"Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2017 жылғы 18 мамырдағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 22 маусымда № 15245 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 208 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 16.03.2018 № 208 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 21 қаңтардағы № 40 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10336 болып тіркелген, Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 17 наурызда жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі істер органдарының қызметкерлері мен әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларында:
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Сыныптық біліктілік:
дәлелді себептермен (емделуде, демалыста, іссапарда) белгіленген мерзімде сыныптық біліктілікті айқындаудан өтпеген әскери қызметшілерге;
бала күтімі жөніндегі демалыстағы әскери қызметші әйелдерге расталады және кейінгі сыныптық біліктілік қызметке шыққаннан кейін алты айдан ерте емес уақытта анықталады;
күндізгі оқу нысаны бойынша Қазақстан Республикасының және басқа да мемлекеттердің жоғары оқу орындарында және академияларында оқитын офицерлерге барлық оқу кезеңі ішінде расталады. Көрсетілген офицерлерге сыныптық біліктілігі оқу орнын аяқтағаннан кейін келесі жылы айқындалады;
сыныптық біліктілік алғашқы офицер атағы берілгенге дейін әскери қызмет өткеру барысында берілген офицерлер құрамының лауазымдарындағы келісімшарт бойынша әскери қызметшілерге;
келісімшарт бойынша әскери қызметке қабылданған немесе Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланына Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінен, басқа да әскерлерінен немесе әскери құралымдарынан, сондай-ақ құқық қорғау және арнайы мемлекеттік органдарынан ауысқан адамдарға (егер қызметтегі үзілісі алты айдан аспаса) олар тиісті құжаттар ұсынған кезде расталады. Егер қызметтегі үзілісі алты айдан асса, сыныптық біліктілікті беру жаңадан шақырылған әскери қызметшілер сияқты жалпы негіздерде жүзеге асырылады;
еңбек сіңірген жылдары бойынша зейнетке шыққан және қызметке қайта қабылданған адамдарға расталады;
сот шешімі бойынша әскери қызметке қайта қабылданған адамдарға расталады.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел"
Приказ и.о. Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 мая 2017 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 июня 2017 года № 15245. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 208.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 16.03.2018 № 208 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 января 2015 года № 40 "Об утверждении Правил присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10336, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" нормативных правовых актов Республики Казахстан 17 марта 2015 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и военнослужащим органов внутренних дел, утвержденных указанным приказом:
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. Классная квалификация подтверждается:
военнослужащим, не прошедшим в установленный срок определение классной квалификации по уважительным причинам (на лечении, в отпуске, в командировке);
военнослужащим-женщинам, находящимся в отпуске по уходу за ребенком и последующая классная квалификация определяется не ранее чем через шесть месяцев после выхода на службу;
офицерам, обучающимся по очной форме в высших учебных заведениях и академиях Республики Казахстан и других государств, в течение всего периода обучения. Указанным офицерам классная квалификация определяется на следующий год после окончания учебного заведения;
военнослужащим по контракту на должностях офицерского состава, которым классная квалификация была присвоена в период прохождения ими воинской службы до присвоения первого офицерского звания;
лицам, принятым на воинскую службу по контракту или переведенным в Национальную гвардию Республики Казахстан из Вооруженных Сил, других войск или воинских формирований, а также правоохранительных и специальных государственных органов Республики Казахстан (если перерыв в службе составляет не более шести месяцев), при предоставлении ими соответствующих документов. Если перерыв в службе составляет более шести месяцев, присвоение классной квалификации осуществляется на общих основаниях, как вновь призванным военнослужащим;
лицам, уволенным на пенсию по выслуге лет и принятым вновь на службу;
лицам, восстановленным на воинскую службу по решению суда.";

54 және 55-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"54. Сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау үшін мынадай кәсіби деңгей көрсету қажет:
"ІІІ сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" бағадан төмен емес (шекті мәндер орындалған) бағаланған, сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ;
Ұлттық ұлан Әскери институтының бітіруші курсының курсанттары – егер мемлекеттік емтиханға шығарылатын пәндер және диплом жұмысын (жобалар, міндеттер) қорғау нәтижелері бойынша "жақсы" бағадан төмен емес бағаға бағаланған;
"ІІ сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша "жақсы" және "өте жақсы" деген бағаға (шекті мәндер орындалған) бағаланған, сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ;
"І сыныпты маман" - барлық тексерілген пәндер бойынша 30%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша (шекті мәндер орындалған) "жақсы" деген бағаға бағаланған және сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ.
"І сыныпты маман – тәлімгер (шебер)", "Тәлімгер (шебер)" - барлық тексерілген пәндер бойынша 50%-дан кем емес "өте жақсы" деген бағаға, ал қалған пәндер бойынша "жақсы" деген бағаға (шекті мәндер орындалған) бағаланған және сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ.
55. Әскери қызметшілерге:
Министр – Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысына, оның орынбасарларына және "Әскери ұшқыш (штурман) – мергенге";
Ұлттық ұлан Бас қолбасшысы – өңірлік қолбасшылық, Әскери институт, тікелей бағыныстағы бөлімдер қолбасшылығына, "Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөлімшелер орталығына (Арнайы операциялар орталығы) және әскери қызметшілерге "І сыныпты маман – тәлімгер (шеберге)", "Тәлімгер (шеберге)", "І сыныпты әскери ұшқыш (штурманға)" дейін қоса алғанда;
өңірлік қолбасшылық қолбасшылары, Әскери институт бастығы, тікелей бағыныстағы бөлім командирлері – "І сыныпты маманды" қоса алғанға дейінгі сыныптық біліктілікті;
әскери бөлім командирлері – "ІІ сыныпты маманды" қоса алғанға дейінгі сыныптық біліктілікті беруге, жоғарылатуға, растауға, төмендетуге және алып тастауға құқығы бар.
Оқу орнында сыныптық біліктілік берілмеген жоғары әскери оқу орындарының бітірушілеріне бітірушінің қызмет ету орнына келуі бойынша "ІІІ сыныпты маман" сыныптық біліктіліктің біліктілік талаптарын орындағанын растайтын тиісті құжаттарды ұсынған кезде әскери бөлімнің командирі бөлім тізіміне енгізілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей береді.
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы мен оның орынбасарларының сыныптық біліктілігі бес жылда бір рет расталады.";
3-тарау мынадай мазмұндағы 6-параграфпен толықтырылсын:

пункты 54 и 55 изложить в следующей редакции:
"54. Для присвоения, повышения, подтверждения классной квалификации необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист III класса" - оценены по всем проверенным предметам не ниже "хорошо" (выполнены пороговые значения), не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
Курсанты выпускного курса Военного института Национальной гвардии - если по дисциплинам, выносимым на государственные экзамены и по результатам защиты дипломных работ (проектов, задач) оценены на оценку не ниже "хорошо".
"Специалист II класса" - оценены по всем проверенным предметам на "хорошо" и "отлично" (выполнены пороговые значения), не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
"Специалист I класса" - оценены не менее 30% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо" (выполнены пороговые значения) и не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
"Специалист I класса - наставник (мастер)", "Наставник (мастер)" - оценены не менее 50% по всем проверенным предметам оценены на "отлично", а по остальным на "хорошо" (выполнены пороговые значения) и не имеющим дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
55. Военнослужащим право присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации имеют:
Министр – Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан, его заместителям и "Военный летчик (штурман) – снайпер";
Главнокомандующий Национальной гвардией - командованию региональных командований, Военного института и частей непосредственного подчинения, Центру подразделений специального назначения "Бүркіт" (Центр специальных операций) и военнослужащим до "Специалиста I класса - наставник (мастер)", "Наставник (мастер)", до "Военного летчика (штурмана) I класса" включительно;
командующие региональными командованиями, начальник Военного института, командиры частей непосредственного подчинения - классную квалификацию до "Специалиста I класса" включительно;
командиры воинских частей - классную квалификацию до "Специалиста II класса" включительно.
Выпускникам высших военных учебных заведений, которым не была присвоена классная квалификация в учебном заведении, при представлении соответствующих документов, подтверждающих выполнение квалификационных требований классная квалификация "Специалиста III класса" присваивается по прибытию выпускника к месту службы командиром воинской части, не позднее одного месяца со дня зачисления в списки части.
Классная квалификация Главнокомандующему Национальной гвардией Республики Казахстан и его заместителям подтверждается один раз в пять лет.";
главу 3 дополнить параграфом 6 следующего содержания:

6-параграф. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық құрамының әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, растау, төмендету және алып тастау тәртібі
56-1. Қол жеткізген шеберлік деңгейіне, мақсаты бойынша міндеттерді орындауға даярлығына және әскери тәртіптің жай-күйіне (тәртіптік жазаларының болуы) байланысты инженерлік-техникалық құрам (бұдан әрі - ИТҚ маманы) лауазымдарында қызмет атқаратын әскери қызметшілерге мынадай:
"ІІІ сыныпты ИТҚ маманы";
"ІІ сыныпты ИТҚ маманы";
"І сыныпты ИТҚ маманы";
"ИТҚ шебер - тәлімгері" сыныптық біліктілігі беріледі.
56-2. ИТҚ мамандарын сыныптық біліктілігін жоғарылатуға (растауға) даярлауды ұйымдастыру және бақылау тікелей командирлерге (бастықтарға) жүктеледі.
56-3. Сыныпты мамандарды даярлау кезінде ИТҚ орындайтын негізгі міндет барлық сыныптағы инженерлік-техникалық құрамның өздерінің функционалдық міндеттерін білуі және оларды орындау бойынша кәсіби дағдыларды игеруі болып табылады.
56-4. Жоғары тұрған лауазымдарға жылжыту және жоғары оқу орындарына оқуға түсуге қарау кезінде өзгеде тең шарттар болған кезде, сыныптық біліктілігі неғұрлым жоғары ИТҚ маманы басым құқыққа ие болады.
56-5. Сыныптық біліктілігін беру туралы бұйрық жеке құрамға салтанатты жағдайда, осы Қағидаларға 11, 14-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша сыныптық маман куәлігі мен кеуде белгісін бере отырып, жарияланады.
56-6. ИТҚ мамандарының инженерлік-техникалық даярлығы деңгейінің сәйкестігін анықтау үшін сыныптық біліктілік беру бойынша біліктілік комиссиялары құрылады. Комиссия құрамы бесеуден кем емес және жетіден аспайтын адамнан тұратын Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан Бас қолбасшысының және авиациялық бөлім командирінің бұйрықтарымен бекітіледі.
56-7. Ұсынымдар мен басқа да материалдар (сыныптық біліктілік сынақтарына дайындықты бақылау карточкасы, кәсіби даярлықты тексеру ведомосінен үзінді көшірме, осы Қағидаларға 14-қосымшаға сәйкес авиациялық техниканы білуін тексеру актісі, сыныптық біліктілікті беруге (растауға) арналған тізім) шешім қабылдау және сыныптық біліктілікті беру (растау, төмендету, алып тастау) туралы бұйрық шығару үшін тиісті біліктілік комиссияларына жіберіледі.
56-8. "ІІІ сыныпты ИТҚ маманы" сыныптық біліктілігі қызмет өткерудің барлық кезеңіне беріледі.
56-9. ИТҚ мамандары "ІІІ сыныпты ИТҚ маманынан" басқа сыныптық біліктілігін:
"ІІ сыныпты ИТҚ маманы" - жыл сайын;
"І сыныпты ИТҚ маманы" - 2 жылда бір рет;
"ИТҚ шебер - тәлімгері" - 56-12-тармақта көрсетілген жағдай орын алған кезде растайды.

"Параграф 6. Порядок присвоения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации военнослужащим инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан
56-1. Военнослужащим, проходящим службу на должностях инженерно-технического состава (далее – специалист ИТС) в зависимости от достигнутого уровня мастерства, подготовки к выполнению задач по предназначению и состояния воинской дисциплины (наличие дисциплинарных взысканий), присваивается следующая классная квалификация:
"Специалист ИТС III класса";
"Специалист ИТС II класса";
"Специалист ИТС I класса";
"Мастер-наставник ИТС".
56-2. Организация и контроль подготовки специалистов ИТС к повышению (подтверждению) классной квалификации возлагается на непосредственных командиров (начальников).
56-3. Основной задачей, решаемой ИТС при подготовке классных специалистов, является приобретение знаний всеми категориями инженерно-технического состава своих функциональных обязанностей и профессиональных навыков по их выполнению.
56-4. При выдвижении на высшие должности и рассмотрении на поступление в высшие учебные заведения преимущественным правом пользуются специалисты ИТС, которые при прочих равных условиях имеют более высокую классную квалификацию.
56-5. Приказ о присвоении классной квалификации объявляется личному составу в торжественной обстановке, с вручением удостоверения классного специалиста и нагрудного знака по форме, согласно приложениям 11, 14 к настоящим Правилам.
56-6. Для определения соответствия уровня инженерно-технической подготовки специалистов ИТС создаются квалификационные комиссии по присвоению классной квалификации. Состав комиссий утверждается приказами Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан и командира авиационной части в количестве не менее пяти человек и не более семи человек.
56-7. Представления и другие материалы (карточка контроля подготовки к испытаниям на классность, выписка из ведомости проверки профессиональной подготовки, акт проверки знаний авиационной техники согласно приложению 15 к настоящим Правилам, список на присвоение (подтверждение) классной квалификации) направляются в соответствующие квалификационные комиссии для принятия решения и издания приказа о присвоении (подтверждении, снижении, снятии) классной квалификации.
56-8. Классная квалификация "Специалист ИТС III класса" присваивается на весь период прохождения службы.
56-9. Специалисты ИТС подтверждают классную квалификацию, кроме "Специалист ИТС III класса":
"Специалист ИТС II класса" - ежегодно;
"Специалист ИТС I класса" - один раз в 2 года;
"Мастер-наставник ИТС" - при наступлении случая, указанного в пункте 56-11.

56-10. Белгіленген мерзімде дәлелді себептерге байланысты (емделу, демалыста, іссапарда, қарамағында болу және тағы басқа) сыныптық біліктілігі анықталмаған ИТҚ мамандары өзінің сыныптық біліктілігін растайды.
56-11. ИТҚ мамандарына сыныптық біліктілігі егер олардың кінәсі бойынша:
1) авиациялық техникада апат болса;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік авиацияны инженерлік-авиациялық қамтамасыз ету тәртіптерін бұзылса;
3) авиациялық техниканы жөндеу кезінде ақауға жол берілсе;
4) авиациялық оқиғаның алғышарты анықталса, "ІІІ сыныпты ИТҚ маманына" дейін төмендетіледі.
Бұл ретте сыныптық біліктілік тек бір сатыға төмендетіледі, ал алып тастау "ІІІ сыныпты ИТҚ маманы" сыныптық біліктілігі бар әскери қызметшілерге қатысты жүргізіледі.
56-12. Сыныптық біліктілікті беру (растау) кезінде ИТҚ мамандары Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы бекіткен Инженерлік-техникалық құрамды жауынгерлік даярлау курсының инженерлік-техникалық даярлық бағдарламаларының көлемінде тексеріледі.
56-13. Сыныптық біліктілік беруге (растауға) теориялық білімі мен практикалық дағдыларын, жауынгерлік даярлықты бақылау тексеруді "қанағаттанарлық" деген бағадан төмен емес тапсырған ИТҚ мамандары ұсынылады.
ИТҚ жауынгерлік даярлауға тактикалық, дене шынықтыру, саптық, атыс даярлығы және радиациялық, химиялық және биологиялық қорғау кіреді.
56-14. Сыныптық біліктілікке сынақ тапсыруға (растау, жоғарылату) ниет білдірген ИТҚ мамандары кезекті оқу кезеңінің алғашқы айы ішінде ол туралы команда бойынша еркін түрде баянат береді. Күнтізбелік жыл ішінде кандидатты кезекті сыныптық біліктілікті беруге бір рет қана ұсынуға жол беріледі.
56-15. Сыныптық біліктілікті беру, растау үшін мынадай кәсіби деңгейді көрсету қажет:
"ІІІ сыныпты ИТҚ маманы" - сыныптық біліктілігі жоқ, барлық тексерілген пәндер бойынша "қанағаттанарлықтан" төмен емес баға алған, сыныптық біліктілікті айқындау сәтінде тәртіптік жазалары жоқ ИТҚ мамандары.
"ІІ сыныпты ИТҚ маманы" - барлық тексерілген пәндер бойынша кем дегенде 50%-ы "жақсыдан" төмен емес баға алған ІІІ сыныпты ИТҚ мамандары.
"І сыныпты ИТҚ маманы" - барлық тексерілген пәндер бойынша кем дегенде 50%-ы "өте жақсыдан" төмен емес баға алған ІІ сыныпты ИТҚ мамандары.
"ИТҚ шебер - тәлімгері" - барлық тексерілген пәндер бойынша кем дегенде 80%-ы "өте жақсыдан" төмен емес баға алған І сыныпты ИТҚ мамандары.
ИТҚ сыныптық біліктілігін беру ретімен жүргізіледі.
56-16. Ұлттық ұлан авиациясының басқарушы инженерлік-техникалық құрамы өз мамандығы бойынша әрбір ИТҚ санаты үшін теориялық сұрақтар мен практикалық жұмыстардың бірыңғай тізбесін жасайды. Тізбеде бақылау және сынақ тақырыптары көрсетіледі.
Сұрақтардың, бақылау және сынақ тақырыптарының тізбесін Ұлттық ұлан авиациясының Бас инженері бекітеді.

56-10. Специалистам ИТС, не прошедшим в срок определение классной квалификации по уважительным причинам (на лечении, в отпуске, в командировке, в распоряжении и так далее) подтверждается имеющаяся классная квалификация.
56-11. Специалистам ИТС классная квалификация снижается до "Специалист ИТС III класса", если по их вине:
1) произошла авария на авиационной технике;
2) нарушены требования инженерно-авиационного обеспечения государственной авиации Республики Казахстан;
3) допущен брак в ремонте авиационной техники;
4) определена предпосылка к авиационному инциденту.
При этом классная квалификация снижается только на одну ступень, а снятие производится в отношении военнослужащих, имеющих классную квалификацию "Специалист ИТС III класса".
56-12. Специалисты ИТС при присвоении (подтверждении) классной квалификации, проверяются в объеме программ инженерно-технической подготовки Курса боевой подготовки инженерно-технического состава (далее – КБП ИТС), утвержденного Главнокомандующим Национальной гвардией Республики Казахстан.
56-13. К присвоению (подтверждению) классной квалификации представляются специалисты ИТС, сдавшие контрольную проверку теоретических знаний, практических навыков и боевую подготовку не ниже оценки "удовлетворительно".
Боевая подготовка ИТС включает тактическую, физическую, строевую, огневую подготовку и радиационно-химическую биологическую защиту.
56-14. Специалисты ИТС, желающие сдать испытание на классную квалификацию (подтвердить, повысить), в течение первого месяца очередного учебного периода подают об этом рапорт в произвольной форме по команде. В течение календарного года кандидата к присвоению очередной классной квалификации допускается представлять не более одного раза.
56-15. Для присвоения, подтверждения классной квалификации необходимо показать следующий профессиональный уровень:
"Специалист ИТС III класса" - специалисты ИТС, не имеющие классной квалификации, оцененные по всем проверенным предметам не ниже "удовлетворительно", не имеющие дисциплинарных взысканий на момент определения классной квалификации.
"Специалист ИТС II класса" - специалисты ИТС III класса, оцененные не менее 50% по всем проверенным предметам не ниже "хорошо".
"Специалист ИТС I класса" - специалисты ИТС II класса, оцененные не менее 50% по всем проверенным предметам не ниже "отлично".
"Мастер-наставник ИТС" - специалисты I класса, оцененные не менее 80% по всем проверенным предметам не ниже "отлично".
Присвоение классной квалификации ИТС производится последовательно.
56-16. Руководящий инженерно-технический состав авиации Национальной гвардии составляет единые перечни теоретических вопросов и практических работ для каждой категории ИТС по своей специальности. В перечнях указываются контрольные и зачетные темы.
Перечни вопросов, контрольных и зачетных тем утверждаются Главным инженером авиации Национальной гвардии.

56-17. Сыныптық біліктілігін айқындау үшін ИТҚ мамандарының дайындығын бақылауды тікелей бастықтар тоқсан сайын бақылау және сынақ тақырыптарын білуін тексеру, сондай-ақ авиациялық техниканы пайдалану және тренажерлық жұмыстарды орындау барысында практикалық жұмыстарды орындау сапасын бағалау арқылы жүзеге асырады.
Сынақ тақырыптарын білуі авиациялық техникаға байқау жүргізу, бөлімшелер мен бөлімдерді жоспарлы тексеру кезінде мамандардың авиациялық техникада жұмыстарды орындау сапасын бағалау, теориялық білімін тексеру арқылы бағаланады.
56-18. Сыныптық біліктілігін айқындауға ИТҚ мамандарын даярлау (бақылау және сынақ тақырыптарын тапсыру) барысын есепке алу үшін әрбір ИТҚ маманына осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес сыныптылыққа сынауларға даярлығын бақылау карточкасы жүргізіледі.
56-19. ИТҚ теориялық білімі және практикалық даярлық деңгейінің тиісті сыныптық біліктілікке қойылатын талаптарға сәйкестігі арнайы және бақылау тексерістерін жүргізу арқылы анықталады.
ИТҚ мамандарының практикалық дағдыларын бағалау осы Қағидаларға 13-қосымшаға сәйкес сыныптылыққа сынауларға даярлығын бақылау карточкаларын талдау арқылы жүргізіледі.
56-20. Теориялық білімін арнайы және бақылау тексеру кезінде ИТҚ мамандарының:
1) авиациялық техниканы ИТҚ ЖДК сәйкес әуе кемесінің пайдаланылатын үлгісін техникалық пайдалану жөніндегі басшылық көлемінде;
2) пайдаланылатын әуе кемесінің үлгісіне техникалық қызмет көрсету жөніндегі басшылықты;
3) инженерлік-авиациялық қамтамасыз етуді ұйымдастыру жөніндегі басшылық құжаттарды білуі тексеріледі.
56-21. ИТҚ мамандарына сыныптық біліктілікті:
"ИТҚ шебер - тәлімгері" сыныптық біліктілігін Қазақстан Республикасының Ішкі істер министрі;
"І сыныпты ИТҚ маманы", "ІІ сыныпты ИТҚ маманы" сыныптық біліктілігін Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы;
"ІІІ сыныпты ИТҚ маманы" сыныптық біліктілігін авиациялық бөлімнің командирі беруге, жоғарылатуға, растауға, төмендетуге және алып тастауға құқылы.
56-22. Сыныптық біліктілігі бар ИТҚ мамандарын есепке алуды Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланы авиациясының басшылық инженерлік-техникалық құрамы жүзеге асырады.
Сыныптық біліктілікті беру, растау, төмендету және алып тастау туралы мәліметтер бұйрықтың күні мен нөмірін көрсете отырып, әскери қызметшілердің жеке істерінің қызметтік тізімдеріне енгізіледі.";
осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес 14 және 15-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

56-17. Контроль подготовки специалистов ИТС для определения классной квалификации осуществляется непосредственными начальниками ежеквартально, путем проверки знания контрольных и зачетных тем, а также оценки качества выполнения практических работ в ходе эксплуатации авиационной техники и выполнения тренажей.
Знание зачетных тем оценивается при проведении осмотров авиационной техники и плановых проверок подразделений и частей путем оценки качества выполнения специалистами работ на авиационной технике, проверки теоретических знаний.
56-18. Для учета хода подготовки специалистов ИТС к определению классной квалификации (сдачи контрольных и зачетных тем) на каждого специалиста ИТС заводится карточка контроля подготовки к испытаниям на классность согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
56-19. Соответствие уровня теоретических знаний и практической подготовки ИТС требованиям, предъявляемым к соответствующей классной квалификации, определяется путем проведения специальных и контрольных проверок.
Оценка практических навыков специалистов ИТС производится путем анализа карточек контроля подготовки к испытаниям на классность согласно приложению 13 к настоящим Правилам.
56-20. При специальной и контрольной проверке теоретических знаний специалисты ИТС проверяются в знании:
1) авиационной техники, в объеме руководства по технической эксплуатации эксплуатируемого типа воздушного судна согласно КБП ИТС;
2) руководства по техническому обслуживанию эксплуатируемого типа воздушного судна;
3) руководящих документов по организации инженерно-авиационного обеспечения.
56-21. Специалистам ИТС право присвоения, повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации имеют:
Министр внутренних дел Республики Казахстан - "Мастер-наставник ИТС";
Главнокомандующий Национальной гвардией Республики Казахстан - классную квалификацию "Специалист ИТС I класса", "Специалист ИТС II класса";
командир авиационной части - классную квалификацию "Специалист ИТС III класса".
56-22. Учет специалистов ИТС, имеющих классную квалификацию, осуществляется руководящим инженерно-техническим составом авиации Национальной гвардии Республики Казахстан.
Сведения о присвоении, подтверждении, снижении и снятии классных квалификаций вносятся в послужные списки личных дел военнослужащих с указанием даты и номера приказа.";
дополнить приложениями 14 и 15 согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне орналастыру үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалғаны туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің міндетін атқарушы
полиция генерал-лейтенанты
М. Демеуов
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі міндетін
атқарушының
2017 жылғы 18 мамырдағы
№ 350 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау,
төмендету және алып тастау
қағидаларына
14-қосымша
форма
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық
құрамының әскери қызметшілеріне арналған
"ИТҚ ШЕБЕР –ТӘЛІМГЕРІ"
кеуде белгісі
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының авиациясы инженерлік-техникалық
құрамының әскери қызметшілеріне арналған
"ИТҚ МАМАНЫ" (1, 2, 3 - сыныпты маман)
кеуде белгісі
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі міндетін
атқарушының
2017 жылғы 18 мамырдағы
№ 350 бұйрығына
2-қосымша
Ішкі істер органдарының
қызметкерлері
мен әскери қызметшілеріне
сыныптық біліктілігін беру,
жоғарылату, растау, төмендету
және алып тастау қағидаларына
15-қосымша
Авиациялық техникалық білімін тексеру
АКТІ
Мынадай құрамдағы комиссия:
Төраға: __________________________________________________________
Комиссия мүшелері: _______________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, Т.А.Ә. (болған жағдайда)
________ "___" ___________ 20__ жылғы әскери бөлім командирінің бұйрығы негізінде 20___ жылғы ________ мен ________ аралықта Ішкі істер органдарының қызметкерлеріне және әскери қызметшілеріне сыныптық біліктілігін беру, жоғарылату, растау, төмендету және алып тастау қағидаларын басшылыққа ала отырып, сыныптық біліктілікті беруге (растауға) әскери қызметшілерді сынақтан өткізді және олардың қызметтік карточкаларын қарап шықты.
Сынақ нәтижелері негізінде комиссия мынадай қорытынды шығарды:
Әскери атағы
Т.А.Ә. (болған жағдайда)
Атқаратын лауазымы
Алдыңғы берілген сыныптық біліктілігі
Білімін бағалау
Комиссияның қорытындысы
АТ және қауіпсіздік шаралары
ТҚН, ТПН
ИАҚҚ
Төраға: __________________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. болған жағдайда)
Комиссия мүшелері: ________________________________________________
(әскери атағы, Т.А.Ә. болған жағдайда)
201___ жылғы "___" ___________

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти рабочих дней со дня получения, направить копию настоящего приказа, прошедшего государственную регистрацию в Министерстве юстиции Республики Казахстан, в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности Министра
генерал-лейтенант полиции М. Демеуов
Приложение 1
к приказу исполняющего
обязанности Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 мая 2017 № 350
Приложение 14
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудникам и
военнослужащим органов
внутренних дел
форма
Нагрудный знак для военнослужащих инженерно-технического состава авиации Национальной гвардии Республики Казахстан
"ИТҚ ШЕБЕР –ТӘЛІМГЕРІ"
для военнослужащих инженерно-технического состава авиации
Национальной гвардии Республики Казахстан
"ИТҚ МАМАНЫ" (1, 2, 3 - сыныпты маман)
Приложение 2
к приказу исполняющего
обязанности Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 18 мая 2017 № 350
Приложение 15
к Правилам присвоения,
повышения, подтверждения,
снижения и снятия
классной квалификации
сотрудникам и
военнослужащим органов
внутренних дел
форма
АКТ
проверки знаний авиационной техники
Комиссия в составе:
председатель - _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Члены комиссии: ________________________________________________________ на
(должность, воинское звание, ФИО (при его наличии)
основании приказа командира войсковой части _______ от "___" ______20__г.
№ _____ в период с ___________по_________20__г. руководствуясь Правилами присвоения,
повышения, подтверждения, снижения и снятия классной квалификации сотрудникам и
военнослужащим органов внутренних дел, произвела испытания военнослужащих на
присвоение (подтверждение) классной квалификации и рассмотрела их служебные карточки.
На основании результатов испытаний комиссия определяет:
№ п/п
Воинское звание
Ф.И.О. (при его наличии)
Занимаемая должность
Ранее присвоенная классная квалификация
Оценка знаний
Заключение комиссии
АТ и меры безопасности
РТО, РТЭ
ПИАО
Председатель ______________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
Члены комиссии ___________________________________________________________
(воинское звание, Ф.И.О. (при его наличии)
"___" ______________20___г.