Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы, еңбек қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыздар ретінде тіркеу және есептен шығару қағидалары мен жағдайларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің м.а. 2017 жылғы 29 қыркүйектегі № 320 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 10 қазанда № 15865 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2023 жылғы 2 маусымдағы № 197 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 02.06.2023 № 197 (01.07.2023 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 16-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыздар ретінде тіркеу және есептен шығару қағидалары мен жағдайлары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Халықты жұмыспен қамту және еңбек нарығын дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде қағаз және электрондық түрдегі оның көшірмесін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылауды өзіме қалдырамын.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрінің
міндетін атқарушы
Б. Нұрымбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Бас прокуроры
______________ Ж. Асанов

Об утверждении Правил и случаев регистрации и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность
Приказ и.о. Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 29 сентября 2017 года № 320. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2017 года № 15865. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 2 июня 2023 года № 197.
Сноска. Утратил силу приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 02.06.2023 № 197 (вводится в действие с 01.07.2023).
В соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О занятости населения" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить Правила и случаи регистрации и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту занятости населения и развития рынка труда в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридический службы сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа оставляю за собой.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
Б. Нурымбетов
СОГЛАСОВАН
Генеральный прокурор
Республики Казахстан
______________ Ж. Асанов

2017 жылғы 12 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
______________Е. Біртанов
2017 жылғы 13 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_____________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 14 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі
_____________ С. Жасұзақов
2017 жылғы 15 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметінің бастығы
______________А. Күреңбеков
2017 жылғы 15 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік қызмет істері және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігінің төрағасы
______________ Қ. Қожамжаров
2017 жылғы 14 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы "Сырбар"
сыртқы барлау қызметінің
директоры __________ Ғ. Байжанов
2017 жылғы 14 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің
төрағасы_________ К. Мәсімов
2017 жылғы 15 қыркүйек
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________ Қ. Қасымов
2017 жылғы 18 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
міндетін атқарушының
2017 жылғы 29 қыркүйектегі
№ 320 бұйрығына
қосымша
Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары
қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек
қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыздар ретінде тіркеу және есептен
шығару қағидалары мен жағдайлары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыздар ретінде тіркеу және есептен шығару қағидалары мен жағдайлары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халықты жұмыспен қамту туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 16-бабы 1-тармағына сәйкес әзірленді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидалар әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды (бұдан әрі – отбасы мүшелері) жұмыссыздар ретінде тіркеу мен есептен шығару тәртібі мен жағдайларын айқындайды.
3. Осы Қағидаларда мынадай негiзгi ұғымдар пайдаланылады:
1) арнаулы мемлекеттік органдар − Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету күштерінің құрамдас бөлігі болып табылатын, Қазақстан Республикасының ұлттық қауіпсіздігіне қатер төнуіне жол бермеу мақсатында барлау және қарсы барлау қызметін, сондай-ақ күзетілетін адамдар мен объектілердің қауіпсіздігін қамтамасыз етуге бағытталған құқықтық, ұйымдастырушылық, жедел-іздестіру және техникалық шаралар кешенін жүзеге асыратын мемлекеттік органдар;

12 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
______________ Е. Биртанов
13 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
14 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр обороны
Республики Казахстан
______________ С. Жасузаков
15 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Начальник Службы государственной
охраны Республики Казахстан
______________ А. Куренбеков
15 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по делам государственной службы
и противодействию коррупции
______________ К. Кожамжаров
14 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Директор Службы внешней разведки
Республики Казахстан "Сырбар"
______________ Г. Байжанов
14 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Председатель комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
______________ К. Масимов
15 сентября 2017 года
СОГЛАСОВАН
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
______________ К. Касымов
18 сентября 2017 года
Приложение к
приказу исполняющего
обязанности
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 29 сентября 2017 года № 320
Правила
и случаи регистрации, и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и случаи регистрации, и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 1 статьи 16 Закона Республики Казахстан "О занятости населения".
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Правила определяют порядок и случаи регистрации, и снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность (далее – члены семей).
3. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) специальные государственные органы – непосредственно подчиненные и подотчетные Президенту Республики Казахстан государственные органы, являющиеся составной частью сил обеспечения национальной безопасности Республики Казахстан, осуществляющие разведывательную и контрразведывательную деятельность, а также комплекс правовых, организационных, оперативно-розыскных и технических мер, направленных на обеспечение безопасности охраняемых лиц и объектов, в целях предотвращения угроз национальной безопасности Республики Казахстан;

2) Әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі − Қор) − аударымдар мен жарналарды шоғырландыруды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
3) алып тасталды – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4) жұмыссыздар − жұмыспен қамтылған халыққа жатпайтын, жұмыс іздеп жүрген және еңбек етуге дайын адамдар;
5) құқық қорғау органы − адам мен азаматтың құқықтары мен бостандықтарының, жеке және заңды тұлғалардың, мемлекеттің заңды мүдделерінің сақталуы мен қорғалуын қамтамасыз ететін, өз құзыретіне сәйкес қылмыстылыққа және өзге де құқық бұзушылықтарға қарсы іс-қимыл жөніндегі мемлекеттің саясатын іске асыратын, заңдылықты қамтамасыз ету мен қоғамдық тәртіпті қолдау, құқық бұзушылықтарды анықтау, алдын алу, жолын кесу, тергеу, қылмыстық істер бойынша сот шешімдерін атқару жөнінде арнаулы өкілеттіктер берілген мемлекеттік орган.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2 тарау. Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары
қызметшілерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек қызметін
жүзеге асырмайтын адамдарды тіркеу тәртібі
4. Әскери қызметшілер, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының қызметкерлері (бұдан әрі – қызметкерлер) отбасы мүшелерін жұмыссыз ретінде тіркеу туралы ерікті нысандағы жазбаша өтінішпен және отбасы мүшелерінің тізімін қоса кадрлық қамтамасыз ету және кадрлық саясат (бұдан әрі – кадр бөлімшелері) функцияларын жүзеге асыратын Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдарының бөлімшелеріне жүгінеді.
5. Кадр бөлімшелері қызметкерлердің өтініштері негізінде отбасы мүшелерінің тізімдерін қалыптастырады.
6. Қызметкерлерден өтініштері келіп түскен күннен бастап екі жұмыс күні ішінде кадрлық бөлімшелер Қордың ақпараттық жүйесіне отбасы мүшелерінің "жұмыс істемейтін" деген ағымдағы статусын көрсете отырып олардың дербес деректерін (жеке сәйкестендіру нөмірі) енгізеді.

2) Фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, предусмотренных договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
3) исключен приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования);
4) безработные – лица, не относящиеся к занятому населению, ищущие работу и готовые трудиться;
5) правоохранительный орган – государственный орган, обеспечивающий соблюдение и защиту прав и свобод человека и гражданина, законных интересов физических и юридических лиц, государства, реализующий политику государства по противодействию преступности и иным правонарушениям в соответствии со своей компетенцией, наделенный специальными полномочиями по обеспечению законности и поддержанию общественного порядка, выявлению, предупреждению, пресечению, расследованию правонарушений, исполнению судебных решений по уголовным делам.
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным приказом Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок регистрации в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность
4. Военнослужащие, сотрудники специальных государственных и правоохранительных органов (далее – сотрудники) обращаются с письменным заявлением (в произвольной форме) о регистрации членов семей в качестве безработных и приложением списков членов семей в структурные подразделения Министерства обороны Республики Казахстан, специальных государственных и правоохранительных органов, осуществляющие функции кадрового обеспечения и кадровой политики (далее – кадровые подразделения).
5. На основании заявлений сотрудников кадровые подразделения формируют списки членов семей.
6. В течение двух рабочих дней со дня поступления заявлений от сотрудников, кадровые подразделения вносят в информационную систему Фонда персональные данные (индивидуальный идентификационный номер) членов семей с указанием их текущего статуса "неработающий".

7. Қор енгізілген мәліметтердің негізінде міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру шеңберінде отбасы мүшелерінің пайдасына жарналардың болуын тексереді.
8. Қордың ақпараттық жүйесі автоматты режимде "жұмыс істемейтін" деген ағымдағы статуспен отбасы мүшелерінің тізімдерін қалыптастырады және "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесіне жолдайды.
9. Ағымдағы "жұмыс істемейтін" мәртебесі бар отбасы мүшелерінің тізімі халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган үшін ғана "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінде көрсетіледі.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган отбасы мүшелерін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жарналардың немесе аударымдардың төленуін автоматты режимде тексеруді жүзеге асырады.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Тексеру қорытындысы бойынша, отбасы мүшелерінің пайдасына жарналар немесе аударымдар төленбеген жағдайда, халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган бір жұмыс күні ішінде отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде тіркеу туралы шешім қабылдайды.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде тіркеуді халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесінде бір жұмыс күні ішінде автоматты режимде жүзеге асырады.
Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган Қазақстан Республикасының Дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасына сәйкес жұмыссыз ретінде тіркелген отбасы мүшелерінің дербес деректерінің құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-тарау. Әскери қызметшілердің, арнаулы мемлекеттік және құқық қорғау органдары
қызметкерлерінің отбасы мүшелерін, сондай-ақ олардың асырауындағы еңбек
қызметін жүзеге асырмайтын адамдарды жұмыссыздар ретінде есептен шығару тәртібі

7. На основе внесенных данных Фонд проверяет на наличие взносов в пользу членов семей в рамках обязательного социального медицинского страхования.
8. Информационная система Фонда в автоматическом режиме формирует списки членов семей с текущим статусом "неработающий" и передает их в информационную систему "Рынок труда".
9. Списки членов семей с текущим статусом "неработающий", отображаются в информационной системе "Рынок труда" только для уполномоченного органа по вопросам занятости населения.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения в автоматическом режиме осуществляет проверку членов семей на наличие уплаты взносов или отчислений в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 10 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. По итогам проверки, в случаях отсутствия уплаты взносов или отчислений в пользу членов семей, уполномоченный орган по вопросам занятости населения в течение одного рабочего дня принимает решение о регистрации членов семей в качестве безработных.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Регистрация членов семей в качестве безработных осуществляется уполномоченным органом по вопросам занятости населения в информационной системе "Рынок труда" в течение одного рабочего дня в автоматическом режиме.
Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. Уполномоченный орган по вопросам занятости населения обеспечивает конфиденциальность персональных данных членов семей, зарегистрированных в качестве безработных в соответствии с законодательством Республики Казахстан о персональных данных и их защите.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 3. Порядок снятия с учета в качестве безработных членов семей военнослужащих, сотрудников специальных государственных и правоохранительных органов, а также лиц, находящихся на их иждивении, не осуществляющих трудовую деятельность

14. Отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде есептен шығару кадр бөлімшелерінің ақпараты негізінде, сондай-ақ халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін тексеру қорытындысы бойынша ай сайынғы негізде жүзеге асырылады.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Кадрлар бөлімшелері мынадай жағдайлардың біреуі басталған кезде:
1) отбасы мүшесінің және (немесе) мүшелерінің "жұмыс істемейтін" деген статусы өзгерген;
2) қызметкерлер қызметін тоқтатқан;
3) отбасы мүшесі (мүшелер) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерге кеткен жағдайларда жұмыссыз ретінде есептен шығаруға жататын отбасы мүшелері туралы ақпаратты Қордың ақпараттық жүйесіне енгізеді.
16. Отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде есептен шығару кадрлар бөлімшелерінің ақпараты негізінде мынадай тәртіппен жүзеге асырылады:
1) кадрлар бөлімшелері Қағидалардың 15-тармағына сәйкес жұмыссыз ретінде есептен шығарылуға жататын отбасы мүшелері туралы ақпаратты Қордың ақпараттық жүйесіне енгізеді;
2) жұмыссыздар ретінде шығарылуға жататын отбасы мүшелері туралы ақпарат бір жұмыс күні ішінде автоматты режимде "Еңбек нарығы" ақпараттық жүйесіне беріледі;
3) отбасы мүшелері туралы ақпарат келіп түскен күннен бастап бір жұмыс күні ішінде отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде есептен шығару автоматты режимде жүзеге асырылады;
17. Халықты жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жүргізетін ай сайынғы негізде тексеру қорытындылары бойынша жұмыссыз ретінде тіркелген отбасы мүшелерінің пайдасына жарналар немесе аударымдар болған жағдайларда, жұмыссыз ретінде отбасы мүшелерін есептен шығару автоматты режимде жүзеге асырылады.
Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 12.05.2022 № 162 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік 10 күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
18. Отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде есептен шығарған күннен бастап бір жұмыс күні ішінде олар бойынша мәліметтер Қордың ақпараттық жүйесіне автоматты режимде жіберіледі.
19. Қордың ақпараттық жүйесіне тіркелген отбасы мүшелерін жұмыссыздар ретінде есептен шығару туралы мәліметтері енгізілген күннен бастап бір жұмыс күн ішінде Қор тиісті ақпаратты кадрлар бөлімшелеріне жібереді.

14. Снятие с учета членов семей в качестве безработных осуществляется на основании информации кадровых подразделений, а также по итогам проверки, проводимой уполномоченным органом по вопросам занятости населения на ежемесячной основе.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Кадровые подразделения вводят в информационную систему Фонда информацию о членах семей, подлежащих снятию с учета в качестве безработных, при наступлении одного из следующих случаев:
1) изменении статуса "неработающий" члена (членов) семей;
2) прекращении службы сотрудниками;
3) смерти или выезда на постоянное место жительства члена (членов) семей за пределы Республики Казахстан.
16. Снятие с учета членов семей в качестве безработных на основании информации кадровых подразделений, осуществляется в следующем порядке:
1) кадровые подразделения вводят в информационную систему Фонда информацию о членах семей, подлежащих снятию с учета в качестве безработных согласно пункту 15 Правил;
2) информация, о членах семей, подлежащих снятию с учета в качестве безработных, в течение одного рабочего дня в автоматическом режиме передается в информационную систему "Рынок труда";
3) в течение одного рабочего дня со дня поступления информации о членах семей, в автоматическом режиме осуществляется снятие с учета членов семей в качестве безработных.
17. По итогам проверки, проводимой уполномоченным органом по вопросам занятости населения на ежемесячной основе, в случаях наличия взносов или отчислений в пользу членов семей, зарегистрированных в качестве безработных, в автоматическом режиме осуществляется снятие с учета членов семей в качестве безработных.
Сноска. Пункт 17 - в редакции приказа Министра труда и социальной защиты населения РК от 12.05.2022 № 162 (вводится в действие по истечении 10 календарных дней после дня его первого официального опубликования).
18. В течение одного рабочего дня со дня снятия с учета членов семей в качестве безработных, сведения по ним направляются в информационную систему Фонда в автоматическом режиме.
19. Фонд в течение одного рабочего дня со дня внесения в информационную систему Фонда сведений о снятии с учета членов семей в качестве безработных, направляет соответствующую информацию кадровым подразделениям.