Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2017 жылғы 24 тамыздағы № 477 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 27 қыркүйекте № 15764 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2023 жылғы 20 сәуірдегі № 355 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қорғаныс министрінің 20.04.2023 № 355 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Әскери полиция органдары туралы" 2005 жылғы 21 ақпандағы Қазақстан Республикасы Заңының 9-1-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің Әскери полициясы бас басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
генерал-полковник
С. Жасұзақов
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2017 жылғы 24 тамыздағы
№ 477 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 24 августа 2017 года № 477. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 сентября 2017 года № 15764. Утратил силу приказом Министра информации и общественного развития Республики Казахстан от 21 апреля 2023 года № 141-НҚ.
Сноска. Утратил силу приказом Министра обороны РК от 20.04.2023 № 355 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 9-1 Закона Республики Казахстан от 21 февраля 2005 года "Об органах военной полиции" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. Главному управлению военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан в бумажном и электронном видах на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
генерал-полковник
С. Жасузаков
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 24 августа 2017 года № 477
Правила
организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери полиция органдарының (бұдан әрі – ӘПО) Қазақстан Республикасының Қарулы Күштері көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметін ұйымдастыруды айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) арнайы автомобиль – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері көлік құралдары мен олардың тіркемелерінің (бұдан әрі – Қарулы Күштердің көлік құралдары) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін пайдаланылатын ӘПО балансында тұрған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери полиция органдарының көлік құралы;
2) ӘПО-ның жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бөлімшесінің (бұдан әрі – ЖЖҚҚ бөлімшесі) бекеті – ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы айқындаған және ӘПО бастығы бекіткен нақты орын;
3) басқару-реттеу іс-қимылдары – Қарулы Күштердің көлік құралдары колонналарының өтуі кезінде, олардың қозғалысының уақытша, оның ішінде жол-көлік оқиғаларымен байланысты кептеліс орындарында, Қарулы Күштердің көлік құралдарының қатысуымен жаппай және арнайы іс-шаралар өткізу кезінде және басқа да жол жағдайы шиеленіскен жағдайларда таяқшасымен қол қимылы белгілерімен дене тұлғасының қалпын өзгерту арқылы жол қозғалысын реттеу;
4) бірыңғай арнайы рұқсаттама – демалыс алды, демалыс, мереке алды және мереке күндері, сондай-ақ жұмыс күндері сағат 18.00-ден кейін жүктелген міндеттерді орындау үшін Қарулы Күштердің көлік құралын пайдалануға құқық беретін Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери бөліміне немесе мекемесіне (бұдан әрі – әскери бөлім) еркінше түрде ӘПО беретін құжат;
5) патрульдеу – Қарулы Күштердің көлік құралдарының қозғалысын кезең-кезеңімен бақылауды ұйымдастыру мақсатында автомобиль жолдарының белгілі бір учаскесінде қызмет өткеру. Патрульдеу жаяу немесе арнайы автомобильдермен жасалуы мүмкін;
6) патрульдеу маршруты – ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкерлері өздеріне жүктелген міндеттерді орындайтын ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы айқындаған және ӘПО бастығы бекіткен автомобиль жолы (көше) учаскесі;
7) ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекеті – арнайы қызметтік үй-жайлармен (шатыр, кунг) жабдықталған, жедел-техникалық және арнайы құралдармен, инженерлік және өзге де құрылыстармен жарақтандырылған ЖЖҚҚ бөлімшесі қызметкерлерінің қызмет өткеретін орны, сондай-ақ оларға бекітіліп берілген жауапкершілік аймағы;

1. Настоящие Правила организации деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – Правила) определяют организацию деятельности органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ОВП) по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальный автомобиль – транспортное средство органов военной полиции Вооруженных Сил Республики Казахстан, состоящее на балансе в ОВП, которое используется для обеспечения безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил Республики Казахстан и прицепов к ним (далее – транспортные средства Вооруженных Сил);
2) пост подразделения по обеспечению безопасности дорожного движения ОВП (далее – подразделение ОБДД) – конкретное место, определенное уполномоченным должностным лицом ОВП и утвержденное начальником ОВП, на котором сотрудники подразделения ОБДД выполняют возложенные на них обязанности;
3) распорядительно-регулировочные действия – регулирование дорожного движения путем изменения положения корпуса тела жестами руки с жезлом, которое осуществляется при прохождении колонн транспортных средств Вооруженных Сил, в местах временных заторов в их движении, связанных, в том числе, с дорожно-транспортными происшествиями, при проведении массовых и специальных мероприятий с участием транспортных средств Вооруженных Сил и в других случаях осложнения дорожной обстановки;
4) единый специальный пропуск – документ, выдаваемый в произвольной форме воинской части или учреждению Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – воинская часть) ОВП, предоставляющий право эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил для исполнения возложенных обязанностей в предвыходные, выходные, предпраздничные и праздничные дни, а также в будние дни после 18.00;
5) патрулирование – несение службы на определенном участке автомобильной дороги с целью организации периодического контроля за движением транспортных средств Вооруженных Сил. Патрулирование может быть пешим или на специальных автомобилях;
6) маршрут патрулирования – участок автомобильной дороги (улицы) определенный уполномоченным должностным лицом ОВП и утвержденный начальником ОВП, на котором сотрудники подразделения ОБДД выполняют возложенные на них задачи;
7) стационарный пост подразделения ОБДД – место несения службы сотрудниками подразделения ОБДД, оборудованное специальными служебными помещениями (палатка, кунг), оснащенными оперативно-техническими и специальными средствами, инженерными и иными сооружениями, а также закрепленная за ним зона ответственности;

8) ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пункті – Қазақстан Республикасының заңнамасында және осы Қағидаларда көзделген жағдайларда, анықталған кемшіліктерді жойғанға немесе процессуалдық шешім қабылдағанға дейін әскери полиция қызметкерлері ұстаған Қарулы Күштердің көлік құралдарын уақытша сақтауға арналған тұрақ. Ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пунктін жабдықтау және оны күзету ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын уақытша сақтауды, кемшіліктерді жою мүмкіндігін, сондай-ақ оларды бөлшектеуді және айдап әкетуді болдырмауды қамтамасыз етуге тиіс;
9) парк – қару-жарақ пен әскери техниканы сақтау (қою), техникалық қызмет көрсету, жөндеу және жауынгерлік қолдануға әзірлікке келтіру үшін жабдықталған аумақ.
3. ЖЖҚҚ бөлімшелері ұйымдық тұрғыдан ӘПО құрамына кіреді және ӘПО бастықтарына бағынады.
4. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің негізгі міндеттері:
1) Қарулы Күштердің көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету;
2) Қарулы Күштердің мехникалық көлік құралдарын мемлекеттік тіркеуді жүзеге асыру;
3) ӘПО-да тіркелген Қарулы Күштердің механикалық көлік құралдарына міндетті техникалық қарап тексеру жүргізу;
4) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери қызметшілерінің қатысуымен болатын жол-көлік оқиғаларынан (бұдан әрі – ЖКО) сақтандыру жөніндегі профилактикалық іс-шараларды жүргізу, осы жұмыста әскери бөлімдердің командирлеріне көмек көрсету болып табылады.
2-тарау. ЖЖҚҚ бөлімшелері қызметкерлерінің қызмет атқаруы
5. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлері:
1) Қарулы Күштердің көлік құралдарын тоқтатады, олардың техникалық жай-күйін, пайдалану және басқару құқығына құжаттарды, сондай-ақ тасымалданатын жүктердің көліктік-ілеспе құжаттарына сәйкес келуін тексереді;
2) олар құқыққа қайшы мақсаттарда пайдаланылады деп күдіктенген кезде Қарулы Күштердің көлік құралдарына толық қарап тексеруді жүргізеді;
3) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, тыйым салуға негіз болған себептер жойылғанға дейін, сондай-ақ "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын жол жүрісі қауіпсіздігіне және қоршаған ортаға қауіп тудыратын ақаулар мен жағдайлар тізбесінде көрсетілген ақаулықтар мен жағдайлар бар болған кезде Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға, оның ішінде мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгілерін (бұдан әрі – МТНБ) алумен жол бермейді;

8) гарнизонный сборный пункт задержанных машин – стоянка для временного хранения транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных сотрудниками военной полиции, в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан и настоящими Правилами, до устранения выявленных недостатков или принятия процессуального решения. Оборудование гарнизонного сборного пункта задержанных машин и его охрана должны обеспечивать временное хранение задержанных транспортных средств Вооруженных Сил, возможность устранения недостатков, а также исключение их разукомплектования и угона;
9) парк – территория, оборудованная для хранения (стоянки), технического обслуживания, ремонта и приведения в готовность к боевому применению вооружения и военной техники.
3. Подразделения ОБДД организационно входят в состав ОВП и подчиняются начальникам ОВП.
4. Основными задачами подразделений ОБДД являются:
1) обеспечение безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил;
2) осуществление государственной регистрации механических транспортных средств Вооруженных Сил;
3) проведение обязательного технического осмотра механических транспортных средств Вооруженных Сил, зарегистрированных в ОВП;
4) проведение профилактических мероприятий по предупреждению дорожно-транспортных происшествий с участием военнослужащих Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – ДТП), оказание командирам воинских частей помощи в этой работе.
Глава 2. Несение службы сотрудниками подразделения ОБДД
5. Сотрудники подразделений ОБДД:
1) останавливают транспортные средства Вооруженных Сил, проверяют их техническое состояние, документы на право пользования и управления, а также соответствие перевозимых грузов транспортно-сопроводительной документации;
2) производят досмотр транспортных средств Вооруженных Сил при подозрении, что они используются в противоправных целях;
3) не допускают эксплуатацию транспортных средств Вооруженных Сил в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, в том числе со снятием государственных регистрационных номерных знаков (далее – ГРНЗ), до устранения причин, послуживших основанием для такого запрета, а также при наличии неисправностей и условий, указанных в Перечне неисправностей и условий, создающих угрозу безопасности дорожного движения и окружающей среде, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств Вооруженных Сил, утвержденном постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам";

4) тораптар мен агрегаттардың не МТНБ нөмірлері жасырын, жалған, өзгертілген, сол сияқты Қарулы Күштердің көлік құралдарының таңбалары тіркеу құжаттарында көрсетілген деректерге сәйкес келмеген, сондай-ақ жүргізу құқығына құжаттары жоқ жүргізушілерге Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға жол бермейді;
5) Қарулы Күштердің көлік құралдарын ұстайды, алкогольдік, есірткілік және уыттық масаң күйде болатын адамдарды Қарулы Күштердің көлік құралдарын басқарудан шеттетеді және оларды медициналық куәландыруға жібереді;
6) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен (ҚР ІІМ) үйлесімділікте автомобиль жолдарында және көшелерде Қарулы Күштердің көлік құралдарының колонналары өткен уақытта жол қозғалысын реттеуді жүзеге асырады, осы колонналарға ілесіп жүруді ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
7) әскери бөлімдерде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі бақылау және профилактикалық іс-шаралардың орындалуына тексеруді жүзеге асырады;
8) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету және осы қызметті регламенттейтін басшылық құжаттардың талаптарын сақтау мәніне әскери бөлімдердің парктеріндегі ішкі қызметті және техникалық-бақылау пункттерінің жұмысын ұйымдастыруға тексеруді жүзеге асырады;
9) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуге ықпал ететін анықталған кемшіліктерді жойғанға дейін әскери бөлімдердің парктерінен Қарулы Күштердің көлік құралдарын шығаруды тоқтата тұрады;
10) Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері әскери бөлімдерінің жүргізушілері мен лауазымды адамдары жасаған "Жол жүрісі қағидаларын, Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерді, көлігі арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталуға және арнайы түсті-графикалық схемалар бойынша боялуға тиіс жедел және арнайы қызметтер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 13 қарашадағы № 1196 қаулысымен бекітілген Жол жүрісі қағидаларын (бұдан әрі – ЖЖҚ), Көлік құралдарын пайдалануға рұқсат беру жөніндегі негізгі ережелерін (бұдан әрі – КҚПРНЕ) бұзуды қарайды;
11) ЖКО-ның себептері мен алғышарттарына тергеп-тексеру жүргізеді;
12) МТНБ-ны, Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің бланкілерін, міндетті техникалық қарап-тексеруден өткені туралы куәліктердің бланкілерін, Қарулы Күштердің көлік құралдарын ұстау актілерін және қызметті ұйымдастыру үшін қажетті басқа да құжаттарды жасауды, сақтауды және беруді жүзеге асырады;

4) не допускают эксплуатацию транспортных средств Вооруженных Сил, которые имеют скрытые, поддельные, измененные номера узлов и агрегатов либо ГРНЗ, а равно при несоответствии маркировки транспортных средств Вооруженных Сил данным, указанным в регистрационных документах, а также, водители которых не имеют документов на право управления;
5) задерживают транспортные средства Вооруженных Сил, отстраняют от управления транспортными средствами Вооруженных Сил лиц, находящихся в состоянии алкогольного, наркотического и токсикоманического опьянения, и направляют их на медицинское освидетельствование;
6) в координации с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения (МВД РК) осуществляют регулирование дорожного движения на автомобильных дорогах и улицах во время прохождения колонн транспортных средств Вооруженных Сил, организовывают и обеспечивают сопровождение этих колонн;
7) осуществляют проверку в воинских частях исполнения контрольных и профилактических мероприятий по обеспечению безопасности дорожного движения;
8) осуществляют проверку организации внутренней службы в парках и работы контрольно-технических пунктов воинских частей на предмет обеспечения безопасности дорожного движения и соблюдения требований руководящих документов, регламентирующих эту деятельность;
9) приостанавливают выпуск транспортных средств Вооруженных Сил из парков воинских частей до устранения выявленных недостатков, влияющих на обеспечение безопасности дорожного движения;
10) рассматривают нарушения Правил дорожного движения (далее – ПДД), Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации (далее – ОПДТСЭ), утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2014 года № 1196 "Об утверждении Правил дорожного движения, Основных положений по допуску транспортных средств к эксплуатации, перечня оперативных и специальных служб, транспорт которых подлежит оборудованию специальными световыми и звуковыми сигналами и окраске по специальным цветографическим схемам", допущенные должностными лицами и водителями воинских частей Вооруженных Сил Республики Казахстан;
11) проводят расследование причин и предпосылок ДТП;
12) осуществляют изготовление, хранение и выдачу ГРНЗ, бланков свидетельств о регистрации транспортных средств Вооруженных Сил, бланков свидетельств о прохождении транспортными средствами Вооруженных Сил обязательного технического осмотра, актов задержания транспортных средств Вооруженных Сил и других документов, необходимых для организации службы;

13) қылмыс жасауға күдікті адамдарды ұстау жөніндегі шараларды жүргізу кезінде, сондай-ақ адамдардың өмірі мен денсаулығына қауіп төндіретін жағдайлар кезінде жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен келісу бойынша көшелердің, автомобиль жолдарының және басқа да аумақтардың жекелеген учаскелерінде көліктің және жаяу жүргіншілердің қозғалысын шектейді немесе оған жол бермейді;
14) өзгеше мүмкін болмаған кезде оқиға орнына бару, шұғыл медициналық көмекке мұқтаж әскери қызметшілер мен азаматтарды емдеу мекемелеріне жеткізу үшін Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдаланады.
15) жолдың жалпы жағдайын қадағалайды және Қарулы Күштердің көлік құралдары жүргізушілерінің ЖЖҚ және КҚПРНЕ бұзуларының жолын кесуге шаралар қабылдайды;
16) реттеу таяқшасының көмегімен (түнгі уақытта – жанатын) немесе арнайы автомобильдердің арнайы жарық және дыбыс сигналдарын пайдаланумен көлік құралын тоқтатуды жүргізеді. Назар аударту үшін ысқырықпен сигнал берілуі мүмкін. Қарулы Күштердің көлік құралдарын тоқтату қозғалысқа кедергі жасамайтын жерлерде жүзеге асырылады;
17) Қарулы Күштердің көлік құралын тоқтатқаннан кейін жүргізушіге келеді, оған өзін таныстырады, мысалы: "Әскери автомобиль полициясы бөлімінің инспекторы сержант Ыбыраев, жол құжаттамасы мен көлік құралы тексерілуге жатады" және Қарулы Күштердің көлік құралын пайдалану дұрыстығы мен заңдылығын тексеруді жүзеге асырады. Машина жетекшісі ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкеріне сөйлеген жағдайда ол оған өзін таныстырады және тоқтату себебін баяндайды, содан кейін тексеруді жалғастырады;
18) жол құжаттамасын, Қарулы Күштердің көлік құралының техникалық жай-күйін және жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ететін басқа да мәселелерді тексереді.
Жол құжаттамасын тексеру кезінде:
жүргізуші куәлігінің, Қарулы Күштердің көлік құралын тіркеу туралы куәліктің және әскери билеттің бар болуы мен түпнұсқалылығы;
жол қағазының дұрыс ресімделуі;
жүк тасымалдау кезінде – көліктік-ілеспе құжаттама;
Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – ҚР ҚК Бас штабы бастығының нұсқауларында белгіленген жағдайларда – бірыңғай арнайы рұқсаттама, 200 километрден астам арақашықтыққа рейс жасау үшін біржолғы рұқсаттама;
ҚР ҚК жүргізуші қызметшілері үшін пайдалану қағидаларының талаптарымен танысқаны туралы қосымша анықтама тексеріледі.
Қарулы Күштердің көлік құралының техникалық жай-күйін тексеру кезінде:
олар бар болған кезде Қарулы Күштердің көлік құралдарын пайдалануға тыйым салынатын ақаулықтар мен талаптар тізбесіне сәйкес ақаулықтардың болуы;
кабина мен шанақтың жай-күйі, МТНБ-ның, тану белгілерінің, белгілеулердің және жазбалардың бар болуы және анық салынуы;
тораптар мен агрегаттар нөмірлерінің көлік құралын тіркеу туралы куәліктегі жазбаларға сәйкес келуі;
Қарулы Күштердің көлік құралының өрт сөндіргішпен, медициналық дәріқобдишамен және авариялық тоқтату белгісімен жабдықталғаны тексеріледі;

13) при проведении мер по задержанию лиц, подозреваемых в совершении преступления, а также при обстоятельствах, угрожающих жизни и здоровью людей, по согласованию с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения ограничивают или не допускают движение транспорта и пешеходов на отдельных участках улиц, автомобильных дорог и других территориях;
14) при отсутствии иных возможностей используют транспортные средства Вооруженных Сил для проезда к месту происшествия, доставки в лечебные учреждения военнослужащих и граждан, нуждающихся в экстренной медицинской помощи;
15) следит за общей дорожной обстановкой и принимает меры к пресечению нарушений водителями транспортных средств Вооруженных Сил ПДД и ОПДТСЭ;
16) с помощью регулировочного жезла (в ночное время – светящегося) или с использованием специальных световых и звуковых сигналов специальных автомобилей производит остановку транспортного средства Вооруженных Сил. Для привлечения внимания может подаваться сигнал свистком. Остановка транспортных средств Вооруженных Сил осуществляется в местах, не создающих помех для движения;
17) после остановки транспортного средства Вооруженных Сил подходит к водителю, представляется ему, например: "Инспектор военной полиции сержант Ибраев, путевая документация и машина подлежат проверке", и осуществляет проверку правильности и законности использования транспортного средства Вооруженных Сил. В случае обращения к сотруднику подразделения ОБДД старшего машины, он представляется последнему и докладывает причину остановки, после чего продолжает проверку;
18) проверяет путевую документацию, техническое состояние транспортного средства Вооруженных Сил и другие вопросы обеспечения безопасности дорожного движения.
При проверке путевой документации проверяется:
наличие и подлинность водительского удостоверения, свидетельства о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил и военного билета;
правильность оформления путевого листа;
при перевозке грузов – транспортно-сопроводительная документация;
в установленных указаниями Министра обороны и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба ВС РК случаях – единый специальный пропуск, разовый пропуск для совершения рейса на расстояние свыше 200 километров;
для водителей служащих ВС РК дополнительно справка об ознакомлении с требованиями правил эксплуатации.
При проверке технического состояния транспортного средства Вооруженных Сил проверяется:
наличие неисправностей согласно перечню неисправностей и условий, при которых запрещается эксплуатация транспортных средств Вооруженных Сил;
состояние кузова и кабины, наличие и четкость нанесения ГРНЗ, опознавательных знаков, обозначений и надписей;
соответствие номерных узлов и агрегатов записям в свидетельстве о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил;
укомплектованность транспортного средства Вооруженных Сил огнетушителем, медицинской аптечкой и знаком аварийной остановки;

19) тексеру аяқталғаннан кейін ескертулер болмаған кезде құжаттарды жүргізушіге қайтарып береді және Қарулы Күштердің көлік құралының одан әрі жүруіне рұқсат етеді;
20) орында жою мүмкін болатын кемшіліктер анықталған кезде жол қағазына ескертулерді жазады және анықталған кемшіліктерді жойғаннан кейін Қарулы Күштердің көлік құралының одан әрі жүруіне рұқсат етеді;
21) ЖЖҚ немесе КҚПРНЕ бұзулар анықталған жағдайда Әкімшілік құқық бұзушылық туралы Қазақстан Республикасы Кодексінің 803-бабына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы хаттаманы ресімдейді, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің көлік құралдарын ұстау, жеткізу және пайдалануға тыйым салу актісін жасайды, көлік құралын тіркеу туралы куәлікті алады және кемшіліктерді жою үшін Қарулы Күштердің көлік құралының одан әрі әскери бөлімнің паркіне қарай жүруіне рұқсат етеді;
22) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес Қарулы Күштердің көлік құралын ұстау және ұсталған машиналарды гарнизондық жинау пунктіне қою жүзеге асырылатын бұзушылықтар тізбесінде көзделген бұзушылықтар анықталған кезде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда Қарулы Күштердің көлік құралын ұстауды және ұсталған машиналардың гарнизондық жиын пунктіне қоюды жүзеге асырады;
23) жүргізуші құжаттары мен Қарулы Күштердің көлік құралын тексеру кезінде, сондай-ақ бұзушылықты ресімдеу кезінде Қарулы Күштердің көлік құралының жүргізушісімен және машина жетекшісімен қызметтік жұмысқа қатысы жоқ тақырыптарға сөйлеспейді.
6. Осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша фельдъегерлік-пошта байланысының Қарулы Күштердің көлік құралдарына арналған рұқсаттамасы бар фельдъегерлік-пошта байланысының көлік құралдары хат-хабарды жеткізу кезінде аз уақытқа тоқтатылады, бұл ретте хат-хабарды қарап тексеруге жол берілмейді.
7. Арнайы жарық және дыбыс сигналдары бар арнайы автомобильдердің ілесіп жүруімен Қарулы Күштердің көлік құралдарының колонналары немесе жекелеген автомобильдер жүріп өткен кезде ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері олардың бекеттің немесе патрульдеу маршрутының аумағы бойынша қауіпсіз, кедергісіз жүріп өтуіне шаралар қабылдайды.
8. ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ішінде қылмыс жасауға күдікті адамдар болатын не жүргізушілері ЖКО орындарынан қашып кеткен немесе өз іс-қимылдарымен басқа жол қозғалысына қатысушылардың өміріне қауіп төндірген не әскери полиция қызметкерлерінің тоқтау туралы талаптарын орындамаған Қарулы Күштердің көлік құралдарын қудалауды жүзеге асырады. Егер көрсетілген адамдар қаруланған болған жағдайда ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері бұл туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды, одан әрі кезекшінің нұсқауы бойынша немесе қалыптасқан жағдайға сүйене отырып әрекет етеді.

19) по окончании проверки, при отсутствии замечаний возвращает документы водителю и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил;
20) при выявлении недостатков, устранение которых возможно на месте, записывает замечания в путевой лист и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил, после устранения выявленных недостатков;
21) в случае выявления нарушения ПДД или ОПДТСЭ оформляет протокол об административном правонарушении в соответствии со статьей 803 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях, составляет акт задержания, доставления и запрещения эксплуатации транспортного средства Вооруженных Сил Республики Казахстан, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, изымает свидетельство о регистрации транспортного средства Вооруженных Сил и разрешает дальнейшее движение транспортного средства Вооруженных Сил в парк воинской части для устранения недостатков;
22) при выявлении нарушений, предусмотренных Перечнем нарушений при которых осуществляется задержание и постановка транспортного средства Вооруженных Сил на гарнизонный сборный пункт задержанных машин согласно приложению 2 к настоящим Правилам, а также в случаях предусмотренных законодательством Республики Казахстан осуществляет задержание и постановку транспортного средства Вооруженных Сил на гарнизонный сборный пункт задержанных машин;
23) при проверке водительских документов и транспортного средства Вооруженных Сил, а также при оформлении нарушения не разговаривает с водителем транспортного средства и старшим машины на темы, не имеющие отношения к служебной деятельности.
6. Транспортные средства Вооруженных Сил фельдъегерско-почтовой связи, имеющие пропуск для транспортных средств фельдъегерско-почтовой связи, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам, при доставке корреспонденции останавливаются на непродолжительное время, при этом досмотр корреспонденции не допускается.
7. При проезде колонн транспортных средств Вооруженных Сил или отдельных автомобилей, сопровождаемых специальными автомобилями со специальными световыми и звуковыми сигналами, сотрудник подразделения ОБДД принимает меры к их безопасному, беспрепятственному проезду по территории поста или маршрута патрулирования.
8. Сотрудник подразделения ОБДД осуществляет преследование транспортных средств Вооруженных Сил, в которых находятся лица, подозреваемые в совершении преступления, либо водители которых скрылись с места ДТП или своими действиями подвергают опасности жизнь других участников движения, либо не выполняют требования сотрудников военной полиции об остановке. В случае, если указанные лица вооружены, сотрудник подразделения ОБДД докладывает об этом дежурному по ОВП, далее действует по указанию дежурного или исходя из складывающейся обстановки.

9. Қудалау уақытында жеке қауіпсіздігін және қозғалысқа қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері:
1) арнайы автомобильде арнайы дыбыстық және жарық сигналдарын қосады;
2) нақты жағдайларға сүйене отырып, қозғалыс жылдамдығын таңдайды;
3) қудаланушылардың және жол қозғалысына басқа да қатысушылардың әрекеттерін мұқият қадағалайды;
4) өзінің тұрған жері және қозғалыс бағыты туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды;
5) жол қозғалысының басқа да қатысушыларын мұқият болу және сақтық шараларын сақтау туралы хабардар етеді.
10. Ірі габаритті, ауыр салмақты және қауіпті жүктерді тасымалдауды бұзушылықтар анықталған кезде ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамынан немесе ӘПО бойынша кезекшіден тиісті нұсқау алғанға дейін көрсетілген Қарулы Күштердің көлік құралдарын шешім қабылдағанға дейін жолдың жүру бөлігінен алу шараларын қабылдай отырып, көрсетілген Қарулы Күштердің көлік құралдарының одан әрі қозғалысына жол бермейді.
11. ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекетінен немесе патрульдеу маршрутынан тек ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамының және (немесе) ӘПО бойынша кезекшінің рұқсатымен немесе нұсқауы бойынша кетеді.
12. ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері кезекшілік аяқталғаннан кейін анықталған бұзушылықтар, ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдары, алынған құжаттар туралы ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамына баянатпен баяндайды.
13. Анықталған бұзушылықтарды, ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және жүргізушілерден алынған құжаттарды есепке алу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ұсталған машиналардың гарнизондық жиын пунктінде ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және алынған жүргізуші құжаттарын есепке алу кітабында жүргізіледі.
14. Арнайы автомобильде қызметті өткеру уақытында:
1) бөгде азаматтарды және жүктерді тасымалдауға, сондай-ақ автомобильді қараусыз қалдыруға;
2) айқындалған қызметтік міндеттерді орындау қажеттілігіне байланысты жағдайлардан басқа, белгіленген қозғалыс жылдамдығын арттыруға;
3) өз еркімен белгіленген маршруттан ауытқуға және қызметті өткеру тәртібін өзгертуге;
4) автомобильді басқаруды басқа біреуге беруге;
5) ұсталған адамдарды автомобильде қараусыз қалдыруға жол берілмейді.
3-тарау. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметтік жұмысын ұйымдастыру
15. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметтік жұмысы қолда бар күштер мен құралдарға сүйене отырып ұйымдастырылады, бұл ретте жауапкершілік аймағында әскери бөлімдердің бар болуы, пайдаланылатын Қарулы Күштердің көлік құралдарының саны, Қарулы Күштердің көлік құралдарының негізгі жүру маршруттары бойынша автомобиль жолдарының ұзақтығы және олардағы қозғалыс ерекшелігі ескеріледі.

9. Для обеспечения личной безопасности и безопасности участников движения во время преследования сотрудник подразделения ОБДД:
1) включает на специальном автомобиле специальные звуковые и световые сигналы;
2) выбирает скорость движения, исходя из конкретных условий;
3) внимательно следит за действиями преследуемых и других участников дорожного движения;
4) докладывает дежурному по ОВП о месте своего нахождения и направлении движения;
5) информирует других участников дорожного движения о внимательности и соблюдении мер предосторожности.
10. При выявлении нарушений перевозки крупногабаритных, тяжеловесных и опасных грузов, сотрудник подразделения ОБДД не допускает дальнейшее движение указанных транспортных средств Вооруженных Сил до получения соответствующего указания от уполномоченного должностного лица ОВП или дежурного по ОВП, приняв меры к отводу таких транспортных средств с проезжей части до принятия решения.
11. Пост подразделения ОБДД или маршрут патрулирования сотрудник подразделения ОБДД оставляет только с разрешения или по указанию уполномоченного должностного лица ОВП и (или) дежурного по ОВП.
12. По окончании дежурства, о выявленных нарушениях, задержанных транспортных средствах Вооруженных Сил, изъятых документах сотрудник подразделения ОБДД докладывает уполномоченному должностному лицу ОВП рапортом.
13. Учет выявленных нарушений, задержанных транспортных средств Вооруженных Сил и изъятых у водителей документов производится в книге учета транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных на гарнизонный сборный пункт задержанных машин и изъятых водительских документов, по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
14. Во время несения службы на специальном автомобиле не допускается:
1) перевозить посторонних граждан и грузы, а также оставлять автомобиль без присмотра;
2) превышать установленную скорость движения, кроме случаев, связанных с необходимостью выполнения определенных служебных задач;
3) самовольно отклоняться от назначенного маршрута и изменять порядок несения службы;
4) передавать кому-либо управление автомобилем;
5) оставлять без присмотра в автомобиле задержанных лиц.
Глава 3. Организация служебной деятельности подразделений ОБДД
15. Служебная деятельность подразделений ОБДД организуется исходя из наличия сил и средств, при этом учитывается наличие в зоне ответственности воинских частей, количество эксплуатируемых транспортных средств Вооруженных Сил, протяженность автомобильных дорог по основным маршрутам движения транспортных средств Вооруженных Сил и особенности движения по ним.

16. Гарнизонның ерекшелігін ескере отырып, ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамдары ЖЖҚҚ бөлімшелері қызметкерлерінің қызмет өткеру орындарын әзірлейді және оны ӘПО бастығы бекітеді, олар ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекеттеріне және патрульдеу маршруттарына бөлінеді.
17. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттері мен патрульдеу маршруттары міндетті тәртіппен қойылатын және жедел жағдайға байланысты қойылатын болып бөлінеді. Күштер мен құралдардың маневр жасауы туралы шешімді ӘПО бастығы қабылдайды.
18. Әрбір ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекетіне және патрульдеу маршрутына осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекет (патрульдеу маршруты) карточкасы жасалады. Карточкалар екі данада жасалады, біреуі ӘПБ-ның кезекші бөлімінде сақталады, екіншісі қызмет өткеру уақытына ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкеріне беріледі. Бекет (патрульдеу маршруты) карточкасы қызмет бабында пайдалану үшін құжат болып табылады және тек ЖЖҚҚ бөлімшелері қызметкерлерінің қызмет өткеруін бақылауды жүзеге асыруға құқылы ӘПО лауазымды адамдарына көрсетілуге тиіс.
19. ЖЖҚҚ бөлімшелерінде қызмет алдында тұрған негізгі міндеттерді орындау үшін маңызы бар мәліметтерді есепке алу және талдау ұйымдастырылады. ЖКО, жол жүрісі саласындағы қылмыстар және әкімшілік құқық бұзушылықтар, олардан сақтандыру жөніндегі шаралар, ЖЖҚҚ бөлімшелерінің жеке құрамы арасындағы тәртіптің жай-күйі туралы деректер, сондай-ақ ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметіне қатысты басқа да мәліметтер есепке алынуға және талдануға тиіс.
20. Есепке алу ҚР ҚК-да құқық тәртібін есепке алу электрондық ақпарат жүйесі арқылы, сондай-ақ есепке алу құжаттарында, осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес Құжаттар, кітаптар және журналдар тізбесі бойынша жүзеге асырылады.
21. Қарулы Күштердің көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қызмет өткеру үшін тағайындалған ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлерін даярлау, нұсқау беру және тарату осы Қағидаларға сәйкес жүзеге асырылады.
22. Нұсқау беру арнайы жабдықталған сыныпта немесе ӘПО бастығы айқындаған аумақта (алаңда) сапқа тұрғызу кезінде өткізіледі.
23. Қарулы Күштердің көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету бойынша қызмет өткеру үшін тағайындалған адамдарға нұсқау беруді ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы өткізеді.
24. ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы нұсқау беру кезінде:
1) ЖЖҚҚ бөлімшесі жеке құрамының қызмет өткеруге әзірлігін қадағалайды және анықталған кемшіліктерді жою жөнінде шаралар қабылдайды;
2) ЖЖҚҚ бөлімшесі жеке құрамының өз құқықтары мен міндеттерін, қаруды, арнайы құралдарды қолдану және пайдалану қағидаларын, жеке қауіпсіздікті қамтамасыз ету шараларын білуін тексереді;

16. С учетом особенностей гарнизона, уполномоченными должностными лицами ОВП разрабатываются и утверждаются начальником ОВП места несения службы сотрудниками подразделений ОБДД, которые подразделяются на посты подразделений ОБДД и маршруты патрулирования.
17. Посты подразделений ОБДД и маршруты патрулирования подразделяются на выставляемые в обязательном порядке и выставляемые в зависимости от оперативной обстановки. Решение о маневрировании силами и средствами принимается начальником ОВП.
18. На каждый пост подразделений ОБДД и маршрут патрулирования составляется карточка поста (маршрута патрулирования) по форме, согласно приложению 5 к настоящим Правилам. Карточки составляются в двух экземплярах, один хранится в дежурной части ОВП, второй выдается сотруднику подразделения ОБДД на время несения службы. Карточка поста (маршрута патрулирования) является документом для служебного пользования и подлежит предъявлению только должностным лицам ОВП, имеющим право осуществлять контроль за несением службы сотрудниками подразделений ОБДД.
19. В подразделениях ОБДД организуется учет и анализ сведений, имеющих значение для выполнения основных задач, стоящих перед службой. Учету и анализу подлежат ДТП, преступления и административные правонарушения в сфере дорожного движения, принимаемые меры по их предупреждению, данные о состоянии дисциплины среди личного состава подразделений ОБДД, а также иные сведения, касающиеся деятельности подразделений ОБДД.
20. Учет осуществляется посредством электронной информационной системы учета правопорядка в ВС РК, а также по учетным документам, по Перечню документов, книг и журналов согласно приложению 6 к настоящим Правилам.
21. Подготовка, инструктаж и развод сотрудников подразделений ОБДД, назначенных для несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил, осуществляется в соответствии с настоящими Правилами.
22. Инструктаж проводится в специально оборудованном классе или при построении на территории (площадке), определенной начальником ОВП.
23. Инструктаж лиц, назначенных для несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил, проводит уполномоченное должностное лицо ОВП.
24. Уполномоченное должностное лицо ОВП при проведении инструктажа:
1) следит за готовностью личного состава подразделения ОБДД к несению службы и принимает меры по устранению выявленных недостатков;
2) проверяет знание личным составом подразделения ОБДД своих прав и обязанностей, правил применения и использования оружия, специальных средств, мер обеспечения личной безопасности;

3) ЖЖҚҚ бөлімшесінің жеке құрамын қызмет көрсетілетін аумақтағы авариялық және жедел жағдай, бағдарлар, жоғары тұрған органдардың нұсқаулары туралы хабардар етеді;
4) патрульдеу бекеттері мен маршруттарын жариялайды;
5) ЖЖҚҚ бөлімшесі қызметкерлерінің мәліметіне өткен тәулік ішіндегі жұмыс нәтижелерін, сондай-ақ заңдылықты және қызмет өткеру тәртібін бұзулардың мән-жайын, оның ішінде басқа да гарнизондардың ӘПО қызметкерлері жол берген бұзушылықтарды жеткізеді;
6) ЖЖҚҚ бөлімшесінің бекетіне (патрульдеу маршрутына) екі және одан астам ӘПО қызметкері түскен кезде үлкенін тағайындайды;
7) ЖЖҚҚ бөлімшесінің жеке құрамына әскери қызметшілермен мұқият, ілтипатты және сыпайы қарым-қатынас жасау, олардың құқықтары мен бостандықтарын қорғау, қажетті көмек көрсету, жеке қауіпсіздік шараларын сақтау қажеттілігі туралы жеткізеді.
25. ЖЖҚҚ бекеттеріне (патрульдеу маршруттарына) түсетін ӘПО қызметкерлерінде сыртқы келбеті жинақы, ақаусыз жарағы, маусым бойынша нысанды киімі, жарық шағылдыратын киім-кешегі, омырауға тағатын белгісі, таяқшасы, ысқырығы, пластмассалық корпустағы көк түсті сиясы бар автоқаламы, қарындашы, жабдықталған командирлік (сержанттық) сөмкесі, бекет немесе патрульдеу бағдарының карточкасы, қызметтік және жүргізуші куәлігі және ӘПО бастығының шешімі бойынша травматикалық не табельдік қаруы болады.
26. Нұсқау беру таралыммен және қызметке түсу туралы бұйрық берумен аяқталады.
27. Қызметке түскені туралы ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлері ӘПО бойынша кезекшіге және ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамына баяндайды. Қызмет өткеру кезеңінде ӘПО бастығы бекіткен кестеге сәйкес, бірақ екі сағатта бір реттен сиретпей жедел жағдай туралы ӘПО бойынша кезекшіге баяндайды.
4-тарау. Қарулы Күштердің көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті өткеру тәсілдері, нысандары мен мақсаттары
28. Қарулы Күштердің көлік құралдарының жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі қызметті өткеруі көзбен шолуды немесе арнайы техникалық құралдар көмегімен Қарулы Күштердің көлік құралдары жүргізушілерінің ЖЖҚ және КҚПРНЕ орындауын бақылауды және қадағалауды, әкімшілік және басқа да бұзушылықтарды анықтауды және жолын кесуді қамтиды.
29. Құқық бұзушылықтардың жолын кесу ЖЖҚҚ бөлімшесі қызметкерінің оқиғаларға жол бермеу және олардың мүмкін болатын салдарынан сақтандыру, бұзушыларға қатысты белгіленген ықпал ету шараларын қолдануды қамтамасыз ету мақсатында Қарулы Күштердің көлік құралдарының жүргізушілері мен машиналар жетекшілерінің заңға сыйымсыз іс-әрекеттеріне міндетті тәртіппен ден қоюды қамтиды.

3) информирует личный состав подразделения ОБДД о состоянии аварийности и оперативной обстановки на обслуживаемой территории, ориентировках, указаниях вышестоящих органов;
4) объявляет посты и маршруты патрулирования;
5) доводит до сведения сотрудников подразделения ОБДД результаты работы, а также обстоятельства нарушений законности и порядка несения службы за истекшие сутки, в том числе нарушения, допущенные сотрудниками ОВП других гарнизонов;
6) при заступлении на пост подразделения ОБДД (маршрут патрулирования) двух и более сотрудников ОВП назначает старшего;
7) доводит до сведения личного состава подразделения ОБДД о необходимости внимательного, тактичного и вежливого отношения с военнослужащими, защиты их прав и свобод, оказания необходимой помощи, соблюдении мер личной безопасности.
25. Заступающие на посты подразделений ОБДД (маршруты патрулирования) сотрудники ОВП имеют опрятный внешний вид, исправное снаряжение, форменную одежду по сезону, светоотражающую экипировку, нагрудный знак, жезл, свисток, авторучку в пластмассовом корпусе с пастой синего цвета, карандаш, укомплектованную командирскую (сержантскую) сумку, карточку поста или маршрута патрулирования, служебное и водительское удостоверения и по решению начальника ОВП травматическое либо табельное оружие.
26. Инструктаж завершается разводом и отдачей приказа о заступлении на службу.
27. О заступлении на службу сотрудники подразделений ОБДД докладывают дежурному по ОВП и уполномоченному должностному лицу ОВП. В период несения службы докладывают дежурному по ОВП об оперативной обстановке, согласно графику, утвержденному начальником ОВП, но не реже одного раза в два часа.
Глава 4. Способы, формы и цели несения службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил
28. Несение службы по обеспечению безопасности дорожного движения транспортных средств Вооруженных Сил заключается в визуальном или с помощью специальных технических средств контроле и наблюдении за выполнением водителями транспортных средств Вооруженных Сил ПДД и ОПДТСЭ, выявлении и пресечении административных и других правонарушений.
29. Пресечение правонарушений заключается в обязательном реагировании сотрудника подразделения ОБДД на неправомерные действия водителей транспортных средств Вооруженных Сил и старших машин с целью предотвращения происшествий и предупреждения их возможных последствий, обеспечения применения в отношении нарушителей установленных мер воздействия.

30. Қызмет өткеру нысандары мыналар:
1) ЖЖҚҚ бөлімшелерінің, оның ішінде стационарлық бекеттерде қызмет өткеру;
2) арнайы автомобильдермен патрульдеу;
3) жаяу патрульдеу болып табылады.
31. Қызмет өткеру кезінде ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері Қарулы Күштердің көлік құралдарының жүргізушілеріне жақсы көрінеді, ал арнайы автомобильдер арнайы жарық және дыбыс сигналдарымен жабдықталған және арнайы түсті графикалық схемалар бойынша боялған болады.
32. Стационарлық ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттері осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекет жабдығының, мүлкінің, керек-жарақтары мен құжаттамасының тізбесі бойынша мүлікпен және құжаттамамен жабдықталады.
33. Жүріп бара жатқан көлікті тексеруге қолайлы болу, бұл ретте жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекетіне іргелес аумаққа жарық жақсы түсірілген болады.
34. Нарядтар құрамында қызмет өткеру үшін стационарлық ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттерінде ӘПО бастықтарының шешімі бойынша ӘПО-ның басқа бөлімшелерінің қызметкерлері тартылуы мүмкін.
35. Арнайы автомобильдермен патрульдеу кезінде мынадай негізгі тәсілдер:
1) ЖЖҚ-мен белгіленген жылдамдықтан аспай, көлік құралдарының ағымында жүру және ЖЖҚ және КҚПРНЕ-ні бұзулардан сақтандыру және оларды анықтау мақсатында көлік құралдары жүргізушілерінің іс-әрекеттерін бақылау;
2) арнайы автомобильді патрульдеу маршруты бойынша ЖЖҚҚ бөлімшесі қызметкерінің бір уақытта жаяу жүруімен ауыстырумен жүргізушілер үшін олар анағұрлым жақсы көрінетін орындарда тоқтату қолданылады.
36. Жаяу патрульдеу жол ұзақтығы бойы бойынша қысқа учаскелерде (2 км дейін) Қарулы Күштердің көлік құралдарына қатысты жол жүрісін бақылау және басқару-реттеу іс-қимылдарын орындау үшін қолданылады. Бұл ретте қызмет өткеру орны ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері жол жүрісіне қатысушыларға анық көрінетін және бұзушылықтардың уақтылы жолын кесу үшін мүмкіндігі болатындай етіп таңдалады.
37. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің бекеттерінде және патрульдеу маршруттарында қызмет өткеру кезінде ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлеріне:
1) жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз етуді бақылау, Қарулы Күштердің көлік құралдарының жүргізушілері жасайтын қылмыстар мен әкімшілік құқық бұзушылықтарды болдырмау, жолын кесу, құзыреті шегінде басқару-реттеу іс-қимылдарын жүзеге асыру;
2) ЖЖҚ және КҚПРНЕ-ні бұзуларды анықтау және жолын кесу;
3) қылмыстардан және әкімшілік құқық бұзушылықтардан сақтандыру және жолын кесу мақсатында Қарулы Күштердің көлік құралдарын, жүктерді, тіркеу және жүргізуші құжаттарын, көліктік-ілеспе құжаттамасын тексеру;

30. Формами несения службы являются:
1) несение службы на постах подразделений ОБДД, в том числе стационарных;
2) патрулирование на специальных автомобилях;
3) пешее патрулирование.
31. При несении службы сотрудник подразделения ОБДД хорошо виден водителям транспортных средств Вооруженных Сил, а специальные автомобили оборудованы специальными световыми и звуковыми сигналами и имеют окраску по специальным цветографическим схемам.
32. Стационарные посты подразделений ОБДД оборудуются имуществом и документацией по Перечню оборудования, имущества, принадлежностей и документации стационарного поста подразделения ОБДД, согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
33. Для удобства проверок проходящего транспорта, обеспечения при этом безопасности дорожного движения, территория, прилегающая к стационарному посту подразделения ОБДД хорошо освещена.
34. Для несения службы в состав нарядов стационарных постов подразделений ОБДД по решению начальников ОВП могут привлекаться сотрудники других подразделений ОВП.
35. При патрулировании на специальных автомобилях применяются следующие основные приемы:
1) движение в потоке транспортных средств со скоростью, не превышающей установленную ПДД, и осуществление контроля за поведением водителей транспортных средств Вооруженных Сил в целях предупреждения и выявления нарушений ПДД и ОПДТСЭ;
2) остановка специального автомобиля в местах наилучшей его видимости для водителей с одновременным пешим перемещением сотрудника подразделения ОБДД по маршруту патрулирования.
36. Пешее патрулирование применяется для контроля за дорожным движением на небольших по протяженности участках дорог (до 2 км) и выполнения распорядительно-регулировочных действий в отношении транспортных средств Вооруженных Сил. Место несения службы при этом выбирается так, чтобы сотрудник подразделения ОБДД имел возможность для своевременного пресечения нарушений.
37. При несении службы на постах подразделений ОБДД и маршрутах патрулирования на сотрудников подразделений ОБДД возлагается:
1) контроль за обеспечением безопасности дорожного движения, предотвращение, пресечение преступлений и административных правонарушений, совершаемых водителями транспортных средств Вооруженных Сил, осуществление распорядительно-регулировочной деятельности в пределах компетенции;
2) выявление и пресечение нарушений ПДД и ОПДТСЭ;
3) проверка транспортных средств Вооруженных Сил, грузов, регистрационных и водительских документов, транспортно-сопроводительной документации в целях предупреждения и пресечения преступлений и административных правонарушений;

4) ЖКО орындарынан жасырынған Қарулы Күштердің көлік құралдарын іздестіру жүктеледі.
5-тарау. Арнайы техникалық құралдарды пайдалану
38. ЖЖҚҚ бөлімшелері лауазымды адамдарының жол жүрісіне қатысушылармен және әскери бөлімдердің лауазымды адамдарымен қарым-қатынасы аудио-, бейнетіркеу құралдарымен тіркелуі мүмкін.
39. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлері лауазымдық міндеттерін орындау кезінде Қарулы Күштердің көлік құралдарының жүру жылдамдығын айқындау үшін өлшем құралдарын, ЖЖҚ-ны бұзуларды тіркейтін басқа да аппаратураны, көлік құралдарын мәжбүрлеп тоқтатуға арналған айла-бұйымдарды, жүргізуші куәліктеріндегі, Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу туралы куәліктердің қолдан жасалғанын анықтауға арналған аспаптарды және басқа да техникалық құралдарды пайдаланылуы мүмкін. Метрологиялық салыстырып тексеруден өтпеген немесе өлшем құралдарын салыстырып тексеру туралы куәліктің мерзімі өткен техникалық құралдарды пайдалануға жол берілмейді.
40. Өлшем құралдарын есепке алу осы Қағидаларға 4-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өлшем құралдарын пайдалануды есепке алу журналында жүргізіледі. Журналды жол жүрісін бақылау кезінде аспапты қолданған ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ауысым аяқталғаннан кейін толтырады. ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамы техникалық құралдарды пайдалануды күнделікті бақылауды қамтамасыз етеді, ол туралы есепке алу журналында тиісті жазба жасалады.
41. Байланыс құралдары (радио, транкілі, сымды) ЖЖҚҚ бөлімшелері қызметкерлерінің басқаруын қамтамасыз ету және олардың арасында өзара іс-қимыл жасау үшін қолданылады.
6-тарау. ЖЖҚҚ бөлімше қызметкерінің жол-көлік оқиғасы туралы хабарламаны алған кездегі және ол жасалған орындағы іс-қимылдары
42. ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері хабардар болған Қарулы Күштердің көлік құралдарының қатысуымен болған әрбір оқиға туралы ол шұғыл немесе бірінші мүмкіндік болған кезде ӘПО бойынша кезекшіге немесе ӘПО-ның уәкілетті лауазымды адамына баяндайды, одан әрі алынған нұсқауларға сәйкес әрекет етеді.
43. ӘПБ жедел тобы келгенге дейін ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері ЖКО орнына келгенде:
1) зардап шеккендерге шұғыл медициналық көмек көрсетуге және оларды медициналық мекемелерге жеткізуге шаралар қабылдайды, зардап шеккендердің тегін, атын және тұрғылықты жерін (жұмыс орнын), егер олар медициналық мекемелерге жіберілген болса, онда қайда және қандай көлікпен (маркасы мен МТНБ) екенін анықтайды. Оқиға орнына жедел көмек шақырту мүмкін болмаған жағдайда ЖЖҚҚ бөлімшесінің қызметкері алғашқы медициналық көмек көрсетеді және зардап шеккендерді қолда бар қызметтік немесе сонымен қатар маркасын, МТНБ және жүргізушінің деректерін алдын ала жазып алып, жолшыбай көлік құралымен медициналық мекемелерге жеткізу үшін шаралар қабылдайды.

4) розыск транспортных средств Вооруженных Сил, водители которых скрылись с мест ДТП.
Глава 5. Использование специальных технических средств
38. Контакты должностных лиц подразделений ОБДД с участниками дорожного движения и должностными лицами воинских частей могут фиксироваться средствами аудио-, видеофиксации.
39. При исполнении должностных обязанностей сотрудниками подразделений ОБДД могут использоваться средства измерения для определения скорости движения транспортных средств Вооруженных Сил, другая аппаратура фиксации нарушений ПДД, приспособления для принудительной остановки транспортных средств Вооруженных Сил, приборы для выявления подделок в водительских удостоверениях, свидетельствах о регистрации транспортных средств Вооруженных Сил и другие технические средства. Не допускается применение технических средств, не прошедших метрологическую поверку или имеющих просроченные свидетельства о поверке средства измерения.
40. Учет средств измерения ведется в журнале учета использования средств измерения, по форме, согласно приложению 8 к настоящим Правилам. Журнал заполняется по окончании смены сотрудником подразделения ОБДД, применявшим прибор при контроле за дорожным движением. Уполномоченное должностное лицо ОВП обеспечивает еженедельный контроль за использованием технических средств Вооруженных Сил, о чем делается соответствующая запись в журнале учета.
41. Средства связи (радио, транковая, проводная) применяются для обеспечения управления сотрудниками подразделений ОБДД и взаимодействия между ними.
Глава 6. Действия сотрудника подразделения ОБДД при получении сообщения о дорожно-транспортном происшествии и на месте его совершения
42. О каждом происшествии, с участием транспортных средств Вооруженных Сил, ставшем известном сотруднику подразделения ОБДД, он немедленно или при первой возможности докладывает дежурному по ОВП и уполномоченному должностному лицу ОВП, в дальнейшем действует в соответствии с полученными указаниями.
43. По прибытию на место ДТП сотрудник подразделения ОБДД, до приезда оперативной группы ОВП:
1) принимает меры к оказанию неотложной медицинской помощи пострадавшим и доставлению их в медицинское учреждение, выясняет фамилии, имена и место жительства (место работы) пострадавших, если они отправлены в медицинское учреждение, то куда и каким транспортом (марка и ГРНЗ). В случае невозможности вызова на место происшествия скорой помощи, сотрудник подразделения ОБДД оказывает первую медицинскую помощь и принимает меры для перевозки пострадавших в медицинское учреждение на имеющемся служебном или попутном транспортном средстве, предварительно записав также марку и ГРНЗ и данные о водителе;

1. Көшелердің және негізгі бағдарлардың (қоғамдық орындар, мемлекеттік мекемелер, қоғамдық тамақтану мекемелері, көрікті жерлер және т.б.) атауымен бекеттің орналасқан ауданы (патрульдеу маршруты);
2. Жергілікті жер учаскесіне байланыстырумен бекеттің орналасқан орны (патрульдеу маршруты);
3. Патрульдеу маршрутында орналасқан Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелері, медицина мекемелері, ішкі істер органдары, жергілікті басқару органдары;
4. Схеманы жасау кезінде қолданылатын шартты атаулар.
Түсіндірме жазба
Түсіндірме жазбада мыналар көрсетіледі:
1. Қызметті өткеру әдісі.
2. Патрульдеу маршрутының ұзақтығы.
3. Тамақ ішуге, үзілістерді жүзеге асыруға арналған уақытты және т.б. көрсетумен қызмет өткеру графигі.
4. Бекет орналасқан аудандағы, патрульдеу маршрутындағы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарының әскери бөлімдері мен мекемелерінің, медицина мекемелерінің, ішкі істер органдарының, жергілікті басқару органдарының (мекенжайларын көрсете отырып) тізбесі.
5. Әскери көліктің жол жүру маршруты, учаскеде анағұрлым ықтимал болу орындары.
6. Маршрутта қызмет өткеруге арналған негізгі орындар.
7. ЖЖҚҚ бөлімшесі әскери қызметшісінің киім-кешегі.
8. Әскери полиция органы бойынша кезекшімен байланысқа шығу тәртібі мен кезеңділігі.
Бекетте (патрульдеу маршрутында) қызмет өткеру тәртібі
1. Бекетте (патрульдеу маршрутында) қызмет өткерудің негізгі талаптары мен ерекшеліктерін көрсетеді.
2. Қызмет өткеру кезіндегі қауіпсіздік шаралары.
____________________ гарнизонының штаб бастығы
(ӘПО атауы)
_________________________________________________________________________
(әскери атағы, қолы, тегі және аты-жөні)
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери полиция
органдарының Қазақстан
Республикасының Қарулы
Күштері көлік құралдарының
жол жүрісі қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
6-қосымша
Құжаттардың, кітаптар мен журналдардың тізбесі
1. Ұсталған машиналардың гарнизондық жинау пунктіне ұсталған Қарулы Күштердің көлік құралдарын және алынған жүргізуші құжаттарын есепке алу кітабы;
2. 200 километрден астам арақашықтыққа рейстер жасайтын Қарулы Күштердің көлік құралдарын тіркеу кітабы;
3. Қатаң есептегі бланкілерді есепке алу және беру кітабы;
4. Орындалған ілесіп жүрулерді есепке алу кітабы;
5. ЖЖҚҚ бөлімшесі қызметкерлерінің жұмысын есепке алу кітабы;
6. ЖЖҚҚ бөлімшелерінің қызметкерлеріне нұсқау беру кітабы;
7. Жол-көлік оқиғаларын есепке алу журналы;

1. Район расположения поста (маршрута патрулирования), с наименованием улиц и основных ориентиров (общественные места, государственные учреждения, заведения общественного питания, достопримечательности и т.д.);
2. Месторасположение поста (маршрута патрулирования), с привязкой к участку местности;
3. Расположенные на маршруте патрулирования воинские части и учреждения Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, медицинские учреждения, органы внутренних дел, местные органы управления;
4. Условные наименования, применяемые при составлении схемы.
Пояснительная записка
В пояснительной записке указывается:
1. Метод несения службы.
2. Протяженность маршрута патрулирования.
3. график несения службы, с указанием времени для приемов пищи, осуществления перерывов и т.д.
4. Перечень воинских частей и учреждений Вооруженных Сил, других войск и воинских формирований Республики Казахстан, медицинских учреждений, органов внутренних дел, местных органов управления (с указанием адресов), находящихся в районе расположения поста, маршрута патрулирования.
5. Маршруты движения воинского транспорта Вооруженных Сил, места наиболее вероятного нахождения на участке.
6. Основные места для несения службы на маршруте.
7. Экипировка военнослужащего подразделения ОБДД.
8. Порядок и периодичность выхода на связь дежурному по органу военной полиции.
Порядок несения службы на посту
(маршруте патрулирования)
1. Отражает основные требования и особенности несения службы
на посту (маршруте патрулирования).
2. Меры безопасности при несении службы.
Начальник штаба ____________________ гарнизона
(наименование ОВП)
________________________________________________________
(воинское звание, подпись, фамилия и инициалы)
Приложение 6
к Правилам организации деятельности
органов военной полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень документов, книг и журналов
1. Книга учета транспортных средств Вооруженных Сил, задержанных на гарнизонный сборный пункт задержанных машин и изъятых водительских документов;
2. Книга регистрации транспортных средств Вооруженных Сил, совершающих рейсы на расстояния свыше 200 километров;
3. Книга учета и выдачи бланков строгой отчетности;
4. Книга учета выполненных сопровождений;
5. Книга учета работы сотрудников подразделения ОБДД;
6. Книга инструктажа сотрудников подразделения ОБДД;
7. Журнал учета дорожно-транспортных происшествий;

8. Өлшеу құралдарын пайдалануды есепке алу журналы;
9. Күштер мен құралдардың есептобы;
10. Атқарылған жұмыс туралы ЖЖҚҚ қызметкерінің баянаты.
Қазақстан Республикасы Қарулы
Күштерінің әскери полиция
органдарының Қазақстан
Республикасының Қарулы
Күштері көлік құралдарының
жол жүрісі қауіпсіздігін
қамтамасыз ету жөніндегі
қызметін ұйымдастыру
қағидаларына
7-қосымша
ЖЖҚҚ бөлімшесінің стационарлық бекет жабдығының, мүлкінің, керек-жарақтары мен құжаттамасының тізбесі
Р/с №
Жабдықтың, мүліктің, керек-жарақтары мен құжаттарының атауы
Саны,
данасы
Ескертпе
1

8. Журнал учета использования средств измерения;
9. Расчет сил и средств;
10. Рапорт сотрудника подразделения ОБДД о проделанной работе.
Приложение 7
к Правилам организации деятельности
органов военной полиции Вооруженных Сил
Республики Казахстан по обеспечению
безопасности дорожного движения
транспортных средств
Вооруженных Сил
Республики Казахстан
Перечень оборудования, имущества, принадлежностей
и документации стационарного поста подразделения ОБДД
№ п/п
Наименование оборудования, имущества, принадлежностей и документов
Количество, шт.
Примечание
1