Жеке тұлғаның салықтық шегерімдерді қолдану туралы өтінішінің және жеке тұлғамен есеп айырысулар туралы анықтаманың нысандарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 1 ақпандағы № 102 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 15 ақпанда № 16364 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданылуы 01.01.2025 дейін тоқтатыла тұрады – ҚР Қаржы министрінің 18.02.2021 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2020 ж. бастап қолданысқа енгізіледі
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Кодексінің (Салық кодексі) 343-бабы 1-тармағының 1) тармақшасына және 359-бабы 3-тармағына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жеке тұлғаның салықтық шегерімдерді қолдану туралы өтінішінің нысаны;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жеке тұлғамен есеп айырысулар туралы анықтаманың нысаны бекітілсін.
2. Мыналардың:
1) "Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама мен жұмыскердің салық шегерімдерін қолдану туралы өтініш нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 10 тамыздағы № 439 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14220 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 28 қыркүйекте жарияланған) бұйрығының;
2) "Жеке тұлғамен есеп айырысу туралы анықтама мен жұмыскердің салық шегерімдерін қолдану туралы өтініш нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2016 жылғы 10 тамыздағы № 439 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2017 жылғы 1 ақпандағы № 73 (Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14843 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2017 жылғы 24 ақпанда жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М.Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;

Об утверждении форм заявления физического лица о применении налоговых вычетов и справки о расчетах с физическим лицом
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2018 года № 102. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 15 февраля 2018 года № 16364.
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа приостановлено до 01.01.2025 в соответствии с приказом Министра финансов РК от 18.02.2021 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ!
Вводится в действие с 01.01.2020.
В соответствии с подпунктом 1) пункта 1 статьи 343 и пунктом 3 статьи 359 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс), ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) форму заявления физического лица о применении налоговых вычетов согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму справки о расчетах с физическим лицом согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Признать утратившим силу:
1) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 августа 2016 года № 439 "Об утверждении форм справки о расчетах с физическим лицом и заявления работника о применении налоговых вычетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14220, опубликованный 28 сентября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет");
2) приказ Министра финансов Республики Казахстан от 1 февраля 2017 года № 73 "О внесении изменений в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 августа 2016 года № 439 "Об утверждении форм справки о расчетах с физическим лицом и заявления работника о применении налоговых вычетов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов Республики Казахстан под № 14843, опубликованный 24 февраля 2017 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық 2020 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 102 бұйрығына
1-қосымша
нысан
Жеке тұлғаның салықтық шегерімдерді қолдану туралы ӨТІНІШІ
Ескерту. 1-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.03.2019 № 265 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Кімге _____________________________________________________________________
(Атауы, салық агентінің (жұмыс берушінің) ЖСН/БСН)
Кімнен ___________________________________________________________________
(Жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (егер бұл жеке басын куәландыратын
құжатта болса) және ЖСН)
Салық заңнамасына сәйкес жеке табыс салығын есептеу кезінде төлем көзінен салық салуға жататын кірістерден мынадай салық шегерімдерін қолдануды сұраймын:
1.
Міндетті зейнетақы жарналары түріндегі салық шегерімі – Қазақстан Республикасының зейнетақымен қамсыздандыру туралы заңнамасында белгіленген мөлшерде
ия
2.
Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға жарналар бойынша салық шегерімі
ия
3.
Стандартты салық шегерімдер
ия
4.
Көп балалы отбасы үшін салық шегерімі
ия
5.
Ерікті зейнетақы жарналары бойынша салық шегерімі
ия
6.
Оқытуға салық шегерімі
ия
7.
Медицинаға арналған салық шегерімі
ия
8.
Сыйақылар бойынша салық шегерімі
ия
9.
Алдын ала шегерімі
ия
Салық шегерімдерін қолдану үшін мынадай құжаттарды қоса беріп отырмын:
__________________________________________________________________________
Қосымша "_______" парақта.
Мынаны растаймын:
1) осы өтініште көрсетілген салық шегерімдері басқа салық агенттері (жұмыс берушілері) қолданбағанын;
2) көпбалалы отбасы үшін салық шегерімі (нұсқалардың бірінде T белгілеңіз):
а) жұбайы (зайыбы) кіріс есептелген әрбір ай үшін айлық есептік көрсеткіштің 23 - еселенген мөлшерінде қолданатынын (өтінішке жұбайының (зайыбының) колы қойылуы керек);
б) жұбайы (зайыбы) кіріс есептелген әрбір ай үшін айлық есептік көрсеткіштің 12 - еселенген мөлшерінде қолданатынын (өтінішке жұбайының (зайыбының) қолы қойылуы керек).

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2020 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 102
Форма
Сноска. Форма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.03.2019 № 265 (вводится в действие с 01.01.2020).
ЗАЯВЛЕНИЕ
физического лица о применении налоговых вычетов
Кому____________________________________________________________________
(Наименование, ИИН/БИН налогового агента (работодателя))
От______________________________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем
личность) и ИИН физического лица)
Настоящим прошу в соответствии с налоговым законодательством при исчислении
индивидуального подоходного налога с доходов, подлежащих налогообложению у
источника выплаты, применять следующие налоговые вычеты:
1.
налоговый вычет в виде обязательных пенсионных взносов – в размере, установленном законодательством Республики Казахстан о пенсионном обеспечении
да
2.
налоговый вычет по взносам на обязательное социальное медицинское страхование
да
3.
стандартные налоговые вычеты
да
4.
налоговый вычет для многодетных семей
да
5.
налоговый вычет по добровольным пенсионным взносам
да
6.
налоговый вычет на обучение
да
7.
налоговый вычет на медицину
да
8.
налоговый вычет по вознаграждениям
да
9.
предварительный вычет
да
Прилагаю следующие документы для применения налоговых вычетов:
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Приложение на "____" листах.
Подтверждаю, что:
1) налоговые вычеты, указанные в настоящем заявлении, не применены другими
налоговыми агентами (работодателями);
2) налоговый вычет для многодетной семьи (укажите Т в одном из вариантов):
а) применяется супругом (супругой) в 23-кратном размере месячного расчетного
показателя за каждый месяц начисления дохода (на заявлении необходима подпись
супруга (супруги);
б) применяется супругом (супругой) в 12-кратном размере месячного расчетного
показателя за каждый месяц начисления дохода (на заявлении необходима подпись
супруга (супруги).

Мен Кірістер мен мүліктер туралы (270.00-нысан) декларациясын табыс етуге міндеттеме аламын.
Ескертпе: жұбайы (зайыбы) болмаған жағдайда көпбалалы отбасы үшін салық шегерімін қолданған кезде өтінішке жұбайының (зайыбының) болмауын растайтын нотариалды куәландырылған құжат қоса берілуі қажет.
_________________________________/ _______________ 20___ жылғы "___" ______________
(жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты                         (қолы) (өтінішті беру күні)
(егер бұл жеке басын куәландыратын құжатта болса))
_______________________________________/ _________ 20___ жылғы "___" ______________
(жеке тұлғаның жұбайының (зайыбының) Тегі Аты Әкесінің аты (егер бұл жеке басын
куәландыратын құжатта болса)) (қолы) (өтінішті беру күні)
Назар аударыңыз! Салық шегерімдерін қолдануға өтініш әр күнтізбелік жылы жұмыс берушіге табыс етіледі. Егер де келесі жылдары мәліметтері өзгермейтін салық шегерімдері бойынша растау құжаттары ұсынылған жағдайда, аталған құжаттардың әр жыл сайын қосымша табыс етілуі талап етілмейді.
Жұбайының (зайыбының) қолы тек көпбалалы отбасы үшін салық шегерімдерін қолданған жағдайда ғана талап етіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 1 ақпандағы
№ 102 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Жеке тұлғамен есеп айырысулар туралы АНЫҚТАМА
Ескерту. 2-қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 20.03.2019 № 265 (01.01.2020 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Салық кезеңі:____________________________________________________________________
Жеке тұлғаның ЖСН:_____________________________________________________________
Жеке тұлғаның Тегі Аты Әкесінің аты (егер бұл жеке басын куәландыратын құжатта болса): ________________________________________________________________________________
Салық агентінің (жұмыс берушінің) ЖСН (БСН) _______________________________________
Салық агентінің (жұмыс берушінің) атауы____________________________________________
Айы
Төлем өзінен салық салуға жататын кірістің сомасы
Жеке табыс салығы бойынша түзетудің сомасы, оларды көшіруді қоса алғанда*
Қолданылған салық шегерімдерінің сомасы, оларды көшіруді қоса алғанда, барлығы**:
Оның ішінде:
Жеке тұлғаның салық салынатын кірісінің сомасы
Жеке табыс салығының сомасы
Төленген кірістің сомасы
міндетті зейнетақы жарналары
Стандартты шегерім
Міндетті медициналық сақтандыруға
Көп балалы отбасылар үшін
Ерікті зейнетақы жарналары үшін
Оқу үшін
Медицина үшін
Сыйлықақылар бойынша
1
2
3

Обязуюсь предоставить Декларацию о доходах и имуществе (форма 270.00).
Примечание: в случае отсутствия супруга (супруги) при применении налогового
вычета для многодетной семьи к заявлению прилагается нотариально
засвидетельствованный документ, подтверждающий отсутствие супруга (супруги).
обязуюсь предоставить Подробную декларацию о доходах и имуществе.
____________________________________________________________________/
_________ "____" ________ 20 ___ года
(Фамилия Имя Отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
физического лица) (подпись) (дата подачи заявления)
____________________________________________________________________/
___________"____" _______ 20 ___ года
(Фамилия Имя Отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
супруги (-а) физического лица) (подпись) (дата подачи заявления)
Внимание! Заявление на применение налоговых вычетов предоставляется
работодателю каждый календарный год. В случае представления подтверждающих
документов по налоговым вычетам, сведения в которых не изменяются в
последующие годы, дополнительное представление данных документов каждый год
не требуется.
Подпись супруги требуется только в случае применения налогового вычета для
многодетной семьи.
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 1 февраля 2018 года № 102
Форма
Сноска. Форма с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 20.03.2019 № 265 (вводится в действие с 01.01.2020).
СПРАВКА
о расчетах с физическим лицом
Налоговый период: _________________________________________________________
ИИН физического лица _____________________________________________________
Фамилия Имя Отчество (если оно указано в документе, удостоверяющем личность)
физического лица __________________________________________________________
ИИН (БИН) налогового агента (работодателя) __________________________________
Наименование налогового агента (работодателя) ________________________________
Месяц
Сумма дохода, подлежащего налогообложению у источника выплаты
Сумма корректировки по индивидуальному подоходному налогу включая ее перенос *
Сумма примененных налоговых вычетов, включая их перенос, всего**:
в том числе:
Сумма облагаемого дохода физического лица
Сумма индивидуального подоходного налога
Сумма выплаченного дохода
Обязательные пенсионные взносы
стандартный вычет
на обязательное медицинское страхование
для многодетных семей
по добровольным пенсионным взносам
на обучение
на медицину
по вознаграждениям
1
2
3

4 (5+6+7+8+9+10+11+12)
5
6
7
8
9
10
11
12
13 (2-3-4)
14 (13*10%)
15
қаңтар
ақпан
наурыз
сәуір
мамыр
маусым
шілде
тамыз
қыркүйек
қазан
қараша
желтоқсан
БАРЛЫҒЫ:
Басшы       ________________                  ___________             _________
(Тегі Аты Әкесінің аты (егер       (мөрдің орны,             (қолы)
бұл жеке басын                   жеке кәсіпкерлік
куәландыратын құжатта болса)       субъектілеріне жатпайтын
заңды тұлғаларды қоспағанда)
Анықтама беруге жауапты лауазымды тұлға_____________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (егер бұл жеке басын
куәландыратын құжатта болса) (қолы)
Анықтаманың берілген күні 20_____ жылғы"_____" ________________
Ескертпе:
* - салық салудан босатылатын кірістер (кірістерді түзету) Салық кодексінің 341-бабының 1-тармағында қарастырылған, кірісті түзетуді көшіру Салық кодексінің 356-бабына сәйкес жүргізіледі.
** салық шегерімдері Салық кодексінің 347, 348, 349, 350, 351-баптарында қарастырылған, стандартты салық шегерімін көшіру Салық кодексінің 356-бабына сәйкес жүргізіледі.

4 (5+6+7+8+9+10+11+12)
5
6
7
8
9
10
11
12
13
(2-3-4)
14
(13*10%)
15
январь
февраль
март
апрель
май
июнь
июль
август
сентябрь
октябрь
ноябрь
декабрь
Итого:
Руководитель___________________________________ ______________ ___________
(Фамилия Имя Отчество       (если оно (место печати, (подпись)".
указано в документе, за исключением удостоверяющем личность) юридических лиц,
относящихся к субъектам частного предпринимательства)
Должностное лицо, ответственное за выдачу справки ____________________________
(Фамилия Имя Отчество (если оно
указано в документе, удостоверяющем личность)
________________
(подпись)
Дата выдачи справки "_____" ________________ 20_____ года
Примечание:
* - доходы, освобождаемые от налогообложения (корректировка дохода),
предусмотрены пунктом 1 статьи 341 Налогового кодекса, перенос корректировки
дохода производится в соответствии со статьей 356 Налогового кодекса.
** - налоговые вычеты предусмотрены статьями 347, 348, 349, 350, 351 Налогового
кодекса, перенос стандартного вычета производится в соответствии со статьей 346
Налогового Кодекса.