Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 6001-18-7-6/121 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 6 сәуірдегі № 265 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 23 сәуірде № 16799 болып тіркелді.
"Мемлекеттік күзетілуі тиіс объектілердің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 7 қазандағы № 1151 қаулысына сәйкес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы сот органдарының әкімшілік ғимараттарында өткізу және объектішілік режимдердің тиімділігі мен сапасын арттыру және олардың тиісінше күзетілуін қамтамасыз ету мақсатында БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағында және ғимараттарында келушілер үшін арналған өткізу және объектішілік режимдерді қамтамасыз ету жөніндегі қағидаларды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 2016 жылғы 3 мамырдағы № 6001-16-7-6/183 және Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2016 жылғы 5 мамырдағы № 489 бірлескен бұйрығының (Нормативтік актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13762 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылы 2 маусымда жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) Ішкі қауіпсіздік және соттардағы сыбайлас жемқорлықтың алдын алу бөлімі:

Об утверждении Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов
Совместный приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) от 6 апреля 2018 года № 6001-18-7-6/121 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 6 апреля 2018 года № 265. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23 апреля 2018 года № 16799.
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 октября 2011 года № 1151 "Некоторые вопросы объектов, подлежащих государственной охране", а также в целях повышения эффективности и качества пропускного и внутриобъектового режимов и обеспечения надлежащей охраны административных зданий судебных органов Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Утвердить Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов.
2. Признать утратившим силу совместный приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) от 3 мая 2016 года № 6001-16-7-6/183 и Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 мая 2016 года № 489 "Об утверждении Правил по обеспечению пропускного и внутриобъектового режимов для посетителей на территории и в зданиях Верховного Суда, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 13762, опубликованный 6 июня 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Отделу внутренней безопасности и предупреждения коррупции в судах Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (далее-Департамент) обеспечить:

1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электронды көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықтың көшірмесін Соттар әкімшілеріне жолдауды;
5) осы бірлескен бұйрықты Департаменттің құрылымдық бөлімшелерінің назарына жеткізуді қамтамасыз етсін.
4. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау Департамент басшысының жетекшілік ететін орынбасарына және Соттар әкімшілеріне жүктелсін.
5. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Соты аппаратының)
Басшысы
______________ Н. Шәріпов
2018 жылғы 6 сәуір
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
______________Қ. Қасымов
2018 жылғы 6 сәуір
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының жанындағы Соттардың
қызметін қамтамасыз ету
департаменті (Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының
аппараты) басшысының
2018 жылғы 6 сәуірдегі
№ 6001-18-12-7-6-/121
және Қазақстан Республикасы Ішкі
істер министрінің
2018 жылғы 6 сәуірдегі № 265
бірлескен бұйрығымен бекітілген
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар 1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарында өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету жөніндегі қағидалар Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының, Қазақстан Республикасы жергілікті соттарының (бұдан әрі – соттар), Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) (бұдан әрі – Департамент) және оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарына келушілер, процеске қатысушылар, сот процесіне қатысатын өзге де адамдар, сондай-ақ ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдар үшін өткізу және объектішілік режимді қамтамасыз ету тәртібін айқындайды.

1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего совместного приказа на официальном Интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан;
4) направление копии настоящего совместного приказа Администраторам судов;
5) доведение настоящего совместного приказа до сведения структурных подразделений Департамента.
4. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего заместителя руководителя Департамента и Администраторов судов.
5. Настоящий совместный приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента
по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
________________Н. Шарипов
6 апреля 2018 года
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
_____________К. Касымов
6 апреля 2018 года
Утверждены
совместным приказом
Руководителя Департамента по
обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан (аппарата
Верховного Суда Республики
Казахстан)
от 6 апреля 2018 года
№ 6001-18-12-7-6/121
и Министра внутренних дел
Республики Казахстан
от 6 апреля 2018 года № 265
Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила по обеспечению пропускного и внутриобъектового режима на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан, Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) и его территориальных органов определяют порядок обеспечения пропускного и внутриобъектового режима для посетителей, участников процесса, иных лиц, участвующих в судебном процессе, а также лиц, желающих присутствовать на открытом судебном заседании, на территории и в зданиях Верховного Суда Республики Казахстан, местных судов Республики Казахстан (далее – суды), Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (далее – Департамент) и его территориальных органов.

2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының және Департаменттің аумағы мен ғимаратына өткізу және объектішілік режимді ұйымдастыру және жүзеге асыру Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Әкімшілік полиция комитетіне (бұдан әрі – ӘПК), жергілікті соттар мен Департаменттің аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарына – сот приставтарымен өзара іс-қимыл жасай отырып, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің облыстардың және Астана, Алматы қалаларының мамандандырылған күзет қызметі басқармаларына жүктеледі.
3. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдар – соттардың ғимаратына ашық сот отырысына қатысу үшін келген, сот процесіне қатысушы не оған қатысатын өзге де адамдар болып табылмайтын, кәмелет жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
2) бақылау-өткізу пункті (бұдан әрі – БӨП) – келушілер мен көлік құралдарын өткізуді қамтамасыз етуге арналған арнайы үй-жай;
3) біржолғы рұқсаттама – жергілікті соттарға және Департаменттің аумақтық органдарына келушілерге осы Қағидалардың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жеке басты куәландыратын құжатты ұсынған кезде бір адамның бір рет келуі үшін беріледі.
4) келуші – соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимараттарына келген, Қағидалардың осы тармағының 1), 11), 12) тармақшаларында көрсетілген адамдар санаттарына жатпайтын, кәмелет жасқа толған Қазақстан Республикасының азаматы, шетелдік немесе азаматтығы жоқ адам;
5) кіруді бақылау және басқару жүйесі (бұдан әрі – КББЖ) – соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимараттарына келетін адамдарды, сондай-ақ іргелес аумақтағы көлікті бақылау мен олардың кіруін басқаруды жүзеге асыратын, техникалық, ақпараттық, бағдарламалық үйлесімге ие, бақылау мен басқарудың бірлесе әрекет ететін техникалық құралдарының (механикалық, электрмеханикалық, электрлік, электрондық құрылғылар, конструкциялар және бағдарламалық құралдар) жиынтығы;
6) қызметтік үй-жайлар – судьялар мен сот жүйесі қызметкерлерінің қызметтік кабинеттері, режимдік үй-жайлар және сот ғимаратының көпшілік кіретін бөлігіне қатысы жоқ басқа да үй-жайлар;
7) бекет полицейі (бақылау өткізу пункті бойынша кезекші) – соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының өткізу режимін қамтамасыз ететін Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі мамандандырылған күзет бөлімшесінің нарядының қызметкері;

2. Организация и осуществление пропускного и внутриобъектового режима на территории и в здании Верховного Суда Республики Казахстан и Департамента возлагается на Комитет административной полиции Министерства внутренних дел (далее – КАП), на территории и в зданиях местных судов и территориальных органов Департамента – на управления специализированной службы охраны областей и городов Астана, Алматы Министерства внутренних дел Республики Казахстан, во взаимодействии с судебными приставами.
3. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) лица, желающие присутствовать на открытом судебном заседании - гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства, достигшие совершеннолетия, прибывшие в здания судов для присутствия на открытом судебном заседании, не являющиеся участниками судебного процесса либо иными лицами, участвующими в таковом;
2) контрольно-пропускной пункт (далее – КПП) – специальное помещение, предназначенное для обеспечения пропуска посетителей и транспортных средств;
3) разовый пропуск – выдается посетителям местных судов и территориальных органов Департамента на одно лицо, для однократного посещения по форме согласно приложения 1 к настоящим Правилам при предъявлении документа удостоверяющего личность;
4) посетитель – гражданин Республики Казахстан, иностранец или лицо без гражданства, достигшие совершеннолетия, прибывшие в здания судов, Департамента и его территориальных органов, не относящиеся к категориям лиц, указанных в подпунктах 1), 11), 12) настоящего пункта Правил;
5) система контроля и управления доступом (далее – СКУД) – совокупность совместно действующих технических средств контроля и управления (механические, электромеханические, электрические, электронные устройства, конструкции и программные средства), обладающих технической, информационной, программной совместимостью и осуществляющих контроль и управление доступом людей, пребывающих в здании судов, Департамента и его территориальных органов, а также транспорта, находящихся на прилегающей территории;
6) служебные помещения – служебные кабинеты судей и работников судебной системы, режимные помещения и другие помещения, не относящиеся к публично-доступной части здания суда;
7) постовой полицейский (дежурный по контрольно-пропускному пункту) – сотрудник полиции из числа дежурного наряда специализированного охранного подразделения Министерства внутренних дел Республики Казахстан (далее – подразделение), обеспечивающий пропускной режим в зданиях судов, Департамента и его территориальных органов;

8) өткізу және объектішілік режимдер – соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимараттары мен оларға іргелес жатқан аумақтар шегінде белгіленген, ұйымдастырушылық және техникалық іс-шаралар жиынтығымен қамтамасыз етілетін тәртіп;
9) пайдаланушының уақытша карточкасы – Жоғарғы Сот пен Департаментке келушілерге берілетін, бір адамның бір рет кіруіне арналған электрондық коды бар пластикалық карта. Ол келушінің жеке басын куәландыратын құжат бойынша беріледі;
10) полиция бекеті – соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимаратына кіретін орын немесе МКҚБ қызметкерлерінің өздеріне жүктелген қызметтік міндеттерін орындайтын күзетілетін аумақ учаскесі;
11) сот процесіне қатысушылар – процестік заңдарға сәйкес сот процесіне қатысатын адамдар;
12) сот процесіне қатысатын өзге де адамдар – сот процесіне қатысушы болып табылмайтын, процестік заңдарда көзделген тәртіп пен жағдайларға сәйкес оған қатысу үшін шақыртылған адамдар;
13) сот ғимаратының көпшілік кіретін бөлігі – күту залдары, сот отырыстарының залдары, хат-хабарларды қабылдау және беру үй-жайлары, фронт-офистер;
14) техникалық бақылау – тыйым салынған бұйымдар мен заттарды рұқсатсыз кіргізуді (шығаруды), әкелуді (әкетуді), алып кіруді (алып кетуді) анықтауға арналған арнайы техникалық құралдарды қолдану арқылы өткізілетін іс-шаралар жиынтығы.
4. Соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарына келген адамдар осы Қағидаларда белгіленген өткізу және объектішілік режимдер талаптарын сақтауы, процестік заңнамада белгіленген сот қызметінің тәртібін және жалпы қабылданған мінез-құлық нормаларын сақтауы тиіс.
2-тарау. Өткізу және объектішілік режимдерді ұйымдастырудың жалпы тәртібі
5. Соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимараттарына кірген кезде барлық келушілерге, сот процесіне қатысушыларға, сот процесіне қатысатын өзге де адамдарға, сондай-ақ ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдарға қатысты бақылаудың арнайы жабдықтары мен техникалық құралдарын пайдалану арқылы техникалық бақылау жүзеге асырылады.
Жоғарыда аталған жабдықтар мен техникалық құралдар қол жүгі мен жеке заттарды қарап-тексеру кезінде де пайдаланылады.
Арнайы бақылау техникалық құралдары іске қосылған жағдайда бөлімше қызметкері көзбен қарап-тексеру үшін адамнан заттарын көрсетуді сұрайды.
Арнайы құралдардың істен шығуы (не олардың болмауы) себебінен оларды пайдалану арқылы техникалық бақылау жүргізу мүмкін болмаған жағдайларда, келуші адам бөлімше қызметкеріне көзбен қарап-тексеру үшін қол жүгін (сөмкелер, портфельдер, пакеттер, барсеткалар және т.б.) өзі ашып көрсетеді.

8) пропускной и внутриобъектовый режимы – установленные в пределах зданий судов, Департамента, его территориальных органов и прилегающих к ним территорий порядок, обеспечиваемый совокупностью организационных и технических мероприятий;
9) временная карточка пользователя – пластиковая карта с электронным кодом, выдаваемая по документу, удостоверяющему личность, посетителям Верховного Суда и Департамента на одно лицо, для однократного посещения;
10) пост полиции – место при входе в здание судов, Департамента, его территориальных органов, или участок охраняемой территории, на котором сотрудник подразделение выполняет возложенные на него служебные обязанности;
11) участники судебного процесса – лица, участвующие в судебном процессе в соответствии с процессуальными законами;
12) иные лица, участвующие в судебном процессе - лица, не являющиеся участниками судебного процесса, приглашенные для участия в таковом в порядке и случаях, предусмотренных процессуальными законами;
13) публично-доступная часть здания суда – залы ожидания, залы судебных заседаний, помещения приема и выдачи корреспонденции, фронт-офисы;
14) технический контроль – совокупность мероприятий, проводимых с использованием специальных технических средств, предназначенных для обнаружения несанкционированного вноса (выноса), ввоза (вывоза), проноса (провоза) запрещенных предметов и веществ.
4. Лицам, находящимся на территории и в зданиях судов, Департамента и его территориальных органов необходимо соблюдать требования пропускного и внутриобъектового режимов, установленные настоящими Правилами, соблюдать установленный процессуальным законодательством порядок деятельности суда и общепринятые нормы поведения.
Глава 2. Общий порядок организации пропускного и внутриобъектового режимов
5. При входе в здания судов, Департамента и его территориальных органов в отношении всех посетителей, участников судебного процесса, иных лиц, участвующих в судебном процессе, а также лиц, желающих присутствовать на открытом судебном заседании, осуществляется технический контроль с использованием специального оборудования и технических средств контроля.
Вышеуказанные оборудование и технические средства также используются при осмотре ручной клади и личных вещей.
В случае срабатывания специальных технических средств контроля сотрудник подразделения предлагает лицу предъявить вещи для визуального осмотра.
В случаях, когда технический контроль с использованием специальных средств не возможен по причине выхода из строя (либо их отсутствия) указанных средств, лицо самостоятельно предъявляет в открытом виде ручную кладь (сумки, портфели, пакеты, барсетки и т.п.) сотруднику подразделения для визуального осмотра.

6. Адамда өткізу үшін тыйым салынған заттар мен бұйымдардың бар болуы жөнінде жеткілікті негіздер болған кезде оның келісімімен сыртқа қарап-тексеру жүргізіледі.
7. Адамның техникалық бақылау мен қарап-тексеруден өтпеуі оны ғимаратқа кіргізбеу үшін негіз болып табылады.
8. Соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимараттарына кіру мынадай құжаттардың негізінде:
1) пайдаланушының уақытша карточкасы;
2) біржолғы рұқсаттама;
3) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері, Соттар әкімшілері мен соттар кеңселерінің келушілер, сот процестеріне қатысушылар, сот процесіне қатысатын өзге де адамдар туралы полиция бекетіне ұсынған тізімі;
4) осы Қағидалардың 27-тармағында көзделген жағдайларда адвокаттар, прокурорлар – қызметтік куәлік бойынша;
5) ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдар – жеке басты куәландыратын құжат бойынша жүзеге асырылады.
9. Алкогольдік, есірткілік немесе уыттық масаңдану белгілері бар адамдар соттың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимаратына кіргізілмейді.
10. Бөлімше қызметкері адамда атыс қаруын, суық қаруды, арнайы құралдарды, оқ-дәрілерді (рұқсат ету құжаттарынсыз), есірткі заттарын, жарылғыш, жанғыш, тез тұтанатын, уытты, улы, радиоактивті заттарды тапқан кезде Қазақстан республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әрекет етеді.
11. Бөлімше қызметкерлері мен сот приставтары "Құқық қорғау қызметі туралы" және "Сот приставтары туралы" Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен арнайы құралдарды, атыс қаруын және өзге де қаруды қолдануға, дене күшін, соның ішінде күрестің жауынгерлік тәсілдерін қолдануға құқылы.
12. Бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдеріне соттың, Департамент пен оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимаратына "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 20-бабы 3) тармақшасына сәйкес өздерінің кәсіби қызметіне байланысты мобильді құрылғыларымен (интернет модульдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және т.б.), бейне-, кино- және фотоаппаратураларымен кіруіне жол беріледі.
БАҚ өкілдерінің сот отырыстарында бейне-, кино- және фотоаппаратураны пайдалану мәселесін төрағалық етуші судья Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) 345-бабына, Қазақстан Республикасы Азаматтық процестік кодексінің (бұдан әрі - АПК) 19-бабына және Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің (бұдан әрі - ӘҚтК) 21-бабына сәйкес шешеді.
3-тарау. Келушілерге қатысты өткізу режимін ұйымдастыру

6. При наличии достаточных оснований полагать, что у лица имеются запрещенные для проноса предметы и вещества, с его согласия проводится наружный досмотр.
7. Не прохождение лицом технического контроля или досмотра, является основанием для отказа в его пропуске в здание.
8. Допуск в здания судов, Департамента и его территориальных органов осуществляется на основании следующих документов:
1) временной карточки пользователя;
2) разового пропуска;
3) списка посетителей, участников судебных процессов, иных лиц, участвующих в судебном процессе, представленных структурными подразделениями Департамента, Администраторов судов и канцеляриями судов на пост полиции;
4) по служебному удостоверению – адвокаты, прокуроры в случаях, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил;
5) по документам, удостоверяющим личность – лицам желающим, присутствовать на открытом судебном заседании.
9. Лицо с признаками алкогольного, наркотического или токсического опьянения в здание суда, Департамента и его территориальных органов не допускается.
10. При обнаружении у лица огнестрельного, холодного оружия, специальных средств, боеприпасов (без разрешительных документов), наркотических средств, взрывчатых, горючих, легко воспламеняющихся, токсичных, ядовитых, радиоактивных веществ сотрудник подразделения действует в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Сотрудники подразделения и судебные приставы вправе применять специальные средства, огнестрельное и иное оружие, применять физическую силу, в том числе боевые приемы борьбы в порядке, определяемом законами Республики Казахстан "О правоохранительной службе" и "О судебных приставах".
12. Вход на территорию и в здание суда, Департамента и его территориальных органов представителей средств массовой информации допускается с мобильными устройствами (сотовые телефоны, смартфоны, планшеты, и т.д. с интернет модулями), видео, кино и фотоаппаратурой, связанной с их профессиональной деятельностью, в соответствии с подпунктом 3) статьи 20 Закона Республики Казахстан "О средствах массовой информации".
Вопрос использования видео, кино и фотоаппаратуры представителями СМИ на судебных заседаниях решается председательствующим судьей в соответствии со статьей 345 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - УПК), статьей 19 Гражданского процессуального кодекса Республики Казахстан (далее - ГПК) и статьей 21 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях (далее - КоАП).
Глава 3. Организация пропускного режима в отношении посетителей

13. Келушілердің ғимаратқа кіруі пайдаланушыға берілген уақытша карточка, біржолғы рұқсаттамалар мен тізімдер бойынша ішкі тәртіпке сәйкес жұмыс уақытында ғана жүзеге асыралады.
14. Пайдаланушының уақытша карточкасын, біржолғы рұқсаттаманы, келушілердің тізімін ресімдеуге және беруге өтінімдерді Департаменттің, сот кеңсесінің, не Соттар әкімшісінің қызметкерлері қабылдайды.
15. Пайдаланушының уақытша карточкасы не келушінің біржолғы рұқсаттамасы:
1) Қазақстан Республикасының Жоғарғы Соты Төрағасының;
2) Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының сот алқалары төрағаларының;
3) облыстық, аудандық және оларға теңестірілген соттар төрағаларының;
4) облыстық және оларға теңестірілген соттар алқалары төрағаларының;
5) судьялардың;
6) Департамент басшысы мен оның орынбасарларының;
7) Департаменттің құрылымдық бөлімшелері басшылары мен олардың орынбасарларының;
8) Соттар әкімшілерінің басшылары мен олардың орынбасарларының;
9) Соттар әкімшілерінің құрылымдық бөлімшелері басшыларының;
10) жергілікті соттардың кеңсе меңгерушілерінің;
11) осы Қағидалардың 26-тармағында көзделген жағдайларда сот отырысы хатшыларының өкімі бойынша беріледі.
Өзге қызметкерлердің өкімімен соттың, Департамент пен оның аумақтық органдарының ғимаратына келушілердің кіруіне жол берілмейді.
16. Келушінің біржолғы рұқсаттамасына тапсырыс берілген кезде рұқсаттамаға тапсырыс берген адамның лауазымы, келушінің тегі, аты мен әкесінің аты (бар болған жағдайда), кабинет нөмірі, сондай-ақ келушімен ілесіп жүретін жауапты қызметкердің тегі мен аты-жөнінің бірінші әріптері хабарланады.
Ілесіп жүретін қызметкерсіз келушілер ғимаратқа жіберілмейді.
17. Келуші ғимаратқа кірерде бөлімше қызметкеріне бір жолғы рұқсаттама мен жеке басын куәландыратын құжатты көрсетеді.
18. Кіруге құқық беретін құжаттарда құжат деректерінің жалғандығы және сәйкессіздіктері, фотобейненің кіруші келбетімен сәйкессіздігі және өзге де бұзушылықтар анықталған жағдайда, бөлімше қызметкері Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес әрекет етеді.
19. Пайдаланушының уақытша карточкасы, біржолғы рұқсаттама жазылып берген адамдар үшін ғана жарамды болады. Оларды басқа адамдарға беруге рұқсат етілмейді.
20. Келушілер сот, Департамент пен оның аумақтық органдары қызметкерлерімен бірге ғимаратта болады, олармен ілесіп жүруге жауаптылық, рұқсаттамаға тапсырыс берген адамға жүктеледі.
21. Келуші сот ғимаратынан шыққан кезде бөлімше қызметкеріне келгені туралы белгісі бар бір жолғы рұқсаттаманы тапсырады, кейіннен ол сот кеңсесі не сотттар әкімшісінің қызметкерлеріне табысталады.

13. Допуск посетителей по временной карточке пользователя, разовым пропускам и спискам осуществляется только в рабочее время, согласно внутреннего распорядка.
14. Прием заявок на оформление и выдачу временной карточки пользователя, разового пропуска, списков посетителей осуществляются работниками Департамента, канцелярии суда либо Администратора судов.
15. Временная карточка пользователя либо разовый пропуск посетителя выдается по распоряжению:
1) Председателя Верховного Суда Республики Казахстан;
2) председателей судебных коллегий Верховного Суда Республики Казахстан;
3) председателей областных, районных и приравненных к ним судов;
4) председателей судебных коллегий областных и приравненных к ним судов;
5) судей;
6) руководителя Департамента и его заместителей;
7) руководителей структурных подразделений Департамента и их заместителей;
8) руководителей Администраторов судов и их заместителей;
9) руководителей структурных подразделений Администратора судов;
10) заведующих канцеляриями местных судов;
11) секретарей судебного заседания в случаях, предусмотренных пунктом 26 настоящих Правил.
Вход посетителей в здание суда, Департамента и его территориальных органов по распоряжению иных работников не допускается.
16. При заказе разового пропуска посетителя сообщается должность лица, заказавшего пропуск, фамилия, имя и отчество (при его наличии) посетителя, номер кабинета, а также фамилия и инициалы работника, ответственного за сопровождение посетителя.
Посетители без сопровождения в здания не допускаются.
17. Посетитель при входе в здание предъявляет сотруднику подразделения разовый пропуск и документ, удостоверяющий личность.
18. В случае выявления в документах, дающих право входа, признаков подделки и несоответствия данных документа предъявителю, несоответствия фото изображения с внешностью входящего и иных нарушений, сотрудник подразделения действует в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Временная карточка пользователя, разовый пропуск действительны только для тех лиц, на имя которых они выписаны. Не допускается их передача другим лицам.
20. Посетители находятся в зданиях в присутствии работников суда, Департамента и его территориальных органов, ответственность за их сопровождение возлагается на лицо, заказавшее пропуск.
21. Посетитель при выходе из здания суда сдает разовый пропуск с отметкой о посещении сотруднику подразделения, в последующем он передается работникам канцелярии суда либо Администратора судов.

22. Жұмыс күні аяқталғаннан кейін, демалыс және мереке күндері, сондай-ақ төтенше жағдайлар кезінде келушілерді ғимаратқа өткізу тоқтатылады.
23. Соттың, Департамент пен оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимаратына алып кіруге тыйым салынған осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес тізбеде (бұдан әрі – Тізбе) көрсетілген бұйымдар мен заттардарды келушілердің кіргізуіне (алып кіруіне) рұқсат берілмейді. Тізбенің 8), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген бұйымдар ғимаратқа кірер кезде полиция бекетіндегі арнайы жеке ұяшықтарда қалдырылады.
4-тарау. Процеске қатысушыларға, сот процесіне қатысатын өзге де адамдарға, сондай-ақ ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдарға қатысты өткізу режимін ұйымдастыру
24. Сот процесіне қатысушылар, сот процесіне қатысатын өзге де адамдар соттарда қаралатын сот істерінің кестесі бойынша, сондай-ақ полиция бекетіне сотқа шақыру қағазын немесе сотқа шақыру туралы хабарламаны ұсынған кезде, адвокаттар мен прокурорлар қызметтік куәліктерін көрсетіп өтеді.
Ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдар соттарға жеке басын куәландыратын құжатты көрсеткеннен кейін кіреді.
Бұл ретте сот процесіне қатысушылар, оның ішінде адвокаттар, прокурорлар, сот процесіне қатысатын өзге де адамдар, сондай-ақ ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдар сот ғимаратының көпшілік кіретін бөлігіне өтеді. Аталған адамдардың қызметтік және режимдік үй-жайларға кіруіне жол берілмейді.
Іс материалдарымен танысу үшін сот ғимаратына келген сот процестеріне қатысушылар сот отырыстарының хатшылары тапсырыс беретін бір жолғы рұқсаттамалар бойынша кіреді.
25. Жабық сот отырыстарына кіру АПК-нің 19-бабына, ҚПК-нің 350-бабына, ӘҚБКо-ның 21-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
26. Сот процесіне қатысушыларды, сот процесіне қатысатын өзге де адамдарды Департаменттің құрылымдық бөлімшесінің, сот кеңсесінің қызметкері тіркейді. Тіркеу, сот ғимаратына кірер кезде жеке басты куәландыратын құжат көрсетілгеннен кейін жүргізіледі.
27. Сот отырысына келген сот процесіне қатысушыларға тізбенің 9), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген бұйымдарды сот ғимаратының көпшілік кіретін бөлігіне кіргізуге (алып кіруге) рұқсат беріледі.
Бұл ретте ҚПК-нің 345-бабына, АПК-нің 19-бабына және ӘҚБКо-ның 21-бабына сәйкес, сот процесіне қатысушы оларды сот отырысы залында пайдалануы үшін төрағалық етушіге жүгінуі қажет.
Тізбенің 8), 10) тармақшаларында көрсетілген бұйымдар ғимаратқа кірер кезде полиция бекетіндегі арнайы жеке ұяшықтарда қалдырылады.

22. После окончания рабочего дня, в выходные и праздничные дни, а также на период чрезвычайных ситуаций пропуск посетителей в здание прекращается.
23. Не допускается внос (пронос) посетителями предметов и веществ, указанных в перечне согласно приложения 2 (далее – перечень) к настоящим Правилам, запрещенных к проносу на территорию и в здание суда, Департамента и его территориальных органов. Предметы, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 12), 13) перечня, оставляются при входе в здание в специальных индивидуальных ячейках на посту полиции.
Глава 4. Организация пропускного режима в отношении участников процесса, иных лиц, участвующих в судебном процессе, а также лиц, желающих присутствовать на открытом судебном заседании
24. Участники судебного процесса, иные лица, участвующие в судебном процессе проходят в суды по графику рассматриваемых судебных дел, а также при предъявлении на пост полиции судебной повестки или извещения о вызове в суд, участвующие адвокаты и прокуроры - по предъявлению ими служебного удостоверения.
Лица, желающие присутствовать на открытом судебном заседании, проходят в суды по предъявлении документа, удостоверяющего личность.
При этом участники судебного процесса, в том числе адвокаты, прокуроры, иные лица, участвующие в судебном процессе, а также лица, желающие присутствовать на открытом судебном заседании, проходят в публично-доступную часть здания суда. В служебные и режимные помещения указанные лица не допускаются.
Участники судебных процессов, прибывшие в здание суда для ознакомления с материалами дела, проходят в здание суда по разовым пропускам, заказываемым секретарями судебных заседаний.
25. Допуск на закрытые судебные заседания осуществляется в соответствии со статьей 19 ГПК, статьей 350 УПК, статьи 21 КоАП.
26. Регистрацию участников судебного процесса, иных лиц, участвующих в судебном процессе осуществляет работник структурного подразделения Департамента, канцелярии суда. Регистрация производится при входе в здание суда по предъявлению документов, удостоверяющих личность.
27. Разрешается внос (пронос) в публично-доступную часть здания суда предметов, указанных в подпунктах 9), 11), 12), 13) перечня, участникам судебного процесса, прибывшим на судебные заседания.
При этом для их использования участнику судебного процесса в зале судебного заседания необходимо обратиться к председательствующему для получения разрешения в соответствии со статьей 345 УПК, статьей 19 ГПК и статьей 21 КоАП.
Предметы, указанные в подпунктах 8), 10) перечня, оставляются при входе в здание в специальных индивидуальных ячейках на посту полиции.

28. Сот процесіне қатысатын өзге де адамдардың, сондай-ақ ашық сот отырысына қатысуға ниет білдірген адамдардың тізбеде көрсетілген бұйымдар мен заттардарды кіргізуіне (алып кіруіне) жол берілмейді. Тізбенің 8), 9), 10), 11), 12), 13) тармақшаларында көрсетілген бұйымдар ғимаратқа кіру кезінде полиция бекетіндегі арнайы жеке ұяшықтарда қалдырылады.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының, Қазақстан Республикасы
жергілікті соттарының, Қазақстан
Республикасы Жоғарғы Сотының
жанындағы Соттардың қызметін
қамтамасыз ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Соты аппаратының) және оның
аумақтық органдарының аумағы мен
ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді қамтамасыз ету
жөніндегі қағидаларға
2-қосымша
Нысан
Біржолғы рұқсаттама
Біржолғы рұқсаттама түбіртегі № ___________
Азамат (ша) _______________________________
Құжат№ _____________________________________
Қайдан келді ________________________________
Кімге келді __________________________________
Ғимарат № ___________________ каб. № ___________
Берілген уақыты ________________________________
Берілген күні _______________________20_____ж.
Рұқсаттама бюросы қызметкерінің қолы _____________________
Біржолғы рұқсаттама № ___________
Азамат (ша) ______________________________________берілді
Құжат № ____________________________________
Қайдан келді _______________________________
Кімге келді _________________________________
Ғимарат № ___________________ каб. № ___________
Берілген уақыты ________________________________
Берілген күні _______________________20_____ж.
Рұқсаттама бюросы қызметкерінің қолы ______________________
Рұқсаттама жеке басты куәландыратын құжатты көрсеткен кезде жарамды
Келушінің шыққан уақыты ___________________
Шақырған адамның қолы _________________
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының, Қазақстан Республикасы
жергілікті соттарының,
Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаментінің
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы
Соты аппаратының) және оның
аумақтық органдарының аумағы
мен ғимараттарында өткізу және
объектішілік режимді қамтамасыз
ету жөніндегі Қағидаларға
1-қосымша
Соттардың, Департамент пен оның аумақтық органдарының аумағы мен ғимараттарына алып өтуге (алып жүруге) тыйым салынған бұйымдар мен заттардардың тізбесі
1) Атыс және суық қару;
2) Жарылғыш заттар, жарылатын құрылғылар және тез тұтанатын сұйықтықтар;
3) Уландырғыш заттар;
4) Қатты әсер ететін улы заттар;
5) Бактериологиялық, биологиялық және химиялық заттар;
6) Радиоактивті заттар;
7) Есірткі, психотроптық заттар;
8) Бейне-, кино- және фотоаппаратура;

28. Иным лицам, участвующим в судебном процессе, а также лицам, желающим присутствовать на открытом судебном заседании не допускается внос (пронос) предметов и веществ, указанных в перечне. Предметы, указанные в подпунктах 8), 9), 10), 11), 12), 13) перечня, оставляются при входе в здание в специальных индивидуальных ячейках на посту полиции.
Приложение 1
к Правилам по обеспечению
пропускного и
внутриобъектового
режимов на территории и
в зданиях Верховного Суда
Республики Казахстан,
местных судов Республики
Казахстан, Департамента по
обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
и его территориальных органов
Форма
Разовый пропуск
Корешок разового пропуска № __________
Граждан (ка) ин ________________________
№ док-та _____________________________
Откуда прибыл ________________________
К кому прибыл ________________________
Здание № ________________ каб. № ______
Время выдачи__________________________
Дата выдачи __________________20_____г.
Подпись сотрудника бюро пропусков______
Разовый пропуск № ___________
Выдан граждан (ке) ину _________________
№ док-та ______________________________
Откуда прибыл ________________________
К кому прибыл ________________________
Здание № _________________каб. № ______
Время выдачи__________________________
Дата выдачи __________________20_____г.
Подпись сотрудника бюро пропусков______
Пропуск действителен при предъявлении
документа, удостоверяющего личность
Время выхода посетителя ________________
Подпись пригласившего лица ____________
Приложение 2
к Правилам по обеспечению
пропускного и
внутриобъектового
режимов на территории и в
зданиях Верховного Суда
Республики Казахстан,
местных судов Республики
Казахстан, Департамента по
обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
и его территориальных органов
ПЕРЕЧЕНЬ
предметов и веществ, запрещенных к проносу (провозу) на территорию и в здания судов, Департамента и его территориальных органов
1) Огнестрельное и холодное оружие;
2) Взрывчатые вещества, взрывные устройства и легковоспламеняющиеся средства;
3) Отравляющие вещества;
4) Сильнодействующие ядовитые вещества;
5) Бактериологические, биологические и химические вещества;
6) Радиоактивные вещества;
7) Наркотические, психотропные вещества;
8) Видео-, кино- и фотоаппаратура;

9) Жазатын құрылғылар және есептегіш техника;
10) Радиотехникалық және басқа да аппаратура (адамның ағзасына емдік немесе профилактикалық әсер етуге, не ағзалар мен ағза жүйелерінің функцияларын ауыстыруға немесе түзетуге арналған медициналық аппараттар мен жабдықтарды қоспағанда);
11) Қоңырау/хабарлама/жауап беру функциялары бар телефондарды қоспағанда, мобильдік құрылғылар (интернет модульдері бар ұялы телефондар, смартфондар, планшеттер және т.б.);
12) Ақпаратты машиналық тасымалдағыштар (флеш-карталар, USB-дискілер т.с.с.);
13) Техникалық құрылғылар, оның ішінде деректер беру, сондай-ақ халықаралық жаһандық желілерге және Интернет желісіне шығу мүмкіндігі бар сымсыз құрылғылар (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G және т.с.с.).

9) Записывающие устройства и вычислительная техника;
10) Радиотехническая и другая аппаратура (за исключением медицинских аппаратов и оборудования, предназначенных для поддержания лечебного или профилактического воздействия на организм человека, либо для замещения или коррекции функций органов и систем организма);
11) Мобильные устройства (сотовые телефоны, смартфоны, планшеты, и т.д. с интернет модулями), за исключением телефонов с функциями звонок/СМС/ответ;
12) Машинные носители информации (флеш-карты, USB-диски и т.п.);
13) Технические устройства, в том числе и беспроводные, имеющие возможность передачи данных, а также выход в международные глобальные сети и сеть Интернет (Wi-Fi, Bluetooth, 3G, 4G и т.п.).