Бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдебінің үлгілік кодексін және өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптарды және бағалаушылар палатасының қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 26 сәуірдегі № 487 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 17 мамырда № 16897 болып тіркелді.
Ескерту. Бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 13.07.2018 бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 1-1) тармақшасына және "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 108) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Бұйрықтың кіріспесі жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2025 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдебінің үлгілік кодексі;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бухгалтерлік есеп және аудит әдіснамасы департаменті (А.Т.Бектұрова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін қағаз және электрондық түрде қазақ және орыс тілдерінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін жіберілуін;

Об утверждении типового кодекса деловой и профессиональной этики оценщиков и требований к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 26 апреля 2018 года № 487. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 мая 2018 года № 16897.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" и подпунктом 108) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2025 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) типовой кодекс деловой и профессиональной этики оценщиков согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков согласно приложению 2 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту методологии бухгалтерского учета и аудита Министерства финансов Республики Казахстан (Бектурова А.Т.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық 2018 жылғы 13 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануы тиіс.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Б. Сұлтанов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 cәуірдегі
№ 487 бұйрығына
1-қосымша
Бағалаушылардың іскерлік және кәсіби әдебінің үлгілік кодексі
1. Осы бағалаушылардың іскерлік және кәсіптік әдеп кодексі (бұдан әрі – Кодекс) "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 1-1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 108) тармақшасына сәйкес әзірленді және өзінің кәсіби міндеттерін орындаған кезде бағалаушылардың іскерлік және кәсіби әдебіне қойылатын талаптарды айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2025 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Кодекстің мақсаты бағалаушылардың адалдығы, ашықтығы мен кәсіпқойлығына қоғамдық сенімді қамтамасыз ету, барлық бағалаушылардың тәуелсіз бағалауды сапалы орындауға күш-жігерін біріктіру болып табылады.
3. Бағалау қызметін жүзеге асырған кезде бағалаушы:
бағалау қызметі саласындағы заңнаманы, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілерін және бағалау стандарттарын басшылыққа алады;
кəсіби ар-намысы мен қадір-қасиетіне қамқорлық жасайды, бағалаушының беделіне нұқсан түсіретін жəне оның қызметіне деген қоғамның сенімін бұзатын əрекеттерді жасауды болдырмайды;
кәсіби міндеттерін абыроймен атқарады.
4. Кодекс мақсаттарына қол жеткізу үшін бағалаушы мынадай қағидаттарды сақтайды:
1) адалдық.
Бағалаушының адалдығы оның кәсіби және жеке мінез-құлық нормаларын ұстануын, өзінің тұжырымдары мен шешімдерінде әділдікті сақтай отырып, өз жұмысын білікті, адал орындауын білдіреді;
2) объективтілік.
Бағалаушы мүдделер қақтығысына жол бермейді және кәсіби қызметті тәуелсіз және әділ жүзеге асырады. Заңды және объективті ақпарат оның тұжырымдары мен қорытындылары үшін негіз болып табылады, бірақ оған қарсы бағытталған немесе оған көрсетілген қысым емес;

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие с 13 июля 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр финансов
Республики Казахстан
Б. Султанов
Приложение 1
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 апреля 2018 года № 487
Типовой кодекс деловой и профессиональной этики оценщиков
1. Настоящий типовой кодекс деловой и профессиональной этики оценщиков (далее – Кодекс) разработан в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 108) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан", и определяет требования к деловой и профессиональной этике оценщиков при выполнении ими профессиональных обязанностей.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2025 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Целью Кодекса является обеспечение общественного доверия к честности, открытости и профессионализму оценщиков, консолидации усилий всех оценщиков на качественное выполнение независимой оценки.
3. При осуществлении оценочной деятельности оценщик:
руководствуется законодательством в области оценочной деятельности, иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан и стандартами оценки;
заботится о профессиональной чести и достоинстве, исключает совершение поступков, порочащих репутацию оценщика и подрывающих доверие общества к его деятельности;
добросовестно исполняет профессиональные обязанности.
4. Для достижения целей Кодекса оценщик соблюдает следующие принципы:
1) честность.
Честность оценщика предполагает придерживание им норм профессионального и личного поведения, выполнение своей работы квалифицированно, добросовестно, с соблюдением беспристрастности в своих выводах и решениях;
2) объективность.
Оценщик не допускает конфликта интересов и осуществляет профессиональную деятельность независимо и беспристрастно. Основанием для его выводов и заключений является законная и объективная информация, но не предвзятость или оказанное на него давление;

3) құзыреттілік.
Бағалаушының жұмысты білікті кәсіби орындауды қамтамасыз етуі үшін кәсіби білімі, дағдылары мен тәжірибесі болады, осы деңгейді ұстап тұрады жəне кәсіби қызметтер көрсету кезінде қолданыстағы техникалық жəне кəсіби стандарттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сəйкес əрекет етеді.
Егер бағалаушының ұсынылған бағалау тапсырмасының құзырлы орындалуы үшін кәсіби білімі мен қажетті тәжірибесі болмаса, бағалаушы мұндай тапсырмадан бас тартады;
4) кәсіби мінез-құлық.
Қолданыстағы құқық талаптарына, техникалық және кәсіби стандарттарға сәйкес жұмысты орындау, қоғамдық мүдделерде әрекет ету және кәсібіне кір келтіретін кез келген жағдайларды болдырмау;
5) құпиялылық.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, кәсіби және іскерлік қатынастар нәтижесінде алынған ақпараттың құпиялығын сақтау және үшінші тұлғаларға мұндай ақпаратты жария етпеу және оны жеке басының басымдығына немесе үшінші тұлғалардың басымдықтарына пайдаланбау.
Құпиялылық қағидатын сақтау қажеттілігі бағалаушы мен бағалауға тапсырыс беруші арасындағы қарым-қатынас аяқталғаннан кейін де сақталады.
5. Бағалаушы:
1) өзінің кәсіби біліктілігінің деңгейі туралы жалған ақпарат бермейді;
2) егер бағалаушы жалған немесе жаңылыстыратын жүгінімді немесе ақпаратты қамтиды деп ұйғарса, өзін бағалау туралы есеппен, басқа бағалау нәтижелеріне сілтемемен байланыстырмайды;
3) бағалау қызметтерін тұтынушыларды жаңылыстыратын ақпаратты бағалауды жүргізу үшін қажет ақпаратты жасырмайды немесе әдейі бұрмаламайды;
4) бір мезгілде активті сатып алушы жағынан, сол сияқты сатушы жағынан бағалау жүргізбейді;
5) бағаланатын мүліктік мүдде үшін өзара бәсекелес екі немесе одан да көп тараптар үшін бағалау жүргізбейді;
6) консультация қарыз алушыға да көрсетілген кезде кредитор жағынан бағалау жүргізбейді;
6. Қағидаттарды сақтауға әсер ететін жағдайлар немесе қарым-қатынастар мынадай санаттарға бөлінген:
1) дербес мүдде – кәсіби бағалаушының құн туралы пікіріне бұрмалау жағына ықпал ететін бағалаушының немесе оның отбасы мүшелерінің қаржылық немесе басқа мүддесі;
2) мүдделер қақтығысы қаупі – екі немесе одан да көп тапсырыс берушінің бағалау нәтижелеріне қатысты қарама-қайшы немесе қақтығысты мүдделері бар;
3) мүддені ілгерілету қаупі – кәсіби бағалаушы тапсырыс немесе жұмыс берушінің ұстанымын объективтілік ымыраға ұшырайтындай дәрежеге ілгерілетеді;

3) компетентность.
Оценщик обладает профессиональными знаниями, навыками и опытом для обеспечения квалифицированного профессионального выполнения работы, поддерживает данный уровень и действует в соответствии с применимыми техническими и профессиональными стандартами, законодательством Республики Казахстан при предоставлении профессиональных услуг.
Если оценщик не имеет профессиональных знаний и необходимого опыта для компетентного выполнения предлагаемого оценочного задания, оценщик отказывается от такого задания;
4) профессиональное поведение.
Выполнять работу в соответствии с применяемыми правовыми требованиями, техническими и профессиональными стандартами, действовать в общественных интересах и избегать любых ситуаций, дискредитирующих профессию;
5) конфиденциальность.
Соблюдать конфиденциальность информации, полученной в результате профессиональных и деловых отношений и не раскрывать такую информацию третьим лицам, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и не использовать ее для личного преимущества или преимущества третьих лиц.
Необходимость соблюдения принципа конфиденциальности сохраняется и после окончания отношений между оценщиком и заказчиком оценки.
5. Оценщик:
1) не предоставляет ложную информацию об уровне своей профессиональной квалификации;
2) не связывает себя с отчетом об оценке, ссылкой на результаты другой оценки, если оценщик полагает, что она содержит заявления или информацию, которые являются ложными или вводящими в заблуждение;
3) не скрывает или заведомо не искажает необходимую для проведения оценки информацию, которая приведет в заблуждение потребителей оценочных услуг;
4) не проводит оценку одновременно как на стороне покупателя, так и на стороне продавца актива;
5) не проводит оценку для двух или большего числа сторон, конкурирующих между собой за оцениваемый имущественный интерес;
6) не проводит оценку на стороне кредитора, когда консультации оказываются также и заемщику.
6. Обстоятельства или отношения, влияющие на соблюдение принципов, подразделены на следующие категории:
1) персональный интерес – финансовый или другой интерес оценщика или членов его семьи, влияющий на суждение профессионального оценщика о стоимости в сторону искажения;
2) угроза конфликта интересов – два или более заказчиков имеют противоположные или конфликтные интересы в отношении результатов оценки;
3) угроза продвижения интереса – профессиональный оценщик продвигает позицию заказчика или работодателя до такой степени, когда объективность подвергается компромиссу;

4) туыстық немесе жақындық қаупі, соның салдарынан бағалаушы олардың мүдделеріне немесе жұмысына неғұрлым адал болатын тапсырыс берушімен немесе жұмыс берушімен тығыз қарым-қатынастар;
5) қорқыту қаупі – бағалаушы сыртқы қауіп (бопсалау) себебінен өзінің кәсіби қызметін орындаудан жалтарады немесе жұмысын объективті орындамайды.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген қағидаттарды сақтауға әсер ететін жағдайлар немесе қарым-қатынастар болған кезде бағалаушы бағалауға тапсырманы орындаудан және бағалау бойынша жұмыстарды орындауға қатысудан бас тартады.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 26 сәуірдегі
№ 487 бұйрығына
2-қосымша
Өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар
Ескерту. Талаптар жаңа редакцияда - ҚР Премьер-Министрінің орынбасары - Қаржы министрінің 18.05.2022 № 512 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өз мүшелерінің "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң), бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын бұзуына қатысты жүгінімдерді бағалаушылар палатасының қарауы кезінде қойылатын талаптар "Қазақстан Республикасындағы бағалау қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 30-бабы 1-1) тармақшасына, "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қаржы министрлігі туралы ереженің 15-тармағы 108) тармақшасына сәйкес әзірленді және өтініштерді қарауға қойылатын талаптарды (бұдан әрі – талаптар) белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2025 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
2. Өтініштер Қазақстан Республикасының Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексіне (бұдан әрі – ӘРПК) сәйкес қаралады.
2-тарау. Өтініштерді қарау рәсімі
3. Осы Талаптардың 6-тармағында белгіленген тәртіппен берілген бағалаушылар палатасына өтініштер міндетті түрде қабылдануға, тіркелуге, есепке алынуға, қаралуға тиіс. Өтініш берушіге өтінішті қарау нәтижелері туралы жауап, оның ішінде тексеру актісі (ол болған кезде) жіберіледі.
4. Осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келетін өтінішті қабылдаудан бас тартуға тыйым салынады.

4) угроза родства или близкие, тесные отношения с заказчиком оценки или работодателем, вследствие которых, оценщик более лоялен к их интересам или работе;
5) угроза запугивания – оценщик уклоняется от выполнения своей профессиональной деятельности или не выполняет работу объективно по причине угроз (шантажа) извне.
При наличии обстоятельств или отношений, влияющих на соблюдение принципов, указанных в части первой настоящего пункта, оценщик отказывается от выполнения задания на оценку и участия в выполнении работ по оценке.
Приложение 2 к приказу
Министра финансов
Республики Казахстан
от 26 апреля 2018 года № 487
Требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", стандартов и правил палаты оценщиков
Сноска. Требования - в редакции приказа Заместителя Премьер-Министра - Министра финансов РК от 18.05.2022 № 512 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие требования к рассмотрению палатой оценщиков обращений касательно нарушения ее членами требований Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан" (далее – Закон), стандартов и правил палаты оценщиков разработаны в соответствии с подпунктом 1-1) статьи 30 Закона Республики Казахстан "Об оценочной деятельности в Республике Казахстан", подпунктом 108) пункта 15 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" и устанавливают требования к рассмотрению обращений (далее – Требования).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа и.о. Министра финансов РК от 05.03.2025 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Обращения рассматриваются в соответствии с Административным процедурно-процессуальным Кодексом Республики Казахстан (далее – АППК).
Глава 2. Процедура рассмотрения обращений
3. Обращения в палату оценщиков, поданные в порядке, установленном пунктом 6 настоящих Требований, подлежат обязательному приему, регистрации, учету, рассмотрению. Заявителю направляется ответ о результатах рассмотрения обращения, в том числе акт проверки (при его наличии).
4. Отказ в приеме обращения, соответствующего требованиям пункта 6 настоящих Требований, запрещается.

5. Осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келмейтін, бірақ дайындалып жатқан немесе жасалған қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы не мемлекеттік немесе қоғамдық қауіпсіздікке төнетін қауіп туралы мәліметтерді қамтитын өтініш мемлекеттік органдардың құзыреттеріне сәйкес оларға дереу жіберілуге тиіс.
6. Өтініш берушінің бағалаушылар палатасына жазбаша нысанда не электрондық құжат нысанында берілген өтінішінде:
1) жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), жеке сәйкестендіру нөмірі, пошталық мекенжайы не заңды тұлғаның атауы, пошталық мекенжайы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, бірінші басшының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), өкілінің сенімхат бойынша (ол өтінішке қоса тіркелген кезде) тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда);
2) жеке тұлғаның не заңды тұлғаның бірінші басшысының не сенімхат бойынша өкілінің сенімхат бойынша ұялы байланысының абоненттік нөмірі және электрондық мекенжайы;
3) бағалаушылар палатасының және (немесе) өтініш берілетін лауазымды адамның атауы;
4) бағалаушылар палатасы мүшесінің Қазақстан Республикасының бағалау қызметі саласындағы заңнамасының талаптарын бұзуы;
5) өтініштің берілген күні;
6) өтініш берушінің немесе оның өкілінің қолы;
7) өтінішке қоса берілетін құжаттар мен өзге де ақпараттың тізбесі көрсетіледі.
Ескерту. 6-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2025 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
7. Өтініш осы Талаптардың 6-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген кезде бағалаушылар палатасы өтініш берушіге өтініштің қандай талаптарға сәйкес келмейтінін көрсетеді, оны талаптарға сәйкес келтіру үшін қисынды мерзім белгілейді.
8. Егер өтініш беруші оны осы Талаптардың 6-тармағының талаптарына сәйкес келтірмесе, бағалаушылар палатасы белгілеген мерзімде бағалаушылар палатасы өтінішті қайтарады.
9. Өтінішті қайтару қайта жүгінуге кедергі келтірмейді.
10. Тексеру жүргізу туралы шешім бағалаушылар палатасының атқарушы органының тиісті бұйрығымен ресімделеді және бағалаушылар палатасы мүшелерінің Қазақстан Республикасы бағалау қызметi туралы заңнамасының, бағалаушылар палатасының стандарттары мен қағидаларының талаптарын сақтауын, бағалаушылар палатасы мүшелерінің іс – әрекеттеріне арналған өтініштерді қарауды бақылауды жүзеге асыратын бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы (бұдан әрі – бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы) орындайды.

5. Обращение, не соответствующее требованиям пункта 6 настоящих Требований, но содержащее сведения о готовящихся или совершенных уголовных правонарушениях либо об угрозе государственной или общественной безопасности подлежит немедленному перенаправлению в государственные органы в соответствии с их компетенцией.
6. В обращении заявителя в палату оценщиков, поданном в письменной форме либо в форме электронного документа указываются:
1) фамилия, имя, отчество (при его наличии), индивидуальный идентификационный номер, почтовый адрес физического лица либо наименование, почтовый адрес, бизнес-идентификационный номер юридического лица, фамилия, имя, отчество при его наличии) первого руководителя, фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя по доверенности (при ее приобщении к обращению);
2) абонентский номер сотовой связи и электронный адрес физического лица либо первого руководителя юридического лица, либо представителя по доверенности;
3) наименование палаты оценщиков и (или) должностного лица, которому подается обращение;
4) нарушения членом палаты оценщиков требований законодательства Республики Казахстан в области оценочной деятельности;
5) дата подачи обращения;
6) подпись заявителя или его представителя;
7) перечень прилагаемых к обращению документов и иной информации.
Сноска. В пункт 6 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2025 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При несоответствии обращения требованиям, установленным пунктом 6 настоящих Требований, палата оценщиков указывает заявителю, каким требованиям не соответствует обращение, устанавливает разумный срок для приведения его в соответствие с требованиями.
8. Палата оценщиков возвращает обращение, если заявитель не привел его в соответствие с требованиями пункта 6 настоящих Требований в срок, установленный палатой оценщиков.
9. Возврат обращения не препятствует повторному обращению.
10. Решение о проведении проверки оформляется соответствующим приказом исполнительного органа палаты оценщиков и выполняется специализированным органом палаты оценщиков, осуществляющим контроль за соблюдением членами палаты оценщиков требований законодательства Республики Казахстан в области оценочной деятельности, стандартов и правил палаты оценщиков, рассмотрения обращений на действия членов палаты оценщиков (далее – специализированный орган палаты оценщиков).

11. Өтініш берушіні хабардар ету (хабардар ету) мынадай тәртіппен жүргізіледі:
1) өтініш берушіге тыңдау немесе әкімшілік рәсімді жүзеге асыру үшін қажетті өзге де іс-шаралар өткізілетін уақыт пен орын туралы хабарланады;
2) хабарлама (хабарлама) тапсырылғаны туралы хабарламасы бар тапсырыс хатпен, телефонограммамен немесе жеделхатпен, ұялы байланыстың абоненттік нөмірі бойынша немесе электрондық мекенжай бойынша мәтіндік хабарламамен не хабарлаудың немесе шақырудың тіркелуін қамтамасыз ететін өзге де байланыс құралдары пайдаланыла отырып жіберіледі;
3) егер өтініш беруші көрсетілген мекенжай бойынша іс жүзінде тұрмайтын болса, хабарламалар (хабарламалар) заңды мекенжайы бойынша немесе оның жұмыс орны бойынша жіберілуі мүмкін.
Заңды тұлғаға арналған хабарламалар (хабарламалар) оның орналасқан жері бойынша жіберіледі;
4) өтініш беруші хабарламаны (хабарламаны) қабылдаудан бас тартқан кезде оны жеткізетін немесе табыс ететін адам хабарламаға (хабарламаға) тиісті белгі қояды, ол бағалаушылар палатасына, лауазымды адамға қайтарылады.
12. Өтінішті қарау мынадай мән-жайлардың ең болмағанда біреуі болған кезде:
1) бағалаушылар палатасының мамандандырылған органының бағалаушылар палатасы мүшесінің өтініште көрсетілген нақ сол нысана туралы және нақ сол негіздер бойынша бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы шешімі болған жағдайларда;
2) нақ сол адамға қатысты, нақ сол нысана және нақ сол негіздер бойынша шығарылған, заңды күшіне енген сот актісі болған жағдайларда;
3) бағалаушылар палатасы өтініш берушіден өтінішті кері қайтарып алуды қабылдаса.
3-тарау. Өтініштерді қарау тәртібі
13. Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілмейтін өтініш келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қаралады.
Қарау үшін өзге субъектілерден, лауазымды тұлғалардан ақпарат алу не жергілікті жерге барып тексеру талап етілетін өтініш келіп түскен күнінен бастап күнтізбелік отыз күн ішінде қаралады және ол бойынша шешім қабылданады.
Өтініш негізінде қозғалған әкімшілік рәсімнің мерзімі, мамандандырылған орган басшысының немесе оның орынбасарының дәлелді шешімімен ақылға қонымды мерзімге, бірақ өтінішті дұрыс қарау үшін маңызы бар нақты мән-жайларды анықтау қажеттілігіне байланысты екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылады, бұл туралы өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне мерзім ұзартылған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде хабарланады.
14. Нақ сол адамға қатысты нақ сол нысана және нақ сол негіздер бойынша шығарылған, күшіне енбеген сот актісі болған кезде өтінішті қарау сот актісі заңды күшіне енгенге дейін не оның күші жойылғанға дейін тоқтатыла тұрады.

11. Уведомление (извещение) заявителя проводится в следующем порядке:
1) заявитель извещается о времени и месте проведения заслушивания или иных мероприятий, необходимых для осуществления административной процедуры;
2) уведомление (извещение) направляется заказным письмом с уведомлением о его вручении, телефонограммой или телеграммой, текстовым сообщением по абонентскому номеру сотовой связи или по электронному адресу либо с использованием иных средств связи, обеспечивающих фиксацию извещения или вызова;
3) если по указанному адресу заявитель фактически не проживает, уведомления (извещения) направляются по юридическому адресу или по месту его работы.
Уведомления (извещения), адресованные юридическому лицу, направляются по месту его нахождения;
4) при отказе заявителя принять уведомление (извещение) лицо, доставляющее или вручающее его, делает соответствующую отметку на уведомлении (извещении), которое возвращается в палату оценщиков, должностному лицу.
12. Рассмотрение обращения, подлежит прекращению при наличии хотя бы одного из следующих обстоятельств:
1) имеется решение специализированного органа палаты оценщиков о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков о том же предмете и по тем же основаниям, которые указаны в обращении;
2) имеется вступивший в законную силу судебный акт, вынесенный в отношении того же лица, о том же предмете и по тем же основаниям;
3) палатой оценщиков принят отзыв обращения от заявителя.
Глава 3. Порядок рассмотрения обращений
13. Обращение, для рассмотрения которого не требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается в течение пятнадцати календарных дней со дня его поступления.
Обращение, для рассмотрения которого требуется получение информации от иных субъектов, должностных лиц либо проверка с выездом на место, рассматривается и по нему принимается решение в течение тридцати календарных дней со дня его поступления.
Срок административной процедуры, возбужденной на основании обращения, продлевается мотивированным решением руководителя специализированного органа или его заместителя на разумный срок, но не более чем до двух месяцев ввиду необходимости установления фактических обстоятельств, имеющих значение для правильного рассмотрения обращения, о чем извещается заявитель и (или) член палаты оценщиков в течение трех рабочих дней со дня продления срока.
14. При наличии не вступившего в силу судебного акта, вынесенного в отношении того же лица, о том же предмете и по тем же основаниям, рассмотрение обращения приостанавливается до вступления судебного акта в законную силу либо до его отмены.

15. Тексеру жүргізу барысында өтініште көрсетілген фактілер ғана зерттеуге жатады.
16. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы жүргізген өтінішті қарау нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасы мүшесінің Бағалаушылар палатасы заңының, стандарттарының және қағидаларының талаптарын бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы алдын ала шешім шығарылады.
17. Өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесіне бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы алдын ала шешімге өз ұстанымын білдіруге мүмкіндік береді, ол туралы олар алдын ала, бірақ шешім қабылданғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей хабардар етіледі.
Тыңдау мынадай жолдармен жүзеге асырылады:
1) өтініш беруші мен өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі алдын ала шешім бойынша, оның ішінде бейнеконференцбайланыс немесе өзге де коммуникация құралдары арқылы тыңдауға шақырылған;
2) ақпараттық жүйелерді пайдалану;
3) өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшелеріне өз ұстанымын баяндауға мүмкіндік беретін байланыстың өзге де тәсілдері арқылы жүзеге асырылады.
18. Өтініш беруші және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі оны алған күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде алдын ала шешімге қарсылық беруге немесе айтуға құқылы.
19. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы тыңдау хаттамасын жасайды.
Тыңдау хаттамасында мыналар көрсетіледі:
1) тыңдау орны мен күні, оның басталу және аяқталу уақыты;
2) бағалаушылар палатасының атауы, лауазымды адамның, хатшының тегі мен аты-жөні;
3) өзіне қатысты өтініш жіберілген өтініш беруші, бағалаушылар палатасының мүшесі және (немесе) заңды негізде тыңдауға қатысатын өзге де адам туралы мәліметтер;
4) қаралатын мәселенің мазмұны;
5) қатысушылардың түсініктемелерінің, сұрақтары мен жауаптарының, сөйлеген сөздерінің мазмұны көрсетіледі.
20. Жүргізілген тексеру нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы келіп түскен өтініштің негізінде мынадай мәліметтерді қамтитын тексеру актісін жасайды:
тексеру актісін жасау күні;
өзіне қатысты тексеру жүргізілген бағалаушылар палатасының мүшесі туралы мәліметтер: тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда), бағалаушылар палатасына мүшелік туралы куәліктің нөмірі;
тексеру түрі;
тексеру жүргізудің негізі, тексеру мәні;
тексеру жүргізу туралы шешім (күні мен нөмірі);
тексеру кезеңі (тексерудің басталу және аяқталу күні);
оларды алу көздері көрсетілген тексеру материалдары (құжаттар мен ақпарат);
өтініште көрсетілген фактілерді зерттеу нәтижелері, анықталған бұзушылықтардың сипаттамасы не бұзушылықтардың жоқтығы туралы ақпарат;
тексеру жүргізген бағалаушылар туралы мәліметтер (тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда) лауазымы);
тексеру жүргізген адамдардың қолдары;
бағалаушылар палатасының ішкі құжаттарында белгіленген ақпарат.

15. В ходе проведения проверки исследованию подлежат только факты, указанные в обращении.
16. По результатам рассмотрения обращения, проведенной специализированным органом палаты оценщиков, выносится предварительное решение о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков требований Закона, стандартов и правил палаты оценщиков.
17. Заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, специализированным органом палаты оценщиков предоставляется возможность выразить свою позицию к предварительному решению, о котором они уведомляются заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до принятия решения.
Заслушивание осуществляется путем:
1) приглашения заявителя и члена палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, на заслушивание по предварительному решению, в том числе, посредством видеоконференцсвязи или иных средств коммуникации;
2) использования информационных систем;
3) иных способов связи, позволяющих заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, изложить свою позицию.
18. Заявитель и член палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, вправе предоставить или высказать возражение к предварительному решению в срок не позднее двух рабочих дней со дня его получения.
19. Специализированный орган палаты оценщиков составляет протокол заслушивания.
В протоколе заслушивания указываются:
1) место и дата заслушивания, время его начала и окончания;
2) наименование палаты оценщиков, фамилии и инициалы должностного лица, секретаря;
3) сведения о заявителе, члене палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, и (или) ином лице, на законных основаниях участвующем в заслушивании;
4) содержание рассматриваемого вопроса;
5) содержание объяснений, вопросов и ответов, выступлений участвующих лиц.
20. По результатам проведенной проверки специализированным органом палаты оценщиков на основании поступившего обращения составляется акт проверки, включающий в себя следующие сведения:
дату составления акта проверки;
сведения о члене палаты оценщиков, в отношении которого проводилась проверка: фамилия, имя, отчество (при его наличии), номер свидетельства о членстве в палате оценщиков;
вид проверки;
основание проведения проверки, предмет проверки;
решение о проведении проверки (дата и номер);
период проверки (даты начала и окончания проверки);
материалы проверки с указанием источников их получения (документы и информация);
результаты исследования фактов, указанных в обращении, описание выявленных нарушений либо информацию об отсутствии нарушений;
сведения об оценщиках, проводивших проверку (фамилия, имя, отчество (при его наличии) должность);
подписи лиц, проводивших проверку;
информацию, установленную внутренними документами палаты оценщиков.

Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қаржы министрінің м.а. 05.03.2025 № 104 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
21. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы бағалаушылар палатасы мүшесінің Бағалаушылар палатасы Заңының, стандарттарының және қағидаларының талаптарын бұзу фактілерін растау немесе олардың болмауы туралы шешім қабылдайды.
22. Бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы өтініш берушіге және өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесіне өтінішхат мәлімделген күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде өтінішті қарау материалдарымен танысу мүмкіндігін береді.
Өтініш беруші мен өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі тексеру материалдарымен танысқан кезде бағалаушылар палатасының мамандандырылған органы "Мемлекеттік құпиялар туралы" Қазақстан Республикасы Заңының сақталуын қамтамасыз етеді.
4-тарау. Шағымдану рәсімі
23. Бағалаушылар палатасының шешімімен, сондай-ақ тексеру актісімен келіспеген кезде, өтініш беруші және (немесе) өзіне қатысты өтініш жіберілген бағалаушылар палатасының мүшесі шешім қабылдауға байланысты әрекетке (әрекетсіздікке) шағымданып, өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне тиісті жазбаша өтінішті бағалаушылар палатасының алқалы басқару органына, бағалаушылар палатасының алқалы басқару органына өтініш берушіге және (немесе) бағалаушылар палатасының мүшесіне өтініш жіберілген адамға қатысты шешім қабылдау немесе әрекет (әрекетсіздік) жасау туралы белгілі болды.
Шағым жасау үшін өтіп кеткен мерзім бағалаушылар палатасының алқалы органының шағымды қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды. Мерзімнің өтіп кету себептері шағымды қарау кезінде анықталады және шағымды қанағаттандырудан бас тарту негіздерінің бірі болып табылады.
24. Бағалаушылар палатасы шағымды қабылдауды, тіркеуді, есепке алуды, қайтаруды және кері қайтарып алуды осы Талаптардың 2-тарауы 3, 4, 5, 6, 7, 8 және 9-тармақтарының ережелеріне сәйкес жүзеге асырады.
25. Шағымды бағалаушылар палатасының алқалы органы қарайды, онда нақты мән-жайларды зерттеудің нысанасы мен шектері айқындалады.
Шағымды қарау мерзімі шағым түскен күннен бастап жиырма жұмыс күнін құрайды.
26. Бағалаушылар палатасының алқалы органы осы Талаптардың 17 және 19-тармақтарының ережелеріне сәйкес өтініш берушіні тыңдайды.
27. Бағалаушылар палатасының алқалы органы өтініш берушінің шағымды қарау материалдарымен осы Талаптардың 22-тармағының ережелеріне сәйкес танысу мүмкіндігін қамтамасыз етеді.

Сноска. В пункт 20 внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с приказом и.о. Министра финансов РК от 05.03.2025 № 104 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. По результатам рассмотрения обращения специализированный орган палаты оценщиков принимает решение о подтверждении или отсутствии фактов нарушения членом палаты оценщиков требований Закона, стандартов и правил палаты оценщиков.
22. Специализированный орган палаты оценщиков предоставляет заявителю и члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, возможность ознакомления с материалами рассмотрения обращения в срок не позднее трех рабочих дней со дня заявления ходатайства.
При ознакомлении заявителя и члена палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, с материалами проверки, специализированный орган палаты оценщиков обеспечивает соблюдение Закона Республики Казахстан "О государственных секретах".
Глава 4. Процедура обжалования
23. При несогласии с решением палаты оценщиков, а также с актом проверки заявитель и (или) член палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, обжалует действие (бездействие), связанное с принятием решения, представив соответствующее письменное обращение в коллегиальный орган управления палаты оценщиков не позднее трех месяцев со дня, когда заявителю и (или) члену палаты оценщиков, в отношении которого направлено обращение, стало известно о принятии решения или совершения действия (бездействия)
Пропущенный для обжалования срок не является основанием для отказа в принятии жалобы коллегиальным органом палаты оценщиков. Причины пропуска срока выясняются при рассмотрении жалобы и являются одним из оснований для отказа в удовлетворении жалобы.
24. Палатой оценщиков прием, регистрация, учет, возврат и отзыв жалобы осуществляются в соответствии с положениями пунктов 3, 4, 5, 6, 7, 8 и 9 Главы 2 настоящих Требований.
25. Жалоба рассматривается коллегиальным органом палаты оценщиков, которым определяются предмет и пределы исследования фактических обстоятельств.
Срок рассмотрения жалобы составляет двадцать рабочих дней со дня поступления жалобы.
26. Коллегиальный орган палаты оценщиков проводит заслушивание заявителя в соответствии с положениями пунктов 17 и 19 настоящих Требований.
27. Коллегиальный орган палаты оценщиков обеспечивает возможность ознакомления заявителя с материалами рассмотрения жалобы в соответствии с положениями пункта 22 настоящих Требований.

28. Бағалаушылар палатасының алқалы органы мынадай шешімдердің бірін қабылдайды:
1) шағымды қанағаттандырусыз қалдыру туралы;
2) жіберілген бұзушылықтарды көрсете отырып және оларды жою жөніндегі ұсыныстармен тексеруді жүзеге асыру үшін бағалаушылар палатасының мамандандырылған органына шағымды қарау материалдарын жіберу туралы;
3) шағымды қараусыз қалдыру туралы шешімдердің бірін қабылдайды.

28. Коллегиальный орган палаты оценщиков принимает одно из следующих решений:
1) об оставлении жалобы без удовлетворения;
2) о направлении материалов рассмотрения жалобы в специализированный орган палаты оценщиков для осуществления проверки с указанием допущенных нарушений и предложениями по их устранению;
3) об оставлении жалобы без рассмотрения