"Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша әдістемені бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2017 жылғы 3 тамыздағы № 112 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 4 қыркүйекте № 15603 болып тіркелді.
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 5) тармақшасына және Қазақстан Республикасы Президентінің 2020 жылғы 5 қазандағы № 427 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі туралы ереженің 17-тармағы 22) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша әдістеме бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Еңбек және тұрмыс деңгейі статистикасы басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электрондық түрдегі көшірмелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына (Қ.К. Орынханов) жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының

Об утверждении Методики по формированию показателей, отражающих трудовую миграцию по итогам общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения"
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 3 августа 2017 года № 112. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4 сентября 2017 года № 15603.
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан "О государственной статистике" и подпунктом 22) пункта 17 Положения об Агентстве по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан, утвержденного Указом Президента Республики Казахстан от 5 октября 2020 года № 427, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемую Методику по формированию показателей, отражающих трудовую миграцию по итогам общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения".
2. Управлению статистики труда и уровня жизни совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орунханов К.К.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан

2017 жылғы 3 тамыздағы
№ 112 бұйрығымен
бекітілді
"Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша әдістеме
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру бойынша әдістеме (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Әдістеме "Халықтың жұмыспен қамтылуын іріктемелі зерттеу сауалнамасы" жалпымемлекеттік статистикалық байқаудың (бұдан әрі – зерттеу) қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру кезіндегі негізгі аспектілер мен әдістерді айқындайды.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Осы Әдістемені Қазақстан Республикасы Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросының құрылымдық бөлімшелері зерттеу қорытындылары бойынша еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру кезінде қолданады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Зерттеудің көмегімен жұмыс іздеу мақсатында орнын ауыстыратын еңбекші көшіп қонушылар саны анықталады.
5. Алып тасталды - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштерді қалыптастыру
6. Еңбек көші-қонын сипаттайтын көрсеткіштер бойынша ақпарат жинау зерттеуге қосымша сұрақтарды қосу жолымен жүзеге асырылады. Интервьюерлердің үй шаруашылықтарына тікелей баруы арқылы сұхбат жүргізу әдісімен халыққа пікіртерім жүргізіледі.

от 3 августа 2017 года
№ 112
Методика по формированию показателей, отражающих трудовую миграцию по итогам общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения"
Глава 1. Общие положения
1. Методика по формированию показателей, отражающих трудовую миграцию по итогам общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан "О государственной статистике" (далее – Закон).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Методика определяет основные аспекты и методы при формировании показателей, отражающих трудовую миграцию по итогам общегосударственного статистического наблюдения "Анкета выборочного обследования занятости населения" (далее - обследование).
Сноска. В пункт 2 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не изменяется приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Настоящая Методика применяется структурными подразделениями Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам Республики Казахстан при формировании показателей отражающих трудовую миграцию по итогам обследования.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. С помощью обследования определяется численность трудящихся мигрантов перемещающихся в целях поиска работы.
5. Исключен приказом Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Формирование показателей, отражающих трудовую миграцию
6. Сбор информации по показателям, характеризующим трудовую миграцию, осуществляется путем включения дополнительных вопросов в обследование. Опрос населения проводится методом ведения интервью, путем непосредственного посещения интервьюерами домашних хозяйств.

7. Мыналар халықтың жалпы санынан еңбекші көшіп қонушыларды бөлуге мүмкіндік беретін негізгі аспектілер мен өлшемшарттар болып табылады:
1) азаматтығы;
2) қазіргі тұратын жері;
3) туған елі;
4) көшу мақсаты және соңғы 10 жыл ішінде қазіргі тұратын жеріне қатысы бойынша жергілікті жердің типі;
5) жұмысы орналасқан жер.
8. Еңбекші көшіп қонушылар санын анықтауда азаматтығы мен туған елі негізгі аспекті болып табылады. Зерттеуге сәйкес жеке тұлғалар азаматтығы бойынша:
Қазақстан Республикасының;
Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің (бұдан әрі - ТМД);
ТМД-дан тыс елдердің азаматтарына бөлінеді.
9. Жеке тұлғаның тұратын жерінің өзгеруін анықтау үшін зерттеуде оның туған елі ескеріледі. Жеке тұлғаның зерттеу жүргізілетін елді мекенде туғаннан бері тұрғандығы анықталады. Қоныс аударған кезде қазіргі тұратын жеріне келген күні анықталады.
10. Жеке тұлғаның тұратын жерінің өзгеруі оның соңғы 10 жыл ішіндегі орын алмастыруы бойынша сипатталады. Оларға:
жергілікті жердің типін ескере отырып бір облыс ішінде қоныс аудару;
жергілікті жердің типін ескере отырып басқа облыстан қоныс аудару;
жергілікті жердің типін ескере отырып Қазақстан Республикасы шегінде қоныс аудару;
басқа елден тарихи отанына оралу мақсатында қоныс аудару;
басқа елден босқын ретінде қоныс аудару;
басқа елден еңбекші көшіп-қонушы ретінде қоныс аудару;
басқа елден отбасыны біріктіру үшін қоныс аудару жатады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Стратегиялық жоспарлау және реформалар агенттігі Ұлттық статистика бюросы Басшысының 15.09.2021 № 19 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Зерттеуге сәйкес жеке тұлға жұмысының орналасу орны келесі түрлерге:
облыс орталығы;
осы облыс аумағы;
басқа облыс;
басқа ел болып бөлінеді.
12. Еңбекші көшіп қонушыларды сипаттайтын көрсеткіштер бойынша ресми статистикалық ақпарат жыл сайынғы негізде келесі топтар:
жергілікті жердің типі бойынша;
өңірлер бойынша;
жынысы бойынша;
жас топтары бойынша;
білім деңгейі бойынша;
жұмыспен қамтылу мәртебесі бойынша;
экономикалық қызмет түрлері бойынша қалыптастырылады.

7. Основными аспектами и критериями, позволяющими выделить трудящихся мигрантов из общей массы населения, являются:
1) гражданство;
2) место текущего проживания;
3) страна рождения;
4) цель переезда и тип местности по отношению к текущему месту проживания в течение последних 10 лет;
5) место нахождения работы.
8. Основными из аспектов определения численности трудящихся мигрантов являются гражданство и страна рождения. Согласно обследованию физические лица по гражданству распределяются на граждан:
Республики Казахстан;
стран Содружества Независимых Государств (далее – СНГ);
вне стран СНГ.
9. Для определения изменения места проживания, обследованием учитывается страна рождения физического лица. Определяется, проживает ли физическое лицо с рождения в населенном пункте, где проводится обследование. При переезде определяется дата прибытия на место текущего проживания.
10. Изменение места проживания физического лица, характеризуется по его передвижению в течение последних 10 лет. К ним относятся:
переезд в пределах одной области с учетом типа местности;
переезд из другой области с учетом типа местности;
переезд в пределах Республики Казахстан с учетом типа местности;
переезд из другой страны с целью возвращение на историческую родину;
переезд из другой страны в качестве беженца;
переезд из другой страны в качестве трудящегося мигранта;
переезд из другой страны для воссоединения семьи.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Руководителя Бюро национальной статистики Агентства по стратегическому планированию и реформам РК от 15.09.2021 № 19 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. Согласно обследованию место расположения работы физического лица распределяется на следующие виды:
областной центр;
территория этой же области;
другая область;
другая страна.
12. Официальная статистическая информация по показателям, характеризующим трудящихся мигрантов, формируется на ежегодной основе по следующим группам:
по типу местности;
по регионам;
по полу;
по возрастным группам;
по уровню образования;
по статусу занятости;
по видам экономической деятельности.