Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 14 маусымдағы № 200 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 14 шілдеде № 15330 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Электр энергетикасы және көмір өнеркәсібі департаменті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу және ресми жариялау үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялау үшін мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындағаны туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2017 жылғы 14 маусымдағы
№ 200 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің өзгерістер енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі
1. "Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 13 ақпандағы № 89 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10450 болып тіркелген, 2015 жылғы 3 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған ):
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в некоторые приказы Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 14 июня 2017 года № 200. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 июля 2017 года № 15330.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту электроэнергетики и угольной промышленности Министерства энергетики Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
Утвержден
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 14 июня 2017 года № 200
Перечень
некоторых приказов Министра энергетики Республики Казахстан, в которые вносятся изменения
1. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 13 февраля 2015 года № 89 "Об утверждении Положения о порядке согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по их сокращению" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10450, опубликованный 3 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
заголовок изложить в новой редакции:
"Об утверждении Правил согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений";
пункт 1 изложить в новой редакции:

"1. Қоса беріліп отырған Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жылу электр станцияларының электр қуатын шектеуді және оларды қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу тәртібі туралы ережеде:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары";
1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Электр энергетикасы туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 5-бабының 37) тармақшасына сәйкес әзірленді.";
2-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:";
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"1) электр энергиясының көтерме сауда нарығына шықпаған жылу электр станциялары бойынша – осы Қағидаларға 1, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес Қазақстан Республикасы электр энергетикасы саласындағы жылу электр станциясының (бұдан әрі – ЖЭС) жабдықтары топтарының коды, жылу электр станциялары қуатына күтілетін шектеулер және электр қуатын шектеудің есебі;
2) электр энергиясының көтерме сауда нарығына шыққан жылу электр станциялары бойынша – осы Қағидаларға 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жылу электр станцияларының қуатын шектеу себептерінің коды, жылу электр станциялары қуатына күтілетін шектеулер және электр қуатын шектеудің есебі;";
5-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Қараудың қорытындысы бойынша уәкілетті орган ұсынылған құжаттарды келіседі немесе құжаттар осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген қойылған талаптарға сәйкес келмеген жағдайда келісуден бас тартады.";
1, 2, 3 және 4-қосымшалардың жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін мынадай редакцияда жазылсын:
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 1-қосымша";
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 2-қосымша";
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 3-қосымша";
"Жылу электр станцияларының электр қуатына шектеулерді және осындай шектеулерді қысқарту жөніндегі іс-шараларды келісу қағидаларына 4-қосымша".

"1. Утвердить прилагаемые Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений.";
в Положении о порядке согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по их сокращению, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 37) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике".";
часть первую пункта 2 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:";
подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"1) по тепловым электростанциям, не вышедшим на оптовый рынок электроэнергии – коды групп оборудования тепловой электростанции (далее - ТЭС) электроэнергетической отрасли Республики Казахстан и ожидаемые ограничения мощности тепловой электростанции, расчет ограничений электрической мощности в соответствии с приложениями 1, 3 и 4 к настоящим Правилам;
2) по тепловым электростанциям, вышедшим на оптовый рынок электроэнергии – коды причин ограничений мощности тепловой электростанции и ожидаемые ограничения мощности тепловой электростанций, расчет ограничений электрической мощности в соответствии с приложениями 2, 3 и 4 к настоящим Правилам;";
часть первую пункта 5 изложить в следующей редакции:
"5. По итогам рассмотрения уполномоченный орган согласовывает представленные документы либо отказывает в согласовании при несоответствии документов предъявляемым требованиям, установленным в пункте 3 настоящих Правил.";
в правом верхнем углу приложений 1, 2, 3 и 4 текст изложить в следующей редакции:
"Приложение 1 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений";
"Приложение 2 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений";
"Приложение 3 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений";
"Приложение 4 к Правилам согласования ограничений электрической мощности тепловых электростанций и мероприятий по сокращению таких ограничений".

2. "Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 106 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10531 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған ):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының көтерме нарығын ұйымдастыру мен оның жұмыс iстеу қағидаларында:
20-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"20. Өңірлік электр желілері арқылы электр энергиясын беру жөніндегі қызметтер табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган белгілейтін тарифтер бойынша өңірлік электр желілеріне, энергиямен жабдықтаушы ұйымдарға қосылған электр энергия тұтынушыларға көрсетіледі.".
3. "Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 20 ақпандағы № 111 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10533 болып тіркелген, 2015 жылғы 9 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған ):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр энергиясының бөлшек сауда нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеуі, сондай-ақ осы нарықта қызмет көрсету қағидаларында:
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"37. Электр энергиясын беру және тарату жөнiндегi нақты көрсетiлген қызметтер үшiн қаржылық өзара есеп айырысулар табиғи монополиялар саласында басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті орган бекiткен тарифтер мен есеп айырысудың бір айы ішінде электр энергиясының нақты теңгеріміне енгізілген, тұтынылған электр энергиясының мөлшерi бойынша жүргiзiледi.".
4. "Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 152 бұйрығында (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10612 болып тіркелген, 2016 жылғы 13 ақпанда "Егемен Қазақстан" газетінде № 29 (28757) жарияланған):
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Электр қуатының нарығын ұйымдастыру және оның жұмыс істеу қағидаларында:
48-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"48. Электр қуатының әзірлігін ұстап тұру бойынша қызметті сатып алуға кеткен Жүйелік оператордың шығысы Қазақстан Республикасының табиғи монополиялар саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіпте жүктемені көтеруге электр қуатының әзірлігін қамтамасыз ету бойынша көрсетілетін қызметке тариф арқылы өтеледі.".

2. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 106 "Об утверждении Правил организации и функционирования оптового рынка электрической энергии" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10531, опубликованный 9 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах организации и функционирования оптового рынка электрической энергии, утвержденных указанным приказом:
часть первую пункта 20 изложить в следующей редакции:
"20. Услуги по передаче электрической энергии по региональной электрической сети оказываются потребителям электрической энергии, присоединенным к региональной электрической сети, энергоснабжающим организациям, по тарифу, устанавливаемому государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий.".
3. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 20 февраля 2015 года № 111 "Об утверждении Правил организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10533, опубликованный 9 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах организации и функционирования розничного рынка электрической энергии, а также предоставления услуг на данном рынке, утвержденных указанным приказом:
пункт 37 изложить в следующей редакции:
"37. Финансовые взаиморасчеты за фактически оказанные услуги по передаче и распределению электрической энергии производятся по тарифам, утвержденным уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий, и количеству потребленной электрической энергии, включенному в фактический баланс электрической энергии за расчетный месяц.".
4. В приказе Министра энергетики Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 152 "Об утверждении Правил организации и функционирования рынка электрической мощности" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10612, опубликованный 13 февраля 2016 года в газете "Казахстанская правда" № 29 (28155):
в Правилах организации и функционирования рынка электрической мощности, утвержденных указанным приказом:
пункт 48 изложить в следующей редакции:
"48. Расходы Системного оператора на покупку услуг по поддержанию готовности электрической мощности возмещаются через тариф на услуги по обеспечению готовности электрической мощности к несению нагрузки в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан в сфере естественных монополий.".

5. Күші жойылды - ҚРеспубликасы Энергетика министрінің 23.10.2017 № 356 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен

5. Утратил силу приказом Министра энергетики РК от 23.10.2017 № 356 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).