Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлену фактісін растауы туралы қағидаларын бекіту
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 6 ақпандағы № 134 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 ақпанда № 16428 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2021 жылғы 4 мамырдағы № 425 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрінің 04.05.2021 № 425 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 456-бабының 8-тармағына және 475-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлену фактісін растауы туралы қағидалары бекітілсін.
2. "Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу фактісін растау не растаудан дәлелді бас тарту қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 15 қаңтардағы № 27 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10311 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 наурызда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

Об утверждении Правил подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2018 года № 134. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 февраля 2018 года № 16428. Утратил силу приказом Министра финансов Республики Казахстан от 4 мая 2021 года № 425.
Сноска. Утратил силу приказом Министра финансов РК от 04.05.2021 № 425 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с пунктом 8 статьи 456 и пунктом 5 статьи 475 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза.
2. Признать утратившим силу приказ Министра финансов Республики Казахстан от 15 января 2015 года № 27 "Об утверждении Правил подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Таможенного союза либо мотивированного отказа в подтверждении" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10311, опубликованный 13 марта 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течении десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;

4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 6 ақпандағы
№ 134 бұйрығымен
бекітілген
Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше
мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің
және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлену фактісін
растауы туралы қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер.
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің төлену фактісін растауы туралы қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 456-бабының 8-тармағына және 475-бабының 5-тармағына сәйкес әзірленді және мемлекеттік кірістер органының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің төлену фактісін (бұдан әрі – жанама салықтар) тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштерде (бұдан әрі – Өтініш) растауы туралы тәртібін айқындайды.
2. Өтініш беру Салық кодексінің 456-бабының 3-тармағына сәйкес қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрде немесе Салық кодексінің 456-бабы 4-тармағына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрде жүргізіледі.
2-тарау. Мемлекеттік кірістер органдарының Еуразиялық экономикалық одаққа мүше
мемлекеттердің аумағынан импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акциздің
және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салығын төлену фактісін
растауы туралы тәртібі
1-параграф. Қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық түрде ұсынылған
Өтініштерде жанама салықтардың төленген фактісін растауы немесе осындай
растаудан уәжді бас тартуы
3. Мемлекеттік кірістер органдары қағаз тасығышта (төрт данада) және электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрде ұсынылған Өтініштерде жанама салықтардың төленген фактісін растауды және Салық кодексінің 456-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар келіп түскен күннен бастап қағаз жеткізгіште он жұмыс күні ішінде ұсынылған Өтініштердің төрт данасында тиісті белгілерді қою арқылы жүргізеді.

4) в течении десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 февраля 2018 года № 134
Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 456 и пункта 5 статьи 475 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) и определяют порядок подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза (далее – косвенные налоги) в заявлениях о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (далее – Заявление).
2. Подача Заявления производится в соответствии с пунктом 3 статьи 456 Налогового кодекса на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, заверенном электронной цифровой подписью, либо в соответствии с пунктом 4 статьи 456 Налогового кодекса в электронном виде, заверенном электронной цифровой подписью.
Глава 2. Порядок подтверждения органами государственных доходов факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза
Параграф 1. Подтверждение факта уплаты косвенных налогов в Заявлениях, представленных на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде либо мотивированного отказа в таком подтверждении
3. Подтверждение органами государственных доходов факта уплаты косвенных налогов в Заявлениях, представленных на бумажном носителе (в четырех экземплярах) и в электронном виде, заверенных электронной цифровой подписью, производится в течение десяти рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе и документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса, путем проставления соответствующей отметки на четырех экземплярах Заявления.

4. Жанама салықтардың төленген фактісін растау туралы белгі Өтініштің екінші бөліміне қойылады және:
белгі қойған лауазымды тұлғаның тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), белгі қойылған күн көрсетіле отырып, оның қолымен;
мемлекеттік кірістер органы басшысының (басшы орынбасарының) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қол қойылған күні көрсетіле отырып, оның қолымен;
мемлекеттік кірістер органының атауы көрсетіле отырып, мөрімен куәландырылады.
5. Өтініштің бір данасы мемлекеттік кірістер органында қалады, белгі қойылған үш данасы салық төлеушіге не оның өкіліне қайтарылады.
Бұл ретте салық төлеуші не оның өкілі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштерді тіркеу журналына қол қойып, Өтініштің тиісті үш данасын алады.
6. Мемлекеттік кірістер органдары жанама салықтардың төленген фактісін растаудан бас тартуды қағаз жеткізгіште Өтініш түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушіге Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салықтарын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу фактісін растаудан уәжді бас тартылуы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес жасалады. Уәжді бас тартуда анықталған сәйкессіздіктер (бұзушылықтар), сондай-ақ табыс етілген Өтінішті кері қайтарып алу және жаңа Өтініш ұсыну қажеттілігі көрсетіледі.
Уәжді бас тарту екі данада басып шығарылады, бір данасы мемлекеттер кірістер органында қалады, екінші данасы Өтініштің үш данасымен бірге салық төлеушіге немесе оның өкіліне табыс етіледі.
7. Жанама салықтардың төленген фактісін растаудан уәжді бас тарту мынадай жағдайларда:
1) Өтініштерде көрсетілген мәліметтердің табыс етілген импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларациядағы мәліметтерге сәйкес келмеуі, оның ішінде импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация бойынша төлеуге есептелген жанама салықтар сомасының Өтініште есептелген жанама салықтардың сомасына сәйкес келмеуі анықталғанда;
2) Өтініште көрсетілген мәліметтердің салық төлеуші табыс еткен Салық кодексінің 456-бабының 2-тармағында көзделген құжаттардағы мәліметтерге сәйкес келмеуі анықталғанда;
3) қағаз тасығышта табыс етілген Өтініште көрсетілген деректер салық төлеушінің электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрде табыс етілген Өтініш деректеріне сәйкес келмегенде;

4. Отметка о подтверждении факта уплаты косвенных налогов проставляется во втором разделе Заявления и заверяется:
подписью должностного лица, проставившего отметку, с указанием его фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты проставления отметки;
подписью руководителя (заместителя руководителя) органа государственных доходов, с указанием его фамилии, имени и отчества (при его наличии), даты подписи;
печатью органа государственных доходов с указанием его наименования.
5. Один экземпляр Заявления остается в органе государственных доходов, три экземпляра с отметкой возвращаются налогоплательщику либо его представителю.
При этом налогоплательщик либо его представитель получают соответствующие три экземпляра Заявления под роспись в Журнале регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
6. Отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов производится органом государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня поступления Заявления на бумажном носителе путем направления налогоплательщику мотивированного отказа в подтверждении факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза на бумажном носителе по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В мотивированном отказе указываются выявленные несоответствия (нарушения), а также необходимость отзыва представленного Заявления и представления нового Заявления.
Мотивированный отказ распечатывается в двух экземплярах, один экземпляр которого остается в органе государственных доходов, второй экземпляр мотивированного отказа с тремя экземплярами Заявления вручается налогоплательщику либо его представителю.
7. Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов осуществляется в случаях:
1) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, в том числе несоответствия суммы косвенных налогов, исчисленной к уплате по декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, сумме косвенных налогов, исчисленной в Заявлении;
2) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленных налогоплательщиком документах, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса;
3) несоответствия данных, указанных в Заявлении, представленном на бумажном носителе, данным Заявления, представленному в электронном виде, заверенному электронной цифровой подписью налогоплательщика;

4) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларациямен бір мезгілде табыс етілген Өтініште көрсетілген жанама салықтардың есептелген сомалары төленбеген, сондай-ақ толық көлемде төленбегенде;
5) оған байланысты салық салынатын импорт мөлшеріне түзету жүзеге асырылатын салық салынатын импорт мөлшері және (немесе) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар сомалары төмендетілгенде;
6) қағаз тасығышта табыс етілген Өтініштер саны импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияға қосымша болып табылатын тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштер тізілімінде көрсетілген Өтініштердің санына сәйкес келмегенде;
7) Өтініш 2009 жылғы 11 желтоқсанда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің салық органдары арасында жанама салықтардың төленген сомалары туралы ақпараттарды электрондық түрде алмасу туралы хаттамаға 2-қосымшаға сәйкес Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті толтыру және табыс ету қағидаларына сәйкес толтырылмағанда;
8) Салық кодексінің 456-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар табыс етілмеген жағдайларда жүзеге асырылады.
Жоғарыда көрсетілген бұзушылықтар жанама салықтар жөніндегі декларациямен бір мезгілде табыс етілген Өтініштердің бірінен анықталған жағдайда, жанама салықтардың төленген фактісін растаудан уәжді бас тарту бұзушылық анықталғаны жөніндегі Өтініш бойынша ғана жүргізіледі.
Бұл ретте, Салық кодексінің 458-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес табыс етілген Өтініш импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі.
2-параграф. Электрондық түрде ұсынылған Өтініштерде жанама салықтардың
төленген фактісін растауы немесе осындай растаудан уәжді бас тартуы
8. Мемлекеттік кірістер органдары Салық кодексінің 456-бабының 4-тармағына сәйкес электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрде табыс етілген Өтініштер бойынша жанама салықтардың төленген фактісін растауды, олар келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде салық төлеушіге дәлелденгені туралы хабарлама осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталып электрондық түрде жүргізеді.
9. Жанама салықтардың төленген фактісін растаудан бас тарту электрондық цифрлық қолтаңбамен расталған электрондық түрдегі Өтініш келіп түскен күннен бастап он жұмыс күні ішінде мемлекеттік кірістер органымен уәжді бас тарту салық төлеушіге Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған тауарлар бойынша қосылған құн салықтарын және импортталған акцизделетін тауарлар бойынша акцизді төлеу фактісін растаудан уәжді бас тартылуы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша лауазымды тұлғаның электрондық цифрлық қолтаңбасымен расталып электрондық түрде жүргізіледі. Уәжді бас тартуда анықталған сәйкессіздіктер (бұзушылықтар), сондай-ақ табыс етілген Өтінішті кері қайтарып алу және жаңа Өтініш ұсыну қажеттілігі көрсетіледі.

4) неуплаты, а также уплаты не в полном объеме исчисленных сумм косвенных налогов, указанных в Заявлении, представленном одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам;
5) занижения размера облагаемого импорта и (или) сумм косвенных налогов по импортированным товарам, в связи с которым осуществляется корректировка размера облагаемого импорта;
6) несоответствия количества Заявлений, представленных на бумажном носителе, количеству Заявлений, отраженных в реестре заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, являющемся приложением к декларации по косвенным налогам по импортированным товарам;
7) заполнения Заявления не в соответствии с Правилами заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, согласно приложению 2 к Протоколу об обмене информацией в электронном виде между налоговыми органами государств-членов Евразийского экономического союза об уплаченных суммах косвенных налогов, подписанному 11 декабря 2009 года;
8) непредставления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса.
В случае выявления вышеуказанных нарушений в одном из Заявлений, представленных одновременно с декларацией по косвенным налогам, мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов производится только по тем Заявлениям, по которым выявлены нарушения.
При этом Заявления, представленные в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 458 Налогового кодекса, отражаются в дополнительной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.
Параграф 2. Подтверждение факта уплаты косвенных налогов в Заявлениях, представленных в электронном виде, либо мотивированный отказ в таком подтверждении мотивированного отказа в таком подтверждении
8. Подтверждение органами государственных доходов факта уплаты косвенных налогов по Заявлениям, представленным в электронном виде, заверенным электронной цифровой подписью, в соответствии с пунктом 4 статьи 456 Налогового кодекса, производится в течение десяти рабочих дней со дня его поступления путем направления налогоплательщику уведомления о подтверждении в электронном виде, заверенном электронной цифровой подписью должностного лица, по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
9. Отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов производится органом государственных доходов в течение десяти рабочих дней со дня поступления Заявления в электронном виде, заверенном электронной цифровой подписью, путем направления налогоплательщику мотивированного отказа в подтверждении факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза, заверенного электронной цифровой подписью должностного лица, по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам. В мотивированном отказе указываются выявленные несоответствия (нарушения), а также необходимость отзыва представленного Заявления и представления нового Заявления.

10. Жанама салықтардың төленген фактісін растаудан уәжді бас тарту, осы Қағиданың 7-тармағының 1), 4) және 7) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда жүзеге асырылады.
Жанама салықтар бойынша декларациямен бір мезгілде табыс етілген Өтініштердің бірінде оларды растаудан уәжді бас тарту анықталған жағдайда, жанама салықтардың төленген фактісін растау тек осындай анықталған бұзушылықтар жөніндегі Өтініштер бойынша жүргізіледі.
Бұл ретте, Салық кодексінің 458-бабы 3-тармағының 2) тармақшасына сәйкес ұсынылған Өтініш импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі қосымша декларацияда көрсетіледі.
Мемлекеттік кірістер органдарының
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
аумағынан импортталған
акцизделетін тауарлар бойынша
акцизді және импортталған
тауарлар бойынша қосылған құн
салығын төлеу фактісін растау
не растаудан уәжді бас
тарту қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың
төленгені туралы өтініштерді тіркеу журналы
Тірке у нөмері
Өтінішттерді мемлекеттік кірістер органына табыс еткен күні
Салық төлеушінің атауы
(Т.А.Ә.) (ол болған жағдайда)
БСН /ЖСН
Өтініштер
бетінің
саны
Өтініштерді тіркеген мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының Т. А.Ә. (ол болған жағдайда)
Өтініштерді тіркеген мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасның қолы
Өтініштерге мемлекеттік кірістер органының белгі қойған күні
Өтініштердің 3 данасын қолма-қол табыс еткен (поштамен жолданған) күні
Мемлекеттік кірістер органының белгісімен Өтініштердің 3 данасын алған тұлғаның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Мемлекеттік кірістер органының белгісімен Өтініштердің 3 данасын алған тұлғаның қолы
Белгіні қойған (белгі қоюдан бас тарту туралы хабарламаны дайындаған) лауазымды тұлғаның Т.А.Ә. (ол болған жағдайда)
Салық төлеушіге мемлекеттік кірістер органының белгі қойыудан бас тарту туралы хабарламаны жолдаған күні
Қолма- қол табыс етілді табыс етілген
поштаме н жолданды
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
Мемлекеттік кірістер органдарының
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
аумағынан импортталған
акцизделетін тауарлар бойынша
акцизді және импортталған
тауарлар бойынша қосылған
құн салығын төлеу фактісін
растау не растаудан уәжді
бас тарту қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Еуразиялық экономикалық одаққа мүше мемлекеттердің аумағынан импортталған
акцизделетін тауарлар бойынша акцизді және импортталған тауарлар бойынша қосылған құн
салықтарын төлеу фактісін растаудан уәжді бас тарту
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25
желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 456-бабы 9-тармағының негізінде
________________________________________________________________________________
мемлекеттік органының атауы
Сізге _____________________________________________________________________
салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда) немесе атауы
ЖСН (БСН) _______________________________________________________________

10. Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов осуществляется в случаях, указанных в подпунктах 1), 4) и 7) пункта 7 настоящих Правил.
В случае их выявления в одном из Заявлений, представленных одновременно с декларацией по косвенным налогам, мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты косвенных налогов производится только по тем Заявлениям, по которым выявлены нарушения.
При этом Заявления, представленные в соответствии с подпунктом 2) пункта 3 статьи 458 Налогового кодекса, отражаются в дополнительной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам.
Приложение 1
к Правилам подтверждения
органами государственных
доходов факта уплаты налога на
добавленную стоимость по
импортированным товарам и
акциза по импортированным
подакцизным товарам с
территории государств-членов
Евразийского экономического
союза либо мотивированного
отказа в подтверждении
Форма
Журнал регистрации заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Регистрационный номер
Дата представления Заявления в орган государственных доходов
Наименование (Ф.И.О.) (при его наличии) налогоплательщика
БИН/ИИН….
Количество листов заявления
Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица органа государственных доходов, осуществившего регистрацию Заявления
Подпись должностного лица органа государственных доходов, осуществившего регистрацию Заявления
Дата проставления отметки органа государственных доходов на Заявлении
1
2
3
4
5
6
7
8
Продолжение
Дата выдачи на руки (направления по почте) трех экземпляров Заявления
Ф.И.О. (при его наличии) лица, получившего три экземпляра Заявления с отметкой органа государственных доходов
Подпись лица, получившего три экземпляра Заявления с отметкой органа государственных доходов
Ф.И.О. (при его наличии) должностного лица, проставившего отметку (подготовившего уведомление об отказе в проставлении отметки)
Дата отправки налогоплательщику уведомления об отказе в проставлении отметки органа государственных доходов
вручено на руки
направлено по почте
9
10
11
12
13
14
Приложение 2
к Правилам подтверждения
органами государственных
доходов факта уплаты налога на
добавленную стоимость по
импортированным товарам и
акциза по импортированным
подакцизным товарам с
территории государств-членов
Евразийского экономического
союза либо мотивированного
отказа в подтверждении
Форма
Мотивированный отказ в подтверждении факта уплаты налога на добавленную стоимость по импортированным товарам и акциза по импортированным подакцизным товарам с территории государств-членов Евразийского экономического союза
На основании пункта 9 статьи 456 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)
____________________________________________________________________ наименование государственного органа
уведомляет Вас __________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) или наименование налогоплательщика (налогового агента)
БИН (ИИН) ____________________________________________________

тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініш (328.00-нысан)
бойынша жанама салықтардың төленген фактісін растаудан бас тарту туралы хабарлайды.
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің нөмірі және күні
Нөмірі _________________ Күні _______________
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті тіркеу нөмірі
________________________________________________________________________________
Импортталған тауарлар бойынша жанама салық жөніндегі декларацияны тіркеу нөмірі
________________________________________________________________________________
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияның түрі:
________________________________________________________________________________
Салық кезеңі: жылы __________ айы ______________
Мынадай (тиісті ұяшыққа Х көрсетіңіз):
1) Өтініштерде көрсетілген мәліметтердің табыс етілген импортталған тауарлар
бойынша жанама салықтар жөніндегі декларациядағы мәліметтерге сәйкес келмеуі, оның
ішінде импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларация бойынша
төлеуге есептелген жанама салықтар сомасының Өтініште есептелген жанама салықтардың
сомасына сәйкес келмеуі анықталған
2) Өтініште көрсетілген мәліметтердің салық төлеуші табыс еткен Салық кодексінің
456-бабы 2-тармағында көзделген құжаттардағы мәліметтерге сәйкес келмеуі анықталған
3) қағаз жеткізгіште табыс етілген Өтініште көрсетілген деректер салық органына
электронды түрде табыс етілген Өтініш деректеріне сәйкес келмеуі
4) импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларациямен бір
мезгілде табыс етілген Өтініште көрсетілген жанама салықтардың есептелген сомалары
төленбеген, сондай-ақ толық мөлшерде төленбеуі
5) оған байланысты салық салынатын импорт мөлшеріне түзету жүзеге асырылатын
салық салынатын импорт мөлшері және (немесе) импортталған тауарлар бойынша жанама
салықтар сомалары төмендетілген
6) қағаз тасығышта табыс етілген Өтініштер саны импортталған тауарлар бойынша
жанама салықтар жөніндегі декларацияға қосымша болып табылатын тауарларды әкелу және
жанама салықтардың төленгені туралы өтініштер тізілімінде көрсетілген Өтініштердің санына
сәйкес келмеуі
7) Өтініш 2009 жылғы 11 желтоқсанда қол қойылған Еуразиялық экономикалық одаққа
мүше мемлекеттердің салық органдары арасында жанама салықтардың төленген сомалары
туралы ақпараттарды электрондық түрде алмасу туралы хаттамаға 2-қосымшаға сәйкес
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтінішті толтыру және табыс
ету қағидаларына сәйкес толтырылмауы

об отказе в подтверждении факта уплаты косвенных налогов по Заявлению о ввозе товаров и уплате косвенных налогов (форма 328.00)
Номер и дата Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
Номер _____________________ Дата __________
Регистрационный номер Заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов _____________________________________________________________
Регистрационный номер Декларации по косвенным налогам по импортированным товарам ____________________________________________
Вид Декларации по косвенным налогам по импортированным товарам__________________________________________________________
Налоговый период: месяц __________ год _____
По следующим причинам (укажите Х в соответствующей ячейке):
1) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленной декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, в том числе несоответствия суммы косвенных налогов, исчисленной к уплате по декларации по косвенным налогам по импортированным товарам, сумме косвенных налогов, исчисленной в Заявлении
2) установления несоответствия сведений, указанных в Заявлении, сведениям, содержащимся в представленных налогоплательщиком документах, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса
3) несоответствия данных, указанных в Заявлении, представленном на бумажном носителе, данным Заявления, представленному в электронном виде, заверенному электронной цифровой подписью
4) неуплаты, а также уплаты не в полном объеме исчисленных сумм косвенных налогов, указанных в Заявлении, представленном одновременно с декларацией по косвенным налогам по импортированным товарам
5) занижения размера облагаемого импорта и (или) сумм косвенных налогов по импортированным товарам, в связи с которым осуществляется корректировка размера облагаемого импорта
6) несоответствия количества Заявлений, представленных на бумажном носителе, количеству Заявлений, отраженных в реестре заявлений о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, являющемся приложением к декларации по косвенным налогам по импортированным товарам
7) заполнения Заявления не в соответствии с Правилами заполнения и представления заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов, согласно приложению 2 к Протоколу об обмене информацией в электронном виде между налоговыми органами государств-членов Евразийского экономического союза об уплаченных суммах косвенных налогов, подписанному 11 декабря 2009 года

8) Салық кодексінің 456-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар табыс етілмеуі
себептері бойынша (тиісті торкөзде Х көрсетіңіз)
Анықталған бұзушылықтың мәні
__________________________________________________________________________
Жоғарыда айтылғандардың негізінде, табыс етілген Тауарларды әкелу және жанама
салықтардың төленгені туралы өтінішті кері қайтарып алу және уәжді бас тарту алынған
күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде бұзушылықтарды жоя отырып, жаңа Өтінішті
табыс ету қажет.
Мемлекеттік органның басшысы (Басшының орынбасары)
________________________________________________________________________________
(Мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда), қолы, күні)
Мөр орны
Салық төлеушіге (салық агентіне) табыс етілгені (жіберілгені) туралы белгі:
________________________________________________________________________________
(мемлекеттік органның лауазымды тұлғасының тегі, аты және әкесінің аты
(ол болған жағдайда), қолы, күні)
Алғаны туралы белгі
________________________________________________________________________________
(салық төлеушінің (салық агентінің) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған жағдайда), қолы, күні)
Мемлекеттік кірістер
органдарының
Еуразиялық экономикалық
одаққа мүше мемлекеттердің
аумағынан импортталған
акцизделетін тауарлар бойынша
акцизді және импортталған
тауарлар бойынша қосылған
құн салығын төлеу фактісін
растау не растаудан уәжді
бас тарту қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Жанама салықтардың төленген фактісін растау туралы хабарлама
(босатылған немесе өзге де төлеу тәртібі)
Сатып алушының сәйкестендіру нөмірі ХХХХХХХХХХХХ
Сатып алушының атауы _____________________________________________________
Тауарларды әкелу және жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің деректемелері
№ ХХХХХХХХ от ХХ.ХХ.ХХХХ
Салықтық кезең _________
Жанама салықтардың төленгені туралы өтініштің кіріс (тіркеу) нөмірі
__________________________________________________________________________
Жанама салықтардың төленгені туралы кері қайтару өтініштің кіріс (тіркеу) нөмірі
__________________________________________________________________________
Жанама салықтардың төленгені туралы түзетілген өтініштің кіріс (тіркеу) нөмірі
__________________________________________________________________________
Мемлекеттік кірістер органының коды ХХХХ
Жанама салықтардың төленген фактісін растаған мемлекеттік органның лаузымды
тұлғасының аты, тегі және әкесінің аты (ол болған жағдайда)
__________________________________________________________________________
Жанама салықтардың төленген фактісін растау күні _____________________________
Импортталған тауарлар бойынша жанама салықтар жөніндегі декларацияны тіркеу нөмірі
__________________________________________________________________________
Атауы
Сомасы
Валюта коды
Қолданбалы сервердің қолы
Салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі\Өтініштің тіркеу нөмірі\ __ парақта__

8) непредставления документов, предусмотренных пунктом 2 статьи 456 Налогового кодекса
Суть выявленных нарушений
_________________________________________________________________________
На основании вышеизложенного необходимо отозвать представленное Заявление о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и представить новое Заявление с устранением нарушений в течение пятнадцати календарных дней с даты получения мотивированного отказа.
Руководитель (заместитель Руководителя) государственного органа:
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии), подпись
Место для печати
Отметка о вручении (отправлении) налогоплательщику (налоговому агенту)
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) должностного лица государственного
органа, подпись, дата
Отметка о получении
__________________________________________________________________________
фамилия, имя и отчество (при его наличии) налогоплательщика (налогового агента),
подпись, дата
Приложение 3
к Правилам подтверждения
органами государственных
доходов факта уплаты налога на
добавленную стоимость по
импортированным товарам и
акциза по импортированным
подакцизным товарам с
территории государств-членов
Евразийского экономического
союза либо мотивированного
отказа в подтверждении
Форма
Уведомление
о подтверждении факта уплаты косвенных налогов
(освобождения либо иного порядка уплаты)
Идентификационный номер покупателя ХХХХХХХХХХХХ
Наименование покупателя __________________
Реквизиты заявления о ввозе товаров и уплате косвенных налогов
№ ХХХХХХХХ от ХХ.ХХ.ХХХХ
Налоговый период: _________
Входящий (регистрационный) номер заявления о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов _____________________________
Входящий (регистрационный) номер отзываемого заявления о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов
_____________________________________________
Входящий (регистрационный) номер корректируемого заявления о ввозе товаров и уплате
косвенных налогов _____________________________________________
Код органа государственных доходов ХХХХ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица государственного органа,
подтвердившего факт уплаты косвенных налогов
______________________________________________________________________________
Дата подтверждения факт уплаты косвенных налогов _________________
Регистрационный номер декларации по косвенным налогам по
импортированным товарам _________________________________________
Наименование
Сумма
Код валюты
Подпись прикладного сервера
Идентификационный номер налогоплательщика\Регистрационный номер Заявления\Лист из