"АСТАНА-1" ақпараттық жүйесінде электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларациялардың бағандарын толтыру ерекшеліктерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 496 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 14 мамырда № 16888 болып тіркелді. 2019 жылғы 30 маусымға дейін қолданыста болды
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданыста болу мерзімі - 30.06.2019 дейін (осы бұйрықтың 4-т.).
РҚАО-ның ескертпесі!
Бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "АСТАНА-1" ақпараттық жүйесінде электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларациялардың бағандарын толтыру ерекшеліктері (бұдан әрі – Ерекшеліктер) бекітілсін.
2. "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" 2017 жылғы 26 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Кодексінде көзделген кедендік рәсімдермен орналастыру кезінде "АСТАНА-1" ақпараттық жүйесінде электронды нысанда кедендік декларациялау бойынша пилоттық жобаны жүргізу кезеңіне көрсетілген Ерекшеліктер таратылсын.
3. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті (А.М. Теңгебаев) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2018 жылғы 1 қаңтардан бастап, туындаған құқықтық қатынастарға таратылады және 2019 жылғы 30 маусымға дейін қолданыста болады.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.01.2019 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Р. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 сәуірдегі
№ 496 бұйрығымен
бекітілген
"АСТАНА-1" ақпараттық жүйесінде электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларациялардың бағандарын толтыру ерекшеліктері

Об утверждении Особенностей заполнения граф декларации на товары при таможенном декларировании в электронной форме в информационной системе "АСТАНА-1"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 496. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 14 мая 2018 года № 16888.
Примечание ИЗПИ!
Срок действия – до 30.06.2019 (п. 4).
Примечание РЦПИ!
Порядок введения в действие см. п.4
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Особенности заполнения граф декларации на товары при таможенном декларировании в электронной форме в информационной системе "АСТАНА-1" (далее – Особенности).
2. Распространить Особенности на период проведения пилотного проекта по таможенному декларированию в электронной форме в информационной системе "АСТАНА-1" при помещении под таможенные процедуры, предусмотренные Кодексом Республики Казахстан от 26 декабря 2017 года "О таможенном регулировании в Республике Казахстан".
3. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан (Тенгебаев А. М.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2018 года, и действует по 30 июня 2019 года.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.01.2019 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
Р. Бекетаев
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 апреля 2018 года № 496
Особенности заполнения граф декларации на товары при таможенном декларировании в электронной форме в информационной системе "АСТАНА-1"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы "АСТАНА-1" ақпараттық жүйесінде электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларациялардың бағандарын толтыру ерекшеліктері (бұдан әрі – Ерекшеліктер) "АСТАНА-1" ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – АЖ) енгізу жөніндегі пилоттық жобаны іске асыру шеңберінде әзірленген және Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 мамырдағы № 257 шешімімен бекітілген, Кедендік декларацияларды толтыру және кедендік декларациялардың нысандары жөніндегі нұсқаулықтан (бұдан әрі – Нұсқаулық) өзгеше, электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде тауарларға арналған декларациялардың бағандарын толтыру ерекшеліктерін айқындайды.
2. АЖ пайдаланушысы ретінде тіркелу Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 ақпандағы № 321 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16596 тіркелген болып тіркелген) бекітілген, Мемлекеттік кірістер органдарының ақпараттық жүйесінің пайдаланушысы ретінде тіркелу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. АЖ-да электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде ТД бағандары осы Ерекшеліктерде көзделген ережелерді қоспағанда, Нұсқаулыққа сәйкес толтырылады.
2-тарау. Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) ТД-ға мәліметтерді енгізу тәртібі
4. АЖ-да электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағына әкелінетін (әкелінген) ТД бағандарына мәліметтер Нұсқаулықтың ІІ бөліміне сәйкес, мынадай ерекшеліктерді қоспағанда енгізіледі:
1) 5-баған. "Барлық тауарлар"
ТД декларацияланатын тауарлардың жалпы саны цифрлық нышандармен автоматты түрде көрсетіледі;
2) 7-баған. "Анықтамалық нөмір"
Бағанда белгіленген мәліметтерге қосымша АЖ беретін декларанттың анықтамалық нөмірі көрсетіледі;
3) 8-баған. "Алушы"
Бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында белгіленген мәліметтерге қосымша "№" белгісінен кейін тиісінше бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) не жеке сәйкестендіру нөмір (бұдан әрі – ЖСН) немесе бірегей сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі – БСН) көрсетіледі.
Бұл ретте егер осы бағанда мәлімдеуге жататын мәліметтер ТД 14-бағанында мәлімдеуге жататын мәліметтерді қайталаса, онда мұндай мәліметтерді АЖ автоматы түрде ТД 14-бағанынан енгізеді;
4) 9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға"
Бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында белгіленген мәліметтерге қосымша "№" белгісінен кейін тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.
Егер шетелдік тұлға қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға болып табылса, бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Особенности заполнения граф декларации на товары при таможенном декларировании в электронной форме в информационной системе "АСТАНА-1" (далее – Особенности) разработаны в рамках реализации пилотного проекта по введению информационной системы "АСТАНА-1" (далее – ИС) и определяют особенности заполнения граф декларации на товары (далее – ДТ) при таможенном декларировании в электронной форме, отличные от положений Инструкций по заполнению таможенных деклараций и формах таможенных деклараций, утвержденной Решением Комиссии таможенного союза от 20 мая 2010 года № 257 (далее – Инструкция).
2. Регистрация в качестве пользователей в ИС осуществляется в соответствии с Правилами регистрации в качестве пользователей информационной системы органов государственных доходов, утвержденными приказом Министра финансов Республики Казахстан от 28 февраля 2018 года № 321 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16596).
3. При таможенном декларировании в электронной форме в ИС графы ДТ заполняются в соответствии с Инструкцией, за исключением положений, предусмотренных настоящими Особенностями.
Глава 2. Порядок внесения сведений в декларации на товары на ввозимые (ввезенные) товары на таможенную территорию Республики Казахстан
4. При таможенном декларировании в электронной форме ввозимых (ввезенных) товаров на таможенную территорию Республики Казахстан в графы ДТ вносятся сведения в соответствии с разделом II Инструкции, за исключением следующих особенностей:
1) графа 5. "Всего товаров"
Автоматически указывается цифровыми символами общее число декларируемых товаров в ДТ;
2) графа 7. "Справочный номер"
Дополнительно к установленным сведениям в графе указывается справочный номер декларанта, который присваивается ИС;
3) графа 8. "Получатель"
Дополнительно к установленным сведениям в правом верхнем углу графы после знака "№" указывается бизнес-идентификационный номер (далее – БИН) либо индивидуальный идентификационный номер (далее – ИИН) или уникальный идентификационный номер (далее – УИН) соответственно.
При этом если сведения, подлежащие заявлению в настоящей графе, повторяют сведения, подлежащие заявлению в графе 14 ДТ, то такие сведения вносятся автоматически ИС с графы 14 ДТ;
4) графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
Дополнительно к установленным сведениям в правом верхнем углу графы после знака "№" указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
Если в качестве лица, ответственного за финансовое урегулирование, выступает иностранное лицо, в правом верхнем углу графы указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.

Бұл ретте егер осы бағанда мәлімдеуге жататын мәліметтер ТД 14-бағанында мәлімдеуге жататын мәліметтерді қайталаса, онда мұндай мәліметтерді АЖ автоматы түрде ТД 14-бағанынан енгізеді;
5) 13-баған. "Мөлшерлеме түрлер"
Бағанға мынадай:
FIXED – жерқойнауын (отын-энергетика секторын) пайдалану саласында туындаған құқықтық қатынастар бойынша бекітілген кедендік баждар, салықтар мөлшерлемесі;
UNION – Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің кедендік әкелу баж мөлшерлемесін қолдану;
WTO – Дүниежүзілік сауда ұйымында Қазақстан Республикасының міндеттемесі көзделген, Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифінің қолданыстағы кедендік әкелу баж мөлшерлемесімен салыстырғанда неғұрлым төмен кедендік әкелу баж мөлшерлемесін қолдану ерекшеліктерін ескере отырып мәліметтер енгізіледі;
6) 14-баған. "Декларант"
Бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында белгіленген мәліметтерге қосымша "№" белгісінен кейін тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.
Егер шетелдік тұлға тауарлар декларанты болып табылса, бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі;
7) 30-баған. "Тауарлар тұрған жер"
Бағанда белгіленген мәліметтерге қосымша "Қазақстан Республикасындағы кедендік реттеу туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 165-бабына сәйкес тауарлар уақытша сақтау қоймасында, жеке меншік тауарларды сақтау қоймасында, кеден қоймасында, еркін қоймада, бажсыз сауда дүкендерінде, үй-жайларда, ашық алаңдарда және өзге аумақтарда, оның ішінде уәкілетті экономикалық операторда болған жағдайда олардың тұрған жері туралы мәліметтер мынадай ерекшеліктерді ескере отырып енгізіледі:
ХХ ХХХХХ ХХХХ ХХХХ Х 1 2 3 4 5, мұнда:
1 – "Кедендік декларацияны толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне (бұдан әрі – Жіктеуіштер бойынша шешімі) 24-қосымшаға сәйкес Тауарлар тұрған жердің жіктеуіштеріне сәйкес тауарлар тұрған жердің коды;
2 – "Кеден мақсаты үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік кірістер органдарының кодтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2015 жылғы 6 ақпандағы № 66 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитеті төрағасының 2017 жылғы 18 тамыздағы № 386 бұйрығымен бекітілген, Қазақстан Республикасында қолданылатын тізілімге заңды тұлғаны енгізген мемлекеттік кірістер органының коды;
3 – тізілімге заңды тұлға енгізілген күнтізбелік жыл;

При этом если сведения, подлежащие заявлению в настоящей графе, повторяют сведения, подлежащие заявлению в графе 14 ДТ, то такие сведения вносятся автоматически ИС с графы 14 ДТ;
5) графа 13. "Вид ставки"
В графу вносятся следующие сведения:
FIXED – фиксированная ставка таможенных пошлин, налогов по правоотношениям, возникшим в сфере недропользования (топливно-энергетического сектора);
UNION – применение ставки ввозной таможенной пошлины Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза;
WTO – применение ставки ввозной таможенной пошлины, более низкой по сравнению с действующей ставкой ввозной таможенной пошлины Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза, предусмотренной обязательствами Республики Казахстан во Всемирной торговой организации";
6) графа 14. "Декларант"
Дополнительно к установленным сведениям в правом верхнем углу графы после знака "№" указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
Если в качестве декларанта товаров выступает иностранное лицо в правом верхнем углу графы указывается БИН/ИИН/УИН соответственно;
7) графа 30. "Местонахождение товаров"
Дополнительно к установленным сведениям в графе указываются сведения о местонахождении товаров в случае их нахождения на складе временного хранения, складе хранения собственных товаров, таможенном складе, свободном складе, в магазине беспошлинной торговли, в помещениях, на открытых площадках и иных местах в соответствии со статьей 165 Кодекса Республики Казахстан "О таможенном регулировании в Республике Казахстан" (далее – Кодекс), в том числе уполномоченного экономического оператора вносятся с учетом следующих особенностей:
ХХ ХХХХХ ХХХХ ХХХХ Х 1 2 3 4 5, где:
1 – код места нахождения товаров в соответствии с Классификатором мест нахождения товаров согласно приложению 24 к Решению Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Решение по классификаторам);
2 – код органа государственных доходов, включивший юридическое лицо в реестр, применяемый в Республике Казахстан, утвержденный приказом Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 18 августа 2017 года № 386 "О внесении изменения в приказ Председателя Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан от 6 февраля 2015 года № 66 "Об утверждении кодов органов государственных доходов Республики Казахстан, используемых для таможенных целей";
3 – календарный год включения юридического лица в реестр;

4 – Кодекстің 166, 511, 518, 525 және 533 баптарына сәйкес тізілімге заңды тұлғаны енгізу туралы бұйрықтың нөмірі;
5 – тізілімге заңды тұлғаны енгізу туралы бұйрықты бірнеше аумақтық мемлекеттік кірістер органдары қайталанған жағдайда – цифрлық белгі: "1", тізілімге заңды тұлға бір бұйрықпен енгізілген жағдайда – "0".
Тауар еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақта тұрған жағдайда бағанға мынадай ерекшеліктерді ескере отырып мәліметтер енгізіледі:
ХХ ХХХХХ ХХХХ ХХ ХХХ 1 2 3 4 5, мұнда:
1 – Жіктеуіштер бойынша шешімге сәйкес еркін (арнайы, ерекше) экономикалық аймақ коды;
2 – арнайы экономикалық аймаққа (бұдан әрі – АЭА) қатысушы қызмет аймағында орналасқан кеден органының коды;
3 – АЭА қатысушыларын тізілімге енгізу жазбасы жүргізілген күнтізбелік жыл;
4 – "Арнайы экономикалық аймаққа қатысушылардың бірыңғай тізілімін жүргізу жөніндегі нұсқаулықты бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрдің орынбасары – Қазақстан Республикасы Индустриялар және жаңа технология министрінің 2011 жылғы 112 желтоқсандағы № 454 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 7354 болып тіркелген) сәйкес АЭА қатысушы аумағында қызметті жүзеге асыратын АЭА-ға қатысушының коды;
5 – АЭА қатысушы ретінде тұлғаны тіркеу туралы куәліктің нөмірі.
Мәліметтер ашық жолсыз көрсетіледі.
Егер көлік құралы немесе тауарды өзге уақытша сақтау орны тауарларды уақытша сақтау орны болып табылған жағдайда, бағанда мынадай:
көлік құралы үшін – 5200000000000000;
тауарды өзге уақытша сақтау орны үшін – 9900000000000000 кодтар көрсетіледі;
8) 33-баған. "Тауар коды"
Бағанның бірінші кіші бөлімінде "Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасын және Еуразиялық экономикалық одақтың Бірыңғай кедендік тарифті бекіту туралы" Еуразиялық экономикалық комиссиясы Кеңесінің 2012 жылғы 16 шілдедегі № 54 шешімімен бекітілген Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасына (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) сәйкес тауардың он таңбалы жіктеу коды ашық жолсыз көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 21 ақпандағы № 259 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16512 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Кедендік декларациялау кезінде пайдаланылатын тыйым салулар мен шектеулерді сақтауды растайтын, Код жіктеуішіне сәйкес тыйым салулар мен шектеулерді сақтау коды көрсетіледі;
Бағанның үшінші кіші бөлімінде:
акцизделетін тауарлар үшін акциздің қосымша коды;
демпингке қарсы, өтемақы баждарының не қорғау баждарының қосымша коды көрсетіледі;

4 – номер приказа о включении юридического лица в реестр в соответствии со статьями 166, 511, 518, 525 и 533 Кодекса;
5 – цифровое обозначение: "1" – при наличии дублирования приказа о включении юридического лица в реестр несколькими территориальными органами государственных доходов, "0" – в случае включения юридического лица в реестр одним приказом.
В случае местонахождения товара в свободной (специальной, особой) экономической зоне в графу вносятся сведения с учетом следующих особенностей:
ХХ ХХХХХ ХХХХ ХХ ХХХ 1 2 3 4 5, где:
1 – код свободной (специальной, особой) экономической зоны согласно Решению по классификаторам;
2 – код органа государственных доходов, в зоне деятельности которого находится участник специальной экономической зоны (далее – СЭЗ);
3 – календарный год внесения записи в реестр участников СЭЗ;
4 – код участника СЭЗ, на территории которой участник СЭЗ осуществляет деятельность, в соответствии с приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 12 декабря 2011 года № 454 "Об утверждении Инструкции по ведению единого реестра участников специальной экономической зоны" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 7354);
5 – номер свидетельства о регистрации лица в качестве участника СЭЗ.
Сведения указываются без пробелов.
В случае если местом временного хранения товаров является транспортное средство или иное место временного хранения товара, то в графе указываются следующие коды:
для транспортного средства – 5200000000000000;
для иного места временного хранения товара – 9900000000000000.
8) графа 33. "Код товара"
В первом подразделе графы указывается без пробелов десятизначный классификационный код товара в соответствии с Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС), утвержденной Решением Совета Евразийской экономической комиссии от 16 июля 2012 года № 54 "Об утверждении единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза и Единого таможенного тарифа Евразийского экономического союза".
Во втором подразделе графы указывается код соблюдения запретов и ограничений в соответствии с Классификатором кодов, подтверждающих соблюдение запретов и ограничений, используемых при таможенном декларировании, утвержденным приказом Министра финансов Республики Казахстан от 21 февраля 2018 года № 259 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16512).
В третьем подразделе графы указываются:
дополнительный код акциза для подакцизных товаров;
дополнительный код пошлины для антидемпинговой, компенсационной либо защитной пошлины;

9) 38-баған. "Нетто салмағы (кг)"
Көрсетілетін мәні үтірден кейін алты таңбаға дейін дөңгелектенеді.;
10) 43–баған. "ҚАӘ"
Егер кеден заңнамасына сәйкес кеден құны айқындалмаған жағдайда ТД 43–бағанның бірінші кіші бөлімінде "7" саны көрсетіледі";
11) "В" баған. "Егжей-тегжейлі есептеу"
Өндіріп алу кеден органына жүктелген кедендік төлемдерді, өзге де төлемдерді төлеу туралы мәлімет мынадай схема бойынша:
1-элемент – "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне (бұдан әрі – Өндіріп алу кедендік органына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлем түрлерінің жіктеуіштері) 9-қосымшаға сәйкес өндіріп алу кедендік органына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес төлем түрі кодының реттік нөмірі;
2-элемент – Өндіріп алу кеден органына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес төлем түрінің коды;
3-элемент – өндіріп алу кеден органына жүктелген төленген кедендік төлем және өзге де төлем сомасы қалыптастырылады;
12) 48-баған. "Төлемді кейінге қалдыру"
Бағанның бірінші кіші бөлімінде декларанттың БСН/ЖСН көрсетіледі.
Бағанның екінші кіші бөлімінде Өндіріп алу кеден органына жүктелген салықтар, алымдар және өзге де төлем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес кедендік төлем немесе кері импорт кезіндегі төлем түрінің коды, сондай-ақ төлеудің соңғы күніне сәйкес келетін күн (ХХ.ХХ.ХХХХ – күні, айы, жылы) көрсетіледі.
Егер кедендік төлемді немесе кері импорт кезінде төлемді төлеу бойынша кейінге қалдыру, бөліп төлеу ұсынылмаса, бағанда мәліметтер көрсетілмейді;
13) 49-баған. "Қойма деректемелері"
Бағанның бірінші кіші бөліміне тиісті рәсімдер үшін осы тармақтың 7) тармақшасына сәйкес тауарлардың тұрған жерінің деректемелері туралы мәліметтер енгізіледі.
Екінші кіші бөлімінде күнтізбелік күндерде мәлімделген кедендік рәсім мерзімі көрсетіледі;
14) 54-баған. "Орын және күні"
Бағанда жаңа жолдан бастап ТД құрастырған тұлға туралы мәліметтер олардың кезекті нөмірін қоя отырып көрсетіледі.
1 нөмірімен – егер тауарларды декларациялауды кеден өкілі жүргізсе, Кеден өкілінің тізіліміне тұлғаны енгізу туралы куәландыратын құжат нөмірі.
1 нөмірімен көрсетілген мәліметтер, егер ТД 14-бағанында көрсетілген декларант тауарларды декларациялауды жүргізсе көрсетілмейді.
2 нөмірімен – ТД жасаған жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (болған кезде).
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қаржы министрінің 10.01.2019 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

9) графа 38. "Вес нетто (кг)"
Указываемое значение округляется до шести знаков после запятой;
10) графа 43. "Код МОС"
В первом подразделе графы 43 ДТ указывается цифра "7" в случае, если в соответствии с таможенным законодательством таможенная стоимость не определяется;
11) графа "В". "Подробности подсчета"
Сведения об уплате таможенного платежа, иного платежа, взимание которого возложено на органы государственных доходов, формируются по следующей схеме:
элемент 1 – порядковый номер кода вида платежа в соответствии с Классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы согласно приложению 9 к Решению Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Классификатор видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы);
элемент 2 – код вида платежа в соответствии с Классификатором видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы;
элемент 3 – сумма уплаченного таможенного платежа, иного платежа, взимание которого возложено на органы государственных доходов;
12) графа 48. "Отсрочка платежей"
В первом подразделе графы указывается БИН/ИИН декларанта.
Во втором подразделе графы указываются код вида таможенного платежа или платежа при реимпорте в соответствии с Классификатор видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, а также дата (ХХ.ХХ.ХХХХ – день, месяц, год), соответствующая последнему дню уплаты.
В графе не указываются сведения, если отсрочка, рассрочка по уплате таможенного платежа или платежа при реимпорте не предоставлялась;
13) графа 49. "Реквизиты склада"
В первом подразделе графы вносятся сведения о реквизитах местонахождения товара в соответствии с подпунктом 7) настоящего пункта для соответствующих процедур.
Во втором подразделе указывается срок заявленной таможенной процедуры в календарных днях;
14) графа 54. "Место и дата"
В графе с новой строки с проставлением их порядкового номера указываются сведения о лице, составившим ДТ.
Под номером 1 – номер документа, свидетельствующего о включении лица в Реестр таможенных представителей, если декларирование товаров производится таможенным представителем.
Сведения под номером 1 не указываются, если декларирование товаров производится декларантом, указанным в графе 14 ДТ.
Под номером 2 – фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, составившего ДТ.
Сноска. Пункт 4 в редакции приказа Министра финансов РК от 10.01.2019 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

3-тарау. Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілетін ТД мәліметтерін енгізу тәртібі
5. Тауарларды электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде Қазақстан Республикасының кедендік аумағынан әкетілетін ТД бағандарына мәліметтер Нұсқаулықтың ІІІ-бөліміне сәйкес, мынадай ерекшеліктерді қоспағанда енгізіледі:
1) 2-баған. "Жөнелтуші/Экспорттаушы"
Бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында белгіленген мәліметтерге қосымша "№" белгісінен кейін тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.
Егер шетелдік тұлға, сондай-ақ ЕАЭО мүше мемлекеттен өзге ЕАЭО мүше мемлекетте тіркелген тұлға ТД берілетін кеден органына тауарларды жөнелтуші болып табылса, бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі. Егер осы бағанда мәлімдеуге жататын мәліметтер ТД 14-бағанында мәлімдеуге жататын мәліметтерді қайталаса, онда мұндай мәліметтерді АЖ автоматы түрде ТД 14-бағанынан енгізеді.
2) 9-баған. "Қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға"
Бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында белгіленген мәліметтерге қосымша "№" белгісінен кейін тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.
Егер шетелдік тұлға, сондай-ақ ТД берілетін, ЕАЭО мүше мемлекеттен өзге ЕАЭО мүше мемлекетте тіркелген тұлға қаржылық реттеу үшін жауапты тұлға ретінде әрекет етсе, бағанның оң жақ жоғарғы бұрышында тиісінше БСН/ЖСН/БСН көрсетіледі.
Бұл ретте егер осы бағанда мәлімдеуге жататын мәліметтер ТД 14-бағанында мәлімдеуге жататын мәліметтерді қайталаса, онда мұндай мәліметтерді АЖ автоматы түрде ТД 14-бағанынан енгізеді.
3) 43–баған. "ҚАӘ"
Бағанның бірінші кіші бөлімінде:
– "1" саны – өтеулі келісім-шарт бойынша әкетілетін тауарлар үшін;
– "6" саны – сатып алуы-сатуы жоқ өзге келісім-шарттар бойынша әкетілетін тауарлар үшін;
– "7" саны – егер кеден заңнамасына сәйкес кеден құны айқындалмаған жағдайда".
4) Нұсқаулықтың ІІ бөлімінде ТД 12, 43, 45-бағандарын толтыру үшін белгіленген тәртіппен 12, 43, 45-бағандарына мәліметтер енгізіледі.
5) осы Ерекшеліктің 2-тарауында көрсетілген бағандар үшін белгіленген тәртіппен 5, 7, 8, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54-бағандарына және "В" бағанына мәліметтер енгізіледі.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Қаржы министрінің 10.01.2019 № 8 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. ЕКА немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінде ЕАЭО тауарларын декларациялау кезінде ТД мәліметтерді енгізудің ерекшеліктері

Глава 3. Порядок внесения сведений в декларации на товары на вывозимые товары с таможенной территории Республики Казахстан
5. При таможенном декларировании в электронной форме товаров, вывозимых с таможенной территории Республики Казахстан, в графы ДТ вносятся сведения в соответствии с разделом III Инструкции, за исключением следующих особенностей:
1) графа 2. "Отправитель/Экспортер"
Дополнительно к установленным сведениям в правом верхнем углу графы после знака "№" указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
Если в качестве отправителя товаров выступает иностранное лицо, а также лицо, зарегистрированное в государстве-члене Евразийского экономического союза (далее – ЕАЭС) ином, чем государство-член ЕАЭС, органу государственных доходов, которого подается ДТ, в правом верхнем углу графы указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
При этом если сведения, подлежащие заявлению в настоящей графе, повторяют сведения, подлежащие заявлению в графе 14 ДТ, то такие сведения вносятся автоматически ИС с графы 14 ДТ;
2) графа 9. "Лицо, ответственное за финансовое урегулирование"
Дополнительно к установленным сведениям в правом верхнем углу графы после знака "№" указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
Если в качестве лица, ответственного за финансовое урегулирование, выступает иностранное лицо, а также лицо, зарегистрированное в государстве-члене ЕАЭС ином, чем государство-член ЕАЭС, которому подается ДТ, в правом верхнем углу графы указывается БИН/ИИН/УИН соответственно.
При этом если сведения, подлежащие заявлению в настоящей графе, повторяют сведения, подлежащие заявлению в графе 14 ДТ, то такие сведения вносятся автоматически ИС с графы 14 ДТ;
3) графа 43. "Код МОС""
В первом подразделе графы указывается:
– цифра "1" – для товаров, вывозимых по возмездным контрактам;
– цифра "6" – для товаров, вывозимых по иным контрактам, не содержащих куплю-продажу;
– цифра "7" – в случае, если в соответствии с таможенным законодательством таможенная стоимость не определяется;
4) в графы 12, 43, 45 сведения вносятся в порядке, установленном для заполнения граф 12, 43, 45 ДТ раздела II Инструкции;
5) в графы 5, 7, 8, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54 и графа "В" сведения вносятся в порядке, установленном для указанных граф главы 2 настоящих Особенностей.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра финансов РК от 10.01.2019 № 8 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Порядок внесения сведений в декларации на товары при декларировании товаров Евразийского экономического союза в таможенных процедурах свободной таможенной зоны или свободного склада

6. Еркін кедендік аймақ (бұдан әрі – ЕКА) немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінде ЕАЭО тауарларын электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде декларант ТД бағанына Нұсқаулықтың ІV-бөліміне сәйкес, мынадай ерекшеліктерді қоспағанда мәліметтерді енгізеді:
1) осы Ерекшеліктің 3-тарауында көзделген ТД толтыру тәртібіне сәйкес ТД 2, 9, 12, 43 және 45-бағандарына мәліметтер енгізіледі.
2) осы Ерекшеліктің 2-тарауында көзделген ТД толтыру тәртібіне сәйкес мәліметтер ТД 5, 7, 8, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54-бағандарына және "В" бағанына енгізіледі.
5-тарау. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін ЕКА немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінің қолданысын аяқтау кезінде кері импорт немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдерінде ТД мәліметтерді енгізудің ерекшеліктері
7. ЕКА және еркін қойма кедендік рәсімдермен тауарларды декларациялау кезінде арнайы инвестициялық келісімшартты жасасқан немесе моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан декларант үшін ЕКА және еркін қойма кедендік рәсімдермен тауарларды декларациялау кезінде белгіленген мәліметтерге қосымша:
1) 36-бағанда. "Преференция"
"ИП", "ИК" немесе "СА" Кедендік төлемдерді төлеу бойынша жеңілдіктер жіктеуіштеріне сай Жіктеуіштер бойынша шешімінің 7-қосымшасына сәйкес;
2) 47-бағанда. "Төлемдерді есептеу"
"Төлемнің ерекшелігі" СП бағанында келесі мәліметтер көрсетіледі:
кедендік әкелу баждарының, қосылған құн салығының жолында "Кедендік декларацияларды толтыру үшін пайдаланылатын жіктеуіштер туралы" Кеден одағы комиссиясының 2010 жылғы 20 қыркүйектегі № 378 шешіміне (бұдан әрі – Кедендік және өзге төлемдерді төлеу ерекшеліктерінің жіктеуіштері) 10-қосымшасына сәйкес Өндіріп алу кеден органдарында жүктелген кедендік және өзге төлемдерді төлеу ерекшеліктерінің жіктеуіштеріне сәйкес "УН" коды көрсетіледі.
арнайы, демпинге қарсы баждар, өтемақы баждары жолында Өндіріп алу кеден органдарында жүктелген салықтар, алымдар және өзге төлем түрлерінің жіктеуіштеріне сәйкес "УР" коды көрсетіледі.
8. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін ЕКА немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінің қолданысын аяқтау кезінде кері импорт немесе ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімдерінде тауарлар электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде декларант Нұсқаулықтың V-бөліміне сәйкес мәліметтерді ТД бағандарына, мынадай ерекшеліктерді қоспағанда:
1) Нұсқаулықтың ІІ-бөлімінде көзделген ТД толтыру тәртібіне сәйкес ТД 6-бағанына мәліметтерді;

6. При таможенном декларировании в электронной форме товаров ЕАЭС в таможенной процедуре свободной таможенной зоны (далее – СТЗ) или свободного склада декларантом в графы ДТ вносятся сведения в соответствии с разделом IV Инструкции, за исключением следующих особенностей:
1) в графы 2, 9, 12, 43 и 45 ДТ сведения вносятся в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным в главе 3 настоящих Особенностей;
2) в графы 5, 7, 8, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54 и графу "В" ДТ сведения вносятся в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным в главе 2 настоящих Особенностей.
Глава 5. Порядок внесения сведений в декларации на товары в таможенных процедурах реимпорта или выпуска для внутреннего потребления при завершении действия таможенных процедур свободной таможенной зоны или свободного склада для отдельных категорий товаров
7. При декларировании товаров в таможенных процедурах СТЗ и свободный склад для декларанта, заключившего специальный инвестиционный контракт либо заключившего соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств, дополнительно к установленным сведениям при декларирования товаров в таможенных процедурах СТЗ и свободный склад вносятся сведения:
1) в графе 36. "Преференция"
"ИП", "ИК" либо "СА" в соответствии с Классификатором льгот по уплате таможенных платежей согласно приложению 7 к Решению по классификаторам;
2) в графе 47. "Исчисление платежей"
в колонке СП "Специфика платежа" указываются следующие сведения:
в строке ввозных таможенных пошлин, налога на добавленную стоимость указывается код "УН" в соответствии с Классификатором особенностей уплаты таможенных и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы, согласно приложению 10 к Решению Комиссии таможенного союза от 20 сентября 2010 года № 378 "О классификаторах, используемых для заполнения таможенных деклараций" (далее – Классификатор особенностей уплаты таможенных и иных платежей);
в строке специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин указывается код "УР" согласно Классификатору видов налогов, сборов и иных платежей, взимание которых возложено на таможенные органы.
8. При таможенном декларировании в электронной форме товаров в таможенных процедурах реимпорта или выпуска для внутреннего потребления при завершении действия таможенных процедур СТЗ или свободного склада для отдельных категорий товаров декларантом в графы ДТ вносятся сведения в соответствии с разделом V Инструкции, за исключением следующих особенностей:
1) в графе 6 ДТ сведения вносятся в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным разделом II Инструкции;

2) Осы Ерекшеліктің 2-тарауына сәйкес 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 49, 54-бағандарына және "В" бағанына мәліметтерді енгізеді.
9. ЕКА және еркін қойма кедендік рәсімдерінің қолданысын аяқтау кезінде ішкі тұтыну үшін шығару кедендік рәсімінде тауарларды электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде арнайы инвестициялық келісімшартты жасасқан немесе моторлы көлік құралдарын өнеркәсіптік құрастыру туралы келісім жасасқан декларантпен 47-бағанға:
кедендік баждарды, салықтарды, арнайы, демпинге қарсы баждарды, өтемақы баждарын төлеу кезінде мәліметтер Нұсқаулықтың ІІ-тарауына сәйкес енгізіледі;
Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төлеуден босатылатын кедендік әкелу баждар, қосылған құн салығы туралы мәліметтер енгізілмейді.
6-тарау. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін ЕКА немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінің қолданысын аяқтау кезінде кері экспорт немесе экспорт кедендік рәсімдерінде ТД мәліметтерді енгізудің ерекшеліктері
10. Тауарлардың жекелеген санаттары үшін ЕКА немесе еркін қойма кедендік рәсімдерінің қолданысын аяқтау кезінде кері экспорт немесе экспорт кедендік рәсімдерінде электронды нысанда кедендік декларациялау кезінде декларант осы Нұсқаулықтың VІ-бөліміне сәйкес мынадай ерекшеліктерін қоспағанда, мәліметтерді:
1) осы Ерекшеліктің 2-тарауына сәйкес енгізілетін мәліметтерді 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54-бағандарына және "В" бағанына;
2) осы Ерекшеліктің 3-тарауында көзделген ТД тотыру тәртібіне сәйкес мәліметтерді ТД 2, 9, 12, 43 және 45-бағандарына (әкету кезінде) енгізеді.
7-тарау. Электр беру желісі бойынша және құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде ТД мәліметтерді енгізудің ерекшеліктері
11. Электр беру желісі бойынша және құбыржол көлігімен өткізілетін тауарларды декларациялау кезінде декларант Нұсқаулықтың VІ1-бөліміне сәйкес бағандарға, мынадай ерекшеліктерді қоспағанда:
1) осы Ерекшеліктің 2-тарауына сәйкес 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54-бағандарына және "В" бағанына (әкелу кезінде) мәліметтерді;
2) осы Ерекшеліктің 3-тарауында көзделген ТД тотыру тәртібіне сәйкес ТД 2, 9, 12, 43 және 45-бағандарына (әкету кезінде) мәліметтерді енгізеді;
3) 2, 8, 9 және 14-бағандарда ұйым филиалының БСН ретінде:
бағанның жоғарғы бөлігінде – ұйымның филиалы туралы мәлімет;
бағанның төменгі бөлігінде – филиал оның атынан әрекет ететін ұйымның мәліметі көрсетіледі.

2) в графы 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 49, 54 и графу "В" сведения вносятся в соответствии с главой 2 настоящих Особенностей.
9. При таможенном декларировании в электронной форме товаров в таможенной процедуре выпуска для внутреннего потребления при завершении действия таможенных процедур СТЗ или свободного склада декларантом, заключившим специальный инвестиционный контракт либо заключившим соглашение о промышленной сборке моторных транспортных средств в графу 47 ДТ:
при уплате таможенных пошлин, налогов, специальных, антидемпинговых, компенсационных пошлин вносятся сведения в соответствии с разделом II Инструкции;
сведения о ввозных таможенных пошлинах, налоге на добавленную стоимость, освобождаемых от уплаты в соответствии с законодательством Республики Казахстан, не вносятся.
Глава 6. Порядок внесения сведений в декларации на товары в таможенных процедурах реэкспорта или экспорта при завершении действия таможенных процедур свободной таможенной зоны и свободного склада для отдельных категорий товаров
10. При таможенном декларировании в электронной форме в таможенных процедурах реэкспорта или экспорта при завершении действия таможенных процедур СТЗ и свободного склада для отдельных категорий товаров декларантом в графы ДТ вносятся сведения в соответствии с разделом VI Инструкции за исключением следующих особенностей:
1) в графы 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54 и графа "В" ДТ (при ввозе) сведения вносятся в соответствии с главой 2 настоящих Особенностей;
2) в графы 2, 9, 12, 43 и 45 ДТ (при вывозе) сведения вносятся в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным в главе 3 настоящих Особенностей.
Глава 7. Порядок внесения сведений декларации на товары при декларировании товаров, перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом
11. При декларировании товаров, перемещаемых по линиям электропередачи и трубопроводным транспортом, декларантом вносятся сведения в графы в соответствии с разделом VI1 Инструкции, за исключением следующих особенностей:
1) в графы 5, 7, 8, 9, 13, 14, 30, 33, 38, 48, 49, 54 и графа "В" ДТ (при ввозе) сведения вносятся в соответствии с главой 2 настоящих Особенностей;
2) в графы 2, 9, 12, 43 и 45 ДТ (при вывозе) сведения вносятся в соответствии с порядком заполнения ДТ, предусмотренным в главе 3 настоящих Особенностей;
3) в графах 2, 8, 9 и 14 в качестве БИН филиала организации указывается:
в верхней части графы – сведения о филиале организации;
в нижней части графы – сведения организации, от имени которого выступает филиал.