Еркін қойма кедендік рәсімінің кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 16 наурыздағы № 382 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16679 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 292-бабы 3 және 12-тармақтарына, 293-бабының 5-тармағына, 294-бабының 3 және 6-тармақтарына, 295-бабының 2-тармағына, 296-бабының 7, 8 және 10-тармақтарына және 516-бабының 5-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы аумағында құрылған еркін қоймада орналастыру үшін, еркін қойма кедендік рәсіміне міндетті түрде орналастыруға жататын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының жекелеген санатының тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Оларға қатысты Қазақстан Республикасы аумағында еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын шетелдік тауарлардың және (немесе) шетелдік тауарлар санатының тізбесі;
3) осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын, иесі заңды тұлға болып табылатын бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін, осындай тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды осындай қоймалар арасында өткізу жағдайлары, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері;
4) осы бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес Тауарларды сақтау бойынша операцияларды, тиеу (түсіру) бойынша операцияларды және сақтауға байланысты өзге де жүк операцияларын, тауарларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды, сондай-ақ партияларға бөлуді, жөнелтуді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса, тауарларды тасымалдауға (тасуға) және сатуға дайындау бойынша әдеттегі операцияларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды орындау мақсатында оларға жабдықтардың, машиналардың және агрегаттардың, қосалқы бөлшектердің қолдану (пайдалану) еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың тауар сапасын жақсарту бойынша операцияларды, және еркін қойманың жұмыс істеуі мен пайдаланумен байланысты де басқа операцияларды жасау қағидалары мен шарттары;

О некоторых вопросах таможенной процедуры свободного склада
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 16 марта 2018 года № 382. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16679.
В соответствии с пунктами 3 и 12 статьи 292, пунктом 5 статьи 293, пунктами 3 и 6 статьи 294, пунктом 2 статьи 295, пунктами 7, 8 и 10 статьи 296 и пунктом 5 статьи 516 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) Перечень отдельных категорий товаров Евразийского экономического союза, подлежащих обязательному помещению под таможенную процедуру свободного склада, для размещения на свободном складе, учрежденном на территории Республики Казахстан, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Перечень иностранных товаров и (или) категорий иностранных товаров, в отношении которых на территории Республики Казахстан не применяется таможенная процедура свободного склада согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Особенности совершения таможенных операций в случаях, когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, перемещение таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила и условия совершения операций по хранению, операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением, операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств, использованию (эксплуатации) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада, иными лицами, чем владелец свободного склада согласно приложению 4 к настоящему приказу;

5) осы бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес Мемлекеттік кірістер органдарымен еркін қойма аумағынан еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидалары;
6) осы бұйрыққа 6-қосымшаға сәйкес Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидалары;
7) осы бұйрыққа 7-қосымшаға сәйкес Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актісінің нысаны;
8) осы бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау қағидалары;
9) осы бұйрыққа 9-қосымшаға сәйкес Еркін қойма аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұстау және пайдалану өндірістік процесін қамтамасыз ету тауарларды дайындау (алу) процесінде қайтарымсыз жоғалған, тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдем ететін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды (өндірістік шығын) толық немесе ішінара шығындау (пайдалану), сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін салу мақсатында еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары;
10) осы бұйрыққа 10-қосымшаға сәйкес Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты, еркін қойма жұмыс істеуін тоқтатқан кезде кедендік рәсіммен осындай тауарларды орналастырмай, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары;
11) осы бұйрыққа 11-қосымшаға сәйкес Еркін қойма иесі таратылған кезде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары;

5) Правила выдачи органами государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада согласно приложению 5 к настоящему приказу;
6) Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, согласно приложению 6 к настоящему приказу;
7) форму акта захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров согласно приложению 7 к настоящему приказу;
8) Правила признания органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае согласно приложению 8 к настоящему приказу;
9) Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случае полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости согласно приложению 9 к настоящему приказу;
10) Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, без помещения указанных товаров под таможенные процедуры, при прекращении функционирования свободного склада согласно приложению 10 к настоящему приказу;
11) Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада согласно приложению 11 к настоящему приказу;

12) осы бұйрыққа 12-қосымшаға сәйкес Еркін қойма аумағында, осындай аумаққа тұлғалардың кіру тәртібін анықтауды қоса, өткізу-бақылау режимін қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірсін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы аумағында құрылған еркін қоймада орналастыру үшін, еркін қойма кедендік рәсіміне міндетті түрде орналастыруға жататын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының жекелеген санатының тізбесі
Қазақстан Республикасы аумағында құрылған еркін қоймада орналастыру үшін, еркін қойма кедендік рәсіміне міндетті түрде орналастыруға жататын Еуразиялық экономикалық одақ тауарларының жекелеген санатына тiршiлiк етуге қауіп немесе қатер төндіретін:
1) қызметтік және азаматтық қару, оның негізгі (құрамдас) бөліктері мен олардың патрондары (ЕАЭО СЭҚ ТН 9303-9305 коды);
2) жарылғыш заттар (ЕАЭО СЭҚ ТН 9303-9305 коды) тауарлары жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
2-қосымша
Оларға қатысты Қазақстан Республикасы аумағында еркін қойма кедендік рәсімі қолданылмайтын шетелдік тауарлардың және (немесе) шетелдік тауарлар санатының тізбесі
Қазақстан Республикасы аумағында еркін қойма кедендік рәсіміне орналастыруға жатпайтын шетелдік тауарларға және (немесе) шетелдік тауарлар санатына:

12) Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию согласно приложению 12 к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А.М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Перечень отдельных категорий товаров Евразийского экономического союза, подлежащих обязательному помещению под таможенную процедуру свободного склада, для размещения на свободном складе, учрежденном на территории Республики Казахстан
К отдельным категориям товаров Евразийского экономического союза, подлежащих обязательному помещению под таможенную процедуру свободного склада, для размещения на свободном складе, учрежденном на территории Республики Казахстан, относятся товары, представляющие опасность или угрозу жизнедеятельности:
1) служебное и гражданское оружие, его основные (составные) части и патроны к нему (9303-9305 код ТН ВЭД ЕАЭС);
2) взрывчатые вещества (9303-9305 код ТН ВЭД ЕАЭС).
Приложение 2
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Перечень иностранных товаров и (или) категорий иностранных товаров, в отношении которых на территории Республики Казахстан не применяется таможенная процедура свободного склада
К иностранным товаров и (или) категорий иностранных товаров, которые на территории Республики Казахстан не подлежат помещению под таможенную процедуру свободного склада, относятся:

1) жедел медициналық көмек көрсету кезінде қажетті, медициналық мақсаттағы тауарлар;
2) төтенше оқиғаларды жою кезінде үшін тауарлар;
3) авария-құтқару жұмыстарын жүргізу үшін қажетті тауарлар;
4) құқықтық тәртіпті жүзеге асыру үшін қажетті тауарлар жатады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
3-қосымша
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын, иесі заңды тұлға болып табылатын бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін, осындай тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды осындай қоймалар арасында өткізу жағдайлары, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын, иесі заңды тұлға болып табылатын бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін, осындай тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды осындай қоймалар арасында өткізу жағдайлары, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктері (бұдан әрі – Ерекшеліктер) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 293-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленген және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлар еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын, иесі заңды тұлға болып табылатын бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін, осындай тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды осындай қоймалар арасында өткізу жағдайлары, сондай-ақ осындай жағдайларда кедендік операцияларды жасау ерекшеліктері және осындай тауарларға қатысты кедендік бақылау жүргізу ерекшеліктерін айқындайды.
2-тарау. Бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін тауарларды, еркін қойма кедендік рәсіміне орналастыру жағдайларындакедендік операцияларды жасау ерекшеліктері
2-тарау. Бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін тауарларды, еркін қойма кедендік рәсіміне орналастыру жағдайларындакедендік операцияларды жасау ерекшеліктері

1) товары медицинского назначения, необходимые при оказании экстренной медицинской помощи;
2) товары, необходимые при ликвидации чрезвычайных ситуаций;
3) товары, необходимые при проведении аварийно-спасательных работ;
4) товары, необходимые при осуществлении правопорядка.
Приложение 3
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Особенности совершения таможенных операций в случаях, когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, перемещение таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности совершения таможенных операций в случаях, когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, перемещение таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров (далее – Особенности) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 293 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют особенности совершения таможенных операций в случаях, когда товары, помещенные под таможенную процедуру свободного склада, могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, перемещение таких товаров и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, между такими складами, а также особенности совершения таможенных операций в этих случаях и особенности проведения таможенного контроля в отношении таких товаров.
Глава 2. Особенности совершения таможенных операций в случаях помещения товаров под таможенную процедуру свободного склада, которые могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов

2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларға Кодекстің 294-бабының 1-тармағында көзделген операцияларды орындауға жол беріледі.
3. Осы Ерекшеліктердің 2-тармағында көрсетілген жағдайларда осындай тауарларды өткізу декларациялау жүргізілген мемлекеттік кірістер органының рұқсатымен жүзеге асырылады.
Еркін қоймалар арасында тауарларды өткізуге мемлекеттік кірістер органының рұқсатын алу үшін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардың декларанты болып табылатын тұлға мемлекеттік кірістер органына, мемлекеттік кірістер органымен қолданылатын электрондық жүйеде электронды түрде өтініш береді.
4. Мемлекеттік кірістер органына және декларант болып табылатын тұлғаға байланысты емес мән-жайлар бойынша мемлекеттік кірістер органымен қолданылатын электрондық жүйеде электронды түрде өтініш беру мүмкіндігі болмаған кезде өтініш беру екі данада қағаз түрінде, еркін нысанда мынадай мәліметтерді көрсете отырып беріледі:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды қоспағанда,тауарларға арналған декларация нөмірі туралы;
2) тауарлардың атауы туралы;
3) тауарлардың мәртебесі туралы;
4) тауарлардың мөлшері (көлемі) туралы;
5) кедендік құны туралы;
6) осындай өткізудің себебі туралы;
7) тауарларды өткізу тәсілі туралы;
8) тауарларды ауыстыру жоспарланған еркін қойманың атауы және орналасқан жері туралы.
5. Қағаз тасымалдағышында берілген өтініш еркін қойма басшысының қолы және мөрімен (ол болған кезде) куәландырылады, сондай-ақ мемлекеттік кірістер орғанында тіркелуге және тіркелгеннен кейін келесі күннен бастап, үш жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
6. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтінішті оң қараған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және лауазымы көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, "еркін қойма аумағынан тауарларды әкетуге рұқсат беріледі" деген жазбаны жазады.
7. Еркін қоймалар арасында тауарларды өткізуге теріс шешім, мынадай себептер болған:
1) еркін қойма иесінен басқа, өзге тұлға Өтініш берген;
2) Өтініште осы Ерекшеліктің 4-тармағында белгіленген барлық мәліметтер көрсетілмеген;

2. В отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается совершение операций, предусмотренных пунктом 1 статьи 294 Кодекса.
3. В случаях, указанных в пункте 2 настоящих Особенностей, перемещение таких товаров осуществляется с разрешения органа государственных доходов, в котором производилось декларирование.
Для получения разрешения органа государственных доходов на перемещение товаров между свободными складами, лицо являющееся декларантом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, подает заявление в органы государственных доходов в электронном виде в электронной системе, используемой органами государственных доходов.
4. В случае невозможности подачи заявления в электронном виде в электронной системе используемой органами государственных доходов, по независящим от органа государственных доходов и лица, являющегося декларантом, обстоятельствам подача заявления производится в бумажном виде в двух экземплярах, в произвольной форме с указанием следующих сведений:
1) о номере декларации на товары, за исключением товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада;
2) о наименовании товаров;
3) о статусе товаров;
4) о количестве (объеме) товаров;
5) о таможенной стоимости;
6) о причинах такого перемещения;
7) о способе перемещения товаров;
8) о наименовании и расположении свободного склада, в который планируется переместить товары.
5. Заявление, поданное на бумажном носителе, заверяется подписью руководителя владельца свободного склада и его печатью (при его наличии), а также подлежит регистрации в органе государственных доходов и рассмотрению в течение трех рабочих дней со следующего дня его регистрации.
6. В случае положительного рассмотрения заявления, поданного на бумажном носителе, должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) проставляется запись: "разрешается вывоз товаров с территории свободного склада", которое заверяется подписью и личной номерной печатью с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) и должности.
7. Принятие отрицательного решения на перемещение товаров между свободными складами осуществляется в следующих случаях:
1) заявление подано иным лицом, отличным от владельца свободного склада;
2) в заявлении указаны не все сведения, определенные пунктом 4 настоящих Особенностей;

3) Өтінішке декларант қолын қоймаған және (немесе) мөрімен куәландырмаған;
4) дұрыс емес мәліметтер көрсетілген;
5) еркін қоймалардың бірінің қызметі тоқтатылған;
6) еркін қоймалардың бірі тізілімнен шығарылған;
7) осы Ерекшеліктің 2-тармағында көзделмеген жағдайда қабылданады.
8. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтініш бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) және лауазымын көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, міндетті түрде осындай бас тартудың себебін көрсете отырып, "тауарларды әкетуге тыйым салынған" деген жазбаны жазады.
Бір данасы декларантқа ұсынылады. Өтініштің екінші данасы тиісті белгілерімен мемлекеттік кірістер органында сақталады.
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы теріс шешім қабылдағаннан кейін, қойма иесінің өтінішін қарау кезінде бас тарту үшін себеп болған деректерді және (немесе) мәліметтерді түзеткен жағдайда, кез-келген мерзімде қайтадан өтініш беруге рұқсат етіледі.
9. Электронды түрде берілген Өтініш мемлекеттік кірістер органы қолданатын электрондық жүйемен тіркеледі.
10. Электронды түрде берілген Өтініш оң қаралған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы мемлекеттік кірістер органының электронды жүйесінде тиісті жолдарды толтырады, қортындысы бойынша Өтініш автоматты түрде декларантқа жолданады.
11. Электронды түрде берілген Өтініш бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы мемлекеттік кірістер органының электронды жүйесінде тиісті жолдарды толтырады, қортындысы бойынша Өтініш автоматты түрде декларантқа жолданады.
3-тарау. Кедендік бақылауды жүргізу ерекшеліктері
12. Осындай тауарлардың декларанты болып табылатын, иесі заңды тұлға болып табылатын бірнеше еркін қойманың аумағында болуы және орналасуы мүмкін, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды өткізу кезінде Өтініш берілген және оң шешім қабылдаған мемлекеттік кірістер органы қызмет аймағында басқа еркін қойма орналасқан басқа мемлекеттік кірістер органына осындай өткізу туралы тиісті ақпаратты бес жұмыс күні ішінде жолдайды.

3) заявление не подписано и (или) не заверено печатью декларанта;
4) указаны недостоверные сведения;
5) деятельность одного из свободных складов приостановлено;
6) исключение из реестра одного из свободных складов;
7) в случаях, не предусмотренных пунктом 2 настоящих Особенностей.
8. В случае принятия отрицательного решения по заявлению, поданному на бумажном носителе, должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) проставляется запись: "вывоз товаров запрещен", с обязательным указанием причин такого отказа, которое заверяется подписью и личной номерной печатью с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) и должности.
Один экземпляр выдается декларанту. Второй экземпляр заявления с соответствующими отметками остается на хранении в органе государственных доходов.
В случае исправления данных и (или) сведений, послуживших причиной для отказа при рассмотрении заявления владельца склада, допускается повторная подача заявления в любой срок после вынесения должностным лицом органа государственных доходов отрицательного решения.
9. Заявление, поданное в электронном виде, фиксируется электронной системой, используемой органами государственных доходов.
10. В случае положительного рассмотрения заявления, поданного в электронном виде, должностным лицом органа государственных доходов в электронной системе органов государственных доходов заполняются соответствующие поля, по итогам рассмотрения заявление автоматически направляется декларанту.
11. В случае принятия отрицательного решения по заявлению, поданного в электронном виде, должностным лицом органа государственных доходов в электронной системе органов государственных доходов заполняются соответствующие поля, по итогам рассмотрения заявление автоматически направляется декларанту.
Глава 3. Особенности проведения таможенного контроля
12. При перемещении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, которые могут размещаться и находиться на территориях нескольких свободных складов, владельцем которых является юридическое лицо, являющееся декларантом таких товаров, орган государственных доходов, которому подано заявление и по нему принято положительное решение, в течение пяти рабочих дней направляет в другой орган государственных доходов, в зоне деятельности которого находится другой свободный склад, соответствующую информацию о таком перемещении.

13. Осы Ерекшеліктердің 12-тармағында көрсетілген ақпаратты алғаннан кейін мемлекеттік кірістер органы осындай тауарларды бақылауға қабылдайды.
Өткізілген тауарларға қатысты жасалатын операциялар, сондай-ақ тауарлардың жай-күйінің өзгеруі туралы ақпарат осындай өткізуге рұқсат берген мемлекеттік кірістер органына жолданады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
4-қосымша
Тауарларды сақтау бойынша операцияларды, тиеу (түсіру) бойынша операцияларды және сақтауға байланысты өзге де жүк операцияларын, тауарларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды, сондай-ақ партияларға бөлуді, жөнелтуді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса, тауарларды тасымалдауға (тасуға) және сатуға дайындау бойынша әдеттегі операцияларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды орындау мақсатында оларға жабдықтардың, машиналардың және агрегаттардың, қосалқы бөлшектердің қолдану (пайдалану) еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың тауар сапасын жақсарту бойынша операцияларды, және еркін қойманың жұмыс істеуі мен пайдаланумен байланысты де басқа операцияларды жасау қағидалары мен шарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауарларды сақтау бойынша операцияларды, тиеу (түсіру) бойынша операцияларды және сақтауға байланысты өзге де жүк операцияларын, тауарларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды, сондай-ақ партияларға бөлуді, жөнелтуді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса, тауарларды тасымалдауға (тасуға) және сатуға дайындау бойынша әдеттегі операцияларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды орындау мақсатында оларға жабдықтардың, машиналардың және агрегаттардың, қосалқы бөлшектердің қолдану (пайдалану) еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың тауар сапасын жақсарту бойынша операцияларды, және еркін қойманың жұмыс істеуі мен пайдаланумен байланысты де басқа операцияларды жасау қағидалары мен шарттары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 294-бабының 3-тармағына сәйкес әзірленген және тауарларды сақтау бойынша операцияларды, тиеу (түсіру) бойынша операцияларды және сақтауға байланысты өзге де жүк операцияларын, тауарларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды, сондай-ақ партияларға бөлуді, жөнелтуді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса, тауарларды тасымалдауға (тасуға) және сатуға дайындау бойынша әдеттегі операцияларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды орындау мақсатында оларға жабдықтардың, машиналардың және агрегаттардың, қосалқы бөлшектердің қолдану (пайдалану) еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың тауар сапасын жақсарту бойынша операцияларды, және еркін қойманың жұмыс істеуі мен пайдаланумен байланысты де басқа операцияларды жасау шарттары мен тәртібін айқындайды.

13. После получения информации, указанной в пункте 12 настоящих Особенностей, орган государственных доходов принимает такие товары на контроль.
Информация об операциях, совершаемых в отношении перемещенных товаров, а также изменение состояния товаров направляется в орган государственных доходов, выдавший разрешение на такое перемещение.
Приложение 4
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила и условия совершения операций по хранению, операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением, операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств, использованию (эксплуатации) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада, иными лицами, чем владелец свободного склада
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия совершения операций по хранению, операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением, операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств, использованию (эксплуатации) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада, иными лицами, чем владелец свободного склада (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3 статьи 294 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют условия и порядок совершения операций, по хранению, операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением, операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств, использованию (эксплуатации) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада, иными лицами, чем владелец свободного склада.

2-тарау. Тауарларды сақтау бойынша операцияларды, тиеу (түсіру) бойынша операцияларды және сақтауға байланысты өзге де жүк операцияларын, тауарларды сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті операцияларды, сондай-ақ партияларға бөлуді, жөнелтуді қалыптастыруды, сұрыптауды, орауды, қайта орауды, таңбалауды қоса, тауарларды тасымалдауға (тасуға) және сатуға дайындау бойынша әдеттегі операцияларды, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды қайта өңдеу бойынша операцияларды орындау мақсатында оларға жабдықтардың, машиналардың және агрегаттардың, қосалқы бөлшектердің қолдану (пайдалану) еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың тауар сапасын жақсарту бойынша операцияларды, және еркін қойманың жұмыс істеуі мен пайдаланумен байланысты де басқа операцияларды жасау тәртібі
2. Еркін қойма иелерімен өзге тұлғалар қызмет көрсетуге тиісті шарттар жасасқан жағдайда, Кодекстің 294-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында көзделген еркін қойма иелерінен өзге тұлғалардың операцияларды жасауына жол беріледі.
Осындай шарттар еркін қойма иелері мен өзге тұлғалар арасында бір жылдан аспайтын мерзімге жасалуы тиіс.
3. Осы Қағиданың 2-тармағында айқындалған, еркін қойманың иесі куәландырған шарттың көшірмесі мемлекеттік кірістер органының сұрау салуы бойынша оған ұсынылады.
4. Кодекстің 294-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) және 5) тармақшаларында белгіленген операцияларды жүзеге асыру мақсатында кедендік бақылау аймағы болып табылатын, еркін қойма аумағына өзге тұлғаларды кіргізу Кодекстің 404-бабының негізінде жүргізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
5-қосымша
Мемлекеттік кірістер органдарымен еркін қойма аумағынан еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Мемлекеттік кірістер органдарымен еркін қойма аумағынан еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 294-бабы 6-тармағына сәйкес әзірленген және мемлекеттік кірістер органдарымен еркін қойма аумағынан еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай, еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды және (немесе) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды әкетуге рұқсат беру тәртібін айқындайды.

Глава 2. Порядок совершения операций по хранению, операции по погрузке (разгрузке) товаров и иные грузовые операции, связанные с хранением, операции, необходимые для обеспечения сохранности товаров, а также обычные операции по подготовке товаров к перевозке (транспортировке) и продаже, включая дробление партии, формирование отправок, сортировку, упаковку, переупаковку, маркировку, операции по улучшению товарных качеств, использованию (эксплуатации) оборудования, машин и агрегатов, запасных частей к ним в целях совершения операций по переработке товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, а также иных операций, связанных с эксплуатацией и функционированием свободного склада, иными лицами, чем владелец свободного склада
2. Допускается совершение операций иными лицами, отличными от владельца свободного склада, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 294 Кодекса, при условии заключения соответствующих договоров владельца свободного склада на оказание услуг иными лицами.
Такие договоры должны заключаться между владельцем свободного склада и иными лицами на срок, не превышающий одного календарного года.
3. Копия договора, предусмотренного пунктом 2 настоящих Правил, заверенная владельцем свободного склада, представляется органу государственных доходов по его запросу.
4. В целях осуществления операций, установленных подпунктами 1), 2), 3) и 5) пункта 1 статьи 294 Кодекса, доступ иных лиц на территорию свободного склада, являющейся зоной таможенного контроля, производится на основании статьи 404 Кодекса.
Приложение 5
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила выдачи органами государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 294 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок выдачи органом государственных доходов разрешения на вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, и (или) товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада.

2-тарау. Тауарларды әкетуге рұқсат беру тәртібі
2. Еркін қойма кедендік рәсімінің қолданылуын аяқтамай еркін қойма аумағынан тауарларды әкетуге мемлекеттік кірістер органының рұқсатын алу үшін еркін қойманың иесі электронды түрде өтініш береді.
3. Мемлекеттік кірістер органына және декларант болып табылатын тұлғаға байланысты емес мән-жайлар бойынша электронды түрде өтініш беру мүмкіндігі болмаған кезде Өтініш екі данада қағаз түрінде, еркін нысанда мынадай мәліметтерді:
1) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларды қоспағанда, тауарларға арналған декларация нөмірін;
2) тауарлардың атауын;
3) тауарлардың мәртебесін;
4) тауарлардың мөлшерін (көлемін);
5) кедендік құнын;
6) осындай әкетудің себебін;
7) тауарлармен жүргізілетін операцияларды;
8) тауарларды әкету жоспарланған орынды (мекенжайын);
9) тауарларды әкету мерзімін көрсете отырып беріледі.
4. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтініш еркін қойманың басшысы қолымен және мөрімен(ол болған кезде) куәландырады, сондай-ақ мемлекеттік кірістер орғанында тіркелуге және үш жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
5. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтінішті оң қараған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және лауазымы көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, "әкетуге рұқсат беріледі" деген жазбаны жазады.
6. Еркін қойма аумағынан тауарларды әкетуге теріс шешім, мынадай себептер болған:
1) еркін қойма иесінен басқа, өзге тұлға Өтініш берген;
2) Өтініште осы Қағиданың 3-тармағында белгіленген барлық мәліметтер көрсетілмеген;
3) Өтінішке еркін қойманың басшысы қолын қоймаған және (немесе) мөрімен (ол болған кезде)куәландырмаған;
4) дұрыс емес мәліметтер көрсетілген;
5) еркін қойманың қызметі тоқтатылған;
6) еркін қойма тізілімнен шығарылған кезде;
7) Кодекстің 294-бабының 6-тармағында көзделмеген жағдайда қабылданады.
7. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтінішті қарауда теріс шешім қабылданған жағдайда, мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегін, атын және әкесінің атын (ол болған кезде) және лауазымын көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, осындай бас тартудың себебін міндетті түрде көрсетіп, "әкетуге тыйым салынады" деген жазбаны жазады.
Бір данасы декларантқа беріледі. Өтініштің екінші данасы тиісті белгілерімен мемлекеттік кірістер органында сақталады.
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы теріс шешім қабылдағаннан кейін, қойма иесінің өтінішін қарау кезінде бас тарту үшін себеп болған деректерді және (немесе) мәліметтерді түзеткен жағдайда, кез-келген мерзімде қайтадан өтініш беруге рұқсат етіледі.

Глава 2. Порядок выдачи разрешения на вывоз товаров
2. Для получения разрешения органа государственных доходов на вывоз товаров с территории свободного склада без завершения действия таможенной процедуры свободного склада, владелец свободного склада подает заявление в электронном виде.
3. В случае невозможности подачи заявления в электронном виде по независящим от органа государственных доходов и владельца свободного склада обстоятельствам заявление подается на бумажном носителе в двух экземплярах, в произвольной форме с указанием следующих сведений:
1) номер декларации на товары, за исключением товаров, изготовленных (полученных) из товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада;
2) наименование товаров;
3) статус товаров;
4) количество (объем) товаров;
5) таможенная стоимость;
6) причины такого вывоза;
7) операции, производимые с товарами;
8) место, куда планируется вывоз товаров (адрес);
9) срок вывоза товаров.
4. Заявление, поданное на бумажном носителе, заверяется подписью владельца свободного склада и печатью (при его наличии), а также подлежит регистрации в органе государственных доходов и рассмотрению в течение трех рабочих дней.
5. В случае положительного рассмотрения заявления, поданного на бумажном носителе, должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) производится запись: "вывоз разрешен", которая заверяется подписью и личной номерной печатью, с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) и должности.
6. Отрицательное решение на вывоз товаров с территории свободного склада, принимается при наличии следующих причин:
1) заявление подано иным лицом, отличным от владельца свободного склада;
2) в заявлении указаны не все сведения, определенные пунктом 3 настоящих Правил;
3) заявление не подписано руководителем и (или) не заверено печатью (при его наличии) владельца свободного склада;
4) указаны недостоверные сведения;
5) деятельность свободного склада приостановлена;
6) свободный склад исключен из реестра;
7) в случаях, не предусмотренных пунктом 6 статьи 294 Кодекса.
7. В случае принятия отрицательного решения по заявлению, поданному на бумажном носителе, должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) производится запись: "вывоз запрещен", с обязательным отражением причин такого отказа, которая заверяется подписью и личной номерной печатью, с указанием фамилии, имени и отчества (при его наличии) и должности.
Один экземпляр выдается декларанту. Второй экземпляр заявления с соответствующими отметками остается на хранении в органе государственных доходов.
В случае исправления данных и (или) сведений, послуживших причиной для отказа при рассмотрении заявления владельца свободного склада, допускается повторная подача заявления в любой срок после вынесения должностным лицом органа государственных доходов отрицательного решения.

8. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды әкетуге еркін қойма иесінің өтінішінде белгіленген мерзімде рұқсат етіледі.
9. Электронды түрде берілген Өтініш мемлекеттік кірістер органы қолданатын жүйеде тіркеледі және үш жұмыс күні ішінде қаралады.
10. Электронды түрде берілген Өтініш оң қаралған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы мемлекеттік кірістер органының электронды жүйесінде тиісті жолдарды толтырады, қортындысы бойынша Өтініш автоматты түрде декларантқа жолданады.
11. Электронды түрде берілген Өтініш бойынша теріс шешім қабылданған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы мемлекеттік кірістер органының электронды жүйесінде тиісті жолдарды толтырады, қортындысы бойынша Өтініш автоматты түрде декларантқа жолданады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
6-қосымша
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 295-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленген және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларды еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарлардан дайындалған (алынған) тауарларда сәйкестендіруді жүзеге асыру тәртібін айқындайды.
2-тарау. Шетелдік тауарларды сәйкестендіру тәртібі
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде осындай рәсімнің қолданысын аяқтағанға дейін шетелдік тауарларды сәйкестендіру мақсатында декларант осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қағаз немесе электронды түрде, мемлекеттік кірістер органына еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру туралы өтінішті (бұдан әрі – Өтініш) береді.
3. Өтінішті беру кезінде мынадай:

8. Вывоз товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, допускается в сроки, установленные в заявлении владельца свободного склада.
9. Заявление, поданное в электронном виде, фиксируется электронной системой, используемой органами государственных доходов, и рассматривается в течение трех рабочих дней.
10. В случае положительного рассмотрения заявления, поданного в электронном виде, должностным лицом органа государственных доходов в электронной системе органов государственных доходов заполняются соответствующие поля, по итогам рассмотрения заявление автоматически направляется декларанту.
11. В случае отрицательного рассмотрения заявления, поданного в электронном виде, должностным лицом органа государственных доходов в электронной системе органов государственных доходов заполняются соответствующие поля, по итогам рассмотрения заявление автоматически направляется декларанту.
Приложение 6
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила осуществления идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 295 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок осуществления идентификации иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада.
Глава 2. Порядок идентификации иностранных товаров
2. В целях идентификации иностранных товаров в товарах, изготовленных (полученных) из иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, до завершения действий такой процедуры, декларантом в орган государственных доходов подается заявление об идентификации иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, в продуктах переработки (далее – Заявление) в бумажном или электронном виде по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
3. При подаче Заявления указываются следующие сведения:

1) тұлғаның толық атауы, жеке сәйкестендіру нөмірі/бизнес сәйкестендіру нөмірі, мекенжайы, телефоны;
2) тауардың атауы туралы;
3) қайта өңдеу өнімінде пайдаланылған тауарлардың (шикізаттың, материалдардың, құрамдауыштардың) Еуразиялық экономикалық одағының сыртқы экономикалық қызметі Тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) коды туралы;
4) Кодекстің 295-бабының 1-тармағында көрсетілген шетелдік тауарларды сәйкестендіру тәсілі туралы;
5) тауардың (қайта өңдеу өнімінің) толық атауы: түрі, типі, моделі, маркасы, бренд туралы;
6) қайта өңдеу кезінде тауарлармен жасалған операциялардың түрі туралы;
7) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды сәйкестендіруді жүргізетін өзге мәліметтер;
8) Өтініште көрсетілген мәліметтерді растауға арналған құжаттар туралы мәліметтер көрсетіледі.
4. Қайта өңдеу өнімінің әрбір түріне Өтініші жеке-жеке беріледі.
5. Берілген өтініш мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасымен өтініш еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларды сәйкестендіру туралы өтініштерді тіркеу журналында осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қайта өңдеу өнімдерінде дереу тіркеуге жатады.
6. Еркін қойма кедендік рәсімі аяқталған кезде нысаны Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы "кедендік декларацияларды толтыру нұсқаулықтары және кедендік декларациялардың нысандары туралы" № 257 шешімімен бекітілген тауарларға арналған декларацияның 44-бағанында (08999 кодымен) өтінішті тіркеу нөмірі көрсетіледі.
7. Өтініш бойынша декларант жүргізетін тауарларды сәйкестендірудің дұрыстығын кедендік бақылау Кодекстің 47, 51-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
Еркін қойма кедендік рәсімімен
орналастырылған шетелдік
тауарларды еркін қойма
кедендік рәсімімен
орналастырылған шетелдік
тауарлардан дайындалған
(алынған) тауарларда
сәйкестендіруді жүзеге
асыру қағидасына
1-қосымша
нысан
_________________________ не
(мемлекеттік кірістер
органының атауы)
________________________ ден
(өтініш беруші)
БСН________________________
мекен-жайы _________________
телефон ____________________
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған шетелдік тауарларды қайта өңдеу өнімдерінде сәйкестендіру туралы өтініш
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда – ҚР Премьер-Министрінің Бірінші орынбасары – ҚР Қаржы министрінің 25.09.2019 № 1049 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ __________________                               20__ жылғы "___"______
(өтініштің тіркеу нөмірі)                               (өтініш берілген күн)
Сізден еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларды мынадай дайын қайта өңдеу өнімдері бойынша сәйкестендіру жүргізуге рұқсат беруді сұраймын:

1) полное наименование лица, бизнес-идентификационный номер, адрес, телефон;
2) о наименовании товара;
3) о коде Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее - ТН ВЭД ЕАЭС) товаров (сырья, материалов, комплектующих), использованных в продукте переработки;
4) о способах идентификации иностранных товаров, указанных в пункте 1 статьи 295 Кодекса;
5) о полном наименовании товара (продукта переработки): вид, тип, модель, марка, бренд;
6) о видах операций, совершенных с товаром при переработке;
7) иные сведения, по которым проводится идентификация иностранных товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада;
8) о документах для подтверждения сведений, указанных в Заявлении.
4. Заявление подается на каждый вид продукции переработки отдельно.
5. Поданное заявление подлежит незамедлительной регистрации должностным лицом органа государственных доходов в журнале регистрации заявлений об идентификации иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, в продуктах переработки по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
6. При завершении таможенной процедуры свободного склада в графе 44 декларации на товары, форма которой утверждена решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 "Об Инструкциях по заполнению таможенных деклараций и формах таможенных деклараций" (под кодом 08999) указывается регистрационный номер заявления.
7. Таможенный контроль достоверности идентификации товаров, проводимой декларантом по заявлениям, осуществляется в соответствии с главами 47, 51 Кодекса.
Приложение 1
к Правилам осуществления
идентификации иностранных
товаров, помещенных под
таможенную процедуру
свободного склада, в товарах,
изготовленных (полученных) из
иностранных товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободного склада
форма
В __________________________
(наименование органа
государственных доходов)
от _________________________
(заявитель)
БИН________________________
адрес_______________________
телефон ____________________
Заявление об идентификации иностранных товаров, помещенных под
таможенную процедуру свободного склада, в продуктах переработки
Сноска. Приложение 1 в редакции приказа Первого заместителя Премьер-Министра РК – Министра финансов РК от 25.09.2019 № 1049 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
№ _______ "___" ___________ 20__ года
(регистрационный номер заявления) (дата подачи заявления)
Прошу Вас разрешить провести идентификацию иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, по следующим готовым продуктам переработки:

1) тауардың атауы ______________________________________________;
2) ЕАЭО СЭҚ ТН коды (шикізат материалдары, құрамдауыштар)______;
3) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің 295-бабының 1-тармағына сәйкес сәйкестендіру тәсілі;
4) тауардың (қайта өңдеу өнімінің) толық атауы: түрі, типі, моделі, маркасы, бренді туралы _______________________________________________;
5) қайта өңдеу кезінде тауарлармен жасалған операция түрлері ________;
6) еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларды сәйкестендіру бойынша өзге де мәліметтер ____________________________________________________________________;
7) таңдалған сәйкестендіру тәсілі бойынша қайта өңдеу өнімінде шетелдік тауарларды сәйкестендіруді растайтын құжаттар тізбесі ____________________________________________________________________;
Осымен жоғарыда көрсетілген мәліметтер мен деректердің дұрыстығын растаймын.
__________________________________________             ___________________
Өтініш берушінің уәкілетті тұлғасының тегі, аты,                   Қолы
әкесінің аты (ол болған кезде)
_________________________________________                  ___________________
Тегі, аты,әкесінің аты (ол болған кезде)                   Мемлекеттік кірістер органы
қолы мөр орны
Ескерту: аббревиатуралардың толық жазылуы:
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЕАЭО – Еуразиялық экономикалық одақ;
СЭҚ ТН – сыртқы экономикалық қызметтің тауар номенклатурасы.
Еркін қойма кедендік рәсімімен
орналастырылған шетелдік
тауарларды еркін қойма
кедендік рәсімімен
орналастырылған шетелдік
тауарлардан дайындалған
(алынған) тауарларда
сәйкестендіруді жүзеге асыру
қағидасына
2-қосымша
нысан
Қайта өңдеу өнімдерінде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылатын (орналастырылған) шетелдік тауарларды сәйкестендіру туралы өтініштерді тіркеу журналы
р/с
Тіркеу нөмірі
Өтініш беруші
БСН
Тауардың (қайта өңдеу өнімінің) атауы
Сәйкестендіру тәсілі
Ескертпе
Ескертпе. * Журнал тігіледі, нөмірленеді, мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен бекітіледі және мемлекеттік кірістер органы мөрінің таңбасымен куәландырылады. Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Журналды нөмірлеу бір санынан басталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
7-қосымша
нысан
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен* жою № _____АКТ
"___"______________20___жылы
(жасалған күні)
________________________________________________________________________________
(тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою орны)
_______________________________________________________________құрылған Комиссия Мемлекеттік кірістер органы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) 20___ж. "____"______№ _____ бұйрығының негізінде құрамында: ______________________________
Мемлекеттік кірістер органның лауазымды адамы___________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы, қолы, жеке нөмірлі мөрі көрсетіледі)
Еркін қойма кедендік рәсімін мәлімдеген тұлға:________________________________________
________________________________________________________________________________
(қолы, жұмыс орны, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
_____________________________________________________________________қатысуымен
(жою кезінде қатысқан өзге тұлғалардың, оның ішінде тауардың иесінің
________________________________________________________________________________
(қолы, жұмыс орны, лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жойылған тауарлардың атауы, өлшем бірлігіндегі олардың мөлшері:
р/с№
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ
ТН коды
Әрбір тауардың (негізгі және қосымша өлшем бірлігіндегі) мөлшері
тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою тәсілі:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою барасында
______________________________________________________________________ жүргізілді;
(фотоға түсіру және бейне жазба)
Өзге мәліметтер:
Қалдықтардың болуы және мөлшері:________________________________________________;
(қалдықтардың сипаттамасы)
Әр тауар бойынша көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе жоюдан кейін қалдықтарды одан әрі пайдалану мүмкіндігі туралы мәліметтер:
_______________________________________________________________________________;
өзге мәліметтер:__________________________________________________________________
Осы акт 3 данада жасалды.
Комиссия мүшелері:

1) наименование товара __________________________________________;
2) код ТН ВЭД ЕАЭС (сырья материалов, комплектующих) __________;
3) способ идентификации согласно пункту 1 статьи 295 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан";
4) о полном наименовании товара (продукта переработки): вид, тип, модель, марка, бренд ____________________________________________;
5) вид операций, совершенных с товаром при переработке ____________;
6) иные сведения, по которым проводится идентификация иностранных товаров, помещенных (помещаемых) под таможенную процедуру свободного склада ______________________________________________________________;
7) перечень документов, подтверждающих идентификацию иностранных товаров в продукте переработки по выбранному способу идентификации;
Настоящим подтверждаю достоверность вышеуказанных сведений и данных.
___________________________________________________ ______________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   Подпись
уполномоченного лица заявителя
__________________________________________________________ _____________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)                   Подпись
место печати орган государственных доходов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ЕАЭС – Евразийский экономический союз;
ТН ВЭД – товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности.
Приложение 2
к Правилам осуществления
идентификации иностранных
товаров, помещенных под
таможенную процедуру
свободного склада, в товарах,
изготовленных (полученных) из
иностранных товаров,
помещенных под таможенную
процедуру свободного склада
форма
Журнал регистрации заявлений об идентификации иностранных товаров, помещаемых (помещенных) под таможенную процедуру свободного склада, в продуктах переработки*
№ п/п
Регистрационный номер
Заявитель
БИН
Наименование товара (продукта переработки)
Способ идентификации
Примечание
Примечание.* Журнал прошивается, пронумеровывается, скрепляется подписью
руководителя органа государственных доходов, либо лица его замещающего и заверяется
оттиском печати органа государственных доходов. С первого января каждого последующего
года нумерация журнала начинается с единицы.
Приложение 7
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
форма
АКТ захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров* № _____
"___"______________20___ года
(дата составления)
________________________________________________________________________________
(место захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров)
Комиссия, созданная _____________________________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) руководителя органа государственных доходов на
основании приказа от "____"______20__ года № _____ в составе:_______
Должностное лицо органа государственных доходов:__________________________________
________________________________________________________________________________
указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии), должность, подпись, личная
номерная печать)
Лицо, заявившее таможенную процедуру свободного склада:
________________________________________________________________________________
(подпись, место работы, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)
в присутствии __________________________________________________________________
(подпись, место работы, должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии) иных
присутствующих лиц, в том числе владельца товара, участвующих при уничтожении)
наименования захороненных, обезвреженных, утилизированных или уничтоженных
иным способом товаров, их количество в единицах измерения:
№ п/н
Наименование товара
Код ТН ВЭД ЕАЭС
Количество (в основной и дополнительной единицах измерения) каждого товара
способ захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом
товаров:_________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
В ходе захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом
товаров проводилась _____________________________________________________________;
(фотосъемка и видеозапись)
Иные сведения: наличие и количество отходов: ________________________________;
(описание отходов)
Сведения о возможности их дальнейшего использования отходов после захоронения,
обезвреживания, утилизации или уничтожения по каждому товару:
_______________________________________________________________________________;
иные сведения: __________________________________________________________________
Настоящий акт составлен в 3 экземплярах.
Члены комиссии:

1. ___________________________________________________________________ ___________
2. ___________________________________________________________________ ___________
3. ___________________________________________________________________ ___________
(комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде), лауазымы) (қолы)
Акттің екінші данасын қолға алдым
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________________
(қолы)                  (күні)
Акттің үшінші данасын қолға алдым
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде) ______________________________________________
(декларанттың қолы)            (күні)
Ескертпе*: тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою акті барлық комиссия мүшелері жіне қатысқан тұлғалардың қолдарымен куәландырылып, үш данада рәсімделеді: бірінші дана кеден органында сақталады; екінші дана қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның аумақтық бөлімшесіне беріледі; үшінші дана декларантта қалады.
Еркін қойма кеден рәсімімен орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актілерін тіркеу журналының нысаны, тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актіне қосымшада берілген.
Тауарларды көму,
залалсыздандыру, кәдеге жарату
немесе өзге де тәсілмен
жою актіне
Қосымша
Нысан
Еркін қойма кеден рәсімімен орналастырылған тауарларды көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою актілерін тіркеу журналы*
Тіркеу №
Алдыңғы құжат (тауарға декларацияның)
Көму, залалсыздандыру, кәдеге жарату немесе өзге де тәсілмен жою тәсілі
Тауардың атауы
Саны
Килограммдағы салмағы
Құны
Тауар мәртебесі
Ескерту
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Ескертпе. * Журнал тігіледі, нөмірленеді, мемлекеттік кірістер органы басшысының не оны алмастыратын адамның қолымен бекітіледі және мемлекеттік кірістер органы мөрінің таңбасымен куәландырылады. Әрбір келесі жылдың бірінші қаңтарынан бастап Журналды нөмірлеу бір санынан басталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
8-қосымша
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер

1. ________________________________________________________
2. _______________________________________________________________________
3. _______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии) должности членов комиссии) (подпись)
Второй экземпляр акта получил на руки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________;
(подпись) (дата)
Третий экземпляр акта получил на руки
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) ____________________________________;
(подпись декларанта) (дата)
Примечание.* Акт захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным
способом товаров заверяется подписями всех членов комиссии и присутствовавших лиц,
оформляется в трех экземплярах: первый экземпляр хранится в таможенном органе; второй
экземпляр передается территориальному подразделению уполномоченного органа в области
охраны окружающей среды; третий экземпляр остается у декларанта.
Форма журнала регистрации актов захоронения, обезвреживания, утилизации или
уничтожения иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного
склада, приведена в приложении к акту захоронения, обезвреживания, утилизации или
уничтожения иным способом товаров.
Приложение
к акту захоронения,
обезвреживания, утилизации
или уничтожения иным
способом товаров
форма
Журнал регистрации актов захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада*
Регистрационный №
Предшествующий
документ (декларации на товары)
Способ захоронения, обезвреживания, утилизации или уничтожения иным способом
Наименование товара
Количество
Вес в
килограммах
Стоимость
Статус товара
Примечание
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Примечание.* Журнал прошивается, пронумеровывается, скрепляется подписью
руководителя органа государственных доходов, либо лица его замещающего и заверяется
оттиском печати органа государственных доходов. С первого января каждого последующего
года нумерация журнала начинается с единицы
Приложение 8
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила признания органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае
Глава 1. Общие положения

1. Осы Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 296-бабының 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау тәртібі
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды авариялар немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалу немесе тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалу фактісін мемлекеттік кірістер органдарымен тану, және осындай жағдайда еркін қойма кедендік рәсімін қолдануын аяқтау осы Қағидалардың 3-тармағымен көзделген, өтініш пен мәліметтерді ұсынғаннан кейін жүзеге асырылады.
3. Авариялар салдарларынан немесе еңсерілмейтін күш әсерінен жойылған және (немесе) қайтарымсыз жоғалған не тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалған тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы тауарларды өзге кедендік рәсіммен орналастырмай, мынадай шарттар сақталған кезде:
тауарларды жою және (немесе) қайтарымсыз жоғалту фактісін растайтын уәкілетті органның құжатын және (немесе) сарапшының қортындысын қоса бере отырып, көрсетілген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру жүргізілген мемлекеттік кірістер органдарына еркін қойма иесінің жазбаша өтініші негізінде;
тасымалдаудың (тасудың) және (немесе) сақтаудың қалыпты жағдайлары кезінде табиғи кему нәтижесінде қайтарымсыз жоғалғаны туралы құжаттарды (технологиялық процес) қоса бере отырып, көрсетілген кедендік рәсіммен тауарларды орналастыру жүргізілген мемлекеттік кірістер органдарына еркін қойма иесінің жазбаша өтініші негізінде аяқталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
9-қосымша
Еркін қойма аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұстау және пайдалану өндірістік процесін қамтамасыз ету тауарларды дайындау (алу) процесінде қайтарымсыз жоғалған, тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдем ететін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды (өндірістік шығын) толық немесе ішінара шығындау (пайдалану), сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін салу мақсатында еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары

1. Настоящие Правила признания органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 2) пункта 7 статьи 296 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок признания органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае.
Глава 2. Порядок признания органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае
2. Признание органами государственных доходов факта уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратной утраты в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения, а также завершения действия таможенной процедуры свободного склада в таком случае, производится после представления заявления и сведений, предусмотренных пунктом 3 настоящих Правил.
3. Действие таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, уничтоженных и (или) безвозвратно утраченных вследствие аварии или действия непреодолимой силы либо безвозвратно утрачены в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения завершается без помещения товаров под иные таможенные процедуры, при соблюдении следующих условий:
на основании письменного заявления владельца свободного склада в орган государственного дохода, в котором производилось помещение товаров под указанную таможенную процедуру, с приложением документа уполномоченного органа и (или) заключения эксперта, подтверждающих факт уничтожения и (или) безвозвратной утраты товаров;
на основании письменного заявления владельца свободного склада в орган государственного дохода, в котором производилось помещение товаров под указанную таможенную процедуру, с приложением документов (технологический процесс) о безвозвратной утрате в результате естественной убыли при нормальных условиях перевозки (транспортировки) и (или) хранения.
Приложение 9
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случае полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін қойма аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұстау және пайдалану өндірістік процесін қамтамасыз ету тауарларды дайындау (алу) процесінде қайтарымсыз жоғалған, тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдем ететін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды (өндірістік шығын) толық немесе ішінара шығындау (пайдалану), сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін салу мақсатында еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 296-бабы 7-тармағының 2) тармақшасына сәйкес әзірленген және еркін қойма аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұстау және пайдалану өндірістік процесін қамтамасыз ету тауарларды дайындау (алу) процесінде қайтарымсыз жоғалған, тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдем ететін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды (өндірістік шығын) толық немесе ішінара шығындау (пайдалану), сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін салу мақсатында еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін айқындайды.
2-тарау. Еркін қойма аумағында қолданылатын жабдықтарды, машиналар мен агрегаттарды ұстау және пайдалану өндірістік процесін қамтамасыз ету тауарларды дайындау (алу) процесінде қайтарымсыз жоғалған, тауарларды дайындауға (алуға) қатысатын немесе жәрдем ететін еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларды (өндірістік шығын) толық немесе ішінара шығындау (пайдалану), сондай-ақ жылжымайтын мүлік объектілерін салу мақсатында еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібі
2. Осы Қағидалармен бекітілген еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау мақсатында еркін қойманың иесі тауарлар бірлігіне (партиясына немесе белгілі мөлшеріне) жұмсалған тауарлардың және жұмсалатын тауарлардың мөлшерін көрсете отырып, технологиялық және өзге құжаттамаларды (технологиялық схеманы) қоса бере отырып өтініш береді.
3. Еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауға мемлекеттік кірістер органының рұқсатын алу үшін еркін қойманың иесі еркін нысанда, екі данада мынадай мәліметтерді:
1) тауарларға арналған декларация нөмірі;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 3) пункта 7 статьи 296 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада в случае полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости.
Глава 2. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада полного или частичного расходования (потребления) товаров (производственные потери), помещенных под таможенную процедуру свободного склада, участвующих или содействующих изготовлению (получению) товаров, безвозвратно утраченных в процессе изготовления (получения) товара, обеспечения производственных процессов, содержания и эксплуатации оборудования, машин и агрегатов, используемых на территории свободного склада, а также в целях строительства объектов недвижимости
2. В целях завершения действий таможенной процедуры свободного склада, установленных настоящими Правилами, владелец свободного склада подает заявление, с приложением технологической и иной документации (технологической схемы), с отражением количества израсходованных товаров, и количества расходуемых товаров на единицу (партию или определенное количество) товаров.
3. Для получения разрешения органа государственных доходов на завершение действия таможенной процедуры свободного склада владелец свободного склада, подает заявление в бумажном виде в двух экземплярах, в произвольной форме с указанием следующих сведений:
1) номер декларации на товары;

2) тауарлардың атауы;
3) тауарлардың мәртебесі;
4) тауарлардың мөлшері (көлемі);
5) кедендік құны;
6) тауарларды толық немесе ішінара жұмсау (тұтыну) жүргізілген операциялар;
7) тауарларды толық немесе ішінара жұмсау (тұтыну) нормасын көрсете отырып қағаз тасымалдағышында өтініш береді.
4. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтініш еркін қойма басшының қолы қойымен және иесінің мөрімен куәландырылады, сондай-ақ мемлекеттік кірістер орғанында тіркелуге және оны тіркеуден кейін келесі күннен бес жұмыс күні ішінде қаралуға жатады.
5. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтінішті оң қараған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегі, аты және әкесінің аты (ол болған кезде) және мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасының лауазымын көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, "№__ ТД бойынша еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы аяқталды" деген жазбаны жазады.
6. Еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау бойынша теріс шешім қабылдау, мынадай себептер бойынша:
1) еркін қойма иесінен басқа, өзге тұлға Өтініш берген;
2) Өтініште осы Қағидалардың 3-тармағында белгіленген барлық мәліметтер көрсетілмеген;
3) Өтінішке декларант қолын қоймаған және (немесе) мөрімен куәландырмаған;
4) дұрыс емес мәліметтер анықталған кезде жүзеге асырылады.
7. Қағаз тасымалдағышында берілген Өтінішті қарауда теріс шешім қабылданған жағдайда мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы Өтініштің оң жақ бетінің төменгі бөлігіне (немесе артқы жағына) тегін, атын және әкесінің атыні (ол болған кезде) және лауазымын көрсете отырып, қолын қойып және жеке нөмірлі мөрімен куәландыра отырып, осындай бас тартудың себебін міндетті түрде көрсетіп "еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтауда бас тартылды" деген жазбаны жазады.
Мемлекеттік кірістер органының лауазымды тұлғасы теріс шешім қабылдағаннан кейін, қойма иесінің өтінішін қарау кезінде бас тарту үшін себеп болған деректерді және (немесе) мәліметтерді түзеткен жағдайда, кез-келген мерзімде қайтадан өтініш беруге рұқсат етіледі.
8. Бір данасы декларантқа ұсынылады. Өтініштің екінші данасы тиісті белгілерімен мемлекеттік кірістер органында сақталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
10-қосымша
Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшінеркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты, еркін қойма жұмыс істеуін тоқтатқан кезде кедендік рәсіммен осындай тауарларды орналастырмай, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары

2) наименование товаров;
3) статус товаров;
4) количество (объем) товаров;
5) таможенная стоимость;
6) операции, при которых произошло полное или частичное расходование (потребление) товаров;
7) нормы полного или частичного расходования (потребления) товаров.
4. Заявление, поданное на бумажном носителе, заверяется подписью руководителя и печатью владельца свободного склада, а также подлежит регистрации в органе государственных доходов и рассмотрению в течение пяти рабочих дней со следующего дня его регистрации.
5. В случае положительного рассмотрения заявления, поданного на бумажном носителе должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) производится запись: "действие таможенной процедуры свободного склада, по ДТ № ___ завершено", которое заверяется подписью и личной номерной печатью, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и должности уполномоченного должностного лица органа государственных доходов.
6. Принятие отрицательного решения по завершению таможенной процедуры свободного склада осуществляется по причинам:
1) заявление подано иным лицом, отличным от владельца свободного склада;
2) в заявлении указаны не все сведения, определенные пунктом 3 настоящих Правил;
3) заявление не подписано и (или) не заверено печатью декларанта;
4) выявлены недостоверные сведения.
7. В случае принятия отрицательного решения по заявлению, поданного на бумажном носителе, должностным лицом органа государственных доходов на лицевой стороне заявления, в нижней части (или оборотной стороне) производится запись: "отказано в завершении таможенной процедуры свободного склада", с обязательным указанием причин такого отказа, которое заверяется подписью и личной номерной печатью, с указанием фамилии, имени, отчества (при его наличии) и должности уполномоченного должностного лица органа государственных доходов.
В случае исправления данных и (или) сведений, послуживших причиной для отказа при рассмотрении заявления владельца свободного склада, допускается повторная подача заявления в любой срок после вынесения должностным лицом органа государственных доходов отрицательного решения.
8. Один экземпляр выдается декларанту. Второй экземпляр заявления с соответствующими отметками остается на хранении в органе государственных доходов.
Приложение 10
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, без помещения указанных товаров под таможенные процедуры, при прекращении функционирования свободного склада

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты, кедендік рәсіммен осындай тауарларды орналастырмай, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 296-бабының 8-тармағына сәйкес әзірленген және еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты, кедендік рәсіммен осындай тауарларды орналастырмай, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін анықтайды.
2-тарау. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын рәсіммен осындай тауарларды орналастырмай, еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібі
2. Еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған және пайдалануға енгізілген және еркін қойма иелері қолданатын жабдықтар болып табылатын тауарларға немесе еркін қойма аумағында жылжымайтын объектілерді құру үшін еркін қойма иелері қолданған және осындай жылжымайтын объектілердің құрамдас бөлігі болып табылатын тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау осындай тауарларды кедендік рәсіммен орналастырмай жүргізіледі.
3. Салынған объектіні пайдалануға қабылдау туралы мемлекеттік қабылдау комиссиясы қол қойған пайдалануға беру актісі және (немесе) кәсіпорынның теңгерімінде тұрған жабдықтар туралы бухгалтерлік анықтама болып табылады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің м.а. 30.01.2020 № 80 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
11-қосымша
Еркін қойма иесі таратылған кезде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила завершения таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, без помещения указанных товаров под таможенные процедуры (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 8 статьи 296 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют Правила завершения таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, без помещения указанных товаров под таможенные процедуры.
Глава 2. Порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, без помещения указанных товаров под таможенные процедуры, при прекращении функционирования свободного склада
2. Завершение действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада и являющихся оборудованием, введенным в эксплуатацию и используемым владельцем свободного склада, или товарами, использованными владельцем свободного склада для создания объектов недвижимости на территории свободного склада и являющимися составной частью таких объектов недвижимости, производится без помещения таких товаров под таможенные процедуры.
3. Основанием такого завершения является подписанный акт ввода в эксплуатацию государственной приемочной комиссии о приемке построенного объекта в эксплуатацию и (или) бухгалтерская справка об оборудовании, числящемся на балансе предприятия.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 30.01.2020 № 80 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 11
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада

1. Осы Еркін қойма иесі таратылған кезде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау қағидалары "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 296-бабының 10-тармағына сәйкес әзірленген және еркін қойма иесі таратылған кезде еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысын аяқтау тәртібін анықтайды.
2. Еркін қойма иесі таратылған кезде еркін қойма кедендік рәсімімен орналастырылған тауарларға қатысты еркін қойма кедендік рәсімінің қолданысы, транзит кедендік рәсімін қоспағанда, Кодекстің 207-бабында көзделген кедендік рәсімімен орналастырумен аяқталады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 16 наурыздағы
№ 382 бұйрығына
12-қосымша
Еркін қойма аумағында, осындай аумаққа тұлғалардың кіру тәртібін анықтауды қоса, өткізу-бақылау режимін қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Еркін қойма аумағында, осындай аумаққа тұлғалардың кіру тәртібін анықтауды қоса, өткізу-бақылау режимін қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 516-бабы 5-тармағына сәйкес әзірленген және еркін қойма аумағында, осындай аумаққа тұлғалардың кіру тәртібін анықтауды қоса, өткізу-бақылау режимін қамтамасыз ету тәртібін анықтайды.
2-тарау. Еркін қойма аумағында өткізу-бақылау режимін қамтамасыз ету тәртібі
2. Осы Қағида шегінде кедендік бақылау мақсаттары үшін өткізу-бақылау пункті (бұдан әрі – ӨБП) еркін қойма аумағында және (немесе) оның шегінен тыс орналасқан (орналасқан) және еркін қойма аумағына қатысты өткізу-бақылау пункті (пункттері) түсініледі.
3. Еркін қойма иесі ӨБП өзі анықтайды.
4. ӨБП шлагбаумдармен (қақпалармен) және (немесе) тауарлар мен көлік құралдарының қозғалысын тұйықтау құрылғылармен жабдықталуы мүмкін.
3-тарау. Еркін қойма аумағына адамдардың кіру тәртібі
5. Еркін қойма аумағына тұлғалардың кіруі қамтамасыз етіледі:
1) кедендік бақылау аймағында қызметін жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының тиісті бақылаушы органдарының лауазымды тұлғалары үшін қызметтік куәлігін көрсеткен кезде, тұрақты рұқсатнама бойынша;
2) құқық қорғау немесе арнайы органдардың лауазымды тұлғалары үшін қаулы бойынша;
3) лауазымдық міндеттері аталған тұлғалардың еркін қойма аумағында тікелей болуымен байланысты, және де лауазымдық міндеттері еркін қойма аумағы арқылы өтумен тікелей байланысты, еркін қойма аумағында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар үшін еркін қойманың иесінің рұқсатнамасы бойынша;

1. Настоящие Правила завершения действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 10 статьи 296 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок завершения действия таможенной процедуры свободного склада при ликвидации владельца свободного склада.
2. При ликвидации владельца свободного склада действия таможенной процедуры свободного склада в отношении товаров, помещенных под таможенную процедуру свободного склада, завершаются помещением под таможенные процедуры, предусмотренные статьей 207 Кодекса, за исключением таможенной процедуры таможенного транзита.
Приложение 12
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 16 марта 2018 года № 382
Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 5 статьи 516 Кодекса Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс) и определяют порядок обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободного склада, включая определение порядка доступа лиц на такую территорию.
Глава 2. Порядок обеспечения контрольно-пропускного режима на территории свободного склада
2. Под контрольно-пропускным пунктом (далее – КПП) в рамках настоящих Правил для целей таможенного контроля понимается контрольно-пропускной пункт (пункты), расположенный (расположенные) на территории свободного склада и (или) за его пределами и относящийся (относящиеся) к территории свободного склада.
3. Владелец свободного склада самостоятельно определяет КПП.
4. КПП может быть оборудовано шлагбаумами (воротами) и (или) устройствами, блокирующими движение товаров и транспортных средств.
Глава 3. Порядок доступа лиц на территорию свободного склада
5. Доступ лиц на территорию свободного склада осуществляется:
1) по постоянным пропускам для должностных лиц соответствующих контролирующих органов Республики Казахстан, осуществляющих деятельность в зонах таможенного контроля, при предъявлении служебного удостоверения;
2) по постановлениям для должностных лиц правоохранительных или специальных органов;
3) по пропуску владельца свободного склада для лиц, осуществляющих деятельность на территории свободного склада, у которых выполнение должностных обязанностей связано с непосредственным нахождением указанных лиц на территории свободного склада, а также для лиц, выполнение должностных обязанностей которых связано с непосредственным прохождением через территорию свободного склада.

4) лауазымдық міндеттерін орындау мақсатында, еркін қойма аумағына қысқа уақытқа осы тұлғалардың келуімен байланысты, еркін қойма аумағында қызметін жүзеге асыратын тұлғалар үшін еркін қойманың иесінің уақытша рұқсатнамасы бойынша;
5) өзінің функционалдық міндеттерін жүзеге асыру кезінде мемлекеттік кірістер органдарының лауазымды тұлғалары үшін қызметтік куәлік бойынша жүзеге асырылады.
6. Еркін қойманың иесі мемлекеттік кірістер органына еркін қойма аумағына оларды кіргізуге осы Қағидаға қосымшаға сәйкес нысан бойынша өзінің штатындағы қызметшілердің тізімін жолдайды.
7. Еркін қойма аумағына кіру үшін жеке тұлғалардың, осы тұлғалардың еркін қойма аумағында болуымен тікелей байланысты бір реттік немесе қысқа уақыт болуы үшін уақытша рұқсатнама еркін қойма иесімен ресімделеді.
Сұрау салу бойынша берілген уақытша рұқсатнама жөніндегі ақпарат мемлекеттік кірістер органына жолданады.
8. Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларда, еркін қойма аумағында адамның өмірін құтқаруды және денсаулығын сақтауды жүзеге асыру, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше оқиғаларды және олардың салдарын жою үшін медициналық қызмет және өзге қызмет қызметшілерін кіргізу рұқсатнаманы ресімдемей жүзеге асырылады.
Еркін қойма аумағында,
осындай аумаққа тұлғалардың
кіру тәртібін анықтауды қоса,
өткізу-бақылау режимін
қамтамасыз ету қағидасына
Қосымша
нысан
Еркін қойма штатындағы жұмысшылар тізімі
________________________________________                  "___" _______ 201__ жылы
Еркін қойма иесінің атауы
р/с №
Еркін қойма аумағында қызметін жүзеге асыратын тұлғаның штатындағы жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)
Жеке басын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
Жеке тұлғаның жұмысқа қабылданғанын куәландыратын құжаттың нөмірі мен күні
Өзге де мәліметтер
Тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде)__________________________ ____________________
(басшының қолы)

4) по временным пропускам владельца свободного склада для лиц, осуществляющих деятельность на территории свободного склада, с целью выполнения должностных обязанностей, связанных с кратковременным пребыванием указанных лиц на территории свободного склада;
5) по служебным удостоверениям для должностных лиц органов государственных доходов при осуществлении своих функциональных обязанностей.
6. Владелец свободного склада направляет в орган государственных доходов список работников, находящихся в его штате, по их допуску на территорию свободного склада по форме согласно приложению к настоящим Правилам.
7. Временный пропуск для доступа на территорию свободного склада оформляется владельцем свободного склада для разового или кратковременного пребывания физических лиц, непосредственно связанных с нахождением этих лиц на территории свободного склада.
Информация по выданным временным пропускам по запросу направляется в орган государственных доходов.
8. В случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан, пропуск работников медицинских служб и иных служб для осуществления спасения жизни и сохранения здоровья лиц, а также ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера и их последствий на территории свободного склада, осуществляется без оформления пропусков.
Приложение
к Правилам обеспечения
контрольно-пропускного
режима на территории
свободного склада, включая
определение порядка доступа
лиц на такую территорию
форма
Список работников, находящихся в штате свободного склада
________________________________________                   "___" _______ 20__ года
Наименование владельца свободного склада
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) физического лица, находящегося в штате лица, осуществляющего деятельность на территории свободного склада
Номер и дата документа, удостоверяющего личность
Номер и дата документа, свидетельствующего о приеме на работу физического лица
Иные сведения
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _____________       ______________
(подпись руководителя)