"Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына өзгеріс пен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 17 шілдедегі № 530 бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 шілдеде № 15382 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 4 шiлдедегi № ҚР ДСМ-63 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарттар мен үлгілік кәсіптік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 шілдедегі № 647 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12007 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 9 қыркүйекте жарияланған) мынадай өзгеріс пен толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша магистратураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша резидентураның мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-1) осы бұйрыққа 5-1 қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-2) осы бұйрыққа 5-2 қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-3) осы бұйрыққа 5-3 қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;

О внесении изменения и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 17 июля 2017 года № 530. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июля 2017 года № 15382. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 4 июля 2022 года № ҚР ДСМ-63.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 04.07.2022 № ҚР ДСМ-63 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 июля 2015 года № 647 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов и типовых профессиональных учебных программ по медицинским и фармацевтическим специальностям" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12007, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 9 сентября 2015 года), следующие изменение и дополнения:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) государственный общеобязательный стандарт докторантуры по медицинским специальностям согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) государственный общеобязательный стандарт докторантуры по фармацевтическим специальностям согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) государственный общеобязательный стандарт магистратуры по медицинским специальностям согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) государственный общеобязательный стандарт магистратуры по фармацевтическим специальностям согласно приложению 4 к настоящему приказу;
5) государственный общеобязательный стандарт резидентуры по медицинским специальностям согласно приложению 5 к настоящему приказу;
5-1) государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по фармацевтической специальности согласно приложению 5-1 к настоящему приказу;
5-2) государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по медицинским специальностям согласно приложению 5-2 к настоящему приказу;
5-3) государственный общеобязательный стандарт технического и профессионального образования по фармацевтической специальности согласно приложению 5-3 к настоящему приказу;

5-4) осы бұйрыққа 5-4 қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриаттың орта білімнен кейін білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-5) осы бұйрыққа 5-5 қосымшаға сәйкес 5В110100 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-6) осы бұйрыққа 5-6 қосымшаға сәйкес 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
5-7) осы бұйрыққа 5-7 қосымшаға сәйкес жоғары арнайы білім берудің мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша докторантураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша магистратураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес медициналық мамандықтар бойынша резидентураның үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8-1) осы бұйрыққа 8-1 қосымшаға сәйкес фармацевтикалық мамандық бойынша бакалавриаттың үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы;
8-2) осы бұйрыққа 8-2 қосымшаға сәйкес медициналық және фармацевтикалық мамандықтар бойынша техникалық және кәсіптік білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы";
8-3) осы бұйрыққа 8-3 қосымшаға сәйкес "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша қолданбалы бакалавриаттың орта білімнен кейін білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы";
8-4) осы бұйрыққа 8-4 қосымшаға сәйкес 5В110100 – "Мейіргер ісі" мамандығы бойынша үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы";
8-5) осы бұйрыққа 8-5 қосымшаға сәйкес 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы";
8-6) осы бұйрыққа 8-6 қосымшаға сәйкес жоғары арнайы білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы бекітілсін";
осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес 5-6, 5-7, 8-5 және 8-6 қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті заңнамамен бекітілген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2)осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап он күнтізбелік күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде мемлекеттік және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу және ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

5-4) государственный общеобязательный стандарт послесреднего образования прикладного бакалавриата по специальности "Сестринское дело"согласно приложению 5-4 к настоящему приказу;
5-5)государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по специальности 5В110100 – "Сестринское дело" согласно приложению 5-5 к настоящему приказу;
5-6) государственный общеобязательный стандарт образования по специальности 5B110200 – "Общественное здравоохранение" согласно приложению 5-6 к настоящему приказу;
5-7) государственный общеобязательный стандарт высшего специального образования согласно приложению 5-7 к настоящему приказу;
6) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтическим специальностям докторантуры согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтическим специальностям магистратуры согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) типовую профессиональную учебную программу по медицинским специальностям резидентуры согласно приложению 8 к настоящему приказу;
8-1) типовую профессиональную учебную программу по фармацевтической специальности бакалавриата согласно приложению 8-1 к настоящему приказу;
8-2) типовую профессиональную учебную программу по медицинским и фармацевтической специальностям технического и профессионального образования согласно приложению 8-2 к настоящему приказу;
8-3) типовуюпрофессиональную учебную программу прикладного бакалавриата послесреднего образованияпо специальности "Сестринское дело" согласно приложению 8-3 к настоящему приказу;
8-4)типовую профессиональную учебную программу по специальности 5В110100 – "Сестринское дело"согласно приложению 8-4 к настоящему приказу";
8-5) типовую профессиональную учебную программу по специальности 5B110200 - "Общественное здравоохранение"согласно приложению 8-5 к настоящему приказу;
8-6) типовую профессиональную учебную программу высшего специального образованиясогласно приложению 8-6 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 5-6, 5-7, 8-5 и 8-6 согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан направление его копии в бумажном и электронном виде на государственном и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күннің ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
міндетін атқарушы
________________ Б. Асылова
2017 жылғы 17 шілде
Қазақстан Республикасының
Денсауық сақтау министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 530 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
5-6 қосымша
5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Осы 5В110200– "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖМБС) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен түріне қарамастан жоғары оқу орнында білім алушылардың даярлық деңгейіне, білім беру мазмұнына, білім алушылардың оқу жүктемесінің барынша көлеміне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. МЖМБС-та мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бакалавриат - білім беру бағдарламалары тиісті мамандық бойынша "бакалавр" дәрежесін берумен кадрларды даярлауға бағытталған жоғарғы білім;
2) біліктілік талаптары – денсуалық сақтау саласында кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білім, шеберлік және дағдылар.
3) дипломдық жұмыс (жоба) – студенттің тиісті саласының өзекті проблемаларының өз бетінше зерделеу нәтижелерін жинақтауы болып табылатын қорытынды жұмысы;
4) дуальді оқыту – кәсіпорынның, оқу орнынының және білім алушының жауапкершіліктері тең болған кезде білім беру ұйымындағы оқытуды кәсіпорында білім алушыларға жұмыс орындарын бере отырып және өтемақы төлемін оқыту мен практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министрздравоохранения
Республики Казахстан Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАНО"
Исполняющий обязанности
Министра образования и науки
Республики Казахстан
_________ Б.Асылова
17 июля 2017 года
Приложение 1
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 530
Приложение 5-6
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по специальности 5В110200 - "Общественное здравоохранение"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт бакалавриата по специальности 5В110200– "Общественное здравоохранение" (далее – ГОСО) разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет требования к уровню подготовки обучающихся, содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся в высших учебных заведениях, независимо от их типа, вида и форм собственности, а также языка обучения.
2. В настоящем ГОСО применяются следующие термины и их определения:
1) бакалавриат – высшее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "бакалавр" по соответствующей специальности;
2) квалификационное требование – знание, умение и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в системе здравоохранения;
3) дипломная работа (проект) – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения студентом актуальной проблемы в соответствующей отрасли;
4) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами обучения и практики на предприятии с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия, учебного заведения и обучающегося;

5) жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – үлгілік оқу жоспары мен элективті пәндер каталогы негізінде эдвайзердің көмегімен студенттің әр оқу жылына арнап өзі құрастыратын оқу жоспары;
6) кәсіптік практика – болашақ кәсіптік қызметпен байланысты белгілі бір жұмыс түрлерін орындау процесінде теориялық білімдерді дағдыларды бекітуге практикалық машықтармен құзыреттерді иемденуге және дамытуға бағытталған оқу қызметінің түрі;
7) клиникалық база – жергілікті денсаулық ұйымдары базасында жұмыс істейтін, материалдық-техникалық базаның жоғары деңгейі бар және ұйымдастыру – әдістемелік, оқу, емдеу –диагностикалық және ғылыми зерттеу жұмысының қазіргі заманғы әдістері негізінде дәрігерлерді ғылыми кадрларды даярлау мен қайта даярлауды жүзеге асыратын және медициналық көмектің барлық түрлерін көрсететін жоғары білім беру ұйымның немесе денсаулық сақтау ұйымының клиникасы;
8) кредиттік оқыту технологиясы - білім алушы мен оқытушының оқу жұмысы көлемінің біріздендірілген өлшем бірлігі ретінде кредитті қолдану арқылы білім алушының пәндерді таңдауы және реттілікпен оқуын өз бетінше жоспарлауы;
9) модульдік оқыту – модульдік білім беру бағдарламалар меңгерудің негізінде оқу процесін ұйымдастыру;
10) міндетті компонент (бұдан әрі – МК) –үлгілік оқу жоспарында белгіленген және білім беру бағдарламасы бойынша студенттер міндетті түрде оқитын оқу пәндерінің және тиісті кредиттердің ең аз көлемінің тізбесі;
11) оқу жұмыс жоспары (бұдан әрі – ОЖЖ) – білім беру ұйымының өз бетінше үлгілік оқу бағдарламасы негізінде құрастыратын оқу құжаты;
12) офис регистратор – білім алушылардың оқудағы жетістіктерінің барлық тарихын тіркеумен айналысатын және білімін бақылаудың барлық түрлерін және оның академиялық рейтингісіне есеп жасауды ұйымдастыруды қамтамасыз ететін қызмет;
13) таңдау бойынша компонент – жоғары оқу орны ұсынатын, пререквизиттері мен постреквизиттерін есепке ала отырып кез келген академиялық кезеңде студенттердің өздері таңдай алатын оқу пәндерінің және тиісті кредиттердің (немесе академиялық сағаттардың) ең аз көлемінің тізбесі;
14) транскрипт (Тrаnsсrірt) - білімді бағалаудың сандық және әріптік жүйесі бойынша кредиттері мен бағалары көрсетілген тиісті кезеңде өтілген пәндердің тізбесі бар құжат;
15) үлгілік кәсіби оқу бағдарламасы (бұдан әрі – ҮКОБ) – оқу мазмұнын, көлемін, ұсынылатын әдебиетті анықтайтын және денсаулық саласындағы уәкілетті орган бекітетін мамандықтың үлгілік оқу жоспарының міндетті компонентіндегі пәннің оқу құжаты;

5) индивидуальный учебный план (далее – ИУП) – учебный план студента, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью эдвайзера на основании типового учебного плана и каталога элективных дисциплин;
6) профессиональная практика– вид учебной деятельности, направленной на закрепление теоретических знаний, умений, приобретение и развитие практических навыков и компетенций в процессе выполнения определенных видов работ, связанных с будущей профессиональной деятельностью;
7) клиническая база – клиника высшего учебного заведения или организации здравоохранения, функционирующая на базе местных организаций здравоохранения, имеющая высокий уровень материально-технической базы, осуществляющая на основе современных методов организационно-методической, учебной, лечебно-диагностической и научно-исследовательской работы, подготовку и переподготовку врачей, научных кадров и оказывающая все виды медицинской помощи;
8) кредитная технология обучения – обучение на основе выбора и самостоятельного планирования обучающимися последовательности изучения дисциплин с использованием кредита как унифицированной единицы измерения объема учебной работы обучающегося и преподавателя;
9) модульное обучение – способ организации учебного процесса на основе освоения модульных образовательных программ;
10) обязательный компонент (далее ОК) – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов кредитов, установленных типовым учебным планом и изучаемых студентами в обязательном порядке по программе обучения;
11) рабочий учебный план (далее РУПл) – учебный документ, разрабатываемый организацией образования самостоятельно на основе типового учебного плана специальности и индивидуальных учебных планов студентов;
12) компонент по выбору – перечень учебных дисциплин и соответствующих минимальных объемов кредитов (или академических часов), предлагаемых высшими учебными заведениями, самостоятельно выбираемых студентами в любом академическом периоде с учетом их пререквизитов и постреквизитов;
13) офис регистратора (отдел, сектор) – служба, занимающаяся регистрацией всей истории учебных достижений обучающегося и обеспечивающая организацию всех видов контроля знаний и расчет его академического рейтинга;
14) транскрипт – документ установленной формы, содержащий перечень пройденных дисциплин за соответствующий период обучения с указанием кредитов и оценок в буквенном и цифровом выражении;
15) типовая профессиональная учебная программа (далее – ТПУП) – учебный документ дисциплины ОК типового учебного плана специальности, который определяет содержание, объем и утверждается уполномоченным органом в области здравоохранения;

16) үлгілік оқу жоспары (бұдан әрі – ҮОЖс) – Қазақстан Республикасының жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім мамандықтарының жіктеуіші мен МЖМБС негізінде әзірленетін, міндетті компонент пәндерінің тізбесі мен кредиттердің ең аз көлемін және практиканың, қорытынды аттестаттаудың барлық түрлерін көрсете отырып, пәндер циклі бойынша білім беру бағдарламасының құрылымы мен көлемін регламенттейтін, білім беру саласындағы уәкілетті орган бекітетін оқу құжаты;
17) элективті пәндер каталогы (бұдан әрі – ЭПК) – зерттеу мақсатын, қысқаша мазмұнын (негізгі бөлімдер) және зерттеуден күтілетін нәтижелерді (студенттердің алатын білімін, іскерлігін, дағдысы мен құзыреттерін) көрсете отырып, пәннің қысқаша сипаттамасын қамтитын таңдау компоненттері бойынша барлық пәндердің жүйеленген аннотацияланған тізбесі;
18) эдвайзер - тиісті мамандық бойынша білім алушының академиялық тәлімгерінің қызметін атқаратын, оқу траекториясын таңдауына (жеке оқу жоспарының қалыптасуына) және оқу кезеңінде білім беру бағдарламаларын игеруіне ықпал ететін оқытушы;
3. 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың білім беру бағдарламасын меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білімінің деңгейіне қойылатын талаптар осы МЖМБС-ға 1-қосымшада ұсынылған.
4. Жоғары оқу орындары жоғарғы білімі бар мамандарды (дипломды мамандар) даярлауды:
1) мамандығы бойынша МЖМБС және ҮОЖс;
2) академиялық күнтізбе;
3) жеке оқу жоспары;
4) мамандық бойынша ОЖЖ-ға;
5) пәндер бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырады.
5. МЖМБС:
1) міндетті компоненттің мазмұнын анықтайды;
2) оқу жүктемесінің ең жоғарғы көлеміне және білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайды.
3) талаптарды айқындайды:
мамандықтардың ҮОЖс;
білім беру бағдарламаларын;
мамандықтардың ОЖЖс;
студенттердің ЖОЖ;
пәндер бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде.
2 -тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
6. ЖОО-да жоғары арнайы білім 5В110200 – "Қоғымдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша кадрларды даярлауға бағытталған.
7. Жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП) циклі, базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер (бұдан әрі – БП) циклдері міндетті компонент және таңдау бойынша компонент пәндерін қамтиды. Таңдау компонентіне жоғары оқу орны компоненті кіреді.
8. МК пәндерінің тізбесі мен көлемі осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасына 2-қосымшасында келтірілген "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың үлгілік оқу жоспарымен айқындалады.

16) типовой учебный план (далее – ТУПл) –учебный документ, разрабатываемый на основе Классификатора специальностей высшего и послевузовского образования Республики Казахстан и ГОСО, регламентирующий структуру и объем образовательной программы по циклам дисциплин, с указанием перечня и минимального объема кредитов дисциплин ОК и всех видов практик, итоговой аттестации, утверждаемый уполномоченным органом в области здравоохранения;
17) каталог элективных дисциплин (далее – КЭД) – систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору, содержащий их краткое описание с указанием цели изучения, краткого содержания (основных разделов) и ожидаемых результатов изучения (приобретаемые студентами знания, умения, навыки и компетенции);
18) эдвайзер – преподаватель, выполняющий функции академического наставника обучающегося по соответствующей специальности, оказывающий содействие в выборе траектории обучения (формировании индивидуального учебного плана) и освоении образовательной программы в период обучения.
3. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу бакалавриата по специальности 5В110200 "Общественное здравоохранение, представлены в приложении 1 к настоящему ГОСО.
4. Высшее учебное заведение (далее – ВУЗ) осуществляет подготовку специалистов высшего образования (дипломированных специалистов) в соответствии с:
1) ГОСО и ТУПл по специальности;
2) академическим календарем;
3) ИУП;
4) РУПл специальностей;
5) учебными программами по дисциплинам.
5. ГОСО:
1) определяет содержание обязательного компонента;
2) устанавливает требования к максимальному объему учебной нагрузки и уровню подготовки обучающихся.
3) определяет требования при разработке:
ТУПлов специальностей;
образовательных программ;
РУПл специальностей;
ИУП студентов;
учебных программ по дисциплинам.
Глава 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
6. В ВУЗах высшее специальное образование направлено на подготовку кадров по специальности 5В110200– "Общественное здравоохранение".
7. Цикл общеобразовательных дисциплин (далее – ООД), базовых дисциплин (далее – БД) и профилирующих дисциплин (далее – ПД) включают дисциплины ОК и компонента по выбору. В компонент по выбору входит вузовский компонент.
8. Перечень и объем дисциплин ОК определяется типовым учебным планом специальности "Общественное здравоохранение" согласно приложению 2 к типовой профессиональной учебной программе бакалавриата по специальности "Общественное здравоохранение" согласно приложению 3 к настоящему приказу.

9. Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі мен еңбек нарығының сұранысын, нақты жоғары оқу орнында қалыптасқан ғылыми мектепті, сондай-ақ білім алушының жеке қызығушылығын ескереді.
10. ЖБП циклінің көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 20%-дан аспайды немесе 28 кредитті құрайды. "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысы (бұдан әрі – № 1080 қаулы) жоғарғы білім берудің Мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының 16-тармағына сәйкес олардың 21 кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, философия, қазақ (орыс) тілі, шетел тілі, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Таңдау компоненті ЖМК циклындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 7 кредитті құрайды. Мамандықтарға байланысты жоғары оқу орындары ЖМЖ циклін таңдау бойынша компонент пәндерін өз бетінше қосады.
11. БП циклі пәндерінің көлемі ҮОЖ-дағы пәндердің жалпы көлемінің 55%-ын құрайды немесе 69 кредитті құрайды, олардың ішінде 20 кредит МК пәндеріне және 49 кредит ТК пәндеріне тиесілі
12. БП цикліндегі міндетті компонентке әрбіреуі кемінде 2 кредит көлемінде "Кәсіби қазақ (орыс) тілі" және "Кәсіби бағытталған шет тілі" пәндері енгізіледі.
Көрсетілген пәндер бірлесіп тілдік және тиісті мамандық бойынша бейінді кафедраларға жүктеледі.
13. Бейіндеуші пәндер цикліндегі пәндер көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 25 %-ын немесе 32 кредитті құрайды, оның ішінде 5 кредит міндетті компонент пәндеріне және 27 кредит таңдау компоненті пәндеріне беріледі
14. Оқытудың қосымша түрлері МК және ТК-нен тұрады. МК-тің жалпы көлемі кемінде 14 кредитті құрайды және көлемі 8 кредит "Дене шынықтыру" пәнінен және кемінде 6 кредит кәсіби практикадан тұрады
15. Оқытудың қосымша түрлерінің МК-ін меңгеру мемлекеттік білім беру тапсырысы шегінде қамтамасыз етіледі.
16. Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыздандыру" (медицина) топтары бойынша жекеленген мамандықтардың өзгешеліктерін ескере отырып 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша білім беру процесінің аяқталғандығының негізі өлшем шарты білім алушылардың теориялық оқудың кемінде 129 кредитін меңгеруі керек.
17. Білім беру қызметін ұйымдастыру оқу процесін, білім беру мазмұнын жоспарлау, оқу сабақтарын жүргізу тәсілдерін, студенттің өзіндік жұмысын, олардың оқу жетістіктерін қорытынды бақылау нысандарын таңдау арқылы жүзеге асырылады.

9. Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, сложившиеся научные направления в ВУЗе, а также индивидуальные интересы самого обучающегося.
10. Объем цикла ООД составляет не менее 20 % от общего объема дисциплин ТУПл или 28 кредитов. Из них 21 кредит отводится на дисциплины обязательного компонента: современная история Казахстана, философия, казахский (русский) язык, иностранный язык, информационно-коммуникационные технологии в соответствии с пунктом 16 Государственного общеобязательного стандарта высшего образования, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" (далее – Постановление № 1080).
Компонент по выбору составляет не менее 7 кредитов от общего объема дисциплин цикла ООД. В зависимости от специальностей ВУЗы самостоятельно включают дисциплины компонента по выбору цикла ООД.
11. Объем дисциплин цикла БД составляет 55 % от общего объема дисциплин ТУПл или 69 кредитов, из них 20 кредитов отводится на дисциплины ОК и 49 кредитов на дисциплины КВ.
12. В ОК цикла БД включаются дисциплины "Профессиональный казахский (русский) язык" и "Профессионально-ориентированный иностранный язык" в объеме не менее 2 кредитов каждая.
Указанные дисциплины закрепляются совместно за языковыми и/или профилирующей кафедрами.
13. Объем дисциплин цикла ПД составляет 25 % от общего объема дисциплин ТУПла или 32 кредита из них 5 кредитов отводится на дисциплины ОК и 27 кредитов на дисциплина КВ.
14. Дополнительные виды обучения состоят из ОК и компонента по выбору. Объем ОК составляет не менее 14 кредитов и включает дисциплину "Физическая культура" объемом не менее 8 кредитов, и профессиональную практику – не менее 6 кредитов.
15. Освоение ОК дополнительных видов обучения обеспечивается в пределах государственного образовательного заказа.
16. С учетом специфики отдельных специальностей по группе "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" основным критерием завершенности образовательного процесса по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение" является освоение обучающимися не менее 129 кредитов теоретического обучения.
17. Организация образовательной деятельности осуществляется посредством планирования учебного процесса, содержания образования, выбора способов проведения учебных занятий, самостоятельной работы студентов, форм итогового контроля их учебных достижений.

18. Үш тілде білім беру бағдарламасын енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды үш тілде: қазақ тілінде, орыс тілінде және ағылшын тілінде жүзеге асырады.
Екі тілде білім беру бағдарламасын енгізген ЖОО-лар оқытуды екі тілде жүзеге асырады: қазақша және орысша.
19. Дуальді оқыту элементтерін енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды теориялық оқыту мен клиникалық базадағы практикалық дайындықты үйлестіру негізінде жүзеге асырады. Бұл ретте пәннің оқу материалының 40%-ына дейіні тікелей клиникалық базада меңгерілуі тиіс екені көзделген.
3 -тарау. Білім алушылардың білім беру мазмұнына қойылатын талаптары
20. Осы МЖМБС қолдану келесі мақсаттарға жетуді көздейді:
1) студенттерді даярлау деңгейіне және білім беру қызметіне қойылатын міндетті талаптардың негізінде жоғары білім берудің сапасын арттыру;
2) жоғары оқу орындарындағы білім беру бағдарламаларының сапасы мен студенттердің білім деңгейін бағалаудың ақпараттылығы мен әділдігі;
3) 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша жұмыс жасау үшін білікті, бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз ету.
21. Жоғарғы арнайы білім беру шеңберінде Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілетін Біліктіліктің ұлттық шеңберінде, кәсіби стандарттарға сәйкес жоғары оқу орындары өз бетімен білім беру бағдарламаларын әзірлейді.
22. Оқу қызметін ұйымдастыру академиялық күнтізбе, оқу сабақтарының кестесі негізінде жүзеге асырылады. Оқу қызметінің құрылымы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) жоғары білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының 43-тармағына сәйкес оқу жоспарларының (үлгілік, жеке, жұмысы) және кәсіптік оқу бағдарламаларының, оқу жүктемесі көлемінің, академиялық кезеңдер ұзақтығының, академиялық сабақ түрлерінің, оқу материалы көлемінің негізінде қалыптасады.
23. Білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыру оқу жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
Оқу жоспарлары Үлгілік қағидалардың 43-тармағына сәйкес ҮОБ, ЖОЖ және басқа да ОЖЖ-ға бөлінеді.
24. ҮОЖ МЖМБС негізінде жазылады. ҮОЖ-да міндетті компоненттің әрбір оқу пәнінің еңбекті қажетсінуін және әрбір оқу қызметінің түрі (практика, мемлекеттік емтихандар) кредитпен айқындалады, ал оқу пәндерінің әр циклі бойынша таңдау компоненті кредиттердің жалпы санымен/сағатпен көрсетіледі.

18. ВУЗы, внедряющие программы трехъязычного образования, осуществляют обучение на трех языках: казахском, русском и английском.
ВУЗы, внедряющие программы двуязычного образования, осуществляют обучение на двух языках: казахском и русском.
19. ВУЗы, внедряющие элементы дуальной системы обучения, осуществляют планирование и организацию образовательной деятельности на основе сочетания теоретического обучения с практической подготовкой на клинической базе. При этом предусматривается, что до 40% учебного материала дисциплины осваиваются непосредственно на клинической базе.
Глава 3. Требования к содержанию образования обучающихся
20. Применение настоящего ГОСО предусматривает достижение следующих целей:
1) повышение качества высшего образования на основе обязательных требований к уровню подготовки студентов и образовательной деятельности;
2) объективность и информативность оценки уровня обучения студентов и качества образовательных программ высших учебных заведений;
3) обеспечение подготовки квалифицированных, конкурентоспособных кадров для работы по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение".
21. В рамках высшего специального образования ВУЗом самостоятельно разрабатываются образовательные программы в соответствии с Национальной рамкой квалификаций, профессиональными стандартами, утверждаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
22. Организация учебной деятельности осуществляется на основе академического календаря, расписания учебных занятий. Структура учебной деятельности формируется на основе учебных планов (типовых, индивидуальных, рабочих) и учебных программ, объема учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видов академических занятий, объема учебного материала согласно пункту 43 Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 (далее – Типовые правила).
23. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных планов.
Учебные планы подразделяются на ТУПл, ИУП и рабочие учебные планы (далее – РУП) согласно пункту 43 Типовых правил.
24. ТУПл разрабатываются на основе ГОСО. В ТУПл определяется трудоемкость каждой учебной дисциплины ОК и каждого вида учебной деятельности (практики, государственных экзаменов) кредитах, а компонент по выбору по каждому циклу учебных дисциплин указывается общим количеством кредитов.

25. ҮОЖ-ға қосымша жыл сайын жоғары оқу орны таңдау компонентіндегі барлық пәндердің жүйеленген, аннотацияланған тізбесі болып табылатын элективті пәндер каталогын (ЭПК) әзірлейді. ЭПК-да әрбір пән бойынша пререквизиттер мен постреквизиттер айқындалады. ЭПК студенттерге элективті оқу пәндерін баламалы таңдау мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
26. ҮОЖс мен ЭПК негізінде студент эдвайзердің көмегімен ЖОЖ құрады. ЖОЖ әрбір студенттің жеке білім алу траекториясын айқындайды.
ЖОЖ-ға ҮОЖс-дан міндетті компонент пәндері және оқу қызметінің түрлері (практикалар, мемлекеттік емтихан) және ЭПК-дан таңдау компоненті пәндері кіреді.
27. ОЖЖ оқу жылына ҮОЖ-ы негізінде әзірленеді және оны ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
ОЖЖ-да оқу жылында оқытылатын пәндер тізбесі және олардың кредитпен еңбекті қажетсінуі, оқытылу реті, оқу сабақтарының түрлері мен бақылау нысандары, практика түрлері, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау айқындалады.
28. ЭПК, ЖОЖ және ОЖЖ-ның нысанын, құрылымын, әзірлеу және бекіту тәртібін жоғары оқу орны өзі айқындайды.
29. Үлгілік кәсіби оқу бағдарламалары міндетті компонент пәндері бойынша әзірленеді.
30. Барлық оқу пәндерінің мазмұны ҮОЖ және ЖОБ айқындалады.
31. Міндетті минимум мен жоғары оқу орны ұсынатын оқу жүктемесінің көлемі шеңберінде алынған білім деңгейі бақылаудың әртүрлі түрлері арқылы қамтамасыз етіледі.
32. Студенттердің оқу жетістіктерін бақылауды және олардың оқу пәндері немесе модульдер бойынша білімін бағалауды оқу процесінің межелік кезеңдерінде (әр академиялық кезең мен оқу жылы аяқталған кезде) тіркеу (бөлім, сектор) кеңсесі ұйымдастырады және бақылау мен бағалау оқытудың қорытынды нәтижесіне бағытталуы тиіс.
33. Тіркеу кеңсесі білім алушылардың оқу жетістіктерінің тарихын есепке алады, транскриптінде көрсетіледі.
Транскрипт білім алушыларға білім алудың кез келген кезеңінде оның жазбаша өтініші негізінде беріледі.
34. Бітірушілердің білімін, іскерлігін, дағдысын және құзыреттерін бақылау оларды қорытынды аттестаттау кезінде жүзеге асырылады.
35. Жоғары оқу орны бітірушілерін қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың оқу жоспарларында көзделген мерзімде өткізіледі.
36. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты бітірушінің теориялық деңгейін, қалыптасқан кәсіби құзыреттерін, кәсіптік мәселелерді шешуге дайындығын және оның дайындығының білім беру бағдарламасына сәйкестігін бағалау болып табылады.
Қорытынды аттестаттау мамандық бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру немесе дипломдық жұмысты (жоба) қорғау нысанында жүргізіледі. Дипломдық жұмысты (жобаны) қорғау дипломдық жұмысты (жобаны) жазудан және қорғау рәсімінен тұрады. Бұл ретте дипломдық жұмыс (жоба) бітірушінің талдау және зерттеу қабілеттерін анықтау және бағалау мақсатын көздейді.

25. В дополнение к ТУПл ежегодно ВУЗом разрабатывается каталог элективных дисциплин (далее – КЭД), который представляет собой систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору. В КЭД отражают пререквизиты и постреквизиты каждой учебной дисциплины. КЭД обеспечивает студентам возможность альтернативного выбора элективных учебных дисциплин.
26. На основе ТУПл и КЭД студентом с помощью эдвайзера составляется ИУП. ИУП определяет индивидуальную образовательную траекторию каждого студента.
В ИУП включаются дисциплины ОК и виды учебной деятельности (практики, государственный экзамен) из ТУПл и дисциплины компонента по выбору из КЭД.
27. РУП разрабатывается на учебный год на основе ТУПл и утверждается руководителем организации образования на основании решения ученого совета.
В РУП определяются перечень дисциплин на учебный год и их трудоемкость в кредитах, порядок изучения, виды учебных занятий и формы контроля, виды практики, государственный экзамен.
28. Форма, структура, порядок разработки и утверждения КЭД, ИУП и РУП определяются ВУЗом самостоятельно.
29. ТПУП разрабатываются по дисциплинам обязательного компонента.
30. Содержание всех учебных дисциплин определяется ТПУП и рабочей учебной программой.
31. Уровень, полученных знаний в рамках обязательного минимума и предлагаемого ВУЗом объема учебной нагрузки, обеспечивается различными видами контроля.
32. Контроль учебных достижений студентов и оценка их знаний по учебным дисциплинам или модулям организуются отделом регистрации на рубежных этапах учебного процесса (по завершении каждого академического периода и учебного года) и ориентируются на итоговые результаты обучения.
33. Офис регистратора ведет учет истории учебных достижений обучающихся, который отражается в их транскрипте.
Транскрипт выдается обучающимся на основе его письменного заявления в произвольной форме на любом этапе его обучения.
34. Контроль знаний, умений, навыков и компетенций выпускников осуществляется при проведении их итоговой аттестации.
35. Итоговая аттестация выпускников ВУЗа проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем и учебным планом специальности.
36. Целью итоговой аттестации является оценка теоретического уровня выпускника, сформированных профессиональных компетенций, готовности к выполнению профессиональных задач и соответствия его подготовки требованиям образовательной программе.
Итоговая аттестация проводится в форме сдачи государственного экзамена по специальности или защиты дипломной работы (проекта). Защита дипломной работы (проекта) включает написание дипломной работы (проекта) и процедуру защиты. При этом дипломная работа (проект) имеет целью выявление и оценку аналитических и исследовательских способностей выпускника.

37. Білім беру мазмұнын жоспарлау, оқу процесін ұйымдастыру және жүргізу тәсілін жоғары оқу орны кредиттік оқыту технологиясы негізінде өз бетінше жүзеге асырады.
38. Оқу процесін жоспарлау кезінде ЖОО осы МЖМББС-ғы 2-қосымшаға сәйкес 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриатың білім беру бағдарламасының компоненттерін бөлу нормасын (оқу мерзімі 4 жыл) басшылыққа алады.
39. Білім беру бағдарламаларының құрылымы білім беру мазмұнын айқындайтын оқу жұмыстарының түрлерінен қалыптастырылады.
40. Білім беру бағдарламасы:
1) жалпы білім беретін, базалық және бейіндеуші пәндер циклдерін меңгеруден тұратын теориялық оқытуды;
2) оқытудың қосымша түрлерірін – кәсіптік практика, дене шынықтыру, әскери дайындық;
3) аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
41. Оқу жұмысының еңбекті қажетсінуін есепке алу оқытылатын материалдың көлемі бойынша жүзеге асырылады және оқытудың нақты нәтижелеріне қол жеткізуге қажетті студенттер мен оқытушылардың еңбек шығынының өлшем бірлігі болып табылатын кредиттермен/сағатпен өлшенеді.
Кредиттер білім беру бағдарламасының жекелеген пәндерінің және (немесе) модульдерінің (элементтерінің) шартты "бағасын" көрсетеді. Жалпы еңбекті қажетсіну ұғымына лекциялық, практикалық (семинарлық), зертханалық, студиялық сабақтар, студенттердің өзіндік жұмысы, курстық, есептік-графикалық жұмыстар (жобалар), кәсіптік практиканың, тағылымдамалардың барлық түрлері, қорытынды аттестаттауға дайындық және одан өту кіреді.
42. Теориялық оқытудың жалпы еңбекті қажетсінуі оқытылатын оқу пәндерінің тізбесімен анықталады.
43. Оқу процесін кредиттік оқыту технологиясы бойынша ұйымдастыру кезінде әр оқу пәнінің көлемі кредиттің бүтін санын құрауы тиіс. Бұл ретте пән, әдетте, кемінде 3 кредит көлемімен бағаланады. Ерекше жағдайда пәнді 2 кредитпен бағалауға жол беріледі.
44. Әрбір оқу пәні қайталанбайтын бір атауға ие болуы тиіс.
45. Білім алушылар әрбір оқу пәнін бір академиялық кезеңде меңгеріп, оны аяқтаған соң емтихан нысанындағы қорытынды бақылауды тапсырады.
Кәсіби практиканың барлық түрлері, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау білім алушылардың оқу жұмысының аталған түрлерін қорғау түрінде өткізіліп, белгіленген бағалар шкаласы бойынша бағаланады.
46. Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларына қолданыстағы заңнаманың нормаларын іске асыратын пәндерді енгізу ұсынылады.
47. № 1080 қаулының 64-тармағына сәйкес 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша жоғары арнаулы білім беру 4 жылды құрайды.

37. Планирование содержания образования, способ организации и проведения учебного процесса осуществляется высшим учебным заведением самостоятельно на основе кредитной технологии обучения.
38. При планировании учебного процесса ВУЗ руководствуется нормой распределения компонентов образовательной программы бакалавриата по специальности 5В110200– "Общественное здравоохранение" (срок обучения 4 года) согласно приложению 2 к настоящему ГОСО.
39. Структура образовательных программ формируется из различных видов учебной работы, определяющих содержание образования.
40. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин;
2) дополнительные виды обучения – профессиональная практика, физическая культура, военная подготовка;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
41. Учет трудоемкости учебной работы осуществляется по объему преподаваемого материала и измеряется кредитах, являющихся единицами измерения трудозатрат студентов и преподавателей, необходимых для достижения конкретных результатов обучения.
Кредиты отражают трудоемкость учебной работы отдельных дисциплин и (или) модулей (элементов) образовательной программы. В понятие общей трудоемкости входят: лекционные, практические (семинарские), лабораторные, студийные занятия, самостоятельная работа студентов, курсовые, все виды профессиональной практики, стажировок, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
42. Общая трудоемкость теоретического обучения определяется перечнем изучаемых учебных дисциплин.
43. При организации учебного процесса по кредитной технологии обучения объем каждой учебной дисциплины составляет целое число кредитов. При этом дисциплина оценивается объемом не менее 3 кредитов. Допускается оценивание дисциплины в 2 кредита.
44. Каждая учебная дисциплина носит одно неповторяющееся название.
45. Обучающиеся осваивают каждую учебную дисциплину в одном академическом периоде, по завершении которого сдают итоговый контроль в форме экзамена.
Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик проводится в форме защиты указанных видов учебной работы обучающегося, которая оценивается в соответствии с установленной шкалой оценок.
46. В образовательные программы и учебные планы ВУЗов рекомендуется включать дисциплины, реализующие нормы действующего законодательства в области здравоохранения.
47. В соответствии с пунктом 64 Постановления № 1080 подготовка обучающихся по специальности 5В110200 – "Общественное здравоохранение" осуществляется сроком 4 года.

48. Жоғары арнайы білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуды бітірген және қорытынды аттестацияны тапсырған адамдарға "денсаулық сақтау бакалавры" (4 жыл) академиялық дәрежесі және қосымшасымен (транскрипт) мемлекеттік үлгідегі диплом беріледі.
Жоғарғы оқу орны бітірушіге ортақ европалық дипломға қосымша беруге қабілетті (Diploma Supplement)(Диплома Сапплемент).
4-тарау. Оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
49. Студенттің оқу жүктемесінің көлемі оның оқу жылы ішінде әрбір оқу пәні бойынша меңгеретін кредиттерде өлшенеді.
50. Профессорлық-оқытушылар құрамының оқу жүктемесін жоспарлау оқытушының студентпен байланыс жұмыс уақытын көрсететін студенттің оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін өзіндік жұмыстарының аудиториялық оқу сабақтарының кестесі бойынша немесе оқу жұмысының әртүрлі түрлері үшін (кәсіби практика) жеке бекітілген кесте бойынша кредитпен немесе академиялық сағаттармен жүзеге асырылады.
51. Аудиториялық жұмыстың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең. Зертханалық, сондай-ақ дене шынықтыру сабақтары бұдан өзгеше, онда бір академиялық сағат зертханалық сабақтар мен дене тәрбиесі сабақтары үшін 100 минутқа тең.
Тәжірибелік іс-дағдының барлық түрінің бір академиялық сағаты, оқушылардың қорытынды аттестациясы 50 минутқа тең.
52. Оқу жұмысының көлемін жоспарлау кезінде бір кредит 15 академялық сағатқа тең:
1) семестр түріндегі академиялық кезең бойында студенттің аудиториялық жұмысының;
2) кәсіптік практика кезеңіндегі студенттің оқытушымен жұмысының;
3) студенттің дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау бойынша жұмысының;
4) студенттің мамандық бойынша мемлекеттік емтиханға даындығымен тапсыру жұмысының.
53. Студенттің оқу жүктемесі академиялық сағаттардың ұзақтығымен және оқу жұмыстарының түрлері үшін академиялық сағатпен ілесе жүретін оқу сағаттарының көлемдерімен (50 минуттық байланыс сағаттары) анықталады.
Студенттің аудиториялық жұмысының академиялық сағаттары тиісті СӨЖ сағаттарының санымен толығады, осылайша бір кредитке студенттің семестр түріндегі академиялық кезеңінің бір аптасындағы жиынтық оқу жүктемесі семестр түрінде кредиттік технологияда 15 сағатқа тең болады.
Дене шынықтыру сабақтары қосымша СӨЖ сағаттарымен қамтылмайды. Дене шынықтыру бойынша қорытынды аттестациялау мен сабақтардың жалпы көлемі (сағат бойынша) студенттің орташа апталық жүктемесіне кірмейді.
Тәжірибенің әр академиялық сағаты (оқу тәжірибесінен өзге) студенттің қосымша жұмыс оқу сағаттың көлеміне байланыс сағатпен бірге жүреді.

48. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе высшего специального образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присваивается академическая степень "бакалавр здравоохранения" (4 года) и выдается диплом государственного образца с приложением (транскрипт).
ВУЗ дополнительно может выдать выпускнику общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement)(Диплома Сапплемент).
Глава 4. Требования к максимальному объему учебной нагрузки
49. Объем учебной нагрузки студента измеряется кредитах, осваиваемых им в течение учебного года по каждой учебной дисциплине.
50. Планирование учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в кредитах или академических часах, представляющих собой время контактной работы преподавателя со студентом по расписанию на аудиторных учебных занятиях или по отдельно утвержденному графику для различных видов учебной работы (профессиональная практика).
51. Один академический час аудиторной работы равен 50 минутам. Исключение составляют лабораторные занятия, а также занятия физического воспитания, где академический час равен соответственно 100 минутам для лабораторных занятий и занятий физического воспитания.
Один академический час всех видов практики, итоговой аттестации студентов равен 50 минутам.
52. При планировании объема учебной работы исходят из того, что один кредит равен 15 академическим часам:
1) аудиторной работы студента на протяжении академического периода в виде семестра;
2) работы студента с преподавателем в период профессиональных практик;
3) работа студента по написанию и защите дипломной работы (проекта);
4) работы студента по подготовке и сдаче государственного экзамена по специальности.
53. Учебная нагрузка студента определяется продолжительностью академического часа и объемом учебных часов (контактных часов по 50 минут), сопровождающих академические часы для разных видов учебной работы.
Академические часы аудиторной работы студента дополняются соответствующим числом часов самостоятельной работы студента (далее – СРС) таким образом, что на один кредит суммарная учебная нагрузка студента в неделю на протяжении академического периода в виде семестра равна 15 часам при кредитной технологии.
Занятия по физической культуре не сопровождаются дополнительными часами СРС. Общий объем итоговой аттестации (в часах) и занятий по физической культуре не входит в среднюю недельную нагрузку студента.
Каждый академический час практики (кроме учебной) сопровождается соответствующим числом учебных часов дополнительной работы студента.

Қорытынды аттестаттаудың әр академиялық сағаты студенттің оқытушымен байланыс жұмысының немесе мемлекеттік емтиханға дайындық және оны тапсыру бойынша студенттің оқытушымен жұмысының бір сағаты (50 минут) болып табылады. Студентті қорытынды аттестаттаудың әрбір академиялық сағаты 6 сағаттық СӨЖ-бен қамтамасыз етіледі.
54. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңінен, практикалардан, тағылымдамалармен каникулдан тұрады. Соңғы курста оқу жылына қорытынды мемлекеттік аттестаттау кезеңі қосылады.
55. Оқу жылының жалпы ұзақтығы 36 аптадан кем болмауы тиіс.
56. Академиялық кезең ұзақтығы 15 апта болатын семестрден, немесе ұзақтығы 10 апта болатын триместрден, немесе ұзақтығы 7-8 апта болатын тоқсаннан тұрады.
Жоғары оқу орны академиялық кезеңнің нысанын және оған қоса оны ұйымдастырудың біріктірілген нысанын да дербес анықтайды.
57. Әрбір академиялық кезең ұзақтығы 1 аптадан кем болмайтын студенттерді аралық аттестаттау кезеңімен аяқталады.
58. Аралық аттестаттау кезеңінде барлық оқытылған пәндер бойынша қорытынды бақылау жүргізіліп, ағымдағы үлгерім бағалары (ағымдағы және межелік бақылаулар нәтижелері бойынша орташа арифметикалық бағалар) ескеріле отырып, пәндер бойынша қорытынды бағалар шығарылады.
Пән бойынша қорытынды бағада ағымдағы үлгерім бағасының үлесі 60 %-дан, ал қорытынды бақылау бағасының үлесі 30 %-дан кем болмауы тиіс.
59. Бітіруші курсты қоспағанда, студенттерге оқу жылы ішінде кемінде екі рет жалпы ұзақтығы кемінде жеті аптаны құрайтын демалыс беріледі.
60. Кәсіптік практика жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламасының міндетті компоненті болып табылады. Ол оқу, клиникалық болып бөлінеді. Практикаға бөлінетін кредиттер саны 6-кредиттен кем болмауы тиіс. Бұл ретте оқу практикасы 2 кредит көлемінде, ал өндірістік практика 4 кредиттен кем жоспарланбайды. Егер мамандық бойынша ТОЖ-да дипломалды практика көрсетілмесе, қажет жағдайда ЖОО өз бетінше жоспарлай алады.
Практикалардың ұзақтығы студенттің практика кезіндегі 30 сағатқа тең апта бойғы (5 күндік жұмыс аптасы кезінде күніне 6 сағат) нормативті жұмысын есепке ала отырып, аптамен анықталады. Апта санын шығару үшін практиканың кредитпен есептелген көлемі тиісті практика түрінің оқу сағатымен есептелген еңбек қажетсінуіне көбейтіледі және студенттің апта бойғы жұмысының ұзақтығына, яғни 30 сағатқа бөлінеді.
Практиканың 1 кредитінің еңбекті қажетсінуі оқу практикасы үшін 15 сағатты (50 минуттан), өндірістік практика үшін 75 сағатты (50 минуттан) құрайды. 1 кредитке келетін практиканың ұзақтығы аптамен есептегенде оқу практикасы үшін 0,5 аптаны, өндірістік практика, тағылымдамалар үшін 2,5 аптаны құрайды

Каждый академический час итоговой аттестации представляет собой (50 минут) контактной работы студента с преподавателем по подготовке и сдаче государственного экзамена. Каждый академический час итоговой аттестации студентов сопровождается 6 часами СРС.
54. Учебный год состоит из академических периодов, периода промежуточной аттестации, практик, стажировок и каникул. На выпускном курсе в учебный год включается период итоговой государственной аттестации.
55. Общая продолжительность учебного года составляет не менее 36 недель.
56. Академический период представляет собой семестр продолжительностью не менее 15 недель, или триместр продолжительностью не менее 10 недель, или квартал продолжительностью не менее 7-8 недель.
ВУЗ самостоятельно определяет форму академического периода, включая и комбинированную форму его организации.
57. Каждый академический период завершается периодом промежуточной аттестации студентов, продолжительность которого составляет не менее 1 недели.
58. В период промежуточной аттестации проводится итоговый контроль по всем изученным дисциплинам и с учетом оценок текущей успеваемости (по результатам текущего и рубежных контролей) выводятся итоговые оценки по дисциплинам.
В итоговой оценке по дисциплине доля оценки текущей успеваемости составляет не менее 60%, а доля оценки итогового контроля – не менее 30%.
59. Каникулы предоставляются студентам не менее двух раз в течение учебного года, общая продолжительность которых составляет не менее семи недель, за исключением выпускного курса .
60. Профессиональная практика является обязательным компонентом профессиональной учебной программы высшего образования, которая подразделяется на учебную, клиническую. На практику выделяется не менее 6 кредитов. При этом планируется учебная практика объемом 2 кредита, а также производственная практика общим объемом не менее 4 кредитов. Преддипломная практика, при отсутствии ее в ТУПл специальности, при необходимости планируется ВУЗом самостоятельно.
Продолжительность практик определяется в неделях исходя из нормативного времени работы студента на практике в течение недели, равного 30 часам (6 часов в день при пятидневной рабочей неделе). Для вычисления количества недель объем практики в кредитах умножается на трудоемкость соответствующего вида практики в учебных часах и делится на продолжительность работы студента на практике в течение недели, то есть на 30 часов.
Трудоемкость 1 кредита практики составляет 15 часов (по 50 минут) для учебной практики, 75 часов (по 50 минут) для производственной практики. Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 0,5 недели – для учебной практики, 2,5 недели – для производственной практики, стажировки.

61. Студенттерді қорытынды аттестаттауды аптамен жоспарлау 54 сағатқа тең студенттің апта бойғы жұмысының нормативті уақытына (6 күндік жұмыс аптасы кезінде СӨЖ-ді қоса есептегенде күніне 9 сағат) қарай анықталады.
Қорытынды аттестаттаудың 1 кредиті 105 (15х7) сағатқа тең, яғни 2 апта. Олардың ішінде 15 сағаты студент пен оқытушының байланыстағы жұмысына, ал 90 сағаты СӨЖ-ге арналады.
Мемлекеттік емтиханға дайындалуға және тасыруға 1 кредит беріледі. Дипломдық жұмысты (жоба) жазу мен қорғау үшін 2 кредит, яғни 4 апта уақыт беріледі. Сонымен бірге 2 кредит дипломдық жұмысты (жоба) рәсімдеу мен қорғау үшін берілген. Дипломдық жұмыстың барысы алдын ала кәсіби іс-тәжірибе кезінде және теориялық курстың аяқталу мерзімінде жүргізіледі.
62. Білім алушылардың (бітіруші курсты қоспағанда) қосымша оқу қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін, оқу жоспарларындағы академиялық қарызды немесе айырмашылықты жою үшін, игерген кредиттерін өз жоғары оқу орнында міндетті түрде қайта тапсыра отырып басқа жоғары оқу орнында оқу пәндерін оқып-үйрену, үлгерімнің орташа балын (Grade Point Average (GPA) (Грейд Поинт Авераж) көтеру үшін жазғы семестр жүргізіледі.
Бұл ретте академиялық қарызды немесе оқу жоспарларындағы айырмашылықты жою және қосымша оқу ақылы негізде жүзеге асырылады.
Жазғы семестр, оқытудың қосымша түрлері (әскери даярлық) демалыс есебінен немесе жеке академиялық күнтізбе бойынша жоспарланады.
63. Жоғары оқу орны әрбір студентті жоғары арнайы білімнің мамандықтары бойынша бейінге сәйкес кәсіптік тәжірибе базаларымен қамтамасыз етеді.
64. Жоғары оқу орнын кадрлық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарында, және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде айқындалған.
5В110200 – "Қоғамдық
денсаулық сақтау" мамандығы
бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың
білім беру бағдарламасын меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білімінің деңгейіне
қойылатын талаптар
Мамандықтар
Талап етілетін білім деңгейі
5В110200– "Қоғамдық денсаулық сақтау"
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім
5В110200 – "Қоғамдық
денсаулық сақтау" мамандығы
бойынша бакалавриаттың
мемлекеттік жалпыға міндетті
стандартына
2-қосымша
5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриатың білім
беру бағдарламасының компоненттерін бөлу нормасы (оқу мерзімі 4 жыл)
Қызмет түрлері
Кредиттер саны
Апта саны
Жалпы сағат саны
Оның ішінде
Орташа апталық жүктеме
Аудиториялы оқытушымен байланыстағы сағаттар
СӨЖ
1
2
3
4
5
6
7
8

61. Планирование итоговой аттестации студентов в неделях определяется исходя из нормативного времени работы студентов в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, включая СРС, при 6-дневной рабочей неделе).
Одному кредиту итоговой аттестации соответствует 105 (15х7) часов, то есть 2 недели. Из них 15 контактных часов работы студента с преподавателем и 90 часов СРС.
На подготовку и сдачу государственного экзамена отводится 1 кредит.
На написание и защиту дипломной работы (проекта) отводится 2 кредита, то есть соответственно 4 недели. При этом в 2 кредита входит оформление и защита дипломной работы (проекта). Сам процесс выполнения дипломной работы (проекта) осуществляется заблаговременно в ходе профессиональной практики и на завершающем этапе теоретического обучения.
62. Летний семестр проводится (за исключением выпускного курса) продолжительностью не менее 6 недель для удовлетворения потребностей в дополнительном обучении, ликвидации академической задолженности или разницы в учебных планах, изучения учебных дисциплин и освоения кредитов обучающимся в других ВУЗах с обязательным их перезачетом в своем ВУЗе, повышения среднего балла успеваемости (Grade Point Average (GPA) (Грейд Поинт Авераж).
При этом ликвидация академических задолженностей или разницы в учебных планах и дополнительное обучение осуществляются на платной основе.
Летний семестр, дополнительные виды обучения (военная подготовка) планируются за счет каникул или отдельно по академическому календарю.
63. ВУЗ обеспечивает каждого студента базой профессиональных практик, в соответствии с профилем по специальностям высшего специального образования.
64. Требования к кадровому обеспечению ВУЗа определены квалификационными требованиями, предъявляемыми к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №11716).
Приложение 1
к государственному
общеобязательному
стандарту бакалавриата по
специальности
5В110200"Общественное
здравоохранение"
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу бакалавриата по специальности 5В110200 "Общественное здравоохранение
Специальность
Требуемый уровень образования
5В110200 "Общественное здравоохранение"
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование
Приложение 2
к государственному
общеобязательному
стандарту бакалавриата по
специальности
5В110200"Общественное
здравоохранение"
Норма распределения компонентов образовательной программы бакалавриата
по специальности 5В110200– "Общественное здравоохранение" (срок обучения 4 года)
№ п/п
Виды деятельности
Кол-во кредитов
Кол-во недель
Общий объем в часах
В том числе
Средняя недельная нагрузка
аудит-х/ конт-х с преподавателем
СРС
1
2
3
4
5
6
7
8
1

146
200
6690
2370
4320
-
Ескерту:
*. Біліктілікті алу үшін студент теориялық оқытудың кемінде 129 кредитін және кәсіби практиканың кемінде 6 кредитін меңгеруі тиіс (ТОЖ жоспарланған кредиттерге қарамастан).
** Дене шынықтыру бойынша қорытынды аттестация (сағатта) мен сабақтың жалпы көлемі студенттің орташа апталық жүктемесіне кірмейді.
*** Мамандық бойынша бір мемлекеттік емтиханға 1 кредит жоспарланады.
Практикаға бөлінген кредиттер саны кемінде 6 кредит болуы тиіс. Бұл ретте, бакалавриаттың барлық мамандықтарына оқу практикасы 2 кредит, сондай ақ жалпы көлемі кемінде 4 кредит болатын педагогикалық және/немесе өнідірістік практика жоспарланған.
****
Қазақстан Республикасының
Денсауық сақтау министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 530 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
5-7 қосымша
Жоғарғы арнайы білім беру мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Осы 5В130100 "Жалпы медицина", 5В130300 "Педиатрия", 5В130200 "Стоматология", мамандықтары бойынша бакалавриаттың мемлекеттік жалпыға бірдей міндетті стандарты (бұдан әрі – МЖМБС) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 175-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен түріне қарамастан жоғары оқу орнында білім алушылардың даярлық деңгейіне, білім беру мазмұнына, білім алушылардың оқу жүктемесінің барынша көлеміне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. МЖМБС-та мынадай терминдер мен анықтамалар қолданылады:
1) бакалавриат - білім беру бағдарламалары тиісті мамандық бойынша "бакалавр" дәрежесін берумен кадрларды даярлауға бағытталған жоғарғы білім;
2) біліктілік талаптары – денсуалық сақтау саласында кәсіби қызметті тиімді жүзеге асыру үшін қажетті білім, шеберлік және дағдылар;
3) дипломдық жұмыс (жоба) – студенттің тиісті саласының өзекті проблемаларының өз бетінше зерделеу нәтижелерін жинақтауы болып табылатын қорытынды жұмысы;
4) дуальді оқыту – кәсіпорынның, оқу орнынының және білім алушының жауапкершіліктері тең болған кезде білім беру ұйымындағы оқытуды кәсіпорында білім алушыларға жұмыс орындарын бере отырып және өтемақы төлемін төлей отырып оқыту мен практиканың міндетті кезеңдерімен ұштастыратын кадрлар даярлау нысаны;
5) жеке оқу жоспары (бұдан әрі – ЖОЖ) – үлгілік оқу жоспары мен элективті пәндер каталогы негізінде эдвайзердің көмегімен студенттің әр оқу жылына арнап өзі құрастыратын оқу жоспары;

146
200
6690
2370
4320
Примечание:
* Для получения квалификации студент осваивает не менее 129 кредитов теоретического обучения и не менее 6 кредитов профессиональных практик (независимо от запланированных кредитов в ТУПл специальности).
** Общий объем итоговой аттестации (в часах) и занятий по физической культуре не входят в среднюю недельную нагрузку студента.
*** На 1 государственный экзамен по специальности планируется 1 кредит.
**** Количество кредитов, выделяемых на практику, должно быть не менее 6 кредитов. При этом планируется учебная практика объемом 2 кредита, а также производственная практика общим объемом не менее 4 кредитов.
Приложение 2
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 530
Приложение 5-7
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения
и социального развития
Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Государственный общеобязательный стандарт высшего специального образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий государственный общеобязательный стандарт высшего образования по специальности 5В130100 "Общая медицина", по специальности 5В130300 "Педиатрия", по специальности 5В130200 "Стоматология" (далее – ГОСО) разработан в соответствии с пунктом 3 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяет требования к уровню подготовки обучающихся, содержанию образования, максимальному объему учебной нагрузки обучающихся в высших учебных заведениях, независимо от их типа, вида и форм собственности, а также языка обучения.
2. В настоящем ГОСО применяются следующие термины и их определения:
1) бакалавриат – высшее образование, образовательные программы которого направлены на подготовку кадров с присуждением степени "бакалавр" по соответствующей специальности;
2) квалификационное требование – знание, умение и навыки, необходимые для эффективного осуществления профессиональной деятельности в системе здравоохранения;
3) дипломная работа (проект) – выпускная работа, представляющая собой обобщение результатов самостоятельного изучения студентом актуальной проблемы в соответствующей отрасли;
4) дуальное обучение – форма подготовки кадров, сочетающая обучение в организации образования с обязательными периодами обучения и практики на предприятии с предоставлением рабочих мест и компенсационной выплатой обучающимся при равной ответственности предприятия, учебного заведения и обучающегося;
5) индивидуальный учебный план (далее – ИУП) – учебный план студента, самостоятельно формируемый им на каждый учебный год с помощью эдвайзера на основании типового учебного плана и каталога элективных дисциплин;

17) элективті пәндер каталогы (бұдан әрі – ЭПК) – зерттеу мақсатын, қысқаша мазмұнын (негізгі бөлімдер) және зерттеуден күтілетін нәтижелерді (студенттердің алатын білімін, іскерлігін, дағдысы мен құзыреттерін) көрсете отырып, пәннің қысқаша сипаттамасын қамтитын таңдау компоненттері бойынша барлық пәндердің жүйеленген аннотацияланған тізбесі;
18) эдвайзер - тиісті мамандық бойынша білім алушының академиялық тәлімгерінің қызметін атқаратын, оқу траекториясын таңдауына (жеке оқу жоспарының қалыптасуына) және оқу кезеңінде білім беру бағдарламаларын игеруіне ықпал ететін оқытушы;
3. Жоғары арнайы білімнің білім беру бағдарламасын меңгеруге ынталы тұлғалардың алдыңғы білімінің деңгейіне қойылатын талаптар осы МЖМБС-ға 1-қосымшада ұсынылған.
4. Жоғары оқу орындары жоғарғы білімі бар мамандарды (дипломды мамандар) даярлауды:
6) мамандығы бойынша МЖМБС және ҮОЖс;
7) академиялық күнтізбе;
8) жеке оқу жоспары;
9) мамандық бойынша ОЖЖ-ға;
10) пәндер бойынша оқу бағдарламаларына сәйкес жүзеге асырады.
5. МЖМБС:
3) міндетті компоненттің мазмұнын анықтайды;
4) оқу жүктемесінің ең жоғарғы көлеміне және білім алушыларды даярлау деңгейіне қойылатын талаптарды айқындайды.
3) талаптарды айқындайды:
мамандықтардың ҮОЖс;
білім беру бағдарламаларын;
мамандықтардың ОЖЖс;
студенттердің ЖОЖ;
пәндер бойынша оқу бағдарламаларын әзірлеу кезінде.
2 -тарау. Білім алушылардың дайындық деңгейіне қойылатын талаптар
6. ЖОО-да жоғары арнайы білім:
5В130100 "Жалпы медицина" мамандығы бойынша медицина бакалавры академиялық дәрежені (білім алу мерзімі 5 жыл) және дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 2 жыл);
5В130300 "Педиатрия" мамандығы бойынша педиатрия бакалавры академиялық дәрежені (білім алу мерзімі 5 жыл) және дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 2 жыл);
5В130200 "Стоматология" мамандығы бойынша стоматология бакалавры академиялық дәрежені (білім алу мерзімі 5 жыл) және "жалпы практика стоматолог - дәрігер" дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 1 жыл) иемденумен кадрларды даярлауға бағытталған.
7. Жалпы білім беретін пәндер (бұдан әрі – ЖБП) циклі, базалық пәндер (бұдан әрі – БП) және бейіндеуші пәндер (бұдан әрі – БП) циклдері міндетті компонент және таңдау бойынша компонент пәндерін қамтиды. Таңдау компонентіне жоғары оқу орны компоненті кіреді.
8. МК пәндерінің тізбесі мен көлемі осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес жоғарғы арнайы білім берудің үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасының 2-қосымшасында келтірілген жоғарғы арнайы білім берудің үлгілік оқу жоспарымен айқындалады.

17) каталог элективных дисциплин (далее – КЭД) – систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору, содержащий их краткое описание с указанием цели изучения, краткого содержания (основных разделов) и ожидаемых результатов изучения (приобретаемые студентами знания, умения, навыки и компетенции);
18) эдвайзер – преподаватель, выполняющий функции академического наставника обучающегося по соответствующей специальности, оказывающий содействие в выборе траектории обучения (формировании индивидуального учебного плана) и освоении образовательной программы в период обучения.
3. Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу высшего специального образования, представлены в приложении 1 к настоящему ГОСО.
4. Высшее учебное заведение (далее – ВУЗ) осуществляет подготовку специалистов высшего образования (дипломированных специалистов) в соответствии с:
1) ГОСО и ТУПл по специальности;
2) академическим календарем;
3) ИУП;
4) РУПл специальностей;
5) учебными программами по дисциплинам.
5. ГОСО:
1) определяет содержание обязательного компонента;
2) устанавливает требования к максимальному объему учебной нагрузки и уровню подготовки обучающихся.
3) определяет требования при разработке:
ТУПлов специальностей;
образовательных программ;
РУПл специальностей;
ИУП студентов;
учебных программ по дисциплинам.
Глава 2. Требования к уровню подготовки обучающихся
6. В ВУЗах высшее специальное образование направлено на подготовку кадров:
по специальности 5В130100 "Общая медицина" с присвоением академической степени бакалавр медицины (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач (срок обучения: 2 года);
по специальности 5В130300 "Педиатрия" с присвоением академической степени бакалавр педиатрии (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач (срок обучения: 2 года );
по специальности 5В130200 "Стоматология" с присвоением академической степени бакалавр стоматологии (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач "Врач-стоматолог общей практики" (срок обучения: 1 год).
7. Цикл общеобразовательных дисциплин (далее – ООД), базовых дисциплин (далее – БД) и профилирующих дисциплин (далее – ПД) включают дисциплины ОК и компонента по выбору. В компонент по выбору входит вузовский компонент.
8. Перечень и объем дисциплин ОК определяется типовым учебным планом по специальностям высшего специального образования согласно приложению 2 к типовой профессиональной учебной программе по специальностям высшего специального образования согласно приложению 4 к настоящему приказу.

9. Таңдау бойынша компонент нақты өңірдің әлеуметтік-экономикалық даму ерекшелігі мен еңбек нарығының сұранысын, нақты жоғары оқу орнында қалыптасқан ғылыми мектепті, сондай-ақ білім алушының жеке қызығушылығын ескереді.
10. ЖБП циклінің көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 20%-дан аспайды немесе 28 кредитті құрайды. "Білім берудің тиісті деңгейлерінің мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Үкіметінің № 1080 2012 жылғы 23 тамыздағы қаулысы (бұдан әрі – №1080 қаулы) жоғарғы білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартының 16-тармағына сәйкес олардың 21 кредиті міндетті компонент пәндеріне тиесілі: Қазақстанның қазіргі заман тарихы, философия, қазақ (орыс) тілі, шетел тілі, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар.
Таңдау компоненті ЖМК циклындағы пәндердің жалпы көлемінен кемінде 315 сағат/7 кредитті құрайды. Мамандықтарға байланысты жоғары оқу орындары өз бетінше қосады.
11. ЖОО-да БП циклі пәндерінің көлемі ҮОЖ-дағы пәндердің жалпы көлемінің 55%-ын құрайды немесе 4410 сағат/98кредитті құрайды, олардың ішінде 1305 сағат /29 кредит МК пәндеріне және 3105 сағат /69 кредит ТК пәндеріне тиесілі.
12. БП цикліндегі міндетті компонентке әрбіреуі кемінде 90 сағат /2 кредит көлемінде "Кәсіби қазақ (орыс) тілі" және "Кәсіби бағытталған шет тілі" пәндері енгізіледі.
Көрсетілген пәндер бірлесіп тілдік және тиісті мамандық бойынша бейінді кафедраларға жүктеледі.
13. ЖОО-да бейіндеуші пәндер цикліндегі пәндер көлемі үлгілік оқу жоспарындағы пәндердің жалпы көлемінің 29%-ын немесе 2430 сағат /54кредитті құрайды, оның ішінде 405 сағат /9 кредит міндетті компонент пәндеріне және 2025 сағат /45кредит таңдау компоненті пәндеріне беріледі
14. Оқытудың қосымша түрлері МК және ТК-нен тұрады. МК-тің жалпы көлемі кемінде 14 кредитті құрайды және көлемі 8 кредит "Дене шынықтыру" пәнінен және кемінде 6 кредит кәсіби практикадан тұрады
15. Оқытудың қосымша түрлерінің МК-ін меңгеру мемлекеттік білім беру тапсырысы шегінде қамтамасыз етіледі.
16. "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыздандыру" тобы бойынша жекеленген мамандықтардың өзгешеліктерін ескере отырып 5В130100 "Жалпы медицина", 5В130300 "Педиатрия", 5В130200 "Стоматология" мамандықтары бойынша оқуды бітіру белгісі ретінде 8100 сағат /180 кредит көлемінен кем емес теориялық курс меңгеру болып табылады.

9. Компонент по выбору учитывает специфику социально-экономического развития конкретного региона и потребности рынка труда, сложившиеся научные направления в ВУЗе, а также индивидуальные интересы самого обучающегося.
10. Объем цикла ООД составляет не менее 20% от общего объема дисциплин типового учебного плана или 1260 часов/28 кредитов. Из них 945 часов/21 кредит отводится на дисциплины ОК: современная история Казахстана, философия, казахский (русский) язык, иностранный язык, информационно-коммуникационные технологии в соответствии с пунктом 16 государственного общеобязательного стандарта высшего образования, утвержденного Постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080 "Об утверждении государственных общеобязательных стандартов образования соответствующих уровней образования" (далее – Постановление №1080).
Компонент по выбору составляет не менее 315 часов/7 кредитов от общего объема дисциплин цикла ООД. В зависимости от специальностей ВУЗы самостоятельно включают дисциплины компонента по выбору цикла ООД.
11. В ВУЗах объем дисциплин цикла БД составляет 55% от общего объема дисциплин ТУПл или 4410 часов/98 кредитов, из них 1305 часов/29 кредитов отводится на дисциплины ОК и 3105 часов/69 кредитов на дисциплины КВ.
12. В ОК цикла БД включаются дисциплины "Профессиональный казахский (русский) язык" и "Профессионально-ориентированный иностранный язык" в объеме не менее 90 часов/2 кредитов каждая.
Указанные дисциплины закрепляются совместно за языковыми и/или профилирующими кафедрами.
13. В ВУЗах объем дисциплин цикла ПД составляет 29% от общего объема дисциплин ТУПл или 2430 часов/54 кредита, из них 405 часов/9 кредитов отводится на дисциплины ОК и 2025 часов/45 кредита на дисциплины КВ.
14. Дополнительные виды обучения состоят из ОК и компонента по выбору. Объем ОК составляет не менее 14 кредитов и включает дисциплину "Физическая культура" объемом не менее 8 кредитов, и профессиональную практику – не менее 6 кредитов.
15. Освоение ОК дополнительных видов обучения обеспечивается в пределах государственного образовательного заказа.
16. С учетом специфики отдельных специальностей по группе "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" основным критерием завершенности образовательного процесса высшего специального образования по специальности 5В130100 "Общая медицина", по специальности 5В130300 "Педиатрия", по специальности 5В130200 "Стоматология" является освоение обучающимися не менее 8100 часов/180 кредитов теоретического обучения.

17. Білім беру қызметін ұйымдастыру оқу процесін, білім беру мазмұнын жоспарлау, оқу сабақтарын жүргізу тәсілдерін, студенттің өзіндік жұмысын, олардың оқу жетістіктерін қорытынды бақылау нысандарын таңдау арқылы жүзеге асырылады.
18. Үш тілде білім беру бағдарламасын енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды үш тілде: қазақ тілінде, орыс тілінде және ағылшын тілінде жүзеге асырады.
Екі тілде білім беру бағдарламасын енгізген ЖОО-лар оқытуды екі тілде жүзеге асырады: қазақ және орыс.
19. Дуальді оқыту элементтерін енгізген жоғары оқу орындары білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыруды теориялық оқыту мен өндірістегі практикалық дайындықты үйлестіру негізінде жүзеге асырады.Бұл ретте пәннің оқу материалының 40 %-ына дейіні тікелей өндірісте (технологиялық процесс) меңгерілуі тиіс екені көзделген.
3 -тарау. Білім беру мазмұнына қойылатын талаптар
20. Осы МЖМБС қолдану келесі мақсаттарға жетуді көздейді:
1) Білім беру қызметіне және оқушыларды даярлау деңгейіне қойылатын міндетті талаптар негізінде жоғарғы білімнің сапасын жоғарлату;
2) Жоғарғы оқу орындарындағы білім беру бағдарламаларының сапасы мен оқушылардың білім деңгейін бағалаудың ақпараттылығы мен әділдігі;
3) 5В130100– "Жалпы медицина", 5В130300 "Педиатрия", 5В130200 "Стоматология"мамандықтары бойынша жұмыс жасау үшін білікті, бәсекеге қабілетті кадрлар даярлауды қамтамасыз ету болып табылады.
21. Жоғарғы маманданған оқу шеңберінде Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 23 қарашадағы Еңбек кодексінің 117-бабының 2-тармағына сәйкес бекітілген Ұлттық біліктілікке сай, кәсіби стандарттарға сәйкес жоғарғы оқу орындары білім беру бағдарламаларын өз бетімен әзірлейді.
22. Оқу қызметін ұйымдастыру академиялық күнтізбе, оқу сабақтарының кестесі негізінде жүзеге асырылады.
Оқу қызметінің құрылымы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 17 мамырдағы № 499 қаулысымен бекітілген (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) жоғары білім беру ұйымдары қызметінің үлгілік қағидаларының 43-тармағына сәйкес оқу жоспарларының (үлгілік, жеке, жұмысы) және кәсіптік оқу бағдарламаларының, оқу жүктемесі көлемінің, академиялық кезеңдер ұзақтығының, академиялық сабақ түрлерінің, оқу материалы көлемінің негізінде қалыптасады.
23. Білім беру қызметін жоспарлау мен ұйымдастыру оқу жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
Оқу жоспарлары Үлгілік қағидалардың 43-тармағына сәйкес ҮОБ, ЖОЖ және басқа да ОЖЖ-ға бөлінеді.

17. Организация образовательной деятельности осуществляется посредством планирования учебного процесса, содержания образования, выбора способов проведения учебных занятий, самостоятельной работы студентов, форм итогового контроля их учебных достижений.
18. ВУЗы, внедряющие программы трехъязычного образования, осуществляют обучение на трех языках: казахском, русском и английском.
ВУЗы, внедряющие программы двуязычного образования, осуществляют обучение на двух языках: казахском и русском.
19. ВУЗы, внедряющие элементы дуальной системы обучения, осуществляют планирование и организацию образовательной деятельности на основе сочетания теоретического обучения с практической подготовкой на клинической базе. При этом предусматривается, что до 40% учебного материала дисциплины осваиваются непосредственно на клинической базе.
Глава 3. Требования к содержанию образования обучающихся
20. Применение настоящего ГОСО предусматривает достижение следующих целей:
1) повышение качества высшего образования на основе обязательных требований к уровню подготовки студентов и образовательной деятельности;
2) объективность и информативность оценки уровня обучения студентов и качества образовательных программ высших учебных заведений;
3) обеспечение подготовки квалифицированных, конкурентоспособных кадров для работы по специальности 5В130100 "Общая медицина", по специальности 5В130300 "Педиатрия", по специальности 5В130200 "Стоматология".
21. В рамках высшего специального образования ВУЗом самостоятельно разрабатываются образовательные программы в соответствии с Национальной рамкой квалификаций, профессиональными стандартами, утверждаемыми в соответствии с пунктом 2 статьи 117 Трудового кодекса Республики Казахстан от 23 ноября 2015 года.
22. Организация учебной деятельности осуществляется на основе академического календаря, расписания учебных занятий. Структура учебной деятельности формируется на основе учебных планов (типовых, индивидуальных, рабочих) и учебных программ, объема учебной нагрузки, продолжительности академических периодов, видов академических занятий, объема учебного материала согласно пункту 43 Типовых правил деятельности организаций образования, реализующих образовательные программы высшего образования, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 мая 2013 года № 499 (далее – Типовые правила).
23. Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе учебных планов.
Учебные планы подразделяются на ТУПл, ИУП и РУПл согласно пункту 43 Типовых правил.

24. ҮОЖ МЖМБС негізінде жазылады. ҮОЖ-да міндетті компоненттің әрбір оқу пәнінің еңбекті қажетсінуін және әрбір оқу қызметінің түрі (практика, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұ мысты жазу және қорғау) кредитпен айқындалады, ал оқу пәндерінің әр циклі бойынша таңдау компоненті кредиттердің жалпы санымен/сағатпен көрсетіледі.
25. Жоғарғы оқу орны ҮОЖ-ға қосымша жыл сайын жоғары оқу орны таңдау компонентіндегі барлық пәндердің жүйеленген, аннотацияланған тізбесі болып табылатын элективті пәндер каталогын (ЭПК) әзірлейді. ЭПК-де әр оқу пәнінің пререквизиттері мен постреквизиттері көрсетіледі. ЭПК студенттерге элективті оқу пәндерін баламалы таңдау мүмкіндігін қамтамасыз етуі тиіс.
26. ҮОЖ мен ЭПК негізінде студент эдвайзердің көмегімен ЖОЖ құрады. ЖОЖ әрбір студенттің жеке білім алу траекториясын айқындайды.
ЖОЖ-ға ҮОЖ-дан міндетті компонент пәндері және оқу қызметінің түрлері (практикалар, мемлекеттік емтихан, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау) және ЭПК-дан таңдау компоненті пәндері кіреді.
27. ОЖЖ оқу жылына мамандықтардың ҮОЖ-ы мен студенттердің ЖОЖ-ы негізінде әзірленеді және оны ғылыми кеңестің шешімі негізінде білім беру ұйымының басшысы бекітеді.
ОЖЖ-да оқу жылында оқытылатын пәндер тізбесі және олардың кредитпен еңбекті қажетсінуі, оқытылу реті, оқу сабақтарының түрлері мен бақылау нысандары, практика түрлері, мемлекеттік емтихандар, дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау айқындалады.
28. ЭПК, ЖОЖ және ОЖЖ-ның нысанын, құрылымын, әзірлеу және бекіту тәртібін жоғары оқу орны өзі айқындайды.
29. Үлгілік кәсіби оқу бағдарламалары міндетті компонент пәндері бойынша әзірленеді.
30. Барлық оқу пәндерінің мазмұны ҮКОБ және ЖОБ айқындалады.
31. Міндетті минимум мен жоғары оқу орны ұсынатын оқу жүктемесінің көлемі шеңберінде алынған білім деңгейі бақылаудың әртүрлі түрлері арқылы қамтамасыз етіледі.
32. Студенттердің оқу жетістіктерін бақылауды және олардың оқу пәндері немесе модульдер бойынша білімін бағалауды оқу процесінің межелік кезеңдерінде (әр академиялық кезең мен оқу жылы аяқталған кезде) Тіркеу (бөлім, сектор) кеңсесі ұйымдастырады және бақылау мен бағалау оқытудың қорытынды нәтижесіне бағытталуы тиіс.
33. Тіркеу кеңсесі білім алушылардың оқу жетістіктерінің тарихын есепке алады, студенттердің белгіленген үлгідегі транскриптінде көрсетіледі.
Транскрипт білім алушыға білім алудың кез келген кезеңінде оның жазбаша өтініші негізінде беріледі.
34. Бітірушілердің білімін, іскерлігін, дағдысын және құзыреттерін бақылау оларды қорытынды аттестаттау кезінде жүзеге асырылады.

24. ТУПл разрабатываются на основе ГОСО. В ТУПл определяется трудоемкость каждой учебной дисциплины ОК и каждого вида учебной деятельности (практики, государственных экзаменов) в часах/кредитах, а компонент по выбору по каждому циклу учебных дисциплин указывается общим количеством часов/кредитов.
25. В дополнение к ТУПл ежегодно ВУЗом разрабатывается каталог элективных дисциплин (далее – КЭД), который представляет собой систематизированный аннотированный перечень всех дисциплин компонента по выбору. В КЭД отражают пререквизиты и постреквизиты каждой учебной дисциплины. КЭД обеспечивает студентам возможность альтернативного выбора элективных учебных дисциплин.
26. На основе ТУПл и КЭД студентом с помощью эдвайзера составляется ИУП. ИУП определяет индивидуальную образовательную траекторию каждого студента.
В ИУП включаются дисциплины ОК и виды учебной деятельности (практики, государственный экзамен) из ТУПл и дисциплины компонента по выбору из КЭД.
27. РУП разрабатывается на учебный год на основе ТУПл и утверждается руководителем организации образования на основании решения ученого совета.
В РУП определяются перечень дисциплин на учебный год и их трудоемкость в кредитах, порядок изучения, виды учебных занятий и формы контроля, виды практики, государственный экзамен.
28. Форма, структура, порядок разработки и утверждения КЭД, ИУП и РУП определяются ВУЗом самостоятельно.
29. ТПУП разрабатываются по дисциплинам обязательного компонента.
30. Содержание всех учебных дисциплин определяется ТПУП и рабочей учебной программой.
31. Уровень, полученных знаний в рамках обязательного минимума и предлагаемого ВУЗом объема учебной нагрузки, обеспечивается различными видами контроля.
32. Контроль учебных достижений студентов и оценка их знаний по учебным дисциплинам или модулям организуются отделом регистрации на рубежных этапах учебного процесса (по завершении каждого академического периода и учебного года) и ориентируются на итоговые результаты обучения.
33. Офис регистратора ведется учет истории учебных достижений обучающихся, который отражается в их транскрипте по форме.
Транскрипт выдается обучающимся на основе его письменного заявления в произвольной форме на любом этапе его обучения.
34. Контроль знаний, умений, навыков и компетенций выпускников осуществляется при проведении их итоговой аттестации.

35. Жоғары оқу орны бітірушілерін қорытынды аттестаттау академиялық күнтізбеде және мамандықтардың оқу жоспарларында көзделген мерзімде өткізіледі.
36. Қорытынды аттестаттаудың мақсаты бітірушінің теориялық деңгейін, қалыптасқан кәсіби құзыреттерін, кәсіптік мәселелерді шешуге дайындығын және оның дайындығының білім беру бағдарламасына сәйкестігін бағалау болып табылады.
Қорытынды аттестаттау мамандық бойынша мемлекеттік емтихан тапсыру түрінде жүзеге асырылады.
37. Білім беру мазмұнын жоспарлауды, оқу процесін ұйымдастыру және жүргізу тәсілін жоғары оқу орны кредиттік немесе сызықты оқыту технологиясы негізінде өз бетінше жүзеге асырады.
38. Оқу процесін жоспарлау кезінде жоғары оқу орны осы МЖМББС-ғы 2-қосымшаға сәйкес жоғары арнайы білімнің білім беру бағдарламаларының компоненттерін бөлу нормаларын басшылыққа алады.
39. Білім беру бағдарламаларының құрылымы білім беру мазмұнын айқындайтын оқу жұмыстарының түрлерінен қалыптастырылады.
40. Білім беру бағдарламасы:
1) жалпы білім беретін, базалық және бейіндеуші пәндер циклдерін меңгеруден тұратын теориялық оқытуды;
2) оқытудың қосымша түрлері – кәсіптік практиканың түрлерін, дене шынықтыруды, әскери дайындықты;
3) аралық және қорытынды аттестаттауды қамтиды.
41. Оқу жұмысының еңбекті қажетсінуін есепке алу оқытылатын материалдың көлемі бойынша жүзеге асырылады және оқытудың нақты нәтижелеріне қол жеткізуге қажетті студенттер мен оқытушылардың еңбек шығынының өлшем бірлігі болып табылатын кредиттермен/сағатпен өлшенеді.
Кредиттер білім беру бағдарламасының жекелеген пәндерінің және (немесе) модульдерінің (элементтерінің) шартты "бағасын" көрсетеді. Жалпы еңбекті қажетсіну ұғымына лекциялық, практикалық (семинарлық), зертханалық, студиялық сабақтар, студенттердің өзіндік жұмысы, курстық, есептік-графикалық жұмыстар (жобалар), кәсіптік практиканың, тағылымдамалардың барлық түрлері, қорытынды аттестаттауға дайындық және одан өту кіреді.
42. Теориялық оқытудың жалпы еңбекті қажетсінуі оқытылатын оқу пәндерінің тізбесімен анықталады.
43. Оқу процесін кредиттік оқыту технологиясы бойынша ұйымдастыру кезінде әр оқу пәнінің көлемі кредиттің бүтін санын құрауы тиіс. Бұл ретте пән, әдетте, кемінде 135 сағат/үш кредит көлемімен бағаланады.Ерекше жағдайда пәнді 90 сағат/екі кредитпен бағалауға жол беріледі.
44. Әрбір оқу пәні қайталанбайтын бір атауға ие болуы тиіс.
45. Білім алушылар әрбір оқу пәнін бір академиялық кезеңде меңгеріп, оны аяқтаған соң емтихан нысанындағы қорытынды бақылауды тапсырады.
Кәсіби практиканың барлық түрлері, курстық жұмыстар (жобалар) бойынша қорытынды бақылау білім алушылардың оқу жұмысының аталған түрлерін қорғау түрінде өткізіліп, белгіленген бағалар шкаласы бойынша бағаланады.

35. Итоговая аттестация выпускников ВУЗа проводится в сроки, предусмотренные академическим календарем и учебным планом специальности.
36. Целью итоговой аттестации является оценка теоретического уровня выпускника, сформированных профессиональных компетенций, готовности к выполнению профессиональных задач и соответствия его подготовки требованиям образовательной программе.
Итоговая аттестация проводится в форме сдачи государственных экзаменов по профилирующим дисциплинам обязательного компонента.
37. Планирование содержания образования, способа организации и проведения учебного процесса осуществляется высшим учебным заведением самостоятельно на основе кредитной и/или линейной технологии обучения.
38. При планировании учебного процесса ВУЗ руководствуется нормой распределения компонентов образовательной программы высшего специального образования согласно приложениям 2 к настоящему ГОСО.
39. Структура образовательных программ формируется из различных видов учебной работы, определяющих содержание образования.
40. Образовательная программа содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин;
2) дополнительные виды обучения – профессиональная практика, физическая культура, военная подготовка;
3) промежуточные и итоговую аттестации.
41. Учет трудоемкости учебной работы осуществляется по объему преподаваемого материала и измеряется в часах/кредитах, являющихся единицами измерения трудозатрат студентов и преподавателей, необходимых для достижения конкретных результатов обучения.
Кредиты отражают трудоемкость учебной работы отдельных дисциплин и (или) модулей (элементов) образовательной программы. В понятие общей трудоемкости входят: лекционные, практические (семинарские), лабораторные, студийные занятия, самостоятельная работа студентов, курсовые, все виды профессиональной практики, стажировок, подготовка и прохождение итоговой аттестации.
42. Общая трудоемкость теоретического обучения определяется перечнем изучаемых учебных дисциплин.
43. При организации учебного процесса по кредитной технологии обучения объем каждой учебной дисциплины составляет целое число кредитов. При этом дисциплина оценивается объемом не менее 135 часов/трех кредитов. Допускается оценивание дисциплины в 90 часов/2 кредита.
44. Каждая учебная дисциплина носит одно неповторяющееся название.
45. Обучающиеся осваивают каждую учебную дисциплину в одном академическом периоде, по завершении которого сдают итоговый контроль в форме экзамена.
Итоговый контроль по всем видам профессиональных практик проводится в форме защиты указанных видов учебной работы обучающегося, которая оценивается в соответствии с установленной шкалой оценок.

46. Жоғары оқу орындарының білім беру бағдарламалары мен оқу жоспарларына қолданыстағы заңнаманың нормаларын іске асыратын пәндерді енгізу ұсынылады.
47. Жоғары білімнің білім беру бағдарламасы бойынша оқуды бітірген және қорытынды аттестацияны тапсырған адамдарға
5В130100 "Жалпы медицина" мамандығы бойынша - медицина бакалавры (білім алу мерзімі 5 жыл) және дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 2 жыл);
5В130300 "Педиатрия" мамандығы бойынша - педиатрия бакалавры (білім алу мерзімі 5 жыл) және дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 2 жыл);
5В130200 "Стоматология" мамандығы бойынша стоматология бакалавры академиялық дәрежені (білім алу мерзімі 5 жыл) және "жалпы практика стоматолог - дәрігер" дәрігер біліктілігі (білім алу мерзімі 1 жыл) академиялық дәрежесі иемделеді.
Жоғарғы оқу орны бітірушіге жалпыевропалық дипломға қосымша беруге қабілетті (Diploma Supplement) (Диплома Сапплемент).
4 -тарау. Оқу жүктемесінің ең жоғары көлеміне қойылатын талаптар
48. Студенттің оқу жүктемесінің көлемі оның оқу жылы ішінде әрбір оқу пәні бойынша меңгеретін сағат/кредит санымен өлшенеді.
49. Профессорлық-оқытушылар құрамының оқу жүктемесін жоспарлау оқытушының студентпен байланыс жұмыс уақытын көрсететін студенттің оқытушының жетекшілігімен жүргізілетін өзіндік жұмыстарының аудиториялық оқу сабақтарының кестесі бойынша немесе оқу жұмысының басқа түрлері үшін жеке бекітілген график бойынша кредитпен немесе академиялық сағаттармен жүзеге асырылады.
50. Аудиториялық жұмыстың бір академиялық сағаты 50 минутқа тең. Зертханалық, сондай-ақ дене шынықтыру сабақтары бұдан өзгеше, онда бір академиялық сағат зертханалық сабақтар мен дене тәрбиесі сабақтары үшін 100 минутқа тең.
Тәжірибелік іс-дағдының барлық түрінің бір академиялық сағаты, оқушылардың қорытынды аттестациясы 50 минутқа тең.
51. Оқу жұмысының көлемін жоспарлау кезінде бір кредит 30 академялық сағатқа тең:
1) семестр түріндегі академиялық кезең бойында студенттің аудиториялық жұмысының;
2) кәсіптік практика кезеңіндегі студенттің оқытушымен жұмысының;
3) студенттің мемлекеттік емтиханды тапсыру мен дайындық жұмысы.
52. Студенттің оқу жүктемесі академиялық сағаттардың ұзақтығымен және оқу жұмыстарының түрлері үшін академиялық сағатпен ілесе жүретін оқу сағаттарының көлемдерімен (50 минуттық байланыс сағаттары) анықталады.
Студенттің аудиториялық жұмысының академиялық сағаттары тиісті СӨЖ сағаттарының санымен толығады, осылайша бір кредитке студенттің семестр түріндегі академиялық кезеңінің бір аптасындағы жиынтық оқу жүктемесі семестр түрінде 15 немесе 30 сағатқа тең болады.
Дене шынықтыру сабақтары қосымша СӨЖ сағаттарымен қамтылмайды. Дене шынықтыру бойынша қорытынды аттестациялау мен сабақтардың жалпы көлемі (сағат бойынша) студенттің орташа апталық жүктемесіне кірмейді.
Әр тәжірибелік (оқу тәжірибесінен өзге) сабақ студенттің қосымша оқу сағатымен бірге жүреді.

46. В образовательные программы и учебные планы ВУЗов рекомендуется включать дисциплины, реализующие нормы действующего законодательства в области здравоохранения.
47. Лицам, завершившим обучение по образовательной программе высшего специального образования и успешно прошедшим итоговую аттестацию, присваивается академическая степень:
по специальности 5В130100 "Общая медицина" - бакалавр медицины (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач (срок обучения: 2 года);
по специальности 5В130300 "Педиатрия" - бакалавр педиатрии (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач (срок обучения: 2 года );
по специальности 5В130200 "Стоматология" - бакалавр стоматологии (срок обучения: 5 лет) и квалификация врач "Врач-стоматолог общей практики" (срок обучения: 1 год) и выдается диплом государственного образца с приложением (транскрипт).
ВУЗ дополнительно может выдать выпускнику общеевропейское приложение к диплому (Diploma Supplement) (Диплома Сапплемент).
Глава 4. Требования к максимальному объему учебной нагрузки
48. Объем учебной нагрузки студента измеряется в часах/кредитах, осваиваемых им в течение учебного года по каждой учебной дисциплине.
49. Планирование учебной нагрузки профессорско-преподавательского состава осуществляется в академических часах или кредитах, представляющих собой время контактной работы преподавателя со студентом по расписанию на аудиторных учебных занятиях или по отдельно утвержденному графику для других видов учебной работы.
50. Один академический час аудиторной работы равен 50 минутам. Исключение составляют лабораторные занятия, а также занятия физического воспитания, где академический час равен соответственно 100 минутам для лабораторных занятий и занятий физического воспитания.
Один академический час всех видов практики, итоговой аттестации студентов равен 50 минутам.
51. При планировании объема учебной работы исходят из того, что один кредит равен 30 академическим часам:
1) аудиторной работы студента на протяжении академического периода в виде семестра;
2) работы студента с преподавателем в период профессиональных практик;
3) работы студента по подготовке и сдаче государственного экзамена.
52. Учебная нагрузка студента определяется продолжительностью академического часа и объемом учебных часов (контактных часов по 50 минут), сопровождающих академические часы для разных видов учебной работы.
Академические часы аудиторной работы студента дополняются соответствующим числом часов самостоятельной работы студента (далее – СРС) таким образом, что на один кредит суммарная учебная нагрузка студента в неделю на протяжении академического периода в виде семестра равна 15 часам при кредитной технологии либо 30 часам при линейной технологии обучения.
Занятия по физической культуре не сопровождаются дополнительными часами СРС. Общий объем итоговой аттестации (в часах) и занятий по физической культуре не входит в среднюю недельную нагрузку студента.
Каждый академический час практики (кроме учебной) сопровождается соответствующим числом учебных часов дополнительной работы студента.

Қорытынды аттестаттаудың әр академиялық сағаты дипломдық жұмысты (жобаны) жазу және қорғау бойынша студенттің оқытушымен байланыс жұмысының немесе мемлекеттік емтиханға дайындық және оны тапсыру бойынша студенттің оқытушымен жұмысының бір сағаты (50 минут) болып табылады. Студентті қорытынды аттестаттаудың әрбір академиялық сағаты 6 сағаттық СӨЖ-бен қамтамасыз етіледі.
53. Оқу жылы академиялық кезеңдерден, аралық аттестаттау кезеңінен, практикалардан, тағылымдамалармен каникулдан тұрады. Соңғы курста оқу жылына қорытынды аттестаттау кезеңі қосылады.
54. Оқу жылының жалпы ұзақтығы 36 аптадан кем болмауы тиіс.
55. Академиялық кезең ұзақтығы 15 апта болатын семестрден, немесе ұзақтығы 10 апта болатын триместрден, немесе ұзақтығы 7-8 апта болатын тоқсаннан тұрады.
Жоғары оқу орны академиялық кезеңнің нысанын және оған қоса оны ұйымдастырудың біріктірілген нысанын да дербес анықтайды.
56. Әрбір академиялық кезең ұзақтығы 1 аптадан кем болмайтын студенттерді аралық аттестаттау кезеңімен аяқталады.
57. Аралық аттестаттау кезеңінде барлық оқытылған пәндер бойынша қорытынды бақылау жүргізіліп, ағымдағы үлгерім бағалары (ағымдағы және межелік бақылаулар нәтижелері бойынша орташа арифметикалық бағалар) ескеріле отырып, пәндер бойынша қорытынды бағалар шығарылады.
№ 1080 қаулының 75–тармағына сәйкес пән бойынша қорытынды бағада ағымдағы үлгерім бағасының үлесі 60 %-дан, ал қорытынды бақылау бағасының үлесі 30 %-дан кем болмауы тиіс.
58. Бітіруші курсты қоспағанда, студенттерге оқу жылы ішінде кемінде екі рет жалпы ұзақтығы кемінде жеті аптаны құрайтын демалыс беріледі.
59. Кәсіптік практика жоғары білім берудің кәсіптік оқу бағдарламасының міндетті компоненті болып табылады. Ол оқу, педагогикалық, өндірістік, дипломалды болып бөлінеді. Практикаға бөлінетін кредиттер саны 6-кредиттен кем болмауы тиіс. Бұл ретте, жоғары арнаулы білімнің барлық мамандықтары бойынша оқу практикасы 2 кредит көлемінде, ал өндірістік практика 4 кредиттен кем жоспарланбайды, егер мамандық бойынша ТОЖ-да дипломалды практика көрсетілмесе, қажет жағдайда ЖОО өз бетінше жоспарлай алады.
Практикалардың ұзақтығы студенттің практика кезіндегі 30 сағатқа тең апта бойғы (5 күндік жұмыс аптасы кезінде күніне 6 сағат) нормативті жұмысын есепке ала отырып, аптамен анықталады. Апта санын шығару үшін практиканың кредитпен есептелген көлемі тиісті практика түрінің оқу сағатымен есептелген еңбек қажетсінуіне көбейтіледі және студенттің апта бойғы жұмысының ұзақтығына, яғни 30 сағатқа бөлінеді.
Практиканың 1 кредитінің еңбекті қажетсінуі оқу практикасы үшін 15 сағатты (50 минуттан), өндірістік практика үшін 75 сағатты (50 минуттан) құрайды. 1 кредитке келетін практиканың ұзақтығы аптамен есептегенде оқу практикасы үшін 0,5 аптаны, өндірістік практика, тағылымдамалар үшін 2,5 аптаны құрайды

Каждый академический час итоговой аттестации представляет собой (50 минут) контактной работы студента с преподавателем по подготовке и сдаче государственного экзамена. Каждый академический час итоговой аттестации студентов сопровождается 6 часами СРС.
53. Учебный год состоит из академических периодов, периода промежуточной аттестации, практик, стажировок и каникул. На выпускном курсе в учебный год включается период итоговой государственной аттестации.
54. Общая продолжительность учебного года составляет не менее 36 недель.
55. Академический период представляет собой семестр продолжительностью не менее 15 недель, или триместр продолжительностью не менее 10 недель, или квартал продолжительностью не менее 7-8 недель.
ВУЗ самостоятельно определяет форму академического периода, включая и комбинированную форму его организации.
56. Каждый академический период завершается периодом промежуточной аттестации студентов, продолжительность которого составляет не менее 1 недели.
57 . В период промежуточной аттестации проводится итоговый контроль по всем изученным дисциплинам и с учетом оценок текущей успеваемости (по результатам текущего и рубежных контролей) выводятся итоговые оценки по дисциплинам.
В итоговой оценке по дисциплине доля оценки текущей успеваемости составляет не менее 60%, а доля оценки итогового контроля – не менее 30% согласно пункту 75 Постановления № 1080.
58. Каникулы предоставляются студентам не менее двух раз в течение учебного года, общая продолжительность которых составляет не менее семи недель, за исключением выпускного курса.
59. Профессиональная практика является обязательным компонентом профессиональной учебной программы высшего образования, которая подразделяется на учебную, клиническую. На практику выделяется не менее 6 кредитов. При этом планируется учебная практика объемом 2 кредита, а также производственная практика общим объемом не менее 4 кредитов. Преддипломная практика, при отсутствии ее в ТУПл специальности, при необходимости планируется ВУЗом самостоятельно.
Продолжительность практик определяется в неделях исходя из нормативного времени работы студента на практике в течение недели, равного 30 часам (6 часов в день при пятидневной рабочей неделе). Для вычисления количества недель объем практики в кредитах умножается на трудоемкость соответствующего вида практики в учебных часах и делится на продолжительность работы студента на практике в течение недели, то есть на 30 часов.
Трудоемкость 1 кредита практики составляет 15 часов (по 50 минут) для учебной практики, 75 часов (по 50 минут) для производственной практики. Продолжительность практики на 1 кредит в неделях составляет: 0,5 недели – для учебной практики, 2,5 недели – для производственной практики, стажировки.

60. Студенттерді қорытынды аттестаттауды аптамен жоспарлау 54 сағатқа тең студенттің апта бойғы жұмысының нормативті уақытына (6 күндік жұмыс аптасы кезінде СӨЖ-ді қоса есептегенде күніне 9 сағат) қарай анықталады.
Қорытынды аттестаттаудың 1 кредиті 105 (15х7) сағатқа тең, яғни 2 апта. Олардың ішінде 15 сағаты студент пен оқытушының байланыстағы жұмысына, ал 90 сағаты СӨЖ-ге арналады.
Дипломдық жұмысты (жоба) жазу мен қорғау үшін 2 кредит, яғни 4 апта уақыт беріледі. Сонымен бірге 2 кредит дипломдық жұмысты (жоба) рәсімдеу мен қорғау үшін берілген. Дипломдық жұмыстың барысы алдын ала кәсіби іс-тәжірибе кезінде және теориялық курстың аяқталу мерзімінде жүргізіледі.
61. Білім алушылардың (бітіруші курсты қоспағанда) қосымша оқу қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін, оқу жоспарларындағы академиялық қарызды немесе айырмашылықты жою үшін, игерген кредиттерін өз жоғары оқу орнында міндетті түрде қайта тапсыра отырып басқа жоғары оқу орнында оқу пәндерін оқып-үйрену, үлгерімнің орташа балын (Grade Point Average (GPA) (Грейд Поинт Авераж) көтеру үшін жазғы семестр жүргізіледі.
Бұл ретте академиялық қарызды немесе оқу жоспарларындағы айырмашылықты жою және қосымша оқу ақылы негізде жүзеге асырылады.
Жазғы семестр, оқытудың қосымша түрлері (әскери даярлық) демалыс есебінен немесе жеке академиялық күнтізбе бойынша жоспарланады.
62. Жоғары оқу орны әрбір студентті кәсіптік тәжірибе базаларымен қамтамасыз етеді.
63. Жоғары оқу орнын кадрлық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарынде, және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде айқындалған.
Жоғарғы арнайы білім берудің
мемлекеттік жалпыға бірдей
міндетті стандартына
1-қосымша
Жоғары арнайы білімнің білім беру бағдарламасын меңгеруге ынталы тұлғалардың
алдыңғы білімінің деңгейіне қойылатын талаптар
Мамандықтар
Талап етілетін білім деңгейі
5В130100 "Жалпы медицина"
Жалпы орта білім, техникалық және кәсіптік білім, орта білімнен кейінгі білім

60. Планирование итоговой аттестации студентов в неделях определяется исходя из нормативного времени работы студентов в течение недели, равного 54 часам (9 часов в день, включая СРС, при 6-дневной рабочей неделе).
Одному кредиту итоговой аттестации соответствует 105 (15х7) часов, то есть 2 недели. Из них 15 контактных часов работы студента с преподавателем и 90 часов СРС.
На подготовку и сдачу государственного экзамена отводится 1 кредит.
На написание и защиту дипломной работы (проекта) отводится 2 кредита, то есть соответственно 4 недели. При этом в 2 кредита входит оформление и защита дипломной работы (проекта). Сам процесс выполнения дипломной работы (проекта) осуществляется заблаговременно в ходе профессиональной практики и на завершающем этапе теоретического обучения.
61. Летний семестр проводится (за исключением выпускного курса) продолжительностью не менее 6 недель для удовлетворения потребностей в дополнительном обучении, ликвидации академической задолженности или разницы в учебных планах, изучения учебных дисциплин и освоения кредитов обучающимся в других ВУЗах с обязательным их перезачетом в своем ВУЗе, повышения среднего балла успеваемости (Grade Point Average (GPA) (Грейд Поинт Авераж).
При этом ликвидация академических задолженностей или разницы в учебных планах и дополнительное обучение осуществляются на платной основе.
Летний семестр, дополнительные виды обучения (военная подготовка) планируются за счет каникул или отдельно по академическому календарю.
62. ВУЗ обеспечивает каждого студента базой профессиональных практик, в соответствии с профилем по специальностям высшего специального образования.
63. Требования к кадровому обеспечению ВУЗа определены квалификационными требованиями, предъявляемыми к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им, утвержденными приказом Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 11716).
Приложение 1
к государственному
общеобязательному
стандарту высшего
специального образования
Требования к предшествующему уровню образования лиц, желающих освоить образовательную программу высшего специального образования
Специальность
Требуемый уровень образования
5В130100 "Общая медицина"
Общее среднее образование, техническое и профессиональное образование, послесреднее образование

52,5
Барлығы
37
38
1725
1095
630
Демалыс
кемінде 2
Қазақстан Республикасы
Денсауық сақтау министрінің
2017 жылғы 17 шілдедегі
№ 530 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау және
әлеуметтік даму министрінің
міндетін атқарушының
2015 жылғы 31 шілдедегі
№ 647 бұйрығына
8-5-қосымша
5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың
үлгілік кәсіптік оқу бағдарламасы
1-тарау. Білім беру бағдарламасының паспорты
1. 5В110200 – "Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығы бойынша бакалавриаттың үлгілік кәсіби оқу бағдарламасы 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 175-бабының 5-тармағына, "Білім туралы" Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 27 шілдедегі заңының 36-бабына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасының медициналық білім беру ұйымдарында медицина кадрларын даярлау тәртібін анықтайды (бұдан әрі – Ұйым).
2. Бакалавриатта мамандарды даярлау саланы білікті мамандармен қамтамасыз ету үшін жүзеге асырылады.
3. Бакалавриаттың білім беру бағдарламасына:
1) жалпы білім беру, базалық және бейімдеуші пәндер циклдерінің міндетті және таңдау компоненттері бойынша теориялық білімі;
2) аралық және қорытынды аттестаттау кіреді.
Білім беру қызметін ұйымдастыру мен жоспарлау мамандық бойынша үлгілік оқу жоспарларының негізінде жүзеге асырылады.
4. Білім алушылардың оқу жетістіктерін бақылау Ұйым өздігінше анықтайтын әр түрлі бақылау түрлерімен жүзеге асырылады және бітірушінің басты құзыреттерін қалыптастыруды міндетті бақылауды қамтиды.
5. Білім алушыларды аралық бақылау жұмыс оқу жоспарына және ұйымның ғылыми кеңесінде бекітілген академиялық күнтізбеге сәйкес жүзеге асырылады.
6. Оқу жылы аяқталғанда, аралық аттестаттаудың нәтижесі негізінде ұйым басшысының бұйрығымен білім алушылар курстан курсқа көшіріледі. Осы мақсатта көшіру баллы анықталады.
7. Курс бағдарламасын толық көлемде орындаған, бірақ төменгі көшіру балын алмаған білім алушы, үлгерімін жоғарлату үшін кейбір пәндерді ақылы түрде жазғы семестрде қайта оқуға және емтихан тапсыруға мүмкіндік алады.
8. Білім алушылардың қорытынды аттестациясы академиялық күнтізбе және жұмыс оқу жоспарларында қарастырылған уақыт аралығында Қазақстан Республикасы Білім және ғылым Министрінің 2008 жылғы 18 наурыздағы № 125 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) білім алушылардың үлгерімін ағымдағы бақылау, аралық және қорытынды аттестаттау жүргізудің үлгілік қағидаларына сәйкес жүргізіледі.
Қорытынды аттестацияға МЖМБС сай бекітілген ЖОЖ талаптарына сәйкес оқу бағдарламасын толық меңгерген білім алушыларды жібереді.

52,5
Итого
37
38
1725
1095
630
Каникулы
не менее 2
Приложение 3
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 17 июля 2017 года № 530
Приложение 8-5
к приказу исполняющего
обязанности Министра
здравоохранения и социального
развития Республики Казахстан
от 31 июля 2015 года № 647
Типовая профессиональная учебная программа по специальности бакалавриата 5В110200 - "Общественное здравоохранение"
Глава 1. Паспорт образовательной программы
1. Типовая профессиональная учебная программа по специальности бакалавриата 5В110200 – "Общественное здравоохранение" разработана в соответствии с пунктом 5 статьи 175 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения", статьей 36 Закона Республики Казахстан от 27 июля 2007 года "Об образовании" и определяет порядок подготовки медицинских кадров в бакалавриате в организациях медицинского образования Республики Казахстан (далее – Организация).
2. Подготовка специалистов в бакалавриате осуществляется с целью обеспечения отрасли квалифицированными специалистами.
3. Образовательная программа бакалавриата содержит:
1) теоретическое обучение, включающее изучение циклов обязательного компонента общеобразовательных, базовых и профилирующих дисциплин и компонента по выбору
2) промежуточные и итоговую аттестации.
Планирование и организация образовательной деятельности осуществляются на основе типовых учебных планов по специальности.
4. Оценка учебных достижений, обучающихся осуществляется различными формами контроля, которые определяются Организацией самостоятельно и включают обязательный контроль сформированности ключевых компетенций выпускника.
5. Промежуточная аттестация обучающихcя осуществляется в соответствии с рабочим учебным планом и академическим календарем в форме, утвержденной ученым (методическим) советом Организации.
6. По завершении учебного года на основании итогов промежуточной аттестации приказом руководителя организации осуществляется перевод обучающихся с курса на курс. С этой целью определяется переводной балл.
7. Обучающемуся, выполнившему программу курса в полном объеме, но не набравшему минимальный переводной балл, с целью повышения своего среднего балла успеваемости предоставляется возможность повторно изучить отдельные дисциплины на платной основе в летнем семестре и повторно сдать по ним экзамены.
8. Итоговая аттестация обучающихся проводится в сроки, которые предусмотрены академическим календарем и рабочими учебными планами согласно Правилам проведения текущего контроля успеваемости, промежуточной и итоговой аттестации обучающихся, утвержденными Министром образования и науки Республики Казахстан от 18 марта 2008 года № 125 (зарегистрирован в Реестре нормативно-правовых актов № 5191).
К итоговой аттестации допускаются обучающиеся, завершившие образовательный процесс в соответствии с требованиями ИУП, утвержденного в соответствии с ГОСО.

НҚ-5.1
Кең диапазонды әдістер мен технологияларды қолдана отырып, әртүрлі адамдармен түрлі жағдайларда қарым-қатынас кезінде өзіндік, жан-жақты және тиімді коммуникациялардың дағдыларын игерген
НҚ-5.2
Коммуникативтік дағдылар: жеке адамдармен/пациенттермен, отбасымен және топтармен, әріптестер мен басқа мамандармен әртүрлі жағдайларда қарым-қатынас барысында мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерін пайдалана отырып, нақты, тиімді және кәсіптік коммуникативтілігін көрсетеді
НҚ-5.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: практикалық қызметте тиімді заманауи технологияларды ойлап табуға және қолдануға қабілетті; мәліметтерді талдау, бағалау, қол жеткізу үшін әртүрлі ақпараттық технологияларды қолданады; кәсіптік қызметте әртүрлі аудиториялармен жұмыс жасау үшін жазбаша, ауызша, технологиялық тиімді дағдыларды көрсетеді
НҚ-5.4
Төзімділік: әртүрлі мәдениеттегі, діндегі, дәстүрдегі, ұлттық, өмір сүру салты мен қөзқарастағы адамдармен қызмет жаса біледі және құрмет көрсетеді
Кәсіби құзыреттілік:
КҚ -1.
Биостатистика: жиі қолданылатын статистикалық терминологияны анықтайды; деректердің түрлері мен гипотездердің зерттеулерінің деректеріне ең қолайлы статистикалық процедураларды дұрыс таңдауға мүмкіндікті көрсетеді; статстикалық қорытындысын ескере отырып, аудару қабілетін көрсетеді.
КҚ -2.
Қоршаған орта гигиенасы: қоршаған ортаға зиянды әсердің көзін анықтайды; қоршаған ортаның қауіпіне көп ұшыраған халықты, сонымен қатар, кәсіби қауіп пен қоршаған ортаға әсер ететін диспаритеттің себебі; экологиялық қауіптердің негізгі классын, олардың жарақат механизмдері мен қабылдағышын, олардың әсер етуінің өзгеруіне байланысты сұрақтарды, сонымен қатар экологиялық рисктердің бағалауын және бағалаудың негізгі компоненттерін анықтайды; жауапты ғаламдық және ұлттық мекемелердің ролін түсіндіреді, қоршаған ортаның денсаулығы мен сапасын қорғап, бейімдейтін маңызды заңдарды анықтайды, сонымен қатар қоршаған ортаның тазалығы мен қорғауына жауапты мекемелер мен тараптардың рлін түсіндіреді; экологиялық қауіптердің алдын алу мен жойылуының тәсілдерін анықтайды, экологиялық қауіптерден халықты қорғау және кәсіби денсаулық пен қоршаған ортаны қорғаудың қиын сұрақтарын шешуге қызығушылық танытқан тараптармен жұмыс істеуді анықтайды.
КҚ -3.
Денсаулық сақтауды басқару мен саясат: Қазақстанда медициналық қызмет көрсету мен қаржыландыруға әсер ететін саясатты жобалау процесінің негізгі компоненттерін бағалап, анықтайды; қауымдар мен ұйымдардың арасындағы әсерлі серіктестік қарым-қатынастарды қолданатын әр-түрлі бағдарламаларды жобалау мен денсаулық сақтаудың тиімділігін бағалаудың стратегиялық жобалаудың принциптерін қолданады; тиісті каналдар мен технологияларды қолдана отырып, басқарудың сұрақтары мен денсаулық сақтаудың тиісті саясатының ақпараттық дағдылары мен қолбасшылық дағдыларды көрсетеді; халықтың денсаулығын жақсарту процессіне мемлекеттік және мемлекеттік емес ұйымдардың мүшелерін тартады; қоғамдық денсаулық пен денсаулық сақтау ортасында ғылыми зерттеулер процессінің ұйымдастыру мен басқару дағдыларын көрсетеді; дәлелді практиканың негізінде ақылға қонымды шешім қабылдайды.
КҚ -4.
Әлеуметтік және мінез-құлық ғылымдар: қоғамдық денсаулық сақтау саласында қолданатын әлеуметтік және мінез-құлық пәндер арасынан негізгі теориялар, және моделдерді анықтау; қоғамдық денсаулық сақтау саяси саласында жоспарлау процедураларын, қадамдарын бейнелеу, бағдарламаларды бағалау; халықтың әлеуметтік экологиялық құрылымының барлық деңгейінде; адамдардың және халықтың денсаулығының мәселелерін барлық әлеуметтік экономикалық құрлымдарының деңгейінде шешу үшін нысаналы көрсеткіштер және ресурстармен байланысты факторларды анықтау; жек / отбасылық/қоғамдық деңгейде өз-өзін сақтау және салауатты өмір салтын сақтау барысында кең спекторлы әдістерді қолдана білу; жеке тұлғалармен отбасыларының жеке күтімі мен өмір салтына әсер ету арқылы денсаулық жағдайын жақсарту үшін жеке/отбасылық/қоғамдық деңгейлерде әсерлі тәртіптік стратегиялар қолданылады.
КҚ -5.
Денсаулықты нығайту саласындағы саясат: қоғамның денсаулығын жақсартуға бағытталған мемлекеттік бағдарламаларды және НПО бағдарламаларын сипаттау. Халық денсаулығын жақсарту үшін қажет болатын стейкхолдерлармен қатынастарды ұсынады. Халықтың денсаулығын жақсарту жүйесіне мемлекеттік және мемлекеттік емес мекемелерді тарту.
КҚ -6.
Эпидемиология: адамның сан тұрғысынан, уақыты мен орнынан қоғамдық денсаулық сақтау мәселелерін талдайды; негізгі эпидемиологиялық көрсеткіштер бойынша есеп шығару; эпидемиологиялық есебінің күшті және әлсіз жақтарын қарастыру (мысалы зерттеу есебі)
КҚ-7
Бағдарламаларды жоспарлау: қоғамдық денсаулық сақтау бағдарламалардың жоспарлау қадамдарын, еңгізу және бағалауын анықтайды; бағдарламаларды жоспарлау үшін қоғамдық денсаулық сақтау теориялары және жоспарлау моделдерін қолдану; формативті, процессуалді және қорытынды бағаны және оларды қолдануды бейнелейді; мемлекеттік және жергіліктік деңгейде халықтың денсаулығын жақсарту әдістерін жоспарлауын бейнелейді.
Пайдаланылатын қысқартулар:
ЖБП - жалпы білім беру пәндері
НП - негізгі пәндер
КП - кәсіптік пәндер
НҚ - негізгі құзыреттілігі
КҚ - кәсіби құзыреттілік
"Қоғамдық денсаулық сақтау"
мамандығы бойынша
бакалавриаттың үлгілік кәсіптік
оқу бағдарламасына
2-қосымша
"Қоғамдық денсаулық сақтау" мамандығының үлгілік оқу жоспары
Оқу мерзімі – 4 жыл
Академиялық дәрежесі:
"Қоғамдық денсаулық сақтау" бакалавры
Пәннің циклі
Пәннің коды
Пәннің атауы және қызметтің түрі
Кредиттер саны
Семестр
Бақылау нысаны
ЖБП
Жалпы білім беру пәндері
28
ЖБПМ
Міндетті компонент
21
KКZT 1101
Қазақстанның қазіргі заман тарихы
3
1,2
Мем. Емтихан
AKT 1105
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар
3
1,2
Емтихан

БК-5.1
Имеет навыки в самостоятельной, всесторонней и эффективной коммуникации во взаимодействии с разными людьми в разных ситуациях, используя широкий диапазон методов и технологий.
БK-5.2
Коммуникативные навыки: демонстрирует четкую, эффективную и профессиональную коммуникацию и взаимодействие с отдельными лицами/пациентами, семьями и группами, коллегами и другими специалистами в разных ситуациях, может пользоваться государственным, русским и английским языками.
БK-5.3.
Информационные и коммуникационные технологии: демонстрирует эффективные письменные, устные и технологические навыки для общения с различными аудиториями в контексте профессиональной деятельности; использует различные информационные технологии для доступа, оценки и интерпретации данных; способен приобретать и использовать в практической деятельности эффективно инновационные технологии.
БK-5.4.
Терпимость: проявляет уважение и сотрудничает с людьми разных культур, вер, традиций, национальности, образа жизни и точек зрения.
Профессиональные компетенции:
ПК-1.
Биостатистика: определяет часто используемую статистическую терминологию; продемонстрирует возможность правильного выбора наиболее подходящих статистических процедур для данных исследований гипотез и типов данных; продемонстрирует способность интерпретировать результаты статистического анализа учетом результатов статистического анализа
ПК-2.
Гигиена окружающей среды: определяет окружающую среду источника нездорового воздействия на окружающую среду, население, наиболее подверженное опасностям окружающей среды, и источники, а также причины диспаритета в отношении воздействия на окружающую среду и профессиональную опасность; определяет основные классы экологических опасностей, их механизмы травматизма и восприимчивости, вопросы, связанные с изменением их воздействия, а также основные компоненты для оценки и оценки экологических рисков; объясняет роль ответственных глобальных и национальных правительственных учреждений и определяет важные законы, которые регулируют и защищают качество и здоровье окружающей среды, а также объясняют роль учреждений и сторон, ответственных за защиту и очистку окружающей среды; определяет подходы к предотвращению и устранению экологических опасностей, защите населения от экологических опасностей и работе с заинтересованными сторонами для решения сложных вопросов охраны окружающей среды и профессионального здоровья.
ПК -3.
ПК, Политика и управление здравоохранением: определяет и оценивает основные компоненты процесса разработки политики, которые влияют на финансирование и предоставление медицинских услуг в Казахстане; применяет принципы стратегического планирования, разработки различных программ и оценки эффективности для инициатив общественного здравоохранения, которые используют эффективные партнерские отношения между организациями и сообществами; продемонстрирует лидерские навыки и навыки информирования соответствующей политики здравоохранения и вопросы управления, используя соответствующие каналы и технологии; вовлекает членов государственных и негосударственных организаций в процесс улучшения здоровья населения; демонстрирует навыки управления и организации процесса научных исследований в области общественного здоровья и здравоохранения; принимает обоснованные решения на основе доказательной практики
ПК-4.
ПК, Социальные и поведенческие науки: определяет основные теории, концепции и модели из целого ряда социальных и поведенческих дисциплин, которые используются в исследованиях и практике общественного здравоохранения; описывает шаги и процедуры планирования, осуществления и оценки программ, политики и вмешательств в области общественного здравоохранения; определяет факторы, связанные с ресурсами и целевыми показателями для решения проблем здоровья людей и населения на всех уровнях социальной экологической структуры; владеет широким спектром методов и стратегий содействия здоровому образу жизни и самостоятельному уходу на индивидуальном/семейном/популяционном уровнях; применяет эффективные поведенческие стратегии на индивидуальном/семейном/общественном уровнях для улучшения состояния здоровья путем влияния на образ жизни и поощрения самостоятельного ухода индивидуальных лиц и семей
ПК-5.
Политика в области укрепления здоровья: Составляет описание правительственных программ, программ НПО, направленных на улучшение здоровья общества. Предлагает взаимосвязи со стейкхолдерами, которые могут быть необходимы для улучшения здоровья населения. Вовлекает членов государственных и негосударственных организаций в процесс улучшения здоровья населения. Сотрудничает с партнерами в общине для улучшения здоровья населения.
ПК-6.
Эпидемиология: описывает проблему общественного здравоохранения с точки зрения величины, человека, места и времени; умеет произвести расчеты основных эпидемиологических показателей; оценивает сильные и слабые стороны эпидемиологических отчетов (например, исследовательских отчетов
ПК-7
Планирование программ: определяет шаги по планированию, внедрению и оценке программ общественного здравоохранения и мероприятий; применяет теории общественного здравоохранения и модели планирования для планирования программ; описывает формативные, процессуальные и итоговые оценки, а также возможности их использования; описывает планирование мер по улучшению здоровья населения на местном и государственном уровне
Используемые сокращения:
ООД – общеобразовательные дисциплины
БД – базовые дисциплины
ПД- профилириующие дисциплины
БК – базовые компетенции
ПК – профессиональные компетенции
Приложение 2
к типовой профессиональной
учебной программе
бакалавриата по специальности
"Общественное
здравоохранение"
Типовой учебный план специальности "Общественное здравоохранение"
Срок обучения – 4 года
Академическая степень:
бакалавр "Общественное здравоохранение"
Цикл дисциплины
Код дисциплины
Наименование дисциплины и вида деятельности
Количество кредитов
Семестр
Форма контроля
ООД
Общеобразовательные дисциплины
28
ООДО
Обязательный компонент
21
SIK 1101
Современная история Казахстана
3
1,2
Гос. экзамен
IKT 1105
Информационно-коммуникационные технологии
3
1,2
экзамен

КҚ 1.6
НҚ-6.
БПМ 05
Микробиология
Микроорганизмдердің жіктелуі. Бактериялардың морфологиясы, генетикасы және физиологиясы, алмасу жолы, ағзаның қорғаныс тетіктері, эпидемиология, зертханалық классикалық идентификациялары: бактериялар, саңырауқұлақтар, вирус, паразиттер. Генетика және микроорганизмдердің молекулалық биологиясы. Әр түрлі органдарда аурулар тудыратын қоздырғыштардың биологиялық қасиеттері мен патогендік факторлар, Микробтық экология негіздері, ауыз қуысының микро-экологиялық ерекшеліктері. Ауыз қуысының жұқпалы аурулары. Ауыз қуысында аурулар тудыратын микроорганизмдердің жүктелуі. Ауыз қуысындағы инфекцияларды емдеу және алдын алу. Иммундық жүйе және ағзаның инфекциядан қорғанысы. Иммундық жауап. Ауыз қуысындағы инфекциялық аурулардың иммунопрофилактикасы және иммунотерапиясы. Ауыз микрофлорасынан туындаған жүйелі аурулар. Стоматологиядағы инфекциялардың алдын алудың практикалық аспектілері.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-5.
КҚ 1.5
КҚ 1.6
КҚ-6.
БПМ 06
Терапиялық стоматологияның негіздері
Терапиялық стоматологиның даму кезеңдері. Терапиялық стоматологияның негізгі медициналық пәндермен байланысы. Терапиялық стоматологиялық кабинетінің ұйымдастырылуы, жабдықталуы. Эргономика туралы түсінік. Терапиялық стоматология клиникасындағы инфекциялық бақылау. Дезинфекция мен зарарсыздандырудың алгоритмі. Дәрігер-стоматолог, дәрігер-стоматологтың ассистенті, медбике және санитардың міндеттері. Қауіпсіздік ережесі. Ауыз қуысының, ағзалар мен тіндердің құрылымы, анатомиялық-физиологиялық және гистологиялық ерекшеліктері. Тіс қуысы. Әр түрлі анатомиялық топтардың тіс қуысы топографиясының ерекшеліктері. Тіс формуласы. Тісжегісі және оның асқынуы жайлы түсінік. Блэк бойынша тісжегі қуысының жіктелуі.Тісжегі қуысының негізгі қағидалары, егеп дайындау тәсілдері. Тісжегі қуысының әр түрлі егеу ерекшеліктері. Пломбалық материалдар. Пломбіылаудың техникасы, систематикасы, құрамы, қасиеттері. Пломбалық материалдарды таңдау жүйесі. Түйісу нүктесі, мані мен қалпына келтіру әдістері. Қалпына келтіру, қайта жаңғырту және трансформация жайлы түсінік.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ -2.6
КҚ- 2.7
КҚ-6.
БПМ 07
Ортопедиялық стоматологияның негіздері
Пәннің мақсаты мен міндеті, басқа да медициналық және техникалық пәндермен өзара қарым-қатынасы. Ортопедиялық стоматологиялық көмек көрсету негіздері. Ортопедиялық стоматология кабинетінің және дәрігер-ортопедтің жұмыс орнының ұйымдастырылуы.; Тістехникалық зертхана жұмысының ұйымдастырылуы. Тістехникалық лабораторияның негізгі және қосалқы бөлмелерінің санитарлық нормалары. Ортопедиялық стоматологиядағы материалтану. Негізгі (металл қорытпалары, полимерлер, керамика, композиттер, цементтер) және көмекші (қалып алатын заттар, мүсіндеуші материалдар, түрпілі, ағаратын, тез балқитын металл қорытпалары) басқада көмекше материалдар. Тіс сауытын мүсіндеу негіздері. Алдыңғы және шайнау тістерінің анатомиялық қалпына келтіру ерекшеліктері., стоматологиялық іс-шаралар, фантом моделінде қол еңбек жұмыстарын дағдылау. Тіс протездерінің жасау технологиясы. Металды құю арқылы және керамикалық затпен әрлеу әдісімен көпір тәрізді протезді жасау технологиясы. Жартылай, толық, алмалы-салмалы протездердің жасалу технологиясы.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ -2.6
КҚ- 2.7

ПК-1.6.
ПК -6
БДО 05
Микробиология
Классификация микроорганизмов. Морфология, генетика и физиология бактерий, пути передачи, механизмы защиты организма, эпидемиология, классическая техника лабораторной идентификации: бактерий, грибов, вирусов, паразитов. Генетика и молекулярная биология микроорганизмов. Биологические свойства, факторы патогенности, специфического лечения и профилактики различных возбудителей, вызывающих заболевания в различных органах и системах. Основы микробной экологии, микроэкологические особенности полости рта. Инфекционные заболевания полости рта. Классификация, выделение и идентификация микроорганизмов вызывающие заболевания в ротовой полости. Лечение и профилактика инфекций полости рта. Иммунная система и защита организма от инфекций. Иммунный ответ. Иммунопрофилактика и иммунотерапия инфекционных заболеваний полости рта. Системные заболевания, обусловленные микрофлорой полости рта. Практические аспекты профилактики инфекций в стоматологии.
БК-1.
БК-2.
БК-5.
ПК-1.5.
ПК-1.6.
ПК-6
БДО 06
Основы терапевтической стоматологии
Этапы развития терапевтической стоматологии. Связь терапевтической стоматологии с базовыми и медицинскими дисциплинами. Организация, оборудование и оснащение стоматологического терапевтического кабинета. Понятие об эргономике. Инфекционный контроль в клинике терапевтической стоматологии. Алгоритмы дезинфекции и стерилизации. Обязанности врача-стоматолога, ассистента врача-стоматолога, медицинской сестры и санитарки. Техника безопасности. Анатомо-физиологические и гистологические особенности строения органов и тканей полости рта. Полость зуба. Особенности топографии полости зубов разных анатомических групп. Зубная формула. Понятие о кариесе зубов и его осложнениях. Классификация кариозных полостей по Блэку. Основные принципы, этапы, методы препарирования кариозных полостей. Особенности препарирования кариозных полостей разных классов. Пломбировочные материалы. Систематика, состав, свойства, техника пломбирования. Выбор пломбировочного материала. Контактный пункт, значение, методы восстановления. Понятие о реставрации, реконструкции и трансформации.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-2.6.
ПК-2.7.
ПК -6
БДО 07
Основы ортопедической стоматологии
Предмет и задачи дисциплины, взаимосвязь с другими медицинскими и техническими дисциплинами. Основы организации ортопедической стоматологической помощи. Организация кабинета ортопедической стоматологии и рабочего места врача-ортопеда. Организация работы зуботехнической лаборатории. Санитарные нормы основных и вспомогательных помещений зуботехнической лаборатории и их оснащение. Материаловедение в ортопедической стоматологии. Основные (сплавы металлов, полимеры, керамика, композиты, цементы) и вспомогательные (оттискные массы, моделировочные материалы, абразивные, отбеливающие, легкоплавкие металлические сплавы) материалы и прочие вспомогательные материалы. Основы моделирования коронок зубов. Воспроизведение анатомических особенностей фронтальных и жевательных зубов верхней и нижней челюсти, стоматологические манипуляций и отработка мануальных навыков на фантомных моделях и учебных фантомах. Технология изготовления зубных протезов. Технология изготовления вкладок, коронок (пластмассовых, металлопластмассовых, металлокерамических) и штифтовых зубов. Технология изготовления мостовидного протеза, изготавливаемого методом литья из металла и с нанесением керамической и пластмассовой массы. Технология изготовления частичных пластиночных, бюгельных и полных съемных протезов.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-2.6.
ПК-2.7.

КҚ -2.14
НҚ-6
БПМ 08
Стоматологиялық аурулардың алдын алу
Стоматологиялық аурулардың эпидемиологиясы. ДДСҰ-ы бойынша халықтың негізгі стоматологиялық қызмет моделі. Профилактикалық емхана бөлімінде пациенттің тексерілуі. Дәрігер-стоматологта тұрғындарды диспансеризациялау. Тісжегі, пародонт ауруларының және басқа да балалардың стоматологиялық ауруларының эпидемиологиясы. Ауыз қуысының гигиенасы. Тұрғындардың гигиеналық тәрбиелеу мен оқыту. Ауыз қуысында тісжегісін тудыратын жағдаяттар. Тісжегісіне қатысты қауіп-қатер факторлары. Тісжегісінің асқынуы және алдын алу. Стоматологиялық аурулардың антенатальдық профилактиксы. Тіс қатты тіндерінің бұзылуының алдын алу. Балалардың тіс-жақ сүйектерінің аномалиясы, қауіп факторы, пародонт ауруларының алдын алу. Стоматологиялық ауруларды индекс арқылы анықтау. Алдын алу бағдарламаларын жобалау принциптері, іске асыру және бағалауы. Негізгі стоматологиялық аурулардың алдын алу жөніндегі қазіргі заманғы технологиялар.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 2.7
КҚ 2.10
КҚ 3.1
КҚ 3.2
КҚ 3.3
КҚ 3.4
КҚ 3.5
КҚ 5.2
КҚ 5.3
КҚ-6
Бейінді пәндер
Міндетті компонент
БПМ 01
Кариесология және тістің қатты тіндерінің тісжегі емес ақаулары
Тістің қатты тіндерінің патологиясы бар ауруды тесеру тәсілдері. Тістің қатты тіндерінің ауруының пайда болу механизмі. Тісжегісі. Этиология, патогенез, жіктелуі, патологиялық анатомия. Тісжегіге тұрақтылық, Тіс жегіске бейімділік, Тісжегіс тудыратын жағдаят. Бастапқы, беткі, терең тісжегілу. Клиникасы, диагностикасы, дифференциалдық диагностикасы, емдеу. Реминерализациялық терапия. Көрсетілім, қарсы көрсетілім, әдістері, тиімділік критерийлері, қателер мен асқынулар. Тісжегісті хирургиялық емдеу. Тістің қатты тіндерін анестезияға дайындау. Пломбалық материалды таңдау. Тіс кариесты диагностикасы және емдеу кезеңдеріндегі қателер мен асқынулар. Тістің қатты тіндерінің тісжегі емес ақаулары. Жіктелуі, этиологиясы, патогенезі, патологялық анатомиясы. Гипоплазия. Флюороз. Патологияық қажылу. Тістің жарақаттануы. Клиникасы, диагностикасы, дифференциалдық диагностикасы, емдеуі. Тістің қатты тіндер ауруларындағы қателер мен асқынулар.
ЖБҚ 3
ҚЭҚ 2
ҚЭҚ 3
КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.8
КҚ 1.15
КҚ 2.1
КҚ 2.6
КҚ 2.7
КҚ 5.2
КҚ 6.1
БПМ 02
Ауыз қуысының хирургия
сы
Стоматологиялық емханада хирургиялық кабинетті ұйымдастыру және жабдықтау. Медициналық құжаттама. Жұмысты есепке алу және талдау. Инфекциялық бақылау. Хирургиялық стоматологиялық науқасты тексеру. Ауыз қуысына хирургиялық операция жасау барысында жергілікті анестезиясы. Ауыз және ауыздан тыс әдістер. Көрсеілімдер, қарсы көрсетілімдер, қателер мен асқынулар. Тіс жұлу операциясы. Көрсеткіштер, қарсы көрсеткіштер. Жабдықтар. Тіс жұлудан кейін жараны өңдеу және күту. Тіс ұяшығының емделу кезеңдері. Тіс жұлудың атипиялық әдістері. Қол жеткізуін таңдау. Тіс жұлу кезінде және одан кейінгі асқынулар. Профилактика. Бет-жақсүйек аумағыгың одонтогендік аурулары: периодонтит, бет-жақсүйектің периоститі. Тіл-тіс жақсүйек, қатты таңдай мен ретромолярлық кеңістігінің науашылығы. Гайморит, перфорациясы және жоғары жақ сүйек қуысының жылан көзі. Тістердің жарылып шығу аурулары. Асқынулар. Сілекей бездерімен ауыратын науқастарды тексеру әдістері. Сілекей бездерінің қабыну және реактивті-дистрофикалық аурулары. Тіс-тасты аурулар. Ауыз қуысы, тіс, беттің жұмсақ тіндері, альвеолярлық өскіннің травматикалық жарақаттары. Бет жараларын хирургиялых өңдеу ерекшеліктері. Төменгі жақ-сүегінің шығып кетуі. Ауыз қуысының, альвеолярлық өскіннің, ауыс қуысының кіреберісін реконструктивті операциялары, френулопластика. Ауыз қуысын протездеуге хирургиялық дайындық. Пародонт ауруларының кешенді емдеу барысындағы хирургиялық әдістер. Денталдық имплантация - түсінік, түрлері. Денталдық имплантацияның хирургиялық кезеңдері. Әдістер, асқынулар, профилактика. Остеоинтеграция, оңтайландыру әдістері, сүйек тіндерінің бағытталған регенерациялық әдістері. Пластикалық материалдар.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.

ПК-2.14.
ПК -6
БДО 08
Профилактика стоматологических заболеваний
Эпидемиология стоматологических заболеваний. Модель основного стоматологического обслуживания населения по Всемирной организации здравоохранения. Обследование пациента в профилактическом отделении поликлиники. Диспансеризация населения у врача-стоматолога. Эпидемиология кариеса зубов, болезней пародонта и других стоматологических заболеваний у детей. Гигиена полости рта. Гигиеническое воспитание и обучение населения. Кариесогенная ситуация в полости рта. Факторы риска развития кариеса зубов. Профилактика кариеса и его осложнений. Антенатальная профилактика стоматологических заболеваний. Профилактика некариозных поражений твердых тканей зубов. Факторы риска и меры их профилактика болезней пародонта, зубочелюстных аномалий у детей. Индексная оценка стоматологической заболеваемости. Принципы разработки, внедрения и оценки эффективности программ профилактики. Современные технологии в профилактике основных стоматологических заболеваний.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-2.7.
ПК-2.10.
ПК-3.1.
ПК-3.2.
ПК-3.3.
ПК-3.4.
ПК-3.5.
ПК-5.2.
ПК-5.3.
ПК-6
Профилирующие дисциплины
Обязательный компонент
ПДО 01
Кариесология и некариозные поражения твердых тканей зуба
Методы обследования больного с патологией твердых тканей зуба. Механизм возникновения боли при заболеваниях твердых тканей зуба. Кариес зубов. Этиология, патогенез, классификация, патологическая анатомия. Кариес-резистентность, кариес-восприимчивость. Начальный, поверхностный, средний, глубокий кариес. Клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, лечение. Реминерализующая терапия. Показания, противопоказания, методики, критерии эффективности, ошибки и осложнения. Оперативное лечение кариеса. Обезболивание при препарировании твердых тканей зуба. Выбор пломбировочного материала. Ошибки и осложнения на этапах диагностики и лечения кариеса зубов. Некариозные поражения твердых тканей зуба. Классификация, этиология, патогенез, патологическая анатомия. Гипоплазия. Флюороз. Патологическое истирание. Клиновидный дефект. Эрозия некроз, гиперестезия твердых тканей зуба. Травмы зубов. Клиника, диагностика, дифференциальная диагностика, лечение. Ошибки и осложнения на этапах диагностики и лечения некариозных поражения твердых тканей зуба.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.4.
ПК-1.5.
ПК-1.8.
ПК-1.15.
ПК-2.1.
ПК-2.6.
ПК-2.7.
ПК-5.2.
ПК-6.1.
ПДО 02
Хирургия полости рта
Организация и оснащение хирургического кабинета стоматологической поликлиники. Медицинская документация. Учет и анализ работы. Инфекционный контроль. Обследование хирургического стоматологического больного. Местное обезболивание при хирургических вмешательствах в полости рта. Вне- и внутировотовые методы. Показания, противопоказания, ошибки и осложнения. Операция удаления зуба. Показания и противопоказания. Инструменты. Обработка и уход за раной после удаления зуба. Этапы заживления лунки. Атипические методы удаления зубов. Выбор доступа. Осложнения во время и после операции удаления зубов. Профилактика. Одонтогенные воспалительные заболевания челюстно-лицевой области: периодонтит, периостит челюстей. Абсцесс челюстно-язычного желобка, твердого неба, ретромолярного пространства, языка. Гайморит, перфорация и свищевой ход верхнечелюстной пазухи. Болезни прорезывания зубов. Осложнения. Методы обследования больных с заболеваниями слюнных желез. Воспалительные и реактивно-дистрофические заболевания слюнных желез. Слюнно-каменная болезнь. Травматические повреждения зубов, альвеолярного отростка, мягких тканей лица, полости рта. Особенности первичной хирургической обработки ран лица. Вывихи нижней челюсти. Реконструктивные операции органов полости рта, альвеолярного отростка, предверия полости рта, френулопластика. Хирургическая подготовка полости рта к протезированию. Хирургические методы в комплексном лечении заболеваний пародонта. Дентальная имплантация - понятие, виды. Хирургический этап дентальной имплантации. Методика, осложнения, профилактика. Остеоинтеграция, способы оптимизации, методы направленной регенерации костной ткани. Пластические материалы.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.

КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.3
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.6
КҚ 1.9
КҚ 1.15
КҚ 2.1
КҚ 2.7
КҚ 2.11
КҚ 4.1
КҚ 5.2
КҚ 6.1
Біліктілік: "Дәрігер -жалпы практикалық стоматолог"
Оқу мерзімі: 1 жыл
6 курс (интернатура)
ИКПМ 01
Терапевтік стоматология
Нормативті-құқықтық құжаттар. Стоматологиялық мекемелердегі санитарлық ережелер мен нормалар (СЕН). Стоматологиялық қабылдауда есеп алу және есептілік құжаттарын жүргізу. Дәрігер-стоматолог тәжірибесінде маркетинг және менеджмент. Стоматологияда визуализациялау әдістері. Цифрлы стоматология. Тексерудің заманауи әдістері нәтижелерін интерпретациялау. Тісті эстетикалық қалпына келтірудегі заманауи технологиясы. Тістерді қайта жаңарту және трансформациялау. Дифференциалдық-диагностикалық ерекшеліктер, алдын алу қағидалары, тістің, пульпиттің, периодонтиттің, ауыз қуысы шыршты қабығы мен пародонттың, еріннің қызыл жиегі, тістің қатты тіндерінің тісжегісі емес ақауларының емделуі, диагностикасы, алгоритмі. Өткір тісжегі ауыруларының дифференциалдық-диагностикалық белгілері. Ауыз қуысында АИВ-инфекциясының көрінісі, дәрігер- стоматологтың тактикасы. Ауыз қуысы және еріннің қызыл жиегі шырышты қабығының ісік алды аурулары. Онко ауруларына сақ болу. Одонтогенді ошақ инфекциясы, соған байланысты аурулар. Терапевтік стоматологиядағы синдромдар мен симптомдар. Ауыз қуысында жүйелі аурулардың көрінісі, дәрігер- стоматологтың тактикасы. Пәнаралық тәсіл. Жедел жағдайлар. Терапевтік стоматология кабинетінде шұғыл көмек көрсету.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.3
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.6
КҚ 1.7
КҚ 1.8
КҚ 1.14
КҚ 1.15
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
КҚ 2.8
КҚ 2.8
КҚ 3.6
КҚ 4.1
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 6.3
ИКПМ 02
Хирургиялық стоматология
Хирургиялық стоматологиялық ауруларды амбулаториялық қабылдауды ұйымдастыру. Хирургиялық стоматологияда маркетинг және менеджмент. Стоматологиялық қабылдауда есепке алу және есептілік құжаттарын жүргізу. Жергілікті анестезия. Тіс жұлу операциясы. Асқынудың алдын алу.
Хирургиялық стоматологияда төтенше жағдайлар.
Бет жақсүйек аумағының одонтогендық, одонтогендық емес, спецификалық қабыну аурулары. Сілекей бездерінің аурулары. Жақ-сүйек аумағының травматикалық жарақаттануы.
Нейростоматологикалық аурулар. Шықшыбуын аурулары. Дифференциалдық-диагностикалық белгілер, диагностикасы мен емдеудің алгоритмдері. Ауыз қуысының, жақ-сүйек және мойынның ісік, ісіктәрізді жарақаттануы. Ауыз қуысының реконструктивті операциялары. Денталдық имплантация, сүйекті пластика, пародонт аурулары және периодонтиттің хирургиялық емдеу тәсілдері. Науқасты тексеру. Операция тәсілін жобалау және таңдау.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.

ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПК-1.4.
ПК-1.5.
ПК-1.6.
ПК-1.9.
ПК-1.15.
ПК-2.1.
ПК-2.7.
ПК-2.11.
ПК-4.1.
ПК-5.2.
ПК-6.1.
Квалификация: "Врач-стоматолог общей практики"
срок обучения: 1 год
6 курс (интернатура)
ПДИО 01
Терапевтическая стоматология
Нормативные и законодательные документы. Санитарные правила и нормы в стоматологических учреждениях. Ведение учетно-отчетной документации на стоматологическом приеме. Маркетинг и менеджмент в практике врача-стоматолога. Методы визуализации в стоматологии. Цифровая стоматология. Интерпретация результатов современных методов обследования. Современные технологии эстетической реставрации зубов. Реконструкция и трансформация зубов. Дифференциально-диагностические признаки, принципы профилактики, алгоритмы диагностики и лечения некариозных поражений твердых тканей зуба, кариеса зубов, пульпита, периодонтита, заболеваний пародонта и слизистой оболочки рта и красной каймы губ. Дифференциально-диагностические признаки острой зубной боли. Проявление ВИЧ-инфекции в полости рта, тактика врача-стоматолога. Предраковые заболевания слизистой оболочки рта и красной каймы губ. Онконастороженность. Одонтогенный очаг инфекции, очагово-обусловленные заболевания. Синдромы и симптомы в терапевтической стоматологии. Проявление системных заболеваний в полости рта, тактика врача-стоматолога.
Междисциплинарный подход. Неотложные состояния. Оказание неотложной помощи в условиях терапевтического стоматологического кабинета.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПК-1.4.
ПК-1.5.
ПК-1.6.
ПК-1.7.
ПК-1.8.
ПК-1.14.
ПК-1.15.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-2.8.
ПК-2.8.
ПК-3.6.
ПК-4.1.
ПК-5.2.
ПК-6.2.
ПК-6.3.
ПДИО 02
Хирургическая стоматология
Организация амбулаторного приема больных с хирургическими стоматологическими заболеваниями. Маркетинг и менеджмент в хирургической стоматологии. Ведение учетно-отчетной документации на стоматологическом приеме. Местное обезболивание. Операция удаления зуба. Профилактика осложнений. Неотложные состояния в хирургической стоматологии. Одонтогенные, неодонтогенные, специфические воспалительные заболевания челюстно-лицевой области. Заболевания слюнных желез. Травматические повреждения челюстно-лицевой области. Нейростоматологические заболевания. Заболевания височно-нижнечелюстного сустава. Дифференциально-диагностические признаки, алгоритмы диагностики и лечения. Опухоли и опухолеподобные поражения органов полости рта, челюстей и шеи. Реконструктивные операции в полости рта. Дентальная имплантация, костная пластика, хирургические методы лечения периодонтита и болезней пародонта. Обследование пациента. Планирование, выбора метода операции.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.

КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.6
КҚ 1.7
КҚ 1.9
КҚ 1.12
КҚ 1.15
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
КҚ 2.11
КҚ 2.13
КҚ 2.18
КҚ 3.6
КҚ 4.1
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 6.3
ИКПМ 03
Ортопедиялық стоматология
Ортопедиялық емдеуді қажет ететін тіс-жақсүйек ауруларының клиникалық тексеру ерекшеліктері. Ортопедиялық стоматологиядағы заманауи тексеру әдістері. Ортопедиялық стоматологиядаңы менеджмен және маркетинг. Тістің қатты тіндер ақауларының заманауи ортопедиялық емдеу әдістері. Винирлерінің клиникалық-зертханалық жасалу кезеңдері. Тіс қатар ақауларын, пародонт ауруларымен асқынған, тістің аса қажылуымен, тістер деформациясымен, бет, төменгі шықшат буын аурулары, көпіртәрізді протездер, алмалы-салмалы пластинкалық, бюгельді протездерді ортопедиялық емдеу. Тіс ақауларын техникасы арқылы ортопедиялық емдеу. Алынбайтын және алмалы-салмалы протездермен ортопдиялық емдеу барысындағы қателер мен асқынулар. Денталдық имплантар барысында протездеу ерекшеліктері. Тіспротезді материалдардың ауыз қуысы тіндеріне әсері. Диагностикалық әдістеріжәне алдын алу шаралары.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.3
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.7
КҚ 1.10
КҚ 2.1
КҚ 2.5
КҚ 2.12
КҚ 2.13
КҚ 2.14
КҚ 2.15
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 6.3
ИКПМ 04
Балалар жасындағы стоматология
Стоматологиялық емханадағы, мектеп және мектепке дейінгі мекемелердегі бала жасындағы дәрігер-стоматолог жұмысының ерекшеліктері. Диспансеризациялау. Негізгі стоматологиялық аурулардың алдын алу. Премедикация және балалар жасындағы терапиялық стоматологиядағы анестезия. Тісжегісінің белсенді процесіне байланысты балалар жасындағы тісжегі, тісжегі емес зақымдарын емдеу және диагностикасы, клиникалық симптомдарының ерекшеліктері. Балалардың әр жасындағы ұлпа мен периодонтит қабыну ауруларының, диагностикалық ерекшеліктері. Клиникалық көріністерінің ерекшеліктері. Балаларда болатын пародонт, шырышты қабық және еріннің қызыл жиек ауруларына диагноз қою үшін әрі емдеу үшін қазіргі технологияларды қолдану. Балалардың бет жақсүйек аумағының клиникалық көріністері, қабыну ауруларының диагностикасы, емделуі. Врожденные пороки развития лица, челюстей и зубов. Кешенді реабилитация. Балалардың тіс, бет жақсүйек және беттің жұмсақ тіндерінің жарақаттары. Балалардың бет шықшыт буындарының аурулары. Балалардың сілекей тіндерінің аурулары. Балалардың бет жақсүйек және беттің жұмсақ тіндерінің ісік, ісіктәрізді жарақаттануы.
НҚ-1.
НҚ-2.
НҚ-3.
НҚ-4.
НҚ-5.
КҚ 1.1
КҚ 1.3
КҚ 1.4
КҚ 1.5

ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.4.
ПК-1.5.
ПК-1.6.
ПК-1.7.
ПК-1.9.
ПК-1.12.
ПК-1.15.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-2.11.
ПК-2.13.
ПК-2.18.
ПК-3.6.
ПК-4.1.
ПК-5.2.
ПК-6.2.
ПК-6.3.
ПДИО 03
Ортопедическая стоматология
Особенности клинического обследования больных с заболеваниями зубочелюстной системы, требующими ортопедического лечения. Современные методы обследования в ортопедической стоматологии. Менеджмент и маркетинг в ортопедической стоматологии. Современные методы ортопедического лечения дефектов твердых тканей зубов. Клинико-лабораторные этапы изготовления виниров. Ортопедическое лечение дефектов зубных рядов, осложненных заболеваниями пародонта, повышенной стираемостью, зубочелюстной деформацией, заболеванием височно-нижнечелюстного сустава, коронками, мостовидными протезами, съемными пластиночными, бюгельными протезами. Ортопедическое лечение дефектов зубных рядов с использованием техники различных систем. Ошибки и осложнения при ортопедическом лечении несъемными и съемными конструкциями протезов. Особенности протезирования при наличии дентальных имплантатов. Влияние зубопротезных материалов на ткани полости рта. Методы диагностики и меры профилактики.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПК-1.4.
ПК-1.5
ПК-1.7.
ПК-1.10.
ПК-2.1.
ПК-2.5.
ПК-2.12.
ПК-2.13.
ПК-2.14.
ПК-2.15.
ПК-5.2.
ПК-6.2.
ПК-6.3.
ПДИО 04
Стоматология детского возраста
Особенности работы врача-стоматолога детского в стоматологической поликлинике, стоматологическом кабинете школ и детских дошкольных учреждениях. Диспансеризация. Профилактика основных стоматологических заболеваний. Премедикация и обезболивание в детской терапевтической стоматологии. Особенности клинических проявлений, диагностики и современные методы лечения кариеса зубов и некариозных поражений у детей, в зависимости от активности кариозного процесса. Особенности клинических проявлений и лечения воспалительных заболеваний пульпы и периодонта у детей разного возраста. Использование современных технологий в диагностике и лечении заболеваний пародонта, слизистой оболочки рта и красной каймы губ у детей. Особенности клинических проявлений, диагностики и лечения воспалительных заболеваний челюстно-лицевой области у детей. Врожденные пороки развития лица, челюстей и зубов. Комплексная реабилитация. Травмы зубов, челюстных костей и мягких тканей лица у детей. Заболевания височно-нижнечелюстного сустава у детей. Заболевания слюнных желез у детей. Опухоли и опухолеподобные образования мягких тканей лица и костей лица у детей.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.1.
ПК-1.3.
ПК-1.4.
ПК-1.5.

КҚ 1.6
КҚ 1.7
КҚ 1.13
КҚ 1.15
КҚ 2.1
КҚ 2.2
КҚ 2.3
КҚ 2.5
КҚ 2.12
КҚ 2.13
КҚ 3.6
КҚ 4.1
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 6.3
ИКПМ 05
Ортодон
тия
Қазіргі жағдайда балалар мен ересек адамдарға ортодонтиялық көмек ұйымдастыру. Ортодонтиядағы менеджмент және маркетинг в ортодонтии. Тіс- жақсүйек аномалияларының клиникасы, диагностикасы және емделуі. Ортодонтиядағы цифолы технологиялар. Комбинированные (ортохирургические) методы лечения зубочелюстных аномалий. Современные методы лечения зубочелюстных аномалий. Алынбайтын және алмалы-салмалы ортодонтиялық аппараттар. Элайнерлер. Ортодонтикалық микровинттердің қазіргі құрылымдары. Тіс жақсүйек аномалияларын түзетуге арналған имплантаттар. Балалар жасындағы протездеу. Тіс жақсүйек аномалияларын алдын алу. Ортодонтикалық емдеу барысындағы қателіктер мен асқынулар. Ретенционалдық кезең.
ЖБҚ 4
ҚЭҚ 2
ҚЭҚ 3
ЭҚ 1
ЭҚ 2
ҚК 2
ҚК 3
КҚ 1.1
КҚ 1.2
КҚ 1.3
КҚ 1.4
КҚ 1.5
КҚ 1.7
КҚ 1.11
КҚ 1.13
КҚ 2.1
КҚ 2.12
КҚ 2.16
КҚ 2.17
КҚ 5.2
КҚ 6.2
КҚ 6.3
КҚ 6.4
КҚ 6.5
Ескерту:
5В130200 – "Стоматология" мамандығы біліктілігі бойынша кәсіби қызметтің негізіне сәйкес: "Жалпы тәжірибелі стоматолог дәрігер" келесі түйінді құзіреттіліктерді меңгеруін қарастырады :
I. Негізгі құзыреттілік:
НҚ-1. Жалпы білім беру саласындағы құзыреттілігі
НҚ-1.1
Әлеуметтік маңызы бар проблемалар мен үрдістерді талдау
НҚ-1.2
Дәрігердің әртүрлі кәсіби қызметіндегі білімін жаратылыстану-ғылыми (әлеуметтік, гуманитарлық, экономикалық), медициналық-биологиялық және клиникалық ғылым саласында қолдану
НҚ-1.3
Күнделікті кәсіби қызметіне және білім беруді жалғастыру үшін жаңа білімді меңгеруге қабілеттілігі мен дайындығы
II. НҚ-2. Әлеуметтік және этикалық құзіреттер
НҚ-2.1
Логикалық талдауға, дәлелді сөйлеуге, диcкуссия және полемика жүргізуге, толеранттылыққа, ынтымақтастыққа және дауды шешуге қабілеттілігі және дайындығы
НҚ-2.2
Дәрігерлік этика, академиялық адалдық ережелерін, құпия ақпаратпен жұмыстар бойынша заңдар мен нормативтік құқықтық актілерді, дәрігерлік құпияны сақтап, қоғамдағы қабылданған моральдік және құқықтық нормаларды ескере отырып, кәсіби қызметін жүзеге асыру
НҚ-2.3
Командада жұмыс жасау, өз көзқарасын дұрыс қорғай білу, ымыраға келе білу, ұжымның ойымен өз ойын салыстыру, жаңа шешімдер ұсыну
III. НҚ-3. Экономикалық, ұйымдастырушылық- басқарушылық құзіреттер
НҚ-3.1
Дәрігердің кәсіби қызметіндегі менеджмент, маркетинг, медициналық аудит және медициналық сақтандырылуының негізгі принциптерін жүзеге асыру; экономиканың мемлекеттік реттеудегі мақсаты мен әдістерінің түсінігі, экономикадағы мемлекеттік сектордың ролі

ПК-1.6.
ПК-1.7.
ПК-1.13.
ПК-1.15.
ПК-2.1.
ПК-2.2.
ПК-2.3.
ПК-2.5.
ПК-2.12.
ПК-2.13.
ПК-3.6.
ПК-4.1.
ПК-5.2.
ПК-6.2.
ПК-6.3.
ПДИО 05
Ортодонтия
Организация ортодонтической помощи детскому и взрослому населению в современных условиях. Менеджмент и маркетинг в ортодонтии. Клиника, диагностика и лечение зубочелюстных аномалий. Цифровые технологии в ортодонтии. Комбинированные (ортохирургические) методы лечения зубочелюстных аномалий. Современные методы лечения зубочелюстных аномалий. Съемные, несъемные ортодонтические аппараты. Элайнеры. Современные конструкции ортодонтических микровинтов. Имплантаты, применяемые для исправления зубочелюстных аномалий. Протезирование в детском возрасте. Профилактика зубочелюстных аномалий. Ошибки и осложнения при ортодонтическом лечении. Ретенционный период.
БК-1.
БК-2.
БК-3.
БК-4.
БК-5.
ПК-1.1.
ПК-1.2.
ПК-1.3.
ПК-1.4.
ПК-1.5.
ПК-1.7.
ПК-1.11.
ПК-1.13.
ПК-2.1.
ПК-2.12.
ПК-2.16.
ПК-2.17.
ПК-5.2.
ПК-6.2.
ПК-6.3.
Примечание:
Образовательная учебная программа высшего специального образования по специальности 5В130200 – "Стоматология", соответствующая основным видам профессиональной деятельности по квалификации "Врач-стоматолог общей практики", предусматривает овладение обучающимися следующими компетенциями:
Базовые компетенции
БК-1. Компетенции в области общей образованности
БК-1.1
Анализировать социально-значимые проблемы и процессы;
БК-1.2
Использовать в различных видах профессиональной деятельности врача знания в области естественно-научных (социальных, гуманитарных, экономических), медико-биологических и клинических наук
БК-1.3
Способность и готовность к приобретению новых знаний, необходимых для повседневной профессиональной деятельности и продолжения образования
БК-2. Социально-этические компетенции:
БК-2.1
Способность и готовность к логическому анализу, аргументированной речи, ведению дискуссии и полемики, толерантности, сотрудничеству и решению конфликтов
БК-2.2
Осуществлять профессиональную деятельность с учетом принятых в обществе моральных и правовых норм, соблюдать правила врачебной этики, академической честности, законы и нормативные правовые акты по работе с конфиденциальной информацией, сохранять врачебную тайну
БК-2.3.
Работать в команде, корректно отстаивать свою точку зрения, уметь находить компромиссы, соотносить свое мнение с мнением коллектива, предлагать новые решения
БК-3. Экономические и организационно-управленческие компетенции:
БК-3.1
Реализовывать основные принципы менеджмента, маркетинга, медицинского аудита, медицинского страхования в профессиональной деятельности врача; пониманию целей и методов государственного регулирования экономики, роли государственного сектора в экономике.

НҚ-3.2
Басқару әдістерін қолдану, орындаушылардың жұмыстарын ұйымдастыру, дәрігердің кәсіби құзіретті шеңберінде және әртүрлі пікірлер жағдайында, жауапты басқарушылық шешімдерін табу және қабылдау
НҚ-4. Үдемелі динамизм және белгісіздік жағдайындағы қоғамдық, экономикалық, кәсіби рольдер ауысымына дайындық
НҚ-4.1
Әлемдік экономикада заманауи ақпараттық ағынға бағдарлау және динамикалық өзгеріп отырған құбылыстар мен үрдістерге бейімделу
НҚ-4.2
Кәсіби қызметіне байланысты әртүрлі жағдайларда икемді және мобильді болу
НҚ-4.3
Белгісіздік және тәуекелділік жағдайында экономикалық және ұйымдастыру сипаттындағы шешімдерді қабылдау
НҚ-5. Коммуникация:
НҚ-5.1
Кең диапазонды әдістер мен технологияларды қолдана отырып, әртүрлі адамдармен түрлі жағдайларда қарым-қатынас кезінде өзіндік, жан-жақты және тиімді коммуникациялардың дағдыларын игерген
НҚ-5.2
Коммуникативтік дағдылар: жеке адамдармен/пациенттермен, отбасымен және топтармен, әріптестер мен басқа мамандармен әртүрлі жағдайларда қарым-қатынас барысында мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерін пайдалана отырып, нақты, тиімді және кәсіптік коммуникативтілігін көрсетеді
НҚ-5.3
Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар: практикалық қызметте тиімді заманауи технологияларды ойлап табуға және қолдануға қабілетті; мәліметтерді талдау, бағалау, қол жеткізу үшін әртүрлі ақпараттық технологияларды қолданады; кәсіптік қызметте әртүрлі аудиториялармен жұмыс жасау үшін жазбаша, ауызша, технологиялық тиімді дағдыларды көрсетеді
НҚ-5.4
Төзімділік: әртүрлі мәдениеттегі, діндегі, дәстүрдегі, ұлттық, өмір сүру салты мен қөзқарастағы адамдармен қызмет жасау біледі және құрмет көрсетеді
КҚ 1. Диагностикалық жұмыс
КҚ 1.1
Кез келген жастағы науқастардың жеке орган жүйелерінің жұмыс істеуін заңдылықтарын талдауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.2
Ауру дамуында әлеуметтік факторлардың рөлін талдай білу, аурулардың патогенезін және стоматологиялық аурулардың дамуына әсерін түсіну, түрлі соматикалық және жұқпалы ауруларындағы бет-жақсүйек аппаратының функционалдық өзгерістері мен ағзаның патологиялық процестерін бағалауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.3
Медициналық-биологиялық және клиникалық пәндердің негіздерін, патологияның ағзадағы ағын заңдарын ескере отырып аурулардың негізгі патологиялық симптомды анықтау, аурулардың Халықаралық статистикалық жіктемесі (АХЖ) бойынша денсаулыққа байланысты стоматологиялық диагнозды орнату алгоритмін қолдануға қабілеті мен ынтасы.

БК-3.2
Использовать методы управления, организовывать работу исполнителей, находить и принимать ответственные управленческие решения в условиях различных мнений и в рамках профессиональной компетенции врача
БК-4. Готовность к смене социальных, экономических, профессиональных ролей, географической и социальной мобильности в условиях нарастающего динамизма перемен и неопределенностей:
БК-4.1
Ориентироваться в современных информационных потоках и адаптироваться к динамично меняющимся явлениям и процессам в мировой экономике
БК-4.2.
Быть гибким и мобильным в различных условиях и ситуациях, связанных с профессиональной деятельностью
БК-4.3
Принимать решения экономического и организационного характера в условиях неопределенности и риска
БК-5 Коммуникация:
БК-5.1
Имеет навыки в самостоятельной, всесторонней и эффективной коммуникации во взаимодействии с разными людьми в разных ситуациях, используя широкий диапазон методов и технологий.
БK-5.2
Коммуникативные навыки: демонстрирует четкую, эффективную и профессиональную коммуникацию и взаимодействие с отдельными лицами/пациентами, семьями и группами, коллегами и другими специалистами в разных ситуациях, может пользоваться государственным, русским и английским языками.
БK-5.3.
Информационные и коммуникационные технологии: демонстрирует эффективные письменные, устные и технологические навыки для общения с различными аудиториями в контексте профессиональной деятельности; использует различные информационные технологии для доступа, оценки и интерпретации данных; способен приобретать и использовать в практической деятельности эффективно инновационные технологии.
БK-5.4.
Терпимость: проявляет уважение и сотрудничает с людьми разных культур, вер, традиций, национальности, образа жизни и точек зрения.
Профессиональные компетенции:
ПК-1. Диагностическая деятельность
ПК-1.1.
Способность и готовность анализировать закономерности функционирования отдельных органов и систем у пациентов любого возраста
ПК-1.2.
Способность и готовность анализировать роль социальных и биологических факторов в развитии болезней, понимать патогенез развития болезней и их влияние на развитие стоматологических заболеваний, проводить оценку функциональных изменений челюстно-лицевого аппарата при различных соматических и инфекционных заболеваниях и патологических процессах
ПК-1.3.
Способность и готовность выявлять основные патологические симптомы и синдромы заболеваний, используя знания основ медико-биологических и клинических дисциплин с учетом законов течения патологии по органам, системам и организма в целом, использовать алгоритм постановки стоматологического диагноза с учетом Международной статистической классификации болезней и проблем, связанных со здоровьем

КҚ 1.4
Науқастың толық медициналық анамнезін жинау, ағза және жақ-бет аумақ тіндердің жағдайын бағалау, ҚР заңнамасында көзделген медициналық құжаттаманы ресімдеуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.5
Қазіргі заманауи зертханалық және ғылыми-зерттеу функционалдық әдістерінің нәтижелерін интерпретациялау және тағайындауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.6
Цитологиялық, бактериологиялық, биохимиялық, иммунологиялық зерттеулер үшін биоматериалды алуға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.7
Кез келген жастағы стоматологиялық науқастардың қажеттіліктері мен сұранысын ескере отырып, диагностика және емдеу жоспарын дайындау, қажет болған жағдайда, науқастарды тиісті мамандарға жіберуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.8
Кез келген жастағы стоматологиялық науқастардың кариес, пульпа мен периодонтитті, пародонт аурулары, ауыз қуысының шырышты қабығы мен еріннің қызыл иегіне диагноз қоюға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.9
Стоматологиялық ауруларды хирургиялық емдеу үшін көрсеткіштерді анықтауға қабілеті және ынтасы.
КҚ 1.10
Стоматологиялық аурулардың ортопедиялық емдеу үшін көрсеткіштерді анықтауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.11
Ортодонтиялық емдеу үшін көрсеткіштерді анықтауға қабілеті және ынтасы.
КҚ 1.12
Имплантанттарды орнату үшін көрсеткіштер мен қарсы көрсеткіштерді анықтауға қабілеті және ынтасы.
КҚ 1.13
Туа біткен және жүре біткен-бет жақ сүйек аномалиярын емдеу үшін көрсеткіштерді анықтауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.14
Науқастардың өмірге қауіп төндіретін жағдайда тиісті мамандарға жіберу, соның ішінде жұқпалы ауру және ауыз қуысының шырышты қабығы аурулары болған жағдайда диагноз қоюға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 1.15
Стоматологиялық қабылдауда шұғыл және өмірге қауіп төндіретін жағдайларды анықтау үшін негізгі диагностикалық шараларды орындауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2
Емдеу жұмысы
КҚ 2.1
Өмірге қауіп төндіретін жағдайларда науқастарға алғашқы (алдын-ала медициналық) көмек көрсету: жүрек тоқтау, анафилактикалық шок, асфиксия, естен тану, эпилепсия, қан кету,
КҚ 2.2
Төтенше және өмірге қауіпті жағдайларда алғашқы медициналық көмек көрсету дәрілік терапияның таңдау алгоритмін жүзеге асыруға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.3
Өткір тіс ауыру және жақ-бет аумағының шұғыл түрлерінде медициналық көмек көрсетуге қабілеті мен ынтасы.

ПК-1.4.
Способность и готовность к сбору полного медицинского анамнеза пациента, оценке состояния органов и тканей челюстно-лицевой области, оформлению медицинской документации, предусмотренной законодательством Республики Казахстан
ПК-1.5.
Способность и готовность назначать и интерпретировать результаты современных инструментальных, лабораторных и функциональных методов исследования
ПК-1.6.
Способность и готовность к забору биоматериала для цитологического, бактериологического, биохимического, иммунологического исследования
ПК-1.7.
Способность и готовность к постановке диагноза и составлению плана лечения пациентов со стоматологическими заболеваниями, всех возрастов, с учетом их потребностей и запросов, и при необходимости, направить пациентов к соответствующим смежным специалистам
ПК-1.8.
Способность и готовность к диагностике кариеса, болезней пульпы и периодонта, заболеваний пародонта, слизистой оболочки рта и красной каймы губ у пациентов любого возраста
ПК-1.9.
Способность и готовность к определению показаний для хирургического лечения стоматологических заболеваний
ПК-1.10.
Способность и готовность к определению показаний для ортопедического лечения стоматологических заболеваний
ПК-1.11.
Способность и готовность к определению показаний для ортодонтического лечения
ПК-1.12.
Способность и готовность к определению показаний и противопоказаний к постановке имплантатов
ПК-1.13.
Способность и готовность к определению показаний к лечению врожденных и приобретенных зубочелюстно-лицевых аномалий
ПК-1.14.
Способность и готовность к проведению диагностики и направлению к соответствующим специалистам пациента с опасными для жизни, в том числе инфекционными, заболеваниями слизистой оболочки рта
ПК-1.15.
Способность и готовность выполнять основные диагностические мероприятия по выявлению неотложных и угрожающих жизни состояний на стоматологическом приеме
ПК-2.
Лечебная деятельность
ПК-2.1.
Способность и готовность к оказанию первичной (доврачебной, врачебной) и неотложной медицинской помощи больным при угрожающих жизни состояниях: остановке сердца, анафилактическом шоке, асфиксии, обмороке, коллапсе, эпилептическом припадке, кровоизлиянии, кровотечении, вдыхании и проглатывании чужеродных тел, гипогликемии, диабетической коме, гипертоническом кризе
ПК-2.2.
Способность и готовность осуществлять алгоритм выбора лекарственной терапии для оказания первой врачебной помощи при неотложных и угрожающих жизни состояниях
ПК-2.3.
Способность и готовность к оказанию неотложной помощи при острой зубной боли, неотложных состояниях челюстно-лицевой области

КҚ 2.4
Халыққаэпидемиялық төтенше жағдайларда, медициналық көмек көрсетуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.5
Анестезия кезінде асқынуларды жою, терапиялық, хирургиялық, ортепедиялық және басқа да емдеу түрлері, ауыз қуысындағы премедикация, инфильтрация және өткізу анестезиясын орындауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.6
Тістің пульпасын сақтап қалу әдістерін пайдалана отырып тістің қатты тіндерінің егеуін жасауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.7
Заманауи пломбалық материалдармен, қалып алатын, тіспротезді материалдармен жұмыс жасауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.8
Кез келген жастағы науқастардың ауыз қуысының шырышты қабығы және еріннің қызыл иек ауруларын, пародонт ауруларын, пульпа, периодонтит, тістің қатты тіндерінің тіс жегіс және тіс жегіс емес ақауларын, тісжегісті емдеуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.9
Бір тамырлы және көп тамырлы тістердің эндодонтиялық емдеуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.10
Ультрадыбыстық құралдарын пайдалана отырып қызыл иектің үстінгі және төменгі шойырларын жоюға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.11
Кез келген жастағы науқастардың қарапайым хирургиялық емдеуге қабілеті мен ынтасы: тістерді, тіс тамырларын жұлу, периотомия, "капюшонды" жою, бет жақ-сүйек абсцестерін дренаждау, ауыз қукысының, беттің жұмсақ тіндерін алғашқы хирургиялық емдеу, зондирлеу, сілекей бездерінің түтігін бужирлеу.
КҚ 2.12
Кез келген жастағы науқастардың зақымдалған немесе жоқ болған тістерінін нысанын және функцияларын қалпына келтіруге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.13
Бет жақ-сүйек, тістерді жылтырату және іріктеп шинирлеуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.14
Микропротездер, тіс сауыт, көпіртәрізді протездер, ішінара немесе толық алынбалы протездердің клиникалық-зертханалық кезеңдерін орындауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.15
Алдыңғы және артқы топ тістерінде, микропротездерді коррекциялау, егеу, штифтік құрылымдар, жартылай, толы және көпіртәрізді алынбалы тіс протездерін қайта қалпына келтіруге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.16
Патологиялық тістеу, тіс көпірі, тістердің орналасу коррекциясын жасауға қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.17
Алынды және алынбалы ортодонтиялық аппараттарды коррекция жасау мен егеуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 2.18
Стоматологиялық науқастардың еңбек ету жарамдылығына сараптама жүргізуге қабілеті мен ынтасы.
КҚ 3
Профилактикалық қызмет
КҚ 3.1
Барынша тіс құрылымын сақтау үшін профилактикалық емдеу жүргізуге қабілеті мен ынтасы.

ПК-2.4.
Способность и готовность к оказанию медицинской помощи населению в экстремальных условиях эпидемий, в очагах массового поражения
ПК-2.5.
Способность и готовность к выполнению премедикации, инфильтрационной и проводниковой анестезии в полости рта для проведения терапевтического, хирургического, ортопедического и другого лечения, устранению возможных осложнений при проведении анестезии
ПК-2.6.
Способность и готовность к препарированию твердых тканей зуба, с помощью методов, позволяющих сохранить жизнеспособность пульпы зуба
ПК-2.7.
Способность и готовность к работе современными пломбировочными, оттискными, зубопротезными и другими материалами
ПК-2.8.
Способность и готовность к лечению, кариеса, некариозных поражений твердых тканей зуба, болезней пульпы и периодонта, заболеваний пародонта, слизистой оболочки рта и красной каймы губ у пациентов любого возраста
ПК-2.9.
Способность и готовность к проведению эндодонтического лечения однокорневых и многокорневых зубов
ПК-2.10.
Способность и готовность к удалению над - и поддесневых зубных отложений, с использованием ручных и ультразвуковых инструментов
ПК-2.11.
Способность и готовность к проведению несложного хирургического лечения у пациентов любого возраста: удаление зубов, корней зубов, периостотомия, иссечение "капюшона", дренирование поверхностных абсцессов челюстно-лицевой области, первичная хирургическая обработка поверхностных ран мягких тканей лица и полости рта, зондирование и бужирование протока слюнной железы.
ПК-2.12.
Способность и готовность к восстановлению формы, функции поврежденного и/или отсутствующего зуба у пациентов всех возрастов
ПК-2.13.
Способность и готовность к проведению избирательного пришлифовывания и шинирования подвижных зубов, челюстей
ПК-2.14.
Способность и готовность к выполнению клинико-лабораторных этапов изготовления микро-протезов, коронок, мостовидных протезов, частичных и полных съемных протезов
ПК-2.15.
Способность и готовность к выполнению непрямых реставраций на фронтальную и жевательную группы зубов, припасовке и коррекции микро-протезов, штифтовых конструкций, мостовидных, частичных и полных съемных зубных протезов
ПК-2.16.
Способность и готовность к проведению коррекции положения зубов и зубных дуг, исправлению патологического прикуса
ПК-2.17.
Способность и готовность к припасовке и коррекции несъемных и съемных ортодонтических аппаратов
ПК-2.18.
Способность и готовность к проведению экспертизы трудоспособности больных стоматологического профиля
ПК-3.
Профилактическая деятельность
ПК-3.1.
Способность и готовность к проведению профилактических процедур, позволяющих максимально сохранить структуру зубов