"Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сактау министрінің м.а. 2017 жылғы 5 мамырдағы № 251 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 маусымда № 15276 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 30 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-334/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 30.12.2020 № ҚР ДСМ-334/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 7-1-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына, 62-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 150 бұйрығына (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10970 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 5 маусымда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Қағидалар санитариялық-эпидемиологиялық қызметтің лауазымды адамдарының қаулылары немесе нұсқамалары мен жеке және заңды тұлғалардың өтініштері бойынша мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарының, ұйымдарының, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылардың өз құзыреті шегінде санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін белгілейді.";
3-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) орындаушы – санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүзеге асыратын мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдары, Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар;";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Ведомстводан тыс кешенді сараптаманың құрамында Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 1 сәуірдегі № 299 бұйрығымен бекітілген Қаржыландыру көздеріне қарамастан, жаңаларын салуға, сондай-ақ бұрыннан бар үйлер мен ғимараттарды, олардың кешендерін, инженерлік және көлік коммуникацияларын өзгертуге (реконструкциялауға, кеңейтуге, техникалық қайта жарақтандыруға, жаңғыртуға және күрделі жөндеуге) арналған техникалық-экономикалық негіздемелерге және жобалау-сметалық құжаттамасына ведомстводан тыс кешенді сараптама жүргізу қағидаларында (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10722 болып тіркелген) айқындалған тізбеге сәйкес құжаттарды орындаушыға жібереді.

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 мая 2017 года № 251. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2017 года № 15276. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-334/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 30.12.2020 № ҚР ДСМ-334/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 7-1, пунктом 2 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 150 "Об утверждении Правил проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10970, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" 5 июня 2015 года), следующие изменения:
в Правилах проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Правила устанавливают порядок организации и осуществления санитарно-эпидемиологической экспертизы государственными органами, организациями санитарно-эпидемиологической службы и экспертами, аттестованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, в пределах компетенции по постановлениям или предписаниям должностных лиц санитарно-эпидемиологической службы и заявлениям физических и юридических лиц.";
подпункт 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"2) исполнитель – государственные органы и организации санитарно-эпидемиологической службы, эксперты, аттестованные в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, осуществляющие санитарно-эпидемиологическую экспертизу;";
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов в составе комплексной вневедомственной экспертизы, предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса заказчик направляет исполнителю документы согласно перечню определенному Правилами проведения комплексной вневедомственной экспертизы технико-экономических обоснований и проектно-сметной документации, предназначенных для строительства новых, а также изменения (реконструкции, расширения, технического перевооружения, модернизации и капитального ремонта) существующих зданий и сооружений, их комплексов, инженерных и транспортных коммуникаций независимо от источников финансирования, утвержденными приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 1 апреля 2015 года № 299, (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан за № 10722).

Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары мен ұйымдарында Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптама жүргізу үшін тапсырыс беруші орындаушыға мына құжаттарды:
1) Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) қоршаған ортаға зиянды заттардың және физикалық факторлардың рұқсат етілетін шекті шығарындылары мен рұқсат етілетін шекті төгінділері, қоршаған ортаға әсерін бағалау, уытты, радиоактивті және басқа да зиянды заттарды кәдеге жарату және көму жөніндегі жобаларды және нормативтік құжаттаманы;
3) сумен жабдықтаудың жерүсті және жерасты көздерінің, су айдындарының санитариялық қорғау аймағын белгілеу жөніндегі жобалау құжаттамасын;
4) санитариялық қорғаныш аймақтарын белгілеу және түзету жөніндегі жоба, пайдалы қазбаларды барлау, бағалау жұмыстары, өндіру жөніндегі жобаны жібереді.
6. Заңды және жеке тұлғалардың өтініштері (бастамасы) бойынша санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы жүргізу үшін олар Кодекстің 62-бабының 5-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 64-2-бабының 2 және 3-тармақтарына сәйкес қаржыландыруды қамтамасыз етеді және қажетті құжаттаманы табыс етеді.";
25-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"25. Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделген жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен аттестатталған сарапшылар жүзеге асырады.
Кодекстің 62-бабының 3-тармағында көзделмеген объектілерге, жобаларға санитариялық-эпидемиологиялық сараптаманы санитариялық-эпидемиологиялық қорытынды бере отырып мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдары жүргізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Қоғамдық денсаулық сақтау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны мерзімді баспа басылымдарына, сондай-ақ ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Для проведения санитарно-эпидемиологической экспертизы объектов, проектов в государственных органах и организациях санитарно-эпидемиологической службы, не предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса заказчик направляет исполнителю следующие документы:
1) заявление по форме согласно приложениям 1 и 2 к Правилам;
2) проекты и нормативная документация по предельно допустимым выбросам и предельно допустимым сбросам вредных веществ и физических факторов в окружающую среду, оценке воздействия на окружающую среду, утилизации и захоронения токсичных, радиоактивных и других вредных веществ;
3) проектную документацию по установлению зоны санитарной охраны поверхностного и подземного источников водоснабжения, водоемов;
4) проект по установлению и корректировке санитарно-защитных зон, проект документации на разведку, оценочные работы, добычу полезных ископаемых.
6. Для проведения, санитарно-эпидемиологической экспертизы по заявлениям (инициативе) физических и юридических лиц ими обеспечивается финансирование и представляется необходимая документация в соответствии с пунктом 5 статьи 62 Кодекса, пунктами 2 и 3 статьи 64-2 Закона Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".";
пункт 25 изложить в следующей редакции:
"25. Санитарно-эпидемиологическая экспертиза проектов предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения", осуществляется экспертами, аттестованными в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Санитарно-эпидемиологическая экспертиза объектов, проектов, не предусмотренных пунктом 3 статьи 62 Кодекса с выдачей санитарно-эпидемиологического заключения проводится государственными органами санитарно-эпидемиологической службы.".
2. Комитету охраны общественного здоровья Министерства здравоохранения Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау өзіме қалдырамын.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
А. Цой
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және
даму министрі
___________ Ж. Қасымбек
2017 жылғы 22 мамыр
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 29 мамыр

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
А. Цой
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям
и развитию
Республики Казахстан
_____________ Ж. Қасымбек
22 мая 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
____________ Т. Сулейменов
29 мая 2017 года