"Метрополитенде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрт салдарын жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 910 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің м.а. 2017 жылғы 21 тамыздағы № 576 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2017 жылғы 25 қазанда № 15930 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 26 маусымдағы № 478 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ішкі істер министрінің 26.06.2018 № 478 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Метрополитенде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізу және өрт салдарын жою қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2014 жылғы 18 желтоқсандағы № 910 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10155 болып тіркелген, 2015 жылғы 10 ақпанда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізуді және өрттердің салдарын жою қағидаларын бекіту туралы";
бұйрықтың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзуді және өрттердің салдарын жою қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Метрополитенде өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзу және өрт салдарын жою қағидаларында
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргiзуді және өрттердің салдарын жою қағидалары";
"1-тарау. Жалпы талаптар";
1 және 2-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстар жүргізуді және өрттердің салдарын жою қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы көлік туралы" 1994 жылғы 21 қыркүйектегі Заңына және Қазақстан Республикасының "Азаматтық қорғау туралы" 2014 жылғы 11 сәуірдегі Заңына сәйкес әзірленген.
2. Қағидалар мемлекеттік емес өртке қарсы қызметі (бұдан әрі – МЕӨҚҚ) үшін метрополитендегі және өртке қарсы ерікті құралымдар (бұдан әрі – ӨҚЕҚ) үшін трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік ұйымдарда өрт қауіпсіздігі және өрттердің салдарын жою бойынша профилактикалық жұмыстарды ұйымдастыру және жүзеге асыру тәртібін айқындайды.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Қалалық рельсті көлікте өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмыстарды жүргізу тәртібі";
36 тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 910 "Об утверждении Правил проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на метрополитене"
Приказ исполняющего обязанности Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 августа 2017 года № 576. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 октября 2017 года № 15930. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 26 июня 2018 года № 478.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 26.06.2018 № 478 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 18 декабря 2014 года № 910 "Об утверждении Правил проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на метрополитене" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10155, опубликованный 10 февраля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте";
пункт 1 приказа изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте.";
в Правилах проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на метрополитене, утвержденных указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие требования";
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила проведения профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан" и Законом Республики Казахстан от 11 апреля 2014 года "О гражданской защите".
2. Правила определяют порядок организации и осуществления профилактических работ по пожарной безопасности и ликвидации последствий пожаров на метрополитене для негосударственной противопожарной службы (далее – НГПС), в организациях трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов для добровольных противопожарных формирований (далее–ДПФ).";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок проведения профилактических работ по пожарной безопасности на городском рельсовом транспорте";
пункты 36 изложить в следующей редакции:

"3. Өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету қалалық рельсті көлік объектілерінің басшыларына жүктеледі. Ұйым басшысы жекелеген объектілердің және учаскелердің өрт қауіпсіздігіне жауапты тұлғаны белгілейді.
4. Қалалық рельсті көлігінің жылжымалы құрамы мен объектілерінің өрт қауіпсіздігін қамтамасыз етудің негізгі нысаны өрттердің туындау қаупіне ықпал ететін себептерді уақтылы анықтау және жою мақсатында жүргізілетін профилактикалық жұмыс болып табылады.
Профилактикалық жұмыс жоспарлы зерттеу, үнемі бақылау қарап-тексеру, өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы бақылау жөніндегі мемлекеттік инспекторлардың ұйғарымдарын орындауды бақылау тұрғысына күн сайынғы бақылау жиынтығын білдіреді.
5. Өрт қауіпсіздігі бойынша профилактикалық жұмысты метрополитеннің МЕӨҚҚ, трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік ұйымдардың ӨҚЕҚ жүзеге асырады.
6. Профилактикалық жұмыстарды жүргізу кезінде МЕӨҚҚ, ӨҚЕҚ мыналарға:
1) өрт қауіпсіздігі талаптарын сақтау тұрғысына ведомстволық қарап-тексеру жүргізу арқылы қалалық рельсті көлігінің жылжымалы құрамы мен объектілерін пайдалану кезінде тиісті өртке қарсы режимді сақтауға;
2) қалалық рельсті көліктің қызметкерлерін өрт қауіпсіздігі шараларына және өрт туындаған кездегі іс-қимылға үйретуге;
3) азаматтық қорғау органдарының қалалық рельсті көлік объектілерінің өрт сөндіру жедел жоспарын әзірлеуге, оларды пысықтау үшін ведомстволық жоспарлы машықтанулар мен оқу-жаттағуларды ұйымдастыруға, сондай-ақ мемлекеттік өртке қарсы қызмет органы бастамашылық ететін оқу-жаттығуларға қатысуға;
4) өрт қаупін азайтуға бағытталған жаңа техникалық шешімдерді енгізуге бағытталған шараларды қабылдайды.";
9 және 10-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"9. МЕӨҚҚ қалалық рельсті көлік басшысы бекітетін жылдық, тоқсандық және айлық профилактикалық іс-шаралар жоспарларын әзірлейді. Жоспарларда ұйымдастырушылық-профилактикалық іс-шаралар және зерттелуі жоспарланатын объектілер көрсетіледі.
10. МЕӨҚҚ, ӨҚЕҚ басшысы жоспарлардың орындалуын бақылайды және оған белгі жасайды. Жекелеген іс-шаралар орындалмаған жағдайда тоқсан сайын олардың орындалмау себептері туралы анықтама жасалады, онда жоспарда көзделген жүргізілген жұмыс көрсетіледі.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Қалалық рельсті көлік объектілерінің қызметкерлері Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің 2014 жылғы 9 маусымдағы № 276 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 9510 болып тіркелген) Өрт қауіпсіздігі шараларына ұйымдар қызметкерлері мен халықты оқыту қағидалары және өрт қауіпсіздігі шараларына оқыту жөніндегі оқу бағдарламасының мазмұнына қойылатын талаптар негізінде арнайы өртке қарсы даярлықтан өтеді.";
3-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"3-тарау. Қалалық рельсті көлікте өрттің салдарын жою тәртібі";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

"3. Обеспечение пожарной безопасности возлагается на руководителя объекта городского рельсового транспорта. Руководитель организации определяет ответственных за пожарную безопасность отдельных объектов и участков.
4.Основной формой обеспечения пожарной безопасности подвижного состава и объектов городского рельсового транспорта является профилактическая работа, проводимая с целью своевременного выявления и устранения причин, создающих угрозу возникновений пожаров.
Профилактическая работа представляет собой совокупность плановых обследований, регулярных контрольных обследований, ежедневный контроль на предмет соблюдения требований пожарной безопасности, а также контроль исполнения предписаний государственных инспекторов по контролю в области пожарной безопасности.
5. Профилактическую работу по пожарной безопасности осуществляют НГПС метрополитена, ДПФ организаций трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов.
6. При проведении профилактических работ НГПС, ДПФ принимаются меры, направленные на:
1) поддержание соответствующего противопожарного режима при эксплуатации подвижного состава и объектов городского рельсового транспорта, путем проведения обследований на предмет соблюдения требований пожарной безопасности;
2) обучение сотрудников городского рельсового транспорта мерам пожарной безопасности и действиям в случае возникновения пожара;
3) участие в разработке органами гражданской защиты оперативных планов пожаротушения объектов городского рельсового транспорта, организации ведомственных плановых тренировок и учений по их отработке, а также участие в учениях инициируемых подразделениями государственной противопожарной службы;
4) внедрение новых технических решений, направленных на снижение пожарной опасности.";
пункты 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"9. НГПС разрабатываются годовой, квартальные и месячные планы профилактических мероприятий, которые утверждаются руководителем объекта городского рельсового транспорта. В планах указываются организационно-профилактические мероприятия и объекты, которые планируется обследовать.
10. Руководитель НГПС, ДПФ контролирует выполнение планов, делая в них отметки. В случае невыполнения отдельных мероприятий ежеквартально составляется справка о причинах их невыполнения, в которой отражается проведенная работа, предусмотренная планом.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Работники объектов городского рельсового транспорта проходят специальную противопожарную подготовку на основе Правил обучения работников организаций и населения мерам пожарной безопасности и требований к содержанию учебных программ по обучению мерам пожарной безопасности, утвержденных приказом Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 9 июня 2014 года № 276 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 9510).";
заголовок главы 3 изложить в следующей редакции:
"Глава 3. Порядок ликвидации последствий пожаров на городском рельсовом транспорте";
пункт 15 изложить в следующей редакции:

"15. Метрополитендегі өрттің салдарын жою жөніндегі іс-шаралар метрополитен басшысы бекіткен аварияны жою жоспарына сәйкес, ал трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік объектілерінде ұйым басшысы белгіленгін тәртіппен ұйымдастырылады.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Өрт салдарын жою кезінде қалалық рельсті көліктнің жылжымалы құрамдар қозғалысын қалпына келтіруге, электр энергиясымен, байланыспен қамтамасыз ету, темір жолдарды, энергиямен жабдықтау және байланыс қондырғыларын жөндеуді қоса алғанда, тоқтап қалған технологиялық процестің жұмысын ұйымдастыруға бағытталған іс-шаралар жүзеге асырылады.".
2. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитеті:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде көшірмесін Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің орынбасары Ю.В. Ильинге және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Төтенше жағдайлар комитетіне (Беккер В.Р.) жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
міндетін атқарушы
полиция генерал-
майоры
Р. Жақыпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
_______________ Ж. Қасымбек
2017 жыл 23 тамыз
"КЕЛІСІЛДІ"
Астана қаласының әкімі
_______________ Ә. Исекешев
2017 жыл 11 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Алматы қаласының әкімі
_______________ Б. Байбек
2017 жыл 20 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Қарағанды облысының әкімі
_______________ Е. Қошанов
2017 жыл 10 қазанда
"КЕЛІСІЛДІ"
Павлодар облысының әкімі
_______________ Б. Бақауов
2017 жыл 20 қыркүйек
"КЕЛІСІЛДІ"
Шығыс Қазақстан облысының әкімі
_______________ Д. Ахметов

"15. Мероприятия по ликвидации последствий пожара в метрополитене организуются в соответствии с планом ликвидации аварии, утвержденным руководителем метрополитена, а на объектах трамвайного, легкорельсового, монорельсового транспортов в порядке, установленном руководителем организации.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. При ликвидации последствий пожара осуществляются мероприятия, направленные на восстановление движения подвижных составов городского рельсового транспорта, организацию работы прерванного технологического процесса включая обеспечение электроэнергией, связью, ремонт железнодорожного пути, устройств энергоснабжения и связи.".
2. Комитету по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан, направление копии в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра внутренних дел Республики Казахстан Ильина Ю.В. и Комитет по чрезвычайным ситуациям Министерства внутренних дел Республики Казахстан (Беккер В.Р.).
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
министравнутренних дел
Республики Казахстан
генерал-майор полиции
Р. Жакупов
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
_______________ Ж. Касымбек
29 августа 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Аким города Астана
_______________А. Исекешев
11 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Аким города Алматы
_______________Б. Байбек
20 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Аким Карагандинской области
_______________Е. Кошанов
10 октября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Аким Павлодарской области
_______________Б. Бакауов
27 сентября 2017 года
"СОГЛАСОВАН"
Аким Восточно-Казахстанской области
_______________Д. Ахметов

2017 жыл 2 қазан

2 октября 2017 года