Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрғасының 2017 жылғы 25 шілдедегі № 51 қе бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 23 тамызда № 15535 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2023 жылғы 5 маусымдағы № 36/қе бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 05.06.2023 № 36/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Әскери полициясы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны ресми жариялауды;
2) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының бірінші орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
Төрағасы
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
Төрағасының
2017 жылғы 25 шілдедегі
№ 51 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция
органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 9-1-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полициясы органдары (бұдан әрі – әскери полиция органдары) өткізетін патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу тәртібін белгілейді.

Об утверждении Правил организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Приказ Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 25 июля 2017 года № 51 нс. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 августа 2017 года № 15535. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 5 июня 2023 года № 36/қе.
Сноска. Утратил силу приказом Председателя Комитета национальной безопасности РК от 05.06. 2023 № 36/қе (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
2. Департаменту военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его официальное опубликование;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации направление в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
приказом Председателя
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
от 25 июля 2017 года № 51
Правила
организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" (далее – Закон) и определяют порядок организации и проведения патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – органы военной полиции).

2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар пайдаланылады:
1) патруль – бұл бағдарды аралау немесе оның жекелеген учаскелерін тексеру жолымен орындайтын, құрамында екі немесе бірнеше әскери қызметші бар жылжымалы наряд;
2) патруль жетекшісі – патруль бағытында Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Шекара қызметінің бірыңғай жүйесі (бұдан әрі – Шекара қызметінің бөлімшелері), Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің Авиация қызметі, Шекара академиясы, әскери қарсы барлау органдары және өзге де Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарының бөлімшелері (бұдан әрі – ҰҚК әскери құралымдары) әскери қызметшілерінің құқықтық тәртіпті ұстап тұруды қамтамасыз ететін офицерлік құрам қатарынан тағайындалатын әскери полиция органының әскери қызметшісі;
3) патруль – патруль нарядының құрамында болатын және құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету мен әскери тәртіпті сақтау бойынша міндеттерді орындау кезінде патруль жетекшісіне бағынатын әскери полиция органының немесе Шекара қызметі бөлімшесінің, ҰҚК әскери құралымдарының әскери қызметшісі;
4) патрульдеу бағыты – құқықтық тәртіпті қамтамасыз ету және әскери тәртіпті сақтау бойынша міндеттерді орындау кезінде патрульдің қозғалысы жүзеге асырылатын белгілі бір аумақ учаскесінің схемасы.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Әскери полиция органдары патрульдеуді көшелерде және басқа да қоғамдық орындарда тәртіпті ұстап тұру және Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында ұлттық қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері мен қызметкерлері (бұдан әрі – қызметкерлер) әскери тәртіпті сақтауларын бақылау үшін, сондай-ақ әскери объектілердің сақталуын қамтамасыз ету үшін жүргізеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Патрульдеу заңдылық, дара басшылық, жариялылық, заң алдында барлығының теңдігі, адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарын құрметтеу және сақтау принциптерінің негізінде жүзеге асырылады.
5. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының басшылығы әскери полиция органдарына патрульдеуді ұйымдастыруға және жүргізуге Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес көмек көрсетеді.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) патруль – подвижный наряд в составе двух или нескольких военнослужащих, выполняющих задачу путем обхода маршрута или осмотра его отдельных участков;
2) старший патруля – военнослужащий органа военной полиции, назначаемый из числа офицерского состава, который обеспечивает поддержание правопорядка и соблюдение воинской дисциплины военнослужащими единой системы Пограничной службы Комитета национальной безопасности Республики Казахстан (далее – подразделения Пограничной службы), Авиационной службы, Пограничной академии, органов военной контрразведки Комитета национальной безопасности Республики Казахстан и иных подразделений органов национальной безопасности Республики Казахстан (далее – воинские формирования КНБ) на маршруте патрулирования;
3) патрульный – военнослужащий органа военной полиции или подразделения Пограничной службы, воинского формирования КНБ, который находится в составе патрульного наряда и подчиняется старшему патруля при выполнении задач по обеспечению правопорядка и соблюдению воинской дисциплины;
4) маршрут патрулирования – схема определенного участка территории, где осуществляется движение патруля при выполнении задач по обеспечению правопорядка и соблюдению воинской дисциплины.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Органами военной полиции патрулирования проводятся для поддержания порядка и контроля за соблюдением воинской дисциплины военнослужащими органов национальной безопасности Республики Казахстан на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, на улицах и в других общественных местах, а также для обеспечения сохранности воинских объектов.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Патрулирование осуществляется на основе принципов законности, единоначалия, гласности, равенства всех перед законом, уважения и соблюдения прав и свобод человека и гражданина.
5. Руководство подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, оказывает содействие органам военной полиции в организации и проведении патрулирований в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона.
Сноска. Пункт 5 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

6. Әскери полиция органдарының әскери көлік құралдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету саласында патрульдеу жүргізу тәртібі "Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздік органдары автокөлік құралдарының жол қозғалысы қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 2013 жылғы 20 қыркүйектегі № 445/ҚБП бұйрығына сәйкес жүзеге асырылады (Нормативтік құқықтық актілерді тіркеу тізілімінде № 8841 болып тіркелген).
2-тарау. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында және елді мекендерде патрульдеуді ұйымдастыру мен жүргізу
Ескерту. 2-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында патрульдеуді ұйымдастыру әскери полиция органының бастығына жүктеледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Патрульдеу Шекара қызметінің бөлімшелерінде, ҰҚК әскери құралымдарында құқықтық тәртіптің қалыптасқан жағдайына және әскери тәртіптің сақталу деңгейіне сүйене отырып, жүзеге асырылады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Қызмет көрсетілетін гарнизондағы криминогендік жағдайдың және әскери тәртіптің сақталуының жай-күйін талдау негізінде ай сайын есептік айдан кейінгі айдың 3-іне дейін еркін нысанда патрульдеу жүргізу кестесі жасалады, оны әскери полиция органының бастығы бекітеді.
Қол қойылғаннан күні патрульдеу жүргізу кестесі патрульдеу жүргізуге қатыстырылатын әскери полиция органының жеке құрамына таныстырылады.
10. Әскери полиция органының бастығы патрульдеу жүргізуге дейін бір күн бұрын патрульдің құрамын тағайындау туралы бұйрық шығарады және патрульдеу бағытын бекітеді, ол сол күні патруль нарядына түсетін әскери қызметшілерге қол қойғыза отырып таныстырылады.
Патруль құрамына Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының әскери қызметшілері қосылған жағдайда бағыт аталған бөлімшелердің басшылығымен келісіледі.

6. Порядок проведения органами военной полиции патрулирований в сфере обеспечения безопасности дорожного движения военных транспортных средств осуществляется в соответствии с приказом Председателя Комитета национальной безопасности Республики Казахстан от 20 сентября 2013 года № 445/ДСП "Об утверждении Инструкции по обеспечению безопасности дорожного движения автотранспортных средств органов национальной безопасности Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8841).
Глава 2. Организация и проведение патрулирований на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ и населенных пунктов
Сноска. Заголовок главы 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. Организация патрулирований на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ возлагается на начальника органа военной полиции.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Патрулирование осуществляется исходя из уровня складывающейся обстановки правопорядка и соблюдения воинской дисциплины в подразделениях Пограничной службы, воинских формированиях КНБ.
Сноска. Пункт 8- в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. На основе анализа состояния криминогенной обстановки и соблюдения воинской дисциплины в гарнизоне, ежемесячно, до 3 числа месяца, следующего за отчетным, составляется в произвольной форме график проведения патрулирований, который утверждается начальником органа военной полиции.
В день подписания, график проведения патрулирования доводится до личного состава органа военной полиции, который будет задействован при проведении патрулирований.
10. Начальником органа военной полиции за день до проведения патрулирования издается приказ о назначении состава патруля и утверждается маршрут патрулирования, которые в этот же день доводятся под подпись до военнослужащих, заступающих в патрульный наряд.
В случае включения в состав патруля военнослужащих подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, маршрут согласовывается с руководством указанных подразделений.

Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Патрульді әскери полиция органының жеке құрамынан тағайындау мүмкін болмаған кезде (сырқаттану, демалыс, қызметтік іссапар) Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының басшылығымен келісім бойынша әскери полиция органы әскери қызметшісінің әскери атағы бойынша тең не болмаса төмен, патруль жетекшісі тағайындайтын офицерлер қосылады.
Патруль құрамына қосу үшін тиісті әскери қызметшілерді бөлгеннен кейін әскери полиция органының бастығы және Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының бастығымен патрульді тағайындау туралы бірлескен бұйрық шығарады және патрульдеу бағытын бекітеді.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Патрульдік нарядқа түсер алдында әскери қызметшілер байланыс құралдарын (радиостанция), белгіленген үлгідегі жетондарды, қолдану жағдайы Заңның 12-бабында көзделген арнайы құралдарды (қол кісендер, резина таяқтар) алады.
13. Әскери полиция органының бастығы патрульдік нарядқа түсетін әскери қызметшілермен нұсқама жүргізеді, ол туралы осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша патрульдік нарядқа түсетін жеке құрамға нұсқама жүргізу журналында белгі жасалады.
14. Нұсқама аяқталғаннан кейін патруль жетекшісіне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бағыттық парақ беріледі.
15. Елді мекендердің аумағында патрульдеу жүргізу кезінде әскери полиция органының бастығы Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының басшылығын қылмыстар мен құқық бұзушылықтарды анықтау және болдырмау бойынша патрульдеу жүргізілетіні, сондай-ақ аталған бөлімшелердің әскери қызметшілері мен қызметкерлері жасаған басқа да бұзушылықтар туралы ақпараттандырады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Әскери полиция органы патрульдеуді Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында және аталған бөлімшелер орналасқан елді мекендердің аумағында да жүзеге асырады.

Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При невозможности назначения патрульного из числа личного состава органа военной полиции (заболевание, отпуск, служебная командировка), по согласованию с руководством подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ в состав патрульного наряда включаются офицеры, равные либо ниже по воинскому званию военнослужащего органа военной полиции, назначаемого старшим патруля.
После выделения соответствующих военнослужащих для включения в состав патруля, начальником органа военной полиции и начальником подразделения Пограничной службы, воинского формирования КНБ издается совместный приказ о назначении патруля и утверждается маршрут патрулирования.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Перед заступлением в патрульный наряд военнослужащие получают средства связи (радиостанции), жетоны установленного образца, специальные средства (наручники, резиновые палки), случаи применения которых предусмотрены статьей 12 Закона.
13. Начальником органа военной полиции с военнослужащими, заступающими в патрульный наряд, проводится инструктаж, о чем делается отметка в журнале проведения инструктажа личного состава, заступающего в патрульный наряд по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
14. По окончании инструктажа старшему патруля выдается маршрутный лист по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
15. При проведении патрулирования на территории населенных пунктов, начальник органа военной полиции информирует руководство подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ о проведении патрулирования по выявлению и пресечению преступлений и правонарушений, а также других нарушений, совершенных военнослужащими и работниками вышеуказанных подразделений.
Сноска. Пункт 15 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Проведение патрулирований органами военной полиции осуществляется как на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, так и в населенных пунктах по месту дислокации указанных подразделений.

Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
17. Патрульдеу бағытына келгеннен кейін патруль жетекшісі байланыс құралдары арқылы патрульдің қызмет өткеру жеріне келгені туралы әскери полиция бастығына баяндайды.
18. Белгіленген бағыт бойынша патрульдеу айналадағы жағдайды көзбен шолып бақылау арқылы жаяу тәртіпте жүзеге асырылады.
Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында патрульдеу уақытында патруль ықтимал әскери тәртіпті бұзушылықтарды және басқа да бұзушылықтарды анықтау үшін әскери қызметшілер мен қызметкерлердің мінез-құлқын бақылайды.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Патруль өз міндеттерін Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында, сол сияқты елді мекендерде атқарған кезде әскери қызметшілер мен қызметкерлер құқық бұзушылықтар жасаған және әскери тәртіпті бұзған кезде олардың құжаттарын тексеру үшін тоқтатады және құқық бұзушылықты тоқтатуды қамтамасыз ететін және әскери тәртіпті бұзуды жоятын шаралар қолданады.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Әскери тәртіпті және әскери қызметті өткеру мәселелерін регламенттейтін Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 5 шілдедегі № 364 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының жалпы әскери жарғыларын бұзушылықтар анықталған кезде патруль оларды жасау себебі мен жағдайын анықтайды.
Егер анықталған бұзушылық жоюға жатса, патруль жетекшісі не болмаса патруль ҰҚК ШҚ әскери қызметшісінен тез арада жоюға шара қолдануын сұрайды.
21. Бұзушылықты жою мүмкіндігі болмаған жағдайда патруль жетекшісі не болмаса патруль әскери қызметшіге жұмыс күні ішінде жіберілген бұзушылыққа қатысты түсініктеме беру үшін әскери полиция органына келу қажеттігін түсіндіреді.
Бұзушылық фактісі туралы ақпаратты патруль жетекшісі осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықталған әскери тәртіпті бұзушылықтар карточкасына енгізеді.
Жоғарыда көрсетілген факт туралы патруль жетекшісі Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының басшылығын бұзушылыққа жол берген әскери қызметшінің әскери полиция органына уақтылы келуін қамтамасыз ету үшін тез арада хабарлайды.

Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
17. С момента прибытия на маршрут патрулирования, старший патруля докладывает по средствам связи начальнику органа военной полиции о прибытии патруля к месту несения службы.
18. Патрулирование по маршруту осуществляется в пешем порядке путем визуального наблюдения за окружающей обстановкой.
Во время патрулирования на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ патруль наблюдает за поведением военнослужащих и работников на предмет выявления возможных нарушений воинской дисциплины и других нарушений.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Патруль при исполнении своих специальных обязанностей, как на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, так и в населенных пунктах при совершении военнослужащими и работниками правонарушений и нарушений воинской дисциплины, останавливает их для проверки документов и принимает меры, обеспечивающие прекращение правонарушения и устранение нарушения воинской дисциплины.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. При выявлении нарушений воинской дисциплины и общевоинских уставов Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 июля 2007 года № 364, регламентирующих вопросы несения воинской службы, патруль выясняет причины и обстоятельства их совершения.
Если выявленное нарушение подлежит устранению, старший патруля либо патрульный просит военнослужащего ПС КНБ принять меры к немедленному устранению.
21. В случае отсутствия возможности устранения нарушения, старший патруля либо патрульный разъясняет военнослужащему, что ему в течение рабочего дня необходимо явиться в орган военной полиции для дачи объяснения относительно допущенного нарушения.
Информацию о факте нарушения старший патруля заносит в карточку выявленных нарушений воинской дисциплины по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
О вышеуказанном факте старший патруля незамедлительно информирует руководителя подразделения Пограничной службы либо воинского формирования КНБ для обеспечения своевременной явки военнослужащего, допустившего нарушение, в орган военной полиции.

Ескерту. 21-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
22. Елді мекендерде қызмет өткеру кезінде патрульдік наряд әскери тәртіптің және әскери командалардың (саппен жүретін әскери қызметшілер тобының) және жекелеген әскери қызметшілердің бөлімшелерден тыс жерлерде болған уақытта мерзім бойынша белгіленген киім нысанын сақтауын бақылайды.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының әскери қызметшісі не болмаса қызметкері психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну нәтижесінде мүмкін болу масаңдық белгілермен және масаңдық күйінде ұсталған кезде патруль жетекшісі анықталған факт туралы әскери полиция органының бастығына дереу баяндайды, ол құқық бұзушылық анықталған жерге әскери полиция бөлімшесінің әскери қызметшілерін жіберу бойынша шара қабылдайды.
Әскери полиция органының әскери қызметшісі келгеннен кейін патруль жетекшісі медициналық куәландырудан және тексеру іс-шараларын өткізу үшін ұсталған адамды оған береді.
Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтыну нәтижесінде масаңдық күйде және масаңдық күйде әскери қызметшіні ұстаған жағдайда патруль жетекшісі осы факт туралы әскери қызметшінің басшылығына хабарлайды.
Әскери қызметшінің қызмет уақытында бөлімше аумағынан тыс жерлерде (елді мекен аумағында) мас күйінде болу фактісі анықталған жағдайда әскери полиция органының бастығы хабарлау бойынша шараларды жүзеге асырады.
Әскери қызметшілер мен қызметкерлер әкімшілік құқық бұзушылық жасаған жағдайда патруль олардың алдын алуға және кейіннен оларды жасау туралы әскери полиция органының бастығына баяндауға шаралар қолданады.
Ескерту. 23-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
24. Әскери полиция органының бастығы әкімшілік құқық бұзушылық туралы ақпаратты алған кезде ол жасалған жерге әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттама жасауға уәкілетті әскери полиция органының әскери қызметшісін жібереді.

Сноска. Пункт 21 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
22. При несении службы в населенных пунктах патрульным нарядом контролируется соблюдение воинской дисциплины и формы одежды по сезону воинскими командами (группа военнослужащих, передвигающихся строем) и отдельных военнослужащих во время нахождения за пределами подразделения.
Сноска. Пункт 22 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. При выявлении военнослужащего либо работника подразделения Пограничной службы, воинского формирования КНБ с признаками возможного опьянения в результате употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, старший патруля незамедлительно докладывает о выявленном факте начальнику органа военной полиции, который принимает меры по направлению военнослужащих подразделения военной полиции на место обнаружения правонарушения.
По прибытию на место военнослужащих органа военной полиции, старший патруля передает задержанного для проведения медицинского освидетельствования и проверочных мероприятий.
В случае задержания военнослужащего, находящегося в состоянии опьянения в результате употребления психоактивного вещества и состояния опьянения, на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, старший патруля сообщает о данном факте руководству военнослужащего.
При выявлении факта нахождения военнослужащего в служебное время в состоянии опьянения за пределами подразделения (на территории населенного пункта), меры по информированию осуществляются начальником органа военной полиции.
В случае совершения военнослужащими и работниками административных правонарушений, патрулем принимаются меры к их пресечению и последующему докладу об их совершении начальнику органа военной полиции.
Сноска. Пункт 23 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
24. Начальник органа военной полиции при получении информации об административном правонарушении направляет на место его совершения военнослужащего органа военной полиции, уполномоченного на составление протокола об административном правонарушении.

25. Аталған әскери полиция органының әскери қызметшісі келген соң патруль жетекшісі анықталған әкімшілік құқық бұзушылық туралы еркін нысанда баянат жазады, оны келген әскери полиция органының әскери қызметшісіне құқық бұзушымен бірге одан әрі қарастыру және әкімшілік іс жүргізуді құжаттау үшін береді.
26. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының әскер қызметшілері не болмаса қызметкерлері елді мекен аумағында (қоғамдық орындарда, әуежайларда, теміржол вокзалдарында немесе басқа да адам көп жиналатын жерлерде) әкімшілік құқық бұзушылықтар жасаған кезде патруль олардың жолын кесу және Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының және әскери полиция органының басшылығына хабарлау бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 26-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
27. Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында қылмыстық құқық бұзушылық жасалған кезде патруль олардың алдын алу және оларды жасаған адамдарды ұстау бойынша шаралар қабылдайды.
Патрульдік нарядтың талаптарына бағынбаған не болмаса оны ұстау кезінде әскери қызметші тарапынан қарсылық көрсетілген жағдайда патруль Заңның 12-бабына сәйкес оған дене күшін және арнайы құралдарды қолданады.
Ескерту. 27-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Қылмыс жасалған орынға келгеннен кейін құқық қорғау органдарының анықтаушылары не болмаса тергеушілері ұсталған адамдар тергеу әрекеттерін жүргізу үшін оларға беріледі.
29. Патруль құрамы құқық қорғау органдарының өкілдері келгенге дейін оқиға болған орынды күзетуді қамтамасыз етеді.
30. Елді мекен аумағында патрульдеу уақытында Шекара қызметі бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының әскери қызметшілері не болмаса қызметкерлері қылмыстық құқық бұзушылық жасағаны туралы ақпарат алынған кезде аталған адамдардың қылмыстық әрекеттерінің жолын кесу және оларды ұстау бойынша шаралар қабылдайды.
Ескерту. 30-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
31. Тергеу тобы (тергеуші не болмаса анықтаушы) келген кезде паруль жетекшісі (патруль) оған қылмысқа қатысты белгілі болған мәліметтерді, қабылданған шараларды баяндайды және қажет болған кезде тергеу әрекеттерін жүргізуге көмек көрсетеді.
Ұсталған адамдарды тергеу тобына (тергеуші не болмаса анықтаушы) беріп, оларға жасалған қылмыс туралы қажетті ақпаратты жеткізгеннен және тергеу әрекеттерін жүргізуге көмек көрсеткеннен кейін патруль наряды өз бағытында қызмет өткеруді жалғастырады.

25. После прибытия указанного военнослужащего органа военной полиции старшим патруля составляется рапорт в произвольной форме о выявленном административном правонарушении, который передается прибывшему военнослужащему органа военной полиции вместе с правонарушителем для дальнейшего рассмотрения и документирования административного производства.
26. При совершении военнослужащими либо работниками подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ административных правонарушений на территории населенных пунктов (в общественных местах, аэропортах, железнодорожных вокзалах или других местах массового скопления людей), патрулем принимаются меры по их пресечению и информированию руководства подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ и органа военной полиции.
Сноска. Пункт 26 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
27. При совершении уголовных правонарушений на территории подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, патрулем принимаются меры по их пресечению и задержанию лиц, их совершивших.
В случае неповиновения требованиям патрульного наряда либо оказания сопротивления со стороны военнослужащего при проведении его задержания, патруль применяет в отношении него физическую силу и специальные средства в соответствии со статьей 12 Закона.
Сноска. Пункт 27 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. После прибытия на место совершения преступления дознавателей либо следователей правоохранительных органов, задержанные лица передаются им для проведения следственных действий.
29. Составом патруля до прибытия представителей правоохранительных органов обеспечивается охрана места происшествия.
30. Во время патрулирования на территории населенных пунктов, при получении информации о совершении уголовных правонарушений военнослужащими либо работниками подразделений Пограничной службы, воинских формирований КНБ, патрулем принимаются меры по пресечению преступных действий указанных лиц и их задержанию.
Сноска. Пункт 30 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
31. По прибытию следственной группы (следователя либо дознавателя), старший патруля (патрульный) докладывает об известных ему сведениях, относящихся к преступлению, принятых мерах и, при необходимости, оказывает помощь в проведении следственных действий.
После передачи задержанных лиц следственной группе (следователю либо дознавателю), доведения до них необходимой информации о совершенном преступлении и оказании помощи в проведении следственных действий, патрульный наряд возобновляет несение службы на своем маршруте.

32. Патрульдеу аяқталған соң патруль жетекшісі қызмет өткеру нәтижелері туралы әскери полиция органының бастығына баянатпен баяндайды.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
әскери полиция органдарының
патрульдеуді ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
_____________________________________________________________ ___________________________________________________________________ (Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті
әскери полиция органының атауы)
Нұсқама жүргізудің
№_____ ЖУРНАЛЫ
№____ том
20__ж. "__"_____ басталды
20___ж. "__"_____ аяқталды
______парақта
____томдарда
Тізбе бойынша сақтау мерзімі – "__" жыл
Сыртқы жағы
Р/с№
Нұсқама жүргізу күні
Міндеттерді аяқтау
Басқа да құқық қорғау органдарының бөлімшелерімен байланыс жасау тәсілдері
Қызмет өткеру ерекшеліктері
Ескертпе
Қазақстан Республикасы Ұлттық
қауіпсіздік комитетінің әскери
полиция органдарының
патрульдеуді ұйымдастыру және
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Патрульдеудің бағыт парағы
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Осы патрульдеудің бағыт парағы ҰҚК әскери полиция органының патрульдік нарядына берілді, оның құрамында: _______________________________, ҰҚК әскери полиция органы бастығының 20___ жылғы "__" _________ №____ бұйрығының негізінде ______________________ мекенжайы бойынша ______ Шекара қызметі аумақтық бөлімшелерінің, ҰҚК әскери құралымдарының аумағында 20___ жылғы "___" __________ сағат ___-ден _____ дейінгі кезеңде патрульдеуді жүзеге асырады.
ҰҚК әскери полиция органының бастығы
_____________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20 ____ ж. "___" _________ М. О.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің әскери полиция органдарының патрульдеуді ұйымдастыру және жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Анықталған әскери тәртіпті бұзушылықтар К А Р Т О Ч К А С Ы
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ұлттық қауіпсіздік комитеті Төрағасының 15.10.2021 № 104/қе (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20___ж. "____" __________
Р/с №
Ұстау уақыты, күні
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Шекара қызметінің бөлімшесі, ҰҚК әскери құралымдары, мекенжайы
Құқық бұзушылықтың түрі
Қабылданған шаралар
Патруль жетекшісі
________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
20 __ ж. "_____" ___________

32. По окончании патрулирования старший патруля о результатах несения службы докладывает рапортом начальнику органа военной полиции.
Приложение 1
к Правилам организации и проведения
патрулирований органами военной полиции Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
_____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(наименование органа военной полиции
Комитета национальной безопасности Республики Казахстан)
Ж У Р Н А Л №_____
проведения инструктажа
Начат "__"_____20__г.
Окончен "__"_____20___г.
на______листах
на ____томах
Срок хранения по перечню – "__" года (лет)
Оборотная сторона
№ п/п
Дата проведения инструктажа
Доведение задач
Способы связи с подразделениями других правоохранительных органов
Особенности несения службы
Примечание
Приложение 2
к Правилам организации
и проведения патрулирований
органами военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
Маршрутный лист патрулирования
Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Настоящий маршрутный лист патрулирования выдан патрульному наряду органа
военной полиции КНБ в составе: ____________________________________________,
которые на основании приказа начальника органа военной полиции КНБ
от "____" __________ 20__ года № ___ осуществляют патрулирование на территории
подразделений Пограничной службы, воинского формирования КНБ ______,
по адресу: _____, в период с ____ до ____часов "____" ____________ 20____ года.
Начальник органа военной полиции КНБ
_________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
"____" _________ 20 __ г.
М. П.
Приложение 3
к Правилам организации и
проведения патрулирований
органами военной полиции
Комитета национальной безопасности
Республики Казахстан
Форма
К А Р Т О Ч К А
выявленных нарушений воинской дисциплины
Сноска. Приложение 3 - в редакции приказа Председателя Комитета национальной безопасности РК от 15.10.2021 № 104/қе (вводится в действие по истечению десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
"____" __________20___г.
№ п/п пп
Время, дата задержания
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Подразделение Пограничной службы, воинское формирование КНБ, адрес
Вид правонарушения
Принятые меры
Старший патруля
________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
___" ____________ 20 ____ г.