"Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 15 наурыздағы № 203 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 9 сәуірде № 16728 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2024 жылғы 21 ақпандағы № 151 бұйрығымен.
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 21.02.2024 № 151 (алғашқы ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарын есептеудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 16 қарашадағы № 925 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12432 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 30 желтоқсанда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
бұйрықтың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің еңбек сіңірген жылдарын жеңілдік жағдайларында есептеудің кейбір мәселелері туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы бір ай қызметі бір жарым ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы мен Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары ұшқыштар құрамының олардағы бір ай қызметі бір жарым ай қызметі жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын лауазымдар тізбесі бекітілсін;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұлан әскери қызметшілерінің және ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы қызметі жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрықпен бекітілген ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы мен ішкі істер органдары ұшқыштар құрамының олардағы қызметі жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын лауазымдар тізбесінде:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы мен Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары ұшқыштар құрамының олардағы бір ай қызметі бір жарым ай қызметі жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын лауазымдар тізбесі".

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет для назначения пенсий на льготных условиях военнослужащим внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудникам органов внутренних дел"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 15 марта 2018 года № 203. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 апреля 2018 года № 16728. Утратил силу приказом Министра внутренних дел Республики Казахстан от 21 февраля 2024 года № 151.
Сноска. Утратил силу приказом Министра внутренних дел РК от 21.02.2024 № 151 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 16 ноября 2015 года № 925 "О некоторых вопросах исчисления выслуги лет для назначения пенсий на льготных условиях военнослужащим внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудникам органов внутренних дел" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12432, опубликован 30 декабря 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок приказа изложить в следующей редакции:
"О некоторых вопросах исчисления выслуги лет службы военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан на льготных условиях для назначения пенсионных выплат за выслугу лет";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые:
1) перечень подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) перечень должностей летного состава внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца согласно приложению 2 к настоящему приказу.";
перечень подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, утвержденный указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
в перечне должностей летного состава внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях, утвержденного указанным приказом:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Перечень должностей летного состава внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца".

2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф.Жақсылықов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қағаз бен электронды түрде қазақ және орыс тіліндегі көшірлемелерін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтiк құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкiне қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргiзу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты мемлекеттік тіркегеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспа басылымдарында ресми жариялауға жолдауды;
4) ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің бірінші орынбасары полиция полковнигі Ж.Қ. Сүлейменовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі полиция
генерал-полковнигі Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 15 наурыздағы
№ 203 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2015 жылғы 16 қарашадағы
№ 925 бұйрығына
1-қосымша
Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің және Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары қызметкерлерінің олардағы бір ай қызметі бір жарым ай жеңілдік жағдайларында еңбек сіңірген жылдары үшін зейнетақы төлемдерін тағайындау үшін еңбек сіңірген жылдарына есептелуге жататын бөліністер мен лауазымдар тізбесі
1. Арнайы мақсаттағы бөліністерде:
1) Ішкі әскерлер, Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы әскери қызметшілерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай лауазымдардағы қызметі:
бөлім (жасақ) командирі;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары - штаб бастығы;
бөлім (жасақ) командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (арнайы даярлық жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің техника және қару-жарақ жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техника және қару-жарақ жөніндегі);
офицер-байланысшы;
офицер (байланысшы);
қару-жарақ және жару ісі жөніндегі офицер;
офицер (қару-жарақ және жару ісі жөніндегі);
жауынгерлік машиналар мен автотехниканы пайдалану жөніндегі офицер;
офицер-барлаушы;
офицер (барлаушы);
офицер-шабуылшы;
офицер (шабуылшы);
офицер-пулеметші;
офицер (пулеметші);
офицер-гранататқыш;
офицер (гранатаатқыш);
офицер-мерген;
офицер (мерген);
офицер-сапер;
офицер (сапер);
қару-жарақ жөніндегі офицер;
старшина;
старшина-аға техник;
фельдшер;
маман (фельдшер);
арнайы мақсаттағы топтың командирі;
арнайы ерекше мақсаттағы топтың командирі;
топ командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
барлау бөлімінің бастығы;
жауынгерлік қамтамасыз ету бөлімінің бастығы;
арнайы ерекше мақсаттағы бөлімнің бастығы;
рота командирі;
рота командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
рота командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
взвод командирі;
взвод командирінің орынбасары - арнайы даярлық жөніндегі аға нұсқаушы;
арнайы даярлық жөніндегі аға нұсқаушы;
аға нұсқаушы-барлаушы-шабуылшы;
нұсқаушы-барлаушы-шабуылшы;
аға нұсқаушы-шабуылшы;
аға нұсқаушы-барлаушы;
аға нұсқаушы-гранатаатқыш;
нұсқаушы-гранататқыштың көмекшісі;
аға нұсқаушы-мерген;
аға нұсқаушы-жүргізуші;
аға нұсқаушы-броньдытранспортер жүргізушісі;
броньдытранспортер жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы;
жүргізу жөніндегі аға нұсқаушы;
взвод нұсқаушысы;
іздестіру иттері қызметінің нұсқаушысы;
нұсқаушы-сапер;
нұсқаушы-пулемет дәлдеушісі;
аға техник-жүргізуші-барлау шолғынын қадағалау аспабының операторы;
аға барлаушы;
барлаушы-мерген;
барлаушы-атқыш;
барлаушы-броньдытранспортер пулеметінің дәлдеушісі;
тау даярлығы жөніндегі аға нұсқаушы (жетекші маман);
барлаушы-гранатаатқыш;
барлаушы-оқтаушы;
бөлім (жасақ) командирінің техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары;
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (техникалық және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі);
бөлім (жасақ) командирінің орынбасары (тыл жөніндегі);
топ командирінің орынбасары;
нұсқаушы;
топ командирі;
барлау тобының командирі;
бөлім бастығы;
офицер;
офицер-нұсқаушы;
офицер (нұсқаушы);
офицер-байланыс бастығы;
офицер (байланыс бастығы);
офицер-психолог;
офицер-сүңгуір;
офицер (сүңгуір);
офицер-заңгер;
офицер- броньдытранспортер пулеметінің дәлдеушісі;
офицер (броньдытранспортер пулеметінің дәлдеушісі);
офицер - дәрігер маман;
офицер (дәрігер маман);
офицер (дәрігер);
аға офицер;
бөлімнің аға офицері;
аға барлаушы-шабуылшы;
аға барлаушы-гранатаатқыш;
аға барлаушы-пулеметші;
аға барлаушы-фельдшер;
аға барлаушы-мерген;
аға барлаушы-сапер;
аға барлаушы-байланысшы;
аға барлаушы- сүңгуір;
аға техник-жүргізуші;
қайта қаруландыру және жару ісі жөніндегі офицер;
жауынгерлік машиналарды және автомобиль техникасын пайдалану жөніндегі офицер;
шабуыл бөлімінің бастығы;
аға нұсқаушы-аға мерген;
нұсқаушы-жүргізуші;
нұсқаушы-броньдытранспортер жүргізушісі;
аға техник-жүргізуші-химик-дозиметрист;
аға техник-жүргізуші-байланысшы;
аға нұсқаушы-барлаушы-пулемет дәлдеушісі;
орталық бастығының орынбасары;
орталық бастығы;
бөлім бастығы – орталық бастығы;
орталықтың бөлім бастығы;
орталық бастығының техника, қару-жарақ және материалдық қамтамасыз ету жөніндегі орынбасары-аға офицер;
штаб бастығының орынбасары-барлау бастығы;
қызмет бастығы (қаржы, заң, кадр, тыл және техникалық қызметтерді қоспағанда);
медициналық пункттің бастығы;
байланыс бастығы;
топ бастығы;
бөлім бастығы (машина командирі);
офицер (топ бастығы);
офицер (жауынгерлік жүзгіш);
офицер (кинолог);
бөлімше командирі;
аға маман (аға нұсқаушы);
маман (техник);
аға маман (нұсқаушы);
аға маман (аға барлаушы);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (санитарлық нұсқаушы);
бөлімше бастығы (топ бастығы);
топ командирі – барлау бастығы;
оқу ротасының командирі;
оқу взводының командирі;
барлау бастығы;
оқу ротасы командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
оқу ротасы командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
штаб бастығының орынбасары;
бөлімше бастығы;
бөлімше офицері;
взвод командирінің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
топ бастығының орынбасары;
жүргізу жөніндегі нұсқаушы;
жүргізу жөніндегі нұсқаушы - жүргізуші;
аға маман (қойма бастығы);
аға маман (аға техник);
аға маман (аға сүңгуір);
аға маман (аға парашютшы);
аға маман (аға парашют жинаушы);
аға маман (аға санитарлық нұсқаушы);
маман (сүңгуір);
маман (барлаушы);
маман (парашютші);
маман (парашют жинаушы);
аға нұсқаушы;
аға нұсқаушы – броньдытранспортер пулеметінің дәлдеушісі;
батальон сержанты-жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
жасақ сержанты;
рота, батарея сержанты – жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
орталық сержанты – жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
топ сержанты - жауынгерлік және дене шынықтыру даярлығы жөніндегі нұсқаушы;
байланыс торабының сержанты;
топ (парашюттік даярлық орталығы) бастығы;
бөлімше бастығы (барлау тобы командирінің орынбасары);
бөлімше бастығы (топ командирі);
барлаушы-пулеметші;
бөлімше бастығы (радиоторап бастығы);
бөлімше бастығы (шеберхана бастығы).

2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя министра внутренних дел Республики Казахстан полковника полиции Сулейменова Ж.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 15 марта 2018 года № 203
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 16 ноября 2015 года № 925
Перечень подразделений и должностей военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан и сотрудников органов внутренних дел Республики Казахстан, служба в которых подлежит зачету в выслугу лет для назначения пенсионных выплат за выслугу лет на льготных условиях один месяц службы за полтора месяца
1. В подразделениях специального назначения:
1) служба военнослужащих внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
командир части (отряда);
начальник штаба-заместитель командира части (отряда);
заместитель командира части (отряда) по воспитательной и социально-правовой работе;
заместитель командира части (отряда) (по воспитательной и социально-правовой работе);
заместитель командира части (отряда) по специальной подготовке;
заместитель командира части (отряда) (по специальной подготовке);
заместитель командира части (отряда) по технике и вооружению;
заместитель командира части (отряда) (по технике и вооружению);
офицер-связист;
офицер (связист);
офицер по вооружению и подрывному делу;
офицер (по вооружению и подрывному делу);
офицер по эксплуатации боевых машин и автотехники;
офицер-разведчик;
офицер (разведчик);
офицер-штурмовик;
офицер (штурмовик);
офицер-пулеметчик;
офицер (пулеметчик);
офицер-гранатометчик;
офицер (гранатометчик);
офицер-снайпер;
офицер (снайпер);
офицер-сапер;
офицер (сапер);
офицер по вооружению;
старшина;
старшина-старший техник;
фельдшер;
специалист (фельдшер);
командир группы специального назначения;
командир группы специального особого назначения;
заместитель командира группы по специальной подготовке;
начальник отдела специального назначения;
начальник отдела разведки;
начальник отдела боевого обеспечения;
начальник отдела специального особого назначения;
командир роты;
заместитель командира роты по специальной подготовке;
заместитель командира роты по воспитательной и социально-правовой работе;
командир взвода;
старший инструктор по специальной подготовке-заместитель командира взвода;
старший инструктор по специальной подготовке;
старший инструктор-разведчик-штурмовик;
инструктор-разведчик-штурмовик;
старший инструктор-штурмовик;
старший инструктор-разведчик;
старший инструктор-гранатометчик;
инструктор-помощник гранатометчика;
старший инструктор-снайпер;
старший инструктор-водитель;
старший инструктор-водитель бронетранспортера;
старший инструктор по вождению бронетранспортера;
старший инструктор по вождению;
инструктор взвода;
инструктор службы розыскных собак;
инструктор-сапер;
инструктор-наводчик пулемета;
старший техник-водитель-оператор прибора слежения разведывательного дозора;
старший разведчик;
разведчик-снайпер;
разведчик-стрелок;
разведчик-наводчик пулемета бронетранспортера;
старший инструктор по горной подготовке (ведущий специалист);
разведчик-гранатометчик;
разведчик-заряжающий;
заместитель командира части (отряда) по технике, вооружению и материальному обеспечению;
заместитель командира части (отряда) (по технике, вооружению и материальному обеспечению);
заместитель командира части (отряда) (по техническому и материальному обеспечению);
заместитель командира части (отряда) (по тылу);
заместитель командира группы;
инструктор;
командир группы;
командир разведывательной группы;
начальник отдела;
офицер;
офицер-инструктор;
офицер (инструктор);
офицер-начальник связи;
офицер (начальник связи);
офицер-психолог;
офицер-водолаз;
офицер (водолаз);
офицер-юрист;
офицер-наводчик пулемета бронетранспортера;
офицер (наводчик пулемета бронетранспортера);
офицер-врач специалист;
офицер (врач специалист);
офицер (врач);
старший офицер;
старший офицер отдела;
старший разведчик-штурмовик;
старший разведчик-гранатометчик;
старший разведчик-пулеметчик;
старший разведчик-фельдшер;
старший разведчик-снайпер;
старший разведчик-сапер;
старший разведчик-связист;
старший разведчик-водолаз;
старший техник-водитель;
офицер по перевооружению и подрывному делу;
офицер по эксплуатации боевых машин и автомобильной техники;
начальник штурмового отдела;
старший инструктор-старший снайпер;
инструктор-водитель;
инструктор-водитель бронетранспортера;
старший техник-водитель-химик-дозиметрист;
старший техник-водитель-связист;
старший инструктор-разведчик-наводчик пулемета;
заместитель начальника центра;
начальник центра;
начальник отдела - начальник центра;
начальник отдела центра;
старший офицер-заместитель начальника центра по технике, вооружению и материальному обеспечению;
заместитель начальника штаба - начальник разведки;
начальник службы (за исключением финансовой, юридической, кадровой, тыловой и технической службы);
начальник медицинского пункта;
начальник связи;
начальник группы;
начальник отдела (командир машины);
офицер (начальник группы);
офицер (боевой пловец);
офицер (кинолог);
командир отделения;
старший специалист (старший инструктор);
специалист (техник);
старший специалист (инструктор);
старший специалист (старший разведчик);
старший специалист (старший водитель);
специалист (санитарный инструктор);
начальник подразделения (начальник группы);
командир группы-начальник разведки;
командир учебной роты;
командир учебного взвода;
начальник разведки;
заместитель командира учебной роты по воспитательной и социально-правовой работе;
заместитель командира учебной роты по специальной подготовке;
заместитель начальника штаба;
начальник отделения;
офицер отделения;
заместитель командира взвода по специальной подготовке;
заместитель начальника группы;
инструктор по вождению;
инструктор по вождению-водитель;
старший специалист (начальник склада);
старший специалист (старший техник);
старший специалист (старший водолаз);
старший специалист (старший парашютист);
старший специалист (старший укладчик парашютов);
старший специалист (старший санитарный инструктор);
специалист (водолаз);
специалист (разведчик);
специалист (парашютист);
специалист (укладчик парашютов);
старший инструктор;
старший разведчик-наводчик пулемета бронетранспортера;
сержант батальона-инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант отряда;
сержант роты, батареи-инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант центра-инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант группы-инструктор по боевой и физической подготовке;
сержант узла связи;
начальник группы (центра парашютной подготовки);
начальник подразделения (заместитель командира разведывательной группы);
начальник подразделения (командир группы);
разведчик-пулеметчик;
начальник подразделения (начальник радиоузла);
начальник подразделения (начальник мастерской);

2) Ішкі әскерлердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының орталығы әскери қызметшілерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мына лауазымдардағы қызметі:
Ішкі әскерлер арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының бастығы;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерді жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығы бастығының орынбасары - бөлім бастығы;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының бөлім бастығы;
Ішкі әскерлердің арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының аға офицері;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерді жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының аға офицері;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының аға офицері;
Ішкі әскерлер арнайы мақсаттағы бөліністерінің қызметтік-жауынгерлік қызметін ұйымдастыру орталығының офицері;
Ішкі әскерлер комитеті арнайы мақсаттағы бөліністерін жауынгерлік және әдістемелік даярлау орталығының офицері;
"Бүркіт" арнайы мақсаттағы бөліністері орталығының офицері.
3) Қазақстан Республикасының ішкі істер органдары "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап мынадай лауазымдардағы қызметі:
жасақ командирі;
командирдің жедел жұмыс жөніндегі бірінші орынбасары;
командирдің арнайы даярлық жөніндегі орынбасары;
жасақ командирінің орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлім бастығының орынбасары;
арнайы мақсаттағы бөлімнің бөлімше бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің бастығы;
арнайы мақсаттағы жауынгерлік даярлық бөлімінің бастығы;
арнайы мақсаттағы бөлімшенің бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімі бастығының орынбасары;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің бөлімше бастығы;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің аға нұсқаушысы;
автоброньдытанк қызметінің аға технигі;
жауынгерлік және арнайы даярлық бөлімінің нұсқаушысы;
мерген;
шабуылшы;
шабуылшы-мерген;
шабуылшы-атқыш;
шабуылшы-жарғыш;
мерген-шабуылшы;
атқыш-шабуылшы;
жарғыш-шабуылшы;
аға инспектор-жарғыш;
инспектор-жарғыш;
жару технигі;
полицей-жүргізуші;
жүргізуші-қызметкер.
4) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 2000 жылғы 28 наурыздан 2006 жылғы 1 маусым аралығында мынадай лауазымдардағы қызметі:
штаб бастығы;
атыс даярлығы және қару-жарақ жөніндегі, дене шынықтыру жөніндегі, байланыс құралдары және арнайы техника жөніндегі, штабтың аға инспекторы;
байланыс құралдары және арнайы техника жөніндегі, атыс даярлығы және қару-жарақ жөніндегі инспектор;
автоброньдытанк қызметінің бастығы;
арттехқару-жарақ бастығы, медициналық қызметтің бастығы.

2) служба военнослужащих Центра внутренних войск, Национальной гвардии Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
начальник Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
начальник Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
начальник Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
заместитель начальника Центра подразделений специального назначения "Бүркіт" - начальник отдела;
начальник отдела Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
старший офицер Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
старший офицер Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
старший офицер Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
офицер Центра организации служебно-боевой деятельности подразделений специального назначения внутренних войск;
офицер Центра боевой и методической подготовки подразделений специального назначения Комитета внутренних войск;
офицер Центра подразделений специального назначения "Бүркіт";
3) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 января 1991 года на должностях:
командир отряда;
первый заместитель командира по оперативной работе;
заместитель командира по специальной подготовке;
заместитель командира отряда;
начальник отдела специального назначения;
заместитель начальника отдела специального назначения;
начальник отделения отдела специального назначения;
начальник отдела боевой и специальной подготовки;
начальник отдела боевой подготовки специального назначения;
начальник отделения специального назначения;
заместитель начальника отдела боевой и специальной подготовки;
начальник отделения отдела боевой и специальной подготовки;
старший инструктор отдела боевой и специальной подготовки;
старший техник автобронетанковой службы;
инструктор отдела боевой и специальной подготовки;
снайпер;
штурмовик;
штурмовик-снайпер;
штурмовик-стрелок;
штурмовик-подрывник;
снайпер-штурмовик;
стрелок-штурмовик;
подрывник штурмовик;
старший инспектор подрывник;
инспектор подрывник;
взрывотехник;
полицейский-водитель;
водитель-сотрудник;
4) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 28 марта 2000 года по 1 июня 2006 года на должностях:
начальник штаба;
старший инспектор: по огневой подготовке и вооружению, по физической подготовке, по средствам связи и специальной техники, штаба;
инспектор: по средствам связи и специальной технике, по огневой подготовке и вооружению;
начальник автобронетанковой службы;
начальник арттехвооружения, начальник медицинской службы;

5) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің - 2006 жылғы 1 маусымнан бастап 2012 жылғы 31 желтоқсан аралығында мынадай лауазымдардағы қызметі:
жедел басқару бөлімінің бастығы;
жедел басқару бөлімі бастығының орынбасары;
жедел басқару бөлімінің аға инспекторы;
аға инспектор - кезекші;
кезекшінің көмекшісі;
тылдық қамтамасыз ету бөлімінің бастығы;
тылдық қамтамасыз ету бөлімі бастығының орынбасары, ол арттехқару-жарақ және киім-кешекпен қамтамасыз ету бастығы;
арттехқару-жарақ қоймасының меңгерушісі;
автоброньдытанк қызметінің бастығы;
автоброньдытанк қызметінің аға инспекторы;
медициналық қызметтің бастығы.
6) Қазақстан Республикасы ішкі істер органдарының "Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағы қызметкерлерінің қызметі - 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап, штабтардың, кадр (жауынгерлік, арнайы және кәсіби даярлықтан басқа), құқықтық, қаржы, тылдық (автокөліктік және қару-жарақ жөніндегі бөліністерден басқа), медициналық, құжаттамалық қамтамасыз ету, мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда;
7) арнайы мақсаттағы ("Сұңқар" арнайы мақсаттағы жасағын қоспағанда), жедел ден қою, ерекше мақсаттағы бөліністер (милиция, полиция жасағы), "Арлан" арнайы мақсаттағы бөліністері, жылдам қимылдайтын арнайы жасақтар (мамандандырылған күзет қызметі бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда) қызметкерлерінің қызметі - 1991 жылғы 1 қаңтардан бастап, штабтардың, кадр (жауынгерлік, арнайы және кәсіби даярлықтан басқа), құқықтық, қаржы, тылдық (автокөліктік және қару-жарақ жөніндегі бөліністерден басқа), медициналық, құжаттамалық қамтамасыз ету, мемлекеттік тіл және ақпарат бөліністерінің лауазымдарын қоспағанда.
2. Республикасы Ұлттық ұланының сотталғандарды және күзетпен ұсталатын адамдарды айдауылмен алып жүруді жүзеге асыратын бөліністерде - 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап:
1) атқыштар батальонында (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
2) атқыштар ротасында (айдауылмен алып жүру жөніндегі):
рота командирі;
рота командирінің тәрбие және әлеуметтік-құқықтық жұмыстар жөніндегі орынбасары;
взвод командирі;
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (қарауыл бастығының көмекшісі);
взвод сержанты –жауынгерлік даярлық жөніндегі нұсқаушы;
бөлімше командирі;
аға сарбаз (аға атқыш);
сарбаз (атқыш);
аға маман (аға жүргізуші);
маман (жүргізуші);
бөлініс бастығы (қарауыл бастығы);
аға маман (аға нұсқаушы);
аға маман (нұсқаушы);

5) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 июня 2006 года по 31 декабря 2012 года на должностях:
начальник отдела оперативного управления;
заместитель начальника отдела оперативного управления;
старший инспектор отдела оперативного управления;
старший инспектор-дежурный;
помощник дежурного;
начальник отдела тылового обеспечения;
заместитель начальника отдела тылового обеспечения, он же начальник арттехвооружения и вещевого обеспечения;
заведующий складом арттехвооружения;
начальник автобронетанковой службы;
старший инспектор автобронетанковой службы;
начальник медицинской службы;
6) служба сотрудников отряда специального назначения "Сункар" органов внутренних дел Республики Казахстан - с 1 января 2013 года, за исключением должностей штабов, подразделений кадрового (кроме боевой, специальной и профессиональной подготовки), правового, финансового, тылового (кроме автотранспортного и по вооружению), медицинского, документационного обеспечения, государственного языка и информации;
7) Служба сотрудников подразделений (отряда милиции, полиции) специального назначения (за исключением отряда специального назначения "Сункар"), оперативного реагирования (за исключением должностей подразделений специализированной службы охраны), особого назначения, подразделений специального назначения "Арлан", специальных отрядов быстрого реагирования – с 1 января 1991 года, за исключением должностей штабов, подразделений кадрового (кроме боевой, специальной и профессиональной подготовки), правового, финансового, тылового (кроме автотранспортного и по вооружению), медицинского, документационного обеспечения, государственного языка и информации.
2. В подразделениях Национальной гвардии Республики Казахстан, осуществляющих конвоирование осужденных и лиц, содержащихся под стражей - с 1 января 2018 года:
1) в стрелковом батальоне (по конвоированию) на должностях:
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
2) в стрелковой роте (по конвоированию) на должностях:
командир роты;
заместитель командира роты по воспитательной и социально-правовой работе;
командир взвода;
начальник подразделения (начальник караула);
старший специалист (помощник начальника караула);
сержант взвода-инструктор по боевой подготовке;
командир отделения;
старший солдат (старший стрелок);
солдат (стрелок);
старший специалист (старший водитель);
специалист (водитель);
начальник подразделения (начальник группы);
старший специалист (старший инструктор);
старший специалист (инструктор);