Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандартын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 желтоқсандағы № 1027 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 25 қаңтарда № 16279 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2022 жылғы 15 наурыздағы № ҚР ДСМ -25 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Денсаулық сақтау министрінің 15.03.2022 № ҚР ДСМ-25 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексі 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық көмекті ұйымдастыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін ресми жариялауға мерзімді баспа басылымдарына жіберуді;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен cоң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2017 жылғы 27 желтоқсан № 1027 бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты

Об утверждении Стандарта организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 декабря 2017 года № 1027. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 января 2018 года № 16279. Утратил силу приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 15 марта 2022 года № ҚР ДСМ -25.
Сноска. Утратил силу приказом Министра здравоохранения РК от 15.03.2022 № ҚР ДСМ -25 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемый Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан.
2. Департаменту организации медицинской помощи Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л. М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
Утвержден
приказом Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 29 декабря 2017 года № 1027
Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасында педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру стандарты (бұдан әрі – Стандарт) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 7-бабы 1-тармағының 6) тармақшасына (бұдан әрі – Кодекс) сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау балаларға педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастырудың жалпы қағидаттарын белгілейді.
2. Стандарт балалар сырқаттанушылығының, мүгедектігінің және өлімінің профилактикасы және төмендету бойынша шаралар өткізуді көздейді.
3. Педиатриялық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдарының штаттары "Денсаулық сақтау ұйымдарының үлгі штаттары мен штат нормативтерін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2010 жылғы 7 сәуірдегі № 238 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізіліміне № 6173 болып тіркелген) бекітілген үлгі штаттар мен штат нормативтеріне сәйкес белгіленеді.
4. Осы Стандартта пайдаланылатын терминдер мен анықтамалар:
1) перинаталдық көмекті өңірлендіру – жүктілік пен босану ағымының қауіп дәрежесіне сәйкес әйелдер мен жаңа туған нәрестелерге перинаталдық стационарлық көмек көрсетудің үш деңгейі бойынша медициналық ұйымдарды облыс көлемінде бөлу;
2) бала жасындағы ауруларды ықпалдастыра қарау (бұдан әрі – БЖАЫҚ) – 5 жасқа дейінгі балаларға уақтылы және сапалы медициналық көмек көрсетуге, сырқаттанушылығын, өлімін, мүгедектігін азайтуға, сондай-ақ физикалық, психоәлеуметтік және эмоциялық дамуын жақсартуға бағытталған Дүниежүзілік денсаулық сақтау ұйымы (ДДҰ) және Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қоры (ЮНИСЕФ) ұсынған стратегия;
3) патронаж – медицина қызметкерлерінің үй жағдайында профилактикалық және ақпараттық шараларды жүргізуі (нәрестеге патронаж, жүкті әйелге, босанған әйелге, диспансерлік науқасқа патронаж);
4) белсенді бару – дәрігердің бастамасы бойынша, сондай-ақ медициналық-санитариялық алғашқы көмек (бұдан әрі – МСАК) ұйымдарына стационарлардан шығарылған науқастар туралы, медицина қызметкерінің белсенді қарап-тексеруін қажет ететін пациенттерге шақыртуларға қызмет көрсеткеннен кейін жедел көмек ұйымынан мәліметтер берілгеннен кейін науқастың үйіне дәрігердің/орта медицина қызметкерінің баруы.
2-тарау. Педиатриялық көмек көрсететін ұйымдар қызметінің негізгі бағыттары мен құрылымы
5. Он сегіз жасқа толмаған балаларға (бұдан әрі – балаларға) педиатриялық көмек мынадай нысандарда көрсетіледі:
1) МСАК және консультациялық-диагностикалық көмекті (бұдан әрі - КДК) қамтитын амбулаториялық-емханалық көмек;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Стандарт организации оказания педиатрической помощи в Республике Казахстан (далее – Стандарт) разработан в соответствии с подпунктом 6) пункта 1 статьи 7 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее – Кодекс) и устанавливает общие принципы организации оказания медицинской помощи детям в организациях здравоохранения.
2. Стандарт предусматривает проведение мер по профилактике, снижению заболеваемости, инвалидности и смертности детей.
3. Штаты организаций здравоохранения, оказывающих педиатрическую помощь, устанавливаются в соответствии со штатными нормативами организаций здравоохранения, утвержденными приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2010 года № 238 "Об утверждении типовых штатов и штатных нормативов организаций здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6173).
4. Термины и определения, используемые в настоящем Стандарте:
1) регионализация перинатальной помощи - распределение медицинских организаций в масштабах области по трем уровням оказания перинатальной стационарной помощи женщинам и новорожденным в соответствии со степенью риска течения беременности и родов;
2) интегрированное ведение болезней детского возраста (далее – ИВБДВ) - стратегия, рекомендованная Всемирной организацией здравоохранения (далее - ВОЗ) и Детским фондом Организации Объединенных наций (далее - ЮНИСЕФ), направленная на своевременное и качественное оказание медицинской помощи, снижение заболеваемости, смертности и инвалидизации детей в возрасте до 5 лет, а также улучшение их физического, психосоциального и эмоционального развития;
3) патронаж – проведение медицинскими работниками профилактических и информационных мероприятий на дому (патронаж к новорожденному, патронаж к беременной, родильнице, диспансерному больному);
4) активное посещение - посещение больного на дому врачом/средним медицинским работником по инициативе врача, а также после передачи сведений в организации первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) из стационаров о выписанных больных, из организаций скорой помощи после обслуживания вызова к пациентам, нуждающимся в активном осмотре медицинским работником.
Глава 2. Основные направления деятельности и структура организаций, оказывающих педиатрическую помощь
5. Педиатрическая помощь оказывается детям, не достигшим восемнадцатилетнего возраста (далее – детям) в следующих формах:
1) амбулаторно-поликлиническая помощь, включающая ПМСП и консультативно-диагностическую помощь (далее – КДП);

2) стационарлық көмек;
3) стационарды алмастыратын көмек;
4) жедел медициналық көмек;
5) санитариялық авиация.
6. Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің (бұдан әрі – ТМККК) шеңберінде балаларға медициналық көмекті Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 желтоқсандағы № 2136 қаулысымен бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің тізбесіне сәйкес ТМККК көрсету бойынша қызмет жеткізуші болып табылатын денсаулық сақтау ұйымдары ұсынады.
7. Медициналық ұйымдарда (бұдан әрі – МҰ) ТМККК шеңберінде балаларды дәрі-дәрмекпен қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2009 жылғы 23 қарашадағы № 762 бұйрығымен (бұдан әрі – бұйрық № 762) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5900 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу және келісу қағидаларының негізінде дәрілік формулярлардың негізінде және Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 29 тамыздағы № 666 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15724 болып тіркелген) бекітілген Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде азаматтарды, оның ішінде белгілі бір аурулары (жай-күйлері) бар азаматтардың жекелеген санаттарын амбулаториялық деңгейде тегін немесе жеңілдікпен берілетін дәрілік заттармен, медициналық мақсаттағы бұйымдармен және мамандандыралған емдік өнімдермен қамтамасыз етуге арналған дәрілік заттардың және медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесіне сәйкес ұсынылады.
8. Амбулаториялық-емханалық деңгейде балаларға педиатриялық көмекті МСАК және КДК медицина қызметкерлері іске асырады: "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігерлер (бұдан әрі – педиатр), "Жалпы дәрігерлік практика (отбасылық медицина)" (бұдан әрі – ЖПД) дәрігерлері, "Емдеу ісі (фельдшер, жалпы практика фельдшері)" (бұдан әрі – фельдшер), "Мейіргерлік іс (мейіргер, жалпы практика мейіргері, мамандандырылған мейіргер" (бұдан әрі – мейіргер) мамандықтары бойынша орта медицина қызметкерлері.
9. Стационарлық деңгейде балаларға педиатриялық көмекті босандыру ұйымдарында, көп бейінді және мамандандырылған балалар стационарларында педиатрлар, "Анестезиология және реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальдық реанимация) (балаларға)" мамандықтары бойынша дәрігерлер, басқа бейінді мамандар және орта медицина қызметерлері (фельдшерлер, мейіргер) жүзеге асырады.

2) стационарная помощь;
3) стационарозамещающая помощь;
4) скорая медицинская помощь;
5) санитарная авиация.
6. Медицинская помощь детям в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) предоставляется в соответствии с Перечнем гарантированного объема бесплатной медицинской помощи, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 декабря 2009 года № 2136 организациями здравоохранения, являющимися поставщиками услуг по оказанию ГОБМП.
7. Лекарственное обеспечение детей в медицинских организациях (далее – МО) в рамках ГОБМП предоставляется на основании Правил разработки и согласования лекарственных формуляров организаций здравоохранения, утвержденных приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2009 года № 762 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 5900) (далее – Приказ № 762) и в соответствии с Перечнем лекарственных средств и изделий медицинского назначения для обеспечения граждан в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и в системе обязательного социального медицинского страхования, в том числе отдельных категорий граждан с определенными заболеваниями (состояниями) бесплатными и (или) льготными лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения и специализированными лечебными продуктами на амбулаторном уровне, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 29 августа 2017 года № 666 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15724).
8. Педиатрическая помощь детям на амбулаторно-поликлиническом уровне осуществляется медицинскими работниками ПМСП и КДП: врачами по специальностям "Педиатрия (неонатология)" (далее – педиатр), "Общая врачебная практика (семейная медицина)" (далее – ВОП), средними медицинскими работниками по специальностям "Лечебное дело (фельдшер, фельдшер общей практики)" (далее – фельдшер), "Сестринское дело (медицинская(ий) сестра/брат, медицинская(ий) сестра/брат общей практики, специализированная(ый) медицинская(ий) сестра/брат)" (далее – медицинская(ий) сестра/брат).
9. Педиатрическая помощь детям на стационарном уровне осуществляется в организациях родовспоможения, многопрофильных и специализированных детских стационарах педиатрами, врачами по специальности "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)", другими профильными специалистами и средними медицинскими работниками (фельдшерами, медицинскими сестрами/братьями).

10. Балаларға педиатриялық көмек көрсету диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызметтің сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы бекіткен клиникалық нұсқаулықтарға сәйкес жүргізіледі.
11. МҰ Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2010 жылғы 23 қарашадағы № 907 бұйрығымен (бұдан әрі - № 907 бұйрық) (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6697 болып тіркелген) бекітілген Денсаулық сақтау ұйымдарының бастапқы медициналық құжаттамасының нысандарына сәйкес медициналық есепке алуды және есептілік құжаттама жүргізуді қамтамасыз етеді;
12. Педиатриялық көмек көрсететін МҰ қызметінің негізгі бағыттары мыналар:
1) балаларға, оның ішінде нәрестелерге дәрігерге дейінгі, білікті, мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық, медициналық қызмет көрсету;
2) медициналық көмекке қолжетімділікті және медициналық қызметтің сапасын қамтамасыз ететін іс-шараларды өткізу;
3) сапалы консультациялық, диагностикалық, емдік көмек көрсету, БЖАЫҚ сақтау;
4) балаларды диспансерлеу және медициналық оңалту;
5) профилактикалық көмек көрсету:
жүкті әйелдер патронажы;
салауатты өмір салтын қалыптастыру және насихаттау, тиімді және дұрыс тамақтануға ұсыным; бала күтімі, аурудың қауіпті белгілері және қауіп төндеретін жағдайлар бойынша ата-аналармен ақпараттық-түсіндіру жұмысын жүргізу;
емшек сүтімен қоректендіруді қолдау және лактация мәселесі бойынша, 6 айға дейінгі балаларды тек емшек сүтімен ғана қоректендіру практикасы және 2 жасқа дейін емізуді жалғастыру бойынша консультация беру;
ерте шақтағы балалардың туа біткен патологияларын және психофизикалық дамуын, көру және есту функцияларының бұзылуын анықтау үшін скринингтік қарап-тексеру жүргізу;
баланың ерте дамуы мәселелері бойынша консультация беру;
медициналық профилактикалық қарап-тексеру консультациясы;
вакциналау жүргізу;
балаларды, оның ішінде жаңа туған нәрестелерді диспансерлеу мен динамикалы бақылау, үйдегі патронаж;
әлеуметтік-психологиялық консультация беру;
6) сырқаттанушылықтың алдын алу және төмендету, әлеуметтік мәні бар, оның ішінде онкологиялық немесе гематологиялық аурулардың ерте нысандарын, В және С гепатиттерін, АИТВ инфекциясы мен туберкулездің бастапқы түрін анықтау бойынша, сондай-ақ аурулардың қауіп факторларын, балалар мүгедектігін, өлімін анықтау бойынша іс-шаралар өткізу;
13. МҰ медициналық көмек көрсетудің барлық кезеңдерінде сабақтастықты сақтай отырып пациенттердің профилактикасына, ерте диагностикалауға, емдеуге бағытталған іс-шаралардың орындалуын қамтамасыз етеді.

10. Оказание педиатрической помощи детям проводится в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, а также клиническими руководствами, утвержденными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
11. МО обеспечивают ведение учетной и отчетной медицинской документации в соответствии с формами первичной медицинской документации организаций здравоохранения, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 23 ноября 2010 года № 907 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6697) (далее – Приказ № 907).
12. Основными направлениями деятельности МО, оказывающих педиатрическую помощь являются:
1) оказание доврачебной, квалифицированной, специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг детям, в том числе новорожденным;
2) проведение мероприятий, обеспечивающих доступность медицинской помощи и качество медицинских услуг;
3) оказание качественной консультативной, диагностической, лечебной помощи, соблюдение ИВБДВ;
4) проведение диспансеризации медицинской реабилитации детям;
5) оказание профилактической помощи:
патронаж беременных;
формирование и пропаганда здорового образа жизни, рекомендации по рациональному и здоровому питанию;
проведение информационно-разъяснительной работы с родителями по уходу за ребенком, тревожным признакам заболеваний и угрожающим состояниям;
консультирование по вопросам поддержки грудного вскармливания и лактации,по практике исключительно грудного вскармливания детей до 6-ти месяцев и продолжения грудного вскармливания до 2 лет;
проведение скрининговых обследований для выявления врожденной патологии и нарушений психофизического развития, зрительных и слуховых функций у детей раннего возраста;
консультирование по вопросам раннего развития ребенка;
медицинские профилактические осмотры;
проведение вакцинации;
диспансеризация и динамическое наблюдение, патронаж детей, в том числе новорожденных;
социально-психологическое консультирование;
6) проведение мероприятий по предупреждению и снижению заболеваемости, выявлению ранних форм социально значимых заболеваний, в том числе онкологических или гематологических, гепатитов B и C, ВИЧ-инфекции и туберкулеза, а также по выявлению факторов риска заболеваний, инвалидности и смертности детей.
13. МО обеспечивают выполнение мероприятий, направленных на профилактику, раннюю диагностику, лечение пациентов с соблюдением преемственности на всех этапах оказания медицинской помощи.

14. Зорлық-зомбылық фактілері мен дене жарақаттары анықталған жағдайда емдік-профилактикалық көмек көрсету, медициналық оңалту жүргізу, ішкі істер органдарын хабардар ету жүзеге асырылады.
3-тарау. Амбулаториялық-емханалық деңгейде педиатриялық көмек көрсетуді ұйымдастыру
15. Балаларға амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау ұйымдары өзінің қызметтерін,Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің міндетін атқарушының 2011 жылғы 5 қаңтардағы № 7 бұйрығына сәйкес (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6774 болып тіркелген) орындайды.
16. Босандыру ұйымдарынан немесе көп салалы стационардың босандыру бөлімшесінен шыққан күннен бастап баланың дамуын бақылау № 907 бұйрықпен бекітілген № 112 нысанға сәйкес орындалады.
17. Амбулаториялық-емханалық деңгейде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 28 сәуірдегі № 281 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11268 болып тіркелген) бекітілген Алғашқы медициналық-санитариялық көмек көрсету қағидаларына сәйкес және Азаматтарды алғашқы медициналық-санитариялық ұйымдарына қағидаларына сәйкес мыналар жүргізіледі:
1) балаларға консультациялық, диагностикалық, емдік көмек көрсету, оларды диспансерлеу және медициналық оңалту;
2) патронаждық қызметтің әмбебап-прогрессивті моделіне сәйкес жүкті әйелдердің, жаңа туған нәрестелер мен ерте шақтағы балалардың патронажы және белсенді қарап - қадағалау;
3) "Қарсы профилактикалық егу жүргізілетін аурулардың тізбесін, оларды жүргізу ережесін және халықтың жоспарлы егілуге жатқызылатын топтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2295 қаулысымен бекітілген профилактикалық егу мерзіміне сәйкес вакциналауды жоспарлау, ұйымдастыру және жүргізу;
4) көрсетілімдері болған жағдайда балаларды бейінді мамандардың консультациясына жіберу;
5) жіті және созылмалы ауруларды анықтау, шұғыл және жоспарлы емдеу іс-шараларын уақтылы жүргізу;
6) көрсетілімдері болған жағдайда балаларды тәуліктік стационарларға, күндізгі стационарға жіберу және үйде стационар ұйымдастыру;
7) созылмалы аурулары бар, диспансерлік есепте тұрған балаларды динамикалық бақылау, емдеу және сауықтыру;
8) қалпына келтіру емі және медициналық оңалту;
9) ерте шақтығы балалардың туа біткен функцияларының патологиясын және психофизикалық дамуындағы, көру және есту функцияларының бұзылыстарын анықтау үшін "Скрининг ұйымдастыру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық cақтау министрінің 2010 жылғы 9 қыркүйектегі № 704 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6490 болып тіркелген) сәйкес скринингтік зерттеп - қарау;

14. При обнаружении фактов насилия и телесных повреждений осуществляется оказание лечебно-профилактической помощи, проведение медицинской реабилитации, извещение органов внутренних дел.
Глава 3. Организация педиатрической помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне
15. Организации здравоохранения, оказывающие амбулаторно-поликлиническую помощь детям осуществляют свою деятельность согласно Положения о деятельности организаций здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь, утвержденного приказом исполняющего обязанности Министра здравоохранения Республики Казахстан от 5 января 2011 года № 7 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных и правовых актов под № 6774).
16. Мониторинг развития ребенка со дня выписки из организации родовспоможения или родильного отделения многопрофильного стационара осуществляется согласно форме № 112, утвержденной Приказом № 907.
17. На амбулаторно-поликлиническом уровне в соответствии с Правилами оказания первичной медико-санитарной помощи и Правилами прикрепления граждан к организациям первичной медико-санитарной помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 28 апреля 2015 года № 281 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных и правовых актов под № 11268) проводится:
1) консультативная, диагностическая, лечебная помощь, проведение диспансеризации и медицинской реабилитации детям;
2) патронажи и активные посещения беременных, новорожденных и детей раннего возраста в соответствии с универсально-прогрессивной моделью патронажной службы;
3) планирование, организация и проведение вакцинации в соответствии со сроками профилактических прививок, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2295 "Об утверждении перечня заболеваний, против которых проводятся профилактические прививки, Правил их проведения и групп населения, подлежащих плановым прививкам";
4) направление детей на консультации к профильным специалистам при наличии показаний;
5) выявление острых и хронических заболеваний, своевременное проведение экстренных и плановых лечебных мероприятий;
6) направление детей в круглосуточный стационар, дневной стационар и организация стационара на дому при наличии показаний;
7) динамическое наблюдение за детьми с хроническими заболеваниями, состоящими на диспансерном учете, лечение и оздоровление;
8) восстановительное лечение и медицинская реабилитация;
9) проведение скрининговых обследований в соответствии с приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 9 сентября 2010 года № 704 "Об утверждении Правил организации скрининга" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 6490) для выявления врожденной патологии и нарушений психофизического развития, зрительных и слуховых функций у детей раннего возраста;

10) мектепке дейінгі немесе мектеп мекемелеріне барар алдында балаларды сауықтыруды ұйымдастыру;
11) дұрыс тамақтану, балалар ауруларының профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ата-аналармен және отбасы мүшелерімен немесе олардың заңды өкілдерімен ақпараттық жұмыстар жүргізу.
18. Медициналық ұйымдарда (немесе медициналық пунктте) балаларға шұғыл медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы бекіткен диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес іске асырылады.
19. Медициналық ұйымдарда (немесе медициналық пунктте) балаларға шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы бұйымдар Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Медициналық қызмет сапасы жөніндегі біріккен комиссиясы бекіткен диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес қамтамасыз етіледі.
20. Амбулаториялық-емханалық деңгейде шұғыл медициналық көмек көрсетуге арналған дәрі-дәрмектер мен медициналық мақсаттағы бұйымдар арнайы пластик қобдишаларда – алып жүруге жеңіл және ыңғайлы, қол жетімді жерде орналасқан, өңделетін материалдан жасалған "шабадандарда" болады.
21. Пациентке көрсетілген шұғыл медициналық көмектің көлемі жүректің соғу жиілігін, артериялық қан қысымының деңгейін, тамырдың соғуын, дене температурасын, дәрілік препараттың атауы мен дозасын, енгізу әдісі мен уақытын көрсете отырып тағайындау парағына тіркеледі.
22. Білім беру ұйымдарының білім алушыларына және тәрбиеленушілеріне медициналық көмек көрсету Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 7 сәуірдегі № 141 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15131 болып тіркелген) бекітілген. Білім беру ұйымдарының білім алушыларына және тәрбиеленушілеріне медициналық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
23. Созылмалы аурулар анықталған кезде амбулаториялық пациенттің медициналық картасында № 907 бұйрықпен бекітілген № 025/е нысаны бойынша қарап-тексеру жазбасымен көрсетілімдері бойынша, диспансерлік қадағалаудың бақылау картасын рәсімдеп, қарап-емдеу жоспарын жасай отырып, № 907 бұйрықпен бекітілген № 30/е нысаны бойынша диспансерлік есепке алу жүзеге асырылады.
24. Балалардың арасында инфекциялардың таралуының алдын алу үшін учаскеде эпидемияға қарсы және профилактикалық іс-шаралар орындалады.
25. Профилактикалық егулерді есепке алу екпелерді жүргізу орны бойынша денсаулық сақтау объектілерінде, білім беру, мектепке дейінгі тәрбие және оқыту объектілерінде сақталатын есепке алу нысандарындағы жазбаларға сәйкес іске асырылады: № 907 бұйрықпен бекітілген № 064/е нысаны бойынша профилактикалық егуді есепке алу журналы, № 112/е нысаны бойынша баланың даму тарихы, № 063/е нысаны бойынша профилактикалық екпелер картасы, № 026/е нысаны бойынша баланың медициналық картасы.

10) организация оздоровления детей перед поступлением их в дошкольные или школьные учреждения;
11) информационная работа с родителями и членами семей или с их законными представителями по вопросам рационального питания, профилактики детских болезней и формирования здорового образа жизни.
18. Оказание неотложной медицинской помощи детям в медицинской организации (или медицинском пункте) осуществляется в соответствии с клиническими протоколами диагностики и лечения, утвержденными Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
19. Для оказания неотложной медицинской помощи детям в медицинской организации (или медицинском пункте) обеспечивается наличие лекарственных средств и изделий медицинского назначения согласно клиническим протоколам
диагностики и лечения, утвержденным Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан.
20. Медикаменты и изделия медицинского назначения для оказания неотложной медицинской помощи на амбулаторно-поликлиническом уровне находятся в специальных пластиковых укладках - "чемоданах" из обрабатываемого материала, которые легко переносятся и размещены в удобном и доступном месте.
21. Объем оказанной экстренной медицинской помощи пациенту регистрируется в листе назначения и наблюдения с указанием частоты сердечных сокращений, уровня артериального давления, пульса, температуры тела, наименования и дозы лекарственного препарата, методов и времени введения.
22. Оказание медицинской помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования осуществляется согласно Правилам оказания медицинской помощи обучающимся и воспитанникам организаций образования, утвержденным приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 7 апреля 2017 года № 141 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 15131).
23. При выявлении хронических заболеваний осуществляется взятие на диспансерный учет по показаниям с записью осмотра в медицинской карте амбулаторного больного по форме № 025/у, утвержденной Приказом № 907, составлением плана ведения, оформлением контрольной карты диспансерного наблюдения по форме № 30/у, утвержденной Приказом № 907.
24. Выполняются противоэпидемические и профилактические мероприятия на участке для предупреждения распространения инфекций среди детей.
25. Учет профилактических прививок, осуществляется соответствующими записями в учетных формах, которые хранятся на объектах здравоохранения по месту проведения прививок, на объектах образования, дошкольного воспитания и обучения: журнал учета профилактических прививок по форме № 064/у, история развития ребенка по форме № 112/у, карта профилактических прививок по форме № 063/у, медицинская карта ребенка по форме № 026/у, утвержденным Приказом № 907.

26. Педиатр дәрігер немесе ЖПД баланы санаторийлік-курорттық емдеуге медициналық құжаттарды ресімдеуді жүзеге асырады.
27. Көрсетілімдер бойынша ата-анаға (қамқоршыға) бала күтімі бойынша еңбекке уақытша жарамсыздық туралы парақтарды (анықтамаларды), сырқаттану кезеңінде мектепке дейінгі мекемеге және мектепке барудан баланы босату үшін еңбекке уақытша жарамсыздық туралы анықтаманы ресімдеу және беру Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 183 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10964 болып тіркелген) бекітілген Еңбекке уақытша жарамсыздыққа сараптама жүргізу, еңбекке уақытша жарамсыздық парағын және анықтамасын беру қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
28. Сырқаттанған кезде ауыстыру және оқу бітіру емтихандарынан босату туралы мәселені дәрігерлік-консультациялық комиссия (бұдан әрі - ДКК) шешеді.
29. Амбулаториялық науқастың медициналық картасындағы зерттеп-қарау нәтижелерімен баладан организм функциясының қатты бұзылулары анықталған кезде ДКК-да Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 44 бұйрығымен бекітілген Медициналық-әлеуметтік сараптама жүргізу қағидаларына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10589 болып тіркелген) сәйкес медициналық-әлеуметтік сараптамаға жіберу туралы мәселе қаралды.
30. Мүгедектік белгіленген кезде мүмкіндігі шектеулі балаларды оңалтуға арналған жеке бағдарламаларды, оның ішінде әлеуметтік қызметтерді тарта отырып, әзірлеу және орындау жүргізіледі.
31. Педиатр, ЖПД және орта медицина қызметкері қызмет көрсететін аумақтары бойынша балалардың сырқаттанушылығының, мүгедектігінің және өлімінің негізгі медициналық-статистикалық көрсеткіштері бойынша есептерді бөлімшенің басшысына (бөлімшенің меңгерушісіне) ұсына отырып есепке алуды және есептілік құжаттарын жүргізуді жүзеге асырады.
32. МСАК МҰ деңгейінде балаларға профилактикалық көмек көрсету мыналарды ұйымдастыру арқылы жүзге асырылады:
1) балаларға МСАК көрсететін барлық медициналық ұйымдарда баланың даму кабинетінің (бұдан әрі – БДК) жұмысын ұйымдастыру, БДК-ны жарақтандыру осы Стандартқа 1-қосымшаға сәйкес жүзеге асырылады;
2) нәрестелер мен ерте шақтағы балаларды неонатальдық скринингілеуді, аудиологиялық скринингілеуді, ерте шақтағы балалардың психофизикалық дамуын скринингілеуді, балалардағы туа біткен және тұқым қуалайтын ауруларды ерте анықтау мақсатында шала туған нәрестелерді офтальмологиялық скринингілеуді, бала сырқаттанушылығы мен мүгедектігін төмендетуді;

26. Врач педиатр или ВОП осуществляет оформление медицинской документации детей на санаторно-курортное лечение.
27. Оформление и выдача листов (справок) о временной нетрудоспособности родителям (опекунам) по уходу за больным ребенком по показаниям, справка о временной нетрудоспособности для освобождения ребенка от посещения дошкольных и школьных учреждений на период заболеваний осуществляется согласно Правилам проведения экспертизы временной нетрудоспособности, выдачи листа и справок о временной нетрудоспособности, утвержденным приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 183 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10964).
28. Вопрос об освобождении детей, обучающихся в организациях образования от переводных и выпускных экзаменов при заболеваниях решается на врачебно-консультативной комиссии (далее – ВКК).
29. При выявлении у ребенка стойких нарушений функций организма с результатами обследования в медицинской карте амбулаторного больного на ВКК рассматривается вопрос о направлении на медико-социальную экспертизу, в соответствии с Правилами проведения медико-социальной экспертизы, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 44 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10589).
30. При установлении инвалидности проводится разработка и выполнение индивидуальных программ реабилитации детей с ограниченными возможностями, в том числе с привлечением социальных служб.
31. Педиатр, ВОП и средний медицинский работник осуществляет ведение учетной и отчетной документации с предоставлением отчетов по основным медико-статистическим показателям заболеваемости, инвалидности и смертности у детей обслуживаемой территории руководителю подразделением (заведующему отделением).
32. Оказание профилактической помощи детям на уровне МО ПМСП осуществляется путем организации:
1) работы кабинета развития ребенка (далее – КРР) во всех медицинских организациях, оказывающих ПМСП детскому населению, оснащение КРР осуществляется согласно приложению 1 к настоящему Стандарту;
2) неонатального скрининга, аудиологического скрининга новорожденных и детей раннего возраста, скрининга психофизического развития детей раннего возраста, офтальмологического скрининга недоношенных новорожденных в целях ранней диагностики врожденных и наследственных заболеваний у детей, снижения детской заболеваемости и инвалидности;

3) жүкті әйелдерді, нәрестелер мен ерте жастағы балаларды патронаждық бақылауды;
33. БДК дәрігері немесе орта медицина қызметкері мынадай іс-шараларды өткізеді:
ерте шақтағы балаларды күту мәселелері бойынша консультация беру және ана мен оның отбасы мүшелерінің ата-аналық дағдыларын қалыптастыру, баланың дамуы үшін ойынның, оқудың, қарым-қатынастың мәнін түсіндіру;
жүкті әйелді немесе емізетін аналарды дұрыс тамақтану, жүктілік пен отбасын жоспарлау мәселесі туралы, емшекпен қоректендіруді қолдау мәселесі бойынша хабардар ету;
санитариялық қауіпсіздік нормаларын және энергетикалық қажеттілікті ескере отырып ата-ананы уақтылы қосымша тамақтандыруды енгізіп және оны іс жүзінде дайындауға үйрету;
балалар үшін жарақаттанушылықтың, улану мен жазатайым оқиғалардың алдын алатын қауіпсіз орта туғызу бойынша ата-аналарға түсіндіру;
баланың психомоторлық және сөйлеу дамуының мониторингі және анықталған проблемалар бойынша консультация беру;
сырқат балаларға үйде күтім жасау және дамуында ақауы бар балаларға күтім жасау мәселелері бойынша консультация беру;
тұрмыстық зорлық-зомбылық және балаға қатал қараудың профилактикасы.
34. МҰ-да балаларды профилактикалық қабылдау (қадағалау) кешенді бағалауды және баланың даму мониторингін: табиғи, жыныстық дамуын, естуін, көруін, ұсақ және ірі моторикасын, экспрессивті және рецептивті сөйлеуін, сезімін, өзін-өзі реттеуге және қарым-қатынас орнатуға, ойнауға және оған өзара қатысуға қабілеттілігін қамтиды.
35. Есту және көру қабілетінің нашарлауы, созылмалы аурулардың анықталуы, сондай-ақ кеңірдек пен көмей жолдарының тарылу симптоматикасы бар балалар анықталған кезде учаскелік дәрігер оларды диагнозын анықтап, емделу үшін бейінді мамандарға жібереді.
36. Психофизикалық дамуында тежелу каупі бар, есту және көру қабілетінің нашарлауы, неврологиялық симптоматикасы бар балалар анықталған кезде медицина қызметкері оларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияға жібереді.
37. Соматикалық патологияның, синкопальдық жағдайдың, "енжар бала" синдромының салдарынан болатын фебрильдік құрысқақпен нервтік-психикалық дамуында кідірісі бар пациенттердің нерв жүйесінің патологиясын "Неврология (балалар)" мамандығы бойынша дәрігер жойғаннан кейін оларды педиатрлар бақылайтын болады.
38. "Неврология (балалар)" мамандығы бойынша дәрігер болмаған жағдайда стационарлық мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін қосымша зерттеп-қарауды ұйымдастыру және өткізу немесе стационардың бейінді бөлімшесіне жатқызу мәселесін учаскелік педиатр немесе ЖПД шешеді.

3) патронажного наблюдения на дому беременных, новорожденных и детей раннего возраста.
33. Врач или средний медицинский работник КРР проводит мероприятия по:
консультированию по вопросам ухода за детьми раннего возраста и формированию родительских навыков у матерей и членов их семей, разъяснению значения игр, чтения, общения для развития ребенка;
информированию беременной или кормящей матери о правильном питании, вопросах планирования семьи, беременности, по вопросам поддержки грудного вскармливания;
обучению родителя(ей) навыкам своевременного введения прикормов и их практического приготовления с учетом санитарных норм безопасности и энергетической потребности;
разъяснению родителю(ям) мер по созданию безопасной среды для детей, предупреждающей травмы, отравления и несчастные случаи;
мониторингу психомоторного и речевого развития ребенка и консультирования родителей по выявленным проблемам;
консультированию по вопросам ухода за больными детьми на дому и за детьми с отклонениями в развитии;
профилактике бытового насилия и жестокого обращения с ребенком.
34. Профилактический прием (наблюдение) детей в МО включает комплексную оценку и мониторинг развития ребенка: физического, полового развития, оценку слуха, зрения, мелкой и крупной моторики, экспрессивной и рецептивной речи, эмоций, способности к саморегуляции и установлению отношений, играм и взаимному участию.
35. При выявлении хронических заболеваний, нарушений слуха и зрения, аномалий развития органов чувств, а также стеноза гортани и трахеи, участковый врач направляет ребенка к профильным специалистам для уточнения диагноза и назначения лечения.
36. При выявлении детей с риском отставания в психофизическом развитии, со снижением слуха и зрения, неврологической симптоматики медицинский работник направляет их на психолого-медико-педагогическую консультацию.
37. Пациенты с задержкой нервно-психического развития вследствие соматической патологии, синкопальных состояний, синдрома "вялого ребенка", с фебрильными судорогами после исключения патологии нервной системы врачом по специальности "Неврология (детская)" наблюдаются педиатрами.
38. При отсутствии врача по специальности "Неврология (детская)" вопросы организации и проведения дополнительного обследования или госпитализации в профильное отделение стационара для оказания стационарной специализированной медицинской помощи решает участковый педиатр или ВОП.

39. Балаларға МСАК дәрігері немесе басқа маманның жолдамасы бойынша консультациялық-диагностикалық орталықта немесе емханада (бөлімшеде) бейінді мамандар, шұғыл және жедел медициналық көмек көрсету жағдайларын қоспағанда КДК көрсетеді.
40. Баланың өміріне, денсаулығына, дамуына қауіп төндіретін медициналық немесе әлеуметтік сипаттағы қауіптерді анықтау және төмендету, сондай-ақ қаупі жоқ отбасына міндетті бару санын азайту мақсатында жүкті әйелдерді, нәрестелер мен ерте шақтағы балаларды үйде патронаждық бақылауды ұйымдастыру Біріккен Ұлттар Ұйымының Балалар Қорының (ЮНИСЕФ) ұсынған әмбебап-прогрессивті моделінің негізінде жасалады. Патронаждың әмбебап-прогрессивті моделі кезінде міндетті жоспарланған үйге барулармен қатар (әмбебап тәсілдеме) баланың өміріне, денсаулығына немесе дамуына әсері бар медициналық немесе әлеуметтік қауіптің болуына байланысты ерекше қолдауды қажет ететін жүкті әйелдерге, нәрестелер мен балаларға арналған жеке жоспар бойынша қосымша белсенді бару енгізіледі (прогрессивті тәсілдеме).
41. Әмбебап (міндетті) патронаждық бақылау барлық жүкті әйелдер мен 5 жасқа дейінгі балаларға көрсетіледі және жүкті әйелдерге (жүктіліктің 12 аптасына және 32 аптасына дейінгі мерзімде) босануға дейінгі 2 патронаждан, ал балаларға осы Стандарқа 2-қосымшаға сәйкес жүкті әйелдерді, нәрестелерді және 5 жасқа дейінгі балаларды дәрігер/фельдшер және орта медицина қызметкері үй жағдайында және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда қабылдауының жалпы бақылау сызбасы бойынша 9 рет барудан тұрады.
42. Прогрессивті тәсіл жүкті әйелдер, нәрестелер және 5 жасқа дейінгі балалар патронажының әмбебап-прогрессивті моделінің сызбасы бойынша (орта медицина қызметкерінің үйге патронаждық баруы) осы Стандартқа 3-қосымшаға сәйкес өміріне, денсаулығына, дамуына және қауіпсіздігіне қауіп төндіретін медициналық және әлеуметтік сипаттағы қауіптер анықталған жүкті әйелдер мен балаларды патронаждық бақылауды көздейді.
43. Бірқалыпты қауіп анықталған жағдайда (оның ішінде емізуге, қосымша тамақтандыруға қатысты мәселелер, гигиеналық дағды, ойнау, қарым-қатынастағы қиындықтар және т.б.) орта медицина қызметкері оны жою бойынша өз бетінше немесе учаскелік дәрігермен бірлесіп жұмыс жүргізеді. Отбасы әлеуметтік қолдауды қажет ететін жоғары қауіп жағдайында (балаға қатал қарау, зорлық-зомбылық, жақтырмау, мүгедектік және т.б.) мәліметтер әлеуметтік қызметкерге, психологқа немесе қажет болған жағдайда басқа сектор өкілдеріне беріледі (білім беру, әлеуметтік қорғау, ішкі істер бөліміне, әкімдіктерге, үкіметтік емес ұйымдарға және т.б.).

39. КДП детям оказывается профильными специалистами в консультативно-диагностическом центре или поликлинике (отделении) по направлению врача ПМСП или другого специалиста, за исключением случаев оказания экстренной и неотложной медицинской помощи.
40. Организация патронажного наблюдения на дому беременных, новорожденных и детей раннего возраста проводится на основе универсально-прогрессивной модели, рекомендуемой Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ)с целью выявления и снижения рисков медицинского или социального характера, угрожающих жизни, здоровью, развитию ребенка, а также уменьшения количества обязательных посещений в семьи, не имеющих рисков. При универсально-прогрессивной модели патронажа наряду с обязательными плановыми посещениями (универсальный подход), внедряются дополнительные активные посещения по индивидуальному плану (прогрессивный подход) для беременных, новорожденных и детей, нуждающихся в особой поддержке, в связи с наличием медицинских или социальных рисков для жизни, здоровья или развития ребенка.
41. Универсальное (обязательное) патронажное наблюдение предоставляется всем беременным женщин и детям до 5 лет и состоит из 2 дородовых патронажей к беременной женщине (в сроки до 12 недель и 32 недели беременности) и 9 посещений к детям по Общей схеме наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет врачом/фельдшером и средним медицинским работником на дому и на приеме в МО на уровне ПМСП согласно приложению 2 к настоящему Стандарту.
42. Прогрессивный подход предусматривает патронажное наблюдение беременных женщин и детей, у которых были выявлены риски медицинского или социального характера, представляющие угрозу для их жизни, здоровья, развития и безопасности по Схеме универсально-прогрессивной модели патронажа беременных и детей до 5 лет (патронажных посещений на дому средним медицинским работником) согласно приложению 3 к настоящему Стандарту.
43. При выявлении умеренного риска (в том числе проблем с грудным вскармливанием, прикормом, затруднений с навыками гигиены, с игрой, общением и других) средний медицинский работник проводит работу по устранению самостоятельно или совместно с участковым врачом. В случае высокого риска (жестокое обращение, насилие, пренебрежение, инвалидность ребенка и другое), когда семья нуждается в социальном сопровождении, сведения передаются социальному работнику, психологу или представителям других секторов при необходимости (образования, социальной защиты, внутренних дел, акиматов, неправительственных организаций и других).

44. Нәрестелер мен ерте шақтағы балаларға үй жағдайында патронаждық бару кезінде фельдшер немесе мейіргер өзімен бірге балаларға арналған тонометр, өлшеуіш лента, термометр алып жүреді.
45. Жүкті әйелге патронаждық бару кезінде орта медицина қызметкері:
1) жүкті әйелден шағымдарын сұрайды, артериялық қысымын өлшейді, ісіну және анемия белгілерінің бар-жоғын қарайды;
2) көңіл-күйін (депрессия бар-жоғын), үй жағдайының және өмірінің қауіпсіздігін, үй-жайының және жеке гигиенасын, жүктіліктің қауіп факторларын бағалайды.
3) жүктілікке байланысты физикалық және психикалық өзгерістер туралы; жүктілік кезіндегі күйзелістің зиянды салдары туралы; темекіні, алкогольді және есірткіні тұтынудың зиянды салдары туралы хабардар етеді;
4) үйлестірілген тағам бойынша, салмақты, физикалық белсенділікті бақылау, ауыз қуысының гигиенасын, жеке гигиенаны сақтау бойынша ұсыныстар береді;
5) отбасын жүктіліктің алаңдататын белгілеріне, қандай жағдайда тез арада дәрігерге қаралу керектігіне үйретеді және босануға дейін терапевттің және гинекологтың бақылауын жоспарлайды;
6) босануға, нәрестеге арналған орынды, бөлмені, күту заттары мен киімдерді қалай дайындауға, нәрестенің негізгі күтіміне, тек қана емшекпен қоректендірудің маңыздылығы мен емізу техникасына үйретеді және консультация береді.
46. Нәрестеге патронаждық бару кезінде орта медицина қызметкері:
1) нәрестедегі аурудың немесе жергілікті бактериялық инфекциялардың белгілерін бағалайды және олар болған жағдайда тез арада дәрігерді хабардар етеді;
2) депрессияны, үй жағдайының қауіпсіздігін және нәрестенің қажеттілігін анықтау мақсатында ананың (ата-анасының немесе өзге заңды өкілінің) көңіл күйін бағалайды;
3) жаңа босанған әйелден хал-жайы туралы сұрайды (шағымы, сүт безінің жағдайы, физикалық белсенділігі, тамақтануы, ұйқысы, контрацепция);
4) жаңа туған нәрестенің негізгі күтімінен анасын (ата-анасын немесе өзге заңды өкілін) хабардар етеді, консультация береді және үйретеді: емшекпен қоректендіру, температуралық режім, баланың дамуы мен оған көңіл бөлу мақсатында күтімі, баланың тәрбиесіне ата-анасының екеуінің де (бар болған жағдайда) қатысуы, гигиенасы және қол жуу мәселесі, шомылдыру кезіндегі қауіпсіздік, ұйқыда жатқан кездегі қауіпсіздік, кенеттен шетінеу синдромының алдын алу, кіндігі мен терісінің гигиеналық күтімі;
5) отбасын медициналық мекемеге шұғыл жүгінуі қажет аурудың қауіпті белгілерін білуге үйретеді: қоректендіру кезіндегі проблемалар, нәрестенің белсенділігінің төмендеуі, минутына 60-тан астам жиіліктегі дем алу, дем алудың қиындауы, дене қызуының көтерілуі немесе төмендеуі, құрысу, қалтырау және басқалар;

44. При патронажном посещении на дому новорожденных и детей раннего возраста фельдшер или медицинская сестра берет с собой детский тонометр, измерительную ленту, термометр.
45. При патронажном посещении беременной женщины средний медицинский работник:
1) спрашивает у беременной женщины жалобы, измеряет артериальное давление, осматривает на наличие отеков и признаков анемии;
2) оценивает настроение (наличие депрессии), безопасность домашней обстановки и условий жизни, гигиену помещения и личную гигиену, факторы риска беременности;
3) информирует о физических и психических изменениях, связанных с беременностью; о вредных последствиях стресса при беременности; о вредных последствиях курения и употребления алкоголя и наркотиков;
4) дает рекомендации по сбалансированному питанию, контролю веса, физической активности, соблюдению гигиены полости рта, соблюдению личной гигиены;
5) обучает семью тревожным признакам беременности, когда необходимо немедленно обратиться к врачу и планирует дородовое наблюдение у терапевта и гинеколога;
6) консультирует и обучает подготовке к родам, как подготовить комнату, место, предметы ухода и одежду для новорожденного, основному уходу за новорожденным, значению исключительно грудного вскармливания и технике грудного вскармливания.
46. При патронажном посещении новорожденного средний медицинский работник:
1) оценивает признаки заболевания или местной бактериальной инфекции у новорожденного и при их наличии немедленно информирует врача;
2) оценивает настроение матери (родителя или иного законного представителя) с целью выявления депрессии, безопасность домашней среды и потребности новорожденного;
3) спрашивает о самочувствии родильницы (жалобы, состояние молочных желез, физическая активность, питание, сон, контрацепция);
4) информирует, консультирует и обучает мать (родителя или иного законного представителя) основному уходу за новорожденным: грудное вскармливание, температурный режим, уход в целях развития и настроенность на ребенка, участие обоих родителей (при наличии) в воспитании ребенка, вопросы гигиены и мытья рук, безопасность при купании, безопасность во сне, предупреждение синдрома внезапной смерти, гигиенический уход за пуповиной и кожей;
5) обучает семью опасным признакам заболеваний, при которых необходимо немедленно обратиться в медицинскую организацию: проблемы с кормлением, сниженная активность новорожденного, учащенное дыхание более 60 в минуту, трудности с дыханием, лихорадка или снижение температуры, судороги, озноб и другие;

6) уақтылы вакцинациялау жүргізуге жәрдемдеседі;
7) баланың өміріне, денсаулығына, қауіпсіздігі мен дамуына қауіп төнгенде әлеуметтік тәуекелдерге бастапқы баға береді және тәуекелдер анықталған жағдайда ол туралы амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін медициналық ұйымның әлеуметтік қызметкерін хабардар етеді;
8) қосымша көмекті қажет ететін нәрестелерді анықтайды және олар үшін жеке баруларды жоспарлайды (туған кездегі дене салмағы төмен балалар, АИТВ-мен ауырған немесе жұқтырған аналардан туған балалар).
47. Ерте шақтағы балаларға патронаждық бару кезінде орта медицина қызметкері:
1) қауіптіліктің жалпы белгілерін, аурудың негізгі симптомдарын бағалайды (жөтел, диарея, қызу көтерілу және басқалар), анемияның бар болуын немесе салмақтың төмендігін тексереді; депрессияны анықтау мақсатында ананың (ата-анасы немесе заңды өкілінің) көңіл күйіне, жасына байланысты баланың қажеттіліктеріне баға береді; жарақаттану мен жазатайым оқиғалар тұрғысында үй жағдайының қауіпсіздігіне баға береді, баланы жақтырмаушылық белгілері мен оған қатал қарау, зорлық-зомбылық көрсетуге қатысты белгілерге баға береді;
2) табиғи, моторлық, психоәлеуметтік дамуына мониторинг жүргізеді;
3) жаңа босанған әйелден хал-жайы туралы сұрайды (шағымы, сүт безінің жағдайы, физикалық белсенділігі, тамақтануы, ұйқысы, контрацепция), одан 6 айға дейін тек қана емшекпен қоректендіру, қосымша тамақ беруді 6 айында енгізу мәселесі бойынша сұрайды;
4) ата-ананы немесе заңды өкілін баланы ойын, сөйлесу, оқу арқылы дамуына көмектесуге үйретеді; гигиена мәселесі, бала тәрбиесіне ата-анасының екеуінің (бар болса) де бірлесе қатысуына, медициналық көмекке шұғыл жүгінуі қажет аурудың қауіпті белгілерін білуге үйретеді;
5) балалар жасындағы аурудың белгілері туралы (жөтел, диарея, температура және басқа) ата-ананы немесе заңды өкілін хабардар етеді және олар туындаған жағдайда консультация береді;
6) вакцинациялау жүргізуге жәрдемдеседі;
7) баланың өміріне, денсаулығына, қауіпсіздігі мен дамуына қауіп төндіретін әлеуметтік қауіптерге баға береді және қауіптер анықталған жағдайда ол туралы емхананың әлеуметтік қызметкерін хабардар етеді.
48. Бірқалыпты қауіп анықталған жағдайда орта медицина қызметкері әлеуметтік қызметкермен, психологпен бірлесіп және жүкті әйелдің немесе баланың ата - анасының немесе заңды өкілінің қатысуымен осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес прогрессивті тәсілдеме шеңберінде патронаждық бақылау шарасының жеке жоспарын жасайды. Шараның жеке жоспары баланың өміріне, денсаулығына, дамуына және қауіпсіздігіне қауіптерді азайту немесе жою мақсатында баланың қажеттіліктерін бағалауды, баланың отбасындағы беделін талдауды, аға мейіргерді, учаскелік дәрігерді, бөлімше меңгерушісін және әлеуметтік қызметкерді хабардар етуді қамтиды.

6) содействует проведению своевременной вакцинации;
7) проводит первичную оценку социальных рисков, угрожающих жизни, здоровью, безопасности и развитию ребенка и в случае выявления рисков информирует социального работника МО, оказывающей амбулаторно-поликлиническую помощь;
8) выявляет новорожденных, нуждающихся в дополнительной помощи и планирует для них индивидуальные посещения (дети с низкой массой тела при рождении, больные или рожденные от ВИЧ-инфицированных матерей).
47. При патронажном посещении детей раннего возраста средний медицинский работник:
1) оценивает общие признаки опасности, основные симптомы заболеваний (кашель, диарея, лихорадка и другие), проверяет наличие анемии или низкого веса; оценивает настроение матери (родителя или иного законного представителя) с целью выявления депрессии; потребности ребенка в зависимости от возраста; безопасность домашней обстановки в плане травм и несчастных случаев; признаки пренебрежения, жестокого обращения и насилия по отношению к ребенку;
2) проводит мониторинг физического, моторного, психосоциального развития;
3) спрашивает о самочувствии родильницы (жалобы, состояние молочных желез, физическая активность, питание, сон, контрацепция), родильницу по вопросам исключительно грудного вскармливания до 6 месяцев, введению прикорма в 6 месяцев;
4) обучает родителя(ей) или законного представителя содействию развития ребенка через игру, общение, чтение; вопросам гигиены, совместному участию в воспитании ребенка обоих родителей (при наличии), опасным признакам заболеваний, при которых необходимо немедленно обратиться за медицинской помощью;
5) информирует родителя(ей) или законного представителя о признаках болезней детского возраста (кашель, диарея, температура и другие) и дает рекомендации при их возникновении;
6) содействует проведению вакцинации;
7) проводит оценку социальных рисков, угрожающих жизни, здоровью, безопасности и развитию ребенка и в случае выявления рисков информирует социального работника поликлиники.
48. В случае выявления умеренного риска средний медицинский работник совместно с социальным работником, психологом и с участием беременной женщины или родителя(ей) ребенка или законного представителя составляет в рамках прогрессивного подхода индивидуальный план мероприятий патронажного наблюдения согласно приложению 4 к настоящему Стандарту Индивидуальный план мероприятий с целью снижения или устранения рисков для жизни, здоровья, развития и безопасности ребенка включает оценку потребностей ребенка, анализ положения ребенка в семье, информирование старшей медицинской (ого)сестры/брата, участкового врача, заведующего отделением и социального работника.

4-тарау. Балаларға стационарлық және стационарды алмастыратын көмекті ұйымдастыру
49. Көрсетілімге байланысты нәрестелерге медициналық көмек көрсету перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейі бойынша орындалады.
50. Бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдар жүктілік барысы асқынбаған анадан жедел физиологиялық босанудан туған дені сау нәрестелерге медициналық көмек көрсетуге және нәрестелерге шұғыл жағдайлар кезінде жедел көмек көрсетуге арналған.
51. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің бірінші деңгейдегі стационарларды ұйымдастыру құрылымына мыналар кіреді: жеке босандыру палаталары, ана мен бала бірге болуға арналған бөлімше, егу кабинеті, нәрестелерге арналған қарқынды емдеу палатасы, сондай-ақ штат кестесінде көзделген "Педиатрия (неонатология)" мамандығы бойынша дәрігер мөлшерлемесі мен тәуліктік неонаталдық мейіргер посты.
52. Бірінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда сырқат нәрестеге мынадай іс-шаралар өткізіледі:
1) алғашқы реанимациялық көмек;
2) қарқынды және сүйемелдеуші терапия;
3) оксигенотерапия;
4) инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия;
5) фототерапия;
6) емдік гипотермия;
7) инфузиялық терапия және/немесе парентералдық тамақтану;
8) диагностикалау мен емдеудің бекітілген клиникалық хаттамаларына сәйкес емдеу.
53. Екінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда реанимацияға арналған толық жиынтықтары, желдетудің түрлі режімдері бар өкпені жасанды желдету аппараттары (тыныс алу жолдарында тұрақты дұрыс қысым), кувездері, клиникалық-диагностикалық зертханасы бар, сондай-ақ штат кестесінде көзделген тәуліктік посты бар (дәрігер неонатолог және балалар мейіргері) нәрестелердің реанимациясы және қарқынды емдеу палаталары ұйымдастырылады.
54. Екінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда нәрестелерге медициналық көмек көрсету:
1) нәрестеге алғашқы реанимациялық көмек пен күтімді;
2) орталық венаға және перифериялық тамырларға катетерлеуді;
3) туа біткен ақауды диагностикалау және емдеу, жатырішілік дамудың кідірісі, нәрестелар гипогликемиясын, гипербилирубинемияны, неонаталдық сепсисті, орталық жүйке жүйесінің зақымдануын, респираторлық дистресс-синдромды, пневмотораксті, некроздық энтероколитті және басқа неонаталдық кезеңдегі патологиялық жағдайларды;
4) өмірлік маңызы бар функцияларды (тыныс алу, жүрек-қан тамырлары, метаболизмдік бұзылыстарды) түзетуді қамтитын қарқынды ем жүргізуді, инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапияны, инфузиялық терапия және парентеральдық қоректендіруді;

Глава 4. Организация стационарной и стационарозамещающей помощи детям
49. Оказание медицинской помощи новорожденным в зависимости от показаний осуществляется по уровням регионализации перинатальной помощи.
50. МО первого уровня предназначены для оказания медицинской помощи здоровым новорожденным от матерей с неосложненным течением беременности и срочными физиологическими родами и для оказания экстренной помощи при неотложных состояниях новорожденных.
51. В структуру организаций стационаров первого уровня регионализации перинатальной помощи входят: индивидуальные родильные палаты, отделение для совместного пребывания матери и ребенка, прививочный кабинет, палаты интенсивной терапии для новорожденных, а также предусмотренные штатным расписанием ставка врача по специальности "Педиатрия (неонатология)" и круглосуточный пост неонатальной медицинской сестры.
52. ВМО первого уровня больному новорожденному осуществляются следующие мероприятия:
1) первичная реанимационная помощь;
2) интенсивная и поддерживающая терапия;
3) оксигенотерапия;
4) инвазивная или неинвазивная респираторная терапия;
5) фототерапия;
6) лечебная гипотермия;
7) инфузионная терапия и/или парентеральное питание;
8) лечение, согласно утвержденным клиническим протоколам диагностики и лечения.
53. В МО второго уровня организуются палаты реанимации и интенсивной терапии новорожденных с полным набором для реанимации, аппаратами искусственной вентиляции легких с различными режимами вентиляции (постоянное положительное давление в дыхательных путях), кувезами, клинико-диагностической лабораторией, а также предусмотренного штатным расписанием круглосуточным постом (врач неонатолог и детская медицинская сестра).
54. Оказание медицинской помощи новорожденным в МО второго уровня включает:
1) первичную реанимационную помощь новорожденного и стабилизация состояния, выхаживание недоношенных детей с сроком гестации более 34 недель;
2) катетеризацию центральных вен и периферических сосудов;
3) выявление и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития, гипогликемии новорожденных, гипербилирубинемии, неонатального сепсиса, поражения центральной нервной системы, респираторного дистресс-синдрома, пневмоторакса, некротического энтероколита и других патологических состояний неонатального периода;
4) проведение интенсивной терапии, включающую коррекцию жизненно важных функций (дыхательной, сердечно-сосудистой, метаболических нарушений), инвазивной и неинвазивной респираторной терапии, инфузионной терапии и парентерального питания;

5) шала туған балаларды күтуді қамтиды.
55. Перинаталдық көмекті өңірлендірудің үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарына тәуліктік неонаталдық посты, клиникалық, биохимиялық және бактериологиялық зертханасы, әйелдер мен нәрестелердің жан сақтау және қарқынды емдеу бөлімшесі бар, сондай-ақ нәрестелер патологиясы мен шала туған нәрестелерді анасымен бірге жатқызып күту бөлімі, жаңа туған нәрестелердің хирургиясы бар босандыру ұйымдары жатады.
56. Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдардың құрылымында заманауи емдік-диагностикалық жабдықтармен, дәрілік препараттармен жарақталған, тәуліктік посты (дәрігер мен мейіргер), экспресс-зертханасы бар нәрестелерді қарқынды емдеу бөлімшесі, нәрестелер патологиясы және шала туған нәрестелерді күту бөлімшесі ұйымдастырылады.
57. Үшінші деңгейдегі медициналық ұйымдарда нәрестелерге медициналық көмек көрсету:
1) нәрестелердің алғашқы реанимациясын және нәрестелер күтімін;
2) орталық венаға және перифериялық тамырларға катетерлеуді;
3) туа біткен ақауды диагностикалау және емдеуді, жатырішілік ұрық дамуының кідірісін (гестация мерзіміндегі салмақтың аздығы), нәрестелар гипогликемиясын, неонаталдық сепсисті, респираторлық дистресс-синдромды, гипербилирубинемияны, некроздық энтероколитті, пневмотораксті, бронхөкпе дисплазиясын, нәрестелердің ұзақ сақталушы өкпе гипертензиясын, орталық жүйке жүйесінің перинаталдық зақымдануын және басқа неонаталдық кезеңдегі патологиялық жағдайларды;
4) қарқынды және сүйемелдеуші терапия, терапиялық гипотермия жүргізуді, парентеральдық қоректендіруді;
5) инвазивті немесе инвазивті емес респираторлық терапия жүргізуді;
6) шала туған балаларды күтуді;
7) нәрестелердегі патологияларды диагностикалау мен емдеудің заманауи әдістерін меңгеруді және клиникалық тәжірибеге енгізуді, дәлелді медицина қағидаттарының негізінде асқынулардың профилактикасын;
8) бөлімшелерде емдік-диагностикалық жұмыстың сапасын көтеруге бағытталған іс-шараларды әзірлеп, енгізуді, ауруханалық өлімді азайтуды;
9) өңірлендірудің бірінші және екінші деңгейіндегі мамандарға тәуліктік консультациялық және емдік-диагностикалық көмек көрсетуді, медициналық ұйымдарға барып шұғыл түрде және жедел медициналық көмек көрсетуді қамтиды.
58. Нәрестелердің жағдайына және оларға медициналық көмектің деңгейіне байланысты бөлімшелерге емдеуге жатқызуға арналған көрсеткіштер осы Стандартқа 5-қосымшада белгіленген.

5) При необходимости оказания высокоспециализированной помощи определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения третьего уровня или учреждение Республиканского значения.
55. К МО третьего уровня регионализации перинатальной помощи относятся организации родовспоможения, имеющие круглосуточный неонатальный пост, клиническую, биохимическую и бактериологическую лаборатории, отделение реанимации и интенсивной терапии для женщин и новорожденных, а также отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных совместного пребывания с матерью.
56. В структуре МО третьего уровня организуются отделения интенсивной терапии новорожденных, отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных, оснащенные современным лечебно-диагностическим оборудованием, лекарственными препаратами, круглосуточным постом (врачебный и сестринский), экспресс-лабораторией.
57. Оказание медицинской помощи новорожденным в медицинских организациях третьего уровня включает:
1) первичную реанимацию новорожденных и уход за новорожденными;
2) проведение интенсивной и поддерживающей терапии: респираторной терапии, катетеризацию центральных вен и периферических сосудов, терапевтической гипотермии, парентерального питания, выхаживание недоношенных детей;
3) диагностику и лечение врожденных пороков, задержки внутриутробного развития плода (малый вес к сроку гестации), гипогликемии новорожденных, неонатального сепсиса, респираторного дистресс-синдрома, гипербилирубинемии, некротического энтероколита, пневмоторакса, бронхолегочной дисплазии, персистирующей легочной гипертензии новорожденных, перинатальных поражений центральной нервной системы и других патологических состояний неонатального периода.
4) проведение интенсивной и поддерживающей терапии, терапевтической гипотермии, парентерального питания;
5) проведение инвазивной и не инвазивной респираторной терапии;
6) выхаживание недоношенных детей;
7) освоение и внедрение в клиническую практику современных методов диагностики и лечения патологий у новорожденных, профилактики осложнений на основе принципов доказательной медицины;
8) разработку и внедрение мероприятий, направленных на повышение качества лечебно-диагностической работы в отделении и снижение больничной летальности;
9) оказание круглосуточной консультативной и лечебно-диагностической помощи специалистам первого и второго уровня регионализации, оказание экстренной и неотложной медицинской помощи с выездом в медицинскую организацию.
58. Показания для госпитализации в отделения новорожденных в зависимости от их состояния и уровня медицинской помощи определены в приложении 5 к настоящему Стандарту.

59. Нәрестелерді диагностикалық қарап-тексеру перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты нәрестелерді диагностикалық зерттеудің ең төменгі көлеміне сәйкес осы Стандартқа 6-қосымша бойынша іске асырылады.
60. Босандыру ұйымдары көрсетілетін медициналық көмектің деңгейіне байланысты босандыру ұйымдарына арналған медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі бойынша перинаталдық көмекті өңірлендіру деңгейіне байланысты осы Стандартқа 7-қосымшаға сәйкес жабдықталады.
61. Туғаннан кейін бірден диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес нәрестенің жай-күйін бағалау жүргізіледі.
62. Дені сау нәрестеге "жылылық тізбесін" сақтай отырып гипотермияның алдын алуды, анасына денесімен жанасу немесе "денені денеге" жанастыруды, туылғаннан кейін бір сағаттың ішінде емізуді ерте бастауды (нәресте емуге дайын болған жағдайда), ауруханаішілік инфекцияның алдын алуды қамтитын негізгі күтім жасалады.
63. Дені сау нәрестенің антропометриясы, оны толық тексеру және басқа іс-шаралар туғаннан бастап 2 сағат өткеннен кейін жүзеге асырылады, себебі осы аралықта бала анасының кеудесінде жатады және емшекпен қоректендіріледі.
64. Дәрігер неонатолог нәрестеден бұзылыстарды анықтаған жағдайда шұғыл медициналық көмек көрсетіледі, көрсетілімдері бойынша қарқынды емдеу немесе нәрестелерді реанимация бөлімшесіне ауыстырады.
65. Жедел босандырудан (кесарь тілігі) кейін медицина қызметкері баланы алғаш кеудесіне қойғанда анасы жауап қата бастаған сәттен бастап, анасының немесе баланың жағдайы ауыр болған кездерден басқа жағдайларда, кемінде 30 минут баланы анасының денесіне жанастыру арқылы анаға практикалық көмек көрсетеді. Анасының жағдайына байланысты баланы анасының кеудесіне алғаш қою мүмкін болмаған жағдайда нәрестені босану кезіндегі серіктесінің кеудесіне жатқызады.
66. Қарқынды емдеу бөлімшесінде жатқан нәрестенің ата-анасына, заңды өкіліне және отбасы мүшелеріне баланы кеудесіне басуына және күтім жасауға қатысуына мүмкіндік беріледі.
67. Босану палатасында ана мен дені сау нәрестені туғаннан кейін екі сағат бойы бақылауды акушер атқарады:
1) туғаннан бастап 15 минут өткенде нәрестенің дене температурасын өлшейді, ал содан кейін әрбір 30 минут сайын өлшейді;
2) жүрек соғысы мен тыныс алу жиілігін, дем алысының сипатын (экспираторлық ыңырсуын, көкірек қуысының төменгі бөлігінің тартылыс деңгейін бағалау), тері жамылғысының түсін, сору рефлексінің белсенділігін бақылайды, қажет болған жағдайда пульсоксиметрмен сатурациясын анықтайды.

59. Диагностическое обследование новорожденных осуществляется в соответствии с минимальным объемом диагностических исследований новорожденных в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи согласно приложению 6 к настоящему Стандарту.
60. Организации родовспоможения в зависимости от уровня оказываемой медицинской помощи оснащаются в соответствии с Перечнем медицинским оборудования и изделий медицинского назначения для организаций родовспоможения в зависимости от уровня регионализации перинатальной помощи согласно приложению 7 к настоящему Стандарту.
61. Сразу после рождения проводится оценка состояния новорожденного cогласно клинических протоколов диагностики и лечения.
62. Здоровому новорожденному обеспечивается основной уход, включающий профилактику гипотермии с соблюдением "тепловой цепочки", кожный контакт с матерью или контакт "кожа-к-коже", раннее начало грудного вскармливания в течение первого часа (при наличии признаков готовности младенца), профилактика внутрибольничных инфекций.
63. Антропометрия здорового новорожденного, его полный осмотр и другие мероприятия осуществляются через 2 часа после родов, так как в течение этого периода ребенок находится на животе матери и получает грудное вскармливание.
64. При выявлении нарушений состояния новорожденного врачом неонатологом и оказывается неотложная медицинская помощь, по показаниям осуществляется перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных.
65. После оперативного родоразрешения (кесарево сечение) медицинский персонал оказывает практическую помощь матери, как только она сможет реагировать, в первом прикладывании ребенка к груди, путем обеспечения кожного контакта, как минимум на 30 минут, за исключением случаев, обусловленных тяжелым состоянием матери или ребенка. В случаях, когда первое прикладывание ребенка к груди матери невозможно по ее состоянию, новорожденный выкладывается на грудь партнера в родах.
66. Родителю (ям), законным представителям и членам семей новорожденных, находящихся в отделении интенсивной терапии, предоставляется возможность телесного (кожного) контакта и участие в уходе.
67. В родильной палате наблюдение за матерью и здоровым новорожденным осуществляет акушер и в течение двух часов после рождения:
1) измеряет температуру тела у новорожденного через 15 минут после рождения, затем – каждые 30 минут;
2) наблюдает за частотой сердцебиения и дыхания, характером дыхания (выявление экспираторного стона, оценка степени втяжения нижних отделов грудной клетки), окраской кожных покровов, активностью сосательного рефлекса, при необходимости определяет сатурацию пульсоксиметром.

68. Туғаннан кейін 2 сағат өткенде дені сау нәресте анасымен бірге ана мен баланың бірге жататын бөлімшесіне ауыстырылады.
69. Босанғаннан кейінгі ана мен бала бірге жататын палатада медицина қызметкері тәулік бойы бақылауды қамтамасыз етеді және анасының бала күтіміне, нәресте анасының халі орташа ауыр және өте ауыр жағдайды қоспағанда үнемі қатысуы іске асырылады.
70. Динамикалық бақылау кезінде нәресте жағдайының бұзылуын анықтау, қажетті тексерістер, бөлім меңгерушісінің қарап-тексеруі кезінде жүргізіледі, емдеу тәсілін нақтылау үшін консилиум ұйымдастырылады. Көрсетілімдер бойынша шұғыл медициналық көмек көрсетіледі, қарқынды емдеу палатасына немесе нәрестелердің жан сақтау бөлімшесіне ауыстырылады.
71. Ана мен бала бірге жататын палаталарда "Акушерлік-гинекология (балалар гинекологиясы, функционалдық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша ультрадыбыстық диагностика, негізгі мамандық бейіні бойынша эндоскопия)" мамандығы бойынша дәрігерлер (бұдан әрі – дәрігер акушер-гинеколог), педиатрлар, неонатологтар және орта медицина қызметкерлері (мейіргерлер, акушерлер, фельдшерлер):
1) баланың бірінші талап етуі бойынша уақыт аралықтарын белгілеместен емшекпен қоректендіру тәжірибесі қолдауды іске асырады.
2) емізудің артықшылықтары, емшек сүтін қолмен сүзу техникасы және еселілігі туралы консультация береді, емшектің сызаты немесе лактастаз тәрізді жағдайларды болдырмау үшін баланы кеудеге қою және дұрыс орналастыруда практикалық көмек көрсету үшін баланы емізу кезінде көзбен шолу жасайды;
3) емізуге қарсы көрсетілімдер болған жағдайда нәрестенің анасын (ата-анасын немесе заңды өкілін) баланы тамақтандырудың баламалы әдістеріне үйретеді; жаңа босанған әйелге нәрестесі бөлек жатқан жағдайларда лактацияны қалай сақтау туралы консультация береді.
72. Галактоземия, фенилкетонурия, "үйеңкі шәрбаты" ауруы тәрізді туа біткен алмасуларының (энзимопатия) болуы, сондай-ақ егер аналар туберкулезбен ауырған, АИТВ жұқтырған, цитостатиктерді, радиоактивті препараттарды қабылдап жүрген болса бұл емшек сүтімен баланы қоректендіруге абсолюттік қарсы көрсетілімдер болып табылады.
73. Аналардың босанғаннан кейін эклампсия, психоз, В және С гепатитінің белсенді түрі сияқты аурулары болса, сондай-ақ емізуге қарсы көрсетілімдер болғанда препаратарды қабылдауы емізуге біршама қарсы көрсетілімдер болып табылады.
74. Неонатолог дәрігер күн сайын нәрестелерді қарап-тексереді, аналарға гипотермияның профилактикасы, вакцинация мен күтім жасау мәселелері бойынша консультация береді.

68. Через 2 часа после рождения здоровый новорожденный с матерью переводится в отделение совместного пребывания матери и ребенка.
69. В послеродовом отделении в палатах совместного пребывания матери и ребенка обеспечивается круглосуточное наблюдение медицинского персонала и постоянное участие матери в осуществлении ухода за ребенком, за исключением случаев состояний матери средней и тяжелой степеней тяжести.
70. При динамическом наблюдении проводится своевременное выявление нарушений состояния новорожденного, необходимое обследование, осмотр заведующего отделения, организуется консилиум для уточнения тактики ведения. По показаниям оказывается неотложная медицинская помощь, осуществляется перевод в палату интенсивной терапии или отделение реанимации новорожденных.
71. В палатах совместного пребывания матери и ребенка врачи по специальности "Акушерство-гинекология (гинекология детская, функциональная диагностика, ультразвуковая диагностика по профилю основной специальности, эндоскопия по профилю основной специальности)" (далее - врач акушер-гинеколог), педиатры, неонатологи и средние медицинские работники (медицинские сестры, акушеры, фельдшеры):
1) осуществляют поддержку практики грудного вскармливания по первому требованию ребенка без установления временных промежутков;
2) консультируют о преимуществах грудного вскармливания, о технике и кратности сцеживания грудного молока ручным способом, проводят визуальную оценку грудного вскармливания для предоставления практической помощи в правильном расположении и прикладывании ребенка к груди матери во избежание таких состояний как трещины сосков или лактостаз;
3) при наличии противопоказаний к грудному вскармливанию обучают мать (родителя или законного представителя) альтернативным методам кормления детей; консультируют родильниц как поддерживать лактацию в случаях отдельного пребывания новорожденных.
72. Абсолютными противопоказаниями к кормлению детей грудным молоком являются наличие у них врожденных заболеваний обмена (энзимопатии) ‒ галактоземии, фенилкетонурии, болезни "кленового сиропа", а также, если матери больны туберкулезом, ВИЧ-инфицированы, принимают цитостатики, радиоактивные препараты.
73. Относительными противопоказаниями к грудному вскармливанию являются такие заболевания матери, как эклампсия, психоз, шоковое состояние после родов, гепатит В и С в активной форме, а также, если матери принимают препараты, противопоказанные при кормлении грудью.
74. Врач-неонатолог ежедневно проводит осмотр новорожденных, консультирует матерей по вопросам ухода, профилактики гипотермии и вакцинации.

75. Нәрестелерде үш және одан көп даму микроаномалиясы бар болса немесе туа біткен патологиялар анықталған жағдайда бейінді мамандар емдеу-диагностикалау іс-шараларын жүргізіп және тексеру, емдеу мен оңалту бойынша аналарға ұсыныстар бере отырып консультация жүргізеді.
76. Нәрестеде шұғыл жағдай туындаған кезде (асфиксия, респираторлық дистресс-синдром және басқа) оның халін тұрақтандырып және екінші немесе үшінші деңгейдегі босандыру ұйымдарына анасымен бірге тасымалдауға дайындығының деңгейі анықталады.
77. Нәрестелерді вакцинациялау № 2295 қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасында профилактикалық екпе жүргізу мерзіміне сәйкес профилактикалық екпе жүргізуге ата-аналардың (анасының, әкесінің немесе заңды өкілінің) ақпарат алған ерікті түрдегі келісімі негізінде іске асырылады. Екпе жүргізілгені туралы деректер № 907 бұйрықпен бекітілген "Нәрестенің даму тарихы" туралы № 097/е нысанға енгізіледі.
78. Медициналық ұйымдардан шығару алдында фенилкетонурияны, туа біткен гипотиреозды анықтау мақсатында барлық нәрестелерге неонатальдық скрининг және аудиологиялық скрининг жасалады.
79. Медициналық босандыру ұйымынан нәрестені шығару ол қанағаттанарлық жағдайда болған кезде және стационар жағдайында тәулік бойы медициналық бақылау үшін медициналық көрсетілім жоқ болса одан әрі бақылауда ұстау үшін нақты тұрғылықты жері бойынша МСАК ұйымына бала туралы ақпаратты бере отырып іске асырылады.
80. Нәрестеде шұғыл жағдайлар туындаған кезде неонатолог дәрігер ауырлық жағдайын, оның тұрақтылығын бағалайды, тасымалдау үшін дайындық деңгейіне баға береді және оны анасымен бірге (акушер-гинекологтың келісімі бойынша) екінші немесе үшінші деңгейдегі медициналық ұйымға ауысуын ұйымдастырады.
81. Нәрестенің бойында жіті хирургиялық патологияға күдік болса және (немесе) анықталса "Балалар хирургиясы (неонатальдық хирургия)" мамандығы бойынша дәрігер шұғыл түрде консультация жасайды. Тіршілік функциясының көрсеткіштері тұрақтанғаннан кейін нәрестеге тиісті мамандандырылған медициналық көмек көрсету үшін оны басқа медициналық ұйымның (балалар немесе көп бейінді аурухана) хирургиялық бөлімшесіне немесе медициналық босандыру ұйымының құрылымындағы, егер бар болса, неонатальдық (немесе балалар) хирургиялық бөлімшесіне ауыстырылады.
82. Әрі қарай тәуліктік медициналық бақылауды қажет ететін мерзімде туған нәрестелер 28 тәуліктік жасқа жеткеннен кейін немесе шала туылған нәрестелер 42 жастан жеткеннен кейін постконцептуалдық педиатриялық бейіндегі стационарға ауыстырылады.

75. При наличии трех и более микроаномалий развития или выявлении врожденной патологии новорожденных проводится консультация профильными специалистами, с проведением лечебно-диагностических мероприятий и предоставлением матери рекомендаций по обследованию, лечению и реабилитации.
76. В случае возникновения неотложных состояний у новорожденного (асфиксия, респираторный дистресс-синдром и другие) проводится стабилизация его состояния и определяется степень готовности к транспортировке с матерью в организацию родовспоможения второго или третьего уровней.
77. Вакцинация новорожденных осуществляется на основании добровольного информированного согласия родителей (матери, отца или законных представителей) на проведение профилактических прививок в соответствии со сроками проведения профилактических прививок в Республике Казахстан, утвержденными Постановлением № 2295. Данные о проведенной вакцинации вносятся в форму № 097/у "История развития новорожденного", утвержденную Приказом № 907.
78. Всем новорожденным перед выпиской из МО осуществляется неонатальный скрининг с целью выявления фенилкетонурии, врожденного гипотиреоза и аудиологический скрининг.
79. Выписка новорожденного из МО родовспоможения осуществляется при удовлетворительном его состоянии и отсутствии медицинских показаний для круглосуточного медицинского наблюдения в стационарных условиях с передачей информации о ребенке в организацию ПМСП по месту фактического проживания для его дальнейшего наблюдения.
80. При возникновении неотложных состояний у новорожденного врач неонатолог проводит оценку тяжести состояния, стабилизацию, оценивает степень готовности к транспортировке, и организует его перевод с матерью (по согласованию с акушером-гинекологом) в МО второго или третьего уровня.
81. При подозрении и (или) выявлении у новорожденного острой хирургической патологии, в экстренном порядке проводится консультация врача по специальности "Детская хирургия (неонатальная хирургия)". После стабилизации показателей витальных функций новорожденный переводится в хирургическое отделение другой МО (детской или многопрофильной больницы) или в неонатальное (или детское) хирургическое отделение при его наличии в структуре МО родовспоможения для оказания ему соответствующей специализированной медицинской помощи.
82. Доношенные новорожденные после достижения возраста 28 суток или недоношенные новорожденные, после достижения постконцептуального возраста 42 недели, нуждающиеся в дальнейшем круглосуточном медицинском наблюдении, переводятся в стационар педиатрического профиля.

83. Нәресте үйде ауырып қалған жағдайда балалар ауруханасының нәрестелер патологиясы бөлімшесіне немесе реанимация және қарқынды емдеу бөлімшесіне жатқызылады.
84. Нәрестеден жіті хирургиялық патологиялар анықталған жағдайда ол хирургиялық бөлімшеге ауыстырылады.
85. Он сегіз жасқа толмаған балаларды балалар ауруханасына немесе бөлімшесіне емдеуге жатқызу көрсетілімдері бойынша жүзеге асырылады.
86. Балаларға стационарлық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 29 қыркүйектегі № 761 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12204 болып тіркелген) бекітілген Стационарлық көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
87. Балаларға стационарды алмастыратын көмек (шұғыл және жоспарлы) Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 17 тамыздағы № 669 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12106 болып тіркелген) бекітілген Стационарды алмастыратын көмек көрсету қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
88. Балаларға стационарлық және стационарды алмастыратын деңгейлердегі педиатриялық көмек:
1) мамандандырылған медициналық көмек және жоғары технологиялық медициналық қызмет көрсетуді;
2) стационарға жүгінген барлық балаларды шұғыл белгілері бойынша және жағдайының ауырлығына байланысты іріктеуді;
3) балаларға шұғыл және жоспарлы медициналық көмек көрсетуді;
4) зертханалық және аспаптық зерттеу жүргізуді;
5) анықталған нозологияға және диагностикалау мен емдеудің клиникалық хаттамаларына сәйкес балалардың патологиялық жағдайы мен ауруларын диагностикалаудың және емдеудің заманауи әдістерін қолдануды;
6) күн сайын дәрігердің қарап-тексеруін, меңгерушінің қарап-тексеруін (келіп түскен кезде бірінші тәулікте, қайтадан қарап-тексеру аптасына 1 реттен кем емес және қажеттілікке қарай);
7) бейінді мамандардың консультацияларын (көрсетілімдер бар болса) және консилиумдарын (науқас жағдайының ауырлық дәрежесіне байланысты) ұйымдастыруды;
8) медициналық құжаттарды дайындап, жүргізуді, деректерді ақпараттық жүйеге енгізуді;
9) қолдаушы күтіммен қамтамасыз етуді (сәйкес тамақтандыру, су теңгерімін қолдау, ауырсынуды бақылау, қызудың көтерілуін қарау, оттегі терапиясы, ойыншықтарға қолжетімділік және ойнауға мүмкіндік беру арқылы баланы эмоциялық қолдау);
10) бар болған жағдайда негізсіз ауырсындыру ем-шараларынан аулақ болу үшін тиімділігі бойынша кем түспейтін, мүмкіндігінше аз ауырсындыратын емдеудің баламалы әдісін қолдануды;
11) дұрыс тамақтану, баланы эмоциялық қолдау мәселелері бойынша, баланың жағдайын мониторингтеу мен емдеудегі оның рөлі туралы, аурудың ықтимал себептерін, жүргізілген ем мен емдеуден күтілетін нәтиже туралы ата-аналарға (заңды өкіліне немесе стационарда балаға күтім жасайтын басқа адамға) түсінікті түрде консультация беруді және үйретуді;

83. При заболевании новорожденного ребенка на дому его госпитализация осуществляется в отделение патологии новорожденных или отделение реанимации и интенсивной терапии детской больницы.
84. При выявлении у новорожденного острой хирургической патологии осуществляется его перевод в хирургическое отделение.
85. Госпитализация детей, не достигших восемнадцатилетнего возраста осуществляется по показаниям в детские больницы или отделения.
86. Стационарная помощь детям осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарной помощи, утвержденных приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 29 сентября 2015 года № 761 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12204).
87. Стационарозамещающая помощь детям (экстренная и плановая) осуществляется в соответствии с Правилами оказания стационарозамещающей помощи, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 17 августа 2015 года № 669 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12106).
88. Педиатрическая помощь детям на стационарном и стационарозамещающем уровнях предусматривает:
1) оказание специализированной медицинской помощи и высокотехнологичных медицинских услуг;
2) сортировку всех обратившихся в стационар детей по неотложным признакам и в зависимости от тяжести состояния;
3) оказание экстренной и плановой медицинской помощи детям;
4) проведение лабораторного и инструментального исследования;
5) применение современных методов диагностики, лечения заболеваний и патологических состояний у детей в соответствии с выявленной нозологией и клиническими протоколами диагностики и лечения;
6) ежедневный осмотр врачом, осмотр заведующего (при поступлении в первые сутки, повторно не менее 1 раза в неделю и при необходимости);
7) организацию консультаций профильных специалистов (при наличии показаний) и консилиумов (в зависимости от степени тяжести состояния пациента);
8) оформление и ведение медицинской документации, ввод данных в информационные системы;
9) обеспечение поддерживающего ухода (поддержка адекватного кормления, поддержание водного баланса, контроля боли, ведение лихорадки, кислородотерапия, эмоциональная поддержка ребенка через доступ к игрушке и возможность играть);
10) использование при наличии менее болезненных альтернативных способов лечения, не уступающих по эффективности, для избежания необоснованных болезненных процедур;
11) консультирование и обучение родителя (законного представителя или других ухаживающих лиц за ребенком в стационаре) по вопросам рационального питания, эмоциональной поддержки ребенка, их роли в мониторинге состояния и лечения ребенка с разъяснением возможных причин заболевания, проводимого лечения и ожидаемого результата терапии в доступной родителям форме.

12) балалар мен және ата-аналармен (заңды өкілдерімен) бала ауруларының профилактикасы және салауатты өмір салтын қалыптастыру мәселелері бойынша ақпараттық жұмыстар жүргізуді көздейді.
89. Медициналық оңалту орталықтарында, бөлімшелерде, көп бейінді стационарлардың, санаторий түріндегі медициналық ұйымдардың қалпына келтіре емдеу және медициналық оңалту төсектерінде жүзеге асырылады.
90. Балалар мен нәрестелерге стационарлық көмекті "Педиатрия (неонатология)", "Анестезиология және реаниматология перфузиология, тосикология, неонаталдық реанимация (балалалар)" мамандықтар бойынша жоғары медициналық білімі бар мамандар, сондай-ақ басқа бейін мамандары көрсетеді.
91. Диагнозды анықтауда немесе емдеу әдісін белгілеуде қиындықтар болған кезде телемедицина және бейінді республикалық ұйымдармен басқа байланыс құралдары арқылы консультация беру мүмкіндігі пайдаланылады.
92. Өңірлік деңгейдегі Аурудың күшеюі немесе диагнозды анықтаудағы қиындықтар кезінде пациент бейінді республикалық ұйымдарға жіберіледі.
5-тарау. Балаларға жедел медициналық көмекті және санитариялық авиация түріндегі медициналық көмекті ұйымдастыру
93. Балаларға жедел жәрдем және санитариялық авиация түріндегі медициналық көмек "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексінің 50-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
94. Балаларға жедел медициналық көмек және санитариялық авиация түріндегі медициналық көмек Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 27 сәірдегі № 269 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11263 болып тіркелген) бекітілген Жедел медициналық және санитариялық авиация түріндегі медициналық көмек қағидаларына сәйкес көрсетіледі.
95. Перинаталдық көмектің үшінші деңгейінде ауыр жағдайдағы жаңа туған нәрестелерді республикалық денсаулық сақтау ұйымдарына тасымалдауды өңірлендіру қағидаты бойынша санитариялық авиацияның мобильдік бригадасы (бұдан әрі – САМБ) жүзеге асырады.
96. Ауыр жағдайдағы нәрестелерді тасымалдау кезінде мыналар орындалады:
1) дене температурасын, тыныс алу қозғалысының жиілігін, жүректің жиырылу жиілігін, артериялық қысымын, оттегінің сатурациясын мониторингтеу;
2) көліктің инкубаторында оттегінің концентрациясын, ылғалдықты және қызуды мониторингтеу;
3) терапияның көлемін, басталуын және ұзақтығын ескере отырып инфузиялық терапия;
4) өкпені тиісінше желдету және организмнің тіршілік функцияларын қолдау (өкпені жасанды желдету аппаратының оңтайлы режімін және сәйкес параметрлерін орнату);

12) проведение информационной работы с детьми и родителями (законными представителями) по вопросам профилактики детских болезней и формированию здорового образа жизни.
89. Медицинская реабилитация осуществляется в реабилитационных центрах, отделениях, на койках восстановительного лечения и медицинской реабилитации многопрофильных стационаров, медицинских организациях санаторного типа.
90. Стационарная помощь детям и новорожденным оказывается специалистами с высшим медицинским образованием по специальностям "Педиатрия (неонатология)", "Анестезиология и реаниматология (перфузиология, токсикология, неонатальная реанимация) (детская)", а также другими профильными специалистами.
91. При сложности в верификации диагноза или определения тактики ведения используются возможности консультирования посредством телемедицины и других средств связи с профильными республиканскими организациями.
92. При прогрессировании заболевания или сложности в верификации диагноза на региональном уровне пациент направляется в профильные республиканские организации.
Глава 5. Организация скорой медицинской помощи и медицинской помощи в форме санитарной авиации детям
93. Скорая медицинская помощь и медицинская помощь в форме санитарной авиации детям осуществляется в соответствии со статьей 50 Кодекса Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения".
94. Скорая медицинская помощь и медицинская помощь в форме санитарной авиации оказывается детям в соответствии Правилами оказания скорой медицинской помощи и предоставления медицинской помощи в форме санитарной авиации, утвержденными приказом Министра здравоохранения и социального развития Республики Казахстан от 27 апреля 2015 года № 269 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11263).
95. Транспортировка новорожденных в критическом состоянии на третий уровень перинатальной помощи, в республиканские организации здравоохранения по принципу регионализации осуществляется мобильной бригадой санитарной авиации (далее – МБСА).
96. При транспортировке новорожденных в критическом состоянии осуществляется:
1) мониторинг температуры тела, частоты дыхательных движений, частоты сердечной сокращении, артериальное давление, сатурации кислорода;
2) мониторинг концентрации кислорода, влажности и температуры в транспортном инкубаторе;
3) инфузионная терапия с учетом объема, начала и продолжительности терапии;
4) адекватная вентиляция легких и поддержание витальных функций организма (установка оптимального режима и адекватных параметров аппарата искусственной вентиляции легких);

5) реанимациялық іс-шараларды өткізу (медициналық көрсетімдер болған жағдайда);
6) бұрын басталған терапияның сабақтастығы қағидаттарын сақтау (көрсетілімдері бойынша инотроптық терапия, аналгезия, седация, туа біткен даму ақауы кезінде асқазан-ішек жолдары ағзаларының сәйкес декомпрессиясы).
97. Жаңа туған нәрестелерді тасымалдау "өзіңе қарай" қағидаты бойынша жабдықталуы осы Стандартқа 8-қосымшаға сәйкес нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригада автомобилін жарақтандыру үшін медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесінде көзделген мамандандырылған көлікте жүзеге асырылады.
98. Баланы алып жүруші медицина қызметкері осы Стандартқа 9-қосымшаға сәйкес нәрестені тасымалдау хаттамасын 2 данада толтырып, емдеуге жатқызу кезінде оны медициналық ұйымға және санитариялық авиацияның өңірлік филиалына ұсынады.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
1-қосымша
Баланың даму кабинетін жабдықтандыру
1) балаларға, ересектерге арналған таразы, 2 жасқа дейінгі және 2 жастан үлкен балаларға арналған бой өлшегіш, сантиметрлік лента;
2) ерте шақтағы балаларға арналған қызықтырғыш ойыншықтардың ең төменгі жиынтығы, балалар кітаптары, түрлі-түсті қаламдар, сурет салуға арналған қағаз, түсті қағаз, балалар қайшысы, ермексаз;
3) нәрестелерге арналған жылыту режімін сақтау, шомылдыру дағдыларына үйрету, емізу, релактация жасау, қауіпсіз орта қалыптастыру және жарақаттар немесе жазатайым оқиғалар кезінде үй жағдайында алғашқы көмек көрсету бойынша практикалық сабақтар өткізуге арналған жиынтық;
4) жылу тізбегін көрсетуге, баланы дұрыс орналастыруға және кеудеге қоюға үйретуге, шұғыл көмек көрсетуге арналған қуыршақ;
5) компьютер және бейнематериалды көрсетуге арналған құралдар;
6) сабақ өткізуге арналған орын, үстел, орындық;
7) балаға қосымша тамақ дайындауға оқыту бойынша ресурс орталықғы (техника қауіпсіздігін сақтау үшін жағдай бар болса);
8) отоакустикалық эмиссияларды тіркеуге арналған прибор;
9) оқу материалдары мен көрнекі оқу құралдарының ең төменгі жиынтығы (қазақ және орыс тілдерінде): БЖАЫҚ сызбасының буклеті, аналарға арналған жадынама, дені сау баланың патронажы бойынша ақпараттық картаның буклеті, "Ерте шақтағы баланың физикалық және психоәлеуметтік дамуы" оқу-әдістемелік құралы, баланың өсуі мен дамуының жеке картасы, күнтізбе "Ерте шақтағы балалардың отбасындағы күтімі", "Дені сау балаларға арналған жазба нысаны", "Жүкті әйелдің және емізетін әйелдің тамақтануы 24 сағаттық көрсету жазбасы нысаны", ИКАТ дискісі, емізу жөніндегі бейнефильм, қосымша тамақтандыру технологиясы жөніндегі бейнефильм, емшек сүтін қолмен сүзу техникасы жөніндегі аналарға жадынама. Оқу плакаттары: баланы кеудеге қою және орналастыру техникасы, тамақтандыру пирамидасы, әкелерді тарту, жарақаттар мен жазатайым оқиғалардың алдын алу және қауіпсіз орта, бала дамуының мониторингі және скрининг, ойындар, оқу және балалармен сөйлесу. Емізу әдістері мен емшек сүтін қолмен сүзу техникасы жөніндегі аналарға арналған жадынама
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
2-қосымша
Жүкті әйелдерді, нәрестелерді және 5 жасқа дейінгі балаларды дәрігер/фельдшер және орта медицина қызметкері үй жағдайында және МСАК деңгейінде медициналық ұйымдарда қабылдауының жалпы бақылау сызбасы
Жасы
Баланың жасы
Барулардың саны
Учаскелік дәрігер/фельдшер
Патронажды жүзеге асыратын орта медицина қызметкері
1
2
3
4
Барлық жүкті әйелдер
Жүктіліктің 12-аптасына дейін немесе бірінші келуі кезінде
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
Жүктіліктің 32-аптасында
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
Жүкті әйелді бақылаудың барлығы
2
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 2 рет
Үйге 2 рет бару
Перзентханадан шыққаннан кейін босанған әйелді бақылау
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде
Қабылдаудаға қарап-тексеру - 1 рет
Үйге 1 рет бару, егер әйел перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде қарап-тексеруге келмесе
Барлық нәрестелер мен балалар
Перзентханадан шыққаннан кейін алғашқы 3 күнде
Үйде қарап-тексеру – 1 рет
Үйде қарап-тексеру – 1 рет (дәрігермен бірге)
жасы 7 күндік
-
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
жасы 14 күндік
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
-
жасы 21 күндік
-
-
1 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
2 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
3 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
4 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
5 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
6 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
Үйде қарап-тексеру - 1 рет
7 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
8 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
9 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
10 айлық
Қабылдаудағы қарап-тексеру - 1 рет
-
11 айлық
Қабылдауда қарап-тексеру - 1 рет
-

5) реанимационные мероприятия (при наличии медицинских показаний);
6) соблюдение принципов преемственности ранее начатой терапии (по показаниям - инотропная терапия, аналгезия, седация, адекватная декомпрессия органов желудочно-кишечного тракта при врожденных пороках развития).
97. Транспортировка новорожденных осуществляется по принципу "на себя" в специализированном транспорте, оснащение которого предусмотрено перечнем медицинского оборудования и изделий медицинского назначения для оснащения автомобиля реанимационной бригады для транспортировки новорожденных согласно приложению 8 к настоящему Стандарту.
98. Сопровождающий ребенка медицинский работник заполняет протокол транспортировки новорожденного согласно приложению 9 к настоящему Стандарту в 2 экземплярах и предоставляет его в медицинскую организацию при госпитализации и в региональный филиал санитарной авиации.
Приложение 1
к Стандарту оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Оснащение кабинета развития ребенка
1) весы детские, взрослые, ростомер до 2-х лет и старше 2-х лет, сантиметровая лента;
2) минимальный набор стимулирующих игрушек для детей раннего возраста, детские книги, картинки, цветные карандаши, бумага для рисования, цветная бумага, детские ножницы, пластилин;
3) набор для проведения практических занятий по соблюдению теплового режима для новорожденного, обучению навыкам купания, кормления, проведения релактации, созданию безопасной среды и оказанию первой помощи в домашних условиях при травмах или несчастном случае;
4) кукла для демонстрации тепловой цепочки, обучению правильному расположению и прикладыванию ребенка к груди, оказанию неотложной помощи;
5) компьютер и другое устройство для демонстрации видеоматериала;
6) место для проведения занятий, стол, стулья;
7) ресурсный центр по обучению приготовлению прикорма для ребенка (при наличии условий для соблюдения техники безопасности);
8) прибор для регистрации отоакустической эмиссии;
9) минимальный набор учебных материалов и наглядных пособий (на русском и казахском языках): буклет схем ИВБДВ, памятка матери, буклет информационных карт по патронажу здорового ребенка, учебно-методическое пособие "Физическое и психосоциальное развитие детей раннего возраста", индивидуальная карта роста и развития ребенка, Календарь "Уход за детьми раннего возраста в семье", "Формы записи для здорового ребенка", "Форма записи 24-часового воспроизведения питания беременной женщины и кормящей матери", видеофильм по грудному вскармливанию, видеофильм по технологии прикорма, памятка матери по технике сцеживания грудного молока ручным способом. Учебные плакаты: техника прикладывания к груди ребенка и расположение ребенка у груди, пирамида питания, вовлечение отцов, безопасная среда и предупреждение травм и несчастных случаев, мониторинг и скрининг развития детей, игры, чтение и общение с детьми. Памятка для матери по методам кормления и технике сцеживание грудного молока ручным способом.
Приложение 2
к Стандарту оказания организации
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Общая схема наблюдения беременных, новорожденных и детей до 5 лет врачом/фельдшером и средним медицинским работником на дому и на приеме в медицинских организациях на уровне ПМСП
Возраст Возраст ребенка Количество посещений
Участковым врачом/фельдшером Средним медицинским работником, осуществляющим патронаж
1 2 3 4
Все беременные
До 12 недель беременности или при первой явке
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
32 недели беременности
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
Всего наблюдений беременной 2 Осмотр на приеме –2 раза 2 визита на дому
Наблюдение за родившей женщиной, после выписки из родильного дома
Первые 3 дня после выписки из родильного дома
Осмотр на приеме – 1 раз
1 визит на дому, если женщина не пришла на осмотр в первые три дня после выписки из родильного дома
Все новорожденные и дети
Первые 3 дня после выписки из родильного дома
Осмотр на дому – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз (совместно с врачом)
7 дней жизни
-
Осмотр на дому – 1 раз
14 дней жизни
Осмотр на дому – 1 раз
-
21 дней жизни
-
-
1 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
2 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
3 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
4 месяца
Осмотр на приеме – 1 раз
-
5 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз–
-
6 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
Осмотр на дому – 1 раз
7 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
8 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
9 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
10 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-
11 месяцев
Осмотр на приеме – 1 раз
-

10-20 литр монооксидазоты бар бір реттік контурмен газ беру ОЖЖ аппаратына қосымша оксид азоты беруге арналған құрылғы
бөлімшеге 1
Неонаталдық бергіштермен және доплерометриялық блокпен қамтылған кардиологиялық бағдарламасымен жылжымалы УДЗ аппараты
бөлімшеге 1
Электр зияндығына қарсы қорғанысымен қамтылған жаңа туған нәрестеге арналған жылжымалы ЭКГ аппараты
бөлімшеге 1
Жылжымалы мобильді рентгендік қондырғы
стационарға 1
Офтальмоскоп
бөлімшеге 1
Негатоскоп
бөлімшеге 1
Жаңа туған және салмағы төмен нәрестелердің патология бөлімшесі
Фототерапия аппараты
6 төсек орнына - 1
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
палатаға 1
Глюкометр
бөлімшеге 1
Дәрілік заттарды өлшегіш
төсек орынға 1
Жаңа туған нәрестеге арналған инкубатор
2 төсек орынға - 1
Жаңа туған нәрестеге арналған төсек
төсек орынға - 1
Неоналдық бергіштермен және манжеттермен қамтылған төсек жанындағы инвазивті емес қан қысымын өлшейтін монитор
төсек орынға - 1
Небулайзер
2 төсек орынға - 1
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
6 төсек орынға - 1
Жалпы тізімдегі дәрілік заттарға арналған шкаф
бөлімшеге 1
Ұзақ мерзімді дәрілік заттарды құюға арналған штатив
төсек орынға - 1
Электрлік сорғы
төсек орынға - 1
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
бөлімшеге 1
Орталықтандырылған медициналық газдарды беру (консольдер немесе бридж –вакуум жүйесімен, оттегімен, сығылған ауамен)
2 төсек орынға - 1
Шығын заттармен қамтылған инвазивті емес тұрақты оң қысым режімімен тыныс алу жолында ӨЖЖ –ге арналған аппараты (бір реттік контур, консервілер (S, M, L, XL), маскалар (өлшемдері S, M, L, XL), мөлшерде генераторлар мен қақпақтар.
10 төсек орынға - 1
Ашық реанимациялық жүйе
2 төсек орынға - 1
Стерильдік ерітінділерді дайындауға арналған ауаның ламинарлық ағыны бар шкаф немесе инфузиялық ерітіндіні дайындау және парентералдық қоректенуге арналған жабық жүйе мен шығыс материалдары
бөлімшеге 1
Билирубинді анықтауға арналған транскутантдық құрал
бөлімшеге 1
Негатоскоп
бөлімшеге 1
Жаңа туған нәрестені шомылдыруға арналған ыдыс (ванна)
бөлімшеге 3
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық
бөлімшіге 1
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
төсек орынға - 1
Ана мен баланың бірге болу бөлімшесінің палатасы
Фототерапия аппараты
10 төсек орынға - 1
Жаңа туған нәрестелерге арналған электрондық таразылар
10 төсек орынға - 1
Сәулелік жылу көзі
бөлімшеге 2
Жаңа туған нәрестеге арналған төсек орын
төсек орынға - 1
Жаңа туған нәрестені орауға арналған үстел
төсек орынға - 1
Стационарлық бактерицидтік сәулелегіш
төсек орынға - 1
Электрлік сорғы
бөлімшеге 1
Аудиологиялық скринингке арналған жабдық
бөлімшеге 1 жиынтық
Жаңа туған нәрестелерге арналған реанимациялық жиынтық
бөлімшеге 1 жыинтық
Жаңа туған нәрестеге арналған фонендоскоп
бөлімшеге 2
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
8-қосымша
Нәрестелерді тасымалдауға арналған реанимациялық бригада автомобилін жарақтандыру үшін медициналық жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізбесі

Приставка к аппарату ИВЛ для подачи оксид азота с одноразовыми контурами подачи газа, баллоны с монооксидом азота 10-20 литров.
1 на отделение
Передвижной аппарат для УЗИ у новорожденного с набором неонатальных датчиков и допплерометрическим блоком и кардиологической программой
1 на отделение
Передвижной аппарат ЭКГ для новорожденного, оснащенный системой защиты от электрических помех
1 на отделение
Мобильная рентген установка
1 на стационар
Офтальмоскоп
1 на отделение
Негатоскоп
1 на отделение
Палата отделения патологии новорожденных и выхаживания недоношенных
Аппарат для фототерапии
1 на 2 койки
Весы электронные для новорожденных
1 на палату
Глюкометр
1 на отделение
Дозатор лекарственных средств
1 на койку
Инкубатор для новорожденных
1 на 2 койко-место
Кровать для новорожденного
1 на койку
Монитор прикроватный неонатальный с датчиками, и манжетками для измерения не инвазивного артериального давления
1 на койку
Небулайзер
1 на 2 койки
Реанимационный набор для новорожденного
1 на 6 койко-мест
Шкаф для медикаментов общего списка
1 на отделение
Штатив для длительных вливаний
1 на койку
Электроотсос
1 на койко место
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на отделение
Централизованная подача медицинских газов (консоли или бридж-система с вакуумом, кислородом, сжатым воздухом
1 на 2 койки
Аппарат неинвазивной искусственной вентиляции легких для новорожденного с расходным материалом (одноразовые контуры, канюли (размеры S, M, L, XL), маски (размеры S, M, L, XL), генераторы и шапочки по размерам
1 на 10 коек
Открытая реанимационная система
1 на 2 койки
Шкаф с ламинарным потоком воздуха для приготовления стерильных растворов или закрытая система для изготовления инфузионных растворов и парентерального питания с расходным материалом
1 аппарат на отделение
Прибор для транскутанного определения билирубина
1 на отделение
Негатоскоп
1 на отделение
Ванночка для купания новорожденного
3 на отделение
Оборудование для аудиологического скрининга
1 комплект на отделение
Фонендоскоп для новорожденного
1 на койку
Палата отделения совместного пребывания матери и ребенка
Аппарат для фототерапии
1 на 10 коек
Весы электронные для новорожденных
1 на 10 коек
Источник лучистого тепла
2 на отделение
Кровать для новорожденного
1 на койку
Пеленальный столик
1 на палату
Облучатель бактерицидный стационарный
1 на палату
Электроотсос
1 на отделение
Оборудование для аудиологического скрининга
1 комплект на отделение
Реанимационный набор для новорожденного
1 комплект на отделение
Фонендоскоп для новорожденного
2 на отделение
Приложение 8
к Стандарту организации оказания
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Перечень медицинского оборудования и изделий медицинского назначения для оснащения автомобиля реанимационной бригады для транспортировки новорожденных

1. Жабдықтар:
1) кувез (жылжымалы немесе тасымалданатын);
2) автомобиль салонын жылытуға арналған "пеш";
3) балаға арналған термооқшаулауыш пленка;
4) балаға арналған киім-кешектер (көрпе, жаялық, киімдер және т.б.);
5) көмкерме жиынтығы және датчиктері бар ЭКГ және АҚ мониторы;
6) бір реттік көмкермесі бар пульсоксиметр;
7) секундтық тілі бар сағат;
8) электрондық термометр;
8) фонендоскоп.
2. Респираторлық қолдауға арналған жабдықтар:
1) оттегі баллоны;
2) ӨЖЖ жүргізуге және вакуумдық құралды пайдалануға арналған ауа компрессоры;
3) баллонға арналған оттегі дозиметрі;
4) ылғалдату жүйесі және тыныс алу қоспасын жылытқышы бар ӨЖЖ портативті аппараты;
5) оттегін араластырғыш;
6) Амбу қабы, көлемі 700 шаршы. см-ден аспайтын;
7) ӨЖЖ арналған түрлі өлшемдегі маскалар жиынтығы;
8) ауыз арқылы ауа өткізгіштер;
9) N СРАР респираторлық қолдау жүйесі;
3. Трахеяны интубациялауға және тыныс алу жолдарының санациясына арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) тік сыналары бар ларингоскоп №0 және №1;
2) интубациялық түтікшелер (D-диаметр 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрлі немесе вакуумдық сорғыш, бір реттік груша және аспирацияға арналған катетерлер жиынтығы (№5, 6, 8, 10, 12, 14);
4) назогастральдық сүңгі – диаметр 6 мм.
4. Дәрілік заттарды енгізуге арналған жабдықтар мен медициналық мақсаттағы бұйымдар:
1) инфузомат, шприцті сорғыш
(2-3 дана аккумулятормен);
2) перифериялық венаны катетерлеуге арналған жиынтық;
3) инфузия жасауға арналған система;
4) түрлі көлемдегі шприцтер;
5) тройниктер;
6) көбелекті-инелер;
7) хирургиялық пинцеттер, скальпель, қайшылар;
8) тазартылған қолғаптар.
Қазақстан Республикасында
педиатриялық көмек көрсетуді
ұйымдастыру стандартына
9-қосымша
Нәрестені тасымалдау хаттамасы
Туған күні:
Гестациялық жасы:
Тұжырымдамадан кейінгі жас:
Жасы:
Туған кездегі дене салмағы
Нақты дене салмағы:
Баланың жынысы:
Нәрестені ауыстырудың себебі:
Тасымалдаудың ұзақтығы:
Анасының диагнозы
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
Нәрестенің диагнозы
1.______________________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________________
Тасымалдау алдындағы нәрестенің жай-күйі __________________________________________
Тасымалдау талаптары
Көлік түрі: автомобиль, басқа санитариялық көлік, әуе көлігі
Респираторлық терапия түрі: ӨЖЖ, ӨҚЖЖ, оксигенотерапия ___________________________
Инфузиялық терапияға арналған қондырғы –инфузомат немесе жүйе
Мониторинг: пульсоксиметрия, АҚ өлшеу, термометрия
Уақыты (сағат, минут)_________________________________________________
Көрсетімдері
Тасымалдауға дайындық
Тасымалдау
Кювездегі температура (°С)
FiO2(%)
ӨЖЖ параметрлері
Ағын (л/мин)
ТЖ минутына
Желдету режімі
Pi/e (см вод ст)
РЕЕР (см вод ст)
Инфузия
Ерітінді (мл)
Жылдамдығы (мл/сағ)
Препараттар
Мониторинг
ТЖ (мин)
ЖСЖ (соғу/мин)/АҚ (мм сынап бағ.)
Дене температурасы (°С)
SpO2 (%)
Сүңгі (шығындар) мл
Құрысу синдромы
Геморрагиялық синдром (теріден біліну, асқазан-ішек жолдары, тыныс алу жолдары)
Тасымалдау кезіндегі асқынулар
Өлім
Халінің нашарлауы
Басқа жағдайлар
Қосымша ақпарат ________________________________________________________________
Тасымалдау күні және ұзақтығы
Дәрігердің Т.А.Ә. (көлік бригадасының және нәрестені қабылдаушы)

1. Оборудование:
1) кувез (переносной или перевозной);
2) "печка" для обогрева салона автомобиля;
3) термоизолирующая пленка для ребенка;
4) белье для ребенка (одеяло, пеленки, одежда и т.д.);
5) монитор ЭКГ и АД с набором манжет и датчиков,
6) пульсоксиметр с одноразовыми манжетами;
7) часы с секундной стрелкой;
8) термометр электронный;
8) фонендоскоп.
2. Оборудование для респираторной поддержки:
1) кислородный баллон;
2) воздушный компрессор для проведения ИВЛ и использования вакуумных средств;
3) дозиметр кислородный для баллонов;
4) аппарат ИВЛ портативный с системой увлажнения и обогрева дыхательной смеси;
5) кислородный смеситель;
6) мешок Амбу, объем не более 700 кубических см.;
7) набор масок разных размеров для ИВЛ;
8) оральные воздуховоды;
9) система респираторной поддержки N СРАР.
3. Оборудование и изделия медицинского назначения для интубации трахеи и санации дыхательных путей:
1) ларингоскоп с прямыми клинками № 0 и № 1;
2) интубационные трубки (D-диаметр 2,5; 3,0; 3,5; 4,0);
3) электрический или вакуумный отсос, груша одноразовая и набор катетеров для аспирации (№ 5, 6, 8, 10, 12, 14);
4) назогастральный зонд – диаметр 6 мм.
4. Оборудование и изделия медицинского назначения для введения лекарственных препаратов:
1) инфузомат, шприцевый насос (2-3 штуки на аккумуляторах);
2) наборы для катетеризации периферических вен;
3) системы для проведения инфузии;
4) шприцы различных объемов;
5) тройники;
6) иглы-бабочки;
7) хирургические пинцеты, скальпель, ножницы;
8) стерильные перчатки.
Приложение 9
к Стандарту организации оказания
педиатрической помощи
в Республике Казахстан
Протокол транспортировки новорожденного
Дата рождения:
Гестационный возраст:
Постконцептуальный возраст:
Возраст:
Масса тела при рождении:
Фактическая масса тела:
Пол ребенка:
Причина перевода новорожденного:
Длительность транспортировки:
Диагноз матери
1.______________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________
Диагноз новорожденного ребенка
1.______________________________________________________________________
2.______________________________________________________________________
Состояние новорожденного ребенка перед транспортировкой _____________________________
Условия транспортировки
Вид транспорта: автомобиль, другой санитарный транспорт, авиатранспорт
Вид респираторной терапии: ИВЛ, ВИВЛ, оксигенотерапия ______________________________
Установка для инфузионной терапии - инфузомат или система
Мониторинг: пульсоксиметрия, измерение АД, термометрия
Время (часы, минуты)_________________________________________________
Показатели Подготовка к транспортировке Транспортировка
Температура в кювезе (градусов Цельсия° С)
Уровень кислорода (FiO2), %
Параметры ИВЛ
Поток (л/мин)
Частота дыхания (ЧД) в минуту
Режим вентиляции
Давление на вдохе (Pi/e),
см. вод.ст.
Давление на выдохе (РЕЕР), см. вод. ст.
Инфузия
Раствор (мл.)
Скорость (мл/час)
Препараты
Мониторинг
ЧД (в мин.)
Частота сердечных сокращений (ЧСС), уд/мин/АД (мм рт ст)
Температура тела (градусов Цельсия° С)
Сатурация кислорода (SpO2), %
Зонд (потери) мл
Судорожный синдром
Геморрагический синдром (кожные проявления, желудочно-кишечный тракт, дыхательные пути)
Осложнения при транспортировке
Смерть
Ухудшение состояния
Другие ситуации
Дополнительная информация ________________________________________
Дата и длительность транспортировки
Ф.И.О. врача (транспортной бригады и принимащий новорожденного)