Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2018 жылғы 28 сәуірдегі № 154 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 29 мамырда № 16960 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.11.2022 № 343 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 29.06.2018 бастап қолданысқа енгізіледі
"Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 144-бабының 2-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Энергетика министрінің 01.04.2022 № 122 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.11.2022 № 343 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. "Мұнайды есепке алу ақпараттық жүйесінің қалыптасуы және жұмыс істеу қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 211 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10828 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 19 мамырда жарияланған) бұйрығының күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Цифрландыру және мемлекеттік қызметтер департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және қосу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмелерін мерзімді баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;

Об утверждении Правил формирования и функционирования информационной системы учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
Приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 апреля 2018 года № 154. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 мая 2018 года № 16960.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.11.2022 № 343 (вводится в действие с 01.01.2024).
В соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула – в редакции приказа Министра энергетики РК от 01.04.2022 № 122 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования и функционирования информационной системы учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.11.2022 № 343 (вводится в действие с 01.01.2024).
2. Признать утратившим силу приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 211 "Об утверждении Правил формирования и функционирования информационной системы учета нефти" (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10828, опубликованный 19 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет").
3. Департаменту цифровизации и государственных услуг Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;

5) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді беруді қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Энергетика вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2018 жылғы 29 маусымынан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Энергетика министрі
Қ. Бозымбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ақпарат және коммуникациялар министрі
________________ Д. Абаев
2018 жылғы 14 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
______________ Б. Сұлтанов
2018 жылғы 10 мамыр
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
____________ Т. Сүлейменов
2018 жылғы 4 мамыр
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
2018 жылғы 28 сәуірдегі
№ 154 бұйрығымен
бекітілген
Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидалары
Ескерту. Қағидалар жаңа редакцияда - ҚР Энергетика министрінің 02.11.2022 № 343 (01.01.2024 бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық жүйесін қалыптастыру және оның жұмыс істеуі қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 144-бабының 2-тармағына сәйкес әзірленді және шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерін (тауарлық газды) есепке алудың ақпараттық жүйесін (бұдан әрі – Жүйе) қалыптастыру және оның жұмыс істеуі тәртібін айқындайды.
2. Кодекстің 144-бабының 1-тармағына сәйкес Жүйе Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған шикі мұнай мен газ конденсатының айналымдағы мөлшері туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға өңдеуге және жеткізуге дайындалған, сондай-ақ өз мұқтаждарына пайдаланылатын, қабат қысымын сақтау және (немесе) ұстап тұру мақсатында қабатқа айдау арқылы кәдеге жаратуға жататын, Кодекстің 146-бабында белгіленген жағдайларда және шарттарда жағылатын шикі газдың айналымдағы мөлшері туралы деректерді автоматтандырылған жинауға, өңдеуге, сақтауға және пайдалануға арналады.
3. Осы Қағидаларда қолданылатын ұғымдардың Кодексте айқындалған мәндері болады.

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 2), 3) и 4) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 29 июня 2018 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр энергетики
Республики Казахстан
К. Бозумбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министр информации
и коммуникаций
Республики Казахстан
_____________ Д. Абаев
14 мамыр 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр финансов
Республики Казахстан
___________ Б. Султанов
10 мамыр 2018 года
"СОГЛАСОВАН"
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Т. Сулейменов
4 мамыр 2018 года
Утверждены
приказом Министра энергетики
Республики Казахстан
от 28 апреля 2018 года № 154
Правила формирования и функционирования информационной системы учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа)
Сноска. Правила - в редакции приказа Министра энергетики РК от 02.11.2022 № 343 (вводится в действие с 01.01.2024).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования и функционирования информационной системы учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 2 статьи 144 Кодекса Республики Казахстан "О недрах и недропользовании" (далее – Кодекс) и определяют порядок формирования и функционирования информационной системы учета сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) (далее – Система).
2. В соответствии с пунктом 1 статьи 144 Кодекса Система предназначена для автоматизированного сбора, обработки, хранения и использования данных о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о количестве находящегося в обороте сырого газа, подготовленного к переработке и поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также используемого на собственные нужды, подлежащего утилизации путем закачки в пласт с целью хранения и (или) поддержания пластового давления, сжигаемого в случаях и на условиях установленных статьей 146 Кодекса.
3. Понятия, применяемые в настоящих Правилах, имеют значения, определенные Кодексом.

2-тарау. Жүйені қалыптастыру қағидалары
4. Шикі мұнайды, газ конденсатын, шикі газды және оны қайта өңдеу өнімдерінің (тауарлық газдың) айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілер (бұдан әрі – Субъектілер) көмірсутектер саласындағы уәкілетті органға (бұдан әрі – уәкілетті орган) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған шикі мұнай мен газ конденсатының айналымдағы мөлшері туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға өңдеуге және жеткізуге дайындалған, сондай-ақ өз мұқтаждарына пайдаланылатын, қабат қысымын сақтау және (немесе) ұстап тұру мақсатында қабатқа айдау арқылы кәдеге жаратуға жататын, Кодекстің 146-бабында белгіленген жағдайларда және шарттарда жағылатын шикі газдың айналымдағы мөлшері туралы деректерді есепке алудың өздерінде бар жүйелеріне қолжетімділік береді.
Жүйені қалыптастыру кезінде субъектілермен ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде шикі мұнай және газ конденсаты, шикі газ және оны қайта өңдеу өнімдері (тауарлық газ) айналымы саласындағы қызметті жүзеге асыратын субъектілерде орнатылған есепке алу аспаптарынан алынған деректер пайдаланылады.
5. Жүйені қалыптастыру және өнеркәсіптік пайдалануға енгізу жөніндегі іс-шараларды жүргізу үшін уәкілетті орган құрамына уәкілетті органның өкілдері және өзге де мүдделі тұлғалар кіретін жұмыс тобын құрады.
6. Жұмыс тобы дербес не консультанттар және (немесе) сарапшылар ретінде өзге де ұйымдарды тарта отырып:
1) Субъектілердің бар жүйелеріне талдау жүргізу графигін әзірлейді;
2) Субъектілердің бар жүйелеріне талдау жүргізеді;
3) Субъектілердің жүйелерін интеграциялау және Жүйені қалыптастыру алгоритмдерін әзірлейді;
4) әрбір субъект үшін Жүйеге интеграциялау мақсаттары үшін жүйелерді жетілдіру жөнінде ұсынымдар әзірлейді;
5) Субъектілердің жүйелерін Жүйеге интеграциялау графигін әзірлейді;
6) жүйелері тәжірибелік пайдалану сатысында Жүйеге интеграцияланатын субъектілердің тізбесін айқындайды.
7. Жүйені өнеркәсіптік пайдалануға енгізгенге дейін жұмыс тобы мынадай іс-шараларды:
1) Жүйе мен Субъектілердің интеграцияланған жүйелерінің ақпараттық өзара іс-қимылын сынау;
2) тәжірибелік пайдалану нәтижелеріне талдау жүргізу, қажет болған кезде – ақпараттық өзара іс-қимыл шеңберінде әзірленген сервистерді пысықтау;
3) қосылатын сервиске ақпараттық сұраныстардың қарқындылығын бағалау, жүктемелік тестілеу;
4) Жүйеге алдын ала сынақтар жүргізеді.

Глава 2. Правила формирования Системы
4. Субъекты, осуществляющие деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа) (далее – Субъекты), предоставляют уполномоченному органу в области углеводородов (далее – уполномоченный орган) доступ к имеющимся у них системам учета данных о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о количестве находящегося в обороте сырого газа, подготовленного к переработке и поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также используемого на собственные нужды, подлежащего утилизации путем закачки в пласт с целью хранения и (или) поддержания пластового давления, сжигаемого в случаях и на условиях, установленных статьей 146 Кодекса (далее – системы Субъектов).
При формировании Системы используются данные с приборов учета, установленных у субъектов, осуществляющих деятельность в области оборота сырой нефти и газового конденсата, сырого газа и продуктов его переработки (товарного газа), полученные в рамках информационного взаимодействия с Субъектами.
5. Для проведения мероприятий по формированию и вводу в промышленную эксплуатацию Системы уполномоченный орган создает рабочую группу, в состав которой входят представители уполномоченного органа и иные заинтересованные лица.
6. Рабочая группа самостоятельно либо с привлечением в качестве консультантов и (или) экспертов иных организаций:
1) разрабатывает график проведения анализа имеющихся систем Субъектов;
2) проводит анализ имеющихся систем Субъектов;
3) вырабатывает алгоритмы интегрирования систем Субъектов и формирования Системы;
4) вырабатывает для каждого Субъекта рекомендации по совершенствованию систем для целей интегрирования в Систему;
5) разрабатывает график интеграции систем Субъектов в Систему;
6) определяет перечень Субъектов, системы которых интегрируются в Систему на стадии опытной эксплуатации.
7. До ввода Системы в промышленную эксплуатацию рабочей группой проводятся следующие мероприятия:
1) испытание информационного взаимодействия Системы и интегрированных систем Субъектов;
2) проведение анализа результатов опытной эксплуатации, при необходимости - доработка сервисов, разработанных в рамках информационного взаимодействия;
3) оценка интенсивности информационных запросов к подключаемому сервису, нагрузочное тестирование;
4) проведение предварительных испытаний Системы.

8. Жүйені өнеркәсіптік пайдалануға беру "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 40-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Жүйені өнеркәсіптік пайдалануға енгізгеннен кейін уәкілетті орган тәжірибелік пайдалану сатысында интеграцияланбаған Субъектілер жүйелерін интеграциялауды жүзеге асырады.
10. Жүйені өнеркәсіптік пайдалануға енгізгеннен кейін Субъектілер өз жүйелерінің Жүйемен ақпараттық өзара іс-қимылының жұмыс істеу шарттарының өзгермейтіндігін қамтамасыз етеді.
3-тарау. Жүйенің жұмыс істеуі қағидалары
11. Жүйеге жаңа ақпаратты енгізу Жүйенің деректер базасында жаңа ақпараттық жазбаларды құру арқылы жүзеге асырылады.
12. Ақпараттық өзара іс-қимыл процесінде Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға жеткізуге дайындалған шикі мұнай мен газ конденсатының айналымдағы мөлшері туралы, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тұтынушыға өңдеуге және жеткізуге дайындалған, сондай-ақ өз мұқтаждарына пайдаланылатын, қабат қысымын сақтау және (немесе) ұстап тұру мақсатында қабатқа айдау арқылы кәдеге жаратуға жататын, Кодекстің 146-бабында белгіленген жағдайларда және шарттарда жағылатын шикі газдың айналымдағы мөлшері туралы деректер Жүйеге беруге жатады.
13. Мемлекеттік құпияларға, коммерциялық құпияға немесе Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын өзге де құпияға жататын ақпаратты қоспағанда, Жүйеде қамтылған ақпарат жалпыға бірдей қолжетімді (бұдан әрі – жалпыға бірдей қолжетімді ақпарат) болып табылады.
14. Уәкілетті орган жалпыға бірдей қолжетімді ақпаратты қалыптастыру және тарату мақсатында, сондай-ақ таратылуы шектелген ақпарат бөлігінде Жүйеде қамтылған ақпаратты өңдеуді және талдауды жүзеге асырады.

8. Ввод в промышленную эксплуатацию Системы осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 40 Закона Республики Казахстан "Об информатизации".
9. После ввода Системы в промышленную эксплуатацию уполномоченный орган осуществляет интеграцию систем Субъектов, которые не были интегрированы на стадии опытной эксплуатации.
10. После ввода Системы в промышленную эксплуатацию Субъекты обеспечивают неизменность условий функционирования информационного взаимодействия их системы с Системой.
Глава 3. Правила функционирования Системы
11. Включение новой информации в Систему осуществляется путем создания новых информационных записей в базах данных Системы.
12. В процессе информационного взаимодействия передаче в Систему подлежат данные о количестве находящихся в обороте сырой нефти и газового конденсата, подготовленных к поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, о количестве находящегося в обороте сырого газа, подготовленного к переработке и поставке потребителю в соответствии с законодательством Республики Казахстан, а также используемого на собственные нужды, подлежащего утилизации путем закачки в пласт с целью хранения и (или) поддержания пластового давления, сжигаемого в случаях и на условиях, установленных статьей 146 Кодекса.
13. Информация, содержащаяся в Системе, является общедоступной, за исключением информации, относящейся к государственным секретам, коммерческой тайне или иной охраняемой законодательством Республики Казахстан тайне (далее – общедоступная информация).
14. Уполномоченный орган осуществляет обработку и анализ информации, содержащейся в Системе, в целях формирования и распространения общедоступной информации, а также в части информации, ограниченной к распространению.