Мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша тауарлармен электрондық сауда кезінде тауарларды жөнелтуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың мәліметтерді беру қағидаларын, мерзімдері мен нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 221 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 3 наурызда № 16491 болып тіркелді.
"Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (Салық кодексі) 28-бабы 3-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша тауарлармен электрондық сауда кезінде тауарларды жөнелтуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың мәліметтерді беру қағидалары, мерзімдері және нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 221 бұйрығына
қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша тауарлармен электрондық сауда кезінде тауарларды жөнелтуді, тасымалдау, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың мәліметтерді беру қағидалары, мерзімдері мен нысаны
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша тауарлармен электрондық сауда кезінде тауарларды жөнелтуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың мәліметтерді беру қағидалары, мерзімдері мен нысаны әзірленді және мемлекеттік кірістер органдарының сұрау салуы бойынша тауарлардың электрондық саудасы кезінде тауарларды жөнелтуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалардың мәліметтерді беру қағидаларын, мерзімдері мен нысанын айқындайды.

Об утверждении Правил, сроков и формы представления сведений лицами, осуществляющими пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами по запросу органов государственных доходов
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 221. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 2018 года № 16491.
В соответствии с пунктом 3 статьи 28 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Правила, сроки и формы представления сведений лицами, осуществляющими пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами по запросу органа государственных доходов, согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 221
Правила, сроки и формы представления сведений лицами, осуществляющими пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами по запросу органов государственных доходов
1. Настоящие Правила, сроки и формы представления сведений лицами, осуществляющими пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами по запросу органа государственных доходов определяют порядок, сроки и формы представления сведений лицами, осуществляющими пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами, по запросу органов государственных доходов.

2. Мемлекеттік кірістер органдары салықтық тексеру барысында не жүргізілген камералдық бақылау нәтижелері бойынша алшақтықтарды анықтаған кезде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша көрсетілген тұлғалардан қосымша ақпараттарды алу мақсатында тауарлардың электрондық саудасы кезінде тауарларды жіберуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғаларға сұрау салуды жолдайды.
Бұл ретте, мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы салық төлеушіге (салық агентіне) келу тәртібінде не хабарламасы бар тапсырыс хатпен пошта арқылы табыс етіледі.
3. Салық төлеуші (салық агенті) мемлекеттік кірістер органының сұрау салуында көрсетілген мәліметті және (немесе) құжаттарды мемлекеттік кірістер органына осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша табыс етеді.
4. Тауарлардың электрондық саудасы кезінде тауарларды жіберуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлға мәліметті осындай сұрау салуды алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ілеспе хатпен қағаз тасығышта келу тәртібінде, пошта арқылы тапсырыс хатпен не электрондық нысанда табыс етеді.
Мемлекеттік кірістер
Органдарының сұрау салуы
бойынша тауарлардың
электрондық сауда кезінде
тауарларды жөнелтуді,
тасымалдауды, жеткізуді
жүзеге асыратын тұлғалардың
мәліметтерді беру қағидалары,
мерзімдеріне мен нысанына
1-қосымша
Нысан
Мемлекеттік кірістер органының 20__ жылдан бастап 20___ жылға дейінгі кезеңге мәліметтерді беруге сұрау салуы
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы ______________________________________
ЖСН /БСН ________________________________________________________________
Сұрау салуды жолдаудың себептері ___________________________________________
Осыған байланысты, растайтын құжаттардың көшірмелерін қоса отырып, тауарлардың
электрондық саудасы кезінде тауарларды жіберуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыру
туралы мәліметтерді беру қажет.
Мемлекеттік кірістер органының басшысы (орынбасары)
__________________________________________________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) қолы, мөрі)
Ескертпе: аббревиатураны ашып жазу:
ЖСН /БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру немесе бизнес сәйкестендіру нөмірі.
Мемлекеттік кірістер
Органдарының
сұрау салуы бойынша
тауарлардың электрондық сауда
кезінде тауарларды
жөнелтуді, тасымалдауды,
жеткізуді жүзеге асыратын
тұлғалардың мәліметтерді беру
қағидалары, мерзімдеріне мен
нысанына 2-қосымша
нысан
20__ жылдан бастап 20___ жылға дейінгі кезеңге тауарлардың электрондық саудасы кезінде тауарларды жіберуді, тасымалдауды, жеткізуді жүзеге асыратын тұлғалар беретін мәліметтер

2. Органы государственных доходов в ходе налоговой проверки либо по результатам проведенного камерального контроля, при установлении расхождений, направляют запросы лицам, осуществляющим пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами, с целью получения от указанных лиц дополнительной информации по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
При этом запрос органа государственных доходов вручается налогоплательщику (налоговому агенту) в явочном порядке либо по почте заказным письмом с уведомлением.
3. Сведения и (или) документы, указанные в запросе органа государственных доходов, подлежат представлению налогоплательщиком (налоговым агентом) в орган государственных доходов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
4. Лица, осуществлявшие пересылку, перевозку, доставку товаров при электронной торговле товарами, представляют сведения в течение 10 рабочих дней со дня получения такого запроса сопроводительным письмом на бумажном носителе – в явочном порядке, заказным письмом по почте либо электронной форме.
Приложение 1
к Правилам, срокам и форме
представления сведений лицами,
осуществлявшими пересылку,
перевозку, доставку товаров при
электронной торговле товарами
по запросу органов
государственных доходов
форма
Запрос органа государственных доходов на представление сведений
за период с__ 20__ года по ____ 20___ года
Наименование налогоплательщика (налогового агента)
________________________________________________________________________________
ИИН /БИН ______________________________________________________________________
Причины направления запроса
________________________________________________________________________________
В связи с чем необходимо представить сведения об осуществлении пересылки,
перевозки, доставки товаров при электронной торговле товарами с приложением копий
подтверждающих документов.
Руководитель (заместитель) органа государственных доходов
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии)
Примечание: расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный или бизнес-идентификационный
номер налогоплательщика.
Приложение 2
к Правилам, срокам и форме
представления сведений лицами,
осуществлявшими пересылку,
перевозку, доставку товаров
при электронной торговле
товарами по запросу органов
государственных доходов
форма
Сведения, представляемые лицами, осуществлявшими пересылку, перевозку, доставку
товаров при электронной торговле товарами за период с__ 20__ года по ____ 20___ года

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 18.12.2019 № 1387 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Негіздеме: ______________________ мемлекеттік кірістер басқармасының 201__ жылғы "___" _________ №____ сұрау салуы бойынша
Салық төлеушінің (салық агентінің) атауы ______________________________________
ЖСН/БСН _______________________
1. Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушіге жеткізілген тауарлар бойынша мәлімет:
Жеткізушінің атауы
Жеткізушінің ЖСН /БСН (бар болса)
Ел
Шарт, №
Шарт, күні
Тауардың атауы
Өлшемнің бірлігі
Саны
Валюта коды
Тауардың бағасы
Тауарлардың жалпы саны
Қызметтің құны (теңге)
Жеткізу күні
Барлығы, жалпы сомасы : _______теңге.
2. Тауарлардың электрондық саудасын жүзеге асыратын салық төлеушіден жеткізілген тауарлар бойынша мәлімет:
Шарт, №
Шарт, күні
Сатып алушының ЖСН
Сатып алушының Т.А.Ә. (ол болған кезде) (жеке тұлға)
Жеткізу күні
Саны
3. Орындалған жұмыстар, көрсетілген қызметтер үшін төлемдер туралы мәлімет:
Төлем құжатының түрі
Төлем құжаты, күні
Төлем құжаты, нөмірі
Сомасы
Ескертпе
Барлығы, сомасы:
4. Қосымша ақпарат (өзара талаптарды өтеу, тауар алмасу және өзге де қолма-қол ақшасыз операциялар, бартер, өтеусіз беру)
Операциялардың атауы
Мазмұны
Кұжат, №
Кұжат, күні
Операцияның сомасы
Бухгалтерлік есепте көрсетілді (Ия/Жоқ)
Салық есептілігінде көрсетілді (Ия/Жоқ)
ҚҚС бойынша декларацияда көрсетілді (кезең)
5. Алушы мен жеткізушінің арасындағы берешек (кредиторлық және дебиторлық)::
Салық кезеңінің басында: 20__ жылғы "___"________, _________ (теңге) тең
Салық кезеңінің соңында: 20__ жылғы "___"________, _________ (теңге) тең.
6. _________________________________________________________ сұрау салу бойынша ұсынуға қажетті құжаттардың көшірмелері
Мемлекеттік кірістер органдарының заңды талаптарын орындамаған жағдайда Сізге "Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы" Қазақстан Республикасының Кодексіне сәйкес әкімшілік жаза шаралары қолданылатын болады. "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 187-бабына сәйкес салық төлеуші немесе оның уәкілетті өкілі мемлекеттік кірістер органдары лауазымды тұлғаларының әрекетіне (әрекетсіздігіне) жоғары тұрған мемлекеттік кірістер органына немесе Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген тәртіппен сотқа шағым жасауына құқылы.
Заңды тұлғаның, дара кәсіпкердің басшысы ____________________________________
(Т.А.Ә. (ол болған кезде) қолы)
Ескертпе:

Сноска. Приложение 2 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 18.12.2019 № 1387 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Основание: по запросу управления государственных доходов________________ от ______ №_____
Наименование налогоплательщика (налогового агента) _____________________________________
ИИН/БИН _______________________
1. Сведения по доставленным товарам налогоплательщику, осуществляющему электронную торговлю товарами:
Наименование поставщика
ИИН/БИН поставщика (при наличии)
Страна
Договор, №
Договор, дата
Наименование товара
Единица измерения
Количество
Код валюты
Стоимость товара
Общая сумма товара
Стоимость услуги (тенге)
Дата доставки
Всего, общая сумма: _______тенге.
2. Сведения по доставленным товарам от налогоплательщика, осуществляющего электронную торговлю товарами:
Договор, №
Договор, дата
ИИН покупателя
Ф.И.О. покупателя (при его наличии) (физическое лицо)
Дата доставки
Количество
3. Сведения об оплате за выполненные работы, оказанные услуги:
Вид платежного документа
Платежный документ, дата
Платежный документ, номер
Сумма
Примечание
Всего, сумма:
4. Дополнительные сведения (погашение взаимных требований, товарообменные и иные безденежные операции, бартер, безвозмездная передача)
Наименование операций
Содержание
Документ, №
Документ, дата
Сумма операции
Отражено в бухгалтерском учете (Да/Нет)
Отражено в налоговой отчетности (Да/Нет)
Отражено в декларации по НДС (период)
5. Задолженность между получателем и поставщиком (кредиторская и дебиторская):
На начало налогового периода: "___"________ 20__ года, равна: _________ (тенге)
На конец налогового периода: "___"________ 20__ года, равна: _________ (тенге).
6. Копии документов, которые необходимо предоставить по запросу________________________________________________
В случае невыполнения законных требований органов государственных доходов к Вам будут применены меры административного взыскания в соответствии с Кодексом Республики Казахстан "Об административных правонарушениях". В соответствии со статьей 187 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" налогоплательщик или его уполномоченный представитель имеют право обжаловать действия (бездействие) должностных лиц органов государственных доходов вышестоящему органу государственных доходов или в суд, в порядке, предусмотренном законами Республики Казахстан.
Руководитель юридического лица, индивидуальный предприниматель
__________________________________________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Примечание:

Сұрау салудың 1, 2, 3, 4, 5-тармақтары бойынша мәліметтерді осындай қаржы-шаруашылық операциялар болған жағдайда салық төлеуші (салық агенті) толтырады.
Аббревиатураларды ашып жазу:
ЖСН/БСН – салық төлеушінің жеке сәйкестендіру немесе бизнес- сәйкестендіру нөмірі;
Т.А.Ә. – тегі, аты, әкесінің аты.

По пунктам 1, 2, 3, 4, 5 запроса, сведения заполняются налогоплательщиком (налоговым агентом) в случае наличия таких финансово-хозяйственных операций.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН/БИН – индивидуальный идентификационный или бизнес-идентификационный номер налогоплательщика;
Ф.И.О. – фамилия, имя, отчество.