"Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 4-1/699 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 29 наурыздағы № 130 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 сәуірде № 16835 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 28 шілдедегі № 4-1/699 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12016 болып тіркелген, 2015 жылғы 15 қыркүйекте "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімін қалыптастыру және жүргізу қағидаларында:
2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Осы Қағидада келесі негізгі түсініктемелер, анықтамалар және қысқартулар пайдаланылады:
1) ақпараттық жүйенің веб-порталы (бұдан әрі – веб-портал) – Интернет желісінде www.qoldau.kz мекенжайы бойынша орналастырылған, осы тізілім деректеріне қолжеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін интернет-ресурс;
2) астық иесі – астық қабылдау кәсіпорнына астықты сақтауға берген жеке немесе заңды тұлға;
3) астық қолхаттарын ұстаушылардың мемлекеттік электрондық тізілімі (бұдан әрі – тізілім) – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаттарын ұстаушыларды сәйкестендіруді, астық қолхаттарымен мәмілелерді тіркеуді қамтамасыз ететін астық қолхаттары және оларды ұстаушылар туралы мәліметтердің жиынтығы, сондай-ақ олардың өтінішіне немесе олар бойынша құқықты іске асыруға тіркелген шектеулердің сипаттамасы және ақпараттық жүйеде көрсетілген басқа да мәліметтер;
4) астық қолхаттарының ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) – астық қолхаттары және оларды ұстаушылар бойынша ақпараттарды сақтауға, өңдеуге, іздеуге, таратуға, беруге және ұсынуға арналған тізілімді жүргізудің автоматтандырылған жүйесі;
5) астық қолхаты – астықтың нақты көлеміне құқық меншігін растайтын эмиссияға жатпайтын құжатсыз құнды қағаз түріндегі қойма куәлігі;
6) астық қолхатын тіркеуші – (бұдан әрі – тіркеуші) – Қазақстан Республикасының Үкіметімен айқындалатын құнды қағаздар нарығында жұмыс тәжірибесі бар жарғылық капиталына мемлекет қатысатын заңды тұлға;

О внесении изменений и дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 4-1/699 "Об утверждении Правил формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 130. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 апреля 2018 года № 16835.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 28 июля 2015 года № 4-1/699 "Об утверждении Правил формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12016, опубликован 15 сентября 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Правилах формирования и ведения государственного электронного реестра держателей зерновых расписок, утвержденных указанным приказом:
пункты 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия, определения и сокращения:
1) веб-портал информационной системы (далее – веб-портал) – интернет-ресурс, размещенный в сети Интернет по адресу: www.qoldau.kz, предоставляющий единую точку доступа к данным реестра;
2) владелец зерна – физическое или юридическое лицо, передавшее на хранение хлебоприемному предприятию зерно;
3) государственный электронный реестр держателей зерновых расписок (далее – реестр) – совокупность сведений о зерновых расписках и их держателях, обеспечивающих идентификацию держателей зерновых расписок на определенный момент времени, регистрацию сделок с зерновыми расписками, а также характер зарегистрированных ограничений на обращение или осуществление прав по ним, и иные сведения, отраженные в информационной системе;
4) информационная система зерновых расписок (далее – информационная система) – автоматизированная система ведения реестра, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации по зерновым распискам и их держателям;
5) зерновая расписка – складское свидетельство в виде бездокументарной неэмиссионной ценной бумаги, подтверждающее право собственности на определенное количество зерна;
6) регистратор зерновых расписок (далее – регистратор) – юридическое лицо с участием государства в уставном капитале, обладающее опытом работы на рынке ценных бумаг, определяемое Правительством Республики Казахстан;

7) астық қолхатын ұстаушы – астық қолхаты бойынша құқыққа ие тізілімде тіркелген адам;
8) бұйрық – астық қолхатын ұстаушының меншігіндегі астыққа қатысты нақты іс-қимылды жүзеге асырылуын көрсете отырып тізілімде астық қабылдау кәсіпорынымен немесе астық қолхатын ұстаушымен қалыптастырылатын, ұлттық куәландырушы орталық берген электрондық цифрлық қолтаңба қойылатын электрондық құжат;
9) дербес шот – мәмлені тіркеу және астық қолхаты бойынша құқықты есепке алу мақсатында тіркелген адамды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін тізілімде көрсетілген жазбалар жиынтығы;
10) дербес шоттан көшірме – уақыттың нақты сәтіне астық қолхаты бойынша тіркелген адамның құқығын растайтын және ақпараттық жүйеде тіркеушімен қалыптастырылатын құнды қағаз болып табылмайтын электрондық құжат;
11) кепіл ұстаушы – астық қолхаты бойынша кепілі туралы шартпен (бұдан әрі – кепіл шарты) көзделген міндеттемеде астықты кепілге ұстаушы болып табылатын адам;
12) клиент – тіркеушінің қызметін пайдаланатын немесе пайдалануға ниеті бар адам;
13) өкілетті орган – өз құзыреті шегінде астық нарығына қатысушылардың қызметтерін үйлестіруді және реттеуді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
14) Q-chain үлестірілген деректер базасы (бұдан әрі – q-chain) – астық қолхаттарымен операциялар туралы ақпаратты қамтитын, тіркеушінің ішкі қағидалары бойынша blockchain технологиясы негізінде жасалған, деректер блоктарының үзілмейтін бірізді тізбегі;
15) транзакция – алдыңғы және кейінгі жазбалар (бар болған жағдайда) туралы ақпаратты қамтитын блокта қалыптастырылған, q-chain желісіндегі астық қолхаттарымен операциялар туралы логикалық тұрғыдан біріктірілген бірізді жазбалардың жиынтығы;
16) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – ЭЦҚ құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілігін және мазмұнның өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Тізілімді ақпараттық жүйемен ықпалдастыру үшін ведомстволық ақпараттық жүйелерге қолжетімділікті ұйымдастыру жолымен тізілімге құқық және жер кадастрларының деректері, рұқсаттар мен хабарламалар, жеке және заңды тұлғаларды тіркеу, бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы орталық атқарушы органдардың, басқа да орталық және жергілікті атқарушы органдардың, сондай-ақ "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясының мәліметтері негізінде тіркеуші қалыптастырады және жүргізеді, атап айтқанда:
1) астық қолхаттарын беру арқылы қойма қызметі бойынша қызметтерді жүзеге асыруға лицензиясы (бұдан әрі – лицензия) бар заңды тұлғаларға қатысты – рұқсаттар мен ескертулер саласында басқаруды және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;

7) держатель зерновой расписки – лицо, зарегистрированное в реестре, обладающее правами по зерновой расписке;
8) приказ – электронный документ, формируемый хлебоприемным предприятием или держателем зерновой расписки в реестре, с указанием осуществления определенного действия в отношении принадлежащего держателю зерновой расписки зерна, подписываемый электронной цифровой подписью, выданной национальным удостоверяющим центром;
9) лицевой счет – совокупность записей, содержащихся в реестре, позволяющих идентифицировать зарегистрированное лицо с целью регистрации сделок и учета прав по зерновой расписке;
10) выписка с лицевого счета – электронный документ, не являющийся ценной бумагой, формируемый регистратором в информационной системе и подтверждающий права зарегистрированного лица по зерновой расписке на определенный момент времени;
11) залогодержатель – лицо, являющееся залогодержателем зерна в обязательстве, предусмотренном договором о залоге зерна по зерновой расписке (далее – договор залога);
12) клиент – лицо, пользующееся или намеренное воспользоваться услугами регистратора;
13) уполномоченный орган – центральный исполнительный орган, осуществляющий в пределах компетенции координацию и регулирование деятельности участников зернового рынка;
14) распределенная база данных Q-Chain (далее – q-chain) – непрерывная последовательная цепочка блоков данных, содержащая информацию об операциях с зерновыми расписками, созданная на основе технологии blockchain по внутренним правилам регистратора;
15) транзакция – совокупность логически объединенных последовательных записей об операциях с зерновыми расписками в сети q-chain, формируемых в блок, который содержит информацию о предыдущей и последующей записи (при их наличии);
16) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами ЭЦП и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Реестр формируется и ведется регистратором на основе данных правового и земельного кадастров, сведений центральных исполнительных органов в сфере разрешений и уведомлений, регистрации физических и юридических лиц, бухгалтерского учета и финансовой отчетности, других центральных и местных исполнительных органов, а также Государственной корпорации "Правительство для граждан", путем организации доступа к ведомственным информационным системам для интеграции с информационной системой, в частности:
1) государственным органом, осуществляющим руководство и межотраслевую координацию в сфере разрешений и уведомлений – в отношении юридических лиц, имеющих лицензию на осуществление деятельности по оказанию услуг по складской деятельности с выпуском зерновых расписок (далее – лицензия);

2) астық қабылдау кәсіпорындары, қаржылық есептіліктің депозитарийіне ұсынатын ақпаратқа қатысты – бухгалтерлік есеп және қаржылық есептілік саласындағы қызметті реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
3) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жылжымайтын объектілерге қатысты – жылжымайтын мүлікті мемлекеттік тіркеу және мемлекеттік техникалық тексеру саласындағы мемлекеттік саясатты және мемлекеттік реттеуді жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
4) астық қабылдау кәсіпорындарына тіркелген жер учаскелеріне қатысты – жер қатынастары саласында реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
5) тізілімде тіркелген заңды тұлғаларға, филиалдары мен өкілдіктеріне қатысты – заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеуді және филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
6) астық қабылдау кәсіпорындарының лицензиарларына және олардың кеңістіктік (географиялық) деректеріне қатысты - мемлекеттік мүлікті басқару жөніндегі уәкілетті орган;
7) астық қабылдау кәсіпорындары мен астық қолхаттарын ұстаушылар шығарған электрондық шот-фактуралар бойынша мәліметтерге қатысты – салықтық әкімшілендіруді жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
8) ішкі нарыққа және экспортқа астық тасымалдау туралы мәліметтерге қатысты – ұлттық темір жол компаниясы;
9) тізілімде тіркелген жеке тұлғаларға қатысты – сәйкестендіру нөмірлерін қалыптастыруды және сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізбесін жүргізуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Астық қолхаттарымен операцияларға:
1) астық қолхатын шығару;
2) астық қолхатын өтеу;
3) астық қолхатын бөлу;
4) астық қолхаттарын біріктіру;
5) астық қолхатын сату/сатып алу;
6) астық қолхатын есепке қосу/есептен шығару;
7) астық қолхатын кепілге беру/алу;
8) астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту;
9) астық қолхатын кепілден алу/қайтару;
10) астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу туралы хабарлама;
11) астық қолхатының деректерін өзгерту;
12) астық қолхатындағы астық сипаттамаларын өзгерту;
13) астық қолхатын бұғаттау/бұғаттаудан шығару жатады.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Астық қолхаттарымен операциялар q-chain желісіне беріледі, ол тіркеушінің ішкі қағидаларына сәйкес есептеу қуаттылықтарында орналастырылады және оған қол жеткізу www.q-chain.kz веб-порталын пайдалана отырып қамтамасыз етіледі.
Q-chain желісінде деректерді сақтау тіркеушінің ішкі қағидаларына сәйкес, асинхронды бөлінген дерекқор технологияларын қолдана отырып, орталықтандырылмаған түрде жүзеге асырылады.
www.q-chain.kz веб-порталын пайдаланушыларға мыналар: транзакция нөмірі немесе бұйрық нөмірі немесе астық қолхатының нөмірі көрсетілген электрондық сұранымға сәйкес бұйрық және / немесе астық қолхаттары (астық қолхаттарын ұстаушылардың жеке деректерін көрсетпей) мәртебесін тексеру жөніндегі функция қолжетімді болады. Электрондық сұранымға пайдаланушының ЭЦҚ-сымен қол қойылады.";

2) государственным органом, осуществляющим регулирование деятельности в сфере бухгалтерского учета и финансовой отчетности – в отношении информации, предоставляемой хлебоприемными предприятиями в депозитарий финансовой отчетности;
3) государственным органом, осуществляющим реализацию государственной политики и государственное регулирование деятельности в сфере государственной регистрации и государственного технического обследования недвижимого имущества – в отношении объектов недвижимости, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
4) государственным органом, осуществляющим регулирование в области земельных отношений – в отношении земельных участков, зарегистрированных за хлебоприемными предприятиями;
5) государственным органом, осуществляющим государственную регистрацию юридических лиц и учетную регистрацию филиалов и представительств – в отношении юридических лиц, филиалов и представительств, зарегистрированных в реестре;
6) государственным органом по управлению государственным имуществом – в отношении лицензиаров хлебоприемных предприятий и их пространственных (географических) данных;
7) государственным органом, осуществляющим налоговое администрирование – в отношении данных по электронным счетам-фактурам, выставленным хлебоприемными предприятиями и держателями зерновых расписок;
8) Национальной железнодорожной компанией – в отношении сведений о транспортировке зерна на внутреннем рынке и на экспорт;
9) государственным органом, осуществляющим формирование идентификационных номеров и ведение национальных реестров идентификационных номеров – в отношении физических лиц, зарегистрированных в реестре.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. К операциям с зерновыми расписками относятся:
1) выпуск зерновой расписки;
2) погашение зерновой расписки;
3) деление зерновой расписки;
4) консолидация зерновых расписок;
5) продажа/покупка зерновой расписки;
6) зачисление/списание зерновой расписки;
7) передача/прием в залог зерновой расписки;
8) изменение сведений по залогу зерновой расписки;
9) возврат/прием из залога зерновой расписки;
10) публикация извещения о проведении торгов по зерновой расписке;
11) изменение данных зерновой расписки;
12) изменение характеристик зерна в зерновой расписке;
13) блокировка/разблокировка зерновой расписки.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Операции с зерновыми расписками передаются в сеть q-chain, которая размещается на вычислительных мощностях в соответствии с внутренними правилами регистратора и доступ к которой обеспечивается с использованием веб-портала www.q-chain.kz.
В сети q-chain хранение данных осуществляется децентрализовано с применением технологии асинхронной распределенной базы данных, согласно внутренним правилам регистратора.
Пользователям веб-портала www.q-chain.kz доступна функция по проверке статуса приказа и/или зерновой расписки (без указания персональных данных держателей зерновых расписок) согласно электронному запросу с указанием: номера транзакции, или номера приказа, или номера зерновой расписки. Электронный запрос подписывается ЭЦП пользователя.";

14 және 15-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Астық қолхаты сапасы бойынша біркелкі астықтың әрбір партиясына шығарылады. Тапсырылған барлық астық көлеміне шығарылатын астық қолхаттарының саны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықта айқындалады.
Астық қолхатын шығару Жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) астық иесінен астық қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және "Қазақстан Республикасындағы мерекелер туралы" 2001 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Мерекелер туралы заң) 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күннен кеш емес мерзімде астық қабылдау кәсіпорны астық қолхатын шығаруға арналған бұйрықты осы Қағидалардың 16-тармағы 2) - 6) тармақшаларында көрсетілген мәліметтер мен астық иесінен астық қабылданған күнді енгізе отырып тіркейді. Бұйрық сақталғаннан кейін оның мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілмеген" деп өзгертіледі;
2) "Келісілмеген" деген мәртебемен сақталған бұйрықты астық қабылдау кәсіпорны астық иесіне келісімге жібереді және бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Келісілуде" деп өзгертіледі;
3) "Келісілуде" деген мәртебедегі бұйрық Жеке кабинетте астық иесіне:
не бұйрықты келісу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілген" деп өзгертіледі);
не астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізген мәліметтер бойынша ескертулер енгізу үшін (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деп өзгертіледі) қолжетімді болады;
4) "Қайтадан пысықтауға жіберілді" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны:
не астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертеді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не өзінің дәлелдерін көрсете отырып, астық иесінің ескертулері бойынша бұйрықтың деректерін өзгертпейді (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Келісілуде" деп өзгертіледі);
не иесінен астық қабылдаған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күннен кешіктірмей астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз ете отырып, бұйрықты жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
5) "Келісілген" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қабылдау кәсіпорны бұйрыққа енгізілген мәліметтермен келісетінін растайды және ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі;
6) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады;

пункты 14 и 15 изложить в следующей редакции:
"14. Зерновая расписка выпускается на каждую партию однородного по качеству зерна. Количество выпускаемых зерновых расписок на весь объем сданного зерна определяется в приказе на выпуск зерновой расписки.
Выпуск зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) не позднее трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона Республики Казахстан от 13 декабря 2001 года "О праздниках в Республике Казахстан" (далее – Закон о праздниках), со дня приема зерна от владельца зерна хлебоприемное предприятие регистрирует приказ на выпуск зерновой расписки, с внесением в приказ сведений, указанных в подпунктах 2) - 6) пункта 16 настоящих Правил, и даты приема зерна от владельца. После сохранения приказа его статус в информационной системе изменяется на "Не согласован";
2) сохраненный приказ со статусом "Не согласован" направляется хлебоприемным предприятием на согласование владельцу зерна, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании";
3) приказ со статусом "На согласовании" становится доступным в Личном кабинете владельца зерна:
либо для согласования приказа (статус приказа в информационной системе изменяется на "Согласован");
либо для внесения замечаний по сведениям, внесенным хлебоприемным предприятием в приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отправлен на доработку");
4) по приказу со статусом "Отправлен на доработку" хлебоприемное предприятие:
либо изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо не изменяет данные приказа по замечаниям владельца зерна, с указанием своих доводов (статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании");
либо отменяет приказ, обеспечивая возврат зерна владельцу не позднее трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна от владельца (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
5) по приказу со статусом "Согласован" хлебоприемное предприятие подтверждает согласие с внесенными в приказ сведениями, и статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании";
6) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиентов;

7) астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-сымен бұйрыққа қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімдегі астық қолхаты:
осы Қағидалардың 16-тармағы 1) және 7) тармақшаларында көрсетілген мәліметтерді көрсете отырып шығарылады;
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Клиенттермен астық қолхаттары бойынша операциялар жүргізу кезінде астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасында жасалған астықты сақтаудың шарты бойынша құқығы мен міндеттері және оған сәйкес шығарылған аталған астық қолхаты клиентке бір уақытта астық қолхатында көрсетілген көлемдегі астыққа арналған астық қолхаты бойынша құқықтарды бере отырып, беріледі.
Астықты астық қабылдау кәсіпорны өңдеген не астықтың сапалық көрсеткіштері орташаланған (астықтың орташа өлшенген сапасы) жағдайда астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорнының келісімі бойынша осы Қағидалардың 18-тармағына сәйкес алдыңғы астық қолхаттарын өтей отырып, жаңа астық қолхатын шығаруға жол беріледі.
15. Астық қабылдау кәсіпорны иесінен астық қабылданған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күннен кеш емес мерзімде астықты иесіне қайтаруды қамтамасыз етеді:
1) егер клиенттердің біреуі ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, бұйрыққа қол қойғанға дейін бұйрықтың күші жойылса (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
2) егер астық қабылданған күннен бастап Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң астық иесі мен астық қабылдау кәсіпорны (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-ны пайдалана отырып, бұйрыққа қол қоймаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.";
17, 18 және 19-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Сондай-ақ, астық қолхатының басқа да белгiлері бар:
1) тіркеушінің атауы, оның мекенжайы және телефон нөмірі;
2) астық қолхатының мәртебесі ("Жойылды", "Бөлінген", "Шоғырланған", "Сатылған", "Есептен шығарылған", "Сатуда", "Электрондық сатуда", "Сату болды", "Белсенді", "Кепілде");
3) кепіл шарты бойынша мәлімет ("Кепілде" мәртебесімен астық қолхаты бойынша);
4) Q-chain желісіндегі транзакция нөмірі;
5) астық қолхатын бұғаттау ("Бұғатталған", "Ерікті") және оны бұғаттау үшін негіздеме бойынша мәлімет.
18. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы (кепілге салынған астықты сауда-саттықта өткізген, осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес электрондық сауда-саттықты қоспағанда) астықты талап ету үшін астық қабылдау кәсіпорны орналасқан жерге өзі келеді немесе уәкілетті өкілін жібереді.
Астық қолхатын өтеу Жеке кабинетте келесі тәртіпте жүргізіледі:

7) после подписания приказа ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером) статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
выпускается с указанием сведений, указанных в подпунктах 1) и 7) пункта 16 настоящих Правил;
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная".
При проведении клиентами операции с зерновой распиской права и обязанности по договору на хранение зерна, заключенному между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна, и в соответствии с которым была выпущена данная зерновая расписка, передаются клиенту одновременно с передачей прав по зерновой расписке на зерно в объеме, указанном в зерновой расписке.
В случае подработки зерна хлебоприемным предприятием либо усреднения качественных показателей зерна (средневзвешенное качество зерна) по соглашению владельца зерна и хлебоприемного предприятия допускается выпуск новой зерновой расписки с погашением предыдущих зерновых расписок в соответствии с пунктом 18 настоящих Правил.
15. Хлебоприемное предприятие обеспечивает возврат зерна владельцу не позднее трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна от владельца:
1) если отменит приказ до его подписания с использованием ЭЦП одним из клиентов (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, со дня приема зерна приказ не подписан с использованием ЭЦП владельца зерна и хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером), то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
пункты 17, 18 и 19 изложить в следующей редакции:
"17. Зерновая расписка содержит также другие обозначения:
1) наименование регистратора, его место нахождения и номер телефона;
2) статус зерновой расписки ("Погашена", "Разделена", "Консолидирована", "Продана", "Списана", "На торгах", "На электронных торгах", "Торги состоялись", "Активная", "В залоге");
3) сведения по договору залога (по зерновой расписке со статусом "В залоге");
4) номер транзакции в сети q-chain;
5) сведения о блокировке зерновой расписки ("Заблокирована", "Свободна") и основании для ее блокировки.
18. Держатель зерновой расписки или залогодержатель (реализовавший заложенное зерно на торгах, за исключением электронных торгов, согласно пункту 27 настоящих Правил) для востребования зерна прибывает сам или направляет уполномоченного представителя на место нахождения хлебоприемного предприятия.
Погашение зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:

1) астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы астық қолхатын өтеуге бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оған астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы ЭЦҚ қойғаннан кейін ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Келісуде" деп өзгертіледі және астық қабылдау кәсіпорнындағы Жеке кабинетте қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушының немесе кепіл ұстаушының оған астық қолхаты бойынша астықты бергенге дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі (ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);
2) астық қолхаты бойынша астық берілгеннен және астық қабылдау кәсіпорыны бұйрыққа астықтың берілген күні туралы мәліметті енгізгеннен кейін бұйрыққа астық қабылдау кәсіпорнының (бірінші басшысы және бас бухгалтері) ЭЦҚ-сымен қол қойылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Өтелді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаған болса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.
19. Астық қолхатын ұстаушы немесе кепіл ұстаушы бұйрықты сақтаған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде астық қабылдау кәсіпорны мынадай:
Заңның 31-бабында көзделген;
астық қолхатын осы Қағидалардың 14-тармағының он сегізінші абзацына сәйкес шығарған;
осы астық қолхаты бойынша астық сақтағаны үшін берешегі болмаған жағдайларды қоспағанда, астықты сақтау шартының талаптарына сәйкес астық қолхаты бойынша астықты беруді қамтамасыз етеді.";
мынадай мазмұндағы 20-1-тармақпен толықтырылсын:
"20-1. "Кепілде" деген мәртебедегі астық қолхатын бөлу астық қолхатын ұстаушының кепіл ұстаушы алдындағы борышының бір бөлігін өтеу кезінде жүзеге асырылады және Жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы астық қолхатын бөлуге арналған бұйрықты тіркейді, онда жиынтық көлемі бөлуге кепіл ұстаушы бастамашылық еткен астық қолхаты бойынша астық көлеміне тең болуы тиіс астықтың сандық сипаттамалары жөніндегі мәліметтер көрсетіледі. Бұйрық сақталғаннан және оған кепіл ұстаушы ЭЦҚ-сымен қол қойғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушыға оған кепіл ұстаушы қол қойғанға дейін бұйрықтың күшін жоюына жол беріледі (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);

1) держатель зерновой расписки или залогодержатель регистрируют приказ на погашение зерновой расписки. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП держателя зерновой расписки или залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На согласовании" и становится доступным в Личном кабинете хлебоприемного предприятия.
Держателем зерновой расписки или залогодержателем допускается отмена приказа до выдачи ему зерна по зерновой расписке (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) после выдачи зерна по зерновой расписке и внесения хлебоприемным предприятием в приказ сведений о дате выдачи зерна, приказ подписывается ЭЦП хлебоприемного предприятия (первым руководителем и главным бухгалтером). При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Погашена".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".
19. В течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказа держателем зерновой расписки или залогодержателем, хлебоприемное предприятие обеспечивает выдачу зерна по зерновой расписке согласно условиям договора хранения зерна, за исключением случаев:
предусмотренных статьей 31 Закона;
выпуска зерновой расписки в соответствии с абзацем восемнадцатым пункта 14 настоящих Правил;
отсутствия задолженности за хранение зерна по данной зерновой расписке.";
дополнить пунктом 20-1 следующего содержания:
"20-1. Деление зерновой расписки со статусом "В залоге" осуществляется при погашении держателем зерновой расписки части долга перед залогодержателем и производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на деление зерновой расписки, в котором указываются количественные характеристики зерна, суммарный объем которых должен быть равным объему зерна по зерновой расписке, деление которой инициируется залогодержателем. После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус приказа в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания его держателем зерновой расписки (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");

2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушы:
не ЭЦҚ-ны пайдалана отырып бұйрыққа қол қояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі);
не бұйрықтың күшін жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Күші жойылды" деп өзгертіледі);
3) бұйрыққа клиенттер ЭЦҚ-сымен қол қойғаннан кейін тізілімде:
жаңа астық қолхаттары шығарылады және кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі;
бөлу жүргізілген астық қолхатының күші жойылады және кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Бөлінген" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.";
22-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша сатып алушы клиенттің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады (астық қолхатын ұстаушы "Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде астық қолхатына жүргізілген төлем туралы мәліметті бұйрыққа енгізе отырып).
Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Сатылды" деген мәртебемен ("Төлемге қарсы жеткізу" опциясын пайдалану кезінде тіркеуші сату бағасын Жеке кабинетінде көрсетілген астық қолхатын ұстаушының есеп айырысу шотына сатып алушы клиент бұйрыққа қол қойған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік екі күн ішінде аударады);
сатып алушы клиенттің дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп көрсетіледі.";
23-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Есептен шығарылды" деген мәртебемен;
сатып алушы клиенттің дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.";

2) по приказу со статусом "На подписании" держатель зерновой расписки:
либо подписывает приказ с использованием ЭЦП (статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан");
либо отменяет приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
3) после подписания приказа ЭЦП клиентов, в реестре:
выпускаются новые зерновые расписки и отображаются на лицевых счетах залогодержателя и держателя зерновой расписки со статусом "В залоге";
зерновая расписка, деление которой произведено, аннулируется, и отображается на лицевых счетах залогодержателя и держателя зерновой расписки со статусом "Разделена".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
подпункт 2) пункта 22 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП клиента – покупателя (с внесением в приказ сведений о проведенном платеже за зерновую расписку при использовании ее держателем опции "Поставка против платежа").
При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (при использовании опции "Поставка против платежа" цена продажи перечисляется регистратором в течение двух календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты подписания приказа клиентом-покупателем, на расчетный счет держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете);
клиента – покупателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
подпункт 2) пункта 23 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Списана";
клиента – получателя со статусом "Активная".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";

24-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты астық қолхатын ұстаушының және кепіл ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Күші жойылды" деп өзгертіледі.";
мынадай мазмұндағы 24-1-тармақпен толықтырылсын:
"24-1. Астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту Жеке кабинетте мынадай тәртіпте жүргізіледі:
1) кепіл ұстаушы бұйрықта осы Қағидалардың 24-тармағының 1) тармақшасында белгіленген мәліметтерді көрсете отырып және бұйрыққа "Acrobat Reader" электрондық форматында өзгерістер мен толықтырулары бар кепіл шартын тіркей отырып, астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгертуге арналған бұйрықты тіркейді. Бұйрық сақталғаннан және оған кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сымен қол қойылғаннан кейін ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылуда" деп өзгертіледі және астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде қолжетімді болады.
Астық қолхатын ұстаушыға оған кепіл ұстаушы қол қойғанға дейін бұйрықтың күшін жоюға жол беріледі (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бар бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушы:
не ЭЦҚ-ны пайдалана отырып бұйрыққа қол қояды. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты кепіл ұстаушы мен астық қолхатын ұстаушының дербес шоттарында "Кепілде" деген мәртебемен көрсетіледі;
не бұйрықтың күшін жояды (ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі);
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.";
25-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша бұйрыққа қол қою кепіл ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып жүзеге асырылады. Бұл ретте бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Қол қойылған" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхаты:
астық қолхатын ұстаушының дербес шотында "Белсенді" деген мәртебемен көрсетіледі.
кепіл ұстаушының дербес шотында көрсетілмейді.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі.";

подпункт 2) пункта 24 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП залогодержателя. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевых счетах держателя зерновой расписки и залогодержателя со статусом "В залоге".
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
дополнить пунктом 24-1 следующего содержания:
"24-1. Изменение сведений по залогу зерновой расписки производится в Личном кабинете в следующем порядке:
1) залогодержатель регистрирует приказ на изменение сведений по залогу зерновой расписки, с указанием в приказе сведений, установленных подпунктом 1) пункта 24 настоящих Правил, и прикреплением к приказу договора залога с изменениями и дополнениями в электронном формате "Acrobat Reader". После сохранения приказа и его подписания ЭЦП залогодержателя, статус в информационной системе изменяется на "На подписании" и становится доступным в Личном кабинете держателя зерновой расписки.
Залогодержателем допускается отмена приказа до подписания его держателем зерновой расписки (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен");
2) по приказу со статусом "На подписании" держатель зерновой расписки:
либо подписывает приказ с использованием ЭЦП. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка отображается на лицевых счетах держателя зерновой расписки и залогодержателя со статусом "В залоге";
либо отменяет приказ (статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен").
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
подпункт 2) пункта 25 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре зерновая расписка:
отображается на лицевом счете держателя зерновой расписки со статусом "Активная";
не отображается на лицевом счете залогодержателя.
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";

27-тармақтың 2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйедегі бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, астық қолхатын ұстаушының Жеке кабинетінде көрсетілген мекенжайға астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізілгені туралы хабарламаның веб-порталда жарияланғаны туралы электрондық хабарлама жіберіледі. Тізілімде астық қолхаты оны ұстаушының дербес шотында "Сауда-саттықта" немесе "Электрондық сауда-саттықта" (сауда-саттықты жүргізу күніне дейінгі кезеңде) деген мәртебемен көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда бұйрықтың мәртебесі ақпараттық жүйеде "Жойылды" деп өзгертіледі;
3) тіркеуші, егер электрондық сауда-саттықты жүргізу нәтижесінде мынадай жолдармен жеңімпаз анықталса, астық қолхатының сатып алушыға сатылуын қамтамасыз етеді:
сауда-саттықты жүргізу күнінде оның нәтижелері туралы хаттамаға жеңімпазбен қол қойылуы;
Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының есептік шотына сауда-саттықты жүргізген күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде жеңімпаздың астық қолхатының бастапқы бағасынан он бес пайыз көлеміндегі кепілді жарнасын аударылуы;
Жеке кабинетте көрсетілген астық қолхатын сатушының есептік шотына осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа жеңімпаз қол қойған күннен бастап (бірақ сауда-саттықтың жүргізілген күнінен бастап күнтізбелік он күннен кеш емес), Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн ішінде сату бағасының (кепілді жарнаны шегерумен) аударылуы;
осы Қағидалардың 23-тармағында көрсетілген астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа тіркеушінің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып қол қойылды (бірақ сауда саттықтың жүргізілген күнінен бастап күнтізбелік он үш күннен кеш емес);
Бұл ретте тізілімде астық қолхаты:
"Сауда-саттық болды" (сауда-саттық жүргізілген күнінен бастап және жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғанға дейін) деген мәртебемен астық қолхатын ұстаушының;
"Сатылды" (жеңімпаз бен тіркеуші астық қолхатын есепке алуға/есептен шығаруға арналған бұйрыққа қол қойғаннан кейін) деген мәртебемен астық қолхатын ұстаушының;
"Белсенді" деген мәртебемен сатып алушының (электрондық сауда-саттықтың жеңімпазы) дербес шотында көрінеді;";

подпункты 2) и 3) пункта 27 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП регистратора. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", с направлением на электронный адрес держателя зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, электронного уведомления о публикации на веб-портале извещения о проведении торгов по зерновой расписке. В реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете ее держателя со статусом "На торгах" или "На электронных торгах" (на период до даты проведения торгов).
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП регистратора, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен";
3) регистратор обеспечивает продажу зерновой расписки покупателю, если в результате проведения электронных торгов определился победитель, путем:
подписания с победителем протокола о результатах торгов в день их проведения;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, гарантийного взноса победителя в размере пятнадцать процентов от начальной цены зерновой расписки в течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты проведения торгов;
перечисления на расчетный счет продавца зерновой расписки, указанный в Личном кабинете, цены продажи (за вычетом гарантийного взноса) в течение трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты подписания победителем приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее десяти календарных дней с даты проведения торгов);
подписания с использованием ЭЦП регистратора приказа на зачисление/списание зерновой расписки, указанной в пункте 23 настоящих Правил (но не позднее тринадцати календарных дней с даты проведения торгов).
При этом в реестре зерновая расписка отображается на лицевом счете:
держателя зерновой расписки со статусом "Торги состоялись" (с даты проведения торгов и до подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
держателя зерновой расписки со статусом "Продана" (после подписания победителем и регистратором приказа на зачисление/списание зерновой расписки);
покупателя (победителя электронных торгов) со статусом "Активная";";

28-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Қол қойылуда" деген мәртебедегі бұйрық бойынша астық қолхатын ұстаушының ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қою жүзеге асырылады. Бұл ретте ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Қол қойылды" деп өзгертіледі, ал тізілімде астық қолхатында астық сақтау бойынша қызмет үшін төлем жүргізгенге дейінгі күн көрсетіледі.
Егер сақталған күннен бастап, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына және Мерекелер туралы заңның 5-бабына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, күнтізбелік үш күн өткен соң клиенттердің ЭЦҚ-сы пайдаланыла отырып, бұйрыққа қол қойылмаса, онда ақпараттық жүйеде бұйрықтың мәртебесі "Жойылды" деп өзгертіледі.";
32-тармақтың 2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) "Кепілде" деген мәртебедегі (астық қолхаты бойынша сауда-саттық жүргізу, астық қолхатын бөлу, астық қолхатын кепілден алу/қайтару, астық қолхатының кепілі жөніндегі мәліметтерді өзгерту және астық қолхатының деректерін өзгерту туралы хабарламаны жариялау үшін);";
38-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"38. Сыртқы веб-порталды пайдаланушыларға ЭЦҚ пайдалана отырып ақпараттық жүйеде тіркелу талап етілмейді. Бұл ретте оларға веб-порталда келесі функциялар қолжетімді:
1) тізілім бойынша құқықтық және анықтамалық ақпараттармен танысу;
2) лицензиарлар, астық қабылдау кәсіпорындары, сондай-ақ оларға берілген лицензиялар бойынша мәліметтерді қарап шығу;
3) астық қабылдау кәсіпорындарының жылдық қаржылық есептіліктері мен аудиторлық есептерін қарап шығу;
4) астық қабылдау кәсіпорындарының (элеватор, астық қабылдау пункті) құқық меншігінде бар астықты сақтау жүргізілетін астық қоймалары, оның ішінде астық қоймаларының техникалық сыйымдылығы және олардың астықпен жүктелуі бойынша мәліметтерді қарап шығу;
5) астық қоймаларының жылжымайтын объектілеріне (жер учаскесіне) тіркелген ауыртпалықтардың (кепіл, сенімдегі басқару және т.б.) және шектеулердің (қамау және басқа да) бар-жоғы туралы мәліметтерді қарап шығу;
6) тіркеуші веб-порталда:
- астық қабылдау кәсіпорнының астық қоймасының мүліктік кешенінен оқшаулануы туралы;
- кепіл ұстаушының немесе астық қолхатын ұстаушының сауда-саттықты жүргізгені туралы;
- астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы жергілікті атқарушы органның сотқа берілген өтініші туралы және астық қабылдау кәсіпорнына уақытша басқарудың енгізілгені туралы сот шешімінің заңды күшіне енгені туралы жарияланған хабарларды қарап шығу;
7) астық қабылдау кәсіпорындары көрсететін астық сақтау жөніндегі көрсетілетін қызметтер бағаларының (тарифтерінің) прейскуранттарын қарау;

подпункт 2) пункта 28 изложить в следующей редакции:
"2) по приказу со статусом "На подписании" осуществляется подписание приказа с использованием ЭЦП держателя зерновой расписки. При этом статус приказа в информационной системе изменяется на "Подписан", а в реестре у зерновой расписки изменяется дата, до которой произведена оплата за услуги по хранению зерна.
Если по истечении трех календарных дней, за исключением выходных и праздничных дней, согласно трудовому законодательству Республики Казахстан и статье 5 Закона о праздниках, с даты сохранения приказ не подписан с использованием ЭЦП клиентов, то статус приказа в информационной системе изменяется на "Отменен".";
подпункт 2) пункта 32 изложить в следующей редакции:
"2) со статусом "В залоге" (для публикации извещения о проведении торгов по зерновой расписке, деления зерновой расписки, возврата/приема из залога зерновой расписки, изменения сведений по залогу зерновой расписки и изменения данных зерновой расписки);";
пункт 38 изложить в следующей редакции:
"38. Пользователям внешнего веб-портала не требуется регистрация в информационной системе с использованием ЭЦП. При этом на веб-портале им доступны следующие функции:
1) ознакомление с правовой и справочной информацией по реестру;
2) просмотр сведений по лицензиарам, хлебоприемным предприятиям, а также по выданным им лицензиям;
3) просмотр годовой финансовой отчетности и аудиторских отчетов хлебоприемных предприятий;
4) просмотр сведений по имеющимся на праве собственности у хлебоприемных предприятий зернохранилищам (элеватор, хлебоприемный пункт), на которых осуществляется хранение зерна, в том числе о технической емкости зернохранилищ и их загруженности зерном;
5) просмотр сведений о наличии зарегистрированных обременений (залог, доверительное управление и другое) и ограничений (арест и другое) на объекты недвижимости (земельный участок) зернохранилища;
6) просмотр опубликованных регистратором на веб-портале извещений:
об отчуждении хлебоприемным предприятием имущественного комплекса зернохранилища;
о проведении торгов залогодержателем или держателем зерновой расписки;
о поданных местным исполнительным органом заявлениях в суд о введении временного управления хлебоприемным предприятием и о вступлении в законную силу решения суда о введении временного управления хлебоприемным предприятием;
7) просмотр прейскурантов цен (тарифов) хлебоприемных предприятий на оказываемые ими услуги по хранению зерна;

8) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2012 жылғы 8 мамырдағы № 18-03/241 бұйрығымен бекітілген Астық нарығы мониторингін жүргізу қағидаларына сәйкес тізілімге берілетін мониторингтің деректерін қарап шығу.".
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Егіншілік департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
Орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________ Д. Абаев
2018 жылғы 2 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Инвестициялар және даму министрі
________ Ж. Қасымбек
2018 жылғы 19 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 17 сәуір
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 13 сәуір

8) просмотр данных мониторинга, предоставляемых в реестр согласно Правилам проведения мониторинга зернового рынка, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 8 мая 2012 года № 18-03/241 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 7713).".
2. Департаменту земледелия Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации и коммуникаций
Республики Казахстан
______________ Д. Абаев
2 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
____________ Ж. Касымбек
19 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
______________ Б. Султанов
17 апреля 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
______________ Т. Сулейменов
13 апреля 2018 года