"Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2018 жылғы 8 қаңтардағы № 1-НҚ нормативтік қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 24 қаңтарда № 16276 болып тіркелді
"Мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау туралы" 2015 жылғы 12 қарашадағы Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабы 2-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитеті (бұдан әрі – Есеп комитеті) ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарттарын бекіту туралы" Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 5-НҚ нормативтік қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13647 болып тіркелді, 2016 жылғы 11 мамырда "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланды) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық және жергілікті бюджеттердің атқарылуын ағымдағы бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"15. "Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналар:
1) республикалық бюджеттің түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджеттің кірісіне түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің толықтығы;
орындалмауына ықпал еткен себептер, соның ішінде елдің дамуының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін және әлемдік тауар нарығындағы жағдайды көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен салықтық түсімдер көлемдері.
2) есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджет туралы тиісті заңның бекітілген көрсеткіштерімен салыстырғанда, ауытқу себептері;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуы;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруы осы Стандартқа 1-4-қосымшаларға сәйкес республикалық бюджетке түсетін түсімдер, салықтық алымдар және себептерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған міндетті төлемдер туралы, республикалық бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджет қаражатын пайдалануы туралы талдамалық ақпаратты қамтиды.

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля"
Нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением Республиканского бюджета от 8 января 2018 года № 1-НҚ. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 января 2018 года № 16276
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 8 Закона Республики Казахстан от 12 ноября 2015 года "О государственном аудите и финансовом контроле" Счетный комитет по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в нормативное постановление Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета от 31 марта 2016 года № 5-НҚ "Об утверждении процедурных стандартов внешнего государственного аудита и финансового контроля" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 13647, опубликовано 11 мая 2016 года в Информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению текущей оценки исполнения республиканского и местных бюджетов, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункты 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"15. Раздел "Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период" содержит аналитическую информацию о поступлениях республиканского бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели с указанием причин, об исполнении расходов республиканского бюджета и использовании средств республиканского бюджета администраторами бюджетных программ согласно приложениям 1 - 4 к настоящему Cтандарту с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов республиканского бюджета, в том числе:
полноты налоговых и неналоговых поступлений в доход республиканского бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных макроэкономических показателей развития страны и ситуации на мировых товарных рынках;
объемов налоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан.
2) анализ исполнения расходной части республиканского бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями соответствующего закона о республиканском бюджете, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами.

16. "Есепті кезеңдегі сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері" деген бөлімде мыналар көрсетіледі:
1) Есеп комитеті бойынша:
осы Стандартқа 5-қосымшаға сәйкес алдыңғы жылдың осыған ұқсас кезеңімен салыстырғанда Есеп комитетінің есепті кезеңдегі қызметінің түйінді көрсеткіштері;
мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары, соның ішінде:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
республикалық бюджет қаражатының жұмсалуы және республикалық бюджетке түсетін түсімдер кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
әрбір іс-шара бөлінісінде есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының, мемлекеттік және үкіметтік бағдарламалардың (болған жағдайда) іске асырылуын, соның ішінде орталық мемлекеттік органдардың стратегиялық мақсаттарға, міндеттерге, индикаторларға және көрсеткіштерге қол жеткізу тиімділігін, сондай-ақ бағдарламалық және стратегиялық құжаттарды іске асыру кезінде рәсімдердің сақталуын бағалау нәтижелері;
мемлекеттік аудит нәтижелері бойынша қабылданған шаралар, соның ішінде:
есепті кезеңде қалпына келтіруге жататын және қалпына келтірілген сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Есеп комитеті ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы;
2) тексеру комиссиялары бойынша:
тексеру комиссияларының есепті кезеңдегі және алдыңғы жылдың ұқсас кезеңіндегі мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары мыналар:
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары;
қамтылған мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша қабылданған шаралар;
мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша қабылданған ұсынымдар мен нұсқамалардың (тапсырмалардың) орындалуы;
бір мемлекеттік аудиторға шаққанда тексеру комиссиялары қызметі тиімділігінің көрсеткіштері көрсетіле отырып, осы Стандартқа 6-10-қосымшаларға сәйкес мемлекетік аудитпен қамтылған объектілер саны және қаражат көлемі, тексеру комиссиялары анықтаған бұзушылықтар көлемі, аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қалпына келтірілген және қалпына келтіруге жататын сомалардың көлемі, аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары бойынша ұсынымдар (ұсыныстар) мен тапсырмалардың орындалуы туралы ақпаратты қамтиды.";

16. В разделе "Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита за отчетный период" указывается:
1) по Счетному комитету:
ключевые показатели деятельности Счетного комитета за отчетный период в сравнении с аналогичным периодом предыдущего года согласно приложению 5 к настоящему Стандарту;
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий,
в том числе:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств республиканского бюджета и при поступлении в республиканский бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде в разрезе каждого мероприятия;
результаты оценки реализации стратегических планов центральных государственных органов, государственных и правительственных программ (при наличии), в том числе эффективности достижения центральными государственными органами стратегических целей, задач, индикаторов и показателей, а также соблюдения процедур при реализации программных и стратегических документов;
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
суммы, подлежащие восстановлению и восстановленные в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Счетного комитета;
2) по ревизионным комиссиям:
итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий ревизионных комиссий за отчетный период и аналогичный период предыдущего года содержат информацию о количестве объектов и объеме средств, охваченных государственным аудитом, объеме выявленных ревизионными комиссиями нарушениях, объеме восстановленных и подлежащих восстановлению сумм по результатам аудиторских мероприятий и исполнении рекомендаций (предложений) и поручений по итогам аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий согласно приложениям 6 - 10 к настоящему Стандарту, с отражением:
объема средств, охваченных государственным аудитом;
итогов проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
количества охваченных объектов государственного аудита и финансового контроля;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
сумм, подлежащих восстановлению (возмещению) и восстановленных (возмещенных) в отчетный период;
мер, принятых по результатам государственного аудита с отражением информации о количестве переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, о количестве лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнения рекомендаций и предписаний (поручений), принятых по итогам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий;
показателей эффективности деятельности ревизионных комиссий на одного государственного аудитора.";

18, 19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"18. "Сыртқы мемлекеттік аудит органдарының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
халықаралық ынтымақтастық саласындағы қызметтің;
Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының;
Есеп комитетінің, басқа да мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдары қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.
19. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде сыртқы мемлекеттік аудит органдарының мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген және республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Есеп комитетінің тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.
20. Ақпарат мыналардан:
1) титулдық парақтан;
2) мазмұнынан;
3) негізгі мәтіннен тұрады.
Қажет болған жағдайда, ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі.
Ақпараттардың жалпы көлемі жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының санына, сондай-ақ талдаудың күрделілігі мен мазмұндылығына сүйене отырып айқындалады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.";
26-тармақ алып тасталсын;
34-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"34. Парламентке ақпарат тоқсан сайынғы негізде ұсынылады және нәтижелілік пен тиімділік көрсеткіштері көрсетіле отырып, Есеп комитетінің есепті кезеңдегі жұмысын сипаттайтын деректерді қамтиды және мынадай бөлімдерден тұрады:
I. Кіріспе;
II. Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау;
ІІІ. Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі нәтижелері;
ІV. Қорытынды.";
мынадай мазмұндағы 35-1-тармақпен толықтырылсын:
"35-1. "Есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналар:
1) республикалық бюджеттің түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджеттің кірісіне түсетін салықтық және салықтық емес түсімдердің толықтығы;
орындалмауына ықпал еткен себептер, соның ішінде елдің дамуының негізгі макроэкономикалық көрсеткіштерін және әлемдік тауар нарығындағы жағдайды көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түскен салықтық түсімдер көлемдері;

пункты 18, 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"18. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности органов внешнего государственного аудита" указывается информация об итогах:
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
деятельности в сфере международного сотрудничества;
взаимодействия Счетного комитета с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников Счетного комитета и других органов государственного аудита и финансового контроля.
19. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Счетного комитета, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий органов внешнего государственного аудита в отчетном периоде и ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.
20. Информация состоит из:
1) титульного листа;
2) содержания;
3) основного текста.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения.
Общий объем информации определяется исходя из количества проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, а также сложности и содержательности анализа.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. Информация формируется на государственном и на русском языках.";
пункт 26 исключить;
пункт 34 изложить в следующей редакции:
"34. Информация в Парламент представляется на ежеквартальной основе и содержит данные, характеризующие работу Счетного комитета за отчетный период, с указанием показателей результативности и эффективности, и состоит из следующих разделов:
I. Введение;
II. Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период;
III. Основные результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета;
IV. Заключение.";
дополнить пунктом 35-1 следующего содержания:
"35-1. В разделе "Анализ исполнения республиканского бюджета за отчетный период" содержится аналитическая информация о поступлениях республиканского бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели с указанием причин, об исполнении расходов республиканского бюджета и использовании средств республиканского бюджета администраторами бюджетных программ с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов республиканского бюджета, в том числе:
полноты налоговых и неналоговых поступлений в доход республиканского бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных макроэкономических показателей развития страны и ситуации на мировых товарных рынках;
объемов налоговых поступлений в Национальный фонд Республики Казахстан;

2) есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
республикалық бюджет туралы тиісті заңның бекітілген көрсеткіштерімен салыстырғанда, ауытқу себептері;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуы;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруы республикалық бюджетке түсетін түсімдер, салықтық алымдар және себептерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған міндетті төлемдер туралы, республикалық бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің республикалық бюджет қаражатын пайдалануы туралы талдамалық ақпарат қамтылады.";
37-тармақ алып тасталсын;
38 және 39-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"38. "Қорытынды" деген бөлімде есепті кезеңде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне негізделген, республикалық бюджетті атқарудың, стратегиялық және бағдарламалық құжаттарды іске асырудың тиімділігін арттыруға, қаржы тәртібін нығайтуға бағытталған Есеп комитетінің тұжырымдары мен ұсынымдары көрсетіледі.
39. Ақпарат мыналардан:
1) титулдық парақтан;
2) мазмұнынан;
3) мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың негізгі қорытындыларынан тұрады.
Қажет болған жағдайда, ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі.
Ақпараттардың жалпы көлемі жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының санына, сондай-ақ талдаудың күрделілігі мен мазмұндылығына сүйене отырып айқындалады.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Ақпарат мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.";
47-тармақ алып тасталсын;
54-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"54. "Есепті кезеңдегі тиісті бюджеттің атқарылуын талдау" деген бөлімде мыналар:
1) бюджеттің түсімдері мен кірістерінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
бюджеттің кірісіне түсетін салықтық, салықтық емес және басқа да түсімдердің толықтығы;
орындалмауына ықпал еткен себептерді, соның ішінде өңірдің дамуының негізгі көрсеткіштерін көрсете отырып, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер;
2) есепті кезеңдегі бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын талдау, соның ішінде:
бюджеттің тиісті деңгейі туралы мәслихат шешімінің бекітілген көрсеткіштерімен салыстырғанда, ауытқу себептері;
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бөлінісінде бюджеттің атқарылуы;
жергілікті атқарушы органдардың нысаналы трансферттер мен кредиттерді атқаруы осы Стандартқа 2-4, 11-қосымшаларға сәйкес бюджет түсімдері, жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтық алымдар және міндетті төлемдер, бюджет шығыстарының атқарылуы және бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджет қаражатын пайдалануы туралы ақпарат қамтылады.";

2) анализ исполнения расходной части республиканского бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями соответствующего закона о республиканском бюджете, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами.";
пункт 37 исключить;
пункты 38 и 39 изложить в следующей редакции:
"38. В разделе "Заключение" отражаются выводы и рекомендации Счетного комитета, основанные на результатах государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном периоде, ориентированные на повышение эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации стратегических и программных документов, укрепление финансовой дисциплины.
39. Информация состоит из:
1) титульного листа;
2) содержания;
3) основных итогов государственного аудита и финансового контроля.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения.
Общий объем информации определяется исходя из количества проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, а также сложности и содержательности анализа.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Информация формируется на государственном и на русском языках.";
пункт 47 исключить;
пункт 54 изложить в следующей редакции:
"54. В разделе "Анализ исполнения соответствующего бюджета за отчетный период" содержится информация о поступлениях бюджета, налоговых сборах и обязательных платежах, по которым не исполнены плановые показатели, об исполнении расходов бюджета и использовании средств бюджета администраторами бюджетных программ согласно приложениям 2-4, 11 к настоящему Cтандарту с отражением:
1) анализа исполнения поступлений и доходов бюджета, в том числе:
полноты налоговых, неналоговых и других поступлений в доход бюджета;
налогов, сборов и обязательных платежей, по которым не исполнены плановые показатели, с указанием причин, повлиявших на неисполнение, в том числе основных показателей развития региона;
2) анализа исполнения расходной части бюджета за отчетный период, в том числе:
в сравнении с утвержденными показателями решения маслихата о соответствующем уровне бюджета, причины отклонения;
исполнение бюджета в разрезе администраторов бюджетных программ;
исполнение целевых трансфертов и кредитов местными исполнительными органами.";

55-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының қорытындылары, соның ішінде:
есепті кезеңде жүргізілген мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны, тексерілген мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
тиісті бюджет қаражатының жұмсалуы және бюджетке түсетін түсімдер кезіндегі бұзушылықтар сомасы;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
әрбір іс-шара бөлінісінде есепті тоқсандағы мемлекетік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары;
бағдарламалық құжаттардың іске асырылуын бағалау нәтижелері (болған кезде);
мемлекеттік аудиттің нәтижелері бойынша қабылданған шаралар, соның ішінде:
мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау объектілері лауазымды адамдарының Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерін сақтамауының анықталған фактілері бойынша нұсқамаларды жіберу;
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
тексеру комиссиясы ұсынымдары мен нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы көрсетіледі.";
56-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"56. "Тексеру комиссиясының қызметін жетілдіру жөніндегі шаралар туралы ақпарат" деген бөлімде:
талдамалық қызметтің (дайындалған талдамалық баяндамалар бойынша);
әдіснамалық және құқықтық қызметтің (мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау саласында әзірленген әдіснамалық құжаттар және нормативтік құқықтық актілер бойынша);
бұқаралық ақпарат құралдарымен жұмыстың;
тексеру комиссиясының мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау органдарымен және басқа да мемлекеттік органдармен өзара іс-қимылының;
тексеру комиссиясы қызметкерлерінің біліктілігін арттырудың қорытындылары туралы ақпарат көрсетіледі.";
58-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 55 изложить в следующей редакции:
"2) итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, в том числе:
количество проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетный период, количество проверенных объектов государственного аудита и финансового контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
суммы нарушений при расходовании средств соответствующего бюджета и при поступлении в бюджет;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в отчетном квартале в разрезе каждого мероприятия;
результаты оценки реализации программных документов (при наличии);
меры, принятые по результатам государственного аудита, в том числе:
направление предписаний по выявленным фактам несоблюдения должностными лицами объектов государственного аудита и финансового контроля нормативных правовых актов Республики Казахстан;
суммы, подлежащие восстановлению (возмещению) и восстановленные (возмещеннные) в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) ревизионной комиссии.";
пункт 56 изложить в следующей редакции:
"56. В разделе "Информация о мерах по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии" указывается информация об итогах:
аналитической деятельности (по подготовленным аналитическим докладам);
методологической и правовой деятельности (по разработанным методологическим документам и нормативным правовым актам в сфере государственного аудита и финансового контроля);
работы со средствами массовой информации;
взаимодействия ревизионной комиссии с органами государственного аудита и финансового контроля и другими государственными органами;
повышения квалификации работников ревизионной комиссии.";
пункт 58 изложить в следующей редакции:

"58. Ақпарат мыналардан:
1) титулдық парақтан;
2) мазмұнынан;
3) негізгі мәтіннен тұрады.
Қажет болған жағдайда, ақпаратқа қосымша мәліметтер қоса беріледі.
Ақпараттардың жалпы көлемі жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының санына, сондай-ақ талдаудың күрделілігі мен мазмұндылығына сүйене отырып айқындалады.";
64-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"64. Ақпаратқа ілеспе хат мемлекеттік және орыс тілдерінде дайындалады.";
2-қосымша осы нормативтік қаулыға 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
3-қосымша осы нормативтік қаулыға 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
4-қосымша осы нормативтік қаулыға 3-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
11-қосымша осы нормативтік қаулыға 4-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты осы нормативтік қаулыға 5-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген нормативтік қаулымен бекітілген Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартында:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Әрбір іс-шара бойынша мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау қызметінің нәтижелері туралы MS Word форматындағы түсіндірме жазба он баспа табақ парақтан аспайды.";
21-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Есепті кезеңге Тексеру комиссиялары қызметінің негізгі қорытындылары туралы түсіндірме жазба осы Стандартқа 4-қосымшаға сәйкес нысанда төмендегі талаптарға сәйкес ұсынылады:
қаріп – Times New Roman, қажет болған жағдайда, Arial пайдаланылуы мүмкін;
қаріптің мөлшері – 14;
жоларалық интервал – 1,0, қажет болған жағдайда – 1,5 пайдаланылуы мүмкін;
беттің жиектері: сол жағы, жоғарғы және төменгі жағы – 2,5 см., оң жағы – 1,5 см.;
абзацтық шегініс – 1,27 см.;
сөздер тасымалданбайды;
беттерді нөмірлеу – жоғарғы жағының ортасында, бірінші бетте нөмір көрсетілмейді.";
Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетіне облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың тексеру комиссияларының өз жұмысы туралы ақпарат ұсынуы бойынша мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандартына 1-қосымшада:
мынадай мазмұндағы реттік нөмір 7-1-жолмен толықтырылсын:
"
7.1
Жүйелі кемшіліктер
Бірлік
";
реттік нөмірі 11.1.4-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"

"58. Информация состоит из:
1) титульного листа;
2) содержания;
3) основного текста.
При необходимости к информации прилагаются дополнительные сведения.
Общий объем информации определяется исходя из количества проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий, а также сложности и содержательности анализа.";
пункт 64 изложить в следующей редакции:
"64. Сопроводительное письмо к информации готовится на государственном и на русском языках.";
приложение 2 изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 3 изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 4 изложить в новой редакции согласно приложению 3 к настоящему нормативному постановлению;
приложение 11 изложить в новой редакции согласно приложению 4 к настоящему нормативному постановлению;
Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета, утвержденный указанным нормативным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению 5 к настоящему нормативному постановлению;
в Процедурном стандарте внешнего государственного аудита и финансового контроля по представлению ревизионными комиссиями областей, городов республиканского значения, столицы Счетному комитету по контролю за исполнением республиканского бюджета информации о своей работе, утвержденном указанным нормативным постановлением:
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Пояснительная записка в формате MS Word о результатах государственного аудита и экспертно-аналитической деятельности не превышает десяти машинописных листов.";
пункт 21 изложить в следующей редакции:
"21. Пояснительная записка об основных итогах деятельности Ревизионной комиссии за отчетный период представляется по форме согласно приложению 4 к настоящему Стандарту в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – TimesNewRoman, в случае необходимости может использоваться Arial;
размер шрифта – 14;
межстрочный интервал – 1,0, в случае необходимости может использоваться 1,5;
поля страницы: левое, верхнее и нижнее – по 2,5 см., правое – 1,5 см.;
абзацный отступ – 1,27 см.;
без переносов слов;
нумерация страниц – по центру сверху, на первой странице номер не указывается.";
в приложении 1:
дополнить строкой, порядковый номер 7-1, следующего содержания:
"
7.1
Системные нарушения
Единиц
";
строку, порядковый номер 11.1.4, изложить в следующей редакции:
"

11.1.4
жасалған және соттың қарауына жіберілген хаттамалар бойынша заңды күшіне енген соттың шешімімен салынған барлық айыппұлдар саны
мың теңге
";
осы нормативтік қаулыға 6-қосымшаға 4-қосымшамен толықтырылсын.
2. Заң бөлімі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы нормативтік қаулының Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы нормативтік қаулы мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмелерінің Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы нормативтік қаулының Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы нормативтік қаулының орындалуын бақылау Есеп комитетінің аппарат басшысына (Қ.С. Әбдірайымов) жүктелсін.
4. Осы нормативтік қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің Төрағасы
Н. Әбдібеков
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
1-қосымша
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына
2-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы)
жоспарлы көрсеткіштері орындалмаған салықтар, алымдар және міндетті төлемдер
мың теңге
Р/с №
Көрсеткіштер атауы
Жоспар
Іс жүзінде
Ауытқу
Атқарылу пайызбен
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
ЖИЫНЫ
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
2-қосымша
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 3-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) __________ бюджет шығыстарының атқарылуы
мың теңге
Көрсеткіштер атауы
Өткен жылдың есепті кезеңінде (іс жүзінде)
Бекітілген бюджет
Түзетiлген бюджет
_____ жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл)
Есепті кезеңде іс жүзінде / өткен жылдың есепті кезеңінде іс жүзінде
жоспар
іс жүзінде
ауытқу
атқарылу пайызы

11.1.4
по решению суда, вступившего в законную силу, всего наложено штрафов по составленным и направленным на рассмотрение в суд протоколам
тысяч тенге
";
дополнить приложением 4 согласно приложению 6 к настоящему нормативному постановлению.
2. Юридическому отделу в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего нормативного постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего нормативного постановления направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего нормативного постановления на интернет-ресурсе Счетного комитета.
3. Контроль за исполнением настоящего нормативного постановления возложить на руководителя аппарата Счетного комитета (Абдирайымов Х.С.).
4. Настоящее нормативное постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
Н. Абдибеков
Приложение 1
к нормативному постановлению
Счетного комитета
по контролю за исполнением
республиканского бюджета
от 8января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 2
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского
и местных бюджетов
Налоги, сборы и обязательные платежи, по которым не исполнены плановые показатели за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
тысяч тенге
№ пп
Наименование показателей
План
Факт
Отклонение
Процент
исполнения
1
2
3
4
5
6
1.
2.
3.
ИТОГО
Приложение 2
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 8 января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 3
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского
и местных бюджетов
Исполнение расходов ____________ бюджета
за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год)___года
тысяч тенге
Наименование показателей
За отчетный период прошлого года (факт)
Утвержденный бюджет
Скорректированный бюджет
____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
факт за отчетн. период/ факт за отчетн. период прошлого года
план
факт
отклонение
процент исполнения

өсуі/ төмендеуі (6 бағ.-2 бағ.)
пайыз (6/2*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Шығыстар
Шығындар
Бюджеттік кредиттер
Қаржы активтерін сатып алу
Қарыздарды өтеу
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
3-қосымша
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 4-қосымша
Бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің _____ жылғы ____ тоқсанда
(жартыжылдықта, 9 айда, жылы)______________ бюджет қаражатын пайдалануы
туралы ақпарат
мың теңге
Атауы
Есепті қаржы жылына арналған бюджет (түзетiлген)
Есепті кезең
Жиыны: игерілмегені және атқарылмағаны
Игерілмеу пайызы
Жоспар
Кассалық атқару
игерілмегені және атқарылмағаны
бюджеттік бағдарламалар әкімшілері бойынша
1
2
4
5
6
7
8
Жиыны
Соның ішінде әкімшілер бойынша
1.
2.
3.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
4-қосымша
Республикалық және жергілікті
бюджеттердің атқарылуын
ағымдағы бағалауды жүзеге
асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің және
қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 11-қосымша
_____ жылғы ____ тоқсанда (жартыжылдықта, 9 айда, жылы) облыстық бюджетке,
республикалық маңызы бар қаланың, астананың бюджетіне, аудан (облыстық маңызы
бар қала) бюджетіне түскен түсімдер туралы ақпарат
Көрсеткіштер атауы
Өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі есеп
Есепті қаржы жылына бекітілген бюджет
Есепті қаржы жылына нақтыланған (түзетiлген) бюджет
Есепті кезең ___жылғы ____ тоқсан (жартыжылдық, 9 ай, жыл)
Нақтыланған (түзетiлген) бюджетке шаққанда атқар. пайызы
Өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі фактімен салыстырғанда есепті кезеңдегі факті
жоспар
іс жүзінде
(+,- )
орындалу пайызы
(+,- )
пайыз
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Түсімдер
Қарыздардың түсiмдері
Кірістер, соның ішінде
Салықтық түсімдер, соның ішінде:
Жеке табыс салығы
Әлеуметтік салық
Мүлік салығы
Жер салығы
Көлік құралы салығы
Акциздер
Табиғи ресурстарды пайдаланудан түсетін түсімдер
Кәсіпкерлік және кәсіби қызметті жүргізу үшін алымдар
Өзге де салықтық түсімдер
Салықтық емес түсімдер
Негізгі капиталды сатудан түсетін түсімдер
Трансферттер түсімдері
Жоғары тұрған бюджеттен берілетін трансферттер
Субвенциялар
Бюджеттік кредиттерді өтеу
Қаржы активтерін сатудан түсетін түсімдер
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
5-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2016 жылғы 31 науырыздағы
№ 5-НҚ нормативтік қаулысына
7-қосымша

рост/снижение(гр.6-гр.2)
Процент (6/2*100)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Расходы
Затраты
Бюджетные кредиты
Приобретение финансовых активов
Погашение займов
Приложение 3
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 8 января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского
и местныхбюджетов
Информация об использовании средств ________________ бюджета администраторами бюджетных программ за ____ квартал (полугодие,
9 месяцев, год)_____года
тысяч тенге
Наименование
Бюджет на отчетный финансовый год (скорректированный)
Отчетный период
Итого не освоено и не исполнено
Процент неосвоения
План
Кассовое исполнение
не освоено и не исполнено
По администраторам бюджетных программ
1
2
4
5
6
7
8
Итого
В том числе по администраторам
1.
2.
3.
Приложение 4
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 8 января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 11
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению текущей
оценки исполнения
республиканского
и местных бюджетов
Информация о поступлениях в областной бюджет, бюджет города республиканского значения, столицы, бюджет района (города областного значения) за ____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
Наименование показателей
Отчет за аналогичный период прошлого года
Утвержденный бюджет на отчетный финансовый год
Уточненный (скорректированный) бюджет на отчетный финансовый год
Отчетный период
____ квартал (полугодие, 9 месяцев, год) ___года
Процент
исполнения к уточненному (скорректированному) бюджету
Факт отчетного периода к факту аналогичного периода прошлого года
план
факт
(+,- )
процент выполнения
(+,- )
процент
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
Поступления
Поступления займов
Доходы, в том числе
Налоговые поступления, в том числе:
Индивидуальный подоходный налог
Социальный налог
Налоги на имущество
Земельный налог
Налог на транспортные средства
Акцизы
Поступления от использования природных ресурсов
Сборы за ведение предпринимательской и профессиональной деятельности
Прочие налоговые поступления
Неналоговые поступления
Поступления от продажи основного капитала
Поступления трансфертов
Трансферты из вышестоящего бюджета
Субвенции
Погашение бюджетных кредитов
Поступления от продажи финансовых активов
Приложение 5
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 8 января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 7
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 31 марта 2016 года № 5-НҚ

901. Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру
бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандарты
1. Жалпы ережелер
1. Осы Республикалық бюджеттің атқарылуын кейіннен бағалауды жүзеге асыру бойынша сыртқы мемлекеттік аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік стандарты (бұдан әрі – Стандарт) Қазақстан Республикасының Парламентіне республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің жыл сайынғы есебіне (Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті есебіне қорытынды) (бұдан әрі –жылдық есеп) қойылатын бірыңғай тәсілдерді қамтамасыз етудің рәсімдік талаптарын қамтиды.
2. Осы Стандарттың күші Есеп комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне және мүшелеріне қолданылады.
3. Стандарттың негізгі қағидаттарына мыналар жатады:
1) сенімділік – Қазақстан Республикасының Парламентіне (бұдан әрі – Парламент) Республикалық бюджеттің атқарылуын бақылау жөніндегі есеп комитетінің (бұдан әрі – Есеп комитеті) ұсынатын жылдық есебінің анықтығы және онда қателердің болмауы;
2) толықтық және ашықтық – жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының көрсетілуі, мемлекеттік аудит және қаржылық бақылау нәтижелерін баяндаудың анықтығы;
3) уақтылық – анық ақпаратты жедел жинау, есеп пен ақпаратты белгіленген мерзімдерде дайындау және ұсыну;
4) салыстырмалылық – түрлі кезеңдегі есептік ақпаратты салыстыру мүмкіндігі;
5) жариялылық – құпиялылық режимін, қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпияның қамтамасыз етілуін ескере отырып, Парламентке жылдық есептің міндетті түрде жариялануы.
2. Қазақстан Республикасының Парламентіне жылдық есепті дайындау және ұсыну
1-параграф. Жылдық есепті қалыптастыру және ұсыну тәртібі.
4. Жылдық есепті қалыптастыру үшін Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 125-бабының 2-тармағына, 127-бабының 1 және 4-тармақтарына сәйкес есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің (бұдан әрі – Үкімет) жылдық есебі және Үкімет пен бюджетті атқару жөніндегі орталық мемлекеттік орган Есеп комитетіне ұсынатын республикалық бюджеттің атқарылуы туралы тоқсан сайынғы есептері, сондай-ақ Есеп комитетінің мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері, Есеп комитетінің интеграцияланған ақпараттық жүйесі, Қаржы министрлігінің ақпараттық жүйелерінің деректері, республикалық бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің есептері, Есеп комитетінің сұрауы бойынша ұсынылған жергілікті атқарушы органдардың және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің ақпараты, әлеуметтік-экономикалық даму қорытындылары туралы статистикалық деректер, елдің есепті кезеңдегі ақша-кредит саясатының, төлем балансының және сыртқы борышының көрсеткіштері және құқық қорғау органдарының деректері негіз болып табылады.

901. Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета
Глава 1. Общие положения
1. Настоящий Процедурный стандарт внешнего государственного аудита и финансового контроля по осуществлению последующей оценки исполнения республиканского бюджета (далее – Стандарт) содержит процедурные требования обеспечению единых подходов к ежегодному отчету Счетного комитета по контролю за исполнением республиканского бюджета об исполнении республиканского бюджета (заключение к соответствующему отчету Правительства Республики Казахстан) в Парламент Республики Казахстан (далее – годовой отчет).
2. Действие настоящего Стандарта распространяется на структурные подразделения и членов Счетного комитета.
3. К основным принципам Стандарта относятся:
1) надежность – достоверность и отсутствие ошибок в годовом отчете, представляемом Счетным комитетом по контролю за исполнением республиканского бюджета (далее – Счетный комитет) в Парламент Республики Казахстан;
2) полнота и прозрачность – отражение проведенного государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий, ясность изложения результатов государственного аудита и финансового контроля;
3) своевременность – оперативный сбор достоверной информации, подготовка и предоставление отчета и информации в установленные сроки;
4) сопоставимость – возможность сравнения отчетной информации за разные периоды;
5) гласность – обязательное опубликование годового отчета в Парламент с учетом обеспечения режима секретности, служебной, коммерческой или иной охраняемой законом тайны.
Глава 2. Подготовка и представление годового отчета в Парламент Республики Казахстан
Параграф 1. Порядок формирования и представления годового отчета
4. Основой для формирования годового отчета являются годовой отчет Правительства Республики Казахстан (далее - Правительство) об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год и ежеквартальные отчеты об исполнении республиканского бюджета, представляемые в Счетный комитет Правительством и центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета в соответствии с пунктом 2 статьи 125, пунктами 1 и 4 статьи 127 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года, а также результаты государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета, интегрированная информационная система Счетного комитета, данные информационных систем Министерства финансов, отчеты администраторов республиканских бюджетных программ, информация местных исполнительных органов и субъектов квазигосударственного сектора, представленные по запросу Счетного комитета, статистические данные об итогах социально-экономического развития, показатели денежно-кредитной политики, платежного баланса и внешнего долга страны за отчетный период и данные правоохранительных органов.

5. Жылдық есепті дайындау бойынша жұмыстарды үйлестіру Есеп комитетінің Төрағасы бекіткен Есеп комитеті мүшелерінің арасындағы міндеттерді бөлуге сәйкес Есеп комитетінің мүшесіне жүктеледі.
6. Жылдық есепті қалыптастыруды жоспарлау, талдау және есептілікке жауапты құрылымдық бөлімше (бұдан әрі – Бөлім) жүзеге асырады.
Есеп комитетінің мүшелері мен құрылымдық бөлімшелер жетекшілік ететін бағыттары бойынша жылдық есептің бөлімдерін (бөлімшелерін) әзірлеуге қатысады.
7. Мемлекеттік аудитті жүргізуге жауапты құрылымдық бөлімше аудиторлық іс-шаралардың нәтижелері бойынша қорытындылардың негізінде есепте көрсетілген тарихи мәліметтердің анықтығын және өзектілігін қамтамасыз етеді.
8. Мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімше мемлекеттік тілдегі жылдық есептің уақтылылығын және сапасын қамтамасыз етеді.
9. Бөлім есепті кезең ішінде мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының аяқталуына қарай республикалық бюджеттің атқарылуына және мемлекет активтерінің пайдаланылуына бағалау жүргізу үшін Есеп комитетінің, сондай-ақ облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың және астананың тексеру комиссияларының (бұдан әрі – тексеру комиссиялары) мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша талдамалық ақпарат қалыптастырады.
Есеп комитеті, қажет болған жағдайда, тексеру комиссияларынан және ішкі мемлекеттік аудит жөніндегі уәкілетті органнан мемлекеттік аудиттің тиісті материалдарын сұратады.
10. Жылдық есепті қалыптастыру үшін көрсеткіштердің нысандары мен тізбелері тиісті қаржы жылындағы есептің ерекшелігіне қарай жыл сайын жасалады.
11. Бөлім Есеп комитетінің мүшелеріне және жылдық есепті қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелерге есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы Үкіметтің есебін:
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 1 сәуірінде ұсынған;
Үкіметтің есепті кезеңнен кейінгі жылдың 20 сәуірінде ұсынған есебін жібереді.
12. Бөлім Есеп комитетінің мүшелерімен және жылдық есепті қалыптастыруға қатысатын құрылымдық бөлімшелермен бірге есепті кезеңнен кейінгі жылдың 25 сәуіріне дейін жылдық есептің жобасын қалыптастырады және оны Есеп комитетінің Төрағасына қарауға және бір мезгілде мемлекеттік тілді дамытуға жауапты құрылымдық бөлімшеге жібереді.
13. Жылдық есепті дайындауға және ұсынуға жауапты Есеп комитетінің мүшесі Бөліммен бірлесіп, есепті кезеңнен кейінгі жылдың 5 мамырынан кешіктірмей, жылдық есептің және оны мақұлдау туралы Есеп комитеті қаулысының жобаларын Есеп комитетінің отырысына енгізеді.

5. Координация работы по подготовке годового отчета возлагается на члена Счетного комитета в соответствии с распределением обязанностей между членами Счетного комитета, утверждаемым Председателем Счетного комитета.
6. Формирование годового отчета осуществляет структурное подразделение, ответственное за планирование, анализ и отчетность (далее – Отдел).
Члены Счетного комитета и структурные подразделения участвуют в разработке разделов (подразделов) годового отчета по курируемым направлениям.
7. Структурное подразделение, ответственное за проведение государственного аудита, обеспечивает достоверность и актуализацию исторических данных, отраженных в годовом отчете на основании заключений по результатам аудиторских мероприятий.
8. Структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка, обеспечивает своевременность и качество годового отчета на государственном языке.
9. Отделом в течение отчетного периода по мере завершения государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий формируется аналитическая информация по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий Счетного комитета, а также ревизионных комиссий областей, городов республиканского значения и столицы (далее – ревизионные комиссии) для проведения оценки исполнения республиканского бюджета и использования активов государства.
Счетный комитет при необходимости запрашивает у ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту соответствующие материалы государственного аудита.
10. Формы и перечень показателей для формирования годового отчета составляются ежегодно, в зависимости от специфики отчета за соответствующий финансовый год.
11. Отдел направляет членам Счетного комитета и структурным подразделениям, участвующим в формировании годового отчета, отчет Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год:
представленный Министерством финансов Республики Казахстан 1 апреля года, следующего за отчетным периодом;
представленный Правительством 20 апреля года, следующего за отчетным периодом.
12. Отдел совместно с членами Счетного комитета и структурными подразделениями, участвующим в формировании годового отчета, до 25 апреля года, следующего за отчетным периодом, формирует проект годового отчета и направляет его на рассмотрение Председателю Счетного комитета и параллельно в структурное подразделение, ответственное за развитие государственного языка.
13. Член Счетного комитета, ответственный за подготовку и представление годового отчета, совместно с Отделом не позднее 5 мая года, следующего за отчетным периодом, вносит проекты годового отчета и постановления Счетного комитета об его одобрении на заседание Счетного комитета.

14. Бөлім есепті кезеңнен кейінгі жылдың 14 мамырынан кешіктірмей, Қазақстан Республикасының Парламентіне ілеспе хат дайындайды және оны Есеп комитетінің Төрағасына қол қоюға ұсынады.
15. Құжат айналымына жауапты құрылымдық бөлімше есепті жылдан кейінгі жылдың 15 мамырынан кешіктірмей, Есеп комитетінің қаулысымен бекітілген жылдық есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне, сондай-ақ ақпарат үшін Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігіне және Үкіметке жібереді.
16. Құпия режимде жүргізілген мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары туралы ақпаратты жауапты орындаушылар қалыптастырады және Есеп комитетінің мемлекеттік құпияларды қорғау жөніндегі жұмысын ұйымдастыруға жауапты Есеп комитетінің құрылымдық бөлімшесі Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпиялар туралы заңнамасының талаптарын сақтай отырып жібереді.
17. Жылдық есеп Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының бірлескен отырысында бекітілгеннен кейін Бөлім жұртшылықпен байланысты қамтамасыз етуге жауапты құрылымдық бөлімшемен келісім бойынша он жұмыс күні ішінде жылдық есептің негізгі ережелерін бұқаралық ақпарат құралдарында ресми жариялау және Есеп комитетінің интернет-ресурсына орналастыру үшін жібереді.
2-параграф. Жылдық есептің құрылымы мен мазмұны
18. Қазақстан Республикасының Парламентіне жылдық есеп өзінің мазмұны бойынша Үкіметтің есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытынды болып табылады және осы Стандартқа қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің есепті кезеңдегі республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есебіне қорытынды болып табылатын Есеп комитеті есебінің үлгілік құрылымы бойынша әзірленеді.
19. "Республикалық бюджеттің атқарылуының макроэкономикалық жағдайлары" бөлімі мыналарды:
1) республикалық бюджетті қалыптастыру үшін негіз болып табылатын Елдің әлеуметтік-экономикалық даму болжамының негізгі параметрлерінің орындалуына;
2) ағымдағы ахуалға және әлеуметтік-экономикалық дамудың анықталған проблемаларының бюджет параметрлеріне әсерін бағалауға жасалған талдауды қамтиды.
20. "Республикалық бюджеттің атқарылуын бағалау" бөлімі мыналарды:
1) бюджетке жүргізілген түзетулер санын көрсете отырып, тиісті үш жылдық кезеңге және есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын, Қазақстан Республикасының бюджет және өзге де заңнамасына, Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарына, әлеуметтік-экономикалық саясаттың негізгі бағыттарына сәйкестігін бағалауды;
2) республикалық бюджетке түсетін кірістер түсімінің болжамында көзделген көрсеткіштердің орындалуын ескере отырып, сондай-ақ есепті кезеңнің алдындағы жылмен салыстырғанда түсімдер сыныптамасы бойынша республикалық бюджеттің кірістерін қоса алғандағы республикалық бюджеттің негізгі параметрлерінің атқарылуы туралы ақпаратты;

14. Отдел не позднее 14 мая года, следующего за отчетным периодом, готовит сопроводительное письмо в Парламент Республики Казахстан и представляет его на подписание Председателю Счетного комитета.
15. Структурное подразделение, ответственное за документооборот, не позднее 15 мая года, следующего за отчетным, направляет утвержденный постановлением Счетного комитета годовой отчет в Парламент Республики Казахстан, а также для информации в Администрацию Президента Республики Казахстан и Правительство.
16. Информация о государственном аудите и экспертно-аналитических мероприятиях, проведенных в секретном режиме, формируется ответственными исполнителями и направляется структурным подразделением Счетного комитета, ответственным за организацию работы Счетного комитета по защите государственных секретов, с соблюдением требований законодательства Республики Казахстан о государственных секретах.
17. После утверждения годового отчета на совместном заседании палат Парламента Республики Казахстан Отдел по согласованию со структурным подразделением, ответственным за обеспечение связей с общественностью, в течение десяти рабочих дней направляет основные положения годового отчета для официального опубликования в средствах массовой информации и размещения на интернет-ресурсе Счетного комитета.
Параграф 2. Структура и содержание годового отчета
18. Годовой отчет по своему содержанию является заключением к отчету Правительства об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год и разрабатывается по типовой структуре Отчета Счетного комитета - заключения к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за отчетный период согласно приложению к настоящему Стандарту.
19. Раздел "Макроэкономические условия исполнения республиканского бюджета" содержит анализ:
1) исполнения основных параметров Прогноза социально-экономического развития страны, являющихся основой для формирования республиканского бюджета;
2) текущей ситуации и оценкой влияния выявленных проблем социально-экономического развития на параметры бюджета.
20. Раздел "Оценка исполнения республиканского бюджета" содержит:
1) оценку исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год с указанием количества проведенных корректировок бюджета и соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, стратегическим и программным документам Системы государственного планирования, основным направлениям социально-экономической политики;
2) информацию об исполнении основных параметров республиканского бюджета, включая доходы республиканского бюджета по классификации поступлений, с учетом выполнения показателей, предусмотренных в прогнозе поступлений доходов в республиканский бюджет, а также по сравнению с годом, предшествующим отчетному периоду;

3) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бөлінісінде бюджет қаражатының пайдаланылмау және республикалық бюджет қаражаты қалдықтарының қалыптасу себептерін көрсете отырып, негізгі функционалдық топтар бойынша бюджеттің шығыс бөлігінің атқарылуын бағалауды;
4) кредиторлық және дебиторлық берешектердің жай-күйін, бюджеттік кредиттердің пайдаланылуын талдауды, қаржы активтерін сатып алуға жұмсалған шығыстарды бағалауды;
5) бюджет тапшылығы және оны қаржыландыру көздері туралы ақпаратты;
6) кедендік және салықтық әкімшілендірудің және жалпы алғанда, салық-бюджет саясатының тиімділігі туралы тұжырымдарды қамтиды.
21. "Орталық және жергілікті атқарушы органдардың, квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау" деген бөлімде:
1) орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджет қаражатын пайдалануының және олардың қызметінің (әрбір мемлекеттік органның бөлінісінде) тиімділігін бағалау, соның ішінде:
бюджет қаражатын пайдалану кезінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шаралары анықтаған бұзушылықтарды талдау;
орталық мемлекеттік органдардың бюджеттік бағдарламасында, Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарында көзделген тікелей және түпкілікті нәтижелерге қол жеткізу тиімділігін бағалау;
орталық мемлекеттік органдардың есепті қаржы жылындағы республикалық бюджетті атқаруын бағалау;
аудиторлық және сараптамалық-талдау қызметінің нәтижелері бойынша анықталған Үкіметтің республикалық бюджеттің атқарылуы мен бюджеттік бағдарламалардың нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізу жөніндегі есеп деректеріндегі алшақтықтар (болған жағдайда);
2) квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалануының тиімділігін бағалау, соның ішінде:
республикалық бюджет қаражатын пайдалану және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің активтерін басқару кезінде мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды талдау;
қаржы-шаруашылық қызметті және квазимемлекеттік сектор субъектілерінен түскен түсімдерді талдау;
3) өңірлерде республикалық бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау, соның ішінде:
өңірлердің дамуын талдау (бюджеттік қамтамасыз етілу, бөлінетін трансферттердің тиімділігі)
өңірлер бөлінісінде мемлекеттік аудит пен сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды талдау көрсетіледі.
22. "Тұжырымдар мен ұсынымдар" бөлімі республикалық бюджет қаражатын пайдалану кезінде анықталған проблемалар сипатталған және жүйелендірілген, соның ішінде мыналарға:
есепті қаржы жылындағы республикалық бюджеттің атқарылуы туралы есептің Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына (республикалық бюджеттің ақша және материалдық қаражатын басқарудың заңдылығы, дұрыстығы, тиімділігі мен үнемділігі туралы) сәйкестігіне;
жасалған операциялар бойынша жылдық есепте көрсетілген ақпараттың анықтығы мен толықтығына және бұзушылықтардың бар-жоғына;
республикалық бюджеттің атқарылу, Қазақстан Республикасындағы Мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының іске асырылу тиімділігін арттыруға;
қаржы тәртібін нығайту жөніндегі шараларға;

3) оценку исполнения расходной части бюджета по основным функциональным группам, с указанием причин неиспользования бюджетных средств и образования остатков средств республиканского бюджета;
4) анализ состояния кредиторской и дебиторской задолженностей, использования бюджетных кредитов, оценка расходов на приобретение финансовых активов;
5) информацию о дефиците бюджета и источниках его финансирования;
6) оценку эффективности таможенного и налогового администрирования и в целом налогово-бюджетной политики.
21. В разделе "Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета центральными и местными исполнительными органами, субъектами квазигосударственного сектора" отражаются:
1) оценка эффективности использования средств республиканского бюджета центральными государственными органами и их деятельности (в разрезе каждого государственного органа), в том числе:
анализ выявленных государственным аудитом и экспертно-аналитическими мероприятиями нарушений при использовании бюджетных средств;
оценка эффективности достижения центральными государственными органами прямых и конечных результатов, предусмотренных в бюджетной программе, документах Системы государственного планирования в Республике Казахстан;
оценка исполнения центральными государственными органами республиканского бюджета за отчетный финансовый год;
расхождения с данными отчета Правительства по исполнению республиканского бюджета и достижению показателей результатов бюджетных программ, выявленные по результатам аудиторской и экспертно-аналитической деятельности при их наличии.
2) оценка эффективности использования средств республиканского бюджета и активов субъектов квазигосударственного сектора, в том числе:
анализ выявленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий при использовании средств республиканского бюджета и управлении активами субъектами квазигосударственного сектора;
анализ финансово-хозяйственной деятельности и поступлений в бюджет от субъектов квазигосударственного сектора;
3) оценка эффективности использования средств республиканского бюджета в регионах, в том числе:
анализ развития регионов (бюджетная обеспеченность, эффективность выделяемых трансфертов)
анализ установленных нарушений по результатам государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий в разрезе регионов.
22. Раздел "Выводы и рекомендации" содержит выводы с описанием и систематизацией выявленных проблем при использовании средств республиканского бюджета, в том числе касательно:
соответствия отчета об исполнении республиканского бюджета за отчетный финансовый год бюджетному законодательству Республики Казахстан (о законности, правильности, эффективности и экономичности управления денежными и материальными средствами республиканского бюджета);
достоверности и полноты информации по совершенным операциям, отраженным в годовом отчете и наличии нарушений;
повышения эффективности исполнения республиканского бюджета, реализации документов Системы государственного планирования в Республике Казахстан;
мер по укреплению финансовой дисциплины;
механизмов совершенствования управления финансовой деятельностью в государственном секторе, направленных на рациональное и эффективное использование средств республиканского бюджета.

23. Жылдық есепке қосымшаларға, қажет болған жағдайда Есеп комитетінің, тексеру комиссияларының және ішкі аудит жөніндегі уәкілетті органның қызметінің негізгі қорытындылары енгізіледі.
республикалық бюджет қаражатын ұтымды және тиімді пайдалануға бағытталған, мемлекеттік секторда қаржылық қызметтің басқарылуын жетілдіру тетіктеріне қатысты тұжырымдарды қамтиды.
24. Жылдық есептің құрылымы, мазмұны және көлемі есепті кезеңде өзекті және маңызды мәселелердің бар-жоғына, есепті кезеңдегі мемлекеттік аудиттің және сараптамалық-талдау іс-шараларының нәтижелеріне, сондай-ақ қалыптастырылатын ақпараттың ерекшелігіне қарай нақтыланады немесе ұлғайтылады.
3-параграф. Жылдық есепті ұсыну нысаны
25. Жылдық есеп мыналардан:
титулдық парақтан;
мазмұнынан;
негізгі мәтіннен;
қосымшалардан тұрады.
26. Титулдық парақта жылдық есептің атауы, сондай-ақ оны дайындауға және ұсынуға жауапты мемлекеттік органның атауы көрсетіледі.
27. Жылдық есепте барлық сомалар миллиард немесе миллион теңгеде көрсетіледі.
28. Жылдық есебінің мәтіндік форматы мынадай талаптарға сәйкес ресімделеді:
қаріп – Times New Roman;
қаріптің мөлшері – 14, кестелік материалдарда – 8-12.
29. Жылдық есеп мемлекеттік және орыс тілдерінде қалыптастырылады.
4-параграф. Қазақстан Республикасының Парламентінде жылдық есепті талқылау тәртібі
30. Жылдық есепті Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісінде және Сенатында таныстыруды Есеп комитетінің Төрағасы жүзеге асырады.
31. Жылдық есепті дайындауға және ұсынуға жауапты Есеп комитетінің мүшесі Есеп комитетінің аппаратымен бірлесіп, Есеп комитеті Төрағасының Парламентте сөйлейтін сөзінің тиісті жобаларын, оның таныстырылымы үшін қажетті слайдтар мен басқа да материалдарды қалыптастырады.
32. Бюджет кодексінің 128-бабының 2-тармағына сәйкес республикалық бюджеттің атқарылуы туралы жылдық есепті талқылау кезінде Парламент Есеп комитеті Төрағасының баяндамасын Қазақстан Республикасы Парламентінің Мәжілісі мен Сенатында, сондай-ақ Парламенттің қос палатасының бірлескен отырысында тыңдайды.
33. Жылдық есепті бейінді комитеттерде қарау кезінде Қазақстан Республикасы Парламенті палаталарының жұмыс топтары отырыстарының кестесіне сәйкес, олардың жұмысына мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуі негізінде Есеп комитетінің мүшелері қатысады.
34. Жылдық есепке депутаттық сауалдар туындаған жағдайда, Есеп комитетінің мүшелері мемлекеттік аудит учаскелерінің бөлінуіне сәйкес тиісті ақпарат беруді қамтамасыз етеді.
Республикалық бюджеттің
атқарылуын кейіннен бағалауды
жүзеге асыру бойынша сыртқы
мемлекеттік аудиттің
және қаржылық бақылаудың
рәсімдік стандартына қосымша
Қазақстан Республикасы Үкіметінің ___ жылғы республикалық бюджеттің атқарылуы
туралы есебіне қорытынды болып табылатын
Есеп комитеті есебінің үлгілік құрылымы
КІРІСПЕ
I БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫНЫҢ МАКРОЭКОНОМИКАЛЫҚ ЖАҒДАЙЛАРЫ
ІI БӨЛІМ. РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТТІҢ АТҚАРЫЛУЫН БАҒАЛАУ
2.1. Есепті қаржы жылына арналған республикалық бюджет туралы заңның орындалуын бағалау
2.2. Республикалық бюджеттің негізгі параметрлерінің атқарылуын бағалау
IІI БӨЛІМ. ОРТАЛЫҚ ЖӘНЕ ЖЕРГІЛІКТІ АТҚАРУШЫ ОРГАНДАРДЫҢ, КВАЗИМЕМЛЕКЕТТІК СЕКТОР СУБЪЕКТІЛЕРІНІҢ РЕСПУБЛИКАЛЫҚ БЮДЖЕТ ҚАРАЖАТЫН ПАЙДАЛАНУ ТИІМДІЛІГІН БАҒАЛАУ

23. В приложения к годовому отчету при необходимости включаются основные результаты деятельности Счетного комитета, ревизионных комиссий и уполномоченного органа по внутреннему государственному аудиту.
24. Структура, содержание и объем годового отчета могут быть детализированы или расширены в зависимости от наличия актуальных и значимых в отчетном периоде вопросов, результатов государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий за отчетный год, а также специфики формируемой информации.
Параграф 3. Форма представления годового отчета
25. Годовой отчет состоит из:
титульного листа;
содержания;
основного текста;
приложений.
26. На титульном листе указывается наименование годового отчета, а также наименование государственного органа, ответственного за его подготовку и представление.
27. В годовом отчете суммы указываются в миллиардах или миллионах тенге.
28. Текстовый формат годового отчета оформляется в соответствии со следующими требованиями:
шрифт – TimesNewRoman;
размер шрифта – 14, в табличных материалах – 8-12.
29. Годовой отчетформируется на государственном и на русском языках.
Параграф 4. Порядок обсуждения годового отчета в Парламенте
Республики Казахстан
30. Презентация годового отчета в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан осуществляется Председателем Счетного комитета.
31. Членом Счетного комитета, ответственным за подготовку и представление годового отчета, совместно с аппаратом Счетного комитета формируются соответствующие проекты выступлений Председателя Счетного комитета, слайды и другие материалы, необходимые для его презентации в Парламенте.
32. В соответствии с пунктом 2 статьи 128 Бюджетного кодекса при обсуждении годового отчета об исполнении республиканского бюджета Парламент заслушивает доклад Председателя Счетного комитета в Мажилисе и Сенате Парламента Республики Казахстан, а также на совместном заседании обеих палат Парламента.
33. При рассмотрении годового отчета в профильных комитетах в соответствии с графиком заседаний рабочих групп палат Парламента Республики Казахстан в их работе принимают участие члены Счетного комитета на основе распределения участков государственного аудита.
34. В случае возникновения депутатских запросов к годовому отчету членами Счетного комитета обеспечивается представление соответствующей информации в соответствии с распределением участков государственного аудита.
Приложение
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по осуществлению последующей
оценки исполнения
республиканского бюджета
Типовая структура Отчета Счетного комитета - заключения к отчету Правительства Республики Казахстан об исполнении республиканского бюджета за ___ год
ВВЕДЕНИЕ
РАЗДЕЛ I. Макроэкономические условия исполнения республиканского бюджета
РАЗДЕЛ II. ОЦЕНКА ИСПОЛНЕНИЯ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА
2.1 Оценка исполнения закона о республиканском бюджете на отчетный финансовый год
2.2 Оценка исполнения основных параметров республиканского бюджета
РАЗДЕЛ III. ОЦЕНКА ЭФФЕКТИВНОСТИ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ СРЕДСТВ РЕСПУБЛИКАНСКОГО БЮДЖЕТА ЦЕНТРАЛЬНЫМИ И МЕСТНЫМИ ИСПОЛНИТЕЛЬНЫМИ ОРГАНАМИ, СУБЪЕКТАМИ КВАЗИГОСУДАРСТВЕННОГО СЕКТОРА

3.1. Орталық мемлекеттік органдардың республикалық бюджет қаражатын пайдалануының және қызметінің тиімділігін бағалау
3.2. Квазимемлекеттік сектор субъектілерінің республикалық бюджет қаражатын және мемлекет активтерін пайдалану тиімділігін бағалау
3.3. Өңірлерде (облыстарда) республикалық бюджет қаражатын пайдалану тиімділігін бағалау
IV БӨЛІМ. ҚОРЫТЫНДЫ БӨЛІК
4.1. Тұжырымдар
4.2. Ұсынымдар
ЕСЕПКЕ ҚОСЫМШАЛАР
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетінің
2018 жылғы 8 қаңтардағы
№ 1-НҚ нормативтік қаулысына
6-қосымша
Республикалық бюджеттің
атқарылуын бақылау жөніндегі
есеп комитетіне облыстардың,
республикалық маңызы бар
қалалардың, астананың тексеру
комиссияларының өз жұмысы
туралы ақпарат ұсынуы
бойынша мемлекеттік
аудиттің және қаржылық бақылаудың рәсімдік
стандартына 4-қосымша
нысан
_____жылғы _____ есепті кезеңге
________________________________________________________ облыстар,
республикалық маңызы бар қалалар, астана бойынша тексеру комиссиясы қызметінің
негізгі қорытындылары туралы түсіндірме жазба
1. Мемлекеттік аудит және сараптамалық-талдау іс-шараларының негізгі қорытындылары
1.1 Есепті кезеңге (1-тоқсанда, 1-жартыжылдықта, 9 айда, жылы) аудиторлық қызметтің түйінді көрсеткіштерін жалпы талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
бақылау объектілерінің саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі;
Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының, сондай-ақ квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің барлық анықталған бұзушылықтары (қаржылық бұзушылықтар, рәсімдік сипаттағы бұзушылықтар, Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларын іске асыру үшін қабылданған квазимемлекеттік сектор субъектілері актілерінің бұзушылықтары, тиімсіз пайдаланылған бюджет қаражаты, мемлекет активтері, тиімсіз жоспарлау);
есепті кезеңде қалпына келтіруге (өтеуге) жататын және қалпына келтірілген (өтелген) сомалар;
сыртқы мемлекеттік аудитті және қаржылық бақылауды жүргізу кезінде анықталған құқық бұзушылықтар бойынша құқық қорғау органдарына жіберілген мемлекеттік аудит материалдарының саны, жауаптылыққа (әкімшілік, тәртіптік, қылмыстық) тартылған лауазымды адамдардың саны туралы ақпаратты көрсете отырып, мемлекеттік аудиттің нәтижелері;
Есеп комитеті ұсынымдарының және нұсқамаларының (тапсырмаларының) орындалуы.
1.2 Есепті кезеңге аудиторлық іс-шаралардың нәтижелерін талдау
жүргізілген аудиторлық және сараптамалық-талдау іс-шараларының саны;
мемлекеттік аудитпен қамтылған қаражат көлемі және әрбір аудиторлық іс-шара бойынша анықталған бұзушылықтар (олардың туындау себептерін көрсете отырып, негізгі бұзушылықтар мен жүйелі кемшіліктердің қысқаша сипаттамасы);
мемлекеттік аудиттің қорытындылары бойынша берілген тұжырымдар және ұсынымдар (бұзушылықтар мен кемшіліктерді жою бойынша жүйелі ұсыныстар).

3.1. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета и деятельности центральных государственных органов
3.2. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета и активов государства субъектами квазигосударственного сектора
3.3. Оценка эффективности использования средств республиканского бюджета в регионах (областях);
РАЗДЕЛ IV. ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНАЯ ЧАСТЬ
4.1. Выводы
4.2. Рекомендации
ПРИЛОЖЕНИЯ К ОТЧЕТУ
Приложение 6
к нормативному постановлению
Счетного комитета по контролю
за исполнением
республиканского бюджета
от 8 января 2018 года № 1-НҚ
Приложение 4
к Процедурному стандарту
внешнего государственного
аудита и финансового контроля
по представлению
ревизионными
комиссиями областей, городов
республиканского значения, столицы Счетному комитету по
контролю за исполнением
республиканского бюджета
информации о своей работе
форма
Пояснительная записка об основных итогах деятельности Ревизионной комиссии по
________________________ области, города республиканского значения, столицы за
отчетный период_______ ___ года
1. Основные итоги государственного аудита и экспертно-аналитических мероприятий.
1.1 Общий анализ ключевых показателей аудиторской деятельности за отчетный период (1 квартал, 1 полугодие, 9 месяцев, год)
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
количество объектов контроля;
объем средств, охваченных государственным аудитом;
всего установленных нарушений норм законодательства Республики Казахстан, а также актов субъектов квазигосударственного сектора (финансовые нарушения, нарушения процедурного характера, нарушения актов субъектов квазигосударственного сектора, принятых для реализации норм законодательства Республики Казахстан, неэффективно использованные бюджетные средства, активы государства, неэффективное планирование);
суммы, подлежащие восстановлению (возмещению) и восстановленные (возмещенные) в отчетном периоде;
результаты государственного аудита с отражением информации по количеству переданных в правоохранительные органы материалов государственного аудита по выявленным правонарушениям при проведении внешнего государственного аудита и финансового контроля, по количеству должностных лиц, привлеченных к ответственности (административной, дисциплинарной, уголовной);
исполнение рекомендаций и предписаний (поручений) Счетного комитета.
1.2 Анализ результатов аудиторских мероприятий за отчетный квартал
количество проведенных аудиторских и экспертно-аналитических мероприятий;
объем средств, охваченных государственным аудитом и установленных нарушений по каждому аудиторскому мероприятию (краткое описание основных нарушений и системных недостатков, с указанием причин их возникновения);
выводы и рекомендации данные по итогам государственного аудита (системные предложения по устранению нарушений и недостатков)

2. Тексеру комиссияларының қызметін жетілдіру бойынша жұмыс қорытындылары
талдамалық қызмет;
құқықтық қызмет.

2. Итоги работы по совершенствованию деятельности ревизионной комиссии
аналитическая деятельность;
правовая деятельность.