Пруденциялық нормативтерді және микроқаржы ұйымының сақтауы міндетті өзге де нормалар мен лимиттерді және оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептілікті табыс етудің нысандары мен мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2017 жылғы 31 шілдедегі № 148 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 13 қыркүйекте № 15696 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2019 жылғы 14 қарашадағы № 192 қаулысымен
Ескерту. Қаулының күші жойылды – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 14.11.2019 № 192 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Мемлекеттік статистика туралы" 2010 жылғы 19 наурыздағы және "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтер және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттер және оларды есептеу әдістемесі;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес пруденциялық нормативтердiң және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердiң орындалуы туралы есептің нысаны;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес бір қарыз алушыға қатысты тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есептің нысаны бекітілсін.
2. Микроқаржы ұйымы тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей өзінің орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына осы қаулының 1-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көзделген электрондық форматтағы есептілікті ұсынады.
Есептіліктегі деректер Қазақстан Республикасының ұлттық валютасы – теңгемен көрсетіледі.
Есепті күнгі жағдай бойынша қағаз тасымалдағыштағы есептілікке бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есептілікке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды және микроқаржы ұйымында сақталады.
Микроқаржы ұйымының электрондық форматта ұсынылатын есептілігі деректерінің қағаз тасымалдағыштағы деректерге сәйкестігін бірінші басшы, бас бухгалтер немесе есептілікке қол қоюға олар уәкілеттік берген адамдар және орындаушы қамтамасыз етеді.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. "Пруденциалдық нормативтерді және микроқаржы ұйымының сақтауы міндетті басқа да нормалар мен лимиттерді және оларды есептеу әдістемесін, сондай-ақ олардың орындалуы туралы есептілік берудің нысандарын және мерзімдерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2012 жылғы 24 желтоқсандағы № 382 қаулысының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8317 тіркелген, 2013 жылғы 5 маусымда "Егемен Қазақстан" газетінде № 141 (28080) жарияланған) күші жойылды деп танылсын.

Об утверждении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению микрофинансовой организацией норм и лимитов, методики их расчетов, а также форм и сроков представления отчетности об их выполнении
Постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 31 июля 2017 года № 148. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 сентября 2017 года № 15696. Утратило силу постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 14 ноября 2019 года № 192.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 14.11.2019 № 192 (вводится в действие с 01.01.2020).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" и от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" Правление Национального Банка Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методику их расчетов согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) форму отчета о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных для соблюдения норм и лимитов согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) форму отчета о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Микрофинансовая организация ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту своего нахождения в электронном формате отчетность, предусмотренную в подпунктах 2) и 3) пункта 1 настоящего постановления.
Данные в отчетности указываются в национальной валюте Республики Казахстан - тенге.
Отчетность на бумажном носителе по состоянию на отчетную дату подписывается первым руководителем, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными на подписание отчетности и исполнителем и хранится у микрофинансовой организации.
Идентичность данных отчетности микрофинансовой организации, представляемых в электронном формате, данным на бумажном носителе, обеспечивается первым руководителем, главным бухгалтером или лицами, уполномоченными ими на подписание отчетности и исполнителем.
Сноска. Пункт 2 с изменением, внесенным постановлением Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Признать утратившим силу постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 24 декабря 2012 года № 382 "Об утверждении пруденциальных нормативов и иных обязательных к соблюдению микрофинансовой организацией норм и лимитов и методики их расчетов, а также формы и сроков представления отчетности об их выполнении" (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8317, опубликованное 5 июня 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 190-191 (27464-27465).

4. Қаржы нарығының әдіснамасы департаменті (Әбдірахманов Н.А.) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен (Сәрсенова Н.В.) бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін жіберуді;
3) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды қамтамасыз етсін.
5. Қаржылық қызметтерді тұтынушылардың құқықтарын қорғау және сыртқы коммуникациялар басқармасы (Терентьев А.Л.) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін мерзімді баспасөз басылымдарында ресми жариялауға жіберуді қамтамасыз етсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Төрағасының орынбасары О.А. Смоляковқа жүктелсін.
7. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлттық Банк
Төрағасы
Д. Ақышев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті төрағасының м.а.
_______________ Г. Керімханова
2017 жылғы 15 тамыз
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 31 шілдедегі
№ 148 қаулысына
1-қосымша
Пруденциялық нормативтер және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де
нормалар мен лимиттер және оларды есептеу әдістемесі
1. Осы Пруденциялық нормативтер және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттер және оларды есептеу әдістемесі (бұдан әрі – Пруденциялық нормативтер) "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзірленді және пруденциялық нормативтерді және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттерді және оларды есептеу әдістемесін белгілейді.
2. Пруденциялық нормативтердің және микроқаржы ұйымының сақтауы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердің құрамына:
1) жарғылық капиталдың ең төменгі мөлшері;
2) меншікті капиталдың ең төменгі мөлшері;
3) меншікті капиталдың жеткіліктілігі;

4. Департаменту методологии финансового рынка (Абдрахманов Н.А.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом (Сарсенова Н.В.) государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Национального Банка Республики Казахстан после его официального опубликования.
5. Управлению по защите прав потребителей финансовых услуг и внешних коммуникаций (Терентьев А.Л.) обеспечить в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания.
6. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя Председателя Национального Банка Республики Казахстан Смолякова О.А.
7. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Национального Банка
Д. Акишев
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
по статистике Министерства
национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Айдапкелов ______________
15 августа 2017 года
Приложение 1
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 июля 2017 года
№ 148
Пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методика их расчетов
1. Настоящие пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методика их расчетов (далее – Пруденциальные нормативы) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях" (далее - Закон) и устанавливают пруденциальные нормативы и иные обязательные к соблюдению микрофинансовой организацией нормы и лимиты, методику их расчетов.
2. В состав пруденциальных нормативов и иных обязательных для соблюдения норм и лимитов для микрофинансовой организации входят:
1) минимальный размер уставного капитала;
2) минимальный размер собственного капитала;
3) достаточность собственного капитала;

4) бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері;
5) левередж коэффициенті кіреді.
3. Микроқаржы ұйымының жарғылық капиталының ең төменгі мөлшері 30 000 000 (отыз миллион) теңгені құрайды.
4. Микроқаржы ұйымының меншікті капиталының ең төменгі мөлшері 30 000 000 (отыз миллион) теңгені құрайды.
5. Микроқаржы ұйымының меншікті капиталының жеткіліктілігі k1 коэффициентімен сипатталады және меншікті капиталдың баланс бойынша активтер сомасына қатынасы ретінде есептеледі.
K1 коэффициентінің мәні кемінде 0,1 құрайды.
6. Микроқаржы ұйымының меншікті капиталы:
микроқаржы ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтерді;
басқа заңды тұлғалардың капиталына салынған микроқаржы ұйымының инвестицияларын
шегергенде,
төленген жарғылық капиталының;
қосымша капиталының;
өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасының (шығынының) (оның ішінде өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлардың, резервтердың);
есепті кезеңде бөлінбеген таза пайданың (шығынның) мөлшерінің;
негізгі қаражатты қайта бағалау мөлшерінің;
микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасының резидент заңды тұлғалар және бейрезиденттері (Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы оффшорлық аумақтардың тізбесіне жатқызған, ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) алдындағы қамтамасыз етілмеген міндеттемелері түріндегі реттелген борыштың сомасы ретінде есептеледі.
7. Қамтамасыз етілмеген міндеттемені реттелген борышқа жатқызу талаптары мынадай талаптарды бір мезгілде орындау болып табылады:
1) қамтамасыз етілмеген міндеттеме шығарылған не алынған мерзім кемінде 5 (бес) жылды құрайды;
2) кредитордың қамтамасыз етілмеген міндеттемені ол туындаған сәттен бастап 5 (бес) жылдан бұрын кері қайтару (орындау) туралы талапты ұсынуға құқығы жоқ;
3) егер бұл іс-әрекет меншікті капиталдың жеткіліктілігі коэффициентінің ең төменгі мәндерін Пруденциялық нормативтердің 4-тармағында белгіленген мәннен төмен азайтуға әкелмесе, микроқаржы ұйымының бастамасы бойынша тек 5 (бес) жыл өткеннен кейін ғана мерзімінен бұрын кері қайтарылды (орындалды);
4) микроқаржы ұйымы таратылған кезде соңғы кезекте (қалған мүлікті қатысушылар арасында бөлу алдында) қанағаттандырылатын талаптарды білдіреді.
8. Микроқаржы ұйымының басқа заңды тұлғалардың капиталына салынған инвестициялары кредиттік бюролардың, микроқаржы ұйымдарының, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау қызметін көрсететін ұйымдардың және күзету қызметіне лицензиясы бар ұйымдардың акцияларына немесе жарғылық капиталына қатысу үлесіне микроқаржы ұйымының салымдарын білдіреді.

4) максимальный размер риска на одного заемщика;
5) коэффициент левереджа.
3. Минимальный размер уставного капитала микрофинансовой организации составляет 30 000 000 (тридцать миллионов) тенге.
4. Минимальный размер собственного капитала микрофинансовой организации составляет 30 000 000 (тридцать миллионов) тенге.
5. Достаточность собственного капитала микрофинансовой организации характеризуется коэффициентом k1 и рассчитывается как отношение собственного капитала к сумме активов по балансу.
Значение коэффициента k1 составляет не менее 0,1.
6. Собственный капитал микрофинансовой организации рассчитывается как сумма:
оплаченного уставного капитала;
дополнительного капитала;
нераспределенной чистой прибыли (убытка) прошлых лет (в том числе фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет);
размера нераспределенной чистой прибыли (убытка) отчетного периода;
размера переоценки основных средств;
субординированного долга в виде необеспеченного обязательства микрофинансовой организации перед юридическими лицами-резидентами и нерезидентами Республики Казахстан (за исключением юридических лиц, зарегистрированных на территории государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену);
за минусом:
нематериальных активов, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности микрофинансовой организации;
инвестиций микрофинансовой организации в капитал других юридических лиц.
7. Условиями отнесения необеспеченного обязательства к субординированному долгу является одновременное исполнение следующих условий:
1) срок, на который выпущено либо получено необеспеченное обязательство, составляет не менее 5 (пяти) лет;
2) кредитор не вправе предъявлять требование об отзыве (исполнении) необеспеченного обязательства ранее 5 (пяти) лет с момента его возникновения;
3) досрочно отозвано (исполнено) по инициативе микрофинансовой организации только по истечении 5 (пяти) лет, если данное действие не приведет к снижению минимальных значений коэффициента достаточности собственного капитала ниже значения, установленного в пункте 4 Прудециальных нормативов;
4) при ликвидации микрофинансовой организации представляют собой требования, которые удовлетворяются в последнюю очередь (перед распределением оставшегося имущества между участниками).
8. Инвестиции микрофинансовой организации в капитал других юридических лиц представляют собой вложения микрофинансовой организации в акции или доли участия в уставном капитале кредитных бюро, микрофинансовых организаций, организаций, оказывающих услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей, и организаций, имеющих лицензию на охранную деятельность.

9. Бір қарыз алушыға тәуекелдің мөлшері:
Лондон бағалы металлдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген тазартылған бағалы металдары;
Standard & Рооr's агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді борыштық рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері түрінде қарыз алушының міндеттемелері бойынша қамтамасыз ету сомасын шегергенде;
микроқаржы ұйымының қарыз алушыға микрокредиттер және дебиторлық берешек түрінде қойылатын талаптар;
микроқаржы ұйымының балансынан есептен шығарылған микроқаржы ұйымының қарыз алушыға қойылатын талаптар сомасы ретінде есептеледі.
10. Бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшері k2 коэффициентімен сипатталады және микроқаржы ұйымының бір қарыз алушыға тәуекел мөлшерінің микроқаржы ұйымының меншікті капиталына оның міндеттемелері бойынша қатынасы ретінде есептеледі.
K2 коэффициентінің мәні 0,25-тен аспайды.
11. Микроқаржы ұйымының қарыз алушыға қоятын талаптарының олар пайда болған күнгі жалпы көлемі осы Пруденциялық нормативтерде белгіленген шектеулер шегінде болып, бірақ соңынан соңғы 3 (үш) ай ішінде микроқаржы ұйымының меншікті капиталының деңгейі 5 (бес) пайыздан аспай төмендеуіне байланысты көрсетілген шектеулерден асып кеткен жағдайда не соңғы 3 (үш) ай ішінде қарыз алушыға қойылатын талаптар 10 (он) пайыздан асқан деп көрсетілген теңгенің шетел валюталарына қатысты орташа алынған биржалық бағамының ұлғаюынан микроқаржы ұйымының қарыз алушыға қоятын талаптарының өсуіне байланысты бір қарыз алушыға деген тәуекел нормативінің ең жоғары мөлшері орындалды деп есептеледі.
Көрсетілген жағдайларда микроқаржы ұйымы шектеулерден асып кету фактісі туралы микроқаржы ұйымының орналасқан жері бойынша Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалына жоғарыда көрсетілген асып кету пайда болған күннен кейінгі күн ішінде хабардар етеді және ағымдағы және одан кейінгі айларда шектеуден асып кетуді жою жөнінде міндеттемелер қабылдайды. Егер осы шектен асып кетуді микроқаржы ұйымы көрсетілген мерзімде жоймаған жағдайда, бір қарыз алушыға ең жоғары тәуекел мөлшерінің нормативі шегінен асып кету көрсетілген шектен асып кету анықталған күннен бастап осы нормативтің бұзылуы деп қарастырылады.
12. Міндеттемелерге қатысты микроқаржы ұйымының капиталдандыруы k3 левередж коэффициентімен сипатталады және микроқаржы ұйымының жиынтық міндеттемелері сомасының оның меншікті капиталына қатысты сома ретінде есептеледі.

9. Размер риска на одного заемщика рассчитывается как сумма:
требований микрофинансовой организации к заемщику в виде микрокредитов и дебиторской задолженности;
требований микрофинансовой организации к заемщику, списанных с баланса микрофинансовой организации;
за минусом суммы обеспечения по обязательствам заемщика в виде:
аффинированных драгоценных металлов, соответствующих международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery");
гарантий банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств.
10. Максимальный размер риска на одного заемщика характеризуется коэффициентом k2 и рассчитывается как отношение размера риска микрофинансовой организации на одного заемщика по его обязательствам к собственному капиталу микрофинансовой организации.
Значение коэффициента k2 не превышает 0,25.
11. В случаях, когда общий объем требований микрофинансовой организации к заемщику на дату их возникновения находился в пределах ограничений, установленных Пруденциальными нормативами, но впоследствии превысил указанные ограничения в связи со снижением уровня собственного капитала микрофинансовой организации не более чем на 5 (пять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев либо в связи с увеличением требований микрофинансовой организации к заемщику из-за увеличения средневзвешенного биржевого курса тенге к иностранным валютам, в которых выражены требования к заемщику, более чем на 10 (десять) процентов в течение последних 3 (трех) месяцев, норматив максимального размера риска на одного заемщика считается выполненным.
В указанных случаях микрофинансовая организация в течение дня, следующего за днем возникновения вышеуказанного превышения, информирует территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан по месту нахождения микрофинансовой организации о факте превышения ограничений и принимает обязательства по устранению превышения в течение текущего и последующего месяцев. Если данное превышение не устраняется микрофинансовой организацией в указанный срок, превышение норматива максимального размера риска на одного заемщика рассматривается как нарушение данного норматива со дня выявления указанного превышения.
12. Капитализация микрофинансовой организации к обязательствам характеризуется коэффициентом левереджа k3 и рассчитывается как отношение суммы совокупных обязательств микрофинансовой организации к ее собственному капиталу.

K3 коэффициентінің мәні 10-нан аспайды.
13. Микроқаржы ұйымының жиынтық міндеттемелерінен k3 коэффициентін есептеу мақсатында халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелер алып тасталады.
Осы нормативтің мақсаттары үшін мынадай ұйымдар халықаралық қаржы ұйымдарына жатады:
Азия даму банкі (the Asian Development Bank);
Африка даму банкі (the African Development Bank);
Еуропалық Кеңестің Даму Банкі (the Council of Europe Development Bank);
Еуразия даму банкі (Eurasian Development Bank);
Еуропа қайта құру және даму банкі (the European Bank for Reconstruction and Development);
Еуропалық инвестициялық банк (the European Investment Bank);
Ислам даму банкі (the Islamic Development Bank);
Америкааралық даму банкі (the Inter-American Development Bank);
Халықаралық даму қауымдастығы;
Халықаралық қаржы корпорациясы (the International Finance Corporation);
Халықаралық қайта құру және даму банкі (the International Bank for Reconstruction and Development);
Халықаралық валюта қоры;
Халықаралық инвестициялық дауларды реттеу орталығы;
Көптарапты инвестицияларға кепілдік беру агенттігі;
Скандинавия инвестициялық банкі (the Nordic Investment Bank).
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 31 шілдедегі
№ 148 қаулысына
2-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Пруденциялық нормативтердiң және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердiң орындалуы туралы есеп
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Есепті кезең: 20 __ жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: PN-1
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынады: микроқаржы ұйымы
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей
__________________________________________________________ (микроқаржы ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Баптардың атауы
Сомасы
1
2
3
1
Төленген жарғылық капитал
2
Қосымша капитал
3
Өткен жылдардың бөлінбеген таза пайдасы (зияны)
4
Өткен жылдардың таза кірісі есебінен қалыптасқан қорлар, резервтер
5
Есепті кезеңде бөлінбеген таза пайда (зиян)
6
Негізгі құрал-жабдықты қайта бағалау
7
Микроқаржы ұйымының Қазақстан Республикасының резиденттері мен бейрезиденттері заңды тұлғалар (Экономикалық ынтымақтастық және даму ұйымы оффшорлық аумақтар тізбесіне жатқызған, ақпарат алмасу жөнінде міндеттемелер қабылдамаған мемлекеттердің аумағында тіркелген заңды тұлғаларды қоспағанда) алдындағы қамтамасыз етілмеген міндеттеме түріндегі реттелген борыш
8
Микроқаржы ұйымының негізгі қызмет мақсаты үшін сатып алынған лицензиялық бағдарламалық қамтамасыз етуді қоспағанда, материалдық емес активтер
9
Кредиттік бюролардың, микроқаржы ұйымдарының, банкноттарды, монеталар мен құндылықтарды инкассациялау қызметін көрсететін ұйымдардың және күзет қызметіне лицензиясы бар ұйымдардың акцияларына немесе жарғылық капиталына қатысу үлесіне инвестициялар
10
Микроқаржы ұйымының есептік меншікті капиталы
11
Микроқаржы ұйымының балансы бойынша активтер
12
K1 меншікті капитал жеткіліктілігінің коэффициенті
13
Бір қарыз алушының микроқаржы ұйымының алдындағы жиынтық берешегі (ұйымның балансынан есептен шығарылғанды қоса алғанда)
14
Қарыз алушының Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген аффинирленген бағалы металдар түрінде қамтамасыз етуі
15
Қарыз алушының Standard & Рооr's агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері түрінде қамтамасыз етуі
16
K2 бір қарыз алушыға тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің коэффициенті
17
Халықаралық қаржы ұйымдары болып табылатын Қазақстан Республикасының бейрезиденттері алдындағы міндеттемелерді қоспағанда, микроқаржы ұйымының жиынтық міндеттемелері
18
K3 жиынтық міндеттемелердің ең жоғары лимитінің коэффициенті
19
Микроқаржы ұйымының микрокредиттерінің жиынтық мөлшері
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы ______________________________________________ ______________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефон: ______________
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "___" __________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Пруденциялық нормативтердiң
және сақталуы мiндеттi өзге де
нормалар мен лимиттердiң
орындалуы туралы есептің
нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Пруденциялық нормативтердiң және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердiң орындалуы туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

Значение коэффициента k3 не превышает 10.
13. В целях расчета коэффициента k3 из совокупных обязательств микрофинансовой организации исключаются обязательства перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями.
Для целей настоящего норматива к международным финансовым организациям относятся следующие организации:
Азиатский банк развития (the Asian Development Bank);
Африканский банк развития (the African Development Bank);
Банк Развития Европейского Совета (the Council of Europe Development Bank);
Евразийский банк развития (Eurasian Development Bank);
Европейский банк реконструкции и развития (the European Bank for Reconstruction and Development);
Европейский инвестиционный банк (the European Investment Bank);
Исламский банк развития (the Islamic Development Bank);
Межамериканский банк развития (the Inter-American Development Bank);
Международная ассоциация развития;
Международная финансовая корпорация (the International Finance Corporation);
Международный банк реконструкции и развития (the International Bank for Reconstruction and Development);
Международный валютный фонд;
Международный центр по урегулированию инвестиционных споров;
Многостороннее агентство гарантии инвестиций;
Скандинавский инвестиционный банк (the Nordic Investment Bank).
Приложение 2
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от "31" июля 2017 года № 148
Форма, предназначенная для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных для соблюдения норм и лимитов
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: по состоянию на "__" ____________20__года
Индекс: PN-1
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: микрофинансовая организация
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
___________________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
(в тысячах тенге)
Наименование статей
Сумма
1
2
3
1
Оплаченный уставный капитал
2
Дополнительный капитал
3
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) прошлых лет
4
Фонды, резервы, сформированные за счет чистого дохода прошлых лет
5
Нераспределенная чистая прибыль (убыток) отчетного периода
6
Переоценка основных средств
7
Субординированный долг в виде необеспеченного обязательства микрофинансовой организации перед юридическими лицами-резидентами и нерезидентами Республики Казахстан (за исключением юридических лиц, зарегистрированных на территории государств, отнесенных Организацией экономического сотрудничества и развития к перечню оффшорных территорий, не принявших обязательства по информационному обмену)
8
Нематериальные активы, за исключением лицензионного программного обеспечения, приобретенного для целей основной деятельности микрофинансовой организации
9
Инвестиции в акции или доли участия в уставном капитале кредитных бюро, микрофинансовых организаций, организаций, оказывающих услуги по инкассации банкнот, монет и ценностей, и организаций, имеющих лицензию на охранную деятельность
10
Расчетный собственный капитал микрофинансовой организации
11
Активы по балансу микрофинансовой организации
12
Коэффициент достаточности собственного капитала k1
13
Совокупная задолженность одного заемщика перед микрофинансовой организацией (включая списанные с баланса организации)
14
Обеспечение заемщика в виде аффинированных драгоценных металлов, соответствующие международным стандартам качества, принятым Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенным в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery")
15
Обеспечение заемщика в виде гарантии банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
16
Коэффициент максимального размера риска на одного заемщика k2
17
Совокупные обязательства микрофинансовой организации, за исключением обязательств перед нерезидентами Республики Казахстан, являющимися международными финансовыми организациями
18
Коэффициент максимального лимита совокупных обязательств k3
19
Совокупный размер микрокредитов микрофинансовой организации
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________ ________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о выполнении
пруденциальных нормативов и
иных обязательных для
соблюдения норм и лимитов
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных для соблюдения норм и лимитов
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – түсіндірме) "Пруденциялық нормативтердiң және сақталуы мiндеттi өзге де нормалар мен лимиттердiң орындалуы туралы есеп" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Микроқаржы ұйымы Нысанды тоқсан сайын жасайды. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілетті адамдар, және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанның 13, 14, 15 және 16-жолдарында микроқаржы ұйымының алдындағы ең жоғары жиынтық берешегі бар қарыз алушы бойынша ақпарат көрсетіледі.
6. Нысанның 18-жолында микрокредиттердің баланстық құны көрсетіледі, онда негізгі борыш, мерзімі өткен берешек қосылып, дисконт алынып, сыйлықақы қосылып, негізгі борыш бойынша есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы қосылып, құнсыздануға резервтер алынып және тұрақсыздық (егер активті тану өлшемшарттарына сәйкес келетін тұрақсыздық сомасын есептеу шартта көзделсе) қосылып қамтылады.
7. 12, 16, 18-жолдарда үтірден кейін үш таңбасы бар мәндер көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Банкі Басқармасының
2017 жылғы 31 шілдедегі
№ 148 қаулысына
3-қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысан Бір қарыз алушыға қатысты тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Ұлттық Банкі Басқармасының 30.07.2018 № 157 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Емсепті кезең: 20 __ жылғы "___" __________ жағдай бойынша
Индекс: 1-BVU_R_MRZ
Кезеңділігі: тоқсан сайын
Ұсынатын: микроқаржы ұйымдары
Нысан қайда ұсынылады: Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің аумақтық филиалы
Ұсыну мерзімі: тоқсан сайын, есепті тоқсаннан кейінгі айдың 20 (жиырмасынан) кешіктірмей
____________________________________________ (микроқаржы ұйымының атауы)
(мың теңгемен)
Қарыз алушының атауы
ЖСН/
БСН
Қарыз (микрокредит) бойынша талаптардың сомасы
Барлығы негізгі борыштың сомасы
Есептелген сыйақы сомасы
1
2
3
4
5
Жиынтығы:
кестенің жалғасы:
Активті тану өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар және өсімпұлдар)
Дисконт (сыйлықақы)
Барлығы іс жүзінде құрылған провизиялар сомасы
Баланстық құны
6
7
8
9
кестенің жалғасы:
Пруденциялық нормативтердің 9-тармағына сәйкес қамтамасыз ету
Есепті кезеңде қарыз (микрокредит) бойынша баланстан есептен шығару
Лондон бағалы металдар нарығының қауымдастығы (London billion market association) қабылдаған халықаралық сапа стандарттарына сәйкес келетін және осы қауымдастықтың құжаттарында "Лондондық сапалы жеткізілім" ("London good delivery") стандарты ретінде белгіленген аффинирленген бағалы металдар
Standard & Рооr's агенттігінің "А"-дан төмен емес ұзақ мерзімді кредиттік рейтингі бар немесе басқа рейтингтік агенттіктердің бірінің осыған ұқсас деңгейдегі рейтингі бар банктердің кепілдіктері
Негізгі борыш
Есептелген сыйақы
Активті тану өлшемшарттарына сәйкес келген жағдайда тұрақсыздық айыбы (айыппұлдар және өсімпұлдар)
10
11
12
13
14
кестенің жалғасы:
Дебиторлық берешек бойынша талаптар сомасы
Бір қарыз алушының микроқаржы ұйымы алдындағы жиынтық берешегі
(ұйымның балансынан есептен шығарылғандарды қоса алғанда)
Дебиторлық берешек
Барлығы нақты құрылған провизиялар сомасы
Баланстық құны
15
16
17
18
Бірінші басшы немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Бас бухгалтер немесе есепке қол қоюға уәкілетті адам
______________________________________________ ______________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Орындаушы _______________________________________________ _____________
(лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса) (қолы)
Телефон: ______________
Есепке қол қойылған күн 20___ жылғы "___" __________
Ескертпе: әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме осы нысанға қосымшада берілген.
Бір қарыз алушыға қатысты
тәуекелдің ең жоғары
мөлшерінің талдамасы туралы
есептің нысанына
қосымша
Әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме Бір қарыз алушыға қатысты тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп 1-тарау. Жалпы ережелер

1. Настоящее пояснение (далее – пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о выполнении пруденциальных нормативов и иных обязательных для соблюдения норм и лимитов" (далее – Форма).
2. Форма разработана в соответствии c подпунктом 3) статьи 27 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях".
3. Форма составляется микрофинансовой организацией ежеквартально. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывают первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. В строках 13, 14, 15 и 16 Формы указывается информация по заемщику с максимальной совокупной задолженностью перед микрофинансовой организацией.
6. В строке 18 Формы указывается балансовая стоимость микрокредитов, которая включает основной долг, плюс просроченная задолженность, минус дисконт, плюс премия, плюс начисленное, но не погашенное (не полученное) вознаграждение по основному долгу, минус резервы на обесценение и плюс неустойка (если начисление неустойки, соответствующей критериям признания актива, предусмотрено договором).
7. В строках 12, 16, 18 указываются значения с тремя знаками после запятой.
Приложение 3
к постановлению Правления
Национального Банка
Республики Казахстан
от 31 июля 2017 года
№ 148
Форма, предназначенная для сбора административных данных Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика
Сноска. Отчет в редакции постановления Правления Национального Банка РК от 30.07.2018 № 157 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Отчетный период: по состоянию на "____" _________ 20 __ года
Индекс: 1-BVU_R_MRZ
Периодичность: ежеквартальная
Представляет: микрофинансовые организации
Куда представляется форма: территориальный филиал Национального Банка Республики Казахстан
Срок представления: ежеквартально, не позднее 20 (двадцатого) числа месяца, следующего за отчетным кварталом
___________________________________________________________________________
(наименование микрофинансовой организации)
(в тысячах тенге)
Наименование заемщика
ИИН/БИН
Сумма требований по займу (микрокредиту)
Всего сумма основного долга
Сумма начисленного вознаграждения
1
2
3
4
5
Итого:
продолжение таблицы:
Неустойка (штрафы и пени) в случае соответствия критериям признания актива
Дисконт (премия)
Всего сумма фактически созданных провизий
Балансоваястоимость
6
7
8
9
продолжение таблицы:
Обеспечение в соответствии с пунктом 9 Пруденциальных нормативов
Списания с баланса в отчетном периоде по займу (микрокредиту)
аффинированные драгоценные металлы, соответствующие международным стандартам качества, принятые Лондонской ассоциацией рынка драгоценных металлов (London billion market association) и обозначенные в документах данной ассоциации как стандарт "Лондонская качественная поставка" ("London good delivery")
гарантии банков, имеющих долгосрочный долговой рейтинг не ниже "А" агентства Standard & Poor's или рейтинг аналогичного уровня одного из других рейтинговых агентств
Основной долг
Начисленное вознаграждение
Неустойка (штрафы и пени) в случае соответствия критериям признания актива
10
11
12
13
14
продолжение таблицы:
Сумма требований по дебиторской задолженности
Совокупная задолженность одного заемщика перед микрофинансовой организацией (включая списанные с баланса организации)
Дебиторская задолженность
Всего сумма фактически созданных провизий
Балансовая стоимость
15
16
17
18
Первый руководитель или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Главный бухгалтер или лицо, уполномоченное на подписание отчета
______________________________________________________________ _________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)             (подпись)
Исполнитель ___________________________________________________ _________________
(должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) (подпись)
Телефон: ______________
Дата подписания отчета "_____" ___________________ 20___ года
Примечание: пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных, приведено в приложении к настоящей форме.
Приложение
к форме отчета о расшифровке
максимального размера риска на
одного заемщика
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных
Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика
Глава 1. Общие положения

1. Осы түсіндірме (бұдан әрі – түсіндірме) әкімшілік деректерді жинауға арналған "Бір қарыз алушыға қатысты тәуекелдің ең жоғары мөлшерінің талдамасы туралы есеп" нысанын (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды.
2. Нысан "Микроқаржы ұйымдары туралы" 2012 жылғы 26 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабының 3) тармақшасына сәйкес әзірленді.
3. Нысан тоқсан сайын есепті кезеңнің соңындағы жағдай бойынша жасалады. Нысандағы деректер мың теңгемен толтырылады. 500 (бес жүз) теңгеден кем сома 0 (нөлге) дейін дөңгелектенеді, ал 500 (бес жүз) теңгеге тең және одан жоғары сома 1000 (бір мың) теңгеге дейін дөңгелектенеді.
4. Нысанға бірінші басшы, бас бухгалтер немесе олар есепке қол қоюға уәкілетті адамдар және орындаушы қол қояды.
2-тарау. Нысанды толтыру бойынша түсіндірме
5. Нысанды толтырған кезде Пруденциялық нормативтердің 9, 10 және 11-тармақтарына сәйкес есептелген мәліметтер көрсетіледі.
6. Нысанның 5-бағанында есептелген, бірақ өтелмеген (алынбаған) сыйақы сомасы көрсетіледі.

1. Настоящее пояснение (далее – пояснение) определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Отчет о расшифровке максимального размера риска на одного заемщика" (далее - Форма).
2. Форма разработана в соответствии с подпунктом 3) статьи 27 Закона Республики Казахстан от 26 ноября 2012 года "О микрофинансовых организациях".
3. Форма составляется ежеквартально по состоянию на конец отчетного периода. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Данные в Форме заполняются в тысячах тенге. Сумма менее 500 (пятисот) тенге округляется до 0 (нуля), а сумма, равная 500 (пятистам) тенге и выше, округляется до 1000 (тысячи) тенге.
4. Форму подписывает первый руководитель, главный бухгалтер или лица, уполномоченные на подписание отчета, и исполнитель.
Глава 2. Пояснение по заполнению Формы
5. При заполнении Формы указываются сведения, рассчитанные в соответствии с пунктами 9, 10 и 11 Пруденциальных нормативов.
6. В графе 5 Формы указывается сумма начисленного, но не погашенного (не полученного) вознаграждения.