приобретает следующие статусы:
1) "Не просмотрен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, заверенный ЭЦП, с присвоенным уникальным регистрационным номером, но не просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – ЭСФ, выписанный в соответствии с требованиями, установленными статьей 263 Налогового кодекса и настоящими Правилами, заверенный ЭЦП, с присвоенным уникальным регистрационным номером, просмотренный получателем товаров, работ, услуг;
3) "Аннулирован" – ЭСФ, аннулированный поставщиком товаров, работ, услуг, с обязательной выпиской исправленного ЭСФ;
4) "Отозван" – ЭСФ, отозванный поставщиком товаров, работ, услуг;
5) "Черновик" – частично заполненный, редактируемый документ, не отправленный получателю товаров, работ, услуг;

6) "Импортталған" - салық төлеушінің есепке алу жүйелерінен ЭШФ АЖ-не жүктелген, ол бойынша осы Қағидалардың талаптарына сәйкестігіне тексеру жүргізілген, бірақ тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
7) "Қате" - осы Қағиданың талаптарына сәйкестігін тексеруден өтпеген және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушыға жіберілмеген ЭШФ;
8) "Қабылданбаған" - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы қабылдамаған ЭШФ.
14. Түзетілген ЭШФ Салық кодексінің 263-бабы 14, 14-1, және 14-3-тармақтарында белгіленген жағдайларда жазып беріледі.
Қосымша ЭШФ Салық кодексінің 265-бабында белгіленген жағдайларда жазып беріледі.
15. ЭШФ АЖ арқылы шот-фактура жазылған жағдайда, ЭШФ АЖ бар электрондық құжат ЭШФ түпнұсқасы (телнұсқасы) болып табылады.
ЭШФ баспа түріндегі нысанында ЭШФ-ның электрондық (экрандық) нұсқасынан айырмашылықтарға жол беріледі. ЭШФ баспа нысанында жеткізуші толтырған деректемелері көрсетіледі.
16. ЭШФ АЖ-нің қатысушысы электрондық нысанда жазылатын шот-фактуралардың құжат айналымы мақсатында ЭШФ АЖ-нің мынадай қосымшаларын пайдаланады:
1) оn-Lіnе режимінде ЭШФ АЖ-де жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Web-қосымша;
2) оff-Lіnе режимінде ЭШФ АЖ-де жұмысты жүзеге асыруға мүмкіндік беретін Desktop-қосымша (интернет-қосылысы болмаған және/немесе тұрақсыз болған жағдайда);
3) ЭШФ АЖ қатысушылардың есепке алу жүйелерімен ЭШФ АЖ бірігуі жолымен Web-қосымша мен desktop-қосымшасындағы бизнес-процестерде көзделген ЭШФ АЖ-дегі барлық операцияларды ЭШФ АЖ-де орындауға мүмкіндік беретін АРІ-интерфейсі.
17. ЭШФ АЖ оның ішінде мыналарды:
1) осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкестігін тексергеннен кейін салық төлеушінің есепке алу жүйелерінде жазып берілген шот-фактураларды қабылдауды;
2) ЭШФ АЖ-де ЭШФ АЖ қатысушылар арасында хабарламалар алмасуды жүзеге асыруға мүмкіндік береді.
18. ЭШФ мынадай:
1) өнімді бөлу туралы келісім (келісімшарт) шеңберінде жасалған мәмілелер (операциялар) бойынша;
2) Салық кодексінің 242, 276-10, 276-13-баптарына сәйкес ҚҚС нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын экспортқа тауарларды өткізу жөніндегі мәмілелер (операциялар) бойынша;
3) Салық кодексінің 244 және 276-12-баптарына сәйкес ҚҚС нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын халықаралық тасымалдау бойынша қызметтерді өткізу жөніндегі айналымдар бойынша;
4) Салық кодексінің 245-бабы 1-2-тармағына сәйкес ҚҚС нөлдік ставкасы бойынша салық салынатын өткізу жөніндегі айналымдар бойынша шетел валютасында көрсету мүмкін болатын жағдайларды қоспағанда, Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында жазып беріледі.

6) "Импортированный" – ЭСФ, загруженный в ИС ЭСФ из учетных систем налогоплательщика, по которому проведена проверка на соответствие требованиям настоящих Правил, но не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
7) "Ошибочный" – ЭСФ, не прошедший проверку на соответствие требованиям настоящих Правил и не отправленный получателю товаров, работ, услуг;
8) "Отклоненный" – ЭСФ, отклоненный получателем товаров, работ, услуг.
14. Исправленный ЭСФ выписывается в случаях, установленных пунктами 14, 14-1 и 14-3 статьи 263 Налогового кодекса.
Дополнительный ЭСФ выписывается в случаях, установленных статьей 265 Налогового кодекса.
15. В случае выписки счета-фактуры посредством ИС ЭСФ оригиналом (подлинником) ЭСФ является электронный документ, содержащийся в ИС ЭСФ.
В печатной форме ЭСФ допускается отличия от электронной (экранной) версии ЭСФ. В печатной форме ЭСФ отражаются заполненные поставщиком реквизиты.
16. Участник ИС ЭСФ в целях документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме, использует следующие приложения ИС ЭСФ:
1) Web-приложение – позволяющее осуществлять работу в ИС ЭСФ в режиме on-line;
2) Desktop-приложение – позволяющее осуществлять работу с ЭСФ в режиме off-line (в условиях отсутствия и/или нестабильного интернет-соединения);
3) API-интерфейс – позволяющее внешним учетным системам выполнять в ИС ЭСФ все операции, предусмотренные бизнес-процессами в Web-приложении и desktop-приложении, путем интеграции ИС ЭСФ с учетными системами участников ИС ЭСФ.
17. ИС ЭСФ позволяет, в том числе, осуществлять:
1) прием счетов-фактур, выписанных в учетных системах налогоплательщика, после их проверки на соответствие требованиям, установленным настоящими Правилами;
2) обмен сообщениями между участниками ИС ЭСФ в ИС ЭСФ.
18. ЭСФ выписывается в национальной валюте Республики Казахстан, за исключением следующих случаев, при которых возможно указание в иностранной валюте:
1) по сделкам (операциям), заключенным (совершенным) в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) по сделкам (операциям) по реализации товаров на экспорт, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статьями 242, 276-10, 276-13 Налогового кодекса;
3) по оборотам по реализации услуг по международным перевозкам, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии со статьями 244 и 276-12 Налогового кодекса;
4) по оборотам по реализации, облагаемым по нулевой ставке НДС в соответствии с пунктом 1-2 статьи 245 Налогового кодекса.

2-тарау. ЭШФ-ны жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру және алу тәртібі
19. ЭШФ осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жазып беріледі.
20. ЭШФ мынадай бөлімдерден тұрады:
1) жалпы бөлім;
2) жеткізушінің деректемелері;
3) жеткізушінің банктік деректемелері;
4) алушының деректемелері;
5) мемлекеттік мекеменің деректемелері;
6) жүкті жіберушінің және жүкті алушының деректемелері;
7) жеткізу шарттары (келісімшарт);
8) тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері;
9) тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер;
10) бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер;
11) жеткізуші өкілінің (операторының) деректемелері;
12) сатып алушы өкілінің (операторының) деректемелері;
13) қосымша мәліметтер;
14) ЭЦҚ бойынша мәліметтер.
21. ЭШФ "Жалпы бөлім" А бөлімде:
1) "Тіркеу нөмірі" деген 1-жолда ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі. Жол ЭШФ АЖ-де құжатты тіркеу кезінде ЭШФ АЖ автоматты түрде толтырылады және ЭШФ АЖ қатысушының толтыруына және (немесе) редакциялауына арналмаған;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 1.1-жолда салық төлеушінің салық есебінде берілетін және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші дербес айқындайтын шот-фактуралардың реттік нөмірі көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
3) "Жазып берілген күн" деген 2-жолда ЭШФ алушының тіркеу және жөнелту күні көрсетіледі. Осы жол автоматты түрде толдырылады және ағымдағы күнтізбелік күнге сәйкес келеді;
4) "Қағаз жеткізгіште жазып берілген күн" деген 2.1-жолда ЭШФ АЖ-не енгізілген қағаз жеткізгіштегі шот-фактураны жазып берген күн көрсетіледі. Аталған жол мынадай негіздемелер бойынша:
Салық кодексінің 263-бабы 2-1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес;
егер қағаз тасымалдағышта шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, бұрын қағаз тасымалдағышта жазып берілген шот-фактураға түзетілген, қосымша ЭШФ жазылып берілген жағдайда;
егер қағаз тасымалдағышта шот-фактураны жазып беру күніне мұндай шот-фактураны электрондық нысанда жазып беру бойынша талап болмаса, қағаз тасымалдағышта бұрын жазып берілген шот-шактураны ЭШФ АЖ-дан қайтарған жағдайда салық төлеуші ЭШФ АЖ-ге енгізген мәліметтердің негізінде толтырылады;
5) "Айналым жасалған күн" деген 3-жолда Салық кодексінің 237-бабына сәйкес айқындалған тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді өткізу бойынша айналым жасалған күн көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
Бұл ретте, түзетілген шот-фактурада өткізу бойынша айналымды жасау күні талап ету мерзімі шегінде, бірақ жойылатын ЭШФ жазып беру күнінен бұрынғы кезеңдерде түзету мүмкіндігімен жойылатын шот-фактурада көрсетілген айналым жасалған күн бойынша айқындалады.
Қосымша шот-фактура бойынша өткізу бойынша айналым жасалған күн Салық кодексінің 237-бабында көзделген жағдайлар басталған күн бойынша айқындалады.

Глава 2. Порядок выписки, отправки, приема, регистрации, обработки, передачи и получения ЭСФ
19. ЭСФ выписывается по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
20. ЭСФ состоит из следующих разделов:
1) общий раздел;
2) реквизиты поставщика;
3) банковские реквизиты поставщика;
4) реквизиты получателя;
5) реквизиты государственного учреждения;
6) реквизиты грузоотправителя и грузополучателя;
7) Договор (контракт);
8) реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг;
9) данные по товарам, работам, услугам;
10) данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности;
11) реквизиты поверенного (оператора) поставщика;
12) реквизиты поверенного (оператора) покупателя;
13) дополнительные сведения;
14) сведения по ЭЦП.
21. В разделе А "Общий раздел":
1) в строке 1 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер ЭСФ. Поле заполняется автоматически ИС ЭСФ при регистрации документа в ИС ЭСФ и не предназначено для заполнения и (или) редактирования участником ИС ЭСФ;
2) в строке 1.1 "Номер учетной системы" указывается порядковый номер счета-фактуры, который присваивается в налоговом учете налогоплательщика и определяется поставщиком товаров, работ, услуг самостоятельно (строка подлежит обязательному заполнению);
3) в строке 2 "Дата выписки" указывается дата регистрации и отправки ЭСФ получателю. Данная строка заполняется автоматически и соответствует текущему календарному дню;
4) в строке 2.1 "Дата выписки на бумажном носителе" указывается дата выписки счета-фактуры на бумажном носителе, введенного в ИС ЭСФ. Данная строка заполняется на основании сведений, введенных в ИС ЭСФ налогоплательщиком, по следующим основаниям:
в соответствии с подпунктом 2) пункта 2-1 статьи 263 Налогового кодекса;
в случае выписки исправленного, дополнительного ЭСФ к счету-фактуре, ранее выписанному на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого счета-фактуры в электронной форме;
в случае отзыва в ИС ЭСФ счета-фактуры, ранее выписанного на бумажном носителе, если на дату выписки счета-фактуры на бумажном носителе отсутствовало требование по выписке такого счета-фактуры в электронной форме;
5) в строке 3 "Дата совершения оборота" указывается дата совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, определенная в соответствии со статьей 237 Налогового кодекса (строка подлежит обязательному заполнению).
При этом дата совершения оборота по реализации в исправленном счете-фактуре определяется по дате совершения оборота, указанной в счете-фактуре, который аннулируется, но с возможностью корректировки в прошлых периодах от даты выписки исправленного ЭСФ в пределах срока исковой давности.
Дата совершения оборота по реализации по дополнительному счету-фактуре определяется по дате наступления случаев, предусмотренных статьей 237 Налогового кодекса.

22. "Түзетілген" деген 4-жол түзетілген ЭШФ жазып беру кезінде белгілеуге жатады. Бұл ретте осы жолды белгілеу, егер "Қосымша" деген 5-жол белгіленбеген жағдайда, жүргізіледі.
"Түзетілген" деген 4-жолды белгілеген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдар міндетті түрде толтырылуға жатады:
1) "Жазып беру күні" деген 4.1-жолда жойылатын (түзетілетін) ЭШФ күні көрсетіледі;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 4.2-жолда есепке алу жүйесінде жойылатын ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 4.3-жолда жойылатын ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде өзгерістер енгізілетін ЭШФ-ның мәтін жолдары мен жиынтық бағандарында дұрыс мәліметтер мен сомалары көрсетіледі, ЭШФ-ның өзгерістер енгізілмейтін жолдары мен бағандарында бұрынғы мәліметтер көрсетіледі.
Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда түзетілген ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын куәліктің деректемелері көрсетіледі.
23. Түзетілген ЭШФ түзетілген ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
24. Түзетілген ЭШФ жазып берген кезде жойылатын ЭШФ жазып берілген түзетілген ЭШФ мен барлық қосымша ЭШФ жойылады.
25. Егер бұрын жазып берген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ бар болса, онда түзетілген ЭШФ жазып берген кезде 4.1, 4.2 және 4.3-жолдарда түзетілген ЭШФ жазып берілген күні, тіркеу нөмірі және ЭШФ есепке алу жүйесінің нөмірі көрсетіледі. Бұл ретте, бұрын жазып берілген, жойылған қосымша ЭШФ қалпына келтіру үшін түзетілген ЭШФ жазып берілген күннен бастап күнтізбелік жеті күн ішінде түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып беру қажет.
26. "Қосымша" деген 5-жолда қосымша ЭШФ жазып берілген кезде белгіленуге тиіс. Бұл ретте, аталған жолды "Түзетілген" деген 4-жолда белгі болмаған жағдайда белгілеу жүргізіледі.
Қосымша ЭШФ жазып берген кезде редакциялау үшін ЭШФ толтырылған, оған қосымша ЭШФ жазып берілетін "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолы, "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімінің "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді растайтын құжаттар" деген 32-жолы, сондай-ақ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімінің 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 және 18-бағандары, "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімінің 8, 10, 11, 13 және 14-бағандары қол жетімді.
Қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 13-бағанындағы жиынтық сомасы мен қосымша ЭШФ "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G-бөлімінің "Жанама салықтарды есептегендегі тауарлар, жұмыстар, қызметтер құны" 13-бағанындағы жиынтық сомасының арасындағы айырмашылық теріс мәнде бола алмайды.
Қосымша ЭШФ жазып берген кезде "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінің "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда қосымша ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын куәліктің деректемелері көрсетіледі.

22. Строка 4 "Исправленный" подлежит отметке при выписке исправленного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае, если не отмечена строка 5 "Дополнительный".
При отметке строки 4 "Исправленный" обязательному заполнению подлежат строки 4.1, 4.2 и 4.3:
1) в строке 4.1 "Дата выписки" указывается дата аннулируемого (исправляемого) ЭСФ;
2) в строке 4.2 "Номер учетной системы" указывается номер аннулируемого ЭСФ в учетной системе;
3) в строке 4.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер аннулируемого ЭСФ.
При выписке исправленного ЭСФ в текстовых строках и суммовых графах ЭСФ, в которые вносятся изменения, указываются правильные сведения и суммы, в строках и графах ЭСФ, в которые изменения не вносятся, указываются прежние сведения.
При выписке исправленного ЭСФ в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты свидетельства, действующего на дату выписки исправленного ЭСФ.
23. Исправленный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки исправленного ЭСФ.
24. При выписке исправленного ЭСФ аннулируются ЭСФ, к которым выписывается исправленный ЭСФ и все дополнительные ЭСФ, выписанные к аннулируемому ЭСФ.
25. В случае, если к ранее выписанному ЭСФ имеется дополнительный ЭСФ, то при выписке исправленного ЭСФ в строках 4.1, 4.2 и 4.3 указываются дата, регистрационный номер и номер учетной системы ЭСФ, к которому выписывается исправленный ЭСФ. При этом для восстановления ранее выписанного дополнительного ЭСФ, который был аннулирован, необходимо выписать дополнительный ЭСФ к исправленному ЭСФ в течение семи календарных дней с даты выписки исправленного ЭСФ.
26. Строка 5 "Дополнительный" подлежит отметке при выписке дополнительного ЭСФ. При этом отметка данной строки производится в случае отсутствия отметки в строке 4 "Исправленный".
При выписке дополнительного ЭСФ для редактирования доступны строка 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика", строка 32 "Документы, подтверждающие поставку товаров, работ, услуг" раздела F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг", а также графы 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" и графы 8, 10, 11, 13 и 14 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", заполненные в ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
Разница между итоговой суммой графы 13 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ, и итоговой суммой графы 13 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" дополнительного ЭСФ не может иметь отрицательное значение.
При выписке дополнительного ЭСФ в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" раздела В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты свидетельства, действующего на дату выписки дополнительного ЭСФ.

27. "Қосымша" деген 5-жолды белгілеген кезде 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша жазып берілетін ЭШФ деректемелері көрсетіледі:
1) "Жазып берілген күн" деген 5.1-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ күні көрсетіледі;
2) "Есепке алу жүйесінің нөмірі" деген 5.2-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ нөмірі көрсетіледі;
3) "Тіркеу нөмірі" деген 5.3-жолда қосымша ЭШФ жазып берілетін ЭШФ тіркеу нөмірі көрсетіледі.
28. Қосымша ЭШФ қосымша ЭШФ жазып беру күніне қолданыста болатын нысанда жазып беріледі.
29. ЭШФ АЖ-де тіркелмеген ЭШФ кері қайтару мүмкін емес.
30. Түзетілген ЭШФ-ға қосымша ЭШФ жазып берілген жағдайда 5.1, 5.2 және 5.3-жолдарда қосымша ЭШФ жазып берілетін түзетілген ЭШФ-ның жазып берілген күні, ЭШФ АЖ-не қатысушының тіркеу нөмірі мен есепке алу жүйесіндегі нөмірі көрсетіледі.
"Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" G бөлімнің 5, 6, 7, 9, 10, 12 және 13 жиынтық бағандары мен "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректер" Н бөлімдерінің 7, 9, 10, 12 және 13 бағандарында айырмасы (оң немесе теріс) көрсетіледі.
31. Түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берілген қосымша немесе түзетілген ЭШФ жазып берілетін ЭШФ жазып берілген күннен бастап салық заңнамасында белгіленген талап ету мерзімі шегінде жазып беріледі.
32. Егер ЭШФ АЖ-де тіркелген ЭШФ-ға түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып беру талап етілген жағдайда, мұндай жазып беру тек ЭШФ АЖ-де жүргізіледі.
33. "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 6-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ЖСН немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі - БСН) көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады);
2) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 6.1-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу және бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
3) "Жеткізуші" деген 7-жолда ЭШФ жазып беретін тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің атауы көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты - ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты - заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігінде дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар қолданылуы мүмкін;

27. При отметке строки 5 "Дополнительный" в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются реквизиты ЭСФ, к которому выписывается дополнительный:
1) в строке 5.1 "Дата выписки" указывается дата ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
2) в строке 5.2 "Номер учетной системы" указывается номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ;
3) в строке 5.3 "Регистрационный номер" указывается регистрационный номер ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
28. Дополнительный ЭСФ выписывается по форме, действующей на дату выписки дополнительного ЭСФ.
29. Отзыв ЭСФ, не зарегистрированного в ИС ЭСФ, невозможен.
30. В случае выписки дополнительного ЭСФ к исправленному ЭСФ в строках 5.1, 5.2 и 5.3 указываются дата выписки, регистрационный номер и номер в учетной системе участника ИС ЭСФ исправленного ЭСФ, к которому выписывается дополнительный ЭСФ.
В суммовых графах 5, 6, 7, 9, 10, 12 и 13 раздела G "Данные по товарам, работам, услугам" и в графах 7, 9, 10, 12 и 13 раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" указывается разница (положительная или отрицательная).
31. Исправленный или дополнительный ЭСФ выписывается в пределах срока исковой давности, установленного налоговым законодательством, с даты выписки ЭСФ, к которому выписывается дополнительный или исправленный ЭСФ.
32. В случае если требуется выписка исправленного или дополнительного ЭСФ к ЭСФ, зарегистрированному в ИС ЭСФ, такая выписка производится исключительно в ИС ЭСФ.
33. В разделе В "Реквизиты поставщика":
1) в строке 6 "ИИН/БИН" указываются ИИН или бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) поставщика товаров, работ, услуг (строка подлежит обязательному заполнению);
2) в строке 6.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения;
3) в строке 7 "Поставщик" указывается наименование поставщика товаров, работ, услуг, выписывающего ЭСФ (строка подлежит обязательному заполнению):
в отношении индивидуальных предпринимателей, являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по НДС;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся поставщиками товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;

4) "Қатысу үлесі" деген 7.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "F" деген торкөзді белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
5) "Орналасқан орнының мекенжайы" деген 8-жолда Салық кодексінің 560-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің орналасқан орнының мекенжайы көрсетіледі. Деректер базасында орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол толтырылмай қалдырылады, оны қолмен толтыру құқығы болмайды;
6) "ҚҚС төлеушінің куәлігі" деген 9-жолда ЭШФ жазып беретін тұлғаның ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің деректемелері көрсетіледі. "Сериясы" деген 9.1 және "Нөмірі" деген 9.2-жолдарда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің ҚҚС төлеуші тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі. Егер тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші резидент заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі болып табылса, онда бұл жолда құрылымдық бөлімшесі болып табылатын ҚҚС төлеуші заңды тұлға тіркеу есебіне қою туралы куәлігінің сериясы мен нөмірі көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады). Егер жеткізуші ҚҚС төлеуші болып табылмаған жағдайда, онда 9.1 және 9.2-жолдар толтырылмайды.
34. "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда мыналарға:
"А" ұяшығында - егер жеткізуші комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында - егер жеткізуші комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында - егер жеткізуші экспедитор болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында - егер жеткізуші лизинг беруші болып табылған жағдайда;
"Е" ұяшығында - егер жеткізуші өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында - егер жеткізуші бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда белгі қойылады.
Бұл ретте, "Саны" деген 10.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетіледі. "F" торкөзде белгіленген және В "Жеткізушінің деректемелері" және Н "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректері" бөлімінде "Саны" деген 10.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілген жағдайда, бірлескен қызмет туралы шартқа әрбір қатысушы бойынша толтырылады;
"G" ұяшығында - егер жеткізуші:
тауарлар экспорты кедендік рәсімінде тауарлардың әкетуін жүзеге асырған;
тауарды Қазақстан Республикасының аумағынан ЕАЭО мүше мемлекеттердің аумағына әкетуін жүзеге асырған жағдайда толтырылады;
"H" ұяшығында – егер жеткізуші халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін салық төлеуші болып табылған;
"I" ұяшығында – егер жеткізуші сенім білдірілген адам болып табылған жағдайда толтырылады.

4) в строке 7.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполнена в случае отметки ячейки "F" в строке 10 "Категория поставщика";
5) в строке 8 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения поставщика товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 560 Налогового кодекса. В случае отсутствия в базе данных адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;
6) в строке 9 "Свидетельство плательщика НДС" указываются реквизиты свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС лица, выписывающего ЭСФ. В строках 9.1 "Серия" и 9.2 "Номер" указываются серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС поставщика товаров, работ, услуг. В случае, если поставщиком товаров, работ, услуг является структурное подразделение юридического лица-резидента, то в данной строке указываются серия и номер свидетельства о постановке на регистрационный учет по НДС юридического лица-плательщика НДС, структурным подразделением которого оно является (строка подлежит обязательному заполнению). В случае, если поставщик не является плательщиком НДС, то строки 9.1 и 9.2 не заполняются.
34. В строке 10 "Категория поставщика" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если поставщик является комитентом;
ячейке "В" – в случае если поставщик является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если поставщик является экспедитором;
ячейке "D" – в случае если поставщик является лизингодателем;
ячейке "Е" – в случае если поставщик является участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
ячейке "F" – в случае если поставщик является участником договора о совместной деятельности.
При этом в строке 10.1 "Количество" указывается количество участников договора о совместной деятельности. В случае отметки ячейки "F" и указания количества участников договора о совместной деятельности в строке 10.1 "Количество" разделы В "Реквизиты поставщика" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняются по каждому участнику договора о совместной деятельности;
ячейке "G" – в случае если поставщик:
осуществляет вывоз товара в таможенной процедуре экспорта товаров;
осуществляет вывоз товара с территории Республики Казахстан на территорию государства-члена ЕАЭС;
ячейке "H" – в случае если поставщик является налогоплательщиком, оказывающим услуги по международным перевозкам;
ячейке "I" – в случае если поставщик является доверителем.

35. ЭШФ бірлескен қызмет туралы шарттардың шеңберінде жазып берілген жағдайда "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде:
1) Салық кодексінің 235-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес оның атынан ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шарттың қатысушысының деректемелері;
2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
ЭШФ тапсырыс шарты шеңберінде жазып берілген жағдайда, "Жеткізушінің деректемелері" В бөлімінде Салық кодексінің 233-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
"Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы" "F" торкөзді белгілеген кезде бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілетін "Cаны" 10.1-жол толтырылады, бұл бірлескен қызметтің әрбір қатысушысы үшін толтырылатын "Жеткізушінің деректемелері" В және "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" Н бөлімдерінің санын арттырады;
3) экспорттаушы, өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылатын, сондай-ақ Салық кодексінің 245-бабы 1-2-тармағына сәйкес тауарларды өткізу бойынша айналым бойынша ҚҚС нөлдік ставкасын қолданатын тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші "ӨБК қатысушы" "Е" торкөзін немесе "Экспорттаушы" "G" торкөзін белгілейді. Бұл торкөзді белгілеген кезде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуші ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады;
4) халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші Салық кодексінің 244-бабына сәйкес "Халықаралық тасымалдар" "Н" торкөзін белгілейді. Бұл торкөзді белгілеген кезде Халықаралық тасымалдар бойынша қызмет көрсететін жеткізуші, ЭШФ-ны шетел валютасында жазып бере алады.
36. "Қосымша мәліметтер" деген 11-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
37. "Жеткізушінің банктік деректемелері" B1 бөлімінде:
1) "КБе" деген 12-жолда – тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің бенефициар коды екі цифр көрсетіледі: бенефициардың резиденттік белгісі және бенефициардың экономика секторы (бұл жол Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 1011 тіркелген "Экономика секторларының және төлемдер белгілеу кодтарын қолдану және төлемдер бойынша оларға сәйкес мәліметтер ұсыну қағидаларын бекіту туралы" 1999 жылғы 15 қарашадағы № 388 қаулысына сәйкес толтырылады);

35. В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, от имени которого выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 235 Налогового кодекса;
2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе В "Реквизиты поставщика" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса.
При отметке ячейки "F" "Участник договора о совместной деятельности" заполняется строка 10.1 "Количество", в которой указывается количество участников договора о совместной деятельности, что увеличивает количество разделов В "Реквизиты поставщика" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности", которые заполняются для каждого участника совместной деятельности;
3) поставщик товаров, работ, услуг, являющийся экспортером, участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП), а также применяющий нулевую ставку НДС по оборотам по реализации товаров в соответствии с пунктом 1-2 статьи 245 Налогового кодекса, отмечает ячейку "E" "Участник СРП" или ячейку "G" "Экспортер". При отметке одной из данных ячеек поставщик товаров, работ, услуг может выписывать ЭСФ в иностранной валюте;
4) поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам в соответствии со статьей 244 Налогового кодекса, отмечает ячейку "H" "Международный перевозчик". При отметке данной ячейки поставщик, оказывающий услуги по международным перевозкам, может выписывать ЭСФ в иностранной валюте.
36. В строке 11 "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
37. В разделе B1 "Банковские реквизиты поставщика":
1) в строке 12 "КБе" – код бенефициара поставщика товаров, работ, услуг указываются две цифры: признак резидентства бенефициара и сектор экономики бенефициара (данная строка заполняется в соответствии с постановлением правления Национального Банка Республики Казахстан от 15 ноября 1999 года № 388 "Об утверждении Правил применения кодов секторов экономики и назначения платежей и представления сведений по платежам в соответствии с ними", зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 1011);

2) "ЖСК" деген 13-жолда банк шотының нөмірі көрсетіледі;
3) "БСК" деген 14-жолда 13-жолда көрсетілген жеткізушінің есеп шоты ашық жеткізуші банкінің банктік сәйкестендіру коды көрсетіледі;
4) "Банктің атауы" деген 15-жолда "БСК" деген 14-жолда көрсетілетін банктің атауы, БСК көрсетіледі.
Бұл бөлім егер "Алушының санаты" 20-жолда "Мемлекеттік мекемелер" "Е" торкөзі белгіленсе, міндетті түрде толтыруға жатады. Сондай-ақ, бұл бөлімді егер тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді алушы мемлекеттік мекеме болып табылмаса толтыруы мүмкін.
38. ЭШФ "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) "ЖСН/БСН" деген 16-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
Егер "Алушының санаты" деген 20-жолдың "Резидент емес" Ғ торкөзі белгіленсе, бұл жол толтыруға міндетті болып табылмайды;
2) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 16.1-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
3) "Алушы" деген 17-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының атауы көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады):
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын жеке тұлғаларға қатысты - тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын дара кәсіпкерлерге қатысты - ҚҚС бойынша тіркеу есебіне қою туралы куәлікте көрсетілген салық төлеушінің тегі, аты, әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) атауы;
тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушылар болып табылатын заңды тұлғаларға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелеріне) қатысты - заңды тұлғаны (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшені) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтамада көрсетілген атауы. Бұл ретте, ұйымдық-құқықтық нысанын көрсету бөлігіндегі дәстүрге, оның ішінде іскерлік айналымдағы дәстүрге сәйкес аббревиатуралар пайдаланылуы мүмкін;
4) "Қатысу үлесі" деген 17.1-жолда бірлескен қызметке қатысу үлесі көрсетіледі. Бұл жол "Жеткізушінің санаты" деген 20-жолда "D" деген ұяшықты белгілеген жағдайда толтырылуы мүмкін;
5) "Орналасқан орнының мекенжайы" деген 18-жолда Салық кодексінің 560-бабы 7-тармағына сәйкес тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының орналасқан жері көрсетіледі. Деректер базасында орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол толтырылмай қалдырылады оны қолмен толтыру құқығы болмайды (жеке тұлғаның атына ЭШФ жазып берген жағдайда, жол толтыру үшін міндетті емес);

2) в строке 13 "ИИК" указывается номер банковского счета;
3) в строке 14 "БИК" указывается банковский идентификационный код банка поставщика, в котором открыт расчетный счет поставщика, указанного в строке 13;
4) в строке 15 "Наименование Банка" указывается наименование банка, БИК которого указан в строке 14 "БИК".
Данный раздел подлежит обязательному заполнению, если в строке 20 "Категория получателя" отмечена ячейка "Е" "Государственные учреждения". Также возможно заполнение данного раздела, если получателем товаров, работ, услуг не является государственное учреждение.
38. В разделе С "Реквизиты получателя":
1) в строке 16 "ИИН/БИН" указываются ИИН или БИН получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит обязательному заполнению).
В случае если отмечена ячейка "F" "Нерезидент" в строке 20 "Категория получателя", данная строка является не обязательной для заполнения;
2) в строке 16.1 "БИН реорганизованного лица" при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения;
3) в строке 17 "Получатель" указывается наименование получателя товаров, работ, услуг (строка подлежит обязательному заполнению):
в отношении физических лиц, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность);
в отношении индивидуальных предпринимателей, являющихся получателями товаров, работ, услуг, – фамилия, имя, отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование налогоплательщика, указанное в свидетельстве о постановке на регистрационный учет по НДС;
в отношении юридических лиц (структурных подразделений юридического лица), являющихся получателями товаров, работ, услуг, – наименование, указанное в справке о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (структурного подразделения юридического лица). При этом в части указания организационно-правовой формы возможно использование аббревиатуры в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота;
4) в строке 17.1 "Доля участия" отражается доля участия в совместной деятельности. Данная строка может быть заполонена в случае отметки ячейки "D" в строке 20 "Категория получателя";
5) в строке 18 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения получателя товаров, работ, услуг в соответствии с пунктом 7 статьи 560 Налогового кодекса. В случае отсутствия адреса места нахождения в базе данных поле остается не заполненным, без права заполнения вручную (строка не обязательна для заполнения в случае выписки ЭСФ в адрес физического лица);

6) "Ел коды" деген 18.1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды көрсетіледі (Шешімге 22-қосымша).
Аталған жол:
Қазақстан Республикасының аумағында тауардың өткізілуін;
Қазақстан Республикасының аумағында тауарды бір заңды тұлғаның шегінде беруді қоспағанда, міндетті түрде толтыруға жатады.
39. "Қосымша мәліметтер" деген 19-жолда мәмілелерге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізушінің қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
40. "Алушының санаты" деген 20-жолда:
"А" ұяшығында - егер алушы комитент болып табылған жағдайда;
"В" ұяшығында - егер алушы комиссионер болып табылған жағдайда;
"С" ұяшығында - егер алушы лизинг алушы болып табылған жағдайда;
"D" ұяшығында - егер алушы бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушы болып табылған жағдайда белгі қойылады.
Бұл ретте, "Саны" деген 20.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетіледі. "D" ұяшығы белгіленген және С "Алушының деректемелері" және Н "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректері" деген бөлімдерінің "Саны" деген 20.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушылардың саны көрсетілген жағдайда, бірлескен қызмет туралы шартқа әрбір қатысушы бойынша толтырылады;
"Е" ұяшығында - егер алушы мемлекеттік мекеме болып табылған жағдайда;
"F" ұяшығында - егер алушы Қазақстан Республикасындағы салық есебінде тұрмаған резидент емес немесе оның мекенжайына, бір заңды тұлғаның шегінде оны беруге байланысты тауарларды ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағына әкету жүзеге асырылатын жеткізушінің құрылымдық бөлімшесі болып табылған жағдайда толтырылады;
"G" ұяшығында - егер жеткізуші:
өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы;
өнімді бөлу туралы келісімге (келісімшартқа) (ӨБК) қатысушы болып табылатын салық төлеушіге тауарларды жеткізуге шарт бойынша жеткізуші болып табылған жағдайда;
"Н" ұяшығы – егер жеткізуші өкіл болып табылған жағдайда;
"І" ұяшығы - егер алушы бақылау-касса машиналардың чектерін міндетті түрде бере отырып, тауар сатылған жеке тұлға болып табылған жағдайда толтырылады.
Бірлескен қызмет туралы шарттар шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда "Алушының деректемелері" С бөлімінде:
1) Салық кодексінің 235-бабы 3-тармағының 1) тармақшасына сәйкес ЭШФ жазып берілетін өкілінің немесе бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының деректемелері;

6) в строке 18.1 "Код страны" указывается буквенный код страны согласно классификатору стран мира, утвержденному Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (приложение № 22 к Решению).
Данная строка подлежит обязательному заполнению, за исключением:
реализации товара на территории Республики Казахстан;
передачи товара в пределах одного юридического лица на территории Республики Казахстан.
39. В строке 19 "Дополнительные сведения" указываются дополнительные сведения поставщика товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
40. В строке 20 "Категория получателя" делается отметка в:
ячейке "А" – в случае если получатель является комитентом;
ячейке "В" – в случае если получатель является комиссионером;
ячейке "С" – в случае если получатель является лизингополучателем;
ячейке "D" – в случае если получатель является участником договора о совместной деятельности.
При этом в строке 20.1 "Количество" указывается количество участников договора о совместной деятельности. В случае отметки ячейки "D" и указания количества участников договора о совместной деятельности в строке 20.1 "Количество" разделы С "Реквизиты получателя" и Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняются по каждому участнику договора о совместной деятельности;
ячейке "Е" – в случае если получатель является государственным учреждением;
ячейке "F" – в случае если получатель является нерезидентом, не состоящим на налоговом учете в Республике Казахстан, или структурным подразделением поставщика, в адрес которого осуществляется вывоз товара на территорию государства-члена ЕАЭС в связи с его передачей в пределах одного юридического лица;
ячейке "G" – в случае если поставщик является:
участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
поставщиком по договору на поставку товаров налогоплательщику, являющимся участником соглашения (контракта) о разделе продукции (СРП);
ячейке "H" – в случае если получатель является доверителем;
ячейке "I" – в случае если получателем является физическое лицо, которому реализован товар с обязательным представлением чека контрольно-кассовой машины.
В случае выписки ЭСФ в рамках договоров о совместной деятельности в разделе С "Реквизиты получателя" указываются:
1) реквизиты поверенного или участника договора о совместной деятельности, которому выписывается ЭСФ, в соответствии с подпунктом 1) пункта 3 статьи 235 Налогового кодекса;

2) бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысының деректемелері көрсетіледі.
"Алушының деректемелері" С бөліміндегі тапсырма шартының шеңберінде ЭШФ жазып берілген жағдайда Салық кодексінің 233-бабына сәйкес сенім білдірушінің деректемелері көрсетіледі.
41. ЭШФ "Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімінде:
1) "ЖСК" деген 21-жолда:
мемлекеттік мекеменің қаржыландыру көзіне қарай республикалық бюджетке (облыстық бюджетке (республикалық маңызы бар қала (астана) бюджетіне) не аудан (облыстық маңызы бар қала) бюджетіне) түсетін түсімдерді есепке алу;
мемлекеттік мекемелердің тауарларды (жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді) өткізуден түсетін ақшаны есепке алу және олардың есебінен шығыстарды жүргізу;
мемлекеттік мекемелер үшін демеушілік, қайырымдылық көмектен түсетін, олар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес алатын ақшаны есепке алу және жұмсау;
мемлекеттік мекемеге қайтарымды не белгілі бір жағдайлар басталған кезде тиісті бюджетке немесе үшінші тұлғаларға аудару шартында жеке және (немесе) заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік мекемеге беретін ақшаны есепке алу;
ерекше шығыстарды жүргізуге арналған бюджет ақшасын есепке алу және оларды пайдалану жөніндегі операцияларды есептеу үшін қолма-қол ақшаны бақылау шотының тиісті жеке сәйкестендіру коды;
2) "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" деген 22-жолда Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2009 жылғы 25 мамырдағы № 215 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5702 тіркелген) республикалық немесе жергілікті бюджеттің есебінен ұсталатын, сатудан түсетін ақша өздерінің иелігінде қалатын мемлекеттік мекемелердің тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері тізбесінің сыныптауышына сәйкес тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды көрсетіледі. Бұл жол толтыру үшін міндетті болып табылмайды;
3) "Төлем мақсаты" деген 23-жолда осы шот-фактура бойынша мемлекеттік мекеме сатып алған тауарларға, жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу үшін төлем мақсаты көрсетіледі;
4) "БСК" деген 24-жолда ЭШФ АЖ автоматты түрде бюджеттің атқарылуы жөніндегі орталық уәкілетті органның банктік сәйкестендіру нөмірін көрсетеді.
Осы тармақта көрсетілген деректемелер Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9934 тіркелген Қаржы министрінің 2014 жылғы 4 желтоқсандағы № 540 бұйрығымен бекітілген Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесіне сәйкес толтырылады.

2) реквизиты каждого участника договора о совместной деятельности.
В случае выписки ЭСФ в рамках договора поручения в разделе С "Реквизиты получателя" указываются реквизиты доверителя в соответствии со статьей 233 Налогового кодекса.
41. В разделе С1 "Реквизиты государственного учреждения":
1) в строке 21 "ИИК" указывается соответствующий индивидуальный идентификационный код контрольного счета наличности для учета операций по:
зачислению поступлений в республиканский бюджет (областной бюджет, бюджет города республиканского значения (столицы)), либо районный бюджет (города областного значения) в зависимости от источника финансирования государственного учреждения;
зачислению денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг) и проведением за счет них расходов;
зачислению и расходованию денег от спонсорской, благотворительной помощи для государственных учреждений, получаемой ими в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
зачислению денег, передаваемых государственному учреждению в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан физическими и (или) юридическими лицами на условиях их возвратности либо перечисления при наступлении определенных условий в соответствующий бюджет или третьим лицам;
зачислению бюджетных денег и их использованию на проведение особых расходов;
2) в строке 22 "Код товаров, работ, услуг" указывается код товаров, работ, услуг в соответствии с классификатором перечня товаров, работ, услуг государственных учреждений, содержащихся за счет республиканского или местного бюджета деньги от реализации, которых остаются в их распоряжении, утвержденным приказом Министра финансов от 25 мая 2009 года № 215 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5702). Данная строка является не обязательной для заполнения;
3) в строке 23 "Назначение платежа" указывается назначение платежа для оплаты товаров, работ, услуг, приобретенных государственным учреждением по данному счету-фактуре;
4) в строке 24 "БИК" указывается банковский идентификационный код центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Реквизиты, указанные в настоящем пункте, заполняются в соответствии с Правилами исполнения бюджета и его кассового обслуживания, утвержденными приказом Министра финансов от 4 декабря 2014 года № 540, зарегистрированным в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 9934.

"Мемлекеттік мекеменің деректемелері" С1 бөлімін толтыру "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің коды" 22-жолын қоспағанда, ЭШФ-ны мемлекеттік мекеменің атына жазып берген кезде міндетті болып табылады.
42. ЭШФ "Жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының деректемелері" деген D бөлімінде жүкті жөнелтушінің және жүкті алушының (олар болған кезде) мынадай деректемелері:
1) "ЖСН/БСН" 25.1-жолда жүкті жөнелтушінің ЖСН немесе БСН;
2) "Атауы" 25.2-жолда жүкті жөнелтушінің атауы;
3) "Жөнелту мекенжайы" 25.3-жолда тауарды жөнелту орынының мекенжайы;
4) "ЖСН/БСН" 26.1-жолда жүкті алушының ЖСН немесе БСН;
5) "Атауы" 26.2-жолда жүкті алушының атауы;
6) "Жеткізу мекенжайы" 26.3-жолда тауарды жеткізу орынының мекенжайы көрсетіледі;
7) "Ел коды" 26.4-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес елдің әріптік коды (Шешімге 22-қосымша).
Аталған жол:
Қазақстан Республикасының аумағында тауардың өткізілуін;
Қазақстан Республикасының аумағында тауарды бір заңды тұлғаның шегінде беруді қоспағанда, міндетті түрде толтыруға жатады.
43. "Шарт (келісімшарт)" Е бөлімінде:
1) "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарт (келісімшарт)" 27.1-жолда белгі жасалады және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шарттың (келісімшарттың) нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" 27.3-жолы және тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге шарттың (келісімшарттың) күні көрсетілетін "Күні" 27.4-жолы толтырылады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартсыз (келісімшартсыз)" деген 27.2-жолды белгілеген кезде 27.3 және 27.4-жолдар толтыруға жатпайды;
2) "Шарт бойынша төлем талаптары" 28-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес төлем талаптары көрсетіледі;
3) "Жөнелту тәсілі" 29-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуге арналған шартқа (келісімшартқа) сәйкес жөнелту тәсілі көрсетіледі. Жөнелту тәсілі "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген көлік және тауарларды тасымалдау жіктеуішіне сәйкес сандық кодпен көрсетіледі (Шешімге 3-қосымша);
4) "Тауарларды жеткізу сенімхат бойынша жүзеге асырылды" 30-жолы тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың нөмірі көрсетілетін "Нөмірі" 30.1-жолдан және оның негізінде осындай тауарларды жеткізу жүзеге асырылған сенімхаттың күні көрсетілетін "Күні" 30.2-жолдан тұрады. Бұл жолдар өзара тәуелді жолдар болып табылады;

Заполнение раздела C1 "Реквизиты государственного учреждения" является обязательным при выписке ЭСФ в адрес государственных учреждений, за исключением строки 22 "Код товара, работ, услуг".
42. В разделе D "Реквизиты грузоотправителя и грузополучателя" ЭСФ указываются следующие реквизиты грузоотправителя и грузополучателя (при их наличии):
1) в строке 25.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузоотправителя;
2) в строке 25.2 "Наименование" – наименование грузоотправителя;
3) в строке 25.3 "Адрес отправки" – адрес места отправки товара;
4) в строке 26.1 "ИИН/БИН" – ИИН или БИН грузополучателя;
5) в строке 26.2 "Наименование" – наименование грузополучателя;
6) в строке 26.3 "Адрес доставки" – адрес места доставки товара;
7) в строке 26.4 "Код страны" – буквенный код страны согласно классификатору стран мира, утвержденному Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (приложение № 22 к Решению).
Данная строка подлежит обязательному заполнению, за исключением:
реализации товара на территории Республики Казахстан;
передачи товара в пределах одного юридического лица на территории Республики Казахстан.
43. В разделе Е "Договор (контракт)":
1) в строке 27.1 "Договор (контракт) на поставку товаров, работ, услуг" делается отметка и заполняются строки 27.3 "Номер", в которой указывается номер договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг, и 27.4 "Дата", в которой указывается дата договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг. Данные строки являются взаимозависимыми строками. При отметке строки 27.2 "Без договора (контракта) на поставку товаров, работ, услуг" не подлежат заполнению строки 27.3 и 27.4;
2) в строке 28 "Условия оплаты по договору" указываются условия оплаты согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг;
3) в строке 29 "Способ отправления" указывается способ отправления согласно договору (контракту) на поставку товаров, работ, услуг. Способ отправления указывается цифровым кодом согласно классификатору видов транспорта и транспортировки товаров, утвержденному Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (приложение № 3 к Решению);
4) строка 30 "Поставка товаров осуществлена по доверенности" содержит строки 30.1 "Номер", в которой указывается номер доверенности, на основании которой осуществлена поставка товаров, и 30.2 "Дата", в которой указывается дата доверенности, на основании которой осуществлена такая поставка товаров. Данные строки являются взаимозависимыми строками;

5) "Межелі пункті" 31-жолда тауарды жеткізу орнының әкімшілік-аумақтық бірлігі көрсетіледі.
Аталған жол, Қазақстан Республикасының аумағынан тауарды, оның ішінде тауарды бір заңды тұлғаның шегінде беруге байланысты әкеткен жағдайда толтыруға жатады;
6) "Жөнелту шарттары" 31-1-жолда "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланатын жіктеушілер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген жөнелту шарттарына сәйкес дәстүрлі, оның ішінде іскерлік айналымы (Инкотермс) дәстүрлеріне сәйкес халықаралық операциялар үшін бас әріптермен, латын шрифінде үш мәнді әріпті код көрсетіледі (Шешімге 13-қосымша).
44. "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттардың деректемелері" F бөлімде "Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжат" 32-жолда тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді жеткізуді растайтын құжаттың нөмірі мен күні көрсетіледі, "Нөмірі" деген 32.1 және "Күні" деген 32.2-жолдардан тұрады (егер 32.1 және 32.2-жолдар толтырылған жағдайда, жол міндетті түрде толтыруға жатады).
45. "Тауарлар, жұмыстар, көрсетілетін қызметтер бойынша деректер" деген G бөлімінде:
1) "Валюта коды" деген 33.1-жолда Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 Шешімімен бекітілген "Валюталар жіктеуіші" деген 23-қосымшаға сәйкес валюта коды көрсетіледі (жол, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" "Е" ұяшық немесе "Экспорттаушы" "G" ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе толтырылады);
2) "Валюта бағамы" деген 33.2-жолда:
егер жеткізуші, ол үшін Салық кодексінің 308-1-бабы 1-тармағына сәйкес салық салу режимі көзделген жер қойнауын пайдаланушы болып табылған жағдайда - өнімді бөлу туралы келісімдерге (келісімшарттарға) сәйкес қолданылатын валюта бағамы;
өзге жағдайларда - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді іске асыру бойынша айналым жасау күнінде белгіленген валютаның нарықтық бағамы көрсетіледі.
Жол, егер "Жеткізушінің санаты" деген 10-жолда "ӨБК қатысушы немесе ӨБК шеңберінде жасалған мәміле" Е ұяшық немесе "Экспорттаушы" G ұяшық немесе "Халықаралық тасымалдаушы" "Н" ұяшық белгіленсе және "Валюта коды" деген 33.1-жолда "KZT"-ден өзгеше мән көрсетілсе, осы жол толтырылады.
46. "Р\с №" деген 1-бағанда тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің әрбір атауы бойынша жолдың реттік нөмірі көрсетіледі.
47. "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығу тегінің белгілері" 2-бағанда тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығу тегінің мынадай белгілері (бұдан әрі – Белгі) көрсетіледі:
"1" – Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекеттерден немесе үшінші елдерден әкелінген Тізбеге енгізілген тауарды өткізген жағдайда.

5) в строке 31 "Пункт назначения" указывается административно-территориальная единица место поставки товара.
Данная строка подлежит заполнению в случае вывоза товара с территории Республики Казахстан, в том числе в связи с передачей товара в пределах одного юридического лица;
6) в строке 31-1 "Условия поставки" указывается трехзначный буквенный код заглавными буквами, латинским шрифтом в соответствии с классификатором условий поставки, утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (приложение № 13 к Решению), для международных операций в соответствии с обычаями, в том числе обычаями делового оборота (Инкотермс).
44. В разделе F "Реквизиты документов, подтверждающих поставку товаров, работ, услуг" строка 32 "Документ, подтверждающий поставку товаров, работ услуг" содержит строки 32.1 "Номер" и 32.2 "Дата", в которых указываются номер и дата документа, подтверждающего поставку товаров, работ, услуг (в случае, если заполнена одна из строк 32.1 и 32.2, то вторая строка подлежит обязательному заполнению).
45. В разделе G "Данные по товарам, работам, услугам":
1) в строке 33.1 "Код валюты" указывается код валюты в соответствии с приложением 23 "Классификатор валют", утвержденным Решением Комиссии Таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 (строка заполняется в случае если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП или сделки, заключенной в рамках СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик");
2) в строке 33.2 "Курс валюты" указываются:
курс валюты, применяемый в соответствующих соглашениях (контрактах) о разделе продукции, – в случае если поставщиком является недропользователь, для которого предусмотрен режим налогообложения согласно пункту 1 статьи 308-1 Налогового кодекса;
рыночный курс валюты, установленный на дату совершения оборота по реализации товаров, работ, услуг, – в иных случаях.
Строка заполняется в случае, если в строке 10 "Категория поставщика" отмечена ячейка "E" "Участник СРП" или ячейка "G" "Экспортер" или ячейка "H" "Международный перевозчик" и в строке 33.1 "Код валюты" указано значение, отличное от "KZT".
46. В графе 1 "№ п/п" указывается порядковый номер строки по каждому наименованию товаров, работ, услуг.
47. В графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг" указываются следующие признаки происхождения товара, работ, услуг (далее – Признак):
"1" – в случае реализации товара, включенного в Перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС или третьих стран.

Егер тауар "Қосымша деректер" 12-жолда "БКТ", "ДСҰ" немесе "КО" әріптік мәндер көрсетілген ЭШФ алдыңғы версия бойынша сатып алынған жағдайда, онда осы тауар "1" Белгіге жатады;
"2" - Қазақстан Республикасының аумағына ЕАЭО мүше мемлекеттерден немесе үшінші елдерден әкелінген Тізбеге енгізілмеген тауарды өткізген жағдайда;
"3" - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, Тізбеге енгізілген тауарды өткізген жағдайда;
"4" - Қазақстан Республикасының аумағында өндірілген, Тізбеге енгізілмеген тауарды өткізген жағдайда;
"5" - "1", "2", "3", "4" белгілеріне жатпайтын тауарды өткізген жағдайда;
"6" - жұмыстарды орындаған, қызметтерді көрсеткен жағдайда;
Осы жол толтыру үшін міндетті болып табылады.
48. "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің атауы" деген 3-бағанда салық төлеуші өзінің есепке алу жүйесінде пайдаланатын тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауына өткізілетін тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің тиісті атауы көрсетіледі.
Осы жол "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3", "4", "5", "6" белгілеріне жататын тауарлар бойынша міндетті түрде толтыруға жатады.
49. "Тауарларға арналған декларацияға немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішке сәйкес тауарлардың атауы" 3/1-бағанда үшінші елдердің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның негізгі (қосалқы) парағының 31-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 2-бағанында көрсетілген тауардың атауы көрсетіледі.
Аталған жол "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" белгілеріне жататын тауарлар бойынша міндетті түрде толтыруға жатады.
50. "Тауарлардың (ЕАЭО СЭҚ ТН) коды" 4-бағанда ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
"Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2" белгілеріне жататын тауарлар өткізілген жағдайда, үшінші елдердің аумағынан импорты кезінде тауарларға арналған декларацияның 33-бағанында немесе ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан импорты кезінде тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 3-бағанында көрсетілген ЕАЭО СЭҚ ТН коды көрсетіледі.
Осы жол "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1", "2", "3" белгілеріне, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "4" белгіге жататын тауарлар бойынша міндетті түрде толтыруға жатады.

В случае если товар ранее приобретен по ЭСФ предыдущей версии, в строке 12 "Дополнительные данные" которого были указаны буквенные значения "ЕТТ", "ВТО" или "ТС", то данный товар относится к Признаку "1";
"2" – в случае реализации товара, не включенного в Перечень, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС или третьих стран;
"3" – в случае реализации товара, включенного в Перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"4" – в случае реализации товара, не включенного в Перечень, произведенного на территории Республики Казахстан;
"5" – в случае реализации товара, не относящегося к Признакам "1", "2", "3", "4";
"6" – в случае выполнения работ, оказания услуг.
Данная строка является обязательной для заполнения.
48. В графе 3 "Наименование товаров, работ, услуг" указывается наименование реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг, соответствующее наименованию товаров, работ, услуг, используемому налогоплательщиком в своих учетных системах.
Данная строка подлежит обязательному заполнению по товарам, работам, услугам, относящимся к признакам "3", "4", "5", "6" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
49. В графе 3/1 "Наименование товаров в соответствии с Декларацией на товары или заявлением о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается наименование товара, отраженное в графе 31 основного (добавочного) листа декларации на товары при импорте с территории третьих стран, или в графе 2 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.
Данная строка подлежит обязательному заполнению по товарам, относящимся к признакам "1", "2" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
50. В графе 4 "Код товара (ТН ВЭД ЕАЭС)" указывается код ТН ВЭД ЕАЭС.
В случае реализации товара, относящегося к признакам "1", "2", в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", указывается код ТН ВЭД ЕАЭС, отраженный в графе 33 декларации на товары при импорте с территории третьих стран, или в графе 3 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов при импорте с территории государства-члена ЕАЭС.
Данная строка подлежит обязательному заполнению по товарам, относящимся к признакам "1", "2", "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также "4" - при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.

51. "Өлшем бірлігі" деген 5-бағанда өткізілетін тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің өлшем бірлігі (шартты белгі) (ол болған кезде) көрсетіледі.
Аталған жол жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, міндетті түрде толтыруға жатады.
52. "Саны (көлемі)" деген 6-бағанда 51-тармақта көзделген тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің ЭШФ бойынша өткізілетін, қабылданған өлшем бірліктерін негізге ала отырып, саны (көлемі) (оларды көрсету мүмкін болған кезде) көрсетіледі.
Аталған жол жұмыстарды орындау, қызметтерді көрсету жағдайларын қоспағанда, міндетті түрде толтыруға жатады.
53. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің бір бірлігі үшін бағасы (тариф)" деген 7-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің шарт (келісімшарт) бойынша бірлігі үшін бағасы (тариф) (оны көрсету мүмкіндігі болған кезде) көрсетіледі.
Аталған жол міндетті түрде толтыруға жатады.
54. "Жанама салықтарсыз тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 8-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алмағандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
55. "Акциздің ставкасы" деген 9-бағанда акцизделетін тауарларды өткізген жағдайда акциздің ставкасы көрсетіледі.
56. "Акциз сомасы" деген 10-бағанда 9-бағанда көрсетілген ставка бойынша есептелген акцизделетін тауарлар бойынша акциздің сомасы көрсетіледі.
57. "Өткізу бойынша айналымның (салық салынатын/салық салынбайтын айналым) мөлшері" деген 11-бағанда Салық кодексінің 238-бабына сәйкес айқындалған өткізу бойынша айналым мөлшері көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
58. "ҚҚС ставкасы" деген 12-бағанда ҚҚС ставкасы көрсетіледі. Салық салынбайтын айналымдар бойынша ЭШФ жазып берілген, сондай-ақ ҚҚС төлеуші болып табылмайтын салық төлеушіге ЭШФ жазып берілген жағдайда, түзету мүмкіндігінсіз "ҚҚС-сыз" белгісі көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
59. "ҚҚС сомасы" деген 13-бағанда 58-бағанда көрсетілген ставка бойынша есептелген ҚҚС сомасы көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).
60. "Жанама салықтарды есепке алғандағы тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің құны" деген 14-бағанда ҚҚС пен акцизді есепке алғандағы ЭШФ бойынша тиеп жөнелтілген (жеткізілетін) тауарлардың, орындалған жұмыстардың, көрсетілген қызметтердің барлық санының (көлемінің) құны көрсетіледі (жол міндетті түрде толтыруға жатады).

51. В графе 5 "Ед. изм." указывается единица измерения (условное обозначение) количества реализуемых товаров, выполненных работ, оказанных услуг (при наличии).
Данная строка подлежит обязательному заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
52. В графе 6 "Кол-во (объем)" указывается количество (объем) реализуемых по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг, исходя из принятых единиц измерения, предусмотренных пунктом 51.
Данная строка подлежит обязательному заполнению, за исключением случаев выполнения работ, оказания услуг.
53. В графе 7 "Цена (тариф) за единицу товара, работы, услуги без косвенных налогов" указывается цена (тариф) товара, выполненной работы, оказанной услуги за единицу измерения (при возможности ее указания) по договору (контракту) без учета НДС и акциза.
Данная строка подлежит обязательному заполнению.
54. В графе 8 "Стоимость товаров, работ, услуг без косвенных налогов" указывается стоимость всего количества (объема) отгруженных (поставляемых) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг без учета НДС и акциза (строка подлежит обязательному заполнению).
55. В графе 9 "Ставка акциза" указывается ставка акциза в случае реализации подакцизных товаров.
56. В графе 10 "Сумма акциза" указывается сумма акциза по подакцизным товарам, исчисленного по ставке, указанной в графе 9 "Ставка акциза".
57. В графе 11 "Размер оборота по реализации (облагаемый/необлагаемый оборот)" указывается размер оборота по реализации, определенный в соответствии со статьей 238 Налогового кодекса (строка подлежит обязательному заполнению).
58. В графе 12 "Ставка НДС" указывается ставка НДС. В случае выписки ЭСФ по необлагаемым оборотам, а также выписки ЭСФ налогоплательщиком, не являющимся плательщиком НДС, указывается отметка "Без НДС" без возможности корректировки (строка подлежит обязательному заполнению).
59. В графе 13 "Сумма НДС" указывается сумма НДС, исчисленного по ставке, указанной в пункте 58 (строка подлежит обязательному заполнению).
60. В графе 14 "Стоимость товаров, работ, услуг с учетом косвенных налогов" указывается стоимость всего количества отгруженных (поставленных) по ЭСФ товаров, выполненных работ, оказанных услуг с учетом НДС и акциза (строка подлежит обязательному заполнению).

61. "Тауарларға арналған декларацияның, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің №, ТС-1 немесе ТС-KZ" 15-бағанда:
Қазақстан Республикасының аумағына үшінші елдерден әкелінетін және "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларға арналған декларацияның 20 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларға арналған декларацияның әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар осы бөлімнің жеке жолдарында көрсетіледі;
ЕАЭО мүше мемлекеттің аумағынан Қазақстан Республикасының аумағына әкелінген және "Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" белгісіне жататын тауарларды өткізген жағдайда, тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 18 мәнді тіркеу нөмірі көрсетіледі.
Бұл ретте тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің әртүрлі тіркеу нөмірі бойынша біртекті импортталған тауарлар осы бөлімнің жеке жолдарында көрсетіледі;
Қазақстан Республикасының аумағынан "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" белгісіне жататын тауарлар экспортталған жағдайда тауардың шығарылған жері сертификатының 13-мәнді тіркеу нөмірі (ТС-1) көрсетіледі.
Бұл ретте тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша біртекті тауарлар осы бөлімнің жеке жолдарында көрсетіледі.
"Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "3" белгісіне жататын еркін экономикалық аймақ аумағында немесе еркін қоймаларда өндірілген тауарлар Қазақстан Республикасының аумағынан эскпортталған жағдайда, тауардың шығарылған жері сертификатының 11-мәнді тіркеу нөмірі (ТС- KZ) көрсетіледі. Бұл ретте тауардың шығарылған жері сертификатының әртүрлі нөмірі бойынша біртекті тауарлар осы бөлімнің жеке жолдарында көрсетіледі.
Осы жол "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" белгілеріне, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекетке тауарлардың экспорты кезінде "3" белгіге жататын тауарлар бойынша міндетті болып табылады.
62. "Тауарларға арналған декларациядан немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштен тауар позициясының нөмірі" деген 16-бағанда тауарларға арналған декларацияның 32-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі немесе тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің 1-бағанында көрсетілген тауардың реттік нөмірі көрсетіледі.

61. В графе 15 "№ Декларации на товары, заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, СТ-1 или СТ-KZ" указывается:
20-значный регистрационный номер декларации на товары в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан с третьих стран, и относящегося к Признаку "1" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
При этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам декларации на товары указываются в отдельных строках настоящего раздела;
18-значный регистрационный номер заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов в случае реализации товара, ввезенного на территорию Республики Казахстан из государств-членов ЕАЭС, и относящегося к Признаку "1" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг"
При этом однородные импортированные товары по различным регистрационным номерам заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов указываются в отдельных строках настоящего раздела;
13-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-1) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
При этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках настоящего раздела.
11-значный регистрационный номер сертификата происхождения товара (СТ-KZ) в случае экспорта с территории Республики Казахстан товара, произведенного на территории свободной экономической зоны или свободных складов, относящегося к Признаку "3" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг". При этом однородные товары по различным номерам сертификата происхождения товара указываются в отдельных строках настоящего раздела.
Данная строка является обязательной по товарам, относящимся к Признакам "1" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг", а также "3" - при экспорте товаров в государства-члены ЕАЭС.
62. В графе 16 "Номер товарной позиции из Декларации на товары или заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов" указывается порядковый номер товара, отраженный в графе 32 декларации на товары, или порядковый номер товара, отраженный в графе 1 заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов.

Осы жол "Тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің шығарылған жерінің белгілері" деген 2-бағандағы "1" белгісіне жататын тауарлар бойынша міндетті болып табылады.
63. "Тауардың, жұмыстардың, қызметтердің идентификаторы" деген 17-бағанда Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тауарлардың, жұмыстардың және көрсетілетін қызметтердің жіктеуіштері негізінде әзірленген ЭШФ АЖ-ғы Тауарлардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің анықтамалығынан алынған тауардың, жұмыстардың, көрсетілетін қызметтердің идентификаторы көрсетіледі.
Осы жол міндетті түрде толтыруға жатады.
64. "Қосымша мәліметтер" деген 18-бағанда мәмілеге қатысушыларға қажетті тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушының қосымша мәліметтері көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
65. "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімінде:
1) "Бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының ЖСН/БСН" деген 34.1-жолда бірлескен қызмет туралы шартқа қатысушының ЖСН немесе БСН көрсетіледі;
2) "Қайта ұйымдастырылған тұлғаның БСН" деген 34.2-жолда түзетілген немесе қосымша ЭШФ жазып берген кезде қосылу, бірігу, бөлініп шығу жолымен қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
"Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімі бірлескен қызмет туралы шарттың әрбір қатысушысы бойынша бірлескен қызмет туралы шартта айқындалған олардың қатысу үлесіне қарай осы Қағидалардың 45 - 64-тармақтарына сәйкес толтырылады.
Бұл ретте, "Бірлескен қызметке қатысушылардың тауарлары, жұмыстары, көрсетілетін қызметтері бойынша деректері" деген Н бөлімін толтырған кезде 7.1 немесе 17.1 бірлескен қызметке қатысудың көрсетілген үлесіне сәйкес 7, 9, 10, 12 және 13-бағандар толтырылады.
66. "Жеткізуші өкілінің (оператордың) деректемелері" І бөлімінде:
1) "БСН" 35-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Өкілі" 36-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Орналасқан жерінің мекенжайы" 37-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша жеткізушінің өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Деректер базасында заңды мекенжайы немесе орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз, толтырусыз қалдырылады;

Данная строка является обязательной по товарам, относящимся к Признаку "1" в графе 2 "Признак происхождения товара, работ, услуг".
63. В графе 17 "Идентификатор товара, работы, услуг" отражается идентификатор товара, работы, услуги из Справочника товаров, работ, услуг в ИС ЭСФ, разработанный на основе классификаторов товаров, работ и услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Данная строка подлежит обязательному заполнению.
64. В графе 18 "Дополнительные данные" указываются дополнительные сведения получателя товаров, работ, услуг, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
65. В разделе Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности":
1) в строке 34.1 "ИИН/БИН участника договора о совместной деятельности" указываются ИИН или БИН участника договора о совместной деятельности;
2) в строке 34.2 "БИН реорганизованного лица" указывается БИН юридического лица, реорганизованного путем присоединения, слияния и разделения, при выписке исправленного или дополнительного ЭСФ.
Раздел Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняется в соответствии с пунктами 4564 настоящих Правил по каждому участнику договора о совместной деятельности в зависимости от их доли участия, определенной в договоре о совместной деятельности.
При этом при заполнении раздела Н "Данные по товарам, работам, услугам участников совместной деятельности" заполняются графы 7, 9, 10, 12 и 13 в соответствии с указанными долями участия в совместной деятельности в строках 7.1 или 17.1.
66. В разделе I "Реквизиты поверенного (оператора) поставщика":
1) в строке 35 "БИН" указывается БИН юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) в строке 36 "Поверенный" указывается наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
3) в строке 37 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения юридического лица, которое является поверенным (оператором) поставщика по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции. В случае отсутствия в базе данных адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;

4) "Құжат" 38-жолы өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 38.1 және "Күні" 38.2 жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 38.1 және 38.2 болса, екінші жол міндетті түрде толтыруға жатады);
Бұл бөлім Салық кодексінің 271-1-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.
67. "Алушы өкілінің (оператордың) деректемелері" J бөлімінде:
1) "БСН" 39-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның БСН көрсетіледі;
2) "Өкіл" 40-жолда тапсырыс тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның атауы көрсетіледі;
3) "Орналасқан жерінің мекенжайы" 41-жолда тапсырыс шарты бойынша, оның ішінде өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша сатып алушының өкілі (операторы) болып табылатын заңды тұлғаның орналасқан жері көрсетіледі. Деректер базасында заңды мекенжайы немесе орналасқан жерінің мекенжайы болмаған жағдайда, жол қолмен толтыру құқығынсыз, толтырусыз қалдырылады;
4) "Құжат" 42-жолда өнімді бөлу туралы келісімнің (келісімшарттың), БСН 35-жолда көрсетілген өкілді (операторды) анықтайтын өзге де құжаттың нөмірі мен күні көрсетілетін, "Нөмірі" 42.1 және "Күні" 42.2-жолдардан тұрады (егер толтырылған жолдардың бірі 42.1 және 42.2 болса, екінші жол міндетті түрде толтыруға жатады);
Бұл бөлім Салық кодексінің 271-1-бабы 3-тармағында көзделген жағдайда, өнімді бөлу туарыл келісімнің (келісімшарттың) шеңберінде жүзеге асыратын қызмет бойынша, толтыруға жатпайды.
68. "Қосымша мәліметтер" деген K бөліміндегі 43-жолда мәмілеге қатысушыларға қажетті қосымша мәліметтер көрсетіледі. Мәліметтердің құрамын мәміле тараптары дербес айқындайды.
69. "ЭЦҚ бойынша мәліметтер" деген L бөлімде:
1) "Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) немесе дара кәсіпкердің ЭЦҚ" деген 44-жолда егер шот-фактураға қол қою заңды тұлғаның немесе дара кәсіпкердің ҰКО тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда, заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) ЭЦҚ көрсетіледі;

4) строка 38 "Документ" содержит строки 38.1 "Номер" и 38.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора поручения, соглашения (контракта) о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 35 (в случае если заполнена одна из строк 38.1 и 38.2, то вторая строка подлежит обязательному заполнению).
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 271-1 Налогового кодекса.
67. В разделе J "Реквизиты поверенного (оператора) покупателя":
1) в строке 39 "БИН" указывается БИН юридического лица, которое является поверенным (оператором) покупателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
2) в строке 40 "Поверенный" указывается наименование юридического лица, которое является поверенным (оператором) покупателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции;
3) в строке 41 "Адрес места нахождения" указывается место нахождения юридического лица, которое является поверенным (оператором) покупателя по договору поручения, в том числе по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции. В случае отсутствия в базе данных адреса места нахождения поле остается не заполненным, без права заполнения вручную;
4) строка 42 "Документ" содержит строки 42.1 "Номер" и 42.2 "Дата", в которых указываются номер и дата договора поручения, соглашения (контракта) о разделе продукции, иного документа, определяющего поверенного (оператора), БИН которого указан в строке 39 (в случае если заполнена одна из строк 42.1 и 42.2, то вторая строка подлежит обязательному заполнению).
Данный раздел не подлежит заполнению по деятельности, осуществляемой в рамках соглашения (контракта) о разделе продукции, в случае, предусмотренном пунктом 3 статьи 271-1 Налогового кодекса.
68. В разделе K "Дополнительные сведения" в строке 43 указываются дополнительные сведения, необходимые участникам сделки. Состав сведений определяется сторонами сделки самостоятельно.
69. В разделе L "Сведения по ЭЦП":
1) в строке 44 "ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) или индивидуального предпринимателя" указывается ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица) в случае, если подпись счета-фактуры выполнялась с помощью регистрационного свидетельства НУЦ юридического лица или индивидуального предпринимателя;

2) "Шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ" деген 45-жолда егер шот-фактураға қол қою АЖ ЭШФ қатысушы атынан шот-фактура жазып беруге құқылы жеке тұлғаның ҰКО жеке тіркеу куәлігінің көмегімен орындалған жағдайда, шот-фактураға қол қоюға уәкілетті адамның ЭЦҚ көрсетіледі;
3) "ЭШФ жазып беретін адамның Т.А.Ә." деген 46-жолда ЭШФ жазып беретін адамның тегі, аты және әкесінің аты көрсетіледі.
70. Жазып берілген ЭШФ-да, толтыру үшін міндетті болып табылатын салық төлеуші өзі дербес толтырған деректемелер көрсетіледі.
71. ЭШФ, егер осы Қағидаларға сәйкес оған ЭШФ АЖ қатысушы ЭЦҚ құралдарымен қол қойса, сондай-ақ осындай ЭШФ-на тіркеу нөмірі берілсе, ЭШФ жазып берген адам жіберген деп саналады.
3-тарау. ЭШФ куәландыру тәртібі
72. Құжат айналымы жұмысын қамтамасыз ету, жүйедегі сәйкестендіру, электрондық құжаттарға қол қою, электрондық құжаттардың түпнұсқалығын растау үшін ЭШФ АЖ-де ҰКО электрондық нысандағы тіркеу куәліктерімен міндетті түрде қол қою көзделген.
73. ЭШФ заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі), дара кәсіпкердің немесе уәкілетті адамның ЭЦҚ куәландырылады.
74. ЭШФ куәландыру кезінде ЭШФ АЖ тіркеу куәлігін осы тіркеу куәлігінің жарамдылағы (қолданылу мерзімі, тіркеу куәлігі иесінің сәйкестендіру деректері және т.б.) мәніне тексеруді жүзеге асырылады.
4-тарау. ЭШФ алынғанын растау ерекшеліктері
75. Тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы оған қосымша, түзетілген ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған жағдайда осындай ЭШФ жазып берген немесе қайтарып алынған күннен бастап 10 күнтізбелік күн ішінде осындай ЭШФ ауытқуы туралы ақпаратты ЭШФ АЖ құралдарында көрсету жолымен осындай ЭШФ жазып берумен немесе ЭШФ қайтарып алуға келіспеушілігін көрсетуге құқығы бар.
76. Түзетілген, қосымша және (немесе) қайтарып алынған ЭШФ, мұндай ЭШФ алғанын растау мақсатында мынадай мәртебе беріледі:
1) "Қаралмады" - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағанға дейін;
2) "Жеткізілді" - тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қарағаннан кейін.
77. Егер осы қағидаларда белгіленген мерзімдерде тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы ЭШФ қайтармаған жағдайда, тауарларды, жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді алушы растады деп саналады.
5-тарау. Тауарларды өткізу кезінде ЭШФ жазып беру ерекшеліктері
78. Бақылау-касса машиналардың чектерін ұсына отырып, Тізбеге енгізілген тауарларды жеке тұлғаларға өткізген кезде жеткізуші мұндай тауарларға "Алушының деректемелері" деген С бөлімінде жеке жолдарды толтыра отырып, тауардың әрбір түрі бойынша бір күн ішіндегі барлық айналымға ЭШФ жазып береді:
"Алушы" деген 17-жолда - "Жеке тұлға" (бұл жол автоматты түрде толтырылады);
"Орналасқан жерінің мекенжайы" деген 18-жолда - "Бөлшек сауда" (бұл жол автоматты түрде толтырылады);
"Алушының деректемелері" С бөлімінің "Алушының санаты" 20-жолының "I" торкөзіне - белгі қойылады.
Қажет болған жағдайда бірнеше ЭШФ жазылып берілуі мүмкін.

2) в строке 45 "ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры" указывается ЭЦП лица, уполномоченного подписывать счета-фактуры, в случае, если подпись счета-фактуры выполняется с помощью личного регистрационного свидетельства НУЦ физического лица, имеющего право выписывать счета-фактуры от имени участника ИС ЭСФ;
3) в строке 46 "Ф.И.О. лица, выписывающего ЭСФ" указывается фамилия, имя и отчество лица, выписывающего ЭСФ.
70. В выписанном ЭСФ отображаются реквизиты, являющиеся обязательными для заполнения, которые налогоплательщик заполнил самостоятельно.
71. ЭСФ считается отправленным лицом, выписавшим ЭСФ, если он в соответствии с настоящими Правилами подписан участником ИС ЭСФ средствами ЭЦП и такому ЭСФ присвоен регистрационный номер.
Глава 3. Порядок заверения ЭСФ
72. Для обеспечения работы документооборота, аутентификации в системе, подписи электронных документов, подтверждения подлинности электронных документов в ИС ЭСФ предусмотрено обязательное подписание регистрационными свидетельствами в электронной форме НУЦ.
73. ЭСФ заверяется ЭЦП юридического лица (структурного подразделения юридического лица), индивидуального предпринимателя или уполномоченного лица.
74. ИС ЭСФ при заверении ЭСФ осуществляет проверку регистрационного свидетельства на предмет действительности данного регистрационного свидетельства (срок действия, идентификационные данные владельца регистрационного свидетельства и другое).
Глава 4. Особенности подтверждения получения ЭСФ
75. Получатель товаров, работ, услуг в случае выписки в его адрес дополнительного, исправленного ЭСФ или отзыва ЭСФ вправе в течение 10 календарных дней со дня выписки или отзыва такого ЭСФ указать несогласие с выпиской такого ЭСФ или отзыва ЭСФ путем отражения средствами ИС ЭСФ информации об отклонении такого ЭСФ.
76. Исправленному, дополнительному и (или) отозванному ЭСФ, в целях подтверждения получения таких ЭСФ присваивается статус:
1) "Не просмотрен" – до просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг;
2) "Доставлен" – после просмотра ЭСФ получателем товаров, работ, услуг.
77. В случае если отклонение ЭСФ получателем товаров, работ, услуг не было выполнено в течение срока, установленного настоящими Правилами, ЭСФ считаются подтвержденными получателем товаров, работ, услуг.
Глава 5. Особенности выписки ЭСФ при реализации товаров
78. При реализации физическим лицам товаров, включенных в Перечень, с представлением чека контрольно-кассовой машины, поставщик таких товаров выписывает ЭСФ на весь оборот за день, по каждому виду товара, с заполнением отдельных строк, с указанием в Разделе С "Реквизиты получателя":
в строке 17 "Получатель" – "Физические лица" (данная строка заполняется автоматически);
в строке 18 "Адрес места нахождения" – "Розничная торговля" (данная строка заполняется автоматически);
в ячейке "I" строки 20 "Категория получателя" раздела C "Реквизит получателя" – делается отметка.
В случае необходимости может быть выписано несколько ЭСФ.

6-тарау. ЭШФ сақтау тәртібі
79. ЭШФ АЖ жазылып берілген және тіркелген, оның ішінде кері қайтарылған, күші жойылған және қабылданбаған ЭШФ Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген мерзім ішінде уәкілетті органның ЭШФ АЖ сақталады.
80. ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган, ЭШФ АЖ тіркелген, оларды өңдеу процесі барысында мәртебелерінің өзгеруі туралы ақпаратты қоса алғанда, ЭШФ бойынша ақпараттың сақталуын қамтамасыз етеді, сондай-ақ бұл мәліметтерге санкциясыз қол жеткізуден қорғауды қамтамасыз етеді.
Электрондық нысанда жазып
берілетін шот-фактуралардың
құжат айналымының
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесін пайдалану туралы келісім
1-тарау. Жалпы ереже
1. Осы Келісімде пайдаланылатын ұғымдар:
уәкілетті жеке тұлға - заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) электрондық шот-фактура ақпараттық жүйесінде осындай заңды тұлғаның атынан сенімхат негізінде құжат айналымының процесінде операцияларды жүзеге асыруға құқық, оның ішінде заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атынан электрондық шот-фактураға қол қою құқығы берілген заңды тұлғаның қызметкері;
өкіл (оператор) – Қазақстан Республикасының шот-фактуралар жөніндегі салық заңнамасымен реттелетін қатынастарға қатысатын және өнімді бөлу туралы шарттың немесе келісімнің (келісімшарттың) негізінде әрекет ететін заңды тұлға;
электрондық құжат - ақпарат электрондық-цифрлық нысанда табыс етілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат;
электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі - ЭЦҚ)- электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар терімі;
электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесі (бұдан әрі - ЭШФ АЖ) - уәкілетті органның ақпараттық жүйесі, ол арқылы электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактураларды жазып беру, жіберу, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылады;
электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактура (бұдан әрі - ЭШФ) - ЭШФ АЖ арқылы электрондық нысанда жазып берілетін және салық заңнамасы нормаларының талаптарына және ЭШФ құжат айналымы Қағидаларына сәйкес келетін шот-фактура;
ЭШФ АЖ қатысушы - ЭШФ АЖ пайдалану туралы келісімге қол қойған және ЭШФ АЖ-де тіркелген адам;
ЭШФ АЖ операторы - ЭШФ АЖ әкімшісі болып табылатын уәкілетті орган.

Глава 6. Порядок хранения ЭСФ
79. ЭСФ, выписанные и зарегистрированные в ИС ЭСФ, в том числе отозванные, аннулированные и отклоненные, хранятся в ИС ЭСФ уполномоченного органа в течение сроков, установленных законодательством Республики Казахстан.
80. Уполномоченный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ, обеспечивает хранение информации по ЭСФ, зарегистрированным в ИС ЭСФ, включая информацию об изменении их статусов в процессе обработки, а также обеспечивает защиту этих сведений от несанкционированного доступа.
Приложение 1
к Правилам документооборота
счетов-фактур, выписываемых в
электронной форме
Форма
Соглашение об использовании информационной системы электронных счетов-фактур
Глава 1. Общие положения
1. Понятия, используемые в настоящем Соглашении:
уполномоченное физическое лицо – работник юридического лица (структурного подразделения юридического лица), наделенный правами осуществлять от имени такого юридического лица (структурного подразделения юридического лица) операции в процессе документооборота в информационной системе электронных счетов-фактур на основании доверенности, в том числе правом подписи электронного счета-фактуры от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица);
поверенный (оператор) – юридическое лицо, участвующее в отношениях, регулируемых налоговым законодательством Республики Казахстан по счетам-фактурам, и действующее на основании договора поручения или соглашения (контракта) о разделе продукции;
электронный документ – документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи;
электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи, подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
информационная система электронных счетов-фактур (далее – ИС ЭСФ) – информационная система уполномоченного органа, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение счета-фактуры, выписываемого в электронной форме;
счет-фактура, выписанный в электронной форме (далее – электронный счет-фактура (ЭСФ) – счет-фактура, выписанный в электронной форме посредством ИС ЭСФ, соответствующий требованиям норм налогового законодательства и Правилам документооборота ЭСФ;
участник ИС ЭСФ – лицо, подписавшее Соглашение об использовании ИС ЭСФ и зарегистрированное в ИС ЭСФ;
оператор ИС ЭСФ – уполномоченный орган, являющийся администратором ИС ЭСФ.

2-тарау. Келісімнің нысанасы
2. Осы Келісім бойынша ЭШФ АЖ қатысушы өзіне ЭШФ жазып беру, жөнелту, қабылдау, тіркеу, өңдеу, беру, алу және сақтау жүзеге асырылатын ЭШФ АЖ пайдалану бойынша міндеттерді қабылдайды.
3. ЭШФ операторы ЭШФ АЖ қатысушыға ЭШФ АЖ-не рұқсат беруді қамтамасыз етеді.
4. Осы Келісім бойынша ЭШФ жазып беріледі, ЭШФ АЖ арқылы жөнелтіледі және қабылданады, ЭЦҚ қол қойылады және ЭШФ АЖ-де сақталады.
3-тарау. Қатысушының құқықтары мен міндеттері
5. ЭШФ АЖ қатысушыға Салық кодексінде, ЭШФ құжат айналымы қағидаларында, сондай-ақ осы Келісімде көзделген құқықтар беріледі және ол өзіне міндеттерді қабылдайды.
6. Жеке тұлға - ЭШФ АЖ қатысушы осы Келісімге және ЭШФ құжат айналымы қағидаларына сәйкес ЭШФ АЖ-де өзі және оның контрагенттері жазып берген ЭШФ қарауға құқылы.
7. ЭШФ АЖ қатысушы электрондық құжат және ЭЦҚ туралы Қазақстан Республикасының заңын сақтай отырып, ЭШФ жазып беруге міндеттенеді.
8. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы ауысқан жағдайда, ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) уәкілетті өкілі:
1) ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) орналасқан жері бойынша мемлекеттік кірістер органына заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы туралы мәліметтерді өзгерту үшін тіркеу есебіне қою туралы салықтық өтінішпен – он жұмыс күні ішінде;
2) жаңа тіркеу куәлігін алу үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен Ұлттық куәландырушы орталыққа жүгінуге міндетті.
Егер ЭШФ жазып берілген күніне аталған заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы болып табылмаған заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) басшысы жазып берген жағдайда, онда жазып берілген ЭШФ-ға жаңа басшы жауаптылықта болады.
9. Заңды тұлғалар (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері) ЭШФ АЖ-де жұмыс істеу үшін осы Келісімге қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық нысанда жасалған сенімхат негізінде уәкілетті адамды айқындайды.
10. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшелері) басшысы уәкілетті адамға берілген құқықтарды түзетуге, қарауға не оны осы құқықтардан айыруға құқылы.
11. Заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) - ЭШФ АЖ қатысушы заңды тұлға атынан заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) бірнеше қызметкеріне бір мезгілде ЭШФ қол қою құқығын беруге құқылы.

Глава 2. Предмет Соглашения
2. По настоящему Соглашению участник ИС ЭСФ принимает на себя обязательство по использованию ИС ЭСФ, посредством которой осуществляются выписка, отправка, прием, регистрация, обработка, передача, получение и хранение ЭСФ.
3. Оператор ИС ЭСФ обеспечивает участнику ИС ЭСФ доступ к ИС ЭСФ.
4. По настоящему Соглашению ЭСФ выписывается, передается и принимается посредством ИС ЭСФ, подписывается ЭЦП и хранится в ИС ЭСФ.
Глава 3. Права и обязанности Участника
5. Участник ИС ЭСФ наделяется правами и принимает на себя обязанности, предусмотренные Налоговым кодексом, Правилами документооборота ЭСФ, а также настоящим Соглашением.
6. Физическое лицо – участник ИС ЭСФ, в соответствии с настоящим Соглашением и Правилами документооборота ЭСФ обладает правом просмотра ЭСФ в ИС ЭСФ, выписанных им самим и его контрагентами.
7. Участник ИС ЭСФ обязуется выписывать ЭСФ с соблюдением законодательства Республики Казахстан об электронном документе и ЭЦП.
8. В случае смены руководителя юридического лица (структурного подразделения юридического лица) уполномоченный представитель участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) обязан обратиться:
1) в орган государственных доходов по месту нахождения участника ИС ЭСФ – юридического лица (структурного подразделения юридического лица) с налоговым заявлением о постановке на регистрационный учет для изменения сведений о руководителе юридического лица (структурного подразделения юридического лица) – в течение десяти рабочих дней;
2) в Национальный удостоверяющий центр – за получением нового регистрационного свидетельства в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
В случае если ЭСФ выписан руководителем юридического лица (структурного подразделения юридического лица), который на дату выписки не являлся руководителем указанного юридического лица (структурного подразделения юридического лица), то ответственность за выписанный ЭСФ несет новый руководитель.
9. Юридические лица (структурные подразделения юридического лица) определяют уполномоченное лицо для работы в ИС ЭСФ на основании доверенности, составляемой в электронной форме по форме согласно приложению к настоящему Соглашению.
10. Руководитель юридического лица (структурные подразделения юридического лица) вправе корректировать, просматривать предоставленные уполномоченному лицу права либо лишить его этих прав.
11. Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) – участник ИС ЭСФ вправе предоставить право подписи ЭСФ от имени юридического лица (структурного подразделения юридического лица) нескольким работникам юридического лица (структурного подразделения юридического лица) одновременно.

12. Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі) - ЭШФ АЖ қатысушы сенімхатты жою туралы шешім қабылданған жағдайда, Қазақстан Республикасының заңынамасында белгіленген тәртіппен осындай шешім қабылданған сәттен бастап күнтізбелік бір күннен кешіктірмей оны қайтарып алады.
13. ЭШФ АЖ қатысушы ЭШФ АЖ пайдаланудан бас тартқан жағдайда, кейіннен түпнұсқасы жеткізіліп берілетін жазбаша хабарламаны хатпен, жеделхатпен немесе факспен ЭШФ АЖ операторына жіберуге міндетті.
4-тарау. Жауаптылық
14. ЭШФ АЖ қатысушы, сондай-ақ уәкілетті адамдар ЭШФ-ғы мәліметтердің дұрыстығы мен толықтығына жауапты болады.
15. ЭШФ АЖ қатысушы:
ЭШФ-ға ЭЦҚ қойылу заңдылығы, сондай-ақ ЭШФ жазып беру нәтижесінде пайда болған салдар үшін жауапты;
осы Келісімде көрсетілген деректемелердің түпнұсқалығы үшін жауапты;
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген өзге де жауаптылықта болады.
16. ЭШФ АЖ қатысушы:
осы Келісімнің шарттарының бұзылуына егер көрсетілген бұзушылықтар, оның мән-жайларына қатысты болмай, ЭШФ АЖ ақауының нәтижесінде болса;
егер осы Келісімнің шарттарының орындалмауы форс-мажор мән-жайларының нәтижесі болса, бұл үшін жауапты болмайды.
Осы Келісімнің мақсаты үшін "форс-мажор" қатысушы және ЭШФ операторының күтпеген сипаттағы бақылауға алуға болмайтын оқиғаны білдіреді. Мұндай оқиғалар әскери іс-әрекеттер, табиғи немесе зілзала апаттары, індет, карантин және басқаны қамтуы мүмкін, бірақ олармен шектелмейді.
5-тарау. Қатысушының деректемелері
Жеке тұлға
1. ЖСН__________________________________________________________
2. Т.А.Ә. (болған жағдайда)______________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт
жеке куәлік
нөмірі___________________________________________________________
кім берген___________________________________________________________
қашан берген 20__ жылғы "___" _________________________________________
4. Тұрғылықты жерінің
мекенжайы_______________________________________________________
_________________________________________________________________
Дара кәсіпкер
1. ЖСН/БСН_____________________________________________________
2. Атауы (ол болған кезде)____________________________________________________________
3. Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт
жеке куәлік
нөмірі___________________________________________________________
кім берген________________________________________________________
қашан берген 20____ж. "_____"__________________________________________
4. Қызметін жүзеге асыру
мекенжайы_______________________________________________________
_________________________________________________________________
Заңды тұлға (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі)

12. Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица) – участник ИС ЭСФ в случае принятия решения об отмене доверенности отзывает ее в срок не позднее одного календарного дня с момента принятия такого решения в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан.
13. Участник ИС ЭСФ в случае отказа в использовании ИС ЭСФ обязан направить оператору ИС ЭСФ письменное уведомление в виде письма, телеграммы или факса с последующим представлением оригинала.
Глава 4. Ответственность
14. Участник ИС ЭСФ, а также уполномоченные лица несут ответственность за достоверность и полноту сведений, содержащихся в ЭСФ.
15. Участник ИС ЭСФ несет:
ответственность за правомерность проставления ЭЦП на ЭСФ, а также за последствия, возникшие в результате выписки ЭСФ;
ответственность за подлинность реквизитов, указанных в настоящем Соглашении;
иную ответственность, предусмотренную законодательством Республики Казахстан.
16. Участник ИС ЭСФ не несет ответственность:
за нарушения условий настоящего Соглашения, если указанные нарушения произошли в результате неисправности ИС ЭСФ по не зависящим от него обстоятельствам;
за неисполнение условий настоящего Соглашения, если они явились результатом форс-мажорных обстоятельств.
Для целей настоящего Соглашения "форс-мажор" означает событие, не подвластное контролю участника и оператора ЭСФ, имеющее непредвиденный характер. Такие события могут включать, но не исключительно: военные действия, природные или стихийные бедствия, эпидемию, карантин и другие.
Глава 5. Реквизиты участника
Физическое лицо
1. ИИН________________________________________
2. Ф.И.О. (при его наличии)
______________________
3. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт удостоверение личности
номер__________________________________
кем выдан______________________________
когда выдан "__" _______20___г.
4. Адрес места жительства________________
_______________________________________
Индивидуальный предприниматель
1. ИИН/БИН__________________________________
2. Наименование (при его наличии) ______________
3. Документ, удостоверяющий личность:
паспорт удостоверение личности
номер _________________________________
кем выдан _____________________________
когда выдан "___" ___________ 20____г.
4. Адрес осуществления деятельности ______________________________________
______________________________________
Юридическое лицо (структурное подразделение юридического лица)

1. БСН________________________________________________________
2. Атауы______________________________________________________
3. Басшының Т.А.Ә (болған жағдайда)_____________________________
4. Басшының ЖСН______________________________________________
5. Заңды мекенжайы____________________________________________
______________________________________________________________
Мен ___________________________ осы Келісімнің шарттарымен келісемін.
ЭЦҚ ___________________________
Күні 20__ ж. "___" _______________
Электрондық
шот-фактуралардың
ақпараттық жүйесін
пайдалану туралы келісімге
қосымша
Нысан
СЕНІМХАТ
________________________________________________________________________________
(заңды тұлғаның атауы (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесі))
Заңды мекенжайы________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
БСН____________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________ атынан
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
негізінде әрекет ететін_____________________________________________________________
(басшы немесе құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген өзге тұлға)
осы сенімхатпен
________________________________________________________________________________
уәкілетті жеке тұлғаның/ (болған жағдайда) Өкілдің (оператор) Т.А.Ә.
атауы___________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
ЖСН/БСН_______________________________________________________________________
Жеке басын куәландыратын құжат:
паспорт
жеке куәлік
кім және қашан берілді ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
тұлға атынан
(заңды тұлғаның (заңды тұлғаның құрылымдық бөлімшесінің) атауы)
мынадай іс-қимылдарды:
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
3.______________________________________________________________________________
жүзеге асыруға уәкілеттік береді.
Өкілге сенім білдірушінің атынан жазылған электрондық шот-фактураларға ЭЦҚ қол қою
құқығы беріледі.
Сенімхат басқа біреуге сенім білдіру құқығынсыз ___________________ мерзімге берілді.
Сенім білдірушінің ЭЦҚ___________________________________________________________
Күні 20___ ж. "___" ________________
Электрондық түрде жазып
берілетін шот-фактуралардың
құжат айналымының
қағидаларына 2-қосымша
ШОТ-ФАКТУРА
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2017 жылғы 12 мамырдағы
№ 301 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің күші жойылды деп тануға жататын кейбір бұйрықтардың тізбесі

1. БИН_________________________________
2. Наименование________________________
3. Ф.И.О. (при его наличии) руководителя_________
4. ИИН руководителя____________________
5. Юридический адрес___________________
______________________________________
Я ______________ с условиями настоящего Соглашения согласен
ЭЦП _________________________________
Дата "____" ___________ 20____ г.
Приложение
к Соглашению об
использовании информационной
системы электронных счетов-
фактур
Форма
ДОВЕРЕННОСТЬ
________________________________________________________________________________
(наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица))
Юридический адрес_______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
БИН____________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
в лице (руководитель или иное лицо, уполномоченное учредительными документами)
_______________________________________________________________________________,
действующего на
основании______________________________________________________________________,
настоящей доверенностью уполномочивает:
Ф.И.О. (при его наличии) уполномоченного физического лица / Наименование
поверенного (оператора)___________________________________________________
________________________________________________________________________________
ИИН/БИН_______________________________________________________________________
Документ, удостоверяющий личность:
паспорт
удостоверение личности
кем и когда выдан________________________________________________________________
осуществить от лица______________________________________________________________
(наименование юридического лица (структурного подразделения юридического лица))
следующие действия:
1.________________________________________________________________________
2.________________________________________________________________________
3.________________________________________________________________________
Представитель наделяется правом подписывать электронной
цифровой подписью (ЭЦП) электронные счета-фактуры, выписанные от имени доверителя.
Доверенность выдана сроком на __________ без права передоверия.
ЭЦП доверителя _________________________________
Дата "___" ____ 20_______ г.
Приложение 2
к Правилам документооборота
счетов-фактур, выписываемых
в электронном виде
Форма
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 12 мая 2017 года № 301
Перечень
некоторых приказов Министерства финансов Республики Казахстан, подлежащих признанию утратившими силу

1. "Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 77 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10423 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 наурызда жарияланған).
2. "Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 77 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 желтоқсандағы № 641 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12401 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 14 желтоқсанда жарияланған).
3. "Электрондық нысанда жазып берілетін шот-фактуралардың құжат айналымының қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 9 ақпандағы № 77 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 29 желтоқсандағы № 719 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерін мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12692 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 31 желтоқсанда жарияланған).

1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 77 "Об утверждении Правил документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10423, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 марта 2015 года).
2. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 декабря 2015 года № 641 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 77 "Об утверждении Правил документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12401, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 14 декабря 2015 года).
3. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 29 декабря 2015 года № 719 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 9 февраля 2015 года № 77 "Об утверждении Правил документооборота счетов-фактур, выписываемых в электронной форме" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 12692, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 31 декабря 2015 года).