Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидаларын, сондай-ақ тұлғаның тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішінің нысанын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 ақпандағы № 201 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 наурызда № 16500 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 61-бабы 1 және 6-тармақтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Мыналар:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшаға сәйкес тұлғаның тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтінішінің нысаны бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдануын;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 201 бұйрығына
1-қосымша
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары
1. Осы тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Кодексінің 61-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленді және тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу журналында (бұдан әрі – Тіркеу журналы) тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді тіркеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара, а также формы заявления лица о принятии предварительного решения о происхождении товара
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 февраля 2018 года № 201. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 марта 2018 года № 16500.
В соответствии с пунктами 1 и 6 статьи 61 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) Правила регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) форму заявления лица о принятии предварительного решения о происхождении товара согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 201
Правила регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара
1. Настоящие Правила регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 61 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" и определяют порядок регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации решении предварительных решений о происхождении товара (далее – Журнал регистрации).

2. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдердің тіркеуін лауазымды (функционалды) міндеттеріне сәйкес осындай тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді беруге уәкілетті мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды адамдары осы қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша бекітілген Тіркеу журналында жүзеге асырады.
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала қабылданған шешімдердің барлығы тіркеуге жатады.
Тіркеу журналында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімге реттік нөмір жазылады.
Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Тіркеу журналының нөмірі бірден басталады.
Тіркеу журналының парақтары нөмірленеді, тігіледі және мөр басылады.
Тауардың шығарылған жері
туралы алдын ала шешімдерді
тіркеу журналында тауардың
шығарылған жері туралы алдын
ала шешімдерді тіркеу
қағидалары
қосымша
нысан
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тіркеу журналы
Кіріс хат-хабардың нөмірі
Өтініш беруші (жеке сәйкестендіру нөмірі/ бизнес-сәйкестендіру нөмірі)
Өтініш берушінің мекен-жайы
Тауардың атауы
Еуразиялық экономикалық одағы Сыртқы экономикалық тауар номенклатурасы бойынша тауар коды
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі
Тауардың шығарылған жері туралы сертификат
Шығыс хат-хабардың нөмірі
Төлемнің сомасы
Чектің, төлем тапсырмасының, түбіртектің өмірі
Орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) және оның қолы
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Ескертпе: Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тіркеу журналының нысанын толтыру бойынша түсініктеме, тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді Тіркеу журналы нысанына қосымшаға сәйкес.
Тауардың шығарылған жері
туралы алдын ала шешімдерді
Тіркеу журналының нысанына
қосымша
Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді тіркеу журнал нысанын толтыру бойынша түсініктеме
Ескерту. Қосымшаға өзгеріс енгізілді – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 02.04.2019 № 290 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1) 1-бағанда Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдердің реттік нөмірі көрсетіледі;
2) 2-бағанда мемлекеттік кірістер органының кеңсесі қойған құжаттың кіріс нөмірі көрсетіледі;
3) 3-бағанда тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімдерді қабылдау туралы өтінішін берген тұлға туралы көрсетіледі:
жеке кәсіпкерлік түрінде қызметті жүзеге асыратын жеке тұлға үшін, оның ішінде дара кәсіпкер үшін жеке сәйкестендіру нөмірі не заңды тұлға үшін және (немесе) оның құрылымдық бөлімшесінің бизнес-сәйкестендіру нөмірі;

2. Регистрация предварительных решений о происхождении товара осуществляется должностными лицами органов государственных доходов, уполномоченными выдавать такие предварительные решения о происхождении товара в соответствии с должностными (функциональными) обязанностями в Журнале регистрации по форме, установленной приложением к настоящим Правилам регистрации предварительных решений о происхождении товара в журнале регистрации предварительных решений о происхождении товара.
Регистрации подлежат все принятые предварительные решения о происхождении товара.
Предварительному решению о происхождении товара в Журнале регистрации присваивается порядковый номер.
С первого января каждого последующего года нумерация Журнала регистрации начинается с единицы.
Листы Журнала регистрации нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
Приложение
к Правилам регистрации
предварительных решений
о происхождении товара в
журнале регистрации
предварительных решений о
происхождении товара
форма
Журнал
регистрации предварительных решений о происхождении товара
Номер входящей корреспонденции
Заявитель (индивидуальный идентификационный номер/ бизнес-идентификационный номер)
Адрес заявителя
Наименование товара
Код товара по Товарной номенклатуре внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза
Регистрационный номер предварительного решения о происхождении товара
Сертификат о происхождении товара
Номер исходящей корреспонденции
Сумма платежа
Номер чека, платежного поручения, квитанции
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) исполнителя и его подпись
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
Примечание: Пояснение по заполнению формы журнала регистрации предварительных
решений о происхождении товара согласно приложению к форме Журнала регистрации
предварительных решений о происхождении товара.
Приложение
к форме Журнала регистрации
предварительных решений о
происхождении товара
Пояснение по заполнению формы журнала регистрации предварительных решений о происхождении товара
Сноска. Приложение с изменением, внесенным приказом Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 02.04.2019 № 290 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1) в графе 1 указывается порядковый номер предварительных решений о происхождении товара;
2) в графе 2 указывается входящий номер документа, присвоенный канцелярией органа государственных доходов;
3) в графе 3 указываются сведения о лице, подавшем заявление о принятии предварительного решения о происхождении товара:
индивидуальный идентификационный номер для физического лица, в том числе для индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства либо бизнес-идентификационный номер для юридического лица и (или) его структурного подразделения;

4) 4-бағанда мекен-жай туралы мәлімет көрсетіледі (заңды тұлғаның орналасқан жері немесе жеке тұлғаның тұрғылықты жері);
5) 5-бағанда өтініш иесінің сұрау салуында көрсетілген тауардың атауы көрсетіледі;
6) 6-бағанда оған қатысты кемінде алғашқы төрт белгі деңгейіндегі белгі мөлшерімен тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылданған Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауардың коды көрсетіледі;
7) 7-бағанда мынадай схема бойынша қалыптастырылған тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің тіркеу нөмірі көрсетіледі:
ХХ / ХХХХХ / ХХХХХХ / ХХХХ, мұнда
___ ________ __________ _______
1      2            3      4
"1" элементі – мемлекеттік кірістер органы әлем елдерінің жіктеуішіне сәйкес тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған Қазақстан Республикасының коды;
"2" элементі – Қазақстан Республикасында қолданылатын мемлекеттік кірістер органдарының жіктеуішіне сәйкес тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған мемлекеттік кірістер органының коды;
"3" элементі – тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау күнінің Күні Айы Жылы форматында – күнтізбелік жылдың соңғы екі цифры;
"4" элементі – мемлекеттік кірістер органында тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің реттік нөмірі (бірліктен бастап бір күнтізбелік жылдың ішінде өтпелі нөмірлеуі);
7-бағанда барлық элементтер "/" деген бөлгіш белгісі арқылы көрсетіледі, элементер арасында бос орын қойылмайды;
8) 8-бағанда тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімнің негізінде қабылданған тауардың шығарылған жері туралы сертификаттың нөмірі мен күні, сондай-ақ осы тауардың шығарылған жері туралы сертификатты берген уәкілетті органның атауы көрсетіледі;
9) 9-бағанда өтініш берушіге жолданатын ілеспе хатқа мемлекеттік кірістер органының кеңсесімен берілген шығыс нөмірі көрсетіледі;
10) 10-бағанда "Мемлекеттік кірістер органдары алатын кедендік алымдардың ставкаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2018 жылғы 5 сәуірдегі № 171 қаулысына сәйкес белгілі бір маркасын, моделін, артикулі мен модификациясын қамтитын әрбір тауар атауына 32 000 теңге мөлшерінде тауарды сыныптау туралы алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алымның сомасы көрсетіледі;
11) 11-бағанда алдын ала шешімді қабылдағаны үшін кедендік алымның төленгенін растайтын құжаттың нөмірі, күні көрсетіледі;
12) 12-бағанда тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдаған лауазымды адамның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), және оның қолы көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 ақпандағы
№ 201 бұйрығына
2-қосымша
нысан
Тұлғаның тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешімді қабылдау туралы өтініші*
1. Өтініш иесі (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірі, тұрғылықты жері немесе заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендру нөмірі, заңды мекен-жайы,)

4) в графе 4 указывается сведения об адресе (месте нахождения юридического лица или месте жительства физического лица);
5) в графе 5 указывается наименование товара, указанное в запросе заявителя;
6) в графе 6 указывается код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза, в отношении которого принято предварительное решение о происхождении товара, с количеством знаков на уровне не менее первых четырех знаков;
7) в графе 7 указывается регистрационный номер предварительного решения о происхождении товара, сформированный по следующей схеме:
ХХ / ХХХХХ / ХХХХХХ / ХХХХ, где:
1       2             3       4
элемент "1" – код Республики Казахстан, органом государственного доходов которого принято предварительное решение о происхождении товара, в соответствии с классификатором стран мира;
элемент "2" – код органа государственных доходов, принявшего предварительное решение о происхождении товара, в соответствии с классификатором органов государственных доходов, применяемым в Республике Казахстан;
элемент "3" – дата принятия предварительного решения о происхождении товара в формате День Месяц Год – две последние цифры календарного года;
элемент "4" – порядковый номер предварительного решения о происхождении товара в органе государственных доходов (сквозная нумерация в течение одного календарного года начиная с единицы).
в графе 7 все элементы указываются через знак разделителя "/", пробелы между элементами не допускаются;
8) в графе 8 указываются номер и дата сертификата о происхождении товара, на основании которого принято предварительное решение о происхождении товара, а также наименование уполномоченного органа (уполномоченной организации), выдавшего этот сертификат о происхождении товара;
9) в графе 9 указывается исходящий номер, присвоенный канцелярией органа государственных доходов сопроводительному письму, направляемый заявителю;
10) в графе 10 указывается сумма таможенного сбора за принятие предварительного решения о происхождении товара в размере 32 000 тенге за каждое наименование товара, включающее определенную марку, модель, артикул и модификацию в соответствие с постановлением Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2018 года № 171 "Об утверждении ставок таможенных сборов, взимаемых органами государственных доходов";
11) в графе 11 указывается номер, дата документа, подтверждающего уплату таможенного сбора за принятие предварительного решения;
12) в графе 12 указывается фамилия, имя, отчество (при его наличии) должностного лица, принявшего предварительное решение о происхождении товара, и его подпись.
Приложение 2
к приказу Министра
финансов Республики Казахстан
от 16 февраля 2018 года № 201
форма
Заявление лица о принятии предварительного решения
о происхождении товара*
1.Заявитель (фамилия, имя, отчество (при его наличии), место жительства или место нахождения, индивидуальный идентификационный номер или наименование юридического лица, юридический адрес, бизнес-идентификационный номер)

2. Импорттаушы (атауы, мекен-жайы) (ол болған кезде)
3. Экспорттаушы (атауы, мекен-жайы) (ол болған кезде)
4. Өндіруші (атауы, мекен-жайы) (ол болған кезде)
5. Тауар туралы мәлімет**
6. Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды:
7. Тауарды дайындау үшін жасалған өндірістік және технологиялық операциялар туралы мәліметтер***
8. Тауардың шығарылған жері туралы алдын ала шешім қабылдау үшін кедендік алымның төленгені туралы мәлімет
9. Тауар дайындалған материалдар, олардың шығарылған жері, Тауарларды сипаттау мен кодтаудың үйлестірілген жүйесіне сәйкес кодтары, құны
10. Тауардың шығарылған жерін айқындауға ықпал ететін ұсынылған қосымшалар****
11. Бұдан бұрын сіз бірдей немесе осындай тауарлар туралы алдын ала шешімге өтініш бердіңіз бе? Ия
Жоқ
12. Мен, осы нысан бойынша мәлімделеген барлық ақпарат және өтінішке қосымша шынайы, нақты және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін
13. Өтініш иесінің қолы:
14. Күні:
15. Телефон: Факс: Электрондық пошта:
* Аталғанөтініш "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес құжаттардың сканерден өткізілген көшірмелерімен қоса өтініш иесінің электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжатнемесе қағаз жеткізгіштегітүрінде беріледі.
Мемлекеттік кірістер органының ақпараттық жүйесі енгізілгенге дейін немесе істен шығу туындаған жағдайда өтініш қағаз жеткізгіштегі түрінде беріледі.
** Аталған бағанда "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 61-бабы 2-тармағы 2-тармақшасына сәйкес тауар туралы мәліметтер көрсетіледі.
*** Аталған бағанда тауарды дайындау үшін оған жасалған операциялар туралы мәліметтер көрсетіледі.
**** Аталған бағанда "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 61-бабы 3-тармағына сәйкес өтінішке қоса берілетін құжаттар тізімі көрсетіледі.

2. Импортер (наименование, адрес) (при наличии)
3. Экспортер (наименование, адрес) (при наличии)
4.Производитель (наименование, адрес) (при наличии)
5. Сведения о товаре**
6. Код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности:
7. Сведения о производственных и технологических операциях, совершенных для изготовления товара***
8. Сведения об уплате таможенного сбора за принятие предварительного решения о происхождении товара (номер и дата)
9. Сведения о материалах, из которых изготовлен товар, их происхождении, кодах в соответствии с Гармонизированной системой описания и кодирования товаров, стоимости
10. Представленные приложения, способствующие определению страны происхождения товара****
11. Подавалось ли ранее вами заявление на предварительное решение об идентичных или подобных товарах? Да
Нет
12. Я заявляю, что вся информация, заявленная по данной форме приложения к заявлению являются правдивыми, точными и достоверными
13. Подпись заявителя:
14. Дата:
15. Телефон: Факс: Электронная почта:
* Данное заявление подается в виде электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью заявителя с приложением сканированных копий документов в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" или документа на бумажном носителе.
В случае сбоя или до введения информационной системы органа государственных доходов заявление подается на бумажном носителе.
**В данной графе указывается сведения о товаре в соответствии с подпунктом 2 пункта 2 статьи 61 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
*** В данной графе указывается сведения об операциях, которые проведены над товаром для его изготовления.
**** В данной графе указывается перечень документов, которые прилагаются к заявлению в соответствии с пунктом 3 статьи 61 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".