"Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ашық деректер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 408 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 350 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қаңтарда № 16200 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің м.а. 2022 жылғы 16 тамыздағы № 236 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Мәдениет және спорт министрінің м.а. 16.08.2022 № 236 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының 2015 жылғы 24 қарашадағы Заңының 9-бабының 15) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ашық деректер тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2015 жылғы 22 желтоқсандағы № 408 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13302 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 11 наурызда жарияланған) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ашық деректер тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Әкімшілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) ресми жарияланған күннен кейін екі жұмыс күні ішінде осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 408 "Об утверждении перечня открытых данных Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных"
Приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 350. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 января 2018 года № 16200. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 16 августа 2022 года № 236.
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра культуры и спорта РК от 16.08.2022 № 236 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 15) статьи 9 Закона Республики Казахстан от 24 ноября 2015 года "Об информатизации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 декабря 2015 года № 408 "Об утверждении перечня открытых данных Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13302, опубликованный в информационно-правовой системе "Әділет" 11 марта 2016 года) следующее изменение:
Перечень открытых данных Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных, утвержденный указанным приказом, изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Административному департаменту Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после дня его официального опубликования размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Жауапты хатшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі
А. Мұхамедиұлы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ақпарат және коммуникациялар министрі
_________________ Д. Абаев
2017 жылғы 29 желтоқсан
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2017 жылғы 29 желтоқсандағы
№ 350 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт
министрінің
2015 жылғы 22 желтоқсандағы
№ 408 бұйрығымен
бекітілген
Ашық деректердің интернет-порталында орналастырылатын Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің ашық деректер тізбесі
Ашық мәліметтер жиынтығының атауы
Актуалдау кезеңі
Ұсыну мерзімі
Дереккөзі (АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы немесе API мемлекеттік органдардың жүйесі)
Жауапты тұлға
1.
Қазақстан Республикасында спорт және дене шынықтырудың дамуы туралы статистикалық деректер
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
2.
Республикалық арнайы олимпиада резервінің мектеп-интернат-колледждерінің тізбесі (атауы, байланыс: мекенжайы, телефоны, сайты)
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
3.
Дене шынықтырумен және спортпен тұрақты түрде шұғылданатын мүгедектер туралы мәліметтер (облыс, шұғылданушылар саны)
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
4.
Қазақстан Республикасында жаттықтырушы-оқытушылар құрамы туралы мәліметтер
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
5.
Спорт түрлері бойынша аккредиттелген федерациялар тізімі (атауы, қызметтің негізгі бағыттары, басшысы, байланыс (мекенжайы, телефон, веб-сайт)
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
6.
Спортшыларды диспансерлік бақылау саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
7.
Ресми спорттық іс-шараларында халықаралық жарыстарда, әлем чемпионаттарында, Азия чемпионаттарында және халықаралық турнирлерде ұтып алған медальдар туралы мәліметтер
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
8.
Қазақстан Республикасында кешенді іс-шаралар тізімі
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
9
Қазақстан Республикасында мүгедектерге арналып өткізілетін жоспарланған спорттық іс-шаралар тізімі
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
10.
Қазақстан Республикасында бұқаралық спорт түрлері бойынша жоспарланған спорттық іс-шаралар тізімі
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
11.
Қазақстан Республикасында ұлттық спорт түрлері бойынша жоспарланған спорттық іс-шаралар тізімі
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
12.
Республикалық спорт колледжінде оқитындардың саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
13.
Спорт мектебінде және республикалық арнайы олимпиада резервінің мектеп-интернаттарында-колледждарында оқитындардың саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
14.
Дене шынықтыру мен спорт бойынша орта арнайы біліммен дайындалған спортшылар саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
15.
Күрделі жөндеуге жататын республикалық спорт ұйымдар
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
16.
Стипендия алушылардың саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
17.
Құрылынатын спорт объектілер туралы мәлемет
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
18.
Лицензиясы бар құмар ойындары субьектілерінің тізімі
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
19.
Жоғары класстық спортшылар туралы мәлімет (спорт шебері, халықаралық класты спорт шебері, еңбек сіңірген спорт шебері)
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
20.
Спорт мектебінде, мектеп-интернаттарында-колледждарында бір оқушыға оқуына шығындардың құны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
21.
Ел ішінде және шетелде өткізілген әлеуметтiк маңызды және мәдени iс-шаралардың саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
МӨІД
22.
Республикалық театрлардағы жаңа театрлық қойылымдардың саны (жылдық кесiм)
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
МӨІД
23.
Елде және шет елдерде тағылымдамадан өткен мәдениет мекемелері қызметкерлерінің саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
МӨІД
24.
Республика кiтапханаларына таратылған әлеуметтiк маңызы бар әдебиеттердiң саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
МӨІД
25.
Тарихи-мәдени мұраларды елде және шетелдерде танымал етуге бағытталған iс-шаралардың жыл сайынғы саны
Жыл сайын
Жыл сайын 20 наурыз
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
МӨІД
26.
Алдағы жылға арналған халықаралық туристік іс-шаралар туралы ақпарат
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТИК
27.
ҚР МСМ ұйымдық құрылым
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ПБҚ
28.
ҚР МСМ ведомстволық бағыныстағы ұйымдары
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ПБҚ
29.
ҚР МСМ-дағы бос лауазымдар туралы мәліметтер
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ПБҚ
30.
ҚР МСМ басшыларының азаматтарды қабылдау кестесі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ӘД
31.
ҚР МСМ басшыларының атына түсетін азаматтар өтініштері бойынша статистикалық мәліметтер
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ӘД
32.
ҚР МСМ-нің қоғамдық кеңесінің құрылымы (қызмет түрін, байланыс деректерін көрсетіп)
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТСЖД
33.
ҚР МСМ-нің қоғамдық кеңесінің отырыстарын өткізу кестесі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТСЖД
34.
Ұсынылатын мемлекеттік қызметтердің тізімі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТСЖД
35.
ҚР МСМ-нің ақпараттық жүйелерінің тізімі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ӘД
36.
ҚР МСМ-нің қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілердің тізімі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ЗҚД
37.
Алдағы шаралардың күнтізбесі (анонс)
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТСЖД
38.
Спорт түрлерінің реестрі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
СДШІК
39.
Қазақстандық туроператорлардың тізімі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТИК
40.
Турагенттер тізімі
жарты жылда бір рет
жарты жылда бір рет
АРМ арқылы ашық мәліметтердің интернет-порталы
ТИК
Ескерту:
АЖО – автоматтандырылған жұмыс орны;
ӘД – Әкімшілік департаменті;
ЗҚД – Заң қызметі департаменті;
ҚР – Қазақстан Республикасы;
ҚР МСМ – Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігі;
МӨІД – Мәдениет және өнер істері департаменті;
ПБҚ – Персоналды басқару қызметі;
СДШІК – Спорт және дене шынықтыру істері комитеті;
ТИК - Туризм индустриясы комитеті;
ТСЖД – Талдау және стратегиялық жоспарлау департаменті;
API (ЭйПиАй) - қолданбалы бағдарламалаудың интерфейсі (англ. application programming interface).

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Ответственного секретаря Министерства культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
А. Мухамедиулы
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев
29 декабря 2017 года
Приложение
к приказу Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 350
Утвержден
приказом Министра
культуры и спорта
Республики Казахстан
от 22 декабря 2015 года № 408
Перечень открытых данных
Министерства культуры и спорта Республики Казахстан, размещаемых на интернет-портале открытых данных
Наименование набора открытых данных Период актуализации Срок предоставления Источник (через АРМ интернет-портала открытых данных или через API системы государственного органа) Ответственное лицо
1
Статистические данные о развитии спорта и физической культуры в Республике Казахстан
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
2.
Перечень республиканских специализированных школ- интернатов-колледжей олимпийского резерва
(наименование, контакты: адрес, телефон, сайт)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
3.
Сведения об инвалидах, систематически занимающихся физической культурой и спортом (область, количество занимающихся)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
4.
Сведения о тренерско-преподавательском составе в РК
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
5.
Перечень аккредитованных федераций по видам спорта (наименование, основные направления деятельности, руководитель, контакты (адрес, телефон, веб-сайт)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
6.
Количество диспансерных наблюдений спортсменов в год
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
7.
Сведения о медалях завоеванных в официальных спортивных мероприятиях, чемпионатах мира, кубках мира, чемпионатах Азии и на международных турнирах
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
8.
Перечень планируемых комплексных мероприятий в РК
ежегодно
20 января ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
9.
Перечень планируемых спортивных мероприятий проводимых для инвалидов в РК
ежегодно
20 января ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
10.
Перечень планируемых мероприятий по массовым видам спорта в РК
ежегодно
20 января ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
11.
Перечень планируемых мероприятий по национальным видам спорта в РК
ежегодно
20 января ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
12.
Количество обучающихся в республиканском колледже спорта
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
13.
Количество обучающихся в спортивной школе и республиканских специализированных школах-интернатах-колледжах олимпийского резерва
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
14.
Количество подготовленных спортсменов со средним специальным образованием по физической культуре и спорту
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
15.
Перечень республиканских организаций спорта, подлежащих капитальному ремонту
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
16.
Количество получателей стипендии
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
17.
Данные о строящихся спортивных объектах (адрес, срок окончания работ)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
18.
Перечень субъектов игорного бизнеса, имеющих лицензии
Раз в полугодие
Раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
19.
Количество спортсменов высокого класса (мастер спорта, мастер спорта международного класса, заслуженный мастер спорта)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
20.
Стоимость затрат на обучение одного учащегося в спортивной школе, школах-интернатах-колледжах
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
21.
Количество социально значимых и культурных мероприятий, проведенных в стране и за рубежом
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДДКИ
22.
Количество новых театральных постановок в республиканских театрах (ежегодный срез)
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДДКИ
23.
Количество сотрудников учреждений культуры, прошедших стажировки в стране и за рубежом
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДДКИ
24.
Количество социально-важных видов литератур, распространенной по библиотекам РК
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДДКИ
25.
Ежегодное количество мероприятий, направленных на популяризацию историко-культурного наследия в стране и за рубежом
ежегодно
20 марта ежегодно
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДДКИ
26.
Информация о международных туристских мероприятиях на предстоящий год
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
КИТ
27.
Организационная структура МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
СУП
28.
Подведомственные организации МКС РК (перечень, адрес, контакты)
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
СУП
29.
Сведения о вакантных должностях, имеющихся в МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
СУП
30.
График приема граждан руководителями МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
АД
31.
Статистические данные по обращениям граждан РК, поступающим на имя руководства МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
АД
32.
Состав Общественного совета МКС РК (с указанием вида деятельности, контактных данных)
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДАСП
33.
График проведения заседаний Общественного совета МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДАСП
34.
Перечень предоставляемых государственных услуг
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДАСП
35.
Перечень информационных систем МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
АД
36.
Перечень нормативных правовых актов, регулирующих деятельность МКС РК
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДЮС
37.
Календарь предстоящих событий (анонсы)
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
ДАСП
38.
Реестр видов спорта
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
КДСФК
39.
Список казахстанских туроператоров
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
КИТ
40.
Реестр турагентов
раз в полугодие
раз в полугодие
через АРМ интернет-портала открытых данных
КИТ
Примечание:
АРМ - автоматизированное рабочее место;
АД – Административный департамент;
ДЮС – Департамент юридической службы;
РК –Республика Казахстан;
МКС РК – Министерство культуры и спорта Республики Казахстан;
ДДКИ - Департамент по делам культуры и искусства;
СУП – Служба управления персоналом;
КДСФК – Комитет по делам спорта и физической культуры;
КИТ – Комитет индустрии туризма;
ДАСП – Департамент анализа и стратегического планирования;
API (ЭйПиАй) – интерфейс прикладного программирования (англ. application programming interface);