Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 11-1-4/71 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 наурызда № 16650 болып тіркелді.
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысы 01.01.2023 дейін тоқтатылған – ҚР Сыртқы істер министрінің 04.11.2021 № 11-1-4/481 бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
"Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңының 33-бабы 1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса берілген Шетелде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға үміткер Қазақстан Республикасының азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпарат жинау және өңдеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің Консулдық қызмет департаменті:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмелерін Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бірлескен бұйрықтың Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрінің бірінші орынбасары М.Б. Тілеубердіге жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2021 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Сыртқы істер министрі
Қ. Әбдірахманов
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрі
___________Қ. Қасымов
2018 жылғы 2 наурыз
"КЕЛІСІЛГЕН"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық қауіпсіздік комитетінің төрағасы
______________К. Мәсімов
2018 жылғы 6 наурыз
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрінің
2018 жылғы 28 ақпандағы
№ 11-1-4/71 бұйрығымен
бекітілген
Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға ниет білдіруші Қазақстан Республикасы азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпаратты жинау және өңдеу қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Правил сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан
Приказ Министра иностранных дел Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 11-1-4/71. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 марта 2018 года № 16650.
Примечание ИЗПИ!
Действие приказа было приостановлено до 01.01.2023 приказом Министра иностранных дел РК от 04.11.2021 № 11-1-4/481.
В соответствии с подпунктом 1) статьи 33 Закона Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан.
2. Департаменту консульской службы Министерства иностранных дел Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" на государственном и русском языках для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства иностранных дел Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра иностранных дел Республики Казахстан Тлеуберди М.Б.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2021 года.
Министр иностранных дел
Республики Казахстан
К. Абдрахманов
"СОГЛАСОВАНО"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
___________К. Касымов
2 марта 2018 года
"СОГЛАСОВАНО"
Председатель Комитета
национальной безопасности
Республики Казахстан
___________К. Масимов
6 марта 2018 года
Утверждены приказом
Министра иностранных дел
Республики Казахстан
от 28 февраля 2018 года
№ 11-1-4/71
Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға ниет білдіруші Қазақстан Республикасы азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпаратты жинау және өңдеу қағидалары" (бұдан әрі - Қағидалар) "Дактилоскопиялық және геномдық тіркеу туралы" Қазақстан Республикасының 2016 жылғы 30 желтоқсандағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және шет елдерде Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға ниет білдіруші Қазақстан Республикасы азаматтарынан, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардан дактилоскопиялық ақпаратты жинау және өңдеу тәртібін айқындайды.
Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) азаматтығы жоқ адам – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзін басқа мемлекеттің азаматы болып табылатыны туралы дәлелі жоқ адам;
2) "Бүркіт" бірыңғай ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "Бүркіт" БАЖ) - виза алушылардың Қазақстан Республикасына келуін-кетуін және болуын бақылау бойынша біріздендірілген ақпараттық жүйе;
3) дактилоскопиялау – қолдардың тырнақ фалангаларының және алақандарының бетіндегі папиллярлық сызықтарымен құралатын тері бедерлерінің іздерін материалдық жеткізгіштерден алу;
4) дактилоскопиялық ақпаратты жинау – дактилоскопиялық ақпаратты алуға бағытталған әрекеттер;
5) дактилоскопиялық ақпаратты өңдеу - дактилоскопиялық ақпаратты жинақтауға, сақтауға, өзгертуге, толықтыруға, пайдалануға, беруге, иесiздендiруге, бұғаттауға және жоюға бағытталған әрекеттер;
6) қағаз дактилоскопиялық карта – Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 730 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 35161 болып тіркелген) Дактилоскопиялық және геномдық тіркеуді жүргізу қағидаларына (бұдан әрі – Тіркеу қағидалары) сәйкес дактилоскопияланған адамның қолдары саусақтарының барлық тырнақтары фалангаларының таңбасы, қолдары саусақтарының бақылау таңбасы, екі қолы алақандарының таңбасы және дербес деректері қамтылған қағаз түрдегі бекітілген нысандағы бланк;
7) электрондық дактилоскопиялық карта – электрондық-цифрлық нысандағы дактилоскопиялық карта;
8) Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерi (бұдан әрі –шет елдердегі мекемелер) – Қазақстан Республикасының шет елдерде орналасқан дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктері, сондай-ақ консулдық мекемелерi;
9) уәкілетті қызметкер – дактилоскопиялық ақпаратты жинауға құқығы бар шет елдердегі мекемелердің қызметкерлері;

1. Настоящие Правила сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 30 декабря 2016 года "О дактилоскопической и геномной регистрации" (далее – Закон) и определяют порядок сбора и обработки дактилоскопической информации у граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан.
В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) лицо без гражданства – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и не имеющее доказательства своей принадлежности к гражданству иного государства;
2) единая информационная система "Беркут" (далее – ЕИС "Беркут") – единая информационная система по контролю за въездом – выездом и пребыванием иностранцев в Республику Казахстан и пребыванием получателей виз в Республику Казахстан;
3) дактилоскопирование – получение отпечатков кожных узоров, образуемых папиллярными линиями ногтевых фаланг и ладонных поверхностей рук, на материальных носителях;
4) сбор дактилоскопической информации – действия, направленные на получение дактилоскопической информации;
5) обработка дактилоскопической информации – действия, направленные на накопление, хранение, изменение, дополнение, использование, передачу, обезличивание, блокирование и уничтожение дактилоскопической информации;
6) бумажная дактилоскопическая карта – установленной формы бланк в бумажном виде, содержащий отпечатки всех ногтевых фаланг пальцев рук, контрольные оттиски пальцев рук, оттиски ладоней обеих рук и персональные данные дактилоскопированного лица в соответствии с Правилами проведения дактилоскопической и геномной регистрации утвержденными приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 730 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 35161) (далее – Правила регистрации);
7) электронная дактилоскопическая карта – дактилоскопическая карта в электронно-цифровой форме;
8) загранучреждения Республики Казахстан (далее – загранучреждения) – находящиеся за рубежом дипломатические и приравненные к ним представительства, а также консульские учреждения Республики Казахстан;
9) уполномоченный сотрудник – сотрудник загранучреждения, имеющий право сбора и обработки дактилоскопической информации;

10) шетелдік – Қазақстан Республикасының азаматы болып табылмайтын және өзінің басқа мемлекеттің азаматы болып табылатындығы туралы дәлелі бар адам;
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Сыртқы істер министрінің 30.10.2024 № 11-1-4/610 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелеріне Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға ниет білдіруші Қазақстан Республикасы азаматтарына, Қазақстан Республикасының визаларын алу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдарға қатысты дактилоскопиялық ақпаратты жинау мен өңдеуді Сыртқы саяси қызмет саласындағы уәкілетті мемлекеттік орган жүргізеді.
2-тарау. Дактилоскопиялық ақпаратты жинау және өңдеу
3. Шет елдерде дактилоскопиялық ақпаратты жинау Қазақстан Республикасының шет елдердегі мекемелерінің уәкілетті қызметкерімен, адамның екі қолы он саусағының және (немесе) екі қолы алақандарының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы биометриялық деректерді дактилоскопиялау арқылы алуды және Тіркеу қағидаларында белгіленген дербес деректерді “Халықты құжаттандыру және тіркеу” Тіркеу пункті” (бұдан әрі – "ХҚТ ТП" АЖ ) ақпараттық жүйесіне немесе "Бүркіт" БАЖ-ға енгізуді қамтиды.
4. Шет елдердегі мекемелер дактилоскопиялық ақпаратты жинауды:
1) он алты жасқа толған Қазақстан Республикасы азаматы, сонымен бірге он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалар алғаш рет Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алу үшін, сондай-ақ оны қалпына келтіру, ауыстыру жағдайларында өтініш жасаған кезде;
2) шетелдіктер және азаматтығы жоқ адамдардан Қазақстан Республикасының визаларын алуға ресімделген шақырулар, немесе Қазақстан Республикасына келулеріне рұқсат алуға ресімделген шақырулар қажет болмаған жағдайда олардың Қазақстан Республикасының визаларын алуға өтініш білдірген қолдаухаттары негізінде жүзеге асырады.
5. Он екі жастан он алты жасқа дейінгі балалар Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алу үшін өтініш жасаған кезде, дактилоскопиялық ақпаратты жинау, олардың келісімімен және баланың заңды өкілінің Тіркеу қағидаларына сәйкес әзірленген жазбаша өтініші және олардың жеке басын куәландыратын құжат пен заңды өкілеттілігін растайтын құжат негізінде, заңды өкілдің қатысуымен жүзеге асырылады.
6. Сот әрекетке қабілетсіз деп анықтаған, дактилоскопиялық тіркеуге жататын адамнан дактилоскопиялық ақпаратты жинау жеке басын куәландыратын құжат және қорғаншысының өкілеттілігін растайтын құжат ұсынған кезде оның қорғаншысының қатысуымен және Тіркеу қағидаларына сәйкес жасалған жазбаша өтініші негізінде жүргізіледі.

10) иностранец – лицо, не являющееся гражданином Республики Казахстан и имеющее доказательство своей принадлежности к гражданству иного государства.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра иностранных дел РК от 30.10.2024 № 11-1-4/610 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Уполномоченный государственный орган в области внешнеполитической деятельности проводит сбор и обработку дактилоскопической информации в отношении граждан Республики Казахстан, претендующих на получение паспорта гражданина Республики Казахстан за границей, иностранцев и лиц без гражданства при получении виз Республики Казахстан в загранучреждениях Республики Казахстан.
Глава 2. Сбор и обработка дактилоскопической информации
4. Сбор дактилоскопической информации включает получение уполномоченным сотрудником загранучреждения Республики Казахстан биометрических данных об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев обеих рук человека путем дактилоскопирования и внесения в информационную систему "Регистрационный пункт "Документирование и регистрация населения" (далее – ИС "РП ДРН") или ЕИС "Беркут" персональных данных, установленных Правилами регистрации.
5. Загранучреждения осуществляют сбор дактилоскопической информации у:
1) достигших шестнадцатилетнего возраста граждан Республики Казахстан, а также детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет при обращении для получения впервые, а также в случаях восстановления, замены паспорта гражданина Республики Казахстан;
2) иностранцев и лиц без гражданства при обращении за получением виз Республики Казахстан по оформленным приглашениям, либо на основании их ходатайства на получение визы Республики Казахстан при отсутствии необходимости оформленного приглашения на въезд в Республику Казахстан.
6. Сбор дактилоскопической информации у детей в возрасте от двенадцати до шестнадцати лет при обращении для получения паспорта гражданина Республики Казахстан осуществляется с их согласия и проводится в присутствии и на основании письменного заявления законного представителя ребенка, составленного в соответствии с Правилами регистрации, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия законного представителя.

7. Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттарын ресімдеу кезінде Қазақстан Республикасы азаматтарының дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
2) туған күні және жері;
3) жынысы;
4) қай ұлтқа жататыны (иесінің қалауы бойынша)
5) азаматтығы;
6) фотосуреті;
7) қолдың он саусағының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
8) құжаттың берілген күні, қолданылу мерзімі, нөмірі;
9) құжат иесінің қолтаңбасы;
10) жеке сәйкестендіру нөмірі (ол болған кезде);
11) дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу күні және негізі;
12) құжатты берген ҚР шет елдердегі мекемелерінің атауы;
13) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған ҚР шет елдердегі мекемелеріндегі уәкілетті қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде).
8. Қазақстан Республикасының визаларын ресімдеу кезінде шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың дактилоскопиялық ақпараты мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) туған жылы;
3) жынысы;
4) қолдың он саусағының папиллярлық бедерлері құрылымының ерекшеліктері туралы ақпарат;
5) азаматтығы;
6) фотосурет;
7) құжаттың берілген күні, қолданылу мерзімі, нөмірі;
8) визаның берілген күні, қолданылу мерзімі;
9) дактилоскопиялық тіркеуді жүргізу күні және негізі;
10) визаны берген орган атауы;
11) дактилоскопиялық тіркеуді жүзеге асырған ҚР шет елдердегі мекемелеріндегі уәкілетті қызметкердің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда).
9. Дактилоскопиялау және электрондық немесе қағаз дактилоскопиялық картаны толтыру уәкілетті қызметкермен Тіркеу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы азаматының паспортын алуға өтініш білдірген Қазақстан Республикасы азаматының электрондық дактилоскопиялық картасы "ХҚТ ТП" АЖ-ға енгізіледі.
Шетелдіктер мен азаматтығы жоқ адамдардың электронды дактилоскопиялық картасы "Бүркіт" БАЖ-ға енгізіледі.
11. Дактилоскопиялық ақпаратты жинауды жүзеге асыратын шет елдердегі мекемелердің уәкілетті қызметкері, адамда оны дактилоскопиялауға мүмкіндік бермейтін дене кемістіктерін анықтаған жағдайда дактилоскопиялық картаның тиісті бөліміне екі қолының он саусағының тырнақ фалангаларының болмауы немесе екі қолының он саусағының тырнақ фалангаларында папиллярлық бедерлерінің болмауы туралы белгілерді енгізеді.
Бояу әдісі арқылы дактилоскопиялау кезінде адамды дактилоскопиялық тіркеуден босатқан жағдайда, осындай шешім қабылдаған шет елдердегі мекемелердің уәкілетті қызметкерінің қолтаңбасымен куәландырылған тиісті белгілері бар дактилоскопиялық карта қағаз формулярмен бірге сақталады.

7. Сбор дактилоскопической информации у лица, подлежащего дактилоскопической регистрации, недееспособность которого установлена судом, проводится в присутствии и на основании письменного заявления его опекуна, составленного согласно Правилам регистрации, при предъявлении им документа, удостоверяющего личность, и документа, подтверждающего полномочия опекуна.
8. Дактилоскопическая информация граждан Республики Казахстан при оформлении паспорта гражданина Республики Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
2) дату и место рождения;
3) пол;
4) национальную принадлежность (по желанию владельца);
5) гражданство;
6) фотографию;
7) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
8) дату выдачи, номер документа, срок действия;
9) подпись владельца документа;
10) индивидуальный идентификационный номер (при его наличии);
11) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
12) наименование загранучреждения, выдавшего документ;
13) фамилию, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного сотрудника загранучреждения, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
9. Дактилоскопическая информация иностранцев и лиц без гражданства при оформлении виз Республики Казахстан содержит следующие сведения:
1) фамилию, имя, отчество (при его наличии);
2) дату рождения;
3) пол;
4) информацию об особенностях строения папиллярных узоров десяти пальцев рук;
5) гражданство;
6) фотографию;
7) дату выдачи, номер документа, срок действия;
8) дату выдачи, срок действия визы;
9) дату и основание проведения дактилоскопической регистрации;
10) наименование органа, выдавшего визу;
11) фамилию, имя, отчество (при его наличии) уполномоченного сотрудника загранучреждения Республики Казахстан, осуществившего дактилоскопическую регистрацию.
10. Дактилоскопирование и заполнение электронной или бумажной дактилоскопической карты осуществляется уполномоченным сотрудником в соответствии с Правилами регистрации.
Электронная дактилоскопическая карта гражданина Республики Казахстан при обращении для получения паспорта гражданина Республики Казахстан вводится в ИС "РП ДРН".
Электронная дактилоскопическая карта иностранца и лица без гражданства вводится в ЕИС "Беркут".
11. Уполномоченный сотрудник загранучреждения, осуществлявший сбор дактилоскопической информации, при обнаружении у лица физических недостатков, исключающих возможность его дактилоскопирования, вносит в соответствующий раздел дактилоскопической карты отметку об отсутствии ногтевых фаланг десяти пальцев обеих рук или отсутствии папиллярных узоров на ногтевых фалангах десяти пальцев обеих рук.
В случае освобождения лица от дактилоскопической регистрации при дактилоскопировании красковым методом дактилоскопическая карта с соответствующими отметками, заверенная подписью уполномоченного сотрудника загранучреждения, принявшего такое решение, хранится вместе с бумажным формуляром.