"Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2018 жылғы 19 наурыздағы № 115 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 30 наурызда № 16696 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз
"Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру туралы" 2015 жылғы 16 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңы 11-бабының 1) тармақшасына және 31-бабы 2-тармағының екінші бөлігіне сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін және Аударымдар және (немесе) жарналар бойынша берешекті өндіріп алу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2017 жылғы 30 маусымдағы № 478 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 15361 болып тіркелген, 2017 жылғы 3 тамызда Қазақстан Республикасының Эталондық бақылау банкінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерін бекіту туралы";
1-тармақтың 2) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару қағидалары мен мерзімдерінде:
6-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген адамдар;";
8-тармақтың 1) тармақшасы алып тасталсын;
15-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
16-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Жұмыс беруші жұмыскерлердің аударымдарын және (немесе) жарналарын есептеуді (ұстап қалуды) ай сайын жүзеге асырады.
Қорға төлеуге жататын жұмыс берушілердің аударымдары Заңның 27-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Қорға төлеуге жататын жұмыскерлердің, азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кіріс алатын жеке тұлғалардың қорға төлеуге жататын жарналары Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі.
Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) үшін Заңның 29-бабына сәйкес айқындалған табыстар қабылданады.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Қорға төлеуге жататын міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруға мемлекеттің жарналары Заңның 26-бабының 2-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады). Бұл ретте мемлекет жарналарының мөлшері жыл сайын республикалық бюджет туралы заңға сәйкес тиісті қаржы жылына белгіленеді.

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов и Правил взыскания задолженности по отчислениям и (или) взносам"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 19 марта 2018 года № 115. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 марта 2018 года № 16696.
В соответствии c подпунктом 1) статьи 11 и частью второй пункта 2 статьи 31 Закона Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года "Об обязательном социальном медицинском страховании" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 30 июня 2017 года № 478 "Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов и Правил взыскания задолженности по отчислениям и (или) взносам" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 15361, опубликованный 3 августа 2017 года в Эталонном контрольном банке нормативных правовых актов Республики Казахстан) следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил и сроков исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов";
подпункт 2) пункта 1 приказа исключить;
в Правилах и сроках исчисления (удержания) и перечисления отчислений и (или) взносов, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"1) лица, указанные в пункте 7 настоящих Правил;";
подпункт 1) пункта 8 исключить;
часть третью пункта 15 исключить;
пункт 16 изложить в следующей редакции:
"Исчисление (удержание) отчислений и (или) взносов работников осуществляются работодателем ежемесячно.
Отчисления работодателей, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 27 Закона.
Взносы работников, физических лиц, получающих доходы по договорам гражданско-правового характера, подлежащие уплате в фонд, исчисляются в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона.
Для исчисления (удержания) отчислений и (или) взносов принимаются доходы, определяемые в соответствии со статьей 29 Закона.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Взносы государства на обязательное социальное медицинское страхование, подлежащие уплате в фонд, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 2 статьи 26 Закона. При этом размер взносов государства ежегодно устанавливается на соответствующий финансовый год в соответствии с законом о республиканском бюджете.

Мемлекеттің жарналарын есептеу объектісі Заңның 26-бабының 3-тармағына сәйкес айқындалады";
18-тармақ алып тасталсын;
20-тармақта:
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық-құқықтық сипаттағы шарттар бойынша кірістер алатын жеке тұлғаның жарналары осы Қағидалардың 22-тармағында айқындалған, жарналар төленбейтін кірістерді қоспағанда, осы шарттар бойынша есептелген барлық кірістерден Заңның 28-бабының 1-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).";
төртінші бөлік алып тасталсын;
21-тармақтың бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Қазақстан Республикасынан тыс шығып кеткен азаматтардың, сондай-ақ басқа төлеушілердің, оның ішінде Қазақстан Республикасының
салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған жекеше нотариустардың, жеке сот орындаушыларының, адвокаттардың, кәсіби медиаторлардың және Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салықтық есептілікті ұсынуды тоқтата тұрған немесе әрекетсіз деп танылған дара кәсіпкерлердің жарналары Заңның 28-бабының 4-тармағына сәйкес есептеледі (ұстап қалады).";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22.Қорға аударымдар және (немесе) жарналар Заңның 29-бабының 4-тармағына сәйкес төлемдер мен табыстардан ұсталмайды.";
27-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"27. Есептелген (ұстап қалған) аударымдарды және (немесе) жарналарды:
1) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген адамдардан басқа), жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар мен кәсіби медиаторлар – кіріс төленген айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
2) дара кәсіпкерлер мен заңды тұлғалар (осы тармақтың 3) тармақшасында адамдардан тұлғалардан басқа), жекеше нотариустар, жеке сот орындаушылары, адвокаттар мен кәсіби медиаторлар өз пайдасына – есепті мерзімнен кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
3) патенттің негізінде арнаулы салық режимін қолданатын дара кәсіпкерлер – патент құнын төлеу үшін Салық кодексінің 685-тармағында көзделген мерзімде;
4) Қазақстан Республикасынан тыс шығып кеткен азаматтар, сондай-ақ өзге төлеушілер – есепті айдан кейінгі айдың 25-ші күнінен кешіктірмей;
5) мемлекет – Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 82-бабымен айқындалған тәртіппен, ай сайын ағымдағы айдың алғашқы бес жұмыс күні ішінде аударады.";
28-тармақ алып тасталсын;
37-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Объект исчисления взносов государства определяется в соответствии с пунктом 3 статьи 26 Закона.";
пункт 18 исключить;
в пункте 20:
часть вторую изложить в следующей редакции:
"Взносы физического лица, получающего доходы по договорам гражданско-правового характера, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона, от всех начисленных доходов по данным договорам, за исключением доходов, с которых не уплачиваются взносы, определенных пунктом 22 настоящих Правил.";
часть четвертую исключить;
часть первую пункта 21 изложить в следующей редакции:
"21. Взносы граждан, выехавших за пределы Республики Казахстан, а также иных плательщиков, в том числе приостановивших представление налоговой отчетности в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, частных нотариусов, частных судебных исполнителей, адвокатов, профессиональных медиаторов и приостановивших представление налоговой отчетности или признанных бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан индивидуальных предпринимателей, исчисляются (удерживаются) в соответствии с пунктом 4 статьи 28 Закона.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. Отчисления и (или) взносы в фонд не удерживаются с выплат и доходов, в соответствии с пунктом 4 статьи 29 Закона.";
пункт 27 изложить в следующей редакции:
"27. Начисленные (удержанные) отчисления и (или) взносы перечисляются:
1) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпунктах 2) и 3) настоящего пункта), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами и профессиональными медиаторами – не позднее 25 числа месяца, следующего за месяцем выплаты доходов;
2) индивидуальными предпринимателями и юридическими лицами (кроме лиц, указанных в подпункте 3) настоящего пункта), частными нотариусами, частными судебными исполнителями, адвокатами и профессиональными медиаторами в свою пользу – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;
3) индивидуальными предпринимателями, применяющими специальный налоговый режим на основе патента, – в срок, предусмотренный статьей 685 Налогового кодекса, для уплаты стоимости патента;
4) гражданами, выехавшими за пределы Республики Казахстан, а также иными плательщиками – не позднее 25 числа месяца, следующего за отчетным;
5) государством – ежемесячно в течение первых пяти рабочих дней текущего месяца в порядке, определяемом статьей 82 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года.";
пункт 28 исключить;
пункт 37 изложить в следующей редакции:

"37. Мемлекеттік корпорация жеке сәйкестендіру нөмірлерінің базасында аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеуді жүзеге асырады және мемлекеттік кіріс органдарымен аударымдардың және (немесе) жарналардың түсімдерін салыстыруды жүргізеді, аударымдар және (немесе) жарналар төленген жеке тұлғалардың дерекқорын және Заңмен айқындалған өзге де функцияларды актуалдандырады.";
38-тармақтың екінші бөлігінің 3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) Заңның 26-бабы 1-тармағының 1), 2), 5), 7), 11), 12) және 13) тармақшаларында көрсетілген аударымдарды төлеуден босатылған тұлғалардан қайтаруды жүзеге асырады.";
39-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Аударымдарды және (немесе) жарналарды есептеу (ұстап қалу) және аудару мынадай тәртіппен тиындарды дөңгелектеуді ескере отырып, теңгеде жүргізіледі:
50 тиынға дейінгі сома 0 теңгеге дейін дөңгелектенеді;
50 тиыннан жоғары сома 1 теңгеге дейін дөңгелектенеді.";
40-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
"40.Төлеушінің артық (қате) төлеген аударымдарының және (немесе) жарналарының сомаларын, төлеушінің немесе банктің Қорға аударылған уақтылы және (немесе) толық төлемегені үшін аударымдардың және (немесе) жарналардың өсімпұлын қайтару үшін Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша артық (қате) төлеген аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды қайтаруға өтініш береді, оған мыналар қоса беріледі:
1) жарналарды пайдасына жасаған жеке тұлғаның арызы;
2) төлем құжатының немесе аударымдардың және (немесе) жарналардың төленгені туралы құжаттың көшірмесі қоса беріледі.
Аударымдар және (немесе) жарналар, өсімпұл жүргiзiлген жеке тұлғалар тiзiмдерiнде қате жіберілген жағдайда, өтiнiшке осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша растау-анықтама қоса беріледi.
Мiндеттi аударымдарды және (немесе) жарналарды қолма-қол ақшамен төлеудi жүзеге асыратын төлеушiлер растау-анықтамаға құжатының көшірмесін немесе аударымдардың және (немесе) жарналардың төленгені туралы төлем құжатының қоса береді.
Мемлекеттік корпорация өтінім түскен күннен бастап операциялық бес күн iшiнде аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың есептелу фактісiн тексередi, өтiнiш осы төлем бойынша барлық деректемелердiң растамасын қоса бере отырып, осы тармақтың бірінші бөліміне сәйкес құжаттар қорға жіберіледі.
Салық кодексінің 336-бабында көрсетілген тұлғалар салықтық есепті беруді тоқтата тұруы туралы, Қазақстан Республикасының Салық заңнамасына сәйкес жеке кәсіпкерлердің іс-әрекетсіздігін тану туралы мәліметтер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кіріс комитетінің ресми сайтында орналастырылған. Жоғарыда көрсетілген мәліметтер күнделікті негізде жаңартылып отырады.
Қор төлеушінің артық (қате) есептелген аударымдары мен жарналарының және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтару туралы өтінішін қарау нәтижелері бойынша мынадай шешімдер қабылдайды:
артық (қате) есептелген аударымдар мен жарналар және (немесе) өсімпұлдың сомаларын төлеушіге қайтаруы туралы;
мынаны негіздемелер бойынша төлеушінің өтінішін қабылдаудан бас тарту туралы:

"37. Государственная корпорация осуществляет учет отчислений и взносов на базе индивидуальных идентификационных номеров и производит сверку поступлений отчислений и (или) взносов с органами государственных доходов, актуализирует базу данных физических лиц, за которых уплачены отчисления и (или) взносы, и иные функции, определенные Законом.";
подпункт 3) части второй пункта 38 изложить в следующей редакции:
"3) за лиц, освобожденных от уплаты отчислений, указанных в подпункте 1), 2), 5), 7), 11), 12) и 13) пункта 1 статьи 26 Закона.";
пункт 39 изложить в следующей редакции:
"Исчисление (удержание) и перечисление отчислений и (или) взносов производятся в тенге с учетом округления тиынов в следующем порядке:
сумма до 50 тиын округляется до 0 тенге;
сумма от 50 тиын округляется до 1 тенге.";
пункт 40 изложить в новой редакции:
"40. Для возврата ошибочно уплаченных плательщиком сумм отчислений и (или) взносов, пени за несвоевременную и (или) неполную уплату отчислений и (или) взносов, переведенных в фонд, плательщиком или банком в Государственную корпорацию подается заявление на возврат ошибочно уплаченных отчислений и (или) взносов, и (или) пени по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам, к которому прилагаются:
1) заявление физического лица, в пользу которого произведены взносы;
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов.
В случае допущения ошибок в списках физических лиц, за которых производились отчисления и (или) взносы и (или) пени, к заявлению прилагается справка-подтверждение по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
Плательщики, осуществляющие уплату отчислений и (или) взносов, наличными деньгами, вместо справки-подтверждения прилагают копию платежного документа либо документа, подтверждающего уплату отчислений и (или) взносов.
Государственной корпорацией в течение пяти операционных дней со дня поступления заявления проверяется факт зачисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, заявление направляется в фонд с приложением подтверждения всех реквизитов по данному платежу, документов в соответствии с частью первой настоящего пункта.
Сведения о приостановлении представления налоговой отчетности лицами, указанными в статье 336 Налогового кодекса, о признании индивидуальных предпринимателей бездействующими в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан, размещены на официальном сайте Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан. Обновление вышеуказанных сведений производится на ежедневной основе.
По результатам рассмотрения заявления плательщика о возврате излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и взносов и (или) пени фонд принимает следующие решения:
о возврате плательщику излишне (ошибочно) зачисленных сумм отчислений и взносов и (или) пени;
об отказе в принятии заявления плательщика по следующим основаниям:

1) төлеушінің қайтаруға талап еткен сомасы қорға медициналық қызметті тұтынушының пайдасына аударылған сомаға сәйкес келмейді;
2) төлеушінің өтінішінде оның реквизиттері (БСН, ЖСН), төлемнің реквизиттері (нөмірі және/немесе күні және/немесе төлем тапсырмасының сомасы) дұрыс көрсетілмеген (немесе көрсетілмеген), медициналық қызметті тұтынушы деректерінің (реквизиттерінің) өзгергенін, төлемнің қорға жіберілгенін растайтын құжаттардың салынбауы немесе растайтын құжаттардың оқуға келмейтін көшірмелерінің салынуы;
3) төлеушінің өтініш үлгісі осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес келмейді;
4) төлеушінің өтінішінде кері қайтарудың дұрыс емес себебі көрсетілген (бір себептен аса таңдалуы);
5) төлеушінің өтінішінде бірінші басшының немесе уәкілетті тұлғаның қолының жоқтығы;
6) осы тармақтың екінші абзацына сәйкес құжаттарды толық ұсынбау.
Қор өтiнiштерді өңдегеннен кейiн MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және кейiннен оларды төлеушiге аудару үшiн қорға төлеушінің өтініші түскен күннен бастап операциялық он күннің iшiнде ақшаны Мемлекеттік корпорацияның банктік шотына аударуды жүзеге асырады. Қайтаруға жатпайтын сомалар бойынша, қор себебін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияға бас тарту туралы ақпаратты бередi.
Қор тiзiлiмiнiң негiзiнде Мемлекеттік корпорация MT-102 форматындағы төлем тапсырмасын қалыптастырады және артық (қате) есептелген аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын операциялық үш күн iшiнде төлеушiге аударады.
Төлеушi әлеуметтік аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың сомаларын қайтарудан бас тарту себебi туралы ақпаратты Мемлекеттік корпорация арқылы алады.
Мемлекеттік корпорация артық (қате) төленген сомалар қайтарылғаннан кейiн қорды осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жүргізілген қайтарым туралы хабардар етедi.
Мемлекеттік корпорация мен Қордың арасында айына бiр рет аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың аударылуын, сондай-ақ қордан аударымдардың және (немесе) жарналардың және (немесе) өсімпұлдың қайтарылуын салыстырып тексеру жүргiзіледi.";
1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыруды үйлестіру департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күннің ішінде мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмесін баспа және электрондық түрде Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

1) сумма, требуемая плательщиком для возврата, не соответствует сумме, перечисленной в фонд в пользу потребителя медицинских услуг;
2) в заявлении плательщика неверно указаны (либо не указаны) реквизиты плательщика (БИН, ИИН), реквизиты платежа (номер и/или дата и/или сумма платежного поручения), не приложены документы, подтверждающие изменения данных (реквизитов) потребителя медицинских услуг, отправку платежа в фонд либо приложены нечитабельные копии подтверждающих документов;
3) форма заявления плательщика не соответствует приложению 1 к настоящим Правилам;
4) в заявлении плательщика указана некорректная причина возврата (выбор более одной причины);
5) в заявлении плательщика отсутствует подпись первого руководителя или уполномоченного лица;
6) неполного предоставления документов в соответствии с абзацем вторым настоящего пункта.
Фонд после обработки заявлений формирует платежное поручение формата МТ-102 и осуществляет перечисление денег в течение семи операционных дней со дня поступления заявления плательщика в фонд на банковский счет Государственной корпорации для последующего перечисления их плательщику. По суммам, не подлежащим возврату, фонд передает в Государственную корпорацию информацию об отказе с указанием причины.
На основании реестра фонда Государственная корпорация формирует платежное поручение в формате МТ-102 и перечисляет плательщику сумму излишне (ошибочно) уплаченных отчислений и (или) взносов, и (или) пени в течение трех операционных дней.
Плательщик получает информацию о причине отказа на возврат сумм отчислений и (или) взносов, и (или) пени через Государственную корпорацию.
Государственная корпорация после возврата излишне (ошибочно) уплаченных сумм уведомляет фонд о произведенном возврате по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
Между Государственной корпорацией и фондом один раз в месяц производится сверка перечисления отчислений и (или) взносов, и (или) пени, а также возвратов отчислений и (или) взносов, и (или) пени из фонда.";
приложение 1 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
приложение 2 к указанному приказу исключить.
2. Департаменту координации обязательного социального медицинского страхования Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күннің ішінде оның көшірмесін мерзімдік баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министрі Л.М. Ақтаеваға жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2019 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының үшінші, төртінші және бесінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрі
Е. Біртанов
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________________ Д. Абаев
2018 жылғы "___" ________________
КЕЛІСІЛГЕН
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
_______________________ Б.Сұлтанов
2018 жылғы "___" _________________
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
2018 жылғы 19 наурыздағы
№ 115 бұйрығына
қосымша
Аударымдарды және
(немесе) жарналарды есептеу
(ұстап қалу) және аудару
қағидалары мен мерзімдеріне
1-қосымша
Нысан
"Әлеуметтiк медициналық
сақтандыру қоры"
коммерциялық емес
акционерлік компаниясының
(бұдан әрі – КЕАҚ)
Басқармасының төрағасына_________
__________________________
________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған
жағдайда) көрсетілсін)
Өтiнiш
________________________________________________________________________________
(аударымдарды және (немесе) жарналарды және (немесе) өсімпұлды төлеушiнiң немесе
төлеушi банктің, банк операцияларының жекелеген түрлерiн жүзеге асыратын ұйымның атауы)
үшін ___________________________________________________________________________
_______________ №__ төлем тапсырмаларымен қате аударылған аударымдардың және
(немесе) жарнаның және (немесе) өсімпұлдың артық (қате) сомаларын
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________ атына
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда), жеке сәйкестендiру нөмiрі көрсету)
қайтаруды сұраймын, референс, жалпы сомасы _____________, қайтару сомасы
_______________________________________________________________________________
Кейiнгі төлемдермен түзету мынадай себепке байланысты мүмкін емес
(қажеттісін белгілеу керек):

3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течении десяти рабочих дней после дня государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра здравоохранения Республики Казахстан Актаеву Л.М.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев третьего, четвертого и пятого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2019 года.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
Е. Биртанов
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
__________________ Д. Абаев
"___" ______________ 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
_________________Б. Султанов
"___" ______________ 2018 года
Приложение
к приказу Министра
здравоохранения
Республики Казахстан
от 19 марта 2018 года № 115
Приложение 1
к Правилам и срокам исчисления
(удержания) и перечисления
отчислений и (или) взносов
Форма
Председателю Правления
некоммерческого акционерного
общества (далее – НАО)
"Фонд социального
медицинского страхования"
_____________________________
(указать фамилию, имя, отчество
(при его наличии))
Заявление
от _______________________________________________________________________
(наименование плательщика отчислений и (или) (взносов), и (или) пени, или банком,
организацией, осуществляющей отдельные виды банковских операций плательщика)
Прошу произвести возврат суммы излишне (ошибочных) отчислений и (или) взносов
и (или) пени за ___________________________________________________________________
(указать фамилию, имя, отчество (при его наличии),
_______________________________________________________________________________,
индивидуальный идентификационный номер)
перечисленных платежным поручением от "__" _______20__г. № ___, референс, общая
сумма ________________, сумма возврата __________________________.
Корректировка последующими платежами невозможна по причине
(нужное отметить):

1) қате аударылған;
2) жұмыскерге артық есептелген;
3) төлемді тағайындау коды дұрыс көрсетілмеген;
4) МТ-102 төлем тапсырмасы форматында қате жіберілген;
5) төлеушінің деректемелері дұрыс көрсетілмеген;
6) төлеушi немесе банк екi немесе одан да көп рет аударылған.
Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргiзудi сұраймыз:
________________________________________________________________________________
(төлеушінің толық деректерi, банктік деректемелер көрсетiлсiн)
Қосымшалар:
1) жарналарды пайдасына жүргізген жеке тұлғаның арызы;
2) аударымдардың және (немесе) жарналардың төленгені туралы төлем құжатының көшірмесі.
Өзін-өзі жұмыспен қамтыған адам өтініш берген жағдайда – жеке кәсіпкер ретінде мемлекеттік тіркеу туралы куәліктің көшірмесі.
Басшы __________________________/______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Бас бухгалтер ____________________/______________________
(тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)/қолы)
Мөрдің орны (болған жағдайда)
Ескертпе: өтініш бланкіде толтырылып, мөртаңбамен расталады (факсимильді қолтаңбаға жол берілмейді).

1) ошибочно перечислены;
2) излишне начислены на работников;
3) неверно указан код назначения платежа;
4) в формате платежного поручения МТ 102 допущены ошибки;
5) неверно указаны реквизиты плательщика;
6) плательщиком или банком два или более раз перечислены.
Возврат просим произвести по следующим реквизитам:
________________________________________________________________________________
(указать полные данные плательщика, банковские реквизиты)
Приложение:
1) заявление физического лица, в пользу которого произведены взносы;
2) копия платежного документа либо документа, подтверждающего уплату
отчислений и (или) взносов.
В случае подачи заявления самостоятельно занятым лицом, - копия свидетельства о
государственной регистрации в качестве индивидуального предпринимателя.
Руководитель ___________________________/______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Главный бухгалтер ______________________/_______________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии) /подпись)
Место печати (при наличии)
Примечание: заявление заполняется на бланке и заверяется печатью
(факсимильная подпись не допускается).