2018-2020 жылдарға арналған аудандық бюджет туралы
Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2017 жылғы 20 желтоқсандағы № 21-2 шешімі. Батыс Қазақстан облысының Әділет департаментінде 2017 жылғы 27 желтоқсанда № 5012 болып тіркелді. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 2019 жылғы 15 ақпандағы № 37-6 шешімімен
Ескерту. Күші жойылды - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 15.02.2019 № 37-6 шешімімен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы", 2017 жылғы 30 қарашадағы "2018-2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңдарына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы №15-2 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №4984 тіркелген) сәйкес, аудандық мәслихат ШЕШІМ ҚАБЫЛДАДЫ:
1. 2018-2020 жылдарға арналған аудандық бюджет 1, 2 және 3- қосымшаларға сәйкес, соның ішінде 2018 жылға келесі көлемдерде бекітілсін:
1) кірістер – 4 288 024 мың теңге:
салықтық түсімдер – 434 024 мың теңге;
салықтық емес түсімдер – 7 130 мың теңге;
негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер – 3 220 мың теңге;
трансферттер түсімі – 3 844 201 мың теңге;
2) шығындар – 4 286 781 мың теңге;
3) таза бюджеттік кредиттеу – 46 316 мың теңге:
бюджеттік кредиттер – 112 087 мың теңге;
бюджеттік кредиттерді өтеу – 65 771 мың теңге;
4) қаржы активтерімен операциялар бойынша сальдо – 12 418 мың теңге:
қаржы активтерін сатып алу – 12 418 мың теңге;
мемлекеттің қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер – 0 теңге;
5) бюджет тапшылығы (профициті) – - 56 940 мың теңге;
6) бюджет тапшылығын қаржыландыру (профицитін пайдалану) – 56 940 мың теңге:
қарыздар түсімі – 111 833 мың теңге;
қарыздарды өтеу – 65 771 мың теңге;
бюджет қаражатының пайдаланылатын қалдықтары – 10 878 теңге.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 13.12.2018 № 34-1 шешімімен (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі).
2. 2018 жылға арналған аудандық бюджет түсімдері Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне, Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 30 қарашадағы "2018-2020 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Заңына, Батыс Қазақстан облыстық маслихатының 2017 жылғы 6 желтоқсандағы №15-2 шешіміне (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №4984 тіркелген) және осы шешімнің 4 тармағына сәйкес қалыптастырылды.

О районном бюджете на 2018-2020 годы
Решение Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 20 декабря 2017 года № 21-2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Западно-Казахстанской области 27 декабря 2017 года № 5012. Утратило силу решением Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 15 февраля 2019 года № 37-6
Сноска. Утратило силу решением Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 15.02.2019 № 37-6 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, Законами Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" от 23 января 2001 года, "О республиканском бюджете на 2018-2020 годы" от 30 ноября 2017 года, решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 6 декабря 2017 года №15-2 (зарегистрированное в Реестре государственных регистрации нормативных правовых актов №4984) "Об областном бюджете на 2018-2020 годы" районный маслихат РЕШИЛ:
1. Утвердить районный бюджет на 2018–2020 годы согласно приложениям 1, 2 и 3 соответственно, в том числе на 2018 год в следующих объемах:
1) доходы – 4 288 575 тысяч тенге:
налоговые поступления – 434 024 тысячи тенге;
неналоговые поступления – 7 130 тысяч тенге;
поступления от продажи основного капитала – 3 220 тысяч тенге;
поступления трансфертов – 3 844 201 тысяча тенге;
2) затраты – 4 286 781 тысяча тенге;
3) чистое бюджетное кредитование – 46 316 тысяч тенге:
бюджетные кредиты – 112 087 тысяч тенге;
погашение бюджетных кредитов – 65 771 тысяча тенге;
4) сальдо по операциям с финансовыми активами – 12 418 тысяч тенге:
приобретение финансовых активов – 12 418 тысяч тенге;
поступления от продажи финансовых активов государства – 0 тенге;
5) дефицит (профицит) бюджета – - 56 940 тысяч тенге;
6) финансирование дефицита (использование профицита) бюджета – 56 940 тысяч тенге:
поступление займов – 111 833 тысячи тенге;
погашение займов – 65 771 тысяча тенге;
используемые остатки бюджетных средств – 10 878 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 1 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13.12.2018 № 34-1 (вводится в действие с 01.01.2018).
2. Поступления в районный бюджет на 2018 год формируются в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан, Законом Республики Казахстан от 30 ноября 2017 года "О республиканском бюджете на 2018-2020 годы", решением Западно-Казахстанского областного маслихата от 6 декабря 2017 года №15-2 (зарегистрированное в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов №4984) "Об областном бюджете на 2018-2020 годы" и согласно пункту 4 настоящего решения.

3. 2018 жылға арналған аудандық бюджетке бөлінетін нысаналы республикалық, облыстық трансферттердің және кредиттердің жалпы сомасы 1 041 720 мың теңге көлемінде қарастырылсын:
1) республикалық бюджет трансферттер сомасы – 435 484 мың теңге:
тілдік курстар бойынша тағылымдамадан өткен мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 314 мың теңге;
оқу кезеңінде негізгі қызметкерді алмастырғаны үшін мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге – 3 303 мың теңге;
үйде және жартылай стационар жағдайында қарттар мен мүгедектерге арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсетуге – 3 439 мың теңге;
мүгедектерді міндетті гигиеналық құралдармен қамтамасыз ету нормаларын ұлғайтуға – 4 515 мың теңге;
техникалық көмекшi құралдар тiзбесiн кеңейтуге – 2 000 мың теңге;
жалақыны ішінара субсидиялауға – 7 234 мың теңге;
жастар практикасына – 12 987 мың теңге;
халықты жұмыспен қамту орталықтарына әлеуметтік жұмыс жөніндегі консультанттар мен ассистенттерді енгізуге – 9 190 мың теңге;
мемлекеттік атаулы әлеуметтік көмек төлеуге – 21 316 мың теңге;
Бұлдырты ауылының су құбырын салуға – 261 853 мың теңге;
ұлттық біліктілік тестінен өткен және бастауыш, негізгі және жалпы орта білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын мұғалімдерге педагогикалық шеберлік біліктілігі үшін қосымша ақы төлеуге – 12 952 мың теңге;
жаңартылған білім беру мазмұны бойынша мұғалімдерге қосымша ақы төлеуге және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен шығыстардың осы бағыты бойынша төленген сомаларын өтеуге – 95 700 мың теңге;
жаңа бизнес идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 481 мың теңге;
мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған ұйымдар орналасқан жерлерде жол белгілері мен сілтегіштерін орнатуға – 200 мың теңге;
2) облыстық бюджет трансферттер сомасы – 494 149 мың теңге:
жастар практикасына – 8 741 мың теңге;
Жымпиты ауылының әкімшілік ғимараты мен гараж құрылысына – 15 000 мың теңге;
жаңа оқу бағдарламаларының енуіне және жаңа оқулықтар шығуына байланысты оқулықтар сатып алуға – 68 760 мың теңге;
жұмысшы кадрларды еңбек нарығында сұранысқа ие кәсіптер және дағдылар бойынша қысқа мерзімді кәсіптік оқытуға – 11 163 мың теңге;
Тоғанас ауылының сумен жабдықтау жүйесін қайта құруға жобалық-сметалық құжаттама жасақтауға – 6 600 мың теңге;
Тасқұдық ауылының сумен жабдықтау жүйесін қайта құруға жобалық-сметалық құжаттама жасақтауға – 7 280 мың теңге;
Тоғанас ауылының әлеуметтік нысандарын газдандыруға – 10 909 мың теңге;
Өлеңті ауылының кіре беріс жолын орташа жөндеуге – 79 414 мың теңге;

3. Учесть в районном бюджете на 2018 год поступление целевых трансфертов и кредитов из республиканского, областного бюджета в общей сумме 1 041 720 тысяч тенге:
1) трансферты из республиканского бюджета в сумме – 435 484 тысячи тенге:
на доплату учителям, прошедшим стажировку по языковым курсам – 314 тысяч тенге;
на доплату учителям за замещение на период обучения основного сотрудника – 3 303 тысячи тенге;
на оказание специальных социальных услуг престарелым и инвалидам в условиях полустационара и на дому – 3 439 тысяч тенге;
на увеличение норм обеспечения инвалидов обязательными гигиеническими средствами – 4 515 тысяч тенге;
на расширение перечня технических вспомогательных средств – 2 000 тысячи тенге;
на частичное субсидирование заработной платы – 7 234 тысячи тенге;
на молодежную практику – 12 987 тысяч тенге;
на внедрение консультантов по социальной работе и ассистентов в центрах занятости населения – 9 190 тысяч тенге;
на выплату государственной адресной социальной помощи – 21 316 тысяч тенге;
на строительство водопровода села Булдурта – 261 853 тысячи тенге;
на дополнительную оплату за квалификацию педагогических навыков учителям, прошедшим национальный квалификационный тест и реализующих образовательные программы начального, основного и общего среднего образования – 12 952 тысячи тенге;
на выплату дополнительной платы преподавателям, по содержанию обновленного образования и погашение сумм, уплаченных средств за счет местного бюджета – 95 700 тысяч тенге;
на выдачу государственных грантов реализацию новых бизнес идеи – 481 тысяча тенге;
на установку дорожных знаков и указателей в местах расположения организаций, ориентированных на обслуживание инвалидов – 200 тысяч тенге;
2) трансферты из областного бюджета в сумме – 494 149 тысяч тенге:
на молодежную практику – 8 741 тысяча тенге;
на строительство административного здания и гаража в село Жымпиты – 15 000 тысяч тенге;
на приобретение учебников, в связи с введением новых образовательных программ и перевыпуском новых учебников – 68 760 тысяч тенге;
на краткосрочное профессиональное обучение рабочих кадров по востребованным на рынке труда профессиям и навыкам – 11 163 тысячи тенге;
на разработку проектно-сметной документации для реконструкции системы водоснабжения села Тоганас – 6 600 тысяч тенге;
на разработку проектно-сметной документации для реконструкции системы водоснабжения села Таскудык – 7 280 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Тоганас – 10 909 тысяч тенге;
на средний ремонт въездной дороги села Улента – 79 414 тысяч тенге;

Қосарал ауылының су құбырын қайта құруға жұмыс жобасы бойынша кешенді мемлекеттік ведомостводан тыс сараптама өткізуге – 2 085 мың теңге;
Жымпиты ауылында "Кенащы" жер асты су кен орнынан сумен қамту жүйесінің құрылысына жұмыс жобасы бойынша кешенді мемлекеттік ведомостводан тыс сараптама өткізуге – 1 721 мың теңге;
аудандық мектептерге жаңартылған білім бағдарламасы бойынша оқушыларды оқыту үшін жиынтықтағы компьютерлер сатып алуға – 7 500 мың теңге;
мұғалімдерді "Білім беруге интерактивті құралдар. Мұғалімге қажетті технологиялар" тренингіне жолдауға және ""Академия" педагогикалық шеберлік виртуалды лабораториясы" білім берудегі онлайн порталына жазылуға – 2 500 мың теңге;
шағын жинақталған мектептерге "Bilimbook" компьютер-трансформер контентін сатып алуға – 34 100 мың теңге;
салық, іс-сапар және міндетті зейнетақы жарналары шығындары бойынша кредиторлық берешектерді өтеуге – 7 278 мың теңге;
Сасықкөл ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 2 898 мың теңге;
Қарағанды ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 14 418 мың теңге;
Құспанкөл ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 11 676 мың теңге;
Жымпиты ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 21 216 мың теңге;
Жаңаөңір ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 9 122 мың теңге;
Аңқаты ауылындағы әлеуметтік нысандарды газдандыруға – 9 609 мың теңге;
жаңа бизнес идеяларды іске асыруға мемлекеттік гранттар беруге – 481 мың теңге;
аудан мектептерінде ақпараттық технологиялық сыныптар ашуға – 3 319 мың теңге;
Тоғанас ауылына кіреберіс жолын орташа жөндеуге жобалық-сметалық құжаттаманы кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өткізуге – 1 299 мың теңге;
Алғабас ауылына кіреберіс жолын орташа жөндеуге жобалық-сметалық құжаттаманы кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өткізуге – 550 мың теңге;
Алғабас ауылы Датов көшесі жолдарын орташа жөндеуге жобалық-сметалық құжаттаманы кешенді ведомстводан тыс сараптамадан өткізуге – 400 мың теңге;
Қособа ауылының клуб құрылысына – 90 646 мың теңге;
Бұлдырты ауылының су құбырын салуға – 65 464 мың теңге;
3) бюджеттік кредиттер сомасы – 112 087 мың теңге:
мамандарды әлеуметтік қолдау шараларын іске асыруға берілетін бюджеттік кредиттер – 112 087 мың теңге.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - Батыс Қазақстан облысы Сырым аудандық мәслихатының 13.12.2018 № 34-1 шешімімен (01.01.2018 бастап қолданысқа енгізіледі).
4. Жергілікті бюджеттердің теңгерімдігін қамтамасыз ету үшін 2018 жылдың кірістер бөлу нормативі төмендегі кіші сыныптар кірістері бойынша белгіленсін:

на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по рабочему проекту реконструкции водопровода села Косарал – 2 085 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы по рабочему проекту реконструкции строительства водоснабжения села Жымпиты из месторождения подземных вод "Кенащы" – 1 721 тысяча тенге;
на приобретение компьютеров в комплекте для обучения учеников по обновленной программе в школах района – 7 500 тысяч тенге;
на направление учителей на тренинг "Интерактивные инструменты для образования. Технологии, которые должен знать учитель" и подписку на образовательный онлайн портал "Виртуальная лаборатория педагогического мастерства "Академия"" – 2 500 тысяч тенге;
на приобретение контента компьютера-трансформера "BilimBook" для малокомплектных школ района – 34 100 тысяч тенге;
на погашение кредиторской задолженности по расходам налога, командировочных и обязательных пенсионных взносов – 7 278 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Сасыкколь – 2 898 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Караганда – 14 418 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Куспанкуль – 11 676 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Жымпиты – 21 216 тысяч тенге;
на газификацию социальных объектов села Жанаонир – 9 122 тысячи тенге;
на газификацию социальных объектов села Анката – 9 609 тысяч тенге;
на выдачу государственных грантов реализацию новых бизнес идеи – 481 тысяча тенге;
на открытие информационно-технологических классов в районных школах – 3 319 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документаций на средний ремонт въездной дороги села Тоганас – 1 299 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документаций на средний ремонт въездной дороги села Алгабас – 550 тысяч тенге;
на проведение комплексной вневедомственной экспертизы проектно-сметной документаций на средний ремонт дорог улицы Датова села Алгабас – 400 тысяч тенге;
на строительство клуба села Кособа – 90 646 тысяч тенге;
на строительство водопровода села Булдурта – 65 464 тысячи тенге;
3) бюджетные кредиты в сумме – 112 087 тысяч тенге:
бюджетные кредиты для реализации мер социальной поддержки специалистов – 112 087 тысяч тенге.
Сноска. Пункт 3 - в редакции решения Сырымского районного маслихата Западно-Казахстанской области от 13.12.2018 № 34-1 (вводится в действие с 01.01.2018).
4. Установить на 2018 год норматив распределения доходов, для обеспечения сбалансированности местных бюджетов, зачисляемых в районный бюджет по следующим подклассам доходов:

1) жеке табыс салығы – 100 %;
2) әлеуметтік салық – 100 %.
5. Жергілікті атқарушы органдарға қарасты мемлекеттік мекемелер ұсынатын қызметтер мен тауарларды өткізуден түсетін ақшалар Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі және Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтаған тәртіпте пайдаланылады.
6. 2018 жылға арналған аудандық жергілікті атқарушы органдарының резерві 8 024 мың теңге көлемінде бекітілсін.

1) индивидуальный подоходный налог – 100 %;
2) социальный налог – 100 %.
5. Деньги от реализации товаров и услуг, предоставляемых государственными учреждениями, подведомственных местным исполнительным органам, используются ими в порядке, определяемом Бюджетным кодексом Республики Казахстан и Правительством Республики Казахстан.
6. Утвердить резерв местного исполнительного органа района на 2018 год в размере 8 024 тысячи тенге.

7. Аудандық жергілікті атқарушы органының борыш лимиті 2018 жылдың 31 желтоқсанына 30 000 мың теңге мөлшерінде белгіленсін.
8. 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасымен белгіленген мамандар лауазымдарының тізбесіне ауылдық жерлерде қызмет ететін әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және ветеринария саласының азаматтық қызметшілеріне осы қызмет түрлерімен қалада айналысатын азаматтық қызметшілердің мөлшерлемелерімен салыстырғанда лауазымдық жалақыларын 25 пайызға көтеру белгіленсін.

7. На 31 декабря 2018 года лимит долга местного исполнительного органа составляет 30 000 тысяч тенге.
8. Установить гражданским служащим социального обеспечения, образования, культуры, спорта и ветеринарии, работающим в сельской местности согласно перечню должностей специалистов определенных в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан повышение на 25 процентов должностных окладов по сравнению со ставками гражданских служащих, занимающимися этими видами деятельности в городских условиях с 1 января 2018 года.

9. 2018 жылға арналған аудандық бюджетте ауылдық елді мекендерге жұмыс істеуге және тұруға келген денсаулық сақтау, әлеуметтік қамсыздандыру, білім беру, мәдениет, спорт және агроөнеркәсіптік кешен саласының мамандарына көтерме ақы және түрғын үй сатып алу үшін әлеуметтік көмек көзделсін.
10. 2018 жылға арналған аудан бюджетін атқару процесінде секвестрлеуге жатпайтын бағдарламалар тізбесі 4 - қосымшаға сәйкес бекітілсін.

9. Предусмотреть в районном бюджете на 2018 год предоставление подъемного пособия и социальной поддержки для приобретения и строительства жилья специалистам в сфере здравоохранения, социального обеспечения, образования, культуры, спорта и агропромышленного комплекса, прибывшим для работы и проживания в сельские населенные пункты.
10. Утвердить перечень бюджетных программ, не подлежащих секвестру в процессе исполнения районного бюджета на 2018 год, согласно приложению 4.

11. Сырым аудандық мәслихат аппаратының бас маманы (А.Орашева) осы шешімнің әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін, оның бұқаралық ақпарат құралдарында және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялануын қамтамасыз етсін.
12. Осы шешім 2018 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданысқа енгізіледі.
Сессия төрағасы А.Дуйсенгалиев
Мәслихат хатшысы Ш.Дуйсенгалиева
Сырым аудандық мәслихатының
2017 жылғы 20 желтоқсандағы
№21-2 шешіміне 1 - қосымша
2018 жылға арналған аудандық бюджет

11. Главному специалисту аппарата Сырымского районного маслихата (А.Орашева) обеспечить государственную регистрацию данного решения в органах юстиции, его официальное опубликование в средствах массовой информации и в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан.
12. Настоящее решение вводится в действие с 1 января 2018 года.
Председатель сессии А.Дуйсенгалиев
Секретарь маслихата Ш.Дуйсенгалиева
Приложение 1
к решению Сырымского
районного маслихата
от 20 декабря 2017 года №21-2
Районный бюджет на 2018 год