Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 415 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 6 қазанда № 15857 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. Өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің кейбір бұйрықтарының тізбесі осы бұйрықтың қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Көлік комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз тасығыштағы және электрондық нысандағы көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
_______________ Қ. Касымов
2017 жылғы 20 қыркүйек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 4 тамыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
_______________ Т. Сүлейменов
2017 жылғы 25 шілде
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2017 жылғы 30 маусымдағы
№ 415 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің және Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің өзгерістер мен толықтырулар енгізілетін кейбір бұйрықтарының тізбесі

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 415. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 6 октября 2017 года № 15857
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить перечень некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету транспорта Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на бумажном носителе и в электронной форме на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
Ж. Қасымбек
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_______________К. Касымов
20 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_______________ Б. Султанов
4 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
_______________ Т. Сулейменов
25 июля 2017 года
Приложение
к приказу Министра по инвестициям
и развитию Республики Казахстан
от 30 июня 2017 года № 415
Перечень
некоторых приказов Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан и Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан, в которые вносятся изменения и дополнения

1. "Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу ережелерiн бекіту туралы" Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі № 283-І бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2969 болып тіркелген, 2005 жылғы 16 тамыздағы № 85 (709) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Қоса берiлiп отырған барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшiн темiр жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидалары бекiтiлсiн.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу ережесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Барлық немесе жекелеген операцияларды орындау үшін темір жол станцияларын, разъездерін ашу және жабу қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Барлық немесе кейбір операцияларды орындау үшiн темір жол станцияларды, разъездерді ашу және жабу қағидалары "Темір жол көлiгi туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы Заңының 17-бабы 2-тармағына сәйкес әзiрленген.
Қағидалар Ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдау процесiнiң қатысушылары және темір жол көлігі саласындағы басшылықты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген шекте салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын уәкiлеттi органы (бұдан әрi - уәкiлеттi орган) арасындағы қатынастарды реттейдi.".
2. "Қорғалатын аймақ жерлерін пайдаланудың өлшемін, режимін белгілеу және жерлерді бөлінген алқаптағы темір жол көлігінің мұқтаждықтары үшін пайдалану жөніндегі ережені бекіту туралы" Көлік және коммуникациялар министрінің 2004 жылғы 23 шілдедегі № 284-І бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 2989 болып тіркелген, 2005 жылғы 11 тамыздағы № 146 "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Қорғау аймақтары жерiнiң көлемiн, оларды пайдалану режимiн айқындау және бөлiнген белдеуде темiржол көлiгiнiң қажетi үшiн жердi пайдалану жөнiндегi қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Қоса беріліп отырған Қорғалатын аймақ жерлерін пайдаланудың өлшемін, режимін белгілеу және жерлерді бөлінген алқаптағы темір жол көлігінің мұқтаждықтары үшін пайдалану жөніндегі қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қорғалатын аймақ жерлерін пайдаланудың өлшемін, режимін белгілеу және жерлерді бөлінген алқаптағы темір жол көлігінің мұқтаждықтары үшін пайдалану жөніндегі ережесінде:
атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Қорғау аймақтары жерiнiң көлемiн, оларды пайдалану режимiн айқындау және бөлiнген белдеуде темiржол көлiгiнiң қажетi үшiн жердi пайдалану жөнiндегi қағидалары";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"1. Осы Қорғалатын аймақ жерлерін пайдаланудың өлшемін, режимін белгілеу және жерлерді бөлінген алқаптағы темір жол көлігінің мұқтаждықтары үшін пайдалану жөніндегі қағидалары (бұдан әрі - Қағидалары) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленген.";
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"2. Қағидалары темір жолдарды, темір жол көлігінің басқа объектілерін қауіпсіз пайдалануды, сондай-ақ тасымалдау процесіне қатысушылардың қызметін қамтамасыз ету мақсатында қорғалатын аймақ жерлерін және темір жол көлігінің бөлінген алқаптарын белгілеу мен пайдаланудың тәртібін регламенттейді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"6. Қорғалатын аймақтар шегіндегі жер учаскелерінің жер пайдаланушылар осы Қағидалармен белгіленген шектеулерді ескере отырып, аталған жер учаскесінде шаруашылық қызметтерді жүзеге асырады.";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Шегінде түрлі шаруашылық қызметтердің жүргізілуі жер төсемі мен жасанды құрылыстардың тұрақтылығына ықпал етуі мүмкін қорғалатын аймақтардың өлшемдері мамандандырылған ұйымдар жүзеге асыратын инженерлік зерттеулердің негізінде, Ұлттық инфрақұрылым операторы немесе желі иеленушінің есебінен жүзеге асырылады.";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19. Бөлінген алқаптың шекараларын белгілеу Ұлттық инфрақұрылым операторымен, тармақ иеленушілермен жүзеге асырылады.";
21-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Бөлінген алқап шегінде темір жол жылжымалы құрамы мен темір жол көлігіндегі тасымалдау процесімен байланысты өзге техникалық құралдардың қозғалыс қауіпсіздігін және пайдаланылуын қамтамасыз ету, жолаушылардың өмірі мен денсаулығы үшін жол жүрудің қауіпсіз жағдайларын, экологиялық қауіпсіздікті жасау, инженерлік құрылыстар мен темір жол көлігінің басқа объектілерінің сапалы жұмыс істеуі үшін қажетті жағдайларды жасау мақсатында Ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдау процесіне қатысушылар:";

1. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года № 283-I "Об утверждении Правил открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2969, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 12 августа 2005 года № 147-148) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила открытия и закрытия железнодорожных станций, разъездов для выполнения всех или отдельных операций разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 17 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте".
Правила регулируют отношения между Национальным оператором инфраструктуры, участниками перевозочного процесса и уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сфере железнодорожного транспорта, а также в пределах, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, - межотраслевую координацию (далее – уполномоченный орган).".
2. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 23 июля 2004 года № 284-I "Об утверждении Правил по определению размера, режима пользования землями охранных зон и использования земель для нужд железнодорожного транспорта в полосе отвода" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 2989, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 11 августа 2005 года № 146) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах по определению размера, режима пользования землями охранных зон и использования земель для нужд железнодорожного транспорта в полосе отвода, утвержденных указанным приказом:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 1 вносятся изменения на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 2 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в пункт 6 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Размеры охранных зон, в пределах которых проведение различных видов хозяйственной деятельности может повлиять на устойчивость земляного полотна и искусственных сооружений, определяются на основе инженерных изысканий, осуществляемых специализированными организациями, за счет Национального оператора инфраструктуры или ветвевладельца.";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Обозначение границ полосы отвода осуществляется Национальным оператором инфраструктуры, ветвевладельцами.";
абзац первый пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. В пределах полосы отвода в целях обеспечения безопасности движения и эксплуатации железнодорожного подвижного состава и иных технических средств, связанных с перевозочным процессом на железнодорожном транспорте, создания безопасных для жизни и здоровья пассажиров условий проезда, экологической безопасности, создания необходимых условий для качественного функционирования инженерных сооружений и других объектов железнодорожного транспорта Национальный оператор инфраструктуры, участники перевозочного процесса:";

23 және 24-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Инженерлік коммуникацияларды, жол құбырларын, өтпелерді, байланыс, электр беріліс, мұнай-, газ құбырларын және басқа жер үсті мен жер асты құрылыстарын, сондай-ақ темір жолдарды басып өтетін басқа немесе олардан тікелей жақын жерлерде орналасқан объектілерді салу және пайдалану үшін бөлінген алқап шегінде сервитут мүдделі тұлғаларға Ұлттық инфрақұрылым операторымен, желі иеленушімен келісім бойынша беріледі.
24. Инженерлік коммуникацияларды, жолөткелдерді, өтпелерді, байланыс, электр беру, мұнай-, газ құбырларын, сондай-ақ басқа темір жолдарды кесіп өтетін объектілерді немесе олардан тікелей жақын жерлерде орналасқан құрылыстарды бөлінген белдеу шектерінде орналастыру, салу және пайдалану шарттары мемлекеттік стандарттарға және нормативтік құқықтық актілерге сәйкес олардың иелері мен Ұлттық инфрақұрылым операторы, тармақ иеленуші арасындағы шарттармен белгіленеді.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Бөлінген алқап шегінде қандайда болмаған бір объектіні орналастыруды келісу үшін арыз беруші Ұлттық инфрақұрылым операторына, желі иеленушіге жер учаскесінің өлшемі мен шекаралары белгіленген 1:200-1:1000 масштабындағы жер учаскесінің жобасын, сызбасын, объектінің өлшемін көрсетіп және сол объектінің сызбаларын қоса береді.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"27. Осы Қағидалармен белгілеген талаптарды есепке ала отырып уақытша жер пайдаланушылар бөлінген алқап шегінде олардың тегін пайдалануына берілген жер учаскесін мақсатына сәйкес, темір жол көлігі объектілеріне және қозғалыс қауіпсіздігіне зиян келтірілуіне жол бермей пайдаланады.";
29-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"29. Қорғалатын аймақтар шегіндегі шаруашылық және өзге қызметтің режимін, бөлінген алқап шегінде ғимараттар мен құрылыстарды орналастыру тәртібін сақтауға бақылау жасауды көлік саласындағы уәкілетті орган, Ұлттық инфрақұрылым операторы, желі иеленушілер жүзеге асырады.".
3. "Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсетуді ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2007 жылғы" 28 наурыздағы № 70 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 4619 болып тіркелген, Қазақстан Республикасының Орталық атқарушы және өзге де орталық мемлекеттік органдарының актілер жинағында жарияланған 2007 жылы № 5, 257-құжат) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Локомотивтік тартқыш қызметтерін көрсетуді ұсыну қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Ұлттық инфрақұрылым операторының локомотив жұмысына рұқсаты - магистральдық темір жол желісінде жұмыс істеуге локомотивке және локомотив бригадасына рұқсат беру;";
5), 6) және 7) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 23 и 24 изложить в следующей редакции:
"23. Сервитут в пределах полосы отвода для строительства и эксплуатации инженерных коммуникаций, путепроводов, переездов, линий связи, электропередачи, нефте-, газопроводов, а также других пересекающих железнодорожные пути объектов или находящихся в непосредственной близости от них, представляется заинтересованным лицам по согласованию с Национальным оператором инфраструктуры, ветвевладельцами.
24. Условия размещения, строительства и эксплуатации инженерных коммуникаций, путепроводов, переездов, линий связи, электропередачи, нефте-, газопроводов, а также других пересекающих железнодорожные пути объектов или находящихся в непосредственной близости от них сооружений в пределах полосы отвода определяются договорами между их владельцами и Национальным оператором инфраструктуры, ветвевладельцами в соответствии с государственными стандартами и нормативными правовыми актами.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Для согласования размещения какого-либо объекта в пределах полосы отвода заявитель представляет Национальному оператору инфраструктуры, ветвевладельцу план, схему земельного участка в масштабе 1:200-1:1000 с обозначением размера и границ земельного участка, указанием площади объекта и чертежами этого объекта.";
в пункт 27 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
пункт 29 изложить в следующей редакции:
"29. Контроль за соблюдением режима хозяйственной и иной деятельности в пределах охранных зон, за размещением в пределах полосы отвода зданий и сооружений осуществляют уполномоченный орган в области транспорта, Национальный оператор инфраструктуры и ветвевладельцы.".
3. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 28 марта 2007 года № 70 "Об утверждении Правил предоставления услуг локомотивной тяги" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 4619, опубликованный в Бюллетене нормативных правовых актов центральных исполнительных и иных государственных органов Республики Казахстан, 2007 г., № 5, ст. 257) следующие изменения:
в Правилах предоставления услуг локомотивной тяги, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) разрешение Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива - предоставление допуска локомотиву и локомотивной бригаде для работы на магистральной железнодорожной сети;";
подпункты 5), 6) и 7) изложить в следующей редакции:

"5) локомотив бригадасының қызмет көрсету аймағы - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотив бригадасының үздіксіз жұмыс істеу ұзақтығын белгілеген локомотивтің айналым учаскесінің бөлігі;
6) локомотивтің айналым учаскесі - Ұлттық инфрақұрылым операторы локомотивтің ауысуын белгілеген магистральдық темір жол желісінің станциялармен шектелген бөлігі;
7) локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасы - Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген локомотивтерге арналған техникалық параметрлер және Ұлттық инфрақұрылым операторы мен оператордың локомотивтердің, локомотив бригадаларының магистральдық темір жол желісіндегі жұмысы кезінде өзара іс-қимылының технологиялық тәртібі;";
9-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"9) локомотивті есепке алу - Ұлттық инфрақұрылым операторының автоматтандырылған деректер базасына локомотивтің техникалық паспортының деректерін енгізу;";
14-тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"14) Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығы – тасымалдау процесін ақпараттық қамтамасыз етуді жүзеге асыратын және темір жол көлігін автоматтандырылған басқару жүйесін енгізу, үздіксіз жұмыс істеу және дамыту, сүйемелдеу және пайдалану жөніндегі жұмыстарды қамтамасыз ететін Ұлттық инфрақұрылым операторының бөлімшесі.";
4-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) әрбір локомотив бригадасының Ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысандағы локомотивті басқаруға құқық беретін куәлігінің және локомотивтің жұмыс істеуіне Ұлттық инфрақұрылым операторының рұқсатының болуын қамтамасыз етеді.";
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Оператор тасымалдаушы мен Ұлттық инфрақұрылым операторына мыналарды растайды:
1) меншікті (жалға алынған) локомотивтердің және мотор-вагондық жылжымалы құрамның (МВЖҚ), құжаттардың (темір жол жылжымалы құрамын мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің), оның ішінде Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығында тіркеу құжаттарының болуын;
2) локомотивтік бригадалардың саны туралы анықтаманы (өтілі, локомотивті басқару құқығына куәліктің болуын, Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілеген нысандағы біліктілік сыныбы);
3) локомотивтердің және МВЖҚ-ның техникалық сипаттамаларын (қуаттылығы, конструктивті жылдамдығы, білікке түсетін жүктеме, ток түрі, қауіпсіздік және байланыс аспаптарының, құрылғыларының болуын);
4) техникалық байқауды, техникалық қызмет көрсетуді және локомотивтерді (МВЖҚ) жабдықтауды, жөндеуді жүргізуге арналған материалдық-техникалық базасы туралы немесе осы қызметтерді көрсетуге тиісті рұқсаты (лицензиясы) бар ұйымдармен шарттың болуын;

"5) зона обслуживания локомотивной бригадой – часть участка обращения локомотива, на которой Национальным оператором инфраструктуры установлена продолжительность непрерывной работы локомотивной бригады;
6) участок обращения локомотива – часть магистральной железнодорожной сети ограниченная станциями, на которых Национальным оператором инфраструктуры установлена смена локомотива;
7) технологическая схема использования локомотивной тяги - установленные Национальным оператором инфраструктуры технические параметры к локомотивам и технологический порядок взаимодействия Национального оператора инфраструктуры и оператора при работе локомотивов, локомотивных бригад на магистральной железнодорожной сети;";
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) учет локомотива - внесение данных технического паспорта локомотива в автоматизированную базу данных Национального оператора инфраструктуры;";
подпункт 14) изложить в следующей редакции:
"14) информационно-вычислительный центр Национального оператора инфраструктуры – подразделение Национального оператора инфраструктуры осуществляющее информационное обеспечение перевозочного процесса и обеспечивающее работы по внедрению, бесперебойному функционированию и развитию, сопровождению и эксплуатации автоматизированных систем управления железнодорожным транспортом.";
подпункт 2) пункта 4 изложить в следующей редакции:
"2) у каждой локомотивной бригады свидетельства на право управления локомотивом в форме, установленной Национальным оператором инфраструктуры, и разрешение Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Оператор подтверждает перевозчику и Национальному оператору инфраструктуры:
1) наличие собственных (арендованных) локомотивов и мотор-вагонного подвижного состава (МВПС), документы (свидетельство о государственной регистрации железнодорожного подвижного состава), в том числе регистрации в информационно-вычислительном центре Национального оператора инфраструктуры;
2) справку о количестве локомотивных бригад (стаж, наличие свидетельств на право управления локомотивом, класс квалификации установленной Национальным оператором инфраструктуры формы);
3) технические характеристики локомотивов и МВПС (мощность, конструктивная скорость, нагрузка на ось, род тока, наличие устройств, приборов безопасности и связи);
4) справку о материально–технической базе для производства технического осмотра, технического обслуживания и экипировки, ремонта локомотивов (МВПС) или наличие договоров с организациями, имеющими соответствующее разрешение (лицензию) на оказание данных услуг;

5) айналу пункттерінде локомотивтік бригадалардың демалуы үшін орындар ұсыну бойынша қызмет көрсету жөніндегі ұйымдармен шарттың болуын;
6) локомотивтік бригадалардың қызметкерлеріне рейс алдындағы медициналық тексеру және мерзімдік медициналық куәландыру жүргізуге шарттың болуын.";
6-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) Ұлттық инфрақұрылым операторымен мыналардың:
Ұлттық инфрақұрылым операторының локомотивтің жұмыс істеуіне берген рұқсатының;
ақпараттық қызмет көрсету шартының;
локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасының;
шаруашылық және маневрлік жұмыстарды орындау кезінде локомотивтік тартқыш қызметін көрсету шартының негізінде іс-қимыл жасайды.";
14-тармақтын бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Ұлттық инфрақұрылым операторы оператор мен тасымалдаушыларға және/немесе тасымалдау процесiне өзге де қатысушыларға локомотивтік тартқышты пайдаланудың технологиялық сызбасына сәйкес мынадай:";
15-тармақтын бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Ұлттық инфрақұрылым операторы мыналарды:";
16-тармақта:
5) және 6) тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"5) локомотивтік бригадалардың қызметкерлерін оқытуды, біліктіліктерін көтеруді ұйымдастырады және Ұлттық инфрақұрылым операторының келісуі бойынша оларды аттестаттаудан өткізеді;
6) машинистің бағдарғысын ресімдейді және оның деректерін Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық-есептеу орталығына беруді қамтамасыз етеді;";
17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Локомотивтік тартқыш қызметін орындау барысында локомотив пен локомотив бригадасы жұмысының уақытын есепке алу мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) Ұлттық инфрақұрылым операторы:
локомотивтік тартқыш қызметін орындаудың уақытша кестесін белгілейді;
оператор машинисінің есептік бағдарғы - құжатын тіркейді;
2) оператор:
локомотивтік бригаданың жол жүруі барысында машинистің есептік бағдарғы - құжатын ресімдейді;
жұмысты орындағанан кейін машинист бағдарғысының қосымша данасын Ұлттық инфрақұрылым операторына береді.
18. Локомотив және локомотив бригадасының жұмысын талдау және есепке алуға арналған машинист бағдарғысын ресімдеу және өңдеу тәртібін Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілейді.".
4. "Темір жолдарды сыныптау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 2 ақпандағы № 42 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6785 болып тіркелген, 2011 жылғы 21 шілдедегі № 225 (26646) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темір жолдарды сыныптау қағидасында:
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

5) наличие договоров с организациями по оказанию услуг по предоставлению в пунктах оборота места для отдыха локомотивных бригад;
6) наличие договора на проведение предрейсовых медицинских осмотров и периодических медицинских освидетельствований работников локомотивных бригад.";
подпункт 2) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"2) с Национальным оператором инфраструктуры на основании:
разрешения Национального оператора инфраструктуры на работу локомотива;
договора на оказание информационных услуг;
технологической схемы использования локомотивной тяги;
договора предоставления услуг локомотивной тяги при выполнении хозяйственной и маневровой работы.";
абзац первый пункта 14 изложить в следующей редакции:
"14. Национальный оператор инфраструктуры в соответствии с технологической схемой использования локомотивной тяги предоставляет оператору и перевозчикам и/или иным участникам перевозочного процесса следующую информацию:";
абзац первый пункта 15 изложить в следующей редакции:
"15. Национальный оператор инфраструктуры обеспечивает:";
в пункте 16:
подпункты 5) и 6) изложить в следующей редакции:
"5) организовывает обучение, повышение квалификации и совместно с Национальным оператором инфраструктуры проводит аттестацию работников локомотивных бригад;
6) оформляет маршрут машиниста и обеспечивает передачу данных о маршруте в информационно-вычислительный центр Национального оператора инфраструктуры;";
пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. Учет времени работы локомотива и локомотивной бригады в процессе выполнения услуги локомотивной тяги проводится в следующем порядке:
1) Национальный оператор инфраструктуры:
устанавливает временной график выполнения услуги локомотивной тяги;
регистрирует учетный документ-маршрут машиниста оператора;
2) оператор:
оформляет при поездке локомотивной бригады учетный документ-маршрут машиниста;
передает дополнительный экземпляр маршрута машиниста Национальному оператору инфраструктуры после выполнения работы.
18. Порядок оформления и обработки маршрута машиниста для анализа и учета работы локомотива и локомотивной бригады устанавливается Национальным оператором инфраструктуры.".
4. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 2 февраля 2011 года № 42 "Об утверждении Правил классификации железнодорожных путей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6785, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 21 июля 2011 года, № 225 (26646) следующее изменение:
в Правилах классификации железнодорожных путей, утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:

"4. Темір жолдарына кластарды Ұлттық инфрақұрылым операторы береді.".
5. "Поездар қозғалысымен тікелей байланысты темір жол көлігі қызметкерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақытын есепке алуының ерекшеліктерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 17 ақпандағы № 74 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6859 болып тіркелген, 2011 жылғы 19 мамырда № 206 (26608) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Темiржол көлiгiнiң поездар қозғалысына тiкелей байланысты қызметкердің жұмыс уақытының және демалыс уақытының есепке алынуының ерекшелiктерiн";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Поездар қозғалысымен тікелей байланысты темір жол көлігі қызметкерінің жұмыс уақыты мен демалыс уақытын есепке алуының ерекшеліктерінде:
16-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) 12 сағаттық ұзақтықты жұмыстың типтік графигінің 4 ауысымдық кезекшілігі және 12 сағаттық ұзақтықты жұмыстың 5 ауысымдық кезекшілігі осы Есепке алу ерекшелігінің 1, 2-қосымшаларына сәйкес көзделген жұмыс уақытының айлық, тоқсандық, жарты жылдық нормасын сақтай отырып қызметкерлер өкілдерімен келісуі бойынша Ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотив тартқышының, сондай-ақ тасымалдаушы бекіткен тәулік бойы ауысымдық кезекшілік жағдайында жұмыс істейтін қызметкерлердің жұмыс істеу және демалыс үлгі графиктерін;";
53-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"53. Авариялардың, күйреулердің және табиғи апаттардың салдарларын жоюға бару кезінде тұрақты қызметкерлердің, сондай-ақ олар үшін салдарларды жою негізгі жұмыс болып табылмайтын басқа қызметтердің (жол, сигнал беру және байланыс, энергиямен жабдықтау қызметтері, вагон шаруашылығы, локомотив бригадалары) тартылған қызметкерлерінің жұмыс уақытына жұмыстардың орнына шығу сәтінен бастап Ұлттық инфрақұрылым операторының құрылымдық бөлімшесінің орналасқан жеріне қайтып келу сәтіне дейінгі барлық сағаттар енгізіледі.
Жүру жолындағы жұмыс уақыты кезекшіліктер графигіне сәйкес есептеледі.".
6. "Тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара технологиялық іс-қимыл жасау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 3 наурыздағы № 110 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6865 болып тіркелген, 2011 жылғы 29 сәуірде № 174-177 (26579) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Тасымалдау процесіне қатысушылардың өзара технологиялық іс-қимыл жасау қағидаларында:

"4. Классы железнодорожным путям присваиваются Национальным оператором инфраструктуры.".
5. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 17 февраля 2011 года № 74 "Об утверждении Особенностей учета рабочего времени и времени отдыха работника железнодорожного транспорта, непосредственно связанного с движением поездов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6859, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 31 мая 2011 года, № 172 (26593) следующие изменения:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Особенностях учета рабочего времени и времени отдыха работника железнодорожного транспорта, непосредственно связанного с движением поездов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 16 изложить в следующей редакции:
"1) типовыми графиками работы и отдыха работников, работающих в условиях круглосуточного сменного дежурства, утверждаемых Национальными операторами инфраструктуры и локомотивной тяги, а также перевозчиком, по согласованию с представителями работников с соблюдением месячной, квартальной, полугодовой нормы рабочего времени согласно Типовому графику 4-сменного дежурства с 12-часовой непрерывной продолжительностью работы и Пятисменным графиком дежурств 12 часовой продолжительности, предусмотренных приложениями 1 и 2 к настоящим Особенностям учета;";
пункт 53 изложить в следующей редакции:
"53. При выездах на ликвидацию последствий аварий, крушений и стихийных бедствий, рабочее время постоянных работников, а также привлеченных работников других служб (служб пути, сигнализации и связи, энергоснабжения, вагонного хозяйства локомотивные бригады), для которых ликвидация последствий не является основной работой, включается все часы работы с момента выезда к месту работ до момента возвращения к месту дислокации структурного подразделения Национального оператора инфраструктуры.
Рабочее время в пути следования учитывается согласно графику дежурств.".
6. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 3 марта 2011 года № 110 "Об утверждении Правил технологического взаимодействия участников перевозочного процесса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6865, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 27 апреля 2011 года № 140 (26561) следующие изменения:
в Правилах технологического взаимодействия участников перевозочного процесса, утвержденных указанным приказом:

4, 5, 6, 7 және 8-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушылар, локомотивтік тартым операторы, вагон операторы (контейнер), жолаушылар агенттігі, жолаушылар, жүк жөнелтуші мен жүк алушы арасындағы өзара қатынас Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына, Қазақстан Республикасы теміржол көлігі және халықаралық келісімдермен (шарттармен) сәйкес жасалынған шарттар негізінде жүзеге асырылады.
5. Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушылармен өзара әрекет жасау магистральді теміржол желісін (бұдан әрі – МТЖ) беру кезінде жүзеге асырылады, құрылыстарда, станциялық жолдарда оларды жөндеу және магистральді жолдар бойынша жылжымалы құрамға рұқсат беруді ұйымдастыру.
Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушыға мағлұматтарды береді:
1) МТЖ өткізу қабілеті туралы:
сыныптығы, жүк жолаушылар операциялар үшін мүмкіндігі бар контейнерлер, вагондар іріктемесі көрсетілген станциялар тізімі;
қажетті параметрлері көрсетілген МТЖ схемасы;
жүк поездарының салмақ нормалары;
учаскелер бойынша жүк және жолаушылар қозғалысына жарамды вагондарының саны;
магистральдық және станциялық жолдар бойынша поездар қозғалысы жылдамдығының жарамдылығы;
2) МТЖ локомотив жіберу жағдайы:
поезд жұмыстарын орындау кезінде МТЖ нақты учаскесін қолданылатын локомотивке қойылатын техникалық талаптар;
локомотивті жөндеуге, техникалық қызметке және экипировкаға бағыттау тәртібі;
локомотивтерге орнатылатын қауіпсіздік құралдары мен байланыс типі және параметрлері;
Ұлттық инфрақұрылым операторы тасымалдаушылармен берілген ай сайынғы жүкті тасымалдау жоспарының өтінімі негізінде жүк тасымалдау жоспарының айлық жинақты жобасын дамытады.
6. Тасымалдаушы, тармақ иеленуші, Ұлттық инфрақұрылым операторы, локомотивтік тартым операторы және кірме жолдарда вагондарды беру-әкетуді жүзеге асыру кезінде вагондарды беру-әкету шартына сәйкес өзара іс-қимыл жасайды.
7. Тармақ иеленуші, Ұлттық инфрақұрылым операторы, тасымалдаушы, локомотивтік тартым операторы және контрагент жылжымалы құрамды беру-әкету жөніндегі операцияларды жүзеге асыру кезінде шарт негізінде өзара іс-қимыл жасайды.
8. Тармақ иеленуші және Ұлттық инфрақұрылым операторы кірме жолдар құрылысында және қабысуды келіскен кезде өзара іс-қимыл жасайды.";
10 және 11-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Вагондардың (контейнерлердің) операторы жүк, қызметтік, қызметтік-техникалық вагондарды пайдалану кезінде МТЖ қол жеткізу кезінде Ұлттық инфрақұрылым операторымен өзара іс-қимыл жасайды.

пункты 4, 5, 6, 7 и 8 изложить в следующей редакции:
"4. Взаимодействие между Национальным оператором инфраструктуры, перевозчиком, оператором локомотивной тяги, оператором вагонов (контейнеров), пассажирским агентством, пассажиром, грузоотправителем и грузополучателем осуществляется на основании заключаемых договоров в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан, законодательством Республики Казахстан о железнодорожном транспорте и международными соглашениями (договорами).
5. Взаимодействие Национального оператора инфраструктуры с перевозчиком осуществляется при предоставлении в пользование магистральной железнодорожной сети (далее – МЖС), организации пропуска подвижного состава по магистральным путям и обработке его на станционных путях, сооружениях.
Национальный оператор инфраструктуры предоставляет перевозчику сведения:
1) об имеющейся пропускной способности МЖС:
перечень станций, с указанием классности, возможностей для грузовых, пассажирских операций, сортировки вагонов, контейнеров;
схема МЖС, с указанием необходимых параметров;
весовые нормы грузовых поездов;
допустимое количество вагонов грузового и пассажирского движения по участкам;
допускаемые скорости движения поездов по магистральным и станционным путям.
2) об условиях допуска локомотивов на МЖС:
технические требования к локомотивам, используемым на конкретном участке МЖС при выполнении поездной работы;
порядок направления локомотивов на ремонт, экипировку и техническое обслуживание;
типы и параметры средств безопасности и связи, устанавливаемых на локомотивах.
Национальный оператор инфраструктуры, на основе месячных заявок по плану перевозок груза, представленных перевозчиками, разрабатывает проект сводного месячного плана перевозок грузов.
6. Перевозчик, Национальный оператор инфраструктуры, оператор локомотивной тяги и ветвевладелец взаимодействует при осуществлении подачи-уборки вагонов на подъездные пути в соответствии с договором на подачу-уборку вагонов.
7. Ветвевладелец, Национальный оператор инфраструктуры, перевозчик, оператор локомотивной тяги и контрагент взаимодействуют на договорной основе при осуществлении операций по подаче-уборке подвижного состава.
8. Ветвевладелец и Национальный оператор инфраструктуры взаимодействует при согласовании примыкания и строительстве подъездных путей.";
пункты 10 и 11 изложить в следующей редакции:
"10. Оператор вагонов (контейнеров) при использовании его грузовых, служебных, служебно-технических вагонов взаимодействует с Национальным оператором инфраструктуры при получении доступа на МЖС.

11. Вагондар (контейнерлер) операторы ТПҚ мынадай өзара іс-қимыл жасайды:
1) жүк жөнелтушімен – бұл ретте шарт негізінде тасымалдау құжаттарында вагон иесі ретінде көрсетіледі;
2) тасымалдаушымен - бұл ретте шарттық негізде немесе басқа заңды негізде тасымалдау құжаттарында вагон иесі ретінде көрсетіледі;
3) Ұлттық инфрақұрылым операторымен - Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық жүйесін қолдану шартының негізінде және жүк вагондары ағымдағы ағытпалы жөндеу шартының негізінде.".
7. "Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүру қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 11 наурыздағы № 130 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6865 болып тіркелген, 2011 жылғы 24 мамырдағы № 215-216 (26614) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын, орыс тіліндегі мәтін өзгермейді:
"Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүруінің қағидаларын бекіту туралы";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушы поездарының құрамындағы жылжымалы құрамды тіркеу және оның бағытпен жүру қағидаларында:
4-тармақтын бесінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Жолаушылар поездарының құрамына қызметтік-техникалық вагондарды тіркеу шартын тасымалдаушы немесе Ұлттық инфрақұрылым операторы анықтайды.".
8. "Теміржол өтпелерін пайдалану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2011 жылғы 25 наурыздағы № 168 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6899 болып тіркелген, 2011 жылғы 8 маусымдағы № 79 (1895) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Темір жол өтпелерін пайдалану қағидаларында:
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Өтпелердің жыл сайын Ұлттық инфрақұрылым операторымен жергілікті басқару органдарының, автомобиль жолдары басқармасы органдарының және автомобиль жолдарын күтіп ұстайтын ұйымдардың, жолаушы және басқа автокөлік ұйымдарының, сондай-ақ жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органмен комиссиялық тексерістері жүргізіледі.
6. Өтпелер мен оларға кіреберіс жолдардың жағдайларының пайдалану жарамдылығы Ұлттық инфрақұрылым операторының жыл сайын жүргізетін тексерісімен расталады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Жылжымалы құрамның және көлік құралдарының қозғалыс қауіпсіздігі технологиялық өтетін жерлерде Ұлттық инфрақұрылым операторының келісімі бойынша кәсіпорын қамтамасыз етеді.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

11. Оператор вагонов (контейнеров) взаимодействует с УПП следующим образом:
1) с грузоотправителем - на основании договора, при этом указывается в перевозочных документах как владелец вагонов;
2) с перевозчиком - на договорной основе или иных законных основаниях, при этом указывается в перевозочных документах как владелец вагонов;
3) с Национальным оператором инфраструктуры - на основании договора на пользование информационной системой Национального оператора инфраструктуры и договора на текущий отцепочный ремонт грузовых вагонов.".
7. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 марта 2011 года № 130 "Об утверждении Правил прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6881, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 11 мая 2011 г., № 152 (26573) следующее изменение:
в заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
в Правилах прицепки и курсирования подвижного состава в составе пассажирских поездов, утвержденных указанным приказом:
абзац пятый пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Условия прицепки служебно-технических вагонов в состав пассажирского поезда определяются перевозчиком либо Национальным оператором инфраструктуры.".
8. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 25 марта 2011 года № 168 "Об утверждении Правил эксплуатации железнодорожных переездов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6899, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 8 июня 2011 года № 79 (2069) следующие изменения:
в Правилах эксплуатации железнодорожных переездов, утвержденных указанным приказом:
пункты 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"5. Ежегодно проводятся комиссионные обследования переездов Национальным оператором инфраструктуры с участием представителей местных органов управления, органов управления автомобильными дорогами и организаций, содержащих автомобильные дороги, пассажирских и других автотранспортных организаций, а также с уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения.
6. Пригодность эксплуатации переездов подтверждается контрольными проверками состояния переездов и подходов к ним, проводимыми ежегодно Национальным оператором инфраструктуры.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. Безопасность движения подвижного состава и транспортных средств при технологических проездах обеспечивается предприятием по согласованию с Национальным оператором инфраструктуры.";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Жұмыс істейтін өтпелерді өтпелік сигнал беру құрылғыларымен жабдықтау Ұлттық инфрақұрылым операторы жүзеге асырады.";
12-тармақтың екінші бөлімі мынадай редакцияда жазылсын:
"Жоғарыда аталған жағдайлардан басқа жағдайда ІV санатты өтпелерді қайта ашуға (басқаша шешім қабылдау мүмкіндігі болмаған жағдайда) ішкі істер органдарының, автомобиль жолдары басқармасы органдарының және автомобиль жолын күтіп ұстайтын ұйымның келісімі бойынша Ұлттық инфрақұрылым операторының рұқсатымен рұқсат етіледі. Өтпелер арқылы автобус қозғалысын қайта ашуға өтпе өтпелік сигнал берумен жабдықталған және осы Қағиданың 4-тармағында белгіленген құрамдағы комиссия қорытындысы шығарылған жағдайда Ұлттық инфрақұрылым операторының рұқсатымен жол беріледі.";
13-тармақтың екінші бөлегі мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Тәулік бойы жұмыс істемейтін өтпелердің тізбесін және олардың жұмыс сағаттарын жергілікті өзін-өзі басқару органдарының, жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның және осы өтпе қажет ұйымдарының келісімі бойынша Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілейді.";
14-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Поездар және көлік құралдары қозғалысының қарқындылығын, өтпелер жұмыстарының жағдайын тексеруді және олардың санаттарын қайта қарауды іс жүзіндегі қажеттілігіне қарай, бірақ кемінде жылына 1 рет Ұлттық инфрақұрылым операторы жүзеге асырады. Өтпелердің санаттылығын белгілеу үшін поездар қозғалысының қарқындылығы поездар қозғалысының кестесінен, ал көлік құралдары қозғалысының қарқындылығы – автомобиль жолдарын күтіп ұстауды жүзеге асыратын жол шаруашылығы ұйымдарының мәліметінен, немесе Ұлттық инфрақұрылым операторының хронометраждық бақылауынан алынады. Бұл ретте кезекші қызметкерлердің қызмет көрсетуі, алып тасталынатын немесе қалпына келтірілетін (жаңадан тағайындалатын) өтпелердің тізімі жасалады.";
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жұмыс істеп тұрған өтпелерді жабу, көшіру, жабылған өтпелерді қалпына келтіру жол жүрісі қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен және жергілікті атқарушы органдарының келісуімен Ұлттық инфрақұрылым операторымен жүзеге асырылады.";
18-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"18. Ұлттық инфрақұрылым операторы жоспары бойынша бірінші кезекте ІІ санаттағы, бұдан кейін ІІІ және ІV санаттағы өтпелерде жарықтандырылу деңгейі 5 люксқа дейін жеткізіледі.".
9. "Кірме жолдарды пайдалану қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің м.а. 2011 жылғы 12 мамырдағы № 275 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7020 болып тіркелген, 2011 жылғы 21 шілдедегі № 103 (1919) "Заң газеті" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Кірме жолдарды пайдалану қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"10. Оборудование действующих переездов устройствами переездной сигнализации осуществляется Национальным оператором инфраструктуры.";
часть вторую пункта 12 изложить в следующей редакции:
"Открытие вновь переездов IV категории, кроме перечисленных выше, допускается (если нет возможности найти иное решение) с разрешения Национального оператора инфраструктуры по согласованию с органами внутренних дел, органами управления автомобильной дорогой и организацией, содержащей автомобильную дорогу. Открытие вновь автобусного движения на переездах допускается с разрешения Национального оператора инфраструктуры при условии оборудования переезда переездной сигнализацией и заключения комиссии, состав которой определен в пункте 4 настоящих Правил.";
часть вторую пункта 13 изложить в следующей редакции:
"Перечень переездов, работающих не круглосуточно, и часы их работы устанавливаются Национальным оператором инфраструктуры по согласованию с органами местного самоуправления, уполномоченным органом по обеспечению безопасности дорожного движения и организациями, которым этот переезд необходим.";
пункт 14 изложить в следующей редакции:
"14. Проверка интенсивности движения поездов и транспортных средств, условий работы переездов и пересмотр их категорий производятся Национальным оператором инфраструктуры по фактической потребности, но не реже 1 раза в год. Для установления категорий переездов интенсивность движения поездов берется из графика движения поездов, а интенсивность движения транспортных средств - по данным организаций дорожного хозяйства, осуществляющих содержание автомобильных дорог, или хронометражных наблюдений Национального оператора инфраструктуры. При этом составляется перечень переездов, на которых намечается отмена или восстановление (назначение вновь) обслуживания дежурным работником.";
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"16. Закрытие действующих переездов, перенос, восстановление закрытых переездов осуществляется Национальным оператором инфраструктуры по согласованию с местными исполнительными органами и территориальными подразделениями уполномоченного органа по обеспечению безопасности дорожного движения.";
пункт 18 изложить в следующей редакции:
"18. Уровень освещенности доводится до 5 люкс по планам Национального оператора инфраструктуры в первую очередь переездов II категории, затем III и IV категорий.".
9. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 275 "Об утверждении Правил эксплуатации подъездных путей" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7020, опубликованный в газете "Юридическая газета" от 21 июля 2011 № 103 (2093), следующие изменения:
в Правилах эксплуатации подъездных путей, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:

"1. Осы Кірме жолдарды пайдалану қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Темір жол көлігі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 8 желтоқсандағы заңының (бұдан әрі – Заң) 14-бабы 2-тармағының 19) тармақшасына сәйкес әзірленген және кірме жолдарды пайдалану тәртібін, кірме жолдарға қойылатын талаптарды белгілейді, сондай-ақ кірме жолдарды пайдалану кезінде тармақ иеленуші, контрагент, тасымалдаушы, Ұлттық инфрақұрылым операторы және тасымалдау процесіне өзге де қатысушылардың қарым-қатынасын реттейді.";
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Кірме жол тікелей немесе басқа кірме жолдар арқылы магистральдық және (немесе) станциялық жолдармен жанасады. Кірме жол шекарасы "Кірме жол шекарасы" белгісімен белгіленеді."
Мұндай белгі қою орнын Ұлттық инфрақұрылым операторы жер учаскесіне (кірме жолдарға) жеке меншік құқығына арналған акті негізінде айқындайды.
Кірме жолдын басқа кірме жолға жалғасқан жағдайда "Кірме жол шекарасы" белгісі тармақ иеленушінің келісімімен белгіленеді.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Тармақ иеленуші әрбір кірме жолға мыналардан тұратын құжаттамалар пакетінің екі данасын ресімдейді:
жолдың бойлық пішіні бар техникалық паспорт;
жасанды құрылыстар сызбасы;
мамандандырылған жолдар мен қойма алаңдарын көрсете отырып, тиеу-түсіру (босату) орындары көрсетілген масштабты схема-жоспары.
Құжаттаманың бірінші данасы тармақ иеленушіде қалады, екінші данасын тармақ иеленуші кірме жолдың қызметтеріне шарт жасасқан кезде Ұлттық инфрақұрылым операторына береді.
Жаңа объектілерді пайдалануға енгізгеннен немесе олардың жабылуынан кейін тармақ иеленуші техникалық паспортқа тиісті өзгерістер енгізеді және паспортқа енгізілген барлық өзгерістері туралы хабарлай отырып, техникалық паспорттың бір данасын Ұлттық инфрақұрылым операторына береді. Ұлттық инфрақұрылым операторы жанасу станциясының техникалық-басқару актісіне өзгерістер енгізеді және оған қосымша кірме жолдар ведомосін жасайды."
7, 8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Кірме жолдар уақытша және тұрақты пайдалану үшін ашылады. Салынған кірме жолды тұрақты пайдалануға ашу және мұндай жолға жылжымалы құрамды беру құрамына Ұлттық инфрақұрылым операторының өкілі кіретін комиссия жол пайдалануға қабылдағаннан кейін рұқсат етіледі.
8. Кірме жолды пайдалану тармақ иеленуші әзірлеген және тасымалдау ережесіне сәйкес Ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен кірме жолда қызметтер көрсету және қозғалысты ұйымдастыру тәртібі туралы нұсқаулықтың негізінде жүзеге асырылады.

"1. Настоящие Правила эксплуатации подъездных путей (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 19) пункта 2 статьи 14 Закона Республики Казахстан от 8 декабря 2001 года "О железнодорожном транспорте" (далее – Закон) и определяют порядок эксплуатации подъездных путей, требования к подъездным путям, а также регулируют отношения между ветвевладельцем, контрагентом, перевозчиком, Национальным оператором инфраструктуры.";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Подъездные пути примыкают непосредственно или через другие подъездные пути к магистральным и (или) станционным путям. Граница подъездного пути отмечается знаком "Граница подъездного пути".
Место установки такого знака определяется Национальным оператором инфраструктуры на основании акта на право частной собственности на земельный участок (подъездной путь).
В случае примыкания подъездного пути к другому подъездному пути, знак "Граница подъездного пути" устанавливается по согласованию с ветвевладельцем".;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Ветвевладелец на каждый подъездной путь оформляет два экземпляра пакета документации, состоящего из:
технического паспорта с продольным профилем пути;
чертежей искусственных сооружений;
масштабной схемы-плана с нанесенными на ней местами погрузки-выгрузки (разгрузки), с указанием специализации путей и складских площадей.
Первый экземпляр остается у ветвевладельца, второй экземпляр документации ветвевладелец передает Национальному оператору инфраструктуры при заключении договора на услуги подъездного пути.
После ввода в эксплуатацию новых объектов или их закрытия, ветвевладелец вносит в технический паспорт соответствующие изменения и один экземпляр технического паспорта передает Национальному оператору инфраструктуры, сообщая ему обо всех внесенных в технический паспорт изменениях. Национальный оператор инфраструктуры вносит изменения в техническо-распорядительный акт станции примыкания и составляет приложение к нему - ведомость подъездных путей.";
пункты 7, 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"7. Подъездные пути открываются для постоянной или временной эксплуатации. Открытие для постоянной эксплуатации построенного подъездного пути и подача на такой путь подвижного состава допускаются после принятия в эксплуатацию пути комиссией, в состав которой входит представитель Национального оператора инфраструктуры.
8. Эксплуатация подъездного пути осуществляется на основании инструкции о порядке обслуживания и организации движения на подъездном пути, разрабатываемой ветвевладельцем и утверждаемой Национальным оператором инфраструктуры в соответствии с правилами перевозок.

9. Кірме жолдарды пайдалану қозғалыс қауіпсіздігі мен жылжымалы құрамның, жүктердің, контейнерлердің сақталуына қауіп төндіретін ақаулар анықталған жағдайда мемлекеттік көлік бақылау органының бұзушылықтар туралы акті негізінде оларды жойғанға дейін тоқтатылады.
Уәкілетті органның жазбаша хабарламасы негізінде Ұлттық инфрақұрылым операторы ақауларды жойғанға дейін кірме жолдың осы учаскесіне жылжымалы құрамды беруді және әкетуді тоқтатады.";
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Тармақ иесі Ұлттық инфрақұрылым операторымен, тасымалдаушымен шарты бойынша маневрлік жұмыстарды және вагондарды уақытша орналастыру қызметтерін көрсетеді.
16. Тармақ иесінің локомотивпен кірме жолына қызмет көрсету кезінде вагондар тасымалдаушының локомотивімен Ұлттық инфрақұрылым операторының белгіленген шартымен қабылдау-тапсыру (шығарып тоқтату) жолында береді. Вагондардың одан әрі жүруі, олардың тиеу орындарында орналастыру, түсіру (жүк түсіру) және қабылдау-тапсыру (көрмелі) жолға қайтару тармақ иесінің локомотиві қамтамасыз етеді.
Ұлттық инфрақұрылым операторының, тасымалдаушының локомотивімен кірме жолға қызмет көрсету кезінде вагондар кірме жолға беріледі және кірме жолдан оларға жүк тиеу, түсіру (босату) орындарына осы локомотив әкетеді.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Ұлттық инфрақұрылым операторының немесе тасымалдаушының кінәсі бойынша вагондарды тиеу, түсіру (босату) орындарына, қабылдау-тапсыру (шығарып қою) жолдарына беру уақытының кешіктірілуі вагондарды беру туралы хабарламада көрсетілген уақыттан бастап есептеледі.";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"23. Вагондарды хабарлама бойынша әкеткен жағдайда, сондай-ақ вагондардың кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы әкетуге дайын болмағаны жағдайында жүк жөнелтуші (жүк алушы), тармақ иеленуші алдын ала (вагондарды беруге-әкетуге арналған шартпен белгіленген мерзімдерде) Ұлттық инфрақұрылым операторына, тасымалдаушыға вагондардың әкетуге дайындығының уақыты туралы хабарлайды. Вагондарды хабарлама бойынша әкеткен кезде әкету мерзімі хабарлама тапсырылған кезден бастап есептеледі. Вагондарды кесте бойынша немесе белгіленген интервалдар арқылы әкеткен кезде әкету мерзімі, егер өзге шартта көзделмесе, кестеде немесе интервалда көзделген уақыттан бастап есептеледі.".
10. "Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 19 қазандағы № 709 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8118 болып тіркелген, 2013 жылғы 12 қаңтарда № 16-20 (27959) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықтың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
"вагондар (контейнерлер) операторлары ұсынатын қызметтер тәртiбiн айқындау";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Вагондардың (контейнерлердің) операторы қызметтерін ұсыну қағидаларында:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Эксплуатация подъездных путей приостанавливается при обнаружении неисправностей подъездного пути, угрожающих безопасности движения и сохранности подвижного состава, контейнеров, грузов на основании акта органа государственного транспортного контроля о выявленных нарушениях с указанием сроков, необходимых и достаточных для устранения.
На основании письменного уведомления уполномоченного органа Национальный оператор инфраструктуры прекращает подачу и уборку подвижного состава на данный участок подъездного пути до устранения неисправностей.";
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Ветвевладелец по договору с Национальным оператором инфраструктуры, перевозчиком предоставляет услуги маневровых работ и временного размещения вагонов.
16. При обслуживании подъездного пути локомотивом ветвевладельца вагоны подаются локомотивом перевозчика, Национального оператора инфраструктуры на установленные договором приемосдаточные (выставочные) пути. Дальнейшее продвижение вагонов, расстановка их на места погрузки, выгрузки (разгрузки) и возврат на приемосдаточный (выставочный) путь обеспечиваются локомотивом ветвевладельца.
При обслуживании подъездного пути локомотивом Национального оператора инфраструктуры, перевозчика вагоны подаются на подъездной путь и убираются с подъездного пути к местам их погрузки, выгрузки (разгрузки) данным локомотивом.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Время задержки подачи вагонов по вине Национального оператора инфраструктуры или перевозчика на места погрузки, выгрузки (разгрузки), на приемосдаточные (выставочные) пути исчисляется со времени, указанного в уведомлении о подаче вагонов.";
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случае уборки вагонов по уведомлению, а также в случае неготовности вагонов к уборке по расписанию или через установленные интервалы грузоотправитель (грузополучатель), ветвевладелец предварительно (в сроки, установленные договором на подачу-уборку вагонов) сообщает Национальному оператору инфраструктуры, перевозчику о времени готовности вагонов к уборке. При уборке вагонов по уведомлению срок уборки исчисляется с момента передачи уведомления. При уборке вагонов по расписанию или через установленные интервалы срок уборки исчисляется со времени, предусмотренного расписанием или интервалом, если иное не предусмотрено договором.".
10. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 октября 2012 года № 709 "Об утверждении Правил предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров)" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8118, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 12 января 2013 года № 10-11 (27284-27285), следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного приказа изложить в следующей редакции;
"Об утверждении Правил предоставления услуг операторов вагонов (контейнеров)";
в Правилах предоставления услуг оператора вагонов (контейнеров), утвержденных указанным приказом:
пункт 5 изложить в следующей редакции:

"5. Оператордың қызмет ұсынуы Ұлттық инфрақұрылым операторының ақпараттық қызметтері жүйесін ұсыну шартының және жүк вагондарының ағымдағы ағытпалы жөндеу шартының негізінде Ұлттық инфрақұрылым операторымен өзара іс-қимыл жолымен жүзеге асырылады.";
6-тармақтағы 4) тармақшасының жетінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"магистральдық темір жолдарында вагондарды (контейнерлерді) пайдалану бойынша жедел, статистикалық есептілікті бастапқы есепке алудың жүргізілуін қамтамасыз ету үшін тасымалдаушыға және Ұлттық инфрақұрылым операторына беруді.".
11. "Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, жүктерді тасымалдау туралы және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану туралы есептілікті есепке алуды жүргізу мен беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 2012 жылғы 11 желтоқсандағы № 870 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8281 болып тіркелген, 2013 жылғы 27 тамызға № 198 (28137) "Егемен Қазақстан" газетінде жарияланған), мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, жүктерді тасымалдау туралы және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану туралы есептілікті есепке алуды жүргізу мен беру қағидаларында:
2-тармақта:
8) және 9) - тармақшалар мынадай редакцияда жазылсын:
"8) Ұлттық жолаушылар тасымалдаушы – жолаушыларды, багажды, жүк-багажын, пошта жөнелтілімдерін тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін, бүкіл магистральдық теміржол желісінде поездарды қалыптастыру жоспарын іске асыруды, оның ішінде арнайы және әскери тасымалдаулар бойынша қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;
9) Ұлттық теміржол компаниясы – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған, акцияларының бақылау пакеті ұлттық басқарушы холдингке тиесілі, дамудың жалпы бағыттарын айқындайтын және теміржол көлігі саласында қызметін жүзеге асыратын Ұлттық инфрақұрылым операторы, ұлттық тасымалдаушылар және өзге де үлестес заңды тұлғалар қызметінің бағыттарын үйлестіруді қамтамасыз ететін акционерлік қоғам;";
мынадай мазмұндағы 10-тармақша толықтырылсын:
"10. Ұлттық жүк тасымалдаушы – жүктерді тасымалдау бойынша қызметтер көрсететін, оның ішінде арнайы және әскери тасымалдауларды орындайтын, бүкіл магистральдық теміржол желісінде поездарды қалыптастыру жоспарын іске асыруды қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайтын заңды тұлға;";
3-тармақтың 1) және 2) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:

"5. Предоставление услуг оператора осуществляется путем взаимодействия с Национальным оператором инфраструктуры - на основании договора на оказание информационных услуг системой Национального оператора инфраструктуры и договора на текущий отцепочный ремонт грузовых вагонов.";
абзац седьмой подпункта 4) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"предоставления перевозчику и Национальному оператору инфраструктуры информации для обеспечения ведения первичного учета оперативной, статистической отчетности по использованию вагонов (контейнеров) на магистральных железнодорожных путях.".
11. Внести в приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 11 декабря 2012 года № 870 "Об утверждении Правил ведения учета и представления отчетности о перевозках пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и об использовании подвижного состава при перевозках" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8281, опубликованный в газете "Казахстанская правда" от 27 августа 2013 года № 260 (27534), следующие изменения и дополнение:
в Правилах ведения учета и представления отчетности о перевозках пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и об использовании подвижного состава при перевозках, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 8) и 9) изложить в следующей редакции:
"8) Национальный перевозчик пассажиров – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, оказывающее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузобагажа, почтовых отправлений, обеспечивающее реализацию плана формирования поездов на всей магистральной железнодорожной сети, в том числе по специальным и воинским перевозкам;
9) Национальная железнодорожная компания – созданное по решению Правительства Республики Казахстан акционерное общество, контрольный пакет акций которого принадлежит национальному управляющему холдингу, определяющее общие направления развития и обеспечивающее координацию направлений деятельности Национального оператора инфраструктуры, национальных перевозчиков и иных аффилированных юридических лиц, осуществляющих деятельность в области железнодорожного транспорта.";
дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) Национальный перевозчик грузов – юридическое лицо, определяемое Правительством Республики Казахстан, оказывающее услуги по перевозке грузов, в том числе выполняющее специальные и воинские перевозки, обеспечивающее реализацию плана формирования поездов на всей магистральной железнодорожной сети;";
подпункты 1) и 2) пункта 3 изложить в следующей редакции:

"1) Ұлттық жолаушылар тасымалдаушының, Ұлттық жүк тасымалдаушының, тасымалдаушының, вагондар (контейнерлер) операторының жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, жүктерді тасымалдау көрсеткіштері туралы;
2) локомотивтік тартқыш операторының, Ұлттық жолаушылар тасымалдаушының, Ұлттық жүк тасымалдаушының, тасымалдаушының, вагондар (контейнерлер) операторының тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану көрсеткіштері туралы есепті жүргізу және есептілікті ұсыну тәртібін белгілейді.";
8 және 9-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Ұлттық жолаушылар тасымалдаушы, Ұлттық жүк тасымалдаушы, тасымалдаушы, локомотивтік тартқыш операторы, вагондар (контейнерлер) операторы есепке алуды жүргізудің дұрыстығын және бастапқы есепке алу құжаттарының уақтылы толтырылуын, сондай-ақ бастапқы деректерді Ұлттық темір жол компаниясының автоматтандырылған жүйелеріне ұсынудың толықтығын, дұрыстығын және уақтылығын қамтамасыз етеді.
9. Ұлттық темір жол компаниясының автоматтандырылған жүйелеріне Ұлттық жолаушылар тасымалдаушы, Ұлттық жүк тасымалдаушы, тасымалдаушының, вагондар (контейнерлер) операторының берген жолаушыларды, багажды, жүк-багажды және локомотивтік тартқыш операторы ұсынған жүктерді тасымалдау көрсеткіштері туралы бастапқы деректердің және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану көрсеткіштері туралы бастапқы деректердің негізінде Ұлттық темір жол компаниясы жолаушыларды, багажды, жүк-багажды, жүктерді тасымалдау және тасымалдау кезінде жылжымалы құрамды пайдалану көрсеткіштері туралы есептілікті автоматтандырылған режимде қалыптастырады.".
12. "Магистральдық теміржол желiсiн пайдалану қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 27 наурыздағы № 366 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11257 болып тіркелген, 2015 жылғы 22 маусымда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толыктырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Магистральдық темiржол желiсін пайдалану қағидаларында:
2-тармақтың 12)-тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"12) магистральдық теміржол желісінің қызметін көрсетуге арналған шарт (бұдан әрі – шарт) – "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 8) тармақшасына сәйкес табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілген магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған үлгі шартқа сәйкес тасымалдаушы мен ұлттық инфрақұрылым операторы арасында жасалған магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарт;";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"1) о показателях перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов Национальным перевозчиком пассажиров, Национальным перевозчиком грузов, перевозчиком, оператором вагонов (контейнеров);
2) о показателях использования подвижного состава при перевозках оператором локомотивной тяги, Национальным перевозчиком пассажиров, Национальным перевозчиком грузов, перевозчиком, оператором вагонов (контейнеров).";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Национальный перевозчик пассажиров, Национальный перевозчик грузов, перевозчик, оператор локомотивной тяги, оператор вагонов (контейнеров) обеспечивают достоверность ведения учета и своевременность заполнения первичных учетных документов, а также полноту, достоверность и своевременность представления первичных данных в автоматизированные системы Национальной железнодорожной компании.
9. На основании первичных данных о показателях перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа и грузов, представленных Национальным перевозчиком пассажиров, Национальным перевозчиком грузов, перевозчиком, оператором вагонов (контейнеров) и первичных данных о показателях использования подвижного состава при перевозках, представленных оператором локомотивной тяги, Национальным перевозчиком, перевозчиком, оператором вагонов (контейнеров) в автоматизированные системы Национальной железнодорожной компании, Национальная железнодорожная компания формирует в автоматизированном режиме отчетность о показателях перевозок пассажиров, багажа, грузобагажа, грузов и использования подвижного состава при перевозках.".
12. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 марта 2015 года № 366 "Об утверждении Правил пользования магистральной железнодорожной сетью" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11257, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 22 июня 2016 года) следующие изменения и дополнения:
в Правилах пользования магистральной железнодорожной сетью, утвержденных указанным приказом:
подпункт 12) пункта 2 изложить в следующей редакции:
"12) договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети (далее – договор) – договор на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, заключенный между перевозчиком и национальным оператором инфраструктуры согласно типовому договору на оказание услуг магистральной железнодорожной сети, утверждаемый уполномоченным органом, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий в соответствии с подпунктом 8) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях";";
пункт 6 изложить в следующей редакции:

"6. Тасымалдаушының магистралдық теміржол желісінің көрсеткен қызметтері үшін ақы "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 13-бабы 1-тармағының 4) тармақшасына сәйкес табиғи монополияларды реттеу салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілген тарифтер бойынша жүргізіледі.";
7-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қолжетімділік осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте және "Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабы 3) тармақшасына сәйкес табиғи монополиялар салаларындағы басшылықты жүзеге асыратын уәкілетті органмен бекітілген Табиғи монополиялар саласындағы реттеліп көрсетілетін қызметтерге (тауарларға, жұмыстарға) қол жеткізудің тең жағдайларын ұсыну қағидаларына сәйкес ұсынылады:";
19-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
19. Тасымалдаушы ұлттық инфрақұрылым операторына осы Қағидаларға 2, 3, 4 және 5 қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтінім береді, оған мынадай құжаттар және ақпарат қоса беріледі:
1) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша тасымалдаушының поездарды қалыптастыру жоспарының жобасы;
2) ұлттық инфрақұрылым операторы бекіткен нысан бойынша поездар қозғалысының кестесі мен графигінің жобасы;
3) жоспарланып отырған тасымалдардың жылдық көлемдері (графиктің әр тармағы үшін тоқсандар мен айлар бойынша бөлу арқылы);
4) бағыттар бөлінісінде айлар бойынша бөлінген өткен жылғы жүк тасымалдау көлемдері;
5) Жылжымалы құрамды және оның кепілін мемлекеттік тіркеу қағидасында бекітілген жылжымалы құрам түрінде мемлекеттік тіркеу куәлігі туралы көрсетілген Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 26 наурыздағы № 333 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 90591, 2015 жылғы 18 маусымдада "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі жарияланған);
6) жылжымалы құрамға меншік құқығын немесе пайдалану құқығын растайтын құжат;
7) жылжымалы құрамға техникалық қызмет көрсету және оны жөндеу базасының болуы туралы құжат немесе мұндай база болмаған кезде жөндеу жұмыстарын жүргізуге арналған шарт (шарттар);
8) тасымалдау жоспарланған жылжымалы құрамның:
түрі мен тиесілігі;
тасымалдау жоспарланған вагондардың саны;
тасымалдауды қамтамасыз ету үшін тасымалдаушы көздеген локомотивтердің үлгілері мен сипаттамалары көрсетілген тізбесі;

"6. Оплата перевозчиком за оказанные услуги магистральной железнодорожной сети производится по тарифам, утвержденными уполномоченным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий в соответствии с подпунктом 4) пункта 1 статьи 13 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях".";
первый абзац пункта 7 изложить в следующей редакции:
"7. Доступ к услугам магистральной железнодорожной сети предоставляется в порядке, установленном настоящими Правилами и в соответствии с Правилами предоставления равных условий доступа к регулируемым услугам (товарам, работам) в сфере естественных монополий, утверждаемые уполномоченным органом, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий согласно подпункту 3) статьи 7 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях", исходя из:";
пункт 19 изложить в следующей редакции:
"19. Перевозчик подает национальному оператору инфраструктуры заявку по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которой прилагаются следующие документы по форме, согласно приложениям 2, 3, 4 и 5 к настоящим Правилам, и информация:
1) проект плана формирования поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
2) проект расписания и графика движения поездов перевозчика по форме, утвержденной национальным оператором инфраструктуры;
3) планируемые годовые объемы перевозок (с разбивкой по кварталам и месяцам для каждой нитки графика) согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
4) объемы перевозок за предшествующий год с разбивкой по месяцам в разрезе по направлениям согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
5) свидетельство о государственной регистрации подвижного состава по форме, указанной в Правилах государственной регистрации подвижного состава и его залога, утвержденных приказом исполняющего обязанности Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 333 (зарегистрирован в реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 90591, опубликован в информационно-правовой системе "Әділет" от 18 июня 2015 года);
6) документ, подтверждающий право собственности или право пользования подвижным составом;
7) документ о наличии базы технического обслуживания и ремонта подвижного состава или при отсутствии такой базы, договора (договоров) на проведение ремонтных работ;
8) перечень подвижного состава, планируемого к перевозке, согласно приложению 4 к настоящим Правилам, с указанием:
вида и принадлежности;
количества вагонов, планируемых к перевозке;
типов и характеристик локомотивов, предусмотренных перевозчиком для обеспечения перевозок;

9) тасымалдау қызметін жүзеге асыру үшін ұлттық инфрақұрылым операторына ақпарат беру және алмасу үшін қажетті тасымалдау құжаттарын (вагон парақтары және анықтама қағаздары) жасау және өңдеудің техникалық мүмкіндігінің болуын растайтын ақпарат (бірінші басшының немесе оны алмастыратын адамның қолы қойылған хат) не болмаса мұндай мүмкіндігі бар тасымалдаушымен жасалған шарт;
10) жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асырған жағдайда:
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 16 мамырдағы Заңына сәйкес жүктерді тасымалдау бойынша қызметті жүзеге асыруға лицензияның көшірмесі;
тасымалданатын жүктердің түрлері туралы ақпарат;
11) әлеуметтік мәні бар қатынастар бойынша жолаушылар тасымалдары жөніндегі қызметті жүзеге асырған жағдайда, әлеуметтік мәні бар облысаралық қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыратын тасымалдаушыларды айқындау жөніндегі ашық тендердің қорытындылары туралы хаттамадан үзінді көшірме немесе әлеуметтiк мәні бар қатынастар бойынша теміржол жолаушылар тасымалын жүзеге асыруына байланысты шығыстарын ұзақ мерзімді субсидиялау бойынша уәкілетті органмен жасасқан шарттың көшірмесі;
12) магистральдық теміржол желісі орналасқан аумақта орналасқан заңды тұлғаны немесе филиалды мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы анықтама немесе куәлік;
13) Мемлекеттік кірістер органдарында жүргізілетін есеп бойынша, берешегінің жоқтығы (бар болуы) туралы мәлімет. Егер, мәліметтерде берешек көрсетілген жағдайда, берілген берешектің құрылу мерзімдерін растайтын құжаттарды қоса беру қажет.;
14) Қазақстан Республикасының сақтандыру және сақтандыру қызметі туралы заңнамасына сәйкес жасалған теміржол көлігін, жүктерді және азаматтық-құқықтық жауапкершілікті сақтандыру шарттары;
15) соңғы аудиторлық тексеру есебінің көшірмесі және оған қосымша;
16) жоспарланып отырған қызметтер көлемі құнының 0,1 %-ына (оннан бір пайызына) тең мөлшерде инфрақұрылымға қол жеткізуді беруге арналған өтінімнің ақшалай қамтамасыз етілуі (не болмаса аталған сомаға банк кепілдемесі);
17) шартқа қол қою құқығына сенімхат, егер заңды тұлғаның өкілі ретінде бірінші басшы немесе бірінші басшының міндетін атқарушы тұлға болмаған жағдайда, осы шартқа қол қою кезінде сенім білдірілген тұлға өкілдік етеді;
18) локомотив бригадаларының біліктілігі және олардың қызмет көрсету учаскелерінің жоспарлары мен бейімдерін білуі туралы ақпарат.
Қағидалардың осы тармағының 16) тармақшасында белгіленген талап вагондық жөнелтілімдерді жүзеге асыратын тасымалдаушыға қолданылмайды.

9) информация (письмо, подписанное первым руководителем или лицом его заменяющим), подтверждающая наличие технической возможности составления и обработки перевозочных документов (вагонные и натурные листы), необходимых для передачи и обмена информацией с национальным оператором инфраструктуры для осуществления перевозочной деятельности либо договор с перевозчиком, имеющим такую возможность;
10) в случае осуществления деятельности по перевозке грузов:
копия лицензии на осуществление деятельности по перевозке грузов полученной в соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях";
информация о видах перевозимых грузов;
11) в случае осуществления деятельности по перевозке пассажиров по социально значимым сообщениям выписка из протокола об итогах открытого тендера по определению перевозчиков, осуществляющих железнодорожные пассажирские перевозки по социально значимым межобластным сообщениям, или копия договора с уполномоченным органом на долгосрочное субсидирование расходов перевозчика, связанных с осуществлением перевозок пассажиров по социально значимым сообщениям;
12) справка или свидетельство о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица либо филиала на территории нахождения магистральной железнодорожной сети;
13) сведения об отсутствии (наличии) задолженности, учет по которым ведется в органах государственных доходов. В случае, если в сведениях указана задолженность, необходимо приложить документы, подтверждающие сроки образования данной задолженности;
14) договоры страхования железнодорожного транспорта, грузов и гражданско-правовой ответственности, заключенные со страховой организацией в соответствии с законодательством Республики Казахстан о страховании и страховой деятельности;
15) копия отчета последней аудиторской проверки и приложения к нему;
16) денежное обеспечение заявки в размере, равном 0,1% (ноль целых одна десятая процента) от стоимости планируемого объема услуг (либо банковская гарантия на указанную сумму);
17) доверенность на право подписания договора, в случае, если представителем юридического лица выступают не первый руководитель или лицо, исполняющее обязанности первого руководителя, при подписании данного договора представляет доверенное лицо;
18) информация о квалификации локомотивных бригад и знании ими плана и профиля участков обслуживания согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Требование, установленное подпунктом 16) настоящего пункта Правил, не распространяется на перевозчика, осуществляющего повагонные отправки.

Осы қағидалардың 19-тармағының 1 және 2 тармақшаларында көрсетілген тасымалдаушының поездарды ұйымдастыру жоспар жобасының, поездар қозғалысының кесте және тізбе жобаларының үлгілері Ұлттық инфрақұрылым операторының ресми интернет-ресурсында орналастырылады.";
қосымша осы тізбенің 1-қосымшасына сәйкес редакцияда жазылсын;
осы Тізбенің 2, 3, 4 және 5-қосымшаларына сәйкес 2, 3, 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын;".
13. "Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 545 бұйрығы (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13714, 2016 жылғы 23 тамызда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесі жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Жолаушыларды, багажды, жүктерді, жүк-багажды және почта жөнелтілімдерін тасымалдау қағидаларында:
217-тармақтың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Негізгі жөнелтіліммен келе жатқан жүк құжаты мен жол тізімдемесінің "Жол жүру барысындағы белгілер" бағанында ағытылған вагонның (вагондардың) нөмірі, ағыту станциясының атауы, ағыту себебі, жалпы нысанды актінің нөмірі және оның жасалған күні көрсетіліп, белгі соғылады. Енгізілген деректер станцияның тиісті қызметкерінің қолымен және күнтізбелік мөрқалыппен куәландырылады. Жүк құжатында (жол тізімдемесінде) орын жетіспегенде, жол жүру барысында ағытылған вагондар туралы мәліметтер жүк қағазының мөлшеріне тең болатын қосымша парақтарға жазылады. Аталған парақтардың жоғарғы бөлігінде "№___ жүк құжатына (жол тізімдемесіне) № ___ қосымша парақ" деп жазылады. Қосымша парақтар жүк құжатына және жол тізімдемесіне қыстырылады. Жүк қағазының "(Ұлттық инфрақұрылым операторының белгілері" бағанында "Ағытылған вагондар туралы деректердің жалғасын № ___ қосымша парақтан қара" деген жазба жасалады.";
248-тармақтың төртінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"Келіспеушіліктер хаттамасын қарағаннан кейін БТП-ға тасымалдаушы немесе Ұлттық инфрақұрылым операторы қол қояды.";
376-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) бір түсіру (босату) станциясына бір немесе бірнеше жүк алушылар адресіне (жүктерді маршруттармен қабылдау үшін қажет техникалық жайластырулары бар мұндай станциялар мен жүк алушылардың тізбесін Ұлттық инфрақұрылым операторы белгілейді) тағайындалған вагондардан құрастырылған тура маршруттарға;";
4) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"4) іс-әрекеттер аудандарының осы пункттері (маршруттарды тарату пункттерінің және олардың іс-әрекеттері аудандарының тізбесі Ұлттық инфрақұрылым операторымен белгіленеді) үшін белгіленген шектерде түсіру (босату) станциялары және жүк алушылар бойынша вагондарды адрестерге жіберу жүргізілетін тарату пункттері маршруттарына;";

При этом, образцы форм проекта плана формирования поездов перевозчика и проекта расписания и графика движения поездов перевозчика, указанных в подпунктах 1), 2) пункта 19 настоящих Правил, размещаются на официальном интернет ресурсе Национального оператора инфраструктуры.";
приложение 1 изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему Перечню;
дополнить приложениями 2, 3, 4, 5 согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к Настоящему перечню.".
13. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 30 апреля 2015 года № 545 "Об утверждении Правил перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13714, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" от 23 августа 2016 года) следующие изменения:
в Правилах перевозок пассажиров, багажа, грузов, грузобагажа и почтовых отправлений, утвержденных указанным приказом:
часть вторую пункта 217 изложить в следующей редакции:
"В графе "Отметки в пути следования" накладной и дорожной ведомости, которые следуют с основной отправкой, делается отметка с указанием номера отцепленного вагона (вагонов), наименования станции отцепки, причины отцепки, номера акта общей формы и даты его составления. Внесенные данные заверяются подписью соответствующего работника станции и календарным штемпелем. При недостатке места в накладной (дорожной ведомости) сведения об отцепленных в пути следования вагонах заносятся в дополнительные листы размером, равным размеру накладной. В верхней части указанных листов записывается: "Дополнительный лист №__ к накладной (дорожной ведомости) №__". Дополнительные листы прикрепляются к накладной и дорожной ведомости. В графе "Отметки Национального оператора инфраструктуры" накладной делается запись "Продолжение данных об отцепленных вагонах смотри в дополнительном листе №__".";
часть четвертую пункта 248 изложить в следующей редакции:
"После рассмотрения протокола разногласий ЕТП подписывается перевозчиком или Национальным оператором инфраструктуры.";
в пункте 376:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) прямые маршруты, сформированные из вагонов назначением на одну станцию выгрузки (разгрузки) в адрес одного или нескольких грузополучателей (перечень таких станций и грузополучателей, имеющих необходимые технические обустройства для приема грузов маршрутами, устанавливается Национальным оператором инфраструктуры);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
4) маршруты в пункты распыления, где производится заадресовка вагонов по станциям выгрузки (разгрузки) и грузополучателям в пределах, установленных для этих пунктов районов действий (перечень пунктов распыления маршрутов и районов их действия устанавливается Национальным оператором инфраструктуры);";

29, 30-қосымшалары осы Тізбенің 6, 7-қосымшасыларына сәйкес редакцияда жазылсын.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесіне
1-қосымша
Магистральдық теміржол
желісін пайдалану қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділікті беруге арналған өтінім
_____________ жылдан ________________________________ жылға дейін № ________
Ұлттық инфрақұрылым операторы
__________________________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
Тасымалдаушы ____________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері немесе Т.А.ӘА.)
Төлеуші __________________________________________________________________
(атауы, заңды мекенжайы, банк деректемелері)
Магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарттың
нөмірі ____________________________________________________________________
Төлеушінің коды ___________________________________________________________
Қатынас түрі ______________________________________________________________
Осы Магистральдық теміржол желісіне қолжетімділікті беруге арналған өтініммен тасымалдаушы, өзінің:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген талаптарға сәйкес екендігін;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын сақтауға міндеттенетіндігін;
3) магистральдық теміржол желісі қызметтерін көрсетуге арналған шарттың елеулі талаптарын және магистральдық теміржол желісі учаскелерінің техникалық ерекшеліктерінің талаптарын қабылдайтындығын;
4) Магистральдық теміржол желісін пайдалану қағидаларының талаптарына сәйкес оған бөлінген өткізу қабілетінің бөлігін пайдаланатындығын;
5) қауіпті жүктерді тасымалдауды реттейтін құқықтық актілерден
тағындайтын талаптармен танысқанын және, егер ол өткізу қабілетін
қауіпті жүктерді тасымалдау үшін қолдануға ниетті болса, өткізу
қабілетін пайдаланған кезде оларды сақтауға міндеттенетіндігін;
6) банкрот болып табылмайтындығын;
7) оған өткізу қабілетінің үлесін бөлу үшін құқықтық кедергілердің жоқ екендігін;
8) тасымалдау процесін ұйымдастыру кезінде тасымалдаушының қозғалыс қауіпсіздігі жөніндегі талаптарды сақтауын қамтамасыз ету;
қоршаған ортаны қорғау саласында Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген талаптарды және санитариялық-эпидемиологиялық нормаларды тасымалдаушының сақтауын
қамтамасыз ету;
магистральдық теміржол желісі қызметтеріне қол жеткізу
басымдылығы бөлігінде магистральдық теміржол желісі қызметтерін
көрсетуге арналған шарт бойынша міндеттемелерді қамтамасыз ету
кепілдіктерін беретіндігін растайды.
Осымен өтінімге қоса берілген құжаттардың (ақпараттың)
толықтығын және дұрыстығын растаймын.
М.О. Тасымалдаушы ____________________ күні ___________ жылы
(уәкілетті өкілдің Т.А.ӘА., қолы)
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрлігінің және Қазақстан
Республикасы Инвестициялар
және даму министрлігінің
өзгерістер мен толықтырулар
енгізілетін кейбір
бұйрықтарының тізбесінің
2-қосымша
Магистральдық теміржол
желісін пайдалану қағидаларына
2-қосымша
Нысан

приложения 29 и 30 изложить в редакции согласно приложениям 6, 7 к настоящему Перечню.
Приложение 1
к Перечню некоторых приказов
Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 1
к Правилам пользования магистральной
железнодорожной сетью
Форма
Заявка на предоставление
права доступа к магистральной железнодорожной сети
на период с _____________________ г. по ______________________ г. № _________________
Национальный оператор инфраструктуры
_______________________________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты
Перевозчик______________________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты или Фамилия Имя Отчество)
Плательщик_____________________________________________________________________
(наименование, юридический адрес, банковские реквизиты)
Номер договора на оказание услуг магистральной железнодорожной сети ________________
Код плательщика ________________________________________________________________
Вид сообщения __________________________________________________________________
Настоящей заявкой на предоставление доступа к магистральной
железнодорожной сети перевозчик подтверждает, что он:
1) соответствует требованиям, предусмотренным законодательством
Республики Казахстан;
2) обязуется соблюдать требования законодательства Республики Казахстан;
3) принимает существенные условия договора на оказание услуг магистральной
железнодорожной сети и требования технических спецификаций участков магистральной
железнодорожной сети;
4) будет использовать выделенную ему часть пропускной способности в соответствии
с требованиями Правил пользования магистральной железнодорожной сети;
5) ознакомлен с требованиями, вытекающими из правовых актов, регулирующих
перевозку опасных грузов, и обязуется их соблюдать при использовании пропускной
способности для перевозки опасных грузов, если он намерен использовать пропускную
способность для перевозки опасных грузов;
6) не является банкротом;
7) у него отсутствуют правовые препятствия для выделения ему доли пропускной
способности;
8) дает гарантии обеспечения обязательств по договору на оказание услуг
магистральной железнодорожной сети в части:
обеспечения соблюдения перевозчиком требований по безопасности
движения при организации перевозочного процесса;
обеспечения соблюдения перевозчиком установленных законодательством
Республики Казахстан требований нормативов в области охраны окружающей среды и
санитарно-эпидемиологических норм;
приоритетности доступа к услугам магистральной железнодорожной сети.
Настоящим подтверждаю полноту и достоверность прилагаемых к заявке документов
(информации).
М.П. Перевозчик ______________________________ дата ________________ г.
(Фамилия Имя Отчество, подпись уполномоченного представителя)
Приложение 2
к Перечню некоторых приказов
Министерства транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
и Министерства по инвестициям и развитию
Республики Казахстан,
в которые вносятся изменения и дополнения
Приложение 2
к Правилам пользования
магистральной железнодорожной сетью
Форма