Химиялық кастрациялауды қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 15 маусымдағы № 423 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 28 шілдеде № 15399 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 15 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-262/2020 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.12.2020 № ҚР ДСМ-262/2020 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2018 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 103-1-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Химиялық кастрациялауды қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күннің ішінде оны мерзімдік баспасөз басылымдарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне қосу үшін жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М.Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
________________ Ж. Асанов
2017 жылғы 27 маусым
"Келісілді"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
________________ К. Қасымов
2017 жылғы 22 маусым
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 15 маусымдағы
№ 423 бұйрығымен бекітілген
Химиялық кастрациялауды қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Химиялық кастрациялауды қолдану қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 103-1-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және медициналық ұйым химиялық кастрациялау кезінде пайдаланатын антиандрогендік препаратты қолдану тәртібін және оны енгізу кезеңділігін айқындайды.

Об утверждении Правил применения химической кастрации
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 июня 2017 года № 423. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июля 2017 года № 15399. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-262/2020.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 15.12.2020 № ҚР ДСМ-262/2020 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2018.
В соответствии с пунктом 2 статьи 103-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1.Утвердить прилагаемые Правила применения химической кастрации.
2. Департаменту организации медицинской помощи в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление в периодические печатные издания, а также в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Приказ вводится в действие с 1 января 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"Согласовано"
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
____________Ж. Асанов
27 июня 2017 года
"Согласовано"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________К. Касымов
22 июня 2017 года
Утверждены
приказом Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 15 июня 2017 года № 423
Правила применения химической кастрации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила применения химической кастрации (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 103-1 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок применения антиандрогенного препарата, используемого при химической кастрации медицинской организацией и периодичность его введения.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) антиандрогендік препарат - оның әсер ету механизмі жыныстық құмарлық деңгейін азайту мақсатында эндогенді тестостерон шығаруды және бөлуді төмендетуге бағытталған дәрілік зат;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - азаматтардың денсаулығын сақтау, медициналық және фармацевтикалық ғылым, медициналық және фармацевтикалық білім беру, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтер көрсету сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) сексуалдық құмарлықтың бұзылуынан зардап шегетін адамдардағы декомпенсация жай-күйі - медициналық көмек көрсетілуі қажет адамдағы сексуалдық құмарлықтың еңсерілмейтін жай-күйі;
4) химиялық кастрация - медициналық ұйым сот шешімінің негізінде жүзеге асыратын, жыныстық құштарлықты азайтатын антиандрогендік препараттарды қабылдау;
5) химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілетін адам (бұдан әрі - адам) - күшіне енген сот шешімінің негізінде жыныстық құмарлықты азайтатын антиандрогендік препаратты қабылдау тағайындалған адам.
3. Химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану сот шешімінің негізінде сексуалдық құмарлықтың бұзылуынан зардап шегетін адамдардағы декомпенсация жай-күйінің алдын алу мақсатында жүргізіледі.
4. 2014 жылғы 3 шілдедегі Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің (бұдан әрі - ҚР ҚК) 91-бабы 1-тармағының 3), 5) тармақшаларына сәйкес кәмелетке жасқа толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасаған, қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінде (бұдан әрі - ҚАЖ мекемелері) жазасын өтеп жатқан 18 жастан асқан адамдарға қатысты химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы күшіне енген сот шешімінің негізінде қолданылады.
Медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары бас бостандығынан айыруды өтеу орнында, ал өзге де жаза түрлеріне сотталғандарға қатысты амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарында орындалады.
5. Адам келіп түскен сәттен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін аумақтық денсаулық сақтау ұйымына сот шешімінің көшірмесімен ақпаратты жібереді.
6. Сот шешімін алғаннан кейін амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 6 қаңтардағы № 15 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 6776 болып тіркелген) Қазақстан Республикасындағы психиатриялық ұйымдардың қызметі туралы ережеге сәйкес бес жұмыс күні ішінде химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шаралары қолданылатын адамды белсенді динамикалық бақылау тобына қосады және адамның нақты тұратын немесе бекітілу жері бойынша аумақтық амбулаториялық-емханалық ұйымға ақпаратты (бұдан әрі - АЕҰ) береді.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) антиандрогенный препарат – лекарственное средство, механизм действия которого направлен на снижение выработки и выделения эндогенного тестостерона с целью снижения уровня полового влечения;
2) лицо, в отношении которого проводится процедура химической кастрации (далее – Лицо) – лицо, которому назначен прием антиандрогенного препарата, снижающего половое влечение, на основании решения суда вступившего в силу;
3) состояние декомпенсации у лиц, страдающих расстройством сексуального предпочтения - состояние непреодолимого сексуального влечения у лица, которому необходимо оказание медицинской помощи;
4) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – государственный орган, осуществляющий руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг;
5) химическая кастрация – прием антиандрогенного препарата, снижающих половое влечение, осуществляемый медицинской организацией на основании решения суда.
3. Применение принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации проводится на основании решения суда в целях предупреждения состояния декомпенсации у лиц, страдающих расстройством сексуального предпочтения.
4. В соответствии с подпунктами 3), 5) пункта 1 статьи 91 Уголовного кодекса Республики Казахстан от 3 июля 2014 года (далее – УК РК) принудительная мера медицинского характера в виде химической кастрации в отношении лиц старше 18 лет, совершивших уголовное преступление против половой неприкосновенности несовершеннолетних, отбывающих наказание в учреждениях уголовно-исполнительной системы (далее – учреждения УИС), применяется на основании решения суда, вступившего в силу.
Принудительные меры медицинского характера исполняются по месту отбывания лишения свободы лиц, а в отношении осужденных лиц к иным видам наказаний – в организациях здравоохранения, оказывающих амбулаторную психиатрическую помощь.
5. В течение трех рабочих дней с момента поступления Лица, администрация учреждения УИС направляет информацию с копией решения суда в территориальную организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь.
6. После получения решения суда организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь в соответствии с Положением о деятельности психиатрических организаций в Республике Казахстан, утвержденным приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 6 января 2011 года № 15 (зарегистрирован в Реестре нормативных правовых актов за № 6776) в течение пяти рабочих дней включает лицо, в отношении которого применены принудительные меры медицинского характера в форме химической кастрации, в группу активного динамического наблюдения и передает информацию в территориальную амбулаторно-поликлиническую организацию (далее – АПО) по фактическому месту жительства или прикрепления лица.

7. Сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын тағайындаған адам ҚАЖ мекемесіне түскенде ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесінің психиатр дәрігерінде диспансерлік есепке алынуға тиіс.
2-тарау. Химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану тәртібі
8. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесі химиялық кастрациялау емшарасын жүргізу басталғанға дейін денсаулық жағдайын бағалауды анықтау мақсатында сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды белгілеген адамды зертханалық-аспаптық қарап-тексеруден өткізеді.
9. Амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесін антиандрогендік препаратпен қамтамасыз етеді.
10. Химиялық кастрациялау емшарасын жүргізу үшін медициналық-санитариялық алғашқы көмек ұйымының дәрігерлік-консультациялық комиссиясы (бұдан әрі - ДКК) эндокринолог, уролог және терапевт дәрігерлердің (жалпы практика дәрігерінің) қатысуымен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдану туралы ақпаратты алған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде және жүргізілген қарап-тексеру нәтижелерінің негізінде антиандрогендік препаратты іріктеуді айқындайды.
11. Антиандрогендік препарат осы дәрілік затты медициналық қолдану нұсқаулығында айқындалған кезеңділікпен енгізіледі.
12. Амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын қолдануды белгілеген адамға химиялық кастрациялау емшарасын жүргізеді.
13. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесі химиялық кастрациялаудың бірінші емшарасын жүргізу басталғаннан 6 айда 1 рет сот химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілген адамға қарап-тексеруді ұйымдастырады (гормондардың деңгейін айқындау, физикалық деректер, жалпы клиникалық талдаулар).
14. ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесінің әкімшілігі арнайы психиатриялық комиссияны (бұдан әрі - АПК) құрайды. АПК құрамына: психиатр, эндокринолог, уролог және терапевт (жалпы практика дәрігерінің) дәрігерлер кіреді.
ҚР ҚК 96-бабының талаптарына сәйкес химиялық кастрациялауды ұзарту, өзгерту және тоқтату қажеттілігі туралы мәселені шешу үшін АПК отырысты алты айда бір реттен кем емес өткізіледі.
15. ҚР ҚК 93-бабының 3-тармағына, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-атқару кодексінің 26-бабының 5-бөлігіне сәйкес ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі сот-психиатриялық сараптама тағайындау және кәмелетке толмағандардың жыныстық тиіспеушілігіне қарсы қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыруға сотталған адамдарға қатысты психикалық ауытқушылықтар мен сексуалдық зорлық-зомбылыққа бейімділіктің бар (жоқ) екендігі туралы мәселені шешу үшін жазаны өтеу мерзімі аяқталғанға дейін алты ай бұрын "Сот-сараптама қызметі туралы" 2017 жылғы 10 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабының 2-тармағына сәйкес сотқа материалдарды жолдайды.
Сот-психиатриялық сараптаманың нәтижелері бойынша ҚАЖ мекемесінің әкімшілігі медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларын тағайындау, ұзарту, өзгерту немесе тоқтату туралы мәселені шешу үшін сотқа қорытындыны жолдайды.

7. Лицо, в отношении которого судом назначены принудительные меры медицинского характера в форме химической кастрации, при поступлении в учреждения УИС, в течение трех рабочих дней подлежит постановке на диспансерный учет у врача-психиатра лечебно-профилактического учреждения УИС.
Глава 2. Порядок применения принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации
8. Лечебно-профилактическое учреждение УИС до начала проведения процедуры химической кастрации проводит лабораторно-инструментальное обследование лица, в отношении которого решением суда определено применение принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации с целью определения оценки состояния здоровья.
9. Организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, обеспечивает лечебно-профилактическое учреждение УИС антиандрогенным препаратом.
10. Для проведения процедуры химической кастрации врачебно-консультационная комиссия (далее – ВКК) организации первичной медико-санитарной помощи с участием врачей эндокринолога, уролога и терапевта (врач общей практики) в течение трех рабочих дней со дня получения информации о применении принудительных мер медицинского характера и на основании результатов проведенного обследования, определяет выбор антиандрогенного препарата.
11. Антиандрогенный препарат вводится с периодичностью, определенной инструкцией к медицинскому применению данного лекарственного средства.
12. Организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, проводит процедуру химической кастрации лицу, в отношении которого решением суда определено применение принудительных мер медицинского характера в виде химической кастрации.
13. Лечебно-профилактическое учреждение УИС не реже 1 раза в 6 месяцев от начала проведения первой процедуры химической кастрации, организует обследование лица в отношении, которого судом проведена процедура химической кастрации (определение уровня гормонов, физикальные данные, общеклинические анализы).
14. Администрация лечебно-профилактического учреждения УИС создает специальную психиатрическую комиссию (далее – СПК). В состав СПК входят врачи: психиатр, эндокринолог, уролог и терапевт (врач общей практики).
Заседание СПК проводится не реже одного раза в шесть месяцев для решения вопроса о необходимости продления, изменения и прекращения химической кастрации в соответствии с требованиями статьи 96 УК РК.
15. За шесть месяцев до истечения срока отбывания наказания в соответствии с пунктом 3 статьи 93 УК РК, частью 5 статьи 26 Уголовно-исполнительного кодекса Республики Казахстан администрация учреждения УИС для назначения судебно-психиатрической экспертизы и решения вопроса о наличии (отсутствии) психических отклонений и склонностей к сексуальному насилию в отношении лиц, осужденных к лишению свободы за совершение преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних направляет материалы в суд в соответствии с пунктом 2 статьи 30 Закона Республики Казахстан от 10 февраля 2017 года "О судебно-экспертной деятельности".
По результатам судебно-психиатрической экспертизы администрация учреждения УИС направляет заключение в суд для решения вопроса о назначении, продлении, изменении или прекращении принудительных мер медицинского характера.

16. Кәмелетке толмағандарға жыныстық тиіспеушілікке қарсы қылмыс жасағаны үшін бас бостандығынан айыруға сотталған, сот шешімімен медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасы белгіленген адамды ҚАЖ мекемелерінен босату туралы хабарлама босатылғанға дейін бес жұмыс күні бұрын нақты тұратын жері бойынша амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымына және ішкі істер органына ұсынылады.
17. Амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы, сот химиялық кастрациялау түрінде медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шарасын белгілеген адам босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде нақты тұратын жері бойынша есепке алуды жүзеге асырады.
18. Облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымы химиялық кастрациялау емшарасы жүргізілген адамға нақты тұратын жері бойынша бақылауды жүзеге асырады және психотерапиялық көмек көрсетеді.
19. Психиатриялық денсаулық сақтау ұйымының амбулаториялық-емханалық бөлімшесінің дәрігері:
айына бір реттен кем емес жиілікпен қарап-тексерумен динамикалық байқауды қамтамасыз етеді;
психотроптық препараттар терапиясын тағайындайды;
антиандрогендік препаратты қолдануды бақылайды;
ДКК, АПК отырыстарын өткізу үшін құжаттарды дайындайды;
АЕБ мамандарымен өзара іс-қимылды қамтамасыз етеді;
адамға антиандрогендік препаратты енгізу кезеңділігінің жеке кестесін жасайды, оның көшірмесі, егер адам бас бостандығынан айыру орындарында болса, аталған адамды профилактикалық бақылауды және есепке алуды жүзеге асыратын учаскелік полиция инспекторына не ҚАЖ-дың емдеу-профилактикалық мекемесіне беріледі;
3 жұмыс күні ішінде бекітілген кестенің көшірмесін профилактикалық есепке алу ісінің материалдарына қосу үшін ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне жолдайды;
адам медициналық сипаттағы мәжбүрлеу шараларынан жалтарған жағдайда, медициналық ұйымның басшылығын хабардар етеді.
20. Амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымының әкімшілігі облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың және астананың деңгейінде АПК құрайды.
АПК құрамына: психиатр, эндокринолог, уролог және терапевт (жалпы практика дәрігерінің) дәрігерлер қосылады.
ҚР ҚК 96-бабының талаптарына сәйкес химиялық кастрациялауды ұзарту, өзгерту және тоқтату қажеттілігі туралы мәселені шешу үшін АПК отырысты алты айда бір реттен кем емес өткізеді.
21. Адамның амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымынан босатылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде келмеу фактісі бойынша ішкі істер органдарының бөлімшелерін хабардар етеді.
Ішкі істер органдарының бөлімшелері адамды іздеу іс-шарасын жүзеге асырады және тұратын жері анықталған жағдайда үш жұмыс күні ішінде амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымын хабардар етеді.

16. Извещение об освобождении из учреждений УИС лица, осужденного к лишению свободы за совершение преступления против половой неприкосновенности несовершеннолетних, в отношении которого решением суда установлена принудительная мера медицинского характера, за пять рабочих дней до освобождения предоставляется в организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь и орган внутренних дел по фактическому месту жительства.
17. Организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, в течение пяти рабочих дней со дня освобождения лица, которому решением суда назначена принудительная мера медицинского характера в виде химической кастрации осуществляет постановку на учет по фактическому месту жительства.
18. Организация здравоохранения областей, города республиканского значения и столицы, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, осуществляет динамическое наблюдение и оказывает психотерапевтическую помощь лицу, в отношении которого проведена процедура химической кастрации.
19. Врач амбулаторно-поликлинического подразделения психиатрической организации здравоохранения:
обеспечивает динамическое наблюдение с частотой осмотра не реже одного раза в месяц;
назначает терапию психотропными препаратами;
контролирует применение антиандрогенного препарата;
готовит документы для проведения заседаний ВКК, СПК;
обеспечивает взаимодействие со специалистами АПО;
составляет индивидуальный график периодичности введения антиандрогенного препарата лицу, копия которого передается участковому инспектору полиции, осуществляющего профилактический контроль и учет данного лица, либо в лечебно-профилактическое учреждение УИС, если лицо находится в местах лишения свободы;
в течение 3 рабочих дней направляет копию утвержденного графика, в территориальное подразделение органов внутренних дел для приобщения к материалам дела профилактического учета;
в случае уклонения лица от принудительных мер медицинского характера, уведомляет руководство медицинской организации.
20. Администрация организации здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь на уровне областей, города республиканского значения и столицы, создает СПК.
В состав СПК входят врачи: психиатр, эндокринолог, уролог и терапевт (врач общей практики).
Заседание СПК проводится не реже одного раза в шесть месяцев для решения вопроса о необходимости продления, изменения и прекращения химической кастрации в соответствии с требованиями статьи 96 УК РК.
21. По факту неприбытия лица в течение пяти рабочих дней со дня освобождения организация здравоохранения, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, письменно извещает подразделение органов внутренних дел.
Подразделения органов внутренних дел осуществляют мероприятия по поиску лица и при установлении местонахождения в течение трех рабочих дней информируют организацию здравоохранения, оказывающую амбулаторную психиатрическую помощь.

22. Адам қажетті қарап-тексеруден өтуден жалтарған жағдайда аумақтық АЕБ 24 сағат ішінде ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
Адам химиялық кастрациялауды жүргізуден жалтарған жағдайда амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін психиатриялық ұйым 24 сағат ішінде жазбаша түрде (еркін түрде) ішкі істер органдарының аумақтық бөлімшесіне хабарлайды.
23. Сот шешімінің негізінде химиялық кастрациялау емшарасы тоқтатылған жағдайда адам 2009 жылғы 18 қыркүйектегі "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 124-бабында белгіленген тәртіппен амбулаториялық психиатриялық көмек көрсететін аумақтық ұйымның психиатр дәрігерінде динамикалық диспансерлік бақылауға алынуы тиіс.

22. При уклонении лица от прохождения необходимого обследования территориальная АПО письменно уведомляет территориальное подразделение органов внутренних дел в течение 24 часов.
При уклонении лица от проведения химической кастрации психиатрическая организация, оказывающая амбулаторную психиатрическую помощь, в течение 24 часов письменно (в произвольной форме) уведомляет территориальное подразделение органов внутренних дел.
23. В случае прекращения процедуры химической кастрации на основании решения суда, лицо подлежит динамическому наблюдению врачом-психиатром территориальной организации, оказывающей амбулаторную психиатрическую помощь в порядке, установленным статьей 124 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".