Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 23 қаңтардағы № 45 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 ақпанда № 16362 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 21 сәуірдегі № 376 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 21.04.2021 № 376 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.09.2020 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 418-бабының 20-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.09.2020 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

Об утверждении Правил и сроков вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 23 января 2018 года № 45. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 февраля 2018 года № 16362. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 апреля 2021 года № 376
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 21.04.2021 № 376 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.09.2020 № 840 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 20 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и сроки вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.09.2020 № 840 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 23 қаңтардағы
№ 45 бұйрығымен
бекітілген
Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттары
1-тарау. Жалпы ережелер
Ескерту. Санаттары жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 09.09.2020 № 840 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Осы Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдері, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттары (бұдан әрі – Қағидалар) 2017 жылғы 26 желтоқсандағы "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 418-бабының 20-тармағын іске асыру мақсатында әзірленді.
2. Осы Қағидалар көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету, көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау қағидалары мен мерзімдерін, сондай-ақ оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттарын айқындайды.
2-тарау. Оларға қатысты көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі бойынша нормалар қолданылатын тексерілетін тұлғалардың санаттары
3. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі:
1) "Ірі салық төлеушілер мониторингіне жататын салық төлеушілердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы14 желтоқсандағы № 1082 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тізілімінде № 17992 болып тіркелген) көзделген тізбеге енгізілген тексерілетін тұлғаларға;

4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены приказом
Министра финансов
Республики Казахстан
от 23 января 2018 года № 45
Правила и сроки вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра финансов РК от 09.09.2020 № 840 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и сроки вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки (далее – Правила), разработаны в целях реализации пункта 20 статьи 418 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс).
2. Настоящие Правила определяют порядок и сроки вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки, предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, рассмотрения органом государственных доходов такого возражения, а также категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки.
Глава 2. Категории проверяемых лиц, в отношении которых применяются нормы по предварительному акту выездной таможенной проверки
3. Предварительный акт выездной таможенной проверки направляется:
1) проверяемым лицам, включенным в перечень, предусмотренный приказом Министра финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2018 года № 1082 "Об утверждении Перечня налогоплательщиков, подлежащих мониторингу крупных налогоплательщиков" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 17992);

2) 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 285, 294, 295-1-баптарына сәйкес инвестициялық келісімшарттар жасасқан тексерілетін тұлғаларға;
3) көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актілері бойынша оларға есептелетін кедендік төлемдер, салықтар, арнайы, демпингке қарсы, өтемақы баждары, пайыздар бойынша сомасы республикалық бюджет туралы заңмен белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің бес мың еселенген мөлшерінен асып кеткен тексерілетін тұлғаларға жолданады.
4. Осы Қағидалар шеңберінде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) жазбаша қарсылық – тексерілетін тұлғаның көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісінің нәтижелерімен жазбаша келіспеуі;
2) көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі – мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы жасаған көшпелі кедендік тексерудің алдын ала нәтижелері туралы құжат.
3-тарау. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаға табыс ету тәртібі мен мерзімі
5. Кодекстің 418-бабының 19-тармағында көзделген көшпелі кедендік тексеру актісі жасалғанға дейін, Еуразиялық экономикалық одақтың кеден заңнамасын, Қазақстан Республикасының кеден және (немесе) өзге де заңнамасын бұзушылық анықталған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін табыс етеді.
6. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісі тексерілетін тұлғаға көшпелі кедендік тексерудің аяқталу күніне дейінгі 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей жеке қолын қойдыра отырып табыс етіледі.
Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін тексерілетін тұлғаның орналасқан жері бойынша болмауына байланысты табыс ету мүмкіндігі болмаған кезде, көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша зерттеп-қарауды 2 (екі) куәгерді тарта отырып жүргізеді.
Зерттеп-қарау нәтижелері бойынша зерттеп-қарау актісі жасалады, онда:
актінің жасалған орны, күні мен уақыты;
актіні жасаған мемлекеттік кірістер органы лауазымды адамының лауазымы, тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе);
мемлекеттік кірістер органының атауы;
тартылған куәгерлердің тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе), жеке басын куәландыратын құжаттың атауы мен нөмірі, тұрғылықты жерінің мекенжайы;
тексерілетін тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) және (немесе) атауы, оның сәйкестендіру нөмірі;
зерттеп-қарау нәтижелері туралы ақпарат көрсетіледі.
Куәгер ретінде мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы мен тексерілетін тұлғаның әрекеттері нәтижесіне мүдделі емес, кәмелетке толған, әрекетке қабілетті кез келген азамат шақырылады. Қазақстан Республикасы мемлекеттік органдарының лауазымды адамдары мен тексерілетін тұлғаның жұмыскерлеріне, құрылтайшыларына (қатысушыларына) куәгерлер ретінде қатысуға жол берілмейді.
Зерттеп-қарау нәтижесінде тексерілетін тұлғаның тіркеу деректерінде көрсетілген орналасқан жері бойынша іс жүзінде болмауы анықталған жағдайда, зерттеп-қарау актісін жасаған күн осы тармақта көрсетілген құжаттарды табыс еткен күн болып табылады.

2) проверяемым лицам, заключившим инвестиционные контракты в соответствии со статьями 285, 294, 295-1 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года;
3) проверяемым лицам, у которых по предварительным актам выездной таможенной проверки сумма к начислению таможенных платежей, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин, процентов превышает пяти тысяч кратный месячный расчетный показатель, установленный законом о республиканском бюджете и действующий на 1 января соответствующего финансового года.
4. В рамках настоящих Правил используются следующие понятия:
1) письменное возражение – письменное несогласие проверяемого лица с результатами предварительного акта выездной таможенной проверки;
2) предварительный акт выездной таможенной проверки – документ о предварительных результатах выездной таможенной проверки, составленный должностным лицом органа государственных доходов.
Глава 3. Порядок и срок вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки
5. До составления акта выездной таможенной проверки, предусмотренного пунктом 19 статьи 418 Кодекса, в случае выявления нарушения таможенного законодательства Евразийского экономического союза, таможенного и (или) иного законодательства Республики Казахстан, должностное лицо органа государственных доходов вручает проверяемому лицу предварительный акт выездной таможенной проверки.
6. Предварительный акт выездной таможенной проверки вручается проверяемому лицу лично под роспись не позднее 5 (пяти) рабочих дней до даты завершения выездной таможенной проверки.
При невозможности вручения проверяемому лицу предварительного акта выездной таможенной проверки в связи с отсутствием его по месту нахождения орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, проводит обследование по месту нахождения, указанному в регистрационных данных проверяемого лица с привлечением 2 (двух) понятых.
По результатам обследования составляется акт обследования, в котором указываются:
место, дата и время составления;
должность, фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) должностного лица органа государственных доходов, составившего акт;
наименование органа государственных доходов;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность), наименование и номер документа, удостоверяющего личность, адрес места жительства привлеченных понятых;
фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) и (или) наименование проверяемого лица, его идентификационный номер;
информация о результатах обследования.
В качестве понятых приглашаются любые совершеннолетние дееспособные граждане, не заинтересованные в исходе действий должностного лица органа государственных доходов и проверяемого лица. Не допускается участие в качестве понятых должностных лиц государственных органов Республики Казахстан и работников, учредителей (участников) проверяемого лица.
В случае установления в результате обследования фактического отсутствия проверяемого лица по месту нахождения, указанному в регистрационных данных, датой вручения документов, указанных в настоящем пункте, является дата составления акта обследования.

7. Көшпелі кедендік тексеруді жүргізу Кодекстің 418-бабының 18-тармағында көзделген тәртіппен және мерзімде тоқтатыла тұрады.
4-тарау. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты ұсыну, сондай-ақ мемлекеттік кірістер органының мұндай қарсылықты қарау тәртібі мен мерзімдері
8. Көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылық көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органына көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде ұсынылады.
9. Жазбаша қарсылықта:
1) көшпелі кедендік тексеруді жүргізетін мемлекеттік кірістер органының атауы;
2) жазбаша қарсылықты беруші тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (егер ол жеке басын куәландыратын құжатта көрсетілсе) не толық атауы, оның тұрғылықты жері (орналасқан жері);
3) сәйкестендіру нөмірі;
4) тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылыққа қол қойған күні;
5) жазбаша қарсылықты беруші тұлғаның аталған мән-жайларды растайтын өзінің талаптары мен дәлелдері негізделген мән-жайлары;
6) қоса берілетін құжаттардың тізбесі көрсетіледі.
10. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының жазбаша қарсылықты қабылдаған және тіркеген күні жазбаша қарсылықты ұсыну күні болып табылады.
Бұл ретте, тексерілетін тұлға көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне бұрын берген жазбаша қарсылығын кері қайтарып алуға құқылы.
11. Жазбаша қарсылықты көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы онда көрсетілген мәселелер шегінде оны алған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде қарайды.
Бұл ретте, жазбаша қарсылықты қарау мерзімі мына жағдайларда:
1) жазбаша сұрау салу жолдаған жағдайда осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкес жауапты алған күннен бастап 5 (бес) жұмыс күніне;
2) осы Қағидалардың 14-тармағында көзделген жағдайда, күнтізбелік 15 (он бес) күннен артық емес мерзімге ұзартылады.
Жазбаша қарсылықты қарау мерзімдерінің ұзартылғаны туралы тексерілетін тұлғаға сұрау салу жолданған күннен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жазбаша нысанда хабарланады.
12. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығымен келіспеген кезде мұндай қарсылықты қарау мерзімі ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитетіне (бұдан әрі – Комитет) мыналарды:
көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісін;
тексерілетін тұлғаның жазбаша қарсылығын;
көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымын;
кедендік төлемдер мен салықтарды есептеуге байланысты басқа да құжаттарды қоса бере отырып жазбаша сұрау салу жолдайды.

7. Проведение выездной таможенной проверки приостанавливается в порядке и сроках, предусмотренных пунктом 18 статьи 418 Кодекса.
Глава 4. Порядок и сроки предоставления письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки, а также рассмотрения органом государственных доходов такого возражения
8. Письменное возражение на предварительный акт выездной таможенной проверки предоставляется в орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня получения предварительного акта выездной таможенной проверки.
9. В письменном возражении указываются:
1) наименование органа государственных доходов, проводящего выездную таможенную проверку;
2) фамилия, имя и отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность) либо полное наименование лица, подающего письменное возражение, его место жительства (место нахождения);
3) идентификационный номер;
4) дата подписания письменного возражения проверяемым лицом;
5) обстоятельства, на которые лицо, подающее письменное возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства;
6) перечень прилагаемых документов.
10. Датой подачи письменного возражения является дата приема и регистрации письменного возражения органом государственных доходов, осуществляющим выездную таможенную проверку.
При этом проверяемое лицо вправе отозвать ранее поданное письменное возражение к предварительному акту выездной таможенной проверки.
11. Письменное возражение рассматривается органом государственных доходов, осуществляющим выездную таможенную проверку, в пределах указанных в нем вопросов в течение 10 (десяти) рабочих дней с даты его получения.
При этом срок рассмотрения письменного возражения продлевается:
1) в случае направления письменного запроса в соответствии с пунктом 12 настоящих Правил - на 5 (пять) рабочих дней с даты получения ответа;
2) в случае, предусмотренном пунктом 14 настоящих Правил, не более чем на 15 (пятнадцать) календарных дней.
О продлении сроков рассмотрения письменного возражения сообщается в письменной форме проверяемому лицу в течение 1 (одного) рабочего дня со дня направления запроса.
12. Орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, при несогласии с письменным возражением проверяемого лица направляет письменный запрос в Комитет государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (далее – Комитет) в течение срока рассмотрения такого возражения, с приложением:
предварительного акта выездной таможенной проверки;
письменного возражения проверяемого лица;
позиции органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку;
других документов, связанных с исчислением таможенных платежей и налогов.

13. Комитет көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының сұрау салуын қарсылық берген тұлға өзінің аталған мән-жайларды растайтын талаптары мен дәлелдерін негіздеген мән-жайлар шегінде, сондай-ақ көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының ұстанымында көрсетілген дәлелдер мен негіздемелер шегінде оны Комитетте тіркеген күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде қарайды.
Сұрау салуды қараудың қорытындысы бойынша Комитет сұрау салуда қойылған сұрақтар бойынша аргументтелген негіздемелерімен жауап жолдайды.
Бұл ретте, Қазақстан Республикасының мемлекеттік органдарына, сондай-ақ шет мемлекеттердің тиісті органдарына және өзге де ұйымдарына осындай органдар мен ұйымдардың құзыретіне кіретін мәселелер бойынша сұрау салу жолдаған жағдайда, сұрау салуды қарау мерзімі мұндай сұрау салуды жолдаған күннен бастап жауап алған күнге дейінгі уақыт кезеңіне тоқтатылады.
14. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органының лауазымды адамы көшпелі кедендік тексерудің алдын ала актісіне жазбаша қарсылықты қарау кезінде, қажеттілігіне қарай тексерілетін тұлғаға және (немесе) уәкілетті мемлекеттік органдарға, сондай-ақ шет мемлекеттің тиісті органына және (немесе) өзге ұйымдарға жазбаша нысанда қосымша ақпарат не жазбаша қарсылықта жазылған мәселелер бойынша түсіндірмелер ұсынуы туралы сұрау салулар жолдайды.
Бұл ретте сұрау салуды "Әкімшілік рәсімдер туралы" Қазақстан Республикасы Заңында белгіленген мерзімде Қазақстан Республикасының уәкілетті мемлекеттік органы қарайды.
Шетел мемлекетінің мемлекеттік органдарымен өзара іс-қимыл Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы осы Қағидалардың 11-тармағында көзделген мерзімде жазбаша қарсылықты қараудың қорытындысы бойынша, сондай-ақ осы Қағидалардың 13-тармағында көзделген сұрау салуға ұсынылған жауапты ескере отырып, тексерілетін тұлғаға:
1) Кодекстің 418-бабы 18-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеруді жаңарту туралы хабарлауды;
2) Кодекстің 418-бабы 21-тармағының талаптарына сәйкес көшпелі кедендік тексеру актісін;
3) Кодекстің 419-бабының талаптарына сәйкес тексеру нәтижелері туралы хабарламаны табыс ету жолымен Кодекстің 418-бабында белгіленген тәртіппен көшпелі кедендік тексеруді жаңартады және аяқтайды.
16. Тексерілетін тұлға осы Қағидалардың 8-тармағында белгіленген мерзімде жазбаша қарсылықты ұсынбаған немесе тексерілетін тұлға жазбаша қарсылықты кері қайтарған жағдайда, көшпелі кедендік тексеруді жүзеге асыратын мемлекеттік кірістер органы тексерілетін тұлғаға:

13. Комитет рассматривает запрос органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку, в течение 30 (тридцати) календарных дней, со дня его регистрации в Комитете, в пределах обстоятельств, на которое лицо, подавшее возражение, основывает свои требования и доказательства, подтверждающие данные обстоятельства, а также в пределах доказательств и обоснований, указанных в позиции органа государственных доходов, осуществляющего выездную таможенную проверку.
По итогам рассмотрения запроса Комитет направляет ответ с аргументированными обоснованиями по вопросам, поставленным в запросе.
При этом, в случае направления запросов в государственные органы Республики Казахстан, а также соответствующие органы иностранных государств и иные организации по вопросам, находящимся в компетенции таких органов и организаций, срок рассмотрения запроса приостанавливается на период времени с даты направления такого запроса до даты получения ответа.
14. При рассмотрении письменного возражения к предварительному акту выездной таможенной проверки должностное лицо органа государственных доходов, осуществляющее выездную таможенную проверку, при необходимости направляет проверяемому лицу и (или) в уполномоченные государственные органы, а также соответствующие органы иностранных государств и (или) иные организации запросы о предоставлении в письменной форме дополнительной информации либо пояснения по вопросам, изложенным в письменном возражении.
При этом запросы рассматриваются уполномоченными государственными органами Республики Казахстан в сроки установленные Законом Республики Казахстан "Об административных процедурах".
Взаимодействие с государственными органами иностранных государств осуществляется в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
15. Орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, по итогам рассмотрения письменного возражения, в сроки, предусмотренные пунктом 11 настоящих Правил, а также с учетом ответа на запрос, предоставленного в соответствии с пунктом 13 настоящих Правил, возобновляет и завершает выездную таможенную проверку в порядке, установленном статьей 418 Кодекса, путем вручения проверяемому лицу:
1) извещения о возобновлении выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 18 статьи 418 Кодекса;
2) акта выездной таможенной проверки в соответствии с требованиями пункта 21 статьи 418 Кодекса;
3) уведомления о результатах проверки в соответствии с требованиями статьи 419 Кодекса.
16. В случае непредоставления проверяемым лицом письменного возражения в срок, установленный пунктом 8 настоящих Правил, или отзыва проверяемым лицом письменного возражения, орган государственных доходов, осуществляющий выездную таможенную проверку, возобновляет и завершает выездную таможенную проверку в порядке, установленном  статьей 418 Кодекса, путем вручения проверяемому лицу: