"Қазақстан Республикасына еттiң кейбір түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталардың көлемдерін сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 30 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2017 жылғы 26 қыркүйектегі № 346 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 11 қазанда № 15880 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасына еттiң кейбір түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталардың көлемдерін сыртқы экономикалық қызметке қатысушылар арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2015 жылғы 20 қаңтардағы № 30 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10181 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 12 ақпанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасына еттiң жекелеген түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталарды сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасына еттiң жекелеген түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталарды сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасына еттiң жекелеген түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталарды сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Сыртқы сауда қызметін дамыту департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның баспа және электрондық түрдегі көшірмесін қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау мен Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін шаруашылық жүргізу құқығы бар "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді, сондай-ақ осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін ресми жариялауға мерзімді баспасөз басылымдарына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 30 "Об утверждении Правил распределения объемов тарифных квот между участниками внешнеэкономической деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 сентября 2017 года № 346. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 11 октября 2017 года № 15880.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 20 января 2015 года № 30 "Об утверждении Правил распределения объемов тарифных квот между участниками внешнеэкономической деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10181, опубликованный 12 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил распределения тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила распределения тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса (далее – Правила).";
Правила распределения тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса (далее – Правила), утвержденные указанным приказом, изложить в редакции, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития внешнеторговой деятельности Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан, а также в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне бұйрықтың осы тармағының 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика
министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары – Қазақстан
Республикасының Ауыл
шаруашылығы министрі
___________ А. Мырзахметов
2017 жылғы 26 қыркүйек
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
___________ Б. Сұлтанов
2017 жылғы 19 қыркүйек
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2017 жылғы 26 қыркүйектегі
№ 346 бұйрығына қосымша
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2015 жылғы 20 қаңтардағы
№ 30 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасына еттiң жекелеген түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталарды сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасына еттiң жекелеген түрлерiн әкелуге арналған тарифтiк квоталарын сыртқы сауда қызметіне қатысушылар арасында бөлу қағидалары (бұдан әрi – Қағидалар) "Сауда қызметiн реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуiрдегi Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Сауда қызметі туралы заң), 2014 жылғы 29 мамырдағы Еуразиялық экономикалық одақ туралы шартқа және "1994 жылғы 15 сәуірдегі Дүниежүзілік сауда ұйымын құру туралы Марракеш келісіміне Қазақстан Республикасының қосылуы туралы хаттаманы ратификациялау туралы" 2015 жылғы 12 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес әзiрленген және тарифтiк квоталарын сыртқы сауда қызметiн реттеу құралы ретiнде бөлу тәртiбiн айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай анықтамалар мен ұғымдар пайдаланылады:
1) агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
2) алдыңғы кезең –тарифтiк квота қолданылған жылдың тiкелей алдындағы екi жыл;
3) жаңа өнiм берушi – осы Қағидаларда белгіленген талаптарға сәйкес келетін, Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер болып табылатын заңды немесе жеке тұлға;
4) жоғары сапалы сиыр еті - Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тиісті ұлттық стандарттардың талаптарына сай келетін, Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) 0201 және 0202 тауар позицияларына енгізілген жас, тоңазытылған немесе мұздатылған ірі қара малдың еті немесе нетто-салмағы 1 000 килограмының құны 8 000 евродан кем болмайтын сиыр еті;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта приказа.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр
национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Заместитель Премьер – Министра
Республики Казахстан – Министр
сельского хозяйства
Республики Казахстан
___________ А. Мырзахметов
26 сентября 2017 год
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
19 сентября 2017 год
Приложение
к приказу Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 сентября 2017 года № 346
Утверждены
приказом Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 20 января 2015 года № 30
Правила
распределения тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила распределения тарифных квот между участниками внешнеторговой деятельности на ввоз в Республику Казахстан отдельных видов мяса (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (далее – Закон о торговой деятельности), Договором о Евразийском экономическом союзе от 29 мая 2014 года и Законом Республики Казахстан от 12 октября 2015 года "О ратификации Протокола о присоединении Республики Казахстан к Марракешскому соглашению об учреждении Всемирной торговой организации от 15 апреля 1994 года" (далее – Закон) и определяют порядок распределения тарифных квот как инструмента регулирования внешнеторговой деятельности.
2. В настоящих Правила используются следующие определения и понятия:
1) уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса – Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
2) предшествующий период – два года, непосредственно предшествующие году применения тарифной квоты;
3) новый поставщик – юридическое или физическое лицо, являющееся индивидуальным предпринимателем в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, соответствующее требованиям, установленным настоящими Правилами;
4) высококачественная говядина – мясо крупного рогатого скота, включенное в товарные позиции 0201 и 0202 Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС), свежее, охлажденное или замороженное, отвечающее требованиям соответствующих национальных стандартов, или говядина стоимостью не менее 8000 евро за 1000 килограмм нетто-массы;

5) кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі;
6) өнiм берушi елдер – Қазақстан Республикасы тауарларды әкелуді кедендік әкелу баждарын төлеуден босатуды көздейтін екі жақты немесе көп жақты келiсiмдер жасаспаған елдер;
7) өңдеуші – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер болып табылатын, мынадай өлшемшартқа сәйкес келетін заңды немесе жеке тұлға:
Экономикалық қызмет түрлері бойынша өнім жіктеуішінің мынадай кодтарымен жіктелетін ет өнімінің өндірісін тарифтік квота қолданылған жылдың алдындағы жыл ішінде жүзеге асырады:
1013 14 – еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе жануарлардың қанынан жасалған шұжық және ұқсас өнімдер;
1013 15 – еттен жасалған дайын жартылай фабрикаттар мен қосымша ет өнімдерінен басқа, еттен, қосымша ет өнімдерінен немесе жануарлардың қанынан жасалған дайын және консервіленген өзге де өнімдер;
8) сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган – Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі;
9) сыртқы сауда қызметіне қатысушылар – жаңа өнiм берушiлер, тарихи өнiм берушiлер және өңдеушілер;
10) тарифтiк квота көлемi – Заңына сәйкес квотаішілік мөлшерлемелермен кедендік әкелу баждары салынатын заттай мәндегі тауар саны;
11) тарихи өнiм берушi – Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер болып табылатын, мынадай өлшемшарттарға сәйкес келетін заңды немесе жеке тұлға:
алдыңғы кезеңде және/немесе тарифтiк квота қолданылған жылдың тiкелей алдындағы жыл ішінде өнiм берушi елдерден тауарды "ішкі тұтыну үшін шығару" кедендік рәсімінде әкелуді жүзеге асырады;
тарифтiк квота қолданылған жылдың тiкелей алдындағы жыл iшiнде тауарды әкелу көлемі коммерциялық пайдалы тауар санынан кем болмауға тиiс;
12) тарихи өнiм берушiнің тиісті тауар түрін әкелу көлемi – осы тарихи өнім беруші алдыңғы кезеңде өнім беруші елдерден кедендік әкелу баждарының ішкі және квотадан тыс мөлшерлемелері бойынша, Қазақстан Республикасының аумағына "ішкі тұтыну үшін шығару" кедендік рәсімімен әкелген заттай мәндегі тиісті тауар түрінің саны;
13) тауар:
ірі қара мал еті – жоғары сапалы сиыр етін қоспағанда, ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 0201 "Ірі қара мал еті, жас немесе тоңазытылған" және 0202 "Ірі қара мал еті, мұздатылған" тауар позицияларына енгізілген ет (бұдан әрі – ІҚМ еті);

5) уполномоченный орган в сфере таможенного дела – Министерство финансов Республики Казахстан;
6) страны-поставщики – страны, с которыми у Республики Казахстан не заключены двусторонние или многосторонние соглашения, предусматривающие освобождение ввоза товаров от уплаты ввозных таможенных пошлин;
7) переработчик – юридическое или физическое лицо, являющееся индивидуальным предпринимателем в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, соответствующее следующему критерию:
осуществляет в течение года, предшествующего году применения тарифной квоты, производство мясной продукции, классифицируемой следующими кодами Классификатора продукции по видам экономической деятельности:
1013 14 – колбасы и изделия аналогичные из мяса, субпродуктов мясных или крови животных;
1013 15 – продукты готовые и консервированные из мяса, субпродуктов мясных или крови животных прочие, кроме полуфабрикатов готовых из мяса и субпродуктов мясных;
8) уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности – Министерство национальной экономики Республики Казахстан;
9) участники внешнеторговой деятельности – новые поставщики, исторические поставщики и переработчики;
10) объем тарифной квоты – количество товара в натуральном выражении, ввоз которого облагается по внутриквотным ставкам ввозных таможенных пошлин в соответствии с Законом;
11) исторический поставщик – юридическое или физическое лицо, являющееся индивидуальным предпринимателем в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, соответствующее следующим критериям:
осуществляет ввоз товара в предшествующий период и/или в течение года, непосредственно предшествующего году, в котором применяется тарифная квота, из стран-поставщиков в таможенной процедуре "выпуск для внутреннего потребления";
объем ввоза товара в течение года, непосредственно предшествующего году, в котором применяется тарифная квота, не должен быть меньше коммерчески выгодного количества товара;
12) объем ввоза соответствующего вида товара историческим поставщиком – количество соответствующего вида товара в натуральном выражении, ввезенного данным историческим поставщиком из стран – поставщиков на территорию Республики Казахстан в предшествующий период в таможенной процедуре "выпуск для внутреннего потребления", по внутри и внеквотным ставкам ввозных таможенных пошлин;
13) товар:
мясо крупного рогатого скота – мясо, включенное в товарные позиции ТН ВЭД ЕАЭС 0201 "Мясо крупного рогатого скота свежее или охлажденное" и 0202 "Мясо крупного рогатого скота замороженное", за исключением высококачественной говядины (далее – мясо КРС);

құстың аяқтары – ЕАЭО СЭҚ ТН-нің "Мұздатылған сүйегі сылынбаған жартылары немесе ширегі және аяқтары және үй тауықтары мен олардың кесектері (Gallus domesticus)" 0207 14 200 1 және 0207 14 600 1 кодтарымен жіктелген ет (бұдан әрі – құстың аяқтары);
өзге де құс еті – ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 0207 14 200 1 және 0207 14 600 1 кодтарын қоспағанда,ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 0207 "0105 тауар позициясында көрсетілген ет және үй құсының тағамдық қосымша өнімдері, жас, тоңазытылған немесе мұздатылған" тауар позициясына енгізілген ет (бұдан әрі – өзге де құс еті);
14) тауардың коммерциялық пайдалы саны – тауар көлемі 25 килограмнан астам;
2-тарау. Тарифтiк квоталарды бөлу тәртiбi
3. Кеден ісі саласындағы уәкiлеттi орган тоқсан сайын, есептi тоқсаннан кейiнгi айдың он бесінші күнiне қарай сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi органға және агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi органға ЕАЭО СЭҚ ТН-нің 0201, 0202, 0207 тауар позициялары бойынша 10 таңба деңгейінде заттай және құндық көлемдері туралы ақпаратты ұсынады.
Ақпарат, әкелуді жүзеге асыратын сыртқы сауда қызметіне қатысушылар, тауарларды шығарған ел және тауар декларацияланған кедендік рәсім көрсетіле отырып, өсу қорытындысымен қоса ұсынылады. Көрсетілген ақпарат тауардың шығарылу күні бойынша қалыптастырылады.
Ұсынылған ақпараттың әр парағына уәкiлеттi органның кеден ісі саласындағы реттеу, іске асыру және бақылау функцияларын жүзеге асыратын ведомствоның құрылымдық бөлімшесінің ақпарат алмасуды жүзеге асыруға уәкiлеттi басшысы қол қояды.
4. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті орган:
сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың әрбір санаты үшін тауардың әрбір түрін әкелуге арналған тарифтік квоталарды Сауда қызметі туралы заңына сәйкес бекітеді;
жыл сайын тарифтік квоталар қолданылған жылдың тікелей алдындағы жылдың 1 қазанына дейін интернет - ресурста тарифтік квота туралы ақпаратты орналастырады: түсіндіру үшін байланыс деректерін көрсете отырып, оның қолданылу мерзімі және тауардың әрбір түрі бойынша көлемі, сондай-ақ тарифтік квотаның көлемі шегінде әкелінетін тауарларға қатысты қолданылатын кедендік әкелу баждарының мөлшерлемелері туралы;
жыл сайын осы Қағидаларға сәйкес тарихи өнім берушілер мен жаңа өнім берушілерге бөлінген ІҚМ етiн, құстың аяқтарын және өзге де құс етін әкелуге арналған тарифтік квоталарды тарихи өнім берушілер мен жаңа өнім берушілер арасында бөледі;
тарифтік квота қолданылған жылдың алдындағы жылдың 31 желтоқсанына дейін тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тарифтік квоталар тарихи өнім берушілер арасында бөлудің осы Қағидаларға сәйкес бірінші кезеңін бекітеді;
тарифтік квота қолданылатын жылдың 15 сәуіріне дейін тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тарифтік квоталар тарихи өнім берушілер арасында бөлудің осы Қағидаларға сәйкес екінші кезеңін бекітеді;

ножки птицы – мясо, классифицируемое кодами ТН ВЭД ЕАЭС 0207 14 200 1 и 0207 14 600 1 "Замороженные необваленные половины или четвертины и ножки и куски из них кур домашних (Gallusdomesticus)" (далее – ножки птицы);
мясо птицы прочее – мясо, включенное в товарную позицию ТН ВЭД ЕАЭС 0207 "Мясо и пищевые субпродукты домашней птицы, указанной в товарной позиции 0105 ТН ВЭД ЕАЭС, свежие, охлажденные или замороженные", за исключением кодов ТН ВЭД ЕАЭС 0207 14 200 1 и 0207 14 600 1 (далее – мясо птицы прочее);
14) коммерчески выгодное количество товара – объем товара более 25 килограмм.
Глава 2. Порядок распределения тарифных квот
3. Уполномоченный орган в сфере таможенного дела ежеквартально, к пятнадцатому числу месяца, следующего за отчетным кварталом, представляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности и уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса информацию о натуральных и стоимостных объемах ввоза по товарным позициям ТН ВЭД ЕАЭС 0201, 0202, 0207, на уровне 10 знаков.
Информация представляется с нарастающим итогом с указанием участников внешнеторговой деятельности, осуществивших ввоз, страны происхождения товаров и таможенной процедуры, под которую товар был задекларирован. Указанная информация формируется по дате выпуска товара.
Каждый лист представленной информации парафируется руководителем уполномоченного за осуществление информационного обмена структурного подразделения ведомства, осуществляющего регулятивные, реализационные и контрольные функции в сфере таможенного дела уполномоченного органа.
4. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности:
утверждает в соответствии с Законом о торговой деятельности тарифные квоты на ввоз каждого вида товара для каждой категории участников внешнеторговой деятельности;
ежегодно до 1 октября года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, размещает на интернет - ресурсе информацию о тарифной квоте: сроке ее действия и объеме по каждому виду товара, а также о ставках ввозных таможенных пошлин, применяемых в отношении товаров, ввозимых в пределах объема тарифной квоты, с указанием контактных данных для разъяснений;
ежегодно в соответствии с настоящими Правилами распределяет между историческими и новыми поставщиками тарифные квоты на ввоз мяса КРС, ножек птицы и мяса птицы прочего, выделенные историческим и новым поставщикам;
до 31 декабря года, предшествующего году применения тарифной квоты, утверждает в соответствии с настоящими Правилами первый этап распределения между историческими поставщиками тарифных квот, определенных для исторических поставщиков;
до 15 апреля года, в котором применяется тарифная квота, утверждает в соответствии с настоящими Правилами второй этап распределения между историческими поставщиками тарифных квот, определенных для исторических поставщиков;

жыл сайын тарифтiк квота қолданылатын жылдың 1 қаңтарынан бастап 31 желтоқсанға дейін осы Қағидаларға сәйкес айқындалған көлемдерде тарифтік квота қолданылатын тауарлардың импортына сыртқы сауда қызметіне қатысушыларға лицензиялар беруді жүзеге асырады.
5. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi орган жыл сайын:
өңдеушілер арасында ІҚМ етiн әкелуге арналған тарифтік квоталарын осы Қағидаларға сәйкес бөледі;
тарифтiк квоталар қолданылған жылдың тікелей алдындағы жылдың 1 қазанына дейін түсіндіру үшін байланыс деректерін көрсете отырып, интернет - ресурста өңдеушілер арасында бөлінетін тарифтік квотаның көлемін көрсете отырып, тарифтік квоталардың көлемдерін бөлуге қатысу үшін өңдеушілерден Өтінімдер (бұдан әрі – Өтінім) қабылдау туралы хабарландыруды, сондай-ақ өтінімдерді қабылдау мерзімдері туралы ақпаратты орналастырады;
тарифтік квоталар қолданылған жылдың тікелей алдындағы жылдың 1 қарашасына дейін (қоса алғанда) өңдеушілер үшін айқындалған тарифтік квоталарын бөлуге қатысу үшін өңдеушілерден Өтінімдер жинауды жүзеге асырады;
тарифтік квоталар қолданылған жылдың тікелей алдындағы жылдың 20 қарашасына дейін сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органға түскен Өтінімдерге сәйкес тарифтік квотаны бөлу жоспарланған өңдеушілердің тізбесін ұсынады;
тарифтік квоталар қолданылған жылдың тікелей алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейін өңдеушілер айқындаған тарифтік квоталарды өңдеушілер арасында осы Қағидаларға сәйкес бөлуді бекітеді;
тарифтiк квота қолданылатын жылдың 1 мамырына дейін, интернет - ресурста талап етілмей тарифтік квотаның көлемін көрсете отырып, талап етілмей қалған тарифтік квоталарды бөлуге қатысу үшін өңдеушілерден Өтінімдер қабылдау туралы хабарландыруды, сондай-ақ түсіндіру үшін байланыс деректерін көрсете отырып, Өтінімдердің қабылдану мерзімдері туралы ақпаратты орналастырады;
тарифтiк квота қолданылатын жылдың 1 маусымына дейін (қоса алғанда) талап етілмей қалған тарифтік квоталарды бөлуге қатысу үшін өңдеушілерден Өтінімдер жинауды жүзеге асырады;
тарифтiк квота қолданылатын жылдың 15 шілдесіне дейін, талап етілмей қалған тарифтік квоталарды өңдеушілер арасында осы Қағидаларға сәйкес бөлуді бекітеді.
6. Сыртқы сауда қызметіне қатысушылардың санаттары арасында тарифтік квоталардың жылдық көлемдерін бөлу мынадай:
тарихи өнім берушілерге: ІҚМ етiн әкелуге арналған тарифтік квотаның жылдық көлемінің 54%-ы, құстың аяқтарына- 90% және өзге құс етіне - 90%;
өңдеушілерге: ІҚМ етiн әкелуге арналған тарифтік квотаның жылдық көлемінің 44%-ы;

ежегодно с 1 января до 31 декабря года, в котором применяется тарифная квота, осуществляет выдачу участникам внешнеторговой деятельности лицензий на импорт товаров, в отношении которых применяется тарифная квота в объемах, определенных в соответствии с настоящими Правилами.
5. Уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса ежегодно:
распределяет в соответствии с настоящими Правилами между переработчиками тарифные квоты на ввоз мяса КРС;
до 1 октября года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, размещает на интернет-ресурсе объявление о приеме Заявок от переработчиков на участие в распределении тарифных квот (далее – Заявка), с указанием объема тарифной квоты, который будет распределяться между переработчиками, а также информации о сроках приема заявок с указанием контактных данных для разъяснений;
до 1 ноября (включительно) года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, осуществляет сбор Заявок от переработчиков на участие в распределении тарифных квот, определенных для переработчиков;
до 20 ноября года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, представляет в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности перечень переработчиков, которым планируется распределить тарифную квоту в соответствии с поступившими Заявками;
до 15 декабря года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, утверждает в соответствии с настоящими Правилами распределение между переработчиками объемов тарифных квот, определенных переработчикам;
до 1 мая года, в котором применяется тарифная квота, размещает на интернет-ресурсе объявление о приеме Заявок от переработчиков на участие в распределении тарифных квот, оставшихся незатребованными, с указанием объемов тарифной квоты, оставшихся незатребованными, а также информации о сроках приема Заявок с указанием контактных данных для разъяснений;
до 1 июня (включительно) года, в котором применяется тарифная квота, осуществляет сбор Заявок от переработчиков на участие в распределении тарифных квот, оставшихся незатребованными;
до 15 июля года, в котором применяется тарифная квота, утверждает в соответствии с настоящими Правилами распределение между переработчиками тарифных квот, оставшихся незатребованными.
6. Распределение годовых объемов тарифных квот между категориями участников внешнеторговой деятельности следующее:
историческим поставщикам: 54% годового объема тарифной квоты на ввоз мяса КРС, 90% – ножек птицы и 90 % – мяса птицы прочего;
переработчикам: 44% годового объема тарифной квоты на ввоз мяса КРС;

жаңа өнім берушілерге: ІҚМ етін әкелуге арналған тарифтік квотаның жылдық көлемінің 2%-ы, құстың аяқтарына - 10% және өзге құс етіне - 10%;
7. Тарифтiк квоталар өнiм берушi елдер арасында Еуразиялық экономикалық комиссияның шешімі бойынша алдыңғы кезеңде көрсетілген елдерден әкелу көлемiне пропорционалды түрде бөлінеді.
3-тарау. Тарихи өнiм берушiлер арасында тарифтiк квоталарды бөлу әдiсі
8. Тарихи өнім берушілер арасында ІҚМ етiн, құстың аяқтарын және өзге құс етін әкелуге арналған тарифтік квоталарды бөлу екі кезеңде жүзеге асырылады.
9. Бірінші кезең шеңберінде тарихи өнім берушілер арасында тауардың әрбір түрі бойынша тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тарифтік квоталардың жылдық көлемінің жиырма бес пайызы бөлінеді.
Әрбір тарихи өнiм берушiнің тарифтік квотасының көлемін есептеу әрбір өнім беруші үшін тауардың әрбір түрі бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы:
q9 – бірінші кезең шеңберiнде есептелген тарихи өнім берушiнiң тауардың әрбір түрін әкелуге арналған тарифтiк квотаның көлемi, килограммен;
Q – тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тауардың әрбір түрі бойынша жылдық тарифтiк квотаның көлемi, килограммен;
VI – алдыңғы кезеңнiң бiрiншi жылында тарихи өнiм берушiнiң тауардың тиісті түрін әкелу көлемi, килограммен;
VII-9 – тарифтiк квота қолданылатын жылдың алдындағы жылдың тоғыз айында тарихи өнiм берушiнiң тауардың тиісті түрін әкелу көлемi, килограммен;
V’I - тарифтік квота қолданылатын жылдың тікелей алдындағы жылдың тоғыз айы ішінде тауардың тиісті түрін әкелуді жүзеге асыратын барлық тарихи өнiм берушiлердiң алдыңғы кезеңнің бірінші жылында тауардың тиісті түрін әкелу көлемi, килограммен;
V’II-9 - тарифтiк квоталар қолданылатын жылдың тікелей алдындағы жылдың тоғыз айында осы кезеңде ішінде тауардың тиісті түрін әкелуді жүзеге асыратын барлық тарихи өнiм берушiлердің тауардың тиісті түрін әкелу көлемi, килограммен.
10. Екінші кезең шеңберінде тарихи өнім берушілердің арасында тауардың әрбір түрі бойынша тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тарифтік квоталардың жылдық көлемінің жүз пайызы бөлінеді.
Әрбір тарихи өнiм берушi үшін тарифтiк квотаның көлемiн есептеу тауардың әрбір түрі бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
мұндағы:
q12 – екінші кезең шеңберiнде есептелген тарихи өнiм берушiнің тауардың әрбір түрін әкелуіне арналған тарифтiк квотаның жылдық көлемi, килограммен;
Q – тарихи өнім берушілер үшін айқындалған тауардың әрбір түрі бойынша жылдық тарифтiк квотаның көлемi, килограммен;
q9 – бірінші кезең шеңберiнде тарихи өнiм берушiге бөлінген тауардың тиісті түрін әкелуге арналған тарифтiк квотаның көлемi, килограммен;
V – алдыңғы кезеңде тарихи өнім берушi жүзеге асырған тауардың тиісті түрін әкелу көлемi, килограммен;
V’–тарифтік квота қолданылатын жылдың тікелей алдындағы жылы тауардың тиісті түрін әкелуді жүзеге асырған барлық тарихи өнiм берушiлердiң алдыңғы кезеңде тауардың тиісті түрін әкелу көлемі, килограммен.

новым поставщикам: 2% годового объема тарифной квоты на ввоз мяса КРС, 10% – ножек птицы и 10 % – мяса птицы прочего;
7. Тарифные квоты распределяются между странами - поставщиками пропорционально объему ввоза из указанных стран за предшествующий период по решению Евразийской экономической комиссии.
Глава 3. Метод распределения тарифных квот между историческими поставщиками
8. Распределение тарифных квот на ввоз мяса КРС, ножек птицы и мяса птицы прочего между историческими поставщиками осуществляется в два этапа.
9. В рамках первого этапа между историческими поставщиками распределяется двадцать пять процентов от годового объема тарифных квот, определенного для исторических поставщиков по каждому виду товара.
Расчет объема тарифной квоты каждого исторического поставщика производится по следующей формуле отдельно по каждому виду товара для каждого поставщика:
где:
q9 – объем тарифной квоты для ввоза каждого вида товара историческим поставщиком, рассчитанный в рамках первого этапа, в килограммах;
Q – объем годовой тарифной квоты по каждому виду товара, определенный для исторических поставщиков, в килограммах;
VI – объем ввоза соответствующего вида товара историческим поставщиком за первый год предшествующего периода, в килограммах;
VII-9 – объем ввоза соответствующего вида товара историческим поставщиком за девять месяцев года, непосредственно предшествующего году, в котором применяется тарифная квота, в килограммах;
V’I – объем ввоза соответствующего вида товара за первый год предшествующего периода всеми историческими поставщиками, осуществлявшими ввоз соответствующего вида товара в течение девяти месяцев года, непосредственно предшествующего году, в котором применяется тарифная квота, в килограммах;
V’II-9 – объем ввоза соответствующего вида товара за девять месяцев года, непосредственно предшествующего году применения тарифных квот, всеми историческими поставщиками, осуществлявшими ввоз соответствующего вида товара в течение данного периода, в килограммах.
10. В рамках второго этапа между историческими поставщиками распределяется сто процентов годового объема тарифных квот, определенного для исторических поставщиков по каждому виду товара.
Расчет объема тарифной квоты для каждого исторического поставщика производится по следующей формуле отдельно по каждому виду товара:
где:
q12 – годовой объем тарифной квоты для ввоза каждого вида товара историческим поставщиком, рассчитанный в рамках второго этапа, в килограммах;
Q – объем годовой тарифной квоты по каждому виду товара, определенный для исторических поставщиков, в килограммах;
q9 – объем тарифной квоты на ввоз соответствующего вида товара, распределенный историческому поставщику в рамках первого этапа, в килограммах;
V – объем ввоза соответствующего вида товара, осуществленного историческим поставщиком в предшествующем периоде, в килограммах;
V’– объем ввоза соответствующего вида товара в предшествующем периоде всеми историческими поставщиками, осуществлявшими ввоз соответствующего вида товара в году, непосредственно предшествующем году, в котором применяется тарифная квота, в килограммах.

11. ІҚМ етiнің әрбір тарихи өнім берушісі үшін тарифтік квотаның көлемін есептеу кезінде ол әкелген жоғары сапалы сиыр етінің көлемі осы тарихи өнім берушілерге ІҚМ етiн әкелу көлемі есепке алынбайды.
Әкелінген жоғары сапалы сиыр етінің көлемі алдыңғы кезеңде сондай-ақ көрсетілген алдыңғы кезеңге ІҚМ етiнің барлық тарихи өнім берушілерінің әкелу көлемі есепке алынбайды.
12. Осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген формулалар бойынша жүргiзiлген есептеулердің нәтижелері математикалық түрде тұтас санға дейiн дөңгелектенедi (килограмм мәніне дейін).
13. Егер осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарына сәйкес есептелген тарихи өнім берушінің тауардың қандайда бір түрін әкелуге арналған тарифтік квотаның көлемі коммерциялық пайдалы санынан кем болса, онда осындай осы тауар түрі бойынша тарихи өнім берушіге тарифтік квота бөлінбейді. Бұл ретте ол әкелген тауардың тиісті түрінің көлемі қалған тарихи өнім берушілерге тарифтік квотаның көлемдерін есептеу кезінде алдыңғы кезеңде әкелінген тауардың осы түрінің жалпы көлеміде есепке алынбайды.
14. Егер ол тауардың осы түрін өңдеуші болып табылса, ІҚМ етін әкелуге арналған тарифтік квота тарихи өнім берушіге бөлінбейді.
Осындай тарихи өнім берушілер әкелген ІҚМ етінің көлемі қалған тарихи өнім берушілерге тарифтік квотаның көлемдерін есептеу кезінде алдыңғы кезеңде әкелінген тауардың осы түрінің жалпы көлемінде есепке алынбайды.
15. Лицензияның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он бес күннің ішінде тарихи өнім берушілер сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті органға тарифтік емес реттеу шараларын қолдану туралы Еуразиялық экономикалық комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган беретін лицензияның орындалғаны туралы анықтама ұсынады.
4-тарау. Жаңа өнім берушілер арасында тарифтік квоталарды бөлу әдісі
16. Тарифтік квоталарды бөлуге қатысу үшін жаңа өнім берушілер сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті органға Еуразиялық экономикалық комиссиясының шешімімен бекітілген тауардың жекелеген түрлерінің экспортына және (немесе) импортына рұқсат рәсімдеу туралы нұсқауға сәйкес тауардың әрбір түрі бойынша еттің жекелеген түрлерінің импортына арналған лицензия беруге Өтініш (бұдан әрі – Өтініш) береді.
Өтініштер тарифтік квота қолданылатын жылдың бірінші наурызынан бастап беріледі.
Көрсетілген күннен бұрын ұсынылған Өтініштер қараусыз қайтарып беріледі.
17. Сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті орган Өтініштерді қарайды және Өтініштер беру кезегінің тәртібімен еттің жекелеген түрлерінің импортына арналған лицензияларды береді.
Еттің жекелеген түрлерінің импортына арналған лицензияларды Өтініште көрсетілген сан бойынша жаңа өнім берушілер үшін айқындалған жылдық тарифтік квотаның жалпы көлемінен әр жаңа өнім беруші үшін он бес пайыздан аспайтын көлемде, жаңа өнім берушілер үшін көзделген тарифтік квоталар көлемдері таусылғанға дейін беріледі.

11. При расчете объема тарифной квоты для ввоза мяса КРС историческому поставщику объем ввезенной им высококачественной говядины не учитывается в объеме ввоза мяса КРС данным историческим поставщиком.
Объем ввезенной в предшествующем периоде высококачественной говядины также не учитывается в общем объеме ввоза всеми историческими поставщиками мяса КРС за указанный предшествующий период.
12. Результаты расчетов, произведенных по формулам, указанным в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, математически округляются до целого числа (до значения килограмма).
13. Если рассчитанный в соответствии с пунктами 9 и 10 настоящих Правил объем тарифной квоты на ввоз какого-либо вида товара историческим поставщиком меньше коммерчески выгодного количества товара, то тарифная квота такому историческому поставщику по данному виду товара не распределяется. При этом ввезенный им объем данного вида товара не учитывается в общем объеме ввоза данного вида товара за предшествующий период при расчете объемов тарифной квоты остальным историческим поставщикам.
14. Тарифная квота на ввоз мяса КРС не распределяется историческому поставщику, если он является переработчиком данного вида товара.
Ввезенный такими историческими поставщиками объем мяса КРС не учитывается в общем объеме ввоза данного вида товара за предшествующий период при расчете объемов тарифной квоты остальным историческим поставщикам.
15. По истечении срока действия лицензии в течение пятнадцати календарных дней исторические поставщики предоставляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности справку об исполнении лицензии, выдаваемую уполномоченным органом в сфере таможенного дела, по форме, утвержденной решением Евразийской экономической комиссии о применении мер нетарифного регулирования.
Глава 4. Метод распределения тарифных квот между новыми поставщиками
16. Для участия в распределении тарифных квот новые поставщики подают в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности Заявление на выдачу лицензии на импорт отдельных видов мяса (далее – Заявление) по каждому виду товара в соответствии с Инструкцией об оформлении разрешения на экспорт и (или) импорт отдельных видов товаров, утвержденной решением Евразийской экономической комиссии
Заявления подаются, начиная с первого марта года, в котором применяется тарифная квота.
Заявления, представленные ранее указанной даты, возвращаются без рассмотрения.
17. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности рассматривает Заявления и выдает лицензии на импорт отдельных видов мяса в порядке очередности подачи Заявлений.
Лицензии на импорт отдельных видов мяса выдаются на количество, указанное в Заявлении, в объеме, не превышающем пятнадцати процентов для каждого нового поставщика от общего объема годовой тарифной квоты, определенной для новых поставщиков, до исчерпания объемов тарифной квоты, предусмотренной для новых поставщиков.

18. ІҚМ етін өңдеуші тауардың осы түрінің жаңа өнім берушісі бола алмайды.
Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес дара кәсіпкер болып табылатын заңды немесе жеке тұлғалар, егер олар тауардың осы түрінің тарихи өнiм берушiсі болып табылса, тауардың жаңа өнім берушісі бола алмайды.
19. Сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті орган апта сайын тарифтiк квота қолданылатын жылдың наурыз айынан бастап аптаның соңғы жұмыс күнінде лицензиялар берілген тарифтік квоталардың көлемдері мен тарифтік квота таусылғанға дейін тауардың әрбір түрі бойынша бөлінбей қалған көлемдері туралы мәліметтерді интернет - ресурста жариялайды.
20. Лицензияның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он бес күннің ішінде жаңа өнім берушілер сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті органға тарифтік емес реттеу шараларын қолдану туралы Еуразиялық экономикалық комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган беретін лицензияның орындалғаны туралы анықтама ұсынады.
21. Егер жаңа өнім беруші берілген лицензия бойынша тауар әкелуді жүзеге асырмаған жағдайда, ол тауардың осы түрі бойынша кейінгі екі жылда жаңа өнім беруші ретінде тарифтік квоталарды бөлуге қатысу мүмкіндігінен айырылады.
Осындай жаңа өнім берушінің Өтініштері қараусыз қайтарып беріледі.
Осы тармақтың ережелері жаңа өнім берушіге қолданымайды, егер ол еттің жекелеген түрлерінің импортына берілген лицензияны қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін қайтарса.
22. Жаңа өнім беруші лицензияның қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін еттің жекелеген түрлерінің импортына арналған, өзіне берілген лицензияны қайтарған жағдайда, жаңа өнім беруші пайдаланбаған тарифтік квотаның көлемі қайта бөлуге жатады.
Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы шешім қабылданған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкiлеттi орган интернет - ресурсқа тауардың тиісті түрін әкелуге арналған, тарифтік квоталардың пайдаланылмаған көлемдері туралы хабарландыруды орналастырады.
Тарифтік квотаның пайдаланылмай қалған көлемдері шеңберінде тауарларды әкелуге лицензия алу үшін жаңа өнім берушілердің өтініштері хабарландыру жарияланған күннен бастап бес жұмыс күні өткен соң қабылданады. Аталған көлемдер осы Қағидалардың 16 және 17-тармақтарында белгіленген ережелерге сәйкес бөлінеді.
5-тарау. Өңдеушілер арасында тарифтiк квоталарды бөлу әдiсі
23. Өңдеушілер арасында ІҚМ етiн әкелуге арналған тарифтік квоталарды бөлуді агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi орган жүзеге асырады.

18. Переработчик мяса КРС не может выступать в качестве нового поставщика данного вида товара.
Юридические и физические лица, являющиеся индивидуальными предпринимателями в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, не могут выступать в качестве нового поставщика товара, если они являются историческим поставщиком данного вида товара.
19. Уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности еженедельно, начиная с марта месяца года, в котором применяется тарифная квота, в последний рабочий день недели публикует на интернет-ресурсе сведения об объемах тарифных квот, на которые выданы лицензии, и объемах, оставшихся нераспределенными по каждому виду товара, до исчерпания тарифной квоты.
20. По истечении срока действия лицензии в течение пятнадцати календарных дней новые поставщики предоставляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности справку об исполнении лицензии, выдаваемую уполномоченным органом в сфере таможенного дела, по форме, утвержденной решением Евразийской экономической комиссии о применении мер нетарифного регулирования.
21. В случае если новый поставщик не осуществил ввоз товара по выданной лицензии, он лишается возможности участвовать в распределении тарифных квот в качестве нового поставщика в последующие два года по данному виду товара.
Заявления такого нового поставщика возвращаются без рассмотрения.
Положения настоящего пункта не применяются к новому поставщику, если он осуществил возврат выданной лизенции на импорт отдельных видов мяса до истечения срока ее действия.
22. В случае возврата новым поставщиком выданной ему лицензии на импорт отдельных видов мяса до истечения срока ее действия неиспользованный новым поставщиком объем тарифной квоты подлежит перераспределению.
В течение трех рабочих дней со дня принятия решения о прекращении действия лицензии уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности размещает на интернет-ресурсе объявление о неиспользованных объемах тарифных квот на ввоз соответствующего вида товара.
Заявления от новых поставщиков на получение лицензии для ввоза товаров в рамках объемов тарифной квоты, оставшихся неиспользованными, принимаются по истечении пяти рабочих дней со дня опубликования объявления.
Данные объемы распределяются в соответствии с положениями, установленными пунктами 16 и 17 настоящих Правил.
Глава 5. Метод распределения тарифных квот между переработчиками
23. Распределение тарифных квот для ввоза мяса КРС между переработчиками осуществляется уполномоченным органом в области развития агропромышленного комплекса.

24. Тарифтік квоталарды бөлуге қатысу үшін өңдеушілер агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi органға мынадай құжаттарды ұсынады:
әкелуге жоспарланған ІҚМ етінің көлемін, Өтінім берілген жылдың алдындағы толық жылда және Өтінім берілген жылдың тоғыз айында дайын тауардың әрбір түрінде дайын өнімді өндіру кезінде пайдаланылған шикізат көлемінде ІҚМ етінің үлесін көрсете отырып, осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Өтінімді;
кәсіпорынның (дара кәсіпкерлер үшін – тамақ өнімдерін өндіретін (дайындайтын) объектіге есептік нөмір беру туралы (растау) анықтаманы) Өтінім берілген күннің алдындағы толық жылда және Өтінім берілген жылдың тоғыз айында құжаттың қабылданғаны туралы статистика органының белгісі бар өнімді өндіру және жөнелту туралы статистика органдарына есебінің нотариат растаған көшірмесін (не салыстырып тексеру үшін құжаттың түпнұсқасын міндетті түрде ұсынған кезде көшірмені) ұсынады.
25. Егер барлық өңдеушілердің Өтінімдерінде көрсетілген ІҚМ етінің көлемі өңдеушілер үшін айқындалған тарифтік квота көлеміне тең немесе одан аз болса, онда тарифтік квота өңдеушілер арасында сұратылатын көлемдерге сәйкес бөлінеді.
26. Егер барлық өңдеушілердің Өтінімдерінде көрсетілген ІҚМ етінің көлемі өңдеушілер үшін бөлінген тарифтік квота көлемінен асып кетсе, онда тарифтік квотаның көлемі өңдеушілер арасында мынадай формулалар бойынша бөлінеді:
1)
мұндағы:
Vтұтыну – Өтінім берілген күннің алдындағы толық жылда ет өнімдерін өндіру үшін өңдеуші пайдаланған ІҚМ етінің көлемі, килограммен;
Р – кәсіпорынның өнімді өндіру және жөнелту туралы статистика органдарына беретін Өтінім берілген күннің алдындағы толық жылдағы есебінде (дара кәсіпкерлер үшін – тамақ өнімдерін өндіретін (дайындайтын) объектіге есептік нөмір беру туралы (растау) анықтамада) көрсетілген, өңдеуші өндірген ет өнімдерінің көлемі, килограммен;
К – осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес ет өнімдерін етке ауыстыру коэффициенті;
S – Өтінім берілген күннің алдындағы толық жылда дайын өнімді өндіру кезінде пайдаланылған шикізаттың жалпы көлеміндегі ет өнімдерін өндіру кезінде және өнім беруші елдерден әкелінген ІҚМ етінің үлесі, пайыздық мәнде;
2)
мұндағы:
D – Өтінім берген барлық өңдеушілердің ІҚМ етін тұтынуының жалпы көлемінде әрбір өңдеушінің үлесі, пайыздық мәнде;
Vтұтыну – Өтінім берілген күннің алдындағы толық жылда барлық Өтінім берген өңдеушілер тұтынған ІҚМ етінің жиынтық көлемі, килограммен;

24. Для участия в распределении тарифных квот переработчики представляют в уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса следующие документы:
Заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам, с указанием объема мяса КРС, планируемого к ввозу, доли мяса КРС в объеме сырья, использованного при производстве готовой продукции, в каждом виде готового товара за весь год, предшествующий году, в котором подается Заявка, и девять месяцев года, в котором подается Заявка;
нотариально заверенную копию (либо копию при обязательном представлении оригинала документа для сверки) отчета предприятия в органы статистики о производстве и отгрузке продукции (для индивидуальных предпринимателей – справку (подтверждение) о присвоении учетного номера объекту производства (изготовления) пищевой продукции) с отметкой органа статистики о принятии документа за полный год, предшествующий дате подачи Заявки, и девять месяцев года, в котором подается Заявка.
25. Если объем мяса КРС, указанный в Заявках всех переработчиков, равен или меньше объема тарифной квоты, определенной для переработчиков, то тарифная квота распределяется между переработчиками в соответствии с запрашиваемыми объемами.
26. Если объем мяса КРС, указанный в Заявках всех переработчиков, превышает объем тарифной квоты, выделенный для переработчиков, то объем тарифной квоты распределяется между переработчиками по следующим формулам:
1)
где:
Vпотр – объем мяса КРС, использованной переработчиком для производства мясной продукции за полный год, предшествующий дате подачи Заявки, в килограммах;
Р – объем произведенной переработчиком мясной продукции, указанный в отчете предприятия в органы статистики о производстве и отгрузке продукции (для индивидуальных предпринимателей – в справке (подтверждении) о присвоении учетного номера объекту производства (изготовления) пищевой продукции) за полный год, предшествующий дате подачи Заявки, в килограммах;
K – коэффициент перевода мясопродуктов в мясо, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
S – доля мяса КРС, завезенного из стран поставщиков и использованного при производстве мясных продуктов, в общем объеме сырья, использованного при производстве готовой продукции за полный год, предшествующий дате подачи Заявки, в процентном выражении;
2)
где:
D – доля каждого переработчика в общем объеме потребления мяса КРС всеми переработчиками, подавшими Заявки, в процентном выражении;
Vпотр – суммарный объем мяса КРС, потребленный всеми заявившимися переработчиками, за полный год, предшествующий дате подачи Заявки, в килограммах;

3)
мұндағы:
V’trq – әрбір нақты өңдеуші үшін есептелген ІҚМ етін әкелуге арналған тарифтік квотаның көлемі;
Vtrq – өңдеушілер үшін ІҚМ етін әкелуге арналған тарифтік квотаның жалпы көлемі;
27. Егер өңдеуші өтінім берген ІҚМ етін әкелуге тарифтік квотаның көлемі осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген формулалар бойынша, осы кәсіпорын үшін есептелген тарифтік квотаның көлемінен аз болса, онда өңдеушіге тарифтік квотаның өтінім берілген көлемі бөлінеді. Тарифтік квотаның қалған көлемі қалған өңдеушілер арасында ІҚМ етін тұтынудың жалпы көлеміндегі олардың үлестеріне пропорционалды түрде бөлінеді.
28. Осы Қағидалардың 26-тармағында көрсетілген формулалар бойынша жүргiзiлген есептеулердің нәтижелері математикалық түрде тұтас санға дейiн дөңгелектенедi (килограмм мәніне дейін).
29. Егер есептеу нәтижелері бойынша өңдеушіге бөлінген тарифтік квотаның көлемі тауардың коммерциялық пайдалы санынан кем болса, онда тарифтік квота мұндай өңдеушіге бөлінбейді, ал ол тұтынған ІҚМ етінің көлемі қалған өңдеушілерге тарифтік квотаның көлемдерін есептеу кезінде ет өнімдерін өндіру үшін пайдаланылған ІҚМ етінің жалпы көлемі есепке алынбайды.
30. Лицензияның қолданылу мерзімі аяқталғаннан кейін күнтізбелік он бес күннің ішінде өңдеушілер сауда қызметiн реттеу саласындағы уәкілетті органға тарифтік емес реттеу шараларын қолдану туралы Еуразиялық экономикалық комиссиясының шешімімен бекітілген нысан бойынша кеден iсi саласындағы уәкiлеттi орган беретін лицензияның орындалғаны туралы анықтама ұсынады.
31. Кедендік әкелу баждарын төлеуден босатылуы болжанатын кедендік рәсімдерде ІҚМ етін әкелуді жүзеге асыратын өңдеушілерге тарифтік квота бөлінбейді.
Кедендік баждарды төлеуден босату іс-қимылдары тоқтатылған жағдайда, осындай өңдеушілер тарифтiк квоталарды бөлуге жалпы негізде қатысады.
32. Агроөнеркәсіптік кешенді дамыту саласындағы уәкiлеттi орган жыл сайын:
1) 1 қаңтардан бастап 1 қазанға дейін іс жүзінде әкелінген ІҚМ еті туралы деректерді ағымдағы жылғы бірінші жартыжылдықта өңдеушілер өндірген ет өнімінің көлемімен салыстырып тексереді;
2) есепті жылдан кейінгі жылдың 1 сәуіріне дейін іс жүзінде әкелінген ІҚМ еті туралы деректерді толық өткен жылы өңдеушілер өндірген ет өнімінің көлемімен салыстырады.
Егер өңдеушінің ІҚМ етін әкелу көлемі ІҚМ етіне қайта есептеген кезде өзі өндірген ет өнімінің көлемінен асып кеткен жағдайда, онда аталған өңдеуші кейінгі жылға тарифтік квоталардың көлемдерін бөлуге қатысу мүмкіндігінен айырылады.
33. Бөлінген тарифтік квота көлемін пайдаланбаған өңдеушілер кейінгі жылы тарифтiк квоталарды бөлуге қатыспайды.
Тарифтік квоталарды кейінгі жылдарға бөлу кезінде тарифтік квотаның бөлінген көлемін ішінара пайдаланған өңдеушілер үшін тарифтік квотаның мөлшері бұрын әкелінген көлемнен аспайтын деңгейде белгіленеді.
Қазақстан Республикасына
еттiң жекелеген түрлерiн
әкелуге арналған тарифтiк
квоталардың көлемдерін сыртқы
сауда қызметіне қатысушылар
арасында бөлу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Өтінім
________________________________________________________________________________
(өңдеушінің толық атауы)
Мыналарды ІҚМ етінің (коды ЕАЭО СЭҚ ТН 0202)
________ тонна көлемінде) импортына квота бөлуді сұрайды.
Біздің кәсіпорнымызда дайын өнім өндірісінде ет шикізаты түрлерінің арақатынасы мынадай:
Дайын өнімнің атауы
Өндірістің көлемі (өтінім берілген күннің алдындағы толық жылда және өтінім берілген жылдың тоғыз айында)
Дайын өнім өндіру кезінде пайдаланылатын ІҚМ етінің* үлесі, %
Әкелінетін шикізатты мақсатына қарай пайдалануға міндеттенеміз.
Бірінші басшы _______________(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда))
Мөр орны (күні)
Ескерту:
ІҚМ еті* - ірі қара мал еті
Қазақстан Республикасына
еттiң жекелеген түрлерiн
әкелуге арналған тарифтiк
квоталардың көлемдерін сыртқы
сауда қызметіне қатысушылар
арасында бөлу қағидаларына
2-қосымша
Ет өнімдерін етке аудару коэффициенттері
Өнім
Коэффициент
Шұжық өнімдері (орташа коэффицент)

3)
где:
V’trq – объем тарифной квоты на ввоз мяса КРС, рассчитанный для каждого конкретного переработчика;
Vtrq – общий объем тарифной квоты на ввоз мяса КРС для переработчиков.
27. Если заявленный переработчиком объем тарифной квоты на ввоз мяса КРС меньше объема тарифной квоты, рассчитанного для данного предприятия по формулам, указанным в пункте 26 настоящих Правил, то переработчику распределяется заявленный им объем тарифной квоты. Оставшийся объем тарифной квоты распределяется между остальными переработчиками пропорционально их доле в общем объеме потребления мяса КРС.
28. Результаты расчетов, произведенных по формулам, указанным в пункте 26 настоящих Правил, математически округляются до целого числа (до значения килограмма).
29. Если объем тарифной квоты, распределенный переработчику по результатам расчетов меньше коммерчески выгодного количества товара, то тарифная квота такому переработчику не распределяется, а объем потребленного им мяса КРС не учитывается в общем объеме мяса КРС, использованного для производства мясных продуктов при расчете объемов тарифной квоты остальным переработчикам.
30. По истечении срока действия лицензии в течение пятнадцати календарных дней переработчики предоставляют в уполномоченный орган в области регулирования торговой деятельности справку об исполнении лицензии, выдаваемую уполномоченным органом в сфере таможенного дела, по форме, утвержденной решением Евразийской экономической комиссии о применении мер нетарифного регулирования.
31. Тарифная квота не распределяется переработчикам, осуществляющим ввоз мяса КРС в таможенных процедурах, предполагающих освобождение от уплаты ввозных таможенных пошлин.
В случае прекращения действия освобождения от уплаты таможенных пошлин, такие переработчики участвуют в распределении тарифных квот на общих основаниях.
32. Уполномоченный орган в области развития агропромышленного комплекса ежегодно:
1) с 1 января до 1 октября сопоставляет данные о фактическом ввозе мяса КРС с объемом произведенной переработчиками мясной продукции за первое полугодие текущего года;
2) до 1 апреля года, следующего за отчетным годом, сопоставляет данные о фактическом ввозе мяса КРС с объемом произведенной переработчиками мясной продукции за весь прошедший год.
В случае если объем ввоза переработчиком мяса КРС превышает объем произведенной им мясной продукции в пересчете на мясо КРС, то данный переработчик лишается возможности участвовать в распределении тарифных квот на последующий год.
33. Переработчики, не использовавшие выделенный объем тарифной квоты, в последующий год не участвуют в распределении тарифных квот.
При распределении тарифных квот на последующие годы размер тарифной квоты для переработчиков, использовавших выделенный объем тарифной квоты частично, устанавливается на уровне, не превышающем ранее ввезенный объем.
Приложение 1
к Правилам распределения
объемов тарифных квот между
участниками внешнеторговой
деятельности на ввоз в
Республику Казахстан
отдельных видов мяса
Форма
Заявка
_______________________________________________________________________________
(полное наименование переработчика)
просит выделить квоту на импорт мяса КРС (код ТН ВЭД ЕАЭС 0202 ______) в
объеме _______ тонн.
Соотношение видов мясного сырья в производстве готовой продукции на нашем предприятии следующее:
Наименование готовой продукции
Объем производства (за полный год, предшествующий дате подачи заявки, и девять месяцев года, в котором подается заявка)
Доля мяса КРС*, используемой при производстве готовой продукции, %
Обязуемся использовать ввозимое сырье по целевому назначению.
Первый руководитель __________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Место печати (дата)
_____________________________
Примечание:
мясо КРС* - мясо крупного рогатого скота
Приложение 2
к Правилам распределения
объемов тарифных квот между
участниками внешнеторговой
деятельности на ввоз в
Республику Казахстан
отдельных видов мяса
Коэффициенты перевода мясопродуктов в мясо
Продукт
Коэффициент
Колбасные изделия (средний коэффициент)