"Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 10 мамырдағы № 199 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 5 маусымда № 16989 болып тіркелді
РҚАО-ның ескертуі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Жалпы білім беру ұйымдарына арналған жалпы білім беретін пәндердің, таңдау курстарының және факультативтердің үлгілік оқу бағдарламаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2013 жылғы 3 сәуірдегі № 115 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8424 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 12 маусымдағы № 146 (28085) санында жарияланған) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
175, 176, 177, 178, 179, 180, 181, 182, 184, 185, 186, 187, 187-1, 188, 188-1-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 16-қосымшаға сәйкес 188-2-қосымшасымен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Мектепке дейінгі және орта білім департаменті (Ш.Т. Каринова) Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесін баспа және электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) ресми жарияланғаннан кейін осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі және халықаралық ынтымақтастық департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.Қ. Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2018 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 3-сыныптарға арналған үлгілік оқу бағдарламалары мен 2019 жылғы 1 қыркүйектен бастап қолданысқа енгізілетін 4-сыныптарға арналған үлгілік оқу бағдарламаларын қоспағанда, оның алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
175-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 10 мая 2018 года № 199. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 5 июня 2018 года № 16989
?       ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 3 апреля 2013 года № 115 "Об утверждении типовых учебных программ по общеобразовательным предметам, курсам по выбору и факультативам для общеобразовательных организаций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8424, опубликован в газете "Казахстанская правда" 12 июня 2013 года за № 198-199 (27472-27473)) следующие изменения и дополнение:
приложения 175176177178179180181182184185, 186, 187, 187-1, 188188-1 к указанному приказу изложить в редакции согласно приложениям 123456789101112131415 к настоящему приказу;
дополнить приложением 188-2 согласно приложению 16 к настоящему приказу.
2. Департаменту дошкольного и среднего образования Министерства образования и науки Республики Казахстан (Каринова Ш.Т.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы и международного сотрудничества Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением типовых учебных программ для 3-х классов, которые вводятся в действие с 1 сентября 2018 года и типовых учебных программ для 4-х классов, которые вводятся в действие с 1 сентября 2019 года.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 175
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сауат ашу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Сауат ашу" пәнінің мақсаты – айтылым, тыңдалым, жазылым және оқылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
3. Алға қойылған осы мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттер шешілуі көзделеді:
1) қазақ әліпбиіндегі әріптермен (баспа және жазба түрі, бас әріп және кіші әріп) таныстыру;
2) әріптен буын, буыннан сөз, сөзден сөйлем құрап оқуға және жазуға дағдыландыру;
3) оқу дағдысы (дұрыс, мәнерлеп, шапшаң және түсініп оқу) мен жазу дағдысын (қатесіз, сауатты, таза, каллиграфия ережелерін сақтай отырып жазу) қалыптастырып, жетілдіру;
4) тілдік бірліктер (дыбыс, буын, сөз, сөйлем, мәтін) және орфография, пунктуация туралы қарапайым түсініктерді меңгерту;
5) кітап оқуға қызығушылығын тәрбиелеу;
6) қарапайым талдау жасау тәсілдерін меңгерту арқылы салыстыру, топтастыру, жүйелеу біліктерін дамыту;
7) сөйлеу және қарым-қатынас жасау мәдениеті нормаларын сақтауға дағдыландыру;
8) сөздік қорын байыту және белсендіру, байланыстыра сөйлеу тілін дамыту;
9) ана тіліне, тарихына, мәдениетіне, салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру;
10) коммуникативтік дағдыларын (диалог барысында басқа адамның сөзін ести және тыңдай білуін, диалогке, сұхбатқа қатысуға дайын болуын, әркімнің өз көзқарасы мен пікірі болатынын түсінуін, өз пікірін айқын да дұрыс және толық жеткізе білуін) қалыптастыру;
11) алған тілдік білімі мен дағдыларын жеке қарым-қатынас тәжірибесінде, күнделікті өмірлік жағдаяттарда қолдануға үйрету;
12) білім алушыны өз іс-әрекетін адамгершілік, ізгілік тұрғысынан ұйымдастыруға және жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына ықпал етеді.
2-тарау. "Сауат ашу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Сауат ашу" пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағат, оқу жылында барлығы 198 сағатты құрайды.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Обучение грамоте" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета "Обучение грамоте" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.
3. Для достижения поставленной цели на уроках обучения грамоте необходимо решать следующие задачи:
1) познакомить с буквами казахского алфавита (печатные и прописные, заглавная буква и строчные буквы);
2) научить составлять, читать и писать из букв слоги, из слогов слова, из слов предложения;
3) формировать и развивать навыки чтения (правильно, выразительно, быстро и осмысленно) и навыки чтения (без ошибок, грамотно, чисто, с соблюдением правил каллиграфии);
4) освоить элементарные понятия языковых единиц (звук, слог, слово, предложение, текст) и орфографии, пунктуации;
5) воспитывать интерес к чтению и книге;
6) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
7) научить соблюдению норм культуры речи и общения;
8) развивать и активизировать словарный запас, связную речь;
9) формировать духовно-нравственные качества через привитие любви к родному языку, истории, традициям и обычаям;
10) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее;
11) научить использовать полученные языковые знания в практике взаимообщения, в повседневной жизненной ситуации;
12) воспитывать обучающихся организовывать свои действия на основе нравственности, гуманности и нести ответственность.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Обучение грамоте"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в год – 198 часов.

6. "Сауат ашу" оқу пәнінің базалық мазмұны:
сауат ашу үш кезеңнен тұрады: әліппеге дейінгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.
7. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне деген қызығушылығын қалыптастыру;
2) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
3) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктерін қалыптастыру;
4) сызба-модельдерді қолдана отырып, сөзге дыбыстық талдау жасау, дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату, сөздерді буынға бөлу дағдыларын қалыптастыру;
5) қолдың ұсақ бұлшық еттерін дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлбасын салу, элементтерді жазу);
6) артикуляциялық жаттығу;
7) ойлау, есте сақтау, елестету, қабылдау қабілеттерін және тұрақты зейінін дамыту;
8) ауызша, жазбаша (графикалық жазу) тілін дамыту.
8. Сауат ашудың әліппе кезеңі бірінші тоқсанда басталып, үшінші тоқсанда аяқталады. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне деген қызығушылығын дамыту;
2) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
3) дыбыстық талдау-жинақтау дағдыларын жетілдіру;
4) әліпби әріптерін меңгерту, әріптердің баспа және жазба түрлерін, бас әріп және кіші әріпті ажыратуға үйрету;
5) тіл бірліктері (дыбыс, буын, сөз, сөйлем) туралы ұғымдары мен түсініктерін кеңейту;
6) біртіндеп сөзді тұтас, дұрыс, түсініп оқуға дағдыландыру;
7) әріптерді, буындарды, сөздерді, сөйлемдерді жазуда каллиграфиялық дағдыларын қалыптастыру;
8) сөйлеу әрекеттерінің түрлерін жетілдіру.
9. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) мәтіндерді дұрыс, ырғақты оқуға дағдыландыру, "іштей оқу", түсініп, мәнерлеп, шапшаң оқу дағдыларын қалыптастыру;
2) тыңдау-түсіну, сөйлеу, оқу және жазу дағдыларын жетілдіру;
3) байланыстырып сөйлеу дағдысын дамыту;
4) каллиграфия нормаларын сақтап, сауатты, қатесіз жазу дағдыларын қалыптастыру.
10. Тыңдалым және айтылым:
1) мұғалім мен өзге білім алушылардың сөзін тыңдау, естігеннің мәнін түсіну, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру, сөз мағынасын түсіну, сөзді жұмсалу орнына және мағынасына қарай қолдана білу, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, өзі туралы айта алу;
2) тілдік емес амалдарды (интонация, мимика, қол қимылдары, дене қимылдары) ауызша сөйлеуде қолдану, сюжетті суреттер бойынша әңгімелер құрастыру, ертегілер айту; өлеңдер, санамақтар, мақал-мәтелдер, жұмбақтар жатқа айту; жаңылтпаштар айту арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту; сөздің дыбыстық құрылымы;
3) фонетика: дауысты дыбыстар, олардың жуан, жіңішке болып бөлінуі, дауыссыз дыбыстар, буын – ең кіші айтылым бірлігі, сөздердің буындарға бөлінуі, дауысты дыбыстардың буын құраушылық рөлі, сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін немесе сәйкес еместігін нақтылау, сөздерді қазақ тілінің орфоэпиялық заңдарына сәйкес айта білу;

6. Базовое содержание учебного предмета "Обучение грамоте":
в процессе обучения грамоте выделяются три периода: добукварный, букварный, послебукварный.
7. Задачи добукварного периода:
1) развитие интереса к учебной деятельности;
2) развитие фонематического слуха;
3) формирование первоначальных понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;
4) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем-моделей, различать гласные и согласные звуки, делить слова на слоги;
5) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
6) артикуляционные упражнения;
7) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания;
8) развитие устной, письменной (графическое письмо) речи.
8. Задачи букварного периода:
1) развитие интереса к учебной деятельности;
2) развитие фонематического слуха;
3) совершенствование навыков звукобуквенного анализа и синтеза;
4) освоение функций букв алфавита, научить различать прописные и строчные буквы, заглавные и маленькие буквы;
5) расширять представления и понятия о языковых единицах (звук, слог, слово, предложение);
6) формирование правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
7) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
8) совершенствование видов речевой деятельности.
9. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, скорочтению, формирование умения читать "про себя", ритмично, выразительно;
2) совершенствование навыков аудирования (слушание) говорения, чтения и письма;
3) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
4) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики.
10. Аудирование (слушание) и говорение:
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио и видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы, соблюдая культуру речи умение расказывать про себя в общении с одноклассниками;
2) использование в устной речи невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы), составление рассказов по серии сюжетных картинок, рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, заучивание стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок, развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, звуковая структура слова;
3) фонетика: классификация звуков на гласные и согласные, согласные звуки, слог – как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, слогосоставляющая роль гласных звуков, установление соответствия, несоответствия звукового и буквенного состава слова, произношение слов с соблюдением орфоэпических норм казахского языка;

4) сөздің мағынасы, сөйлем құрау, сөйлемдерден қысқаша мәтіндер құрастыру;
5) тыңдаған материал бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру, мазмұнын айтып беру, сюжетті сурет бойынша немесе көргені, бастан кешкені, естігені туралы әңгімелесу;
6) түрлі жанрдағы шығармаларды салыстыру;
7) коммуникативтік мақсаттарға сай (топта сөйлесу, сұхбатқа қатысу, сахналау, рөлдік ойындар) сөйлеу мәдениетін сақтау, сөйлеу этикеттерін пайдалану, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорды кеңейту.
11. Оқылым:
1) сөздегі дыбыстардың саны мен бірізділігін анықтау, дыбыстық талдау жасау;
2) дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
3) сөздер мен сөйлемдердің құрылымын сызба арқылы түсініп, тани білуі (сөздегі буын санын, сөйлемдегі сөз санын анықтау);
4) сөздің мағынасын, сөйлемнің мәнін түсіну;
5) дыбыс пен әріпті ажырата білу, әріп – дыбыстың таңбасы екенін білу, жазылған сөздің әріптік құрылымын тану;
6) дауыстап оқу, түрлі құрылымдағы сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді, 4-8 сөйлемнен тұратын қысқаша мәтіндерді буындық тәсілмен тұтас оқу, мәтінді мұғалімнің сұрағы бойынша теріп оқу, тұтас сөздер арқылы оқуға өту, "іштей оқу", рөлге бөліп оқу;
7) сөйлеудің интонациялық ұйымдасуына бақылау жасау (сөйлеу соңындағы интонация, леппен айту, сұраулы интонация);
8) ІІ жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығының нормасы: 25-30 сөз; ескерту: шылау, одағай, еліктеу сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады;
9) қазақ тіліндегі дыбыстарды, оның ішінде айтылуы ұқсас л – р, н – ң, с – з, с – ш, ж – ш, п – б, к – қ дыбыстарын дұрыс айтуға дағдыландыру;
10) орыс тілінен енген сөздерде кездесетін дыбыстарды дұрыс айтуға жаттықтыру, білім алушылардың сөздік қорын байыту және белсендіру;
11) сөздердің мағынасын (мағынасы жуық сөздер, қарама-қарсы мағыналы, көп мағыналы) ажырата алу;
12) мәтін туралы жалпы түсінік, әңгімелеу мәтінін, ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату, әңгімелеу сипатындағы құрылымында кемшіліктері бар мәтінді қайта өңдей алу;
13) оқыған мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру, оқылған мәтін мазмұнының тақырыбымен байланыстылығы, түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау, көркем шығарманың тақырыбын, не туралы екенін анықтау;
14) қойылған сұрақтарға дұрыс жауап құрастыра білу, көркем мәтін мен өзге (нұсқаулық, түйін) мәтіндерді интонациясын дұрыс қойып оқу (хабарлы, сұраулы, лепті) және олардың мазмұнын айтып беру, оқыған материалға баға беру (ұнайды, ұнамайды);

4) значение слова, составление предложений, составление коротких текстов;
5) понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного, прочитанного текста с опорой на карту текста и без опоры на нее;
6) сравнение произведений разных жанров;
7) развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем.
11. Чтение:
1) определение количества и последовательность звуков в слове, проведение звукового анализа;
2) понимание смыслоразличительной функции звуков;
3) понимание, определение состава слов и предложений через схему (количество слогов в слове, количество слов в предложении);
4) понимание значение слова, смысла предложений;
5) различение звука и буквы; знать, что буква – обозначение звука, распознание буквенного состава написанного слова;
6) чтение вслух, обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры, предложений состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, с переходом на чтение целыми словами, чтение "про себя", чтение по ролям;
7) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца, восклицание, вопросительная интонация);
8) норма скорости чтения во втором полугодии: 25-30 слов в минуту, примечание: служебные слова, междометие, подражательные слова, удвоенные слова считаются отдельными словами;
9) привитие навыков правильного произношения звуков казахского языка, в том числе схожих по произношениию л – р, н – ң, с – з, с – ш, ж – ш, п – б, к – қ;
10) упражнение правильного произношения звуков встречающихся в заимствованных с русского языка словах, обогащение и активизация словарного запаса обучающихся;
11) умение различать значение слов (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
12) общее представление о тексте, сравнение произведений разных жанров (стихи, рассказы, сказки) на основе их особенностей, чтение деформированного текста повествовательного характера, его составление;
13) ответы на вопросы по содержанию прочитанного, выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
14) умение составлять правильные ответы на поставленные вопросы, интонирование предложений в художественном тексте и в других (инструкция, аннотация) текстах в соответствии со знаками препинания: точки, запятой, вопросительного и восклицательного знаков и пересказ их содержания, оценка прочитанного материала (нравится, не нравится);

15) мұғалімнің жетекшілігімен әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (суретті кітаптар, сөздіктер, анықтамалықтар, энциклопедиялар) қажетті ақпараттарды табу, мәтін, сурет, сызба түрінде берілген ақпаратты түсіну.
12. Жазылым:
1) сызбалардың көмегімен сөздің дыбыстық құрамын модельдеу, сөйлемді модельдеу;
2) жазу жұмысына дайындық жаттығулары (денені дұрыс ұстау, дұрыс отыру, дәптерді дұрыс қою, қарындашты, қаламды дұрыс ұстау); кеңістікте бағдарлау дағдысын қалыптастыру (жазу жолы, жоларалық кеңістік, жолдың жоғарғы және төменгі сызығы, көлбеу, тік); сурет салу, үзік сызықтар, ирек сызықтар, әріп элементтерін жазу; әріп элементтерін, бас әріптер мен кіші әріптерді, сөйлемдердің буындарын графикалық нормаларды сақтай отырып, бір-бірімен дұрыс байланыстырып, үздіксіз әрі ырғақты жазу;
3) айтылуы мен жазылуында алшақтық жоқ сөздерден пунктуациялық ережелерді ескере отырып, диктант жазу;
4) сөйлем құрамындағы сөздердің бөлек жазылуы, сөйлемнің бас әріптен басталып жазылатынын, сөйлемнің соңында нүкте қойылатынын білу және қолдану;
5) сөйлем, шағын мәтіндер (3-4 сөйлем) құрастырып жазу;
6) есту, есте сақтау арқылы сөздерді (3-7 сөз), жай сөйлемдерді (1-2 сөйлем) жатқа жазу, жазғанын үлгіге қарап тексеру, каллиграфиялық талапқа сай дұрыс жазу;
7) ұғымдарды ажырату: зат және сөз заттың атауы ретінде; сөздің белгілі бір мағына (заттардың атын, түсін, дәмін, көлемін, санын, іс-қимылын) беретінін ұғыну, оларды орынды қолдануға үйрету;
8) әріп, бас әріп және кіші әріп, дыбыстардан буын құрап жазу, буындардан сөз құрап жазу;
9) сөздің мағынасы (сөздік жұмысы), сөздерден сөйлем құрап жазу, сөйлемдерден шағын әңгіме (мәтін) құрау;
10) жазу ережелерімен танысу және оларды тәжірибеде қолдану;
11) бас әріппен жазылатын сөздерді (адамның аты-жөні, тегі, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген аттары) анықтау, дұрыс жазу;
12) заттардың атаулары мен олардың санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді анықтау;
13) көптік жалғауды меңгеру және дұрыс қолдану;
14) жіктеу есімдіктерін ауызекі сөйлеуде орынды қолдану;
15) тәуелдік жалғауларын ауызекі сөйлеуде орынды қолдану;
16) іс-қимылды білдіретін сөздерді (етістік шақтарын) орынды қолдану;
17) сөйлемнің тыныс белгілерін (нүкте, үтір, сұрақ белгісі және леп белгісі) дұрыс қойып жазу;

15) знакомство с казахским алфавитом как определенной последовательностью букв, поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя), понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем.
12. Письмо:
1) моделирование звукового состава слова с помощью схем, моделирование предложения;
2) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш, ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии) листа в тетради; рисование, штриховка, обводка; письмо элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
3) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением;
4) раздельное написание слов в предложении, большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
5) составление и письмо предложений, коротких текстов (3-4 предложения);
6) письмо по памяти через слушание, запоминание слов (3-7 слов), простых предложений (1-2 предложения), проверка написанного текста по образцу, соблюдение каллиграфических норм;
7) различение понятий: предмет и слово как название предмета; осознание того, что слова имеют значение (название предмета, цвет, вкус, объем, количество, действие), научить применять подходящее;
8) буква, заглавная и маленькая буква, составление слогов из букв, составление и письмо слов из слогов;
9) значение слова (словарная работа), составление и письмо предложений из слов, составление краткого рассказа (текст) из предложений;
10) ознакомление с правописанием и правильное их применение на практике;
11) определение, правильное написание слов, которые пишутся с заглавной буквы (имя, отчество человека, название географических объектов, клички животных);
12) определение слов обозначающие название предмета и их количество, признак предмета, действие;
13) освоение множественного числа и правильное применение;
14) правильное использование личных местоимений в разговорной речи;
15) правильное использование притяжательных окончаний в разговорной речи;
16) правильное использование слов означающие действие (времена глаголов);
17) правильное написание предложений с верно расставленными знаками препинания (точка, запятая, вопросительный знак и восклицательный знак);

18) мұғалім көмегімен сөздерді тасымалдау.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
13. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
14. "Жазылым" бөлімі бойынша 3.1 "Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу", 3.2 "Түрлі стильде мәтін жазу" бөлімшелерінің оқу мақсаттары 2-4-сыныптарда "Қазақ тілі" пәнінде қарастырылады.
15. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
1.​1.​1.​1 тыңдаған материалының сөйлеу екенін, оның мазмұнын түсіну және сөйлемдерге, сөздерге ажырату
1.2 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.​1.​2.​1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау
1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.​1.​3.​1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4 Оқиғаны болжау
1.​1.​4.​1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы, иллюстрациясы бойынша болжау
1.5 Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.​1.​5.​1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
1.​1.​6.​1* сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.​1.​7.​1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды, ұнамайды)
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.​1.​8.​1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту
1.9 Дыбыстарды, сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
1.​1.​9.​1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау
1.​1.​9.​2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну
1.​1.​9.​3 сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
2.1 Оқу түрлерін қолдану
1.​2.​1.​1 сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру
1.​2.​1.​2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану
2.2 Оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну
1.​2.​2.​1 мәтінде автордың кім? (не?) туралы айтқысы келгенін түсіну
2.3 Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажырату
1.​2.​3.​1 мұғалімнің көмегімен оқыған мәтіннің тақырыбын, басын, ортасын және соңын анықтау

18) перенос слова с помощью учителя.
Глава 3. Система целей обучения
13. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
14. Цели обучения из раздела 3 "Письмо" – 3.1 "Создание текстов разных типов", 3.2 "Создание текстов разных стилей" – включены в программу предмета "Казахский язык" для 2-4 классов.
15. Система целей обучения:
Раздел аудирование (слушание) и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово
1.2 Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.2.1 определять, о ком, о чем говорится в тексте
1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя)
1.4 Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку, иллюстрации
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения
1.6 Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1* использовать в речи слова-описания, сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями (нравится, не нравится)
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации, по серии картинок
1.9 Правильное произношение звуков и слов согласно орфоэпическим нормам
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные, согласные, твердые и мягкие)
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную роль звука в слове
1.1.9.3 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове
Раздел чтение (виды речевой деятельности)
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
2.1 Использование видов чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение)
2.2 Понимание содержания прочитанного текста
1.2.2.1 определять, о ком, о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3 Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста
с помощью учителя

2.4 Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
1.​2.​4.​1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
1.​2.​5.​1 мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалім көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау
1.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату
2.7 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.​2.​7.​1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды табу
2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
1.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру
2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату
1.​2.​9.​1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.​2.​9.​2 дыбыстардың сөздегі қызметін түсіну (ь, ъ таңбалары, Ұ, ю, я қосарлы дыбыстары) және дұрыс оқу
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
3.3 Жоспар құру
1.​3.​3.​1 мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою
3.4 Оқыған, тыңдаған материалдың мазмұнын жазу
1.​3.​4.​1 мұғалім көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып, жай сөйлеммен жеткізу
3.5 Мәтінді түрлі формада құрау
1.​3.​5.​1* тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерді қолдана отырып, үлгі бойынша шағын мәтін құрап жазу
3.6 Түрлі жанрда шығармашылық мәтін жазу
1.​3.​6.​1 мұғалімнің көмегімен әр түрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін құрап жазу
3.7 Қатені табу және түзету
1.​3.​7.​1 мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету
3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
1.​3.​8.​1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу
3.9 Орфографиялық нормаларды сақтау
1.​3.​9.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді тыңдау арқылы жазу
1.​3.​9.​2 мұғалім көмегімен сөздерді дұрыс тасымалдау, тасымалдауға болмайтын сөздерді ажырату
1.​3.​9.​3 бас әріппен жазылатын сөздерді (адамның аты-жөні, тегі, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген аттары) анықтау

2.4 Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.4.1 определять близкие/противоположные по значению/многозначные слова (с помощью учителя)
2.5 Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям, тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы
2.6 Определение типов, жанров и стилей текстов
1.2.6.1 распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя
2.7 Извлечение необходимой информации из различных источников
1.2.7.1 находить информацию в одном источнике, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии)
2.8 Сравнительный анализ текстов
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.9 Распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции, понимать роль знаков и букв (знаки ь, ъ, Ұ, ю, я двойные буквы) и правильное их произношение
Раздел письмо (виды речевой деятельности)
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
3.3 Составление плана текста
1.3.3.1 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
3.4 Изложение содержания прослушанного, прочитанного материала
1.3.4.1 передавать информацию простыми предложениями из прослушанных, прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя
3.5 Создание текста с использованием различных форм представления
1.3.5.1* составлять и писать краткий текст по образцу на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова
3.6 Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.6.1* писать простые предложения, тексты (сообщение, поздравление, письмо с помощью учителя)
3.7 Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.7.1 проверять написание слов, предложений, текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.8 Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии
3.9 Соблюдение орфографических норм
1.3.9.1 писать слова, написание которых совпадают с произношением через прослушивание
1.3.9.2 соблюдать правила переноса с помощью учителя, различать слова, которые нельзя переносить
1.3.9.3 определить, писать заглавную букву в именах собственных (имя, отчество человека, название географических объектов, клички животных)
1.3.9.4 писать слова с мягким знаком на конце, в середине слова

3.10 Грамматикалық нормаларды сақтау
1.​3.​10.​1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату және орынды қолдану
1.​3.​10.​2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын (терминсіз) қолдану
3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.​3.​11.​1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою
16. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-сыныбына арналған "Сауат
ашу" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
Ортақ тақырып
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары**
Әліппеге дейінгі кезең
Әліппе кезеңі
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
1-тоқсан
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
1.2 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.4 Оқиғаны болжау
1.5 Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
1.​1.​1.​1 тыңдаған материалының сөйлеу екенін, оның мазмұнын түсіну және сөйлемдерге, сөздерге ажырату;
1.​1.​2.​1 мұғалімнің көмегімен мәтінде кім? (не?) туралы айтылғанын анықтау;
1.​1.​3.​1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.​1.​4.​1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы, иллюстрация бойынша болжау;
1.​1.​5.​1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу;
1.​1.​6.​1* сөйлеу барысында сипаттау, салыстыруға қажетті сөздерді, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану);
1.​1.​7.​1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды, ұнамайды);
1.​1.​8.​1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту;
1.​1.​9.​1* сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
1.​1.​9.​2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.​1.​9.​3 сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
2.1 Оқу түрлерін қолдану
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу

3.10 Соблюдение грамматических норм
1.3.10.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия; изменять их по числам
1.3.10.2 использование простых форм (без терминов) притяжательных и личных окончаний
3.11 Соблюдение пунктуационных норм
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Обучение грамоте"
для 1 класса уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Сквозные темы
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения**
Добукварный период
Букварный период
1. Все обо мне
2. Моя школа
1 четверть
Раздел аудирование (слушание) и говорение (по видам речевой деятельности)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.2 Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.4 Прогнозирование событий
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.6 Привлечение внимания слушателей
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.9 Правильное произношение звуков и слов согласно орфоэпическим нормам
1.1.1.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово;
1.1.2.1 с помощью учителя определять, о ком, о чем говорится в тексте;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий, с помощью учителя;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку, иллюстрации;
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения;
1.1.6.1 использовать в речи слова-описания, сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями (нравится, не нравится);
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации, по серии картинок;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные, согласные, твердые и мягкие);
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную роль звука в слове;
1.1.9.3 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове
Раздел чтение (виды речевой деятельности)
2.1 Использование видов чтения
2.5 Формулирование вопросов и ответов по тексту

2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату
1.​2.​1.​1 сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру;
1.​2.​1.​2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.​2.​5.​1* мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалім көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру;
1.​2.​9.​1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
3.3 Жоспар құру
3.4 Оқыған, тыңдаған материалдың мазмұнын жазу
3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.10 Грамматикалық нормаларды сақтау
3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.​3.​3.​1* мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою;
1.​3.​4.​1* мұғалім көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып, жай сөйлеммен жеткізу;
1.​3.​8.​1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу;
1.​3.​10.​2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын қолдана алу (терминсіз);
1.​3.​11.​1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою
Әліппе кезеңі
3. Менің отбасым және достарым
4. Бізді қоршаған әлем
2-тоқсан
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.4 Оқиғаны болжау
1.5 Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Дыбыстарды, сөздерді, орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
1.​1.​3.​1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.​1.​4.​1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы, иллюстрациясы бойынша болжау;
1.​1.​5.​1 түрлі жағдаяттарда этикет сөздерін қолдана білу;
1.​1.​6.​1* сөйлеу барысында сипаттау, салыстыруға қажетті сөздерді, вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл), дауыс ырғағын, мәнерін, қарқынын, сөз арасындағы кідірісті қолдану;
1.​1.​7.​1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды, ұнамайды);
1.​1.​8.​1 берілген сюжетті сурет бойынша шағын әңгіме құрап айту;
1.​1.​9.​1 сөздегі дыбыс түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және дұрыс дыбыстау;
1.​1.​9.​2 дыбыстардың мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.​1.​9.​3 сөздің буыннан тұратынын түсіну және сөздегі буын санын анықтау
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
2.1 Оқу түрлерін қолдану

2.9 Распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям, тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
Раздел письмо (виды речевой деятельности)
3.3 Составление плана
3.4 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
3.8 Соблюдение каллиграфических и графических норм
3.10 Соблюдение грамматических норм
3.11 Соблюдение пунктуационных норм
1.3.3.1* составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя);
1.3.4.1 передавать информацию простыми предложениями из прослушанных, прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя;
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии;
1.3.10.2 использование простых форм (без терминов) притяжательных и личных окончаний;
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Букварный период
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг
2 четверть
Раздел аудирование (слушание) и говорение (по видам речевой деятельности)
1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.4 Прогнозирование событий
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.6 Привлечение внимания слушателей
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.9 Правильное произношение звуков и слов согласно орфоэпическим нормам
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий, с помощью учителя;
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку, иллюстрации;
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения;
1.1.6.1* использовать в речи слова-описания, сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями (нравится, не нравится);
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации, по серии картинок;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные, согласные, твердые и мягкие);
1.1.9.2 понимать смыслоразличительную роль звука в слове;
1.1.9.3 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове
Раздел чтение (виды речевой деятельности)
2.1 Использование видов чтения

2.2 Оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну
2.4 Мәтіндегі сөздердің мағынасын түсіну
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау
2.9 Дыбыс пен әріпті тану және ажырату
1.​2.​1.​1 сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру;
1.​2.​1.​2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану;
1.​2.​2.​1 мәтінде автордың кім? (не?) туралы айтқысы келгенін түсіну;
1.​2.​4.​1* мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату;
1.​2.​5.​1* мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалімнің көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру
1.​2.​6.​1* мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.​2.​9.​1 әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
3.5 Мәтінді түрлі формада құрастыру
3.7 Қатені табу және түзету
3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.9 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.10 Грамматикалық нормаларды сақтау
3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.​3.​5.​1* тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерді қолдана отырып, үлгі бойынша шағын мәтін құрап жазу;
1.​3.​7.​1* мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету;
1.​3.​8.​1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу;
1.​3.​9.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді тыңдау арқылы жазу;
1.​3.​9.​3* бас әріппен жазылатын сөздерді (адамның аты-жөні, тегі, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген аттары) анықтау;
1.​3.​10.​2 тәуелдік және жіктік жалғауларының қарапайым формаларын қолдана алу (терминсіз);
1.​3.​11.​1 сөйлемді бас әріппен бастап жазып, сөйлем соңына тиісті тыныс белгілерін қою
Әліппе кезеңі
Әліппеден кейінгі кезең
5. Саяхат
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3-тоқсан
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
1.2 Мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.4 Оқиғаны болжау
1.5 Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.6 Тыңдаушының назарын аудару
1.7 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.9 Дыбыстарды, сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту

2.2 Понимание содержания прочитанного текста
2.4 Определение темы и основной мысли прочитанного текста
2.5 Формулирование вопросов и ответов по тексту
2.6 Определение типов, жанров и стилей текстов
2.9 Распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.2.1 определять, о ком, о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.4.1* определять близкие/противоположные по значению/многозначные слова (с помощью учителя);
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям, тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.2.6.1* распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
Раздел письмо (виды речевой деятельности)
3.5 Создание текста с использованием различных форм представления
3.7 Нахождение и исправление ошибок в работе
3.8 Соблюдение каллиграфических и графических норм
3.9 Соблюдение орфографических норм
3.10 Соблюдение грамматических норм
3.11 Соблюдение пунктуационных норм
1.3.5.1* составлять и писать краткий текст по образцу на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова;
1.3.7.1* проверять написание слов, предложении, текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии;
1.3.9.1 писать слова, написание которых совпадают с произношением через прослушивание;
1.3.9.3* определить, писать заглавную букву в именах собственных (имя, отчество человека, название географических объектов, клички животных);
1.3.10.2 использование простых форм (без терминов) притяжательных и личных окончаний;
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Букварный период
После букварный период
5. Путешествие
6. Традиции и фольклор
3 четверть
Раздел аудирование (слушание) и говорение (по видам речевой деятельности)
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.2 Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.4 Прогнозирование событий
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.6 Привлечение внимания слушателей
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.9 Правильное произношение звуков и слов согласно орфоэпическим нормам

1.​2.​4.​1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырату;
1.​2.​5.​1* мәтін, иллюстрация бойынша (мұғалімнің көмегімен) сұрақтар қоя білу және қойылған сұраққа жауап беру;
1.​2.​6.​1* мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату;
1.​2.​7.​1* әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды табу;
1.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрлері) бойынша
3.3 Жоспар құру
3.4 Оқыған, тыңдаған материалдың мазмұнын жазу
3.5 Мәтінді түрлі формада құрау
3.6 Түрлі жанрда шығармашылық мәтін жазу
3.7 Қатені табу және түзету
3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.9 Орфографиялық нормаларды сақтау
3.10 Грамматикалық нормаларды сақтау
1.​3.​3.​1 мұғалім көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою;
1.​3.​4.​1 мұғалім көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып, жай сөйлеммен жеткізу;
1.​3.​5.​1* тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерді қолдана отырып, үлгі бойынша шағын мәтін құрап жазу;
1.​3.​6.​1* мұғалімнің көмегімен әртүрлі жанр бойынша (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) шағын мәтін құрап жазу;
1.​3.​7.​1* мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету;
1.​3.​8.​1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу;
1.​3.​9.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді тыңдау арқылы жазу;
1.​3.​9.​2 мұғалім көмегімен сөздерді дұрыс тасымалдау, тасымалдауға болмайтын сөздерді ажырату;
1.​3.​9.​3* бас әріппен жазылатын сөздерді (адамның аты-жөні, тегі, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген аттары) анықтау;
1.​3.​10.​1 заттың атын, санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату және орынды қолдану
Ескерту:
1) "**" сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша оқу мақсаттары кешенді және түрлі нұсқада қолданыла алады;
2) "*" белгіленген оқу мақсаттарының бөлігін жүзеге асыруға болады;
3) "/" белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
176-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)

1.2.4.1 определять близкие/противоположные по значению/многозначные слова (с помощью учителя);
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям, тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.2.6.1* распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.2.7.1* находить информацию в одном источнике, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии);
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
Раздел письмо (виды речевой деятельности)
3.3 Составление плана
3.4 Изложение содержания прослушанного, прочитанного материала
3.5 Создание текста с использованием различных форм представления
3.6 Творческое написание текстов в разных жанрах
3.7 Нахождение и исправление ошибок в работе
3.8 Соблюдение каллиграфических и графических норм
3.9 Соблюдение орфографических норм
3.10 Соблюдение грамматических норм
1.3.3.1 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя);
1.3.4.1 передавать информацию простыми предложениями из прослушанных, прочитанных текстов, используя рисунки, схемы, знаки с помощью учителя;
1.3.5.1* составлять и писать краткий текст по образцу на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова;
1.3.6.1* писать простые предложения, тексты (сообщение, поздравление, письмо с помощью учителя);
1.3.7.1* проверять написание слов, предложений, текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии;
1.3.9.1 писать слова, написание которых совпадают с произношением через прослушивание;
1.3.9.2 соблюдать правила переноса с помощью учителя, различать слова, которые нельзя переносить;
1.3.9.3* определить, писать заглавную букву в именах собственных (имя, отчество человека, название географических объектов, клички животных);
1.3.10.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия, изменять их по числам
Примечание:
1) цели обучения по видам речевой деятельности, обозначенные знаком "**", применяются комплексно и в разной форме;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично;
3) цели обучения, обозначенные знаком "/", означает части, которые можно рассмотреть раздельно.
Приложение 2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 176
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Сауат ашу" оқу пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Сауат ашу" пәнінің мақсаты – тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын қалыптастыру процесі арқылы функционалды сауаттылығының негізін қалап, білім алуға ынталы жеке тұлғаның дамуына мүмкіндік жасау.
3. Осы мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттердің шешілуі көзделеді:
1) тыңдау, айту, оқу және жазуға үйрету;
2) мәтінді мақсатты түрде ұғыну арқылы білім алушылардың дұрыс оқырмандық дағдысын қалыптастыру;
3) кітап оқуға қызығушылығын тәрбиелеу;
4) қарапайым талдау жасау тәсілдерін меңгерту арқылы салыстыру, топтастыру, жүйелеу біліктерін дамыту;
5) сөйлеу және қарым-қатынас жасау мәдениеті нормаларын сақтауға дағдыландыру;
6) білім алушылардың танымдық қызығушылықтары мен сөйлеу дағдыларын жетілдіру арқылы шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру;
7) ана тіліне, тарихына, мәдениетіне, салт-дәстүріне деген сүйіспеншілігін арттыру арқылы рухани-адамгершілік қасиеттерді қалыптастыру;
8) коммуникативтік дағдыларын (диалог барысында басқа адамның сөзін ести және тыңдай білуін, диалогке, сұхбатқа қатысуға дайын болуын, әркімнің өз көзқарасы мен пікірі болатынын түсінуін, өз пікірін айқын да дұрыс және толық жеткізе білуін) қалыптастыру;
9) қойылған мақсатқа сәйкес міндеті мен шарттарын жүзеге асыруға оқу әрекеттерін жоспарлауға, бақылауға және бағалауға үйрету;
10) нәтижеге қол жеткізудің ең тиімді тәсілдерін анықтау;
11) оқу әрекетіндегі сәтті/сәтсіз себептерін білуде түсіну дағдыларын қалыптастыру.
4. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдыларымен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады. Бұл құндылықтар білім дағдыларының күнделікті іс-әрекетке ынталандыратын тұлғалық бағдар бастауға бағытталған.
2-тарау. "Сауат ашу" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
5. "Сауат ашу" пәні бойынша оқу жүктемесі аптасына 6 сағат, оқу жылында барлығы 198 сағатты құрайды.
6. "Сауат ашу" оқу пәнінің базалық мазмұны:
сауат ашу үш кезеңнен тұрады: әліппеге дейінгі кезең, әліппе кезеңі, әліппеден кейінгі кезең.

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Обучение грамоте" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель учебного предмета "Обучение грамоте" – создание условий для формирования функционально грамотной личности в процессе освоения навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма во взаимосвязи с формированием элементарных грамматических представлений.
3. Для достижения поставленной цели на уроках обучения грамоте необходимо решать следующие задачи:
1) научить слушать, говорить, читать и писать;
2) формировать у обучающихся правильную читательскую деятельность через умение целенаправленно осмысливать текст;
3) воспитывать интерес к чтению и книге;
4) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию;
5) формировать доброжелательное отношение к окружающим, развивать культуру речи и культуру общения;
6) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
7) развивать интерес и любовь к родному языку через освоение окружающего мира;
8) развивать коммуникативные умения и навыки: умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее;
9) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в соответствии с поставленной задачей и условиями ее реализации;
10) определять наиболее эффективные способы достижения результата;
11) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности.
4. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Обучение грамоте"
5. Объем учебной нагрузки по предмету составляет 6 часов в неделю, в год – 198 часов.
6. Базовое содержание учебного предмета "Обучение грамоте":
в процессе обучения грамоте выделяются три периода: добукварный, букварный, послебукварный.

7. Әліппеге дейінгі кезеңнің міндеттері:
1) оқу әрекетіне деген қызығушылығын қалыптастыру;
2) фонематикалық есту қабілетін дамыту;
3) сөйлеу, сөйлем, сөз, буын, дыбыс, екпін туралы алғашқы ұғымдары мен түсініктерін қалыптастыру;
4) сөйлемнің бас әріппен жазылатыны, соңына нүкте, сұрау, леп белгісі қойылатыны туралы түсінік қалыптастыру;
5) дауысты және дауыссыз дыбыстарды ажырату дағдыларын қалыптастыру;
6) сызба-модельдерді қолдана отырып, сөзге дыбыстық талдау жасау, сөздерді буынға бөлу дағдыларын қалыптастыру;
7) қолдың ұсақ бұлшық еттерін дамыту (бояу, сурет салу, түрлі бағытта сызықтар жүргізу, сұлбасын салу, элементтерді жазу);
8) ойлау, есте сақтау, елестету, қабылдау қабілеттерін және тұрақты зейінін дамыту.
8. Әліппе кезеңі:
бірінші тоқсанда басталып, үшінші тоқсанда аяқталады. Мұғалім сағат санын үш кезең бойынша сыныптағы білім алушылардың оқу мақсаттарын меңгеруіне, әр кезеңнің міндеттерін жүзеге асыруына орай еркін жоспарлай алады.
9. Әліппе кезеңінің міндеттері:
1) оқу әрекетіне қызығушылығын дамыту;
2) фонематикалық есіту қабілетін дамыту, дыбыстық, әріптік талдау және синтездеу дағдыларын жетілдіру;
3) әліпби әріптерінің функцияларын түсіну;
4) оқулықтың материалдық мәтіндері бойынша буындап, дұрыс, тұтас оқуды қалыптастыру;
5) орфографиялық және орфоэпиялыққ оқуды игеру;
6) әріптер, сөздерді, сөйлемдерді жазу кезінде каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру;
7) ауызша және жазбаша сөйлеуді дамыту.
10. Әліппеден кейінгі кезеңнің міндеттері:
1) тұтас оқуға көшу, "іштей оқу" қабілетін қалыптастыру;
2) байланыстыра сөйлеуді дамыту (мәнерлеп оқу, әңгімелеу);
3) жазу дағдыларын каллиграфиялық және графикалық нормаларға сәйкес дамыту.
11. Тыңдалым және айтылым (ауызша сөйлеу және фонематикалық естуін дамыту):
1) мұғалім мен өзге білім алушылардың сөзін тыңдау, естігеннің мәнін түсіну, сұраққа дұрыс және нақты жауап беру, сөз мағынасын түсіну. Сөзді жұмсалу орнына және мағынасына қарай қолдана білу, сыныптастарымен тілдесуде сөйлеу мәдениетін сақтай отырып, лексикалық тақырыптар негізінде сөздік қорды кеңейту;
2) жаңылтпашты жаттау арқылы артикуляциялық аппаратты дамыту. Өлеңдер, санамақтар, мақал-мәтелдер, жұмбақтарды жатқа айту;
3) сюжетті суреттер бойынша әңгімелер құрастыру, ертегілер айту, бастан кешкені, естігені туралы әңгімелесу; Өзінің эмоционалдық жағдайын білдіру;

7. Задачи добукварного периода:
1) развитие интереса к учебной деятельности;
2) развитие фонематического слуха;
3) формирование первоначальных понятий о звуке, слоге, ударении, слове, предложении, речи;
4) формирование представления о том, что начало предложения пишется с большой буквы, в конце предложения ставится точка, вопросительный/ восклицательный знак;
5) формирование представлений об ударных/безударных гласных звуках, звонких/глухих, мягких/твердых согласных звуках;
6) формирование умения производить звуковой анализ слов с использованием схем-моделей, делить слова на слоги, находить в слове ударный слог;
7) развитие мелкой моторики рук (раскрашивание, рисование, штриховка в разных направлениях, обведение по контуру, написание элементов букв);
8) развитие мышления, памяти, воображения, восприятия, внимания.
8. Букварный период обучения грамоте начинается в первой четверти и заканчивается в третьей четверти. Количество часов на знакомство со звуком и буквой учитель регулирует сам в зависимости от уровня усвоения учебного материала, достижения целей обучения обучающимися и выполнения задач каждого периода.
9. Задачи букварного периода:
1) развитие интереса к учебной деятельности;
2) развитие фонематического слуха, совершенствование навыков звукобуквенного анализа и синтеза;
3) освоение функций букв алфавита;
4) формирование правильного, плавного слогового чтения с переходом на чтение целыми словами на материале текстов учебника;
5) освоение орфографического и орфоэпического чтения;
6) формирование навыков каллиграфического письма при написании букв, слогов, слов, предложений;
7) развитие устной и письменной речи.
10. Задачи послебукварного периода:
1) переход к чтению целыми словами, формирование умения читать "про себя";
2) развитие связной речи (пересказ, рассказывание);
3) развитие навыков письма в соответствии с нормами каллиграфии и графики.
11. Аудирование (слушание) и говорение (развитие устной речи и фонематического слуха):
1) формирование умений слушать речь учителя и обучающихся, аудио/видеозаписи, понимать смысл услышанного, правильно и точно отвечать на вопросы; развитие навыков общения в соответствии с коммуникативными целями (общение в группе, участие в диалоге, инсценирование, ролевые игры), использование слов речевого этикета, расширение словарного запаса на основе лексических тем;
2) развитие артикуляционного аппарата через заучивание скороговорок, чистоговорок, заучивание стихотворений, считалок, пословиц, поговорок, загадок;
3) формирование умений строить высказывания в монологической и диалогической формах на заданные и интересующие обучающихся темы, беседы по картинкам, наблюдениям, об увиденном, пережитом и услышанном/прочитанном, передача отношения к поступкам и переживаниям других людей, способы передачи собственных эмоциональных состояний;

4) тілдік емес амалдарды (интонация, мимика, қол қимылдары, дене қимылдары) ауызша сөйлеуде қолдану;
5) сюжетті суреттерге сүйеніп ертегі, әңгіме құрастыру. Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну. Тыңдалған/оқылған мәтіннің тірек картасына сүйеніп және тірексіз мазмұндау;
6) сөз. Сөздің мазмұны мен мағынасы. Сөздің мазмұны мен мағынасын түсіну, сөзді мақсатқа байланысты қолдану. Сөздік қорын молайту. Орфоэпиялық нормаларға сәйкес сөздерді айту, сөздерді дұрыс екпінмен айту;
7) сөйлем, қысқаша мәтін құрастыру.
12. Оқылым (оқу дағдыларын қалыптастыру, әліпбидің оқылуы):
1) фонетика және графика;
2) дыбыс – тілдің ең кіші бірлігі. Сөздердің және буындардың дыбыстық құрылымы;
3) дауысты және дауыссыз дыбыстарды жіктеу (артикуляциялық, акустикалық, функционалды аспектілер: дауысты дыбыстар еркін, дауыссыз дыбыстыр кедергімен айтылады, дауысты дыбыстар дауыстан, дауыссыз дыбыстар үнді, ұяң дыбыстардан тұрады). Дауыссыз дыбыста дауысты дыбыспен буын құрайды, дауысты дыбыстар өз бетінше буын бола алады: [и-р’ис], [а-ист]);
4) жуан, жіңішке, қатаң, ұяң дауыссыз дыбыстарды классификациялау;
5) дауысты және дауыссыз дыбыстардың әлсіз және күшті позициясы;
6) дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық рөлі ([мал] – [м’aл], [за́мък] – [замо́к]). Бір немесе бірнеше дыбыстармен айрықшаланатын сөздерді салыстыру;
7) сөздің дыбыстық құрамының бірлігін және оның лексикалық мағынасын білу;
8) сөздің дыбыстық және әріптік құрамының сәйкестігін не сәйкес келмеуін, орыс тілінің орфоэпиялық нормаларын сақтай отырып, сөздердің айтылуын белгілеу;
9) буын – сөз бірлігі. Сөздер буынға бөлінеді. Екпінмен және екпінсіз айтылатын буындар;
10) сөздiң графикалық үлгiсiнен сөздi оңайлатылған фонетикалық транскрипция белгiлерi бойынша дыбыстарды тағайындауға көшу;
11) дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдау;
12) дыбыс пен әріп арасындағы айырмашылық (дыбыстарды естиміз, айтамыз, әріптерді көреміз, жазамыз, оқимыз);
13) сөздің дыбыстық формасын оның әріптік жазылуымен (оқылуымен) тану;
14) орыс графикасының позициялық принципін меңгеру. Дауыссыз дыбыстардың жіңішкелігін дауысты әріптерінің (я, ю, е, Ұ, и) және ь әрпінің көмегімен таңбалау. [й’] дыбысын я, ю, е, Ұ әріптерімен таңбалау;
15) орыс әліпбиімен белгілі әріптер тізбегі ретінде танысу;
16) дауыстап оқу. Түрлі құрылымдағы сөздерді, 2-6 сөзден тұратын сөйлемдерді, 4-8 сөйлемнен тұратын қысқаша мәтіндерді буындық тәсілмен тұтас оқуға үйрету, мәтінді мұғалімнің сұрағы бойынша теріп оқу;

4) использование невербальных средств общения (интонация, мимика, жесты, позы);
5) рассказывание сказок с опорой на серию сюжетных картинок и без опоры, составление рассказов по сюжетной картинке и по серии сюжетных картинок, понимание содержания прослушанного текста, пересказ прослушанного/прочитанного текста с опорой на карту текста и без опоры на нее;
6) слово, значение и смысл слова, понимание значения и смысла слова, употребление слова по назначению, расширение словарного запаса, произнесение слов согласно орфоэпическим нормам, правильная постановка ударения в словах;
7) составление предложений, составление коротких текстов.
12. Чтение (формирование навыков чтения, изучение букв алфавита):
1) фонетика и графика;
2) звук – минимальная единица языка, звуковое строение слов и слогов;
3) классификация звуков на гласные и согласные (артикуляционный, акустический, функциональный аспекты: гласные произносятся свободно, согласные с преградой, гласные состоят из голоса, согласные – из голоса и шума (звонкие), только шума (глухие), согласные самостоятельно образуют слог только вместе с гласным: [и-р’ис], [а-ист]);
4) классификация согласных по твҰрдости/мягкости и по звонкости/глухости;
5) слабая и сильная позиции для гласных и согласных звуков;
6) смыслоразличительная роль звука и ударения ([мал] – [м’aл], [за?мък] – [замо?к]), сопоставление слов, различающихся одним или несколькими звуками;
7) осознание единства звукового состава слова и его лексического значения;
8) установление соответствия/несоответствия звукового и буквенного состава слова, произношение слов с соблюдением орфоэпических норм русского языка;
9) слог как минимальная произносительная единица, деление слов на слоги, ударные и безударные слоги;
10) переход от графической модели слова к обозначению звуков в слове знаками упрощенной фонетической транскрипции;
11) проведение звукового и звукобуквенного анализа;
12) различение звука и буквы (звуки мы слышим и произносим, буквы видим, пишем, читаем);
13) воспроизведение звуковой формы слова по его буквенной записи (чтение) и наоборот (письмо);
14) овладение позиционным принципом русской графики, обозначение мягкости согласных звуков с помощью букв гласных (я, ю, е, Ұ, и) и буквы ь, обозначение звука [й’] с помощью букв я, ю, е, Ұ;
15) знакомство с русским алфавитом как определенной последовательностью букв;
16) обучение плавному слоговому чтению слов различной структуры с переходом на чтение целыми словами, предложений, состоящих из 2-6 слов, и правильному чтению текстов, состоящих из 4-8 предложений, обучение выборочному чтению небольших отрывков из текстов по вопросам учителя;

17) сөйлеудің интонациялық ұйымдасуына бақылау жасау (аяғындағы интонация, леппен айту, сұраулы интонация);
18) пунктуация белгілеріне сәйкес сөйлемді интонациялау: нүкте, үтір, сұрақ және леп белгісі арқылы. Сөйлемдерді кідірісті сақтап оқу;
19) түрлі жанрдағы шығармаларды олардың ерекшеліктері негізінде салыстыру. Шығармада не туралы айтылғанын, автордың неге сендіргісі келетінін анықтау, шығарманың басты кейіпкерлерін сипаттау біліктілігін қалыптастыру;
20) сөздердің мағынасын (мағынасы жуық сөздер, қарама-қарсы мағыналы, көп мағыналы) ажырата алу;
21) мәтін туралы жалпы түсінік. Мәтіннің мазмұнын өз бетімен оқу кезінде түсіну. Деформацияланған мәтінді оқып, оны құрастыру;
22) оқыған мәтіннің мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;
23) оқылған мәтін мазмұнының тақырыбымен байланыстылығы, түрлі жанрлардың ерекшеліктерін айқындау;
24) көркем және көркем мәтіндерді мәнерлеп оқу, рөлге бөліп оқу, оқылған мәтінге пікір білдіру (ұнайды, ұнамайды, себебі ...);
25) қажетті ақпараттарды (мұғалімнің жетекшілігімен) табу;
26) мәтін, суреттер, диаграммалар, пиктограммалар, белгілер түрінде ұсынылған ақпаратты түсіну;
27) дауысты және дауыссыз дыбыстардың айтылу дағдысын қалыптастыру, оқу кезінде сөздердің бірлігін, екпінін (орфоэпиялық оқу) сақтау;
28) орфографиялық оқылымды мәтінді жазу, көшіру кезінде бақылау құралы ретінде пайдалану;
29) ІІ жартыжылдықтың соңында оқу жылдамдығының нормасы: 30-35 сөз. Бірінші жартыжылдықта оқу жылдамдығы тексерілмейді.
13. Жазылым (жазу дағдысын қалыптастыру):
1) жазуға дайындық (дұрыс отырғызу, жарық, жазу дәптерінің орналасуы және жазу кезінде қарындаш/қаламды ұстау). Жазу бетіндегі кеңістікті (жұмыс сызығы, желілік кеңістік, жұмыс сызығының үстіңгі және астыңғы сызықтары, тігінен және көлбеу сызықтар) шарлау мүмкіндігін қалыптастыру. Сурет салу, штрихтау, бастыра салу. Сызба арқылы сөздің дыбыстық құрамын модельдеу. Сөйлемді модельдеу;
2) каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, әріп элементтерін, бас әріптер мен кіші әріптерді байланыстырып жазу;
3) каллиграфиялық жазу дағдыларын қалыптастыру. Қолжазба әріптерінің (кіші әріптер мен бас әріптер) графикалық кескінін тану, олардың құрылымдық элементтерін салыстыру, кіші және бас әріптері мен олардың қосылыстары (жоғарғы, орта, төменгі бөлек және үздіксіз). Буындап жазу. Модельдеу әдісімен қарапайым сөйлемдерді жазу;

17) наблюдение за интонационной организацией речи (интонация конца, восклицание, вопросительная интонация);
18) интонирование предложений в соответствии со знаками препинания: точки, запятой, вопросительного и восклицательного знаков, соблюдение пауз, которые отделяют одно предложение от другого;
19) сравнение произведений разных жанров на основе их особенностей, формирование умения определять, о чем говорится в произведении, в чем хотел убедить нас автор, давать характеристику основным действующим лицам произведения;
20) наблюдение над значением слова (слова, близкие и противоположные по смыслу, многозначные слова);
21) общее представление о тексте, понимание содержания текста при его самостоятельном чтении, чтение деформированного текста повествовательного характера, его составление;
22) ответы на вопросы по содержанию прочитанного;
23) выделение особенностей различных жанров, определение темы, главной мысли произведения;
24) выразительное чтение художественных и нехудожественных текстов, чтение по ролям, высказывание отношения к содержанию прочитанного (нравится/не нравится, потому что…);
25) поиск необходимой информации для выполнения учебных заданий (под руководством учителя);
26) понимание информации, представленной в виде текста, рисунков, схем, пиктограмм, знаков;
27) отработка навыков произношения гласных и согласных звуков, произношение слов с правильным ударением во время чтения целыми словами и смысловыми единицами (орфоэпическое чтение);
28) орфографическое чтение как средство самоконтроля при письме под диктовку и списывании;
29) норма скорости чтения во втором полугодии: 30-35 слов в минуту, в первом полугодии техника чтения не проверяется.
13. Письмо (формирование навыков письма):
1) подготовка к письму (правильная посадка, освещение, положение тетради и умение держать карандаш/ручку при письме); формирование умения ориентироваться на пространстве (рабочая строка, межстрочное пространство, верхняя и нижняя линии рабочей строки, вертикальные наклонные линии) листа в тетради; рисование, штриховка, обводка; моделирование звукового состава слова с помощью схем; моделирование предложения;
2) письмо элементов букв, заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм;
3) формирование навыков каллиграфического письма анализ графического образа рукописных букв (строчных и прописных), сопоставление их структурных элементов, письмо строчных и прописных букв и их соединений (верхнее, среднее, нижнее отрывное и безотрывное), отработка действий послогового письма (в процессе введения букв, обозначающих согласные звуки, парные по мягкости – твердости, звонкости – глухости), запись простейших предложений с предварительным их моделированием.

4) айтылуы мен жазылуында алшақтық жоқ сөздерден, сөз тіркестерінен және сөйлемдерден диктант жазу;
5) арнайы ережелерге сәйкес қолжазбалық және басылған мәтіннен ұсыныстар, мәтіндер жазу;
6) сөйлемнің тыныс белгілерін (нүкте, үтір, сұрау белгісі және леп белгісі) дұрыс қойып жазу. Сөйлем құрамындағы сөздердің бөлек жазылуы;
7) сөйлемнің бас әріптен басталып жазылуы;
8) орфограммадағы жалпыланған тұжырымдаманың сөзбе-сөз жазбадағы орны ретінде қалыптасуы;
9) дыбыстарды әріптермен белгілеуге байланысты емес орфографиялар: сөйлемнің басындағы бас әріп, олардың атаулары бойынша, ресми және тәуелсіз сөздер арасындағы интервал, сөздерді жаңа жолдан бастап бас әріптен жазу, сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері қойылады;
10) орфограммамен байланысты дыбыстар және әріптер: дауысты дыбыстардан кейінгі ұяң дыбыстар (жи-ши, ча -ща, чу -щу), әріп үндестігі -чк-, -чн-, -чт-, -щн-, ь және ъ әріптері – жіңішкелік және айырмалық белгілері, екпінсіз дауысты дыбыстардың (екі буынды) жазылуы, сөйлемнің сонында келетін ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстардың жазылуы;
11) сөз және сөйлем. Сөз және сөйлем ұғымдарын ажырату: зат және сөз заттың атауы ретінде;
12) заттардың атаулары мен олардың санын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді анықтау. Бір немесе көп затты білдіретін сөздер, "он", "она", "оно", "они" сөздерімен байланысатын сөздер;
13) сурет бойынша сөйлем құрау. Берілген сөздерден сөйлемдерді жазыңыз. Сөйлемдегі сөздердің санын анықтау. Сөйлемнің графикалық модельдерін құрастыру.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
15. "Жазылым" бөліміндегі оқу мақсаттары – 3.1 "Түрлі типтегі мәтіндер құрастыру", 3.2 "Түрлі стильдегі мәтін құрау" – 2-4-сыныптарға арналған "Орыс тілі" пәнінің бағдарламасына енгізілді.
16. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1.1 Сөйлеудің негізгі бірліктерін түсіну (мәтін, сөйлем, сөз)
1.1.1.1 сөз, мәтін, сөйлем, сөз дегеніміз не екенін түсіну
1.2 Тақырыптың анықтамасы және мәтіннің басты ойы
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау

4) письмо под диктовку слов, словосочетаний и предложений, написание которых не расходится с произношением;
5) списывание предложений, текста с рукописного и печатного текста по специальным правилам;
6) письмо предложений с учетом правил пунктуации: точка, восклицательный вопросительный знаки в конце предложения, раздельное написание слов в предложении;
7) заглавная буква в начале предложения;
8) формирование обобщенного понятия об орфограмме как месте в буквенной записи слова, которое однозначно не определяется произношением;
9) орфограммы, не связанные с обозначением звуков буквами: большая буква в начале предложения, в именах собственных, интервалы между служебными и самостоятельными словами, перенос слов со строки на строку по слогам, знаки препинания в конце предложения;
10) орфограммы, связанные с обозначением звуков буквами: буквы гласных после шипящих (жи -ши, ча -ща, чу -щу), буквосочетания -чк-, -чн-, -чт-, -щн-, буквы ь и ъ – разделительные знаки, правописание безударных гласных (двусложные слова), правописание звонких и глухих согласных на конце слова;
11) слово и предложение, начальное представление о слове и предложении, разграничение понятий: "предмет" и "слово" как название предмета;
12) слова-названия предметов, явлений окружающего мира, слова, обозначающие признаки предметов, слова, обозначающие действия предметов в момент говорения, до момента говорения, после говорения; слова, обозначающие один предмет, много предметов, слова, которые соотносятся со словами "он", "она", "оно", "они";
13) составление предложений по картинке, составление предложений из заданных слов, определение количества слов в предложении, составление графических моделей предложений.
Глава 3. Система целей обучения
14. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
15. Цели обучения из раздела 3 "Письмо" – 3.1 "Создание текстов разных типов", 3.2 "Создание текстов разных стилей" – включены в программу предмета "Русский язык" для 2-4 классов.
16. Система целей обучения:
Раздел (виды речевой деятельности) – аудирование (слушание) и говорение
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения
1.1 Понимание основных единиц речи (текст, предложение, слово)
1.1.1.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово
1.2 Определение темы и основной мысли прослушанного текста
1.1.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте

1.3 Тыңдалған материалды мазмұндау
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау
1.4 Оқиғаны болжау
1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырып/иллюстрация бойынша болжау
1.5 Түрлі жағдаяттарда тілдік нормаларды дұрыс қолдану
1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда сөйлеу этикетін қолдану
1.6 Тыңдаушылардың назарын аудару
1.1.6.1сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл) пайдалану, сөздің мағынасын жеткізу үшін интонацияны сақтау
1.7.Тыңдалған материал бойынша өз пікірін айту
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру
1.8 Берілген тақырыпқа әңгіме құрап айту
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрациялар бойынша әңгіме құрау
1.9 Сөздің дыбыстық формасына бағдарлау
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар)
1.1.9.2 сөздің буындардан тұратынын түсіну және сөздегі буындардың санын және ретін анықтау, екпінді буынды анықтап, белгілеу
1.1.9.3 сөздегі дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық қызметін түсіну
1.1.9.4 сөздегі йотты әріптердің функцияларын түсіну
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
2.1 Оқу түрлерін қолдану
1.2.1.1 сөз, сөйлем сызбасын оқу және құрастыру
1.2.1.2 оқудың түрлерін (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) қолдану
2.2 Оқылған мәтіннің мазмұнын түсіну
1.2.2.1 мәтінде автордың кім? (не?) туралы айтқысы келгенін түсіну
2.3 Мәтіннің құрылымдық бөліктерін ажырату
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен оқыған мәтіннің тақырыбын, басын, ортасын және соңын анықтау
2.4 Мәтінде лексикалық және синтаксистік бірліктердің рөлін түсіну
1.2.4.1 мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырата отырып сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.5 Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу
1.2.5.1 мәтінге иллюстрация бойынша сұрақтар қоя білу (мұғалімнің көмегімен) және қойылған сұрақтарға жауап беру
2.6 Мәтіннің түрлері мен жанрын, стилін анықтау
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін, ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (өлең, әңгіме, ертегі) ажырату
2.7 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды табу

1.3 Пересказывание прослушанного материала
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя)
1.4 Прогнозирование событий
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации
1.5 Участие в различных ситуациях общения с соблюдением речевых норм
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения
1.6 Привлечение внимания слушателей
1.1.6.1 использовать в речи слова-описания/сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания
1.7 Высказывание оценочного суждения
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному тексту, обосновывать его простыми предложениями
1.8 Составление рассказа на заданную тему
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/по серии картинок
1.9 Ориентирование в звуковой форме слова
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие)
1.1.9.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог
1.1.9.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове
1.1.9.4 понимать функции йотированных букв в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение
Ключевые навыки
Цели обучения
2.1 Использование видов чтения
1.2.1.1 читать и составлять схемы слов, предложений
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение)
2.2 Определение темы и основной мысли прочитанного текста
1.2.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста
2.3 Определение структурных частей текста
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя
2.4 Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
1.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы/слова-признаки/слова-действия), близкие/ противоположные по значению/многозначные слова (с помощью учителя)
2.5 Формулирование вопросов и ответов
1.2.5.1 формулировать вопросы к иллюстрациям/тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы
2.6 Определение типов, жанров и стилей текстов
1.2.6.1 распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка/рассказ/стихотворение) с помощью учителя
2.7 Извлечение необходимой информации из различных источников
1.2.7.1 находить информацию в одном источнике, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии)

2.8 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерді салыстыру
2.9.Сөздердің графикалық түріне бағдар жасау
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру
1.2.9.2 сөздегі дыбыстың тұрған орнына қарай атқаратын қызметін түсіну (дауысты дыбыс дауыссыз дыбыстың жуан/жіңішкелігінің көрсеткіші ретінде)
1.2.9.3 сөздегі ь, ъ әріптерінің рөлін түсіну
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
3.3 Жоспар құру
1.3.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою
3.4 Оқыған, тыңдаған материалдың мазмұнын жазу
1.3.4.1 мұғалімнің көмегімен оқыған,тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізу
3.5 Мәтінді түрлі формада құрау
1.3.5.1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер, мәтін құрастыру және жазу
3.6 Түрлі жанрда шығармашылық мәтін жазу
1.3.6.1 мұғалімнің көмегімен шағын мәтін/сөйлем (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) жазу
3.7 Қатені табу және түзету
1.3.7.1 мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету
3.8 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
1.3.8.1 жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу, әріптермен күшті позициялардың дыбыстарын белгілеу
3.9 Орфографиялық нормаларды сақтау
1.3.9.1 жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен)
1.3.9.2 дұрыс жазу ережелерін қолдану жи-ши/ ча-ща/чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн-
1.3.9.3 сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді(мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу
1.3.9.4 сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
3.10 Грамматикалық нормаларды сақтау
1.3.10.1 жазбаша сөйлеуде заттың атын, түрін, қимылын білдіретін сөздерді ажырата және қолдана білу, оларды жекеше, көпше түрлері бойынша өзгерту
3.11 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.3.11.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін (нүкте, сұрау белгісі, леп белгісі) қою
17. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-сыныбына арналған "Сауат
ашу" пәнінен (оқыту орыс
тілінде) үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-сыныбына арналған "Сауат ашу" оқу пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1-тоқсан
Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
Өзім туралы

2.8 Сравнительный анализ текстов
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) и стилей (художественные и нехудожественные) с помощью учителя
2.9 Ориентирование в графической форме слов
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных)
1.2.9.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
Ключевые навыки
Цели обучения
3.3 Составление плана текста
1.3.3.1 составлять картинный план, план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя)
3.4 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.3.4.1 передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя
3.5 Создание текста с использованием различных форм представления
1.3.5.1 составлять/писать простые предложения/тексты на заданную тему, используя рисунки, знаки, схемы, опорные слова
3.6 Творческое написание текстов в разных жанрах
1.3.6.1 писать простые предложения/тексты (сообщение, поздравление, письмо с помощью учителя)
3.7 Нахождение и исправление ошибок в работе
1.3.7.1 проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя
3.8 Соблюдение каллиграфических и графических норм
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии, обозначать звуки сильных позиций буквами на письме
3.9 Соблюдение орфографических норм
1.3.9.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя)
1.3.9.2 применять правила правописания: жи-ши/ча-ща/ чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн-
1.3.9.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя)
1.3.9.4 писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
3.10 Соблюдение грамматических норм
1.3.10.1 различать, использовать в письменной речи слова-предметы, слова-признаки, слова-действия, изменять их по числам
3.11 Соблюдение пунктуационных норм
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
17. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Обучение грамоте"
для 1 класса уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Обучение грамоте" для 1 класса уровня начального образования (с русским языком обучения)
1 четверть
Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
Все обо мне

1.1.1.1 * сөз, мәтін, сөйлем, сөз дегеніміз не екенін түсіну;
1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру;
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрациялар бойынша әңгіме құрау;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар);
1.1.9.3 * сөздегі дыбыстың және екпіннің мағынасында ажыратушылық қызметін түсіну
1.2.1.1 * сөз, сөйлем сызбаларын оқу және жазу;
1.2.5.1 * мәтінге иллюстрация бойынша сұрақтар қоя білу (мұғалімнің көмегімен) және қойылған сұрақтарға жауап беру
1.3.3.1* мұғалімнің көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою;
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізу;
1.3.9.3 * сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді (мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу;
1.3.11.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
Менің мектебім
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау;
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.6.1* сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл) пайдалану, сөздің мағынасын жеткізу үшін интонацияны сақтау
1.1.4.1 * мәтіннің мазмұнын тақырып/ иллюстрация бойынша болжау;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар);
1.1.9.2* сөздің буындардан тұратынын түсіну және сөздегі буындардың санын және ретін анықтау, екпінді буынды анықтап, белгілеу
1.2.1.1 * сөз, сөйлем сызбаларын оқу және жазу;
1.2.1.2 оқылымның негізгі түрлерін қолдану (оқуға толық ауысу, саналы түрде оқу арқылы біртіндеп оқылатын оқу);
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.9.2 үнділіктің үнсіздік қаттылығын көрсету ретінде өз жұмысына байланысты сөзді қандай сөзбен орындауға болатынын түсіну
1.3.8.1 * жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу, әріптермен күшті позициялардың дыбыстарын белгілеу;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.11.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
2-тоқсан
Менің отбасым және достарым

1.1.1.1* понимать, что такое речь, текст, предложение, слово;
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному тексту, обосновывать его простыми предложениями;
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/по серии картинок;
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.3* понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове
1.2.1.1* читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы
1.3.3.1* составлять картинный план/план-схему текста и озаглавливать его (с помощью учителя);
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка/схемы/знаков (с помощью учителя);
1.3.9.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Моя школа
1.1.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.6.1* использовать в речи слова-описания/сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания;
1.1.4.1* прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.2* понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог
1.2.1.1* читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных)
1.3.8.1* писать элементы букв, прописные (заглавные), строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии/ обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.3.9.1* списывать/ писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
2 четверть
Моя семья и друзья

1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау;
1.1.6.1* сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл) пайдалану, сөздің мағынасын жеткізу үшін интонацияны сақтау;
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрациялар бойынша әңгіме құрау;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар);
1.1.9.2 сөздің буындардан тұратынын түсіну және сөздегі буындардың санын және ретін анықтау, екпінді буынды анықтап, белгілеу;
1.1.9.3 * сөздегі дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық қызметін түсіну
1.2.1.1 * сөз, сөйлем сызбаларын оқу және жазу;
1.2.1.2 оқудың (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) түрлерін қолдану;
1.2.5.1 * мәтінге иллюстрация бойынша сұрақтар қоя білу (мұғалімнің көмегімен) және қойылған сұрақтарға жауап беру;
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.9.2 сөздегі дыбыстың тұрған орнына қарай атқаратын қызметін түсіну (дауысты дыбыс дауыссыз дыбыстың жуан/жіңішкелігінің көрсеткіші ретінде)
1.3.3.1* мұғалімнің көмегімен мәтінге суреттер, сызбалар арқылы жоспар құрып, оған ат (тақырып) қою;
1.3.5.1* тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер, мәтін құрастыру және жазу;
1.3.8.1* жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу, әріптермен күшті позициялардың дыбыстарын белгілеу
Бізді қоршаған әлем
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау;
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.4.1 * мәтіннің мазмұнын тақырып/ иллюстрация бойынша болжау;
1.1.7.1 тыңдаушыға деген көзқарасты білдіру, қарапайым сөйлеммен негіздеу;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар);
1.1.9.3 * сөздегі дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық қызметін түсіну
1.2.2.1 мәтінде автордың кім/не туралы айтқысы келгенін түсіну;
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.9.2 сөздегі дыбыстың тұрған орнына қарай атқаратын қызметін түсіну (дауысты дыбыс дауыссыз дыбыстың жуан/жіңішкелігінің көрсеткіші ретінде);
1.2.4.1* мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырата отырып сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілерді қолдану;

1.1.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте;
1.1.6.1 использовать в речи слова-описания/ сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания;
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.1.9.1* выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.2* понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове
1.2.1.1* читать и составлять схемы слов, предложений;
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных)
1.3.3.1* составлять картинный план/ план-схему текста и озаглавливать (с помощью учителя);
1.3.5.1*составлять/ писать простые предложения/тексты на заданную тему, используя рисунки/знаки/ схемы/опорные слова;
1.3.8.1* писать элементы букв, прописные (заглавные), строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии/ обозначать звуки сильных позиций буквами на письме
Мир вокруг
1.1.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями;
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.4.1* понимать лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы/ слова-признаки/слова-действия), близкие/
противоположные по значению, многозначные слова (с помощью учителя)
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/ прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;

1.3.6.1* мұғалімнің көмегімен шағын мәтін/сөйлем (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) жазу;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.3 * сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді (мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу;
1.3.9.2 * дұрыс жазу ережелерін қолдану: жи-ши, ча-ща, чу-щу, -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-
3-тоқсан
Саяхат
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.5.1 әртүрлі коммуникациялық жағдайларда сөйлеу этикетін пайдалану;
1.1.7.1 тыңдауға деген көзқарасты білдіру, оны қарапайым сөйлемдермен негіздеу;
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрациялар бойынша әңгіме құрау;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар)
1.2.1.2 оқудың (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) түрлерін қолдану;
1.2.2.1 мәтінде автордың кім/не туралы айтқысы келгенін түсіну;
1.2.5.1 * мәтінге иллюстрация бойынша сұрақтар қоя білу (мұғалімнің көмегімен) және қойылған сұрақтарға жауап беру;
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (ертегі, әңгіме, өлең) арқылы тану;
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерін салыстыру;
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.9.2 сөздегі дыбыстың тұрған орнына қарай атқаратын қызметін түсіну (дауысты дыбыс, дауыссыз дыбыстың жуан/жіңішкелігінің көрсеткіші ретінде);
1.2.9.3 * сөздегі ь, ъ әріптерінің рөлін түсіну
1.3.6.1* мұғалімнің көмегімен шағын мәтін/сөйлем (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) жазу;
1.3.7.1 * мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.3 * сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді(мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу;
1.3.10.1* жазбаша сөйлеуде заттың атын, түрін, қимылын білдіретін сөздерді ажырата және қолдана білу; оларды жекеше, көпше түрлері бойынша өзгерту
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау;
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.6.1* сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл) пайдалану, сөздің мағынасын жеткізу үшін интонацияны сақтау;

1.3.6.1* писать простые предложения/тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя;
1.3.9.1* списывать/ писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.3.9.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения (с помощью учителя);
1.3.9.2 * применять правила правописания:
жи-ши/ча-ща/чу-щу/
-чк-, -чн-/-нщ-, -шн-
3 четверть
Путешествие
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные; согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие)
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.5.1* формулировать вопросы к иллюстрациям/ тексту (с помощью учителя) и отвечать на вопросы;
1.2.6.1 распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.2 понимать, какую работу выполняет буква в слове в зависимости от ее позиции (гласный как показатель мягкости/твердости согласных);
1.2.9.3* понимать роль ь, ъ знака в слове
1.3.6.1* писать простые предложения/тексты (сообщение/ поздравление/ письмо) с помощью учителя;
1.3.7.1* проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.9.1*списывать/ писать слова, написание которых расходится с произношением (вода/снег/пенал), соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.9.3 писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения с помощью учителя;
1.3.10.1* различать, использовать в письменной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
Традиции и фольклор
1.1.2.1 определять, о ком/о чем говорится в тексте;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.6.1* использовать в речи слова-описания/сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания;

1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар);
1.1.9.2 сөздің буындардан тұратынын түсіну және сөздегі буындардың санын және ретін анықтау, екпінді буынды анықтап, белгілеу;
1.1.9.3 * сөздегі дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық қызметін түсіну;
1.1.9.4 сөздегі иотты әріптердің функцияларын түсіну
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтайды;
1.2.6.1 мұғалімнің көмегімен әңгімелеу мәтінін ерекшелігіне қарай мәтін жанрын (ертегі, әңгіме, өлең) арқылы тану;
1.2.8.1 мұғалімнің көмегімен түрлі жанрдағы (ертегі, әңгіме, өлең) мәтіндерін салыстыру;
1.2.9.1 әріптің бейнесін тану және оны дыбыспен сәйкестендіру;
1.2.9.3 * сөздегі ь, ъ әріптерінің рөлін түсіну
1.3.4.1* мұғалімнің көмегімен оқыған, тыңдаған мәтіндердегі ақпаратты сурет, сызба, белгілер қолданып жеткізу
1.3.6.1* мұғалімнің көмегімен шағын мәтін/сөйлем (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) жазу;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.2 * дұрыс жазу ережелерін қолдану жи-ши, ча-ща, чу-щу, -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.10.1* жазбаша сөйлеуде заттың атын, түрін, қимылын білдіретін сөздерді ажырата және қолдана білу; оларды жекеше, көпше түрлері бойынша өзгерту
4-тоқсан
Тағам мен сусын
1.1.1.1 сөз, мәтін, сөйлемнің не екенін түсіну;
1.1.2.1 мәтінде кім/не туралы айтылғандарды анықтау;
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.4.1 * мәтіннің мазмұнын тақырып/ иллюстрация бойынша болжау;
1.1.5.1 түрлі жағдаяттарда сөйлеу этикетін қолдану;
1.1.6.1* сөйлеу барысында сипаттауға, салыстыруға қажетті сөздерді вербалды емес қарым-қатынас құралдарын (ым-ишара, қимыл) пайдалану, сөздің мағынасын жеткізу үшін интонацияны сақтау
1.2.2.1 мәтінде автордың кім/не туралы айтқысы келгенін түсіну;
1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды табу;
1.2.9.3 * сөздегі ь, ъ әріптерінің рөлін түсіну
1.3.5.1* тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттер, белгілерін қолдана отырып, жай сөйлемдер, мәтін құрастыру және жазу;
1.3.7.1 * мұғалімнің көмегімен сөз, сөйлем, мәтінді тексеру және қателерін түзету;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.2 * дұрыс жазу ережелерін қолдану жи-ши, ча-ща, чу-щу, -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;

1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие);
1.1.9.2 понимать, что слова состоят из слогов, определять количество и порядок слогов в слове, определять и обозначать ударный слог;
1.1.9.3 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения в слове;
1.1.9.4 понимать функции йотированных букв в слове
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.6.1 распознавать текст-повествование, жанры по их особенностям (сказка/рассказ/
стихотворение) с помощью учителя;
1.2.8.1 сравнивать тексты разных жанров (сказка, рассказ, стихотворение) с помощью учителя;
1.2.9.1 распознавать образ буквы и сопоставлять его со звуком;
1.2.9.3* понимать роль ь, ъ знака в слове
1.3.4.1* передавать информацию из прослушанных/
прочитанных текстов при помощи рисунка, схемы, знаков с помощью учителя;
1.3.6.1 писать простые предложения/тексты (сообщение/ поздравление/ письмо с помощью учителя;
1.3.9.1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.3.9.2* применять правила правописания: жи-ши/ ча-ща/ чу-щу/-чк-, -чн-/-нщ-, -шн-;
1.3.10.1* различать, использовать в письменной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
4 четверть
Еда и напитки
1.1.1.1 понимать, что такое речь, текст, предложение, слово;
1.1.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте;
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения
1.1.6.1* использовать в речи слова-описания/ сравнения, невербальные средства общения (мимика, жесты), соблюдать интонацию для передачи смысла высказывания
1.2.2.1 определять, о ком/ о чем говорится в тексте, и понимать, что хотел сказать автор текста;
1.2.7.1 находить информацию в одном источнике, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии);
1.2.9.3 понимать роль ь, ъ знака в слове
1.3.5.1 составлять/писать простые предложения/тексты на заданную тему, используя рисунки/знаки/
схемы/опорные слова;
1.3.7.1 проверять написание слов, предложений/текста и исправлять ошибки с помощью учителя;
1.3.9.1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса с помощью учителя;
1.3.9.2* применять правила правописания: жи-ши/ ча-ща/чу-щу, -чк-, -чн-/-нщ-, -шн-;

1.3.9.3 * сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді (мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу;
1.3.9.4 * сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу
Дені саудың жаны сау
1.1.3.1 мұғалімнің көмегімен оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау;
1.1.4.1 * мәтіннің мазмұнын тақырып/ иллюстрация бойынша болжау;
1.1.5.1 әр түрлі коммуникациялық жағдайларда сөйлеу этикетін пайдалану;
1.1.7.1 тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіру (ұнайды, ұнамайды);
1.1.8.1 сюжеттік иллюстрациялар бойынша әңгіме құрау;
1.1.9.1 дыбыстарды сөздерден ажырата білу және олардың белгілерін ажырату (екпінді/екпінсіз дауыстылар, жуан/ жіңішке, ұяң/қатаң дауыссыздар)
1.2.1.2 оқудың (буындап оқу, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқу, түсініп оқу) түрлерін қолдану;
1.2.3.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің басын, ортасын және соңын анықтайды;
1.2.4.1* мұғалімнің көмегімен қарама-қарсы мағыналы/мәндес/ көп мағыналы сөздердің мағыналарын ажырата отырып, сөздердің лексикалық мағынасын түсіну;
1.2.7.1 әліпби ретімен құрылған дереккөздерден (сөздіктер, анықтамалықтар, суретті кітаптар, энциклопедия) ақпараттарды табу
1.3.6.1* мұғалімнің көмегімен шағын мәтін/сөйлем (хат, құттықтау хат, хабарлама, нұсқаулық) жазу;
1.3.8.1* жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы және төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу, әріптермен күшті позициялардың дыбыстарын белгілеу;
1.3.9.1* жазылуы мен айтылуы басқа сөздерді көшіру/жазу (су, қар, пенал), тасымал ережелерін сақтау (мұғалімнің көмегімен);
1.3.9.2 * дұрыс жазу ережелерін қолдану жи-ши, ча-ща, чу-щу, -чк-, -чн-, -нщ-, -шн-;
1.3.9.3 * сөйлемнің басында, жалқы есімдерде сөздерді (мұғалімнің көмегімен) бас әріппен жазу;
1.3.9.4 * сөздің соңында және ортасында жіңішкелік белгісі бар сөздерді жазу;
1.3.10.1* жазбаша сөйлеуде заттың атын, түрін, қимылын білдіретін сөздерді ажырата және қолдана білу; оларды жекеше, көпше түрлері бойынша өзгерту;
1.3.11.1 сөйлемнің соңына тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
Ескерту:
1) бір тоқсан ішіндегі оқу мақсаттары сөйлеу әрекеттерінің түрлері бойынша топтастырылады;
2) "*" белгіленген оқу мақсаттарының тек бөлігін жүзеге асыруға болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
3-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
177-қосымша

1.3.9.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения с помощью учителя;
1.3.9.4* писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова
В здоровом теле –здоровый дух!
1.1.3.1 пересказывать прослушанный материал, сохраняя последовательность событий (с помощью учителя);
1.1.4.1 прогнозировать содержание рассказа по заголовку/иллюстрации;
1.1.5.1 использовать речевой этикет в разных ситуациях общения;
1.1.7.1 высказывать отношение к прослушанному, обосновывать его простыми предложениями;
1.1.8.1 составлять рассказ по сюжетной иллюстрации/ по серии картинок;
1.1.9.1 выделять звуки в словах и различать их признаки (гласные ударные/безударные, согласные твердые/мягкие, глухие/звонкие)
1.2.1.2 использовать основные виды чтения (плавное слоговое чтение с переходом на чтение целыми словами, осознанное чтение);
1.2.3.1 определять начало, середину и конец текста с помощью учителя;
1.2.4.1 понимать лексическое значение и смысл слов с учетом обобщенности их значений (слова-предметы/слова-признаки/слова-действия близкие/
противоположные по значению, многозначные слова (с помощью учителя);
1.2.7.1 находить информацию в одном источнике, используя алфавитный порядок расположения текстов (словари, справочники, детские энциклопедии)
1.3.6.1 писать простые предложения/тексты (сообщение, поздравление, письмо) с помощью учителя;
1.3.8.1 писать элементы букв, прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво в соответствии с нормами каллиграфии, обозначать звуки сильных позиций буквами на письме;
1.3.9.1* списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением (вода, снег, пенал), соблюдать правила переноса (с помощью учителя);
1.?3.?9.?2* применять правила правописания: жи-ши/ ча-ща/чу-щу, -чк-, -чн-/-нщ-, -шн-;
1.3.9.3* писать заглавную букву в именах собственных, в начале предложения с помощью учителя;
1.3.9.4* писать слова с мягким знаком на конце и в середине слова;
1.3.10.1* различать, использовать в письменной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам;
1.3.11.1 ставить знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично.
Приложение 3
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 177
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115

Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақ тілі" пәнінің (оқыту қазақ тілінде емес) оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Қазақ тілі" пәнін оқытудың мақсаты – қоғамдық ортада қазақ тілінде қарым-қатынас жасау мүмкіндіктерін қамтамасыз ететін коммуникативтік дағдылардың негізін қалыптастыру және тілдік нормаларды қолдануға, сауатты жазуға үйрету.
3. Қойылған мақсатқа жету үшін мынадай міндеттердің шешілуі көзделеді:
1) тілдік дағдыларды (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
2) қазақ тіліндегі сөздік қорды үздіксіз дамыту әдістерін меңгерту;
3) тұрмыста, қоғамдық орындарда, мәдени орталарда қазақ тілінде қарым-қатынас жасау қабілеттері мен дағдыларын дамыту;
4) қазақ тілінде меңгерген білім, білік, дағдыларын күнделікті өмірде өз бетінше қолдануға дағдыландыру;
5) шығармашылықпен жұмыс істеуді, сын тұрғысынан ойлау қабілеттерін дамыту.
4. "Қазақ тілі" пәні бойынша білім алушылардың білім, білік, дағдыларына қойылатын талаптар "Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық құзыреті" (CEFR) деңгейлерін (А1, А2, В1, В2, С1) ескере отырып, құрастырылды. Білім алушылар бастауыш сыныпты аяқтағанда, қазақ тілін қарапайым А1, А2 (бастапқы) деңгейінде меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сондай-ақ білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына көмектеседі.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. Оқу жүктемесінің бөлінуі:
1) 1-сынып – аптасына 2 сағат, барлығы – 66 сағат;
2) 2-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы – 102 сағат;
3) 3-сынып – аптасына 3 сағат, барлығы – 102 сағат;
4) 4-сынып – аптасына 4 сағат, барлығы – 136 сағат.

Типовая учебная программа по предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Казахский язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения предмета "Казахский язык" – формирование коммуникативных навыков, обеспечивающих возможности общения в общественной среде на казахском языке и научить применять языковые нормы, писать грамотно.
3. Для достижения поставленной цели предусматривается решение следующих задач:
1) развивать языковые навыки (говорение, аудирование, чтение, письмо);
2) научить методам непрерывного развития словарного запаса на казахском языке;
3) развивать навыки необходимые для общения на казахском языке в быту, общественных местах, культурной среде;
4) формировать навыки самостоятельного свободного применения полученных на казахском языке знаний, умений, навыков;
5) развивать навыки творческой работы, способности к критическому мышлению.
4. Требования к уровню знаний, умений, навыков по предмету "Казахский язык" составлены с учетом требований системы уровней (А1, А2, В1, В2, С1) "Общеевропейской рамки владения языками" (CEFR). По окончании начальной школы обучающиеся владеют казахским языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
7. Распределение учебной нагрузки:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.

8. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым тақпақтар мен санамақтар, шағын мәтіндегі жаңа сөздер, қарапайым нұсқаулар, құттықтау, пікірлер, хабарламалар, сұрақтар, затты көрсету, суретті таңдап алу, қимыл мен ым-ишара арқылы түсінгенін білдіру;
2) айтылым: танысу, өзі туралы айту, затты сипаттау, сурет/иллюстрация/постер бойынша сөйлеу, жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, қарапайым сұрақ-жауап, қысқаша диалог, монолог, жағдаяттар, қарапайым ("иә/жоқ", "ұнайды/ұнамайды"), "дұрыс/дұрыс емес" пікірлер;
3) оқылым: оқудың түрлері, жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу, қарапайым фразалар, тақпақтар мен санамақтар, иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар мен жауаптар (кім? не? қандай? қанша?), сөздік, анықтамалықтармен жұмыс, орфоэпия;
4) жазылым: жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестері, сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілері, азат жол, тасымал, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: артикуляция, орфоэпия, қазақ тілінің төл дыбыстары, буын, интонация, сингармонизм заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер; грамматика: зат атауын білдіретін сөздер (жекеше/көпше), тәуелдік жалғауы, ілік, барыс, жатыс септігі жалғаулары, заттың сынын, түрін, түсін білдіретін сөздер, заттың есебін, ретін білдіретін сөздер, жіктеу, сілтеу, сұрау мағынасындағы сөздер, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістік, мезгілді білдіретін сөздер, модаль сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жалаң және жайылма сөйлемдер.
9. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, тірек сөздер бойынша тақырыбын болжау, кесте толтыру және суреттерді орналастыру арқылы түсінгенін білдіру, тыңдалым бойынша жағымды/жағымсыз кейіпкерлерді ажырату;
2) айтылым: тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, этикет сөздерді қолдану, шағын мәтінді мазмұндау, кейіпкерлерді сипаттау, сурет/иллюстрция/постер бойынша сөйлеу, оқиғаларды және кейіпкерлерді салыстыру;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату, сөздікпен, анықтамалықтармен жұмыс;

8. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 1 класса:
1) аудирование: часто используемые слова и словосочетания, простые стихи и считалки, новые слова в маленьком тексте, презентовать простые рекомендации, поздравления, комментарии, сообщения, вопросы, предметы, выбор рисунка, выражать понимание через движения и жесты;
2) говорение: знакомство, рассказать о себе, описывать предмет, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, часто употребляемые слова и словосочетания, простые вопросы-ответы, краткий диалог, монолог, ситуации, простые ("да/нет", "нравится/не нравится"), "правильно/неправильно" комментарии;
3) чтение: виды чтения, читать посностью часто используемые слова, простые фразы, стихи и считалки, простые вопросы (кто? что? какой? сколько?) и ответы по иллюстрации/постеру, словарь, работа со справочниками, орфоэпия;
4) письмо: часто употребляемые слова и словосочетания, знаки препинания в конце предложения, абзац, перенос, каллиграфия букв, слова не отличающиеся в написании и произношении;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция, орфоэпия, звуки казахского языка, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения; грамматика: слова, обозначающие предметы (единственное/множественное число), притяжательные окончания, окончания родительного, дательного и предложного падежей, слова, обозначающие признаки, цвет, слова, обозначающие последовательность, количество, число, спрягательные, указательные, вопросительные слова, повелительное наклонение глагола, положительная/отрицательная формы глагола, слова, обозначающее время, модальные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, распространенные и нераспространенные предложения.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определить основной мысль в прослушанном/просмотренном материалах, прогнозировать тему по опорным словам, показать понимание через размещения рисунков и заполнения таблицы, отличать положительных/отрицательных героев через аудирование;
2) говорение: составление небольшого диалога/монолога, вопросов по теме, комментировать, анализ ситуаций, использование слов этикета, пересказ небольшого текста, описание героев, говорить по рисунку/иллюстрции/постеру, сравнение героев и событий;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанры текста (стихотворение, скороговорка, загадка, сказка, рассказ), работа со словарем, справочниками;

4) жазылым: сурет/комикс/иллюстрация бойынша мәтін құрастыру, тыңдау/көру материалдарының мазмұны, төл әріптердің каллиграфиясы, айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздер, орфография, тасымал;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша: фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, буын және дыбыс үндестігі; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: заттың атын (жалпы/жалқы) білдіретін сөздер, ілік, табыс, жатыс септіктері, көмекші есімдер, ауызша/жазбаша тілдегі етістіктің шақ, рай формалары, қалып етістіктері, сұрау есімдіктері, мекен үстеулер, жалғаулық шылаулар, әдеп сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен құрмалас сөйлемдер.
10. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тақырыпқа байланысты шағын диалог/монологтің мазмұнын түсіну, тыңдау/көру материалдарындағы негізгі ойды анықтау, таныс сөздер мен қысқа фразаларды ұғу, күнделікті өмірде жиі қолданылатын сұхбаттарды пікірлесуді түсіну, таныс тақырыптар бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру;
2) айтылым: сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, үлгілерді/жоспарларды пайдаланып, тақырып көлемінде сөйлесу, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша шағын диалог/монолог, сұрақтар құрастыру, пікір айту, жағдаяттарды талдау, таныс атауларды, сөздерді оқып, түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау;
3) оқылым: оқудың түрлері, шағын мәтінді рөлге бөліп, мәнерлеп, түсініп оқу, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге, сюжетті суреттерге тақырып қою, тақырып (мәтіннің аты), тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: сурет/постер/комикстер бойынша шағын мәтін құрап жазу, оқыған, тыңдаған материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика: төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесі; лексика, тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика: ауызша/жазбаша тілдегі біріккен сөздер мен қос сөздер, деректі/дерексіз зат есімдер, шығыс, көмектес септіктері, заттың қасиеттерін, сапасын білдіретін сөздер, болжалдық сан есімдер, өздік, жалпылау есімдіктері, көмекші етістіктер, етістіктің шақтары, тұйық етістік, шартты рай формалары, мөлшер үстеулер, жалғаулық шылаулар, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, жай сөйлемдер мен салалас құрмалас сөйлемдер.

4) письмо: составление текста по рисунку/комиксу/иллюстрации, содержание прослушанного/просмотренного материала, каллиграфия букв, слова, не отличающиеся в произношении и написании, орфография, перенос;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, звук и закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слова, обозначающие названия предмета (нарицательное/собственное), родительный, дательный и предложный падежи, служебные имена, временные, наклонительные формы глагола в устной/письменной речи, вербальные глаголы, вопросительные местоимения, наречия места, союзы, этикет-слова, словосочетания, порядок слов в предложении, сложные предложения и простые предложения.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 3 класса:
1) аудирование: понимание содержания небольшого диалога/монолога по теме, определение основной мысли из прослушанного/просмотренного материала, понимать знакомые слова и короткие фразы, понимать часто используемые в повседневной жизни беседы, отвечать на вопросы по знакомым темам;
2) говорение: порядок слов в предложениях, пересказ историй или рассказов, применение слов этики и словосочетаний, составление диалога/монолога по теме, ответы на вопросы, комментировать, анализ ситуации, читать и понимать название предмета, слова, выполнение заданий по образцу;
3) чтение: виды чтения, читать небольшой текст по ролям, выразительно, осознанно, простые фразы, различать жанр текста, определять тему и основную мысль текста, давать тему текста, сюжетных картинок, тема (название текста), прогнозировать содержание текста по опорным словам;
4) письмо: написать небольшой текст по рисунку/постеру/комиксам, написать содержание прочитанного, прослушанного материала, по вопросам и плану, исправить и написть неправильно составленный текст.
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, правописание слов с согласными звуками б-п, қ-ғ, к-г; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: слитные и парные слова в устной/письменной речи, конкретные/абстрактные имена существительные, винительный и творительный падежи, слова, обозначающие качества, свойства предмета, приблизительные числительные, возвратные и определительные местоимения, вспомогательные глаголы, времена глаголов, неопределенная форма глагола, формы условного наклонения глагола, наречия, союзные слова, словосочетания, порядок слов в предложении, простые предложения и сложносочиненные предложения.

11. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: әңгімелер мен ақпаратты тыңдау және негізгі ойды түсіну, мәтінді көркемдеу үшін қолданылған жеке сөздерді өз бетімен түсіне алу, жиі қолданылатын кейбір сөздерді өз бетімен түсіне алу;
2) айтылым: берілген тақырып бойынша пікір алмасу, айтылған немесе тыңдау/көру материалдарындағы әңгіме немесе ақпараттағы негізгі ойдың сипаттамасы, әдеп сөздер мен сөз тіркестерін қолдану, тақырып бойынша диалог/монолог құрастыру, жағдаяттарды талдау, шағын көркем шығармаларды оқып түсіну, үлгі бойынша тапсырмаларды орындау, сөйлеу стилін сақтау;
3) оқылым: мәтіннің түрлері, шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну, қарапайым фразалар, мәтіннің жанрын ажырату, мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау, мәтінге сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру, тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау;
4) жазылым: шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/ презентацияны сөйлемдермен толықтыру, оқыған, тыңдаған, тыңдау/көру материалдары, сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұнын жазу, дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп қайта жазу, жазу емлесі;
5) сөйлеу әрекеттері аясындағы тілдік дағдылар (лингвистикалық терминдер қолданылмайды) бойынша; фонетика, төл дыбыстардың артикуляциясы, орфоэпия, дауыс ырғағы, буын, интонация, үндестік заңы; лексика: тақырыпқа қатысты лексикалық минимум, жиі қолданылатын сөздер, бейтарап сөздер, репликалар, қаратпа сөздер, антонимдер; грамматика; ауызша/жазбаша тілдегі сөз таптары, көмекші сөздер, ауызша/жазбаша тілдегі көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғаулар, етістіктің ауыспалы осы шағы, жедел/бұрынғы өткен шақ, ортақ етіс, ауыспалы келер шақ, қалау рай формалары, жіктеу/сұрау/сілтеу есімдіктері және олардың септелуі, үстеу және оның түрлері, одағай, модаль, еліктеуіш сөздер, сөз тіркестері, сөйлемдегі сөздердің орын тәртібі, қарсылықты және себеп-салдар жалғаулық шылаулар, сөйлемнің бірыңғай мүшелері, жай сөйлемдер мен себеп-салдар құрмалас сөйлемдер.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
13. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) "Тыңдалым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тыңдалым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну

11. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 4 класса:
1) аудирование: слушать рассказы и информацию, понимать основную мысль, самостоятельно понимать отдельные слова, используемые для описания текста, понимать самостоятельно некоторые часто используемые слова;
2) говорение: обмен мнениями по данной теме, описание основных мысли в высказанном, прослушанном/просмотренном рассказе или информации, применение слов этики и словосочетания, составление диалога/монолога по теме, анализ ситуации, читать и понимать небольшие художественные произведения, выполнять задания по образцу, соблюдение стиля речи;
3) чтение: виды текста, понимать основную мысль в тексте, простые фразы, различать жанры текста, определение темы и основной мысли текста, составление вопросов к тексту (какой? который? когда? где?) и ответить на них, прогнозировать содержание текста по опорным словам;
4) письмо: дополнять предложениями комиксы с небольшими сюжетами /буклет/коллаж/рекламу/презентации, написать содержание по прочитанным, прослушанным/просмотренным материалам, вопросам и плану, исправить и переписать неправильно составленный текст, правописание;
5) по языковым навыкам в рамках речевой деятельности (лингвистические термины не применяются); фонетика: артикуляция звуков, орфоэпия, ритм, слог, интонация, закон сингармонизма; лексика: лексический минимум по теме, часто употребляемые слова, нейтральные слова, реплики, слова-обращения, антонимы; грамматика: части речи в устной/письменной речи, вспомогательные слова, окончания множественного числа/притяжательной формы/личное окончание/падежные окончания в устной/письменной речи, настоящее переходное время глагола, очевидное прошедшее время, давно прошедшее время, взаимный залог, переходное время глагола, формы желательного наклонения, личное, вопросительное/ указательное местоимения и их склонение, наречие и их виды, междометие, модельные слова, подражательные слова, словосочетания, порядок слов в предложениях, уступительные и причинно-следственные служебные слова, однородные члены предложения, простые предложения и причинно-следственные сложные предложения.
Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
13. Система целей обучения:
1) раздел "Слушание":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Слушание"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Понимание содержания прослушанного материала

1.​1.​1.​1 хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
2.​1.​1.​1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
3.​1.​1.​1 анық айтылған сөзді тыңдап,түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
4.​1.​1.​1 анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.​1.​3.​1 тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
2.​1.​3.​1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
3.​1.​3.​1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/ мазмұндау
4.​1.​3.​1 тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы ақпараттар ды түсіну
1.​1.​4.​1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
2.​1.​4.​1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну мұғалімнің қолдауымен жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді анықтау
3.​1.​4.​1 тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
4.​1.​4.​1 тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) анықтау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.​1.​5.​1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
2.​1.​5.​1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркестері бойынша мазмұнын болжау
3.​1.​5.​1 тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
4.​1.​5.​1 тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
2) "Айтылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Айтылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
2.1 Сөздік қорды толықтыру

1.1.1.1 внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, повторяя простейшие фразы
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых
фразах
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению с помощью учителя
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрации/картину/ схему к прослушанному сообщению
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/о чем говорится в прослушанном тексте
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
2.1.5.1 понимать и описывать происходящие события в аудиовизуальном материале
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
2) раздел "Говорение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Говорение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса

1.​2.​1.​1 сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.​2.​1.​1 өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
3.​2.​1.​1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
4.​2.​1.​1 берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.​2.​2.​1 сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.​2.​2.​1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
3.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
4.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.​2.​3.​1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.​2.​3.​1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
3.​2.​3.​1 белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
4.​2.​3.​1 белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/тыңдаған материалды мазмұндау
1.​2.​4.​1 фото/сурет/ қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.​2.​4.​1 суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
3.​2.​4.​1 жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
4.​2.​4.​1 жоспар/жазбалар ын қолданып, мәтінді толық мазмұндау
2.5 Оқыған/тыңдаған материал бойынша пікірін білдіру
1.​2.​5.​1 оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
2.​2.​5.​1 мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен... деп ойлаймын", "мен... деп санаймын", "маған ... сияқты", "маған ... тәрізді") білдіру
3.​2.​5.​1 оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
4.​2.​5.​1 шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, ...) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.​2.​6.​1 мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
2.​2.​6.​1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
3.​2.​6.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту

1.2.1.1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации, комментирования действий
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1* создавать высказывание из 1-2 предложений по картинке/образцу
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
3.2.2.1 создавать высказывание на основе опорных слов (3-4 предложений)
4.2.2.1 составление монологического высказывания по опорным словам и плану
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.2.4.1 пересказывать текст, используя план и опорные слова/ вопросы
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план/свои заметки /картинки
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
1.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/не понравилось")
2.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение об информации/ герое/событии на основе сравнения ("я думаю …", "я считаю …")
3.2.5.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.5.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.2.6.1 * артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
3.2.6.1 с помощью учителя правильно произносить слова отличающиеся слова в произношении и написании

4.​2.​6.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
3) "Оқылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Оқылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.​3.​1.​1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
2.​3.​1.​1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып)/рөлге бөліп оқу
3.​3.​1.​1 мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/ рөлге бөліп оқу
4.​3.​1.​1 мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
2.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.​3.​2.​1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
4.​3.​2.​1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.​3.​3.​1 мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
2.​3.​3.​1 мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.​3.​3.​1 мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, әңгімелеу/сипат тау мәтінін анықтау
4.​3.​3.​1 мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.​3.​4.​1 мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
2.​3.​4.​1 мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.​3.​4.​1 мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
4.​3.​4.​1 мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.​3.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен иллюстрациялы шағын мәтіннен қажетті ақпаратты табу
2.​3.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
3.​3.​5.​1 сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
4.​3.​5.​1 қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу және ақпаратты кестеге салу (жіктеу)/сызба түрінде беру

4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
3) раздел "Чтение":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Чтение"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
2.3.1.1 читать выразительно, по ролям текст
3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительн ое чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 распознавать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворе ние, сказка, загадка, рассказ)
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы), различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал? ) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями при поддержке учителя
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики

4) "Жазылым" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Жазылым" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.​4.​1.​1 мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа негізделген суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
2.​4.​1.​1 тақырыпқа байланысты керекті сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/мәтін құрастыру
3.​4.​1.​1 тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру
4.​4.​1.​1 шағын сюжетті комикс/буклет/коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/оқыған материалдың мазмұнын жазу
1.​4.​2.​1 оқыған/ аудио/бейнематериалдар негізінде заттардың таныс атауларын жазу
2.​4.​2.​1 оқыған/ аудио/бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
3.​4.​2.​1 оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.​4.​2.​1 оқыған/аудио/ бейнематериалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
1.​4.​3.​1 жай сөйлемнің тыныс белгілерін мұғалімнің қолдауымен қолдану
2.​4.​3.​1 мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
3.​4.​3.​1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.​4.​3.​1 сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.​4.​4.​1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
2.​4.​4.​1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
3.​4.​4.​1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу
4.​4.​4.​1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.​4.​5.​1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
2.​4.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы жоқ сөздерді дұрыс жазу
3.​4.​5.​1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
4.​4.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
1.​4.​5.​2 мұғалімнің қолдауымен бас әріппен жазылатын сөздерді (кісі есімдері, жер-су атаулары, үй жануарларына берілген ат) ажырату

4) раздел "Письмо":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Письмо"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Представление текстов в различных формах
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
2.4.1.1 писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
3.4.1.1 писать связные предложения по иллюстрации используя опорные слова по данной теме/постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочи танного
1.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
2.4.2.1
на основе прослушанного/ прочитанного/увиденного записывать словосочетания с помощью учителя
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.4.2.1 на основе прослушанного/прочитанного увиденного по плану написать текст
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
1.4.3.1* использовать знаки препинания в простых предложения с помощью учителя
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания предложений при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво, в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенство вать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
1.4.5.1 * с помощью учителя правильно писать слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
3.4.5.1 правильно писать новые слова опираясь на орфографический словарь
4.4.5.1 с помощью учителя правильно писать слова отличающиеся в произношении и написании
1.4.5.2 с помощью учителя различать слова с заглавными буквами (имена людей, название местности, клички животных)

2.​4.​5.​2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
3.​4.​5.​2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
4.​4.​5.​2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
5) "Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тілдік нормаларды қолдану" бөлімі бойынша оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.​5.​1.​1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
2.​5.​1.​1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​1 мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.​5.​1.​2 мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/ жіктік /септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
2.​5.​1.​2 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​2 өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​2 көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.​5.​1.​3 сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымсыз етістікті қолдану
2.​5.​1.​3 мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
3.​5.​1.​3 мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​3 өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.​5.​1.​4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін дұрыс қолдану
2.​5.​1.​4 мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында есімдіктерді (сілтеу, сұрау есімдіктерін) қолдану
3.​5.​1.​4 мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​4 септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
1.​5.​1.​5 мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/ сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтау
2.​5.​1.​5 мұғалімнің қолдауымен үлгі бойынша жай сөйлемдегі сөз тіркестерінің байланысын түсіну және сақтау
3.​5.​1.​5 үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру

2.4.5.2 делить на слоги и с помощью учителя осуществлять перенос слов
3.4.5.2 писать слова с согласными буквами б-п, қ-ғ, к-г
4.4.5.2 соблюдение правил сингармонизма
5) раздел "Употребление языковых норм":
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения по разделу "Употребление языковых норм"
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)
1.5.1.1 использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/ действия/ признаки/ количество с помощью учителя
2.5.1.1 использовать в письменной и устной речи слова-предметы/ слова-признаки/ слова-действия/количество
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия /количество с помощью учителя
4.5.1.1 использовать в устной/ письменной речи служебные и вспомогатель ные слова
1.5.1.2 использовать в устной речи множественные/притяжатель ные/личные/ падежные окончания с помощью учителя
2.5.1.2 использовать в речи множественные/притяжа тельные/личные/падежные окончания
3.5.1.2 использовать в устной и письменной речи множественные/притяжательные/личные/падежные окончания
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/притяжательные/личные/падежные окончания
1.5.1.3 использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
3.5.1.3 использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указатель ные, вопросительные) с помощью учителя
3.5.1.4 использовать в устной/письмен ной речи формы личных местоимений и служебные слова с помощью учителя
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
1.5.1.5 составлять словосочетания/предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2.5.1.5 понимать и соблюдать в простых предложениях порядок слов с помощью учителя
3.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них с помощью учителя

4.​5.​1.​5 сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
14. Осы оқу бағдарламасы 1-қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
15. Тілдерді игеру деңгейін бағалаудың жалпыеуропалық жүйесіне сәйкес білім алушылар А1, А2 деңгейлеріне жету үшін осы үлгілік оқу бағдарламасының 2-қосымшасында келтірілген лексикалық-грамматикалық минимумды игереді.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде емес)
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.​1.​1.​1* хабарлау, сұрау мақсатында баяу және анық айтылған сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
1.​1.​3.​1* тыңдаған мәтіннің (ұзақтығы 0,5-1 мин шамасында) мазмұны бойынша мұғалімнің қолдауымен сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.​2.​1.​1* сөйлеу барысында танысу, өзі туралы айту және затты сипаттау үшін сөздер мен сөз тіркестерін дұрыс қолдану
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.​2.​3.​1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.​2.​6.​1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.​5.​1.​2* мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.​5.​1.​3* сөйлеу барысында мұғалімнің қолдауымен етістіктің шақтарын, бұйрық рай, болымды/болымсыз етістікті қолдану
1.​5.​1.​4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану
1.​5.​1.​5* мұғалімнің қолдауымен сөз тіркестері/сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін дұрыс қолдану
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым

4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Казахский язык" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению 1.
15. По системе оценки уровня владения языком для достижения уровней А1, А2 обучающиеся осваивают лексико-грамматический минимум согласно приложению 2.
Приложение 1
к Типовой учебной программе
по предмету "Казахский язык"
для 1-4 классов уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Казахский язык" для 1–4 классов уровня начального образования (с неказахским языком обучения)
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.1.1* внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного аудио/видеоматериала
1.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/ схему к прослушанному сообщению (0,5-1 мин) с помощью учителя
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1* использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать собеседнику
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.6.1 * с помощью учителя артикулировать звуки ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Языковые нормы
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/ признаки/количество с помощью учителя
1.5.1.2 * использовать в устной речи множественные/ притяжательные/личные/падежные окончания с помощью учителя
1.5.1.3* использовать в речи времена глагола, повелительное наклонение, неопределенную форму глагола с помощью учителя
1.5.1.4 правильно использовать в речи указательные местоимения с помощью учителя
1.5.1.5 * составлять словосочетания/ предложения соблюдая порядок слов с помощью учителя
2 четверть
3. Моя семья и друзья

1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
1.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
1.5 Тыңдалым материалын болжау
1.​1.​5.​1 мәтіннің тақырыбын иллюстрация арқылы болжау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
1.​1.​4.​1 мұғалімнің қолдауымен тыңдаған материалдың кім/не туралы екенін түсіну
Айтылым
2.2 Берілген тақырып бойынша сөйлеу
1.​2.​2.​1* сурет/үлгі бойынша хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациясын дұрыс қойып сөйлеу (1-2 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
1.​2.​3.​1 сұхбаттасының не туралы айтқанын түсіну және үлгі бойынша жауап беру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
1.​2.​4.​1* фото/сурет/қуыршақтарды қолданып, шағын мәтінді үлгі бойынша мазмұндау
2.5 Оқыған/ тыңдаған материал бойынша пікір білдіру
1.​2.​5.​1* оқыған/тыңдаған материал туралы "дұрыс/дұрыс емес", "ұнайды/ұнамайды" үлгісінде қарапайым пікірін білдіру
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.​2.​6.​1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
1.​3.​1.​1 жиі қолданылатын сөздерді тұтас оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
1.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздердің мағынасын түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
1.​3.​3.​1* мәтіннің жанрын (санамақ, тақпақ, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі) ажырату
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
1.​3.​4.​1* мұғалімнің қолдауымен мәтін немесе иллюстрация бойынша қарапайым сұрақтар (кім? не? қандай? қанша?) қою және қысқаша жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
1.​3.​5.​1 иллюстрациялы шағын мәтіннен мұғалімнің қолдауымен қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
1.​4.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен тақырыпқа қатысты сөздер, сызбалар, суреттерді қолданып, постер/сөйлемді суретпен толықтырып жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
1.​4.​2.​1* оқыған/аудио/бейне материалдарда кездескен таныс атауларды жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
1.​4.​4.​1 бас әріптер мен кіші әріптерді дұрыс байланыстырып, көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
1.​4.​5.​1* мұғалімнің қолдауымен ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптер кездесетін сөздерді анықтап, дұрыс жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
1.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша тілде қолдану
1.​5.​1.​2* мұғалімнің қолдауымен көптік/тәуелдік/жіктік/септік жалғауларын ауызша тілде қолдану
1.​5.​1.​4 сөйлеу барысында сілтеу есімдіктерін мұғалімнің қолдауымен дұрыс қолдану

1.2 Понимание лексического значения слов
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.4 Понимание главной и второстепенной информации в тексте
1.1.4.1 понимать, о ком/ о чем говорится в прослушанном тексте
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
1.1.5.1 прогнозирование темы текста по иллюстрации
Говорение
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке
2.3 Участие в различных ситуациях общения (диалог)
1.2.3.1 понимать собеседника и отвечать
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты, используя фото/картинки кукол
2.5 Построение высказывания о прочитанном/прослушанного материала
1.2.5.1 высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/прочитанном материале ("я согласен/не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось")
Чтение
3.1 Использование видов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 различать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1* задавать простые вопросы к тексту или иллюстрации (кто? что? какой? сколько?) и отвечать на них с помощью учителя
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями с помощью учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различной форме
1.4.1.1* создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке с помощью учителя
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного материала
1.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1* использовать в устной речи слова, обозначающие предметы/действия/признаки/количество с помощью учителя

2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.​2.​1.​1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.​2.​2.​1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.​2.​3.​1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
2.​2.​4.​1* суретті жоспар және тірек сөздер/сұрақтар негізінде шағын мәтінді мазмұндау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.​3.​1.​1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
2.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі жиі қолданылатын сөздерден құрастырылған қарапайым фразалардың/сөйлемдердің мағынасын түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.​3.​4.​1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.​4.​1.​1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұн желісі бойынша баяндау
2.​4.​2.​1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
2.​4.​3.​1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
2.​4.​5.​1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
Тілдік
дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану

2) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видео материал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации
2.2 Построение высказывания на заданную тему
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок (2-3 предложения)
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказывание прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать текст, используя план и опорные слова/вопросы
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.2 Понимание содержания текста
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1* писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения , используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (не используя лингвистические термины )
2.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя

2.​5.​1.​2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.​5.​1.​3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақтарын, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 баяу және анық айтылған сөзді тыңдау және интонациясы бойынша сұраулы және лепті сөйлемдерді ажырату
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
2.​1.​2.​1 баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздерден құралған қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1-1,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және оған сәйкес фото/сюжетті суреттер/сызбалар таңдау/сипаттау
1.5 Тыңдалым материалын болжау
2.​1.​5.​1* мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздері, сөз тіркесі бойынша мазмұнын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
2.​2.​1.​1* өз сөзінде ақпаратты сұрау, іс-әрекетке түсініктеме беру үшін сөздер және сөз тіркестерін қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
2.​2.​2.​1 сюжетті сурет негізінде сөйлеу (2-3 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
2.​2.​3.​1* күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарда қызығушылығы бойынша сұхбаттасына сұрақ қою, диалогке қатысу барысында этикет сөздерді қолдану
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
2.​2.​5.​1* мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір ("мен ... деп ойлаймын", "мен ... деп санаймын", "маған ... сияқты", маған ... тәрізді") білдіру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша ой-пікір білдіру
2.​2.​6.​1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ дыбыстарын артикуляциялау
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
2.​3.​1.​1 шағын мәтінді түсініп, мәнерлеп (дауыс ырғағын дұрыс қойып), рөлге бөліп оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
2.​3.​3.​1* мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.​3.​5.​1* мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.​4.​2.​1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларын дамыту
2.​4.​4.​1 бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын, азат жолдың және тақырыптың өлшемін сақтап жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)

2.5.1.2 *различать с помощью учителя в небольших текстах слова с окончаниями множественного числа/падежного/личного/формы принадлежности
2.5.1.3 *различение с помощью учителя форм глагола, применение в устной речи
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудио/видеоматери
ал, повторяя простейшие фразы
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
1.3 Понимание содержания сообщения
2.1.3.1* отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/картину/схему к прослушанному сообщению
1.5 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.5.1* понимать и описывать происходящие события прослушанного материала
Говорение
2.3 Участие в различных ситуациях (диалог) общения
2.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
2.2.4.1 пересказывать содержание текста, используя план и опорные слова/вопросы
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.5.1* высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/ событии на основе сравнения ("я думаю…", "я считаю…")
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
2.2.6.1* артикуляция звуков ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ
Чтение
3.1 Использование видов чтения
2.3.1.1 читать выразительно/по ролям текст
3.3 Определение жанров текста
2.3.3.1* определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1* находить информацию в словарях и справочниках с помощью учителя
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования лингвистических терминов)

3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
2.​3.​4.​1* мәтіннің мазмұны немесе иллюстрация/постер бойынша қарапайым сұрақтар кім? не? қандай? қанша? не істеді?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.​3.​5.​1*мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
2.​4.​1.​1* заттың сынын білдіретін сөздерді қолдана отырып, сөйлемді суретпен толықтырып жазу/постер құрастыру/ берілген иллюстрация бойынша мәтін (3 сөйлемнен кем емес) құрау
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.​4.​3.​1* мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және тиісті тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
2.​4.​5.​1* ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, һ әріптері кездесетін сөздерді анықтап, теріп жазу
2.​4.​5.​2 сөзді буынға бөлу және мұғалімнің қолдауымен сөзді тасымалдап жазу
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
2.​4.​2.​1* оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып сұраққа жауап (сөйлем) жазу
Тілдік нормаларды қолдану
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
2.​5.​1.​2* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
2.​5.​1.​3* мұғалімнің қолдауымен сөйлемдегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша сөйлеу тілінде қолдану
2.​5.​1.​4* мұғалімнің қолдауымен сөйлеу барысында сілтеу, сұрау есімдіктерін қолдану
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Жанды табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап,түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.​1.​2.​1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
3.​1.​4.​1* тыңдаған мәтіннің тақырыбын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлерді, мұғалімнің қолдауымен оқиғалар ретін анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.​2.​1.​1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану

3.4 Формулирование вопросов и ответов
2.3.4.1* формулировать простые вопросы (кто?, что? какой? сколько? что делал?) по содержанию текста, иллюстрации и отвечать на них
3.5 Извлечение информации из различных источников
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
2.4.1.1* писать связные предложения по данной иллюстрации, используя нужные слова-описания
4.2 Изложение содержания прослушанного\прочитанного материала
2.4.2.1* на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать предложения, используя слова, словосочетания с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
2.4.3.1* использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
4.5 Развитие орфографических навыков
2.4.5.1* определить слова с буквами ә, ө, ү, ұ, і, ң, қ, ғ, h и выборочно писать их
2.4.5.2 делить слова на слоги и осуществлять перенос слов с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (лингвистические термины не применять)
2.5.1.2 использовать в речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
2.5.1.3 использовать в устной речи времена глагола, повелительное наклонение глагола с помощью учителя
2.5.1.4 использовать в речи местоимения (указательные, вопросительные) с помощью учителя
3) 3 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1.Живая природа
2 . Что такое хорошо, что такое плохо? (свет и темнота)
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах

2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.​2.​3.​1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.4 Оқыған/ тыңдаған материлды мазмұндау
3.​2.​4.​1* жоспар (сурет, сызба түрінде) және тірек сөздер негізінде оқиға желісін сақтай отырып мазмұндау
2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
3.​2.​5.​1* оқыған/тыңдаған материал бойынша өз пікірін (менің ойымша ..., менің көзқарасым бойынша ..., себебі ...) дәлелдеу
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.​3.​1.​1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну
3.​3.​2.​1 жиі қолданылатын сөздер мен фразалардан құрастырылған шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
3.​3.​3.​1* мәтіннің жанрын (әңгіме, тұрмыс-салт жырлары, бата, мақал-мәтелдер) ажырату, баяндау/сипаттау мәтіндерін анықтау
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.​4.​1.​1* тірек сөздер, сызбалар, суреттер, символдарды қолданып, постер/мәтін құрастыру
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.​4.​2.​1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.​4.​5.​1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.​4.​5.​2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздерді емлесін сақтап жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.​4.​3.​1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша сөйлеу тілінде қолдану
3.​5.​1.​2* өз бетінше шағын мәтіннен көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет өнері
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап,түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.​1.​2.​1* баяу және анық айтылған жиі қолданылатын сөздер және сөз тіркестерінен құралған шағын мәтіндердегі сөйлемдердің мазмұнын түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 1,5-2 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар орналастыру/кесте толтыру/мазмұндау

2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.4 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.4.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
2.5 Высказывание мнения о прочитанном/ прослушанном материале
3.2.5.1* высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале ("я предполагаю…", "мне кажется…")
Чтение
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
3.3 Определение жанра и видов текста
3.3.3.1* жанр текста (рассказ, легенда, быль, пословицы и поговорки) различать, изложить/описать текст
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме и создавать постер
4.2 Изложение содержания прослушанного/ прочитанного
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.5 Соблюдение орфографических норм
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
3.5.1.2* Использовать в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения;
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составлять простые и сложные предложения
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни

1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
3.​1.​5.​1* тыңдаған фразаның алдындағы немесе кейінгі оқиғаны болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
3.​2.​1.​1 берілген тақырыпқа қатысты сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
3.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер негізінде сөйлеу (3-4 сөйлем)
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
3.​2.​3.​1* белгілі тақырыптағы әңгімеге қатысу және сұхбаттасын түсіну және олардың ойын толықтыру
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
3.​2.​6.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
3.​3.​1.​1* мәтінді немесе оның бөлімдерін мәнерлеп оқу, шолып (танысу мақсатында) оқу/рөлге бөліп оқу
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
3.​3.​4.​1* мәтін мазмұны мен кейіпкерлерінің іс-әрекетін нақтылау үшін сұрақтар (қандай? қай? қашан? қайда?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздер ден қажетті ақпаратты алу
3.​3.​5.​1* сөздіктер мен анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
4.2 Тыңдаған/ оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
3.​4.​2.​1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын тірек сөздерді қолданып жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.​4.​5.​1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
3.​4.​5.​2 дауыссыз б-п, қ-ғ, к-г дыбыстары кездесетін сөздердің емлесін сақтап жазу
4.3 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.​4.​3.​1 өз бетінше жай сөйлемнің соңында қойылатын тыныс белгілерді қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.​4.​4.​1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​3* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
3-тоқсан
5. Өнер
6. Атақты тұлғалар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап, түсінгені бойынша қарапайым нұсқауларды орындау

1.5 Понимание аудиовизуального материала
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
2.2 Построение высказывания на заданную тему
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
3.2.3.1* участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослушанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
3.3.1.1* читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
3.4 Формулирование вопросов и ответов
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы (где? когда? почему?) по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
Письмо
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочи
танного материала
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуационных норм
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
3.4.5.2 правильно писать слова с согласными б-п, қ-ғ, к-г
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1* различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам
3.5.1.3 * использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
3 четверть
5. Искусство
6. Выдающиеся личности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний

4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
3.​4.​4.​1 кең жолды дәптерге бас әріптер мен кіші әріптердің биіктігін, енін, көлбеулігін және олардың байланысын сақтап жазу, каллиграфиялық дағдыларын дамыту
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
3.​4.​5.​1 жаңа сөздерді орфографиялық сөздіктерге сүйеніп дұрыс жазу
Тілдік дағдыларлар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
3.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/іс-қимылын білдіретін сөздер мен көмекші сөздердің мағынасын ажырату, ауызша/жазбаша сөйлеу тілінде қолдану
3.​5.​1.​3* мұғалімнің қолдауымен шағын мәтіндегі етістіктің шақ, рай
формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​4* мұғалімнің қолдауымен жіктеу есімдіктерінің септелуін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3.​5.​1.​5* үлгі бойынша сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай сөйлем және мұғалімнің қолдауымен құрмалас сөйлем құрастыру
4) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Сөйлеу әрекеттерінің түрлері
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру
1.4 Мәтіндегі негізгі, қосалқы мәліметтерді түсіну
4.​1.​4.​1* тыңдаған мәтін бойынша оқиғаның себеп-салдарлық байланысын (кейіпкерлер, оқиға) және негізгі ойды мұғалімнің қолдауымен анықтау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.​2.​1.​1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойын жеткізу
4.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (сұхбат)
4.​2.​3.​1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.6 Оқылған/ тыңдаған материал бойынша пайымдама жасау
4.​2.​6.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.​3.​1.​1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.2 Мәтіннің мазмұнын түсіну

4.4 Развитие каллиграфических навыков
3.4.4.1 развитие каллиграфических навыков
4.5 Развитие орфографических навыков
3.4.5.1 правильно писать новые слова с помощью орфографического словаря
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
3.5.1.1 использовать сложные предложения с союзами чтобы, который, где, откуда по предложенным моделям
3.5.1.3 * использовать в устной и письменной речи виды причастий, неопределенные формы глагола с помощью учителя
3.5.1.4* с помощью учителя различать и применять в письменной и устной речи личные местоимения
3.5.1.5* с помощью учителя по образцу составить простые и сложные предложения с соблюдением места слов в предложении и правил словообразования
4) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
2. Ценности
Слушание
1.1 Использование приемов слушания
3.1.1.1* слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
3.1.2.1* понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова и словосочетания и имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.3.1* отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета, заполнять таблицу
1.4 Понимание главной и второстепенной информации
3.1.4.1 *определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (идея, события, герои)
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/прослу шанном материале
3.2.6.1 правльно произносить слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Чтение
3.1 Использование видов чтения
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста

4.​3.​2.​1 бейтаныс сөздер кездесетін шағын мәтіндегі негізгі ойды түсіну
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.​3.​4.​1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.​4.​1.​1* шағын сюжетті комикс/буклет/
коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.5 Орфография лық дағдыларды дамыту
4.​4.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.​4.​4.​1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызекі және жазба тілде қолдану
4.​5.​1.​2* көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің грамматикалық категорияларын ауызекі және жазба тілде қолдану
4.​5.​1.​4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​5 *сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру/болжау
1.5 Тыңдау-көру материалдарының мазмұнын түсіну
4.​1.​5.​1* тыңдаған оқиға/әңгіме бөліктерінің жалғасын болжау
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
4.​2.​1.​1* берілген сөздерге қарама-қарсы мағыналы, мағыналас сөздерді табу және сөйлеу барысында қолдану
2.2 Берілген тақырып бойынша ойды жеткізу
4.​2.​2.​1 берілген тірек сөздер мен жоспардың негізінде қысқа монолог құру
2.3 Түрлі жағдаяттарда қарым-қатынасқа түсу (диалог)
4.​2.​3.​1* белгілі бір тақырыпта сұхбаттасу барысында шағын мәліметті (4-5 сөйлем) баяндау, кері байланыс беру, сөйлеу стилін сақтау, дауыс ырғағын келтіріп сөйлеу
2.4 Оқыған/ тыңдаған материалды мазмұндау
4.​2.​4.​1* жоспар/жазбаларын қолданып, мәтінді толық мазмұндау

4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.4 Формулирование вопросов и ответов
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представлений
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.4 Соблюдение каллиграфических норм
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.5 развитие орфографических навыков
4.4.5.1 правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
2 четверть
2.Культурное наследие
4. Мир профессий
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического значения слов
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.5 Понимание аудио/видеоматериала
4.1.5.1* определять основные моменты в аудио/видеоматериала
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Общение в разных ситуациях (диалог)
4.2.3.1 участие в диалоге по определенной теме (4-5 предложения ) выражать свою мысль, обратная связь, соблюдение стиля речи, дикция
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
4.2.4.1* пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя

2.5 Тыңдау-көру материалдары негізінде ойын айту
4.​2.​5.​1* шығарманың кейіпкері туралы пікірлерді (менің түсінігім бойынша, ... оның пікірінше, ... , оның айтуынша, ..., кейбір адамдардың ойынша, …) салыстыра отырып бағалау
2.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.​2.​6.​1 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс айту
Оқылым
3.1 Оқу түрлерін қолдану
4.​3.​1.​1* мәтінді іштей, түсініп және қажетті ақпаратты тауып/шолып/белгі қойып оқу
3.3 Мәтіннің жанрлары мен түрлерін анықтау
4.​3.​3.​1* мәтіннің жанрын (мақал-мәтелдер, бата, аңыз, мысал, өсиет әңгімелердің) жанрлық ерекшеліктерін және көмекші сөздердің қолдауымен пайымдау мәтінін анықтау
3.4 Сұрақтар мен жауаптар құрастыру
4.​3.​4.​1* мұғалімнің қолдауымен мәтін мазмұнын және кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалауға бағытталған сұрақтар (неліктен? не үшін?) құрастыру және оған жауап беру
3.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
4.​3.​5.​1* қажетті ақпараттарды табу үшін түрлі дереккөздерді (сөздіктер, инфографикалар, энциклопедиялар, ғаламтор) қолдана білу
Жазылым
4.1 Мәтінді түрлі формада ұсыну
4.​4.​1.​1* шағын сюжетті комикс/буклет/ коллаж/жарнама/презентацияны сөйлемдермен толықтыру
4.2 Тыңдаған/оқыған/көрген материалдың мазмұнын жазу
4.​4.​2.​1* оқыған/аудио/бейне материалдың мазмұнын дайын жоспар негізінде жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.​4.​5.​1 мұғалімнің қолдауымен айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді дұрыс жазу
4.​4.​5.​2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.​5.​1.​1* мұғалімнің қолдауымен шылауларды, көмекші сөздерді ажырату, ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​2* көптік/ тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
3-тоқсан
5. Табиғат құбылыстары
6. Қоршаған ортаны қорғау
Тыңдалым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​1.​1* анық айтылған сөзді тыңдап, қысқаша жазба (тірек сөздер) жасау және нақтылау мақсатында сұрақтар құру
1.2 Сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестері бар мәтіннің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтап түсіну
1.3 Тыңдаған аудио/бейнематериалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​3.​1* тыңдаған материалдың (ұзақтығы 2-2,5 мин) мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру/сөйлемді толықтыру және түйінді тұстарын анықтау/кесте толтыру/кластер құрастыру

2.5 Выражение своих мыслей на основе аудио-визуальных материалов
4.2.5.1 описание героя произведения на основе сравнении (по моему пониманию ..., по его мнению, ... , по его рассказу, ..., по мнению некоторых, ...)
2.6 Соблюдение орфоэпических норм
4.2.6.1 правильно произносить слова отличающиеся по произношению и написанию
Чтение
3.1 Применение видов чтения
4.3.1.1нахождение/ обзор/отметка нужной информации в тексте, понимание текста
3.3 Определение жаноров и типов текста
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Составление вопросов и ответов
4.3.4.1 составление вопросов описывающих содержание текста и действия героев (почему? зачем?) и отвечать на вопросы
3.5 Извлечение информации из различных источников
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
4.1 Представление текстов в различных формах
4.4.1.1* представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
4.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного увиденного по плану написать текст
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.1 правильно писать слова, отличающиеся в произношении и написании с помощью учителя
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.1 использовать в устной /письменной речи служебные и вспомогательные слова
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
3 четверть
5. Природные явления
6. Охрана окружающей среды
Слушание
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.1.1* послушав определенное слово, составить краткие письменные вопросы для уточнения (опорные слова)
1.2 Понимание лексического смысла слов
4.1.2.1 определение значении незнакомых слов и словосочетании по смыслу текста, изучение
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
4.1.3.1* отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале

4.​4.​3.​1* сөйлемнің бірыңғай мүшелерінің тыныс белгісін (үтір, қос нүкте)/қаратпа сөзден кейінгі сөйлемнің тиісті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфиялық дағдыларды дамыту
4.​4.​4.​1 каллиграфиялық нормаларға сәйкес әріптердің өзара байланысын сақтап, бір сызықта көркем жазу
4.5 Орфографиялық дағдыларды дамыту
4.​4.​5.​2 сөзге қосымшалар жалғау кезінде үндестік заңын сақтау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (лингвистикалық терминдерді қолданбау)
4.​5.​1.​2* көптік/тәуелдік/септік/жіктік жалғаулы сөздерді ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​3* өз бетінше шағын мәтіннен етістіктің шақ, рай формаларын ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​4* септік/жіктік формалардағы жіктеу есімдіктерін және септеулік шылауларды ауызша/жазбаша тілде қолдану
4.​5.​1.​5* сөйлемдегі сөздердің орын тәртібін сақтап жай және құрмалас сөйлем құрастыру
Ескерту:
1) "*" – белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады;
2) "/" – белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастыруға болатын бөліктерді көрсетеді.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
2-қосымша
1-4-сыныптарына арналған лексикалық-грамматикалық минимум
1) 1-сынып:
Өзім туралы – 17 сөз
№ р/с
№ тақырыптар бойынша
Лексикалық минимум (актив)
CT
Абсолютті жиілік
Грамматикалық минимум
1
1
жоқ
мд
16115
Өрнек:
Бұл кім?
Бұл – оқушы.
Бұл – Гүлім.
Бұл не?
Бұл – ойыншық.
... – кім?
... – оқушы.
Кімнің аты?
Менің атым.
Сенің атың.
Сенің атың кім?
Менің атым – ... .
Менің жасым алтыда.
Менің кітабым бар.
Көптік мағына:
Кітаптар
Қаламдар
Кімдер?
Шақтық мағына (осы іс-әрекет):
Мен отырмын.
Сен отырсың.
2
2
бар
мд

4.4.3.1 ставить знаки препинания между однородными членами предложения (запятая, двоеточие)/ после слова-обращения
4.5 Развитие орфографических навыков
4.4.5.2 соблюдать правила сингармонизма
4.4 Развитие каллиграфических навыков
4.4.4.1 соблюдение наклона больших и маленьких букв в письме, развитие каллиграфических навыков
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
4.5.1.2 использовать свободно в устной и письменной речи множественные/ притяжательные/ личные/падежные окончания
4.5.1.3 использовать в устной и письменной речи самостоятельно глаголы разной категории
4.5.1.4 использовать в устной и письменной речи формы личных местоимений
4.5.1.5 составлять простые и сложные предложения, соблюдая порядок слов в них
Примечание:
1) "*" – можно осуществлять часть цели обучения;
2) "/" – указывает часть цели обучения, которую можно рассматривать отдельно.
Приложение 2
к Типовой учебной программе
по предмету "Казахский язык"
для 1-4 классов уровня начального
образования
Лексико-грамматический минимум для 1-4 классов
1) 1 класс:
Все обо мне – 17 слов
п/п
№ по темам
Лексический минимум (актив)
ЧР
Абсолютная частота
Грамматический минимум
1
1
нет
мд
16115
Образец:
Кто это?
Это – ученик.
Это – Гулим.
Что это?
Это – игрушка.
... – кто?
... – ученик.
ЧьҰ имя?
МоҰ имя.
ТвоҰ имя.
Как твоҰ имя?
МоҰ имя – ... .
Мне шесть лет.
У меня есть книга.
Во множественном числе:
Книги
Ручки
Кто?
Временное значение
(настоящее действие):
Я сижу.
Ты сидишь.
2
2
есть
мд

957
255
28
шешім
зт
2315
256
29
өзгер
ет
3481
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
178-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде емес)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың мақсаты сөйлеу этикетінің ережелеріне және қарым-қатынас жағдайына бағытталған сөйлеу әрекеттеріндегі тілдік бірліктерді пайдалану нормаларына сәйкес тыңдалым, сөйлеу, оқылым және жазылым дағдыларын қалыптастыру болып табылады.
3. "Орыс тілі" оқу пәнін оқытудың міндеттері:
1) өмiрдiң әлеуметтiк-тұрмыстық, әлеуметтiк-мәдени, ғылыми-көпшілік, оқу-тәрбиелiк салаларында әңгiмелесу үшiн қажеттi тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту;
2) орыс тілінің нормалары мен ережелеріне сәйкес синтаксистік тұрғыдан дұрыс сөйлемдерді құрастырудың дағдылары мен біліктері, тіл бірліктері туралы, олардың бірігуі, жұмыс істеуі туралы білімді қалыптастыру;
3) білім алушылардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, алынған ақпаратты талдау, синтездеу, бағалау, түсіндіруге бағытталған логикалық ойлау дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
4) іздеу, танысу, зерттеп оқу дағдыларын қалыптастыру, оқылған ақпарат бойынша диалог пен монолог құру;
5) білім алушылардың сөздік қорын орыс тілінің коммуникативті-өзекті лексикасымен және фразеологиясымен байыту;
6) ақпараттық-коммуникациялық және компьютерлік технологияларды пайдалану дағдыларын қалыптастыру және дамыту;
7) қазақ, орыс және өзге де халықтардың мәдени құндылықтарын түсінуді қалыптастыру.
4. Бастауыш мектептің соңында білім алушылар Тілдерді меңгерудің жалпыеуропалық жүйесі (CEFR) бойынша А1, А2 (бастапқы деңгей) қарапайым деңгейінде тілді меңгереді.
5. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
6. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.

957
255
28
решение
сущ
2315
256
29
измениться
гл
3481
Приложение 4
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 178
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Русский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью обучения учебному предмету "Русский язык" является формирование навыков аудирования (слушания), говорения, чтения и письма в соответствии с правилами речевого этикета и нормами употребления языковых единиц в речевой деятельности, ориентированной на ситуацию общения.
3. Задачи обучения учебному предмету "Русский язык":
1) развивать навыки аудирования (слушания), говорения, чтения, письма, необходимые для общения в социально-бытовой, социально-культурной, научно-популярной, учебной сферах жизни;
2) формировать знания о единицах языка, правилах их сочетания, функционирования, навыках и умениях строить синтаксически правильные предложения в соответствии с нормами и правилами русского языка;
3) формировать и развивать навыки логического мышления, направленные на анализ, синтез, оценивание, интерпретацию полученной информации с учетом возрастных особенностей обучающихся;
4) формировать навыки поискового, ознакомительного, исследовательского чтения, составления диалога и монолога по прочитанной информации;
5) обогащать словарный запас учеников коммуникативно-актуальной лексикой и фразеологией русского языка;
6) формировать и развивать навыки использования информационно-коммуникационных и компьютерных технологий;
7) формировать понимание ценностей культур казахского, русского и других народов.
4. По окончании начальной школы обучающиеся должны владеть языком на элементарном уровне А1, А2 (начальный уровень) согласно системе уровней Общеевропейской рамки владения языками (CEFR).
5. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
6. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
7. "Орыс тілі" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 66 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 68 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 68 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, барлығы – 68 сағатты құрайды.
8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тыңдалған сөзді қимыл мен ым-ишара арқылы жауап беру, түсінгенін білдіру, сұраулы сөйлемдер мен хабарлы сөйлемдерді есту арқылы ажырата білу, қарапайым сұрақтарға жауап беру, тыңдалған хабарламаға сәйкес сюжеттік суреттер таңдау, дыбыс және екпіннің мағына ажыратушылық рөлін түсіну;
2) айтылым: естігендеріне қысқаша жауап беру, танысу және өзі туралы айту үшін сөздерді қолдану, заттарды сипаттау, сурет бойынша 2-3 сөйлемнен тұратын пікір айту, шағын мәтіндерді мазмұндау, бағалаушылық пікір білдіру;
3) оқылым: таныс сөздерді тұтас оқу, мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну, мәтінге қарапайым сұрақтар құрау, әртүрлі жанрлардағы мәтіндерді тану;
4) жазылым: бас әріптер және кіші әріптер элементтерін және олардың бірігуін, буындар, сөздер, сөйлемдерді каллиграфиялық нормаларды сақтай отырып, жазу, таныс сөздерді жазу;
5) ауызша сөйлеуде қолданылатын грамматикалық материал: жанды және жансыз зат есім, сапалық және қатыстық сын есім, 1-ден 10-ға дейінгі есептік сан есім, тәуелдік және өздік есімдік, етістіктердің зат есімдермен және өздік есімдіктермен үйлесуі, 2-4 сөзден тұратын жай сөйлемдер құрау.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: қарапайым тіркестердегі сөздердің лексикалық мағынасын түсіну, сұрақтарға жауаптар және тыңдалған хабарламаға тиісті иллюстрацияларды таңдау, шағын әңгімелер мен ертегілердің мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді анықтау, оқиғалардың реттілігін анықтау;
2) айтылым: сөйлеу үлгілері бойынша сөйлем құрау, сұрақтарға жауап беру, 2-4 сөйлемнен диалог құру және пікір білдіру, сюжетті сипаттау, оқиғаны немесе әңгімені мазмұндау, күрделі екпіні бар сөздерді айту;
3) оқылым: мәнерлеп оқу – хабарлы және сұраулы сөйлемдердің интонациялау, әртүрлі мәтіндердің жанрлары, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтар мен жауаптарды құрау, шағын өлеңдерді жаттау, сөздің лексикалық мағынасы (терминді қолданбай), оқыған оқиғаға деген өзінің көзқарасын білдіру;

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
7. Объем учебной нагрузки по предмету "Русский язык" составляет:
1) в 1 классе – 2 часа в неделю, 66 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 1 класса:
1) аудирование (слушание): реагирование на прослушанную речь с использованием мимики и жестов, различение на слух вопросительных и повествовательных предложений, реагирование на простые вопросы, подбор соответствующих сюжетных картинок к прослушанному сообщению, понимание смыслоразличительной роли звука и ударения;
2) говорение: реагирование на услышанное короткими ответами, использование слов для знакомства и сообщения о себе, описание предметов, создание высказывания из 2-3 предложений по картинке, пересказ небольших текстов, высказывание оценочного мнения;
3) чтение: чтение целыми словами знакомых слов, понимание значений знакомых слов в тексте, составление простых вопросов к тексту, распознание текстов разных жанров;
4) письмо: написание элементов заглавных и строчных букв и их соединений, слогов, слов, предложений с соблюдением каллиграфических норм, написание знакомых слов;
5) грамматический материал для использования в устной речи: одушевленные и неодушевленные имена существительные, качественные и относительные имена прилагательные, количественные имена числительные от 1 до 10, притяжательные и личные местоимения, сочетание глаголов с именами существительными и личными местоимениями, составление простых предложений из 2-4 слов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание): понимание лексического значения слов в простых фразах, ответы на вопросы и подбор соответствующих иллюстраций к прослушанному сообщению, понимание содержания небольших рассказов и сказок, определение героев, последовательности событий;
2) говорение: построение предложений по речевым образцам, ответы на вопросы, составление высказываний и диалога из 2-4 предложений, описание сюжета, пересказ истории или рассказа, произношение слов с трудным ударением;
3) чтение: выразительное чтение – интонирование повествовательных и вопросительных предложений, жанры различных текстов, формулирование вопросов и ответов по содержанию текста, заучивание небольших стихотворений, лексическое значение слова (без употребления термина), выражение своего отношения к прочитанной истории;

4) жазылым: сөйлемнің соңындағы тыныс белгілері, бас әріптер, кіші әріптер және олардың қосылыстарының биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау, иллюстрациялар бойынша байланысқан жүйелі сөйлемдер жазу;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде пайдалану үшін грамматикалық материал: сын есімдерді зат есімдермен көпше және жекеше түрде үйлестіру, заттарға тән белгілерді таңдау, сөз таптарын көпше және жекеше түрде өзгерту, етістіктің шақтары бойынша өзгеруі, екі таңбалы сандар, өздік және сілтеу есімдіктері, сұраулық үстеу, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, жи, ши, ча, ща, чу, шу тіркестері.
10. "Орыс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: сөздердің лексикалық мағынасын түсіну, нақтылау сұрақтарын құрау, оқылған әңгімелердің мазмұнын түсіну, мәтіндегі себеп-салдарлық байланысты анықтау;
2) айтылым: сөйлем құрау, сұрақтарға жауап беру, оқиғаларды немесе әңгімелерді жазу, 3-5 сөйлеммен пікір білдіру, 3-4 репликадан тұратын диалог құру, өмірлік жағдаяттарға байланысты шағын әңгімелер құрастыру, сюжетті суреттерді сипаттау;
3) оқылым: шағын мәтіндерді түсініп оқу, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шағын өлеңдерді жаттау, мәтін түрлері, нақтылау сұрақтарын қою, сөздіктер мен анықтамалықтардан ақпарат іздеу;
4) жазылым: сөздерді және байланысқан сөйлемдерді жазу, постер жасау, сөздерді көмекші сөздерден бөлек жазу, қысқаша жазбаларды жазу, жай сөйлемдердің соңындағы тыныс белгілер, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолданылатын грамматикалық материал: жалқы есімдер, көмекші сөз-септік құрылымдарының мағынасы, сын есімдер, есімдіктер, етістік түрлері, есептік және реттік сан есімдер, үстеулердің салыстырмалық дәрежесі, жай және күрделі сөйлемдер.
11. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым: тыңдалған әңгімелерді, ертегілерді, шағын өлеңдерді түсіну, мәтіннің мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, мәтіннің негізгі ойын анықтау, негізгі тұстарын анықтау;
2) айтылым: иллюстрациялар бойынша дәйекті пікір айту, 4-6 репликадан тұратын диалог, нақтылау сұрақтарын құрау, қосымша репликамен диалогты өрбіту, оқылған мәтінді мазмұндау;
3) оқылым: кіріспе оқу, рөлдерге бөліп оқу, мәтінге өз бетінше сұрақтар қою, тақырыпты, негізгі идеяны, жанрды анықтау, әңгіменің жалғасын болжау, кейіпкердің бейнесін сипаттау, өлеңді жаттау;

4) письмо: знаки препинания в конце предложения, соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений, написание связных предложений по иллюстрации;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: согласование имен прилагательных с именами существительными в числе, в роде, подбор признаков к предметам, изменение по числам именных частей речи, изменение глагола по временам, двузначные числительные, личные и указательные местоимения, вопросительные наречия, раздельное написание предлогов со словами, сочетания жи, ши, ча, ща, чу, щу.
10. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание): понимание лексических значений слов, составление уточняющих вопросов, понимание содержания прочитанных рассказов, определение причинно-следственной связи в тексте;
2) говорение: построение предложений, ответы на вопросы, пересказ историй или рассказов, высказывание оценочных суждений из 3-5 предложений, составление диалога из 3-4 реплик, составление коротких рассказов, связанных с жизненной ситуацией, описание сюжетных картинок;
3) чтение: сознательное чтение небольших текстов, ответы на вопросы по содержанию текста, заучивание небольших стихотворений, типы текста, формулирование уточняющих вопросов, поиск информации в словарях и справочниках;
4) письмо: письмо под диктовку слов и связанных предложений, создание постера, раздельное написание предлогов со словами, написание коротких записей, знаки препинания в конце простых предложений, соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: собственные имена существительные, значения предложно-падежных конструкций, имена прилагательные, местоимения, вид глагола, количественные и порядковые числительные, степени сравнения наречий, простые и сложные предложения.
11. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание): понимание прослушанных рассказов, сказок, небольших стихотворений, ответы на вопросы по содержанию текста, выделение основной мысли текста, определение основных моментов;
2) говорение: составление связного высказывания по иллюстрациям, диалог, состоящий из 4-6 реплик, составление уточняющих вопросов, расширение диалога дополнительной репликой, пересказ прочитанного текста;
3) чтение: ознакомительное чтение, чтение по ролям, самостоятельная постановка вопросов к тексту, определение темы, основной мысли, жанра, прогнозирование продолжения рассказа, описание внешности персонажа, заучивание наизусть стихотворений;

4) жазылым: комикстер жасау (иллюстрациялар), 4-6 сөйлеммен мәтінді (тікелей сөйлемей) баяндау, каллиграфиялық нормаларды сақтау;
5) ауызша және жазбаша сөйлеуде қолдануға арналған грамматикалық материал: зат есімдердің жіктелуі, сын есімдерді жекеше, көпше түрде өзгерту, есімдіктердің септік формалары, реттік сан есімдер, етістіктерді жақ пен түр бойынша өзгерту, болымсыз үстеулер, и, а, но көмекші сөздері бар жай және күрделі сөйлемдер.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім мен бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
13. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
Тыңдалым
Оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
1.​1.​1.​1 сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
2.​1.​1.​1 қарапайым фразаларды қайталай отырып, аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және түсіну
3.​1.​1.​1 аудиовизуалды материалды, ауызша сөзді тыңдау және түсіну, жекелеген пікірлердің мән-мағынасын айқындау үшін нақтылайтын сұрақтар қою
4.​1.​1.​1 аудиовизуальды материалды, ауызша сөзді тыңдау және пікірді басқа формада өзгерте отырып түсіну
1.2 Сөздердің және сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
1.​1.​2.​1 күнделікті өмірге қатысы бар таныс сөздердің мағынасын түсіну
2.​1.​2.​1 қарапайым фразалардағы сөздердің лексикалық мағынасын түсіну
3.​1.​2.​1 мәтіндегі және сөйлемдегі сөздердің лексикалық мазмұнын түсіну
4.​1.​2.​1 бейтаныс сөздер мен сөз тіркестерінің мағынасын мәнмәтінге қатысты анықтау
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.​1.​3.​1 тыңдаған хабарлама бойынша сұрақтарға жауап беру
2.​1.​3.​1 тыңдаған хабарламаға сәйкес иллюстрациялар, сурет, сызбалар таңдау және сұрақтарға жауап беру
3.​1.​3.​1 тыңдағанның мазмұны бойынша қарапайым сұрақтарға жауап беру және сюжеттің даму желісі бойынша иллюстрациялар таңдау
4.​1.​3.​1 тыңдаған материалдағы түйінді тұстарын анықтау және сұрақтарға жауап беру
1.4 Мәтіндегі негізгі және қосалқы ақпараттарды түсіну
1.​1.​4.​1 тыңдаған материалдың кім, не туралы екенін түсіну
2.​1.​4.​1 тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну, кейіпкерлерді, оқиғалардың тізбегін анықтау
3.​1.​4.​1 тыңдаған мәтіннен себеп-салдарлық байланысты (кейіпкерлер, оқиғалар) анықтау

4) письмо: составление комиксов (иллюстраций), изложение текста из 4-6 предложений (без прямой речи), соблюдение каллиграфических норм;
5) грамматический материал для использования в устной и письменной речи: склонение имҰн существительных, изменение имҰн прилагательных по родам и числам, падежные формы местоимений, порядковые числительные, изменение глаголов по лицам и числам, отрицательные наречия, простое и сложное предложение с союзами и, а, но.
Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
13. Система целей обучения:
Аудирование (слушание)
Подраздел
Цели обучения
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
1.1 Использованиеприемов слушания
1.1.1.1 внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
2.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, повторяя простейшие фразы
3.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, задавать уточняющие вопросы для выяснения смысла отдельных высказываний
4.1.1.1 слушать и понимать устную речь, аудиовизуальный материал, перефразируя высказывания
в другой форме
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
2.1.2.1 понимать лексическое значение слов в простых фразах
3.1.2.1 понимать лексическое значение слов в предложении и в тексте
4.1.2.1 определять значение незнакомых слов и словосочетаний по контексту
1.3 Понимание содержания прослушанногоматериала
1.1.3.1 отвечать на вопросы по прослушанному сообщению
2.1.3.1 отвечать на вопросы и подбирать соответствующую иллюстрацию/ картину/схему к прослушанному сообщению
3.1.3.1 отвечать на простые вопросы по содержанию прослушанного и подбирать иллюстрации по развитию сюжета
4.1.3.1 отвечать на вопросы и определять ключевые моменты в прослушанном материале
1.4 Определение главной и второстепенной информации
1.1.4.1 понимать, о ком/о чем говорится в прослушанном тексте
2.1.4.1 понимать содержание прослушанного текста, определять героев, последовательность событий
3.1.4.1 определять причинно-следственную связь в прослушанном тексте (события, герои)

4.​1.​4.​1 тыңдаған материалдың негізгі ойын анықтау
1.5 Аудиовизуалды материалды түсіну
1.​1.​5.​1 көргендерді, тыңдағандарды түсінгенін сұрақтар немесе іс-әрекет арқылы көрсету
2.​1.​5.​1 аудиовизуалды материалдағы болып жатқан оқиғаларды түсіну және сипаттау
3.​1.​5.​1 аудиовизуалды материалдан кейіпкерлерді, оқиғаларды түсіну және сипаттау
4.​1.​5.​1 аудиовизуалды материалдағы негізгі жағдайларды анықтау
Айтылым
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
2.1 Сөздік қорды толтыру
1.​2.​1.​1 танысу, өзі туралы хабарлау және заттарды сипаттау үшін сөйлегенде сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.​2.​1.​1 сөйлеуде оқиғаларға түсіндірме жасау, қолда бар ақпараттар бойынша сұраулы сөйлем құрау үшін сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
3.​2.​1.​1 сөйлеуде әртүрлі мәнмәтіндегі тақырыптық лексиканы пайдалану
4.​2.​1.​1 әңгімені қолдау үшін қажетті сөздерді пайдалану
2.2 Берілген тақырыпта пікір білдіру
1.​2.​2.​1 сурет бойынша 2-3 сөйлеммен пікір білдіру
2.​2.​2.​1 сюжеттік суреттер негізінде пікір білдіру
3.​2.​2.​1 мұғалім ұсынған тақырып негізінде пікір білдіру
4.​2.​2.​1 мәтіннің басында берілгендер бойынша пікір білдіру
2.3 Тілдесудің түрлі жағдаятына қатысу және сөйлеу нормаларын сақтау
1.​2.​3.​1 сұхбаттасушыны түсіну, естігеніне үн қату және оған жауап беру
2.​2.​3.​1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, сөйлеу нормаларын сақтау
3.​2.​3.​1 белгілі бір тақырыптағы сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, сұхбаттасушының пікірін толықтыру
4.​2.​3.​1 сөйлесу жағдаятына қатысу, сұхбаттасушы не туралы айтып тұрғанын түсіну, оның сөзін нақтылау, анықтау, қайта өзгертіп айту
2.4 Тыңдаған/ оқыған материалын мазмұндау
1.​2.​4.​1 шағын мәтіндерді мазмұндау
2.​2.​4.​1 таныс сөздерді пайдала-нып, оқиғалардың реттілігін сақтай отырып, оқиғаларды, әңгімелерді мазмұндау
3.​2.​4.​1 жоспарды пайдаланып, оқиғаларды, әңгімелерді мазмұндау
4.​2.​4.​1 тыңдаушының назарын аудару мақсатымен оқиғаларды, әңгімелерді егжей-тегжейлі мазмұндау
2.5 Аудиовизуалды материал негізінде пікір құру
1.​2.​5.​1 көрген/естіген сюжетті өз сөзімен сипаттау
2.​2.​5.​1 видео- және аудиоматериалдардағы фразаларды пайдаланып, сюжетті сипаттау
3.​2.​5.​1 видео-немесе аудио материалдардағы сюжетті сипаттау, өмірлік жағдаяттармен салыстыру
4.​2.​5.​1 аудиовизуалды материал негізінде өз көзқарасын дәлелдеу
2.6 Оқыған/ тыңдаған материал туралы бағалау пікірін білдіру

4.1.4.1 определять основную мысль прослушанного материала
1.5
Понимание аудиовизуального материала
1.1.5.1 демонстрировать понимание увиденного/ услышанного через вопросы или действия
2.1.5.1 понимать и описывать происходящие события в аудиовизуальном материале
3.1.5.1 понимать и описывать события, героев в аудиовизуальном материале
4.1.5.1 определять основные моменты в аудиовизуальном материале
Говорение
Подраздел
Цели обучения
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе и описания предметов
2.2.1.1 использовать в речи слова и словосочетания для составления вопросительных предложений по имеющейся информации, комментирования действий
3.2.1.1 использовать в речи тематическую лексику в различных контекстах
4.2.1.1 использовать необходимые слова для поддержания разговора
2.2 Построение высказывания на заданную тему
1.2.2.1 создавать высказывание из 2-3 предложений по картинке
2.2.2.1 создавать высказывание на основе сюжетных картинок
3.2.2.1 создавать высказывание на основе темы, предложенной учителем
4.2.2.1 создавать высказывание по данному началу текста
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
1.2.3.1 понимать собеседника, реагировать на услышанное и отвечать собеседнику
2.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, соблюдать речевые нормы
3.2.3.1 участвовать в речевой ситуации на определенную тему, понимать, о чем говорит собеседник, дополнять высказывания собеседника
4.2.3.1 участвовать в речевой ситуации, понимать, о чем говорит собеседник, уточнять, выяснять, перефразировать его речь
2.4 Пересказ прослушанного/прочитанного материала
1.2.4.1 пересказывать короткие тексты
2.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя знакомые слова, соблюдая последовательность событий
3.2.4.1 пересказывать истории/рассказы, используя план
4.2.4.1 пересказывать подробно истории/рассказы с целью привлечения внимания слушателя
2.5 Построение высказывания на основе аудиовизуального материала
1.2.5.1 описывать увиденный/ услышанный сюжет своими словами
2.2.5.1 описывать сюжет, используя фразы из видео- и аудиоматериалов
3.2.5.1 описывать сюжет из видео- или аудиоматериалов/ сопоставлять с жизненной ситуацией
4.2.5.1 аргументировать свою точку зрения на основе аудиовизуального материала
2.6 Высказывание оценочного суждения о прочитанном/ прослушанном материале

1.​2.​6.​1 тыңдаған/ оқыған материал туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("мен келісемін/келіспеймін …", "маған ұнады/ұнаған жоқ …")
2.​2.​6.​1 салыстыру негізінде ақпарат/ кейіпкер/ туралы қарапайым бағалау пікірін білдіру ("мен ... ойлаймын, "мен ... санаймын")
3.​2.​6.​1 тыңдаған/ оқыған материал туралы бағалау пікірін білдіру ("мен ойлаймын …", "меніңше, …")
4.​2.​6.​1 өз көзқарасын білдіре отырып, бағалау пікірін білдіру ("менің пікірім бойынша …", "менің көзқарасым бойынша …")
2.7 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
1.​2.​7.​1 дыбыстың және екпіннің мағына ажыратушылық рөлін түсіну
2.​2.​7.​1 күрделі екпінді сөздерді дұрыс айту
3.​2.​7.​1 сөзді дұрыс айту ережесін сақтау
4.​2.​7.​1 екпін қою ережесін сақтау
Оқылым
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
3.1 Оқу түрлерін пайдалану
1.​3.​1.​1 таныс сөздерді тұтас оқу
2.​3.​1.​1 мәтінді мәнерлеп оқу
3.​3.​1.​1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді немесе оның бөліктерін мәнерлеп оқу (шолып оқу, рөлдерге бөліп оқу)
4.​3.​1.​1 оқу түрлерін пайдаланып, мәтінді оқу (шолып оқу, іріктеп оқу, рөлдерге бөліп оқу)
3.2 Мәтінннің мазмұнын түсіну
1.​3.​2.​1 мәтіндегі таныс сөздердің мағынасын түсіну
2.​3.​2.​1 мәтіндегі таныс сөздері бар қарапайым фразалардың мағынасын түсіну
3.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі таныс сөздер мен фразалар бар түйінді тұстарды түсіну
4.​3.​2.​1 шағын мәтіндегі бейтаныс сөздер бар түйінді тұстарды түсіну
3.3 Мәтінннің түрлері мен жанрларын анықтау
1.​3.​3.​1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді ажырату (өлең, ертегі, жұмбақ)
2.​3.​3.​1 әртүрлі мәтіндердің жанрларын анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме)
3.​3.​3.​1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел)/ әңгімелеу/сипаттау мәтіндерін ажырата білу
4.​3.​3.​1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді анықтау (өлең, ертегі, жұмбақ, әңгіме мақал-мәтел, жаңылтпаш), пайымдау мәтінін ажырата білу
3.4 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
1.​3.​4.​1 мәтінге, иллюстрацияға қарапайым сұрақтар қою
2.​3.​4.​1 мәтіннің мазмұны бойынша қарапайым сұрақтар құрастыру және оған жауап беру
3.​3.​4.​1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы нақтылау сұрақтарын құрастыру
4.​3.​4.​1 мәтіннің мазмұны бойынша және шығарма кейіпкерінің іс-әрекеттері туралы бағалау сұрақтарын құрастыру
3.5 Әртүрлі дереккөздердерден ақпарат алу
1.​3.​5.​1 мұғалімнің көмегімен иллюстрациясы бар мәтіннен ақпаратты табу
2.​3.​5.​1 мұғалімнің көмегімен сөздіктен және анықтамалықтан ақпаратты табу

1.2.6.1 высказывать простое оценочное мнение о прослушанном/ прочитанном материале ("я согласен/ не согласен …", "мне понравилось/ не понравилось …")
2.2.6.1 высказывать простое оценочное мнение об информации/герое/событии на основе сравнения ("я думаю …", "я считаю …")
3.2.6.1 высказывать оценочные суждения о прослушанном/ прочитанном материале("я предполагаю …", "мне кажется …")
4.2.6.1 высказывать оценочные суждения, выражая свою точку зрения ("по моему мнению …", "с моей точки зрения …")
2.7 Соблюдение орфоэпических норм
1.2.7.1 понимать смыслоразличительную роль звука и ударения
2.2.7.1 произносить правильно слова с трудным ударением
3.2.7.1 соблюдать правила произношения слов
4.2.7.1 соблюдать правила постановки ударения
Чтение
Подраздел
Цели обучения
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
3.1 Использованиевидов чтения
1.3.1.1 читать целыми словами знакомые слова
2.3.1.1 выразительно читать текст
3.3.1.1 читать выразительно текст или его части, используя виды чтения (ознакомительное чтение, чтение по ролям)
4.3.1.1 читать текст, используя виды чтения (ознакомительное чтение, выборочное чтение, чтение по ролям)
3.2 Понимание содержания текста
1.3.2.1 понимать значение знакомых слов в тексте
2.3.2.1 понимать значение простых фраз в тексте, содержащих знакомые слова
3.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем знакомые слова и фразы
4.3.2.1 понимать ключевые моменты в коротком тексте, содержащем незнакомые слова
3.3 Определение жанров и типов текста
1.3.3.1 распознавать тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка)
2.3.3.1 определять жанры различных текстов (стихотворение, сказка, загадка, рассказ)
3.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы) / различать текст-повествование/ описание
4.3.3.1 определять тексты разных жанров (стихотворение, сказка, загадка, рассказ, пословицы, скороговорки), различать текст-рассуждение
3.4 Формулирование вопросов и ответов
1.3.4.1 задавать простые вопросы к тексту/ иллюстрации
2.3.4.1 формулировать простые вопросы по содержанию текста и отвечать на них
3.3.4.1 формулировать уточняющие вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
4.3.4.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и о поступках героев произведения
3.5 Извлечение информации из различных источников
1.3.5.1 находить информацию в текстах с иллюстрациями при поддержке учителя
2.3.5.1 находить информацию в словарях и справочниках при поддержке учителя

3.​3.​5.​1 сөздіктен және анықтамалықтан ақпаратты өздігінен табу және оны алу
4.​3.​5.​1 әртүрлі дереккөздер ден: сөздіктерден, анықтамалықтан, энциклопедиялардан, ғаламтор ресурстарынан, инфографикалардан ақпаратты табу және оны алу
Жазылым
Бөлімше
Оқу мақсаттары
1-сынып
А1 – бастапқы деңгей
2-сынып
А1 – негізгі деңгей
3-сынып
А1 – ілгерілеген деңгей
4-сынып
А2 – бастапқы деңгей
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтіндер жазу
1.​4.​1.​1 суретте бейнеленген затқа сынын білдіретін сөздерді жазу, постер жасау
2.​4.​1.​1 сипаттау сөздерді қолданып, берілген иллюстрация бойынша жүйелі байланысқан сөйлемдер жазу
3.​4.​1.​1 берілген тақырып бойынша жүйелі байланысқан сөйлемдер жазу, постер жасау
4.​4.​1.​1 оқиғаларды комикстер (иллюстрациялар) түрінде ұсыну
4.2 Оқығанының /тыңдағаны ның мазмұнын баяндау
1.​4.​2.​1 мұғалімнің көмегімен тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде заттардың таныс атауларын жазу
2.​4.​2.​1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен сөз тіркестерін жазу
3.​4.​2.​1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын жазбалар жасау
4.​4.​2.​1 тыңдағаны/ оқығаны/көргені негізінде мұғалімнің көмегімен шағын мәтін жазу
4.3 Пунктуация лық нормаларды сақтау
2.​4.​3.​1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерін қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.​4.​3.​1 жай сөйлемнің соңында тыныс белгілерді қолдану
4.​4.​3.​1 қысқа мәтіндер құрастыруда сөйлемдегі қажетті тыныс белгілерін қолдану
4.4 Каллиграфия лық нормаларды сақтау
1.​4.​4.​1 жазба (бас әріптер мен кіші әріптерді) және олардың бірігуін анық, санитарлық-гигиеналық талаптарға сай жазу
2.​4.​4.​1 тар жолды дәптерге жазу: бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау
3.​4.​4.​1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдыларды игеру: бас әріптер мен кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін, көлбеулігін сақтау
4.​4.​4.​1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас, кіші әріптердің және олардың бірігуінің биіктігін, енін және көлбеулігін сақтау
Тілдік нормаларды қолдану
Бөлімше
Оқу мақсаттары
5.1 Грамматика лық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)
1.​5.​1.​1 ауызша, жазбаша сөйлеуде кім? немесе не? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді қолдану және ажырату
2.​5.​1.​1 ауызша және жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді қолдану және мұғалімнің көмегімен оларды жекеше/көпше түрде өзгерту
3.​5.​1.​1 ауызша және жазбаша сөйлеуде заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздерді ажырату және қолдану, оларды жекеше/көпше түрде өзгерту

3.3.5.1 находить и извлекать информацию в словарях и справочниках самостоятельно
4.3.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников: словарей, справочников, энциклопедий, интернет-ресурсов, инфографики
Письмо
Подраздел
Цели обучения
1 класс уровень А1 начинающий
2 класс уровень А1 средний
3 класс уровень А1 продвинутый
4 класс уровень А2 начинающий
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
2.4.1.1 писать связные предложения по данной иллюстрации, используя слова-описания
3.4.1.1 писать связные предложения по данной теме/ создавать постер
4.4.1.1 представлять истории в виде комиксов (иллюстраций)
4.2 Изложение содержания прослушанного/прочитанного
1.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать знакомые названия предметов с помощью учителя
2.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного записывать словосочетания с помощью учителя
3.4.2.1 на основе прослушанного/ прочитанного/ увиденного делать короткие записи с помощью учителя
4.4.2.1 на основе прослушанного/
прочитанного/ увиденного писать краткий текст
с помощью учителя
4.3 Соблюдение пунктуаци онных норм
2.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений (с помощью учителя)
3.4.3.1 использовать знаки препинания в конце простых предложений
4.4.3.1 использовать необходимые знаки препинания в предложениях при составлении кратких текстов
4.4 Соблюдение каллиграфиче ских норм
1.4.4.1 писать прописные (заглавные) и строчные буквы и их соединения, писать разборчиво, в соответствии с санитарно-гигиеническими требованиями
2.4.4.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.4.4.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.4.4.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Употребление языковых норм
Подраздел
Цели обучения
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1 различать и использовать в устной/письменной речи слова, отвечающие на вопросы кто? или что?
2.5.1.1 использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам с помощью учителя
3.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи слова-предметы/слова-признаки/слова-действия и изменять их по числам

4.​5.​1.​1 зат есім, сын есім, сан есім және есімдіктерден құралған құрылымдарды ауызша/ жазбаша тілде қолдану және ажырата білу, және оларды саны бойынша өзгерту
1.​5.​1.​2 бір немесе бірнеше затты білдіретін сөздерді қолдану
2.​5.​1.​2 мұғалімнің көмегімен сын есімді зат есіммен жекеше, көпше түрде үйлестіру
3.​5.​1.​2 ұсынылған үлгі бойынша мұғалімнің көмегімен и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
4.​5.​1.​2 и, а, но көмекші сөздері бар күрделі сөйлемдерді қолдану
3.​5.​1.​3 сөйлеуде есімдіктерді қолдану
4.​5.​1.​3 сөйлеуде өздік және сұрау есімдіктерінің септік формаларын, болымсыз (никто, ничто), өздік (себя) есімдіктерін қолдану
3.​5.​1.​4 демеулік-септік құрылымдарды түсіну және қолдану:
в, на –әрекет орны,
в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті,
о – сөйлеудің, ойдың мәні,
в –уақыт,
с – ортақтастық,
у – бірдеңеге ие адам
4.​5.​1.​4 көмекші сөзді қолдану:
в, на – әрекет орны, в, на – қозғалыстың бағыты, из, с –қозғалыстың бастапқы пункті, о – сөйлеудің, ойдың пәні,
в –уақыт,
с – ортақтастық, у – сөйлемде /қысқа мәтінде бірдеңеге ие адам
1.​5.​1.​3 заттың іс-әрекетін білдіретін сөздерді қолдану
2.​5.​1.​3 етістікті керек шақта (осы, келер, өткен шақта) мұғалімнің көмегімен қолдану
3.​5.​1.​5 аяқталған және аяқталмаған түрдегі етістікті түсіну және ажырата білу
4.​5.​1.​5 іс-әрекет тің аяқталғанын, оның нәтижесін, оқиға, іс-әрекет тің аяқталу немесе оның басталу шағын көрсететін етістікті қолдану
1.​5.​1.​4 зат есімдерді етістіктермен үйлестіре түрлендіру
2.​5.​1.​4 мұғалімнің көмегімен етістікті жекеше түрде өткен шақ формасында пайдалану
3.​5.​1.​6 заттардың түрін, жақтарын білдіретін сөздерді пайдалану, адамдардың, заттардың реттік санын, есімдердің (один, одна, одно) септік формаларының тәртібін қолдану
4.​5.​1.​6 жекеше, көпше түрде, септікте зат есім мен реттік сан есімді үйлестіру
1.​5.​1.​5
заттың белгісін, түрі, түсі, пішіні, көлемі, мөлшерін білдіретін сөздерді ажырату
2.​5.​1.​5 заттың сынын білдіретін сөздерді ажырату, заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
3.​5.​1.​7 заттың сынын білдіретін сөздерді қолдану, берілген тақырып бойынша заттарға түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша тән белгілерді таңдау
4.​5.​1.​7 заттың сынын білдіретін сөздерді зат есіммен үйлестіру, түрі, түсі, пішіні, көлемі, материалы бойынша заттарға тән белгілерді табу таңдау
4.​5.​1.​8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно
үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану

4.5.1.1 различать и использовать в письменной и устной речи конструкции из имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений
1.5.1.2 использовать слова, обозначающие один или несколько предметов
2.5.1.2 согласовывать имена прилагательные с именами существительными в числе, роде с помощью учителя
3.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и, а, но по предложенным моделям с помощью учителя
4.5.1.2 использовать сложные предложения с союзами и/да, а/но
3.5.1.3 использовать в речи местоимения
4.5.1.3 использовать в речи падежные формы личных и вопросительных местоимений, отрицательные (никто, ничто), возвратные (себя)
3.5.1.4 понимать и использовать предложно-падежные конструкции: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо
4.5.1.4 использовать предлоги: в, на – место действия, в, на – направление движения, из, с – исходный пункт движения, о – предмет речи, мысли, в – время, с – совместность, у – лицо, обладающее чем-либо в предложениях/ кратком тексте
1.5.1.3 использовать слова, обозначающие действия предметов
2.5.1.3 использовать глаголы в нужном времени (настоящем, будущем, прошедшем) с помощью учителя
3.5.1.5 понимать и различать глаголы совершенного и несовершенного вида
4.5.1.5 использовать глаголы, которые указывают на завершенность действия, его результат, конец действия или его начало
1.5.1.4 согласовывать в числе слова-предметы со словами-действиями
2.5.1.4 использовать глаголы в форме прошедшего времени единственного числа с помощью учителя
3.5.1.6 использовать слова, обозначающие количество предметов, лиц, порядок предметов, лиц по счету, падежные формы числительных один, одна, одно
4.5.1.6 согласовывать порядковые числительные с существительными в роде, числе, падеже
1.5.1.5 различать слова, обозначающие признаки предметов по цвету, форме, величине
2.5.1.5 различать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
3.5.1.7 использовать слова, обозначающие признаки предметов, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу по заданной теме
4.5.1.7 согласовывать слова, обозначающие признаки предметов со словами-предметами, подбирать признаки к предметам по цвету, форме, величине, материалу
4.5.1.8 использовать наречия: интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия, модальные слова: надо, нужно, можно, нельзя

5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
1.​5.​2.​1 дыбыстар мен әріптер арасындағы айырмашылықты түсіне отырып, сөздерді дұрыс жазу
2.​5.​2.​1 жи, ши, ча, ща, чу, щу тіркестерін дұрыс жазу
3.​5.​2.​1 есту бойынша қабылдаған, айтылуы мен жазылуында арасында айырмашылығы жоқ буындарды, сөздерді жазу
4.​5.​2.​1 жазылуы айтылуымен сәйкес келмейтін сөздерді мұғалімнің көмегімен жазу/ көшіріп жазу
1.​5.​2.​2 мұғалімнің көмегімен адамдардың аты-жөнін, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
2.​5.​2.​2 адамдардың аты-жөнін, тегін, жануарларға қойылған аттарды бас әріппен жазу
3.​5.​2.​2 орфографиялық сөздікті пайдаланып, жаңа сөздерді дұрыс жазу
4.​5.​2.​2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
2.​5.​2.​3 мұғалімнің көмегімен көмекші сөздерді сөздерден бөлек жазу
3.​5.​2.​3 көмекші сөздер мен сөздерді бөлек жазу
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде емес)
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекеттерінің түрлері)
Бөлімше (дағдылар)
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің мектебім
Тыңдалым
1.1 Тыңдау әдістерін пайдалану
1.1.1.1 сөзді зейін қойып тыңдау, түсіну және оған тиісінше іс-әрекет жасау (қимыл, ым-ишараны қолдану)
1.2 Сөздердің және сөз тіркестерінің лексикалық мағынасын түсіну
1.1.2.1 күнделікті өмірге қатысы бар таныс сөздердің мағынасын түсіну
1.3 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
1.1.3.1 тыңдаған хабарлама бойынша сұрақтарға жауап беру
Айтылым
2.1 Сөздік қорды толықтыру
1.2.1.1 танысу, өзі туралы хабарлау және заттарды сипаттау үшін сөйлегенде сөздерді, сөз тіркестерін пайдалану
2.3 Түрлі жағдаяттарда тілдесуге қатысу және тілдік нормаларды сақтау
1.2.3.1 сұхбаттасушыны түсіну, естігеніне үн қату және оған жауап беру
Жазылым
4.1 Әртүрлі ұсыну формаларын пайдалана отырып, мәтін жазу
1.4.1.1 суретте бейнеленген затқа сынын білдіретін сөздерді жазу, постер жасау
Тілдік дағдылар
5.1 Грамматикалық нормаларды сақтау (терминдерді қолданбау)
1.5.1.1 ауызша, жазбаша сөйлеуде кім? немесе не? деген сұрақтарға жауап беретін сөздерді қолдану және ажырату
1.5.1.2 бір немесе бірнеше затты білдіретін сөздерді қолдану
1.5.1.3 заттың іс-әрекетін білдіретін сөздерді қолдану
2-тоқсан

5.2 Соблюдение орфографи ческих норм
1.5.2.1 правильно писать слова, понимая различия между звуками и буквами
2.5.2.1 правильно писать сочетания жи, ши, ча, ща, чу, щу
3.5.2.1 писать воспринятые на слух слова, слоги, не содержащие расхождений между произношением и написанием
4.5.2.1 списывать/писать слова, написание которых расходится с произношением, с помощью учителя
1.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, фамилий, кличек животных с помощью учителя
2.5.2.2 писать заглавную букву в написании имен, фамилий, кличек животных
3.5.2.2 правильно писать новые слова, используя орфографический словарь
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
2.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами с помощью учителя
3.5.2.3 писать раздельно предлоги со словами
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Русский язык" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Русский язык"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Русский язык" для 1-4 классов уровня начального образования (с нерусским языком обучения)
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел (виды речевой деятельности)
Подраздел (навык)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
Аудирование (слушание)
1.1 Использование приемов слушания
1.1.1.1 внимательно слушать, понимать речь и правильно реагировать на нее (использование мимики и жестов, выполнение действий)
1.2 Понимание лексического значения слов и словосочетаний
1.1.2.1 понимать значение знакомых слов, имеющих отношение к повседневной жизни
1.3 Понимание содержания прослушанного материала
1.1.3.1 отвечать на вопросы по прослушанному сообщению
Говорение
2.1 Пополнение словарного запаса
1.2.1.1 использовать в речи слова, словосочетания для знакомства, сообщения о себе
2.3 Участие в различных ситуациях общения и соблюдение речевых норм
1.2.3.1 понимать собеседника, реагировать на услышанное и отвечать собеседнику
Письмо
4.1 Написание текстов с использованием различных форм представления
1.4.1.1 создавать постер/писать слова-признаки к предмету, изображенному на картинке
Употребление языковых норм
5.1 Соблюдение грамматических норм (без использования терминов)
1.5.1.1 использовать слова, обозначающие предметы, различать слова, отвечающие на вопросы кто? или что?
1.5.1.2 использовать слова, обозначающие один или несколько предметов
1.5.1.3 использовать слова, обозначающие действия предметов
2 четверть

4.​5.​1.​8 интересно, важно, трудно, скучно, приятно үстеулерін, үстеулердің салыстырмалы дәрежесін, болымсыз үстеулерді, надо, нужно, нельзя модальдық сөздерін қолдану
5.2 Орфографиялық нормаларды сақтау
4.​5.​2.​2 орфографиялық сөздікке сүйеніп, таныс емес сөздерді дұрыс жазу
Ескерту:
1) оқу мақсаттары бір тоқсан аясында сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша ұйымдастырылады;
2) "*" белгісімен белгіленген оқу мақсаттарының бөлігі жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
179-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
Chapter 1. General provisions
1. The Subject Programme was developed in accordance with the State Compulsory Education Standard (primary, lower secondary, and upper secondary education) approved by Republic of Kazakhstan government decree № 1080 dated 23 August 2012.
2. The English curriculum aims to develop learners who gain the A 1 level of language skills through the following:
1)varied tasks which foster analysis, evaluation and creative thinking;
2)exposure to a wide variety of spoken and written sources;
3)stimulating and challenging subject matter.
3. In the primary school years, the content of the programme is aimed at developing learners’ ability to use English in daily exchanges and providing a sound basis for further study. The primary English language programme aims to develop learners’ English language skills, develop learners’ interest and self-confidence, and instil a positive attitude towards learning English.
4. Each Subject Programme implements trilingual education. It means that both learning and extracurricular activities are done in three languages (Kazakh, Russian, and English). With each subject contributing to the creation of a multilingual learning environment, the Subject Programme enforces the trilingual education policy.
5. The Subject Programme cultivates basic values of education through the joint development of personality and universal skills. The basic values are patriotism towards Kazakhstan and civil responsibility, respect, cooperation, labour and creativity, openness, and life-long education. These values are to guide the learner on a permanent basis, motivating their behaviour and daily activity.
Chapter 2. Description of the organisational requirements for the
English language programme
6. Distribution of annual number of teaching hours per grades:

4.5.1.8* использовать наречия: надо, нужно, можно, нельзя, интересно, важно, трудно, скучно, приятно, сравнительную степень наречий, отрицательные наречия
5.2 Соблюдение орфографических норм
4.5.2.2 правильно писать незнакомые слова, используя орфографический словарь
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*", реализуются частично.
Приложение 5
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 179
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Английский язык" для 1-4 классов уровня начального образования
Chapter 1. General provisions
1. The Subject Programme was developed in accordance with the State Compulsory Education Standard (primary, lower secondary, and upper secondary education) approved by Republic of Kazakhstan government decree № 1080 dated 23 August 2012.
2. The English curriculum aims to develop learners who gain the A 1 level of language skills through the following:
1) varied tasks which foster analysis, evaluation and creative thinking;
2) exposure to a wide variety of spoken and written sources;
3) stimulating and challenging subject matter.
3. In the primary school years, the content of the programme is aimed at developing learners’ ability to use English in daily exchanges and providing a sound basis for further study. The primary English language programme aims to develop learners’ English language skills, develop learners’ interest and self-confidence, and instil a positive attitude towards learning English.
4. Each Subject Programme implements trilingual education. It means that both learning and extracurricular activities are done in three languages (Kazakh, Russian, and English). With each subject contributing to the creation of a multilingual learning environment, the Subject Programme enforces the trilingual education policy.
5. The Subject Programme cultivates basic values of education through the joint development of personality and universal skills. The basic values are patriotism towards Kazakhstan and civil responsibility, respect, cooperation, labour and creativity, openness, and life-long education. These values are to guide the learner on a permanent basis, motivating their behaviour and daily activity.
Chapter 2. Description of the organisational requirements for the English language programme
6. Distribution of annual number of teaching hours per grades:

1) in the 1st grade have 2 hours a week, 66 hours a year;
2) in the 2d grade have 2 hours a week, 68 hours a year;
3) in the 3d grade have 2 hours a week, 68 hours a year;
4) in the 4th grade have 2 hours a week, 68 hours a year.
7. The basic programme content for 1st grade:
1)listening: short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly, basic common personal questions spoken slowly and distinctly, common names and names of places, spoken form of a limited range of everyday and classroom words, short basic questions about what something is, sounds of phonemes and phoneme blends, names of letters of the alphabet;
2)speaking: basic personal statements about people, objects and classroom routines, questions in basic exchanges about people, objects and classroom routine, pronouncing familiar words and expressions intelligibly, basic supported questions about people, objects and classroom routines, making introductions and requests in basic interactions with others;
3)reading: sounding and naming the letters of the alphabet, recognising initial letters in names and places, identifying some familiar sight words from local environment, using the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order;
4)use of English: singular nouns, plural nouns – to talk about people and places, cardinal numbers 1 – 20 to count; basic adjectives to describe people and things; determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is; interrogative pronouns which, what, where, how to ask basic questions; demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things; personal subject and object pronouns to give basic personal information; simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions; common present simple forms [positive, negative and question] to give basic personal information.
8. The basic programme content for 2nd grade:
1)listening: a range of short basic supported classroom instructions, an increasing range of common personal questions; the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number; short basic questions relating to features such as colour and number; identifying missing phonemes in incomplete words; some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics; usage of contextual clues to predict content in short, supported talk on routine and familiar topics; short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics; the spoken form of familiar words and expressions;

1) in the 1st grade have 2 hours a week, 66 hours a year;
2) in the 2d grade have 2 hours a week, 68 hours a year;
3) in the 3d grade have 2 hours a week, 68 hours a year;
4) in the 4th grade have 2 hours a week, 68 hours a year.
7. The basic programme content for 1st grade:
1) listening: short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly, basic common personal questions spoken slowly and distinctly, common names and names of places, spoken form of a limited range of everyday and classroom words, short basic questions about what something is, sounds of phonemes and phoneme blends, names of letters of the alphabet;
2) speaking: basic personal statements about people, objects and classroom routines, questions in basic exchanges about people, objects and classroom routine, pronouncing familiar words and expressions intelligibly, basic supported questions about people, objects and classroom routines, making introductions and requests in basic interactions with others;
3) reading: sounding and naming the letters of the alphabet, recognising initial letters in names and places, identifying some familiar sight words from local environment, using the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order;
4) use of English: singular nouns, plural nouns – to talk about people and places, cardinal numbers 1 – 20 to count; basic adjectives to describe people and things; determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is; interrogative pronouns which, what, where, how to ask basic questions; demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things; personal subject and object pronouns to give basic personal information; simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions; common present simple forms [positive, negative and question] to give basic personal information.
8. The basic programme content for 2nd grade:
1) listening: a range of short basic supported classroom instructions, an increasing range of common personal questions; the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number; short basic questions relating to features such as colour and number; identifying missing phonemes in incomplete words; some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics; usage of contextual clues to predict content in short, supported talk on routine and familiar topics; short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics; the spoken form of familiar words and expressions;

2)speaking: basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines; questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines; usage of a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines; responding to basic supported questions giving personal and factual information; short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges; placing the stress correctly on familiar polysyllabic words; simple instructions for others to follow;
3)reading: identifying, remembering and sounding out high-frequency sound and letter patterns; reading and following with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics; the main points of simple sentences on familiar topics by using contextual clues; understanding with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics;
4)writing: short responses at phrase level to questions and other prompts with support; letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt; short phrases to identify people, places and objects; letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners; upper and lower case letters accurately when writing familiar high frequency words; spelling some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities; a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity;
5)use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions; cardinal numbers 1-50 to count; common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to identify things; interrogative pronouns including which, what, where, whose to ask who people are and what they are doing; demonstrative pronouns this, these, that, those to make and respond to requests for information; personal subject and object pronouns to describe people and things; simple imperative forms [positive and negative] for basic commands and instructions; use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts; common present continuous forms [positive, negative, question]; have got + noun to describe and ask about possessions; basic adverbs of place here/there to say where things are; can to talk about ability and to make requests and offers, can/can’t to talk about permission; basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to to describe where people and things are; prepositions of time: on, in, at to talk about days and times; would you like + noun, to enquire,
like + verb + ing to express likes and dislikes; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too to give short answers.

2) speaking: basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines; questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines; usage of a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines; responding to basic supported questions giving personal and factual information; short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges; placing the stress correctly on familiar polysyllabic words; simple instructions for others to follow;
3) reading: identifying, remembering and sounding out high-frequency sound and letter patterns; reading and following with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics; the main points of simple sentences on familiar topics by using contextual clues; understanding with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics;
4) writing: short responses at phrase level to questions and other prompts with support; letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt; short phrases to identify people, places and objects; letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners; upper and lower case letters accurately when writing familiar high frequency words; spelling some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities; a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity;
5) use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions; cardinal numbers 1-50 to count; common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to identify things; interrogative pronouns including which, what, where, whose to ask who people are and what they are doing; demonstrative pronouns this, these, that, those to make and respond to requests for information; personal subject and object pronouns to describe people and things; simple imperative forms [positive and negative] for basic commands and instructions; use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts; common present continuous forms [positive, negative, question]; have got + noun to describe and ask about possessions; basic adverbs of place here/there to say where things are; can to talk about ability and to make requests and offers, can/can’t to talk about permission; basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to to describe where people and things are; prepositions of time: on, in, at to talk about days and times; would you like + noun, to enquire, like + verb + ing to express likes and dislikes; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too to give short answers.

9. The basic programme content for 3rd grade:
1)listening: short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines; a limited range of short supported questions which ask for personal information; the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics; a limited range of short supported questions on general and some curricular topics; distinguishing between phonemically distinct words; some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics; contextual clues to predict content in short supported talk on a limited range of general and some curricular topics; short, narratives on a limited range of general and some curricular topics; short basic words that are spelt out;
2)speaking: basic statements which provide personal information on a limited range of general topics; questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics; short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics; responding to questions on a limited range of general and some curricular topics; pronouncing familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud; taking turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges; contributing a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges; recounting very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3)reading: recognising, identifying and sounding with support a limited range of familiar words in simple sentences; rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics; using with some support a simple picture dictionary; the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues; understanding with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics;
4)writing: planning, writing and checking short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics; words and phrases of regular size and shape; short phrases to identify people, places and objects; short basic sentences with appropriate spaces between words; linking with support words or phrases using basic coordinating connectors; upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities; spelling a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities; appropriate use of a full stop during guided writing of short, familiar sentences;

9. The basic programme content for 3rd grade:
1) listening: short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines; a limited range of short supported questions which ask for personal information; the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics; a limited range of short supported questions on general and some curricular topics; distinguishing between phonemically distinct words; some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics; contextual clues to predict content in short supported talk on a limited range of general and some curricular topics; short, narratives on a limited range of general and some curricular topics; short basic words that are spelt out;
2) speaking: basic statements which provide personal information on a limited range of general topics; questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics; short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics; responding to questions on a limited range of general and some curricular topics; pronouncing familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud; taking turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges; contributing a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges; recounting very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3) reading: recognising, identifying and sounding with support a limited range of familiar words in simple sentences; rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics; using with some support a simple picture dictionary; the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues; understanding with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics;
4) writing: planning, writing and checking short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics; words and phrases of regular size and shape; short phrases to identify people, places and objects; short basic sentences with appropriate spaces between words; linking with support words or phrases using basic coordinating connectors; upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities; spelling a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities; appropriate use of a full stop during guided writing of short, familiar sentences;

5)use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.
10. The basic programme content for 4th grade:
1)listening: an increasing range of classroom instructions; an increasing range of supported questions which ask for personal information; the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics; identifying initial, middle and final phonemes and blends; some specific information and detail of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics; recognising words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics, words similar to words in student native language;

5) use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, possessive forms‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership; cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10; adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons; determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics; use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions; personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events. Imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics; common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now; has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly; can to make requests and ask permission, must/mustn’t/have to to talk about obligation; prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; conjunctions and, or, but to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers.
10. The basic programme content for 4th grade:
1) listening: an increasing range of classroom instructions; an increasing range of supported questions which ask for personal information; the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics; identifying initial, middle and final phonemes and blends; some specific information and detail of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics; short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics; recognising words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics, words similar to words in student native language;

2)speaking: basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics; questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics; short, basic description of people and objects; escribing past experiences on an increasing range of general and some curricular topics; responding to questions on an increasing range of general and some curricular topics; pronouncing an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly; turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges; basic likes and dislikes, recounting short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3)reading: recognising, identifying and sounding with support a growing range of language at text level; short simple fiction and non-fiction texts with some support; basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics; finding with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification; the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues; understanding with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4)writing: planning, writing and checking sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics; joined-up handwriting in a limited range of written work; short sentences which describe people, places and objects with support; a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information; linking sentences using basic coordinating connectors; upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences when writing independently; spelling most familiar high-frequency words accurately when writing independently; appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently;
5)use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

2) speaking: basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics; questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics; short, basic description of people and objects; escribing past experiences on an increasing range of general and some curricular topics; responding to questions on an increasing range of general and some curricular topics; pronouncing an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly; turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges; basic likes and dislikes, recounting short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3) reading: recognising, identifying and sounding with support a growing range of language at text level; short simple fiction and non-fiction texts with some support; basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics; finding with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification; the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues; understanding with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4) writing: planning, writing and checking sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics; joined-up handwriting in a limited range of written work; short sentences which describe people, places and objects with support; a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information; linking sentences using basic coordinating connectors; upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences when writing independently; spelling most familiar high-frequency words accurately when writing independently; appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently;
5) use of English: singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things; cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100; adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things; simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons; determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics; interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics; demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses; personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events; imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics; use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions; common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities; has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions; adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly; can to make requests and ask permission; must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations; prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, prepositions of time: in, on, at, before, after, with/without to indicate, accompaniment with for instrument and for to indicate recipient; would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing; infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings; conjunctions and, or, but, because to link words and phrases; me, too and I don’t to give short answers; when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics.

11. Types of speech activity:
1) strand 1 "Listening": a learner understands the main ideas of a short talk on familiar topics, recognizes familiar words and phrases, understands short questions about colours and numbers, uses contextual clues to predict the content and meaning of a short talk on familiar topics, understands the general meaning of short stories pronounced slowly and clearly;
2) strand 2 "Speaking": a learner formulates basic utterances about themselves, formulates questions, responds to questions, pronounces basic words and phrases describing things and events demonstrating correct intonation and stress, expresses what he/she likes and dislikes;
3) strand 3 "Reading": a learner uses an illustrated dictionary, reads and understands short fiction and non-fiction texts about social and everyday-life matters, determines the main idea of short texts, identifies specific information and details in short texts, identifies universal human values in works of Kazakh and world literature;
4) strand 4 "Writing": a learner writes frequently used words correctly demonstrating their knowledge of the differences between their spelling and pronunciation, writes short dictated sentences, uses end-of-sentence punctuation marks correctly;
5) strand 5: "Use of English": a learner expresses themselves using basic modals and common present and past simple and continuous forms to describe events and give personal information.
Chapter 3. Learning objectives system
12. Education aims in the programme are presented by the codes. The first number in the code is a grade, the second one is the number of the strand, the third and fourth ones are the number of the aim. For example, 1.1.2.1 "1" is grade, "1" is number of strand, "1.2" are numbers number of the aim.
13. The English language learning objectives system:
1) strand 1 "Listening":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.​1.​1.​1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly
2.​1.​1.​1 understand a range of short basic supported classroom instructions
3.​1.​1.​1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines
4.​1.​1.​1 understand an increasing range of classroom instructions
1.​1.​2.​1 recognise with support a limited range of basic common personal questions spoken slowly and distinctly
2.​1.​2.​1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions
3.​1.​2.​1 understand a limited range of short supported questions which ask for personal information

11. Types of speech activity:
1) strand 1 "Listening": a learner understands the main ideas of a short talk on familiar topics, recognizes familiar words and phrases, understands short questions about colours and numbers, uses contextual clues to predict the content and meaning of a short talk on familiar topics, understands the general meaning of short stories pronounced slowly and clearly;
2) strand 2 "Speaking": a learner formulates basic utterances about themselves, formulates questions, responds to questions, pronounces basic words and phrases describing things and events demonstrating correct intonation and stress, expresses what he/she likes and dislikes;
3) strand 3 "Reading": a learner uses an illustrated dictionary, reads and understands short fiction and non-fiction texts about social and everyday-life matters, determines the main idea of short texts, identifies specific information and details in short texts, identifies universal human values in works of Kazakh and world literature;
4) strand 4 "Writing": a learner writes frequently used words correctly demonstrating their knowledge of the differences between their spelling and pronunciation, writes short dictated sentences, uses end-of-sentence punctuation marks correctly;
5) strand 5: "Use of English": a learner expresses themselves using basic modals and common present and past simple and continuous forms to describe events and give personal information.
Chapter 3. Learning objectives system
12. Education aims in the programme are presented by the codes. The first number in the code is a grade, the second one is the number of the strand, the third and fourth ones are the number of the aim. For example, 1.1.2.1 "1" is grade, "1" is number of strand, "1.2" are numbers number of the aim.
13. The English language learning objectives system:
1) strand 1 "Listening":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.1.1.1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly
2.1.1.1 understand a range of short basic supported classroom instructions
3.1.1.1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines
4.1.1.1 understand an increasing range of classroom instructions
1.1.2.1 recognise with support a limited range of basic common personal questions spoken slowly and distinctly
2.1.2.1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions
3.1.2.1 understand a limited range of short supported questions which ask for personal information

4.​1.​2.​1 understand an increasing range of supported questions which ask for personal information
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words
2.​1.​3.​1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number
3.​1.​3.​1 understand the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics
4.​1.​3.​1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
1.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions about what something is
2.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number
3.​1.​4.​1 understand a limited range of short supported questions on general and some curricular topics
4.​1.​4.​1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics
1.​1.​5.​1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends
2.​1.​5.​1 identify missing phonemes in incomplete words
3.​1.​5.​1 distinguish between phonemically distinct words
4.​1.​5.​1 identify initial, middle and final phonemes and blends
2.​1.​6.​1 understand some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics
3.​1.​6.​1 understand some specific information and
detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular
topics
4.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
2.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on routine and familiar topics
3.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics
4.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
2.​1.​8.​1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics
4.​1.​8.​1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics
1.​1.​9.​1 recognise the names of letters of the alphabet
2.​1.​9.​1 recognise the spoken form of familiar words and expressions

4.1.2.1 understand an increasing range of supported questions which ask for personal information
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words
2.1.3.1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number
3.1.3.1 understand the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics
4.1.3.1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
1.1.4.1 recognise with support short basic questions about what something is
2.1.4.1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number
3.1.4.1 understand a limited range of short supported questions on general and some curricular topics
4.1.4.1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics
1.1.5.1 recognise the sounds of phonemes and phoneme blends
2.1.5.1 identify missing phonemes in incomplete words
3.1.5.1 distinguish between phonemically distinct words
4.1.5.1 identify initial, middle and final phonemes and blends
2.1.6.1 understand some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics
3.1.6.1 understand some specific information and
detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular
topics
4.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
2.1.7.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on routine and familiar topics
3.1.7.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics
4.1.7.1 use contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics
2.1.8.1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics
4.1.8.1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics
1.1.9.1 recognise the names of letters of the alphabet
2.1.9.1 recognise the spoken form of familiar words and expressions

3.​1.​9.​1 recognise short basic words that are spelt out
4.​1.​9.​1 recognise words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics
4.​1.​10.​1 recognise words similar to words in student native language
2) strand 2 "Speaking":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.​2.​1.​1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines
2.​2.​1.​1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines
3.​2.​1.​1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics
4.​2.​1.​1 make basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics
1.​2.​2.​1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines
2.​2.​2.​1 ask questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines
3.​2.​2.​1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics
4.​2.​2.​1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly
2.​2.​3.​1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines
3.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects on a limited range of general and some curricular topics
4.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects on a limited range of general and some curricular topics, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics
1.​2.​4.​1 respond to basic supported questions about people, objects and classroom routines
2.​2.​4.​1 respond to basic supported questions giving personal and factual information
3.​2.​4.​1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics
1.​2.​5.​1 use words in short exchanges
2.​2.​5.​1 begin to articulate clearly the difference between various sounds
3.​2.​5.​1 pronounce familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud
4.​2.​5.​1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly
1.​2.​6.​1 make introductions and requests in basic interactions with others
2.​2.​6.​1 use short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges

3.1.9.1 recognise short basic words that are spelt out
4.1.9.1 recognise words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics
4.1.10.1 recognise words similar to words in student native language
2) strand 2 "Speaking":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.2.1.1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines
2.2.1.1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines
3.2.1.1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics
4.2.1.1 make basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics
1.2.2.1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines
2.2.2.1 ask questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines
3.2.2.1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics
4.2.2.1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly
2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines
3.2.3.1 give short, basic description of people and objects on a limited range of general and some curricular topics
4.2.3.1 give short, basic description of people and objects on a limited range of general and some curricular topics, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics
1.2.4.1 respond to basic supported questions about people, objects and classroom routines
2.2.4.1 respond to basic supported questions giving personal and factual information
3.2.4.1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics
1.2.5.1 use words in short exchanges
2.2.5.1 begin to articulate clearly the difference between various sounds
3.2.5.1 pronounce familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud
4.2.5.1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly
1.2.6.1 make introductions and requests in basic interactions with others
2.2.6.1 use short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges

3.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges
4.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges
2.​2.​7.​1 place stress correctly on familiar polysyllabic words
3.​2.​7.​1 contribute a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges
4.​2.​7.​1 contribute a growing range of suitable words, phrases, and sentences during short pair, group and whole class exchanges
2.​2.​8.​1 give simple instructions for others to follow
3.​2.​8.​1 recount very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics
4.​2.​8.​1 express basic likes and dislikes,
recount short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics
3) strand 3 "Reading":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.​3.​1.​1 recognise sound and name the letters of the alphabet
2.​3.​1.​1 read and spell out words for others
3.​3.​1.​1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences
4.​3.​1.​1 recognise, identify and sound with support a growing range of language at text level
1.​3.​2.​1 recognise initial letters in names and places
2.​3.​2.​1 identify, remember and sound out high-frequency sound and letter patterns
3.​3.​2.​1 read and follow with limited support familiar instructions for classroom activities
4.​3.​2.​1 read and understand with some support short simple fiction and non-fiction texts
1.​3.​3.​1 recognise and identify some familiar sight words from local environment
2.​3.​3.​1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar and general topics and familiar instructions for classroom activities
3.​3.​3.​1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics
4.​3.​3.​1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics
1.​3.​4.​1 use the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order
2.​3.​4.​1 begin to use with support a simple picture dictionary
3.​3.​4.​1 use with some support a simple picture dictionary
4.​3.​4.​1 find with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification
2.​3.​5.​1 understand the main points of simple sentences on familiar topics by using contextual clues

3.2.6.1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges
4.2.6.1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges
2.2.7.1 place stress correctly on familiar polysyllabic words
3.2.7.1 contribute a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges
4.2.7.1 contribute a growing range of suitable words, phrases, and sentences during short pair, group and whole class exchanges
2.2.8.1 give simple instructions for others to follow
3.2.8.1 recount very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics
4.2.8.1 express basic likes and dislikes,
recount short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics
3) strand 3 "Reading":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.3.1.1 recognise sound and name the letters of the alphabet
2.3.1.1 read and spell out words for others
3.3.1.1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences
4.3.1.1 recognise, identify and sound with support a growing range of language at text level
1.3.2.1 recognise initial letters in names and places
2.3.2.1 identify, remember and sound out high-frequency sound and letter patterns
3.3.2.1 read and follow with limited support familiar instructions for classroom activities
4.3.2.1 read and understand with some support short simple fiction and non-fiction texts
1.3.3.1 recognise and identify some familiar sight words from local environment
2.3.3.1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar and general topics and familiar instructions for classroom activities
3.3.3.1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics
4.3.3.1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics
1.3.4.1 use the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order
2.3.4.1 begin to use with support a simple picture dictionary
3.3.4.1 use with some support a simple picture dictionary
4.3.4.1 find with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification
2.3.5.1 understand the main points of simple sentences on familiar topics by using contextual clues

3.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues
4.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues
2.​3.​6.​1 understand with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics
3.​3.​6.​1 understand with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics
4.​3.​6.​1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics
4) strand 4 "Writing":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
2.​4.​1.​1 write with support short responses at phrase level to questions and other prompts
3.​4.​1.​1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular
topics
4.​4.​1.​1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics
2.​4.​2.​1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt
3.​4.​2.​1 write words and phrases of regular size and shape
4.​4.​2.​1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work
2.​4.​3.​1 write short phrases to identify people, places and objects
3.​4.​3.​1 write short phrases to identify people, places and objects
4.​4.​3.​1 write with support short sentences which describe people, places and objects
3.​4.​4.​1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words
4.​4.​4.​1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give
basic personal information
2.​4.​5.​1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners
3.​4.​5.​1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors
4.​4.​5.​1 link with some support sentences using basic coordinating connectors
2.​4.​6.​1 use with support upper and lower case letters accurately when writing names and address
3.​4.​6.​1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities
4.​4.​6.​1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences when writing independently
2.​4.​7.​1 spell some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities

3.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues
4.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues
2.3.6.1 understand with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics
3.3.6.1 understand with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics
4) strand 4 "Writing":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
2.4.1.1 write with support short responses at phrase level to questions and other prompts
3.4.1.1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular
topics
4.4.1.1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics
2.4.2.1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt
3.4.2.1 write words and phrases of regular size and shape
4.4.2.1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work
2.4.3.1 write short phrases to identify people, places and objects
3.4.3.1 write short phrases to identify people, places and objects
4.4.3.1 write with support short sentences which describe people, places and objects
3.4.4.1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words
4.4.4.1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information
2.4.5.1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners
3.4.5.1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors
4.4.5.1 link with some support sentences using basic coordinating connectors
2.4.6.1 use with support upper and lower case letters accurately when writing names and address
3.4.6.1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities
4.4.6.1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences when writing independently
2.4.7.1 spell some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities

3.​4.​7.​1 spell a growing number
of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently
2.​4.​8.​1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
3.​4.​8.​1 include appropriate use of a full stop during guided writing of short, familiar sentences
4.​4.​8.​1 to include appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently
5) strand 5 "Use of English":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places
2.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions
3.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms
use possessive forms ‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership
4.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things
1.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 20 to count
2.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 50 to count
3.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10
4.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100
1.​5.​3.​1 use basic adjectives to describe people and things
2.​5.​3.​1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
3.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons
4.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons
1.​5.​4.​1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is
2.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to identify things
3.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics
4.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics

3.4.7.1 spell a growing number
of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently
2.4.8.1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
3.4.8.1 include appropriate use of a full stop during guided writing of short, familiar sentences
4.4.8.1 to include appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently
5) strand 5 "Use of English":
Grade 1
Grade 2
Grade 3
Grade 4
working towards A1
low A1
mid A1
high A1
1.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places
2.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions
3.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms use possessive forms ‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things
1.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 20 to count
2.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 50 to count
3.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10
4.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1– 100
1.5.3.1 use basic adjectives to describe people and things
2.5.3.1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
3.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons
4.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons
1.5.4.1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is
2.5.4.1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to identify things
3.5.4.1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics
4.5.4.1 use determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics

1.​5.​5.​1 use interrogative pronouns which, what, where, how to ask basic questions
2.​5.​5.​1 use interrogative pronouns including which, what, where, whose to ask who people are and what they are doing
3.​5.​5.​1 use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics
4.​5.​5.​1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
1.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
2.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these, that, those to make and respond to requests for information
3.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions
4.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses
1.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
2.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns to describe people and things
3.​5.​7.​1 use personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events
4.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events
1.​5.​8.​1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions
2.​5.​8.​1 use simple imperative forms [positive and negative] for basic commands and instructions
3.​5.​8.​1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics
4.​5.​8.​1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
1.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative and question] to give basic personal information
2.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts
3.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings
4.​5.​9.​1 use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions

1.5.5.1 use interrogative pronouns which, what, where, how to ask basic questions
2.5.5.1 use interrogative pronouns including which, what, where, whose to ask who people are and what they are doing
3.5.5.1 use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics
4.5.5.1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
1.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
2.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these, that, those to make and respond to requests for information
3.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these, that, those in open and closed questions
4.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these, that, those and object pronouns in short statements, questions and responses
1.5.7.1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
2.5.7.1 use personal subject and object pronouns to describe people and things
3.5.7.1 use personal object pronouns [indirect] in conjunction with direct object nouns to describe actions and events
4.5.7.1 use personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events
1.5.8.1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions
2.5.8.1 use simple imperative forms [positive and negative] for basic commands and instructions
3.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on limited range of familiar topics
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
1.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative and question] to give basic personal information
2.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts
3.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings
4.5.9.1 use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions

2.​5.​10.​1 use common present continuous forms [positive, negative, question]
3.​5.​10.​1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now
4.​5.​10.​1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities
1.​5.​11.​1 use there is/there are to make short statements and ask questions
2.​5.​11.​1 use have got + noun to describe and ask about possessions
3.​5.​11.​1 use has got/ have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
4.​5.​11.​1 use has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions
2.​5.​12.​1 use basic adverbs of place here/there to say where things are
3.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often,
begin to use simple adverbs of manner example given well, badly
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
1.​5.​13.​1 use can/ can’t to describe ability
2.​5.​13.​1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
3.​5.​13.​1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation
4.​5.​13.​1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations
1.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
2.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to
to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times
3.​5.​14.​1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition next/last week

2.5.10.1 use common present continuous forms [positive, negative, question]
3.5.10.1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now
4.5.10.1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities
1.5.11.1 use there is/there are to make short statements and ask questions
2.5.11.1 use have got + noun to describe and ask about possessions
3.5.11.1 use has got/ have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
4.5.11.1 use has got/ have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions
2.5.12.1 use basic adverbs of place here/there to say where things are
3.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
1.5.13.1 use can/ can’t to describe ability
2.5.13.1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
3.5.13.1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation
4.5.13.1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations
1.5.14.1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
2.5.14.1 use basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times
3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition next/last week

4.​5.​14.​1 use prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without to indicate
accompaniment with for instrument and for to indicate recipient
3.​5.​15.​1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing
4.​5.​15.​1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
2.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
3.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
4.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
2.​5.​17.​1 use me, too to give short answers
3.​5.​17.​1 use me, too and I don’t to give short answers
4.​5.​17.​1 use me, too and I don’t to give short answers, use when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics
14. This program is implemented in accordance with the Long-Term Plan for the Standard Subject program in school subject "English language" for 1-4 grades of primary education on the updated content (according to the app).
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Ағылшын тілі" пәнінен үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ағылшын тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1)grade 1:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
All about me
Greetings and names
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​1.​1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines
Colours
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​1.​9.​1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​5.​3.​1 use basic adjectives to describe people and things;
1.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
1 – 20
1.​1.​1.​1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;

4.5.14.1 use prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time: in, on, at, before, after, use with/without to indicate accompaniment with for instrument and for to indicate recipient
3.5.15.1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing
4.5.15.1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
2.5.16.1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
3.5.16.1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
4.5.16.1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
2.5.17.1 use me, too to give short answers
3.5.17.1 use me, too and I don’t to give short answers
4.5.17.1 use me, too and I don’t to give short answers, use when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics
14. This program is implemented in accordance with the Long-Term Plan for the Standard Subject program in school subject "English language" for 1-4 grades of primary education on the updated content (according to the app).
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Английский язык"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Английский язык" для 1-4 классов уровня начального образования
1) grade 1:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
All about me
Greetings and names
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.1.1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines
Colours
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.1.9.1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.5.3.1 use basic adjectives to describe people and things;
1.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
1 – 20
1.1.1.1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;

1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 20 to count
My school
Classroom objects
1.​1.​1.​1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​1.​9.​1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places;
1.​5.​4.​1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is;
1.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things;
1.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time, on to talk about days
Classroom routines
1.​1.​1.​1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​5.​8.​1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions;
1.​5.​13.​1 use can/can’t to describe ability
Describing things
1.​2.​1.​1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.​2.​2.​1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines;
1.​2.​6.​1 make introductions and requests in basic interactions with others;
1.​5.​3.​1 use basic adjectives to describe people and things
Term 2
My family and friends
Family and friends
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​2.​1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines;
1.​2.​4.​1 respond to basic supported questions about people, objects and classroom routines;
1.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places;
1.​5.​4.​1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is;
1.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
In my house
1.​1.​9.​1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.​5.​3.​1 use basic adjectives to describe people and things;

1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 20 to count
My school
Classroom objects
1.1.1.1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.1.9.1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places;
1.5.4.1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is;
1.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things;
1.5.14.1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time, on to talk about days
Classroom routines
1.1.1.1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.5.8.1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions;
1.5.13.1 use can/can’t to describe ability
Describing things
1.2.1.1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.2.2.1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines;
1.2.6.1 make introductions and requests in basic interactions with others;
1.5.3.1 use basic adjectives to describe people and things
Term 2
My family and friends
Family and friends
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.2.1 ask questions in basic exchanges about people, objects and classroom routines;
1.2.4.1 respond to basic supported questions about people, objects and classroom routines;
1.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – to talk about people and places;
1.5.4.1 use determiners a, an, some, the, this, these to indicate what/where something is;
1.5.7.1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
In my house
1.1.9.1 recognise the names of letters of the alphabet;
1.5.3.1 use basic adjectives to describe people and things;

1.​5.​11.​1 use there is/there are to make short statements and ask questions;
1.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
Days of the week
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​1.​1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​3.​2.​1 recognise initial letters in names and places
The world around us
Animals
1.​1.​1.​1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​2.​5.​1 use words in short exchanges;
1.​3.​1.​1 recognise sound and name the letters of the alphabet;
1.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 20 to count;
1.​5.​13.​1 use can/can’t to describe ability
Hot and cold
1.​1.​3.​1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.​2.​5.​1 use words in short exchanges;
1.​5.​3.​1 use basic adjectives to describe people and things;
1.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
In Kazakhstan
1.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.​2.​1.​1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.​2.​3.​1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.​3.​1.​1 recognise sound and name the letters of the alphabet;
1.​3.​2.​1 recognise initial letters in names and places;
1.​3.​4.​1 use the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order;
1.​5.​11.​1 use there is/there are to make short statements and ask questions;
1.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
Term 3
Travel
Getting to school
1.​1.​2.​1 recognise with support a limited range of basic common personal questions spoken slowly and distinctly;
1.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.​2.​5.​1 use words in short exchanges;

1.5.11.1 use there is/there are to make short statements and ask questions;
1.5.14.1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
Days of the week
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.1.1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.3.2.1 recognise initial letters in names and places
The world around us
Animals
1.1.1.1 recognise short basic instructions for a limited range of classroom routines spoken slowly and distinctly;
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.2.5.1 use words in short exchanges;
1.3.1.1 recognise sound and name the letters of the alphabet;
1.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 20 to count;
1.5.13.1 use can/can’t to describe ability
Hot and cold
1.1.3.1 recognise with support common names and names of places, recognise the spoken form of a limited range of everyday and classroom words;
1.2.5.1 use words in short exchanges;
1.5.3.1 use basic adjectives to describe people and things;
1.5.7.1 use personal subject and object pronouns to give basic personal information
In Kazakhstan
1.1.4.1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.2.1.1 make basic personal statements about people, objects and classroom routines;
1.2.3.1 pronounce familiar words and expressions intelligibly;
1.3.1.1 recognise sound and name the letters of the alphabet;
1.3.2.1 recognise initial letters in names and places;
1.3.4.1 use the alphabet to place the first letters of word in alphabetical order;
1.5.11.1 use there is/there are to make short statements and ask questions;
1.5.14.1 use basic prepositions of location and position example given in, at, next to, near, on, to describe where people and things are, use basic prepositions of time: on to talk about days
Term 3
Travel
Getting to school
1.1.2.1 recognise with support a limited range of basic common personal questions spoken slowly and distinctly;
1.1.4.1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.2.5.1 use words in short exchanges;

1.​5.​8.​1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions
A special dance
1.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.​2.​5.​1 use words in short exchanges;
1.​5.​6.​1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
2)grade 2:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
All about me
Hello again
2.​1.​2.​1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions;
2.​2.​6.​1 use short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
2.​3.​2.​1 identify, remember and sound out high-frequency sound and letter patterns;
2.​4.​5.​1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners;
2.​4.​6.​1 use with support upper and lower case letters accurately when writing familiar high frequency words
I can...
2.​1.​1.​1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.​1.​2.​1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions;
2.​2.​2.​1 ask questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines;
2.​2.​4.​1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.​2.​8.​1 give simple instructions for others to follow;
2.​5.​13.​1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
My clothes and things
2.​1.​1.​1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.​2.​1.​1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines;
2.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions;
2.​5.​3.​1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
My family and friends
Friends’ names
2.​1.​3.​1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number;
2.​3.​1.​1 read and spell out words for others;
2.​4.​2.​1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt
Helping hands
2.​1.​1.​1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.​2.​3.​1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.​2.​5.​1 begin to articulate clearly the difference between various sounds;

1.5.8.1 use simple imperative forms [positive] for basic commands or instructions
A special dance
1.1.4.1 recognise with support short basic questions about what something is;
1.2.5.1 use words in short exchanges;
1.5.6.1 use demonstrative pronouns this, these that, those to indicate things
2) grade 2:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
All about me
Hello again
2.1.2.1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions;
2.2.6.1 use short answers appropriately in short, basic exchanges and take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
2.3.2.1 identify, remember and sound out high-frequency sound and letter patterns;
2.4.5.1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners;
2.4.6.1 use with support upper and lower case letters accurately when writing familiar high frequency words
I can...
2.1.1.1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.1.2.1 recognise with considerable support an increasing range of common personal questions;
2.2.2.1 ask questions in order to satisfy basic needs and find information on familiar topics and classroom routines;
2.2.4.1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.2.8.1 give simple instructions for others to follow;
2.5.13.1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
My clothes and things
2.1.1.1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.2.1.1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines;
2.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms in giving simple descriptions;
2.5.3.1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
My family and friends
Friends’ names
2.1.3.1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number;
2.3.1.1 read and spell out words for others;
2.4.2.1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt
Helping hands
2.1.1.1 understand a range of short basic supported classroom instructions;
2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.2.5.1 begin to articulate clearly the difference between various sounds;

2.​1.​6.​1 understand some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics;
2.​2.​4.​1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.​4.​7.​1 spell some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities;
2.​4.​8.​1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
Term 4
The natural environment
The weather
2.​1.​8.​1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics;
2.​2.​3.​1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.​5.​3.​1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
Changing seasons
2.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number;
2.​2.​7.​1 place stress correctly on familiar polysyllabic words;
2.​3.​3.​1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.​3.​6.​1 understand with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics;
2.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts
What can animals do?
2.​1.​4.​1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number;
2.​5.​10.​1 use common present continuous forms [positive, negative, question];
2.​5.​13.​1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission;
2.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases;
2.​5.​17.​1 use me, too to give short answers
Sea Adventures
2.​1.​3.​1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number;
2.​2.​3.​1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.​3.​1.​1 read and spell out words for others;
2.​4.​5.​1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners
Travel
A to B
2.​2.​3.​1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts;

2.1.6.1 understand some specific information in short, slow, carefully articulated talk on routine and familiar topics;
2.2.4.1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.4.7.1 spell some familiar high-frequency words accurately during guided writing activities;
2.4.8.1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
Term 4
The natural environment
The weather
2.1.8.1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics;
2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.5.3.1 use common adjectives in descriptions and to talk about simple feelings
Changing seasons
2.1.4.1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number;
2.2.7.1 place stress correctly on familiar polysyllabic words;
2.3.3.1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.3.6.1 understand with considerable and particularly visual support, some specific information in short, simple texts on familiar topics;
2.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts
What can animals do?
2.1.4.1 recognise with support short basic questions relating to features such as colour and number;
2.5.10.1 use common present continuous forms [positive, negative, question];
2.5.13.1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission;
2.5.16.1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases;
2.5.17.1 use me, too to give short answers
Sea Adventures
2.1.3.1 understand the main points of short, slow and carefully articulated talk on routine and familiar topics features such as colour and number;
2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.3.1.1 read and spell out words for others;
2.4.5.1 write letters and familiar high frequency words when read aloud or spelt out for learners
Travel
A to B
2.2.3.1 use a limited range of basic words, phrases and short sentences to describe objects, activities and classroom routines;
2.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like and habits and facts;

2.​5.​14.​1 use basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times
Types of vehicle
2.​2.​4.​1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.​3.​3.​1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.​5.​13.​1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
My plane
2.​2.​1.​1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines;
2.​5.​11.​1 use have got + noun to describe and ask about possessions
Bike Story
2.​1.​8.​1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics;
2.​5.​10.​1 use common present continuous forms [positive, negative, question]
Altogether Now
2.​2.​4.​1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.​3.​3.​1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.​4.​8.​1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
3)grade 3:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
Animals
Animal types
3.​1.​5.​1 distinguish between phonemically distinct words;
3.​2.​1.​1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.​5.​5.​1 use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics;
3.​5.​14.​1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Body parts
3.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​1.​1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.​3.​1.​1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences
Animal Song and Dance
3.​1.​2.​1 understand a limited range of short supported questions which ask for personal information;
3.​1.​9.​1 recognise short basic words that are spelt out;
3.​4.​1.​1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;

2.5.14.1 use basic prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, to to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times
Types of vehicle
2.2.4.1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.3.3.1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.5.13.1 use can to talk about ability and to make requests and offers, use can/can’t to talk about permission
My plane
2.2.1.1 make basic statements related to personal information, people and objects on familiar topics and classroom routines;
2.5.11.1 use have got + noun to describe and ask about possessions
Bike Story
2.1.8.1 understand short narratives spoken slowly and distinctly on routine and familiar topics;
2.5.10.1 use common present continuous forms [positive, negative, question]
Altogether Now
2.2.4.1 respond to basic supported questions giving personal and factual information;
2.3.3.1 read and follow with considerable support simple, words, phrases and sentences on familiar topics;
2.4.8.1 include a full stop when writing very high-frequency short sentences in guided writing activity
3) grade 3:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
Animals
Animal types
3.1.5.1 distinguish between phonemically distinct words;
3.2.1.1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.5.5.1 use interrogative pronouns including: which, what, where, whose, how many, what kind of … on a limited range of familiar topics;
3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Body parts
3.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.1.1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.3.1.1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences
Animal Song and Dance
3.1.2.1 understand a limited range of short supported questions which ask for personal information;
3.1.9.1 recognise short basic words that are spelt out;
3.4.1.1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;

3.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics;
3.​5.​10.​1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now
Craft project
3.​1.​1.​1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges
Light & Dark
Day & Night
3.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​4.​1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues
Sources of light
3.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​1.​1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.​3.​3.​1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;
3.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons;
3.​5.​13.​1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation
Out at night
3.​1.​5.​1 distinguish between phonemically distinct words;
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​3.​1 give short, basic description of people and
objects, begin to describe past experiences
on a limited range of general and some curricular
topics;
3.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.​4.​5.​1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors ;
3.​4.​7.​1 spell a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities
Term 2
Time
Times of my day
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;

3.5.4.1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics;
3.5.10.1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now
Craft project
3.1.1.1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.2.6.1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges
Light & Dark
Day & Night
3.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.1.7.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.4.1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues
Sources of light
3.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.1.1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.3.3.1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;
3.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons;
3.5.13.1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation
Out at night
3.1.5.1 distinguish between phonemically distinct words;
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.6.1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.4.5.1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors ;
3.4.7.1 spell a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities
Term 2
Time
Times of my day
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;

3.​2.​1.​1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.​2.​2.​1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​4.​1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.​4.​1.​1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.​5.​14.​1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Days of the week
3.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​2.​1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.​3.​1.​1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences;
3.​4.​4.​1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words;
3.​4.​6.​1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities;
3.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings;
3.​5.​17.​1 use me, too and I don’t to give short answers
At the right time
3.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.​1.​9.​1 recognise short basic words that are spelt out;
3.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.​3.​3.​1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;
3.​3.​6.​1 understand with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics;

3.2.1.1 make basic statements which provide personal information on a limited range of general topics;
3.2.2.1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.4.1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.4.1.1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Days of the week
3.1.7.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.2.1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.6.1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.3.1.1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences;
3.4.4.1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words;
3.4.6.1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities;
3.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings;
3.5.17.1 use me, too and I don’t to give short answers
At the right time
3.1.7.1 use contextual clues to predict content in short, supported talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.1.9.1 recognise short basic words that are spelt out;
3.2.6.1 take turns when speaking with others in a limited range of short, basic exchanges;
3.3.3.1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;
3.3.6.1 understand with considerable support, some specific information and detail in short, simple texts on a limited range of general and some curricular topics;

3.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.​5.​14.​1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Buildings
Four walls
3.​1.​1.​1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.​3.​4.​1 use with some support a simple picture dictionary;
3.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues;
3.​5.​11.​1 use has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
Our town
3.​4.​7.​1 spell a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities;
3.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, use possessive forms
‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership;
3.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons;
3.​5.​9.​1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings;
3.​5.​14.​1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Around the house
3.​1.​4.​1 understand a limited range of short supported questions on general and some curricular;
3.​2.​2.​1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.​3.​3.​1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;

3.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 100 to count and ordinal numbers 1 – 10;
3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Buildings
Four walls
3.1.1.1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported information or talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.3.4.1 use with some support a simple picture dictionary;
3.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a limited range of familiar general and some curricular topics by using contextual clues;
3.5.11.1 use has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
Our town
3.4.7.1 spell a growing number of familiar high-frequency words accurately during guided writing activities;
3.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural forms, use possessive forms ‘s/s’ with proper names and nouns to talk about ownership;
3.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a limited range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative form] to make comparisons;
3.5.9.1 use common present simple forms [positive, negative, question] and contractions to talk about what you want and like, habits and facts, simple future timetabled events, use common past simple forms to describe actions and feelings;
3.5.14.1 use prepositions of location and position: at, behind, between, in, in front of, near, next to, on, under, above to describe where people and things are, use prepositions of time: on, in, at to talk about days and times and no preposition last week
Around the house
3.1.4.1 understand a limited range of short supported questions on general and some curricular;
3.2.2.1 ask questions to find out about present experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.3.3.1 begin to read with rereading and usual support very short simple fiction and non-fiction texts on a limited range of general and curricular topics;

3.​4.​1.​1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.​4.​4.​1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words ;
3.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics
Term 3
Art & Music
Musical instruments
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.​2.​5.​1 pronounce familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud;
3.​2.​7.​1 contribute a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges;
3.​2.​8.​1 recount very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3.​3.​1.​1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences;
3.​3.​2.​1 read and follow with limited support familiar instructions for classroom activities;
3.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly
Drawing chairs
3.​1.​1.​1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.​1.​3.​1 understand the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.​3.​4.​1 use with some support a simple picture dictionary;
3.​5.​11.​1 use has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
My music
3.​1.​5.​1 distinguish between phonemically distinct words;
3.​2.​4.​1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.​4.​3.​1 write short phrases to identify people, places and objects;
3.​4.​5.​1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors;
3.​5.​17.​1 use me, too and I don’t to give short answers
Shadow puppet show
3.​1.​8.​1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.​4.​1.​1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.​4.​6.​1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities;

3.4.1.1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.4.4.1 write with support short basic sentences with appropriate spaces between words ;
3.5.4.1 use determiners a, an, the, some, any, this, these, that, those to refer to things on a limited range general and some curricular topics
Term 3
Art & Music
Musical instruments
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on a limited range of general and some curricular topics;
3.2.5.1 pronounce familiar words and short phrases intelligibly when reading aloud;
3.2.7.1 contribute a limited range of suitable words, phrases, and sentences including giving opinions during short pair, group and whole class exchanges;
3.2.8.1 recount very short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
3.3.1.1 recognise, identify and sound with support a limited range of familiar words in simple sentences;
3.3.2.1 read and follow with limited support familiar instructions for classroom activities;
3.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly
Drawing chairs
3.1.1.1 understand short supported classroom instructions in an increasing range of classroom routines;
3.1.3.1 understand the main points of short, slow, carefully articulated talk on a limited range of general and some curricular topics;
3.3.4.1 use with some support a simple picture dictionary;
3.5.11.1 use has got/have got there is/are statement and question forms including short answers and contractions
My music
3.1.5.1 distinguish between phonemically distinct words;
3.2.4.1 respond to questions on a limited range of general and some curricular topics;
3.4.3.1 write short phrases to identify people, places and objects;
3.4.5.1 link with support words or phrases using basic coordinating connectors;
3.5.17.1 use me, too and I don’t to give short answers
Shadow puppet show
3.1.8.1 understand short, narratives on a limited range of general and some curricular topics;
3.4.1.1 plan, write and check short sentences with considerable support on a limited range of personal, general and some curricular topics;
3.4.6.1 use upper and lower case letters accurately when writing names, places and short sentences during guided writing activities;

3.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
4)grade 4:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
Kazakhstan in the
World of Sport
Children’s games 1
4.​1.​2.​1 understand an increasing range of supported questions which ask for personal information;
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​4.​1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information;
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly;
4.​5.​17.​1 use me, too and I don’t to give short answers, use when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics
Children’s games 2
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​3.​2.​1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​3.​1 write with support short sentences which describe people, places and objects;
4.​5.​5.​1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics;
4.​5.​8.​1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Olympic Games
4.​1.​4.​1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​1.​1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.​4.​4.​1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information;
4.​5.​5.​1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
Aesop’s Fables 1
4.​1.​8.​1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​5.​1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.​3.​3.​1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Aesop’s Fables 2

3.5.16.1 use conjunctions and, or, but to link words and phrases
4) grade 4:
Cross curricular units
Topics
Learning objectives
Term 1
Kazakhstan in the
World of Sport
Children’s games 1
4.1.2.1 understand an increasing range of supported questions which ask for personal information;
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.4.1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information;
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly;
4.5.17.1 use me, too and I don’t to give short answers, use when clauses to describe simple present and past actions on personal and familiar topics
Children’s games 2
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.3.2.1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.3.1 write with support short sentences which describe people, places and objects;
4.5.5.1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics;
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Olympic Games
4.1.4.1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.1.1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.4.4.1 write with support a sequence of short sentences in a paragraph to give basic personal information;
4.5.5.1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
Aesop’s Fables 1
4.1.8.1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.5.1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.3.3.1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Aesop’s Fables 2

4.​1.​3.​1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​1.​8.​1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​8.​1 express basic likes and dislikes, recount short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
4.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Values in
Myths and
Legends
Traditional stories 1
4.​1.​4.​1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.​2.​2.​1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​5.​15.​1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
Traditional stories 2
4.​1.​8.​1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​1.​1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.​5.​7.​1 use personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events
People and places

4.1.3.1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.1.8.1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.8.1 express basic likes and dislikes, recount short, basic stories and events on a limited range of general and some curricular topics;
4.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Values in
Myths and
Legends
Traditional stories 1
4.1.4.1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.2.2.1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.5.15.1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
Traditional stories 2
4.1.8.1 understand short, supported narratives on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.1.1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.5.7.1 use personal subject and object pronouns, including indirect object pronouns and use possessive pronouns mine, yours to give personal information and describe actions and events
People and places

4.​1.​5.​1 identify initial, middle and final phonemes and blends;
4.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.​4.​2.​1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons
Dragons and
creatures 1
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things;
4.​5.​15.​1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings;
4.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Dragons and
creatures 2
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.​3.​3.​1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.​4.​3.​1 write with support short sentences which describe people, places and objects;
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly;
4.​5.​15.​1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
Term 2
Treasure and
Heritage
Treasure maps1
4.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.​3.​4.​1 find with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification;

4.1.5.1 identify initial, middle and final phonemes and blends;
4.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.4.2.1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons
Dragons and
creatures 1
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things;
4.5.15.1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings;
4.5.16.1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Dragons and
creatures 2
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.6.1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.3.3.1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.4.3.1 write with support short sentences which describe people, places and objects;
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly;
4.5.15.1 use would you like to to invite and use appropriate responses yes please, no thanks, use let’s + verb, verbs go enjoy like + verb + ing, begin use infinitive of purpose to describe simple actions and verbs want, start + infinitive, use declarative what [a/an] + adjective + noun to show feelings
Term 2
Treasure and
Heritage
Treasure maps1
4.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.6.1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.3.4.1 find with support books, worksheets and other print materials in a class or school library according to classification;

4.​5.​1.​1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things;
4.​5.​4.​1 use determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics;
4.​5.​8.​1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Treasure map 2
4.​1.​3.​1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​4.​1.​1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.​5.​8.​1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4.​5.​11.​1 use has got/have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions;
4.​5.​14.​1 use prepositions of location, position and direction, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time, in, on, at, before, after , use with/without to indicate accompaniment with for instrument and for to indicate recipient
Treasure and numbers1
4.​3.​3.​1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.​4.​1.​1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.​5.​2.​1 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100
Treasure and numbers 2
4.​1.​4.​1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.​2.​5.​1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.​4.​2.​1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.​5.​5.​1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
Our planet’s treasure 1
4.​1.​3.​1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​3.​1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;

4.5.1.1 use singular nouns, plural nouns – including some common irregular plural – and uncountable nouns, possessive ‘s/s’ to name, describe and label things;
4.5.4.1 use determiners a, an, the, zero article, some, any, this, these, that, those to refer to things on a growing range of general and some curricular topics;
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics
Treasure map 2
4.1.3.1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.4.1.1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.5.8.1 use imperative forms [positive and negative] to give short instructions on a growing range of familiar topics;
4.5.11.1 use has got/have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions;
4.5.14.1 use prepositions of location, position and direction, at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time, in, on, at, before, after , use with/without to indicate accompaniment with for instrument and for to indicate recipient
Treasure and numbers1
4.3.3.1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;
4.4.1.1 plan, write and check sentences with support on a range of basic personal, general and some curricular topics;
4.5.2.1 use cardinal numbers 1 – 1000 and ordinal numbers 1 – 100
Treasure and numbers 2
4.1.4.1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.2.5.1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.4.2.1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.5.5.1 use interrogative pronouns who, what and where, how many, how much, how often, how big, what kind of to ask questions on growing range of familiar topics
Our planet’s treasure 1
4.1.3.1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.3.1 give short, basic description of people and objects, begin to describe past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;

4.​5.​11.​1 use has got/have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions
Term 3
Hot and Cold
Weather 1
4.​1.​9.​1 recognise words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics;
4.​2.​1.​1 make basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.​4.​5.​1 link with some support sentences using basic coordinating connectors;
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​5.​10.​1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities;
4.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Weather 2
4.​1.​4.​1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.​2.​2.​1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​4.​1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​7.​1 contribute a growing range of suitable words, phrases, and sentences during short pair, group and whole class exchanges;
4.​3.​6.​1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​4.​8.​1 to include appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently
Volcanoes
4.​1.​3.​1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​1.​6.​1 understand some specific information and detail of short, supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​1.​7.​1 use contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.​3.​3.​1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;

4.5.11.1 use has got/have got there is/are statement, negative, question forms including short and full answers and contractions
Term 3
Hot and Cold
Weather 1
4.1.9.1 recognise words that are spelt out from a limited range of general and curriculum topics;
4.2.1.1 make basic statements which provide information on an increasing range of general and some curricular topics;
4.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.4.5.1 link with some support sentences using basic coordinating connectors;
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.5.10.1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities;
4.5.16.1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Weather 2
4.1.4.1 understand an increasing range of short supported questions on general and some curricular topics;
4.2.2.1 ask questions to find out about present and possibly past experiences on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.4.1 respond to questions on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.7.1 contribute a growing range of suitable words, phrases, and sentences during short pair, group and whole class exchanges;
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.4.8.1 to include appropriate use of full stops and question marks, at sentence level with some accuracy when writing independently
Volcanoes
4.1.3.1 understand the main points of short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.1.6.1 understand some specific information and detail of short, supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.1.7.1 use contextual clues to predict content and meaning in short supported talk on an increasing range of general and some curricular topics;
4.2.6.1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.3.3.1 recognise basic opinions in short, simple texts on an increasing range of general range of general and some curricular topics;

4.​3.​5.​1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.​4.​2.​1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work
Snow and ice
4.​3.​6.​1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.​5.​13.​1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations;
4.​5.​14.​1 use prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time : in, on, at, before, after, use with/without to indicate accompaniment with for instrument and for to indicate recipient;
4.​5.​16.​1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Healthy World
Healthy bodies 1
4.​2.​5.​1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​5.​9.​1 use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions;
4.​5.​12.​1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Healthy bodies 2
4.​1.​10.​1 recognise words similar to words in student native language;
4.​2.​6.​1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.​4.​2.​1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.​4.​7.​1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.​5.​3.​1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.​5.​10.​1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities
Save our animals 1

4.3.5.1 understand the main points of short simple texts on a growing range general and some curricular topics by using contextual clues;
4.4.2.1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work
Snow and ice
4.3.6.1 understand with some support some specific information and detail in short, simple texts on a growing range of general and some curricular topics;
4.5.13.1 use can to make requests and ask permission, use must/mustn’t/have to to talk about obligation, use have + object + infinitive to talk about obligations;
4.5.14.1 use prepositions of location, position and direction: at, in, on, behind, between, in front of, near, next to, opposite, above, up, down, on the right, on the left, use prepositions of time : in, on, at, before, after, use with/without to indicate accompaniment with for instrument and for to indicate recipient;
4.5.16.1 use conjunctions and, or, but, because to link words and phrases
Healthy World
Healthy bodies 1
4.2.5.1 pronounce an increasing range of words, short phrases and simple sentences intelligibly;
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.5.9.1 use common simple present forms, including short answer forms and contractions, to give personal information and talk about habitual actions, facts and future timetabled events continue to use common past simple forms [regular and irregular] to describe actions and feelings and narrate simple events including short answer forms and contractions;
4.5.12.1 use adverbs of time and frequency: sometimes, often, always, never to indicate when and how often, begin to use simple adverbs of manner example given well, badly, use common -ly manner adverbs to describe actions example given slowly, quickly
Healthy bodies 2
4.1.10.1 recognise words similar to words in student native language;
4.2.6.1 take turns when speaking with others in a growing range of short, basic exchanges;
4.4.2.1 begin to use joined-up handwriting in a limited range of written work;
4.4.7.1 spell most familiar high-frequency words accurately when writing independently;
4.5.3.1 use adjectives, including possessive adjectives, on a growing range of general and some curricular topics to describe things, use simple one-syllable and some two-syllable adjectives [comparative and superlative] to make comparisons;
4.5.10.1 use common present continuous forms, including short answers and contractions, to talk about what is happening now and future arrangements on a limited range of personal and familiar topics, use -ing forms swimming, spelling as nouns to describe familiar and classroom activities
Save our animals 1

Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Математика" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Математика" оқу курсының негізгі мақсаты – білім алушылардың математикалық таным негіздерін меңгеруіне және тиісті дағдыларын қалыптастыруына мүмкіндік жасау. Бұл оқу пәні қоршаған ортаны бейнелеу мен түсіну тәсілі ретінде қабылдауды дамытуға бағытталған және білім алушылардың қабылдауы мен танымын кеңейтуді, математика ғылымына қызығушылығын талап етеді.
3. Бастауыш білім беру деңгейінде математикалық білім берудің негізгі мақсатына сәйкес оқу пәні келесі міндеттерді айқындайды:
1) логикалық ойлауды, кеңістіктік елестетуді және математикалық терминдерді пайдалану біліктілігін дамыту;
2) оқу және тәжірибелік проблемаларды шешу, арифметикалық алгоритмдерді пайдалану, геометриялық салулар мен математикалық зерттеулер жүргізу қабілеттерін дамыту;
3) сыни тұрғыдан ойлауды, шығармашылық қабілеттерді дамыту;
4) өзінің математикалық білімі мен біліктерін басқа пәндерді меңгеруде, сонымен қатар күнделікті өмірде қалай пайдалану керектігін түсіну;
5) тұлғалық қасиеттер: білуге құштарлық, мақсаттылық, жауапкершілік, сенімділік және тәуелсіздікті дамыту;
6) түсінудің, түсіндірудің, талдаудың, синтездің, жүйелеудің, қолданудың және суреттеудің когнитивтік дағдыларын дамыту;
7) коммуникативтік және әлеуметтік дағдыларды, топпен жұмыс істеу және өз көзқарасын білдіру, басқа адамдардың пікірін құрметтеу, көшбасшылық қасиеттерді көрсету, өз жұмысын жазбаша және ауызша түрде таныстыру дағдыларын дамыту;
8) ақпаратты іздестіру және таңдау, өз уақытын басқару, өзін-өзі реттеу дағдыларын дамытуға негізделген.
4. "Математика" пәнінің оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.

Типовая учебная программа по предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Математика" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Основная цель обучения математике в начальных классах состоит в предоставлении обучающимся основ математических познаний и соответствующих навыков, содержащих описание пространственных форм и количественных соотношений предметов в окружающем мире, направленных на развитие восприятия математики как способа изображения и понимания мира.
3. В соответствии с основной целью математического образования на начальном уровне учебный предмет ориентирован на реализацию следующих задач:
1) развивать логическое мышление, пространственное воображение, умение использовать математические термины и воспринимать математику как способ изображения, моделирования и понимания мира;
2) развивать способность решать учебные и практические проблемы, использовать арифметические алгоритмы, выполнять геометрические построения и проводить математические исследования;
3) развивать критическое мышление и творческие способности;
4) обучать способам использования математических знаний и умений в изучении других предметов и в повседневной жизни;
5) развивать личностные качества: любознательность, целеустремленность, ответственность, уверенность, независимость;
6) развивать когнитивные навыки понимания, объяснения, анализа, синтеза, классификации, применения и отображения;
7) развивать коммуникативные и социальные навыки: навыки работы в команде, выражения точки зрения, уважения мнения других людей, проявления лидерских качеств, представления своей работы в письменной и устной формах;
8) развивать навыки поиска и отбора информации, управления собственным временем и саморегулирования.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающихся, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.

2-тарау. "Математика" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Математика" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 132 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат.
3) 3-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 5 сағат, оқу жылында – 170 сағатты құрайды.
7. "Математика" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": натурал сандар және 0 саны, тура, кері және реттік санау, сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандар құрамы, разрядтық құрамы, разрядтық қосылғыштар, ондықтар, сандарды топтап санау, сандармен амалдар орындау, сандарды қосу мен азайту, қосу мен азайту өзара кері амалдар, қосудың ауыстырымдылық қасиеті, 1 мен 0-дің қасиеті, сандардың қосу кестесі, шамалар және олардың өлшем бірліктері, ұзындық, масса, көлем (сыйымдылық), уақыт шамалары, шамаларды өлшеу, салыстыру, түрлендіру, циферблат бойынша уақытты анықтау, тиындармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, сандық және әріптік өрнектерді құрастыру, жазу және оқу, әріптік өрнектің мәні, теңдік құру үшін әріптік өрнектер түрінде қолдану, өрнектерді салыстыру, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, тура және тура емес теңдіктер, теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, нүкте, түзу, қисық сызық, тұйықталған және тұйықталмаған сызық, кесінді, сәуле, бұрыш, жазық және кеңістік фигуралар, геометриялық фигуралардың қабырғаларын өлшеу және салыстыру, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, түзу, қисық сызық, сынық сызық, кесінді, геометриялық фигуралардан құралған композициялар, нысандардың орналасуы және бағыты, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нүктелердің сан сәулесінде орналасуы;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындар, жиындардың жіктелуі, жиындарды салыстыру, тең жиындар, бос жиын, пікірлер, ақиқат немесе жалған тұжырымдар, ребустар, логикалық есептер, тізбектер, сандар мен амалдар тізбегі, заттар комбинациялары, "екі-екіден" заттар комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді кесте, сызба, қысқа жазба түрінде моделдеу, ұғымдар, терминдар, есептерді талдау және шығару, кері есептер, есептерді шығару тәсілдері, математикалық тіл, сандарды бейнелеу, "+", "-", "≠", "=", ">", "<" белгілері, сан сәулесі, қосу және азайту амалдарының компоненттері, деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер, пиктограммалар, диаграммалар.

Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Математика"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Математика" составляет:
1) в 1 классе 4 часа в неделю, 132 часа в учебном году;
2) во 2 классе 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году;
4) в 4 классе 5 часов в неделю, 170 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 1 класса:
1) "Числа и величины": натуральные числа и число 0, прямой, обратный, порядковый счет, чтение, запись, сравнение чисел, состав чисел, разрядный состав, разрядные слагаемые, десяток, счет числовыми группами, операции над числами, сложение и вычитание чисел, взаимообратность сложения и вычитания, переместительное свойство сложения, свойство 1 и 0, таблица сложения чисел, величины и их единицы измерения, величины длины, массы, объема (емкости), времени, измерение, сравнение, преобразование величин, определение времени по циферблату, операции с монетами;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление, чтение, запись числовых и буквенных выражений, значение буквенного выражения, применение буквенных выражений при составлении равенств, сравнение выражений, равенства и неравенства, уравнения, верные и неверные равенства, решение уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол, плоские, пространственные геометрические фигуры, измерение, сравнение сторон геометрических фигур, изображение и построение геометрических фигур, прямая, кривая, ломаная линии, отрезок, композиции из геометрических фигур, расположение, направление объектов, координаты точек и направление движения, расположения точек на числовом луче;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, множества, классификация множеств, сравнение множеств, равные множества, пустое множество, высказывания, верные и неверные утверждения, ребусы, логические задачи, последовательности, последовательность чисел, действий, комбинации предметов, комбинации предметов "по два";
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование условия задач в виде схемы, рисунка, краткой записи, понятия, термины, анализ и решение задач, обратные задачи, способы решения задач, математический язык, наглядное изображение чисел, знаки "+", "-", "?", "=", ">", "<", числовой луч, компоненты действий сложения и вычитания, сбор данных, систематизация, таблицы, пиктограммы, диаграммы.

8. "Математика" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": 100 көлемінде сандар, тура, кері және реттік санау, екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандар құрамы, сандарды римше нөмірлеу, 1000 көлемінде сандарды оқу, жазу және салыстыру, тура және кері санау, сандармен амалдар орындау, көбейту және бөлу, қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері, көбейтудің ауыстырымдылық қасиеті, біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесі, 2, 3, 4, 5-ке көбейту және бөлу кестесі, біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту, екітаңбалы сандарды қосу және азайту, шамалар және өлшем бірліктері, өлшеу аспаптар шәкілдері, шамалар: ұзындық, масса, көлем мәндерін салыстыру, ұзындық, масса, көлем уақыт өлшемдерін түрлендіру, монеталармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, қосу және көбейту қасиеттері, санды 1-ге көбейту және бөлу, жақшалы және жақшасыз әріптік, сандық өрнектер, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулерді шешу, күрделі теңдеулер;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, бұрыштар түрлері, көпбұрыштардың жіктелуі, тіктөртбұрыш, шаршы, тікбұрышты үшбұрыштың белгілері, геометриялық фигуралардың қабырғаларын табу, периметрді табу формуласы, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, кесінділер мен түзулер, тік бұрыш, жазық фигуралардың моделдері, жазық фигураларды салу, геометриялық фигуралардың орнын, қозғалысын және бағытын анықтау, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нүктелердің сызықта орналасуы;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындарды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу, сандық жиындардың жіктелуі, жиындар элементтері, жиындардың қиылысуы мен бірігуі, пікірлер, ақиқат және жалған тұжырымдар, басқатырғыштар, логикалық есептер, тізбектер, сандар тізбектеріндегі заңдылықтар, заттар комбинациялары, "үш-үштен" заттар комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді кесте, сызба, қысқа жазба түрінде моделдеу, есептерді талдау және шығару, шамалар арасындағы байланысқа есептер шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептер, екі амалды есептер, сандық өрнек түрінде берілген есептер, математикалық тіл, екітаңбалы сандардың графикалық моделі, латын алфавитінің бас әріптері, және таңбалары, деректерді жинақтау, кестелер мен диаграммаларды кескіндеу.
9. "Математика" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:

8. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 2 класса:
1) "Числа и величины": числа в пределах 100, прямой и обратный счет, чтение, запись и сравнение двузначных чисел, разрядный состав, римская нумерация чисел, запись, счет и сравнение чисел в пределах 1000, прямой и обратный счет, операции над числами, умножение и деление, переместительное и сочетательное свойства сложения, переместительное свойство умножения, таблица сложения однозначных чисел с переходом через десяток, таблица умножения и деления на 2, 3, 4, 5, сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток, сложение и вычитание двузначных чисел, величины и их единицы измерения, шкалы измерительных приборов, сравнение значений величин: длины, массы объема, времени, преобразование единиц измерения длины, массы, времени, монеты и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, свойства сложения и умножения, умножение числа на 1, деление числа на 1, буквенные выражения, числовые выражения со скобками и без них, равенства и неравенства, уравнения, решение уравнений, уравнения сложной структуры;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, виды углов, классификация многоугольников, признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника, нахождение стороны геометрической фигуры, формулы нахождения периметра, изображение и построение геометрических фигур, отрезки и прямые, прямой угол, модели плоских фигур, построение плоских фигур, определение исходной позиции, направление и движение, координаты точек и направление движения, расположение точек на линии;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, изображение множеств при помощи диаграмм, классификация числовых множеств, элементы множества, объединение и пересечение множеств, высказывания, истинные и ложные утверждения, головоломки, логические задачи, последовательности, закономерность в последовательностях чисел, комбинации предметов, комбинации из предметов "по три";
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задач в виде таблицы, схемы, краткой записи, анализ и решение задач, решение задач на зависимость между величинами, задачи с прямыми и косвенными вопросами, задачи в два действия, задачи на действия в виде числового выражения, математический язык, графическая модель двузначных чисел, заглавные буквы латинского алфавита, знаки ? и
, сбор данных, построение таблиц и диаграмм.
9. Базовое содержание учебного предмета "Математика" для 3 класса:

1) "Сандар мен шамалар": 1000 көлемінде сандар, тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орын, сандарды оқу, жазу және салыстыру, сандардың разрядтық және кластық құрамы, разрядтық қосылғыштардың қосындысы, мыңдық, үлестер: оқу, жазу және салыстыру, сандармен амалдар орындау, бөлшектер, бөлшектерді салыстыру, санның квадраты және кубы, 1 мен 0-дің көбейту және бөлу қасиеттері, көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік, үлестірімділік қасиеттері, 6, 7, 8, 9-ға көбейту және бөлу кестесі, қалдықпен бөлу, кестеден тыс көбейту және бөлу, қосынды мен көбейтіндіні санға бөлу, қосындыны санға көбейту, кестелік көбейту және бөлу, санның үлесі, кері амал, шамалар және өлшем бірліктері, палетка, шамаларды өлшеу, салыстыру түрлендіру, купюралар және олармен әрекеттер жасау, сағаттар түрлері, уақытты анықтау, купюралармен әрекеттер;
2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, өрнектерді құрастыру, жазу және оқу, өрнектің мәні, әріптік теңдік түрінде берілген көбейтудің ауыстырымдылық, терімділік қасиеттері, сандық өрнектерді салыстыру, жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібі,теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, теңдеулер мен теңсіздіктерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, шеңбер мен дөңгелек, центр, радиус, диаметр, симметриялы және симметриялы емес фигуралар, тікбұрышты үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш аудандары, құрастырылған фигуралардың периметрі, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, параллель және қиылысатын түзулер, шеңбер сызу, кеңістіктік фигуралардың жазбасы, кеңістіктік фигуралардың орналасуы, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, жазық фигурада белгіленген нүктелер;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және олармен орындалатын амалдар, ішкі жиынтық, жиындардың қиылысуы мен бірігуі, пікірлер, ақиқат және жалған тұжырымдар, логикалық есептер, кестелер мен графтар, тізбектер, заңдылық, тізбектерді құрастыру, заттардың комбинациялары;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді моделдеу, есептерді талдау және шығару, математикалық тіл, көптаңбалы сандардың графикалық моделі, разрядтар және кластар кестесі, жиын белгілерінің атаулары, латын алфавитінің әріптері, амалдар компоненттерінің атаулары, деректерді жинақтау, жүйелеу, салыстыру, диаграммалар мен пиктограммалар.
10. "Математика" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Сандар мен шамалар": көптаңбалы сандар, натурал сандар қатарындағы санның орны, көптаңбалы сандарды оқу, жазу, салыстыру және дөңгелектеу, көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамы, разрядтық қосылғыштардың қосындысы, миллион, бөлшектер, бөлшектерді салыстыру, дұрыс және бұрыс бөлшектер, аралас сандар, пайыз, бүтіннің бөлігін пайызбен көрсету, сандармен амалдар орындау, бөлшектерді қосу және азайту, көбейту мен бөлудің қасиеттері, натурал сандардың жіктелуі, көптаңбалы сандарды қосу және азайту, калькулятор көмегімен есептеулер, 10, 100, 1000-ға бөлу, сандарды көбейту және бөлу, санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу, көптаңбалы сандарды қалдықпен бөлу, аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға түрлендіру, пайызды бөлшекке, бөлшекті пайызға түрлендіру, шамалар және өлшем бірліктері, шамаларды өлшеу, салыстыру және өрнектеу, шетелдік және ұлттық валюта, олармен әрекеттер;

1) "Числа и величины": образование чисел в пределах 1000, прямой и обратный счет, место в натуральном ряду, чтение, запись, сравнение чисел, разрядный и классовый состав чисел, сумма разрядных слагаемых, тысяча, доли: чтение, запись, сравнение, операции над числами, дроби, сравнение дробей, квадрат числа, куб числа, свойство 0 и 1 при умножении и делении, переместительное, сочетательное, распределительное свойства умножения, таблица умножения и деления на 6, 7, 8, 9, деление с остатком, внетабличное умножение и деление чисел, деление суммы и произведения на число, умножение суммы на число, табличное умножение и деление чисел, доля числа, обратная операция, величины и их единицы измерения, палетка, измерение, сравнение, преобразование величин, виды часов: определение времени, купюры и операции с ними;
2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление, чтение, запись выражений, нахождение значения выражения, сочетательное и распределительное свойства умножения в виде буквенного равенства, сравнение числовых выражений, порядок действий в выражениях со скобками и без скобок, равенства и неравенства, уравнения, решение неравенств, уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, окружность, круг, центр, радиус, диаметр, симметричные и несимметричные фигуры, площадь прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника, периметр комбинированных фигур, построение фигур по заданным значениям, изображение и построение геометрических фигур, параллельные и пересекающиеся прямые, построение окружности, развертка пространственной фигуры, положения пространственных фигур, координаты точек и направление движения, расположения точек на плоской фигуре;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, подмножество, объединение и пересечение множеств, высказывания, истинные или ложные высказывания, логические задачи, таблицы и графы, последовательности, закономерность, составление последовательности, комбинации предметов;
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задачи, анализ и решение задач, математический язык, графические модели многозначных чисел, таблица разрядов и классов, знаки обозначения множеств, буквы латинского алфавита, названия компонентов действий, сбор данных, систематизация, сравнение, диаграммы, пиктограммы.
10. Базовое содержание учебного предмета "Математика" 4 класса:
1) "Числа и величины": многозначные числа, образование, место числа в натуральном ряду, чтение, запись и сравнение чисел, округление многозначных чисел, разрядный и классовый состав многозначных чисел, сумма разрядных слагаемых, миллион, дроби, сравнение дробей, правильные, неправильные дроби, смешанные числа, процент, операции над числами, сложение и вычитание дробей, свойства сложения и умножения, классификация натуральных чисел, сложение и вычитание многозначных чисел, вычисления с помощью микрокалькулятора, деление на 10, 100, 1000, умножение и деление чисел, умножение числа на сумму, умножение и деление числа на произведение, деление многозначных чисел с остатком, сложение и вычитание дробей, преобразование смешанного числа и дроби, величины и их единицы измерения, измерение, сравнение, преобразование величин, доли единиц времени, иностранная и национальная валюта, операции с ними;

2) "Алгебра элементтері": сандық және әріптік өрнектер, өрнектерді құрастыру, бірнеше айнымалысы бар өрнектер, бөлшектерді қосу және азайту, бөлшектері бар өрнектерді салыстыру, жақшалы және жақшасыз өрнектерде амалдардың орындалу тәртібі, қуып жету қозғалысы мен бір бағыттағы қалып қою қозғалысына байланысты формулалар, сандарға қалдықпен бөлу формуласы, теңдіктер мен теңсіздіктер, теңдеулер, қос теңсіздіктер, теңдеулерді шешу;
3) "Геометрия элементтері": геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі, тікбұрышты үшбұрыш, куб, тікбұрышты параллелепипед және оның элементтері, үшбұрыштардың жіктелуі, тікбұрышты параллелепипедтің көлемі, фигуралардың аудандары, геометриялық фигураларды кескіндеу және салу, перпендикуляр түзулер, симметрия осі, симметриялы және симметриялы емес жазық фигуралар, бұрыштың градустық өлшемі, пирамида, цилиндр, конустың жазбасы, нүктелер координаталары және қозғалыс бағыты, нысандардың қозғалыс сызбалары, бастапқы орын және бағыт;
4) "Жиындар. Логика элементтері": жиындар және оларға амалдар қолдану, жиындар арасындағы қатынас, жиындардың қиылысуы мен бірігу аймақтары, жиындардың ауыстырымдылық және терімділік қасиеттері, пікірлер, математикалық мазмұны бар тұжырымдар, ақиқат және жалған тұжырымдар, логикалық есептер, тізбектер, сандар, бөлшектер тізбектеріндегі заңдылықтар, тізбектерді құрастыру, заттардың комбинациялары, комбинаторика есептері;
5) "Математикалық моделдеу": есептер және математикалық модель, есептерді моделдеу, есептерді талдау және шығару, есептердің алгебралық және арифметикалық тәсілдері, математикалық тіл, бөлшектерді салыстыру, бөлшектермен амалдар, латын алфавитінің әріптерімен белгілеу және оқу, пайызды % символымен белгілеуді қолдану, бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен белгілеуді қолдану, қозғалыс графиктері, сызбалары.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1-бөлім: Сандар мен шамалар
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.​1.​1.​1 натурал сандар/ нөл санының құрылу жолын түсіну, 10/11-20 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
2.​1.​1.​1 100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау

2) "Элементы алгебры": числовые и буквенные выражения, составление выражений, выражения с несколькими переменными, алгоритм сложения и вычитания дробей, сравнение выражений с дробными числами, порядок действий в выражениях со скобками и без скобок, формулы пути при прямолинейном равномерном движении, движении вдогонку и с отставанием, формула деления с остатком, равенства и неравенства, уравнения, двойные неравенства, решение уравнений;
3) "Элементы геометрии": геометрические фигуры и их классификация, прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы, классификация треугольников, объем прямоугольного параллелепипеда, площадь фигур, изображение и построение геометрических фигур, перпендикулярные прямые, ось симметрии, симметричные и несимметричные плоские фигуры, градусная мера угла, развертка пирамиды, цилиндра, конуса, координаты точек и направление движения, схемы движения объектов, исходная позиция и направление движения;
4) "Множества. Элементы логики": множества и операции над ними, характер отношений между множествами, области пересечения и объединения множеств, переместительное и сочетательное свойства множеств, высказывания, высказывания с математическим содержанием, истинность и ложность высказываний, логические задачи, последовательности, закономерность в последовательности чисел, дробей, составление закономерности, комбинации предметов, комбинаторные задачи;
5) "Математическое моделирование": задачи и математическая модель, моделирование задачи, анализ и решение задачи, составление, сравнение задач, способы решения задач, моделирование действий задач, арифметический и алгебраический способы решения задач, математический язык, образование, сравнение дробей, действия с дробями, обозначение и чтение букв латинского алфавита, символ процента и градусной меры угла, графики движения, чертежи.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Раздел 1: Числа и величины
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.?1.?1.?1 понимать образование натуральных чисел/числа нуль, считать в прямом и обратном порядке в пределах 10/11-20, определять место числа в натуральном ряду чисел
2.?1.?1.?1 понимать образование чисел в пределах 100, считать в прямом и обратном порядке в пределах 100, определять место числа в натуральном ряду чисел

3.​1.​1.​1 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
4.​1.​1.​1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау
1.​1.​1.​2 біртаңбалы сандарды және 10 санын/11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру
2.​1.​1.​2 екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру
3.​1.​1.​2 үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру
4.​1.​1.​2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/ сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу
1.​1.​1.​3 біртаңбалы сандардың құрамын/ 20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
2.​1.​1.​3 екітаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу/12-ге дейінгі рим сандарын оқу, жазу және қолдану
3.​1.​1.​3 үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
4.​1.​1.​3 көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
1.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру
2.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі жүздікті құрастыру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
3.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі мыңдықты құрастыру, 1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
4.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі миллионды құрастыру, жүз миллион көлемінде санау, жазу, салыстыру
1.​1.​1.​5 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау/ тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу
2.​1.​1.​5 50-ге дейін 3, 4, 5-тен топтап тура және кері санау/ жұп/тақ сандарды ажырату/заттар тобын 6, 7, 8, 9-дан тең бөліктерге бөлуді көрсету
3.​1.​1.​5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру
4.​1.​1.​5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну
3.​1.​1.​6 жай бөлшектерді оқу, жазу, бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру
4.​1.​1.​6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру/ дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату
1.2 Сандар мен амалдар орындау
1.​1.​2.​1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну
2.​1.​2.​1 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысын табу, бөлуді заттардың түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну
3.1.2. 1 бөлшек дегеніміз бір бүтіннің бір не бірнеше бөліктері және екі натурал санның қатынасы екенін түсіну/санның квадратын бірдей екі көбейткіштің, ал санның кубы бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну

3.?1.?1.?1 понимать образование чисел в пределах 1000, считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000, определять место числа в натуральном ряду чисел
4.?1.?1.?1 понимать образование многозначных чисел, определять место числа в пределах 1 000 000 в натуральном ряду чисел
1.?1.?1.?2 читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 10/числа от 11 до 20
2.?1.?1.?2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа
3.?1.?1.?2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа
4.?1.?1.?2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа/округлять числа до заданного разряда
1.?1.?1.?3 определять состав однозначных чисел/ разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
2.?1.?1.?3 определять разрядный состав двухзначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых/ читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12
3.?1.?1.?3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
4.?1.?1.?3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
1.?1.?1.?4 образовывать укрупненную единицу счета десяток, считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
2.?1.?1.?4 образовывать укрупненную единицу счета сотня, считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
3.?1.?1.?4 образовывать укрупненную единицу счета тысяча, считать тысячами до 1 000 000, записывать, сравнивать
4.?1.?1.?4 образовывать укрупненную единицу счета миллион, считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов
1.?1.?1.?5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20/ находить половину числа 2, 4, 6, 8,10 предметов путем практического действия
2.?1.?1.?5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50/ различать четные/нечетные числа/ демонстрировать деление группы предметов на 6, 7, 8, 9 равных частей
3.?1.?1.?5 демонстрировать образование доли, читать, записывать, сравнивать их
4.?1.?1.?5 понимать, что процент – сотая часть целого
3.?1.?1.?6 читать, записывать обыкновенные дроби, сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
4.?1.?1.?6 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа
1.2 Операции над числами
1.?1.?2.?1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов и вычитание как удаление части множества
2.?1.?2.?1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение множества элементов по содержанию, на равные части
3.?1.?2.?1 понимать, что дроби это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел/понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа трех одинаковых множителей

4.​1.​2.​1 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайтуды бөлімдерін өзгертпей қалдырып, сәйкес алымдарны қосу және азайту деп түсіну
1.​1.​2.​2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосумен азайту компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
2.​1.​2.​2 көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту мен бөлу компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау
3.​1.​2.​2 көбейту және бөлуді орындауда 0 мен1 сандарының қасиеттерін қолдану, санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу
4.​1.​2.​2 көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдарды орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану
1.​1.​2.​3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін/ 0 мен 1 сандарының қасиетін қолдану
2.​1.​2.​3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/ көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
3.​1.​2.​3 тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық/ үлестірімділік, терімділік қасиеттерін қолдану
4.​1.​2.​3 көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану
1.​1.​2.​4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану
2.​1.​2.​4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану/2, 3, 4, 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
3.​1.​2.​4 6, 7, 8, 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану
4.​1.​2.​4 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру
1.​1.​2.​5 ондықтан аттамай біртаңбалы сандарды/ 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды/ ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау
2.​1.​2.​5 біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту/300+200 (3жүзд.+2жүзд.), 170-130 (17онд.-13онд.) түрінде ауызша қосу және азайтуды орындау
3.​1.​2.​5 үштаңбалы сандарды/ мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау
4.​1.​2.​5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу
2.​1.​2.​6 екітаңбалы сандарды: 40+17, 57-40, 57-17, 35±12 жағдайларында ондықтан аттамай ауызша қосу және азайтуды орындау
3.​1.​2.​6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау
4.​1.​2.​6 10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу
2.​1.​2.​7 45±9, 40-14, жағдайларында: ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау
3.​1.​2.​7 кестеден тыс: 17•5, 96:6, 75:15, 84:4 жағдайларында ауызша көбейту мен бөлуді орындау

4.?1.?2.?1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей, а знаменатель оставить без изменения
1.?1.?2.?2 понимать, что сложение и вычитание взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
2.?1.?2.?2 понимать, что умножение и деление взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий
3.?1.?2.?2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления, знать о невозможности деления числа на 0
4.?1.?2.?2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами
1.?1.?2.?3 применять переместительное свойство сложения/ свойство 0 и 1
2.?1.?2.?3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения/ переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
3.?1.?2.?3 применять переместительное/ сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений
4.?1.?2.?3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами
1.?1.?2.?4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток
2.?1.?2.?4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток / составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на
2, 3, 4, 5
3.?1.?2.?4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 6, 7, 8, 9
4.?1.?2.?4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10
1.?1.?2.?5 выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел/ двузначного и однозначного числа в пределах 20/ сложение и вычитание десятков
2.?1.?2.?5 выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток/ сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес.-13 дес.)
3.?1.?2.?5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел, тысяч на основе их десятичного состава
4.?1.?2.?5
выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава, вычисления с помощью микрокалькулятора
2.?1.?2.?6 выполнять устно сложение и вычитание двузначных чисел без перехода через десяток в таких случаях, как 40+17, 57-40, 57-17, 35±12
3.?1.?2.?6 выполнять деление с остатком на однозначное число
4.?1.?2.?6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000
2.?1.?2.?7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14
3.?1.?2.?7 выполнять устно внетабличное умножение и деление в случаях вида: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4

4.​1.​2.​7 екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау
2.​1.​2.​8 34+ 23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35 жағдайларында: екітаңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
3.​1.​2.​8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
4.​1.​2.​8 көптаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
3.​1.​2.​9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану
4.​1.​2.​9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге көбейту және бөлу ережелерін қолдану
3.​1.​2.​10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында: екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4.​1.​2.​10 көптаңбалы сандарды біртаңбалы/ екітаңбалы/ үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
3.​1.​2.​11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында: екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4.​1.​2.​11 екітаңбалы/ үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану
3.​1.​2.​12 нөлдермен аяқталатын үштаңбалы санды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілін қолдану
4.​1.​2.​12 нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы/ екітаңбалы/ үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану
3.​1.​2.​13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үштаңбалы санды біртаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
4.​1.​2.​13 бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды біртаңбалы/ екітаңбалы/ үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
3.​1.​2.​14 санның/шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды/шаманы табу: 100 көлеміндегі сандар мен жүздіктердің жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
4.​1.​2.​14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру
4.​1.​2.​15 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін қолдану
1.3 Шамалар және өлшем бірліктері
1.​1.​3.​1 ұзындық/масса/ көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу
2.​1.​3.​1 әртүрлі өлшеу құралдары шкалаларын бір бірінен ажырату және шамалардың сәйкес мәндерін анықтау
3.​1.​3.​1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу
4.​1.​3.​1 кеңістік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен (кубиктермен) (1 см3) өлшеу
1.​1.​3.​2 өлшем бірліктерді: ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л), уақыт (сағ) қолданып, шамаларды өлшеу

4.?1.?2.?7 выполнять устно умножение и деление двух/ трехзначных чисел на однозначное число
2.?1.?2.?8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как 34+23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35
3.?1.?2.?8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
4.?1.?2.?8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
3.?1.?2.?9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
4.?1.?2.?9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение
3.?1.?2.?10 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное в случаях вида:
23·2, 123·2, 46:2, 246:2
4.?1.?2.?10 выполнять деление многозначных чисел на одно/двух/ трехзначное число с остатком
3.?1.?2.?11 применять алгоритмы умножения и деления двух/ трехзначных чисел на однозначное, в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4.?1.?2.?11 применять алгоритмы умножения и деления на двух/трехзначное число
3.?1.?2.?12 применять алгоритмы умножения и деления трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
4.?1.?2.?12 применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на одно/ двух/трехзначное число
3.?1.?2.?13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия умножения
4.?1.?2.?13 применять алгоритмы деления многозначных чисел на одно/двух/ трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения
3.?1.?2.?14 находить долю числа/величины и число/величину по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен
4.?1.?2.?14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число
4.?1.?2.?15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями
1.3
Величины и их единицы измерения
1.?1.?3.?1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/ время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения
2.?1.?3.?1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин
3.?1.?3.?1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой
4.?1.?3.?1 называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3)
1.?1.?3.?2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина см, дм/ масса кг/объем (емкость) л/ время ч

2.​1.​3.​2 ұзындық (м)/ масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
3.​1.​3.​2 ұзындық (мм, км)/масса (г, т) /аудан (см2, дм2, м2)/уақыт (сек) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
4.​1.​3.​2 көлем (сыйымдылық) (мм3,см3, дм3, м3), аудан (га, ар) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу
1.​1.​3.​3 ұзындық (см, дм)/масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л)/уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
2.​1.​3.​3 ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/ көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт: (сағ, тәул, апта, ай, жыл) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/ көбейту/бөлу амалын орындау
3.​1.​3.​3 ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/ көлем (сыйымдылық) (л)/аудан (см2, дм2, м2)/уақыт: (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/ көбейту/бөлу амалын орындау
4.​1.​3.​3 ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса: (г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық) (л, мм3, см3, дм3, м3)/ аудан: (мм2, см2, дм2, м2, ар, га)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/көбейту/ бөлу амалын орындау
1.​1.​3.​4
ұзындық өлшем бірліктерін (см, дм) олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
2.​1.​3.​4
ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/ уақыт (сағ, мин, тәул, ай, жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
3.​1.​3.​4
ұзындық (мм, см, дм, м, км)/ масса ( г, кг, ц, т)/аудан (см2, дм2, м2)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
4.​1.​3.​4
ұзындық (мм, см, дм, м, км)/ масса (г, кг, ц, т)/ аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, ар)/көлем: (мм3 , см3, дм3, м3)/ уақыт (сек, мин, сағ, тәул, жыл, ғасыр) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
1.​1.​3.​5 уақытты циферблат бойынша 12 сағаттық форматта анықтау/ уақыт өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату
2.​1.​3.​5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағат және минут
3.​1.​3.​5 әртүрлі сағатпен уақытты анықтау: сағат, минут, секунд
4.​1.​3.​5 уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу
(1/60 сағ=1 мин,
1/2 сағ=30 мин,
1/7 апта=1 күн)
1.​1.​3.​6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг монеталармен түрліше төлем жасау
2.​1.​3.​6 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 тг, 500 тг купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
3.​1.​3.​6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
4.​1.​3.​6 10 000 тг, 20 000 тг купюраларын және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрлі төлем жасау

2.?1.?3.?2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина м/масса ц/время мин, сутки
3.?1.?3.?2 производить измерение величин, используя единицы измерения: длина мм, км/масса г, т/ площадь см2, дм2, м2 /время секунда
4.?1.?3.?2 производить измерение величин, используя единицы измерения: объема (емкости) мм3, см3, дм3, м3, площади га, ар,
1.?1.?3.?3 сравнивать значения величин длины: см, дм/ массы: кг/объема (емкости): л/ времени: ч и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
2.?1.?3.?3 сравнивать значения величин длины: см, дм, м/ массы: кг, ц/ объема (емкости): л/ времени: ч, мин, сут, месяц, год и выполнять действия сложения/ вычитания/ умножения/ деления над значениями величин
3.?1.?3.?3 сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м/массы: г, кг, ц, т объема (емкости): л/ площади: см2, дм2, м2/времени: секунда, мин, ч, сут, год, век и выполнять арифметические действия над значениями величин
4.?1.?3.?3 сравнивать значения величин длины: мм, см, дм, м, км/ массы: г, кг, ц, т/ объема (емкости): л, мм3, см3, дм3, м3/ площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ времени: секунда, мин, ч, сут, год, век и выполнять арифметические действия над значениями величин
1.?1.?3.?4 преобразовы-вать единицы измерения длины: см, дм на основе соотношений между ними
2.?1.?3.?4 преобразовывать единицы измерения длины: см, дм, м/ массы: кг, ц/ времени: ч, мин, сут, месяц, год на основе соотношений между ними
3.?1.?3.?4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/ массы г, кг, ц, т/ площади: см2, дм2, м2/времени: сек, мин, ч, сут, год, век на основе соотношений между ними
4.?1.?3.?4 преобразовывать единицы измерения длины: мм, см, дм, м, км/массы: г, кг, ц, т/площади: мм2, см2, дм2, м2, ар, га/ объема: см3, дм3, м3, мм3/времени: сек, мин, ч, сут., год, век на основе соотношений между ними
1.?1.?3.?5 определять время в часах по циферблату в 12 часовом формате/ различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год
2.?1.?3.?5 определять время по циферблату: часы и минуты
3.?1.?3.?5 определять время по различным видам часов: часы, минуты, секунды
4.?1.?3.?5 определять доли единиц времени (1/60 часа=1 минута, ? часа = 30 мин, 1/7 недели = 1 день)
1.?1.?3.?6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
2.?1.?3.?6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 500 тг и производить различные операции с ними
3.?1.?3.?6 различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг и производить с ними различные операции
4.?1.?3.?6 различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции

2-бөлім: Алгебра элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Санды және әріпті өрнектер
1.​2.​1.​1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/ теңдік, теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
2.​2.​1.​1 санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
3.​2.​1.​1 бір/екі әрпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу
4.​2.​1.​1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру
1.​2.​1.​2 әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу
2.​2.​1.​2 әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу
3.​2.​1.​2 әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
4.​2.​1.​2 әріптердің берілген мәндеріндегі бірнеше әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
4.​2.​1.​3 әріпті өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану
1.​2.​1.​3 қосу мен азайту амалдары арасындағы қатынасты әріпті өрнектер түрінде: а+b=c, c-a=b, c-b=a көрсету және қолдану
2.​2.​1.​3 қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a+b=b+a, (a+b)+c=a+(b+c) ab=ba көрсету және қолдану
3.​2.​1.​3 көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc), a(b+c)=ab+ac, a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану
4.​2.​1.​4 бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау
1.​2.​1.​4 қосу және азайту жағдайында 0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету
2.​2.​1.​4 санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: a·1=a, a:1=a көрсету
3.​2.​1.​4 санды 0-ге көбейту, 0-ге бөлуге болмайтын жағдайларды әріпті теңдік түрінде:
көрсету
4.​2.​1.​5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру
1.​2.​1.​5 жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру
2.​2.​1.​5 екі амалдан артық жақшалы және жақшасыз санды өрнектерді салыстыру
3.​2.​1.​5 үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
4.​2.​1.​6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру
2.​2.​1.​6 екі/үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
3.​2.​1.​6 төрт амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу

Раздел 2: Элементы алгебры
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.?2.?1.?1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/ равенства и неравенства
2.?2.?1.?1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/ равенства и неравенства
3.?2.?1.?1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/ двумя переменными
4.?2.?1.?1 преобразовывать числовые и буквенные выражения
1.?2.?1.?2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы
2.?2.?1.?2
находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы
3.?2.?1.?2
находить значение выражения с двумя переменными при заданных значениях переменных
4.?2.?1.?2
находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных
4.?2.?1.?3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач
1.?2.?1.?3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b, c-b=a
2.?2.?1.?3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba
3.?2.?1.?3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac
4.?2.?1.?4 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями
1.?2.?1.?4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a
2.?2.?1.?4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a•1=a, a:1=a
3.?2.?1.?4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a•0=0, невозможность деления числа на 0: a
0
4.?2.?1.?5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями, сравнивать на числовом луче
1.?2.?1.?5 сравнивать буквенные выражения/ числовые выражения без скобок
2.?2.?1.?5 сравнивать числовые выражения со скобками и без них, содержащих более 2-х арифметических действий
3.?2.?1.?5 сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
4.?2.?1.?6 сравнивать значения выражений содержащих обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями
2.?2.?1.?6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия, и определять порядок действий
3.?2.?1.?6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий

4.​2.​1.​7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
3.​2.​1.​7 формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіну
4.​2.​1.​8 бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формуласын s=v·t, t=s:v, v=s:t/қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды/ қалдықпен бөлу формуласын a=b·c+r/ шығарып алу және қолдану
2.2 Теңдіктер мен теңсіздіктер. Теңдеулер.
1.​2.​2.​1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді тану/ тура және тура емес теңдікті айыра білу
2.​2.​2.​1 х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау
3.​2.​2.​1 қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу
4.​2.​2.​1 қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу
1.​2.​2.​2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу
2.​2.​2.​2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу
3.​2.​2.​2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу
4.​2.​2.​2 39+490:k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
3-бөлім: Геометрия элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.​3.​1.​1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық, сынық сызық, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір бірінен ажырату және атау
2.​3.​1.​1 бұрыш түрлерін (тік, сүйір, доғал) бір-бірінен ажырату және атау/ тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты мәнді белгілері бойынша ажырату және атау
3.​3.​1.​1 шеңбер, дөңгелек және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
4.​3.​1.​1 тікбұрышты үшбұрышты, текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбесі, қабырғалары, қырлары) бір-бірінен ажырату және атау
1.​3.​1.​2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
2.​3.​1.​2 көпбұрыштардың классификациясы
3.​3.​1.​2 геометриялық фигуралардың классификациясы
4.​3.​1.​2 үшбұрыштардың классификациясы
1.​3.​1.​3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру
2.​3.​1.​3 көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды: Р= (а+в)·2, Р=а·4, Р=а+в+с қорытындылау, құру және қолдану

4.?2.?1.?7 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий
3.?2.?1.?7 понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами
4.?2.?1.?8 выводить и применять формулы: пути при прямолинейном равномерном движении s=v•t, t=s:v, v=s:t / формулы движения вдогонку и с отставанием/ деление числа с остатком a=b•c+r
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
1.?2.?2.?1 распознавать равенство, неравенство, уравнение/ различать верные и неверные равенства
2.?2.?2.?1 определять подходящие числа для неравенств вида х< и х>
3.?2.?2.?1 находить множество решений простейших неравенств
4.?2.?2.?1 находить множество решений двойных неравенств
1.?2.?2.?2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.?2.?2.?2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида:
х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80
3.?2.?2.?2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х: (17·2)=2, k+124 : 4 = 465
4.?2.?2.?2 решать уравнения вида:
39+490:k=46, 230·а+40=1000:2
Раздел 3: Элементы геометрии
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.?3.?1.?1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол
2.?3.?1.?1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/ определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника
3.?3.?1.?1 распознавать и называть окружность, круг и их элементы (центр, радиус, диаметр)/ различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.?3.?1.?1 распознавать и называть прямоугольный треугольник, куб, прямоугольный параллелепипед и их элементы (вершины, ребра, грани)
1.?3.?1.?2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник)/ пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира
2.?3.?1.?2 классифицировать многоугольники
3.?3.?1.?2 классифицировать геометрические фигуры
4.?3.?1.?2 классифицировать треугольники
1.?3.?1.?3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
2.?3.?1.?3 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р=(а+в)·2, Р=а·4, Р=а+в+с

3.​3.​1.​3 тіктөртбұрыш S=a·b, шаршы S=a2, тікбұрышты үшбұрыш S=(a.b):2, ауданы формуласын шығарып алу және қолдану
4.​3.​1.​3 тікбұрышты параллепипед көлемінің формуласын (V=a∙b∙c) қорытып шығару және қолдану
2.​3.​1.​4 фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу
3.​3.​1.​4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау
4.​3.​1.​4 суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау
2.​3.​1.​5 берілген периметрі бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай периметрдің қалай өзгеретінін түсіндіру
3.​3.​1.​5 берілген ауданы бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай ауданының қалай өзгеретінін түсіндіру
4.​3.​1.​5 жазық фигураларды осіне қатысты симметриялы болатын фигуралармен нүктелі қағазда толықтыру, бұрыштың шамасын табу
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.​3.​2.​1 түзу, тұйықталған және тұйықталмаған және қисық, сынық сызықты жазықтықта/ қарапайым жазық геометриялық фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда кескіндеу
2.​3.​2.​1 нүктелі қағазда кесінділер, түзулер мен геометриялық фигураларды орны, қозғалыс және бағыты бойынша нұсқаулыққа сәйкес сызу
3.​3.​2.​1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулерді/ қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аймағын табу
4.​3.​2.​1 нүктелі қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды сызу
1.​3.​2.​2 берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу
2.​3.​2.​2 тік бұрышты сызу
3.​3.​2.​2 (берілген қабырғалары бойынша) тіктөртбұрыш пен шаршы, циркульдің көмегімен шеңбер сызу
4.​3.​2.​2 градустық өлшемі бойынша бұрыш, тік бұрышқа тиісті екі қабырғасы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, шеңбер және дөңгелекті радиусы бойынша, тікбұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу сызу
1.​3.​2.​3 жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру
2.​3.​2.​3 жазық фигуралардың модельдерін бөлу және олардан композиция құрастыру
3.​3.​2.​3 кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру
4.​3.​2.​3 кеңістік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын ажырату, фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіру және олардың моделін құрастыру
1.​3.​2.​4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)
2.​3.​2.​4 бастапқы орнын, бағытын, қозғалысын (оңға, солға, тура, толық бұрылу, сағат тілімен және сағат тіліне кері жартыға, төрттен бірге бұрылу), анықтау айқындайтын нұсқаулыққа сәйкес әрекет жасау

3.?3.?1.?3 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(a·b):2 и предметов окружающего мира
4.?3.?1.?3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c)
2.?3.?1.?4 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам
3.?3.?1.?4 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
4.?3.?1.?4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
2.?3.?1.?5 строить плоские фигуры по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы
3.?3.?1.?5 строить плоские фигуры по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы
4.?3.?1.?5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии на точечной бумаге, находить величину угла
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.?3.?2.?1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии/ простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге
2.?3.?2.?1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении
3.?3.?2.?1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые/ чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения
4.?3.?2.?1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге
1.?3.?2.?2 чертить отрезок заданой длины
2.?3.?2.?2 чертить прямой угол
3.?3.?2.?2 строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля
4.?3.?2.?2 строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам, прилегающим к прямому углу, окружность и круг по радиусу, перпендикуляр к прямой с помощью угольника
1.?3.?2.?3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
2.?3.?2.?3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции
3.?3.?2.?3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель
4.?3.?2.?3 распознавать развертки пространственных геометрических фигур (пирамида, цилиндр, конус), соотносить фигуры с их развертками и собирать ее модель
1.?3.?2.?4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)
2.?3.?2.?4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота почасовой и против часовой стрелки)

3.​3.​2.​4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру
4.​3.​2.​4 симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды бір бірінен ажырату және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
1.​3.​2.​5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау
3.3 Нүктелер кординаттары және қозғалыс бағыты
1.​3.​3.​1 сан сәулесінде белгіленген нүктелердің бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
2.​3.​3.​1 сызықта белгіленген нүктелерді бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
3.​3.​3.​1 жазық фигурада белгіленген нүктелердің орнын бір-біріне қатысты анықтау
4.​3.​3.​1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу
4.​3.​3.​2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, біріненбірі қарама-қарсы бағытта) анықтау
4-бөлім: Жиындар. Логика элементтері
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
1.​4.​1.​1 екі жиынның бірігуін және жиыннан оның бөлігін айырып алуды көрнекі түрде кескіндеу
2.​4.​1.​1 тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
3.​4.​1.​1 екі жиынның бірігуі мен қиылысуын Эйлер-Венн диаграммасының көмегімен көрнекі түрде кескіндеу
4.​4.​1.​1 жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу
1.​4.​1.​2 жиындарды элементерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру
2.​4.​1.​2 сандардың жазылуындағы цифрлар саны, 2-ге бөлінуі, сандық тізбектегі алатын орындары бойынша сандық жиындар құру және жіктеу (бөліктеу)
3.​4.​1.​2 сандардың жиындарын, олардың бірігуі мен қиылысуын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.​4.​1.​2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету, қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу
1.​4.​1.​3 жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру/ тең жиындарды, бос жиындарды анықтау
2.​4.​1.​3 жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау
3.​4.​1.​3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.​4.​1.​3 есептерді/ теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану

3.?3.?2.?4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
4.?3.?2.?4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
1.?3.?2.?5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине)
3.3 Координаты точек и направление движения
1.?3.?3.?1 определять расположение точек, отмеченных на числовом луче относительно друг друга
2.?3.?3.?1 определять расположения отмеченных на линии точек относительно друг друга
3.?3.?3.?1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга
4.?3.?3.?1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты
4.?3.?3.?2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)
Раздел 4: Множества, Элементы логики
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Множества и операции над ними
1.?4.?1.?1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества
2.?4.?1.?1 наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
3.?4.?1.?1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна
4.?4.?1.?1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
1.?4.?1.?2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
2.?4.?1.?2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности
3.?4.?1.?2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение
4.?4.?1.?2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур, выделять области пересечения и объединения
1.?4.?1.?3 сравнивать множества предметов с помощью составления пар/ определять равные множества, пустое множество
2.?4.?1.?3 обозначать множества и его элементы на диаграмме, определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
3.?4.?1.?3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.?4.?1.?3 применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач/ уравнений и неравенств

4.2 Пікірлер
1.​4.​2.​1 тұжырымдардың ақиқаттығын немесе ақиқат еместігін анықтау
2.​4.​2.​1 тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру
3.​4.​2.​1 ақиқат немесе жалған пікірлер құру
4.​4.​2.​1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау
1.​4.​2.​2 бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, ребустар шешу, сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару
2.​4.​2.​2 сандық есептерді, әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыштарды, ауыстырып құюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару
3.​4.​2.​2 кестелер және графтар құру әдісімен логикалық пайымдауға берілген есептерді шығару
4.​4.​2.​2 кеңістік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару
4.3 Тізбектер
1.​4.​3.​1 10-ға дейінгі/ 20-ға дейінгі сандар тізбегін/ ондықтармен 100-ге дейін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру/ 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау
2.​4.​3.​1 100-ге дейінгі сандар/1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау
3.​4.​3.​1 1000-ға дейінгі сандар/ мыңдықтармен миллионға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау
4.​4.​3.​1 1 000 000-ға дейінгі сандар/алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
1.​4.​3.​2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/ сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі-түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
2.​4.​3.​2 берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
3.​4.​3.​2 өзі таңдаған заңдылық бойынша тізбектер құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
4.​4.​3.​2 заңдылықты немесе ережені өзі таңдап, сандар/сандар тобы тізбектерін құру
4.4 Нысандардың комбинациялары
1.​4.​4.​1 қоршаған ортадағы заттардан "екі -екіден" комбинациялар жиынын құрастыру
2.​4.​4.​1 қоршаған ортадағы заттардан "үш-үштен" комбинациялар жиынын құрастыру
3.​4.​4.​1 "мүмкіндік ағашы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
4.​4.​4.​1 таңдап алу әдісімен комбинаторлық есептерді шығару
5-бөлім: Математикалық модельдеу
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
5.1 Есептер және математикалық модель
1.​5.​1.​1 есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/ есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау
2.​5.​1.​1 бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу
3.​5.​1.​1 екі-үш амалмен орындалатын есепті кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу

4.2 Высказывания
1.?4.?2.?1 определять верные и неверные утверждения
2.?4.?2.?1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
3.?4.?2.?1 составлять истинные или ложные высказывания
4.?4.?2.?1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность
1.?4.?2.?2 решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
2.?4.?2.?2 исследовать и решать числовые задачи, головоломки с разными числами, логические задачи на переливание и взвешивание
3.?4.?2.?2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов
4.?4.?2.?2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
4.3 Последовательности
1.?4.?3.?1 составлять последовательность чисел до 10/ до 20/десятков до 100 и обратно/ определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100
2.?4.?3.?1 определять закономерность в последовательности чисел до 100/ сотнями до 1000
3.?4.?3.?1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000/ тысячами до миллиона
4.?4.?3.?1 определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000/в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями с одинаковыми знаменателями или с одинаковыми числителями
1.?4.?3.?2 определять последовательность действий и состояний в природе/ составлять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
2.?4.?3.?2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3.?4.?3.?2 составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение
4.?4.?3.?2 составлять последовательность чисел, группу чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило
4.4 Комбинации предметов
1.?4.?4.?1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
2.?4.?4.?1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
3.?4.?4.?1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
4.?4.?4.?1 решать комбинаторные задачи методом перебора
Раздел 5: Математическое моделирование
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
5.1 Задачи и математическая модель
1.?5.?1.?1 моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи/ подбирать опорную схему для решения задачи
2.?5.?1.?1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие, в два действия
3.?5.?1.?1 моделировать задачу в 2-3 действия в виде таблицы, линейной/ столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи

4.​5.​1.​1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу
1.​5.​1.​2 сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағыара- қашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану
2.​5.​1.​2 есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн/ ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану
3.​5.​1.​2 есептерді шығаруда бір заттың массасы, саны, жалпы масса/ бір затқа жіберілген шығын, заттардың саны, жалпы шығын/ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану
4.​5.​1.​2 есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/ егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт/биіктік, ені, ұзындық, көлемі шамаларырының өзара тәуелділігін пайдалану
1.​5.​1.​3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару
2.​5.​1.​3 бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
3.​5.​1.​3 санның және шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
4.​5.​1.​3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру, шығару
1.​5.​1.​4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
2.​5.​1.​4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, айырмалық салыстыруға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру
3.​5.​1.​4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару
4.​5.​1.​4 шамалар арасындағы тәуелділікке/ пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару
1.​5.​1.​5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
2.​5.​1.​5 көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға/тіктөртбұрыштың (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді, тура және жанама тұжырымдармен "бірнеше бірлік артық/кем", "бірнеше есе артық/ кем" берілген есептерді (айырмалық салыстыруға қатысты) талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару
3.​5.​1.​5 жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/кем", "бірнеше есе артық/ кем" қатынастарымен байланысты), тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару

4.?5.?1.?1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика
1.?5.?1.?2 использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов, цены товара/ термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
2.?5.?1.?2 использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость/ длина, ширина, периметр
3.?5.?1.?2 использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/расход на один предмет, количество предметов, общий расход/ширина, длина, площадь
4.?5.?1.?2 использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/ урожайность, плошадь, масса урожая/скорость, время, расстояние/ высота, ширина, длина, объем
1.?5.?1.?3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка/ составлять и решать обратные задачи
2.?5.?1.?3 анализировать и решать задачи: на нахождение суммы одинаковых слагаемых, деление по содержанию и на равные части, составлять и решать обратные задачи
3.?5.?1.?3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины, составлять и решать обратные задачи
4.?5.?1.?3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого, составлять и решать обратные задачи
1.?5.?1.?4 анализировать и решать задачи на: увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи
2.?5.?1.?4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз, на разностное сравнение, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи
3.?5.?1.?4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/на пропорциональное деление
4.?5.?1.?4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами/ пропорциональное деление/ нахождение неизвестного по двум разностям
1.?5.?1.?5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
2.?5.?1.?5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления, на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата), составлять и решать обратные задачи/ различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в раз")
3.?5.?1.?5 анализировать и решать задачи: с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)"), на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата), на кратное сравнение

4.​5.​1.​5 тікбұрышты параллелепипедтің (кубтың) көлемі мен қырының ұзындығын табуға берілген есептерді талдау және шығару
1.​5.​1.​6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
2.​5.​1.​6 көбейту мен бөлуге берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
3.​5.​1.​6 есептеу кезінде жауабын алдын ала болжау, нәтижесін құрама есептің шартына сәйкес түсіндіру
4.​5.​1.​6 әртүрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару
2.​5.​1.​7 екі амалмен орындалатын есептерді (санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару
3.​5.​1.​7 үш амалмен шығарылатын есептерді (шамалар арасындағы тәуелділікке құрылған жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару
4.​5.​1.​7 үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау
2.​5.​1.​8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/ құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
3.​5.​1.​8 айнымалысы бар өрнектер мен теңдеулер түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешуді, қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді сандық өрнектер түрінде моделдеу
4.​5.​1.​8 теңдеу мен сандық өрнек арқылы құрама есепті шығарудың моделін құрастыру
4.​5.​1.​9 бір-біріне кездесу және қарама-қарсы бағыттағы қозғалыс, артынан қуып жету, бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу
5.2 Математикалық тіл
1.​5.​2.​1 цифрды саннан ажырату, бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету
2.​5.​2.​1 екітаңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтық кестені қолдану
3.​5.​2.​1 көптаңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолдану
4.​5.​2.​1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану
1.​5.​2.​2 "+", "-", "=", "≠", ">", "<" таңбаларын/ цифрларды, (□) белгісіз сан символын қолдану
2.​5.​2.​2 жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ, және
[MISSING IMAGE: , ]
3.​5.​2.​2 екі жиынның қиылысуы ∩, екі жиынның бірігуі U, бос жиын Ø таңбаларын қолдану
1.​5.​2.​3 сандардың қосындысы мен айырмасын/сандарды салыстыру (артық/кем)/ көршілес сандарды, сандық аралықтарды, сандар қатарын көрсету үшін сан сәулесін қолдану

4.?5.?1.?5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда (куба)
1.?5.?1.?6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание
2.?5.?1.?6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление
3.?5.?1.?6 прикидывать ответ задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи
4.?5.?1.?6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов
2.?5.?1.?7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение/ уменьшение в несколько раз, кратное сравнение)
3.?5.?1.?7 моделировать и решать задачи в 3 действия (разные комбинации простых задач на зависимость между величинами)
4.?5.?1.?7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный
2.?5.?1.?8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения, составных в виде числового выражения и отдельных действий
3.?5.?1.?8 моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения, составных – в виде числового выражения или отдельных действий
4.?5.?1.?8 моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
4.?5.?1.?9 решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях, движение вдогонку и с отставанием
5.2 Математический язык
1.?5.?2.?1 отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче
2.?5.?2.?1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
3.?5.?2.?1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов
4.?5.?2.?1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей
1.?5.?2.?2 использовать знаки "+", "-", "?", "=", ">", "<"/ цифры, символ неизвестного числа ()
2.?5.?2.?2 использовать заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов строчные буквы, принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки ? и
3.?5.?2.?2 использовать для обозначения пустого множества знак O, пересечения множеств знак ? и объединения множеств знак ?
1.?5.?2.?3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/ меньше)/ чисел соседей, числовых интервалов и последователь-ности чисел

2.​5.​2.​3 бұрыштарды, көпбұрыштарды, шеңбердің центрін, радиусті, диаметрді латын алфавитінің әріптерімен таңбалау, оларды белгіленуі бойынша оқу
3.​5.​2.​3 бұрыштарды, көпбұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
4.​5.​2.​3 текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
1.​5.​2.​4 қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
2.​5.​2.​4 көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
3.​5.​2.​4 қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
4.​5.​2.​4 (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %) пайызды % символымен/ бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен белгілеуді қолдану
1.​5.​2.​5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру/ қолда бар материалдарды пайдаланып, кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастыру
2.​5.​2.​5 деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер және диаграммалар құрастыру
3.​5.​2.​5 деректерді жинақтау, жүйелеу және диаграммалар мен пиктограммалар қолданып салыстыру
4.​5.​2.​5 ақпаратты түсіндіру, салыстыру және мәліметтерді жиынтықтау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызба құрастыру
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Математика" пәнінен үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Математика" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1)1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Өзім туралы
2.Менің мектебім
Сандар мен цифрлар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1**натурал сандар құрылу жолын түсіну, 10 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
1.1.1.2** біртаңбалы сандарды және 10 санын оқу, жазу және салыстыру;
1.1.1.3** біртаңбалы сандардың құрамын анықтау
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.5 заттардың кеңістікте (оң жақта, сол жақта, жоғарыда, төменде, үстінде, астында, арасында, алдында, артында) орналасуын анықтау;
1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)

2.?5.?2.?3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3.?5.?2.?3 обозначать буквами латинского алфавита углы, многоугольники, центр окружности, радиус, диаметр и читать их по обозначению
4.?5.?2.?3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
1.?5.?2.?4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2.?5.?2.?4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
3.?5.?2.?4 использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
4.?5.?2.?4 использовать для обозначения: процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %)/ градусной меры угла символ 0
1.?5.?2.?5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/ составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
2.?5.?2.?5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы
3.?5.?2.?5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
4.?5.?2.?5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж к задачам на движение
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Математика"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Математика" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквоз ные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя школа
1A Числа и цифры
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1** понимать образование натуральных чисел, считать в прямом и обратном порядке в пределах 10, определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.1.1.2 ** читать, записывать и сравнивать однозначные числа и число 10;
1.1.1.3 ** определять состав однозначных чисел
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.3.2.5 определять расположение, направление предметов окружающего мира (впереди-сзади, слева-справа, сверху-снизу, между, рядом, на, над, под, внутри, вне, посередине);
1.3.2.4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)

1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну;
1.1.2.5** ондықтан аттамай бір таңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау;
1.1.2.3** 1 санының қасиетін қолдану
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
1.3.3.1 сан сәулесінде белгіленген нүктелердің бір-біріне қатысты орналасуын анықтау
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 10-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.1 цифрды саннан ажырату, көрнекі түрде бір таңбалы сандарды түрлі тәсілдермен: нүктелер жиынтығымен, таяқшалармен және сан сәулесінде көрсету;
1.5.1.2 ** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану/ заттар арасындағы арақашықтықты, бағытты, орналасуын анықтайтын терминдер пайдалану;
1.5.2.3 сандардың қосындысы мен айырмасын/сандарды салыстыру (артық/кем), көршілес сандарды, сандық аралықтарды, сандар қатарын көрсету үшін сан сәулесін қолдану;
1.5.2.2** "+", "-", "=", "≠", ">", "<" таңбаларын қолдану;
1.5.2.4 қосу мен азайту амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Геометриялық фигуралар
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша жіктеу
3.1 Геометриялық фигуралар
1.3.1.1 геометриялық фигураларды: нүкте, түзу, қисық және сынық сызықтар, тұйықталған және тұйықталмаған сызықтар, кесінді, сәуле, бұрышты бір-бірінен ажырату және атау;
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш)/кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.3 жазық фигуралардың модельдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру
Шамалар және өлшем бірліктері
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.2** сандарды, заттарды, тауардың құнын салыстыру кезінде қолданылатын ұғымдарды пайдалану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1** ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық) шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерін: ұзындық (см, дм)/масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) қолданып, шамаларды өлшеу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/масса (кг)/ көлем (сыйымдылық) (л) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
2-тоқсан
3.Менің отбасым және достарым
4.Бізді қоршаған әлем
10 көлеміндегі сандарды қосу және азайту

1.2 Операции над числами
1.1.2.1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов, и вычитание как удаление части множества;
1.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание без перехода через десяток однозначных чисел;
1.1.2.3** применять свойство 1
3.3 Координаты точек и направление движения
1.3.3.1 определять расположение точек, отмеченных на числовом луче относительно друг друга
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность чисел до 10 и обратно
5.2 Математический язык
1.5.2.1отличать цифру от числа, наглядно изображать однозначные числа разными способами: совокупностями точек, палочек, на числовом луче;
1.5.1.2 ** использовать понятия, которые применяются при сравнении чисел, предметов/термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами;
1.5.2.3 использовать числовой луч для иллюстрации сложения и вычитания чисел/ сравнения чисел (больше/меньше), чисел соседей, числовых интервалов и последовательности чисел;
1.5.2.2** использовать знаки "+", "-", "=", "?", ">", "<";
1.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
1В Геометрические фигуры
4.1 Множества и операции над ними
1.4.1.2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов)
3.1 Геометрические фигуры
1.3.1.1 распознавать и называть геометрические фигуры: точка, прямая, кривая, ломаная, замкнутая и незамкнутая линии, отрезок, луч, угол;
1.3.1.2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник)/ пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, прямоугольный параллелепипед) и соотносить их с предметами окружающего мира
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
1.3.2.3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей
1С Величины и измерения
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.2** использовать понятия, которые применяются при сравнении предметов, цен товаров
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.1** различать величины: длина/масса/ объем (емкость), выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: см, дм/кг/л;
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм)/массы (кг)/объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
2 четверть
3. Моя семья и друзья
4. Мир вокруг нас
2A Сложение и вычитание чисел в пределах 10

1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.4 біртаңбалы сандарды ондықтан аттамай қосу кестесін құру, білу және қолдану;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін, 0-дің қасиетін қолдану
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1** нөл санының құрылу жолын түсіну;
1.1.1.4 санаудың ірі бірлігі ондықты құрастыру, 100-ге дейін ондықтармен санау, жазу және салыстыру
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** ондықтармен 100-ге дейін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру, 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.5** ондықтарды ауызша қосу және азайтуды орындау;
1.1.2.1 қосу амалын ортақ элементтері жоқ жиындардың бірігуі, азайтуды жиынның бөлігін ажыратып алу ретінде түсіну
2.1 Санды және әріпті өрнектер
1.2.1.1** санды өрнектерді (қосынды, айырма) ажырату, құрастыру, жазу және оқу
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2** "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін қолдану;
1.5.2.4 қосу мен азайту компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Сандар және заңдылықтар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.5** тәжірибе арқылы 2, 4, 6, 8, 10 заттың жартысын табу
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 100 көлеміндегі сандар, суреттер, фигуралар, символдардан тұратын тізбектердің заңдылықтарын анықтау;
1.4.3.2 іс-әрекет және табиғат күйінің тізбектілігін анықтау/сандар, фигуралар, ойыншықтар, түрлі-түсті моншақтар тізбектерін құру және тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
4.2 Тұжырымдар
1.4.2.2** бірдей цифрлар мен фигуралардан тұратын басқатырғыштар, есептер, ребустар шешу
Шамалар және өлшем бірліктері
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.3.1.3 геометриялық фигуралардың (үшбұрыш, шаршы, тіктөртбұрыш) қабырғаларын өлшеу және салыстыру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.2 берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1** ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық) шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерді (ұзындық (см, дм)/масса(кг)/көлем (сыйымдылық) (л) қолданып өлшеу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау;
1.1.3.4 ұзындық өлшем бірліктерін: см, дм олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
3-тоқсан
5.Саяхат
6.Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А Сандармен амалдар орындау. Есептер.

1.2 Операции над числами
1.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел без перехода через десяток;
1.1.2.3 применять переместительное свойство сложения, свойство 0
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1** понимать образование числа нуль;
1.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета десяток, считать, десятками до 100, записывать, сравнивать
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность десятков до 100, определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100
1.2 Операции над числами
1.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание десятков;
1.1.2.1 понимать действие сложения как объединение множеств, не имеющих общих элементов, и вычитание как удаление части множества
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.2.1.1 ** составлять, читать, записывать и распознавать числовые выражения (суммы, разности)
5.2 Математический язык
1.5.2.2 ** использовать знаки "+", "-", "?", "=", ">", "<";
1.5.2.4 использовать названия компонентов действий сложения и вычитания при чтении и записи выражений
2B Числа и закономерности
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.5** находить половину числа 2, 4, 6, 8, 10 предметов путем практического действия
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность десятков до 100, определять закономерность в последовательности рисунков, фигур, символов, чисел в пределах 100;
1.4.3.2 определять последовательность действий и состояний в природе/составлять последовательность чисел, фигур, игрушек, разноцветных бус и находить нарушение закономерности
4.2 Высказывания
1.4.2.2 ** решать головоломки с одинаковыми цифрами и фигурами, ребусы
2C Измерения величин
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.3.1.3 измерять и сравнивать стороны геометрических фигур (треугольник, квадрат, прямоугольник)
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.3.2.2 чертить отрезок заданной длины
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.1** различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2** производить измерения величин, используя единицы измерения: длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л);
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин;
1.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины см, дм на основе соотношений между ними
3 четверть
5. Путе шествие
6. Тради ции и фольк лор
3A Действия с числами. Задачи

1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.2** біртаңбалы сандарды салыстыру
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.1**есепті сызба, сурет, қысқаша жазба түрінде модельдеу/есепті шешу үшін тірек сызбасын таңдау;
1.5.1.3** қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару/кері есеп құрастыру және шығару;
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару;
1.5.1.5 қосу мен азайтудың белгісіз компоненттерін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2 "+", "-", "=", "≠", ">", "<" таңбаларын/ цифрларды, (□) белгісіз сан символын қолдану
1.2 Сандармен амалдарды орындау
1.1.2.2 қосу және азайту өзара кері амалдар екенін түсіну, қосу және азайту амалдары компоненттері мен нәтижелері арасындағы байланысты анықтау;
1.1.2.3 қосудың ауыстырымдылық қасиетін қолдану
Шамалар.
Уақытты бағдарлау
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.5 уақытты циферблат бойынша 12 сағаттық форматта анықтау/уақыт өлшем бірліктерін (минут, сағат, күн, апта, ай, жыл) ажырату;
1.1.3.1** уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.2** өлшем бірліктерді: уақыт (сағ) қолданып өлшеу
Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
Қосу кестесін қолдану. Есептер
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
1.2.2.1 теңдік және теңсіздікті, теңдеуді, тура және тура емес теңдік пен теңсіздікті айыра білу;
1.2.2.2 таңдап алу әдісі және қосу мен азайту амалдарының байланысы негізінде теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
1.2.1.1 санды және әріпті өрнектерді (қосынды, айырма)/теңдік және теңсіздікті ажырату,құрастыру, жазу және оқу;
1.2.1.2 әріптің берілген мәніндегі бір амалды әріпті өрнектің мәнін табу;
1.2.1.3 қосу мен азайту арасындағы қатынасты әріпті өрнектер түрінде:
а+b=c, c-a=b, c-b=a көрсету және қолдану;
1.2.1.4 қосу және азайту жағдайында 0-дің қасиетін әріпті өрнек түрінде: a+0=a, a-0=a көрсету;
1.2.1.5 жақшасыз әріпті/санды өрнектерді салыстыру
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.2 "+", "-", "=", ">", "<" белгілерін/цифрларды қолдану, (□) белгісіз сан символын қолдану
4-тоқсан
7.Тағам мен сусын
8.Дені саудың жаны сау
Күнделікті өмірдегі есептеулер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
1.1.1.1** 11-20 көлемінде тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
1.1.1.2** 11-ден 20-ға дейінгі сандарды оқу, жазу және салыстыру;

1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.2 ** сравнивать однозначные числа
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.1** моделировать задачу в виде схемы, рисунка, краткой записи/подбирать опорную схему для решения задачи;
1.5.1.3** анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка/составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов сложения и вычитания, составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
1.5.2.2 использовать знаки "+", "-", "?", "=", ">", "<"/цифры, символ неизвестного числа ()
1.2 Операции над числами
1.1.2.2 понимать, что сложение и вычитание взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
1.1.2.3 применять переместительное свойство сложения
3B Величины. Ориенти рование во времени
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.5 определять время в часах по циферблату в 12 часовом формате/различать единицы измерения времени: минута, час, день, неделя, месяц, год;
1.1.3.1 ** различать величины времени, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.2 ** производить измерение величин, используя единицы измерения: время (ч)
3C Равенства и неравенства. Уравнения
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
1.2.2.1 распознавать равенство, неравенство, уравнение, различать верные и неверные равенства;
1.2.2.2 решать уравнения способом подбора и на основе связи сложения и вычитания
2.1 Числовые и буквенные выражения
1.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (суммы, разности)/равенства и неравенства;
1.2.1.2 находить значения буквенного выражения в одно действие при заданном значении буквы;
1.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства связи между сложением и вычитанием: а+b=с, c–a=b, c-b=a;
1.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства 0 при сложении и вычитании: a+0=a, a-0=a;
1.2.1.5 сравнивать буквенные выражения/ числовые выражения без скобок
5.2 Математический язык
1.5.2.2 использовать знаки "+", "-", "?", "=", ">", "<"/цифры /символ неизвестного числа ()
4 четверть
7. Еда и напитки
8. В здоро вом теле здоро вый дух!
4A Вычисления в повседневной жизни
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
1.1.1.1 ** считать в прямом и обратном порядке в пределах 11-20, определять место числа в натуральном ряду чисел;
1.1.1.2 ** читать, записывать и сравнивать числа от 11 до 20;

1.1.1.3** 20 көлемінде сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
1.1.1.5** 20-ға дейінгі сандарды 2-ден топтап тура және кері санау
1.2 Сандармен амалдар орындау
1.1.2.5 20 көлеміндегі біртаңбалы мен екітаңбалы сандарды ауызша қосу және азайтуды орындау
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
1.1.3.6 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 теңгелік тиындармен түрлі төлем жасау
4.3 Тізбектер
1.4.3.1** 20-ға дейінгі сандар тізбегін және кері ретпен сандар тізбегін құрастыру
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.4 санды бірнеше бірлікке арттыру, кеміту, айырмалық салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептер құрастыру және шығару;
1.5.1.3 қосынды және қалдықты табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару;
1.5.1.6 қосу мен азайтуға берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру
Жиын және логика элементтері
5.2 Математикалық тіл
1.5.2.5 деректерді жинақтау, жүйелеу және толықтыру/қолда бар материалдарды пайдаланып, кестелер, пиктограмма мен диаграммалар құрастыру
4.2 Тұжырымдар
1.4.2.1 тұжырымдардың ақиқаттығын немесе ақиқат еместігін анықтау;
1.4.2.2** сәйкестік пен ақиқаттықты анықтауға берілген қарапайым логикалық есептерді шығару
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
1.4.1.2 жиындарды элементтерінің белгілері (нысандардың түсі, пішіні, өлшемі, материалы, әрекеті) бойынша құру және олардың классификациясы;
1.4.1.3 жұп құру арқылы нысандар жиындарын салыстыру, тең жиындарды, бос жиындарды анықтау;
1.4.1.1 екі жиынның бірігуін және жиыннан оның бөлігін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
4.4 Нысандардың комбинациялары
1.4.4.1 қоршаған ортадағы заттардан "екі-екіден" комбинациялар жиынын құрастыру
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.1.3.1 ұзындық/масса/көлем (сыйымдылық)/уақыт шамаларын ажырату, оларды өлшеу үшін өлшемдер мен құралдарды таңдау, өлшемдер жүргізу;
1.1.3.3** ұзындық (см, дм)/ масса (кг)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (сағ) салыстыру және шамалар мәндерімен қосу мен азайту амалдар орындау
Нысандардың орналасуы және бағыты
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
1.3.1.2 жазық фигураларды (үшбұрыш, дөңгелек, шаршы, тіктөртбұрыш) және кеңістік фигураларды (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида, тікбұрышты параллепипед) тану және қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
1.3.2.1 түзу, тұйықталған және тұйықталмаған және қисық, сынық сызықты жазықтықта/қарапайым жазық геометриялық фигураларды (үшбұрыш, төртбұрыш) нүктелі қағазда кескіндеу;

1.1.1.3 ** определять разрядный состав чисел в пределах 20, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
1.1.1.5** считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 2 до 20
1.2 Операции над числами
1.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание двузначного числа и однозначного в пределах 20
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.6 производить различные операции с монетами 1 тг, 2 тг, 5 тг, 10 тг, 20 тг
4.3 Последовательности
1.4.3.1 ** составлять последовательность чисел до 20 и обратно
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение, уменьшение числа на несколько единиц, разностное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение суммы и остатка, составлять и решать обратные задачи;
1.5.1.6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на сложение и вычитание
4B Множеста. Элемен ты логики
5.2 Математический язык
1.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, достраивать/составлять таблицы, пиктограммы, диаграммы с помощью подручных материалов
4.2 Высказывания
1.4.2.1 определять верные и неверные утверждения;
1.4.2.2 ** решать ребусы, простейшие логические задачи на соответствие и истинность
4.1 Множества и операции над ними
1.4.1.2 классифицировать множества по признакам их элементов (цвет, форма, размер, материал, действие объектов);
1.4.1.3 сравнивать множества предметов с помощью составления пар, определять равные множества, пустое множество;
1.4.1.1 наглядно изображать объединение двух множеств и удаление части множества
4.4 Комбинации предметов
1.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по два" из предметов окружающего мира
1.3 Величины и единицы их измерения
1.1.3.1 различать величины: длина/масса/ объем (емкость)/время, выбирать меры и инструменты для их измерения, производить измерения;
1.1.3.3** сравнивать значения величин длины (см, дм), массы (кг), объема емкости (л), времени (ч) и выполнять действия сложения и вычитания над значениями величин
4C Расположение и направление объектов
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
1.3.1.2 различать плоские фигуры (треугольник, круг, квадрат, прямоугольник), пространственные фигуры (куб, шар, цилиндр, конус, пирамида) и соотносить их с предметами окружающего мира
3.2 Изображение и расположение геометрических фигур
1.3.2.1 изображать на плоскости прямую, кривую, ломаную замкнутую и незамкнутую линии/простейшие плоские фигуры (треугольник, четырехугольник) на точечной бумаге;

1.3.2.2 берілген ұзындығы бойынша кесінді сызу;
1.3.2.3 жазық фигуралардың моделдерінен және бөліктерінен композиция құрастыру;
1.3.2.4 геометриялық фигуралар арасындағы негізгі қатынастарды анықтау (үлкен-кіші, жоғары-төмен, кең-тар, жуан-жіңішке, қалың-жұқа)
5.1 Есептер және математикалық модель
1.5.1.2** заттардың орналасуын, арақашықтығын, бағытын анықтайтын терминдерді пайдалану
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
1А Екітаңбалы сандар
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2.​1.​1.​1 100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
2.​1.​1.​2 екітаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
2.​1.​1.​3** екітаңбалы сандардың разрядтық құрамын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу
5.2 Математикалық тіл
2.​5.​2.​1 екітаңбалы сандардың графикалық моделін құру, разрядтық кестені қолдану
Сандармен амалдар орындау. Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.​1.​2.​4** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу кестесін құру, білу және қолдану;
2.​1.​2.​5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайтуды орындау;
2.​1.​2.​3** тиімді есептеу үшін қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.​2.​1.​6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​1 бір-екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу;
2.​5.​1.​8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу
Шамалар және олардың өлшем бірліктері
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.​1.​3.​1 әртүрлі өлшеу құралдары шкалаларын бір бірінен ажырату және шамалардың сәйкес мәндерін анықтау;
2.​1.​3.​2** ұзындық (м)/масса (ц) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;
2.​1.​3.​3** ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен амалдар орындау;
2.​1.​3.​4** ұзындық (см, дм, м)/ масса (кг, ц) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
2A Екітаңбалы сандарды қосу және азайту. Жүздіктер. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны.
2.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі – жүздікті құрастыру, 1000-ға дейін жүздіктермен санау, жазу, салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.​1.​2.​3** қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану;

1.3.2.2 чертить отрезок заданой длины;
1.3.2.3 составлять композиции из моделей плоских фигур и их частей;
1.3.2.4 определять основные отношения между геометрическими фигурами (больше-меньше, выше-ниже, шире-уже, толще-тоньше)
5.1 Задачи и математическая модель
1.5.1.2 ** использовать термины, определяющие расположение, направление и расстояние между предметами
2) 2 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
1А Двузначные числа
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.1.1.1 понимать образование чисел в пределах 100, считать в прямом и обратном порядке в пределах 100, определять место числа в натуральном ряду чисел;
2.1.1.2 читать, записывать и сравнивать двузначные числа;
2.1.1.3 ** определять разрядный состав двузначных чисел, раскладывать на сумму разрядных слагаемых
5.2 Математический язык
2.5.2.1 строить графические модели двузначных чисел, использовать таблицу разрядов
1В Действия с числами. Задачи
1.2 Операции над числами
2.1.2.4 ** составлять, знать и применять таблицу сложения однозначных чисел с переходом через десяток;
2.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание однозначных чисел с переходом через десяток;
2.1.2.3** применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.2.1.6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два, три арифметических действия, и определять порядок действий
5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.1 моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в одно действие, в два действия;
2.5.1.8 ** моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения;
1С Величины и их единицы измерения
1.3 Величины и единицы их измерения
2.1.3.1 различать шкалы различных измерительных приборов и определять по ним соответствующие значения величин;
2.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: длина м/ масса ц;
2.1.3.3** сравнивать значения величин длины см, дм, м, массы кг, ц, объема емкости л и выполнять действия сложения/ вычитания/умножения/деления над значениями величин;
2.1.3.4** преобразовывать единицы измерения длины см, дм, м, массы кг, ц на основе соотношений между ними
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
2A Сложение и вычитание двузначных чисел. Сотни.
1.1 Натуральные числа и число 0.
2.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета сотня, считать сотнями до 1000, записывать, сравнивать
1.2 Операции над числами
2.1.2.3** применять переместительное, сочетательное свойства сложения для рационализации вычислений;

2.​1.​2.​5** біртаңбалы сандарды ондықтан аттап қосу және азайту/300+200 (3жүзд.+2жүзд.), 170-130 (17онд.-13 онд) түрінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
2.​1.​2.​8 34+ 23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35 жағдайларында екітаңбалы сандарды қосу және азайту алгоритмдерін қолдану;
2.​1.​2.​7 45±9, 40-14жағдайларында ондықтан аттап, ауызша қосу мен азайтуды орындау
4.3 Тізбектер
2.​4.​3.​1 100-ге дейінгі сандар/ 1000-ға дейінгі жүздіктер тізбектерінің заңдылығын анықтау;
2.​4.​3.​2 берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​1** екі амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу;
2.​5.​1.​7** екі амалмен шешілетін есептерді модельдеу және шығару;
2.​5.​1.​8** құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
2B
Шамалар және өлшем бірліктер
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.​1.​1.​3** 12-ге дейін рим сандарын оқу, жазу және қолдану;
2.​1.​3.​3 ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/көлем (сыйымдылық) (л)/ уақыт (мин, сағ, тәул, апта, ай, жыл) өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/ көбейту/бөлу амалдарын орындау;
2.​1.​3.​4 ұзындық (см, дм, м)/масса (кг, ц)/уақыт (сағ, мин, ай, жыл) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру;
2.​1.​3.​5 циферблат бойынша уақытты анықтау: сағат және минут
2 С
Жиын және оның элементін белгілеу. ϵ және
таңбалары
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
2.​4.​1.​2 сандардың жазылуындағы цифрлар саны, 2-ге бөлінуі, сандық тізбектегі алатын орындары бойынша санды жиындар құру және жіктеу (бөліктеу);
2.​4.​1.​3 жиындар мен олардың элементтерін диаграммада белгілеу, элементтердің жиынға жиындардың бірігуіне және қиылысуына тиістілігін анықтау
4.2 Пікірлер
2.​4.​2.​1тұжырымдардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау, ақиқат немесе жалған тұжырымдар құру
4.4 Заттардың комбинациялары
2.​4.​4.​1 қоршаған ортадағы заттардан "үш-үштен" комбинациялар жиынын құрастыру
5.2 Математикалық тіл
2.​5.​2.​2 жиынды белгілеу үшін латын алфавитінің бас әріптерін, жиын элементтерін белгілеу үшін латын алфавитінің кіші әріптерін, жиынға тиістілігін және тиісті еместігін белгілеу үшін ϵ және
2.​5.​2.​5 деректерді жинақтау, жүйелеу, кестелер және диаграммалар құрастыр
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3А Геометриялық фигуралар және олардың өзара орналасуы
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
2.​3.​1.​1 бұрыш түрлерін (тік, сүйір, доғал) бірбірінен ажырату және атау/ тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты мәнді белгілері бойынша ажырату және атау

2.1.2.5** выполнять устно сложение и вычитание вида: 300+200 (3с.+2с.), 170-130 (17дес.-13 дес.);
2.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания двузначных чисел в таких случаях, как: 34+23, 57-23, 45±19, 47+33, 80-47, 100-35;
2.1.2.7 выполнять устно сложение и вычитание чисел с переходом через десяток в случаях вида: 45±9, 40-14
4.3 Последовательности
2.4.3.1 определять закономерность в последовательности чисел до 100/сотнями до 1000;
2.4.3.2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.1**моделировать в виде таблицы, схемы, краткой записи задачи в два действия;
2.5.1.7**моделировать и решать задачи в 2 действия;
2.5.1.8**моделировать решение составных задач в виде числового выражения и отдельных действий
2B Величины и их единицы
1.3 Величины и единицы их измерения
2.1.1.3** читать, записывать и использовать римскую нумерацию чисел до 12;
2.1.3.3 сравнивать значения величин длины (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкость (л), времени (ч, мин, сут, месяц, год) и выполнять действия сложения/вычитания/ умножения/деления со значениями величин;
2.1.3.4 преобразовывать единицы измерения длины: (см, дм, м), массы (кг, ц), объема емкостиь (л), времени (ч, мин, сут, месяц, год) на основе соотношений между ними;
2.1.3.5 определять время по циферблату: часы и минуты
2С Обозначение множества и его элемента. Знаки и
4.1 Множества и операции над ними
2.4.1.2 составлять и классифицировать (разбивать) числовые множества по количеству цифр в записи чисел, делимости числа на 2, месту, занимаемому в числовой последовательности;
2.4.1.3 обозначать множества и его элементы на диаграмме, определять принадлежность элементов множеству, объединению и пересечению множеств
4.2 Высказывания
2.4.2.1 определять истинность и ложность утверждений, составлять истинные и ложные утверждения
4.4 Комбинации объектов
2.4.4.1 составлять варианты комбинаций "по три" из предметов окружающего мира
5.2 Математический язык
2.5.2.2 использовать заглавные буквы латинского алфавита для обозначения множества, его элементов строчные буквы, принадлежности и непринадлежности элемента множеству знаки ? и
;
2.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, строить таблицы и диаграммы
3 четверть
5. В здоровом теле здоровый дух!
6. Традиции и фольклор
3А Геометрические фигуры и их взаимное расположение
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.3.1.1 распознавать и называть виды углов (прямой, острый, тупой)/определять существенные признаки прямоугольника, квадрата, прямоугольного треугольника;

2.​3.​1.​2 көпбұрыштардың классификациясы
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2.​3.​2.​1 нүктелі қағазда кесінділер, түзулер мен геометриялық фигураларды орны, қозғалыс және бағыты бойынша нұсқаулыққа сәйкес сызу;
2.​3.​2.​2 тік бұрышты сызу
4.3 Тізбектер
2.​4.​3.​2 берілген заңдылық бойынша тізбекті құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
Көбейту және бөлу. Есептер
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
2.​1.​1.​5 50-ге дейін 3, 4, 5-тен топтап тура және кері санау, жұп/тақ сандарды ажырату/заттар тобын
6, 7, 8, 9-дан тең бөліктерге бөлуді көрсету
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.​1.​2.​1 көбейтуді бірдей қосылғыштардың қосындысы, бөлуді заттарды түрлеріне қарай және тең бөліктерге бөлу ретінде түсіну;
2.​1.​2.​2 көбейту және бөлу өзара кері амалдар екенін түсіну, көбейту және бөлу амалдарының компоненттері арасындағы байланысты анықтау;
2.​1.​2.​4** 2, 3, 4, 5 сандарына көбейту кестесін құру, білу және қолдану
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
2.​1.​3.​6 50 тг, 100 тг монеталарды, 200 теңгелік, 500 теңгелік купюраларды ажырату және түрліше төлем жасау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
2.​4.​1.​1 тең жиындардың бірігуін және жиыннан оның тең бөліктерін айырып алуды диаграмма арқылы көрнекі түрде кескіндеу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​3 бірдей қосылғыштардың қосындысын табуға, мазмұнына қарай және бірдей бөліктерге бөлуге берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару
Санды және әріпті өрнектер. Теңдеулер. Есептер
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.​2.​1.​1 санды және әріпті өрнектерді (көбейтінді, бөлінді)/теңдіктер мен теңсіздіктерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу;
2.​2.​1.​2 әріптің берілген мәніндегі екі амалды әріпті өрнектің мәнін табу;
2.​2.​1.​3 қосу мен көбейтудің қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: a+b=b+a, (a+b)+c=a+(b+c) ab=ba көрсету және қолдану;
2.​2.​1.​4 санды 1-ге көбейту және бөлу жағдайларын әріпті теңдік түрінде: a∙1=a, a:1=a көрсету
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
2.​2.​2.​1 х < □ және х > □ түріндегі теңсіздіктерге сәйкес келетін сандарды анықтау; 2.​2.​2.​2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, х+(25-6)=38, (24-3)-х=8, а+6=7+80 түріндегі күрделі теңдеулерді шешу
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​2** есептерді шығару барысында баға, мөлшер (сан), құн арасындағы тәуелділігін пайдалану;
2.​5.​1.​4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру;
2.​5.​1.​5** көбейту мен бөлудің белгісіз компоненттерін табуға, кері есептерді құрастыру және шығару, тура және жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/кем" "бірнеше есе есе артық/ кем" қатынастарымен байланысты) бір-бірінен ажырату;

2.3.1.2 классифицировать многоугольники
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.3.2.1 чертить отрезки и прямые, геометрические фигуры на точечной бумаге, следуя инструкции о позиции, направлении и движении;
2.3.2.2 чертить прямой угол
4.3 Последовательности
2.4.3.2 составлять последовательность по заданной закономерности, находить нарушение
3В Умножение и деление. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
2.1.1.5 считать в прямом и обратном порядке числовыми группами по 3, 4, 5 до 50/ различать четные/нечетные числа/ демонстрировать деление группы предметов на 6, 7, 8, 9 равных частей
1.2 Операции над числами
2.1.2.1 понимать умножение как сложение одинаковых слагаемых и деление как разбиение объектов по содержанию на равные части;
2.1.2.2 понимать, что умножение и деление – взаимообратные действия, определять зависимость между компонентами, результатами этих действий;
2.1.2.4** составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 2, 3, 4, 5
1.3 Величины и единицы их измерения
2.1.3.6 различать монеты в 50 тг, 100 тг, купюры 200 тг, 500 тг и производить различные операции с ними
4.1 Множества и операции над ними
2.4.1.1 наглядно изображать при помощи диаграмм объединение равночисленных множеств и разделение множества на равночисленные части
5.1 Задачи
2.5.1.3 анализировать и решать задачи на: нахождение суммы одинаковых слагаемых, деление по содержанию и на равные части, составлять и решать обратные задачи
3С Числовые и буквенные выражения. Уравнения. Задачи
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать числовые и буквенные выражения (произведения, частного)/ равенства и неравенства;
2.2.1.2 находить значение буквенного выражения в два действия при заданном значении буквы;
2.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства свойства сложения и умножения: a+b=b+a, (a+b) +c=a+(b+c), ab=ba;
2.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 1, деление числа на 1: a•1=a, a:1=a
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
2.2.2.1 определять подходящие числа для неравенств вида х <и х >;
2.2.2.2 решать простейшие уравнения на умножение и деление, уравнения сложной структуры вида: х+(25-6) =38, (24-3) -х=8, а+6=7+80
5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: цена, количество, стоимость;
2.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение/ уменьшение числа в несколько раз, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.5.1.5** анализировать и решать задачи на нахождение неизвестных компонентов умножения и деления, составлять и решать обратные задачи, различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/меньше в раз");

2.​5.​1.​6 көбейту мен бөлуге берілген есептерге қатысты таңдаған амалдарын негіздеу, шығару әдісін түсіндіру;
2.​5.​1.​7 екі амалмен орындалатын есептерді (санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу
2.​5.​1.​8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/құрама есептердің шешуін санды өрнектер, жекелеген амалдар түрінде модельдеу және шығару
5.2 Математикалық тіл
2.​5.​2.​4 көбейту және бөлу амалдарының компоненттері атауларын өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
4-тоқсан
7. Қоршаған орта
8. Саяхат
4A
Тиімді есептеу тәсілдері
1.2 Сандармен амалдар орындау
2.​1.​2.​3 қосудың ауыстырымдылық, терімділік қасиеттерін/көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін тиімді есептеулер жүргізу үшін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
2.​2.​1.​5 екі амалдан артық жақшалы және жақшасыз әріпті, санды өрнектерді салыстыру;
2.​2.​1.​6 екі-үш амалды жақшалы және жақшасыз өрнектере арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
4B
Есептерді шешу тәсілдері
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​4 санды бірнеше есе арттыру/кемітуге, еселік салыстыруға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және салыстыру;
2.​5.​1.​5** тура және жанама тұжырымдармен "артық/кем", "бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен берілген есептерді талдау және шығару;
2.​5.​1.​8 барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде/құрама есептердің шешуін санды өрнектер және жекелеген амалдар түрінде модельдеу
4C Геометриялық фигуралар. Периметр. Аудан
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
2.​3.​1.​3 көпбұрыштардың, қоршаған ортадағы заттар қабырғаларының ұзындығын өлшеу, периметрді табуға арналған формулаларды:
Р= (а+в)·2, Р=а·4, Р=а+в+с қорытындылау, құру және қолдану;
2.​3.​1.​4 фигураның белгісіз қабырғасын оның периметрі мен белгілі қабырғалары арқылы табу;
2.​3.​1.​5 берілген периметрі бойынша торкөзді қағазға жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай периметрдің қалай өзгеретінін түсіндіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
2.​3.​2.​3 жазық фигуралардың модельдерін бөлу және олардан композиция құрастыру;
2.​3.​2.​4 бастапқы орнын, бағытын, қозғалысын (оңға, солға, тура, толық бұрылу, сағат тілімен және сағат тіліне кері жартыға, төрттен бірге бұрылу), анықтау айқындайтын нұсқаулыққа сәйкес әрекет жасау жасау
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
2.​3.​3.​1 сызықта белгіленген нүктелерді бір-біріне қатысты орналасуын анықтау

2.5.1.6 обосновывать выбор действий и объяснять способ решения задачи на умножение и деление;
2.5.1.7 моделировать и решать задачи в 2 действия (разные комбинации простых задач на увеличение/уменьшение в несколько раз, кратное сравнение);
2.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения/составных в виде числового выражения и отдельных действий
5.2 Математический язык
2.5.2.4 использовать названия компонентов действий умножения и деления при чтении и записи выражений
4 четверть
7. Окружающая среда
8. Путешествие
4A Рациональные способы вычислений
1.2 Операции над числами
2.1.2.3 применять переместительное, сочетательное свойства сложения/переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
2.1 Числовые и буквенные выражения
2.2.1.5 сравнивать буквенные, числовые выражения со скобками и без них, содержащие более 2-х арифметических действий;
2.2.1.6 находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих два/три арифметических действия и определять порядок действий
4B Способы решения задач
5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.4 анализировать и решать задачи на увеличение/уменьшение числа в несколько раз, на разностное сравнение, кратное сравнение, составлять и решать обратные задачи;
2.5.1.5** различать задачи с прямыми и косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/меньше в раз");
2.5.1.8 моделировать решение простых задач на все действия в виде числового выражения и уравнения/ составных в виде числового выражения и отдельных действий
4C Геометрические фигуры. Периметр. Площадь
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
2.3.1.3 измерять длины сторон многоугольников, предметов окружающего мира и обобщать, составлять, применять формулы нахождения периметра Р= (а+b)·2, Р = а·4, Р=а+b+с;
2.3.1.4 находить неизвестную сторону фигуры по периметру и известным сторонам;
2.3.1.5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям периметра, объяснять, как изменяется периметр с изменением ее формы
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
2.3.2.3 делить модели плоских фигур на части и составлять из них композиции;
2.3.2.4 выполнять действия по инструкции и определять исходную позицию, направление и движение (направо, налево, прямо, полный поворот, половина и четверть поворота по часовой и против часовой стрелки)
3.3 Координаты точек и направление движения
2.3.3.1 определять расположение отмеченных на линии точек относительно друг друга

4.2 Пікірлер
2.​4.​2.​2 сандық есептерді, әртүрлі сандардан тұратын басқатырғыштарды, ауыстырып құюға және өлшеуге берілген логикалық есептерді зерттеу және шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
2.​5.​1.​2** есептерді шығару барысында ұзындығы, ені, периметр шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану;
2.​5.​1.​5** тіктөртбұрыш (шаршының) ұзындығы, ені, периметрін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есептерді құрастыру және шығару
5.2 Математикалық тіл
2.​5.​2.​3 нүктелерді, кесінділерді, сәулелерді, түзулерді латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
3) 3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Жанды табиғат
2.Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1000 көлеміндегі сандар. Қосу және азайту
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3.​1.​1.​1 1000-ға дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну, 1000 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натурал сандар қатарындағы орнын анықтау;
3.​1.​1.​2 үштаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру;
3.​1.​1.​3 үштаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
3.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі – мыңдықты құрастыру, 1 000 000-ға дейін мыңдықтармен санау, жазу, салыстыру
5.2 Математикалық тіл
3.​5.​2.​1 көптаңбалы сандардың графикалық моделін құру, кластар мен разрядтар кестесін қолдану;
3.​5.​2.​4** қосу мен азайту, көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​5 үштаңбалы сандарды/ мыңдықтарды санның ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
3.​1.​2.​8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.​2.​1.​1 бір/екі әрпі бар әріпті өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу;
3.​2.​1.​2 әріптердің берілген мәндерінде екі әрпі бар әріпті өрнектің мәнін табу
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
3.​2.​2.​1 қарапайым теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу
4.3 Тізбектер
3.​4.​3.​1 1000-ға дейінгі сандар/ мыңдықтармен миллионға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылығын анықтау;
3.​4.​3.​2 өзі таңдаған заңдылық бойынша тізбектер құрастыру, тізбектегі заңдылықтың бұзылуын табу
Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​2 көбейту және бөлуді орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану, санды 0 санына бөлуге болмайтынын білу;
3.​1.​2.​3** тиімді есептеу үшін көбейтудің ауыстырымдылық қасиетін қолдану
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер

4.2 Высказывания
2.4.2.2 исследовать и решать числовые задачи, головоломки с разными числами, логические задачи на переливание и взвешивание
5.1 Задачи и математическая модель
2.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: длина, ширина, периметр;
2.5.1.5** анализировать и решать задачи на нахождение стороны и периметра прямоугольника (квадрата), составлять и решать обратные задачи
5.2 Математический язык
2.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита точки, отрезки, лучи, прямые и читать их по обозначению
3) 3 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочно
го плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо? (Свет и темнота)
1А Числа в пределах 1000. Сложение и вычитание
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.1.1.1 понимать образование чисел в пределах 1000, считать в прямом и обратном порядке в пределах 1000, определять место числа в натуральном ряду чисел;
3.1.1.2 читать, записывать и сравнивать трехзначные числа;
3.1.1.3 определять разрядный и классовый состав трехзначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
3.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета тысяча, считать тысячами до 1000 000, записывать, сравнивать
5.2 Математический язык
3.5.2.1 строить графические модели многозначных чисел, использовать таблицу разрядов и классов;
3.5.2.4 ** использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
1.2 Операции над числами
3.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел/тысяч на основе их десятичного состава;
3.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/двумя переменными;
3.2.1.2 находить значение выражения с двумя переменными при заданных значениях переменных
2.2 Уравнения и неравенства
3.2.2.1 находить множество решений простейших неравенств
4.3 Последовательности
3.4.3.1 определять закономерность в последовательности чисел до 1000/ тысячами до миллиона;
3.4.3.2 составлять последовательность по самостоятельно выбранному правилу, находить нарушение
1В Умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.1.2.2 применять свойство 0 и 1 при выполнении умножения и деления; знать о невозможности деления числа на 0;
3.1.2.3** применять переместительное свойство умножения для рационализации вычислений
1.3 Величины и единицы их измерения

3.​1.​3.​1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу;
3.​1.​3.​3** ұзындық ( мм,см, дм, м, км)/ масса (г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық) (л)/аудан (см2, дм2, м2)/өлшем бірліктерін салыстыру және шамалар мәндерімен қосу/азайту/көбейту/бөлу амалын орындау
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.​2.​1.​4 санды 0-ге көбейту, 0-ге бөлуге болмайтын жағдайларды әріпті теңдік түрінде: a·0 = 0, a≠0 көрсету
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
3.​4.​1.​1 екі жиынның бірігуі мен қиылысуын Эйлер-Венн диаграммасының көмегімен көрнекі түрде кескіндеу;
3.​4.​1.​2 сандардың жиындарын, олардың бірігуі мен қиылысуын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру;
3.​5.​2.​2 екі жиынның қиылысуы ∩, екі жиынның бірігуі U, бос жиын Ø таңбаларын қолдану
4.4 Нысандардың комбинациялары
3.​4.​4.​1 "мүмкіндіктер тармағы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3.​5.​1.​1** 2-3 амалмен орындалатын есепті кесте, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу;
3.​5.​1.​4** шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді талдау және шығару
5.2 Математикалық тіл
3.​5.​2.​4** көбейту және бөлу амалдары компоненттерінің атауларын жақшалы өрнектерді оқу мен жазуда қолдану
Кестелік көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​4 6, 7, 8, 9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру, білу және қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.​2.​1.​1 бір/екі әрпі бар өрнектерді ажырату, құрастыру, жазу және оқу;
3.​2.​1.​6 төрт амалды жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу;
3.​2.​1.​7 формулаларды шамалардың арасындағы өзара қатынасты орнатушы теңдік ретінде түсіну
5.1 Есептер және математикалық модель
3.​5.​1.​2** есептерді шығаруда "бір заттың массасы", "саны", "жалпы масса"/"бір затқа жіберілген шығын", "заттардың саны", "жалпы шығын" ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану;
3.​5.​1.​5** жанама сұрақтары болатын ("бірнеше бірлік артық/кем", "бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен байланысты), есептерді талдау және шығару
2-тоқсан
3. Уақыт
4.Сәулет өнері
Үлес
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
3.​1.​1.​5 үлесті құру жолын көрсетіп беру, оларды оқу, жазу және салыстыру;
3.​1.​1.​6 жай бөлшектерді оқу, жазу, бөлімдері бірдей жай бөлшектерді көрнекілік қолдану арқылы салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​1** санның квадратын бірдей екі көбейткіштің, ал санның кубы бірдей үш көбейткіштің көбейтіндісі ретінде түсіну
3.1.2. 1** бөлшек дегеніміз бір бүтіннің бір немесе бірнеше бөліктері және екі натурал санның қатынасы екенін түсіну;

3.1.3.1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.1.3.3 ** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2), выполнять арифметические действия над значениями величин
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.4 представлять в виде буквенного равенства свойства умножения числа на 0: a•0=0, невозможность деления числа на 0:
a
0
4.1
Множества и операции над ними
3.4.1.1 наглядно изображать объединение и пересечение двух множеств при помощи диаграмм Эйлера-Венна;
3.4.1.2 составлять по заданному или самостоятельно установленному признаку элементов множества чисел, их объединение и пересечение;
3.5.2.2 использовать для обозначения: пустого множества знак O, пересечения множеств знак ? и объединения множеств знак ?
4.4 Комбинации предметов
3.4.4.1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1 Задачи и математическая модель
3.5.1.1 ** моделировать задачу в 2-3 действия в виде схемы, краткой записи;
3.5.1.4 ** анализировать и решать задачи на зависимость между величинами
5.2 Математический язык
3.5.2.4 ** использовать названия компонентов действий сложения, вычитания, умножения и деления при чтении и записи выражений со скобками
1С Табличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.1.2.4 составлять, знать и применять таблицу умножения и деления на 6, 7, 8, 9
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.1 составлять, читать, записывать и распознавать выражения с одной/двумя переменными;
3.2.1.6 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих до четырех арифметических действий;
3.2.1.7 понимать формулы как равенства, устанавливающие взаимосвязь между величинами
5.1
Задачи и математическая модель
3.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/ расход на один предмет, количество предметов, общий расход;
3.5.1.5 ** анализировать и решать задачи:
с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)")
2 четверть
3. Время
4. Архитек тура
Доли
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
3.1.1.5 демонстрировать образование доли, читать записывать, сравнивать их;
3.1.1.6 читать, записывать обыкновенные дроби, сравнивать дроби с одинаковыми знаменателями с использованием наглядности
1.2 Операции над числами
3.1.2.1** понимать квадрат числа как произведение двух одинаковых множителей и куб числа - трех одинаковых множителей;
3.1.2.1** понимать, что дроби это одна или несколько частей целого и как частное двух натуральных чисел;

3.​1.​2.​14 санның/шаманың бөлігін табу және бөлігі бойынша санды/шаманы табу: 100 көлеміндегі сандар мен жүздіктердің жартысын, төрттен бір, оннан бір бөлігін табу
5.1 Есептер және математикалық модель
3.​5.​1.​3 санның және шаманың үлесін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру және шығару;
3.​5.​1.​4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару
Аудан. Шамалар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
3.​3.​1.​1 шеңбер мен дөңгелек, және олардың элементтерін (центр, радиус, диаметр) бір-бірінен ажырату және атау/симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды айыра білу және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру;
3.​3.​1.​2 геометриялық фигуралардың классификациясы;
3.​3.​1.​3 тіктөртбұрыш тікбұрышты үшбұрыш, S= (a·b):2, шаршы S=a2, тікбұрышты үшбұрыш S=a·b ауданы формуласын қорытындылап алу және қолдану;
3.​3.​1.​4 суретте кескінделген құрастырылған фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың периметрін анықтау;
3.​3.​1.​5 берілген ауданы бойынша жазық фигуралар салу, олардың пішіндері өзгеруіне қарай ауданының қалай өзгеретінін түсіндіру
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3.​3.​2.​1 нүктелі қағазда параллель және қиылысатын түзулерді/ қиылысатын геометриялық жазық фигураларды сызу, олардың қиылысу және бірігу аймағын табу;
3.​3.​2.​2 (берілген қабырғалары бойынша) тіктөртбұрыш пен шаршы, циркульдің көмегімен шеңбер сызу
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
3.​3.​3.​1 жазық фигурада белгіленген нүктелердің орнын бір-біріне қатысты анықтау
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.​1.​3.​1 ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алу, палеткамен өлшеу;
3.​1.​3.​2** ұзындық (мм)/масса (г, т)/ аудан (см2, дм2, м2 ) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;
3.​1.​3.​3** шамалар мәндері ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/ көлем (сыйымдылық) (л)/аудан (см2, дм2, м2) өлшем бірліктерін салыстыру және амалдар орындау;
3.​1.​3.​4** ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/аудан (см2, дм2, м2) бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру
5.1 Есептер және математикалық модель
3.​5.​1.​2** есептерді шығаруда ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану;
3.​5.​1.​4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге берілген есептерді талдау және шығару;
3.​5.​1.​5** тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға есептерді талдау және шығару
5.2 Математикалық тіл
3.​5.​2.​3 бұрыштарды, көпбұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
Ауызша көбейту және бөлу

3.1.2.14 находить долю числа/величины и число/величину по его доле: половину, четвертую, десятую часть от чисел в пределах 100 и сотен
5.1 Задачи и математическая модель
3.5.1.3 анализировать и решать задачи на нахождение доли числа и величины, составлять и решать обратные задачи;
3.5.1.4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/ на пропорциональное деление
2В Площадь. Величины
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
3.3.1.1 распознавать и называть окружность, круг и их элементы (центр, радиус, диаметр)/ различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира;
3.3.1.2 классифицировать геометрические фигуры;
3.3.1.3 составлять и применять формулы нахождения площади прямоугольника S=a·b, квадрата S=a2, прямоугольного треугольника S=(a·b):2 и предметов окружающего мира;
3.3.1.4 определять периметр комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
3.3.1.5 строить плоские фигуры на бумаге в клетку по заданным значениям площади, объяснять, как изменяется площадь фигуры с изменением ее формы
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.3.2.1 чертить параллельные и пересекающиеся прямые/чертить пересекающие плоские фигуры на точечной бумаге и находить область их пересечения и объединения;
3.3.2.2 строить прямоугольник и квадрат (по данным сторонам), чертить окружность с помощью циркуля
3.3 Координаты точек и направление движения
3.3.3.1 определять расположения отмеченных на плоской фигуре точек относительно друг друга
1.3 Величины и единицы их измерения
3.1.3.1 выбирать меры и инструменты для измерения площади поверхности предметов, производить измерения палеткой;
3.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (мм)/(г, т)/ (см2, дм2, м2);
3.1.3.3** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), объема емкости (л), площади (см2, дм2, м2) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.1.3.4 ** преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2) на основе соотношений между ними
5.1 Задачи и математическая модель
3.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: ширина, длина, площадь;
3.5.1.4 анализировать и решать задачи на зависимость между величинами/ на пропорциональное деление;
3.5.1.5 **анализировать и решать задачи: на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата)
5.2 Математический язык
3.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита углы, многоугольники и читать их по обозначению
2С Устное умножение и деление

1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​5** үштаңбалы сандарды олардың ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау;
3.​1.​2.​8 үштаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану;
3.​1.​2.​9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану;
3.​1.​2.​12 нөлдермен аяқталатын үштаңбалы санды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу тәсілін қолдану
3-тоқсан
5. Атақты тұлғалар
6. Өнер
Кестеден тыс көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​3** тиімді есептеу үшін көбейтудің үлестірімділік, терімділік қасиеттерін қолдану;
3.​1.​2.​6 біртаңбалы санға қалдықпен бөлуді орындау;
3.​1.​2.​7 кестеден тыс 17∙5, 96:6, 75:15, 84:4 жағдайларында ауызша көбейту мен бөлуді орындау;
3.​1.​2.​9 100 көлеміндегі сандарды ауызша көбейту мен бөлуді орындауда қосындыны және көбейтіндіні біртаңбалы санға бөлу, қосындыны санға көбейту ережесін қолдану
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеу
3.​2.​2.​2 көбейту мен бөлуге берілген қарапайым теңдеулерді, құрылымы күрделі х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465 түріндегі теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.​2.​1.​3 көбейтудің үлестірімділік және терімділік қасиеттерін әріпті теңдік түрінде: (ab)c=a(bc), a(b+c)=ab+ac, a(b-c)=ab-ac көрсету және қолдану;
3.​2.​1.​5 үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
Кеңістік фигуралар
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
3.​3.​2.​3 кеңістік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру;
3.​3.​2.​4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру
Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​10 23·2, 123·2, 46:2, 246:2 жағдайларында екітаңбалы/ үштаңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану;
3.​1.​2.​11 28·3, 269·2, 84:3, 538:2 жағдайларында екі/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану
4-тоқсан
7. Су – тіршілік көзі
8.Демалыс мәдениеті. Мерекелер
Жазбаша көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
3.​1.​2.​13 бөліндінің бір разрядында нөл болатын кезде үштаңбалы санды біртаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
3.​2.​1.​5 үш амалдан артық санды өрнектерді салыстыру
Есепті шешу жолдары

1.2 Операции над числами
3.1.2.5 ** выполнять устно сложение и вычитание трехзначных чисел на основе их десятичного состава;
3.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания трехзначных чисел;
3.1.2.9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100;
3.1.2.12 устное умножение и деление трехзначного числа, оканчивающегося нулями, на однозначное число
3 четверть
5. Искусст во
6. Выдаю щиеся личности
3А Внетабличное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.1.2.3** применять сочетательное, распределительное свойства умножения для рационализации вычислений;
3.1.2.6 выполнять деление с остатком на однозначное число;
3.1.2.7 выполнять устно внетабличное умножение и деление в случаях: 17·5, 96:6, 75:15, 84:4;
3.1.2.9 применять правила деления суммы и произведения на однозначное число, умножение суммы на число при устном выполнении умножения и деления чисел в пределах 100
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
3.2.2.2 решать простейшие уравнения, содержащие действия умножения и деления, уравнения сложной структуры вида х·(25:5)=60, (24·3):х=6, х:(17·2)=2, k+124:4=465
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.3 представлять и применять в виде буквенного равенства сочетательное и распределительное свойство умножения: (ab)c=a(bc), a(b+c) =ab+ac, a(b-c) =ab-ac;
3.2.1.5 сравнивать числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
3В Пространственные фигуры
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
3.3.2.3 изготавливать развертку пространственной геометрической фигуры (куб, прямоугольный параллелепипед) и собирать ее модель;
3.3.2.4 объяснять изменения в положении пространственных фигур, с поворотом налево, направо, вид ее сверху и сбоку
3С Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.1.2.10 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида: 23·2, 123·2, 46:2, 246:2;
3.1.2.11 применять алгоритмы умножения и деления двух/трехзначных чисел на однозначное в случаях вида 28·3, 269·2, 84:3, 538:2
4 четверть
7. Вода источник жизни
4А Письменное умножение и деление
1.2 Операции над числами
3.1.2.13 применять алгоритм деления трехзначного числа на однозначное, когда в одном из разрядов частного есть нуль и алгоритм обратного действия – умножение
8. Культура отдыха. Праздники
2.1 Числовые и буквенные выражения
3.2.1.5 сравнивать буквенные и числовые выражения, содержащие более 3-х арифметических действий
4В Способы решения задач

1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.​1.​3.​6 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг купюраларды ажырату және түрлі төлем жасау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
3.​4.​1.​3 сандар жиынының ішкі жиындарын элементтердің берілген немесе оқушылардың өздері анықтаған қасиеттері бойынша құру
4.2 Пікірлер
3.​4.​2.​1 ақиқат немесе жалған пікірлер құру;
3.​4.​2.​2 кестелер және графтар құру әдісімен логикалық пайымдауға берілген есептерді шығару
4.4 Нысандардың комбинациялары
3.​4.​4.​1 "мүмкіндіктер тармағы" туралы түсінігі болу, күнделікті өмірде кездесетін түрлі жағдаяттар мен есеп шығаруда қолдану
5.1 Есептер және математикалық модель
3.​5.​1.​1** екі-үш амалмен орындалатын есептің шартын кесте, сызықтық/бағандық диаграмма, сызба, қысқаша жазба түрінде модельдеу;
3.​5.​1.​2** есептерді шығаруда бір заттың массасы, саны, жалпы масса/ бір затқа жіберілген шығын, заттардың саны, жалпы шығын/ ұзындығы, ені, ауданы ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану;
3.​5.​1.​5** жанама сұрақтары болатын есептерді ("бірнеше бірлік артық/ кем" "бірнеше есе артық/кем" қатынастарымен байланысты)/ тіктөртбұрыштың (шаршының) қабырғалары мен ауданын табуға берілген есептерді талдау және шығару;
3.​5.​1.​6 есептеу кезінде жауабын алдын ала болжау, нәтижесін құрама есептің шартына сәйкес түсіндіру;
3.​5.​1.​7 үш амалмен шығарылатын есептерді (шамалар арасындағы тәуелділікке құрылған жай есептердің түрлі комбинациялары) модельдеу және шығару;
3.​5.​1.​8** айнымалысы бар өрнектер мен теңдеулер түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді/құрама есептерді санды өрнектер немесе жеке амалдар түрінде моделдеу
5.2 Математикалық тіл
3.​5.​2.​5 деректерді жинақтау, жүйелеу және диаграммалар мен пиктограммалар қолданып салыстыру
Уақыт
1.3 Шамалар және өлшем бірліктер
3.​1.​3.​2** (сек) өлшем бірлігін қолданып өлшеу;
3.​1.​3.​3** шамалар мәндерін уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) салыстыру және амалдар орындау;
3.​1.​3.​4** уақыт (сек, мин, сағ, тәул, ай, жыл, ғасыр) бірліктері олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру;
3.​1.​3.​5 әртүрлі сағатпен уақытты анықтау: (сағ, мин, сек)
4) 4-сынып:
Ортақ тақырыптар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1.Менің Отаным –Қазақстан
2. Құндылықтар
Көптаңбалы сандар нумерациясы және олармен амалдар орындау
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
4.​1.​1.​1 көптаңбалы сандардың құрылу жолын түсіну, натурал сандар қатарындағы 1 000 000 көлеміндегі санның орнын анықтау;
4.​1.​1.​2 көптаңбалы сандарды оқу, жазу және салыстыру/сандарды берілген разрядқа дейін дөңгелектеу;

1.3 Величины и единицы их измерения
3.1.3.6 различать купюры 1000 тг, 2000 тг, 5000 тг и производить с ними различные операции
4.1 Множества и операции над ними
3.4.1.3 составлять подмножества множества чисел по заданному или самостоятельно установленному признаку их элементов
4.2 Высказывания
3.4.2.1 составлять истинные или ложные высказывания;
3.4.2.2 решать задачи на логическое рассуждение методом составления таблиц и графов
4.4 Комбинации предметов
3.4.4.1 составлять "дерево возможностей" и использовать в решении задач, проблем в различных жизненных ситуациях
5.1 Задачи и математическая модель
3.5.1.1** моделировать условие задачи
в 2-3 действия в виде таблицы, линейной/ столбчатой диаграммы, схемы, краткой записи;
3.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: масса одного предмета, количество, общая масса/ расход на один предмет, количество предметов, общий расход/ширина, длина, площадь;
3.5.1.5** анализировать и решать задачи:
с косвенными вопросами (связанные с отношениями "больше/меньше на", "больше/ меньше в ... раз(а)")/на нахождение стороны и площади прямоугольника, (квадрата);
3.5.1.6 делать прикидку ответа задачи в вычислениях, интерпретировать соответствие результата условиям составной задачи;
3.5.1.7 моделировать и решать задачи в 3 действия(разные комбинации простых задач на зависимость между величинами);
3.5.1.8** моделировать решение простых задач на все действия в виде выражения с переменными и уравнения/составных – в виде числового выражения или отдельных действий
5.2 Математический язык
3.5.2.5 проводить сбор данных, систематизировать, проводить сравнение, используя диаграммы, пиктограммы
4С Время
1.3 Величины и единицы их измерения
3.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (сек)
3.1.3.3 ** сравнивать значения времени:
(сек, мин, ч, сут, месяц, год, век) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
3.1.3.4** преобразовывать единицы измерения времени: (сек, мин, ч, сут, месяц, год, век) на основе соотношений между ними;
3.1.3.5 определять время по различным видам часов: (ч, мин, сек)
4) 4 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1. Моя Родина Казах стан!
2. Ценности
1А Нумерация многозначных чисел и действия с ними
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.1.1.1 понимать образование многозначных чисел, определять место числа в пределах 1000 000 в натуральном ряду чисел;
4.1.1.2 читать, записывать и сравнивать многозначные числа/округлять числа до заданного разряда;

4.​1.​1.​3 көптаңбалы сандардың разрядтық және кластық құрамын және разрядтық бірліктердің жалпы санын анықтау, разрядтық қосылғыштарға жіктеу;
4.​1.​1.​4 санаудың ірі бірлігі – миллионды құрастыру жүз миллион көлемінде санау, жазу, салыстыру
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.​1.​2.​2 көптаңбалы сандармен арифметикалық амалдарды орындауда 0 мен 1 сандарының қасиеттерін қолдану;
4.​1.​2.​5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу;
4.​1.​2.​8 көптаңбалы сандарды жазбаша қосу және азайту алгоритмдерін қолдану
1.3 Шамалар және олардың өлшем бірліктері
4.​1.​3.​1 кеңістік геометриялық фигураларды атау, көлемді өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдау, текшелермен (1 см3) өлшеу;
4.​1.​3.​2** (см3, дм3, м3, га, ар) өлшем бірліктерін қолданып өлшеу;
4.​1.​3.​3** шамалар мәндері ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (г, кг, ц, т)/көлем (сыйымдылық) (л, мм3, см3, дм3, м3)/аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, а) бірліктерін салыстыру;
4.​1.​3.​4** ұзындық (мм, см, дм, м, км)/масса (мг, г, кг, ц, т)/аудан (мм2, см2, дм2, м2, га, а)/ көлем (мм3 , см3, дм3, м3)/уақыт (сек, мин, сағ, тәул) өлшем бірліктерін олардың арақатысына сүйеніп түрлендіру;
4.​1.​3.​5 уақыт өлшем бірлігінің үлесін табу (1/60 сағ═1 мин, 1/2 сағ═30 мин, 1/7 апта═1 күн);
4.​1.​3.​6 10 000 тг, 20 000 тг купюраларды және түрлі мемлекеттің валюталарын (рубль, евро, доллар) ажырату және түрлі төлем жасау
4.3 Тізбектер
4.​4.​3.​1** 1 000 000-ға дейінгі сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
Біртаңбалы санға көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.​1.​2.​3 көптаңбалы сандармен есептеулер жүргізгенде қосу және көбейтудің қасиеттерін қолдану;
4.​1.​2.​4 2-ге, 5-ке, 10-ға бөлінгіштік белгілерге сүйеніп, натурал сандарды топтастыру;
4.​1.​2.​5 көптаңбалы сандарды ондық құрамы негізінде ауызша қосу және азайтуды орындау, микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу;
4.​1.​2.​6 10, 100, 1000 сандарына қалдықсыз және қалдықпен бөлу;
4.​1.​2.​7 екітаңбалы/үштаңбалы сандарды біртаңбалы санға ауызша көбейту мен бөлуді орындау;
4.​1.​2.​10** көптаңбалы сандарды біртаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.​4.​1.​1 жиындар арасындағы қатынастың (тең, қиылысатын, қиылыспайтын жиындар, ішкі жиын) сипатын анықтай білу
Жылдамдық, уақыт, арақашықтық
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.​2.​1.​8** бірқалыпты түзу сызықты қозғалыстағы арақашықтық формулаларын көрсету және қолдану s=v∙t, t=s: v, v=s:t

4.1.1.3 определять разрядный и классовый состав многозначных чисел и общее количество разрядных единиц, раскладывать на сумму разрядных слагаемых;
4.1.1.4 образовывать укрупненную единицу счета - миллион, считать, записывать, сравнивать в пределах сотен миллионов
1.2 Операции над числами
4.1.2.2 применять свойства 0 и 1 при выполнении арифметических действий с многозначными числами;
4.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава, вычисления с помощью микрокалькулятора;
4.1.2.8 применять алгоритмы сложения и вычитания многозначных чисел
1.3 Величины и единицы их измерения
4.1.3.1 называть пространственные геометрические фигуры, выбирать меры и инструменты для измерения объема, производить измерения кубиками (1 см3);
4.1.3.2** производить измерение величин, используя единицы измерения: (см3, дм3, м3, га, ар);
4.1.3.3** сравнивать значения величин длины (мм, см, дм, м, км), массы (мг, г, кг, ц, т), объема емкости (л, мм3, см3, дм3, м3), площади (см2, дм2, м2, ар, га), времени (сек, мин, ч, сут, год, век) и выполнять арифметические действия над значениями величин;
4.1.3.4 ** преобразовывать единицы измерения длины (мм, см, дм, м, км), массы (г, кг, ц, т), площади (см2, дм2, м2, ар, га), объема (мм3,см3, дм3, м3), времени (сек, мин, ч, сут.) на основе соотношений между ними;
4.1.3.5 определять доли единиц времени (1/60 часа=1 минута,  ?часа=30 мин, 1/7недели =1 день);
4.1.3.6 различать купюры 10 000 тг, 20 000 тг и валюты других государств (рубль, евро, доллар) и производить с ними различные операции
4.3 Последовательности
4.4.3.1 ** определять закономерность в последовательности чисел до 1 000 000
1В Умножение и деление на однозначное число
1.2 Операции над числами
4.1.2.3 применять свойства сложения и умножения при выполнении вычислений с многозначными числами;
4.?1.?2.?4 классифицировать натуральные числа на основе признаков делимости на 2, 5, 10;
4.1.2.5 выполнять устно сложение и вычитание многозначных чисел на основе их десятичного состава;
4.1.2.6 выполнять деление с остатком и без остатка на 10, 100, 1000;
4.1.2.7 выполнять устно умножение и деление двух/трехзначных чисел на однозначное число;
4.1.2.10 ** выполнять деление многозначных чисел на однозначное число с остатком
4.1 Множества и операции над ними
4.4.1.1 определять характер отношений между множествами (равные, пересекающиеся и непересекающиеся множества, подмножество)
1С Скорость, время, расстояние
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8 ** выводить и применять формулы пути при прямолинейном равномерном движении s=v•t, t=s:v, v=s:t

5.1 Есептер және математикалық модель
4.​5.​1.​2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.​4.​1.​3** есептерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
1D
Геометриялық фигуралар
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
4.​3.​1.​1** текше, тікбұрышты параллелепипед және олардың элементтерін (төбелері, қабырғалары, қырлары) тану және атау;
4.​3.​1.​3 тікбұрышты параллепипед көлемінің формуласын (V=a∙b∙c) қорыту, шығару, қолдану;
4.​3.​1.​4 суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау
5.2 Математикалық тіл
4.​5.​2.​3 текшені, тікбұрышты параллелепипедті латын
алфавитінің бас әріптерімен таңбалау, оларды таңбалануы бойынша оқу
5.1 Есептер және математикалық модель
4.​5.​1.​2** есептерді шығару процесінде биіктік, ені, ұзындығы, көлемі ұғымдарының өзара тәуелділігін пайдалану
2-тоқсан
3.Мәдени мұра
4.Мамандық
тар әлемі
Көбейту және бөлу
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.​1.​2.​9 санды қосындыға көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін қолдану;
4.​1.​2.​12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды біртаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.​1.​2.​10** көптаңбалы сандарды екітаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.​1.​2.​11** екітаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.​1.​2.​12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды екітаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.​1.​2.​10** көптаңбалы сандарды үштаңбалы сандарға қалдықпен бөлуді орындау;
4.​1.​2.​11** үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмдерін қолдану;
4.​1.​2.​12** нөлмен аяқталатын көптаңбалы сандарды үштаңбалы санға жазбаша көбейту және бөлу алгоритмін қолдану;
4.​1.​2.​13 бөлінді мәнінде нөлдер болатын жағдайда көптаңбалы санды екітаңбалы/үштаңбалы санға бөлу алгоритмін және кері амал алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.​2.​1.​8** қалдықпен бөлу формуласын (a=b·c+r) шығарып алу және қолдану
Есеп шығару
5.1 Есептер және математикалық модель
4.​5.​1.​2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану;
4.​5.​1.​4 шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге/ белгісізді екі айырым бойынша табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.​5.​1.​9** кездесу қозғалысына, қарама-қарсы бағыттағы қозғалысқа берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу
3-тоқсан
5.Табиғат құбылыстары.
6.Қоршаған ортаны қорғау
Қозғалысқа, өнімділікке берілген есептер

5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.2 ** использовать при решении задач зависимость между величинами: скорость, время, расстояние
4.1 Множества и операции над ними
4.4.1.3 ** применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении задач
1D Геометрические фигуры
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.3.1.1** распознавать и называть куб, прямоугольный параллелепипед и его элементы (вершины, ребра, грани);
4.3.1.3 составлять и применять формулу нахождения объема прямоугольного параллелепипеда (V=a·b·c);
4.3.1.4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире
5.2 Математический язык
4.5.2.3 обозначать заглавными буквами латинского алфавита куб, прямоугольный параллелепипед и читать их по обозначению
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: высота, ширина, длина, объем
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
2А Умножение и деление
1.2 Операции над числами
4.1.2.9 применять правила умножения числа на сумму, умножения и деления числа на произведение;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на однозначное число;
4.1.2.10** выполнять деление многозначных чисел на двузначное число с остатком;
4.1.2.11** применять алгоритмы умножения и деления на двузначное число;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на двузначное число;
4.1.2.10** выполнять деление многозначных чисел на трехзначное число с остатком;
4.1.2.11** применять алгоритмы умножения и деления на трехзначное число;
4.1.2.12** применять алгоритмы умножения и деления многозначных чисел, оканчивающихся нулями, на трехзначное число;
4.1.2.13 применять алгоритмы деления многозначных чисел на двух/трехзначное число, когда в записи частного есть нули и алгоритмы обратного действия умножения
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8** выводить и применять формулу деления числа с остатком a=b•c+r
2В Решение задач
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.2 ** использовать зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа при решении задач;
4.5.1.4 анализировать и решать задачи на: зависимость между величинами/ пропорциональное деление/нахождение неизвестного по двум разностям;
4.5.1.9 ** решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на встречное движение, движение в противоположных направлениях
3 четверть
5. Природ ные явления
6. Охрана окружа ющей среды
3А Решение задач на движение, урожайность

5.1 Есептер және математикалық модель
4.​5.​1.​1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу;
4.​5.​1.​2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, ара қашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігің пайдалану;
4.​5.​1.​9** артынан қуып жету,бір бағыттағы қалып қою қозғалысына берілген есептерді арифметикалық және алгебралық әдіспен шешу
4.2 Пікірлер
4.​4.​2.​1 математикалық мазмұндағы пікірлер құру, олардың ақиқаттығын немесе жалғандығын анықтау;
4.​4.​2.​2 кеңістіктік ойлау қабілетін дамытуға арналған логикалық есептерді шығару
4.4 Заттардың комбинациялары
4.​4.​4.​1 "таңдап алу" әдісімен комбинаторлық есептерді шығару
3.3 Нүктелер координаттары және қозғалыс бағыты
4.​3.​3.​1 қозғалыстың басталуы мен бағытын пайдалана отырып, нысандар қозғалысы сызбасын құру, сәйкес есептеулер жүргізу;
4.​3.​3.​2 нысандардың бастапқы орны мен қозғалыс бағытын (бір-біріне қарама қарсы, бірінен бірі қарама-қарсы бағытта) анықтау
2.1 Сандық және әріптік өрнектер
4.​2.​1.​8** қуып жету қозғалысы мен қалып қою қозғалысына байланысты формулаларды шығарып алу және қолдану
5.2 Математикалық тіл
4.​5.​2.​5 ақпаратты түсіндіру, салыстыру және мәліметтерді жиынтықтау, қозғалыс графиктерін құру, қозғалысқа арналған есептерге сызба құрастыру
Бөлшектер және пайыз
1.1 Натурал сандар және 0 саны. Бөлшектер
4.​1.​1.​5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну;
4.​1.​1.​6 бөлімдері немесе алымдары бірдей жай бөлшектерді салыстыру/ сан сәулесінде салыстыру, дұрыс бөлшек, бұрыс бөлшек, аралас сандарды ажырату
4.​2.​1.​5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру
4.3 Тізбектер
4.​4.​3.​1** алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.​1.​2.​1 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту үшін, бөлімдерін өзгертпей қалдырып, сәйкес алымдарын қосу және азайту деп түсіну;
4.​1.​2.​14 аралас санды бұрыс бөлшекке және бұрыс бөлшекті аралас санға айналдыру;
4.​1.​2.​15 бөлімдері бірдей жай бөлшектерді қосу және азайту алгоритмін қолдану
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.​2.​1.​4 бөлімдері бірдей жай бөлшектермен қосу және азайту амалдарын орындау;
4.​2.​1.​5 алымдары бірдей немесе бөлімдері бірдей жай бөлшектерді салыстыру, сан сәулесінде салыстыру;
4.​2.​1.​6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру
5.1 Есептержәне математикалық модель
4.​5.​1.​3 бүтіннің бөлігін табуға берілген есептерді талдау және шығару, кері есеп құрастыру, шығару

5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.1 моделировать задачу в виде чертежа, алгоритма, круговой диаграммы, графика;
4.5.1.2** использовать при решении задач зависимость между величинами: производительность, время, затраченное на работу, выполненная работа/урожайность, плошадь, масса урожая/скорость, время, расстояние;
4.5.1.9** решать арифметическим и алгебраическим способами задачи на движение вдогонку и с отставанием
4.2 Высказывания
4.4.2.1 составлять высказывания с математическим содержанием и определять их истинность и ложность;
4.4.2.2 решать логические задачи на развитие пространственного мышления
4.4 Комбинации предметов
4.4.4.1 решать комбинаторные задачи методом перебора
3.3 Координаты точек и направление движения
4.3.3.1 составлять схемы движения объектов, используя начало и направления движения, выполнять соответствующие расчеты;
4.3.3.2 определять исходную позицию и направление движения объектов (навстречу друг другу, в противоположных направлениях)
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.8** выводить и применять формулы движения вдогонку и с отставанием
5.2 Математический язык
4.5.2.5 интерпретировать информацию, сравнивать и обобщать данные, строить графики движения, составлять чертеж к задачам на движение
3В Дроби и проценты. Задачи
1.1 Натуральные числа и число 0. Дроби
4.1.1.5 понимать, что процент – сотая часть целого;
4.1.1.6 различать правильные, неправильные дроби, смешанные числа;
4.2.1.5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями, сравнивать на числовом луче
4.3 Последовательности
4.4.3.1** определять закономерность в последовательности чисел, выраженных обыкновенными дробями с одинаковыми знаменателями или с одинаковыми числителями
1.2 Операции над числами
4.1.2.1 понимать сложение и вычитание дробей с одинаковыми знаменателями как сложение и вычитание соответствующих числителей, а знаменатель оставить без изменения;
4.1.2.14 преобразовывать смешанное число в неправильную дробь и неправильную дробь в смешанное число;
4.1.2.15 применять алгоритмы сложения и вычитания дробей с одинаковыми знаменателями
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.4 выполнять сложение и вычитание обыкновенных дробей с одинаковыми знаменателями;
4.2.1.5 сравнивать обыкновенные дроби с одинаковыми числителями или с одинаковыми знаменателями, сравнивать на числовом луче;
4.2.1.6 сравнивать значения выражений содержащих обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.3 анализировать и решать задачи: на нахождение части от целого, составлять и решать обратные задачи

5.2 Математикалық тіл
4.​5.​2.​1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану;
4.​5.​2.​4** (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75% , 100 %) пайызды % символымен белгілеуді қолдану
3С Шеңбер, дөңгелек
3.2 Геометриялық фигураларды кескіндеу және салу
4.​3.​2.​2** шеңбер мен дөнгелекті радиусы бойынша сызу
4-тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
Теңдеу, теңсіздік, өрнектер
2.2 Теңдік және теңсіздік. Теңдеулер
4.​2.​2.​1 қос теңсіздіктердің шешімдер жиынын табу;
4.​2.​2.​2 39+490:k=46, 230·а+40=1000:2 түріндегі теңдеулерді шешу
2.1 Санды және әріпті өрнектер
4.​2.​1.​1 санды және әріпті өрнектерді түрлендіру;
4.​2.​1.​2 әріптердің берілген мәніндегі бірнеше айнымалысы бар өрнектің мәнін табу;
4.​2.​1.​3 айнымалысы бар өрнектерді құру және есептер шығару барысында қолдану;
4.​2.​1.​6 бөлімдері бірдей жай бөлшектері бар өрнектердің мәндерін салыстыру;
4.​2.​1.​7 төрт амалдан артық жақшалы және жақшасыз өрнектерде арифметикалық амалдардың орындалу тәртібін анықтау, олардың мәнін табу
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.​4.​1.​3** теңдеулер мен теңсіздіктерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану
Есептер
1.2 Сандармен амалдар орындау
4.​1.​2.​5** микрокалькулятордың көмегімен есептеулер жүргізу
5.1 Есептер және математикалық модель
4.​5.​1.​4** шамалар арасындағы тәуелділікке/пропорционал бөлуге табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.​5.​1.​5 тікбұрышты параллелепипедтің (кубтың) көлемі мен қырының ұзындығын табуға берілген есептерді талдау және шығару;
4.​5.​1.​6 әр түрлі құрама есептерді құрастыру, салыстыру, шығару;
4.​5.​1.​7 үш-төрт амалмен шығарылатын есептерді модельдеу және түрлі әдіспен шығару, ең тиімді әдісті анықтау;
4.​5.​1.​8** барлық арифметикалық амалдарға берілген жай есептердің шешуін санды өрнектер және теңдеулер түрінде модельдеу
ҮшбұрыштарСимметрия
3.1 Геометриялық фигуралар және олардың классификациясы
4.​3.​1.​1** тікбұрышты үшбұрышты тану және атау;
4.​3.​1.​2 үшбұрыштардың классификациясы;
4.​3.​1.​4 суретте бейнеленген құрама фигуралардың, қоршаған ортадағы жазық фигуралардың ауданын анықтау;
4.​3.​1.​5 жазық фигураларды осіне қатысты симметриялы болатын фигуралармен нүктелі қағазда толықтыру, бұрыштың шамасын табу;
4.​3.​2.​1 нүктелі қағазда перпендикуляр түзулер, симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды сызу;
4.​3.​2.​2** градустық өлшемі бойынша бұрыш, тік бұрышқа тиісті екі қабырғасы бойынша тікбұрышты үшбұрыш, тікбұрышты сызғыштың көмегімен түзуге перпендикуляр түзу сызу;

5.2 Математический язык
4.5.2.1 использовать части плоской фигуры и числовой луч для иллюстрации образования, сравнения, сложения и вычитания обыкновенных дробей;
4.5.2.4** использовать для обозначения процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %)
3С Окружность, круг
3.2 Изображение и построение геометрических фигур
4.3.2.2** строить окружность и круг по радиусу
4 четверть
7. Путе шествие в космос
8. Путе шествие в будущее
4А Уравнения и неравенства, выражения
2.2 Равенства и неравенства. Уравнения
4.2.2.1 находить множество решений двойных неравенств;
4.2.2.2 решать уравнения вида 39+490:k=46, 230·а+40=1000:2
2.1 Числовые и буквенные выражения
4.2.1.1 преобразовывать числовые и буквенные выражения;
4.2.1.2 находить значение выражения с несколькими переменными при заданных значениях переменных;
4.2.1.3 составлять выражения с переменной и использовать их для решения задач;
4.2.1.6 сравнивать значения выражений, содержащих обыкновенные дроби с одинаковыми знаменателями;
4.2.1.7 определять порядок действий и находить значения выражений со скобками и без скобок, содержащих более четырех арифметических действий
4.1 Множества и операции над ними
4.4.1.3** применять переместительное и сочетательное свойства объединения и пересечения множеств при решении уравнений и неравенств
4В Задачи
1.2 Операции над числами
4.1.2.5** выполнять вычисления с помощью микрокалькулятора
5.1 Задачи и математическая модель
4.5.1.4** анализировать и решать задачи: на зависимость между величинами/на пропорциональное деление;
4.5.1.5 анализировать и решать задачи на нахождение длины ребра и объема прямоугольного параллелепипеда;
4.5.1.6 составлять, сравнивать, решать составные задачи разных видов;
4.5.1.7 моделировать и решать задачи в 3-4 действия разными способами и определять наиболее рациональный;
4.5.1.8** моделировать решение составных задач на все действия в виде числового выражения и уравнения
4С Треуголь ники. Симметрия
3.1 Геометрические фигуры и их классификация
4.3.1.1** распознавать и называть прямоугольный треугольник;
4.3.1.2 классифицировать треугольники;
4.3.1.4 определять площадь комбинированных фигур, изображенных на рисунке, плоских фигур в окружающем мире;
4.3.1.5 дополнять построение плоских фигур относительно оси симметрии на точечной бумаге, находить величину угла;
4.3.2.1 чертить перпендикулярные прямые, симметричные и несимметричные плоские фигуры на точечной бумаге;
4.3.2.2** строить угол по заданной градусной мере, прямоугольный треугольник по двум сторонам, прилегающим к прямому углу, перпендикуляр к прямой с помощью угольника;

4.​3.​2.​3 кеңістік геометриялық фигуралардың (пирамида, цилиндр, конус) жазбасын ажырату, фигураларды олардың жазбасымен сәйкестендіру және олардың моделін құрастыру;
4.​3.​2.​4 симметриялы және симметриялы емес жазық фигураларды бір бірінен ажырату және оларды қоршаған ортадағы заттармен сәйкестендіру
4.1 Жиындар және олармен орындалатын амалдар
4.​4.​1.​2 түзу сызықтардың, геометриялық фигуралардың қиылысуын көрсету, қиылысу және бірігу аймақтарын белгілеу
4.3 Тізбектер
4.​4.​3.​2 заңдылықты немесе ережені өзі таңдап, сандар, сандар тобы тізбектерін құру
5.2 Математикалық тіл
4.​5.​2.​4 (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %) пайызды % символымен/ бұрыштың градустық өлшемін 0 символымен, белгілеуді қолдану
Ескерту:
** белгіленген оқу мақсаттары ішінара жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
7-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2015 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
181-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Жаратылыстану" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Жаратылыстану" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Бастауыш мектептегі "Жаратылыстану" пәнінің оқу бағдарламасының мақсаты – әлемнің қазіргі заманғы жаратылыстану ғылымы тұрғысынан бейнесі туралы білім негізін қалыптастыру және білім алушылардың зерттеу біліктері мен дағдыларын дамыту.
3. Оқу пәнінің бағдарламасы келесі міндеттерге жетуге бағытталған:
1) зерттеу, ойлау, коммуникативтік дағдылары мен біліктерінің негізін қалыптастыру;
2) техника мен технологияның дамуына елеулі ықпал еткен жаратылыстанудың маңызды идеяларымен, жетістіктерімен танысу;
3) қоршаған әлемнің құбылыстарын түсіндіру үшін және әртүрлі ақпарат көздерінен алынған жаратылыстану-ғылымдық тұрғысынан маңызды және өмірлік маңызы бар мазмұнды ақпаратты қабылдау үшін алынған білімді қолдана білу біліктерін меңгеру;
4) зияткерлік, шығармашылық қабілеттерін, сыни тұрғыдан ойлау қабілетін қарапайым зерттеулер, құбылыстарды талдау, жаратылыстану-ғылымдық ақпаратты қабылдау және түсіндіру барысында дамыту;
5) табиғат заңдарын тану және жаратылыстану ғылымдарының жетістіктерін өркениеттің дамуы мен өмір сапасын жақсарту үшін пайдалану мүмкіндігіне сенімділікті тәрбиелеу;
6) күнделікті өмірде тіршілік қауіпсіздігін қамтамасыз ету, заманауи технологияларды сауатты пайдалану, денсаулық пен қоршаған ортаны қорғау үшін жаратылыстану ғылымдары бойынша білімдерін қолдану дағдыларын қалыптастыру.

4.3.2.3 распознавать развертки пространственных геометрических фигур (пирамида, цилиндр, конус), соотносить фигуры с их развертками и собирать ее модель;
4.3.2.4 различать симметричные и несимметричные плоские фигуры и соотносить их с предметами окружающего мира
4.1 Множества и операции над ними
4.4.1.2 демонстрировать пересечение прямых линий, геометрических фигур, выделять области пересечения и объединения
4.3 Последовательности
4.4.3.2 составлять последовательность чисел, группы чисел, выбрав самостоятельно закономерность или правило
5.2 Математический язык
4.5.2.4 использовать для обозначения: процента символ % (10 %, 20 %, 25 %, 50 %, 75%, 100 %) / градусной меры угла символ 0
Примечание: цели обучения со знаком ** реализуются частично.
Приложение 7
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 181
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Естествознание" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Естествознание" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью учебной программы по предмету "Естествознание" в начальной школе является формирование основ знаний о современной естественнонаучной картине мира и развитие исследовательских умении и навыков учащихся.
3. Учебная программа предмета ориентирована на достижение следующих задач:
1) формирование основ исследовательских, мыслительных операций, коммуникативных навыков и умений;
2) знакомство с наиболее важными идеями и достижениями естествознания, оказавшими определяющее влияние на развитие техники и технологий;
3) овладение умениями применять полученные знания для объяснения явлений окружающего мира, восприятия информации естественнонаучного и жизненно значимого содержания, получаемой из различных источников;
4) развитие интеллектуальных, творческих способностей и критического мышления в ходе проведения простых исследований, анализа явлений, восприятия и интерпретации естественнонаучной информации;
5) воспитание убежденности в возможности познания законов природы и использования достижений естественных наук для развития цивилизации и повышения качества жизни;
6) привитие навыков применения естественнонаучных знаний в повседневной жизни для обеспечения безопасности жизнедеятельности, грамотного использования современных технологий, охраны здоровья и окружающей среды.

4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушының сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын білім алушы бойына сіңіруге негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты бағдары болады.
2-тарау. "Жаратылыстану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Жаратылыстану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 2 сағат, оқу жылында – 68 сағат.
7. "Жаратылыстану" пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта құбылыстарын бақылау; бақылау кезеңдері; эксперимент;
2) "Жанды табиғат": жанды ағзалар; өсімдіктер және олардың алуантүрлілігі, ағаштар, бұталар, шөптесін өсімдіктер; өсімдіктің негізгі бөліктері: тамыр, сабақ, жапырақ, гүл, жеміс, тұқым; жабайы және мәдени өсімдіктер; мәдени өсімдіктерді күту (суару, қоректендіру, топыраққа күтім жасау); өсімдіктің тіршілігіне қажетті жағдайлар (су, жарық, жылу, қоректік заттар); жануарлар, жабайы және үй жануарлары, үй жануарларын күту, үй жануарларының келтіретін пайдасы, жануарлардың жыл мезгілдерінің ауысуына бейімделуі: жылы жаққа ұшу, қысқа азық жинау, ұйқыға кету; адам, адамның дене мүшелері, адамның өмірінің кезеңдері, тамақтану, демалу;
3) "Жер және ғарыш": жердің пішіні, глобус – жер моделі, ғарыш, ғарыш денелері, астрономия туралы алғашқы түсініктер; зымырандар, телескоптар, уақыт, уақыт өлшеу құралдары, сағат, күнтізбелер;
4) "Табиғат физикасы": түрлі денелердің қозғалысы, табиғаттағы қозғалыс, адамдардың қозғалысы, қозғалыс траекториясы, қозғалыс траекториясын сурет түрінде белгілеу, жарық пен қараңғы, жарықтың табиғи және жасанды көздері, жарықтандыру, дыбыс және оның таралу ерекшеліктері, дыбыстың табиғи және жасанды көздері, жылу шығаратын құрылғылар, күнделікті өмірдегі электр, магниттің қасиеттері, магниттік қасиеті бар заттар.
8. "Жаратылыстану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:

4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Естествознание"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Естествознание" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 2 часа в неделю, 68 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 1 класса:
1) "Я – исследователь": наблюдение за явлениями окружающего мира, этапы наблюдения, эксперимент;
2) "Живая природа": живые организмы, растения и их разнообразие, деревья, кустарники, травы; основные части растений: корень, стебель, лист, цветок, плод, семена; дикорастущие и культурные растения; уход за культурными растениями (полив, удобрение, уход за почвой); условия для жизни растений (вода, свет, тепло, питательные вещества); животные, дикие и домашние животные, уход за домашними животными, польза от домашних животных, адаптация животных к смене времен года: перелет птиц, запас корма на зиму, впадение в спячку; человек, части тела человека, этапы жизни человека, питание, отдых;
3) "Земля и космос": форма Земли, глобус – модель Земли, первоначальные знания о космосе, космических телах, астрономии; ракеты, телескопы, время, средства измерения времени, часы, календарь;
4) "Физика природы": движения различных тел, движение в природе, движение людей, траектория движений, обозначение траектории движения в виде рисунка, свет и темнота, естественные и искусственные источники света, освещение, звук и особенности его распространения, естественные и искусственные источники звука, приборы для получения тепла, электричество в повседневной жизни, свойства магнитов, предметы, обладающие магнитными свойствами.
8. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 2 класса:

1) "Мен зерттеушімін": қоршаған орта, құбылыстар, процестер, нысандар, зерттеушінің жеке тұлғалық қасиеттері, бақылау – ғылыми таным әдісі, бақылаудың белгілері: мақсаты, нысаны, жоспары, мерзімі, нәтижесі; бақылау нәтижесін шартты белгілер арқылы тіркеу, бақылау жүргізу жоспары, қорытынды жасау, эксперименттің белгілері: мақсаты, болжам, ресурстары, жоспары, мерзімі, нәтижесі; эксперимент жүргізу және нәтижесін кестеге тіркеу, ақпарат көздері;
2) "Жанды табиғат": өсімдіктің өсуіне қажетті жағдайлар, өсімдіктерде болатын маусымдық өзгерістер, өсімдіктердің негізгі бөліктерінің қызметтері, өсімдік топтарының тіршілік ортасы және оған бейімделу тәсілдері, өсімдік топтары (өз өлкесіндегі өсімдіктер негізінде), топыраққа күтім жасау, өсімдіктерге қамқорлық жасау; жануарлардың топтары: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар мен сүтқоректілер, жануарлардың тіршілік ортасына бейімделуі, жануарлардың көбеюі, жұмыртқа салатын және төлдейтін жануарлар, жануарларды қорғау, адам, қаңқа мен бұлшықет қызметі, бұлшықеттің жиырылуының қозғалудағы рөлі, дұрыс дене сымбаты, тіс және оның күтімі, жеке гигиена, оның денсаулық сақтаудағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": ауа, ауаның адам, өсімдіктер мен жануарлар үшін маңызы, ауаның қасиеттері (түсі, иісі), ауаның агрегаттық күйі, жылуөткізгіштік, ауаның бос кеңістікті толтыратын қасиеті, су және оның физикалық қасиеттері, судың агрегаттық күйлері: қатты, сұйық, газ тәрізді: судың табиғи көздері, табиғат ресурстары және олардың қолданысы, табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу;
4) "Жер және ғарыш": жер ғаламшары үшін Күннің рөлі, Ай – Жердің табиғи серігі, Күн жүйесінің ғаламшарлары, олардың орналасу реті және сипаттамалары, жер тобындағы ғаламшарлар, алып ғаламшарлар, уақытты өлшеу бірліктері: жыл, ай, апта, тәулік, сағат, минут; ғарыштағы қашықтық пен уақыт ерекшеліктері;
5) "Табиғат физикасы": денелердің түрлі жылдамдықпен қозғалуы, жылдамдықтың сипаттамасы: жылдам, баяу, қозғалыс тудыратын күштер: тарту және итеру, заттың массасы, заттардың массаларын анықтау, материалдардың жарықты өткізуі (мөлдір, мөлдір емес, жартылай мөлдір материалдар), қатты және бәсең дыбыс көздері, температура, температураны өлшеу, термометрлер, температураны өлшеу бірлігі – градус, магнит қолданылатын салалар.
9. "Жаратылыстану" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": ғылыми жаңалықтар және олардың күнделікті өмірге әсері, ақпарат көздерінің түрлері, ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігі, экспериментті жоспарлау және жүргізу, эксперимент нәтижесін диаграмма түрінде белгілеу, қорытынды жасау;

1) "Я – исследователь": окружающий мир, явления, процессы, объекты, личностные качества исследователя, наблюдение как метод научного познания, признаки наблюдения: цель, объект, план, сроки, результат; фиксирование результатов наблюдения с помощью условных знаков, план проведения наблюдения, формулирование выводов, признаки эксперимента: цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат; проведение эксперимента и фиксирование результатов в таблице, источники информации;
2) "Живая природа": условия произрастания растений, сезонные изменения у растений, функции основных частей растений, среда обитания и способы приспособлений групп растений, группы растений (на примере растений своей местности), уход за почвой, бережное отношение к растениям, группы животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие; приспособление животных к среде обитания, размножение животных, яйцекладущие и живородящие животные, защита животных, человек, функции скелета и мышц тела, роль сокращения мышц в движении, правильная осанка, зубы и уход за ними, личная гигиена, ее роль в сохранении здоровья;
3) "Вещества и их свойства": воздух, значение воздуха для человека, растений и животных, свойства воздуха (цвет, запах), агрегатное состояние воздуха, теплопроводность, свойство воздуха заполнять пространство, вода и ее физические свойства, агрегатные состояния воды: твҰрдое, жидкое, газообразное: природные источники воды, природные ресурсы и их назначение, классификация природных ресурсов по происхождению;
4) "Земля и космос": роль Солнца для планеты Земля, естественный спутник Земли – Луна, планеты Солнечной системы, их расположение и характеристики, планеты земной группы планеты-гиганты, единицы измерения времени: год, месяц, неделя, сутки, час, минута; особенности расстояния и времени в космосе;
5) "Физика природы": движения тел с разной скоростью, характеристики скорости: быстро, медленно; силы, вызывающие движение: толкание и подтягивание; масса предметов, определение массы предметов, способность материалов пропускать свет (прозрачные, непрозрачные, полупрозрачные материалы), источники громких и тихих звуков, температура, измерение температуры, термометры, единица измерения температуры – градус, сферы применения магнитов.
9. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 3 класса:
1) "Я – исследователь": научные открытия и их влияние на повседневную жизнь, виды источников информации, преимущества и недостатки источников информации, планирование и проведение эксперимента, фиксирование результатов эксперимента в виде диаграмм, формулирование выводов;

2) "Жанды табиғат": фотосинтез процесі туралы алғашқы түсінік, өсімдіктердің бейімделуі, жылусүйгіш, суыққа төзімді, көлеңкесүйгіш, жарықсүйгіш, шөлге төзімді, ылғалсүйгіш өсімдіктер; табиғат бірлестіктері – жанды және жансыз табиғаттың қауымдастығы, өз өлкесінің табиғат бірлестіктері, адам тіршілік әрекеттерінің өсімдіктердің алуантүрлілігіне әсері, өсімдіктердің табиғаттағы және адам өміріндегі рөлі, сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктер (өз өлкесінің өсімдіктері негізінде), сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың маңызы, жануарлар, омыртқалы және омыртқасыз жануарлар, жануарлардың өзара қарым-қатынас жасау түрлері, жануарлар мен өсімдіктер арасындағы өзара байланыс, тіршілік ортасындағы жағдайлардың өзгеруіне байланысты жануарлардың санының өзгеруі, адамның жануарлардың санының азаюына әкелетін іс-әрекеттері, адамның ішкі ағзалары, асқорыту жүйесі, оның адам тіршілігіндегі рөлі, тыныс алу жүйесі және оның ағзалары, тыныс алудың адам ағзасындағы рөлі, қанайналым жүйесі, оның адам ағзасындағы ролі, жүрек. тамыр соғуы, адамның ағзасын ауру мен инфекциялардан қорғау;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттар мен денелер, заттарды шығу тегі бойынша жіктеу, табиғи және жасанды денелер, заттарды агрегаттық күйі бойынша жіктеу (қатты, сұйық, газ тәрізді); ауа және оның құрамы (көмірқышқыл газ, оттек, азот, тағы басқалар), ауаның жануды қолдайтын қасиеті, жанды ағзалар мен жансыз табиғаттағы су, негізгі табиғи су көздері, мұхиттар, теңіздер, өзендер, көлдер; ащы және тұщы су, ауызсуды үнемді қолдану, суды тазалау тәсілдері, фильтр арқылы тазалау, судың тіршілік үшін маңызы; топырақ, топырақтың құрамы (құм, саз, жануарлар мен өсімдіктердің қалдықтары, су, ауа), топырақ түрлері, топырақтың қасиеті, құнарлылық, топырақтың кейбір ағзалардың тіршілігіндегі ролі, топырақты қорғау;
4) "Жер және ғарыш": жер сфералары туралы алғашқы түсінік (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), жер сфераларын графикалық кескіндеу, ғарышты игерудегі айтулы оқиғалар, жердің алғашқы жасанды серігін ұшыру, адамның ғарышқа алғашқы ұшуы, айға адамның қонуы, адамзаттың дамуы үшін ғарыштың маңызы, ғарыш игерудегі Қазақстанның үлесі, Байқоңыр ғарыш айлағы, жердің өз осінен айналуы, Күн мен түннің ауысуы;
5) "Табиғат физикасы": серпімділік күші, серпімді және пластикалық денелер, ауырлық күші, табиғаттағы ауырлық күші, үйкеліс күші, табиғаттағы үйкеліс күші, күштің әсер ету бағыты, көлеңке, оның пайда болу себептері, көлеңкенің ерекшеліктері, заттардың жарықты шағылдыру қасиеті, дыбыс. дыбыстың көздері мен дыбыс қабылдағыштар, дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігі, электр энергиясы, электр энергиясының көздері, электр тізбегінің элементтері, қарапайым электр тізбегін құру сызбасы, әртүрлі металдардың магниттелуі.

2) "Живая природа": первоначальные понятия о процессе фотосинтеза, приспособление растений, теплолюбивые, морозостойкие, тенелюбивые, светолюбивые, засухоустойчивые, влаголюбивые растения; природные сообщества – единство живой и неживой природы, природные сообщества своего региона, влияние человеческой деятельности на многообразие растений, роль растений в природе и жизни людей, редкие и исчезающие виды растений (на примере растений своей местности), значение Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений, животные, позвоночные и беспозвоночные животные, типы взаимоотношений животных, взаимосвязь между растениями и животными, изменение численности от изменений условий среды обитания, деятельность человека, приводящая к снижению численности животных, внутренние органы человека, система пищеварения, ее роль в жизнедеятельности человека, дыхательная система и ее органы, роль дыхания в организме человека, кровеносная система и ее роль в организме человека, сердце, пульс, защита организма человека от болезней и инфекций;
3) "Вещества и их свойства": вещества и тела, классификация веществ по происхождению, естественные и искусственные вещества, классификация веществ по агрегатному состоянию (твердое, жидкое и газообразное); воздух и его состав (углекислый газ, кислород, азот); влияние воздуха на горение, вода в живых организмах и неживой природе, основные природные источники воды; океаны, моря, реки, озера; соленая и пресная вода, бережное использование питьевой воды, способы очистки воды, очистка с помощью фильтров, значение воды для жизни; почва, состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух), виды почв, свойства почвы, плодородие, роль почвы в жизни некоторых организмов, защита почв;
4) "Земля и космос": первоначальные понятия о сферах Земли (литосфера, гидросфера, атмосфера, биосфера), графическое изображение сфер Земли, значимые события в освоении космоса, запуск первого искусственного спутника Земли, полет первого человека в космос, высадка человека на Луну, значение космоса в развитии человечества, Казахстан в освоении космоса, космодром Байконыр, вращение Земли вокруг своей оси, смена дня и ночи;
5) "Физика природы": сила упругости, упругие и пластичные тела, сила тяжести, сила тяжести в природе, сила трения, сила трения в природе, направление действия силы, тень, причины ее возникновения, особенности тени, способность предметов отражать свет, звуки, источники и приемники звука, зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука, электрическая энергия, источники электроэнергии, элементы электрической цепи, схема строения простейшей электрической цепи, намагничивание различных металлов.

10. "Жаратылыстану" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден құралады:
1) "Мен зерттеушімін": зерттеудің өз пайымдауы негізінде анықталған өзекті бағыты, зерттеу әдісін таңдау, бақылау мен эксперименттің артықшылығы мен кемшілігі, нәтижені білім алушы таңдауы бойынша көрсету;
2) "Жанды табиғат": қоректік тізбек, өсімдік – қоректік тізбектің маңызды буыны, өсімдіктің тіршілік циклі, тозаңдану негізінде тұқым түзілу, тұқым таралу жолдары (өздігінен, жел, су, жануарлар, адамдар арқылы таралу), жоғары және төменгі сатыдағы өсімдіктер, өсімдіктерді қорғау жолдары, өз өлкесінің жануарлары, бунақденелердің тіршілік циклі (жұмыртқа, дернәсіл, қуыршақ, ересек бунақденелі), жануарлардың қоректену ерекшеліктері, өсімдікқоректі және жыртқыш жануарлар, симбиоздық байланыстар, қоректік тізбек құрылымы, тіршілік ортасына байланысты қоректік тізбек модельдері, жойылу шегінде тұрған жануарлар, Қазақстанның Қызыл кітабы, Ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсаты, Қазақстанның ұлттық саябақтары мен қорықтары; адам, зәр шығару жүйесі мен оның рөлі, жүйке жүйесі, оның адам ағзасындағы рөлі;
3) "Заттар және олардың қасиеттері": заттардың қасиеттері, заттарды қасиеттеріне байланысты қолдану, құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу, адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану, ауаның ластануы, ауаның ластануының табиғи және жасанды көздері, ауа тазалығын сақтау, ауаны тазарту жолдары, ауаның орын ауыстыруы, желдің пайдасы мен зияны, табиғаттағы су айналымы, атмосферада жауын-шашынның түзілуі, судың ластану көздері (тұрмыстық, өндірістік, ауылшаруашылық), судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру, түрлі заттардың судағы ерігіштігі, пайдалы қазбалар (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ), пайдалы қазбаларды қолдану, Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындары, пайдалы қазбаларды қорғау және үнемді қолдану;
4) "Жер мен ғарыш": жер бетінің ірі элементтері, ғарыш денелері (астероидтар, кометалар, метеориттер, жұлдыздар, галактикалар), жердегі тіршілікке ғарыштың әсері, жердің орбита бойынша қозғалысы, жыл мезгілдерінің ауысуы, жыл мезгілдерінің сипаттамасы;
5) "Табиғат физикасы": Архимед күші, Архимед күшін болжау, Архимед күшінің судағы заттарға әсері, көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігі, жарықтың қасиеттері, шағылу, жұтылу, белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсері, түрлі материалдардың жылуөткізгіштігі, түрлі материалдардың электрөткізгіштігі.

10. Базовое содержание учебного предмета "Естествознание" для 4 класса:
1) "Я – исследователь": актуальные направления исследований на основе собственных размышлений, выбор метода исследования, преимущества и недостатки наблюдения и эксперимента, представление результатов в форме по выбору обучающегося;
2) "Живая природа": пищевая цепь, растение – важное звено в пищевой цепи, жизненный цикл растений, образование семян в результате опыления, способы распространения семян (саморазбрасывание, распространение с помощью ветра, воды, животных и человека), высшие и низшие растения, способы защиты растений; животные своей местности, жизненный цикл насекомых (яйцо, личинка, куколка, взрослое насекомое), особенности питания животных, травоядные и хищные животные, симбиотические отношения, структура пищевой цепи, модели пищевых цепей в зависимости от среды обитания, животные, находящиеся на грани исчезновения, красная книга Казахстана, цели создания заповедников и парков, национальные парки и заповедники Казахстана; человек, выделительная система и ее роль в организме человека, нервная система, ее роль в организме человека;
3) "Вещества и их свойства": свойства веществ, применение веществ согласно их свойствам, получение нового вещества согласно плану эксперимента, воздух в сферах жизнедеятельности человека, загрязнение воздуха, природные и искусственные источники загрязнения воздуха, сохранение чистоты воздуха, меры по очищению воздуха, перемещение воздуха, польза и вред ветра, круговорот воды в природе, образование атмосферных осадков, источники загрязнения воды (бытовые, промышленные, сельскохозяйственные), последствия загрязнения воды для различных организмов, растворимость различных веществ в воде, полезные ископаемые (мел, соль, известняк, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ), применение полезных ископаемых, месторождения основных полезных ископаемых Казахстана, сохранение и бережное использование полезных ископаемых;
4) "Земля и космос": крупные элементы земной поверхности, космические тела (астероиды, кометы, метеориты, звезды, галактики), влияние космоса на жизнь на Земле, движение Земли по орбите, смена времен года, характеристика сезонов года;
5) "Физика природы": сила Архимеда, примеры ее проявления, прогнозирование силы Архимеда, действие силы Архимеда на предметы в воде, зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды, свойства света, отражение, поглощение, влияние преград на громкость и распространение звука, теплопроводность различных материалов, электропроводность различных материалов.

3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен зерттеушімін"
1.1 Ғылым мен зерттеушілер
дің рөлі
1.​1.​1.​1 қоршаған әлем құбылыстары, процестері мен нысандарын зерттеудің қажеттілігін түсіндіру
2.​1.​1.​1 қоршаған әлем құбылыстары, үрдерістері мен нысандарын зерделеуге қажетті жағдайларды және зерттеушінің тұлғалық қасиеттерін анықтау
3.​1.​1.​1 маңызды ғылыми жаңалықтар мен олардың адамның күнделікті өміріне әсері туралы әңгімелеу
4.​1.​1.​1 зерттеудің өзекті бағытын өз пайымдауы негізінде анықтау
1.2 Табиғатты тану әдістері
1.​1.​2.​1 қоршаған әлем құбылыстарына бақылау жүргізу;
1.​1.​2.​2 көрсетілген экспериментті түсіндіру
2.​1.​2.​1 "ақпарат көзі" ұғымын және оның зерттеу жүргізудегі маңызын түсіндіру;
2.​1.​2.​2 бақылаудың басты белгілерін анықтау (мақсат, нысан, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.​1.​2.​3 бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу;
2.​1.​2.​4 бақылау жүргізудің жоспарын құру;
2.​1.​2.​5 құрылған жоспарға сәйкес бақылау жүргізу және қорытынды жасау;
2.​1.​2.​6 эксперименттің басты белгілерін анықтау (мақсат, болжам, ресурстар, жоспар, мерзім, нәтиже);
2.​1.​2.​7 эксперимент жүргізу және оның нәтижелерін кестеге түсіру
3.​1.​2.​1 ақпарат көзінің түрлерін анықтау;
3.​1.​2.​2 ақпарат көздерінің артықшылығы мен кемшілігін анықтау;
3.​1.​2.​3 экспериментті жоспарлау және жүргізу;
3.​1.​2.​4 жүргізілген эксперимент нәтижесін құрылған жоспарға сәйкес диаграмма түрінде көрсету, қорытынды жасау
4.​1.​2.​1 зерттеу әдісін (бақылау мен эксперимент) таңдау себебін оның артықшылығы мен кемшілігіне байланысты негіздеу;
4.​1.​2.​2 алынған нәтижені білім алушы таңдаған формада ұсыну
2) "Жанды табиғат"
2.1 Өсімдіктер
1.​2.​1.​1 өсімдіктердің негізгі сипаттамаларын және олардың тіршілік формаларын анықтау;
1.​2.​1.​2 өсімдіктердің негізгі бөліктерін ажырату;
1.​2.​1.​3 жабайы өсімдіктер мен мәдени өсімдіктерді ажырату;
1.​2.​1.​4 өсімдіктердің тіршілігіне қажетті жағдайларды зерттеу;
1.​2.​1.​5 мәдени өсімдіктерге күтім жасау жолдарын сипаттау
2.​2.​1.​1 өсімдіктердің әр түрлі жағдайларда өсу мүмкіндіктерін зерттеу;
2.​2.​1.​2 өсімдіктердің маусымдық өзгерістерін сипаттау;
2.​2.​1.​3 өсімдіктің негізгі бөліктерінің қызметін сипаттау;
2.​2.​1.​4 өсімдік топтарын тіршілік ортасына және қоршаған ортаның жағдайларына (ылғал) бейімделу жолдары бойынша салыстыру;
2.​2.​1.​5 өз өлкесінің өсімдік топтарын сипаттау;
2.​2.​1.​6 топырақты күтудің маңызын түсіндіру;
2.​2.​1.​7 өсімдіктерге қамқорлық жасаудың маңыздылығын түсіндіру
3.​2.​1.​1 өсімдіктердің фотосинтез процесінде оттек бөлуін түсіндіру;
3.​2.​1.​2 өсімдіктердің қоршаған орта жағдайларына (жылу, жарық, ылғал) бейімделу жолдарын түсіндіру;
3.​2.​1.​3 өз өлкесіндегі табиғат бірлестіктерін сипаттау;
3.​2.​1.​4 адамның іс-әрекеттерінің өсімдіктердің саналуандығына әсерін түсіндіру;
3.​2.​1.​5 сирек кездесетін және жойылып бара жатқан өсімдіктерді сақтаудағы Қызыл кітаптың рөлін анықтау
4.​2.​1.​1 қоректік тізбектегі өсімдіктердің рөлін анықтау;
4.​2.​1.​2 өсімдіктің тіршілік циклін сипаттау;
4.​2.​1.​3 тозаңдану нәтижесінде тұқымның түзілуін сипаттау;
4.​2.​1.​4 тұқым таралу жолдарын сипаттау;
4.​2.​1.​5 төменгі және жоғарғы сатыдағы өсімдіктерді ажырату;
4.​2.​1.​6 өсімдіктерді қорғау жолдарын ұсыну
2.2 Жануарлар
1.​2.​2.​1 жануарлар мен өсімдіктерді салыстыру, олардың ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау;
1.​2.​2.​2 жабайы және үй жануарларын ажырату;
1.​2.​2.​3 жыл мезгілдерінің ауысуына жануарлардың бейімделуін түсіндіру
2.​2.​2.​1 жануарлар класының өкілдерін ажырату: бунақденелілер, балықтар, қосмекенділер, бауырымен жорғалаушылар, құстар және сүтқоректілер;
2.​2.​2.​2 жануарлардың тіршілік ортасына бейімделу жолдарын сипаттау;
2.​2.​2.​3 жануарлардың көбею жолдарын түсіндіру;
2.​2.​2.​4 жануарлардың саналуандығын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
3.​2.​2.​1 жануарларды омыртқалыларға және омыртқасыздарға жіктеу;
3.​2.​2.​2 жануарларды тіршілік ортасы бойынша ажырату;
3.​2.​2.​3 табиғаттағы жануарлардың өзара қарым-қатынас түрлерін сипаттау;
3.​2.​2.​4 өсімдіктер мен жануарлар арасындағы өзара байланысты зерттеу;
3.​2.​2.​5 тіршілік ортасындағы жағдайдың өзгеруіне байланысты жануарлар санының өзгеруін түсіндіру;
3.​2.​2.​6 адамның жануарлар санының азаюына әсер ететін іс-әрекет түрлерін анықтау
4.​2.​2.​1 өз өлкесіндегі жануарларды жіктеу;
4.​2.​2.​2 бунақденелілердің тіршілік циклін сипаттау;
4.​2.​2.​3 өсімдікқоректі және жыртқыш жануарларды ажырату;
4.​2.​2.​4 симбиоздық қарым-қатынасқа мысал келтіру;
4.​2.​2.​5 қоректік тізбектің құрылымын түсіндіру;
4.​2.​2.​6 белгілі бір тіршілік ортасындағы қоректік тізбек моделін құрастыру;
4.​2.​2.​7 жойылу шегінде тұрған жануарларға мысал келтіру;
4.​2.​2.​8 ұлттық саябақтар мен қорықтарды құру мақсатын түсіндіру
2.3 Адам
1.​2.​3.​1 адамның негізгі дене мүшелерін және олардың қызметтерін атау;
1.​2.​3.​2 адам өмірінің кезеңдерін сипаттау;
1.​2.​3.​3 адамның өсу және даму қажеттіліктерін анықтау
2.​2.​3.​1 адамның тірек-қимыл жүйесінің қызметін анықтау;
2.​2.​3.​2 дұрыс дене сымбатын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
2.​2.​3.​3 бұлшықеттің қозғалыс кезіндегі жиырылуының рөлін түсіндіру;
2.​2.​3.​4 денсаулық сақтаудағы жеке гигиенаның рөлін анықтау;
2.​2.​3.​5 тіс күтімінің денсаулық сақтаудағы маңызын анықтау
3.​2.​3.​1 адамның ішкі ағзаларының орналасуын анықтау;
3.​2.​3.​2 асқорыту жүйесінің тіршілікке қажетті энергияны алудағы рөлін сипаттау;
3.​2.​3.​3 тыныс алу жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.​2.​3.​4 қанайналым жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
3.​2.​3.​5 адам ағзасының ауру мен инфекциядан қорғану жолдарын түсіндіру
4.​2.​3.​1 зәр шығару жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау;
4.​2.​3.​2 жүйке жүйесі мен оның адам ағзасындағы рөлін сипаттау

Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел
Цели обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я – исследователь"
1.1 Роль науки и исследователей
1.1.1.1 объяснять необходимость изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
2.1.1.1 определять условия и личностные качества исследователя, необходимые для изучения явлений, процессов и объектов окружающего мира
3.1.1.1 рассказывать о наиболее значимых научных открытиях и их влиянии на повседневную жизнь человека
4.1.1.1 определять актуальные направления исследований на основе собственных размышлений
1.2 Методы познания природы
1.1.2.1 проводить наблюдения за явлениями окружающего мира;
1.1.2.2 объяснять демонстрируемый эксперимент
2.1.2.1 объяснять понятие "источник информации" и его важность для проведения исследований;
2.1.2.2 определять ведущие признаки наблюдения (цель, объект, план, сроки, результат);
2.1.2.3 уметь фиксировать результаты наблюдения с помощью условных знаков; 2.1.2.4 составлять план проведения наблюдения; 2.1.2.5 проводить наблюдения согласно составленному плану и формулировать выводы;
2.1.2.6 определять ведущие признаки эксперимента (цель, гипотеза, ресурсы, план, сроки, результат);
2.1.2.7 проводить эксперимент и фиксировать его результаты в таблицу
3.1.2.1 определять виды источников информации;
3.1.2.2 определять преимущества и недостатки источников информации;
3.1.2.3 планировать и проводить эксперимент;
3.1.2.4 фиксировать результаты проведенного эксперимента по составленному плану в виде диаграмм, формулировать выводы
4.1.2.1 обосновать выбор метода исследования (наблюдение и эксперимент), основываясь на их преимуществах и недостатках;
4.1.2.2 представлять полученные результаты в форме по выбору обучающегося
2) "Живая природа"
2.1 Растения
1.2.1.1 определять основные характеристики растений и их жизненные формы;
1.2.1.2 различать основные части растений;
1.2.1.3 различать дикорастущие и культурные растения;
1.2.1.4 исследовать условия для жизни растений;
1.2.1.5 описывать способы ухода за культурными растениями
2.2.1.1 исследовать возможность произрастания растений в различных условиях;
2.2.1.2 описывать сезонные изменения у растений;
2.2.1.3 описывать функции основных частей растений; 2.2.1.4 сравнивать группы растений в зависимости от среды обитания и способов приспособления к различным условиям среды обитания (влага);
2.2.1.5 описывать группы растений своей местности;
2.2.1.6 объяснять важность ухода за почвой;
2.2.1.7 объяснять важность бережного отношения к растениям
3.2.1.1 объяснять выделение кислорода растениями в процессе фотосинтеза;
3.2.1.2 объяснять, способы приспособления растений к различным условиям окружающей среды (тепло, свет и влага);
3.2.1.3 описывать природные сообщества своего региона;
3.2.1.4 объяснять влияние человеческой деятельности на многообразие растений;
3.2.1.5 определять роль Красной книги в сохранении редких и исчезающих растений
4.2.1.1 определять роль растений в пищевой цепи;
4.2.1.2 описывать жизненный цикл растений;
4.2.1.3 описывать образование семян в результате опыления;
4.2.1.4 объяснять способы распространения семян;
4.2.1.5 различать низшие и высшие растения;
4.2.1.6 предлагать способы защиты растений
2.2 Животные
1.2.2.1 сравнивать животных и растения, определять их сходства и различия;
1.2.2.2 различать диких и домашних животных;
1.2.2.3 объяснять адаптацию животных к смене времен года
2.2.2.1 различать представителей классов животных: насекомые, рыбы, земноводные, пресмыкающиеся, птицы и млекопитающие;
2.2.2.2 описывать способы приспособления животных к условиям среды обитания;
2.2.2.3 объяснять способы размножения животных;
2.2.2.4 объяснять важность сохранения разнообразия животных
3.2.2.1 классифицировать животных на позвоночные и беспозвоночные;
3.2.2.2 различать животных по среде обитания;
3.2.2.3 характеризовать типы взаимоотношений животных в природе;
3.2.2.4 исследовать взаимосвязь между растениями и животными;
3.2.2.5 объяснять изменение численности животных от изменений условий среды обитания;
3.2.2.6 определять виды деятельности человека, приводящие к снижению численности животных
4.2.2.1 классифицировать животных своей местности;
4.2.2.2 описывать жизненный цикл насекомых;
4.2.2.3 различать травоядных и хищных животных;
4.2.2.4 приводить примеры симбиотических отношений;
4.2.2.5 объяснять структуру пищевой цепи;
4.2.2.6 составлять модели пищевых цепей в определенной среде обитания;
4.2.2.7 приводить примеры животных, находящихся на грани исчезновения;
4.2.2.8 объяснять цели создания национальных парков и заповедников
2.3 Человек
1.2.3.1 называть основные части тела человека и их функции;
1.2.3.2 описывать этапы жизни человека;
1.2.3.3 определять потребности человека, необходимые для его роста и развития
2.2.3.1 определять функции опорно-двигательной системы человека;
2.2.3.2 объяснять важность сохранения правильной осанки;
2.2.3.3 объяснять роль сокращения мышц в движении;
2.2.3.4 определять роль личной гигиены в сохранении здоровья;
2.2.3.5 определять важность ухода за зубами в сохранении здоровья
3.2.3.1 определять расположение внутренних органов человека;
3.2.3.2 описывать роль системы пищеварения человека в получении энергии для жизнедеятельности;
3.2.3.3 описывать дыхательную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.4 описывать кровеносную систему и ее роль в организме человека;
3.2.3.5 объяснять способы защиты организма человека от болезней и инфекций
4.2.3.1 описывать выделительную систему и ее роль в организме человека;
4.2.3.2 описывать нервную систему и ее роль в организме человека

3) "Заттар және олардың қасиеттері"
3.1 Заттардың типтері
3.​3.​1.​1 заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу
4.​3.​1.​1 заттың қасиетіне байланысты қолдану аясын анықтау;
4.​3.​1.​2 құрастырылған эксперимент жоспарына сәйкес жаңа зат алу
3.2 Ауа
2.​3.​2.​1 біздің ғаламшарымыз үшін ауаның маңызын түсіндіру;
2.​3.​2.​2 ауаның кейбір қасиеттерін сипаттау (агрегаттық күйі, түсі, иісі);
2.​3.​2.​3 ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу
3.​3.​2.​1 ауаның құрамын сипаттау;
3.​3.​2.​2 ауаның жануды қолдайтын қасиетін сипаттау
4.​3.​2.​1 адам тіршілігінің түрлі салаларында ауаны қолдану жолдарын анықтау;
4.​3.​2.​2 ауаның ластану көздерін анықтау;
4.​3.​2.​3 ауа тазалығын сақтау жолдары мен оны тазарту шараларын ұсыну;
4.​3.​2.​4 ауаның табиғаттағы орын ауыстыру процесін түсіндіру;
4.​3.​2.​5 желдің пайдасы мен зияны туралы мысал келтіру
3.3 Су
2.​3.​3.​1 судың физикалық қасиеттерін анықтау (дәмсіз, иіссіз, белгілі бір формасының болмауы, аққыштығы);
2.​3.​3.​2 судың агрегаттық күйінің өзгеру процесін зерттеу;
2.​3.​3.​3 судың табиғи көздерін анықтау
3.​3.​3.​1 судың жанды ағзаларда және жансыз табиғатта кездесетінін түсіндіру;
3.​3.​3.​2 судың негізгі табиғи көздерін салыстыру;
3.​3.​3.​3 ауыз суды үнемді қолдану қажеттілігін түсіндіру;
3.​3.​3.​4 суды тазартудың түрлі тәсілдерін ұсыну;
3.​3.​3.​5 суды тазартуға арналған фильтрдің өз моделін ұсыну;
3.​3.​3.​6 судың тіршілік үшін маңыздылығын түсіндіру
4.​3.​3.​1 табиғаттағы су айналымын сипаттау;
4.​3.​3.​2 атмосферада жауын-шашын түзілу процесін сипаттау;
4.​3.​3.​3 судың ластану көздерін анықтау;
4.​3.​3.​4 судың ластануының түрлі ағзаларға әсерін түсіндіру;
4.​3.​3.​5 түрлі заттардың судағы ерігіштігін зерттеу
3.4 Табиғат ресурстары
2.​3.​4.​1 табиғат ресурстарының қолданысын анықтау;
2.​3.​4.​2 табиғат ресурстарын шығу тегі бойынша жіктеу
3.​3.​4.​1 кейбір ағзалардың тіршілігіндегі топырақтың рөлін түсіндіру;
3.​3.​4.​2 топырақтың негізгі құрамын зерттеу (құм, саз, өсімдіктер мен жануарлардың қалдықтары, су, ауа);
3.​3.​4.​3 топырақтың негізгі қасиетін анықтау;
3.​3.​4.​4 топырақтың құнарлылығын құрамына қарай зерттеу
4.​3.​4.​1 кейбір пайдалы қазбалардың (бор, тұз, әктас, саз, мұнай, гранит, көмір, табиғи газ) қолданылу саласын анықтау;
4.​3.​4.​2 Қазақстанның негізгі пайдалы қазбалары өндірілетін кен орындарын картадан көрсету;
4.​3.​4.​3 пайдалы қазбаларды сақтау және үнемді қолданудың жолдарын ұсыну
4) "Жер және ғарыш"
4.1 Жер
1.​4.​1.​1 Жердің пішінін моделі негізінде анықтау
2.​4.​1.​1 Жер мен Күн арасындағы байланысты түсіндіру;
2.​4.​1.​2 Жердің табиғи серігін анықтау
3.​4.​1.​1 Жер сфераларын түсіндіру және графиктік кескіндеу
4.​4.​1.​1 жер бетінің ірі элементтерін атау және сипаттау
4.2 Ғарыш
1.​4.​2.​1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау;
1.​4.​2.​2 ғарышты зерттеуге арналған құрылғылар мен ұшу аппараттарын сипаттау
2.​4.​2.​1 Күн жүйесі ғаламшарларының орналасу тәртібін анықтау;
2.​4.​2.​2 Күн жүйесі ғаламшарларын салыстыру
3.​4.​2.​1 ғарышты игерудің кейбір айтулы оқиғалары туралы әңгімелеу;
3.​4.​2.​2 адамзат дамуындағы ғарыштың маңызын түсіндіру
4.​4.​2.​1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау;
4.​4.​2.​2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау
4.3 Кеңістік және уақыт
1.​4.​3.​1 уақыттың маңыздылығын түсіндіру;
1.​4.​3.​2 уақытты өлшеу құралдарын анықтау
2.​4.​3.​1 негізгі уақыт өлшем бірліктерін ажырату;
2.​4.​3.​2 ғарыштағы қашықтық пен уақыттың ерекшеліктерін түсіндіру
3.​4.​3.​1 Жердің өз осінен айналуының салдарын түсіндіру
4.​4.​3.​1 Жердің орбиталық айналуының салдарын түсіндіру;
4.​4.​3.​2 жыл мезгілдерін сипаттау

3) "Вещества и их свойства"
3.1 Типы веществ
3.3.1.1 классифицировать вещества по происхождению и агрегатному состоянию
4.3.1.1 определять сферы применения веществ согласно их свойствам;
4.3.1.2 получать новое вещество согласно составленному плану эксперимента
3.2 Воздух
2.3.2.1 объяснять значение воздуха для нашей планеты;
2.3.2.2 описывать некоторые свойства воздуха (агрегатное состояние, наличие цвета, запаха);
2.3.2.3 исследовать теплопроводность и свойство воздуха заполнять пространство
3.3.2.1 описывать состав воздуха;
3.3.2.2 описывать влияние воздуха на горение
4.3.2.1 определять способы применения воздуха в разных сферах жизнедеятельности человека;
4.3.2.2 определять источники загрязнения воздуха;
4.3.2.3 предлагать способы сохранения чистоты воздуха и меры по его очищению;
4.3.2.4 объяснять процесс перемещения воздуха в природе;
4.3.2.5 приводить примеры о пользе и вреде ветра
3.3 Вода
2.3.3.1 определять физические свойства воды (без вкуса, без запаха, без определенной формы, текучесть);
2.3.3.2 исследовать процесс изменения агрегатного состояния воды;
2.3.3.3 определять природные источники воды
3.3.3.1 объяснять наличие воды в живых организмах и неживой природе;
3.3.3.2 сравнивать основные природные источники воды;
3.3.3.3 объяснять необходимость бережного использования питьевой воды;
3.3.3.4 предлагать различные способы очистки воды;
3.3.3.5 предлагать собственную модель фильтра для очистки воды;
3.3.3.6 объяснять важность воды для жизни
4.3.3.1 описывать круговорот воды в природе;
4.3.3.2 описывать процесс образования атмосферных осадков;
4.3.3.3 определять источники загрязнения воды;
4.3.3.4 объяснять последствия загрязнения воды для различных организмов;
4.3.3.5 исследовать растворимость различных веществ в воде
3.4 Природные ресурсы
2.3.4.1 определять назначение природных ресурсов;
2.3.4.2 классифицировать ресурсы по происхождению
3.3.4.1 объяснять роль почвы в жизни некоторых организмов;
3.3.4.2 исследовать основной состав почвы (песок, глина, остатки растений и животных, вода, воздух);
3.3.4.3 определять основное свойство почвы;
3.3.4.4 исследовать плодородие почв в зависимости от состава
4.3.4.1 определять области применения некоторых полезных ископаемых (мел, соль, известь, глина, нефть, гранит, уголь, природный газ);
4.3.4.2 показывать на карте месторождения основных полезных ископаемых Казахстана;
4.3.4.3 предлагать пути сохранения и бережного использования полезных ископаемых
4) "Земля и космос"
4.1 Земля
1.4.1.1определять форму Земли на основе ее модели
2.4.1.1 объяснять связи между Землей и Солнцем;
2.4.1.2 определять естественный спутник Земли
3.4.1.1 объяснять и графически изображать сферы Земли
4.4.1.1 называть и характеризовать крупные элементы земной поверхности
4.2 Космос
1.4.2.1 характеризовать астрономию как науку о космосе;
1.4.2.2 описывать приборы и летательные аппараты для изучения космоса
2.4.2.1 определять порядок расположения планет Солнечной системы;
2.4.2.2 сравнивать планеты Солнечной системы
3.4.2.1 рассказывать о некоторых значимых событиях в освоении космоса;
3.4.2.2 объяснять значение космоса в развитии человечества
4.4.2.1 характеризовать отдельные космические тела;
4.4.2.2 определять влияние космоса на жизнь на Земле
4.3 Пространство и время
1.4.3.1 объяснять важность времени;
1.4.3.2 определять средства измерения времени
2.4.3.1 различать основные единицы измерения времени;
2.4.3.2 объяснять особенности расстояний и времени в Космосе
3.4.3.1 объяснять следствие осевого вращения Земли
4.4.3.1 объяснять следствие орбитального вращения Земли;
4.4.3.2 характеризовать времена года

5) "Табиғат физикасы"
5.1 Күш және қозғалыс
1.​5.​1.​1 түрлі денелердің қозғалуына мысал келтіру;
1.​5.​1.​2 қозғалыстың адам өміріндегі және табиғаттағы маңыздылығын анықтау;
1.​5.​1.​3 қозғалыстың түрлі траекториясын зерттеу, оларды сурет түрінде көрсету
2.​5.​1.​1 түрлі денелердің әртүрлі жылдамдықпен қозғалуына мысал келтіру;
2.​5.​1.​2 жылдамдықты түсіндіруде оның сапалық сипаттамаларын қолдану (жылдам, баяу);
2.​5.​1.​3 қозғалыс тудыратын күштерді зерттеу;
2.​5.​1.​4 массаны анықтауға арналған құралдарды таңдау және пайдалану
3.​5.​1.​1 серпімділік күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.​5.​1.​2 ауырлық күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.​5.​1.​3 үйкеліс күшін зерттеу және оның білінуіне мысал келтіру;
3.​5.​1.​4 күштің әсер ету бағытын анықтау
4.​5.​1.​1 Архимед күшін сипаттау және оның білінуіне мысал келтіру;
4.​5.​1.​2 судағы әр түрлі денелерге әсер ететін Архимед күшін бақылау және болжау
5.2 Жарық
1.​5.​2.​1 жарық пен қараңғыны салыстыру;
1.​5.​2.​2 жарықтың табиғи және жасанды көздерін ажырату;
1.​5.​2.​3 жасанды жарықтың қажеттілігін және оның көздерін анықтау
2.​5.​2.​1 кейбір денелердің жарықөткізгіштік қасиетін зерттеу
3.​5.​2.​1 көлеңкенің пайда болу себептері мен ерекшеліктерін түсіндіру;
3.​5.​2.​2 денелердің жарықты шағылдыру қасиетін түсіндіру
4.​5.​2.​1 көлеңкенің кедергі өлшеміне және жарық көзінен кедергіге дейінгі қашықтыққа тәуелділігін зерттеу және түсіндіру;
4.​5.​2.​2 жарықтың шағылуы, жұтылуы сияқты қасиеттерін зерттеу және түсіндіру
5.3 Дыбыс
1.​5.​3.​1 дыбыстың таралу ерекшеліктерін түсіндіру;
1.​5.​3.​2 дыбыстың табиғи және жасанды көздерін ажырату
2.​5.​3.​1 дыбыс қаттылығы бойынша дыбыс көздерін жіктеу
3.​5.​3.​1 дыбыс қаттылығының дыбыс көзі мен қабылдағыш арасындағы қашықтыққа тәуелділігін түсіндіру
4.​5.​3.​1 белгілі бір кедергілердің дыбыстың қаттылығы мен таралуына әсерін зерттеу және түсіндіру
5.4 Жылу
1.​5.​4.​1 жылыту құрылғыларын анықтау
2.​5.​4.​1 түрлі денелердің температурасын өлшеу
4.​5.​4.​1 түрлі материалдардың жылуөткізгіштігін зерттеу
5.5 Электрлік
1.​5.​5.​1 адамның күнделікті өміріндегі электр энергиясының маңызын түсіндіру
3.​5.​5.​1 электр энергиясы көздерін анықтау;
3.​5.​5.​2 қарапайым электр тізбегінің сызбасын жинау;
3.​5.​5.​3 қарапайым электр тізбегін элементтерін көрсете отырып, сызба түрінде ұсыну
4.​5.​5.​1 түрлі материалдардың электрөткізгіштігін зерттеу
5.6 Магниттілік
1.​5.​6.​1 магниттік қасиеті бар денелерді анықтау;
1.​5.​6.​2 магниттің қасиетін зерттеу
2.​5.​6.​1 магниттерді қолдану аясын сипаттау
3.​5.​6.​1 магнит көмегімен әртүрлі металдардың магниттелу қасиетін зерттеу

5) "Физика природы"
5.1 Силы и движение
1.5.1.1 приводить примеры движений различных тел;
1.5.1.2 определять важность движения в природе и в жизни людей;
1.5.1.3 исследовать различные траектории движения, показывать их в виде рисунка
2.5.1.1 приводить примеры движения различных тел с разной скоростью;
2.5.1.2 использовать при объяснении качественные характеристики скорости (быстро, медленно);
2.5.1.3 исследовать силы, вызывающие движение;
2.5.1.4 выбирать и использовать приборы для определения массы
3.5.1.1 исследовать силу упругости и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.2 исследовать силу тяжести и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.3 исследовать силу трения и приводить примеры ее проявления;
3.5.1.4 определять направление действия силы
4.5.1.1 описывать силу Архимеда и приводить примеры ее проявления;
4.5.1.2 наблюдать и прогнозировать силу Архимеда, действующую на различные предметы в воде
5.2 Свет
1.5.2.1 сравнивать свет и темноту;
1.5.2.2 различать естественные и искусственные источники света;
1.5.2.3 определять необходимость искусственного освещения и его источники
2.5.2.1 исследовать способность некоторых тел пропускать свет
3.5.2.1 объяснять причины возникновения и особенности тени;
3.5.2.2 объяснять способность предметов отражать свет
4.5.2.1 исследовать и объяснять зависимость тени от размера преграды и расстояния от источника до преграды;
4.5.2.2 исследовать и объяснять такие свойства света, как отражение, поглощение
5.3 Звук
1.5.3.1 объяснять особенности распространения звука;
1.5.3.2 различать естественные и искусственные источники звука
2.5.3.1 классифицировать источники звука по громкости
3.5.3.1 объяснять зависимость громкости звука от расстояния между источником звука и приемником звука
4.5.3.1 исследовать и объяснять влияние определенных преград на громкость и распространение звука
5.4 Тепло
1.5.4.1 определять приборы для получения тепла
2.5.4.1 измерять температуру различных тел
4.5.4.1 исследовать теплопроводность различных материалов
5.5 Электричество
1.5.5.1 объяснять важность электроэнергии в повседневной жизни людей
3.5.5.1 определять источники электрической энергии;
3.5.5.2 собирать схему строения простейшей электрической цепи;
3.5.5.3 представлять простые электрические цепи в виде схем с указанием их элементов
4.5.5.1 исследовать электропроводность различных материалов
5.6 Магнетизм
1.5.6.1 определять тела, обладающие магнитными свойствами;
1.5.6.2 исследовать свойства магнитов
2.5.6.1 описывать сферы применения магнитов
3.5.6.1 исследовать намагничивание различных металлов с помощью магнита

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Дүниетану" пәнін оқытудың мақсаты: ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар тұрғысынан білім алушылардың бойында адам, қоғам және табиғаттың өзара байланысуы және өзара тәуелділігі туралы білім жүйесін қалыптастыру.
3. Оқыту міндеттері:
1) білім алушыларда қоғам және табиғат құбылыстары мен нысандарының өзара байланысы мен өзара тәуелділігі туралы түсініктер қалыптастыру;
2) білім алушыларда табиғи, әлеуметтік және технологиялық ортадағы мінез-құлық нормаларын және қауіпсіздік ережелерін қалыптастыру;
3) білім алушыларда табиғи және әлеуметтік шынайылықты тану әдістерін: бақылау, эксперимент, сауалнама тәжірибелерінің қалыптасуын қамтамасыз ету;
4) білім алушылардың танымдық әрекетін дамытуды қамтамасыз ету;
5) білім алушыларды қазіргі қазақстандық қоғамға тән ұлттық және жалпыадамзаттық құндылықтар жүйесіне дағдыландыру;
6) білім алушылардың өзін қоршаған ортаға, қоғамның табиғи және мәдени құндылықтарына дұрыс қатынастарын қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарын білім алушыларға дарытудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдары болады.
2-тарау. "Дүниетану" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дүниетану" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында – 34 сағатты құрайды.
7. "Дүниетану" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау; "шежіре" ұғымы; отбасындағы қамқорлық; тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлері; тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымы; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептің адам өміріндегі маңызы; мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жері; күн тәртібі; тәулік уақыты мен апта күндерінің атаулары; өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау; менің атамекенім; мекенжай атауы және елді мекенінің географиялық орналасқан жері; өзі тұратын елді мекеннің басты көшесі, ғимараттары және көрнекі жерлері; денсаулық пен қауіпсіздік; жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығы; тамақтану режимі; үйдегі қауіпсіздік ережелері; жолда жүру тәртібі; жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белігілерінің мәні; мерекелер; отбасылық мерекелер;

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Познание мира" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения предмету "Познание мира": формирование у обучающихся системы знаний о взаимосвязях и взаимообусловленности человека, общества и природы с позиции национальных и общечеловеческих ценностей.
3. Задачи обучения:
1) формирование у обучающихся представлений о взаимосвязях и взаимозависимости общества, природных явлений и объектов;
2) формирование у обучающихся норм поведения и правил безопасности в природной, социальной и технологической среде;
3) обеспечение формирования у обучающихся навыков познания природной и социальной действительности: наблюдение, эксперимент, опрос;
4) обеспечение развития познавательной деятельности обучающихся;
5) привитие обучающимся системы национальных и общечеловеческих ценностей, присущих современному казахстанскому обществу;
6) формирование у обучающихся позитивного отношения к окружающей среде, природным и культурным ценностям общества.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Познание мира"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Познание мира" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 1 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; система родственных связей; понятие "родословная"; заботливое отношение между членами семьи; простые формы товарно-денежных отношений; структура своих потребностей в предметах потребления; школа и школьное сообщество; важность школы в жизни людей; местонахождение функциональных зон школы; режим дня; название времени суток и дней недели; характеристика себя в качестве школьника и члена коллектива класса; моя малая Родина; адрес и географическое положение своего населенного пункта; главная улица, здания и достопримечательности своего населенного пункта; здоровье и безопасность; важность соблюдения личной гигиены; режим питания; правила безопасного поведения дома; правила поведения на дороге; значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение; праздники; семейные праздники;

2) "Еліміздің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау; табиғатта өзін-өзі ұстау ережелері; климат және ауа райы; ауа райының адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; табиғи жағдайлар және олардың адам өмірі мен қызметіне әсері; жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктері; туризм; туризмнің мәні; туристердің негізгі мақсаттары;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер: ежелгі адамдар, сақтар, Томирис патшайымы, ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері және жәдігерлері туралы алғашқы мәліметтер; Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы түсінік; Қазақстан Республикасының Мемлекеттік рәміздермен танысу, оларды сипаттау; Қазақстан елордасы – Астана қаласы.
8. "Дүниетану" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау; отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру; отбасы қажеттіліктерінің құрылымы; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлері; мектеп қауымдастығының құрылымы; ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормалары; сынып ұжымын сипаттау; менің атамекенім; көрікті жерлерін сипаттау; Қазақстан картасындағы ірі өзен-көлдер, қалалар, жолдар, өз облысы; денсаулық пен қауіпсіздік; пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтары; күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орындарда) қауіпсіздік ережелері; көлік түрлері, олардың қажеттілігі; қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелері; құқық және міндет; құқық, міндет және жауапкершілік; қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызы; Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелері;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; тұсбағдардың көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау; ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсері; ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызы; өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстары; табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу; туризм; туризмнің негізгі түрлері; туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандар; туристік нысандардың ерекшеліктері;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: "мал шаруашылығы" және "егін шаруашылығы" туралы алғашқы түсінік алу; көне қалалар мен ескерткіштер; ғұндардың өмір салты туралы алғашқы түсінік; Ботай мәдениетінің ерекшеліктері; қазақ халқының жылқыны қолға үйретуі; көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері; Әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәні; Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау; Қазақстан халықтары достығының маңыздылығы.

2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по местным признакам; соблюдение правил поведения на природе; климат и погода; влияние погоды на жизнь и деятельность людей; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; возможности занятия на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года; туризм; значение туризма; основные цели туриста;
3) раздел "В потоке истории": древние культуры и цивилизации: первоначальные знания о жизни древних людей, о саках, Томирис, исторических памятниках и экспонатах древности, о древней письменности на территории Казахстана; знакомство с государственными символами Республики Казахстан; город Астана – столица Казахстана.
8. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 2 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; составление словесного портрета членов семьи; этические нормы семьи; структура потребностей в предметах потребления и источники их поступления; школа и школьное сообщество; виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе; структура и функции членов школьного сообщества; коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе; характеристика коллектива класса; моя малая Родина; описание и изображение достопримечательностей своей местности; крупные реки и озера, города, дороги, область на карте Казахстана; здоровье и безопасность; здоровая и нездоровая пища; правила безопасного поведения в повседневных ситуациях (дома и в общественных местах); виды транспорта и их назначение; правила поведения в общественном транспорте; права и обязанности; права, обязанности и ответственность; значимость служения обществу; значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по компасу; положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей; хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек); положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); неблагоприятные и опасные явления природы; туризм; основные виды туризма по целям; объекты для развития различных видов туризма в Казахстане; особенности туристских объектов;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с понятиями "скотоводство" и "земледелие"; древние города и памятники; первоначальные знания об образе жизни гуннов; особенности Ботайской культуры; приручение лошади предками казахов; выдающиеся исторические личности и деятели культуры; вклад аль-Фараби в развитие науки; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; значение государственных символов Республики Казахстан; сфера применения государственных символов Республики Казахстан; значение дружбы народов Казахстана.

9. "Дүниетану" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастар; әулет шежіресін құрастыру; өз әулетінің құндылықтарын анықтау; өз шығындарын жоспарлау; өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну; мектеп және мектеп қауымдастығы; сыныптың өзін-өзі басқару ережелері; түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдары; қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормалары; адамдар арасындағы достықтың маңыздылығы; менің атамекенім; елді мекендердің түрлі белгілері; қала мен ауылдың байланысы; денсаулық пен қауіпсіздік; тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелері; спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау; табиғи ортадағы қауіп-қатерлер; өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау; құқық және міндет; Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызы; мерекелер; Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерінің маңызы;
2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау; масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру; климат және ауа райы; жер климатының негізгі түрлері; ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелері; табиғи жағдайлардың адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары); геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелері; туризм; Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингісі;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктері; тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру; Қазақстанның тарихи тамыры; Түркілердің өмір салтымен танысу; Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар; Қазақ хандығының құрылу себептері; көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері; хандар, батырлар мен билердің рөлі; Абылай хан; Керей хан; Жәнібек хан; Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм; Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы); тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлі.
10. "Дүниетану" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Мен және қоғам" бөлімі: отбасы; отбасының қоғам өміріндегі маңызы; отбасы мүшелерінің функционалдық рөлі; отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстары; отбасы бюджетін оңтайландыру жолдары; мектеп және мектеп қауымдастығы; мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдары; көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттер; менің атамекенім; түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс); өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілері; денсаулық пен қауіпсіздік; спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептері; спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қауіптері; жасанды ортадағы қауіп-қатерлер; жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау; құқық және міндет; Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы; демократиялық құқықтар мен бостандықтар, міндеттер; мерекелер. кәсіби мерекелердің тарихы;

9. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 3 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; степень родства между членами семьи; составление своей родословной; определение ценностей своей семьи; планирование собственных расходов; пути оптимизации собственных расходов; школа и школьное сообщество; правила самоуправления в классе; пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения; этические нормы поведения, принятые в обществе; важность дружбы между людьми; моя малая Родина; населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции); связь города и села; здоровье и безопасность; графическое представление правил пользования бытовыми приборами; виды спорта, определение базовых и своих данных для занятия тем или иным видом спорта; выявление и оценивание рисков и опасностей в естественной среде; планирование своей безопасности в естественной среде; права и обязанности; значимость Конституции Республики Казахстан; праздники; значение праздников народов Казахстана;
2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение сторон горизонта по астрономическим признакам; составление плана местности с соблюдением масштаба и использованием условных знаков; климат и погода; характеристика основных типов климата на Земле; составление правил поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов; туризм; составление рейтинга наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана;
3) раздел "В потоке истории": особенности кочевого и оседлого образа жизни; важность сохранения памятников истории и культуры; исторические корни Казахстана; знакомство с образом жизни тюрков; важные события в истории Казахстана; причины образования Казахского ханства; выдающиеся исторические личности и деятели культуры; роль ханов, батыров, биев; Абылай хан, Керей хан, Жанибек хан; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел"); роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства.
10. Базовое содержание учебного предмета "Познание мира" для 4 класса включает следующие разделы:
1) раздел "Я и общество": семья; значимость семьи в жизни общества; функциональная роль членов семьи; доход и расход семейного бюджета; пути оптимизации семейного бюджета; школа и школьное сообщество; пути вступления в состав школьного самоуправления; определение личностных качеств лидера; моя малая Родина; административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область); описание субъектов экономической деятельности своего края; здоровье и безопасность; причины травматизма в различных видах спорта; меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта; риски и опасности в искусственной среде; планирование своей безопасности в искусственной среде; права и обязанности; значение Конституции в жизни общества; примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан; праздники; история профессиональных праздников;

2) "Елімнің табиғаты" бөлімі: жергілікті жерде бағдарлану; нысанның басқа нысандарға қатысты орны; глобус пен карталардың қолданылуы; параллельдер, меридиандар, экватор; климат және ауа райы; адамзат дамуына климаттың әсері; табиғи жағдайлардың адам өміріне және оның іс-әрекетіне әсері; өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекеттері; өз өңірінде табиғи апаттар туындау ықтималдылығы; туризм. Қазақстан мен Астана бойынша туристік маршрут құру;
3) "Тарих беттерінен" бөлімі: "технологиялық прогресс" ұғымы анықтамасымен танысу; тарихи мұражайлардың қызметі; мұражайдың өзіндік жобасы; қазақ халқының шығу тарихы; сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу; Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар; Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерінен мысалдар; шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяны; Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм; "Қазақстан" атауымен байланысты ұлттық бренд; Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлі.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1) "Мен және қоғам"
1.1 Мен және
менің отбасым
1.​1.​1.​1 түрлі дереккөздерді зерттеу негізінде Отбасы" ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру;
1.​1.​1.​2 отбасы мүшелеріне қатысты туыстық байланыстар жүйесіндегі өз орнын анықтау;
1.​1.​1.​3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру;
1.​1.​1.​4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру;
1.​1.​1.​5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың қайдан келетінін анықтау
2.​1.​1.​1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау;
2.​1.​1.​2 мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру;
2.​1.​1.​3 түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтау;
2.​1.​1.​4 бақылау мен сауалнама негізінде тұтыну заттарына деген отбасы қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
3.​1.​1.​1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру;
3.​1.​1.​2 әулет шежіресін құрастыру;
3.​1.​1.​3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау;
3.​1.​1.​4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу;
3.​1.​1.​5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
4.​1.​1.​1 отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу;
4.​1.​1.​2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау;
4.​1.​1.​3 отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстарын талдау;
4.​1.​1.​4 отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қауымдасты ғы
1.​1.​2.​1 мектептің адам өміріндегі маңызын түсіндіру;
1.​1.​2.​2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау;
1.​1.​2.​3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру;
1.​1.​2.​4 күн тәртібін сақтаудың маңызын түсіндіру және күн тәртібін құрастыру;
1.​1.​2.​5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану;
1.​1.​2.​6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
2.​1.​2.​1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру;
2.​1.​2.​2 мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін анықтау;
2.​1.​2.​3 мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын түсіндіру;
2.​1.​2.​4 өз сыныбының ұжымын сипаттау
3.​1.​2.​1 сыныптың өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өз нұсқасын ұсыну;
3.​1.​2.​2 түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын түсіндіру;
3.​1.​2.​3 қоғамда өзін-өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру;
3.​1.​2.​4 өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдеу
4.​1.​2.​1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру;
4.​1.​2.​2 оқушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау
1.3 Менің атамекенім
1.​1.​3.​1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау;
1.​1.​3.​2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
2.​1.​3.​1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу;
2.​1.​3.​2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету
3.​1.​3.​1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (типі, көлемі, қызметі);
3.​1.​3.​2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
4.​1.​3.​1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату;
4.​1.​3.​2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.​1.​4.​1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру;
1.​1.​4.​2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру;
1.​1.​4.​3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
1.​1.​4.​4 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін түсіндіру;
1.​1.​4.​5 үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру;
1.​1.​4.​6 шұғыл көмек қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларын анықтау
2.​1.​4.​1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау;
2.​1.​4.​2 күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орын дарда) қауіпсіздік ережелерін түсіндіру;
2.​1.​4.​3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату;
2.​1.​4.​4 қоғамдық көліктегі өзін-өзі ұстау ережелерін түсіндіру
3.​1.​4.​1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету;
3.​1.​4.​2 спорт түрлерін топтастыру, спорт тың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау;
3.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
3.​1.​4.​4 табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
4.​1.​4.​1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;
4.​1.​4.​2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну;
4.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау;
4.​1.​4.​4 жасанды ортадағы өз қауіпсіздігін жоспарлау
1.5 Құқық және міндет
2.​1.​5.​1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату;
2.​1.​5.​2 қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңызын түсіндіру
3.​1.​5.​1 Қазақстан Республикасы Конституциясының маңызын түсіндіру
4.​1.​5.​1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытындылар жасау;
4.​1.​5.​2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
1.6 Мерекелер
1.​1.​6.​1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
2.​1.​6.​1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін түсіндіру
3.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
4.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру

2) раздел "Природа моей страны": ориентирование на местности; определение местоположения объекта по отношению к другим; объяснение назначения глобуса и карт; параллели, меридианы, экватор; климат и погода; влияние климата на развитие человечества; природные условия и их влияние на жизнь и деятельность людей; хозяйственная деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты); прогнозирование вероятности возникновения природных катаклизмов в своем регионе; туризм; создание туристского маршрута по Казахстану и по Астане;
3) раздел "В потоке истории": знакомство с определением "технологический прогресс"; назначение исторических музеев; собственный проект музея; происхождение казахского народа; графическое отображение связи между саками, гуннами, тюрками и казахами; важные события в истории Казахстана; примеры достижений Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика); биографические данные выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий; история Казахстана: независимость, государственность и патриотизм; ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд). Роль Казахстана на мировой арене.
Глава 3. Система целей обучения
11. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа-раздел и подраздел, четвертое число показывает нумерацию учебной цели. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – подраздел, "4" – нумерация учебной цели.
12. Система целей обучения:
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1) "Я и общество"
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.1.1.4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
2.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.1.1.2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.1.1.3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.1.1.4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
3.1.1.1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.1.1.2 составлять свою родословную;
3.1.1.3 определять ценности своей семьи;
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
4.1.1.1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.1.1.3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.1.1.4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.1.2.2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.1.2.3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе;
1.1.2.4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.1.2.5 применять названия времени суток и дней недели;
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.1.2.3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.1.2.4 давать характеристику своему классу
3.1.2.1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.1.2.2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения;
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.1.2.4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта
4.1.2.1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.1.2.2 определять личностные качества лидера
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.1.3.2 описывать главную улицу, здания и достопримеча-тельности своего населенного пункта
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.1.3.2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
3.1.3.1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции);
3.1.3.2 исследовать связь города и села, приводить примеры
4.1.3.1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.2
объяснять необходимость соблюдения режима питания;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.1.4.4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.1.4.5 составлять план безопасного маршрута от дома до школы;
1.1.4.6 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.1.4.1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.1.4.2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах;
2.1.4.3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.1.4.4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.1.4.1
графически представлять правила пользования бытовыми приборами;
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта;
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде;
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
4.1.4.1 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.1.4.2 предлагать меры по профилактике
и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта;
4.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;
4.1.4.4 планировать свою безопасность в искусственной среде
1.5 Права и обязанности
2.1.5.1 на основе примеров из своей жизни различать права, обязанности и ответственность;
2.1.5.2 объяснять значимость служения обществу
3.1.5.1 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
4.1.5.1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
1.6 Праздники
1.1.6.1 описывать один из семейных праздников
2.1.6.1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников

2) "Елімнің табиғаты"
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.​2.​1.​1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау;
1.​2.​1.​2 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
2.​2.​1.​1 тұсбағдардың көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау
3.​2.​1.​1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау;
3.​2.​1.​2 масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру
4.​2.​1.​1 нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау;
4.​2.​1.​2 глобус пен карталардың қолдану аясын, олардан негізгі нысандарды көрсете білу;
4.​2.​1.​3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды,экваторды көрсете білу
2.2 Климат және ауа райы
1.​2.​2.​1 ауа райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау
2.​2.​2.​1 ауа райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау
3.​2.​2.​1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау;
3.​2.​2.​2 ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
4.​2.​2.​1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
1.​2.​3.​1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
2.​2.​3.​1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау;
2.​2.​3.​2 өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстарын талдау;
2.​2.​3.​3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
3.​2.​3.​1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орна ласуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары);
3.​2.​3.​2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін- өзі ұстау ережелерін құрастыру
4.​2.​3.​1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау;
4.​2.​3.​2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
2.4 Туризм
1.​2.​4.​1 туризмнің мәнін түсіндіру;
1.​2.​4.​2 туристердің негізгі мақсаттарын анықтау
2.​2.​4.​1 туризмнің негізгі түрлерін ажырату;
2.​2.​4.​2 зерттеу негізінде Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандарды анықтау;
2.​2.​4.​3 туристік нысандардың ерекшеліктерін сипаттау
3.​2.​4.​1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
4.​2.​4.​1 ақпараттың қолжетімді көздерін (интернет, кітаптар, БАҚ) пайдалана отырып, Қазақстан мен Астана бойынша туристік маршрут құру

2) "Природа моей страны"
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.1 определять стороны горизонта по местным признакам;
1.2.1.2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе
2.2.1.1 определять стороны горизонта по компасу
3.2.1.1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам;
3.2.1.2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки
4.2.1.1 определять местоположение объекта по отношению к другим;
4.2.1.2 объяснять назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.2.1.3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор
2.2 Климат и погода
1.2.2.1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей
2.2.2.1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле;
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
4.2.2.1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их влияние (на жизнь и деятельность людей)
1.2.3.1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
2.2.3.1 определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.2.3.2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.2.3.3 Классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.2.3.2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
2.4 Туризм
1.2.4.1 определять значение туризма;
1.2.4.2 определять основные цели туриста
2.2.4.1 различать основные виды туризма по целям;
2.2.4.2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.2.4.3 описывать особенности туристских объектов
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекатель ных туристских объектов Казахстана
4.2.4.1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по Астане, используя доступные источники информации (интернет, книги)

3) "Тарих беттерінен"
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.​3.​1.​1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу;
1.​3.​1.​2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері/ жәдігерлері туралы әңгімелеу
2.​3.​1.​1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау;
2.​3.​1.​2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3.​3.​1.​1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру;
3.​3.​1.​2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
4.​3.​1.​1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау;
4.​3.​1.​2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру;
4.​3.​1.​3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну
3.2 Қазақстан
ның тарихи тамыры
1.​3.​2.​1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
2.​3.​2.​1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау
3.​3.​2.​1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
4.​3.​2.​1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру;
4.​3.​2.​2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
1.​3.​3.​1 Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы баяндау;
1.​3.​3.​2 түрлі материалдарды, әдістермен құралдарды пайдалана отырып, көне жазуларды бейнелеу
2.​3.​3.​1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
3.​3.​3.​1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру
4.​3.​3.​1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
1.​3.​4.​1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу
2.​3.​4.​1 әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу
3.​3.​4.​1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру;
3.​3.​4.​2 тарихи мысалдар негізінде қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету
4.​3.​4.​1 шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекетті
лік және патриотизм
1.​3.​5.​1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату;
1.​3.​5.​2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу;
1.​3.​5.​3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
2.​3.​5.​1 Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің мәнін түсіндіру;
2.​3.​5.​2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау;
2.​3.​5.​3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру
3.​3.​5.​1 Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы);
3.​3.​5.​2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
4.​3.​5.​1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" атауымен байланысты мағыналық ассоциациялар қатарын (ұлттық бренд) ұсыну;
4.​3.​5.​2 Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлін анықтау

3) "В потоке истории"
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 рассказывать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов;
1.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/ экспонатах древности
2.3.1.1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала;
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.3.1.1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды;
4.3.1.2 объяснять назначение исторических музеев;
4.3.1.3 предлагать собственный проект музея
3.2 Исторические корни Казахстана
1.3.2.1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков
2.3.2.1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
4.3.2.1 на основе различных источников объяснять происхождение казахского народа;
4.3.2.2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.3 Важные события в истории Казахстана
1.3.3.1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана;
1.3.3.2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
2.3.3.1 описывать особенности Ботайской культуры
3.3.3.1 объяснять причины образования Казахского ханства
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
1.3.4.1 на основе изучения источников рассказывать о Томирис
2.3.4.1 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки
3.3.4.1 на исторических примерах объяснять роль ханов, батыров, биев;
3.3.4.2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, излагать о вкладе в развитие страны
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран;
1.3.5.2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
2.3.5.1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.3 объяснять значение дружбы народов Казахстана
3.3.5.1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел");
3.3.5.2 объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
4.3.5.1 на основе исследований предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд);
4.3.5.2 определять роль Казахстана на мировой арене

13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Дүниетану" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дүниетану" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
1.​1.​2.​6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.1 Мен және менің отбасым
1.​1.​1.​5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
1.​1.​2.​4 күн тәртібін сақтау маңызын түсіндіру және күн тәртібін құру
1.​1.​2.​5 тәулік уақыты мен апта күндерінің атауларын қолдану
1.​1.​1.​3 отбасы мүшелерінің арасындағы өзара қамқорлықтың маңызын түсіндіріп, мысал келтіру
2 Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
1.​1.​2.​1 мектептің адам өміріндегі маңыздылығын түсіндіру
1.​1.​2.​6 өзін мектеп оқушысы және сынып ұжымының мүшесі ретінде сипаттау
1.​1.​4.​4 жолда жүру тәртібін, жаяу жүргіншілердің қозғалысын реттейтін жол белгілерінің мәнін түсіндіру
1.​1.​4.​5 үй мен мектеп арасындағы қауіпсіз маршрут жоспарын құрастыру
1.​1.​2.​2 мектептегі функционалдық аймақтардың орналасқан жерін анықтау
1.​1.​2.​3 мектептегі тәртіп ережелерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
2-тоқсан
3 Менің отбасым және достарым
1.1 Мен және менің отбасым
1.​1.​1.​1 түрлі дереккөздерді зерттей отырып, "отбасы" ұғымын түсіну және мәнін түсіндіру
1.​1.​1.​2 отбасындағы өзге мүшелерге қатысты өзінің туыстық байланыстар жүйесіндегі орнын анықтау
1.​1.​6.​1 отбасылық мерекелердің бірін сипаттау
1.​1.​1.​3 отбасы мүшелерінің арасындағы қамқор қарым-қатынастың маңызын түсіндіріп, мысалдар келтіру
1.​1.​4.​3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
1.3 Менің атамекенім
1.​1.​3.​1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау
1.1 Мен және менің отбасым
1.​1.​1.​5 тұтыну заттарына деген өз қажеттілік терінің құрылымын, олардың өндіру көзін анықтау
4 Бізді қоршаған әлем
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.​2.​1.​1 жергілікті белгілер бойынша көкжиек тұстарын анықтау
1.3 Менің атамекенім
1.​1.​3.​1 өз мекенжайын атау және елді мекенінің географиялық орналасқан жерін сипаттау
1.​1.​3.​2 өзі тұратын елді мекеннің басты көшесін, ғимараттарын және көрнекі жерлерін сипаттау
2.2 Климат және ауа-райы
1.​2.​2.​1 ауа-райының адамға және оның іс-әрекетіне әсерін анықтау
1.​2.​3.​1 жыл мезгілдеріне орай табиғатта бос уақытты өткізу мүмкіндіктерін анықтау
3-тоқсан
5 Саяхат
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.​3.​1.​1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
1.​3.​2.​1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
1.​3.​4.​1 дереккөздерді зерделеу арқылы Томирис туралы әңгімелеу
2.4 Туризм
1.​2.​4.​1 туризмнің мәнін түсіндіру
1.​2.​4.​2 туристердің негізгі мақсаттарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.​3.​5.​3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
6 Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
1.​3.​2.​1 көрнекі материалдар негізінде сақтардың өмір салтын сипаттау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.​3.​5.​2 тәуелсіз мемлекеттің негізгі белгілері туралы әңгімелеу
1.​3.​5.​1 Қазақстан Республикасының рәміздерін өзге елдердің рәміздерінен ажырату
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
1.​3.​3.​1 Қазақстан аумағындағы көне жазулар туралы білу
1.​3.​3.​2 түрлі материалдарды, әдістер мен құралдарды пайдалана отырып, көне жазуларды бейнелеу
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.​3.​1.​2 ежелгі заманның танымал тарихи ескерткіштері/жәдігерлері туралы әңгімелеу
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
1.​3.​5.​3 Қазақстан астанасы туралы шығармашылық жұмыстарын таныстыру
4-тоқсан
7 Тағам мен сусын
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.​1.​4.​2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
1.​3.​1.​1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ежелгі адамдардың өмірі туралы әңгімелеу
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.​1.​4.​1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.​1.​4.​2 тамақтану режимін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру
1.1 Мен және менің отбасым
1.​1.​1.​4 тауар-ақша қатынасының қарапайым түрлерін түсіндіру
1.​1.​1.​5 тұтыну заттарына деген өз қажеттіліктерінің құрылымын, олардың өндіру көзін анықтау
8 Дені саудың жаны сау
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
1.​1.​4.​1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
1.​1.​4.​3 үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
1.​1.​4.​6 шұғыл көмек қызметтерін білу және олармен хабарласу жағдайларын анықтау
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
1.​2.​1.​2 табиғатта өзін-өзі ұстау ережелерін сақтаудың қажеттілігін түсіндіру

13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования по обновленному содержанию согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Познание мира"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Познание мира" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозная тема
Подразделы программы
Цели обучения
1 четверть
1 Все обо мне
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса
1.1
Я и моя семья
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления;
1.1.2.4 объяснять важность соблюдения режима дня и составлять примерный режим одного дня;
1.1.2.5 применять названия времени суток и дней недели;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры
2. Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
1.1.2.1 объяснять важность школы в жизни людей;
1.1.2.6 характеризовать себя в качестве школьника и члена коллектива класса;
1.1.4.4 объяснять правила поведения на дороге, значение дорожных знаков, регулирующих пешеходное движение;
1.1.4.5 составлять план безопасного маршрута от дома до школы;
1.1.2.2 определять местонахождение функциональных зон школы;
1.1.2.3 объяснять важность соблюдения правил поведения в школе
2 четверть
Моя семья и друзья
1.1 Я и моя семья
1.1.1.1 понимать и объяснять значение понятия "семья" на основе исследования различных источников;
1.1.1.2 определять свое место в системе родственных связей относительно других членов семьи;
1.1.6.1 описывать один из семейных праздников;
1.1.1.3 объяснять важность заботливого отношения между членами семьи и приводить примеры;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта
1.1 Я и моя семья
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
4 Мир вокруг нас
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.1 определять стороны горизонта по местным признакам
1.3 Моя малая Родина
1.1.3.1 называть свой адрес и описывать географическое положение своего населенного пункта;
1.1.3.2 описывать главную улицу, здания и достопримечательности своего населенного пункта
2.2 Погода и климат
1.2.2.1 определять влияние погоды на жизнь и деятельность людей;
1.2.3.1 определять возможности занятий на природе различными видами досуговой деятельности в зависимости от времени года
3 четверть
5 Путешествия
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 рассказывать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов
3.2 Исторические корни Казахстана
1.3.2.1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков;
1.3.4.1 на основе изучения источников рассказывать о Томирис
2.4 Туризм
1.2.4.1 определять значение туризма;
1.2.4.2 определять основные цели туриста
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
6 Традиции и фольклор
3.2 Исторические корни Казахстана
1.3.2.1 описывать на основе наглядных материалов образ жизни саков
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.2 рассказывать об основных признаках независимого государства;
1.3.5.1 отличать государственные символы Республики Казахстан от символов других стран
3.3 Важные события в истории Казахстана
1.3.3.1 рассказывать о древней письменности на территории Казахстана;
1.3.3.2 изображать древние письмена, используя различные материалы, способы и средства
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.2 рассказывать о наиболее известных исторических памятниках/экспонатах древности
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
1.3.5.3 представлять творческие работы о столице Казахстана
4 четверть
7 Еда и напитки
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.2 объяснять необходимость соблюдения режима питания
3.1 Древние культуры и цивилизации
1.3.1.1 рассказывать о жизни древних людей на основе изучения наглядных материалов
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.2 объяснять необходимость соблюдения режима питания
1.1 Я и моя семья
1.1.1.4 объяснять простые формы товарно-денежных отношений;
1.1.1.5 определять структуру своих потребностей в предметах потребления и источники их поступления
8 В здоровом теле – здоровый дух!
1.4 Здоровье и безопасность
1.1.4.1 объяснять важность соблюдения личной гигиены;
1.1.4.3 объяснять правила безопасного поведения дома;
1.1.4.6 называть службы экстренной помощи и определять ситуации для обращения к ним
2.1 Ориентирование на местности
1.2.1.2 объяснять необходимость соблюдения правил поведения на природе

2) 2-сынып:
Ортақ тақырып
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
1.1 Мен және менің отбасым
2.​1.​1.​1 отбасылық мұрағат негізінде отбасы мүшелерінің ауызша портретін жасау
2.​1.​1.​2 мысалдар келтіре отырып, өз отбасындағы әдеп нормаларын түсіндіру
2.​1.​1.​3 түрлі дереккөздерді зерттеу арқылы жалпыға ортақ әдеп нормаларын анықтау
2.​1.​1.​4 бақылау мен сауалнама негізінде тұтыну заттарына деген отбасы қажеттіліктерінің құрылымын, олардың түсу көзін анықтау
2 Менің отбасым және достарым
1.5 Құқық және міндет
2.​1.​5.​1 өз өмірінен мысалдар келтіру негізінде құқықты, міндетті және жауапкершілікті ажырату
2.​1.​5.​2 қоғамға қызмет етудің әлеуметтік маңыздылығын түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2.​3.​5.​3 Қазақстан халықтары достығының маңыздылығын түсіндіру
2-тоқсан
3 Менің мектебім
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
2.​1.​2.​1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру
2.​1.​2.​2 мектеп қауымдастығының құрылымын және мүшелерінің қызметін анықтау
2.​1.​2.​3 мектеп қауымдастығындағы ұжымдық, топтық және тұлғааралық мінез-құлық нормаларын түсіндіру
2.​1.​2.​4 өз сыныбының ұжымын сипаттау
4 Менің туған елім
1.3 Менің атамекенім
2.​1.​3.​1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу
2.​1.​3.​2 Қазақстан картасынан ірі өзен-көлдерді, қалаларды, жолдарды, өз облысын көрсету
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
2.​1.​4.​3 көлік түрлерін, олардың қажеттілігін ажырату
2.​1.​4.​4 қоғамдық көліктегі өзін өзі ұстау ережелерін түсіндіру
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
2.​3.​5.​1 Қазақстан Республикасы мемлекеттік рәміздерінің маңызын түсіндіру
2.​3.​5.​2 бақылаулар негізінде Қазақстан Республикасының мемлекеттік рәміздерінің қолданылу саласын анықтау
3-тоқсан
5 Дені саудың жаны сау
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
2.​1.​2.​1 мектептегі оқу және оқудан тыс әрекет түрлерін түсіндіру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
2.​1.​4.​1 түрлі дереккөздер негізінде пайдалы және зиянды тағамдардың арасындағы айырмашылықтарды анықтау
2.​1.​4.​2 күнделікті жағдаяттардағы (үйде және қоғамдық орындарда) қауіпсіздік ережелерін түсіндіру
6 Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1.6 Мерекелер
2.​1.​6.​1 таңдауы бойынша Қазақстан Республикасының ұлттық және мемлекеттік мерекелерінің мәнін түсіндіру
2.​3.​1.​2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау
3.2 Қазақстанның тарихи тамыры
2.​3.​2.​1 көрнекі материалдарды зерделеу арқылы ғұндардың өмір салтын сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2.​3.​1.​1 көрнекі материалдар негізінде иемденуші және өндіруші шаруашылық арасындағы айырмашылықты анықтау
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
2.​3.​4.​1 әл-Фарабидің ғылымның дамуына қосқан үлесі туралы әңгімелеу
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
2.​3.​3.​1 Ботай мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау
4-тоқсан
7 Қоршаған орта
2.1 Жергілікті жерде бағдарлау
2.​2.​1.​1 тұсбағдар көмегімен көкжиек бағыттарын анықтау
2.2 Климат және ауа-райы
2.​2.​2.​1 ауа-райының адам өмірі мен шаруашылық іс-әрекетіне оң және кері әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
2.​2.​3.​1 ірі табиғи нысандардың (тау, жазық, көлдер мен өзендер) шаруашылық маңызын анықтау
2.​2.​3.​2 өз өңіріндегі табиғи жағдайлардың (жер бедері, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) оң және кері тұстарын талдау
2.​2.​3.​3 табиғаттың қолайсыз және қауіпті құбылыстарын жіктеу
8 Саяхат
1.3 Менің атамекенім
2.​1.​3.​1 өз зерттеулеріне сүйене отырып, өлкесінің көрікті жерлерін сипаттау және бейнелеу
2.4 Туризм
2.​2.​4.​1 туризмнің негізгі түрлерін ажырату
2.​2.​4.​2 зерттеу негізінде Қазақстанда туризмнің түрлерін дамытуға қолайлы нысандарды анықтау
2.​2.​4.​3 туристік нысандардың ерекшеліктерін сипаттау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
2.​3.​1.​2 түрлі дереккөздерді зерделеу арқылы көне қалалар мен ескерткіштерді сипаттау

2) 2 класс:
Сквозная тема
Подраздел программы
Цели обучения
1 четверть
1 Все обо мне
1.1 Я и моя семья
2.1.1.1 составлять словесный портрет членов семьи на основе материалов семейного архива;
2.1.1.2 объяснять этические нормы своей семьи на основе примеров;
2.1.1.3 определять общественные этические нормы на основе изучения различных источников;
2.1.1.4 определять структуру семейных потребностей в предметах потребления и источники их поступления на основе наблюдений и опроса
2 Моя семья и друзья
1.5 Права и обязанности
2.1.5.1 на основе примеров из своей жизни различать права, обязанности и ответственность;
2.1.5.2 объяснять значимость служения обществу
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.3 объяснять значение дружбы народов Казахстана
2 четверть
3 Моя школа
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе;
2.1.2.2 определять структуру и функции членов школьного сообщества;
2.1.2.3 объяснять коллективные, групповые и межличностные нормы поведения в школьном сообществе;
2.1.2.4 давать характеристику своему классу
4 Мой родной край
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований;
2.1.3.2 показывать на карте Казахстана крупные реки и озера, города, дороги, свою область
1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.3 различать виды транспорта и знать об их назначении;
2.1.4.4 объяснять правила поведения в общественном транспорте
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
2.3.5.1 объяснять значение государственных символов Республики Казахстан;
2.3.5.2 на основе наблюдений определять сферу применения государственных символов Республики Казахстан
3 четверть
5 В здоровом теле – здоровый дух!
1.2 Школа и школьное сообщество
2.1.2.1 объяснять виды и функции учебной и внеучебной деятельности в школе
1.4 Здоровье и безопасность
2.1.4.1 определять различия между здоровой и нездоровой пищей на основе различных источников;
2.1.4.2 объяснять правила безопасного поведения в повседневных ситуациях в общественных местах
6 Традиции и фольклор
1.6 Праздники
2.1.6.1 объяснять значение национальных и государственных праздников Республики Казахстан по выбору;
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников
3.2 Исторические корни Казахстана
2.3.2.1 на основе изучения наглядных материалов описывать образ жизни гуннов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.1 определять разницу между присваивающим и производящим хозяйством на основе наглядного материала
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
2.3.4.1 рассказывать о вкладе аль-Фараби в развитие науки
3.3 Важные события в истории Казахстана
2.3.3.1 описывать особенности Ботайской культуры
4 четверть
7 Окружающая среда
2.1 риентирование на местности
2.2.1.1 определять стороны горизонта по компасу
2.2 Климат и погода
2.2.2.1 анализировать положительные и отрицательные характеристики погоды для жизни и хозяйственной деятельности людей
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
2.2.3.1определять хозяйственное значение крупных природных объектов (гор, равнин, озер и рек);
2.2.3.2 анализировать положительные и отрицательные стороны природных условий своей местности (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
2.2.3.3 классифицировать неблагоприятные и опасные явления природы
8 Путешествия
1.3 Моя малая Родина
2.1.3.1 описывать и изображать достопримечательности своей местности на основе собственных исследований
2.4 Туризм
2.2.4.1 различать основные виды туризма по целям;
2.2.4.2 на основе исследования определять объекты для развития различных видов туризма в Казахстане;
2.2.4.3 описывать особенности туристских объектов
3.1 Древние культуры и цивилизации
2.3.1.2 описывать древние города и памятники на основе изучения различных источников

3) 3-сынып:
Ортақ тақырып
Бағдарлама бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Жанды табиғат
2.2 Климат және ауа-райы
3.​2.​2.​1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.​2.​3.​1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
2.2 Климат және ауа-райы
3.​2.​2.​2 ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.​2.​3.​2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
3.​1.​4.​4 табиғи ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
2 Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​3 өз отбасының құндылықтарын анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3.​3.​5.​2 тұлғаның, отбасының, қоғам мен мемлекеттің дамуындағы еңбектің рөлін түсіндіру
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу
3.​1.​1.​5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
3.​1.​2.​3 қоғамда өзін-өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру
3.​1.​2.​4 өз тәжірибесінен мысал келтіре отырып, адамдар арасындағы достықтың маңыздылығын дәлелдеу
3.​1.​2.​1 сыныптың өзін-өзі басқару ережелерін түсіндіру және өз нұсқасын ұсыну
3.​1.​2.​2 түрлі көзқарастар жағдайында сыныпта ұжымдық шешімді қабылдау жолдарын түсіндіру
1.5 Құқық және міндет
3.​1.​5.​1 Қазақстан Республикасының Конституциясының маңызын түсіндіру
2-тоқсан
3 Уақыт
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​1 отбасы мүшелерінің арасындағы туыстық қатынастарды түсіндіру
3.​1.​1.​2 әулет шежіресін құрастыру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.​1.​4.​2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау
1.6 Мерекелер
3.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
2.2 Климат және ауа-райы
3.​2.​2.​2 ауа райы мен климаттың қолайсыз жағдайларында өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.​3.​1.​1 көшпелі және отырықшы өмір салтының ерекшеліктерін түсіндіру
3.​3.​1.​2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.​3.​2.​1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
4 Сәулет өнері
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.​2.​3.​1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
1.3 Менің атамекенім
3.​1.​3.​1 елді мекендерді түрлі белгілері бойынша ажырату (тип, көлемі, қызметі)
2.4 Туризм
3.​1.​3.​2 қала мен ауылдың байланысын зерттеу, мысалдар келтіру
3.​2.​4.​1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
3.​2.​1.​2 масштаб пен шартты белгілерді пайдалана отырып, жергілікті жердің жоспарын құру
3.​2.​1.​1 астрономиялық белгілер бойынша көкжиек бағыттарын анықтау
3-тоқсан
5 Өнер
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.​1.​4.​1 тұрмыстық құралдарды пайдалану ережелерін графикалық түрде көрсету
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
3.​3.​5.​1 Қазақстанның бейресми рәміздерінің мәнін түсіндіру ("Алтын адам", "Бәйтерек" монументі, "Мәңгілік Ел" қақпасы)
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.​3.​2.​1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.​3.​1.​2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
6 Атақты тұлғалар
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
3.​3.​2.​1 түрлі материалдарды зерделеу арқылы түркілердің өмір салтын анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
3.​3.​3.​1 Қазақ хандығының құрылу себептерін түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
3.​3.​4.​1 тарихи мысалдар негізінде хандар, батырлар мен билердің рөлін түсіндіру
3.​3.​4.​2 тарихи мысалдар негізінде қазақ халқының азаттығы үшін күрескен тұлғалардың рөлін шығармашылық түрде көрсету
4-тоқсан
7 Су – тіршілік көзі
2.2 Климат және ауа-райы
3.​2.​2.​1 Жер климатының негізгі түрлерінің сипаттамаларын анықтау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.​2.​3.​1 адамдардың табиғи жағдайларға байланысты орналасуын талдау (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары)
2.4 Туризм
3.​2.​4.​1 Қазақстанның барынша тартымды туристік нысандарының рейтингін жасау
2.2 Климат және ауа-райы
3.​2.​2.​2 ауа-райы қолайсыз жағдайларда өзін-өзі ұстау ережелерін құрастыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
3.​2.​3.​2 геологиялық және табиғи-климаттық апаттар туындаған жағдайдағы өзін өзі ұстау ережелерін құрастыру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде табиғи ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
3.​1.​4.​4 өзінің табиғи ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау
8 Демалыс мәдениеті. Мерекелер
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​3 өз әулетінің құндылықтарын анықтау
1.2 Мектеп және мектеп қауымдастығы
3.​1.​2.​3 қоғамда өзін өзі ұстау әдеп нормаларын түсіндіру
1.6 Мерекелер
3.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде Қазақстан халықтарының ұлттық мерекелерін шығармашылық түрде ұсыну
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
3.​3.​1.​2 тарих және мәдениет ескерткіштерін сақтау маңыздылығын түсіндіру
1.1 Мен және менің отбасым
3.​1.​1.​4 өз шығындарын жоспарлау және негіздеу
3.​1.​1.​5 өз шығындарын оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
3.​1.​4.​2 спорт түрлерін топтастыру, спорттың қандай да бір түрімен айналысу үшін қажетті негізгі және өзінің қабілеттерін анықтау

3) 3 класс:
Сквозная тема
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1 Живая природа
2.2 Климат и погода
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
2 Что такое хорошо и что такое плохо?
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.3.5.2 объяснять роль труда в развитии личности, семьи, общества и государства
1.1 Я и моя семья
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
1.2 Школа и школьное сообщество
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе;
3.1.2.4 доказывать важность дружбы между людьми на примерах из собственного опыта;
3.1.2.1 объяснять правила самоуправления в классе и предлагать свою модель;
3.1.2.2 объяснять пути принятия коллективных решений в классе в условиях существования различных точек зрения
1.5 Права и обязанности
3.1.5.1 объяснять значимость Конституции Республики Казахстан
2 четверть
3 Время
1.1 Я и моя семья
3.1.1.1 объяснять степень родства между членами семьи;
3.1.1.2 составлять свою родословную
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта
1.6 Праздники
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.1 объяснять особенности кочевого и оседлого образа жизни;
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
4 Архитектура
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
3.1.3.1 различать населенные пункты по различным признакам (тип, размер, функции)
2.4 Туризм
3.1.3.2 исследовать связь города и села, приводить примеры;
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
2.1 Ориентирование на местности
3.2.1.2 составлять план местности, соблюдая масштаб и используя условные знаки;
3.2.1.1 определять стороны горизонта по астрономическим признакам
3 четверть
5 Искусство
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.1 графически представлять правила пользования бытовыми приборами
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
3.3.5.1 объяснять значение неофициальных символов Казахстана (монументы "Алтын адам", "Байтерек", Триумфальная арка "Мәңгілік ел")
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
6 Выдающиеся личности
3.2 Исторические корни Казахстана
3.3.2.1 на основе изучения различных материалов определять образ жизни тюрков
3.3 Важные события в истории Казахстана
3.3.3.1 объяснять причины образования Казахского ханства
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
3.3.4.1 на исторических примерах объяснять роль ханов, батыров, биев;
3.3.4.2 на исторических примерах представлять в творческой форме роль борцов за независимость казахского народа
4 четверть
7 Вода – источник жизни
2.2 Климат и погода
3.2.2.1 определять характеристики основных типов климата на Земле
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.1 анализировать расселение людей в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2.4 Туризм
3.2.4.1 составлять рейтинг наиболее привлекательных туристских объектов Казахстана
2.2 Климат и погода
3.2.2.2 составлять правила поведения при неблагоприятных погодно-климатических условиях
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
3.2.3.2 составлять правила поведения в случае возникновения геологических и природно-климатических катаклизмов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в естественной среде;
3.1.4.4 планировать свою безопасность в естественной среде
8 Культура отдыха. Праздники
1.1 Я и моя семья
3.1.1.3 определять ценности своей семьи
1.2 Школа и школьное сообщество
3.1.2.3 объяснять этические нормы поведения, принятые в обществе
1.6 Праздники
3.1.6.1 на основе исследований творчески представлять значение праздников народов Казахстана
3.1 Древние культуры и цивилизации
3.3.1.2 объяснять важность сохранения памятников истории и культуры
1.1 Я и моя семья
3.1.1.4 планировать и обосновывать собственные расходы;
3.1.1.5 предлагать пути оптимизации собственных расходов
1.4 Здоровье и безопасность
3.1.4.2 группировать виды спорта, определять базовые и свои данные для занятия тем или иным видом спорта

4) 4-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлімшелер
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Менің Отаным – Қазақстан
1.3 Менің атамекенім
4.​1.​3.​1 түрлі дәрежедегі әкімшілік-аумақтық бірліктерді (аймақ, аудан, облыс) ажырату
4.​1.​3.​2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.​2.​3.​1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
2 Құндылықтар
1.1 Мен және менің отбасым
4.​1.​1.​1 отбасының қоғам өміріндегі маңызын дәлелдеу
4.​1.​1.​2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау
4.​1.​1.​3 отбасы бюджетінің негізгі кіріс-шығыстарын талдау
4.​1.​1.​4 отбасы бюджетін оңтайландыру жолдарын ұсыну
1.5 Құқық және міндет
4.​1.​2.​1 мектептің өзін-өзі басқару ұйымына мүше болу жолдарын түсіндіру
4.​1.​2.​2 оқушылар арасындағы көшбасшыға тән тұлғалық қасиеттерді анықтау
4.​1.​5.​1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытынды жасау
4.​1.​5.​2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде жеке тұлғаның демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
2-тоқсан
3 Мәдени мұра
3.2 Қазақстанның тарихи тамырлары
4.​3.​2.​1 түрлі дереккөздер негізінде қазақ халқының шығу тарихын түсіндіру
4.​3.​2.​2 сақтар, ғұндар, түркілер және қазақтар арасындағы байланысты графикалық түрде бейнелеу
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.​3.​1.​1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4.​3.​3.​1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4.​3.​4.​1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.​3.​1.​2 тарихи мұражайлардың қызметін түсіндіру
4.​3.​1.​3 мұражайдың өзіндік жобасын ұсыну
4 Мамандықтар әлемі
1.1 Мен және менің отбасым
4.​1.​1.​2 отбасы мүшелерінің функционалдық рөлін талдау
1.6 Мерекелер
4.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.​2.​3.​1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
1.3 Менің атамекенім
4.​1.​3.​2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4.​3.​4.​1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.​3.​1.​1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4.​3.​3.​1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
1.4 Денсаулық пен қауіпсіздік
4.​1.​4.​1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу
4.​1.​4.​2 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну
3-тоқсан
5 Табиғат құбылыстары
2.2 Климат және ауа-райы
4.​2.​2.​1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.​2.​3.​1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
4.​2.​3.​2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
4.​1.​4.​4 өзінің жасанды ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
4.​2.​1.​1 нысанның басқа нысандарға қатысты орнын анықтау
6 Қоршаған ортаны қорғау
2.2 Климат және ауа-райы
4.​2.​2.​1 адамзат дамуына климаттың әсерін талдау
2.3 Табиғи жағдайлар және олардың әсері
4.​2.​3.​1 өз өңіріндегі және Қазақстан аймақтарындағы адамдардың табиғи жағдайларға (рельеф, климат, өсімдік және жануарлар әлемі, су нысандары) байланысты шаруашылық іс-әрекетін талдау
4.​2.​3.​2 зерттеу негізінде өз өңірінде табиғи апаттар туындауы ықтималдылығын болжау
2.1 Жергілікті жерде бағдарлану
4.​2.​1.​1 нысандардың кеңістікте бір-біріне қатысты орнын анықтау
4.​2.​1.​2 глобус пен карталардың қолдану аясын, олардан негізгі нысандарды көрсете білу
4.​2.​1.​3 глобус пен картадан параллельдерді, меридиандарды, экваторды көрсете білу
4-тоқсан
7 Ғарышқа саяхат
1.6 Мерекелер
4.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
3.3 Қазақстан тарихындағы маңызды оқиғалар
4.​3.​3.​1 Қазақстанның ХХ-ХХІ ғасырлардағы жетістіктерін (мәдениет, ғылым, білім, экономика) түсіндіру
3.4 Көрнекті тарихи тұлғалар және мәдениет қайраткерлері
4.​3.​4.​1 өмірбаяндық мәліметтеріне сүйене отырып, шығармашылық және еңбек салаларындағы көрнекті қайраткерлердің елімізге сіңірген еңбегі туралы қорытынды жасау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
4.​3.​5.​2 Қазақстанның әлемдік сахнадағы рөлін анықтау
4.​1.​5.​2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде жеке тұлғаның демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
1.4 Денсаулық және қауіпсіздік
4.​1.​4.​3 түрлі дереккөздер негізінде жасанды ортадағы қауіп-қатерлерді анықтау және бағалау
4.​1.​4.​4 жасанды ортадағы өзінің қауіпсіздігін жоспарлау
8 Болашаққа саяхат
1.3 Менің атамекенім
4.​1.​3.​2 түрлі дереккөздерге негізделе отырып, өз аймағының экономикалық қызмет атқаратын субъектілеріне сипаттама беру
2.4 Туризм
4.​2.​4.​1 ақпараттың қолжетімді көздерін (интернет, кітаптар, Бұқаралық ақпарат құралдарын пайдалана отырып, Қазақстан мен Астана бойынша туристік маршрут құру
3.1 Ежелгі мәдениеттер мен өркениеттер
4.​3.​1.​1 түрлі дереккөздер негізінде тарихи кезеңдердегі технологиялық прогресті анықтау
3.5 Қазақстан тарихы: тәуелсіздік, мемлекеттілік және патриотизм
4.​3.​5.​1 зерттеулер негізінде "Қазақстан" атауымен байланысты мағыналық ассоциациялар қатарын (ұлттық бренд) ұсыну
1.6 Мерекелер
4.​1.​6.​1 зерттеулер негізінде кәсіби мерекелердің тарихын шығармашылық түрде таныстыру
1.5 Құқық және міндет
4.​1.​5.​1 Конституцияның қоғам өміріндегі маңызы туралы қорытындылар жасау
4.​1.​5.​2 Қазақстан Республикасының азаматы ретінде жеке тұлғаның демократиялық құқықтары, бостандықтары, міндеттерінен мысалдар келтіру
Ескерту: әр тоқсандағы 2 ортақ тақырып есебінен тоқсан сайын оқу мақсатын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
9-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
184-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған"Музыка" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы

4) 4 класс:
Сквозная тема
Подраздел
Цели обучения
1 четверть
1 Моя Родина – Казахстан!
1.3 Моя малая Родина
4.1.3.1 различать административно-территориальные единицы различного ранга (округ, район, область);
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
2 Ценности
1.1 Я и моя семья
4.1.1.1 доказывать значимость семьи в жизни общества;
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи;
4.1.1.3 анализировать доход и расход семейного бюджета;
4.1.1.4 предлагать пути оптимизации семейного бюджета
1.5 Права и обязанности
4.1.2.1 объяснять пути вступления в состав школьного самоуправления;
4.1.2.2 определять личностные качества лидера;
4.1.5.1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
2 четверть
3 Культурное наследие
3.2 Исторические корни Казахстана
4.3.2.1 на основе различных источников объяснять происхождение казахского народа;
4.3.2.2 графически отображать связь между саками, гуннами, тюрками и казахами
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелях творческих и трудовых профессий, сообщать об их вкладе в развитие страны
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.2 объяснять назначение исторических музеев;
4.3.1.3 предлагать собственный проект музея
4 Мир профессий
1.1 Я и моя семья
4.1.1.2 анализировать функциональную роль членов семьи
1.6 Праздники
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты)
1.3 Моя малая Родина
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, сообщать об их вкладе в развитие страны
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
1.4 Здоровье и безопасность
4.1.4.1 исследовать причины травматизма в различных видах спорта;
4.1.4.2 предлагать меры по профилактике и способы снижения травмоопасности при занятиях различными видами спорта
3 четверть
5 Природные явления
2.2 Климат и погода
4.2.2.1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их значение (влияние)
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.2.3.2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
1.4 Здоровье и безопасность
4.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;
4.1.4.4 планировать свою безопасность в искусственной среде
2.1 Ориентирование на местности
4.2.1.1 определять местоположение объекта по отношению к другим
6 Охрана окружающей среды
2.2 Климат и погода
4.2.2.1 анализировать влияние климата на развитие человечества
2.3 Природные условия и их значение
4.2.3.1 анализировать хозяйственную деятельность людей своей местности и регионов Казахстана в зависимости от природных условий (рельеф, климат, растительный и животный мир, водные объекты);
4.2.3.2 на основе исследования прогнозировать вероятность возникновения природных катаклизмов в своем регионе
2.1 Ориентирование на местности
4.2.1.1 определять местоположение объекта по отношению к другим;
4.2.1.2 объяснять назначение глобуса и карт, показывать на них основные объекты;
4.2.1.3 показывать на глобусе и картах параллели, меридианы, экватор
4 четверть
7 Путешествие в Космос
1.6 Праздники
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
3.3 Важные события в истории Казахстана
4.3.3.1 объяснять достижения Казахстана в ХХ-XXI веках (культура, наука, образование, экономика)
3.4 Выдающиеся исторические личности и деятели культуры
4.3.4.1 основываясь на биографических данных выдающихся деятелей творческих и трудовых профессий, сообщать об их вкладе в развитие страны
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
4.3.5.2 определять роль Казахстана на мировой арене;
4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
1.4 Здоровье и безопасность
4.1.4.3 на основе различных источников выявлять и оценивать риски и опасности в искусственной среде;
4.1.4.4 планировать свою безопасность в искусственной среде
8. Путешествие в будущее
1.3 Моя малая Родина
4.1.3.2 основываясь на различных источниках, давать описание субъектов экономической деятельности своего края
2.4 Туризм
4.2.4.1 создавать туристский маршрут по Казахстану и по Астане, используя доступные источники информации (интернет, книги)
3.1 Древние культуры и цивилизации
4.3.1.1 на основе различных источников определять технологический прогресс в исторические периоды
3.5 История Казахстана: независимость, государственность и патриотизм
4.3.5.1 на основе исследований предлагать ряд смысловых ассоциаций, связанных с названием "Казахстан" (национальный бренд)
1.6 Праздники
4.1.6.1 на основе исследований творчески представлять историю профессиональных праздников
1.5 Права и обязанности
4.1.5.1 делать выводы о значении Конституции в жизни общества;
4.1.5.2 приводить примеры демократических прав и свобод, обязанностей в качестве гражданина Республики Казахстан
Примечание:
в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Приложение 9
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 184
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования

1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Музыка" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Музыка" пәнін оқытудың мақсаты – білім алушылардың музыка бойынша негізгі білімі мен біліктерін, музыкалық іс-әрекеттерінде шығармашылық пен өз ойын жеткізу және қарым-қатынас жасау тәсілдерін меңгеру, ұлттық және жалпыадамзаттық мәдениеттің адамгершілік-эстетикалық құндылықтары туралы түсініктерін қалыптастыру, музыкалық және шығармашылық қабілеттерін дамыту.
3. "Музыка" пәнін оқытудың міндеттері:
1) музыкалық сауаттылық негізі бойынша білімдерін қалыптастыру;
2) стиль, жанр, музыканың көркемдік құралдары туралы түсініктерді қалыптастыру;
3) музыкалық сауаттылықтың негізгі терминдері мен ұғымдарын меңгеру;
4) музыкалық іс-әрекет процесінде білімдері мен дағдыларын, сонымен бірге музыканы өнердің басқа да түрлерімен кіріктіре отырып дамыту;
5) музыкалық орындаушылық дағдыларын, сонымен қатар ақпараттық-коммуникациялық технологияларды қолдану арқылы қалыптастыру;
6) қазақтың дәстүрлі музыкасы мен фольклорының, әлем халықтарының музыкалық шығармашылығының, классикалық және заманауи композиторлар шығармаларының озық үлгілерін білу;
7) музыкалық іс-әрекеттер процесінде білім алушылардың көркемдікті қабылдау қабілеттерін қалыптастыру;
8) музыкалық іс-әрекеттер процесінде зерттеушілік, шығармашылықпен және сыни тұрғыдан ойлау дағдыларын қалыптастыру;
9) білім алушылардың өмір тәжірибесі негізінде іс-әрекеттерінің танымдық және эмоционалдық өрісін, адамгершілік-эстетикалық сезімдерін, ассоциациялық және бейнелеп ойлау дағдыларын, музыкалық іс-әрекеттер арқылы қоршаған ортаға өзінің қарым-қатынасын білдіруге деген талап-тілектерін қалыптастыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен тығыз байланыста дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты басты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болады. Бұл құндылықтар білім алушылардың мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетіне ықпал ететін тұрақты тұлғалық бағдарына негіз болады.
2-тарау. "Музыка" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру

Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Музыка" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения учебному предмету "Музыка" – овладение обучающимися ключевыми знаниями и умениями, способами творческого самовыражения и коммуникации в музыкальной деятельности, формирование понятий о нравственно-эстетических ценностях национальной и общечеловеческой культуры, развитие музыкальных и творческих способностей.
3. Задачи учебного предмета "Музыка":
1) формирование знаний об основах музыкальной грамоты;
2) формирование понятий о стилях, жанрах и выразительных средствах музыки;
3) освоение основных терминов и понятий музыкальной грамоты;
4) развитие знаний и навыков в процессе музыкальной деятельности и через интеграцию музыки с другими видами искусства;
5) развитие музыкально-исполнительских навыков, в том числе с использованием информационно коммуникационных технологий (ИКТ);
6) ознакомление с лучшими образцами казахской традиционной музыки и фольклора, музыкального творчества народов мира, произведениями композиторов-классиков и современности;
7) формирование художественного восприятия обучающихся в процессе музыкальной деятельности;
8) формирование навыков творческого, критического мышления, исследовательских навыков в процессе музыкальной деятельности;
9) формирование когнитивной и эмоциональной сферы деятельности, нравственно-эстетических чувств, ассоциативного и образного мышления на основе жизненного опыта обучающихся, потребности выражать свое отношение к окружающему миру в музыкальной деятельности.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Музыка"

6. "Музыка" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
7. "Музыка" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: ән, би, күй, марш, тыңдаушы, орындаушы, әнші, ақын, күйші, музыкант, композитор, оркестр, дирижер, халық музыкасы, композиторлық музыкасы, нота, нота сызызықтары, скрипка кілті, такт, такт сызығы, төрттік, сегіздік, әуен, жоғары, төмен, бір биіктіктегі әуен, ырғақ, екпін, регистр, динамика, аккомпанемент, әннің құрылымы: шұмақ, шұмақ-қайырма;
музыканы тыңдау ережесі. Дирижерлық негізгі қимылдар: зейін, тыныс алу, әндетудің аяқталуы. Аспаптардың атаулары: фортепиано, скрипка, домбыра, асатаяқ, қоңырау, тұяқтас, дауылпаз, балаларға арналған шулы аспаптар: ксилофон, металлофон, барабан, үшбұрыш, маракастар, бубен;
музыканы тыңдау және талқылау. Қоршаған ортадағы дыбыстарды тыңдау және тану (шулы және музыкалық). Музыканың сипатын талқылау: көңілді, мұңды, қуанышты, қайғылы. Музыкалық көркем құралдарды анықтау: регистр, екпін, динамика, әуеннің бағыты;
аспаптарда ойнау және ән айту. Ән айту ережелері, ән салу тәсілдері: дұрыс тыныс алу, дикция, таза орындау. Әнді ән айту ережелеріне сәйкес орындау. Балаларға арналаған, тақырыптық, қазақ халық және әдет-ғұрып әндерін орындау. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен, бір дауыста орындау. Ре, ля ноталары аралығындагы дыбыс көлеміне қарай карапайым әуендерді таза орындау. Қазақ ұлттық және балаларға арналған шулы музыкалық аспаптарда ойнау;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
музыкалық шығарманың сипатын түрлі музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету: ән, би, сахналанған ән. Қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару: белгілі мәтінге, тыңдалған музыкаға ырғақтық суреттер;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
меңгерілген білімдері мен дағдыларды музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету.
8. "Музыка" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: тембр, ырғақ, динамика, темп, лад: мажор, минор, музыкалық (көркем) образ, халық музыкасы, халық әні, халықтық күйші-композитор, композиторлық музыкасы, композиторлық ән. Қазақ халық күйлері және әндерінің жанрлық ерекшеліктері. Ұлттық және классикалық музыкалық аспаптардың дыбыс бояуын анықтау. Музыкалық шығарманың құрылымы: мотив, музыкалық фраза, сөйлем. Ноталардың ұзақтықтары және паузалар: бүтін, жартылық, төрттік, сегіздік;
музыканы тыңдау және талқылау. Музыканы тыңдау және музыкалық көркем құралдардың көмегімен сипатын талқылау (ырғақ, динамика, тембр, лад, көркем образ). Музыкалық жанрларды: ән, күй, би, марш, әуеннің түрлерін: вокалдық, аспаптық анықтау;
аспаптарда ойнау және ән айту. Хор құрамында, ансамбльде, жеке дауыспен түрлі сипаттағы әндерді ән айту ережелеріне сәйкес орындау. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен орындау. Ре, до ноталары аралығындагы дыбыс көлеміне қарай карапайым әуендерди таза орындау. Аспаптар көмегімен музыкалық шығармаларға қарапайым ырғақтық сүйемелдеуді ансамбльмен орындау (балаларға арналған шулы, ұлттық соқпалы аспаптармен). Қарапайым әуендерді нота арқылы орындау;

6. Объем учебной нагрузки по предмету "Музыка" составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 1 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота: понятия: песня, танец, кюй, марш, слушатель, исполнитель, певец, акын, кюйши, музыкант, композитор, оркестр, дирижер, народная музыка, композиторская музыка, нота, нотный стан, скрипичный ключ, такт, тактовая черта, четверть, восьмая, мелодия, восходящая, нисходящая, одновысотная мелодия, ритм, темп, регистр, динамика, аккомпанемент, строение песни: куплет, куплет-припев;
правила слушания музыки: основные дирижерские жесты: внимание, дыхание, окончание пения; названия инструментов: фортепиано, скрипка, домбра, асатаяк, конырау, туяктас, дауылпаз, детские шумовые инструменты: ксилофон, металлофон, барабан, треугольник, маракасы, бубен;
слушание и анализ музыки: слушание музыки и узнавание звуков окружающей действительности (шумовых и музыкальных); анализ характера музыки: весело, грустно, радостно, печально; определение средств музыкальной выразительности: регистр, темп, динамика, направление мелодии;
пение и игра на инструментах: правила пения, певческие приемы: правильное дыхание, дикция, интонирование; исполнение песен в соответствии с правилами; исполнение детских, тематических, казахских народных и обрядовых песен; пение под дирижерские жесты, пение в унисон; интонирование простых мелодий в пределах примарной зоны (ре - ля); игра на детских шумовых музыкальных и казахских народных ударных инструментах;
2) "Создание музыкально-творческих работ":
передача характера музыки через различные виды музыкально-творческой работы: песня, танец, инценирование песен; создание простых музыкально-творческих работ: ритмические рисунки на заданный текст, на прослушанную музыку;
3) "Презентация и оценивание музыки": демонстрация освоенных музыкальных знаний и навыков в музыкально-творческой работе.
8. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 2 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: тембр, ритм, динамика, темп, лад: мажор, минор, музыкальный (художественный) образ, народная музыка, народная песня, народный кюйши-композитор, композиторская музыка, композиторская песня; жанровые разновидности казахских народных песен и кюев; определение на слух тембров народных и классических музыкальных инструментов; структура музыкального произведения: мотив, музыкальная фраза, предложение; длительности нот и паузы: целые, половинные, четвертные, восьмые;
слушание и анализ музыки; слушание музыки и анализ характера музыки с использованием средств музыкальной выразительности (ритм, динамика, тембр, лад, художественный образ); определение музыкальных жанров: песня, кюй, танец, марш, вида мелодии: вокальная, инструментальная;
пение и игра на инструментах; исполнение разнохарактерных песен в соответствии с дирижерскими жестами и с правилами пения индивидуально, в ансамбле, в хоре; пение под дирижерские жесты; интонирование песен в пределах примарной зоны (ре-до); игра в ансамбле простого ритмического аккомпанемента к произведениям на музыкальных инструментах (детских шумовых, народных ударных музыкальных инструментах); исполнение по нотам простых мелодий;

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
музыкалық шығарманың сипатын ырғақтық қимылдармен, шапалақпен, әңгіме, сурет түрінде және басқа да музыкалық-шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету. Белгілі мәтінге, музыкаға дауыс көмегімен, музыкалық аспаптар, әсем және би қимылдары арқылы импровизация жасау,
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
шығармашылық жұмыстарды бағалау және көрсету: ән, би, сурет, импровизация, сахналанған әндер.
9. "Музыка" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: музыкалық лад, музыкалық форма, интонация, музыкалық штрихтар, музыкалық өлшемдер (2/4, 3/4), метр, үлес, әлсіз үлес, екпінді үлес, ансамбль, оркестр, айтыс, терме, халық билері, бал билері, заманауи билері, лирикалық музыка, батырлық музыка, балет, опера, речетатив (тақпақты саз), концерт;
музыканы тыңдау және талқылау. Музыкалық шығармаларды тыңдау және талдау: сипаты (көңілді, мұңды, ойнақы, нәзік), мазмұны, жанр, музыкалық көркем құралдарды (әуен, екпін, динамика, регистр, ырғақ, музыкалық лад, форма, интонация, штрихтар, музыкалық өлшем), көркем образ. Музыкалық шығарманы әуен, интонация арқылы анықтау;
музыкалық жанрлар: ән, марш, би, айтыс, терме, опера, балет, симфония. Дәстүрлі музыка орындаушылары: ақын, термеші, сал, сері. Негізгі музыкалық интонациялар. Музыкалық формалар: шумақты, шумақты-қайырмалы, бір бөлімді, екі бөлімді, музыкалық штрихтар, музыкалық өлшем. Ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестрлердің музыкалық аспаптардың топтары. Орындаушылардың саны бойынша ансамбль түрлері;
аспаптарда ойнау және ән айту. Әнді дирижерлық қимылдардың көмегімен орындау. Ән айту ережелерінің көмегімен түрлі сипаттағы әндерді көркем образдарын көрсете отырып орындау. Қарапайым әуендерді нота арқылы орындау. Соқпалы аспаптарда (балаларға арналған, ұлттық аспаптар) ойнау арқылы дағдыларын көрсету, музыкалық штрихтарды аспапта орындау барысында қолдану;
2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
қарапайым музыкалық шығармаларды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркем құралдарды қолдану: нота ұзақтықтары, паузалар, екпін, ырғақ;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
меңгерілген музыкалық білімдері мен дағдыларын шығармашылық жұмыстар арқылы көрсету. Өзінің және басқалардың шығармашылық жұмыстарын бағалау.
10. "Музыка" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны келесі бөлімдерден тұрады:
1) "Музыка тыңдау, талдау және орындау":
музыкалық сауаттылық. Ұғымдар: ұлттық оркестр, үрмелі оркестр, симфониялық оркестр, ұлттық, классикалық аспаптар, аспаптардың топтасуы: ішекті, үрмелі, соқпалы; классикалық музыкалық формалар: соната, рондо, вариация, симфония, музыка стильдері: халықтық, классикалық, заманауи (эстрадалық), жеке әншілік өнер. Музыкалық жанрлар: лирикалық (ән, романс, серенада, элегия, баркарола), қозғалыс әрекет түрлері (би, марш), баяндау түрлері (эпостық жыр, былина), синкреттік жанлар (опера, балет), аспаптық (симфония, рондо, вариация, сюита). Эпостық шығармаларды орындаушылар және шығарушылар: жырау, жыршы, сказитель. Музыка түрлері: вокалдық (жеке дауыспен, хор және ансамбль құрамында), аспаптық (жеке және оркестр құрамында), би музыкасы. Хор құрамындағы дауыс түрлері: ерлер (бас, баритон, тенор), әйелдер (сопрано, альт), балалар (дискант, сопрано);
музыканы тыңдау және талқылау. Түрлі орындаудығы музыкалық шығармаларды тыңдау және талқылау: вокалдық және аспаптық, жеке және оркестр құрамындағы орындау. Музыкалық шығармадағы көркем образдарын және жанр түрлерін анықтау және салыстыру;
аспаптарда ойнау және ән айту. Канонмен, қарапайым екі дауыстағы элементтерімен түрлі сипаттағы әндерді орындау. Ән орындау ережелерін сақтау. Дыбыстардың арасын үзбей жатық, пунктирлі ырғақтағы әндерді орындау, жеке дауыспен, топта, музыкалық аспатың сүйемелдеуімен және сүйемелдеусіз орындау. Қарапайым әуендерді, қайырмаларды нота арқылы орындау. Музыкалық аспаптар көмегімен (балаларға арналған шулы, ұлттық соқпалы аспаптар) өз партиясының ырғақтық сүйемелдеуін ансамбль, оркестр құрамында орындау;

2) "Создание музыкально-творческих работ":
показ характера музыки ритмическими движениями, хлопками, в рассказе, в рисунке и в других видах музыкально-творческой работы; импровизация на заданный текст, под музыку, используя голос, музыкальные инструменты, пластические и танцевальные движения;
3) "Презентация и оценивание музыки":
представление и оценивание своей творческой работы: песня, танец, рисунок, импровизация, инсценирование песни.
9. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 3 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: музыкальный лад, музыкальная форма, интонация, музыкальные штрихи, музыкальный размер (2/4, 3/4), метр, доля, слабая доля, сильная доля, ансамбль, оркестр, айтыс, терме, народные танцы, бальные танцы, современные танцы, лирическая музыка, героическая музыка, балет, опера, речетатив, концерт;.
слушание и анализ музыки; слушание и анализ музыкальных произведений: характер(веселый, грустный, игривый, нежный), содержание, жанр, сравнивание средств музыкальной выразительности (мелодия, темп, динамика, регистр, ритм, музыкальный лад, форма, интонация, штрихи, музыкальный размер), художественный образ; определение музыкального произведения по мелодии, интонации;
музыкальные жанры: песня, марш, танец, айтыс, терме, опера, балет, симфония; исполнители народно-профессиональной музыки: акын, термеши, сал, серэ; основные музыкальные интонации; музыкальные формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная, музыкальные штрихи, музыкальный размер; группы музыкальных инструментов народного, духового, симфонического оркестров; виды ансамбля по количеству исполнителей;
пение и игра на инструментах; пение под дирижерские жесты; исполнение разнохарактерных песен с передачей художественного образа и в соответствии с правилами пения; исполнение по нотам простых мелодий; демонстрация навыков игры на ударных (детских шумовых, народных) инструментах, использование музыкальных штрихов при игре на инструментах.
2) "Создание музыкально-творческих работ":
использование средств музыкальной выразительности: длительности нот, паузы, темп, ритм для сочинения и импровизации простых музыкально-творческих работ;
3) "Презентация и оценивание музыки":
демонстрация освоенных музыкальных знаний и навыков в творческой работе; оценивание своей творческой работы и работы других.
10. Базовое содержание учебного предмета "Музыка" для 4 класса включает следующие разделы:
1) "Слушание, анализ и исполнение музыки":
музыкальная грамота; понятия: народный оркестр, духовой оркестр, симфонический оркестр, народные, классические инструменты, классификация инструментов по звучанию: струнные, духовые, ударные, классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония, стили музыки: народный, классический, современный (эстрадный), певческий; музыкальные жанры: лирические (песня, романс, серенада, элегия, баркарола), моторные (танец, марш), повествовательные (жыр, былина), синкретические жанры: опера, балет, инструментальные (симфония, рондо, вариация, сюита). Создатели и исполнители эпических произведений: жырау, жыршы, сказитель. Виды музыки: вокальная (сольная, хоровая, ансамблевая), инструментальная (сольная, оркестровая), танцевальная музыка; виды голосов хора: мужские (бас, баритон, тенор), женские (сопрано, альт), детские (дискант, сопрано);
слушание и анализ музыки; слушание и анализ музыкальных произведений в разном исполнении: в вокальном и инструментальном, сольном и оркестровом; определение и сравнение жанровых разновидностей, художественного образа музыкальных музыкальных произведений;
пение и игра на инструментах; исполнение разных по характеру песен с элементами простого двухголосия, канона; соблюдение правил пения; пение на легато, в пунктирном ритме, пение соло, группой с сопровождением и без сопровождения музыкального инструмента; пение по нотам простых попевок, мелодий; игра ритмического аккомпанемента своей партии в ансамбле, оркестре на музыкальных инструментах (детские шумовые, ударные народные);

2) "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
білім алушылардың идеялары негізінде, түрлі материалдар, ресурстар көмегімен музыкалық шығармашылық жұмыстарды құру. Меңгерілген білімдерін және дағдыларын шығармашылық қойылымдарда, ұжыммен ән орындауда, ансамбль құрамында, театрланған сахналауда көрсету;
3) "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
музыкалық шығрмашылық жұмыстарды, бағалау, көрсету, өз жұмыстарын жақсарту мақсатымен ұсыныстар айту.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Музыканы тыңдау, талдау және орындау":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Музыка тыңдау және талдау
1.​1.​1.​1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану
2.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдарың көмегімен музыканың сипатын анықтау
3.​1.​1.​1 тыңдалған әуеннің сипатын, мазмұнын, жанрын, көркемдеуші құралдарын анықтаужәне салыстыру
4.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен, әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
1.​1.​1.​2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
2.​1.​1.​2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
3.​1.​1.​2 музыкалық шығармаларды интонация, әуен арқылы танып ажырату
4.​1.​1.​2 музыкалық шығарманың дыбыстауын түрлі орындауда тыңдатып анықтау және салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушы лық іс- әрекет
1.​1.​2.​1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкес орындау
2.​1.​2.​1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамында ән айту ережесін сақтапорындау
3.​1.​2.​1 көркем образдарды аша отырып,түрлі сипатты әндерді орындау
4.​1.​2.​1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау
1.​1.​2.​2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну
2.​1.​2.​2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау
3.​1.​2.​2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау
4.​1.​2.​2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету
1.​1.​2.​3 музыкалық аспаптардың көмегімен шығармаларды сүйемелдеу
2.​1.​2.​3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғақпен сүйемелдеп орындау
3.​1.​2.​3 музыкалық штрихтарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
4.1.2 .3 музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдана отырып, аспаптарда ойнау дағдыларын көрсету
1.3 Музыкалық сауаттылық
Музыкалық көркемдеуші құралдар
1.​1.​3.​1 есту қабілетіне сүйене отырып музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау
2.​1.​3.​1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру
3.​1.​3.​1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және оларды орындауда қолдану
4.​1.​3.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен шығарманы орындау және импровизациялау
Музыкалық шығарманың құрылымы және формасы
1.​1.​3.​2 әннің құрылымын ажырату: шұмақ, шумақ - қайырма
2.​1.​3.​2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау
3.​1.​3.​2 музыкалық форманың құрылымын анықтау: шумақ, шумақ-қайырма, бір бөлімді, екі бөлімді
4.​1.​3.​2 музыкалық форманың классикалық түрлерін ажырату:соната, рондо, вариация, симфония
Музыкалық ұғымдар
1.​1.​3.​3 негізгі музыкалық ұғымдарды білу
2.​1.​3.​3 негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату
3.​1.​3.​3 музыкалық шығармаларды талдау барысында негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату
4.​1.​3.​3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
Музыканың жанрлары мен стильдері
1.​1.​3.​4 музыкалық жанрларды білу
2.​1.​3.​4 музыкалық жанрларды анықтау
3.​1.​3.​4 музыкалық жанрлар мен стильдерді анықтау және ажырату
4.​1.​3.​4 шығармаларды түрлі жанрлармен стильдерде орындау
Музыкалық аспаптар
1.​1.​3.​5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау
2.​1.​3.​5 ұлттық және классикалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру
3.​1.​3.​5 ұлттық, үрмелі, симфониялық оркестр аспаптарын ажырату
4.​1.​3.​5 орындау тәсілдеріне қарай музыкалық аспаптардың тобын ажырату
Нота сауаттылығы
1.​1.​3.​6 нота сауаттылығының негіздерін білу
2.​1.​3.​6 нотамен қарапайым әуендер орындау
3.​1.​3.​6 нотамен қарапайым әуендер орындау
4.​1.​3.​6 ауызша және жазбаша жұмыстарды орындау барысында нота сауаттылығының негіздерін қолдану

2) "Создание музыкально-творческих работ":
создание музыкально-творческих работ на основе идей обучающихся, сбора различных материалов и ресурсов; демонстрация музыкальных знаний и навыков в творческих выступлениях, при участии в коллективном пении, ансамблевом музицировании, театрализованных инсценировках;
3) "Презентация и оценивание музыки":
представление, оценивание музыкально-творческой работы, внесение предложений по улучшению своей работы.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2" – раздел, "1" – подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Слушание, анализ и исполнение музыки":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомую музыку, звуки
2.1.1.1 определять характер музыки, и средства музыкальной выразительности
3.1.1.1 определять и сравнивать характер, содержание, жанр, средства музыкальной выразительности
4.1.1.1 определять и сравнивать жанр, и средства музыкальной выразительности
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструменталь ная
3.1.1.2 узнавать музыкальные произведения по интонации
4.1.1.2 определять и сравнивать звучание музыкального произведения в разном исполнении
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песни в соответствии с правилами пенияи
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения
3.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, передавая художественный образ
4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения
1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
2.1.2.2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами
3.1.2.2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами
4.1.2.2 демонстрировать навыки кантилены, легкого звучания при исполнении разнохарактерных песен
1.1.2.3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
3.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, используя музыкальные штрихи
4.1.2.3 демонстрировать навыки игры на музыкальных инструментах, соблюдая ритмический и динамический ансамбли
1.3 Музыкальная грамота Средства музыкальной выразительности
1.1.3.1 определять на слух средства музыкальной выразительности
2.1.3.1 определять и сравнивать средства музыкальной выразительности
3.1.3.1 определять средства музыкальной выразительности и использовать их при исполнении
4.1.3.1 исполнять и импровизировать музыку, используя средства музыкальной выразительности
Строение и форма музыкального произве дения
1.1.3.2 различать строение песни: куплет, куплет-припев
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение
3.1.3.2 определять строение музыкальной формы: куплетная, куплетно-припевная, одночастная, двухчастная
4.1.3.2 определять классические музыкальные формы: соната, рондо, вариация, симфония
Музыкальные понятия
1.1.3.3 знать основные музыкальные понятия
2.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия
3.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия при анализе музыкального произведения
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах
Музыкальные жанры и стили
1.1.3.4 знать музыкальные жанры
2.1.3.4 определять музыкальные жанры
3.1.3.4 определять и различать музыкальные жанры и стили
4.1.3.4 исполнять произведения в разных жанрах и стилях
Музыкальные инструменты
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов
2.1.3.5 сравнивать звучание народных и классических музыкальных инструментов
3.1.3.5 различать музыкальные ннструменты народного, духового, симфонического оркестров
4.1.3.5 различать группы музыкальных инструментов в зависимости от способа звукоизвлечения
Нотная грамота
1.1.3.6 знать основы нотной грамоты
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
3.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
4.1.3.6 применять основы нотной грамоты при выполнении устных и письменных работ

2) 2-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмыстар құру":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
2.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
3.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыстар жасау үшін өз идеясын ұсыну
4.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыстарды жасау үшін өз идеясын ұсыну және түрлі материалдар мен ресурстар таңдау
1.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару
2.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
3.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
4.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
3) 3-бөлім "Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау":
Оқу мақсаттары жүйесінің бөлімшелері
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
1.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
2.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу
3.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсету, өзінің және өзгелердің жұмыстарын бағалай білу
4.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Музыка" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
сыныптарына арналған
"Музыка" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Музыка" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқыту мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқыту мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.​1.​1.​1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;
1.​1.​1.​2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.​1.​2.​1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкесорындау;
1.​1.​2.​2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
1.​1.​3.​1 есту қабілетіне сүйене отырып музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау;
1.​1.​3.​2 әннің құрылымын ажырату: шұмақ, шумақ, қайырма;
1.​1.​3.​5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
2. Менің мектебім
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.​1.​1.​1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;
1.​1.​1.​2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.​1.​2.​1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкес орындау;
1.​1.​2.​3 музыкалық аспаптардың көмегімен шығармаларды сүйемелдеу
1.3 Музыкалық сауаттылық Музыкалық көркемдеуші құралдар
1.​1.​3.​4 музыкалық жанрларды білу;
1.​1.​3.​5 түрлі музыкалық аспаптардың дыбысталуын анықтау;
1.​1.​3.​6 нота сауаттылығының негіздерін білу
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
1.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
2-тоқсан
3. Менің отбасым және достарым
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.​1.​1.​1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.​1.​2.​1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкесорындау;
1.​1.​2.​2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну
1.3 Музыкалық сауаттылық
1.​1.​3.​1 есту қабілетіне сүйене отырып музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау;
1.​1.​3.​2 әннің құрылымын ажырату: шұмақ, шумақ, қайырма;
1.​1.​3.​3 негізгі музыкалық ұғымдарды білу;
1.​1.​3.​6 нота сауаттылығының негіздерін білу
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу

2) раздел 2 "Создание музыкально-творческих работ":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
3.2.1.1 предлагать идеи для музыкально-творческих работ
4.2.1.1 предлагать идеи, подбирать различные материалы, ресурсы для музыкально-творческой работы
1.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы
2.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
3.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
4.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
3) раздел 3 "Презентация и оценивание музыкально-творческих работ":
Подразделы системы целей обучения
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.3.1.1 уметь представлять свою творческую работу
2.3.1.1 уметь представлять и оценивать свою творческую работу
3.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу
4.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу, вносить предложения по ее улучшению
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Музыка"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Музыка" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Разделы системы целей обучения
Подразделы системы целей обучения
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки, музыку;
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения; 1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
1.3 Музыкальная грамота
1.1.3.1 определять на слух средства музыкальной выразительности;
1.1.3.2 различать строение песни: куплет, куплет-припев;
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
2. Моя школа
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки, музыку;
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения; 1.1.2.3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
1.1.3.4 знать музыкальные жанры;
1.1.3.5 определять на слух звучание различных музыкальных инструментов;
1.1.3.6 знать основы нотной грамоты
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.3.1.1 уметь представлять свою творческую работу
2 четверть
3. Моя семья и друзья
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки, музыку
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения;
1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен
1.3 Музыкальная грамота
1.1.3.1 определять на слух средства музыкальной выразительности;
1.1.3.2 различать строение песни: куплет, куплет-припев;
1.1.3.3 знать основные музыкальные понятия;
1.1.3.6 знать основы нотной грамоты
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу

8. Дені саудың жаны сау
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
1.​1.​1.​1 есту қабілетіне сүйеніп таныс дыбыстарды, музыканы тану;
1.​1.​1.​2 шулы және музыкалық дыбыстарды ажырату
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
1.​1.​2.​1 ән айтуда оның сипатына және әндету ережелеріне сәйкесорындау;
1.​1.​2.​2 әнді орындау барысында негізгі дирижерлық қимылдарды түсіну;
1.​1.​2.​3 музыкалық аспаптардың көмегімен шығармаларды сүйемелдеу
1.3 Музыкалық сауаттылық
1.​1.​3.​3 негізгі музыкалық ұғымдарды білу;
1.​1.​3.​4 музыкалық жанрларды білу
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
1.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
1.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсете білу
2) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Өзім туралы
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау;
2.​1.​1.​2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
2.​1.​2.​1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамындаән айту ережесін сақтапорындау;
2.​1.​2.​2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау;
2.​1.​2.​3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.​1.​3.​1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру;
2.​1.​3.​4 музыкалық жанрларды анықтау;
2.​1.​3.​6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
2. Менің отбасым және достарым
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау;
2.​1.​1.​2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
2.​1.​2.​1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамында ән айту ережесін сақтап орындау;
2.​1.​2.​2 әнді негізгі дирижерлық қимылдар көмегімен орындау;
2.​1.​2.​3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.​1.​3.​2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау;
2.​1.​3.​3 негізгі музыкалық ұғымдарды анықтау және ажырату;
2.​1.​3.​5 ұлттық және классикалық аспаптардың дыбысталуын салыстыру;
2.​1.​3.​6 нотамен қарапайым әуендер орындау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
2.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу
2-тоқсан
3. Менің мектебім
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
2.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен музыканың сипатын анықтау;
2.​1.​1.​2 әуеннің вокалдық, аспаптық түрін ажырату және анықтау
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс- әрекет
2.​1.​2.​1 түрлі сипатты әндерді жеке, ансамбль және хор құрамындаән айту ережесін сақтап орындау;
2.​1.​2.​3 ансамбльде музыкалық аспаптардың көмегімен шығарманы қарапайым ырғықпен сүйемелдеп орындау
1.3 Музыкалық сауаттылық
2.​1.​3.​1 музыкалық көркемдеуші құралдарды анықтау және салыстыру;
2.​1.​3.​2 музыкалық шығармадағы негізгі әуенді, музыкалық фраза, музыкалық сөйлемді анықтау
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
2.​2.​1.​1 музыкалық шығармашылық жұмыс арқылы шығарманың сипатын жеткізу

8. В здоровом теле – здоровый дух
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
1.1.1.1 узнавать на слух знакомые звуки,музыку;
1.1.1.2 различать шумовые и музыкальные звуки в окружающей действительности
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
1.1.2.1 исполнять песню в соответствии с правилами пения;
1.1.2.2 понимать основные дирижерские жесты при исполнении песен;
1.1.2.3 сопровождать исполнение музыкальных произведений игрой на музыкальных инструментах
Музыкальная грамота
1.1.3.3 знать основные музыкальные понятия;
1.1.3.4 знать музыкальные жанры
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
1.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
1.3.1.1 уметь представлять свою творческую работу
2) 2 класс:
Сквозные темы
Разделы системы целей обучения
Подразделы системы целей обучения
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности;
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения;
2.1.2.2 исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами;
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.1 определять и сравнивать средства музыкальной выразительности;
2.1.3.4 определять музыкальные жанры;
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкально-творческих работ
2.2 Музыкальное творчество
2.2.1.2 сочинять простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
2. Моя семья и друзья
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности;
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения индивидуально, в ансамбле, в хоре;
2.1.2.2. исполнять песни в соответствии с дирижерскими жестами;
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение;
2.1.3.3 определять и различать основные музыкальные понятия;
2.1.3.5 сравнивать звучание народныхи классических музыкальных инструментов;
2.1.3.6 исполнять по нотам простые мелодии
Создание музыкальной-творческой работы
2.1 Музыкальное творчество
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
2.3.1.1 уметь представлять и оценивать свою творческую работу
2 четверть
3. Моя школа
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
2.1.1.1 определять характер музыки, используя для описания средства музыкальной выразительности;
2.1.1.2 различать и определять вид мелодии: вокальная, инструментальная
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
2.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни, соблюдая правила пения индивидуально, в ансамбле, в хоре;
2.1.2.3 исполнять в ансамбле простой ритмический аккомпанемент к произведениям на музыкальных инструментах
1.3 Музыкальная грамота
2.1.3.1определять и сравнивать средства музыкальной выразительности;
2.1.3.2 определять в музыкальном произведении мотив, музыкальную фразу, предложение
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
2.2.1.1 передавать характер музыки через музыкально-творческую работу

8. Болашаққа саяхат
Музыканы тыңдау, талдау және орындау
1.1 Музыканы тыңдау және талдау
4.​1.​1.​1 музыкалық көркемдеуші құралдардың көмегімен әуеннің жанрын, көркемдік образдарын анықтау және салыстыру
1.2 Музыкалық-орындаушылық іс-әрекет
4.​1.​2.​1 ән айту ережесін сақтай отырып, түрлі сипаттағы екі дауысты қарапайым элементтері бар әндерді орындау;
4.​1.​2.​2 түрлі сипаттағы әндерді айтуда жеңіл, созып орындау дағдыларын көрсету
1.3 Музыкалық сауаттылық
4.​1.​3.​3 ауызша және жазбаша жұмыстарда негізгі музыкалық ұғымдарды қолдану
Музыкалық- шығармашылық жұмыстар құру
2.1 Музыкалық шығармашылық
4.​2.​1.​2 қарапайым музыкалық-шығармашылық жұмыстарды шығару және импровизация жасау үшін музыкалық көркемдеуші құралдарды қолдану
Музыкалық-шығармашылық жұмысты көрсету және бағалау
3.1 Музыканы көрсету және бағалау
4.​3.​1.​1 өз шығармашылық жұмысын көрсету және бағалай білу, жұмысын жақсарту үшін ұсыныстар енгізу
Ескерту: оқу мақсаттары нақты контекстке қатысты байланбай, әртүрлі тақырып аясында іске асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
10-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
185-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Көркем еңбек" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Көркем еңбек" пәнін оқытудың мақсаты – жеке тұлғаның қалыптасуы және өз ойын білдіруінің негізі ретінде, рухани-адамгершілік мәдениетін дамыту, шығармашылық, кеңістіктік-образдық ойлауын, көркемдік-технологиялық білімінің негізін қалыптастыру.
3. "Көркем еңбек" оқу пәнінің міндеттері:
1) әртүрлі іс-әрекеттерді кіріктіру арқылы пәндік білімдерді, дағдыларды және қабілеттерді дамыту;
2) ұлттық және әлемдік материалдық мәдениет пен өнер шығармаларымен таныстыру арқылы құндылық бағыттарын қалыптастыру;
3) білім алушылардың визуалды және эстетикалық қабылдауын, сыни ойлауын дамыту үшін терминологиялық аппарат қалыптастыру;
4) бақылау, эксперимент жүргізу және көрсетілім жасау арқылы зерттеу дағдыларын дамыту;
5) әртүрлі материалдар мен құралдарды қолдану арқылы шығармашылықпен жұмыс жасау дағдыларын қалыптастыру;

8. Путешествие в будущее
Слушание, анализ и исполнение музыки
1.1 Слушание и анализ музыки
4.1.1.1 определять и сравнивать жанр и средства музыкальной выразительности, используя музыкальные термины
1.2 Музыкально-исполнительская деятельность
4.1.2.1 исполнять разнохарактерные песни с элементами простого двухголосия, соблюдая правила пения;
4.1.2.2 демонстрировать навыки кантилены, легкого звучания при исполнении разнохарактерных песен
1.3 Музыкальная грамота
4.1.3.3 использовать основные музыкальные понятия в устных и письменных работах
Создание музыкально-творческих работ
2.1 Музыкальное творчество
4.2.1.2 сочинять и импровизировать простые музыкально-творческие работы, используя средства музыкальной выразительности
Презентация и оценивание музыкально-творческих работ
3.1 Презентация и оценивание музыки
4.3.1.1 уметь представлять и оценивать творческую работу, вносить предложения по ее улучшению
Примечание:
все цели обучения сформулированы без привязки к определенному контексту и реализуются в рамках изучения разных тем.
Приложение 10
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 185
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Художественный труд" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Художественный труд" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения учебному предмету "Художественный труд" – формирование основ художественно-технологических знаний, пространственно-образного, творческого мышления, развитие духовно-нравственной культуры как основы становления и самовыражения личности.
3. Задачи учебного предмета "Художественный труд":
1) развитие предметных знаний, умений и навыков через интеграцию различных видов деятельности;
2) формирование ценностных ориентиров через знакомство с произведениями искусства, национальной и мировой материальной культуры;
3) формирование терминологического аппарата для развития визуального и эстетического восприятия, критического мышления обучающихся;
4) развитие исследовательских навыков через наблюдение, проведение экспериментов, демонстрацию;
5) формирование навыков работы с различными материалами и инструментами для выполнения творческих работ;

6) білім алушылардың өзін-өзі бағалауын жоғарылату және жағымды көзқарас қалыптастыру;
7) коммуникацияның бір тілі ретінде ұлттық және әлемдік мәдениет мұраларының мағынасын, көркем еңбектің рөлін түсіндіру;
8) өз жұмысын жасау үшін, әртүрлі ақпарат түрлерін (іздеу, жинау, сұрыптау) бағдарлау қабілетін дамытуға ықпал жасайтын, әртүрлі танымдық, коммуникативтік, ұйымдастырушылық және адамгершілік сипаттағы міндеттерді өздігінен шешу тәжірибелерін қалыптастыру;
9) ұжымдық, топтық және жеке жұмыстарды орындау процесінде қолдың моторикасын, сенсорикалық, қиялдауы мен шығармашылығын, елестетуін және қабылдауын дамыту.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Көркем еңбек" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 33 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.
7. Әртүрлі жұмыстарды орындау барысында еңбек гигиенасының және қауіпсіздік техникасының ережелері сақталады.
8. Оқу пәнінің мазмұны 3 бөлімнен тұрады:
1) "Шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту" бөлімі: қоршаған әлемді, әртүрлі материалдарды зерттеу арқылы зерттеушілік дағдыларын және шығармашылық елестету қабілеттерін дамыту, қазақ халқының және басқа халықтардың дәстүрі мен мәдениетін зерделеу, өзінің шығармашылық идеяларын әзірлеу;
2) "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау" бөлімі: қоршаған ортаны бейнелеуде практикалық дағдыларын дамыту, әртүрлі материалдармен эксперимент жүргізу, әртүрлі жұмыс техникаларын меңгеру, өзінің іс-әрекетін жоспарлау;
3) "Презентация, талдау және бағалау" бөлімі: презентация арқылы комуникативтік және сөйлеу дағдыларын дамыту, соның аясында өзінің және басқалардың жұмысын бағалау, презентациялау және түсіндіру.
9. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:

6) формирование позитивного мировоззрения, повышение самооценки обучающихся;
7) осознание обучающимися значения национального и мирового культурного наследия, роли художественного труда как одного из языков коммуникации;
8) формирование опыта самостоятельного решения различных задач познавательного, коммуникативного, организационного и нравственного характера, способствующих развитию умения ориентироваться в информации разного вида (находить, собирать, отбирать) для создания своей работы;
9) развитие наблюдательности, воображения, фантазии и творчества, сенсорики и моторики рук в процессе выполнения коллективной, групповой и индивидуальной работы.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Художественный труд"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) в 1 классе – 1 час в неделю, 33 часа в учебном году;
2) во 2 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.
7. При выполнении различных видов работ соблюдаются правила гигиены труда и техники безопасности.
8. Содержание учебного предмета включает 3 раздела:
1) "Исследование и развитие творческих идей": развитие исследовательских навыков и творческого воображения через исследование окружающего мира, различных материалов, изучение культуры и традиций казахского народа и других народов, разработка собственных творческих идей;
2) "Создание и изготовление творческих работ": развитие практических навыков изображения окружающей действительности, экспериментирование с различными материалами, освоение разных техник работы, планирование своей деятельности;
3) "Презентация, анализ и оценивание": развитие коммуникативных и речевых навыков через презентацию, комментирование, оценивание своей работы и работ других обучающихся.
9. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 1 класса:

1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғи әлемнің визуалды сипаттамасы (түс, пішін, өлшем, фактура), жасанды әлемнің визуалды сипаттамасы (түс, пішін, өлшем, фактура), өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары, қазақ халқының қолданбалы өнері, ою-өрнектер, шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдары арқылы көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
10. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғи әлемнің (түс, пішін, өлшем, фактура) визуалды сипаттамасы, жасанды әлемнің (түс, пішін, өлшем, фактура) визуалды сипаттамасы, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрлары, Қазақстан халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерді (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;

1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, визуальные характеристики природного мира (цвет, форма, размер, фактура), визуальные характеристики созданного мира (цвет, форма, размер, фактура), знание и понимание искусства, культуры и традиций, основные виды и жанры изобразительного искусства, прикладное искусство казахского народа, орнаменты, развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад) различными художественными материалами, изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческих работ, обсуждение и оценка творческих работ.
10. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 2 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, визуальные характеристики природного мира (цвет, форма, размер, фактура), визуальные характеристики созданного мира (цвет, форма, размер, фактура), знание и понимание искусства, культуры и традиций, виды и жанры изобразительного искусства, прикладное искусство народов Казахстана (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с источниками информации; планирование процесса работы;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;

3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау пайымдаулары, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
11. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;
2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
12. "Көркем еңбек" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) шығармашылық идеяларды зерттеу және дамыту: қоршаған ортаны білу және түсіну, табиғатпен жаратылған сәндік өрнектер (ою-өрнектер) және формалар, табиғи формаларды интерпретациялау, өнер, мәдениет пен дәстүрді білу және түсіну, отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармалары, қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнері (ою-өрнектер, бұйымдар, ұлттық киімдер), шығармашылық идеяларды дамыту, шығармашылық идеяларды жасау, шығармашылық идеяларды жүзеге асыру, өнердің суреттеу құралдарымен көркем бейнелер (образдар) мен сезімдерін (көңіл-күйін, мінезін) көрсету, әртүрлі ақпарат көздерімен жұмыс, жұмыс барысын жоспарлау, жұмыс орнын ұйымдастыру;

3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
11. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 3 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;
2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
12. Базовое содержание учебного предмета "Художественный труд" для 4 класса:
1) исследование и развитие творческих идей: знание и понимание окружающего мира, декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, интерпретация природных форм, знание и понимание искусства, культуры и традиций, различные произведения искусства отечественной и мировой культуры, прикладное искусство казахского народа и народов мира (орнаменты, изделия, национальные костюмы), развитие творческих идей, разработка творческих идей, реализация творческих идей, передача художественного образа и чувств (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства, работа с различными источниками информации, планирование процесса работы, организация рабочего места;

2) шығармашылық жұмысты жасау және дайындау: қоршаған ортаны бейнелеу, әртүрлі көркем материалдармен табиғаттың мәнерлік бейнелерін (қар, жапырақтың түсуі) жасау, флора мен фаунаның өкілдерін бейнелеу, шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары, көркемдік материалдар мен құралдар, шығармашылық жұмысқа арналған табиғи және жасанды материалдар, шығармашылық жұмысқа арналған дәстүрлі емес материалдар, әртүрлі материалдармен (көркемдік, табиғи және жасанды) және техникалармен (монотипия, кляксография, баспа) эксперименттер жүргізу, дайындау технологиясы, өлшеу құралдарымен жұмыс, қарапайым тәсілдермен материалдар мен компоненттерді біріктіру, көлемді пішіндерді жасау, мүсіндеу техникасы, қағаз пластикасы, қазақ ұлттық мәдениетінің элементтері бар шығармашылық жұмыстар, қауіпсіздік техникасын сақтау, қауіпсіздік техникасының ережелері;
3) презентация, талдау және бағалау: презентация, шығармашылық жұмыстардың презентациясы, өнердегі тәсілдерді талдау, әртүрлі өнер туындыларын талдау, бағалау сараптамасы, шығармашылық жұмыстарды талқылау және бағалау.
13. Бағдарлама мазмұны әртүрлі көркемдік-шығармашылық әрекетті қарастырады. Сабақ барысында іске асырылатын шығармашылық әрекеттің түрлерін көркем еңбек мұғалімнің өзі анықтайды. Бұл ретте көркемдік-шығармашылық әрекеттің негізгі үш түрі: құрылымдау, бейнелеу және сәндеу әрекеттері міндетті түрде іске асырылады.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
14. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
15. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
1.​1.​1.​1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) анықтау
2.​1.​1.​1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) суреттеу және түсіндіру
3.​1.​1.​1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
4.​1.​1.​1 табиғатпен жасалған сәндік өрнектер (ою-өрнек) мен формаларды анықтау және тану, оларды өз жұмыстарында интерпретациялау
1.2 Өнер, мәдениет және дәстүрлерді білу және түсіну
1.​1.​2.​1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау

2) создание и изготовление творческих работ: изображение окружающего мира, создание выразительных образов природы (снег, листопад), изображение представителей флоры и фауны, материалы и техники выполнения творческих работ, художественные материалы и инструменты, природные и искусственные материалы для творческих работ, нетрадиционные материалы для творческих работ, эксперименты с различными материалами (художественные, природные и искусственные) и техниками (монотипия, кляксография, печать), технология изготовления, работа с измерительными инструментами, соединение материалов и компонентов простыми способами, создание объемных форм, техники лепки, бумагопластика, творческие работы с элементами казахской национальной культуры, соблюдение техники безопасности, правила техники безопасности;
3) презентация, анализ и оценивание: презентация, презентация творческой работы, анализ подходов в искусстве, анализ различных произведений искусства, оценочные суждения, обсуждение и оценка творческих работ.
13. Содержание программы предусматривает разные виды художественно-творческой деятельности. Виды художественной деятельности, реализуемые на уроках, определяются учителем художественного труда. При этом в обязательном порядке реализуются основные три вида художественной деятельности: конструктивный, изобразительный, декоративный.
Глава 3. Система целей обучения
14. В программе для удобства использования учебных целей введена кодировка. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.1 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
15. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Исследование и развитие творческих идей":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Знание и понимание окружающего мира
1.1.1.1 определять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
2.1.1.1 описывать и объяснять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
3.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
4.1.1.1 определять и распознавать декоративные узоры (орнаменты) и формы, созданные природой, и интерпретировать их в собственных работах
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
1.1.2.1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства

2.​1.​2.​1 бейнелеу өнерінің түрлері мен жанрларын анықтау және олардың айырмашылық ерекшеліктерін (сипаттамасын) суреттеу
3.​1.​2.​1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
4.​1.​2.​1 отандық және әлемдік өнердің әртүрлі шығармаларын білу және олардың ерекшеліктерін (жанры, орындау техникасы, көңіл-күйі) түсіндіру
1.​1.​2.​2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтау
2.​1.​2.​2 Қазақстан халықтарының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтау
3.​1.​2.​2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
4.​1.​2.​2 қазақ халқының және әлем халықтарының қолданбалы өнерінің ұлттық ерекшеліктерін анықтау және суреттеу
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.​1.​3.​1 шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдармен көрсету
2.​1.​3.​1 шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдармен көрсету
3.​1.​3.​1 орындау техникасын негіздеп таңдай отырып, шығармашылық идеялар мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
4.​1.​3.​1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
2.​1.​3.​2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін белгілі дереккөздерден ақпаратты жинау
3.​1.​3.​2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден ақпарат жинау
4.​1.​3.​2 шығармашылық идеяларды дамыту үшін әртүрлі дереккөздерден (АКТ-ны қосқанда) ақпаратты іріктеп алу
1.4 Жоспарлау
2.​1.​4.​1 шығармашылық жұмысты орындаудың реттілігін анықтау
3.​1.​4.​1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
4.​1.​4.​1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
2) 2-бөлім "Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді әртүрлі тәсілдер және құралдармен бейнелеу
3.​2.​1.​1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
4.​2.​1.​1 қоршаған ортаның визуалды элементтерін әртүрлі тәсілдер мен құралдарды үйлестіре отырып бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материал дары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу

2.1.2.1 описывать различные произведения искусства национальной и мировой культуры
3.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
4.1.2.1 знать различные произведения искусства отечественной и мировой культуры и объяснять их особенности (жанр, техника исполнения, настроение)
1.1.2.2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа
2.1.2.2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства народов Казахстана
3.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
4.1.2.2 определять и описывать национальные особенности прикладного искусства казахского народа и народов мира
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства
2.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства
3.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), обоснованно выбирая техники работы
4.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер), комбинируя разные техники работы
2.1.3.2 собирать информацию из определенных источников для развития творческих идей
3.1.3.2 собирать информацию из разных источников для развития творческих идей
4.1.3.2 отбирать информацию из различных источников для развития творческих идей (включая ИКТ технологии)
1.4 Планирование
2.1.4.1 определять последовательность выполнения творческой работы
3.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
4.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2) раздел 2 "Создание и изготовление творческих работ":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами
2.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира различными способами и средствами
3.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
4.2.1.1 изображать визуальные элементы окружающего мира, комбинируя различные техники и средства
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя простые приемы и техники

2.​2.​2.​1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
3.​2.​2.​1 аса күрделі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
4.​2.​2.​1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
3.​2.​2.​2 жұмысты орындау үшін әртүрлі әдістер мен материалдарды ұсыну
4.​2.​2.​2 жұмысты орындауда және материалдарды қолдануда тиімді шешімдер қабылдайды
2.3 Дайындау технология
лары
1.​2.​3.​1 қарапайым тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
2.​2.​3.​1 әртүрлі тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
3.​2.​3.​1 нақты дәлдігіне жетіп материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
4.​2.​3.​1 тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
1.​2.​3.​2 айқындалған материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз
2.​2.​3.​2 айқындалған тәсілдермен және материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) қарапайым көлемді пішіндер жасау
3.​2.​3.​2 әртүрлі тәсілдермен және материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
4.​2.​3.​2 әртүрлі тәсілдермен, және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
материалдары) қарапайым көлемді пішіндерді жасау
1.​2.​3.​3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2.​2.​3.​3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
3.​2.​3.​3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
4.​2.​3.​3 көркем жұмысты орындау үшін әдіс-тәсілдерді өздігінен таңдау
4.​2.​3.​4 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
2.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
4.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану

2.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя различные приемы и техники
3.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), применяя более сложные приемы и техники;
3.2.2.2 предлагать альтернативные материалы и способы выполнения работы
4.2.2.1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (художественные, природные и искусственные), уверенно применяя более сложные приемы и техники;
4.2.2.2 предлагать оптимальное решение в применении материалов и выполнении работ
2.3 Технология изготовления
1.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты простыми способами
2.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты различными способами
3.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять различные материалы и компоненты, добиваясь точности
4.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, соблюдая точность
1.2.3.2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
2.2.3.2 создавать простые объемные формы определенными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
3.2.3.2 создавать объемные формы разными способами и материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
4.2.3.2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы) и техники
4.2.3.3 самостоятельно выбирать методы и способы выполнения художественной работы
1.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
3.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
4.2.3.4 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
2.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
4.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности

3) 3-бөлім "Презентация, талдау және бағалау":
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Презентация
1.​3.​1.​1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қарапайым тәсілдермен таныстыру
2.​3.​1.​1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін түсіндіріп, таныстыру
3.​3.​1.​1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
4.​3.​1.​1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін шығармашылық әдістермен, арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
3.2 Өнердегі тәсілдерді талдау
2.​3.​2.​1 өнердің әртүрлі туындылары ның негізгі суреттеу құралдары мен орындау материалдарын анықтау
3.​3.​2.​1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының суреттеу құралдары мен орындау материалдарын анықтау және салыстыру
4.​3.​2.​1 арнайы терминдерді қолдана отырып, өнердің әртүрлі туындыларының негізгі мәнерлеу құралдары мен материалдарын салыстыру және айырмашылығын көрсету
3.3 Шығармашы лық жұмысты талқылау және бағалау
1.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын түсіндіру
2.​3.​3.​1 шығармашылық жұмыстарын түсіндіру және жақсартудың идеясын ұсыну
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысты бағалау және жақсартуға идеяларды ұсыну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысты жақсартуға ұсыныс жасап, критерийлерге сәйкес жұмысты бағалау
16. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Көркем еңбек" пәнінен үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Көркем еңбек" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ортақ тақырыптар
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімдері
Оқу мақсаты жүйесінің бөлімшелері
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1 Өзім туралы
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
1.​1.​1.​1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) анықтау
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.​1.​3.​1 шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің суреттеу құралдармен көрсету
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
3. Презентация, талдау және бағалау
3.3 Шығармашылық жұмысты талқылау және бағалау
1.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын түсіндіру
2 Менің мектебім
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
1.​1.​1.​1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) анықтау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.3 Дайындау технологиялары
1.​2.​3.​1 қарапайым тәсілдермен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
2-тоқсан
3 Менің отбасым және достарым
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.2 Өнер, мәдениет, дәстүрлерді білу және түсіну
1.​1.​2.​1 бейнелеу өнерінің негізгі түрлері мен жанрларын анықтау
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.​1.​3.​1 шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) өнердің визуалды суреттеу құралдармен көрсету
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
4 Бізді қоршаған әлем
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.1 Қоршаған ортаны білу және түсіну
1.​1.​1.​1 қоршаған ортамен танысу барысында нысандар мен құбылыстардың визуалды сипаттамасын (түс, пішін, өлшем, фактура) анықтау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3 Презентация, талдау және бағалау
3.3 Шығармашылық жұмысты талқылау және бағалау
1.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын түсіндіру
3-тоқсан
5 Саяхат
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.2 Өнер, мәдениет және дәстүрлерді білу және түсіну
1.​1.​2.​2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін
(ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.2 Материалдар және өнердегі жұмыс техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.3 Дайындау технологиялары
1.​2.​3.​2 айқындалған материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) қарапайым көлемді пішіндерді жасау
1.​2.​3.​3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
6 Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.2 Өнер, мәдениет, дәстүрлерді білу және түсіну
1.​1.​2.​2 қазақ халқының қолданбалы өнерінің негізгі элементтерін (ою-өрнектері, түстер, материалдар) анықтау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.3 Дайындау технологиялары
1.​2.​3.​1 қарапайым тәсілдер мен материалдарды және компоненттерді өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
1.​2.​3.​3 шығармашылық жұмыстарды дайындау барысында қазақ ұлттық мәдениетінің элементтерін қолдану
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3 Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.​3.​1.​1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қарапайым тәсілдермен таныстыру
4-тоқсан
7 Тағам мен сусын
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.1 Қоршаған ортаны бейнелеу
1.​2.​1.​1 қоршаған ортадағы белгілі бір визуалды элементтерді қарапайым тәсілдермен бейнелеу
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
1.​2.​2.​1 қарапайым әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолдану, эксперимент жүргізу
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3 Презентация, талдау және бағалау
3.3 Шығармашылық жұмысты талқылау және бағалау
1.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын түсіндіру
8 Дені саудың жаны сау
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
1.​1.​3.​1 шығармашылық өнердің идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) суреттеу құралдарымен көрсету
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.3 Дайындау технологиялары
1.​2.​3.​2 айқындалған материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) қарапайым көлемді пішіндерді жасау
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
1.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
3 Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
1.​3.​1.​1 өзінің жұмысын (эскиз, бұйым) қарапайым тәсілдермен таныстыру

3) раздел 3 "Презентация, анализ и оценивание":
Подразделы
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми способами
2.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс
3.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие), объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
4.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
3.2 Анализ подходов в искусстве
2.3.2.1 определять основные выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства
3.3.2.1 определять и сравнивать выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
4.3.2.1 сравнивать и сопоставлять выразительные средства и материалы исполнения различных произведений искусства, используя специальную терминологию
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
1.3.3.1 комментировать творческую работу
2.3.3.1 комментировать творческую работу и вносить предложения по ее улучшению
3.3.3.1 оценивать творческую работу и предлагать идеи для улучшения творческой работы
4.3.3.1 оценивать творческую работу в соответствии с критериями, вносить предложения об улучшении творческой работы
16. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Художественный труд" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Художественный труд"
для 1-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Художественный труд" для 1-4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Сквозные темы
Раздел долгосрочного плана
Подраздел долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
1.1.1.1 определять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
1.3.3.1 комментировать творческую работу
2. Моя школа
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
1.1.1.1 определять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.3 Технологии изготовления
1.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты простыми способами
2 четверть
3. Моя семья и друзья
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
1.1.2.1 определять основные виды и жанры изобразительного искусства
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства
2. Создание и изготовление
2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
4. Мир вокруг нас
1. Исследование и развитие творческих идей
1.1 Знание и понимание окружающего мира
1.1.1.1 определять визуальные характеристики (цвет, форма, размер, фактура) объектов и явлений при изучении окружающего мира
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
1.3.3.1 комментировать творческую работу
3 четверть
5. Путешествия
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
1.1.2.2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа
2. Создание и изготовление
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.3 Технологии изготовления
1.2.3.2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
1.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
6. Традиции и фольклор
1. Исследование и развитие творческих идей
1.2 Знание и понимание искусства, культуры и традиций
1.1.2.2 определять основные элементы (орнаменты, цвет, материалы) прикладного искусства казахского народа
2. Создание и изготовление творческих работ
2.3 Технологии изготовления
1.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять материалы и компоненты простыми способами
1.2.3.3 использовать элементы казахской национальной культуры при создании творческих работ
2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми способами
4 четверть
7. Еда и напитки
2. Создание и изготовление творческих работ
2.1 Изображение окружающего мира
1.2.1.1 изображать определенные визуальные элементы окружающего мира простыми способами
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
1.2.2.1 использовать и экспериментировать с инструментами и материалами (природные и искусственные), применяя простые приемы и техники
2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.3 Обсуждение и оценка творческих работ
1.3.3.1 комментировать творческую работу
8. В здоровом теле - здоровый дух
1. Исследование и развитие творческих идей
1.3 Развитие творческих идей
1.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) выразительными средствами искусства
2. Создание и изготовление творческих работ
2.3 Технологии изготовления
1.2.3.2 создавать простые объемные формы определенными материалами (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
2.4 Соблюдение техники безопасности
1.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
1.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) простыми способами

2.3 Дайындау технологиялары
4.​2.​3.​1 тиімді тәсілдермен анықталған материалдарды және компоненттерді нақтылықты сақтай отырып, өлшеу, белгілеу, қию, формасын келтіру, жинақтау, қосу және біріктіру
4.​2.​3.​2 әртүрлі тәсілдермен және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау;
4.​2.​3.​3 көркем жұмысты орындау үшін әдіс-тәсілдерді өздігінен таңдау
2.4 Қауіпсіздік техникасын сақтау
4.​2.​4.​1 қауіпсіздік техникасын сақтап, материалдарды және құралдарды қолдану
8 Болашаққа саяхат
1 Шығармашылық идеяны зерттеу және дамыту
1.3 Шығармашылық идеяларды дамыту
4.​1.​3.​1 әртүрлі орындау техникасын үйлестіре отырып, шығармашылық идеялары мен сезімдерін (көңіл-күйі, мінезі) көрсету
1.4 Жоспарлау
4.​1.​4.​1 жұмыс орнын дұрыс ұйымдастыру және жұмыс барысын жоспарлау
2 Шығармашылық жұмысты жасау және дайындау
2.2 Шығармашылық жұмысты орындау материалдары мен техникалары
4.​2.​2.​1 әртүрлі әдістер мен тәсілдерді пайдаланып, өздігімен таңдалған материалдарды (көркемдік, табиғи және жасанды) және құралдарды қолданып, эксперимент жүргізу
2.3 Дайындау технологиялары
4.​2.​3.​2 әртүрлі тәсілдермен және үйлестірілген материалдармен (ермексаз, қолданыстан шыққан, қағаз материалдары) көлемді пішіндер жасау
3 Презентация, талдау және бағалау
3.1 Презентация
4.​3.​1.​1 өз жұмысының (эскиз, бұйым) негізгі идеясын және процесін шығармашылық әдістермен, арнайы терминологияны пайдаланып, таныстыру
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
11-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
186-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған"Дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Дене шынықтыру" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың мақсаты денені салауатты шынықтыруға, спорттық-спецификалық қозғалу дағдылары мен дене (физикалық) қабілеттерін игеруге бағытталған дене шынықтырудың негіздерін қалыптастыру болып табылады.
3. "Дене шынықтыру" пәнін оқытудың міндеттері:
1) дене шынықтыру және спорт саласындағы теориялық білімдері мен тәжірибелік дағдыларын дамыту;
2) өзінің дене және психикалық денсаулығын нығайту үшін ұмтылуға ынталандыру;
3) білім алушылардың төзімділікке, ширақтыққа, күштілікке, ептілікке және икемділікке ықпал ететін қозғалыс дағдыларын дамыту;

2.3 Технологии изготовления
4.2.3.1 измерять, размечать, вырезать, придавать форму, собирать, соединять, объединять определенный ряд материалов и компонентов, соблюдая точность
4.2.3.2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы);
4.2.3.3 самостоятельно выбирать методы и способы выполнения художественной работы
2.4 Соблюдение техники безопасности
4.2.4.1 использовать материалы и инструменты, соблюдая технику безопасности
8. Путешествие в будущее
1. Исследование и развитие творческих идей
1.3 Развитие творческих идей
4.1.3.1 передавать творческие идеи и чувства (эмоциональное состояние, характер) комбинируя разные техники работы
1.4 Планирование
4.1.4.1 планировать процесс работы и правильно организовывать рабочее место
2. Создание и изготовление творческих работ
2.2 Материалы и техники выполнения творческих работ
4.2.2.1 использовать и экспериментировать с самостоятельно выбранными инструментами и материалами (природные и искусственные), уверенно применяя более сложные приемы и техники
2.3 Технологии изготовления
4.2.3.2 создавать объемные формы разными способами, комбинируя различные материалы (пластилин, бросовые, бумажные материалы)
3. Презентация, анализ и оценивание
3.1 Презентация
4.3.1.1 презентовать свою работу (эскиз, изделие) творческими способами, объясняя основную идею и процесс, используя специальную терминологию
Приложение 11
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 186
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Физическая культура" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью обучения является формирование основ физической культуры, направленных на здоровое физическое развитие, приобретение спортивно-специфических двигательных навыков и физических способностей.
3. Задачи обучения предмету "Физическая культура":
1) развитие теоретических знаний и практических навыков в области физического воспитания и спорта;
2) мотивация стремления укрепить свое физическое и психическое здоровье;
3) развитие двигательных навыков обучающихся, способствующих выносливости, быстроте, силе, ловкости и гибкости;

4) Отанға деген патриоттық сезімін, құрметтеуге, жауапкершілік пен өзара түсіністікке тәрбиелеу;
5) білім алушылардың өз өмірлерінде салауатты өмір салтын ұстануға және үйренген дене-қимыл дағдыларын алдағы уақытта қолдануға ынталандыру;
6) жалпы адамзат мәдениетінің бөлігі ретінде дене шынықтыру туралы түсініктерін қалыптастыру.
4. "Дене шынықтыру" пәнін оқыту білім алушыларға:
1) пән туралы білімдерін, біліктері мен дағдыларын күнделікті өмірлерінде қолдануға;
2) қимыл-қозғалыс дағдыларын жақсарту және білім алушылардың дене дамуын жетілдіру қажеттіліктерін бағалауға;
3) адамгершілік қасиетін дамытудың маңыздылығын түсінуге және әділ бәсекелестік пен өздерін үздіксіз дамытудың қажеттілігін түсінуге;
4) жеке гигиена ережелерін сақтау қажеттілігін түсінуге;
5) дене қимыл-қозғалыс жаттығулары адамның дене және энергетикалық жүйелеріне әсерін білуге;
6) өзінің және басқалардың дене жағдайын бағалауға;
7) сыни тұрғыдан ойлау және шығармашылық ойлау, мәселелерді шешу және коммуникативтік дағдыларын дамытуға мүмкіндік береді.
5. Кең ауқымды дағдылармен бірлесе жеке қасиеттердің дамуы "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарды білім алушыларға дарыту негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдары болады.
2-тарау. "Дене шынықтыру" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Дене шынықтыру" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 99 сағат;
2) 2-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 3-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
4) 4-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
7. "Дене шынықтыру" оқу пәнінің базалық мазмұны:
1) "Дене шынықтыру" пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны: денсаулық мағынасын білу; қауіпсіздік ережесі; дене тәрбиесі дегеніміз не; күн тәртібі және таңғы жаттығу мен сергіту сәті; жүру және жүгіру; секіру және лақтыру; ойын арқылы қарым-қатынас дағдыларын дамыту; сюжеттік- рөлдік қозғалмалы ойындар; бірқатар қимыл-қозғалыс дағдылар; шағын және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары; дене тәрбиесінің пайдасы; гимнастикалық жаттығулар арқылы шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау; қауіпсіздік ережесі; сымбат және үйлестіру; бірқатар гимнастикалық фигураларды үйрену; қарапайым гимнастикалық снарядтарда қозғалу; сенің жеке физикалық мүмкіндіктерің; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары; қазақ халқының салт дәстүрлері және мәдениетімен таныстыру; қозғалмалы ойындар арқылы тарту; ойын арқылы қозғалыс дағдыларын үйрету; техника қауіпсіздігі; дене белсенділігі кезінде жүрек соғысы және тыныс алу; ойын – жеке физикалық қасиеттерді дамыту құралы; кеңістік динамикасы және қозғалыс; құралдармен қозғалмалы ойындар; қозғалмалы ойындар арқылы қимыл-тірек аппаратын дамыту; түрлі жаттығулар арқылы денені басқару дағдылары; тірек қимыл жаттығуларын дамыту; доппен ойын; секіртпемен орындалатын ойындар мен тапсырмалар; ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; ойын арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту; ойын арқылы коммуникативті дағдыларын дамыту ойындары; ойынға шығармашылық идеялар; жеке қозғалыс белсенділігі; салауатты өмір салтын қалыптастыру; ашық ауада физикалық қозғалыс; жылдамдық, күш пен ептілік; секіруді дамыту үшін тапсырмалар; эстафета және қозғалмалы ойындар;

4) воспитание чувства патриотизма, уважения, ответственности и взаимопонимания;
5) стимулирование обучающихся вести здоровый образ жизни на протяжении всей жизни и применять приобретенные навыки в дальнейшем;
6) формирование представления о физической культуре как части общечеловеческой культуры.
4. Изучение предмета "Физическая культура" позволит обучающимся:
1) применять предметные знания, умения и навыки в повседневной жизни;
2) оценивать необходимость в улучшении двигательных компетенций и физического развития;
3) понять важность развития нравственного качества и осознать необходимость честного соперничества и непрерывного саморазвития;
4) понять необходимость соблюдения правил личной гигиены;
5) узнать о влиянии физических упражнений на физическую и энергетическую систему человека;
6) оценивать свое физическое состояние и физическое состояние других обучающихся;
7) развивать навыки критического и творческого мышления, навыки разрешения проблем и коммуникативные навыки.
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Физическая культура"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "Физическая культура" составляет:
1) в 1 классе – 3 часа в неделю, 99 часов в учебном году;
2) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Физическая культура":
1) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 1 класса: знания о здоровье; техника безопасности; что такое физическая культура; режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки; бег и ходьба; прыжки и метания; развитие навыков общения через игры; сюжетно-ролевые подвижные игры; широкий ряд двигательных навыков; навыки общения в небольших группах и парах; польза физических занятий; креативность и критическое мышление посредством гимнастических упражнений; техника безопасности; осанка и координация; изучение ряда гимнастических фигур; движения на простых гимнастических снарядах; твои физические возможности; казахские национальные подвижные игры: знакомство с традициями и культурой казахского народа; вовлеченность через подвижные игры; обучение двигательным навыкам посредством игр; техника безопасности; сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности; игра как средство для развития индивидуальных физических качеств; динамика и передвижение в пространстве; подвижные игры с предметами; развитие опорно-двигательного аппарата через подвижные игры; навыки управления телом через имитационные упражнения; развитие опорно-двигательного аппарата; игры с мячом; игры и упражнения со скакалкой; творческие и коммуникативные навыки посредством игр; техника безопасности; творческие способности через игры; игры на развитие коммуникативных навыков; творческие идеи для игр; активность и самостоятельность в двигательной деятельности; формирование здорового образа жизни; физическая деятельность на открытом воздухе; быстрота, сила и ловкость; задания на развитие прыгучести; подвижные игры и эстафеты;

2) "Дене шынықтыру" пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны: атлетика арқылы дене қасиеттерін дамыту; қауіпсіздік ережесі; денсаулық туралы жалпы түсінік; таңғы жаттығулар жиынтығы; лақтыру, секіру және жүгіру дағдылары; лақтыру, секіру және жүгірудің эстафеталық элементтері; спорттық ойындарды меңгеру үшін қозғалыс ойындар; қозғалмалы ойындардың қимыл дағдылар спектрі; доппен қозғалмалы ойындар; қозғалыстар арқылы ойындар; жұптық және таптық жұмыстар; гимнастика арқылы денені дамыту; қауіпсіздік ережесі; әр түрлі физикалық іс шаралар арқылы күшті дамыту; кең ауқымды гимнастикалық жаттығулар; өрмелеу, тепе теңдікті дамыту; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары: қазақтың ұлттық ойындарымен таныстыру; рөльдік-сюжеттік ойындар; ынтымақтастық және әділ ойын; денеге түсетін күш пен денсаулық; қауіпсіздік ережесі; төзімділікке тәрбиелеу үшін белсенді қозғалыс; дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі; қазақтың дәстүрлі жүгіру ойындары; жұптық және топтық ойындар; қозғалыс ойындардың көптүрлілігі; көрнекті ойындар; кіріктірілген ойындар, жай жабдықтар арқылы ойындар; шабуыл әрекеті арқылы ойындар; топтық ойындар арқылы әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; коммуникативті дағдыларды дамыту; жеке шығармашылық қабілет; топтық жұмыс арқылы шығармашылық өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс; денсаулық және дене белсенділігі; таза ауадағы дене тәрбиесі (іс-әрекеті); жеке және топтық белсенділік арқылы жүгіру қабілеттері; түрлі ұзындыққа және биіктікке секіру; эстафета және қозғалмалы ойындар;
3) "Дене шынықтыру" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны: жеңіл атлетика арқылы қозғалыс әрекеттер; қауіпсіздік ережесі; денсаулық туралы негізгі түсініктер; түрлі іс-әрекетке бағытталған жаттығулар; лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері; эстафета элементтері бар жеңіл атлетика; қозғалыс және спорт ойындары; қозғалмалы ойындарындағы қозғалыс дағдылары; қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар; шапшаңдыққа бағытталған қозғалмалы ойындар; ұжымда жұмыс атқару; акробатика негіздерінде гимнастика; қауіпсіздік ережесі; жаттығулар арқылы икемділікті дамыту; аэробика элементтері бар гимнастика; гимнастикалық жаттығулардағы реттілік; тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар; қазақ ұлттық қозғалыс ойындары; қазақтың ұлттық ойындарына баулу; ынтымақтастық және әділ ойын; денсаулық және физикалық белсенділік; қауіпсіздік ережесі; физикалық белсенділік және төзімділік; дене жаттығулары кезінде өзін-өзі басқару; жұптық және топтық жұмыстардағы тапсырмалар; төзімділікті дамытуға бағытталған ойындар; топтық ойындар элементтері; дәлдік пен мергендікті дамытатын ойындар; дамытатын ойындар; топтағы шығармашылықты дамытуға бағытталған ойындар; баскетбол элементтері бар эстафета; ойын арқылы әлеуметтік дағдылар; қауіпсіздік ережесі; ойындағы қарым-қатынас дағдылары; жарыс элементтері бар ойындар; жігерлендіру және қозғалыс қасиеттерін дамыту; топтық қозғалыс әрекетінің прогресі; жеңіл атлетика арқылы салауатты өмір салты; салауатты өмір салтын қалыптастыру; жүгіру ойындарына қатысу; ұзындыққа және биіктікке секіру; лақтыру тәжірибелері;

2) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 2 класса: развитие физических качеств через атлетику; техника безопасности; обзор основных понятий здоровья; комплексы утренней зарядки; навыки бега, прыжков и метания; эстафеты с элементами бега, прыжков и метания; подвижные игры для освоения спортивных игр; спектр двигательных навыков в подвижных играх; подвижные игры с мячом; игры с передвижениями; работа в парах и в группах; физическое развитие средствами гимнастики; техника безопасности; развитие силы через серию различных физических нагрузок; широкий спектр гимнастических упражнений; лазанье и перелазанье; развитие равновесия; казахские национальные подвижные игры: ознакомление с казахскими национальными играми; сюжетно-ролевые игры; сотрудничество и честная игра; физические нагрузки и здоровье; техника безопасности; активная деятельность для воспитания выносливости; изменения в организме при физических нагрузках; традиционные казахские беговые игры; парные и групповые игры; многообразие подвижных игр; игры-аттракционы; интегрированные игры; игры с использованием нестандартного инвентаря; игры с атакующими действиями; социальные навыки через групповые игры; техника безопасности; развитие коммуникативных навыков; индивидуальные творческие способности; творчество через групповую деятельность; прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности; здоровье и физическая активность; физическая деятельность на открытом воздухе; беговые способности через индивидуальную и групповую активность; различные прыжки в длину и в высоту; подвижные игры и эстафеты;
3) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 3 класса: двигательные действия через легкую атлетику; техника безопасности; основные понятия здоровья; обзор разминок для разных видов деятельности; разновидности бега, прыжков и метания; эстафеты с элементами легкой атлетики; подвижные и спортивные игры; двигательные навыки в подвижных играх; подвижные игры на координацию движений; подвижные игры на быстроту реакции; умение работать в коллективе; гимнастика с основами акробатики; техника безопасности; развитие ловкости через физические упражнения; гимнастика с элементами аэробики; последовательность в гимнастических упражнениях; игры на развитие равновесия; казахские национальные подвижные игры: приобщение к казахским национальным играм; сотрудничество и честная игра; здоровье и физические нагрузки; техника безопасности; физическая активность и выносливость; самоконтроль во время физических нагрузок; задания для работы в парах и в группах; игры на развитие выносливости; элементы командных игр; игры на развитие точности и меткости; развивающие игры; игры на развитие творчества в группе; эстафеты с элементами баскетбола; социальные навыки через игры; техника безопасности; коммуникативные навыки в играх; игры с элементами соревнования; развитие двигательных и волевых качеств; прогрессия в групповой двигательной деятельности; здоровый образ жизни через легкую атлетику; формирование здорового образа жизни; участие в играх с бегом; прыжки в длину и в высоту; эксперименты с метанием;

4) "Дене шынықтыру" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны: жүгіру, секіру және лақтыру; қауіпсіздік ережесі; қысқа қашықтыққа жүгіру; ұзындыққа секіру негіздері; лақтырудың түрлері мен тәжірибелер; жеңіл атлетика элементтері бар эстафета; жеңілдетілген спорттық ойындар; волейбол доптарымен ойындар; спорттық ойындар; техникасы жеңіл тапсырмалар; топтағы негізгі жұмыстар; гимнастиканың негізгі элементтері; қауіпсіздік ережесі; жалпы дамытуға арналған жаттығулар; акробатиканың жеңіл элементтері; жеңіл гимнастикалық құралдармен жаттығулар; гимнастикалық құралдарға бағытталған тапсырмалар; қазақ ұлттық ойындары; қазақтың қозғалыс ойындары; ұлттық зияткерлік ойындар; шаңғы/кросс/коньки даярлық негіздері; қауіпсіздік ережесі; тапсырма арқылы дене шынықтыру компоненттерін дамыту; аэробикалық жаттығудың пайдасы; қашықтықтан өту тапсырмалары; бірлескен және шытырман тапсырмалар арқылы оқыту; басқалармен ынтымақтастық және көшбасшылық; шытырман және бірлескен тапсырмалар арқылы оқыту; ойындардағы қиялды дамыту; баскетбол элементтері бар ойындар; қарым-қатынас орнату үшін ойындар; қауіпсіздік ережесі; допты игеру дағдыларын дамыту; доппен жасалатын жаттығуларды құрастыру; ойындардағы топтық іс-әрекеттер; доппен түрлендірілген ойындар; денсаулық туралы білу; практика арқылы машықтандыру; қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде; жүгіру дағдылары мен денсаулықты нығайту; денсаулықты нығайтуға арналған ойындар мен эстафеталар.
8. Бұл бағдарлама мектепте дененің шынығуы мен адамгершілікке тәрбиелеудің кешенді жүйесін құрайтын дене шынықтырудың барлық негізгі нысандарының мазмұнын қамтыған және бұл міндеттерді барлық оқу жылында біртіндеп шешуге мүмкіндік береді. Әрбір үшінші сағат оқушылардың белсенділігін арттыруға (спорт және қозғалмалы ойындар санын кеңейту арқылы) және сауықтыру процесіне бағытталған.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
9. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
10. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) 1-бөлім "Қозғалыс әрекеттері":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Негізгі қозғалыс дағдыларын дамыту: тірек-қозғалыс аппараты, денені және объектіні басқара білу
1.​1.​1.​1 қарапайым дене жаттығуларын орындауда негізгі қимыл-қозғалыс машықтарын білу, жасай алу
2.​1.​1.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану

4) базовое содержание учебного предмета "Физическая культура" для 4 класса: бег, прыжки и метания; техника безопасности; бег на короткие дистанции; основы прыжков в длину; эксперименты с различными типами бросков и метаний; эстафеты с элементами легкой атлетики; упрощенные варианты спортивных игр; игры с волейбольными мячами; игры спортивного характера; задания с несложными элементами техники; основы работы в команде; основные элементы гимнастики; техника безопасности; комплексы общеразвивающих упражнений; простые элементы акробатики; упражнения на простых гимнастических снарядах; задания с гимнастическим инвентарем; казахские национальные игры; казахские подвижные игры; национальные интеллектуальные игры; основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки; техника безопасности; развитие компонентов физического состояния через задания; польза аэробной тренировки; задания на прохождение дистанции; обучение через совместные и приключенческие задачи; лидерство и сотрудничество с другими; обучение через совместные и приключенческие задачи; развитие воображения в играх; игры с элементами баскетбола; игры на взаимодействие; техника безопасности; развитие навыков владения мячом; создание упражнений с использованием мяча; командные действия в играх; модифицированные игры с мячом; знания о здоровье; приобретение навыков через практику; компоненты физического здоровья через ряд игровых движений; развитие здоровья и навыков бега; игры и эстафеты на укрепление здоровья.
8. Настоящая программа отражает содержание всех основных форм физической культуры, составляющих целостную систему физического и нравственного воспитания в школе, и позволяет последовательно решать эти задачи на протяжении всех лет обучения. Каждый третий час направлен на увеличение двигательной активности обучающихся (за счет расширения количества спортивных и подвижных игр) и оздоровительный процесс.
Глава 3. Система целей обучения
9. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. Например, в кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
10. Система целей обучения:
1) раздел 1 "Двигательная деятельность":
Подраздел
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Развитие основных двигательных навыков: опорно-двигательный аппарат, управление телом и объектом
1.?1.?1.?1 знать и уметь выполнять основные двигательные навыки и умения
2.?1.?1.?1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости

3.​1.​1.​1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс машықтарын білу, түсіну және жақсартып жалғастыру
4.​1.​1.​1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және көрсету
1.2 Физикалық дамуға ықпал ететін түрлі дене жаттығуларында түйіндес қозғалыстарды жақсарту және орындау
1.​1.​2.​1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
2.​1.​2.​1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
3.​1.​2.​1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
4.​1.​2.​1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
1.3 Кеңістікті, ағынды, салмақты, уақытты түсінгенін көрсету арқылы кезектілігін сақтап, жаттығуларды дұрыс әрі тиімді орындау
1.​1.​3.​1 дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
2.​1.​3.​1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
3.​1.​3.​1 уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсететін машықтарды және жүйелілікті дамытады және жетілдіру
4.​1.​3.​1 қимылды орындаудың уақыт, кеңістік және бір қалыптылық туралы түсініктерін көрсететін бірқатар тиімді машықтарды және жүйеліліктерді түсіну және қолдана білу
1.4 Өзінің және басқалардың дене қозғалыстарын, кемшіліктерін және әлеуетін анықтау
1.​1.​4.​1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
2.​1.​4.​1 қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
3.​1.​4.​1 өзінің күшті жақтары мен кемшіліктерін анықтайды және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылау
4.​1.​4.​1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
1.5 Өзінің және басқалардың қызметін жақсарту үшін негізгі қозғалыс әрекеттерді бағалау дамыту
1.​1.​5.​1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
2.​1.​5.​1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістерменіс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
3.​1.​5.​1 орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
4.​1.​5.​1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу

3.?1.?1.?1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
4.?1.?1.?1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
1.2. Улучшение и выполнение сопряженных движений в различных физических упражнениях, способствующих физическому развитию
1.?1.?2.?1 знать основные физические движения, знать, как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
2.?1.?2.?1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
3.?1.?2.?1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
4.?1.?2.?1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в раз личных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию
1.3 Правильное и эффективное выполнение упражнений и соблюдение последовательностей, демонстрация понимания времени, веса, пространства и потока
1.?1.?3.?1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
2.?1.?3.?1 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
3.?1.?3.?1 развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
4.?1.?3.?1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
1.4 Определение собственных и чужих умений, недостатков и потенциала в двигательных действиях
1.?1.?4.?1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
2.?1.?4.?1 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
3.?1.?4.?1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
4.?1.?4.?1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
1.5 Умение анализировать и оценивать действия, динамику, связи и пространство,
1.?1.?5.?1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
2.?1.?5.?1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
3.?1.?5.?1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
4.?1.?5.?1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей

1.6 Қозғалыс қабілеттерін жақсарту үшін оқудың әр кезеңдерінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну
1.​1.​6.​1 қарапайым, өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауға мүмкін тәуекелдерді және қиындықтарды білу
2.​1.​6.​1 тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсіну, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайту
3.​1.​6.​1 қозғалыс қызметін оқытудың түрлі кезеңдерінде тәуекелдердің туындауын қысқарту және қиындықтарды еңсеру шеберлігі мен машықтарын жетілдіру
4.​1.​6.​1 жаттығулардың әр түрін орындау кезінде тәуекелдерді қысқарту және туындайтын қиындықтарды еңсеру қабілеттілігін көрсетіп, орындалатын жаттығулардың күрделілігінің деңгейін тани білу
2) 2-бөлім "Қозғалыс дағдылары арқылы шығармашылық қасиеттер және сыни ойлау":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Өзгеріп отыратын жағдайларда әрекет ету үшін балама шешімдер арқылы қозғалыспен байланысты жоспарларды, стратегияларды және идеяларды бейімдеу
1.​2.​1.​1 дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
2.​2.​1.​1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
3.​2.​1.​1 бірқатар қозғалыс идеяларымен, стратегиялармен және жоспарлармен баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолдану
4.​2.​1.​1 баламаларды анықтап және жасап қозғалыс идеяларын, стратегияларды және жоспарларды анықтау және ұйымдастыру
2.2 Команда жетекшісінің рөлін кезектесіп орындау арқылы мақсаттарға қол жеткізу үшін өз бетімен және бірлесе жұмыс істеу
1.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
2.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істеу және өздік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
3.​2.​2.​1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы көрсету
4.​2.​2.​1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
2.3 Қолайлы оқу ортасын құру үшін бірлесіп жұмыс істеуге дағдыларын білу мен түсіну
1.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
2.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
3.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін қолдану

1.6 Понимание трудностей и рисков на различных этапах обучения для улучшения двигательных способностей
1.?1.?6.?1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
2.?1.?6.?1 закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений
3.?1.?6.?1 совершенствовать навыки и умения преодоления трудностей на различных этапах обучения двигательной деятельности
4.?1.?6.?1 уметь распознавать уровень сложности выполняемых упражнений, демонстрируя способность сокращения рисков при их выполнении
2) раздел 2 "Творческие способности и критическое мышление через двигательные навыки":
Направление
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Адаптация идей, стратегий и планов, связанных с движением, с помощью альтернативных решений для реагирования на изменяющиеся обстоятельства
1.2.1.1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
2.2.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы
3.2.1.1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов
4.2.1.1 определять и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях
2.2 Самостоятельная и совместная работа для достижения целей, попеременное исполнение роли командного лидера
1.?2.?2.?1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
2.3 Знание и понимание навыков совместной работы по созданию благоприятной учебной среды
1.2.3.1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.2.3.1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
3.2.3.1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений

4.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік айрмашылығын білу
2.4 Бірқатар дене жаттығуларында ережелер мен құрылымдық амалдарды пайдалану, қолдану және жасау
1.​2.​4.​1 таңдалған дене жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелерді және құрылымдық тәсілдерді атап өту және пайдалану
2.​2.​4.​1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді талқылау және көрсету
3.​2.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларына қатысқан кезде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді білетінін қолдану және пайдалану
4.​2.​4.​1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелер мен құрылымдық тәсілдерді жасау және қолдану
2.5 Өзінің және басқалардың шығармашылық міндеттеріне сыни қарау, қажет болған жағдайда, құрылымдық ұсыныстар жасау
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
2.​2.​5.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
3.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
4.​2.​5.​1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқалардың көзқарастарын біріктіру
2.6 Эмоциялар, көңіл-күйлер және тақырыптарды көрсету үшін бірқатар құрылымдық идеяларды дамыту
1.​2.​6.​1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
2.​2.​6.​1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
3.​2.​6.​1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жасау үшін композициялық идеялармен эксперимент жасау
4.​2.​6.​1 белгілі бір тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін бірқатар композициялық идеяларды анықтау және құрау
2.7 Физикалық жаттығулар кезінде жеке және топтық тапсырмаларды орындау барысында топпен жұмыс істеп, әділ жарыса білу, патриоттық сезімін дамыту
1.​2.​7.​1 дербес және топтық қызметті орындау кезінде өзара қалай әрекет етуді білу, патриоттықтың неге негізделгенін түсіну
2.​2.​7.​1 патриоттық сезімнің не екенін білу, бір бірімен әрекет ету, адал бәсекелестіктің мағынасын түсіну
3.​2.​7.​1 патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
4.​2.​7.​1 топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс-қимылдар мен адал бәсекелестікті көрсету
2.8 Түрлі қимыл контекстерінен туындаған рөлдерді орындау және олардың айырмашылықтарын түсіну

4.2.3.1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.4 Использование, применение, создание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
1.2.4.1 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических упражнений
2.2.4.1
обсуждать и демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
3.2.4.1 использовать и применять знание правил и структурных приемов в ряде физических упражнений
4.2.4.1
создавать и применять правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
2.5 Критическое рассматривание собственных творческих задач и творческих задач других с предложением конструктивных рекомендаций по мере необходимости
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости
3.2.5.1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.6 Применение творческих способностей и идей в различных ситуациях для выражения тем, настроений и эмоций
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
2.2.6.1 объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
3.2.6.1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
4.2.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые могут быть переданы в разных ситуациях
2.7 Развитие чувства патриотизма, коллективной работы и умения честно соревноваться при выполнении индивидуальных и групповых заданий во время выполнения физической деятельности
1.2.7.1
понимать, в чем заключается патриотизм и как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
2.2.7.1
знать, что такое чувство патриотизма и как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
3.2.7.1 объяснить значение патриотизма и демонстрировать взаимодействие и честную игру
4.2.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
2.8 Исполнение ролей, обусловленных различными контекстами движений, и осознание их различий

1.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқалардың рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
2.​2.​8.​1 әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
3.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің және басқалардың рөлін, олардың айырмашылықтарын түсіндіре отырып, көрсету
4.​2.​8.​1 түрлі әрекеттерді орындау кезінде түрлі рөлдермен, олардың айырмашылықтарын ұғына отырып, эксперимент жасау
3) 3-бөлім "Денсаулық және салауатты өмір салты":
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Денсаулық пен салауатты өмір салтының дене белсенділігіне маңыздылығын түсіну
1.​3.​1.​1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
2.​3.​1.​1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
3.​3.​1.​1 дене жаттығуларының, сауықтыру пайдасы денсаулықты нығайтуға ықпал ететін көрсете білу және түсіну
4.​3.​1.​1 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
3.2 Дене жаттығуларын орындау барысында денені ширату мен босатудың қажеттілігін түсіну
1.​3.​2.​1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
2.​3.​2.​1 дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру
3.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
4.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау
3.3 Дене жаттығуларын орындау кезінде тыныс алу, жүрек соғысының жиілігі, дене қызуы сияқты ағзадағы физикалық өзгерістерді қалай бақылайты нын білу
1.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
2.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайты нын білу
3.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
4.​3.​3.​1 дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
3.4 Денсаулық жағдайын нығайтуға бағытталған бірқатар физикалық жүктемелерге қатысу барысында сәйкес әрекет етіп, қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау және оларды жеңе білу
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау

1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
3.2.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
4.2.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движении, осознавая их различия
3) раздел 3 "Здоровье и здоровый образ жизни":
Направление
1 класс
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Понимание важности физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, иметь общее понятие о здоровье
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
3.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
3.2 Понимание необходимости в разминке и заминке тела в физической деятельности
1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
2.3.2.1 объяснять и демонстрировать знание важности разминки перед физической деятельностью
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
4.3.2.1 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности
3.3 Знание, как контролировать физические изменения в организме, понимание влияния различных физических нагрузок на дыхание, частоту сердечных сокращений, температуру тела
1.3.3.1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
2.3.3.1 знать, какие физические изменения в организме происходят во время выполнения физических упражнений
3.3.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
3.4 Определение трудностей и рисков с соответствующей реакцией во время участия в ряде физических нагрузок, направленных на укрепление здоровья
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья

3.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
4.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
3.5 Мектептен тыс және мектеп ішіндегі физикалық қызметтерге қатысу үшін мүмкіндіктерін анықтау және ұсыну
1.​3.​5.​1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2. 3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіну және анықтау
3. 3.5.1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарастыру және түсіндіру
4.​3.​5.​1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттейді және салыстыру
11. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Дене шынықтыру" пәнінен
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Дене шынықтыру" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар
1) 1-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/ ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім
Денсаулық туралы білу және түсіну
Қауіпсіздік ережесі.
"Дене тәрбиесі дегеніміз не"
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​3.​1.​1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
Күн тәртібі және таңғы жаттығу серігу
1.​3.​2.​1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
1.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
Жүру және жүгіру
1.​1.​2.​1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
Секіру және лақтыру
1.​1.​1.​1 дене жаттығуларын орындауда негізгі қимыл-қозғалыс машықтарын білу, жасай алу
1.​3.​5.​1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2-бөлім
Ойын арқылы өзара қарым-қатынасты және қарым-қатынас дағдыларын дамыту
Сюжеттік-рөлдік қозғалмалы ойындар
1.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
Бірқатар қимыл-қозғалыс дағдылары
шағын және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары
1.​1.​2.​1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу

3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.5 Определение и представление возможности для участия в физической деятельности внутри и за пределами школы
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
2.3.5.1 понимать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
11. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Физическая культура" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Физическая культура"
для 1-4 классов уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Физическая культура" для 1–4 классов уровня начального образования
1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
Знание и понимание о здоровье
Техника безопасности.
"Что такое физическая культура"
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
Режим дня, утренняя зарядка и физкультминутки
1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
1.3.3.1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Бег и ходьба
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
Прыжки и метания
1.1.1.1 знать и уметь выполнять основные двигательные навыки и умения
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
Раздел 2. Развитие взаимоотношений и навыков общения через игры
Сюжетно-ролевые подвижные игры
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
Широкий ряд двигательных навыков
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями

1.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
Шағын топтарда және жұптасып қарым-қатынас жасау дағдылары
1.​2.​1.​1 дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
1.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
Дене тәрбиесінің пайдасы
1.​3.​5.​1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастикалық жаттығулар арқылы шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау
Қауіпсіздік ережесі.
Сымбат және үйлестіру
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​3.​2.​1 жаттығуларды орындау кезінде денені ширатып шынықтырудың маңызын сипаттау
Бірқатар гимнастикалық фигуралар үйрену
1.​1.​2.​1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
Қарапайым гимнастикалық снарядтарда қозғалу
1.​1.​5.​1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
1.​1.​4.​1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Сенің жеке физикалық мүмкіндіктерің
1.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақ халқының салт дәстүрлері және мәдениетімен таныстыру
1.​2.​7.​1 дербес және топтық қызметті орындау кезінде өзара қалай әрекет етуді білу
1.​3.​5.​1 дене қимылдарына қатысу мүмкіндіктерін анықтау
Қозғалмалы ойындар арқылы тарту
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
1.​2.​6.​1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
3-тоқсан
5-бөлім
Ойын арқылы қозғалыс дағдыларын үйрету
Қауіпсіздік ережесі.
Дене белсенділігі кезінде жүрек соғысы және тыныс алу
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы физикалық өзгерістерді анықтау
Ойын – жеке физикалық қасиеттерді дамыту құралы
1.​3.​1.​1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
1.​1.​4.​1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Кеңістік динамикасы және қозғалыс
1.​1.​5.​1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
Құралдармен қозғалмалы ойындар

1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
Навыки общения в небольших группах и парах
1.2.1.1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
1.2.3.1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Польза физических занятий
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
2 четверть
Раздел 3. Креативность и критическое мышление посредством гимнастических упражнений
Техника безопасности.
Осанка и координация
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.2.1 понимать важность необходимости разминки и заминки тела в физической деятельности
Изучение ряда гимнастических фигур
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
Движения на простых гимнастических снарядах
1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
1.1.4.1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Твои физические возможности
1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Знакомство с традициями и культурой казахского народа
1.2.7.1 понимать, как взаимодействовать во время выполнения индивидуальной и групповой деятельности
1.3.5.1 определять собственные возможности участия в физической деятельности
Вовлеченность через подвижные игры
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
3 четверть
Раздел 5 . Обучение двигательным навыкам посредством игр
Техника безопасности.
Сердцебиение и дыхание человека во время физической деятельности
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.3.1 определять физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Игра как средство для развития индивидуальных физических качеств
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
1.1.4. 1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Динамика и передвижение в пространстве
1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах
Подвижные игры с предметами

1.​1.​3.​1 дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
6-бөлім
Қозғалмалы ойындар арқылы қимыл-тірек аппаратын дамыту
Түрлі жаттығулар арқылы денені басқару дағдылары
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
Тірек қимыл жаттығуларын дамыту
1.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастайды, айырмашылықтарды құрметтеу
1.​1.​4.​1 қозғалыс машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін сипаттай білу
Доппен ойын
1.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, кеңістік, ресурстар мен идеяларды білу және бөлісу
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
Секіртпемен орындалатын ойындар мен жаттығулар
1.​2.​1.​1 дене қызметін орындау және оған қатысу кезінде қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларын білу және түсіну
4-тоқсан
7-бөлім
Ойын арқылы қарым-қатынас пен әлеуметтік дағдылар
Қауіпсіздік ережесі.
Ойын арқылы шығармашылық қабілеттер
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде өзінің рөлін және басқаларының рөлін білу, тани бастау, айырмашылықтарды құрметтеу
Коммуникативті дағдыларын дамыту ойындары
1.​1.​2.​1 негізгі дене қозғалыстарын және олардың қарапайым дене жаттығуларымен қалай байланысты болатынын білу
1.​2.​4.​1 таңдалған дене жаттығуларын орындау кезінде қарапайым ережелерді және құрылымдық тәсілдерді атап өту және пайдалану
Ойынға шығармашылық идеялар
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздеу және бақылау
1.​2.​6.​1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін кейбір композициялық элементтермен танысу және пайдалану
Жеке қозғалыс белсенділігі
1.​1.​6.​1 қарапайым, өзгертілген дене жаттығуларын орындау кезінде туындауға мүмкін тәуекелдерді және қиындықтарды білу
8-бөлім
Салауатты өмір салтын қалыптастыру
Ашық ауада физикалық қозғалыс
1.​3.​4.​1 бірқатар дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді анықтау
1.​3.​1.​1 денсаулық туралы жалпы түсінік алу, дене белсенділігін ұғыну
Жылдамдық күш пен ептілік
1.​1.​3.​1 дене жаттығуларының әр түрінде қозғалыстарды орындау мәнмәтінінде уақыт, кеңістік, салмақ пен бір қалыптылық түсініктері туралы білу
Секіруді дамыту үшін тапсырмалар

1.1.3.1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
Раздел 6. Развитие опорно-двигательного аппарата через подвижные игры
Навыки управления телом через имитационные упражнения
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.2.2. 1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
Развитие опорно-двигательного аппарата
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
1.1.4.1 уметь описать свои умения и недостатки по двигательным навыкам
Игры с мячом
1.2.3.1 знать, как разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
Игры и упражнения со скакалкой
1.2.1.1 знать и понимать двигательные идеи, стратегии и планы во время участия в физической деятельности
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
4 четверть
Раздел 7. Творческие и коммуникативные навыки (посредством игр)
Техника безопасности.
Творческие способности через игры
1.3.4. 1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.2.8.1 знать свою роль и начинать распознавать роли других при выполнении простых движений
Игры на развитие коммуникативных навыков
1.1.2.1 знать основные физические движения и как они могут быть взаимосвязаны с простыми физическими упражнениями
1.2.4.1 перечислять и использовать простые правила и структурные приемы при выполнении физических упражнений
Творческие идеи для игр
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.6.1 называть и использовать основные творческие стратегии и идеи, передавая их учителю
Активность и самостоятельность в двигательной деятельности
1.1.6.1 знать возможные трудности, возникающие при выполнении простых и измененных физических упражнений
Раздел 8. Формирование здорового образа жизни
Физическая деятельность на открытом воздухе
1.3.4.1 определять трудности и риски при выполнении ряда физических упражнений
1.3.1.1 осознавать важность физической деятельности, получить общее понятие о здоровье
Быстрота, сила и ловкость
1.1.3.1 знать о понятиях времени, пространства, веса и плавности в контексте выполнения движений в различных видах физических упражнений
Задания на развитие прыгучести

1.​1.​5.​1 түрлі кеңістіктерде бірқатар қарапайым іс-қимылдарды білу және орындай алу
Эстафета және қозғалмалы ойындар
1.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларының күшті жақтарын және жақсартуды қажет ететін жақтарын іздейді және бақылау
1.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше қалай жұмыс істеу керек екендігін білу
2) 2-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/ ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім
Атлетика арқылы дене қасиеттерін дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Денсаулық туралы жалпы түсінік
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​3.​1.​1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
Таңғы жаттығулар жиынтығы
2.​3.​2.​1 дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру
2.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайтынын білу
Лақтыру секіру және жүгіру дағдылары
2.​1.​2.​1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
Лақтыру секіру және жүгірудің эстафеталық элементтері
2.​1.​1.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
2.​3.​5.​1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіне бастайды және анықтайды
2-бөлім
Спорттық ойындарды меңгеру үшін қозғалыс ойындар
Қозғалмалы ойындардың қимыл дағдылар спектрі
2.​2.​8.​1 әртүрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
Доппен қозғалмалы ойындар
2.​1.​2.​1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
2.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
Қозғалыстар арқылы ойындар
2.​2.​1.​1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
2.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
Жұптық және таптық жұмыстар
2.​3.​5.​1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін ұғыну
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастика арқылы денені дамыту
Қауіпсіздік ережесі.
Әр түрлі физикалық іс- шаралар арқылы күшті дамыту
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​3.​2.​1 дене белсенділігінің алдында денені шынықтырудың маңыздылығы туралы білімін көрсету және түсіндіру
Кең ауқымды гимнастикалық жаттығулар

1.1.5.1 знать и уметь выполнять ряд простых действий в разных пространствах,
Подвижные игры и эстафеты
1.2.5.1 понимать собственные и другие творческие задачи
1.2.2.1 знать, как работать самостоятельно для достижения двигательных целей
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1. Физические качества через атлетику
Техника безопасности
Обзор основных понятий здоровья
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
Комплексы утренней зарядки
2.3.2.1 объяснять важность разминки и заминки тела в физической деятельности
2.3.3.1 знать, как контролировать физические изменения в организме во время выполнения физических упражнений
Навыки бега, прыжков и метания
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
Эстафеты с элементами бега, прыжков и метания
2.1.1.1 улучшить качество основных двигательных навыков при выполнении разных физических упражнений
2.3.5.1 осознавать возможности участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
Раздел 2. Подвижные игры для освоения спортивных игр
Спектр двигательных навыков в подвижных играх
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
Подвижные игры с мячом
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
Игры с передвижениями
2.2.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив
2.2.3.1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами, идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Работа в парах и в группах
2.3.5.1 осознавать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
2 четверть
Раздел 3. Физическое развитие средствами гимнастики
Техника безопасности.
Развитие силы через серию различных физических нагрузок
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.2.1 объяснять важность разминки и заминки тела в физической деятельности
Широкий спектр гимнастических упражнений

2.​1.​2.​1 өздігінен байланыстыруды оқу арқылы негізгі қозғалыс дағдыларын түсіну және жетілдіру
Өрмелеу
2.​1.​5.​1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
2.​1.​4.​1қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Тепе-теңдікті дамыту
2.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастау және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
2.​2.​5.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарымен танысу
2.​2.​7.​1 патриоттық сезімнің не екенін білу, бір бірімен әрекет ету, адал бәсекелестіктің мағынасын түсіну
2. 3.5.1 мектептен тыс және мектеп кезінде дене қимылдарына қатысу мүмкіндігін түсіне бастайды және анықтау
Сюжеттік- рөлдік ойындар
2.​2.​5.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
Ынтымақтастық және әділ ойын
2.​2.​6.​1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
3-тоқсан
5-бөлім
Денеге түсетін күш пен денсаулық
Қауіпсіздік ережесі.
Белсенді қозғалыс және төзімділік
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде ағзадағы өзгерістерін қалай бақылайтынын білу
Дене жаттығулары кезінде ағзаның өзгеруі
2.​3.​1.​1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
2.​1.​4.​1 қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Дәстүрлі қазақтың жүгіру ойындары
2.​1.​5.​1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
Жұптық және топтық ойындар
2.​1.​3.​1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
6-бөлім
Қозғалыс ойындардың әралуандығы
Көрнекті ойындар
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
Кіріктірілген ойындар
2.​2.​8.​1 әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
2.​1.​4.​1 қимыл кемшіліктерін түзету қабілеттілігін дамыту үшін қозғалу машықтары бойынша өзінің күшті жақтарын және кемшіліктерін түсіну және түсіндіру
Жай жабдықтар арқылы ойындар

2.1.2.1 соединять и сопоставлять двигательные навыки самостоятельно
Лазанье и перелазанье
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
2.1.4.1 применять и объяснять выполнение двигательных навыков
Развитие равновесия
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Ознакомление с казахскими национальными играми
2.2.7.1 знать, как взаимодействовать друг с другом, понимая значение честного соперничества
2.3.5.1 осознавать возможность участия в физической деятельности в контексте "дом-школа"
Сюжетно-ролевые игры
2.2.5.1 обсуждать и применять творческие задачи по мере необходимости
Сотрудничество и честная игра
2.2.6.1 объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
3 четверть
Раздел 5. Физические нагрузки и здоровье
Техника безопасности.
Активная деятельность для воспитания выносливости
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.3.1 знать, какие физические изменения в организме происходят во время выполнения физических упражнений
Изменения в организме при физических нагрузках
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
2.1.4.1 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
Традиционные казахские беговые игры
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамики
Парные и групповые игры
2.1.3.1 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
Раздел 6. Многообразие подвижных игр
Игры аттракционы
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
Интегрированные игры
2.2.8.1 понимать и демонстрировать свою роль и роли других при выполнении различных физических упражнений, признавая их различия
2.1.4.1 понимать и объяснять умения и недостатки по двигательным навыкам
Игры с использованием нестандартного инвентаря

2.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін бекіту
2.​2.​5.​1 қажет болған жағдайда шығармашылық міндеттерді талқылау және қолдану
Шабуыл әрекеті арқылы ойындар
2.​2.​1.​1 қозғалыс идеяларын, стратегияларын және жоспарларды талқылау және көрсету
2.​2.​6.​1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
4-тоқсан
7-бөлім
Топтық ойындар арқылы әлеметтік дағдылар
Қауіпсіздік ережесі.
Коммуникативті дағдыларды дамыту
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​2.​8.​1 әр түрлі дене жаттығуларын орындау кезіндегі рөлдерді көрсету және атау
Жеке шығармашылық қабілет
2.​1.​2.​1 өз бетінше байланыстыруды үйреніп, негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және жақсарту
2.​2.​4.​1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде ережелерді және құрылымдық тәсілдерді талқылау және көрсету
Шығармашылық- топтық жұмыс арқылы
2.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылау және қорытындылар шығару, сонымен қатар конструктивті ұсыныс жасау
2.​2.​6.​1 шығармашылық қабілеттерді және идеяларды түсіндіру және көрсету
Өздігінен жасалатын қозғалыстағы прогресс
2.​1.​6.​1 тәуекелдердің туындау мүмкіндігін түсіну, қарапайым және өзгертілген дене жаттығуларын жетілдіру кезінде машықтар мен шеберлікті нығайту
8-бөлім
Денсаулық және дене белсенділігі
Таза ауадағы дене тәрбиесі (іс-әрекеті)
2.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін аз ғана дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді түсіну, оларға жауап қайтарудың кейбір негізгі жолдарын анықтау
2.​3.​1.​1 дене жаттығулар жасау барысында сауықтыру артықшылығын талқылау және сипаттау
Жеке және топтық белсенділік арқылы жүгіру қабілеттері
2.​1.​3.​1 қарапайым дене жаттығуларын орындау кезінде уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсету
Түрлі ұзындыққа және биіктікке секіру
2.​1.​5.​1 кеңістікте және динамикада қарапайым өзгерістермен іс-қимылдарды ұғыну және жеткізе білу
Эстафета және қозғалмалы ойындар
2.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмалары мен басқаларының тапсырмалары бойынша талқылау және қорытындылар шығару, сонымен қатар конструктивті ұсыныс жасау
2.​2.​2.​1 әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін командада жұмыс істей бастайды және өзіндік жұмыс жөніндегі білімді нығайту
3) 3-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/ ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан

2.2.3.1 закреплять знания об обмене пространством, ресурсами, идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Игры с атакующими действиями
2.2.1.1 обсуждать и демонстрировать двигательные идеи, стратегии и планы, показывая понимание альтернатив
2.2.6.1 обобщать и демонстрировать творческие способности и идеи учителю и сверстникам
4 четверть
Раздел 7. Социальные навыки через групповые игры
Техника безопасности.
Развитие коммуникативных навыков
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.2.8.1 называть и демонстрировать роли при выполнении различных физических упражнений
Индивидуальные творческие способности
2.1.2.1 понимать и улучшать основные двигательные навыки, обучаясь связывать их самостоятельно
2.2.4.1 обсуждать и демонстрировать правила и структурные приемы при выполнении различных физических упражнений
Творчество через групповую деятельность
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.2.6.1 объяснять и демонстрировать творческие способности и идеи
Прогрессия в самостоятельной двигательной деятельности
2.1.6.1 закрепить навыки и умения преодоления трудностей при совершенствовании простых и измененных физических упражнений
Раздел 8. Здоровье и физическая активность
Физическая деятельность на открытом воздухе
2.3.4.1 понимать трудности и риски, определяя некоторые основные пути реагирования на них при выполнении небольшого количества физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
2.3.1.1 уметь описывать и обсуждать оздоровительную пользу физических упражнений
Беговые способности через индивидуальную и групповую активность
2.1.3.1 показать понимание времени, пространства и плавности при выполнении движений в простых физических упражнениях
Различные прыжки в длину и в высоту
2.1.5.1 осознавать и уметь передать действия с простыми изменениями в пространстве и динамике
Подвижные игры и эстафеты
2.2.5.1 обсуждать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
2.2.2.1 закреплять знания по самостоятельной работе и работе в команде для достижения двигательных целей
3) 3 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть

1-бөлім
Жеңіл атлетика арқылы қозғалыс әрекеттері
Қауіпсіздік ережесі.
Денсаулық туралы негізгі түсініктер
3.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
3.​3.​1.​1 дене жаттығуларының, сауықтыру пайдасы денсаулықты нығайтуға ықпал ететін көрсете білу және түсіну
Түрлі іс-әрекетке бағытталған жаттығулар
3.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
3.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
Лақтыру, секіру және жүгірудің түрлері
3.​1.​2.​1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
Эстафета элементтері бар жеңіл атлетика
3.​1.​1.​1 негізгі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыс машықтарын білу, түсіну және жақсартып жалғастыру
3.​3.​5.​1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарау және түсіндіру
2-бөлім
Қозғалыс және спорт ойындар
Қозғалмалы ойындарындағы қозғалыс дағдылары
3.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде басқаларының рөлін түсіну және көрсету, олардың айырмашылықтарын ұғыну
Қозғалыс координациясына бағытталған қозғалмалы ойындар
3.​1.​2.​1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
3.​2.​2.​1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы оны көрсету
Шапшаңдыққа бағытталған қозғалмалы ойындар
3.​2.​1.​1 бірқатар қозғалыс идеяларымен, стратегиялармен және жоспарлармен баламаларды талдау үшін проблемаларды жою әдістерін қолдану
3.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік, білімін қолдану
Ұжымда жұмыс атқару
3.​3.​5.​1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарайды және түсіндіру
2-тоқсан
3-бөлім
Акробатика негіздерінде гимнастика
Қауіпсіздік ережесі.
Жаттығулар арқылы икемділікті дамыту
3.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
Аэробика элементтері бар гимнастика
3.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсыту маңызын түсіндіру
3.​1.​2.​1 дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек екендігін білу және түсіну
Гимнастикалық жаттығулардағы реттілік

Раздел 1. Двигательные действия через легкую атлетику
Техника безопасности.
Основные понятия здоровья
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Обзор разминок для разных видов деятельности
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
3.3.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Разновидности бега, прыжков и метания
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
Эстафеты с элементами легкой атлетики
3.1.1.1 знать, понимать и продолжать улучшать основные двигательные навыки при выполнении основных физических упражнений
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
Раздел 2. Подвижные и спортивные игры
Двигательные навыки в подвижных играх
3.2.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
Подвижные игры на координацию движений
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
Подвижные игры на быстроту реакции
3.2.1.1 применять альтернативные решения в ряде двигательных идей, стратегий и планов
3.2.3.1 применять знания об обмене пространством, ресурсами и идеями, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Умение работать в коллективе
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
2 четверть
Раздел 3. Гимнастика с основами акробатики
Техника безопасности.
Развитие ловкости через физические упражнения
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
Гимнастика с элементами аэробики
3.3.2.1 определять процесс разминки и заминки в физической деятельности
3.1.2.1 знать и понимать, как выполнять и связывать движения при выполнении различных физических упражнений, которые предусмотрены для физического развития
Последовательность в гимнастических упражнениях

3.​1.​5.​1 орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
3.​1.​4.​1 өзінің күшті жақтары мен кемшіліктерін анықтау және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылау
Тепе-теңдікті дамытуға арналған ойындар
3.​2.​2.​1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы көрсету
3.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
4-бөлім
Қазақ ұлттық қозғалыс ойындары
Қазақтың ұлттық ойындарына баулу
3.​2.​7.​1 патриотизмнің мағынасын түсіндіру, топтық және дербес дене қимылдарында өзара іс қимыл мен адал ойын көрсету
3.​3.​5.​1 түрлі дене қызметтеріне қатысу мүмкіндігін қалай алу керектігін қарау және түсіндіру
Ынтымақтастық және әділ ойын
3.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
3.​2.​6.​1 тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жасау үшін композициялық идеялармен эксперимент жасау
3-тоқсан
5-бөлім
Денсаулық және физикалық белсенділік
Қауіпсіздік ережесі.
Физикалық белсенділік және төзімділік
3.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
3.​3.​3.​1 дене жаттығуларын орындау кезінде физикалық өзгерістерді анықтау үшін бірқатар бақылау стратегияларын көрсету және түсіндіру
Дене жаттығулары кезінде өзін-өзі басқару
3.​3.​1.​1 дене жаттығуларының, сауықтыру пайдасы денсаулықты нығайтуға ықпал ететін көрсете білу және түсіну
3.​1.​4.​1 өзінің күшті жақтары мен кемшіліктерін анықтау және басқалардың жаттығуларды орындау сапасын талқылау
Жұптық және топтық жұмыстардағы тапсырмалар
3.​1.​5.​1 орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
Төзімділікті дамытуға бағытталған ойындар
3.​1.​3.​1 уақытты, кеңістікті және бірқалыптылықты түсінетінін көрсететін машықтарды және жүйелілікті дамыту және жетілдіру
6-бөлім
Топтық ойындар элементтері
Дәлдік пен мергендікті дамытатын ойындар
3.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде тиісінше жауап қайтарып, қиындықтар мен тәуекелдерді қалай еңсеру керек екендігін түсіну және көрсету
3.​2.​8.​1 түрлі қарапайым әрекеттерді орындау кезінде басқаларының рөлін түсіну және көрсету, олардың айырмашылықтарын ұғыну
Дамытатын ойындар

3.1.5.1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
3.1.4.1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
Игры на развитие равновесия
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
3.2.5.1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные подвижные игры
Приобщение к казахским национальным играм
3.2.7.1 демонстрировать взаимодействие и честную игру
3.3.5.1 рассмотреть и объяснить, как получить возможность участвовать в физической деятельности в разных контекстах
Сотрудничество и честная игра
3.2.5.1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
3.2.6.1 определять и анализировать свои творческие способности и идеи, а также других, передавая их учителю и сверстникам
3 четверть
Раздел 5. Здоровье и физические нагрузки
Техника безопасности
Физическая активность и выносливость
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.3.3.1 демонстрировать и объяснять ряд контрольных стратегий для определения физических изменений при выполнении физической деятельности
Самоконтроль во время физических нагрузок
3.3.1.1 демонстрировать знание и понимание оздоровительной пользы физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.1.4.1 обсуждать свои и чужие качества выполнения упражнений, определяя умения и недостатки
Задания для работы в парах и в группах
3.1.5.1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
Игры на развитие выносливости
3.1.3.1 развивать и совершенствовать навыки и последовательность, демонстрирующие понимание времени, пространства и плавности выполнения движений
Раздел 6. Элементы командных игр
Игры на развитие точности и меткости
3.3.4.1 понимать и демонстрировать, как справляться с трудностями и риском, реагируя соответствующим образом при выполнении физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
3.2.8.1 демонстрировать свою роль и роли других при выполнении простых движений, объясняя различия
Развивающие игры

3.​1.​5.​1 орындау және бағалау кезінде бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсету және анықтай білу
Лақтыру тәжірибелері
3.​2.​5.​1 өзінің шығармашылық тапсырмаларын және басқаларын талдау үшін конструктивті ұсыныстар жасау туралы алынған білімді пайдалану және қолдану
3.​2.​2.​1 өздік және командалық жұмыстың мағынасын түсіну және көшбасшылықты ауыстыру арқылы көрсету
4) 4-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімдері
Тақырып/ ұзақ мерзімді жоспардың мазмұны
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-бөлім
Жүгіру, секіру және лақтыру
Қауіпсіздік ережесі.
Қысқа қашықтыққа жүгіру
4.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.​3.​1.​1 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
Ұзындыққа секіру негіздері
4.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау
4.​3.​3.​1 дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
Лақтырудың түрлерімен тәжірибелер
4.​1.​2.​1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
Жеңіл атлетика элементтері бар эстафета
4.​1.​1.​1 түрлі дене жаттығуларын орындау кезінде негізгі қозғалыс машықтарын түсіну және көрсету
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін зерттеу және салыстыру, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдары
2-бөлім
Жеңілдетілген спорттық ойындар
Волейбол доптарымен ойындар
4.​2.​8.​1 түрлі әрекеттерді орындау кезінде түрлі рөлдермен эксперимент жасау және орындауға кірісу, олардың айырмашылықтарын бағалау
Спорттық ойындар
4.​1.​2.​1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
4.​2.​2.​1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
Техникасы жеңіл тапсырмалар
4.​2.​1.​1 баламаларды анықтап және жасап қозғалыс идеяларын, стратегияларды және жоспарларды анықтайды және ұйымдастыру
4.​2.​3.​1 түрлі дене жаттығулары орындауда қолайлы оқыту ортасын құру маңыздылығын мойындай отырып, идеяларды, ресурстар кеңістік айрмашылығын білу
Топтағы негізгі жұмыстар
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттейді және салыстыру
2-тоқсан
3-бөлім
Гимнастиканың негізгі элементтері
Қауіпсіздік ережесі.
Жалпы дамытуға арналған жаттығулар

3.1.5.1 демонстрировать и уметь определять ряд действий, пространства, динамики и связей при выполнении и оценивании
Эксперименты с метанием
3.2.5.1 использовать собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
3.2.2.1 понимать и демонстрировать суть самостоятельной работы и командной работы со сменой лидерства
4) 4 класс:
Разделы долгосрочного плана
Тема/ Содержание долгосрочного плана
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1.
Бег, прыжки и метания
Техника безопасности.
Бег на короткие дистанции
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
Основы прыжков в длину
4.3.2.1 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности
4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Эксперименты с различными типами бросков и метаний
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующие физическому развитию
Эстафеты с элементами легкой атлетики
4.1.1.1 понимать и демонстрировать основные двигательные навыки и умения при выполнении различных физических упражнений
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
Раздел 2. Упрощенные варианты спортивных игр
Игры с волейбольными мячами
4.2.8.1 экспериментировать с различными ролями при выполнении различных движений, осознавая их различия
Игры спортивного характера
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующие физическому развитию
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
Задания с несложными элементами техники
4.2.1.1 определять и организовывать двигательные идеи, стратегии и планы в альтернативных решениях
4.2.3.1 уметь разделять пространство, ресурсы и идеи, осознавая важность создания благоприятной учебной среды при выполнении различных физических упражнений
Основы работы в команде
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
2 четверть
Раздел 3. Основные элементы гимнастики
Техника безопасности
Комплексы общеразвивающих упражнений

4.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.​3.​2.​1 дене қызметімен айналысқан кезде, денені қыздыру және босаңсыту қажеттілігін көрсету және талқылау
Акробатиканың жеңіл элементтері
4.​1.​2.​1 дене дамуына ықпал ететін түрлі жүйелі жаттығулар мен қозғалыстарды орындау сапасын арттыруды түсіну және көрсету
Жеңіл гимнастикалық құралдармен жаттығулар
4.​1.​5.​1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу
4.​1.​4.​1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
Гимнастикалық құралдарға бағытталған тапсырмалар
4.​2.​2.​1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
4.​2.​5.​1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4-бөлім
Қазақ ұлттық ойындары
Қазақтың қозғалмалы ойындары
4.​2.​7.​1 топтық және дербес дене қимылдарында патриоттық сезімін, өзара іс қимылдар мен адал бәсекелестікті көрсету
4. 3.5.1 дене қимылдарына қатысудың түрлі мүмкіндіктерін, оларға қатысу мүмкіндіктерін алу жолдарын зерттеу және салыстыру
Ұлттық зияткерлік ойындар
4.​2.​5.​1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4.​2.​6.​1 белгілі бір тақырыптарды, көңіл күйлер мен эмоцияларды жеткізу үшін бірқатар композициялық идеяларды анықтау және құрау
3-тоқсан
5-бөлім
Шаңғы/кросс/ коньки даярлық негіздері
Қауіпсіздік ережесі.
Тапсырма арқылы дене шынықтыру компоненттерін дамыту
4.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.​3.​3.​1 дене қимылдарын орындау кезінде немесе орындағаннан кейін белгілі бір физикалық өзгерістерді көру үшін бірқатар бақылау стратегияларын қолдану
Аэробикалық жаттығудың пайдасы
4.​3.​1.​1 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
4.​1.​4.​1 дене жаттығуларын шебер орындау үшін әлеуетті анықтап, қозғалыстың күшті және әлсіз жақтарын салыстыру
Қашықтықтан өту тапсырмалары
4.​1.​5.​1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу

4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.2.1 демонстрировать и обсуждать необходимость разминки и заминки тела в физической деятельности
Простые элементы акробатики
4.1.2.1 понимать и демонстрировать повышение качества выполнения движений в различных последовательных упражнениях, способствующих физическому развитию
Упражнения на простых гимнастических снарядах
4.1.5.1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
4.1.4.1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Задания с гимнастическим инвентарем
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
Раздел 4. Казахские национальные игры
Казахские подвижные игры
4.2.7.1 демонстрировать чувство патриотизма и честное соперничество в индивидуальной и групповой физической деятельности
4.3.5.1 изучить и сравнить разные возможности участия в физической деятельности и пути получения возможности участвовать в них
Национальные интеллектуальные игры
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.6.1 объединять свои творческие способности и идеи с другими для создания новых элементов, которые могут быть переданы в разных ситуациях
3 четверть
Раздел 5. Основы лыжной/кроссовой/коньковой подготовки*
Техника безопасности.
Развитие компонентов физического состояния через задания
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.3.1 применять ряд контрольных стратегий, чтобы увидеть определенные физические изменения во время или после выполнения физической деятельности
Польза аэробной тренировки
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
4.1.4.1 сравнивать свои и чужие умения и недостатки, определяя потенциал для лучшего выполнения физических упражнений
Задания на прохождение дистанции
4.1.5.1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей

8-бөлім
Денсаулық туралы білім алу және практика арқылы машықтандыру
Қозғалмалы ойындар дене шынықтырудың компоненті ретінде
4.​3.​4.​1 денсаулықты нығайтуға ықпал ететін дене жаттығуларын орындау кезінде қиындықтар мен тәуекелдерді еңсеру үшін тиісті реакцияларды таңдау және қолдану
4.​3.​1.​1 дене жаттығулары үшін денсаулық және салауатты өмір салтын маңыздылығын талдау және түсіну
Жүгіру дағдылары мен денсаулықты нығайту
4.​1.​3.​1 қимылды орындаудың уақыт, кеңістік және бір қалыптылық туралы түсініктерін көрсететін бірқатар тиімді машықтарды және жүйеліліктерді түсіну және қолдана білу
4.​1.​5.​1 қолданылатын бірқатар іс-қимылдарды, кеңістікті, динамиканы және байланыстарды көрсете және түсіндіре отырып, өзінің және басқаларының іс-қимылдарды орындауына ортақтасу
Денсаулықты нығайтуға арналған ойындар мен эстафеталар
4.​2.​5.​1 орындаушыларға конструктивтік ұсыныстар жасау үшін шығармашылық тапсырмаларға қатысты өзінің сыни тұрғыдан көзқарасы мен басқаларының көзқарастарын біріктіру
4.​2.​2.​1 көшбасшылық рөлдерімен кезектесе алмасып, әрекет мақсаттарына қол жеткізу үшін өз бетінше және топта жұмыс істей білу
Ескерту:
*шаңғы/коньки/кросс даярлық сабақтарын аймақтардың ауа райына сәйкес өзара алмастыруға болады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
12-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
187-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Қазақ тілі" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. Бастауыш мектепте "Қазақ тілі" пәнін оқыту мақсаты – сөйлеу әрекетінің түрлерін: тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылымды дамыту арқылы тіл туралы бастапқы білімді меңгерту және оны тілдік нормаларды сақтай отырып, оқу әрекеті мен күнделікті өмірде қолдану.
3. "Қазақ тілі" пәнін оқыту міндеттері:
1) тіл білімі бойынша бастапқы теориялық түсініктер беру;
2) сөйлеу әрекетінің түрлерін (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дамыту;
3) білім алушылардың сөздік қорын толықтыру және сөздің грамматикалық құрылысын меңгерте отырып, тілін дамыту және жетілдіру;
4) тілдің қоғамдық мәнін түсінуге, қарым-қатынас жасау салалары мен түрлі жағдаяттарда өз ойларын сауатты және мәдениетті түрде жеткізе білуге дағдыландыру;

Раздел 8.
Знание о здоровье и приобретение навыков через практику
Компоненты физического здоровья через ряд игровых движений
4.3.4.1 подобрать и применить соответствующие реакции, чтобы помочь справиться с трудностями и риском при выполнении ряда физических упражнений, способствующих укреплению здоровья
4.3.1.1 анализировать и понимать важность физической деятельности для здоровья и здорового образа жизни
Развитие здоровья и навыков бега
4.1.3.1 понимать и уметь применять ряд точных и эффективных навыков и последовательностей, демонстрирующих понимание о времени, пространстве и плавности выполнения движений
4.1.5.1 сравнивать собственное выполнение действий и других, объясняя и показывая ряд действий, пространства, динамики и связей
Игры и эстафеты на укрепление здоровья
4.2.5.1 объединять собственные и другие творческие задачи, предлагая конструктивные рекомендации по мере необходимости
4.2.2.1 уметь работать самостоятельно и в группе, попеременно обмениваясь ролями лидерства для достижения двигательных целей
Примечание:
* уроки лыжной/коньковой/кроссовой подготовки взаимозаменяемы в соответствии с климатическими условиями регионов.
Приложение 12
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 187
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Казахский язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения предмета "Казахский язык" в начальной школе – усвоение начальных знаний о языке посредством развития таких видов речевой деятельности, как слушание, говорение, чтение, письмо, применение этих знаний в процессе образовательной деятельности и повседневной жизни с соблюдением языковых норм.
3. Задачи обучения предмета "Казахский язык":
1) дать начальные теоретические понятия по языковым знаниям;
2) развивать навыки речевой деятельности (говорение, слушание, чтение, письмо);
3) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса, развитие речевой культуры и культуры общения;
4) прививать навыки понимания общественного значения языка, грамотно и культурно выражать свою мысль в сфере общения и различных ситуациях;

5) түрлі мәтіндер негізінде білім алушыларға адамдардың өзара түсінісуі, сыйластық, құрмет сезімдері, адамгершілік қасиеттері, өзінің және өзгенің іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарай білуі сияқты ізгі қасиеттерді қалыптастыру;
6) түрлі қарым-қатынас жағдаяттарында сөйлеу этикетін қолдану;
7) ауызша және жазбаша сөйлеу нормалары мен тіл мәдениеті негіздерін меңгерту;
8) қарым-қатынас жасаудың түрлерін мақсатты түрде қолдануға, ойын жинақтауға, ауызша немесе жазбаша мәтіндерге сүйене отырып, өзіндік пайымдау жасауға үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына ықпал етеді.
2-тарау. "Қазақ тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. Оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
2) 3-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
3) 4-сынып – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты құрайды.
7. "Қазақ тілі" пәні бойынша жазба жұмыстарының көлемі:
1) сөздік диктант – 2-сыныпта 5-7 сөз, 3-сыныпта 9-12 сөз, 4-сыныпта 12-15 сөз;
2) диктант – 2-сыныпта 25-30 сөз, 3-сыныпта 35-50 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз;
3) мазмұндама мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 40-60 сөз, 3-сыныпта 60-80 сөз, 4-сыныпта 80-100 сөз;
4) шығарма мәтінінің көлемі – 2-сыныпта 25-35 сөз, 3-сыныпта 35-55 сөз, 4-сыныпта 55-70 сөз.
8. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тіл және сөйлеу: сөйлеудің адам өміріндегі маңызы мен қажеттілігі; ауызекі және жазба тілде сөйлеу туралы түсінік; дауыс күші, сазы – ауызекі сөйлеудің мәнерлеуші құралдары; ауызекі сөйлеу кезіндегі қимыл мен ым-ишара; диалог; монолог;
2) сөйлеу мәдениеті: түрлі жағдаяттарға байланысты сұхбаттасын тыңдау, сөйлеу мәдениетін сақтау; амандасу жағдаятында қолданылатын сөздер; амандасу, өтініш білдіру, алғыс айту жағдаятын құрастыру;
3) фонетика: У дыбысы; сөз ішінде у дыбысының бірде дауысты, бірде дауыссыз болып келуі; У әрпінің емлесі: дауыссыз дыбыстан кейін келген у әрпінің алдында ү, ұ дыбыстары естілгенімен, жазылғанда олардың орнына у-дың өзі ғана жазылатыны, дауысты ы, і әріптеріне аяқталған сөздерге у әрпі қосылғанда, ы, і әріптерінің түсіп қалатыны; И дыбысы. И – дауысты, й – дауыссыз дыбыс екені. И – дыбысының бірде жуан, бірде жіңішке болатыны; И, й әріптерінің емлесі; Я, ю әріптерінің жазылуы; дауыссыз дыбыстардың қатаң, ұяң, үнді болып бөлінетіні; Б, п дыбыстары; Б және п әріптерінің емлесі; Қ, ғ және к, г дыбыстары; Қ, к дыбыстарына аяқталған сөздерге дауысты ы, і дыбыстары жалғанса, олардың ғ, г дыбыстарына айналуы; Л, р дыбыстары. Л, р әріптерінің емлесі. Н, ң дыбыстары; олардың бір-бірінен айырмашылығы және емлесі; сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту: бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсек – көсөу);

5) формировать умение у обучающихся сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей, чувства уважения;
6) применять разговорный этикет в различных ситуациях общения;
7) усвоение норм устной и письменной речи и основ языковой культуры;
8) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, грамматических, орфографических задач.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Казахский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, в учебном году – 136 часов;
2) в 3 классе – 4 часа в неделю, в учебном году – 136 часов;
3) в 4 классе – 4 часа в неделю, в учебном году – 136 часов.
7. Объем письменных работ по предмету "Казахский язык":
1) словарный диктант – во 2 классе 5-7 слов, в 3 классе 9-12 слов, в 4 классе 12-15 слов;
2) диктант – во 2 классе 25-30 слов, в 3 классе 35-50 слов, в 4 классе 55-70 слов;
3) объем текста изложения – во 2 классе 40-60 слов, в 3 классе 60-80 слов, в 4 классе 80-100 слов;
4) объем текста сочинения – во 2 классе 25-35 слов, в 3 классе 35-55 слов, в 4 классе 55-70 слов.
8. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 2 класса:
1) язык и речь: значение и необходимость речи в жизни человека; понятие об устной и письменной речи; сила голоса и темп речи – средства выразительности устной речи; жесты и мимика при устной речи; диалог; монолог;
2) культура речи: слушать собеседника в различных ситуациях, соблюдать культуру речи; слова, применяемые в ситуации вежливости; составление ситуации вежливости, выражения просьбы, благодарности;
3) фонетика: звук у; позиции в предложении, когда в слове звук у может быть иногда гласным, а иногда – согласным; орфография буквы у: несмотря на то, что перед звуком у после согласной слышатся звуки ү, ұ, при написании вместо них пишется буква у, при присоединении буквы у к словам, оканчивающиеся на гласные ы, і, буквы ы, і выпадаю; звук и – гласный звук, й – согласный звук; звук и может быть твердой гласной, иногда мягкой; написание букв я, ю; классификация согласных; глухие, сонорные и звонкие; звуки б, п; орфография звуков б и п; звуки қ, ғ и к, г; при присоединении гласных звуков; ы,і к словам, оканчивающимся на қ, ғ они превращаются в ғ, г. Звуки л, р; орфография звуков л, р; звуки н, ң; их различия и орфография; правильное произношение слов, звуков в соответствии с орфоэпическими нормами: бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсеу – көсөу;

4) мәтін, мәтін туралы түсінік: жеке сөйлемдерден мәтіннің өзгешелігі; мәтіннің тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтау; мәтінге, сюжетті суреттерге ат қою; тақырып (мәтіннің аты), тірек сөздер арқылы мәтіннің мазмұнын болжау; тыңдаған мәтін бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу; тыңдаған мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру; тыңдалған материалға өз пікірін білдіру; оқыған мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастыру және жауап беру; берілген тірек сөздерді қолданып ауызша әңгіме құрау;
5) мәтіннің құрылымы (басы, ортасы (негізгі), соңы (қорытынды) туралы ұғым: негізгі ойды беру формасы сөйлем; мәтіндегі азат жолдың рөлі; мәтіндегі сөйлемдердің байланысы; дұрыс құрылмаған мәтінді қайта құру;
6) мәтін түрлері: әңгімелеу, сипаттау, пайымдау: заттар мен құбылыстар туралы әңгімелеу, сипаттап айту; мәтіннің тақырыбы және ондағы негізгі ойды анықтау; мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау;
7) сөйлем: сөйлем туралы түсінік; сөйлемнің мәтіннен өзгешелігі; тұтас мәтінді сөйлемдерге бөлу, сөйлемдердің ара жігін ажырату; айтылу мақсатына қарай сөйлем түрлері: хабарлы сөйлем, сұраулы сөйлем, лепті сөйлем; сөйлем соңына қойылатын тыныс белгілер (нүкте, сұрау, леп белгісі);
8) сөйлемдегі сөздердің байланысы: сұрақ қою арқылы сөйлемнің ішінен бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу; сөздердің орналасу тәртібін ескере отырып, сөздерден сөйлем құрау; сұрақ бойынша сөйлемді толықтырып жазу; үлгі, сызба, суреттер бойынша сөйлем құрап жазу; дұрыс құрылмаған сөйлемді түзеп, қайта жазу;
9) сөз және оның мағынасы: сөз және оның мағынасы туралы түсінік; мәтіндегі синоним, антоним, омоним сөздердің мағыналарын ажырата білу; берілген тақырып, сұрақ бойынша қажетті ақпараттарды іріктеп алу үшін дереккөздерді (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) қолдана білу;
10) сөз құрамы: сөздің түбірі мен қосымшасы туралы алғашқы түсінік; түбір мен қосымшаның бір-бірінен айырмашылығы; қосымша түрлері: жұрнақ пен жалғау, олардың белгіленуі;
11) сөз таптары: заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздер туралы түсінікті қайталау; сөз табы туралы түсінік; зат есім, оның мағынасы, сұрақтары; жалқы есім және жалпы есім; жалқы есімнің жазылу емлесі; зат есімнің жекеше және көпше түрлері; зат есімнің көпше түрін сөз құрамына талдау, көптік жалғаулары, оларды дұрыс қолдану; етістік, оның анықтамасы, сұрақтары; дара және күрделі етістіктер; сын есім және оның анықтамасы, сұрақтары; сын есіммен зат есімнің байланысы; дара және күрделі сын есімдер; сан есім және оның анықтамасы, сұрақтары; сан есімнің зат есіммен байланысып айтылуы; дара және күрделі сан есімдер;

4) текст: понятие о тексте; различие текста от отдельных предложений; тема текста и определение его идеи; дать название тексту, сюжетной картине; рассуждение о содержании текста посредством опорных слов, содержания; обозначение непонятных слов по прослушанному тексту; дать ответы на вопросы; заданные по содержанию прослушанного текста; выражение своего мнения на прослушанный материал; составление вопросов по содержанию прочитанного текста; составление устного рассказа с применением опорных слов;
5) понятие о структуре текста (начало, середина, (основная часть), конец (заключение): форма выражения основной мысли; роль абзацев в тексте; связь предложений в тексте; составление текста из неправильного варианта;
6) виды текстов: рассказ, описание, рассуждение": рассказ, описание предметов и явлений; определение темы текста и основной ее цели; проведение сравнительного анализа тестов;
7) предложение: понятие о предложении; отличие предложения от текста; разделение целого текста на предложения, разделение предложений между собой; виды предложений по цели высказывания; повествовательное предложение, вопросительное предложение; восклицательное предложение; знаки препинания в конце предложения: точка, вопросительный, восклицательный знаки;
8) связь слов в предложений: поиск в предложений слов; находящихся в связи между собой; с помощью постановки вопроса; составление предложений с помощью слов; учитывая порядок расположения слов; написание предложения с дополнением по вопросу; составление предложения по образцу, схеме, рисунку; исправление и переписка неправильно составленного предложения;
9) слово и его значение: понятие о слове и его значении; уметь различать значения слов синонимов, антонимов, омонимов; уметь применять источники информации для выбора необходимой информации по заданной теме, вопросу (словарь, справочник, энциклопедия);
10) состав слова: первичные понятия о корне слова и префиксах; разница между корнем и окончанием; виды окончаний; суффиксы и окончания, их обозначение;
11) части речи: повторение понятий о словах; обозначающих название, свойства, количество, действие предметы; понятие о части речи; имя существительное, его значение, вопросы; имя нарицательное и собственное; орфография написания имен собственных; единственное и множественное число имен существительных; анализ множественной формы имени существительного по составу слова; множественные окончания, правильное их применение; глагол, его определение, вопросы; простые и составные глаголы; имя прилагательное, его определение, вопросы; согласование имени прилагательного с именем существительным; простые и составные имена прилагательные;

12) шығармашылық жұмыс: оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдарға байланысты сұрақтар мен жоспар бойынша мазмұндама жазу; тірек сөздерді, суреттерді пайдаланып постер құрастыру; жеке сурет немесе сюжетті суреттер негізінде шағын сипаттау, әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу; үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама және нұсқаулық жазу; құраған мәтінінде жіберілген қателерді (орфографиялық, пунктуациялық, әріптік) мұғалімнің көмегімен тауып түзету; дұрыс құрылмаған мәтінді түзеп, қайта жазу; жазба жұмыстарын каллиграфиялық талаптарға сай жазу;
13) жыл бойы өткенді қайталау.
9. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тіл және сөйлеу: ауызекі және жазба тілде сөйлеу ерекшеліктері;
2) сөйлеу мәдениеті: түрлі жағдаяттағы қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, тілдік нормаларды сақтап сөйлеу; интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл мен ым-ишара, қаратпа сөздерді қолдана отырып,тыңдарманның назарын аудару; өзгенің пікіріне өз көзқарасын білдіруде тілдік және этикалық нормаларды сақтау;
3) мәтін: мәтін туралы 2-сыныпта өтілгенді қайталау; көмекші сөздердің көмегімен әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтін түрлерін және құрылымдық бөліктерін анықтау; мәтіннің тақырыбын және ондағы негізгі ойды анықтау; мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; мәтіндерге салыстырмалы талдау; ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін салыстыру;
4) тыңдалған мәтін бойынша тірек сөздерді белгілеу; ашық және жабық сұрақтарға жауап беру; берілген тақырып пен суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау; берілген мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздерді, жоспарды пайдаланып ауызша әңгіме құрау;
5) қаратпа сөз, оның тыныс белгісі; қыстырма сөз, оның тыныс белгісі;
6) фонетика: дыбыс туралы 2-сыныпта өткенді қайталау; Э, е, ф, в, ц, ч, ш, щ дыбыстарының ерекшеліктерін меңгерту; бұл дыбыстарды дұрыс айтып, сауатты жазуға дағдылану; В, ф дыбыстары мен әріптерінің ерекшеліктерін салыстыру; Ч, щ дыбыстары мен әріптерінің ерекшеліктері; Х, һ дыбыстары, олардың айтылу ерекшеліктері; Х, һ дыбыстарына қатысты сөздердің емлесі; сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (сенбі – сембі, Жангүл – Жаңгүл);
7) сөз және оның мағынасы: сөз және оның мағынасы туралы берілген білімді еске түсіру; сөз мағыналарымен жұмыс: сөз өзінің тура мағынасынан басқа ауыспалы мағынада қолданылатынын және бір сөздің бірнеше мағынада жұмсалатынын байқау; мәндес және қарама-қарсы мағыналы сөздер; тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын мәнмәтінде түсіну, сөйлеу барысында пайдалану; түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) берілген тақырып, сұрақ бойынша алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау;

12) творческая работа: написание изложения по прочитанному; прослушанному и аудиовизуальному материалу с помощью вопросов и плана; составление постера с применением опорных слов, рисунков; составление мини-текстов рассказов, описаний на основе отдельных рисунков и сюжетных картин; написать простое сообщение, объявление по образцу; с помощью учителя найти допущенные ошибки в составленном тексте (орфографические, пунктуационные, грамматические); исправление и переписка неправильно составленного текста; написание письменных работ в соответствии с каллиграфическими требованиями;
13) повторение пройденного за год.
9. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 3 класса:
1) язык и речь: особенности устной и письменной речи;
2) культура речи: разговор с соблюдением норм; планируя систему своей речи в различных ситуациях общения; привлечение внимания слушателей с применением интонации; невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов; соблюдение языковых и этических норм при выражении своей точки зрения на посторонее мнение;
3) текст: повторение пройденного во 2 классе материала по тексту; определение структурных частей текстов рассказов, описаний, рассуждений и их структурных частей помощью вспомогательных слов; определение темы текста и основной мысли в ней; составление вопросов, направленных на выражение своего мнения по содержанию текста и ответы на них; сравнительный анализ текстов; сравнение видов, стилей текстов, заданных по схожим темам;
4) выделить опорные слова по прослушанному тексту; ответы на открытые и закрытые вопросы; рассуждение о содержании текста по заданной теме и рисункам, фото, диаграммам; составление устного рассказа с применением темы, опорных слов и плана;
5) слова-обращения, их знаки препинания; вводные слова и их знаки препинания;
6) фонетика: повторение пройденного во 2 классе материала о звуках; усвоение особенностей звуков; э, е, ф, в, ц, ч, ш, щ; прививать навыки правильного произношения и грамотного письма этих звуков; сравнение звуков и особенностей букв в, ф; особенности звуков и букв ч, щ; звуки х, һ и особенности их произношения; орфография слов со звуками х, һ; произношение парных согласных с соблюдением сингармониза (сенбі – сембі, Жангүл – Жаңгүл);
7) слово и его значение: повторение полученных знаний о слове и его значений; работа со значением слова; слово применяется с прямым и переносным значением и обратить внимание на применение слов в нескольких значениях; слова с одинаковыми и противоположными по значению; понимать значение слов с прямым и переносным значением по контексту, применять в речи; с помощью словарей раскрыть значение новых слов по заданной теме из различных источников (текст, словарь, схема, карта, диаграмма), вопросу, встречаемых в информации, их систематизация, определить важные моменты в сведениях;

8) сөз құрамы: сөз құрамы жайында 2-сыныпта өтілген ұғымдарды қайталау; түбір сөз және туынды сөз; туынды сөз жасайтын жұрнақтар; түбірлес сөздер; қосымшалардың емлесі: буын үндестігін сақтау, қосымша жалғанғанда кейбір сөздердің соңғы дыбысының өзгеруі немесе түсіп қалуы туралы түсінік;
9) сөйлем: сөйлем туралы 2-сыныпта берілген білімді қайталау; сөйлем мүшелері; тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелер; бастауыш пен баяндауыштың байланысы; бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықша; жалаң және жайылма сөйлем; үлгі сызба, сұрақ бойынша сөйлем құрау;
10) сөз таптары: сөз таптары туралы берілген ұғымды қайталау; зат есім туралы 2-сыныпта өтілген материалды еске түсіру; негізгі және туынды зат есім; туынды зат есім жасайтын жұрнақтар; зат есімнің тәуелденуі; тәуелдік жалғау, оның жекеше және көпше түрлері; тәуелдік жалғаудың емлесі; етістік туралы берілген білімді еске түсіру, негізгі және туынды етістік, болымды және болымсыз етістік; сөз таптары; сын есім жайында берілген білімді еске түсіру, негізгі және туынды сын есімдер; салыстырмалы шырай жұрнақтарымен таныстыру; сан есім туралы берілген білімді еске түсіру; есептік және реттік сан есімдер;
11) шығармашылық жұмыс: жоспар немесе сызба негізінде тірек сөздерді қолданып әңгімелеу, салыстыра сипаттау және көмекші сөздерді қолданып пайымдау мәтіндерін құрап жазу; оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып, мазмұндама жазу; сызба, график, кесте, фотосуреттер қолданып мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық, презентация) құрастырып жазу; өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян жазу; жіберілген қателерді (пунктукациялық, орфографиялық, грамматикалық, стилистикалық) тауып, орфографиялық сөздік пен анықтамалық арқылы түзету;
12) жыл бойы өткенді қайталау.
10. "Қазақ тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тіл және сөйлеу: ауызекі және жазба тілде сөйлеу туралы түсініктерін кеңейту; тірек сөздер мен жоспарды пайдаланып монолог құрау;
2) сөйлеу мәдениеті: сөйлеу мақсаты мен ортасына сәйкес белгілі бір тақырып аясында диалог құру; сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, сезімі мен көңіл күйіне әсерін ескеру; интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл мен ым-ишара, және қыстырма, одағай сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманды қызықтыру;
3) фонетика: буын үндестігі туралы ұғым қалыптастыру: дауысты дыбыстардың сөз ішінде жуан-жіңішкелігіне қарай үндесіп айтылуы және жазылуы; дыбыс үндестігі туралы түсінік; сөзге қосымшалар жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану: түбірдің соңғы дыбысы қатаң болса, оған жалғанатын қосымшаның бірінші дыбысы қатаң болып келетіні, түбірдің соңғы дыбысы ұяң немесе үнді болса, оған жалғанатын қосымшаның бірінші дыбысы да ұяң не үнді болып сәйкестенуі, дауысты дыбыстың әсерінен түбірдің соңындағы қатаң дыбыстың ұяң не үнді болып өзгеруі;

8) состав слова: повторение знаний, полученных во 2 классе о составе слова; коренное и производное слово; суффикы, образующие производные слова; однокоренные слова; орфография окончаний: соблюдение сингармонизма слогов, изменение некоторых букв или их выпадение в словах при присоединении окончаний;
9) предложение: повторение знаний, полученных во 2 классе о предложениях; члены предложения; главные и второстепенные члены предложения; связь между подлежащим и сказуемым; постановка дефиса между подлежащим и сказуемым; неполные и полные предложения; составление предложений по образцам схем и вопросам;
10) части речи: повторение данных понятий о частях речи; повторение пройденного во 2 классе материала об именах существительных; основные и производные имена существительные; словообразовательная функция суффиксов; спряжение существительных; притяжательные окончания, их единственная и множественная формы; орфография притяжательных окончаний; повторение данных знаний о глаголах; основные и производные глаголы; положительная и отрицательная форма глагола; части речи; повторение полученных знаний об именах прилагательных; основные и производные имена прилагательные; ознакомление с суффиксами сравнительной степени имен прилагательных; повторение знаний, полученных об именах числительных; количественные и порядковые числительные;
11) творческая работа: рассказ, сравнительный анализ на основе плана и схемы с применением опорных слов, с помощью вспомогательных слов составление и запись текстов-рассуждений с примением вспомогательных слов; с применением схемы, графика, таблицы, фоторисунков составить и написать текст (письмо, приглашение, инструкция); написать автобиографию, дневник с сообщением личных действий; поиск допущенных (пунктуационные, орфографические, грамматические, стилистические) ошибок, исправление их с помощью словаря и справочника;
12) повторение пройденного за год.
10. Базовое содержание учебного предмета "Казахский язык" для 4 класса:
1) язык и речь: расширение знаний об устной и письменной речи; составление монолога с применением опорных слов и плана;
2) культура речи: составление диалога в рамках определенной темы в соответствии с целью и среды разговора, учет возраста, состояния, влияния на чувства и настроение собеседника; заинтересовать слушателя темой с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов, междометий;
3) фонетика: формирование понятий о сингармонизме слогов; произношение и написание гласных звуков внутри слова с учетом сингармонизма по твердости и мягкости; понятие о сингармонизме звуков; применение закона сингармонизма звуков при соединении окончаний; при присоединении окончания к корню с последней твердой гласной первый звук окончания должен начинаться на твердую гласную; если последний звук корня является глухим или сонорным, первый звук присоединяемого окончания также должен быть глухим или сонорным; под влиянием гласного звука последняя глухая согласная корня меняется на сонорную или звонкую;

4) мәтін: мәтін түрлері (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) туралы берілген ұғымды кеңейту; мәтіннің құрылымын талдау; мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау; пайымдаудың мазмұндық және құрылымдық ерекшеліктерін (түсіндіру, дәлелдеу, қорытынды) анықтау; мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; мәтіндерді салыстырмалы талдау: бір тақырыпта түрлі жанрда берілген мәтіндерді салыстыру;
5) тыңдалған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту; берілген мәтіннің тақырыбы мен диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу; аудио-бейне жазба мазмұнын өзіндік бағалау;
6) сөз тіркесі, сөйлем: сөйлемге қатысты өтілгенді қайталау; сөйлемдегі сөз тіркестерін табу; сөйлемнің бірыңғай мүшелері және олардың тыныс белгісі; жай және құрмалас сөйлем; құрмалас сөйлемді сызба бойынша құрау; құрмалас сөйлемнің тыныс белгісі;
7) диалогте қолданылатын тыныс белгілер;
8) күрделі сөз туралы жалпы түсінік: біріккен сөз; біріккен сөздің жасалуы және оның жиі кездесетін түрлері; қос сөз және олардың жасалуы; қос сөздердің мәні және емлесі; қысқарған сөз; қысқарған сөздердің жасалуы және олардың емлесі; бірігу, қосарлану, тіркесу жолымен туынды сөздер жасау;
9) сөз және оның мағынасы: тұрақты сөз тіркестері туралы түсінік беру; мәнмәтінде тұрақты сөз тіркестері мен көпмағыналы сөздерді ажырата білу, мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) берілген тақырыпты, қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау;
10) сөз таптары: зат есім туралы өтілгенді қайталау, зат есімнің септелуі; септік жалғауының аттары мен септелуі; септік жалғауының емлесі; тәуелденген сөздердің септелуі; көптік жалғаулы сөздердің септелуі; зат есімнің жіктелуі; жіктік жалғаулары, олардың жекеше, көпше түрлері; етістік, туралы өтілгенді қайталау; етістік, оның жіктелуі; жекеше және көпше жіктеу үлгілері; етістіктің шақтары: осы шақ, өткен шақ, келер шақ; сын есім; қарсы мәндес сын есімдер; сан есім, дара және күрделі сан есімдер, емлесі; есімдік туралы жалпы түсінік; жіктеу есімдіктері, олардың септелуі; үстеу туралы түсінік; шылау туралы түсінік, олардың мәні; шылау мен шылау тұлғалас қосымшалардың жазылуы; одағай сөздер және олардың емлесі; еліктеуіш сөздер туралы түсінік; олардың мәні мен емлесі;

4) текст: расширить полученные сведения о видах текста (рассказ, описание, рассуждение); анализ структуры теста; определить взаимосвязь между темой и содержанием текста; определение содержательных и структурных особенностей рассуждения (объяснение, доказательство, заключение); составление вопросов, направленных на принятие решения по содержанию и подготовка на них ответов; сравнительный анализ текстов: сравнение текстов разного жанра по единой тематике;
5) внесение заметок по основным моментам прослушанного материала и пересказ содержания текста на их основе; рассуждение о содержании текста по заданной теме и доказательство своей мысли по диаграмме, схеме, таблице; самостоятельная оценка содержания аудио-видеозаписи;
6) словосочетание,предложение: повторение пройденного относительно предложений; словосочетания в предложениях; однородные члены предложения и знаки препинания; простое и сложное предложение; составление сложного предложения по схеме; знаки препинания в сложных предложениях;
7) знаки препинания, применяемые в диалоге;
8) общие сведения о составных словах: слитные слова; образование слитных слов и часто встречаемые виды; парные слова, их состав; значение и орфография парных слов; сокращенные слова; образование сокращенных слов их орфография; образование слов путем объединения, сочетания;
9) слово и его значение: дать сведения об устойчивых словосочетаниях; уметь различать устойчивые словосочетания по контексту; понимать их значение, применять в речи; поиск заданного текста, необходимой информации из различных источников (текст, словарь, схема, карта, диаграмма), определение значения встречаемых новых слов по контексту; резюмирование и оценка информации;
10) части речи: повторение пройденного об имени существительном; склонение имен существительных; названия падежей, окончания и склонение; орфография падежных окончаний; склонение слов с притяжательными окончаниями; склонение слов с окончанием множественногго числа; личные окончания, их единственный и множественный вид; повторение пройденного о глаголах; спряжение глагола; спряжение глагола единственного и множественного числа; времена глаголов: настоящее время, прошедшее время, будущее время; имя прилагательное; прилагательные с противоположным значением; числительные; простые и составные имена числительные, орфография; общие сведения о местоимении; личные местоимения, их склонение; понятие о наречии; понятии о служебных словах, их значение; написание служебных слов и окончаний; междометия и их орфография; понятие о подражательных словах; их значение и орфография;

11) шығармашылық жұмыс: оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып, мазмұндама және тірек сөздерді қолданып эссе жазу; берілген тақырыпта әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазу; түрлі стильде мәтін жазу; қабырға газетіне мақала, жарнама, жаңалық жазу; мінездеме жазу; жіберілген қателерді (пунктукациялық, орфографиялық, грамматикалық, стилистикалық) анықтап, орфографиялық сөздік пен анықтамалық арқылы түзету;
12) жыл бойы өткенді қайталау.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 2.2.1.1 кодында: "2" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік саны.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Тыңдалым және айтылым" бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
2.1.1.1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру
4.1.1.1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұстарын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
2.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау
3.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
4.1.2.1 мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
2.1.3.1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
4.1.3.1 сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
2.1.4.1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
3.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
4.1.4.1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау
1.5 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру
2.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өз ойын (ұнайды, ұнамайды, себебі ..., пайдалы, пайдасыз болды, себебі ...) білдіру

11) творческая работа: по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу составить план и написать изложение, с применением опорных слов написать эссе; составить текст на заданную тему с элементами рассказа, описания и рассуждения; составить текст различного вида; написать статью, рекламу, новость в стенгазету; определить допущенные ошибки (пунктуационные, орфографические, грамматические, стилистические), исправить их с помощью орфографического словаря и справочников;
12) повторение пройденного за год.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 2.2.1.1 "2" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел (ключевые навыки)
Учебные цели по разделу "Слушание и говорение" (вид речевой деятельности)
2 класс
3 класс
4 класс
1.1 Понимание содержание прослушанного материала
2.1.1.1 определить непонятные слова по прослушанному тексту, ответить на вопросы, по содержанию текста
3.1.1.1 обозначить опорные слова по прослушанному материалу, дать ответы на открытые и закрытые вопросы
4.1.1.1 сделать пометки основных частей по прослушанному материалу и на их основе пересказать содержание текста
1.2 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.2.1 рассуждение о содержании текста на основе темы и опорных слов
3.1.2.1 рассуждение о содержании текста по теме текста и заданным рисункам, фото и диаграммам
4.1.2.1 рассуждение по содержанию текста и доказательство собственного мнения по теме текста и заданной диаграмме, схеме, таблице
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
2.1.3.1 участвовать в диалоге с соблюдением культуры речи в различных ситуациях
3.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи и систематически планируя свою речь в действиях относительно различных ситуаций (общественная среда)
4.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи в рамках определенной темы с учетом возраста, состояния собеседника
1.4 Составление рассказа по заданной теме
2.1.4.1 оставление рассказа с применением опорных слов
3.1.4.1 с применением опорных слов и планасоставить рассказ по заданной теме
4.1.4.1 составить монолог с применением опорных слов и плана
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу
2.1.5.1 выражение своего мнения по содержанию аудио-видеозаписи (нравится, не нравится, полезно, бесполезно. потому что ...)

3.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша айтылған өзгенің пікіріне (келісу, келіспеу себебін) өз көзқарасын білдіру
4.1.5.1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру
1.6 Тыңдарманның назарын аудару
2.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз?) назарын аударту
3.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара), қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту
4.1.6.1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) және қыстырма, одағай сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманды қызықтыру
1.7 Дыбыстарды, сөздерді орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
2.1.7.1 сөз ішінде дауысты дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (бүгін-бүгүн, түтін – түтүн, көсеу – көсөу)
3.1.7.1 сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (сенбі – сембі, Жангүл – Жаңгүл)
4.1.7.1 сөз ішіндегі және сөз бен сөздің арасындағы буын, дыбыс үндестігін сақтап айту
Бөлімше (түйінді дағдылар)
"Оқылым" бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтау
2.2.1.1 сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау
3.2.1.1 тірек сөздер, көмекші сөздер арқылы мәтін түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) және оның құрылымдық бөліктерін анықтау
4.2.1.1 мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/ пайымдау) және олардың құрылымдық бөліктерін анықтау
2.2 Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну
2.2.2.1 синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
3.2.2.1 тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажырата білу, сөйлеу барысында қолдану
4.2.2.1 тұрақты сөз тіркестері мен көп мағыналы сөздерді ажырата білу, мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.2.3.1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
4.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау
2.2.4.1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
3.2.4.1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
4.2.4.1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау

3.1.5.1 выражение своего мнения по содержанию аудио-видеозаписи (согласие/несогласие/ причина)
4.1.5.1 дать собственную оценку на аудио- видеоматериалы
1.6 Привлечение внимания слушателей
2.1.6.1 обратить внимание слушателя используя интонации, невербальные языковые средства (жесты, мимика) (как вы думаете? что бы предложили вы?)
3.1.6.1 обратить внимание слушателя на тему с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), обращений
4.1.6.1 заинтересовать слушателя темой с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов, междометий
1.7 Произношение звуков, слов в соответствии с орфоэпическими нормами
2.1.7.1 произношение гласных звуков с соблюдением закона сингармонизма в слове (бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсеу – көсөу)
3.1.7.1 произношение звуков с соблюдением сингармонизма согласных звуков, стоящих в слове подряд (сенбі – сембі, Жангүл –Жаңгүл)
4.1.7.1 произношение с соблюдением сингармонизма звуков, слогов в слове, между слов и
Подраздел (ключевые навыки)
Учебные цели по разделу "Чтение" (вид речевой деятельности )
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Определение видов и структурных частей текста
2.2.1.1 посредством постановки вопроса (что делает? какой? почему?) определить виды текста (рассказ/описание/рассуждение) и его структурных частей (начало, основная часть, конец)
3.2.1.1 с помощью вспомогательных слов определить виды текста (рассказ/описание/рассуждение) и его структурных частей
4.2.1.1определить виды текстов рассказ/описание/рассуждение) и его структурных частей
2.2 Понимать применение лексических едицин в тексте
2.2.2.1 различать слова сининимы, антонимы омонимы (с применением словаря) и понимание их значения, применение их в речи
3.2.2.1 различать смысл слов с прямым и переносным значением, применение в речи
4.2.2.1 различать смысл устойчивых словосочетаний и многозначных слов, понимать их смысл, применять в речи
2.3 Формулирование вопросов и ответов по содержанию текста
2.2.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
3.2.3.1 составить вопросы, направленные на выражение мнения по содержанию текста и дать ответ
4.2.3.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определение темы и основной идеи текста
2.2.4.1 с помощью учителя определить тему и основную идею текста
3.2.4.1 определить тему самостоятельно и основную идею текста с помощью учителя
4.2.4.1 определить тему и взаимное соотвествие содержания, сформулировать основную мысль

2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу
3.2.5.1 берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алынған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау
4.2.5.1 дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау
2.6 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
2.2.6.1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры, мәтін түрі) табу
3.2.6.1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін), жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
2.3.1.1 мұғалім көмегімен жеке сурет, сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу
3.3.1.1 жоспарда сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу, мәтінін салыстыра сипаттау, көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу
4.3.1.1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазу
3.2 Түрлі стильде мәтін жазу
2.3.2.1 үлгі бойынша қарапайым хабарландыру, хабарлама жазу
3.3.2.1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу
4.3.2.1 тірек сөздерді қолданып, белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
2.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу
3.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу
4.3.3.1 оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып, мазмұндама/ тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
2.3.4.1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, құттықтау, нұсқаулық (бұйым жасау нұсқаулығы, қауіпсіздік ережесі) құрастыру

2.5 Получение информации из различных источников
2.2.5.1 определить пути поиска сведений из источников (словаря, справочника, энциклопедии), выборка сведений по заданной теме, вопросам
3.2.5.1раскрыть, систематизировать значение новых слов, взятых из различных источников (текст, словарь, таблица, схема, карта) по заданному тексту, вопросу, определить важные моменты из сведений
4.2.5.1 находить и извлекать информацию из разных источников (текста, словарей схемы, карты, диаграммы), раскрыть значение новых слов
2.6 Проведение сравнительного анализа текстов
2.2.6.1 определить с помощью учителя сходство и различие текстов (жанр, вид )
3.2.6.1 сравнить с помощью учителя виды заданного текста, стили (художественный, научно-познавательный), жанры по сходной теме, найти сходство и различие
4.2.6.1сравнить вид, жанр, стиль (статья, репортаж, новости, биография, характеристика, реклама, объявление) заданного по определенной теме текста, найти сходство и различие
Подраздел (ключевые навыки)
Учебные цели по разделу "Письмо" (вид речевой деятельности )
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Составить текст в соответствии с видами текста
2.3.1.1 сравнить вид, жанр, стиль заданного по с помощью учителя посредством отдельных рисунков, сюжетных рисунков составить и написать мини-тексты описания/рассказы теме текста, найти сходство и различие
3.3.1.1 с применением плана, схемы, с применением опорных слов составить и написать текст-рассказа, текст сравнительного описания: с помощью вспомогательных слов составить текст-рассуждение
4.3.1.1 составить и написать тексты с элементами рассказа, описания и рассуждения
3.2 Написание текстов различного стиля
2.3.2.1 написать простое объявление, сообщение по образцу
3.3.2.1 написать автобиографию, дневник, объявление с сообщением личных действий
4.3.2.1 написать текст определенного стиля (статья, интервью, характеристика) с применением опорных слов
3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным и аудиовизуальным материалам
2.3.3.1 по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу с помощью учителя составить план и с применением опорных слов написать изложение
3.3.3.1 по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу с помощью учителя составить план и написать изложение
4.3.3.1 по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу составить план и написать изложение/ с применением опорных слов написать эссе
3.4 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.3.4.1 с помощью учителя составить простой постер, поздравления, инструкцию (инструкция по изготовлению изделия, правила безопасности) с применением опорных слов, предложений, рисунков

3.3.4.1 мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтінді (хат, шақыру, нұсқаулық) құру/компьютерде теру
4.3.4.1 мәтінді құруда (жаңалық, репортаж, жарнама) сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу/компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету және құраған сөйлемін толықтыру
3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету
4.3.5.1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.3.6.1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу
3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
4.3.6.1 каллиграфиялық нормаларды сақтау, жазу техникасын жетілдіру
3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.3.7.1 сөйлем түрлерінің айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану
3.3.7.1 қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою
4.3.7.1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою
3.3.7.2 мұғалім көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу және қою
4.3.7.2 сөйлемнің бірыңғай мүшелерін ажырату және тыныс белгісін ( үтір, қос нүкте) қою
4.3.7.3 диалогке тән тыныс белгілерді қою
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Тілдік нормалардың қолданысы бөлімі бойынша
оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып
4.1 Сөздердің орфографиялық, орфоэпиялық нормаларын сақтау
2.4.1.1 я, ю әріптерінің емлесін сақтап жазу
3.4.1.1 э, ф, в, ц әріптері бар сөздерді сауатты жазу
4.4.1.1 сөзге қосымшалар жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану
2.4.1.2 у, и, й әріптерінің емлесін сақтап жазу
3.4.1.2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу
4.4.1.2 сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолдану
2.4.1.3 дауыссыз дыбыс түрлерін (қатаң, үнді, ұяң) ажырату және дауыссыз п-б, қ-ғ, к-г дыбыстарының емлесін сақтап жазу
3.4.1.3 ч, щ әріптері бар сөздердің емлесін білу
4.4.1.3 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді анықтап жазу

3.3.4.1 с помощью учителя составить текст с применением схемы, графика, таблицы, фоторисунков (письмо, приглашение, инструкция)/набрать его на компьютере
4.3.4.1 начертить схему, график, таблицу, фото и диаграмму при составлении текста (новости, репортаж, реклама)/набрать на компьютере
3.5 Соблюдение грамматических норм
2.3.5.1 найти и справить с помощью учителя допущенные пунктуационные, орфографические ошибки и дополнить составленное предложение
3.3.5.1найти и исправить с помощью учителя допущенные пунктуационные, орфографические, грамматические и стилистические ошибки
4.3.5.1 с помощью учителя определить и исправить стилистические ошибки, самостоятельно редактировать письменные работы в соответствии с пунктуационными, орфографическими и грамматическими нормами
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
2.3.6.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
4.3.6.1 соблюдение каллиграфических норм, совершенствование техники письма
3.7 Соблюдение пунктуационных норм
2.3.7.1 применение знаков применение в зависимости от цели высказывания предложения (точка, вопросительный знак, восклицательный знак)
3.3.7.1 различать вводные слова и обращения, правильная постановка знаков препинания
4.3.7.1 постановка знаков препинания в сложном предложении
3.3.7.2 с помощью учителя знать постановку дефиса между подлежащим и сказуемым
4.3.7.2 различать однородные члены предложения и знаки препинания (запятая, двоеточие)
4.3.7.3 постановка знаков препинания, свойственных диалогу
Подраздел (ключевые навыки)
Учебные цели по разделу "Языковые нормы"
2 класс
3 класс
4 класс
4.1 Соблюдения орфографических, орфоэпических норм слов
2.4.1.1 написание букв я, ю с соблюдением орфографии
3.4.1.1 грамотное написание слов с буквами э, ф, в, ц
4.4.1.1 при присоединении окончания к слову помнить и применять закон сингармонизма звуков
2.4.1.2 писать буквы у, и, й с соблюдением орфографии
3.4.1.2 писать с соблюдением изменений в гласных звуках -ы, -і при присоединении окончаний на гласную
4.4.1.2 при присоединении окончаний к словам применение закона сингармонизма
2.4.1 различать виды согласных букв (глухие, сонорные, звонкие) и написание с соблюдением орфографии согласных звуков п-б, қ-ғ, к-г
3.4.1.3 знать правописание слов с буквами ц, щ
4.4.1.3 определять и записывать слова с различиями в произношении и написании

2.4.1.4 дауыссыз л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазу
3.4.1.4 х, һ әріптері бар сөздерді ажыратып жазу
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.4.2.1 мұғалімнің көмегімен түбір мен қосымшаны ажырату
3.4.2.1 негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату
4.4.2.1 күрделі сөздердің түрлерін ажырата алу (біріккен сөз, қос сөз, қысқарған сөз)
2.4.2.2 көптік жалғауларды дұрыс қолдану
3.4.2.2 тәуелдік жалғауларының қолданысын білу
4.4.2.2 жіктік жалғауларының қолданысын білу
2.4.2.3 сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) ажырату
3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу
4.4.2.3 зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу
2.4.2.4 зат есімнің жалпы және жалқы түрлерін ажырату, жалқы есімнің жазылу емлесін сақтау
3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау
4.4.2.4 жіктеу есімдіктерін септей алу
2.4.2.5 дара және күрделі зат есім/сын есім/сан есім/ етістікті анықтау
3.4.2.5 болымды және болымсыз етістіктердің айырмашылығын анықтау
4.4.2.5 үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланыстырып, сөйлемде қолдану
2.4.2.6 сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу
3.4.2.6 есептік және реттік сан есімдердің айырмашылығын анықтау
4.4.2.6 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау
3.4.2.7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату
4.4.2.7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану
3.4.2.8 мұғалімнің көмегімен жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату
4.4.2.8 сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану
4.4.2.9 етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолдану
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2-4-сыныптарына арналған
"Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Қазақ тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары **
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
Тыңдалым және айтылым
1.1Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру

2.4.1.4 писать согласные звуки л, р, ң, с соблюдением орфографии
3.4.1.4 различать и писать слова с буквами х, һ
4.2 Соблюдение грамматических норм
2.4.2.1 с помощью учителя различать корень и окончание
3.4.2.1 получить производное слово посредством присоединения к корню окончания, различать значение однокоренных слов
4.4.2.1 различать виды сложных слов (слитные слова, парные слова, сокращенные слова)
2.4.2.2 правильно применять окончания множественного числа
3.4.2.2 знать применение притяжательных окончаний
4.4.2.2 знать применение личных окончаний
2.4.2.3 различать части речи (имя существительное, имя прилагательное, глагол)
3.4.2.3 поиск частей речи в предложении (имя существительное, имя прилагательное, глагол)
4.4.2.3 знать спряжение имен существительных, притяжательных слов
2.4.2.4 различать нарицательные и собственные виды имен существительных
3.4.2.4 определять основное, производное имя существительное/имя прилагательное/глагол
4.4.2.4 уметь спрягать личные местоимения
2.4.2.5 определять простое и сложное имя существительное/имя прилагательное/глагол
3.4.2.5 определять разницу положительных и отрицательных глаголов
4.4.2.5 различать наречия по смыслу, применять их в предложении с глаголами
2.4.2.6 поиск связанных между собой слов в предложении
3.4.2.6 определять разницу количественных и порядковых числительных
4.4.2.6 определить функцию частей речи в предложении
3.4.2.7 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные члены предложения
4.4.2.7 применение служебных слов, соединяющие слова и предложения
3.4.2.8 с помощью учителя различать нераспространенные и распространенные предложения
4.4.2.8 различать и применять междометия, подражательные слова в предложении
4.4.2.9 применение глагола соответствующего времени (прошедшее время, будущее время, настоящее время)
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Казахский язык" для 2-4 классов начального уровня образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Казахский язык"
для 2-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Казахский язык" для 2-4 классов уровня начального (с казахским языком обучения)
1) 2 класс:
Сквозная тема
Раздел (вид речевой деятельности )
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения**
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
Слушание и говорение
1.1 Понимание содержания прослушанного текста
2.1.1.1 определить непонятные слова по прослушанному тексту, ответить на вопросы, по содержанию текста

1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
2.​1.​3.​1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
2.​1.​4.​1 тірек сөздерді қатыстыра отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.6 Тыңдарманның назарын аудару
2.​1.​6.​1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) қолданып, тақырыпқа (Сіз қалай ойлайсыз? Сіз не ұсынар едіңіз? ) назарын аударту
1.7 Дыбыстарды, сөздерді, орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
2.​1.​7.​1 сөз ішінде дауысты дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсеу – көсөу)
Оқылым
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.​2.​3.​1 мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау
2.​2.​4.​1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.​2.​5.​1* дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
2.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, мазмұндама жазу
2.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, құттықтау, нұсқаулық (бұйым жасау нұсқаулығы, қауіпсіздік ережесі) құрастыру
3.5 Қатені табу және түзету
2.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құрастырған сөйлемін толықтыру
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.​3.​6.​1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу
Тілдік нормалардың қолданысы
4.1 Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.​4.​1.​1* я, ю әріптерінің емлесін сақтап жазу
2.​4.​1.​2* у, и, й әріптерінің емлесін сақтап жазу
2.​4.​1.​3* дауыссыз дыбыс түрлерін (қатаң, ұяң, үнді) ажырату және дауыссыз п-б,
қ-ғ, к-г дыбыстарының емлесін сақтап жазу
2.​4.​1.​4* дауыссыз л, р, ң дыбыстарының емлесін сақтап жазу
2-тоқсан
3. Менің мектебім
4. Менің туған өлкем
Тыңдалым және айтылым
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
2.​1.​2.​1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
2.​1.​3.​1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.5 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру

1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
2.1.3.1 участвовать в диалоге с соблюдением культуры речи в различных ситуациях
1.4 Составление рассказа по заданной теме
2.1.4.1 с применением опорных слов, составить рассказ по заданной теме
1.6 Привлечение внимания слушателей
2.1.6.1 обратить внимание слушателя используя интонации, невербальные языковые средства (жесты, мимика) (как вы думаете? что бы предложили вы?)
1.7 Правильное произношение звуков и слов с соблюдением орфоэпических норм
2.1.7.1 произношение гласных звуков с соблюдением закона сингармонизма в слове (бүгін – бүгүн, түтін – түтүн, көсеу – көсөу)
Чтение
2.3 Формулирование вопросов и ответов по содержанию текста
2.2.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определение темы и основной идеи текста
2.2.4.1 с помощью учителя определить тему и основную идею текста
2.5 Получение информации из различных источников
2.2.5.1* определить пути поиска сведений из источников (словаря, справочника, энциклопедии), выборка сведений по заданной теме, вопросам
3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным и аудиовизуальным материалам
2.3.3.1* составить с помощью учителя план по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу и с применением опорных слов написать изложение
2.3.4.1 с помощью учителя составить простой постер, поздравления, инструкцию (инструкция по изготовлению изделия, правила безопасности) с применением опорных слов, предложений, рисунков
3.5 Соблюдение грамматических норм
2.3.5.1 с помощью учителя найти и исправить допущенные пунктуационные, орфографические ошибки и дополнить составленные предложения
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
2.3.6.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Применение языковых норм
4.1 Соблюдение орфографических, орфоэпических норм
2.4.1.1*написание букв я, ю с соблюдением орфографии
2.4.1.2* писать буквы у, и, й с соблюдением орфографии
2.4.1.3* различать виды согласных (глухие, сонорные, звонкие) и написание согласных п-б, қ-ғ, к-г с соблюдением орфографии
2.4.1.4* писать согласные звуки л, р, ң, с соблюдением орфографии
2 четверть
3. Моя школа
4. Мой родной край
Слушание и говорение
1.2 Прогнозирование прослушанного материала
2.1.2.1 рассуждение о содержании текста на основе темы и опорных слов
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
2.1.3.1 участвовать в диалоге с соблюдением культуры речи в различных ситуациях
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу

2.​1.​5.​1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша өз ойын (ұнайды, ұнамайды, себебі ..., пайдалы болды, пайдасыз болды, себебі ...) білдіру
Оқылым
2.1 Мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтау
2.​2.​1.​1* сұрақ қою арқылы (не істеді? қандай? неліктен?) мәтін түрлерін (әңгімелеу/сипаттау/пайымдау) және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.​2.​3.​1 мәтін мазмұнынанықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы жәненегізгі ойды анықтау
2.​2.​4.​1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.​2.​5.​1* дереккөздерден (сөздік, анықтамалық, энциклопедия) мәліметті табу жолын анықтап, берілген тақырып, сұрақ бойынша мәліметті іріктеп алу
2.6 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
2.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен белгілі бір тақырыпта жазылған мәтіндердің ұқсастығы мен айырмашылығын (жанры, мәтін түрі) табу
Жазылым
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
2.​3.​1.​1 мұғалім көмегімен жеке сурет/сюжетті суреттер арқылы шағын сипаттау/әңгімелеу мәтіндерін құрап жазу
2.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құру және тірек сөздерді пайдалана отырып, шағын мәтін жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
2.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен тірек сөздерді, сөйлем, суреттерді пайдаланып, қарапайым постер, құттықтау, нұсқаулық (бұйым жасау нұсқаулығы, қауіпсіздік ережесі) құрастыру
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.​3.​6.​1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды байланыстырып көлбеу және таза жазу
3.5 Қатені табу және түзету
2.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құраған сөйлемін толықтыру
3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.​3.​7.​1 сөйлем түрлерін айтылу мақсатына сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қою
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.​4.​2.​6 сөйлемдегі бір-бірімен байланысып тұрған сөздерді табу
3-тоқсан
5. Дені саудың жаны сау
6. Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
Тыңдалым және айтылым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 тыңдаған материал бойынша түсінбеген сөздерін белгілеу, мәтін мазмұны бойынша қойылған сұрақтарға жауап беру
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
2.​1.​2.​1 мәтіннің тақырыбы мен тірек сөздердің негізінде мәтіннің мазмұнын болжау
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
2.​1.​3.​1 күнделікті өмірде кездесетін жағдаяттарға байланысты сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу

2.1.5.1 выражение своего мнения по содержанию аудио-видеозаписи (нравится, не нравится, полезно, бесполезно потому что ...)
Чтение
2.1 Определение видов и структурных частей текста
2.2.1.1* с помощью вопросов (что сделал? какой? почему?) определить виды текста рассказ/описание/ рассуждение) и их структурные части (начало, основная часть, конец)
2.3 Формулирование вопросов и ответов по содержанию текста
2.2.3.1 формулировать вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определение темы и основной идеи текста
2.2.4.1 с помощью учителя определить тему и основную идею текста
2.5 Получение информации из различных источников
2.2.5.1* определить пути поиска сведений из источников (словаря, справочника, энциклопедии), выборка сведений по заданной теме, вопросам
2.6 Проведение сравнительного анализа текстов
2.2.6.1 определить с помощью учителя сходство и различие текстов (жанр, вид )
Письмо
3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным и аудиовизуальным материалам
2.3.1.1 с помощью учителя посредством отдельных рисунков/сюжетных картин составить и записать мини тексты описания/рассказы
2.3.3.1* с помощью учителя составить план по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу, с помощью опорных слов составить мини текст
3.4 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.3.4.1 с помощью учителя составить простой постер, поздравления, инструкцию (инструкция по изготовлению изделия, правила безопасности) с применением опорных слов, предложений, рисунков
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
2.3.6.1 писать в тетради в узкую линейку: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.5 Соблюдение грамматических норм
2.3.5.1 с помощью учителя найти и исправить допущенные пунктуационные, орфографические ошибки и дополнить составленные предложения
3.7 Соблюдение пунктуационных норм
2.3.7.1 использовать знаки препинания в конце предложений (с помощью учителя)
Применение языковых норм
4.2 Соблюдение грамматических норм
2.4.2.6 определить связь слов в предложений
3 четверть
5. В здоровом теле – здоровый дух
6. Традиции и фольклор
Слушание и говорение
1.1 Понимание содержания прослушанного текста
2.1.1.1 определить непонятные слова по прослушанному тексту, ответить на вопросы, по содержанию текста
1.2 Прогнозирование содержания текста
2.1.2.1 рассуждение о содержании текста на основе темы и опорных слов
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
2.1.3.1 участвовать в диалоге с соблюдением культуры речи в различных ситуациях

1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
3.​1.​2.​1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
3.​1.​3.​1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
3.​1.​4.​1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.6 Тыңдарманның назарын аудару
3.​1.​6.​1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара), қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту
Оқылым
2.1 Мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтау
3.​2.​1.​1* тірек сөздер, көмекші сөздер арқылы мәтін түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) және оның құрылымдық бөліктерін анықтау
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау
3.​2.​4.​1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.​2.​5.​1* берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау
Жазылым
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
3.​3.​1.​1* жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
3.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу
3.5 Қатені табу және түзету
3.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.​3.​7.​1* қаратпа, қыстырма сөздерді ажырату және тыныс белгілерін дұрыс қою
Тілдік нормалардың қолданысы
4.1 Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.​4.​1.​1* э, ф, в, ц әріптері бар сөздерді сауатты жазу
3.​4.​1.​3* ч, щ әріптері бар сөздердің емлесін білу
3.​4.​1.​4* х, һ әріптері бар сөздерді ажыратып жазу
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет өнері
Тыңдалым және айтылым

1.2 Прогнозирование содержания текста
3.1.2.1* рассуждение о содержании текста по теме текста и заданным рисункам, фото и диаграммам
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
3.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи и систематически планируя свою речь в действиях относительно различных ситуаций (общественная среда)
1.4 Составить рассказ по заданной теме
3.1.4.1 с применением опорных слов и плана составить рассказ по заданной теме
1.6 Привлечение внимания слушателей
3.1.6.1 обратить внимание слушателя на тему с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), обращений
Чтение
2.1 Определение видов и структурных частей текста
3.2.1.1* с помощью вспомогательных слов определить виды текста (рассказ/описание/рассуждение) и его структурных частей
2.3 Формулирование вопросов и ответов
3.2.3.1 формулировать вопросы и ответы по содержанию текста
2.4 Определение темы и основной идеи текста
3.2.4.1 определить тему самостоятельно и основную идею текста с помощью учителя
2.5 Получение информации из различных источников
3.2.5.1* раскрыть, систематизировать значение новых слов, взятых из различных источников (текст, словарь, таблица, схема, карта) по заданному тексту, вопросу с помощью словаря, определить важные моменты из сведений
Письмо
3.1 Составить текст в соответствии с видами текста
3.3.1.1* с применением плана, опорных слов составить и написать текст-рассказ, текст сравнительного рассказа: посредством вспомогательных слов - текст-рассуждение
3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным и аудиовизуальным материалам
3.3.3.1* по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу с помощью учителя составить план и написать изложение
3.5 Соблюдение грамматических норм
3.3.5.1 найти и исправить с помощью учителя допущенные пунктуационные, орфографические, грамматические и стилистические ошибки
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.7 Соблюдение пунктуационных норм
3.3.7.1* различать слова обращения и вводные слова, правильно ставить знаки препинания
Применение языковых норм
4.1 Соблюдение орфографических, орфоэпических норм
3.4.1.1* грамотно писать слова с буками э, ф, в, ц
3.4.1.3* писать слова с буквами ч, щ соблюдая орфографию
3.4.1.4* различать и писать слова с буквами х, һ
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
Слушание и говорение

1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
3.​1.​2.​1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
3.​1.​3.​1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.5Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру
3.​1.​5.​1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша айтылған өзгенің пікіріне (келісу, келіспеу себебін ) өз көзқарасын білдіру
1.6 Тыңдарманның назарын аудару
3.​1.​6.​1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара), қаратпа сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманның назарын аударту
1.7 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
3.​1.​7.​1 сөз ішінде қатар тұрған дауыссыз дыбыстардың өзара үндесуін сақтап айту (сенбі – сембі, Жангүл –Жаңгүл)
Оқылым
2.2 Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну
3.​2.​2.​1 тура және ауыспалы мағыналы сөздердің мағынасын ажырата білу, сөйлеу барысында қолдану
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы жәненегізгі ойды анықтау
3.​2.​4.​1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.​2.​5.​1* берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау
2.6 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
3.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін/жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
Жазылым
3.2 Түрлі стильде мәтін жазу
3.​3.​2.​1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
3.​3.​4.​1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құру/компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
3.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
3.​3.​7.​2 мұғалім көмегімен бастауыш пен баяндауыштың арасына қойылатын сызықшаның орнын білу және қою
Тілдік нормалардың қолданысы

1.2 Прогнозирование содержания текста
3.1.2.1* рассуждение о содержании текста по теме и заданным рисункам, фото и диаграммам
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
3.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи и систематически планируя свою речь в действиях относительно различных ситуаций (общественная среда)
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу
3.1.5.1 по содержанию аудио- видеозаписи выразить свою точку зрение на посторонее мнение (согласие, несогласие, причина)
1.6 Привлечение внимания слушателей
3.1.6.1 обратить внимание слушателя на тему с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), обращений
1.7 Правильное произношение слов, звуков с соблюдением орфоэпических норм
3.1.7.1 произношение звуков с соблюдением сингармонизма согласных звуков, стоящих в слове подряд (сенбі – сембі, Жангүл – Жаңгүл)
Чтение
2.2 Понимать применение лексических единиц в тексте
3.2.2.1 различать смысл слов с прямым и переносным значением, применение в речи
2.3 Формулирование вопросов и ответов
3.2.3.1 формулировать вопросы и ответы по содержанию текста
2.4 Определение темы и основной идеи текста
3.2.4.1 определить тему самостоятельно и основную идею текста с помощью учителя
2.5 Получение информации из различных источников
3.2.5.1*раскрыть, систематизировать значение новых слов, взятых из различных источников (текст, словарь, таблица, схема, карта) по заданному тексту, вопросу с помощью словаря, определить важные моменты из сведений
2.6 Проведение сравнительного анализа текстов
3.2.6.1 сравнить с помощью учителя виды заданного текста, стили (художественный, научно-познавательный), жанры по сходной теме, найти сходство и различие
Письмо
3.2 Написание текстов различного стиля
3.3.2.1 написать автобиографию, дневник, объявление с сообщением личных действий
3.4 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.3.4.1* с помощью учителя составить текст с применением схемы, графика, таблицы, фоторисунков (письмо, приглашение, инструкция)/набрать его на компьютере
3.5 Соблюдение грамматических норм
3.3.5.1 найти и исправить с помощью учителя допущенные пунктуационные, орфографические, грамматические и стилистические ошибки
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
3.7 Соблюдение пунктуационных норм
3.3.7.2 с помощью учителя знать постановку дефиса между подлежащим и сказуемым
Применение языковых норм

4.1 Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
3.​4.​1.​2 түбір сөздегі -ы, -і-нің дауысты дыбыстан басталатын қосымша жалғанған кездегі өзгерісін сақтап жазу
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
3.​4.​2.​1* негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату
3.​4.​2.​7* сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш, баяндауыш) және тұрлаусыз мүшелерін ажырату
3.​4.​2.​8 мұғалімнің көмегімен жалаң және жайылма сөйлемдерді ажырату
3-тоқсан
5. Өнер
6. Атақты тұлғалар
Тыңдалым және айтылым
1.1 Тыңдаған материалдың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
3.​1.​2.​1* мәтіннің тақырыбы мен берілген суреттер, фото, диаграмма бойынша мәтіннің мазмұнын болжау
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
3.​1.​3.​1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
3.​1.​4.​1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
1.5 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру
3.​1.​5.​1 аудио-бейнежазба мазмұны бойынша айтылған өзгенің пікіріне (келісу, келіспеу себебін) өз көзқарасын білдіру
Оқылым
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы жәненегізгі ойды анықтау
3.​2.​4.​1 өз бетінше мәтіннің тақырыбын және мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.​2.​5.​1* берілген тақырып, сұрақ бойынша түрлі дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта) алған ақпараттарда кездесетін жаңа сөздердің мағынасын сөздіктер арқылы ашу, жүйелеу, мағлұматтардың маңызды тұстарын анықтау
2.6 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
3.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен ұқсас тақырыпта берілген мәтін түрлерін, стилін (көркем мәтін, ғылыми-танымдық мәтін, жанрын салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын табу
Жазылым
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
3.​3.​1.​1* жоспар, сызбаны қолдана отырып, тірек сөздер арқылы әңгімелеу мәтінін, салыстыра сипаттау мәтінін, көмекші сөздер арқылы пайымдау мәтінін құрап жазу
3.2 Түрлі стильде мәтін жазу
3.​3.​2.​1 өзіндік іс-әрекеті баяндалған күнделік, өмірбаян, хабарландыру жазу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
3.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу

4.1 Соблюдение орфографических, орфоэпических норм
3.4.1.2 писать с соблюдением изменений в корне слова гласных звуках -ы, -і при соединении окончаний
4.2 Соблюдение грамматических норм
3.4.2.1* получить производное слово посредством присоединения к корню окончания, различать значение однокоренных слов
3.4.2.7* различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные члены предложения
3.4.2.8 с помощью учителя различать нераспространенные и распространенные предложения
3 четверть
5. Искусство
6. Выдающиеся личности
Слушание и говорение
1.1 Понимание содержания прослушанного материала
3.1.1.1 обозначить опорные слова по прослушанному материалу, дать ответы на открытые и закрытые вопросы
1.2 Прогнозирование содержания текста
3.1.2.1* рассуждение о содержании текста по его теме и заданным рисункам, фото, диаграммам
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
3.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи и систематически планируя свою речь в действиях относительно различных ситуаций (общественная среда)
1.4 Составить рассказ по заданной теме
3.1.4.1 с применением опорных слов и плана составить рассказ по заданной теме
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу
3.1.5.1 выражение своего мнения по содержанию аудио-видеозаписи (согласие/несогласие/причина)
Чтение
2.3 Формулирование вопросов и ответов
3.2.3.1 формулировать вопросы и ответы по содержанию текста
2.4 Определени е темы и основной идеи текста
3.2.4.1 определить тему самостоятельно и основную идею текста с помощью учителя
2.5 Получение информации из различных источников
3.2.5.1*раскрыть, систематизировать значение новых слов, взятых из различных источников (текст, словарь, таблица, схема, карта) по заданному тексту, вопросу с помощью словаря, определить важные моменты из сведений
2.6 Проведение сравнительного анализа текстов
3.2.6.1 сравнить с помощью учителя виды заданного текста, стили (художественный, научно-познавательный), жанры по сходной теме, найти сходство и различия
Письмо
3.1 Составить текст в соответствии с видами текста
3.3.1.1* рассказ при помощи плана, схемы, посредством опорных слов. Сравнительное описание текста; составление и написание текста рассуждения посредством вспомогательных слов
3.2 Написание текстов различного стиля
3.3.2.1 написать автобиографию, дневник, объявление с сообщением личных действий
3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным иаудиовизуальным материалам
3.3.3.1* по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу с помощью учителя составить план и написать изложение

3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
3.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша мұғалімнің көмегімен жоспар құрып, мазмұндама жазу
3.4 Мәтінді түрлі формада ұсыну
3.​3.​4.​1* мұғалімнің көмегімен сызба, график, кесте, фотосуреттер пайдаланып, мәтін (хат, шақыру, нұсқаулық) құру/компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
3.​3.​5.​1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
3.​4.​2.​1* негізгі түбірге жұрнақтар жалғау арқылы туынды сөз жасау, түбірлес сөздердің мағынасын ажырату
3.​4.​2.​4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау
3) 4-сынып:
Ортақ тақырып
Бөлім (сөйлеу әрекетінің түрі)
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары **
1-тоқсан
1. Менің Отаным – Қазақстан
2. Құндылықтар
Тыңдалым және айтылым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​1.​1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұсын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
4.​1.​2.​1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
4.​1.​3.​1 сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
4.​1.​4.​1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау
1.7 Сөздерді, дыбыстарды орфоэпиялық нормаларға сәйкес дұрыс айту
4.​1.​7.​1 сөз ішіндегі және сөз бен сөздің арасындағы буын, дыбыс үндестігін сақтап айту
Оқылым
2.1 Мәтін түрлері мен құрылымдық бөліктерін анықтау
4.​2.​1.​1* мәтін түрлерін (әңгімелеу/ сипаттау/пайымдау) және олардың құрылымдық бөліктерін анықтау
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау
4.​2.​4.​1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау
2.6 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.​2.​5.​1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, карта, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау
Жазылым

3.3 Написание текстов по прочитанным, прослушанным иаудиовизуальным материалам
3.3.3.1* составить текст с помощью учителя по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу, написать изложение
3.4 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.3.4.1* с помощью учителя составить текст с применением схемы, графика, таблицы, фоторисунков (письмо, приглашение, инструкция)/набрать его на компьютере
3.5 Соблюдение грамматических норм
3.3.5.1 найти и исправить с помощью учителя допущенные пунктуационные, орфографические, грамматические и стилистические ошибки
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных, строчных букв и их соединений
Применение языковых норм
4.2 Соблюдение грамматических норм
3.4.2.1* получить производное слово посредством присоединения к корню окончания, различать значение однокоренных слов
3.4.2.4 определять основное, производное имя существительное/имя прилагательное/глагол
3) 4 класс:
Сквозная тема
Раздел (вид речевой деятельности )
Подраздел (ключевые навыки)
Цели обучения**
1 четверть
1. Моя Родина – Казахстан
2. Ценности
Слушание и говорение
1.1 Понимание содержания прослушанного текста
4.1.1.1 сделать заметки по основным моментам прослушанного материала и пересказать текст на их основе
1.2 Прогнозирование содержания текста
4.1.2.1* рассуждение по содержанию текста и доказательство собственного мнения по теме текста и заданной диаграмме, схеме, таблице
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
4.1.3.1 участвовать в диалоге с соблюдением культуры речи в рамках определенной темы с учетом возраста, состояния собеседника
1.4 Составить рассказ по заданной теме
4.1.4.1 составить монолог с применением опорных слов и плана
1.7 правильное произношение слов, звуков в соответствии с правилами орфоэпии
4.1.7.1 произношение с соблюдением закона сингармонизма звуков, слогов в слове, между слов
Чтение
2.1 Определение видов и структурных частей текста
4.2.1.1* определение видов текста (рассуждение/описание/рассказ) и его структурных частей
2.3 Формулирование вопросов и ответов
4.2.3.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определение темы и основной идеи текста
4.2.4.1 определить тему и взаимное соотвествие содержания, сформулировать основную мысль
2.6 Получение информации из различных источников
4.2.5.1* находить и извлекать информацию из разных источников (текста, словарей схемы, карты, диаграммы), раскрыть значение новых слов
Письмо

3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
4.​3.​1.​1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрап жазу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу
4.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама/тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу
3.5 Қатені табу және түзету
4.​3.​5.​1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4.​3.​6.​1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру
3.7 Пунктуациялық нормаларды сақтау
4.​3.​7.​1 құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін қою
Тілдік нормалардың қолданысы
4.1Орфографиялық, орфоэпиялық нормаларды сақтау
4.​4.​1.​1 сөзге қосымшалар жалғауда дыбыс үндестігін ескеріп қолдану
4.​4.​1.​2 сөзге қосымшалар жалғауда буын үндестігін ескеріп қолдану
4.​4.​1.​3 айтылуы мен жазылуында айырмашылығы бар сөздерді анықтап жазу
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
Тыңдалым және айтылым
1.2 Мәтіннің мазмұнын болжау
4.​1.​2.​1* мәтіннің тақырыбы мен берілген диаграмма, сызба, кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау және өз ойын дәлелдеу
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
4.​1.​3.​1 сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
4.​1.​4.​1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау
1.5 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру
4.​1.​5.​1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру
1.6 Тыңдарманның назарын аудару
4.​1.​6.​1 интонацияны, вербалды емес тілдік құралдарды (қимыл, ым-ишара) және қыстырма, одағай сөздерді қолдана отырып, тақырыпқа тыңдарманды қызықтыру
Оқылым
2.2 Мәтіндегі лексикалық бірліктердің қолданылуын түсіну
4.​2.​2.​1 тұрақты сөз тіркестері мен көп мағыналы сөздерді ажырата білу, мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы және негізгі ойды анықтау
4.​2.​4.​1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау
2.5 Түрлі дереккөздерден
ақпарат алу
4.​2.​5.​1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау

3.1 Составить текст в соответствии с видами текста
4.3.1.1 составить и написать тексты с элементами рассказа, описания и рассуждения
3.3 Написать письменных работ по прочитанным, прослушанным иаудиовизуальным материалам
4.3.3.1*по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу составить план и написать изложение/с применением опорных слов написать эссе
3.5 Соблюдение грамматических норм
4.3.5.1* с помощью учителя определить и исправить стилистические ошибки, самостоятельно редактировать письменные работы в соответствии с пунктуационными, орфографическими и грамматическими нормами
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
4.3.6.1 соблюдать каллиграфические нормы и совершенствовать технику письма
3.7 Соблюдение пунктуационных норм
4.3.7.1 постановка знаков препинания в сложном предложении
Применение языковых норм
4.1 Соблюдение орфографических, орфоэпических норм
4.4.1.1 при присоединении окончания к слову помнить и применять закон сингармонизма звуков
4.4.1.2 при присоединении окончаний к словам применение закона сингармонизма
4.4.1.3 определять и записывать слова с различиями в произношении и написании
2 четверть
3. Культурное наследие мұра
4. Мир профессий
Слушание и говорение
1.2 Прогнозирование содержания текста
4.1.2.1* рассуждение по содержанию текста и доказательство собственного мнения по теме текста и заданной диаграмме, схеме, таблице
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
4.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи в рамках определенной темы с учетом возраста, состояния собеседника
1.4 Составить рассказ по заданной теме
4.1.4.1 составить монолог с применением опорных слов и плана
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу
4.1.5.1 дать собственную оценку на аудио-видеозапись
1.6 Привлечение внимания слушателей
4.1.6.1 заинтересовать слушателя темой с применением интонации, невербальных языковых средств (жестов, мимики), вводных слов, междометий
Чтение
2.2 Понимать применение лексических едицин в тексте
4.2.2.1 уметь различать устойчивые сочетания и многозначные слова, объяснять смысл6 применять в речи
2.3 Формулирование вопросов и ответов по содержанию текста
4.2.3.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определени е темы и основной идеи текста
4.2.4.1 определить тему и взаимное соотвествие содержания, сформулировать основную мысль
2.5 Получение информации из различных источников
4.2.5.1* находить и извлекать информацию из разных источников (текста, словарей схемы, карты, диаграммы), раскрыть значение новых слов

2.5 Түрлі дереккөздерден
ақпарат алу
4.​2.​5.​1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау
2.6 Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасау
4.​2.​6.​1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Жазылым
3.1 Мәтін түрлеріне сәйкес мәтін құрап жазу
4.​3.​1.​1 берілген тақырып бойынша әңгімелеу, сипаттау және пайымдау элементтері бар мәтін құрастырып жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
4.​3.​4.​1* мәтінді құруда (жаңалық, репортаж, жарнама) сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу/компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
4.​3.​5.​1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
4.​4.​2.​3* зат есімді септеу, тәуелденген сөздердің септелуін білу
4.​4.​2.​2 жіктік жалғауларының қолданысын білу
4.​4.​2.​4 жіктеу есімдіктерін септей алу
4-тоқсан
7. Ғарышқа саяхат
8. Болашаққа саяхат
Тыңдалым және айтылым
1.1 Тыңдалған материалдың мазмұнын түсіну
4.​1.​1.​1 тыңдаған материал бойынша негізгі тұстарын түртіп алу және солардың негізінде мәтіннің мазмұнын айту
1.3 Түрлі жағдаяттарда сөйлеу мәдениетін сақтау
4.​1.​3.​1 сұхбаттасының жасын, жай-күйін ескере отырып, белгілі бір тақырып аясында сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу
1.4 Берілген тақырып бойынша әңгіме құрау
4.​1.​4.​1 тірек сөздер мен жоспарды пайдалана отырып, монолог құрау
1.5 Тыңдалған материал бойынша өз пікірін білдіру
4.​1.​5.​1 аудио-бейнежазба мазмұнына өзіндік баға беру
Оқылым
2.3 Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.​2.​3.​1 мәтін мазмұны бойынша шешім табуға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру
2.4 Мәтіннің тақырыбы жәненегізгі ойды анықтау
4.​2.​4.​1 мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау
2.5 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.​2.​5.​1* дереккөздерден (мәтін, сөздік, сызба, кесте, диаграмма) қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау
Жазылым
3.2 Түрлі стильде мәтін жазу
4.​3.​2.​1 тірек сөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала, мінездеме, сұхбат) жазу
3.3 Оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жазба жұмыстар жазу

2.5 Получение информации из различных источников
4.2.5.1* находить и извлекать информацию из разных источников (текста, словарей схемы, карты, диаграммы), раскрыть значение новых слов
2.6 Проведение сравнительного анализа текстов
4.2.6.1 сравнивать вид, жанр и стиль (статья, репортаж, новости, биография, характеристика, реклама, объявление) заданного на определенную тему текста, определение сходства и различия
Письмо
3.1 Составить текст в соответствии с видами текста
4.3.1.1 составить и написать текст на заданную тему с элементами рассказа, описания и рассуждения
3.4 Представление письменных работ различной формы
4.3.4.1* начертить схему, график, таблицу, фото при составлении текста (новости, репортаж, реклама)/набрать на компьютере
3.5 Соблюдение грамматических норм
4.3.5.1* с помощью учителя определить и исправить стилистические ошибки, самостоятельно редактировать письменные работы в соответствии с пунктуационными, орфографическими и грамматическими нормами
Применение языковых норм
4.2 Соблюдение грамматических норм
4.4.2.3* склонение имен существительных, знать склонение притяжательных имен существительных
4.4.2.2 знать применение личных окончаний
4.4.2.4 уметь спрягать личные местоимения
4 четверть
7. Путешествие в космос
8. Путешествие в будущее
Слушание и говорение
1.1 Понимание содержания прослушанного текста
4.1.1.1 сделать пометки основных частей по прослушанному материалу и на их основе пересказать содержание текста
1.3 Соблюдение речевой культуры в различных ситуациях
4.1.3.1 вступление в диалог с соблюдением культуры речи в рамках определенной темы с учетом возраста, состояния собеседника
1.4 Составить рассказ по заданной теме
4.1.4.1 составить монолог с применением опорных слов и плана
1.5 Выражение собственного мнения по прослушанному материалу
4.1.5.1 дать собственную оценку на аудио- видеозапись
Чтение
2.3 Формулирование вопросов и ответов по содержанию текста
4.2.3.1 формулировать оценочные вопросы по содержанию текста и отвечать на них
2.4 Определение темы и основной идеи текста
4.2.4.1 определить тему и взаимное соотвествие содержания, сформулировать основную мысль
2.5 Получение информации из различных источников
4.3.5.1 с помощью учителя определить и исправить стилистические ошибки, самостоятельная редакция письменной работы в соответствии с пунктуационными, орфографическими и грамматическими нормами
Письмо
3.2 Написать текстовразличного стиля
4.3.2.1 написать текст определенного стиля (статья, интервью, характеристика) с применением опорных слов
3.3 Написание письменных работ по прочитанным, прослушанным иаудиовизуальным материалам

4.​3.​3.​1* оқыған, тыңдаған және аудиовизуалды материалдар бойынша жоспар құрып мазмұндама/тірек сөздерді пайдаланып эссе жазу
3.4 Жазба жұмыстарын түрлі формада ұсыну
4.​3.​4.​1* мәтінді құруда (жаңалық, репортаж, жарнама) сызба, график, кесте, фото және диаграмманы қолмен сызу/компьютерде теру
3.5 Қатені табу және түзету
4.​3.​5.​1 стилистикалық қателерді мұғалімінің көмегімен анықтап түзету, жазба жұмысын қазақ тілінің пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық нормаларға сәйкес өз бетінше редакциялау
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
4.​3.​6.​1 каллиграфиялық нормаларды сақтау және жазу техникасын жетілдіру
Тілдік нормалардың қолданысы
4.2 Грамматикалық нормаларды сақтау
4.​4.​2.​5 үстеуді мағынасына қарай ажырату, етістікпен байланыстырып, сөйлемде қолдану
4.​4.​2.​7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану
4.​4.​2.​8* сөйлемде одағай, еліктеуіш сөздерді ажырату және қолдану
4.​4.​2.​9 етістікті тиісті шақта (өткен шақ, келер шақ, осы шақ) қолдану
Ескерту:
1) "**" белгіленген оқу мақсаттары сөйлеу әрекетінің түрлері бойынша кешенді және түрлі нұсқада қолданыла алады;
2) "*" белгіленген оқу мақсаттарынің бөлігі жүзеге асырылады;
3) "/" белгісі оқу мақсатындағы бөліп қарастырылатын бөліктерді көрсетеді.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
13-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
187-1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту қазақ тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Әдебиеттік оқу" пәнінің мақсаты – бастауыш сынып білім алушыларының көркем шығарманы сезіммен қабылдауы, түсінуі, санасында қайта жаңғырта алуы және шығармадан қабылдағанын өзінің шығармашылық әрекетінде жүзеге асыруға ұмтылуы арқылы функционалдық сауаттылығын қалыптастыру.
3. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша төмендегідей міндеттерді жүзеге асыру көзделеді:
1) әдеби көркем шығармаларды оқыту арқылы қазақтың рухани қазынасын меңгерту;

4.3.3.1* по прочитанному, прослушанному и аудиовизуальному материалу составить план и написать изложение с применением опорных слов написать эссе
3.4 Представление письменных работ различной формы
4.3.4.1* начертить схему, график, таблицу, фото и диаграмму при составлении текста (новости, репортаж, реклама)/набрать на компьютере
3.5 Найти и справить ошибку
4.3.5.1* с помощью учителя определить и исправить стилистические ошибки, самостоятельно редактировать письменные работы в соответствии с пунктуационными, орфографическими и грамматическими нормами
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
4.3.6.1 соблюдение каллиграфических норм и совершенствование техники письма
Применение языковых норм
4.2 Соблюдение грамматических норм
4.4.2.5 различать наречия по смыслу, применять их в предложении с глаголами
4.4.2.7 применение служебных слов соединяющие слова и предложения
4.4.2.8* различать и применять междометия, подражательные слова в предложении
4.4.2.9 применение глагола соответствующего времени (прошедшее время, будущее время, настоящее время)
Примечание:
1) учебные цели по видам речевой деятельности знаком "**", применяются комплексно и в разных вариантах;
2) учебные цели, обозначенные знаком "*", реализуются частично;
3) цели обучения, обозначенные знаком "/",реализуются частично.
Приложение 13
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 187-1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Литературное чтение" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.
3. Для достижения поставленной цели изучения предмета "Литературное чтение" необходимо решение следующих практических задач:
1) овладение знаниями о литературном наследии Казахстана через чтение художественных произведений;

2) коммуникативтік (айтылым, тыңдалым, оқылым, жазылым) дағдыларды қалыптастыру;
3) ауыз әдебиетінің, отандық және әлемдік балалар әдебиетінің озық үлгілерімен таныстыру арқылы білім алушыларға адамдардың өзара түсінісуі, сыйластық, құрмет сезімдері, адамгершілік қасиеттері, өзінің және өзгенің іс-әрекетіне жауапкершілікпен қарай білуі сияқты ізгілікті қасиеттерді қалыптастыру;
4) оқу сапасын (дауыстап, түсініп, іштей, мәнерлеп, көз жүгіртіп, болжап оқу) жетілдіру;
5) білім алушылардың оқырмандық мәдениетін қалыптастыра отырып, сөз әдебі нормаларын орынды қолдану дағдыларын меңгерту;
6) сыни ойлауын жетілдіру;
7) көркемдік-танымдық сипаттағы мәтіндерді өз мақсатына сай іріктеп, саралап, талдап, ой қорытындысын жасауға үйрету;
8) алған білімін өмір жағдаяттарына байланысты қолданып, дұрыс шешім жасай білуге үйрету;
9) оқылған шығарма сюжетінің ізімен немесе еркін тақырыпта ауызша, жазбаша шығармашылық жұмыс түрлерін орындауға дағдыландыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне, Отанына риясыз қызмет ететін, білімді, білікті, рухани терең азамат болып қалыптасуына негіз болады.
2-тарау. "Әдебиеттік оқу" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
2) 3-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағат;
3) 4-сынып – аптасына 3 сағат, оқу жылында – 102 сағатты құрайды.
7. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша оқу жылдамдығының нормасы:
1)2-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 40-45 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 50-55 сөз;
2)3-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 60-65 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 65-70 сөз;
3)4-сыныптың І жартыжылдық соңында минутына 75-80 сөз, ІІ жартыжылдық соңында 80-90 сөз.
Ескерту: шылау, одағай, еліктеу сөздер, қос сөздер жеке сөз ретінде саналады.
8. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілерінен: балаларға арналған тақпақ, санамақ, мадақтау, өтірік өлеңдер, төрт-түлік жырлары (төрт түлік туралы өлеңдер, жан-жануарлар айтысы), Наурыз жыры, ертегілер (әртүрлі тақырыптағы хайуанаттар жайындағы ертегілер мен қиял-ғажайып оқиғалы ертегілер), мақал-мәтелдер, әртүрлі тақырыптағы жұмбақ, жаңылтпаштар, жазба әдебиеті үлгілерінен: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б. Майлин, М. Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф. Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Т. Молдағалиев, Е. Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, Е. Елубай, С. Қалиев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д. Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері;

2) формирование коммуникативных навыков;
3) формирование у обучающихся взаимопонимания, ответственности за свои и чужие действия, уважения нравственных качеств через ознакомление с лучшими образцами мировой и отечественной детской литературы;
4) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
5) формирование читательской культуры обучающихся;
6) совершенствование критического мышления;
7) развитие умений анализировать тексты познавательного характера, согласно целям;
8) принимать правильные решения с применением полученных знаний;
9) формирование навыков по поиску информации в текстах различного типа, использование их для решения учебных задач.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
4) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
7. Норма техники чтения по предмету "Литературное чтение";
1) в конце І полугодия во 2 классе читает 40-45 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 50-55 слов в минуту;
2) в конце І полугодия в 3 классе читает 60-65 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 65-70 слов в минуту;
3) в конце І полугодия в 4 классе читает 75-80 слов в минуту, в конце ІІ полугодия читает 80-55 слов в минуту. Примечание: подражательные слова, союзы, частицы, междометия считаются как слова.
8. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 2 класса:
1) жанры устного народного творчества: стихотворения для детей, считалки, восхваление, небылицы, о животных (стихи, спор животных), песни о Наурыз, сказки, пословицы и поговорки, загадки, скороговорки, письменная литература: песни-стихи Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейтова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М.Абылкасымовой, сказки, былины, рассказы;

2) ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, естелік, өмірбаян (аспан әлемі, су асты тіршілігі, табиғат құбылыстары, жаратылыс құпиялары, халықтық әдет-ғұрып, салт-дәстүр туралы);
3) әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілер;
4) әдеби-теориялық білім: халық ауыз әдебиеті жөнінде (ертегі, өтірік өлең, жыр, жұмбақ, мақал-мәтелдер, жаңылтпаштар) өлеңнің ұйқасқа құрылатыны, ақынның көңіл-күйі туралы түсінік (өлең түрлері: табиғат лирикасы, арнау өлеңдер, мысал өлеңдер, сықақ өлеңдер), мәтіндегі көркем сөз жөнінде практикалық түрде түсінік, мәтін түрлері, мәтіндегі негізгі ой туралы қарапайым мағлұмат, диалог туралы;
5) мәтінмен жұмыс: шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру, шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау, шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау, өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу, қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою, оның жауабын шығармадан табу, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын мен аяқталуын анықтау, мәтіндегі негізгі ойды, оның басталуын, жалғасуын, шарықтау шегін, аяқталуын анықтау, мәтінді әңгімелеу, мәтін кейіпкерлерін атау, кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау, сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі, кестеге салу, көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру, мәтінге берілген суреттермен жұмыс, мәтін мазмұны бойынша сурет салу, сөздік жұмысын жүргізуге қатысу, түсіндірілетін сөздермен жұмыс, жазбаша шығармашылық жұмыстар жүргізу: шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру, сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер пайдаланып, шығармашылық жұмыс жазу;
6) оқу дағдысы: шығарманы дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу.
9. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілері: аңыз әңгімелер, бата, мысалдар, шешендік сөздер, нақыл сөздер, жазба әдебиеті үлгілері: ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б. Майлин, М. Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф. Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Т. Молдағалиев, Е. Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, Е. Елубай, С. Қалиев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д. Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері;

2) научно-познавательные произведения: статья, воспоминания биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
4) литературно-теоретические знания: жанры устного народного творчества (сказки, легенды, стихи, загадки, пословицы-поговорки, скороговорки), создание композиции в рифму, эмоциональное состояние поэта (виды песен: лирика природы, стихи-посвящение, басни, шуточные стихи) понятие художественной речи в тексте, виды текста, основные сведения о простых мыслях в тексте, диалог;
5) работа с текстом: ответить на заданные вопросы по содержанию произведения; изложение, инсценирование содержания прослушанного или прочитанного текста по плану, составление текста по опорным словам, плану, написание начала/середины/концовки текста, написание альтернативного окончания к известной истории, определение темы и основной мысли произведения; прогнозирование развития событий по началу/концу текста или по заголовку, пересказывание текста, словесное рисование портретов героев произведения, предоставление информации в форме рисунков и диаграмм, работа с текстами (инсценирование, чтение по ролям, создание диафильма/мультфильма), сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, работа со словарем, написание творческих работ с использованием каллиграмм/рисунков/ аппликаций/фотографий;
6) читательские навыки: чтение вслух, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям, чтение про себя, поисковое/ознакомительное чтение.
9. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 3 класса:
1) жанры устного народного творчества: мифы и легенды, бата, басни, слова назидания, ораторские речи; образцы письменной литературы: представленные произведения писателей, поэтов: песни, эпосы, сказки, басни, расказы Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина, Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейитова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М. Абылкасымовой;

2) ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, естелік, өмірбаян, күнделік (аспан әлемі, су асты тіршілігі, табиғат құбылыстары, жаратылыс құпиялары, адамзат сырлары, техника жетістіктері, халықтық әдет-ғұрып, салт-дәстүр туралы);
3) әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;
4) әдеби-теориялық білім: халық ауыз әдебиетінің негізгі жанрлары (ертегі, аңыз, бата, жаңылтпаш, жұмбақ, мақал-мәтелдер, нақыл сөздер, шешендік сөздер) туралы ұғымдар, олардың басты белгілері, мысал, әңгіме туралы ұғым, шығарманың тақырыбы, идеясы, сюжеті туралы қарапайым түсініктер, теңеу, эпитет, кейіптеу қолданысы, олардың анықтамалары, кейіпкерге мінездеме, портрет, диалог, монолог туралы);
5) мәтінмен жұмыс: шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу, көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау, қолдануға (практикалық) және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау, көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру, шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмдерден нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру, шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау, мәтіннен немесе мәтін бөлімдерінен түйін сөздерді көрсету, түйін сөздер мен негізгі ой арасындағы байланысты орнату, сөздіктермен жұмыс жасау, шығармашылық жұмыстар: шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу;
6) оқу дағдысы: шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу.
10. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) ауыз әдебиеті үлгілері: батырлар жырынан үзінділер, аңыз әңгімелер мен қиял-ғажайып оқиғалар, шешендік сөздер, ертегілер, мысалдар, ұсынылатын ақын-жазушылардың шығармалары: Ы. Алтынсарин, А. Құнанбаев, Ж. Жабаев, А. Байтұрсынов, М. Дулатов, Ж. Аймауытов, М. Жұмабаев, С. Сейфуллин, Б. Майлин, М. Әуезов, С. Бегалин, Б. Соқпақбаев, Ш. Смаханұлы, Қ. Мырза Әли, М. Әлімбай, Ө. Тұрманжанов, Ж. Смақов, Қ. Баянбай, Ә. Дүйсенбиев, Ф. Оңғарсынова, Ә. Табылдиев, А. Асылбеков, Ө. Қанахин, Т. Молдағалиев, Е. Өтетілеуов, Б. Кірісбаев, Е. Елубай, С. Қалиев, С. Сейітов, Б. Ысқақов, Д. Жұмагелдинова, М. Айымбетов, М. Абылқасымованың өлең-жырлары, ертегі-мысалдары, әңгімелері, ғылыми-танымдық шығармалар: мақала, очерк, естелік, өмірбаян, күнделік, әлем халықтары балалар әдебиетінің көрнекті өкілдерінің үлгілі шығармалары: әңгіме, мысал, ертегілері;

2) научно-познавательные произведения: статьи, воспоминание, биография, дневники (о вселенной, подводном мире, природных явлениях, тайнах природы, тайнах человечества, техническом прогрессе, обычаях народа, традициях народа);
3) произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;
4) литературно-теоретические знания: определение жанровых особенностей устного народного творчества (сказка, легенда, бата, скороговорка, загадка, пословицы-поговорки, слова-назидания, ораторские слова), понятие о басни, рассказах, определение темы, идеи, сюжета произведения, описание внешнего вида героя, оценивание его поступков, сравнение, олицетворение, эпитеты, и их роль, составление диалога, монолога);
5) работа с текстом: определение темы и основной мысли произведения, определение развития событий по началу/концу текста или по заголовку, формулирование простых, уточняющих вопросов, описание внешнего вида героя, его действия, изменения в его поступках и оценивание его поступков, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах, извлечение конкретной информации из различных источников, представление полученной информации в виде схемы, таблицы, пересказ по плану, драматизация, определение в текстах и разделах текста ключевые моменты, работа со словарем, написание творческих работ: письмо герою/сказки/рассказа;
6) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/ изучающее/чтение с пометками.
10. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 4 класса:
1) жанры устного народного творчества: отрывки их героического эпоса, легенды и мифы, ораторские слова, сказки, басни, рекомендуемые произведения (стихотворения, сказки, басни, рассказы писателей и поэтов: Ы. Алтынсарина, А. Кунанбаева, Ж. Жабаева, А. Байтурсынова, М. Дулатова, Ж. Аймауытова, М. Жумабаева, С. Сейфуллина, Б. Майлина, М. Ауезова, С. Бегалина, Б. Сокпакбаева, Ш. Смаханулы, К. Мырза Али, М. Алимбай, О. Турманжанова, Ж. Смакова, К. Баянбая, А. Дуйсенбиева, Ф. Онгарсыновой, А. Табылдиева, А. Асылбекова, О. Канахина, Т. Молдагалиева, Е. Отетилеуова, Б. Кирисбаева, Е. Елубай, С. Калиева, С. Сейитова, Б. Ыскакова, Д. Жумагельдиновой, М. Айымбетова, М. Абылкасымовой), научно-познавательные произведения: статьи, очерки, воспоминания, биография, дневники, произведения выдающихся представителей детской литературы народов мира: рассказы, басни, сказки;

2) әдеби-теориялық білім: көркем мәтіндердегі пейзаж, портрет, мінездеу, диалог, монологтың орны туралы қарапайым түсінік, жазушы қолданған көркем сөздерді (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу, шығарманың тақырыбы мен идеясы, композициясы, сюжеті туралы практикалық тұрғыда түсіндіру, эпикалық жырлар, аңыз, теңеу, мысал, диалог, монолог, сатира, кейіптеу, фантастикалық шығарма, портрет, лирика, мінездеме, қайталау, логикалық екпін, сюжет, естелік туралы ұғымдар;
3) мәтінмен жұмыс: мәтін бойынша автордың көзқарасына өз пікірін білдіру, шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру, шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу, шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау, өлеңдерге сай ырғақты таңдай білу, сөздіктерге сүйене отырып, сөздердің мағынасын түсіндіру, жазушы тіліне назар аудару, көркем сөздерді қолдану, эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру, көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру, түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу, тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету, "автормен диалог" жүргізу, оқыған шығарманың басты ойын өздігінен тұжырымдау, мәтін бөлімдері арасында мағыналық байланысты орнату, оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып жоспар құру, негізгі ойды тұжырымдау, оны мәтін атауымен сәйкестендіру, жоспар бойынша мәтінді мазмұндау, шығарма кейіпкерлерінің образын сезіне отырып, рөлге бөліп оқу, шығармашылық жұмыс: таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу;
4) оқу дағдысы: шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу.
11. Мұғалім ортақ тақырыптардың мазмұны аясында оқу мақсатын жүзеге асыруда білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес өзге де әдебиеттерді қолдана алады.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
12. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 3.2.1.1. кодында: "3" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
13. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Тыңдалым және айтылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып

2) литературно-теоретические знания: определение в художественных текстах пейзажа, характеристика портрета, составление диалога, монолога, гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль, высказывание своих идей, чувств, мыслей, определение фантастических произведений, лирики, создание портрета, сюжета, характера героя, мимики, жеста;
3) работа с текстом: сопоставление своей и авторской оценки к тексту, формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, определение темы и основной мысли произведения, определение композиции текста (вступление, завязка сюжета, развитие действия, кульминация, развязка, заключение), умение выбирать интонацию, разъяснять смысл слов в тексте, использование художественного слова, определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода, сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме, извлечение и переработка полученной информации, вести "диалог с автором", прогнозирование, определение темы и основной мысли произведения, деление их на разделы, составление плана к каждому разделу, сформулировать основную мысль текста, идентифицировать с названием текста, пересказывать текст по плану, чтение по ролям, написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета, написание творческих работ в форме фильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/объявления/постера;
4) читательские навыки: чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно, просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками, чтение схем/диаграмм.
11. При необходимости в зависимости от уровня подготовленности обучающихся в перечень включаются другие литературные произведения по выбору учителя, соответствующие возрастным особенностям обучающихся.
Глава 3. Система целей обучения
12. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 3.2.1.1 "3" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
13. Система целей обучения:
1) аудирование (слушание) и говорение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс

1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 шығарманың мазмұны бойынша берілген сұрақтарға жауап беру
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
4.​1.​1.​1 шығарманың мазмұнын толық түсіну, кейбір тұстарын нақтылау, оқиғаның себеп-салдарын анықтау үшін сұрақтар қою және жауап беру
1.2
Шығарманы мазмұндау
2.​1.​2.​1*
шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
3.​1.​2.​1*
шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
4.​1.​2.​1*
шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
2.​1.​3.​1
шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
3.​1.​3.​1
шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
4.​1.​3.​1
шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
2.​1.​4.​1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.​1.​4.​1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.​1.​4.​1
сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.1.4. 2
сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.​1.​4.​2
сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
2.​1.​5.​1
өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
3.​1.​5.​1
өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
4.​1.​5.​1
өз ойы мен сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары:
2.1
Оқу түрлерін қолдану
2.​2.​1.​1
шығарманы дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу
3.​2.​1.​1
шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу
4.​2.​1.​1
шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу, теріп оқу, шапшаң оқу
2.​2.​1.​2
шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
3.​2.​1.​2
шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып,сын тұрғысынан бағалап оқу

1.1 Понимание содержания аудио/видео информации
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы
1.2 Пересказывание произведения
2.1.2.1* пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/инсценирование
3.1.2.1 * пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
4.1.2.1* пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3 Прогнозирование событий в произведении
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
2.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
3.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/ презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по аудио/видео информации
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2) чтение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Использование видов чтения
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, по ролям;
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками)

4.​2.​1.​2*
шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу
2.2 Шығарманың мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап
беру
2.​2.​2.​1
мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу
3.​2.​2.​1
қолдануға (практикалық) және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
4.​2.​2.​1
шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау
2.​2.​3.​1
мұғалімнің көмегімен шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау
3.​2.​3.​1
шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу
4.​2.​3.​1
шығарманың тақырыбы және негізгі ойды анықтау, автордың ойын мәтін деректерінен келтіре отырып дәлелдеу
2.4
Әдеби шығарманың жанрын анықтау
2.​2.​4.​1
мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.​2.​4.​1
өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
4.​2.​4.​1
аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.5 Шығарманың композициясын анықтау
2.​2.​5.​1
мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау
3.​2.​5.​1
көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
4.​2.​5.​1
мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
2.​2.​6.​1
кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау
3.​2.​6.​1
кейіпкердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті мен мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
4.​2.​6.​1
кейіпкердің, кейіпкерлердің іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, салыстырып бағалау
2.7
Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау
2.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдеуіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу

4.2.1.2* читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм)
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
2.2.3.1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя)
3.2.4. 1понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
2.5 Оценивание поступков героев литературного произведения
2.2.5.1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами
3.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь, мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста
4.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту
2.6 Понимание использования автором изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
2.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя
3.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
4.2.6.1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
2.7 Сравнение элементов художественного произведения
2.2.7.1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя;
2.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя

3.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдеуіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу
4.​2.​7.​1 шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану
2.8
Көркем шығарма элементтерін салыстыру
2.​2.​8.​1
мұғалімнің көмегімен сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау
3.​2.​8.​1
эпизодтарды салыстыру, сюжеттің дамуындағы өзгерістерді анықтау
4.​2.​8.​1
эпизодтар мен оқиғалардың негізінде жатқан маңызды тұстарын талдау және салыстыру
2.​2.​8.​2
мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру
3.​2.​8.​2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
4.​2.​8.​2 көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру
2.9
Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.​2.​9.​1 сұраққа жауапты анықтамалық кітаптардан, жинақтардан, сөздіктерден табу және ақпаратты берілген үлгі, кестеге салу
3.​2.​9.​1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру
4.​2.​9.​1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу, тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Жазылым бөлімі (сөйлеу әрекетінің түрі) бойынша оқу мақсаттары:
3.1 Шығарманың жоспарын құру
2.​3.​1.​1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
3.​3.​1.​1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру
3.​3.​2.​1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі (кейіпкер қосу, соңын өзгерту), өлең (төрт жолды), әңгіме (оқығаны, көргені бойынша) жазу
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
2.​3.​3.​1
мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма, аппликация, фотосуреттер пайдаланып, шығармашылық жұмыс жазу
3.​3.​3.​1
шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
4.​3.​3.​1
шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3.4
Қатені табу және түзету
2.​3.​4.​1
мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету

3.2.7.1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке с помощью учителя
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме
2.8 Извлечение информации из различных источников
2.2.8.1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы (с помощью учителя)
3.2.8.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстрации/художественной литературы и представлять информацию в виде схем
4.2.8.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
3) письмо:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Составление плана
2.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
2.3.2.1* писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи (с помощью учителя)
3.3.2.1* писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/рассказы
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий (с помощью учителя)
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/рекламы/заметки/
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/ объявления/постера
3.4 Нахождение и исправление ошибок
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки (с помощью учителя)

3.​3.​4.​1
көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету
4.​3.​4.​1
мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
14. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша үлгілік оқу бағдарламасының ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2-4-сыныптарына арналған
"Әдебиеттік оқу" пәнінен
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту қазақ тілінде)
1) 2-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары*
1-тоқсан
1. Өзім туралы
2. Менің отбасым және достарым
1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру
1.2 Шығарманы мазмұндау
2.​1.​2.​1* шығарманың мазмұнын дайын жоспар бойынша немесе өз сөзімен мазмұндау, үзіндісін мазмұндау, сахналау
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
2.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне (бастапқы бөліміне) сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
2.​1.​5.​1 өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу
2.1 Оқу түрлерін қолдану
2.​2.​1.​1 мәтінді дауыстап дұрыс әрі түсініп оқу, рөлге бөліп, мәнерлеп оқу;
2.​2.​1.​2 шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.​2.​2.​1 мұғалім көмегімен қарапайым және нақтылау сұрақтарын қою және оның жауабын шығармадан таба білу
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
2.​2.​3.​1 мұғалімнің көмегімен мәтіннің тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
2.4
Әдеби шығарманың жанрын анықтау
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
2.​2.​6.​1 кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау
2.7 Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау
2.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу) табу
2.8 Көркем шығарма элементтерін салыстыру
2.​2.​8.​2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, мультфильм) нұсқасымен салыстыру

3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические и пунктуационные ошибки
14. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Литературное чтение"
для 2-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с казахским языком обучения)
1) 2 класс:
Тема
Раздел
(навыки)
Цели обучения
1 четверть
1. Все обо мне
2. Моя семья и друзья
1.1 Понимание содержания произведения
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию
1.2 Пересказывание произведения
2.1.2.1* пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану; инсценирование
1.3 Прогнозирование событий в произведении
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
1.5 Высказывание мнения по информации
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств
2.1 Использование видов чтения
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, читать по ролям;
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать, уметь находить ответы из текста/отрывка
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
2.2.3.1 определять тему и основную мысль литературного произведения с помощью учителя
2.4 Определение жанра литературного произведения
2.2.4.1 определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения
2.6 Оценивание поступков героев литературного произведения
2.2.6.1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами
2.7 Определение изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
2.2.7.1 находить изобразительно-выразительные средства в тексте литературного произведения (сравнение) с помощью учителя
2.8 Сравнение элементов художественного произведения
2.2.8.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя

3.1 Шығарманың жоспарын құру
2.​3.​1.​1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар мен санамақтар құрастыру
3.4 Қатені табу және түзету
2.​3.​4.​1мұғалімнің көмегімен орфографиялық, пунктуациялық, стилистикалық қателерді табу және түзету
2)3-сынып:
Ортақ тақырыптар
Бөлімше (түйінді дағдылар)
Оқу мақсаттары*
1-тоқсан
1. Жанды табиғат
2. Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (жарық пен қараңғы)
1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
1.2 Шығарманы мазмұндау
3.​1.​2.​1* шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
3.​1.​3.​1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
3.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
3.​1.​5.​1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
2.1 Оқу түрлерін қолдану
3.​2.​1.​1 мәтінді дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​2.​1 шығарма мазмұны бойынша қолдануға (практикалық), бағалауға және шығармашылыққа негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
3.​2.​3.​1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді анықтау
2.4 Әдеби шығарманың жанрын анықтау
3.​2.​4.​1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
3.​2.​6.​1 кейіпкердің портретін сипатта, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
2.7 Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау
3.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу
2.8 Көркем шығарма элементтерін салыстыру
3.​2.​8.​2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру
2.9 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
3.​2.​9.​1 шығарманың мазмұнына сәйкес түрлі дереккөздерден: иллюстрация, әдеби кітаптар, мультфильмнен нақты ақпаратты табу және ақпаратты сызба түрінде беру

3.1 Составление плана
2.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
3.2 Создание творческих работ разных жанров
2.3.2.1* писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки или по готовым рифмовкам – считалочки (с помощью учителя)
3.4 Нахождение и исправление ошибок
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки (с помощью учителя)
2) 3 класс:
Тема
Раздел
(навыки)
Цели обучения*
1 четверть
1. Живая природа
2. Что такое хорошо, что такое плохо?
1.1 Понимание содержания произведения
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
1.2 Составление плана
3.1.2.1* пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
1.3 Прогнозирование событий в произведении
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
1.4 Привлечение внимания слушателей
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией/ фотографиями/картинами/презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по тексту
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
2.1 Использование видов чтения
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно; читать по ролям/выборочно
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
3.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
2.6 Оценивание поступков героев литературного произведения
3.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
2.7 Определение изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
3.2.7.1 находить изобразительно-выразительные средства в тексте литературного произведения (сравнение, эпитет, олицетворение) с помощью учителя
2.8 Сравнение элементов художественного произведения
3.2.8.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке с помощью учителя
2.9 Извлечение информации из различных источников
3.2.9.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/художественной литературы – и представлять информацию в виде схем

3.1 Шығарманың жоспарын құру
3.​3.​1.​1 мұғалім көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
3.4 Қатені табу және түзету
3.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше орфографиялық, пунктуациялық қателерді табу және түзету
2-тоқсан
3. Уақыт
4. Сәулет өнері
1.1 Шығарманың мазмұнын түсіну
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
3.​1.​3.​1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
3.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
3.​1.​5.​1 өз ойы мен сезімін көркем-бейнелі сөздерді қолдана отырып жеткізу
2.1 Оқу түрлерін қолдану
3.​2.​1.​1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу;
3.​2.​1.​2 шығарманы іштей саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, сын тұрғысынан бағалап оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​2.​1қолдануға (практикалық), бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Шығарманың тақырыбы мен негізгі ойды анықтау
3.​2.​3.​1 шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу
2.4 Әдеби шығарманың жанрын анықтау
3.​2.​4.​1өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
2.5 Шығарманың композициясын анықтау
3.​2.​5.​1 көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
2.6 Кейіпкерлердің іс-әрекетін бағалау
3.​2.​6.​1 кейіпкерлердің портретін сипаттау, оның іс-әрекеті, мінез-құлқының өзгеру себептерін мәтіннен тауып, бағалау
2.7 Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау
3.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен шығармадағы әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, эпитет, кейіптеу) табу
2.8 Көркем шығарма элементтерін салыстыру
3.​2.​8.​2 мұғалімнің көмегімен көркем шығарма үзіндісін басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм) нұсқасымен салыстыру

3.1 Составление плана
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/ рекламы/ презентации
3. 4 Нахождение и исправление ошибок
3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
2 четверть
3. Время
4. Архитектура
1.1 Понимание содержания произведения
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
1.3 Прогнозирование событий в произведении
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
1.4 Привлечение внимания слушателей
3.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи
1.5 Высказывание мнения по тексту
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
2.1 Использование видов чтения
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно; читать по ролям/выборочно; 3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками)
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
3.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
2.5 Определение композиции литературного произведения
3.2.5.1 определить начало, развитие и окончание событий литературного произведения (с помощью учителя)
2.6 Оценивание поступков героев литературного произведения
3.2.6.1 описывать портреты персонажей, их действия, поведения, найти причины изменения в тексте и оценивать
2.7 Определение изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
3.2.7.1 находить изобразительно-выразительные средства в тексте литературного произведения (сравнение, эпитет, олицетворение) с помощью учителя
2.8 Сравнение элементов художественного произведения
3.2.8.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке с помощью учителя

2.7 Әдеби көркемдеуіш құралдардың қолданысын анықтау
4.​2.​7.​1 шығармадан әдеби көркемдегіш құралдарды (теңеу, кейіптеу, эпитет, аллитерация, әсірелеу) табу және оларды қолдану
2.8 Көркем шығарма элементтерін салыстыру
4.​2.​8.​2 көркем шығарманы басқа үлгідегі (иллюстрация, музыка (күй), мультфильм, кинофильм) нұсқасымен салыстыру
2.9 Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
4.​2.​9.​1 түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табу, өңдеу және тұжырым жасау және себеп-салдарлық байланысын сызба түрінде көрсету
3.1 Шығарманың жоспарын құру
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Шығарманың түрлі жанры бойынша шығармашылық жұмыс жазу
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлең (төрт жолды) жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстарды түрлі формада ұсыну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3.4 Қатені табу және түзету
4.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен шығарманың құрылымын, стилін жетілдіру, өз бетінше сын тұрғысынан бағалау және лексикалық, орфографиялық, пунктуациялық қателерді тауып түзету
2-тоқсан
3. Мәдени мұра
4. Мамандықтар әлемі
1.2 Шығарманы мазмұндау
4.​1.​2.​1* шығарма мазмұнын түрлі баяндау тәсілдерін (І немесе ІІІ жаққа өзгертіп, жағдаяттар қосып, оқиғаларды өрбітіп) қолданып, шығарманы қысқаша, толық, ішінара мазмұндау
1.3 Шығармадағы оқиғаны болжау
4.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы және қорытынды бөлімі негізінде сюжеттің дамуын болжау, оның себебін түсіндіру
1.4 Тыңдарманның назарын аударту
4.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, өлең жолдарын, нақыл сөздерді, шешендік сөздерді және вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
4.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану, презентация, видеоролик жасау
1.5 Тыңдалған шығарма бойынша пікір білдіру
4.​1.​5.​1 өз ойын, сезімін, көзқарасын өмірде болған, өзге шығармадағы ұқсас оқиғалармен салыстыра отырып білдіру
2.1 Оқу түрлерін қолдану
4.​2.​1.​2* шығарманы іштей көз жүгіртіп, шолып, түртіп алып, сұрақтар қоя отырып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып оқу, талдау жасап оқу, сын тұрғысынан бағалап оқу
2.2 Шығарма мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
4.​2.​2.​1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру

2.7 Определение изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
4.2.7.1 находить изобразительно-выразительные средства в тексте литературного произведения (сравнение, эпитет, олицетворение) с помощью учителя
2.8 Сравнение элементов художественного произведения
4.2.8.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/ кинофильме
2.9 Извлечение информации из различных источников
4.2.9.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
3.1 Составление плана
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
4.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/рекламы/ презентации
3. 4 Нахождение и исправление ошибок
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
2 четверть
3. Культурное наследие
4. Мир профессий
1.2 Составление плана
4.1.2.1* пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно); творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3 Прогнозирование событий в произведении
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией/ фотографиями/картинами/презентацией/ видеороликом
1.5 Высказывание мнения по тексту
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2.1 Использование видов чтения
4.2.1.2* читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/ аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы

Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Орыс тілі" пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Орыс тілі" пәнін оқытудың негізгі мақсаты – функционалдық сауаттылығының қалыптасуына негіз болу, сондай-ақ адам мәдениетінің жалпы көрсеткіші ретіндегі тыңдалым, айтылым, оқылым, жазылым дағдыларының дамыту.
3. Бастауыш мектепте пәнді оқудың қойылған мақсатына қол жеткізу үшін келесі практикалық міндеттер шешіледі:
1) тіл бірліктеріне лингвистикалық қарым-қатынасты қалыптастыру;
2) лингвистикалық құбылыстарды зерттеу процесінде аналитикалық және синтетикалық іс-әрекеттерді меңгеру арқылы ақпаратты жүйелеу, талдау жасау, салыстыру, жалпыландыру біліктерін дамыту;
3) өз пікірін білдіру үшін сөйлемді танымдық түрде қолдану қабілетін қалыптастыру;
4) тіл мен сөйлеу мәдениетін дамыту, сөздік қорын байыту және белсенділікті арттыру арқылы өнімді сөйлеу әрекетін қалыптастыру;
5) фонетикалық, лексикалық, грамматикалық, дұрыс жазу мәселелерін шешу барысында оқу әрекеттерін жоспарлау, бақылау және бағалау біліктерін қалыптастыру;
6) нәтижеге қол жеткізудің неғұрлым тиімді әдістерін анықтау;
7) оқу іс-әрекетіндегі жетістік/сәтсіздік себептерін түсінуге үйрету;
8) танымдық қызығушылықты қалыптастыру және сөйлеу дағдыларын жетілдіру арқылы шығармашылық қабілеттерін дамыту;
9) қоршаған әлемді және айналадағы шындық құбылыстарын меңгеру арқылы ана тіліне деген қызығушылық пен сүйіспеншілікті дамыту;
10) әңгімелесушіні тыңдай білу, диалог жүргізуге даярлық және түрлі көзқарастардың болу мүмкіндігін растау, өз ұстанымдарын білдіру, оны тілдік нормаларға сәйкес негіздеу арқылы коммуникативтік біліктер мен дағдыларды дамыту;
11) Қазақстан Республикасы халықтарының мәдени мұраларына баулу;
12) білім алушыларды сыныптастарының ойлары мен сезімдеріне құрметпен қарауға тәрбиелеу;
13) білім алушылардың гуманистік дүниетанымын, зияткерлік және рухани әлемін қалыптастыру, оларды "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыға ортақ құндылықтармен таныстыру.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.

Типовая учебная программа по предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Русский язык" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Основная цель обучения предмету "Русский язык" – заложить основу формирования функциональной грамотности, обеспечить развитие всех видов речевой деятельности: аудирования (слушания), говорения, чтения, письма как показателей общей культуры человека.
3. Для достижения поставленных целей изучения предмета в начальной школе необходимо решение следующих практических задач:
1) формировать лингвистическое отношение к единицам языка;
2) развивать умение анализировать, сравнивать, обобщать, систематизировать информацию через овладение аналитико-синтетической деятельностью в процессе изучения языковых явлений;
3) формировать умение сознательно пользоваться предложением для выражения своих мыслей;
4) формировать продуктивную речевую деятельность через обогащение и активизацию словарного запаса, развитие речевой культуры и культуры общения;
5) формировать умение планировать, контролировать и оценивать учебные действия в процессе решения фонетических, лексических, грамматических, орфографических задач;
6) определять наиболее эффективные способы достижения результата;
7) формировать умение понимать причины успеха/неуспеха учебной деятельности;
8) развивать творческие способности через формирование познавательного интереса и стремления совершенствовать свою речь;
9) развивать интерес и любовь к родному языку через освоение окружающего мира и явлений окружающей действительности;
10) развивать коммуникативные умения и навыки через умение слушать и слышать собеседника, готовность вести диалог и признавать возможность существования различных точек зрения, высказывать свою позицию, обосновывая ее в соответствии с языковыми нормами;
11) приобщать к культурному наследию народов Республики Казахстан;
12) воспитывать у обучающихся уважение и внимание к мыслям и чувствам своих одноклассников;
13) формировать гуманистическое мировоззрение, интеллект и духовный мир обучающихся, приобщить их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которая предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).

5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлесе дамытылуы білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық" сияқты құндылықтарын бойына сіңіруіне негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың күнделікті іс-әрекетке ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болуға бағытталған.
2-тарау. "Орыс тілі" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. Пән бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағат;
3) 4-сыныпта – аптасына 4 сағат, оқу жылында – 136 сағатты құрайды.
7. "Орыс тілі" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі: мұғалімнің түсіндірмесі, сұрақтар, оқу және көркемдік сипаттағы шағын мәтіндер, жаттығулар, ережелер, анықтамалардың мазмұны; сұрақ қою арқылы ақпаратты нақтылау; сөйлемнің, шағын мәтіндердің интонациялық реңкін түсіну;
2) айтылым ақпараттың мағынасын беру процесі ретінде: пікір білдіру тіл өнімі ретінде; пікір білдіру көлемі мен құралдары: сөз, сөйлем, мәтін; айтылған пікірлердің мақсатын, міндетін ұғыну: сұрау, хабарлау, растау, теріске шығару, өтіну, құттықтау; ақпараттың/хабарламаның мазмұны бойынша жабық сұрақтар; екінші сынып білім алушыларына жақын тақырыптарға ауызша тапсырмалар мен жеке ауызша пікірлерді (сөйлемдер, мәтіндер) құрастыру, құрылымдау: демалыс, табиғат, жануарлар, қызығушылықтар, оқылған кітаптар, көрілген фильмдер туралы; диалогтік формада жағдаяттар тудыру; тақырып және тірек сөздер, көрнекіліктер негізінде мазмұнды қарапайым түрде болжау; сөйлеу жағдайында сөздік қорды дамыту (кіммен?, неге?, не?, қалай?); сөйлеу әрекеті және оны орындау үшін қажетті жағдайлар: қарым-қатынаста серіктестердің және сөйлеуші адамның сөйлеуге деген қажеттілігінің (себеп), сөйлесушінің айтылған сөзді қабылдауға деген қажеттілігінің болуы; тілдік қарым-қатынастағы сөздік емес құралдардың (дауыс ырғағы, дене қозғалысы, қимылы, ым-ишара) рөлі; сөйлем мен пікірді дұрыс үндестіру және орфоэпия нормаларын меңгеру; оқу және күнделікті қарым-қатынас жағдайындағы сөйлеу этикетінің нормаларын практикалық меңгеру (өтініш жасау, алғыс айту, құттықтау);
3) оқылым: оқылым жазбаша мәтіннен ақпаратты алу және мағынасын қабылдау процесі ретінде: оқу және көркемдік сипаттағы шағын мәтіндер, жаттығуларға, ережелерге, анықтамаларға арналған тапсырмаларды құрастыру; бастауыш мектеп білім алушылары үшін сөздік/энциклопедия көмегімен ақпаратты нақтылау; мәтіннен қажетті материалды таңдау; белгілі бір тақырып бойынша екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) бойынша ақпарат табу; мәтіннің тақырыбы, жоспары, көрнекіліктері бойынша мазмұнды қарапайым болжау; мәнерлеп оқу (дауыс ырғағы, қарқын, дыбыс деңгейі) құралдарының көмегімен оқылған мәтін мазмұнын бағалау, эмоцияны бастан кешіру жағдайын білдіру;

5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Русский язык"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
3) в 3 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году;
4) в 4 классе – 4 часа в неделю, 136 часов в учебном году.
7. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 2 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) как процесс восприятия смысла, добывания информации из устного текста: объяснений учителя, вопросов, содержания небольших текстов как учебного, так и художественного характера, формулировок заданий к упражнениям, правил, определений, воспринятых на слух, уточнение информации с помощью вопросов, понимание интонационной окраски предложений, маленьких текстов;
2) говорение как процесс передачи смысла, информации: высказывание как продукт речи; средства и объҰм высказывания: слово-предложение, предложение, текст; осознание целей, задач высказываний: спросить, сообщить, подтвердить, отрицать, попросить, поздравить, закрытые вопросы по содержанию информации/сообщения; создание, конструирование собственных устных высказываний (предложений, текстов) с определҰнной речевой задачей на темы, близкие второклассникам: о каникулах, любимых уголках природы, животных, увлечениях, прочитанных книгах, просмотр фильмов; разыгрывание ситуаций в диалоговой форме, элементарное прогнозирование содержания на основе заголовка и опорных слов, иллюстраций; ориентирование в речевой ситуации (с кем?, зачем?, что?, как?); речевое действие и необходимые условия его совершения: наличие партнҰров по общению и потребности (мотива) у одного обращаться с речью, у другого воспринимать еҰ, роль в общении несловесных средств (интонации, поз, жестов, мимики) в речевом общении, овладение нормами орфоэпии и правильного интонирования предложения и высказывания, практическое овладение нормами речевого этикета в ситуациях учебного и бытового общения (обращение с просьбой, благодарность, поздравление);
3) чтение: чтение как процесс восприятия смысла, добывания информации из письменного текста: содержания небольших текстов учебного и художественного характера, формулировок заданий к упражнениям, правил, определений; уточнение информации с помощью словаря/энциклопедии для младших школьников, выбор нужного материала из текста; нахождение информации по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему; элементарное прогнозирование содержания по заголовку текста, плану, иллюстрации; передача эмоциональных переживаний, оценки содержания читаемого с помощью средств выразительного чтения (интонация, темп, громкость);

4) жазылым: жыл бойындағы жазбаша жұмыстар: әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін, көркемдік мәтінге негізделген шағын мәтіндерді жазу, берілген тақырып негізінде тірек сөздер бойынша мәтін құрастыру, тірек сөздерді немесе анықтамалық сөздерді пайдалана отырып, оқыған/тыңдаған мәтіндерді мазмұнындау, әртүрлі диктанттар;
5) 1-сыныпта өткенді қайталау: орыс тілінің дыбыстары мен әріптері; дауысты және дауыссыз дыбыстар; дыбыстардың мағына ажыратушылық рөлі; әріптер – дыбыстарды жазылымда көрсететін белгілер; бас және кіші, баспа және жазба әріптер; әріптердің әліпбилік атаулары; буын; дауысты дыбыстардың буын жасаушылық рөлі; бір жолдан екінші жолға тасымалдау мақсатында сөздерді буынға және бөліктерге бөлу; тілді адами қарым-қатынас және қарым-қатынастағы сөз құралы ретінде түсіну, сөйлеу қызметі және осы қызметтің нәтижесі туралы (пікір, мәтін); тілдік және тілдік емес байланыс құралдары (таныстыру); оқылым, айтылым, диалогтік қарым-қатынас процесіндегі дауыс күші және сөйлеу қарқыны; ауызша және жазбаша сөз; сөйлеу және қарым-қатынас мәдениеті; жолдаулар (іс жүзінде); сыпайылық сөздері; мәтін, сөйлем туралы түсінік; сипаттау мәтіні; сөйлем мазмұнын түсіну; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; атаулардағы, сөйлем басындағы бас әріп;
6) фонетика және графика: дыбыстар мен әріптер; білім алушылардың дыбыстар мен тілдік дыбыстар, дыбыс пен әріп арасындағы айырмашылық, олардың сөздегі рөлі туралы білімдерін нақтылау; дауысты және дауыссыз дыбыстар; жуан және жіңішке дауыссыз дыбыстар; алдыңғы дауыссыздың жуан-жіңішкелігіне сәйкес дауысты дыбыстың әрпін таңдау, сөз ортасындағы дауыссыздар арасындағы және сөз соңындағы дауыссыздың жіңішкелігін белгілеу үшін жіңішкелік белгісі; буын; тасымалдау мақсатында сөздерді буынға және бөліктерге бөлу; екпін; сөз мағынасын және формасын ажыратудағы екпіннің рөлі; сөздегі екпінді және екпінсіз дауыстылар; дауысты дыбыстар [а, о, у, ы, и, э] және оларды жазу барысында белгілеу; я, ю, е, Ұ әріптерімен дауысты дыбыстарды белгілеу (буын басында және дауыссыздан кейін): сөздердің екпінсіз дауыстылармен айтылуын және жазылуын салыстыру; жазылу барысындағы екпінсіз дауыстының екі буынды сөздердегі белгіленуін аталған сөз формасында екпін түсу орнын өзгерту арқылы тексеру (земля - земли, моря - море); қосарланған ұяң және қатаң дауыссыз дыбыстар; оларды әріптермен белгілеу; сөз соңындағы ұяң және қатаң дауыссыздардың дұрыс жазылуы; [й] дыбысын жазу барысында (сөз басында және соңында), я, ю, Ұ, е әріптерімен (сөз басында), жіңішке бөлу белгісінің алдында й әрпімен белгілеу; ь әрпі бар сөздердің я, е, Ұ, ю, и әріптерінің алдында айтылуы және жазылуы; й, ь әріптері бар сөздердің тасымалдануы; әліпби; әріптердің әліпбилік аталуы; әліпби мағынасы; сөздікті қолдану (сөздердің әліпбилік реттілікке сүйене отырып, орналасуы);

4) письмо: письменные работы в течение года: написание текста-описания, текста-повествования, небольших текстов на основе художественного текста, составление текста по опорным словам на заданную тему, передача содержания прочитанного/услышанного текста с использованием ключевых слов или слов для справок, различные виды диктантов;
5) повторение изученного в 1 классе: звуки и буквы русского языка, гласные и согласные звуки, смыслоразличительная роль звуков; буквы – знаки, обозначающие звуки на письме, большие и малые, печатные и рукописные буквы, алфавитные названия букв, слог, слогообразующая роль гласных звуков, деление слов на слоги и на части для переноса со строки на строку, представление о языке как средстве человеческого общения и речи как самом общении, о речевой деятельности и продукте этой деятельности (высказывание, текст), языковые и неязыковые средства общения (ознакомление), сила голоса и темп речи в процессе чтения, говорения, диалогического общения; устная и письменная речь, культура речи и общения, слова-обращения (практически), слова вежливости; понятие о тексте, предложении, текст-описание, понимание содержания предложения, знаки предложения в конце предложения, прописная буква в начале предложения, в собственных именах;
6) фонетика и графика: звуки и буквы, уточнение знаний обучающихся о звуках вообще и звуках речи, различии звука и буквы, их роли в слове, гласные и согласные звуки, мягкие и твердые согласные звуки, выбор буквы гласного звука в соответствии с твҰрдостью-мягкостью предыдущего согласного, мягкий знак для обозначения мягкости согласного в конце слова и в середине слова между согласными; слог, деление слов на слоги и на части для переноса, ударение, роль ударения в различении значений слов и форм слова, ударные и безударные гласные в слове, гласные звуки [а, о, у, ы, и, э] и обозначение их на письме; обозначение гласных звуков буквами я, ю, е, Ұ (в начале слога и после согласного): сопоставление произношения и написания слов с безударными гласными, проверка обозначения на письме безударного гласного в двусложных словах путҰм изменения места ударения в форме этого слова (земля — земли, моря — море); парные звонкие и глухие согласные звуки, обозначение их буквами, правописание звонких и глухих согласных на конце слова; обозначение на письме звука [й] буквой й (на конце и в середине слова), буквами я, ю, Ұ, е (в начале слов), перед мягким разделительным знаком; произношение и написание слов с ь перед буквами я, е, Ұ, ю, и; перенос слов с й, ь; алфавит; алфавитное название букв, значение алфавита; пользование словарем (нахождение слов с опорой на алфавитный порядок);

7) сөз құрамы: сөз түбірі туралы жалпы түсінік; түбірдің мағынасы; бір түбірлі сөздер, бір түбірлі сөздердің түбірін бөліп алу; бір түбірлі сөздердегі түбірлердің біркелкі жазылуын бақылау (лес – лесник – лесной); білім алушылар сөйлеу барысында жиі қолданатын бір түбірлі сөздерді іріктеп алу (школа – школьный – школьник, учить – учитель – обучающийся); сөздің жалғауы; жалғаудың рөлі; сөз алды қосымшасының сөз құрылымындағы рөлі; жұрнақ, оның сөз құрылымындағы орны; сөз алды қосымшасының және жұрнақтың сөзжасамдық қызметі; құрамы бойынша сөзді талдау (минимум шегінде); сөйлемдегі сөздерді байланыстыру мақсатында жалғауларды өзгерту; түбір мағынасын түсіну мақсатында бір түбірлі сөздермен сөйлем құрастыру; с-, по-, про-, до-, за-, во-, пере-, (іс жүзінде) тұрақты сөз алды қосымшаларын дұрыс жазу; оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді дұрыс жазу және сөйлеу барысында қолдану;
8) дұрыс жазу: орфограмма туралы сөздегі және сөздер арасындағы қателік жіберу қаупі бар орын ретінде түсінік, себебі, жазылым бір нұсқасы ғана орфография ережелеріне сәйкес келетін бірнеше нұсқада ұсынылады; орфограмма және орфографиялық ереже; дұрыс жазылу ережесі: сөз формасын өзгерту арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды дұрыс жазу (вода – воды, село – сҰла, коса – косы); сөз формасын өзгерту арқылы сөз түбіріндегі жұп ұяң/қатаң дауыссыздарды дұрыс жазу (дождь – дожди, гриб – грибы, снег – снега); сөз ортасындағы және соңындағы жіңішкелік белгісі; ча – ща, чу – щу, чк, чн, нч, нщ тіркесімдерінің дұрыс жазылуы;
9) сөздің лексикалық мағынасы: мағынасы бойынша жақын сөздер (синонимдер); мағыналары қарама-қарсы сөздер (антонимдер);
10) сөз таптары: сөз таптары, сөздердің қандай сұрақтарға жауап беретіндігіне және мағынасына байланысты топтарға бөлінетіні туралы бастапқы түсінік; түрлі сөз таптарына қатысты сөздерге сұрақтар; заттың атын, сынын, қимылын білдіретін сөздер (терминдерсіз); кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздер (зат есім); лексикалық мағынаның әртүрлілігі: заттық және абстрактілі мағынаға ие (адамдарды, заттарды, сезімдерді: человек, радость, настроение, стол, бег, синева) сөз топтары; адамдар мен жануарларды атайтын және кто? сұрағына жауап беретін сөз; жансыз заттарды атайтын және что? сұрағына жауап беретін сөздер; мағыналары бойынша жақын немесе қарама-қарсы сөздер (смелость, мужество, добро – зло); жалқы есімдер; жалқы есімдердегі бас әріп: есімдер, әкесінің есімдері, адамдардың тегі, жануарлардың аттары, географиялық атаулар (елдердің, қалалардың, ауылдардың, өзендердің); он, она, оно сөздеріне қатысты кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздер туралы түсінік; кто?, что? сұрақтарына жауап беретін сөздердің көпше және жекеше түрі; түріне байланысты өзгеруі; заттың сынын білдіретін және қандай? сұрағына жауап беретін сөздер (сын есім); лексикалық мағыналардың әртүрлілігі: жыл мезгіліне, материалға, іс-әрекетке (весенний, кирпичный, добрый) қатысты әртүрлі лексикалық мағынасы бар сөз топтары; мағыналары жағынан жақын немесе қарама-қарсы сөздер (смелый, мужественный, белый – черный); какой?, какая?, какое?, какие?, сұрақтарына жауап беретін сөздердің түрлері бойынша өзгеруі (белый – белые); кто?, что? және какой?, какая?, какое?, какие? (белая шапка, белый свитер, белое пальто, белые стены) сұрақтарына жауап беретін сөздердің үйлесуі; какой?, какая?, какое?, какие? сұрақтарына жауап беретін сөздердің кто?, что? сұрағына жауап беретін сөздердің шығу түбірімен (род, число) байланысы; заттардың іс-әрекетін және что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? (етістік, терминсіз) сұрақтарына жауап беретін сөздер; лексикалық мағынаның әртүрлілігі: "айтылым" лексикалық мағынасы бар сөздердің топтары: сказать, спросить, ответить, говорить, шептать, "письмо": написать, выписать, подписать, "сезімін білдіру": любить, жалеть, грустить, радоваться, "қозғалыс": бегать, прыгать, ехать); что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін сөздердің көпше және жекеше түрде өзгеруі; что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін сөздердің шақтар (осы, өткен және келер шақ) бойынша өзгеруі, мағыналары бойынша жақын және қарама-қарсы сөздер (бежать, мчаться, нестись, лететь, повышать – понижать, строить – ломать); сұрақ қойылмайтын сөздер (көмекші сөз, жалғаулық): на, от, в, из, к, по, с, у, над, под, а, но, и, или, потому что (көмекші сөздермен, жалғаулықпен танысу, олардың сөйлемдегі рөлі); сөйлемдегі өзге де сөздер мен қызметтік сөздерді (көмекші сөздер, жалғаулық) бөлек жазу; сөз алды қосымшасы мен көмекші сөздерге салыстырмалы талдау;

7) состав слова: общее понятие о корне слова, значение корня, однокоренные (родственные) слова, выделение корня в однокоренных словах), наблюдение за единообразным написанием корней в однокоренных словах (лес – лесник – лесной), подбор однокоренных слов с наиболее употребительными в речи обучающихся корнями (школа – школьный – школьник, учить – учитель – обучающийся); окончание слова, роль окончания; приставка, ее место в структуре слова; суффикс, его место в структуре слова, словообразовательная функция суффиксов и приставок; разбор слова по составу (в пределах минимума); изменение окончаний для связи слов в предложении; составление предложений с однокоренными словами с целью осознания значение корня; правописание неизменяемых приставок с-, по-, про-, до-, за-, во-, пере- (практически); правописание слов с суффиксами -оньк-, -еньк- и употребление их в речи;
8) правописание: понятие об орфограмме как месте в слове или между словами, где возникает опасность ошибки, так как написание может быть представлено несколькими вариантами, из которых только один соответствует правилам орфографии, орфограмма и орфографическое правило; правила правописания: правописание безударных гласных в корне слова путем изменения формы слова (вода – воды, село – сҰла, коса – косы), правописание парных звонких/глухих согласных в корне слова путем изменения формы слова (дождь – дожди, гриб – грибы, снег – снега); мягкий знак в конце и середине слова; правописание сочетаний ча – ща, чу – щу, чк, чн, нч, нщ;
9) лексическое значение слов: слова, близкие по значению (синонимы); слова, противоположные по значению (антонимы);
10) части речи: начальное представление о частях речи, о том, что слова разделяются на группы в зависимости от того, что они обозначают и на какой вопрос отвечают; вопросы к словам, относящимся к разным частям речи; слова, называющие предметы, обозначающие признаки, действия (без терминов); слова, отвечающие на вопросы кто? что? (имя существительное); разнообразие лексического значения: группы слов с предметным и абстрактным значением (обозначение лиц, предметов, чувств: человек, радость, настроение, стол, бег, синева); слова, называющие людей и животных и отвечающие на вопрос кто?, слова, называющие неживые предметы и отвечающие на вопрос что?, слова, близкие или противоположные по значению (смелость, мужество, добро – зло); имена собственные; большая (прописная) буква в именах собственных: именах, отчествах, фамилиях людей, кличках животных, географических названиях (стран, городов, сел, рек); представление о мужском, среднем и женском роде слов, отвечающих на вопросы кто? что? по отношению со словами он, она, оно; единственное и множественное число слов, отвечающих на вопросы кто? что?, изменение их по числам; слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие? (имя прилагательное); разнообразие лексического значения: группы слов с различным лексическим значением по отношению ко времени года, материалу, поступку (весенний, кирпичный, добрый); слова, близкие или противоположные по значению (смелый, мужественный, белый – черный), изменение слов, отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие? по числам практическим путем (белый – белые); сочетания слов, отвечающих на вопросы кто? что? и вопросы какой? какая? какое? какие? (белая шапка, белый свитер, белое пальто, белые стены); зависимость рода и числа слов, отвечающих на вопросы какой? какая? какое? какие? от рода и числа слов, отвечающих на вопросы кто? что?; слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? (глагол, без термина); разнообразие лексического значения: группы слов с лексическим значением "говорение": сказать, спросить, ответить, говорить, шептать, "письмо": написать, выписать, подписать, "проявление чувств": любить, жалеть, грустить, радоваться, "движения": бегать, прыгать, ехать); изменение слов, отвечающих на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? по числам (единственное и множественное число); изменение слов, отвечающих на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает? по временам (настоящее, прошедшее и будущее (простое) время), слова, близкие и противоположные по значению (бежать, мчаться, нестись, лететь; повышать – понижать, строить – ломать); слова, к которым не ставят вопросов (предлог, союз): на, от, в, из, к, по, с, у, над, под, а, но, и, или, потому что (практическое ознакомление с предлогами, союзами, их ролью в предложении); раздельное написание служебных слов (предлогов, союзов) с другими словами в предложении; сопоставительный анализ предлогов и приставок;

11) синтаксис: сөз тіркесі, сөз тіркесі туралы түсінік, сұрақтар бойынша сөз тіркесінің және сөздің байланысы; сөйлем, сөйлем туралы түсінік, сөзді сөйлемдерге бөлу; сөйлемнің мазмұнды және интонациялық аяқталуы; сөйлемде не туралы айтылып жатқандығын білдіретін сөздер; сөйлемдегі сөздердің байланысы (сұрақтар бойынша); сөйлемнің грамматикалық негізі, сөйлемнің тұрлаулы мүшелері – бастауыш және баяндауыш; сөйлем мағынасын бақылау, сөйлемді интонациялау; сөйлем соңындағы тыныс белгілері (нүкте, сұрақ және леп белгілері), сөйлемнің алғашқы сөзіндегі бас әріп;
12) мәтін: ортақ тақырыппен байланыстырылмаған жеке сөйлемдер мен мәтінді салыстыру: мәтіндегі сөйлемдердің байланысы; мәтін тақырыбын анықтау; мәтіндегі тірек сөздерді талдау; мәтін тақырыбы; мәтіннің мазмұнына сәйкес тақырыпты таңдау; мәтіннің құрылымы: басы, негізгі бөлімі, қорытынды; мәтіннің бөлімдерін бөлу, оларға ат қою; 3-4 сөйлеммен пікір білдіру; өзгертілген мәтінмен жұмыс істеу (жеке сөйлемдердің орнын ауыстыру, тақырыпқа сәйкес келмейтін сөйлемдерді алып тастау); суреттерге негізделген пікірлер жоспарын ұжымдық құрастыру; мазмұндама туралы түсінік; сұрақтар бойынша ақпаратты/мәтінді мұғалім көмегімен мазмұндау; берілген тақырыптарға сұрақтар, суреттер сериясы, сюжеттік суреттер бойынша пікір/мәтін құрастыру;
13) оқу жылында өтілген материалдарды қорытынды қайталау: дыбыстар мен әріптер; дауысты (екпінді/екпінсіз) және дауыссыз (жіңішке/жуан, ұяң/қатаң, қосарланған) дыбыстарды жазылу барысында әріппен белгілеу; айырмалық жіңішкелік белгісі; түбір, түбірлес сөздер; кто?, что? сұрақтарына жауап беретін және затты атайтын сөздер; какой?, какая?, какое?, какие? сұрақтарына жауап беретін және заттың сипатын білдіретін сөздер; что делать?, что сделать?, что делал?, что будет делать?, что сделает? сұрақтарына жауап беретін және заттың қимылын білдіретін сөздер; сөз тіркесі; сөйлем; мәтін.
8. "Орыс тілі" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – екі шағын тақырыпты қамтитын ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі; ауызша қарым-қатынас жағдайын түсіну; сөйлеуді естуін дамыту: сөйлемнің, фразаның интонациялық суретін тыңдау және есту, негізгі ойды анықтау, қарым-қатынас құралдарының сөздік және сөздік емес мәнерлілік құралдарын (бейнелі сөздер, бағалау сөздер, дауыс ырғағы, ым-ишара) түсіну; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, ойларды (пікірлерді) анықтау, олардың мағынасын (ересектерден немесе сыныптастарынан сұрау) нақтылау; аудио/бейне ақпараттардың негізгі ойы мен тақырыбын атау, тірек сөздер және негізгі тұстары бойынша анықтау; айтылым – ойларды, ақпараттарды, сезімдерді қалыптастыру және беру процесі; сөз сапасы: бейнелілік, ширақтық, дұрыстылық, тазалық, дәлдік, мазмұндылық, логикалылық; мәнерлі сөйлеудің құралдары; пікір білдіру; диалог және монолог түрінде пікір білдіру; тыңдалған ақпараттағы негізгі тұстарды анықтау; мазмұны бойынша ашық және жабық сұрақтар; негізгі тұстары; пікір білдірудің тақырыбы мен мақсаты, қажетті материалдарды іріктеу, оны тыңдаушыларға жеткізу жолдарын ойластыру; тақырып және суреттер/көрнекіліктер/фотосуреттер/диаграммалар негізінде ақпарат мазмұнын болжау; сөйлесудің диалогтік формасын практикалық меңгеру: әңгімеге қосылу, оны ілікпе сөзбен қолдау, өз көзқарасын білдіру, сендіру, әңгімелесу кезінде қарым-қатынастың сөздік емес құралдарын рационалды пайдалану; сөйлеу жағдайында бағдарлау: с кем?, зачем?, что?, о чем?, как? … я буду говорить/слушать; сөйлеу жағдайына сөйлеу түрінің, көлемінің және формасының тәуелділігі; сөйлеу әрекеті және оны орындау үшін қажетті жағдайлар: қарым-қатынаста серіктестердің және сөйлеуші адамның сөйлеуге деген қажеттілігінің (себеп), сөйлесушінің айтылған сөзді қабылдауға деген қажеттілігінің болуы; сөйлеу этикеті: өтініш, тілек, шақыру, телефонмен сөйлесу; этикеттік мәндегі пікір білдіруді дұрыс құрастыру және орынды пайдалану: кешірім сұрау, тілек, телефонмен сөйлесу (жағдай: абонент үйде жоқ, ақпаратты жеткізу туралы өтініш жасау); өзін-өзі бақылауды, пікірді бағалауды, түзетуді жүзеге асыру;

11) синтаксис: словосочетание, понятие о словосочетании, связь слов в словосочетании по вопросам; предложение, понятие о предложении, членение речи на предложения, содержательная и интонационная завершҰнность предложения, выделение в предложении слов, обозначающих то, о ком или о чем говорится, что говорится, связь слов в предложении (по вопросам); грамматическая основа предложения, главные члены предложения - подлежащее и сказуемое, наблюдение за значением предложений, интонирование предложений, знаки препинания в конце предложения (точка, вопросительный и восклицательный знаки), прописная буква в первом слове предложения;
12) текст, понятие о тексте: сопоставление текста и отдельных предложений, не объединенных общей темой, связь предложений в тексте, определение темы текста, вычленение опорных слов в тексте, заглавие текста, подбор заглавия в соответствии с содержанием текста; структура текста: вступление, основная часть, заключение (концовка), выделение частей текста, их озаглавливание, объединение 3-4 предложений в связное высказывание, работа с деформированным текстом (перестановка отдельных предложений, изъятие предложения, не соответствующего теме); коллективное составление плана высказывания с опорой на рисунки; понятие об изложении, изложение информации/текста под руководством учителя по вопросам, составление высказывания/текста на заданную тему по вопросам, серии картинок, сюжетной картинке;
13) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: звуки и буквы, гласные (ударные/безударные) и согласные (мягкие/твердые, глухие/звонкие, двойные), обозначение их буквами на письме; разделительный мягкий знак; корень, однокоренные слова; слова, обозначающие предмет и отвечающие на вопросы кто? что?, слова, обозначающие признак предмета и отвечающие на вопросы какой? какая? какое? какие?, слова, обозначающие действия предметов и отвечающие на вопросы что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?; словосочетание, предложение, текст.
8. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 3 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) – процесс принятия смысла, добывания информации из устного высказывания, включающего две микротемы, осознание ситуации устного общения; развитие речевого слуха: умения слушать и слышать интонационный рисунок предложения, фразы, определять главное, понимать средства выразительности словесных и несловесных средств общения (образные слова, оценочные слова, интонацию, мимику, жесты); понимание учебного текста, выявление непонятных слов, выражений, уточнение их значения (спросить у взрослых или одноклассников); определение темы и основной мысли аудио/видеоинформации по заголовку, по ключевым словам и моментам; говорение – процесс формулирования и передачи мыслей, информации, чувств; качества речи: образность, живость, правильность, чистота, точность, содержательность, логичность, средства выразительности речи. Высказывание: высказывания в форме диалога и монолога, определение основных моментов в прослушанной информации, их фиксация, открытые и закрытые вопросы по содержанию; ключевые моменты; тема и цель высказывания, отбор нужного для этого материала, продумывание способов донесения его до слушателей; прогнозирование содержания информации на основе заголовка и рисунков/иллюстраций/фото/диаграмм; практическое овладение диалоговой формы речи: вступать в разговор, поддерживать его репликами, выражать свою точку зрения, убеждать, рационально использовать при разговоре несловесные средства общения; ориентирование в речевой ситуации: с кем? зачем? что? о чем? как? … я буду говорить/слушать; зависимость формы, объҰма и типа высказывания от речевой ситуации, речевое действие и необходимые условия его совершения: наличие партнҰров по общению и потребности (мотива) у одного обращаться с речью, у другого воспринимать еҰ; речевой этикет: просьба, пожелание, приглашение, разговор по телефону; уместное использование и правильное построение высказывания этикетного характера: извинение, пожелание, разговор по телефону (ситуация: абонента нет дома, просьба передать информацию); умение осуществлять самоконтроль, оценивать высказывание, редактировать, давать советы по улучшению речи;

2) оқылым: оқылым – екі микротақырыпты қамтитын жазбаша мәтіннен ақпаратты алу және мағынасын қабылдау процесі: қажетті материалдарды табу мақсатында таңдап оқу; мәтіндегі ақпарат негізінде қарапайым тұжырымдарды қалыптастыру; тез және мағыналы оқуға, оқуды басқаруға мүмкіндік беретін оқу техникасын меңгеру; белгілі бір тақырып бойынша екі дереккөзден (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) ақпарат табу, негізгі және қайталама ақпаратты бөліп көрсету; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, ойларды (пікірлерді) анықтау және олардың мағыналарын нақтылау біліктілігі (этимологиялық сөздіктерден ақпарат жинау), мәтіннің тақырыбын және негізгі идеясын тақырып бойынша, тірек сөздер және мәтіннің негізгі бөлімдері бойынша анықтау;
3) жазылым: бір жыл ішіндегі жазбаша жұмыстар: дайын немесе ұжымдық жоспар бойынша хабарлама мәтінін мазмұндау; білім алушылардың өмірлік тәжірибесі (бақылаулар, экскурсиялар, ойындар) бойынша алдын ала берілген тақырыптар мен ұжымдық/өз бетінше даярлық негізінде және сюжеттік картиналар сериясы, сюжеттік картиналар бойынша дайын және ұжымдық жоспар негіздегі мазмұндама (ауызша және жазбаша); түрлі типтегі мәтіндерді (әңгімелеу, сипаттау мәтіндері), көркем және бейкөркем мәтіндерді (жазба, ғылыми-танымдық мәтін, анықтама, хабарландыру, өмірбаян, жарнама) құрастыру; жазбаша сөйлеудің дұрыстығын, байлығын және мәнерлілігін ескере отырып, өз мәтіндерін және берілген мәтіндерді түзету 2-сыныпта өткен "Лексика" бөлімінің материалына негізделген; әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін, көркемдік мәтінге негізделген шағын мәтіндерді жазу, берілген тақырып негізінде тірек сөздер бойынша көркем және бейкөркем мәтіндер құрастыру, тірек сөздерді немесе анықтамалық сөздерді пайдалана отырып, оқылған/тыңдалған мәтін мазмұнын беру, әртүрлі диктанттар, сызба, кесте, фотосуреттерді қолдана отырып, мәтіндер жазу;
4) 2-сыныпта өткенді қайталау: ауызша және жазбаша сөйлеуге қойылатын талаптар, қарым-қатынас құралы ретінде тілдің маңызы, таным; 1-2-сыныптарда қарастырылған тілдік құбылыстарды тану қабілетін бекіту; дыбыс және әріптер; дауысты және дауыссыз дыбыстар, оларды әріптермен белгілеу; екпін, екпінді және екпінсіз буындарды ажырату; сөздерді тасымалдау; сөздердің дыбыстық және дыбыстық-әріптік талдауы, жазбаша дағдыларды қалыптастырудағы рөлі (қатесіз, орнын ауыстырмау, бұрмаламау, әріптерді ауыстырмау); жіңішкелік белгісі дауыссыздардың жіңішкелік көрсеткіші ретінде; айырмалық жіңішкелік белгісі; қосарланған дауыссыздар; екпінсіз дауыстылардың, қатаң, ұяң, үнділердің сөз түбірінде дұрыс жазылуы; сөйлем; сөйлем негізі (сөйлемнің тұрлаулы мүшелері); сөйлем соңындағы тыныс белгілері; 1, 2-сыныптарда өткен сөздерді есте сақтауға арналған сөздерді жазу және салыстыру; жазу техникасына, жазбаша жұмыстарды жазу мәдениетіне қойылатын талаптар; мәтін түрлері: сипаттау мәтіні;

2) чтение: чтение – процесс приятия смысла, добывания информации из письменного текста, включающего две микротемы, выборочное чтение с целью нахождения необходимого материала, формулирование простых выводов на основе информации, содержащейся в тексте, овладение техникой чтения, позволяющей читать быстро и осмысленно, контролировать своҰ чтение; нахождение информации по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему, выделение главной и второстепенной, понимание учебного текста; умения выявлять непонятные слова, выражения и уточнять их значения (навести справку в толковом, этимологическом словарях), определять тему и основную мысль текста по заголовку, по ключевым словам и главным частям текста;
3) письмо: письменные работы в течение года: изложение текста-повествования по готовому или коллективно составленному плану, сочинения (устные и письменные) по готовому или коллективно составленному плану по серии сюжетных картинок, сюжетной картине, описание репродукций с картин, сочинения на заданные темы по жизненному опыту обучающихся (наблюдениям, экскурсиям, играм) с предварительной коллективной/самостоятельной подготовкой, составление текстов разных типов (текст-описание, текст-повествование), художественных и нехудожественных текстов (заметка, научно-познавательный текст, биография, автобиография, объявление, реклама), корректирование собственных текстов и заданных текстов с учетом правильности, богатства и выразительности письменной речи (с опорой на материал раздела "Лексика", изученного во 2 классе); написание текста-описания, текста-повествования, небольших текстов на основе особенностей художественного текста, составление художественного, нехудожественного текста по опорным словам на заданную тему, передача содержания прочитанного/услышанного текста с использованием ключевых слов или слов для справок, различные виды диктантов, написание текстов с использованием схем, графиков, таблиц, фотографий;
4) повторение изученного во 2 классе: требования к устной и письменной речи, значение языка как средства общения, познания, закрепление умения распознавать языковые явления, которые рассматривались в 1 и 2 классе; звуки и буквы, гласные и согласные звуки, обозначение их буквами, ударение, различение ударных и безударных слогов, перенос слов, слоговой и звукобуквенный анализ слов, его роль в формировании навыка письма (без пропусков, замены, искажений, перестановки букв); мягкий знак как показатель мягкости согласных; разделительный мягкий знак, двойные согласные, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных в корнях слов; предложение, основа предложения (главные члены предложения), знаки препинания в конце предложения; сопоставление произношения и написания слов из списков для запоминания, изученных в 1, 2 классах, требования к технике письма, культуре оформления письменных работ; типы текстов: описание;

5) дұрыс жазу; орфограмма, орфограмма түрлері; орфографиялық ережелер; екпінсіз дауыстылары, тексерілетін және тексерілмейтін екпіндері бар сөздерді жазу және айту; түбірінде екпінсіз екі дауыстысы бар сөздер (зеленеет, холодит, береговой, воробей); түбірінде қосарланған қатаң және ұяң дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; жуан және жіңішке дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; айтылмайтын дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту; дауыссыз дыбыстың қосарланған әріптері бар сөздерді жазу және айту; айырмалық жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді дұрыс жазу;
6) сөз, сөздің мағынасы, сөздің лексикалық мағынасы; мағыналас және көп мағыналы сөздер; сөздердің тікелей және ауыспалы мағынасы; сөздің мағынасын нақтылау және анықтау мақсатында түсіндірме сөздікті пайдалану; айтылуы және жазылуы бірдей, бірақ мағыналары бөлек сөздер (омонимдер) (терминсіз); синонимдер – мағыналары жақын сөздер; антонимдер – қарама-қарсы мағыналы сөздер; кең таралған тұрақты тіркестер (фразеологиялық тіркестер, іс жүзінде, терминсіз: дать слово, ни капельки, так себе, длинный язык, надуть губы, из-под (самого) носа, как с гуся вода); синоним, антоним, омоним, фразеологиялық бірліктердің мектеп сөздіктерімен жұмыс істеу;
7) сөз құрамы: сөзжасам; сөздің түбірі мен жалғауы; түбір бөліктері: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы; түбірлес сөздер; сөз түбіріндегі дыбыстардың алмасуы; екі түбірлі сөздер (күрделі сөздер); сөздің өзгеруі және қалыптасуы; сөзді құрамы бойынша талдау; дұрыс жазу; өзгермейтін сөз алды қосымшаларының дұрыс жазылуы об-, от-, до-, под-, над- (іс жүзінде); сөз алды қосымшалары бар сөздерді тасымалдау; айырмалық ъ дұрыс жазылуы (е, Ұ, ю, я әріптерінің алдында дауыссызға аяқталатын сөз алды қосымшасынан кейін); оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-,-онок- жұрнақтары бар сөздердің дұрыс жазылуы және олардың сөйлеу барысында қолданылуы; жазу барысында сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды белгілеу және айту; қосарланған қатаң және ұяң дауыссыздары бар сөздерді сөз соңындағы өзге де дауыссыздар алдында жазу және айту; жуан және жіңішке дауыссыздары бар сөздерді жазу және айту;
8) сөз таптары: сөз таптары туралы түсінік; сөз таптарымен жалпы танысу: зат есім, сын есім, етістік, үстеу, сөз алды қосымшасы (жалпы лексикалық және грамматикалық мағынасы, сұрақтары); сөздерді олардың мағынасына және сұрақтарына қарай сөз таптарына бөлу; зат есім, зат есім туралы түсінік; зат есімнің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; затты, тірі ағзаларды, заттанған түсініктерді (высота), іс-әрекеттерді (полҰт) білдіретін зат есімге қойылатын сұрақтар: кто?, что?; жалпы және жалқы зат есімдер; жалқы зат есімдердегі бас әріптер; газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімерді жазу кезіндегі тырнақшалар; зат есімдердің (мужской, средний и женский род) бөлінуі және түрленуі; зат есімдердің жалғаулары; соңында ызың дыбыстары бар зат есімнен кейінгі жіңішкелік белгісі; ат есімдердің жекеше және көпше түрде өзгеруі; зат есімдердің септіктер бойынша жекеше және көпше түрде, зат есімдердің септіктер бойынша өзгеруі; зат есімнің сөйлемдегі рөлі; сын есім туралы түсінік; сын есімнің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; сын есімге қойылатын сұрақтар: какой? какая? какое? какие?; сын есімнің зат есіммен байланысы; сын есімнің зат есіммен байланысы кезіндегі өзгерістері: - ий, -ый, ая, -яя, -ое, - ее, -ие, -ые жалғауларының дұрыс жазылуы; етістік, етістік туралы түсінік, етістіктің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; етістікке қойылатын сұрақтар: что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?; етістіктің өзгеруі; етістіктің шақтары туралы түсінік (сөйлеу сәтіне қатысты іс-әрекетті белгілеу): осы шақ, өткен шақ, келер шақ; етістіктердің шақтар бойынша өзгеруі; өткен шақтағы етістіктің өзгеруі; тұйық етістік туралы жалпы түсінік; тұйық етістік сұрақтары: что делать? что сделать?; етістіктердің сөз алды қосымшаларымен дұрыс жазылуы; етістіктердің сөйлемдегі рөлі; үстеу; үстеу туралы түсінік; үстеуге қойылатын сұрақтар: где? когда? как?; үстеудің лексикалық мағынасының көптүрлілігі; сөйлемдегі үстеудің рөлі;

5) правописание: орфограмма, виды орфограмм, орфографические правила; произношение и написание слов с безударными гласными, проверяемыми и непроверяемыми ударением; слова с двумя безударными гласными в корне (зеленеет, холодит, береговой, воробей); произношение и написание слов с парными звонкими и глухими согласными в корне, произношение и написание слов с твҰрдыми и мягкими согласными, произношение и написание слов с непроизносимыми согласными, произношение и написание слов с удвоенными буквами согласного звука, правописание и перенос слов с разделительным твҰрдым и мягким знаками;
6) слово: значение слова, лексическое значение слова, однозначные и многозначные слова, прямое и переносное значение слов, использование толкового словаря для выяснения и уточнения значения слова, слова, одинаковые по произношению и написанию, но разные по значению (омонимы) (без термина), синонимы – слова, близкие по значению, антонимы – слова, противоположные по значению; наиболее употребительные устойчивые сочетания слов (фразеологические выражения, практически, без термина: дать слово, ни капельки, так себе, длинный язык, надуть губы, из-под (самого) носа, как с гуся вода); работа со школьными словарями синонимов, антонимов, омонимов, фразеологизмов;
7) состав слова: словообразование, основа и окончание слова; части основы: корень, суффикс, приставка; однокоренные слова, чередование звуков в корне слова, слова с двумя корнями (сложные слова); словоизменение и словообразование, разбор слова по составу; правописание, правописание неизменяемых приставок об-, от-, до-, под-, над- (практически), перенос слов с приставками, правописание разделительного ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я), правописание слов с суффиксами -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- и употребление их в речи; произношение и обозначение на письме безударных гласных в корне слова; произношение и написание слов с парным звонким и глухим согласным в конце слова и перед другим согласным, произношение и написание слов с твҰрдыми и мягкими согласными, произношение и написание;
8) части речи: понятие о частях речи, общее знакомство с частями речи: именем существительным, именем прилагательным, глаголом, наречием, предлогом (общее лексическое и грамматическое значение и вопросы), распределение слов по частям речи на основании их значений и вопросов; имя существительное, понятие об имени существительном, разнообразие лексических значений имен существительных, вопросы к именам существительным, которые обозначают предметы, живые существа, опредмеченные признаки (высота), действия (полҰт): кто? что?, собственные и нарицательные имена существительные, большая (прописная) буква в собственных именах существительных, кавычки при написании имҰн собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов, род (мужской, средний и женский) и число имҰн существительных, окончания имен существительных мужского, женского и среднего рода, мягкий знак после шипящих на конце слов у имен существительных женского рода, изменение имен существительных по числам (единственное и множественное число), изменение имен существительных в единственном и множественном числе по падежам (склонение), умение различать падежи имҰн существительных, роль имҰн существительных в предложении; имя прилагательное, понятие об имени прилагательном, разнообразие лексических значений имен прилагательных, вопросы к именам прилагательным: какой? какая? какое? какие?, связь имени прилагательного с именем существительным, изменение имҰн прилагательных по родам, числам и падежам при сочетании с именами существительными, правописание окончаний -ий, -ый, ая, -яя, -ое, - ее, -ие, -ые, роль имҰн прилагательных в предложении; глагол, понятие о глаголе, разнообразие лексических значений глаголов, вопросы к глаголам: что делать? что сделать? что делал? что будет делать? что сделает?, изменение глаголов по числам, понятие времени глагола (обозначение действия по отношению к моменту говорения): настоящее, прошедшее, будущее, изменение глагола по временам, изменение глагола прошедшего времени по родам и числам, общее понятие о неопределҰнной форме глагола, вопросы к глаголам неопределҰнной формы что делать? что сделать?, правописание глаголов с приставками, правописание не с глаголами, роль глаголов в предложении; наречие, понятие о наречии, вопросы к наречиям: где? когда? как?, разнообразие лексических значений наречий, роль наречий в предложении;

9) синтаксис: сөз тіркесі; сөздердің сұрақтар бойынша сөз тіркесіндегі байланысы; сөз тіркесіндегі басыңқы және бағыныңқы сөз; синонимдік мағынамен сөз тіркесі (вишнҰвый джем – джем из вишни); сөз тіркесінің сөйлемдегі рөлі; сөйлем; мақсаты бойынша сөйлемдер: хабарлы (хабарламасы бар сөйлем), сұраулы (сұрағы бар сөйлем), бұйрық сөйлем (өтініш, кеңес немесе бұйрығы бар сөйлем); дауыс ырғағы бойынша сөйлем: лепті, лепті емес және сұраулы; сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш және баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелері; сөйлем мүшелеріне қойылатын сұрақтар; оқылған сөз таптары бойынша сөйлем құрау және олардың тұрлаусыз мүшелермен таралуы;
10) мәтін: көркемдік, бейкөркем мәтіндер (практикалық таныстыру); тақырып, мәтіннің басты ойы, тірек сөздер; мәтіннің тақырыбын анықтау, мәтінге тақырып қою; мәтіннің негізгі ойын және мәтіндегі негізгі сөздерді/тұстарды анықтау; мәтіннің құрылымдық бөліктері: бастамасы, негізгі бөлігі, қорытынды; мәтін бөліктері арасындағы және әр бөліктегі сөйлем байланысы; мәтін түрлері: сипаттама, хабарлы; мұғалім көмегімен сипаттама мәтін, хабарлы мәтін жоспарын құрастыру; түрлі типтегі мәтіндерді салыстыру;
11) оқу жылында өтілген материалдарды қорытынды қайталау: сөз құрамы, екпінсіз дауыстылардың, қатаң және ұяң дауыссыздардың, айтылмайтын дауыссыздардың, сөз түбіріндегі қос (жұп) дауыссыздардың дұрыс айтылуы; тексеру әдістері; айырмалық жуан және жіңішкелік белгілері; сөз таптары: зат есім, сын есім, етістік, үстеу; мәтін және сөйлем, интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлем.
9. "Орыс тілі" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) тыңдалым және айтылым: тыңдалым – екі-үш шағын тақырыпты қамтитын білім алушыға айтылған ауызша мәтіннен ақпарат алу, мағынаны қабылдау процесі; сөйлемнің интонациялық бейнесін қабылдау; сөйлеушінің логикалық екпін, дауыс қаттылығын арттыру, қайталау, қарым-қатынас құралдарының сөздік және сөздік емес мәнерлілік құралдарын түсіну арқылы (бейнелік сөздер, бағалау сөздері, дауыс ырғағы, ым-ишара) бөліп қарастырылатын мағынасы бойынша маңызды сөздерді анықтау; тыңдалған ақпараттың мазмұнын бағалау және талдау, оның тілдік ерекшеліктерін және құрылымын анықтау;
2) айтылым: айтылым – ойларды, ақпараттарды, сезімдерді қалыптастыру және беру процесі; оқулықтардың диаграммалары, кестелері, сызбалары және басқа да ақпарат көздері бойынша материалдарды ауызша жинақтау; сөйлесу тәсілі, сөйлесудегі тіл туралы түсінікті тереңдету: с кем?, зачем?, при каких условиях?, по какой причине?, о чҰм?, как?, ... я буду говорить/слушать; сөйлеу түрінің, көлемінің, түрінің және жанрының сөйлеу жағдайына тәуелділігі; сөз сапасы: ақпараттылығы, логикалылығы, дұрыстылығы, маңыздылығы, байлығы, бейнелілігі, тазалығы, эмоционалдық көркемдігі; мақал-мәтелдер орыс халқының ұлттық мінез-құлқының және данышпандығының көрінісі, қысқа, бейнелі, дәл сөйлеу үлгісі ретінде; пікір айту; пікір айту сөйлеу нәтижесі ретінде; тақырып туралы түсінікті және негізгі пікір идеясын тереңдету; мағынасын беру арқылы өз жазбалары негізінде тыңдалған ақпарат бойынша пікір құрастыру; тақырыптың анықтамасы және пікірдің басты идеясы; мазмұнды өз нұсқасын негіздеу арқылы тақырып және диаграмма, сызба, кесте бойынша болжау; диалогтің ерекшеліктері; диалог жүргізу, өз көзқарасын білдіру, сендіру, әңгімелесу барысында ауызша емес қарым-қатынас құралдарын ұтымды пайдалану; этикеттік мәндегі пікірді дұрыс құрастыру және орынды пайдалану: кешірім, өтініш, алғыс, құттықтау, бағалау және кеңес беру; өзін-өзі қадағалауды жүзеге асыру, пікірлерді бағалау, редакциялау, сөйлеуді жақсарту бойынша кеңестер;

9) синтаксис: словосочетание, связь слов в словосочетании по вопросам, главное и зависимое слово в словосочетании, словосочетания с синонимическими значениями (вишнҰвый джем-джем из вишни), роль словосочетаний в предложении; предложение, предложения по цели высказывания: повествовательные (предложения, в которых содержится сообщение), вопросительные (предложения, в которых содержится вопрос), побудительные (предложения, в которых содержится просьба, совет или приказ, побуждение к действию); предложения по интонации: восклицательные, невосклицательные и вопросительные; главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (без деления на виды) члены предложения, вопросы к членам предложения, составление предложений с изученными частями речи и их распространение второстепенными членами предложения;
10) текст: художественный, нехудожественный текст (практическое ознакомление); тема, основная мысль текста, ключевые слова; определение темы текста, озаглавливание текста, определение основной мысли текста и ключевых слов/моментов текста; структурные части текста: вступление, основная часть, заключение; связь между частями текста и предложений в каждой части; типы текстов: описание, повествование, составление плана текста-описания, текста-повествования с помощью учителя, сравнение текстов разных типов;
11) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: состав слова, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных, непроизносимых согласных, удвоенных согласных в корнях слов, способы проверки; разделительные мягкий и твердый знаки; части речи: существительное, прилагательное, глагол, наречие; текст и предложение, предложения по цели высказывания и интонации.
9. Базовое содержание учебного предмета "Русский язык" для 4 класса:
1) аудирование (слушание) и говорение: аудирование (слушание) – процесс принятия смысла речи, обращҰнной к обучающемуся, добывания информации из устного высказывания, включающего две-три микротемы, восприятие интонационного рисунка предложения, фразы, определение значимых по смыслу слов, выделяемых говорящим с помощью логических ударений, повышение тона голоса, повторов, понимание средств выразительности словесных и несловесных средств общения (образные слова, слова с оценочными суффиксами, интонацию, мимику, жесты), анализ и оценка содержания прослушанной информации, определение ее языковых особенностей и структуры;
2) говорение: говорение – процесс формулирования и передачи мыслей, информации, чувств, устное обобщение материала по схемам, таблицам, диаграммам учебника и другим источникам информации, углубление представления о речи как способе общения посредством языка, о речевой ситуации: с кем? зачем? при каких условиях? по какой причине? о чҰм? как? ... я буду говорить/слушать; зависимость формы, объҰма, типа и жанра высказывания от речевой ситуации; качества речи: информативность, логичность, правильность, уместность, богатство, образность, чистота, живость, эмоциональная выразительность; пословицы и поговорки как выразители мудрости и национального характера русского народа, как образцы краткой, образной, точной, живой речи; высказывание, высказывание как продукт говорения, углубление представлений о теме и основной мысли высказывания, построение высказываний по прослушанной информации на основе своих заметок с передачей ее смысла, определение темы и основной мысли высказывания; прогнозирование содержания по заголовку и диаграмме/схеме/таблице с обоснованием своего варианта; особенности диалога, ведение диалога, выражение своей точки зрения, убеждение, рациональное использование при разговоре несловесных средств общения; уместное использование и правильное построение высказывания этикетного характера: извинение, просьба, благодарность, поздравление, оценка и совет; осуществление самоконтроля, оценки высказывания, редактирование, советы по улучшению речи;

3) оқылым: оқылым – екі-үш микротақырыпты қамтитын жазбаша мәтіннен ақпаратты алу, мағынасын алу процесі; қажетті материалды табу мақсатында таңдап оқу; мәтіндегі ақпарат негізінде қарапайым тұжырымдарды қалыптастыру; автордың ойын және оқылып жатқан мәтінге деген өзінің көзқарасын, оқылымын бақылау арқылы мәнерлеп, өз ішінен және дауыстап оқу; түсініксіз сөздерді, пікірлерді, бейнелерді анықтап, сұрақтар қою, сөздік, мәнмәтін және өзге де қолжетімді дереккөздер көмегімен нақтылау; мәтін мазмұнындағы және оның тақырыптары, пунктері, тақырып қою бөлімдері бойынша бағдарлау; оқу мәтінін түсіну; түсінбеген сөздерді, пікірлерді анықтау және олардың мағынасын нақтылау (түсіндірме, этимологиялық сөздіктердегі анықтама); мәтіннің негізгі бөліктері және тірек сөздері, атауы бойынша мәтіннің негізгі идеясын және тақырыбын анықтау, "чтение между строк" - мәтінде анық көрінбейтін негізгі ойды анықтау; белгілі бір тақырып бойынша бірнеше дереккөзден (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балалардың танымдық журналдары) ақпарат табу, негізгі және қайталама ақпаратты бөліп көрсету;
4) жазылым: жыл бойындағы жазбаша жұмыстар: дайын, ұжымдық және дербес жасалынған жоспар бойынша мазмұндама (нақты және ықшамды); білім алушылардың өмірлік тәжірибесі (бақылаулар, экскурсиялар, ойындар) бойынша алдын ала берілген тақырыптар мен ұжымдық/өз бетінше даярлық негізінде және дайын, ұжымдық жоспар негізіндегі репродуктивті немесе көркемдік шығарма (ауызша және жазбаша); анықтамалық және арнайы әдебиеттерді, сөздіктерді, журналдарды пайдалану; жазбаша сөйлеу нормалары бұзылған мәтіндерді түзету: сөйлемдердің және азат жолдардың реттілігі; сызба, диаграмма, кестелерді қолдана отырып, портретке сипаттау мәтінін, пайымдау мәтінін құрап, жазу; бейкөркем мәтіндер құрастыру: мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, интервью, жарнама, өтініш, хабарландыру;
5) 3-сыныпта өткенді қайталау: ауызша және жазбаша сөйлеуге қойылатын талаптар; сөйлеу қызметінің түрлері; алдыңғы сыныптарда қаралған тілдік құбылыстар; жазу техникасы, жазбаша жұмыстарды рәсімдеу мәдениеті; дыбыстар мен әріптер; буын, екпін; күрделі буындық құрылымы бар сөздерді дыбыстық-әріптік талдау (көшіріп жазу, шығармалар мен мазмұндамаларды жазу, эсселер жазу, қателіктермен жұмыс істеу кезінде қатесіз жазу дағдыларын дамыту);

3) чтение: чтение – процесс принятия смысла, добывания информации из письменного текста, включающего две-три микротемы; выборочное чтение с целью нахождения необходимого материала, формулирование простых выводов на основе информации, содержащейся в тексте; осмысленное чтение бегло вслух и про себя, выразительное, с передачей замысла автора и своего отношения к прочитанному, контроль своего чтения; выявление непонятных слов, выражений, образов и уточнение их значений с помощью вопросов, словаря, контекста и других доступных источников; ориентировка в содержании текста и его частях по заголовку, пунктам плана, оглавлению, понимание учебного текста; выявление непонятных слов, выражений и уточнение их значения (справка в толковом, этимологическом словарях); определение темы и основной мысли текста по заголовку, ключевым словам и главным частям текста, "чтение между строк" – определение основной мысли, прямо не выраженной в тексте, нахождение информации по нескольким источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на определенную тему, выделение главной и второстепенной информации, ее интерпретация;
4) письмо: письменные работы в течение года: изложение (подробное и сжатое) текста-описания, текста-повествования по готовому, коллективно и самостоятельно составленному плану, сочинения (устные и письменные) репродуктивные или творческие по готовому, коллективно и самостоятельно составленному плану на заданные темы по жизненному опыту обучающихся (наблюдениям, экскурсиям, играм) с предварительной коллективной/ самостоятельной подготовкой; использование справочной и специальной литературы, словарей, журналов; создание текстов-описания портретов, текстов-рассуждений, текстов с и использованием схем, диаграмм, таблиц; создание нехудожественных текстов: статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление. Корректирование текстов, в которых допущены нарушения норм письменной речи: нарушенный порядок предложений и абзацев;
5) повторение изученного в 3 классе: требования к устной и письменной речи, различные виды речевой деятельности, языковые явления, которые рассматривались в предыдущих классах, техника письма, культура оформления письменной работы, звуки и буквы, слог, ударение, звукобуквенный анализ слов с более сложной слоговой структурой (в целях отработки навыков безошибочного письма в процессе списывания, письма под диктовку, написания изложений и сочинений, в процессе работы над ошибками);

6) сөз құрамы: сөз түбірлеріндегі дауысты және дауыссыздарды дұрыс жазу; сөз алды қосымшалар мен жұрнақтарды дұрыс жазу; айырмалық белгісі ("Дыбыстар мен әріптер", "Сөз құрамы", "Сөз мағынасы" бөлімдері бойынша жаттығулар бағдарламаның оқу материалдарымен байланысты оқу жылы бойында жүргізіледі); интонация және айтылу мақсатына байланысты сөйлем түрлері; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөйлемнің тұрлаулы мүшелері, сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері (бөлінусіз); сөйлемдегі сөздер байланысы, сөз тіркестерін бөліп алу, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге сұрақ қою;
7) сөз таптары: сөз таптары туралы түсінік; сөз таптарымен жалпылама танысу: үстеу, сан есім, есімдік, сөз алды қосымшасы және жалғаулық (жалпы лексикалық және грамматикалық мағынасы және сұрақтар); зат есім; зат есім сөз табы ретінде: жалпы грамматикалық мағынасы, морфологиялық белгілері, сөйлемдегі рөлі; зат есім туралы 3-сыныпта өткен ақпараттарды қайталау; зат есімге жататын сөздердің лексикалық көптүрлілігі; синоним зат есімдер, антонимдер зат есімдер, омонимдер, зат есімдердің көптүрлілігі, зат есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану; жалпы және жалқы зат есімдер; зат есімдердің бөлінуі; сөз соңындағы жіңішкелік белгісі және оның болмау жағдайлары (рожь – нож, ночь – мяч, вещь – плащ, мышь – камыш); зат есімнің жекеше түрде септіктер бойынша өзгеруі; септіктердің мәні; зат есімдердің септіктерін ажырата білу; мағыналық және септіктер сұрақтарын ажырата білу; зат есімдердің жіктелуі; жекеше түрде 1, 2, 3-жақта жіктеу барысындағы зат есімдердегі септік жалғаулары. -мя, -ий, -ие, -ия (время, санаторий, армия, внимание) аяқталатын зат есімдерден басқа жекеше түрдегі зат есімдердің екпінсіз септік жалғауларының дұрыс жазылуы; көпше түрдегі зат есімдердің жіктелуі; көпше түрдегі зат есімдердің септік жалғаулары; көпше түрде ілік септігіндегі зат есімнің дұрыс жазылуы (шуыл дыбыстар негізінде); септелмейтін зат есімдер; зат есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу; ілік, барыс, көмектес, жатыс септіктеріндегі зат есімдермен сөз алды қосымшаларын қолдану; сын есім, сын есім туралы 3-сыныпта өткен ақпараттарды қайталау, сын есімдердің лексикалық көптүрлілігі туралы түсінікті дамыту, олардың сөйлеудегі рөлі (синоним сын есімдер, антоним сын есімдер, сын есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану), сөйлеу барысында сын есімдерді қолдануды бақылау, сын есімдердің зат есімдермен қиысуы, сын есімдердің жекеше түрде септіктер бойынша өзгеруі; сын есімдегі септік жалғаулары; сын есімдердің көпше түрде септіктер бойынша өзгеруі; сын есімдердің септік жалғауларын жазу және айту, сын есімдерден өзге -и, -ий жалғауларына негізделген, -ья, -ье, -ов, -ин жалғауларына аяқталуы, сын есімдердегі сөз алды қосымшаларының, жұрнақтардың жазылуы және айтылуы, сын есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу, сын есімді грамматикалық талдау; сан есім, сөз табы ретінде сан есім туралы жалпы түсінік: мағынасы, сұрақтары, өзгеруі; есептік және реттік сан есімдер; бестен отызға (жүз мың) дейінгі есептік сан есімдерді, дұрыс жазу, біріншіден жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерін дұрыс жазу; сан есімдері бар сөйлемдерді, сөз тіркестерін жазу; сан есімді грамматикалық талдау; есімдік; сөз табы ретінде есімдік туралы жалпы түсінік; 1, 2, 3-жақтағы жіктеу есімдігі; есімдіктің өзгеруі; есімдіктің дұрыс жазылуы; жіктеу есімдігі алдындағы көмекші сөз; сөйлеу барысында есімдікті қолдануды бақылау; есімдікті грамматикалық талдау; етістік, етістік сөз табы ретінде; сөйлеу барысындағы етістіктің рөлі; алдыңғы сыныптарда етістік туралы оқылған ақпараттарды қайталау; етістіктердің лексикалық көптүрлілігі туралы түсінікті кеңейту, олардың сөйлеу барысындағы рөлі (синоним етістіктер, антоним етістіктер, зат есімдерді тура және ауыспалы мағынада қолдану, көп мағыналы етістіктер); мәтінде етістіктердің қолданылуы; етістіктердің түрлері бойынша өзгеруі; өткен шақтағы етістіктердегі -л- жұрнағы; тұйық етістік; -ти, -ть және -чь аяқталатын тұйық етістіктердің жұрнақтары; етістіктердің өзгеруі; осы және келер шақтағы етістіктердегі екпінсіз жеке жалғаулардың дұрыс жазылуы; тұйық етістік формасы, көпше түрдің 3-жақтағы екпінсіз жеке жалғаулары бар етістіктердің жіктелуін анықтау; жекеше түрдегі 2-жақтағы етістіктердің жалғауларындағы (шуыл дыбыстардан кейін) жіңішкелік белгісі; өткен шақтағы етістіктердің түрлері бойынша өзгеруі; етістіктердегі -ться және -тся дұрыс жазылуы; демеулік туралы түсінік; не - болымсыздық демеулігі; оның етістіктермен дұрыс жазылуы; етістіктері бар сөз тіркестерін және сөйлемдер құрау; етістікті грамматикалық талдау; үстеу, 3-сыныпта үстеу туралы өткен ақпараттарды қайталау; үстеудің лексикалық мағынасының көптүрлілігі, сапалық, мезгілдік, мекендік үстеулер, мағыналары бойынша жақын және қарама-қарсы үстеулер, мәтіндегі үстеудің рөлі, коммуникативтік міндетке сәйкес келетін үстеу мәліметтерін таңдау, сөздік бойынша үстеудің жазылуын тексеру, сөйлемдегі үстеудің рөлі, үстеуі бар сөз тіркестерін, сөйлемдер құрау;

6) состав слова: правописание гласных и согласных в корнях слов, правописание приставок и суффиксов; разделительный твердый знак (упражнения по разделам "Звуки и буквы", "Состав слова", "Значение слова" проводятся в течение учебного года в связи с изучаемым материалом программы); типы предложений по цели высказывания и интонации, знаки препинания в конце предложения; главные члены предложения, второстепенные члены предложения (без деления на виды); связь слов в предложении, выделение словосочетаний, постановка вопросов от главного к зависимому слову;
7) части речи: понятие о частях речи, общее знакомство с частями речи: наречие, имя числительное, местоимение, предлоги и союзы (общее лексическое и грамматическое значение и вопросы); распределение слов по частям речи на основании их значений и вопросов; имя существительное; имя существительное как часть речи: общее грамматическое значение, морфологические признаки, роль в предложении;
повторение изученного об имени существительном в 3 классе; лексическое многообразие слов, которые относятся к именам существительным, имена существительные-синонимы, антонимы, омонимы, многозначность имҰн существительных; употребление имҰн существительных в прямом и переносном значении; собственные и нарицательные имена существительные, род и число имҰн существительных; мягкий знак после шипящих на конце слов у имен существительных женского рода и его отсутствие у имен существительных мужского рода (рожь – нож, ночь – мяч, вещь – плащ, мышь – камыш), изменение имен существительных в единственном числе по падежам (склонение), значение падежей, умение различать падежи имҰн существительных; различие падежных и смысловых вопросов, склонение имҰн существительных, падежные окончания имҰн существительных 1, 2, 3 склонений в единственном числе; правописание безударных падежных окончаний имҰн существительных в единственном числе, кроме имен существительных на -мя, -ий, -ие, -ия (время, санаторий, армия, внимание); склонение имҰн существительных во множественном числе, падежные окончания имҰн существительных во множественном числе; правописание имен существительных в родительном падеже множественного числа с основой на шипящую; несклоняемые имена существительные; составление словосочетаний, предложений с именами существительными; употребление предлогов с именами существительными в родительном, дательном, творительном и предложном падежах; имя прилагательное, повторение сведений об имени прилагательном, полученных в 3 классе, развитие представлений о лексическом многообразии имҰн прилагательных, их роли в речи (прилагательные-синонимы, прилагательные-антонимы, употребление имҰн прилагательных в прямом и переносном значении), наблюдения над употреблением имҰн прилагательных в речи, согласование имҰн прилагательных с именами существительными в роде, числе и падеже, изменение имҰн прилагательных мужского, среднего и женского рода по падежам (склонение) в единственном числе, родовые и падежные окончания имҰн прилагательных; изменение имҰн прилагательных по падежам (склонение) во множественном числе, произношение и написание падежных окончаний имҰн прилагательных (практически), кроме имен прилагательных с основой на шипящий, -и, -ий, оканчивающихся на -ья, -ье, -ов, -ин; произношение и написание суффиксов, приставок в именах прилагательных, составление словосочетаний, предложений с именами прилагательными, грамматический разбор имени прилагательного; имя числительное; общее представление об имени числительном как части речи: значение, вопросы, изменение, имена числительные количественные и порядковые; правописание количественных числительных от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковых числительных от первый до двадцатый и тридцатый, … сотый, составление словосочетаний, предложений с числительными; грамматический разбор имени числительного; местоимение, общее понятие о местоимении как части речи, личные местоимения 1, 2, 3 лица, изменение местоимений по падежам (склонение) и числам, в единственном числе – по родам, правописание местоимений; предлоги перед личными местоимениями, составление словосочетаний, предложений с местоимениями, наблюдения за ролью местоимений в речи, грамматический разбор местоимения; глагол; глагол как часть речи, роль глагола в речи, повторение изученного о глаголе в предыдущих классах, расширение представлений о лексическом многообразии глаголов, их роли в речи (глаголы-синонимы, глаголы-антонимы, употребление глаголов в прямом и переносном значении, многозначные глаголы), наблюдения над употреблением глаголов в тексте, изменение глаголов в настоящем и будущем времени по лицам и числам; изменение глаголов в прошедшем времени по родам и числам, суффикс -л- в глаголах прошедшего времени; неопределҰнная форма глагола; суффиксы глаголов неопределенной формы -ти, -ть и глаголы на –чь; изменение глаголов по лицам и числам (спряжение); I и II спряжение глаголов; правописание безударных личных окончаний глаголов в настоящем и будущем времени; определение спряжения глаголов с безударным личным окончанием по неопределҰнной форме, по 3 лицу множественного числа; мягкий знак после шипящих в окончаниях глаголов 2-го лица единственного числа; изменение глаголов прошедшего времени по родам и числам; произношение и написание -ться и -тся в глаголах; понятие о частицах, отрицательная частица не, правописание не с глаголами; составление словосочетаний и предложений с глаголами; грамматический разбор глагола; наречие, повторение изученного о наречии в 3 классе, разнообразие лексического значения наречий, наречия места, времени, образа действия, степени качества, наречия, близкие и противоположные по значению, наблюдения над ролью наречий в тексте, выбор из данных наречий того, которое соответствует коммуникативной задаче, проверка написания наречий по словарю, роль наречия в предложении, составление словосочетаний, предложений с наречиями;

8) сөйлем: интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлем түрлері; сөйлем соңындағы тыныс белгілері; сөйлемдегі сөздер байланысы, сөз тіркестерін бөліп алу, басыңқы сөзден бағыныңқы сөзге сұрақ қою; тұрақты сөз тіркестері; фразеологизмдер; сөйлемнің тұрлаулы мүшелері: бастауыш және баяндауыш; атау септігіндегі зат есім немесе есімдік ретінде берілген бастауыш; етістік түрінде берілген баяндауыш; жайылма және жалаң сөйлемдер; жайылма сөйлемдер; сөйлемнің тұрлаусыз мүшелері: сын есім түрінде берілген анықтауыш, зат есім түрінде берілген толықтауыш, үстеу немесе зат есім түрінде берілген пысықтауыш; жұрнақсыз байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелері немесе и, или, а, но жұрнақтары; сөйлемнің бірыңғай мүшелері кезіндегі жалпылама сөздер; сөйлемнің бірыңғай мүшелерінен кейін қойылатын тыныс белгілері; бір сөзден тұратын, сөйлемнің басында, ортасында, соңында келетін қаратпа сөздер; қаратпа сөздерге қойылатын тыныс белгілері; үлгі, сызба бойынша және өз бетінше сөйлем құрастыру; сөйлемді синтаксистік талдау;
9) мәтін: мәтін түрлері және стильдері; көркемдік, бейкөркем мәтіндер (практикалық таныстыру); мәтіннің тақырыбын және негізгі ойын, мәтін бөлімдерінің арасындағы мағыналық байланысты анықтау; түрлі типтегі мәтіндердің құрылымы мен мазмұнының ерекшелігі: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері, әңгіме, ертегі, мақала, жазба, хабарландыру, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, интервью, жарнама; түрлі типтегі мәтіндерді құрастыру; түрлі типтегі мәтіндерді салыстыру;
10) оқу жылында өтілген материалды қорытынды қайталау; сөз құрамы; екпінсіз дауыстылардың, қатаң және ұяң дауыссыздардың, айтылмайтын дауыссыздардың, сөз түбіріндегі қосарланған дауыссыздардың дұрыс жазылуы; мәтін және сөйлем; сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелері; сөйлемнің бірыңғай мүшелері; зат есімдердің, сын есімдердің, сан есімдердің, есімдіктердің септік жалғауларының дұрыс жазылуы; "Тыңдалым", "Айтылым", "Оқылым" бөлімдері бойынша бағдарлама мазмұнын жүзеге асыру, жүйеленген орыс тілі курсының бөлімдерін оқыту процесінде қатар жүреді.
10. Сыныптар бойынша жазба жұмыстарының көлемі:
1) 2-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 3-5 сөз, екінші жартыжылдық – 5-7 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 30-35 сөз, екінші жартыжылдық – 35-40 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 30-35 сөз, екінші жартыжылдықта – 35-40 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 35-40 сөз, екінші жартыжылдықта – 40-45 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 30-35 сөз, екінші жартыжылдықта – 35-40 сөз;

8) предложение: типы предложений по цели высказывания и интонации, знаки препинания в конце предложения; связь слов в предложении, выделение словосочетаний, постановка вопросов от главного к зависимому слову; устойчивые сочетания слов; фразеологизмы; главные члены предложения: подлежащее и сказуемое; подлежащее, выраженное именем существительным или местоимением в именительном падеже; сказуемое, выраженное глаголом; распространенные и нераспространенные предложения, распространение предложений; второстепенные члены предложения: определение, выраженное прилагательным, дополнение, выраженное именем существительным в косвенных падежах, обстоятельство, выраженное наречием или именем существительным в косвенных падежах; однородные члены предложения с бессоюзной связью или союзами и, или, а, но; обобщающее слово при однородных членах предложения; знаки препинания при однородных членах предложения; обращения, состоящие из одного слова, стоящие в начале, середине и конце предложения, знаки препинания при обращении; построение предложений по образцу, по схеме, самостоятельно; синтаксический разбор предложения;
9) текст: типы и стили текстов; художественный, нехудожественный текст (практическое ознакомление); определение темы и основной мысли текста, смысловые связи между частями текста; особенности содержания и структуры текстов разных типов и жанров: повествование, описание, рассуждение, рассказ, сказка, статья, заметка, объявление, репортаж, характеристика, инструкция, интервью, реклама., Построение художественных и нехудожественных текстов разных типов, сравнение разных текстов;
10) итоговое повторение материала, изученного в течение учебного года: состав слова, правописание безударных гласных, звонких и глухих согласных, непроизносимых согласных, удвоенных согласных в корнях слов; текст и предложение; главные и второстепенные члены предложения; предложения с однородными членами предложения и обращениями; правописание падежных окончаний имен существительных, прилагательных, числительных, местоимений, личных окончаний глаголов; реализация содержания программы по разделам "Аудирование (слушание)", "Говорение", "Чтение" идет сквозной линией в процессе изучения разделов систематического курса русского языка.
10. Объем письменных работ по классам:
1) 2 класс: словарный диктант: первое полугодие – 3-5 слов, второе полугодие – 5-7 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 35-40 слов, второе полугодие – 40-45 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 30-35 слов, второе полугодие – 35-40 слов;

2) 3-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 7-9 сөз, екінші жартыжылдық – 9-12 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 45-50 сөз, екінші жартыжылдық – 60-65 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 45-50 сөз, екінші жартыжылдықта – 60-65 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 50-55 сөз, екінші жартыжылдықта – 65-70 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 50-55 сөз, екінші жартыжылдықта – 55-70 сөз;
3) 4-сынып: сөздік диктант: бірінші жартыжылдық – 10-12 сөз, екінші жартыжылдық – 12-15 сөз, қорытынды диктант: бірінші жартыжылдық – 65-70 сөз, екінші жартыжылдық – 70-80 сөз, бақылау ретінде көшіру: бірінші жартыжылдықта – 65-70 сөз, екінші жартыжылдықта – 70-80 сөз, үйрету мақсатындағы мазмұндама: бірінші жартыжылдықта – 75-80 сөз, екінші жартыжылдықта – 85-95 сөз, үйрету мақсатындағы шығарма: бірінші жартыжылдықта – 75-85 сөз, екінші жартыжылдықта – 90-100 сөз.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім және бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
Бөлімше (негізгі дағдылар)
2-сынып
3-сынып
4-сынып
1.1 Ақпарат/хабарлама мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу
3.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі тұстарды анықтау, белгілеу
4.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру
1.2 Ақпараттың/хабарламаның тақырыбы мен негізгі ойын анықтау
2.​1.​2.​1 тыңдалған ақпараттан автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау
3.​1.​2.​1 негізгі тұстарына сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау
4.​1.​2.​1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау
1.3 Ақпарат мазмұнын болжамдау
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау
3.​1.​3.​1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен)
4.​1.​3.​1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау
1.4 Қарым-қатынас жағдайына байланысты тілдік нормаларды сақтай отырып, диалогке қатысу
2.​1.​4.​1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу

2) 3 класс: словарный диктант: первое полугодие – 7-9 слов, второе полугодие – 9-12 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 45-50 слов, второе полугодие – 60-65 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 45-50 слов, второе полугодие – 60-65 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 50-55 слов, второе полугодие – 65-70 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 50-55 слов, второе полугодие – 55-70 слов;
3) 4 класс: словарный диктант: первое полугодие – 10-12 слов, второе полугодие – 12-15 слов, контрольный диктант: первое полугодие – 65-70 слов, второе полугодие – 70-80 слов, контрольное списывание: первое полугодие – 65-70 слов, второе полугодие – 70-80 слов, обучающее изложение: первое полугодие – 75-80 слов, второе полугодие – 85-95 слов, обучающее сочинение: первое полугодие – 75-85 слов, второе полугодие – 90-100 слов.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1" – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
Подраздел (ключевые навыки)
2 класс
3 класс
4 класс
Раздел (виды речевой деятельности) – аудирование (слушание) и говорение
1.1 Понимание содержания информации/ сообщения
2.1.1.1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их
3.1.1.1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их
4.1.1.1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл
1.2 Определение темы и основной мысли информации/ сообщения
2.1.2.1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова)
3.1.2.1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты
4.1.2.1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами
1.3 Прогнозирова ние содержания информации
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов
3.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка, рисунков/фото/ диаграмм с помощью учителя
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/ таблице, обосновывая свое мнение
1.4 Участие в диалоге с соблюдением речевых норм в зависимости от ситуации общения
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других

3.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу
4.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
1.5 Берілген тақырыпқа монологтік пікір құрастыру
2.​1.​5.​1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
4.​1.​5.​1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру
1.6 Орфоэпиялық нормаларды сақтау
2.​1.​6.​1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
3.​1.​6.​1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар, шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
4.​1.​6.​1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
Бөлім (сөйлеу қызметінің түрлері) – оқылым
2.1 Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтау
2.​2.​1.​1 мұғалім көмегімен мәтіннің құрылымдық компоненттерін анықтау, оны бөліктерге бөлу
3.​2.​1.​1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау
4.​2.​1.​1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу
2.2 Мәтіндегі бірліктердің лексикалық және синтаксистік рөлін түсіну
2.​2.​2.​1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну
3.​2.​2.​1 синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді (терминсіз), бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, тұрақты сөз тіркестерін ажырату және оларды сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтіндегі сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну
4.​2.​2.​1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну
2.3 Сұрақтар мен жауаптарды құрастыру
2.​2.​3.​1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру
3.​2.​3.​1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шешуші сәттерге/сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру
4.​2.​3.​1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру

3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
1.5 Составление монологического высказывания на заданную тему
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
1.6 Соблюдение орфоэпических норм
2.1.6.1 произносить правильно слова:
с трудным ударением, с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч", иноязычного происхождения
3.1.6.1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями -ого, -его, иноязычного происхождения, с трудным звукосочетанием
4.1.6.1 употреблять правила постановки ударения у:
существительных в именительном, родительном падежах, глаголов прошедшего времени
Раздел (виды речевой деятельности) – чтение:
2.1 Определение структурных частей текста
2.2.1.1 определять с помощью учителя структурные компоненты текста, делить его на части
3.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование)
4.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их
2.2 Понимание роли лексических и синтаксических единиц в тексте
2.2.2.1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте
3.2.2.1 различать синонимы, антонимы, омонимы (без термина), однозначные и многозначные слова, устойчивые сочетания слов и использовать их в речи, понимать прямое и переносное значение слов из контекста
4.2.2.1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст
2.3 Формулирование вопросов и ответов
2.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова
3.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты/ слова
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ

2.4 Мәтіндердің түрлері мен стильдерін анықтау
2.​2.​4.​1 мұғалім көмегімен мәтін түрлерін анықтау: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері
3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері
4.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері
2.​2.​4.​2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
3.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
2.5 Түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты алу
2.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
3.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
4.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
2.6. Мәтіндердің салыстырмалы талдауы
2.​2.​6.​1 параметрлері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
4.​2.​6.​1 параметрлері әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
Бөлім (сөйлеу қызметінің түрлері) – жазылым
3.1 Түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді құрастыру
2.​3.​1.​1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/табиғат нысандарының (таңдау бойынша) сипаттау мәтінін құрастыру
3.​3.​1.​1 бақылау бойынша берілген тақырыптардың хабарлы мәтінін, суреттерден алынған репродукциялардың мәтіндік сипаттамасын жасау
4.​3.​1.​1 портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру
2.​3.​1.​2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру

2.4 Определение типов и стилей текстов
2.2.4.1 определять с помощью учителя типы текстов: описание, повествование
3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям
4.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям
2.2.4.2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
3.2.4.2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама)
4.2.4.2 различать художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
2.5 Извлечение необходимой информации из различных источников
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя
4.2.5.1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
2.6. Сравнитель ный анализ текстов
2.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
4.2.6.1 сравнивать тексты-описания, тексты- повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их роль в раскрытии темы и основной мысли
Раздел (виды речевой деятельности) – письмо
3.1 Создание текстов разных типов и стилей
2.3.1.1 создавать короткий текст-описание игрушки/ животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему
3.3.1.1 создавать текст-описание репродукций с картин, текст-повествование на заданную тему по наблюдениям
4.3.1.1 создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему
2.3.1.2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя)

3.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру
4.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру
3.2 Жоспар және тірек сөздер бойынша мәтін құрастыру
2.​3.​2.​1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен)
3.​3.​2.​1 тірек сөздер, дайын және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша берілген тақырып негізінде мәтіндер құрастыру және жазу
4.​3.​2.​1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру
3.3 Тыңдалған/оқылған мәтін мазмұнын баяндау
2.​3.​3.​1 тірек сөздер және сұрақтар көмегімен мазмұнды беру
3.​3.​3.​1 мәтін немесе оның бөлімдерінің мазмұнын беру
4.​3.​3.​1 оқиғаны немесе идеяны (мұғалім көмегімен) түсіндіру мақсатында фактілерді ұсыну арқылы мәтін мазмұнын (нақты, қысқа) беру
3.4 Түрлі түсіну формаларын қолдану арқылы түрлі типтегі және стильдегі мәтіндерді жазу
2.​3.​4.​1 тақырыпты және негізгі ойды ашу мақсатында сөздерді және/немесе суреттерді қолдану арқылы түрлі типтегі шағын мәтіндер құрастыру
3.​3.​4.​1 сызба/графика/кесте/ суреттерді қолдану арқылы мәтіндер (хаттар, жазбалар, хабарландыру, жарнама) құрастыру
4.​3.​4.​1 сызбаларды/диаграммаларды/кестелерді қолдана отырып, ақпаратты ұсыну процесінде негізгі ой мен тақырыпты дәлелдеп ашу арқылы мәтіндер (мақала/жаңалықтар/
аңдатпа) құрастыру
3.5 Жұмыстағы қателерді табу және түзету
2.​3.​5.​1 мұғалім көмегімен лексикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
3.​3.​5.​1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
4.​3.​5.​1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
3.6 Каллиграфиялық нормаларды сақтау
2.​3.​6.​1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды дәптерде тар жолға байланыстырып көлбеу және таза жазу
3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдылармен жұмыс: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау
4.​3.​6.​1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау
3.7 Орфографиялық нормаларды сақтау
2.​3.​7.​1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу
3.​3.​7.​1 жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді жазу және тасымалдау

3.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама)
4.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление)
3.2 Создание текста по плану и опорным словам
2.3.2.1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя)
3.3.2.1 составлять и писать тексты на заданную тему по опорным словам, по готовому плану и составленному коллективно
4.3.2.1 составлять тексты определенной структуры по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами
3.3 Изложение содержания прослушанного/прочитанного текста
2.3.3.1 передавать содержание с помощью ключевых слов и вопросов
3.3.3.1 передавать содержание текста или его частей
4.3.3.1 передавать (подробно, сжато) содержание текста, представляя доказательства, чтобы объяснить события или идеи (с помощью учителя)
3.4 Написание текстов разных типов и стилей с использованием различных форм представления
2.3.4.1 создавать небольшие тексты разных типов с использованием слов и/или изображений для раскрытия темы и основной мысли
3.3.4.1 создавать тексты (письма, заметки, объявления, реклама), используя схемы/графики/ таблицы/фотографии
4.3.4.1 создавать тексты (статья/ новости/проспект), аргументированно раскрывая тему и основную мысль в процессе предоставления информации, используя схемы/диаграммы/ таблицы
3.5 Нахождение и исправление ошибок в работе
2.3.5.1 исправлять лексические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
3.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
4.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки
3.6 Соблюдение каллиграфических норм
2.3.6.1 писать в тетради в узкую линейку с соблюдением высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
4.3.6.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений
3.7 Соблюдение орфографических норм
2.3.7.1 писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн
3.3.7.1 писать и переносить слова с разделительным твҰрдым и мягким знаками

4.​3.​7.​1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу
2.​3.​7.​2 сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру
3.​3.​7.​2 сөз формасын өзгерту және бір түбірлі сөздерді іріктеп алу арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды табу және тексеру, сөздердің маңызды бөліктерін ажырату
4.​3.​7.​2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы
2.​3.​7.​3 тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу
3.​3.​7.​3 сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу
4.​3.​7.​3 1,2,3 жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу
2.​3.​7.​4 сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
3.​3.​7.​4 сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
4.​3.​7.​4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім)
2.​3.​7.​5 маңызды сөз бөліктерін анықтау, оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді жазу және сөйлеу барысында қолдану
3.​3.​7.​5 -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- жұрнақтарының көмегімен сөздерді жазу және оларды сөйлеу барысында қолдану
4.​3.​7.​5 сын есімдердің жұрнақтары мен сөз алды қосымшаларын, септік жалғауларын жазу
2.​3.​7.​6 маңызды сөз бөліктерін анықтау, с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере- сөз алды қосымшаларымен сөздерді жазу
3.​3.​7.​6 өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын жазу: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на
4.​3.​7.​6 бестен отызға, жүз мыңға дейінгі есептік сан есімдерді, біріншіден отызынышы, жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерді жазу
2.​3.​7.​7 жазу барысында өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын сөздермен бірге, бөлек жазу
3.​3.​7.​7 ъ бөлу белгісі бар сөздерді (е, Ұ, ю, я) әріптерінің алдында дауыссыздарға аяқталатын сөз алды қосымшаларынан кейін)
4.​3.​7.​7 -тся, -ться, аяқталатын етістіктерді, 2-жақтағы етістіктерде шуыл дыбыстарынан кейін ь әрпін, жіктеу түрін анықтау арқылы осы және келер шақтағы етістердегі екпінсіз жеке жалғауларды жазу
2.​3.​7.​8 сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау
3.​3.​7.​8 сөздерді сөз алды қосымшаларымен тасымалдау

4.3.7.1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки
2.3.7.2 определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова
3.3.7.2 различать значимые части слова, находить и проверять безударные гласные в корне слова, изменяя форму слова и подбирая однокоренные слова
4.3.7.2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах
2.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные
3.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые) в корне слова
4.3.7.3 писать падежные окончания имен существительных 1, 2, 3 склонения
2.3.7.4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки
3.3.7.4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова, непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки
4.3.7.4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце
2.3.7.5 определять значимые части слова, писать слова с суффиксами -оньк-, -еньк- и употреблять их в речи
3.3.7.5 писать слова с помощью суффиксов -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- и употреблять их в речи
4.3.7.5 писать суффиксы и приставки, падежные окончания имен прилагательных (практически)
2.3.7.6 определять значимые части слова, писать слова с приставками с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере-
3.3.7.6 писать неизменяемые приставки: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на -
4.3.7.6 писать количественные числительные от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковые числительные от первый до двадцатый, тридцатый, сотый
2.3.7.7 писать неизменяемые на письме приставки со словами слитно, предлоги – раздельно
3.3.7.7 писать слова с разделительным ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я)
4.3.7.7 писать глаголы на -тся, -ться, безударные личные окончания глаголов в настоящем и будущем времени, определяя тип спряжения, писать ь после шипящих в глаголах 2 лица единственного числа
2.3.7.8 переносить слова по слогам, переносить слова с буквами й, ь, с двойными согласными
3.3.7.8 переносить слова с приставками

2.​3.​7.​9 жеке атауларды бас әріппен жазу
3.​3.​7.​9 жалқы зат есімдерді бас әріппен жазу
3.​3.​7.​10 зат есімдер соңында ь белгісін (соңында ызың дыбысы бар зат есім) жазу
3.​3.​7.​11 шақтар бойынша өзгерту арқылы тұйық етістіктерді жазу, не демеулігімен жазу
3.8 Грамматикалық нормаларды сақтау
2.​3.​8.​1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
3.​3.​8.​1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
3.​3.​8.​2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану
4.​3.​8.​2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
2.​3.​8.​2 сөздің маңызды бөліктерін анықтау, сөз түбірін бөлу және бір түбірлі сөздерді іріктеу
3.​3.​8.​3 сөздің негізі мен жалғауын анықтау, негіз бөліктерін анықтау: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы
3.​3.​8.​4 сын есімді зат есіммен бірге түрлері бойынша өзгерту
4.​3.​8.​3 сын есімді жекеше және көпше түрде өзгерту
4.​3.​8.​4 септіктер және жекеше/көпше түрлері бойынша есімдіктерді өзгерту, сөз алды қосымшалары бар/жоқ есімдіктерді пайдалана отырып, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру
3.​3.​8.​5 етістік шағын анықтау және оларды өткен шақта өзгерту
4.​3.​8.​5 етістікті шақтары, (жекеше/ көпше түрде) бойынша өзгерту
4.​3.​8.​6 бестен отызға дейінгі сан есімдерді жазу барысында дұрыс қолдану
3.​3.​8.​6 интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлемдерді ажырату және қолдану, сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін анықтау
4.​3.​8.​7 үлгі бойынша сөйлем құрастыру, сөйлемді тарату, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер
3.​3.​8.​7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (түрлерге бөлмей) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
4.​3.​8.​8 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
3.9 Пунктуациялық нормаларды сақтау
2.​3.​9.​1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
3.​3.​9.​1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану

2.3.7.9 писать имена собственные с большой буквы
3.3.7.9 писать большую букву в собственных именах существительных
3.3.7.10 писать ь после шипящих на конце имен существительных женского рода
3.3.7.11 писать глаголы неопределенной формы, изменяя их по временам, по числам (настоящее время), по родам (прошедшее время), употреблять с частицей не
3.8 Соблюдение грамматических норм
2.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
3.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы, определять их роль в предложении
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении
3.3.8.2 определять род, число, падеж имен существительных и правильно употреблять их в речи
4.3.8.2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
2.3.8.2 определять значимые части слова, выделять корень в слове и подбирать однокоренные слова
3.3.8.3 определять основу и окончание слова, определять части основы: корень, суффикс, приставка
3.3.8.4 изменять имена прилагательные по родам и числам, падежам вместе с именем существительным
4.3.8.3 изменять имена прилагательные по родам в единственном числе, по падежам – в единственном и множественном числе
4.3.8.4 изменять местоимения по падежам и числам, в 3 лице единственного числа – по родам, составлять словосочетания и предложения, употребляя в них местоимения с предлогами и без
3.3.8.5 определять время глагола и изменять их по родам в прошедшем времени
4.3.8.5 изменять глаголы по лицам, числам и временам, определять спряжение по неопределенной форме
4.3.8.6 правильно употреблять в письменной речи имена числительные от пяти до тридцати
3.3.8.6 различать и употреблять в речи предложения по цели высказывания и интонации, определять главные и второстепенные члены предложения
4.3.8.7 построение предложений по образцу, распространение предложений, предложений с однородными членами
3.3.8.7 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (без деления на виды) члены предложения, задавать к ним вопросы
4.3.8.8 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
3.9 Соблюдение пунктационных норм
2.3.9.1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
3.3.9.1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации

4.​3.​9.​1 қарым-қатынас жасау барысында интонациямен байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі тыныс белгілерін қою
3.​3.​9.​2 газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімдерді жазуда тырнақшаларды қолдану
4.​3.​9.​2 диалогті жазу ережесін (репликалар арасындағы автордың сөзінсіз) қолдану
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2-4-сыныптарына арналған
"Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу
бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Орыс тілі" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) 2-сынып
Бөлім/ ортақ тақырып
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жызылым
1-тоқсан
Өзім туралы
2.​1.​1.​1 тыңдалған ақпарат бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу;
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.​1.​5.​1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
2.​2.​1.​1 мұғалім көмегімен мәтіннің құрылымдық компоненттерін анықтау, оны бөліктерге бөлу;
2.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін келесі параметрлер бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой (мағына), мәтін түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
2.​3.​1.​1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/табиғат нысандарының (таңдау бойынша) қысқаша сипаттау мәтінін құрастыру;
2.​3.​6.​1 бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап, оларды дәптерде тар жолға байланыстырып көлбеу және таза жазу;
2.​3.​7.​1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу;
2.​3.​7.​8 сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау;
2.​3.​9.​1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
Менің отбасым және достарым
2.​1.​2.​1 тыңдалған мәтіннен автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау;
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.​1.​4.​1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу;
2.​1.​6.​1 сөздерді дұрыс айту: қиын екпінді, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
2.​2.​3.​1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру;

4.3.9.1 ставить знаки препинания при однородных членах предложения, связанных интонацией, обращениях
3.3.9.2 использовать кавычки при написании имен собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов
4.3.9.2 использовать правила оформления диалога (без слов автора между репликами) на письме
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Русский язык"
для 2-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Русский язык" для 2-4 классов уровня начального образования
(с русским языком обучения)
2 класс
Раздел/сквозная тема
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
ВсҰ обо мне
2.1.1.1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их;
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
2.2.1.1 определять с помощью учителя структурные компоненты текста, разделяя его на части;
2.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
2.3.1.1* создавать короткий текст-описание игрушки/животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему;
2.3.6.1 писать в тетради в узкую с соблюдением высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;
2.3.7.1* писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн;
2.3.7.8* переносить слова по слогам, с буквами й, ь, с двойными согласными;
2.3.9.1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
Моя семья и друзья
2.1.2.1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других;
2.1.6.1 произносить правильно слова: с трудным ударением, с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч", иноязычного происхождения
2.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова;

2.​2.​4.​2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
2.​3.​1.​2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.​3.​7.​1 сөздердегі жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн тіркестерін дұрыс жазу;
2.​3.​7.​2* сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру;
2.​3.​7.​4* сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану;
2.​3.​7.​8* сөздерді буындар бойынша тасымалдау, й, ь әріптері бар сөздерді тасымалдау, қосарланған дауыссыздары бар сөздерді тасымалдау
2-тоқсан
Менің мектебім
2.​1.​1.​1 тыңдалған ақпарат бойынша жабық сұрақтарға жауап беру, мұғалім көмегімен тірек сөздерді анықтау, белгілеу;
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.​1.​4.​1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу
2.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2.​3.​1.​1 берілген тақырып бойынша хабарлы мәтін, ойыншықтың/жануардың/ табиғат нысандарының (таңдау бойынша) қысқаша сипаттау мәтінін құрастыру;
2.​3.​5.​1 мұғалім көмегімен лексикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзету;
2.​3.​7.​5 маңызды сөз бөліктерін анықтау, -оньк-, -еньк- жұрнақтары бар сөздерді жазу және сөйлеу барысында қолдану;
2.​3.​7.​6 маңызды сөз бөліктерін анықтау, с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере- сөз алды қосымшаларымен сөздерді жазу;
2.​3.​8.​2 сөздің маңызды бөліктерін анықтау, сөз түбірін бөлу және бір түбірлі сөздерді іріктеу
Менің туған өлкем
2.​1.​2.​1 тыңдалған мәтіннен автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау;
2.​1.​5.​1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
2.​2.​4.​2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау;
2.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2.​3.​1.​2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.​3.​7.​2 сөз формасын өзгерту/сөздің маңызды бөліктерін анықтау арқылы түбірдегі екпінсіз дауыстыларды анықтау және тексеру;

2.2.4.2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
2.3.1.2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.3.7.1 писать правильно в словах сочетания жи-ши, ча-ща, чу-щу, чк, чн, нщ, шн;
2.3.7.2* определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова;
2.3.7.4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки;
2.3.7.8* переносить слова по слогам, с буквами й, ь, с двойными согласными
2 четверть
Моя школа
2.1.1.1 отвечать на закрытые вопросы по прослушанной информации, определять с помощью учителя опорные слова, фиксировать их;
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.3.1.1 создавать короткий текст-описание игрушки/ животного/объектов природы (по выбору), текст-повествование на заданную тему; 2.3.5.1 исправлять лексические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя;
2.3.7.5 определять значимые части слова, писать слова с суффиксами -оньк-, -еньк- и употреблять их в речи;
2.3.7.6 определять значимые части слова, писать слова с приставками с-, по-, про-, за-, во-, до-, пере-;
2.3.8.2 определять значимые части слова, выделять корень в слове и подбирать однокоренные слова
Мой родной край
2.1.2.1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
2.2.4.2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст);
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.3.1.2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.3.7.2 определять и проверять безударные гласные в корне, изменяя форму слова/определять значимые части слова;

2.​3.​7.​3 тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу;
2.​3.​7.​4 сөз соңындағы, ортасындағы қосарланған (жұп) қатаң/ұяң, жуан/жіңішке дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
3-тоқсан
Дені саудың жаны сау
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.​1.​5.​1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру
2.​2.​1.​1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі стильдегі (көркемдік, публисцистикалық) және типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
2.​2.​2.​1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну;
2.​2.​4.​2 көркемдік және көркемдік емес мәтіндерді (тақпақ, әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін) анықтау
2.​3.​1.​2 көркемдік стиль ерекшеліктері негізінде (мұғалім көмегімен) шағын (әңгіме) мәтін құрастыру;
2.​3.​7.​9 жеке атауларды бас әріппен жазу;
2.​3.​8.​1* зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті
2.​1.​2.​1 тыңдалған ақпараттан автордың нені айтқысы келгендігін/(тірек сөздерді қолдану арқылы) бізді не нәрсеге сендіргісі келгендігін анықтау;
2.​1.​4.​1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу
2.​2.​2.​1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну;
2.​2.​3.​1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, тірек сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру;
2.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)
2.​3.​2.​1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен);
2.​3.​7.​7 жазу барысында өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын сөздермен бірге, бөлек жазу;
2.​3.​8.​1* зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, көмекші сөздерді, ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4-тоқсан
Қоршаған орта
2.​1.​3.​1 тақырып және тірек сөздер негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау;
2.​1.​4.​1 өз ойын айту және өзгелердің пікірлерін тыңдау арқылы диалогке қатысу;
2.​2.​6.​1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген
2.​2.​4.​1 мұғалім көмегімен мәтін түрлерін анықтау: әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
2.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу (мұғалімнің көмегімен)

2.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные;
2.3.7.4 обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные на конце и середине слова, применять способы их проверки
3 четверть
В здоровом теле – здоровый дух!
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов
2.2.1. определять с помощью учителя структурные компоненты текста, делить его на части;
2.2.2.1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.2.4.2 определять художественные и нехудожественные тексты (стихотворение, рассказ, научно-познавательный текст)
2.3.1.2 создавать небольшие тексты (рассказ) на основе особенностей художественного стиля (с помощью учителя);
2.3.7.9 писать имена собственные с большой буквы;
2.3.8.1* различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
Традиции и фольклор
2.1.2.1 определять в прослушанном тексте, что хотел сказать автор/в чем он хотел нас убедить (используя опорные слова);
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других
2.2.2.1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые слова;
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя
2.3.2.1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя);
2.3.7.7 писать неизменяемые на письме приставки со словами слитно, предлоги – раздельно;
2.3.8.1* различать имена существительные, прилагательные, глаголы (без терминов), предлоги, союзы, определять их роль в предложении
4 четверть
Окружающая среда
2.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и опорных слов;
2.1.4.1 участвовать в диалоге, высказывая свое мнение и выслушивая мнения других;
2.2.6.1 произносить правильно слова:
с трудным ударением, с сочетаниями "чт", "чн","щн" "гк", "гч", иноязычного происхождения
2.2.4.1 определять с помощью учителя типы текстов: описание, повествование;
2.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему с помощью учителя

2.​3.​3.​1 тірек сөздер және сұрақтар көмегімен мазмұнды беру;
2.​3.​4.​1* тақырыпты және негізгі ойды ашу мақсатында сөздерді және/немесе суреттерді қолдану арқылы түрлі типтегі шағын мәтіндер құрастыру;
2.​3.​9.​1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
Саяхаттау
2.​1.​5.​1 берілген және білім алушыны қызықтыратын тақырыпқа тірек сөздер негізінде негізгі ойды және тақырыпты ашу арқылы монологтік пікір құрастыру;
2.​1.​6.​1 сөздерді дұрыс айту: қиын айтылатын, "чт", "чн","щн" "гк", "гч" тіркескен, шет тілінен енген сөздер
2.​2.​2.​1 мағынасы ұқсас және қарама-қарсы сөздерді ажырату және олардың мәтіндегі рөлін түсіну;
2.​2.​6.​1 келесі параметрлер бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері салыстыру: тақырып, негізгі ой, түрі, тірек сөздер (мұғалім көмегімен)
2.​3.​2.​1 жоспар және тірек сөздер бойынша берілген тақырып негізінде қысқаша мәтіндер құрастыру және жазу (мұғалім көмегімен);
2.​3.​9.​1 хабарлы, сұраулы және лепті сөйлемдер соңына тыныс белгілерін қою
2) 3-сынып
1-тоқсан
Тірі табиғат
3.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі сәттерді анықтау, белгілеу;
3.​1.​4.​1 өз сөзін тілдік нормаларды сақтай отырып, мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогқа қатысу
3.​2.​1.​1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
3.​3.​1.​1* бақылау бойынша берілген тақырыптардың хабарлы мәтінін, суреттерден алынған репродукциялардың мәтіндік сипаттамасын жасау;
3.​3.​5.​1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
3.​3.​6.​1 кең жолды дәптерге жазу, каллиграфиялық дағдылармен жұмыс: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау;
3.​3.​9.​1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
3.​1.​4.​1 өз сөзін тілдік нормаларды сақтай отырып, мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу;
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру;
3.​1.​6.​1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар, шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
3.​2.​3.​1 оқылған мәтін мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру, шешуші сәттерге/ сөздерге сүйене отырып, сұрақтар құрастыру;

2.3.3.1 передавать содержание с помощью ключевых слов и вопросов;
2.3.4.1* создавать небольшие тексты разных типов с использованием слов и/или изображений для раскрытия темы и основной мысли; 2.3.9.1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
Путешествие
2.1.5.1 строить монологическое высказывание на заданную и интересующую обучающихся тему, раскрывая тему и основную мысль на основе опорных слов;
2.1.6.1 произносить правильно слова:
с трудным ударением, с сочетаниями "чт", "чн", "щн" "гк", "гч", иноязычного происхождения
2.2.2.1 различать слова близкие и противоположные по значению и понимать их роль в тексте;
2.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, тип текста, ключевые слова (с помощью учителя)
2.3.2.1 составлять и писать короткие тексты на заданную тему по опорным словам и по плану (с помощью учителя);
2.3.9.1 ставить знаки препинания на конце повествовательных, вопросительных и восклицательных предложений
3 класс
1 четверть
Живая природа
3.1.1.1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их;
3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя
3.3.1.1* создавать текст-описание репродукций с картин, текст-повествование на заданную тему по наблюдениям;
3.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя;
3.3.6.1 писать в тетради в широкую линейку, отрабатывать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;
3.3.9.1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации
Что такое хорошо, что такое плохо?
3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы;
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов;
3.1.6.1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями -ого, -его иноязычного происхождения, с трудным звукосочетанием
3.2.3.1 отвечать на вопросы по содержанию прочитанного, формулировать вопросы с опорой на ключевые моменты/слова;

3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерді параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру;
3.​3.​7.​1 жуан және жіңішкелік белгілері бар сөздерді жазу және тасымалдау;
3.​3.​7.​2* сөз формасын өзгерту және бір түбірлі сөздерді іріктеп алу арқылы сөз түбіріндегі екпінсіз дауыстыларды табу және тексеру, сөздердің маңызды бөліктерін ажырату;
3.​3.​7.​3* сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу;
3.​3.​7.​4* сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану
2-тоқсан
Уақыт
3.​1.​2.​1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
3.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогқа қатысу
3.​2.​2.​1* синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді (терминсіз), бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, тұрақты сөз тіркестерін ажырату және оларды сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтіндегі сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
3.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау
3.​3.​2.​1 тірек сөздер, дайын және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша берілген тақырып негізінде мәтіндер құрастыру және жазу;
3.​3.​5.​1 мұғалім көмегімен лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету
Архитектура
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру;
3.​1.​6.​1 сөздердің айтылу ережесін сақтау: -ого, -его жалғаулары бар; шет тілінен енген, күрделі дыбыс тіркесі бар сөздер
3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу
3.​3.​7.​3 сөз түбіріндегі (тексерілетін) тексерілмейтін екпінсіз дауыстыларды жазу барысында белгілеу;
3.​3.​7.​4* сөз түбіріндегі қосарланған қатаң/ұяң, жуан/жіңішке, айтылмайтын/қосарланған дауыссыздарды белгілеу, оларды тексеру жолдарын пайдалану;
3.​3.​7.​5* -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- жұрнақтарының көмегімен сөздерді жазу және оларды сөйлеу барысында қолдану;

3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование – по их особенностям;
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама);
3.3.7.1 писать и переносить слова с разделительным твҰрдым и мягкими знаками;
3.3.7.2* различать значимые части слова, находить и проверять безударные гласные в корне слова, изменяя форму слова и подбирая однокоренные слова;
3.3.7.3* обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые) в корне слова;
3.3.7.4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова/ непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки
2 четверть
Время
3.1.2.1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.2.2.1* различать синонимы, антонимы, омонимы (без термина), однозначные и многозначные слова, устойчивые сочетания слов и использовать их в речи, понимать прямое и переносное значение слов из контекста;
3.2.4.2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама)
3.3.2.1 составлять и писать тексты на заданную тему по опорным словам, по готовому плану и составленному коллективно;
3.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки с помощью учителя
Архитектура
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых моментов;
3.1.6.1 соблюдать правила произношения слов: с окончаниями -ого, -его иноязычного происхождения, с трудным звукосочетанием
3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование – по их особенностям;
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя
3.3.7.3 обозначать на письме непроверяемые безударные гласные (проверяемые)
в корне слова;
3.3.7.4* обозначать парные глухие/звонкие, твердые/мягкие согласные в корне слова/ непроизносимые/ удвоенные согласные, применять способы проверки;
3.3.7.5* писать слова с помощью суффиксов -оньк-, -еньк-, -ушк-, -юшк-, -ик-, -ек-, -Ұнок-, -онок- и употреблять их в речи;

3.​3.​7.​6* өзгеріске ұшырамайтын сөз алды қосымшаларын жазу: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на;
3.​3.​7.​7 ъ бөлу белгісі бар сөздерді (е, Ұ, ю, я әріптерінің алдында дауыссыздарға аяқталатын сөз алды қосымшаларынан кейін);
3.​3.​7.​8 сөздерді сөз алды қосымшаларымен тасымалдау
3.​3.​8.​3 сөздің негізі мен жалғауын анықтау, негіз бөліктерін анықтау: түбір, жұрнақ, сөз алды қосымшасы
3-тоқсан
Өнер
3.​1.​2.​1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
3.​1.​3.​1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен);
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.​2.​1.​1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу;
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндері параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.​3.​7.​9 жалқы зат есімдерді бас әріппен жазу;
3.​3.​7.​10 зат есімдер соңында ь белгісін (соңында ызың дыбысы бар зат есім) жазу;
3.​3.​8.​1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
3.​3.​8.​2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды сөйлеу барысында дұрыс қолдану;
3.​3.​8.​4 сын есімді зат есіммен бірге түрлері бойынша өзгерту;
3.​3.​9.​2 газет, журнал, кітап, фильм атауларын білдіретін жалқы есімдерді жазуда тырнақшаларды қолдану
Атақты тұлғалар
3.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша ашық және жабық сұрақтарға жауап беру, негізгі сәттерді анықтау, белгілеу;
3.​1.​3.​1 тақырып/сурет/ негізінде ақпарат мазмұнын болжамдау (мұғалімнің көмегімен);
3.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу
3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау;
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.​3.​4.​1 сызба/графика/ кесте/суреттерді қолдану арқылы мәтіндер (хаттар, жазбалар, хабарландыру, жарнама) құрастыру;

3.3.7.6* писать неизменяемые приставки: об-, от-, до-, о-, про-, под-, над-, за-, на -;
3.3.7.7 писать слова с разделительным ъ (после приставок, оканчивающихся на согласную, перед буквами е, Ұ, ю, я);
3.3.7.8 переносить слова с приставками;
3.3.8.3 определять основу и окончание слова, определять части основы: корень, суффикс, приставка
3 четверть
Искусство
3.1.2.1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка и рисунков/фото/диаграмм с помощью учителя;
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя;
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.3.7.9 писать большую букву в собственных именах существительных;
3.3.7.10 писать ь после шипящих на конце имен существительных женского рода;
3.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы, определять их роль в предложении;
3.3.8.2 определять род, число, падеж имен существительных и правильно употреблять их в речи;
3.3.8.4 изменять имена прилагательные по родам и числам, падежам вместе с именем существительным;
3.3.9.2 использовать кавычки при написании имен собственных, обозначающих названия газет, журналов, книг, фильмов
Выдающиеся личности
3.1.1.1 отвечать на открытые и закрытые вопросы по прослушанной информации, определять основные моменты, фиксировать их;
3.1.3.1 прогнозировать содержание информации на основе заголовка, рисунков/фото/диаграмм с помощью учителя;
3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы
3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
3.2.4.2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама);
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.3.4.1 создавать тексты (письма, заметки, объявления, реклама), используя схемы/ графики, таблицы/ фотографии;

3.​3.​7.​1 тұйық етістік формаларын жазу, олардың өзгеруі, не демеулігімен қолдану;
3.​3.​8.​5 етістік шағын анықтау және оларды өткен шақта өзгерту
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі
3.​1.​2.​1 маңызды сәттерге сүйене отырып, айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (әңгіме, ғылыми-танымдық мәтін, жазба, өмірбаян, хабарландыру, жарнама) анықтау;
3.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа екі дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу, негізгі және қосалқы ақпаратты бөлу;
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.​3.​8.​1 зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, үстеуді, көмекші сөздерді ажырату, олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
3.​3.​8.​6 интонация және айтылу мақсаты бойынша сөйлемдерді ажырату және қолдану, сөйлемнің тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерін анықтау;
3.​3.​8.​7 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (түрлерге бөлмей) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою;
3.​3.​9.​1 интонация және айтылу мақсатына қарай сөйлем соңында тыныс белгілерін қолдану
Демалыс мәдениеті. Мерекелер
3.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, өз сөзін мақсаттарға, шарттарға, уақытқа, жағдайға сәйкес жоспарлау арқылы диалогке қатысу;
3.​1.​5.​1 шешуші сөздер/сәттер және тірек жоспар негізінде монологтік пікір құрастыру
3.​2.​1.​1 шешуші сәттерді ескере отырып, түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау;
3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау мәтіндері;
3.​2.​6.​1 әңгімелеу, сипаттау мәтіндерін параметрлері бойынша салыстыру: тақырып, негізгі ой, стилі мен түрі, құрылымдық элементтері, тірек сөздер
3.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (жазба, өмірбаян, анықтама, хабарландыру, жарнама) мәтіндерді құрастыру;
3.​3.​3.​1 мәтін немесе оның бөлімдерінің мазмұнын беру
3) 4-сынып
1-тоқсан
Менің отаным – Қазақстан
4.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;
4.​1.​2.​1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
4.​1.​5.​1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру

3.3.7.1 писать глаголы неопределенной формы, изменяя их по временам, по числам (настоящее время), по родам (прошедшее время), употреблять с частицей не;
3.3.8.5 определять время глагола и изменять их по родам в прошедшем времени
4 четверть
Вода – источник жизни
3.1.2.1 определять тему, основную мысль высказывания, опираясь на ключевые моменты;
3.1.5.1 строить монологическое высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.2.4.2 определять художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (рассказ, научно-познавательный текст, заметка, биография, автобиография, объявление, реклама);
3.2.5.1 находить информацию по двум источникам (словари, справочники, детские энциклопедии, детские познавательные журналы) на заданную тему, выделять главную и второстепенную информацию с помощью учителя;
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.3.8.1 различать имена существительные, прилагательные, глаголы, наречия, предлоги и союзы определять их роль в предложении;
3.3.8.6 различать и употреблять в речи предложения по цели высказывания и интонации, определять главные и второстепенные члены предложения;
3.3.8.7 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные члены предложения (без деления на виды), задавать ним вопросы;
3.3.9.1 использовать знаки препинания в конце предложений в зависимости от цели высказывания и интонации
Культура отдыха. Праздники
3.1.4.1 участвовать в диалоге, планируя свою речь в соответствии с целями, условиями, временем, ситуацией, соблюдая речевые нормы;
3.1.5.1 строить высказывание на основе опорного плана и ключевых слов/моментов
3.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование);
3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
3.2.6.1 сравнивать тексты описательного и повествовательного характера по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова
3.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (заметка, биография, автобиография, справка, объявление, реклама);
3.3.3.1 передавать содержание текста или его частей
4 класс
1 четверть
Моя Родина – Казахстан!
4.1.1.1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;
4.1.2.1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы

4.​2.​1.​1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері
4.​3.​1.​1* портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру;
4.​3.​6.​1 каллиграфиялық дағдыларды жетілдіру: бас және кіші әріптердің ұзындығын, енін және көлбеу орналасуын және байланыстарын сақтау;
4.​3.​5.​1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
4.​3.​7.​2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы;
4.​3.​8.​8* сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
Құндылықтар
4.​1.​2.​1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
4.​1.​3.​1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну;
4.​1.​5.​1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру
4.​2.​2.​1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
4.​2.​3.​1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.​3.​4.​1 сызбаларды/ диаграммаларды/кестелерді қолдана отырып, ақпаратты ұсыну процесінде негізгі ой мен тақырыпты дәлелдеп ашу арқылы мәтіндер (мақала/жаңалықтар/ аңдатпа) құрастыру;
4.​3.​5.​1 лексикалық, стилистикалық, орфографиялық және пунктуациялық қателіктерді түзету;
4.​3.​7.​1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу;
4.​3.​7.​3 1,2,3-жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу;
4.​3.​7.​4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім);

4.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям
4.3.1.1* создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему;
4.3.6.1 совершенствовать каллиграфические навыки: соблюдение высоты, ширины и наклона прописных и строчных букв и их соединений;
4.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки;
4.3.7.2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах;
4.3.8.8* различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
Ценности
4.1.2.1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/
таблице, обосновывая свое мнение;
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога;
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы
4.2.2.1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.2.5.1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.3.4.1 создавать тексты (статья/ новости/проспект), аргументированно раскрывая тему и основную мысль в процессе предоставления информации, используя схемы/диаграммы/
таблицы;
4.3.5.1 исправлять лексические, стилистические, орфографические и пунктуационные ошибки;
4.3.7.1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки;
4.3.7.3 писать падежные окончания имен существительных, 1, 2, 3 склонения;
4.3.7.4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце;

4.​3.​8.​2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
2-тоқсан
Мәдени мұра
4.​1.​5.​1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру;
4.​1.​6.​1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
4.​2.​2.​1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;
4.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.​3.​7.​3 1,2,3-жақтағы зат есімдердің септелу барысындағы септік жалғауларын жазу;
4.​3.​7.​4 зат есімдерді жазу (соңында ызың дыбысы бар зат есім);
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.​3.​8.​2 зат есімдерді түрлері бойынша анықтау және оларды септіктер бойынша өзгерту
Мамандықтар әлемі
4.​1.​3.​1 тақырып/ диаграмма/сызба/ кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.​2.​3.​1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.​3.​8.​3 сын есімді жекеше және көпше түрде өзгерту;
4.​3.​7.​5 сын есімдердің жұрнақтары мен сөз алды қосымшаларын, септік жалғауларын жазу
3-тоқсан
Табиғи құбылыстар
4.​1.​2.​1 фактілермен дәлелдеу арқылы айтылған пікірдің тақырыбын, негізгі ойын анықтау;
4.​1.​5.​1 өздігінен әзірленген жоспар және көрнекті материалдарды пайдалану арқылы монологтік пікір құрастыру;
4.​1.​6.​1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
4.​2.​2.​1 мәтіннен синонимдерді, антонимдерді, омонимдерді, бірмағыналы және көпмағыналы сөздерді, фразеологизмдерді анықтау, олардың мәтіндегі рөлін түсіну және сөйлеу барысында қолдану, мәнмәтінге сүйене отырып, сөздердің тура және ауыспалы мағынасын түсіну;

4.3.8.2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
2 четверть
Культурное наследие
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы;
4.1.6.1 употреблять правила постановки ударения: у имен существительных в именительном, родительном падежах, глаголов прошедшего времени
4.2.2.1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;
4.2.4.2 различать художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
4.3.7.3 писать падежные окончания имен существительных 1, 2, 3 склонения;
4.3.7.4 писать имена существительные мужского и женского рода с шипящим на конце;
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.3.8.2 определять род, число, падеж и склонение имен существительных, изменять их по падежам
Мир профессий
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/таблице, обосновывая свое мнение;
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.2.5.1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.3.8.3 изменять имена прилагательные по родам в единственном числе, по падежам в единственном и множественном числе;
4.3.7.5 писать суффиксы и приставки, падежные окончания имен прилагательных (практически)
3 четверть
Природные явления
4.1.2.1 определять тему и основную мысль высказывания, доказывая ее фактами;
4.1.5.1 строить монологическое высказывание, используя самостоятельно разработанный план и наглядные материалы;
4.1.6.1 употреблять правила постановки ударения у: имен существительных в именительном, родительном падежах, глаголов прошедшего времени
4.2.2.1 определять в тексте синонимы, антонимы, омонимы, однозначные и многозначные слова, фразеологизмы, понимать их роль в тексте и использовать в речи, понимать прямое и переносное значение слов, опираясь на контекст;

3.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері;
4.​2.​5.​1 берілген тақырыпқа үш және одан да көп дереккөз (сөздіктер, анықтамалықтар, балалар энциклопедиясы, балаларға арналған танымдық журналдар) бойынша ақпарат табу және оны түсіндіру
4.​3.​7.​6 бестен отызға, жүз мыңға дейінгі есептік сан есімдерді; біріншіден отызыншы, жүзіншіге дейінгі реттік сан есімдерді жазу;
4.​3.​8.​4 септіктер және жекеше/көпше түрлері бойынша есімдіктерді өзгерту, сөз алды қосымшалары бар/жоқ есімдіктерді пайдалана отырып, сөз тіркестері мен сөйлемдер құрастыру;
4.​3.​8.​6 бестен отызға дейінгі сан есімдерді жазу барысында дұрыс қолдану;
4.​3.​2.​1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру;
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.​3.​8.​5 етістікті шақтары, (жекеше/көпше түрде) бойынша өзгерту
Қоршаған ортаны қорғау
4.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;
4.​1.​3.​1 тақырып/диаграмма/ сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.​2.​1.​1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.​2.​3.​1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау
4.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру;
4.​3.​3.​1 оқиғаны немесе идеяны (мұғалім көмегімен) түсіндіру мақсатында фактілерді ұсыну арқылы мәтін мазмұнын (нақты, қысқа) беру;
4.​3.​7.​7 -тся, -ться, аяқталатын етістіктерді, 2-жақтағы етістіктерде шуыл дыбыстарынан кейін ь әрпін, жіктеу түрін анықтау арқылы осы және келер шақтағы етістердегі екпінсіз жеке жалғауларды жазу;
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау
4-тоқсан
Ғарышқа саяхат

3.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование по их особенностям;
4.2.5.1 находить информацию по трем и более источникам (словари, справочники, энциклопедии, детские познавательные журналы, газеты) на заданную тему и интерпретировать ее
4.3.7.6 писать количественные числительные от пяти до тридцати, сто, тысяча, порядковые числительные от первый до двадцатый, тридцатый, сотый;
4.3.8.4 изменять местоимения по падежам и числам, в 3 лице единственного числа по родам, составлять словосочетания и предложения, употребляя в них местоимения с предлогами и без;
4.3.8.6 правильно употреблять в письменной речи имена числительные от пяти до тридцати;
4.3.2.1 составлять тексты определенной структуры по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами;
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.3.8.5 изменять глаголы по лицам, числам и временам, определять спряжение по неопределенной форме
Охрана окружающей среды
4.1.1.1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/ таблице, обосновывая свое мнение;
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.2.4.2 различать художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама)
4.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление);
4.3.3.1 передавать (подробно, сжато) содержание текста, представляя доказательства, чтобы объяснить события или идеи (с помощью учителя);
4.3.7.7 писать глаголы на -тся, -ться, безударные личные окончания глаголов в настоящем и будущем времени, определяя тип спряжения, писать ь после шипящих в глаголах 2 лица единственного числа;
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении
4 четверть
Путешествие в космос

4.​1.​1.​1 тыңдалған ақпараттар бойынша өз жазбалары негізінде оларды тарату арқылы пікір қалыптастыру;
4.​1.​4.​1 тілдік нормаларды сақтай отырып, талқыланып жатқан тақырып бойынша диалогке/пікірталасқа қатысу, диалогті жүргізудің түрлі әдістерін түсіну
4.​2.​3.​1 түсінік пен жауапты нақтылау мақсатында мәтін мазмұны бойынша өз көзқарасын және түсінігін қамтитын, сұрақтар мен жауаптар құрастыру;
4.​2.​6.​1 келесі параметрлер бойынша сипаттам мәтіндерді, хабарлы мәтіндерді, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
4.​3.​8.​1 маңызды белгілер негізінде зат есімдерді, сын есімдерді, етістіктерді, есімдіктерді, сан есімдерді, үстеуді ажырату және олардың сөйлемдегі рөлін анықтау;
4.​3.​8.​7 үлгі бойынша сөйлем құрастыру, сөйлемді тарату, бірыңғай мүшелері бар сөйлемдер;
4.​3.​9.​1 қарым-қатынас жасау барысында интонациямен байланысқан сөйлемнің бірыңғай мүшелеріндегі тыныс белгілерін қою;
4.​3.​9.​2 диалогті жазу ережесін (репликалар арасындағы автордың сөзінсіз) қолдану
Болашаққа саяхат
4.​1.​3.​1 тақырып/диаграмма/сызба/кесте бойынша өз ойын негіздеу арқылы ақпарат мазмұнын болжамдау;
4.​1.​6.​1 атау, ілік септіктеріндегі зат есімдердегі, өткен шақтағы етістіктердегі екпінді қою ережесін қолдану
4.​2.​1.​1 түрлі типтегі (әңгімелеу, сипаттау, пайымдау) мәтіндердің құрылымдық компоненттерін анықтау және оларды негіздеу;
4.​2.​4.​1 мәтін түрін анықтау – ерекшеліктері бойынша әңгімелеу, сипаттау, пайымдау мәтіндері;
4.​2.​4.​2 ерекшеліктері бойынша көркемдік, бейкөркем мәтіндерді (мақала, жазба, сұхбат, мінездеме, нұсқаулық, өтініш, интервью, хабарландыру, жарнама) анықтау;
4.​2.​6.​1 келесі параметрлер бойынша сипаттау мәтіндерді, хабарлы мәтіндерді, пайымдау мәтіндерін салыстыру: тақырып, негізгі ой, стиль мен мәтін түрі, мәтіннің құрылымдық элементтері, тірек сөздер және тілдік құралдар, олардың тақырыпты және негізгі ойды ашудағы рөлін анықтау
4.​3.​1.​1 портреттің мәтіндік сипаттамасын, өз тәжірибесінен берілген тақырыпқа хабарлы, пайымдау мәтінін құрастыру;
4.​3.​1.​2 ерекшеліктері негізінде бейкөркем (мақала, жазба, мінездеме, сұхбат, нұсқаулық, жарнама, интервью, өтініш, хабарландыру) мәтіндерді құрастыру;
4.​3.​2.​1 ақпарат, оқиға немесе процестер арасындағы айырмашылықтарды көрсету арқылы өздігінен және ұжымдық құрастырылған жоспар бойынша нақты құрылымды мәтін құрастыру;
4.​3.​7.​1 кең таралған тексеру әдістерін қолдану арқылы айтылуында және және жазылуында айырмашылықтары бар сөздерді жазу;

4.1.1.1 строить высказывания по прослушанной информации на основе своих заметок, передавая ее смысл;
4.1.4.1 участвовать в диалоге/дискуссии по обсуждаемой теме, соблюдая речевые нормы, понимать различные способы ведения диалога
4.2.3.1 формулировать вопросы и ответы, отражающие понимание и свое отношение к содержанию текста, чтобы углубить понимание и уточнить ответ;
4.2.6.1 сравнивать тексты-описания, тексты-повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их роль в раскрытии темы и основной мысли
4.3.8.1 различать на основе существенных признаков имена существительные, прилагательные, глаголы, местоимения, числительные, наречия, предлоги и союзы и определять их роль в предложении;
4.3.8.7 построение предложений по образцу, распространение предложений, предложения с однородными членами;
4.3.9.1 ставить знаки препинания при однородных членах предложения, связанных интонацией, обращениях;
4.3.9.2 использовать правила оформления диалога (без слов автора между репликами) на письме
Путешествие в будущее
4.1.3.1 прогнозировать содержание информации по заголовку, диаграмме/схеме/ таблице, обосновывая свое мнение;
4.1.6.1 употреблять правила постановки ударения у: имен существительных в именительном, родительном падежах, глаголов прошедшего времени
4.2.1.1 определять структурные компоненты текстов разных типов (описание, повествование, рассуждение) и обосновывать их;
4.2.4.1 определять типы текстов – описание, повествование, рассуждение по их особенностям;
4.2.4.2 различать художественные, нехудожественные тексты по их особенностям (статья, заметка, репортаж, характеристика, инструкция, заявление, интервью, объявление, реклама);
4.2.6.1 сравнивать тексты-описания, тексты- повествования, тексты-рассуждения по следующим параметрам: тема, основная мысль, стиль и тип текста, структурные элементы текста, ключевые слова и языковые средства, определять их роль в раскрытии темы и основной мысли
4.3.1.1 создавать тексты-описания портрета, тексты-повествования на заданную тему из личного опыта, тексты-рассуждения на заданную тему;
4.3.1.2 создавать нехудожественные тексты на основе их особенностей (статья, заметка, характеристика, репортаж, инструкция, интервью, реклама, заявление, объявление);
4.3.2.1 составлять тексты определенной структуры, по коллективно и самостоятельно составленному плану, показывая разницу между информацией, событиями или процессами;
4.3.7.1 писать слова, произношение и написание которых расходится, используя известные способы проверки;

4.​3.​7.​2 орыс орфографиясының негізгі принциптеріне сүйене отырып, сөздердің маңызды бөліктерін (сөз алды қосымшасы, жұрнақ) ажырату және оларды сауатты жазу: сөздердегі морфемалардың біркелкі жазылуы;
4.​3.​8.​8 сөйлемнің тұрлаулы (бастауыш пен баяндауыш) және тұрлаусыз (анықтауыш, толықтауыш, пысықтауыш) мүшелерін ажырату, оларға сұрақ қою
Ескерту:
1) оқыту міндеттері бір тоқсан шеңберінде сөйлеу қызметінің түрлері бойынша біріктіріледі;
2) "*" түрінде белгіленген оқыту мақсаттарынының бөлігі жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
15-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына
188-1-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы (оқыту орыс тілінде)
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "Әдебиеттік оқуды" оқытудың мақсаты – балалардың өнерін, өнер арқылы дамыту, өнермен байланыста болу қажеттілігін тәрбиелеу, білім алушыны әдебиет әлеміне енгізу және оны адамзаттың рухани тәжірибесімен қамтамасыз ету, білім алушылардың функционалдық сауаттылық дағдыларын оқу барысында қалыптастыру.
3. Бастауыш мектептегі пәндерді зерттеу мақсатына жету үшін келесі практикалық мәселелер шешіледі:
1) оқырмандық мүдделерін, эстетикалық сезімін және білім алушылардың көркемдік талғамымен олардың оқуға деген қажеттіліктерін қалыптастыруға қолайлы жағдайлар жасау;
2) оқу және сөйлеу дағдыларының жүйесін қалыптастыру;
3) бастапқы әдеби және сөйлеу білімдерін қалыптастыру;
4) әртүрлі жанрлардағы көркемдік шығармаларды талдау әдістерін және әртүрлі стильдермен жұмыс жасау әдістеріне үйрету;
5) шығармашылық қабілеттерін дамыту;
6) білім алушының көкжиектерін кеңейту, бастауыш сынып білім алушыларына арналған классикалық және қазіргі заманғы көркем және ғылыми танымдық әдебиеттің ең үздік жұмыстарымен таныстыру;
7) толыққанды оқу дағдыларын жетілдіру (дұрыс, еркін сөйлеу, хабардарлық және мәнерлілік);
8) әдеби туындыларды өз бетімен оқу арқылы тұрақты оқырмандық қызығушылығының қалыптасуына;
9) гуманистік дүниетанымның қалыптасуы, білім алушылардың интеллектуалды және рухани әлемінің қалыптасуы, "Мәңгілік Ел" ұлттық идеясына негізделген ұлттық және жалпыға ортақ құндылықтарға қатысу.

4.3.7.2 различать значимые части слова (приставка, суффикс) и грамотно писать их, опираясь на основной принцип русской орфографии: единообразное написание морфем в словах;
4.3.8.8 различать главные (подлежащее и сказуемое) и второстепенные (определение, дополнение, обстоятельство) члены предложения, задавать к ним вопросы
Примечание:
1) цели обучения в пределах одной четверти комбинируются по разным видам речевой деятельности;
2) цели обучения, обозначенные знаком "*" реализуются частично.
Приложение 15
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199
Приложение 188-1
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Литературное чтение" разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Цель обучения литературному чтению – способствовать развитию личности ребенка средствами искусства слова, воспитывать потребность в общении с искусством, ввести школьника в мир художественной литературы, приобщая его к духовному опыту человечества, формировать в процессе читательской деятельности навыки функциональной грамотности младших школьников.
3. Для достижения поставленной цели изучения предмета в начальной школе необходимо решение следующих практических задач:
1) создание благоприятных условий для формирования читательских интересов, эстетического чувства и художественного вкуса обучающихся, их потребности в читательской деятельности;
2) формирование системы читательских и речевых умений;
3) формирование первоначальных литературоведческих и речеведческих знаний;
4) обучение приемам анализа художественных произведений разных жанров и приемам работы с произведениями разных стилей;
5) развитие творческих способностей;
6) расширение читательского кругозора, знакомство с лучшими произведениями классической и современной художественной и научно-познавательной литературы, адресованной младшим школьникам;
7) совершенствование полноценного навыка чтения (правильности, беглости, осознанности и выразительности);
8) формирование библиографических умений;
9) становление гуманистического мировоззрения, формирование интеллекта и духовного мира обучающихся, приобщение их к национальным и общечеловеческим ценностям, основанным на национальной идее "Мәңгілік ел".

4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, сол сияқты білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Жеке тұлғалық қасиеттердің кең ауқымды дағдылармен бірлікте дамуы білім алушылар бойында білім берудің "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек және шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойына білім" сияқты негізгі құндылықтарын дарыту, бойына сіңіруі үшін негіз болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушылардың оның мінез-құлқы мен күнделікті іс-әрекетін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдарлары бола алады.
2-тарау "Әдебиеттік оқу" пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "Әдебиеттік оқу" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 2-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағат;
2) 3-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағат;
3) 4-сыныпта – аптасына 3 сағат, оқу жылы бойынша 102 сағатты құрайды.
7. Оқу дағдыларын қалыптастырудың нормалары:
1) оқу дағдыларын сыныптар бойынша қалыптастырудың міндетті деңгейі: 2-сыныпта бірінші жартыжылдығында – 40-50 сөз, екінші жартысында – 50-60 сөз, 3-сыныптың бірінші жартыжылдығында – 60-70 сөз, екінші жартысында – 70-80 сөз, 4-сыныпта бірінші жарты жылдығында – 80-90 сөз, екінші жартысында – 90-105 сөз;
2) оқу дағдыларын сыныптар бойынша қалыптастырудың мүмкіндік деңгейі: 2-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 50-60 сөз, екінші жартысында – 60-70 сөз, 3-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 70-80 сөз, екінші жартысында – 80-90 сөз, 4-сыныпта бірінші жартыжылдықта – 90-100 сөз, екінші жартысында – 100-120 сөз. Көмекші сөздер, шылаулар, одағай сөздер жеке сөз ретінде қарастырылады.
8. "Әдебиеттік оқу" пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) оқытылатын шығармалар: В. Драгунский. Әңгімелер, Б. Ысқақов. "Люблю я мчаться с ветерком...", В. Осеева. Әңгімелер, И. Бунин. "Детство", В.Катаев. "Дудочка и кувшинчик", В. Головкиннің. Әңгімелер, А.В. Раскин. "Как папа был маленьким", И Пивоварова. "Один за всех и все за одного", Б.Заходер. "Мы – друзья", С.Есенин. "Бабушкины сказки", Д. Жұмагелдинов. "Еркегали – мальчик-озорник", М. Зощенко. "Бабушкин подарок", М. Әйімбетов. "Солнце на ладони", С. Сейітов. "Наш ата", С. Михалков. "Как познаются друзья", В. Головкин. "Настоящая дружба", Э. Хоггард. "Мафин и его веселые друзья", С. Могилевская. "Восемь голубых дорожек", М.Қабанбаев. "Сам пропадай, а товарища выручай", К. Тангрыкулиев. "Верблюд и мальчик", А. Тажибаева. "Малютка верблюжонок", А.С. Пушкин. "Няне", А. Н. Толстой. "Золотой ключик, или Приключения Буратино", Э.Успенский. "Дядя Федор идет в школу", М. Абылкасымова. "Родная земля", М. Алимбаев. "Родник земли родной", У.Турманжанов. "Родина", Т. Айбергенов. "Моя Республика", С. Сейфуллин. "Родная земля", "В нашем краю", Д. Досжанов. "Родник", М. Ауэзов. "Степной пейзаж", "Возвращение", М. Пришвин. "Моя Родина", "Ребята и утята", Г. Ладонщиков. "Родная земля", Л. Толстой. "Какая бывает роса на траве", В. Драгунский. "Третье место в стиле баттерфляй", А. Мальцев. "Моя тренировка", "Бегущий человек", В. Пахомов. "Легкая атлетика", А. Монвиж-Монтвид. "Мой стиль плавания", "Прыжок в воду", О. Нагорнов. "О хоккее и рыцаре", Ирис Ревю. "Волшебные лыжи", А. Барто. "Зарядка", М. Пляцковский. "Как Чернобурчик в футбол играл", "Мышонок Крошка выходит на лед", Ю. Маркова. "Футболист", Ю. Шалева. Сказка "Друзья здоровья", Әлем халықтарының ертегілері, С. Сейфуллин. "Кокшетау", В. Берестов. "Честное гусеничное", Л. Фадеева. "Окружающая среда", Хилья Сулла Тавасшерна. "Ручей", Г. Снегирев. "Чудесная лодка", В. Бианки. "Синичкин календарь", Е. Пермяк. "Одуванчики", Л. Чарская. "Не рви цветов, не надо", В. Чаплина. "Хитрые вороны", "Лесная кормушка", Г. Сапгир. "Леса-чудеса", Ю. Коваль. "Фарфоровые колокольчики", "Воздушный барашек", М. Мырзалиев. "Мечта", Я. Аким. "Наша планета", Е. Карганова. "Мы хотим, чтоб птицы пели", В. Бианки. "Как мышонок попал в мореплаватели", "Как муравьишка домой спешил", А. Масс. "Прогулка под дождҰм", А. Иванов. "Как Хома куда-то ходил", С. Козлов. "Ежик в тумане", "Ежик и море", Әлем халықтарының ертегілері. Ауызша халық өнерінің шағын жанрлары. Қажет болған жағдайда білім алушылар дайындық дәрежесіне байланысты басқа да әдеби шығармалар білім алушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес келетін мұғалімнің таңдауы бойынша тізімге енгізіледі;

4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Литературное чтение"
6. Объем учебной нагрузки по предмету составляет:
1) во 2 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
2) в 3 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году;
3) в 4 классе – 3 часа в неделю, 102 часа в учебном году.
7. Нормы сформированности навыка чтения:
1) обязательный уровень сформированности навыка чтения по классам: во 2 классе в первом полугодии – 40-50 слов, во втором полугодии – 50-60 слов, в 3 классе в первом полугодии – 60-70 слов, во втором полугодии – 70-80 слов, в 4 классе в первом полугодии – 80-90 слов, во втором полугодии – 90-105 слов;
2) возможный уровень сформированности навыка чтения по классам: во 2 классе в первом полугодии – 50-60 слов, во втором полугодии – 60-70 слов, в 3 классе в первом полугодии – 70-80 слов, во втором полугодии – 80-90 слов, в 4 классе в первом полугодии – 90-100 слов, во втором полугодии – 100-120 слов. Предлоги, союзы, частицы, междометия считаются как слова.
8. Базовое содержание учебного предмета "Литературное чтение" для 2 класса:
1) изучаемые произведения: В. Драгунский. Рассказы, Б. Искаков. "Люблю я мчаться с ветерком…", В. Осеева. Рассказы, И. Бунин. "Детство", В. Катаев. "Дудочка и кувшинчик", В. Голявкин. Рассказы, А. Б. Раскин. "Как папа был маленьким", И. Пивоварова. "Один за всех и все за одного", Б. Заходер. "Мы – друзья", С. Есенин. "Бабушкины сказки", Д. Джумагельдинова. "Еркегали – мальчик-озорник", М. Зощенко. "Бабушкин подарок", М. Аимбетов. "Солнце на ладони", С. Сеитов. "Наш ата", С. Михалков. "Как познаются друзья", В. Голявкин. "Настоящая дружба", Э. Хоггард. "Мафин и его веселые друзья", С. Могилевская. "Восемь голубых дорожек", М. Кабанбаев. "Сам пропадай, а товарища выручай", К. Тангрыкулиев. "Верблюд и мальчик", А. Тажибаева. "Малютка верблюжонок", А.С. Пушкин. "Няне", А. Н. Толстой. "Золотой ключик, или Приключения Буратино", Э.Успенский. "Дядя Федор идет в школу", М. Абылкасымова. "Родная земля", М. Алимбаев. "Родник земли родной", У. Турманжанов. "Родина", Т. Айбергенов. "Моя Республика", С. Сейфуллин. "Родная земля", "В нашем краю", Д. Досжанов. "Родник", М. Ауэзов. "Степной пейзаж", "Возвращение", М. Пришвин. "Моя Родина", "Ребята и утята", Г. Ладонщиков. "Родная земля", Л. Толстой. "Какая бывает роса на траве", В. Драгунский. "Третье место в стиле баттерфляй", А. Мальцев. "Моя тренировка", "Бегущий человек", В. Пахомов. "Легкая атлетика", А. Монвиж-Монтвид. "Мой стиль плавания", "Прыжок в воду", О. Нагорнов. "О хоккее и рыцаре", Ирис Ревю. "Волшебные лыжи", А. Барто. "Зарядка", М. Пляцковский. "Как Чернобурчик в футбол играл", "Мышонок Крошка выходит на лед", Ю. Маркова. "Футболист", Ю. Шалева. Сказка "Друзья здоровья", Сказки народов мира, С. Сейфуллин. "Кокшетау", В. Берестов. "Честное гусеничное", Л. Фадеева. "Окружающая среда", Хилья Сулла Тавасшерна. "Ручей", Г. Снегирев. "Чудесная лодка", В. Бианки. "Синичкин календарь" Е. Пермяк. "Одуванчики", Л. Чарская. "Не рви цветов, не надо", В. Чаплина. "Хитрые вороны", "Лесная кормушка", Г. Сапгир. "Леса-чудеса", Ю. Коваль. "Фарфоровые колокольчики", "Воздушный барашек", М. Мырзалиев. "Мечта", Я. Аким. "Наша планета", Е. Карганова. "Мы хотим, чтоб птицы пели", В. Бианки. "Как мышонок попал в мореплаватели", "Как муравьишка домой спешил", А. Масс. "Прогулка под дождҰм", А. Иванов. "Как Хома куда-то ходил", С. Козлов. "Ежик в тумане", "Ежик и море", сказки народов мира, малые жанры устного народного творчества. При необходимости в зависимости от уровня подготовленности обучающихся в перечень включаются другие литературные произведения по выбору учителя, соответствующие возрастным особенностям обучающихся;

2) 1-бөлім "Тыңдалым және айтылым": себеп-қатынас, қатынастарын құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға арналған сұрақтарды қалыптастыру; ашық сұрақтарға жауаптар; еркін, қысқа, егжей-тегжейлі және таңдаулы ретинг; шығармашылық ойлау; жұмыстың тақырыбы мен соңғы бөлігін болжау; өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен үзінділерді қолдану; коммерциялық емес байланыс құралдары; суреттер, көріністер, фотосуреттер, суреттер, бейнелерді көрсету арқылы сөйлесу; өзінің идеясын, сезімін, ойын білдіру; өмірден алынған ұқсас оқиғалар, материалдармен салыстыру;
3) 2-бөлім. "Оқылым": дауыстап, еркін, саналы және көркем оқу; рөлдер бойынша, таңдаулы түрде оқу, қарау, үйрену, іздеу, аналитика жазбалармен оқу; диаграммаларды жасау, шығармашылық, түсіндірме, бағалау мәселелерін қалыптастыру; сұрақтарға жауаптар; тақырыптың анықтамасы және жұмыстың негізгі идеясы. миф, жанрлық аңыз, әңгіме, әдеби ертегі, әңгіме, поэма, батырлық эпосының жанрлық ерекшеліктерін анықтау; кескін жасау тәсілдері (портрет, кейіпкер, әрекеттер және сөйлеу, бет-әлпеті, қимылдар); автордың кейіпкерге деген көзқарасын анықтау, оның салыстырмалылығы және авторлық бағалау, кейіпкерлердің әрекеттерінің аналогы, контрасты бойынша салыстыру; гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафора және олардың рөлі; оқиғаларды және кейіпкерлердің сезімін салыстыру; эпизодтың негізінде жатқан оқиғаларды анықтау және талдау; суреттерде, мультфильмдер, музыка, кинофильмдерде бейнеленген өнер туындысының эпизодын салыстыру; алынған ақпаратты алу және өңдеу; қорытындыларды қалыптастыру; алынған ақпаратты сызба түрінде көрсету;
4) 3-бөлiм "Жазылым": оқиғалар тізбегіне негізделген жоспарды құру; шығармаларды бөлімге бөлу; тақырып: жаңа кейіпкерлерді, жаңа сюжетті қосу арқылы шығармашылық жұмыстарды жазу; фильм, конспект, схема, сұхбат, еске салу, жазбалар, жарнамаларды шығарма түрінде жазу; лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді, емле және пунктуация қателерін түзету.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.4 кодында: "1" – сынып, "2.1" – бөлім мен бөлімше, "4" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) тыңдалым және айтылым:
Бөлімше (негізгі дағдылар)
Тыңдалым және айтылым бойынша оқу мақсаттары
2-сынып
3-сынып
4-сынып

2) раздел 1 "Аудирование (слушание) и говорение": формулирование вопросов для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков, ответы на открытые вопросы; свободный, краткий, подробный и выборочный пересказ, творческий пересказ; прогнозирование по заголовку и заключительной части произведения; использование пословиц и поговорок/отрывков из стихотворений/басен; невербальные средства общения; сопровождение речи иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картинами; высказывание своих идей, чувств, мыслей; сравнение с похожими событиями из жизни/по материалам прочитанного;
3) раздел 2 "Чтение": чтение вслух, беглое, сознательное и выразительное чтение, чтение по ролям/выборочно; просмотровое/изучающее/поисковое/ аналитическое/чтение с пометками; чтение схем/диаграмм; формулирование творческих, интерпретационных, оценочных вопросов, ответы на подобные вопросы; определение темы и основной мысли произведения; определение жанровых особенностей мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса; приҰмы создания образа (портрет, характер героя, поступки и речь; мимика, жесты), определение отношения автора к герою; соотношение своей и авторской оценки/сопоставление поступков героев по аналогии/контрасту; гипербола, сравнение, олицетворение, эпитет, метафора и их роль; сравнение событий и чувств героев; определение и анализ событий, лежащих в основе эпизода; сравнение эпизода художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах/музыке/кинофильме; извлечение и переработка полученной информации; формулирование выводов; представление полученной информации в виде схемы;
4) раздел 3 "Письмо": составление плана на основе выявления последовательности событий; деление произведения на части; озаглавливание; написание творческих работ с добавлением новых героев, нового сюжета; написание творческих работ в форме фильма/проспекта/схем/ интервью/отзыва/заметки/объявления/постера; исправление лексических и стилистических неточностей, орфографических и пунктуационных ошибок.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.2.1.4 "1" – класс, "2.1." – раздел и подраздел, "4" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) аудирование (слушание) и говорение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс

1.1 Тыңдалым, бейне ақпараты ның мазмұнын түсіну
2.​1.​1.​1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
4.​1.​1.​1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру
1.2 Шығарманы мазмұндау
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау
3.​1.​2.​1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
4.​1.​2.​1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу
1.3 Шығармада ғы оқиғаны болжау
2.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
3.​1.​3.​1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
4.​1.​3.​1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну
1.4 Тыңдарман ның назарын аударту
2.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен)
3.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
3.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
4.​1.​4.​1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану;
4.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
1.5
Тыңдалым бейне туралы ақпарат туралы пікір білдіру
2.​1.​5.​1
ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
3.​1.​5.​1
идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау
4.​1.​5.​1
өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
2) оқылым:
Оқу мақсаттары:
Негізгі дағдылар
2-сынып
3-сынып
4-сынып
2.1 Оқу түрлерін қолдану
2.​2.​1.​1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу
3.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп оқу
4.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу
2.​2.​1.​2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу
3.​2.​1.​2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу

1.1 Понимание содержания аудио/видео информации
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы
1.2 Пересказывание произведения
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/инсценирование
3.1.2.1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
4.1.2.1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
1.3 Прогнозирование событий в произведении
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора
1.4 Привлечение внимания слушателей
2.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
3.1.4. использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
1.5 Высказывание мнения по аудио/видео информации
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
2) чтение:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
2.1 Использование видов чтения
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, по ролям;
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно
3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками)

4.​2.​1.​2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу
2.2 Шығарма ның мазмұны бойынша сұрақтар қою және жауап беру
2.​2.​2.​1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу
3.​2.​2.​1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру
4.​2.​2.​1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру
2.3 Әдебиеттік шығарма ның тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау
2.​2.​3.​1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну
3.​2.​3.​1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу
4.​2.​3.​1 жұмыстағы фактілерді дәлелдейтін тақырыпты және негізгі идеяны анықтау
2.4 Әдеби шығарма ның жанрын анықтау
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.​2.​4.​1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
2.5 Шығарма ның композициясын анықтау
2.​2.​5.​1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау
3.​2.​5.​1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау
4.​2.​5.​1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру
2.6 Мәтінінде автордың әдеби шығарма сын пайдалану, мәтінді оқып түсіну
2.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру
3.​2.​6.​1 мағыналық дербестігін сақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
4.​2.​6.​1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау
2.7 Өнер туындысы ның элементте рін салыстыру
2.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен бас кейіпкердің ерлігі бойынша әрекеттеріндегі өзгерістерді анықтау;

4.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм)
2.2 Формулирование вопросов и ответов по содержанию литературного произведения
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы
2.3 Определение темы и основной мысли литературного произведения
2.2.3.1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения
2.4 Определение жанра литературного произведения
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя)
3.2.4.1понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
2.5 Оценивание поступков героев литературного произведения
2.2.5.1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами
3.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста
4.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту
2.6 Понимание использования автором изобразительно-выразительных средств в тексте литературного произведения
2.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя
3.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
4.2.6.1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
2.7 Сравнение элементов художественного произведения
2.2.7.1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя;

2.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру
3.​2.​7.​1 әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру;
3.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
4.​2.​7.​1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау;
4.​2.​7.​2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру
2.8
Түрлі дереккөздерден ақпарат алу
2.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру
3.​2.​8.​1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну
4.​2.​8.​1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
3) жазылым:
Негізгі дағдылар
Оқу мақсаттары:
2-сынып
3-сынып
4-сынып
3.1 Шығарма ның жоспарын құру
2.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру
3.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
3.2 Түрлі жанрлардың шығармашылық туындыла рын құру
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру
3.​3.​2.​1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу
3.3 Шығармашылық жұмыстар ды түрлі формада ұсыну
2.​3.​3.​1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3.4 Қатені табу және түзету
2.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу
3.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау

2.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя
3.2.7.1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке с помощью учителя
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке/кинофильме
2.8 Извлечение информации из различных источников
2.2.8.1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы (с помощью учителя)
3.2.8.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстрации/ художественной литературы и представлять информацию в виде схем
4.2.8.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
3) письмо:
Ключевые навыки
Цели обучения
2 класс
3 класс
4 класс
3.1 Составление плана
2.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
3.2 Создание творческих работ разных жанров
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи
(с помощью учителя)
3.3.2.1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/рассказы
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
3.3 Написание текстов с использованием различных форм представления
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий (с помощью учителя)
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/рекламы/заметки/
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/схем/интервью/отзыва/заметки/ объявления/постера
3.4 Нахождение и исправление ошибок
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки (с помощью учителя)
3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки

4.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтрілген бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
2-4-сыныптарына арналған
"Әдебиеттік оқу" пәнінен
жаңартылған мазмұндағы
үлгілік оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 2-4-сыныптарына арналған "Әдебиеттік оқу" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар (оқыту орыс тілінде)
1) 2-сынып:
Тақырып.
Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Өзім туралы
Менің отбасым және достарым
2.​1.​1.​1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру;
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар көрініс бойынша қайта қарау;
2.​1.​5.​1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.​2.​1.​1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу;
2.​2.​2.​1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу;
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.​2.​3.​1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну
2.​3.​3.​1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
2.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау;
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау;
2.1.4. сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен)
2.​2.​1.​2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу;
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру
2.​3.​3.​1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу;
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру
2-тоқсан
Менің мектебім
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау;
2.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану (мұғалімнің көмегімен);
2.​1.​1.​1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру;
2.​1.​5.​1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.​2.​1.​1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу;
2.​2.​5.​1 мұғалімнің көмегімен көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуы мен аяқталуын анықтау;
2.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру;
2.​2.​1.​2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу;
2.​2.​2.​1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу;
2.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру;
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен бас кейіпкердің ерлігі бойынша әрекеттеріндегі өзгерістерді анықтау
2.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы бөліктерге бөліп, жоспар құру;
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру;
2.​3.​3.​1 мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу
3-тоқсан
Дені саудың жаны сау
2.​1.​1.​1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру;
2.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау;
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау;
2.​1.​3.​1 шығарманың тақырыбы мен үзіндісіне бастапқы бөліміне сүйеніп, оқиғаның соңын болжау
2.​2.​1.​2 қажетті ақпараттарды белгілеп, шығарманы іштей оқу;
2.​2.​2.​1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу;
2.​2.​3.​1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну;
2.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру;
2.​1.​5.​1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау;
2.​2.​5.​1 кейіпкердің көрінісін бейнелейді, оның әрекетін қарапайым сөйлемдермен бағалау;
2.​2.​6.​1 мұғалімнің көмегімен эпитеттерді табуға және рөлін анықтау, даралау, оларды салыстыру;
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.​2.​2.​1 әдебиеттану мазмұны бойынша қарапайым, түсінікті, сұрақтарды мұғалімнің көмегімен қалыптастыруға және ұқсас сұрақтарға жауап беруге, мәтін жолдарынан жауаптарды табу
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру;
2.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу
4-тоқсан
Қоршаған орта
Саяхат
2.​1.​2.​1 мәтіннің мазмұнын еркін әңгімелеу немесе дайын жоспар, көрініс бойынша қайта қарау;
2.​1.​5.​1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау;
2.​1.​1.​1 мазмұн туралы қарапайым сұрақтарға жауап беру;
2.​1.​5.​1 ақпаратты қабылдау кезінде алынған идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіру үшін сілтеме сөздерді қолданып, өтініш жасау
2.​2.​7.​1 мұғалімнің көмегімен кейіпкердің әрекеттеріндегі өзгерістерді дамыту кезеңдерін анықтау;
2.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен эпизодта, суреттерде, мультфильмдерде, бейнелеу өнерінің туындысын салыстыру;
2.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру;
2.​2.​1.​1 дауыстап дұрыс, саналы түрде анық, рөлдерге бөліп оқу;
2.​2.​3.​1 автордың негізгі ойын, не айтқысы келетінін анықтау және оқырмандарды қалай сендіргісі келетінін түсіну;
2.​2.​4.​1 мақал-мәтел, жұмбақ, ертегі, тұрмыс-салт жырлары, әңгіме, өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтау;
2.​2.​8.​1 мұғалімнің көмегімен жинақтардан, анықтамалық материалдардан,қосымша ақпаратты алып, ұсынылған кесте үлгісінде салыстыру
3.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
2.​3.​4.​1 мұғалімнің көмегімен лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктер, қателіктермен жұмыс жүргізу;
2.3.3. мұғалімнің көмегімен сурет, қолданбалы, бағдарламалар, фотосуреттер арқылы шығармашылық жұмыстар жазу;
2.​3.​2.​1* мұғалім көмегімен үлгі бойынша шағын ертегілер, жұмбақтар жазу немесе дайын ұйқастарды қатыстырып шумақтар, санамақтар құрастыру

4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, исправлять орфографические и пунктуационные ошибки
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Литературное
чтение" для 2-4 классов уровня
начального образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Литературное чтение" для 2-4 классов уровня начального образования (с русским языком обучения)
1) 2 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Все обо мне
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану; инсценирование;
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, читать по ролям;
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать, уметь находить ответы из текста/отрывка;
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя);
2.2.3.1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/ фотографий (с помощью учителя)
Моя семья и друзья
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу;
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение;
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя);
2.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах с помощью учителя
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий (с помощью учителя);
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи (с помощью учителя)
2 четверть
Моя школа
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки, невербальные средства речи (с помощью учителя)
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно; по ролям;
2.2.5.1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами;
2.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах с помощью учителя
2.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя
Мой родной край
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ ознакомительное чтение;
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка;
2.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя;
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя);
2.2.7.1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи (с помощью учителя);
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий с помощью учителя)
3 четверть
В здоровом теле – здоровый дух!
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
2.2.1.2 читать про себя, используя поисковое/ознакомительное чтение;
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка;
2.2.3.1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей;
2.2.8.1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы (с помощью учителя)
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки – или по готовым рифмовкам – считалочки/стихи (с помощью учителя);
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки (с помощью учителя)
Традиции и фольклор
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.1.3.1 прогнозировать конец произведения по заголовку и началу
2.2.5.1 описывать внешний вид героя, оценивать его поступки простыми фразами;
2.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль с помощью учителя;
2.2.4.1 - понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя);
2.2.2.1 формулировать простые, уточняющие вопросы (с помощью учителя) по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные, уметь находить ответы из текста/отрывка
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки или по готовым рифмовкам – считалочки (с помощью учителя);
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибки (с помощью учителя)
4 четверть
Окружающая среда
2.1.2.1 пересказывать подробно содержание произведения/эпизод свободно или по готовому плану/ инсценирование;
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.2.7.1 определять изменения в поступках героя/в пейзаже в процессе развития сюжета с помощью учителя;
2.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/мультфильмах с помощью учителя;
2.2.8.1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы (с помощью учителя)
2.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части с помощью вопросов учителя;
2.3.4.1 исправлять лексические и стилистические неточности, ошибок (с помощью учителя)
Путешествие
2.1.1.1 отвечать на простые вопросы по содержанию;
2.1.5.1 строить высказывание, используя опорные слова для объяснения своих идей, чувств, мыслей, полученных при восприятии информации
2.2.1.1 читать вслух правильно, осознанно и выразительно, по ролям;
2.2.3.1 определять, о чем хотел сказать автор, используя опорные слова, и понимать, в чем он хотел убедить читателей;
2.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности произведений малых жанров устного народного творчества, сказки, рассказа, стихотворения (с помощью учителя);
2.2.8.1 извлекать дополнительную информацию из сборников/справочной литературы и представлять полученную информацию в предложенном шаблоне таблицы (с помощью учителя)
2.3.3.1 писать творческие работы с использованием рисунков/аппликаций/фотографий (с помощью учителя);
2.3.2.1 писать творческие работы разных жанров по образцу – загадки/ сказки или по готовым рифмовкам – считалочки (с помощью учителя)

2)3-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Жанды табиғат
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру;
3.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.​2.​1.​2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу;
3.​2.​3.​1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу;
3.​2.​6.​1 мағыналық дербестігін сақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну;
3.​3.​2.​1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен
3.​1.​2.​1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау;
3.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
3.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау
2-тоқсан
Уақыт
3.​1.​3.​1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау;
3.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
3.​1.​5.​1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау
3.​2.​5.​1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау;
3.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру;
3.​2.​4.​1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.​3.​2.​1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу
Сәулет
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру;
3.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.​2.​1.​2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу;
3.​2.​2.​1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру;
3.​2.​8.​1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
3-тоқсан
Өнер
3.​1.​5.​1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау;
3.​1.​2.​1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау
3.​2.​1.​2 шығарманы іштей шолып, қажетті ақпаратты тауып, белгі қойып, саналы түрде түсініп, көз жүгіртіп, түртіп алып оқу;
3.​2.​2.​1 әдеби шығармалардың мазмұны бойынша шығармашылық, бағалау сұрақтарын қалыптастыру және осындай сұрақтарға жауап беру;
3.2.7. әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру;
3.​2.​4.​1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
3.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
Атақты тұлғалар
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру;
3.​1.​3.​1 шығармадағы кейіпкерлердің мінез-құлқы мен іс-әрекетіне, ондағы оқиғаларға сүйеніп, сюжеттің дамуын болжау
3.​2.​5.​1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау;
3.​2.​7.​1 әртүрлі жағдайларда негізгі кейіпкерлердің мінез-құлқын, іс-әрекетін салыстыру;
3.​2.​8.​1 әртүрлі дереккөздерден алынған жұмыстың мазмұны туралы арнайы ақпаратты, иллюстрацияларды фантастика және ақпаратты схемалар түрінде ұсыну;
3.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
3.​3.​2.​1* шығарма кейіпкеріне хат, ертегі кейіпкерін қосу, соңын өзгерту, оқыған, әңгімеде көргені бойынша жазу;
3.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау
4-тоқсан
Су – тіршілік көзі
3.​1.​2.​1 шығарманың мазмұнын бірлесе құрастырған жоспар бойынша немесе өз сөзімен толық, таңдауына қарай мазмұндау, сахналау;
3.​1.​4.​1 сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану;
3.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттерді қолдану
3.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп оқу;
3.​2.​6.​1 мағыналық дербестігінсақтаған көркем, бейнелі тұрақты сөз тіркестерін табу, салыстыру, және олардың рөлін анықтау
3.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емлесін дұрыс жазу сөздік көмегімен және тыныс белгілерінің қателіктері бойынша жұмыс жасау;
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну
Демалыс мәдениеті.
Мерекелер
3.​1.​5.​1 идеяларын, сезімдерін, ойларын түсіндіруге, көркемдік-экспрессивті құралдарды қолдануға өтініш жасау;
3.​1.​1.​1 шығарманың маңызды тұстарын анықтау үшін ашық сұрақтар қою және жауап беру
3.​2.​3.​1 шығармаға негізгі ойды білдіретін тақырыпты анықтап, жұмыстың негізгі идеясы болып тұрған ұсынысты табу;
3.​2.​5.​1 шығармасында ғы кейіпкердің мінезін, бейнесін оның іс-әрекетін бағалау көркем шығармадағы оқиғаның басталуын, дамуын және аяқталуын анықтау;
3.​2.​7.​2 мұғалімнің көмегімен иллюстрацияларда, мультфильмдерде, музыкада, бейнелеу өнері туындысында эпизодты салыстыру
3.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сурет, сценарий түрінде ұсыну;
3.​3.​1.​1 мұғалімнің көмегімен оқылған шығарманы логикалық бөліктерге бөліп, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру

2) 3 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Живая природа
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/ наглядностью/ демонстрацией фотографий/картин/ приборов
3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/ изучающее/чтение с пометками);
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/ проекта/ рекламы/ заметки/ презентации;
3.3.2.1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/ рассказы
Что такое хорошо, что такое плохо?
3.1.2.1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация;
3.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/выражения из сказок, невербальные средства речи
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни;
3.2.8.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/ художественной литературы – и представлять информацию в виде схем
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя);
3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
2 четверть
Время
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям;
3.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства
3.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке с помощью учителя;
3.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
3.3.2.1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/ рассказы
Архитектура
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/ приборов
3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками);
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
3.2.8.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/художественной литературы и представлять информацию в виде схем
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/ рекламы/заметки/ презентации
3 четверть
Искусство
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства;
3.1.2.1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация
3.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/чтение с пометками);
3.2.2.1 формулировать творческие, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
3.2.7.1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности народной и литературной сказки, рассказа, стихотворения, басни
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя);
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/ рекламы/заметки/ презентации
Выдающиеся личности
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов;
3.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета произведения по поступкам, характеристике героев и событиям
3.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.2.7.1 сравнивать чувства, поведение главных героев в различных ситуациях;
3.2.8.1 извлекать конкретную информацию по содержанию произведения из различных источников: иллюстраций/ художественной литературы – и представлять информацию в виде схем;
3.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке с помощью учителя
3.3.2.1 писать творческие работы разных жанров: письмо герою/сказки/ рассказы;
3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки
4 четверть
Вода – источник жизни
3.1.2.1 пересказывать подробно/выборочно содержание произведения свободно или по совместно составленному плану/драматизация;
3.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ выражения из сказок, невербальные средства речи;
3.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин/ приборов
3.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/выборочно;
3.2.6.1 находить сравнение, олицетворение, эпитет и определять их роль
3.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические (при помощи словаря) и пунктуационные ошибки;
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/ рекламы/заметки/ презентации
Культура отдыха. Праздники
3.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, мыслей, используя художественно-выразительные средства;
3.1.1.1 отвечать на открытые вопросы по содержанию для определения ключевых моментов
3.2.3.1 определять тему и находить предложение, в котором заключена основная мысль произведения;
3.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения (портрет, характер героя, выраженные через поступки и речь; мимика, жесты), оценивать его поступки, доказывая свое мнение словами и выражениями из текста;
3.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке с помощью учителя
3.3.3.1 писать творческие работы в форме постера/проекта/ рекламы/заметки/ презентации;
3.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть (с помощью учителя)

3) 4-сынып:
Тақырып. Бөлім
Тыңдалым және айтылым
Оқылым
Жазылым
1-тоқсан
Менің Отаным – Қазақстан
4.​1.​1.​1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру;
4.​1.​4.​1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану;
4.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу;
4.​2.​1.​2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу;
4.​2.​2.​1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру;
4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну;
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру
Құндылықтар
4.​1.​1.​1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру;
4.​1.​4.​1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану;
4.​1.​5.​1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
4.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу;
4.​2.​7.​1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау; 4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну;
4.​2.​8.​1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу;
4.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
2-тоқсан
Мәдени мұра
4.​1.​5.​1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру;
4.​1.​4.​1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану;
4.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.​2.​5.​1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру;
4.​2.​6.​1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау;
4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
3-тоқсан
Табиғи құбылыстар
4.​1.​3.​1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну;
4.​1.​2.​1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу
4.​2.​1.​1 шығарманы рөлге бөліп, теріп, түсініп, дауыстап, мәнерлеп шапшаң оқу;
4.​2.​1.​2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу;
4.​2.​5.​1 авторының шығармашылығының әдістерін анықтау, автордың қаһарманға деген көзқарасын салыстыруға және авторлық бағалау әрекеттерін салыстыру;
4.​2.​7.​2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
4.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
Қоршаған ортаны қорғау
4.​1.​1.​1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру;
4.​1.​2.​1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу;
4.​1.​4.​1 өлеңдер, әңгімелерден мақал-мәтелдер мен сөздерді, ауызша емес сөйлеу құралдарын қолдану
4.​2.​2.​1 шығарманы қайта құруға, интерпретациялауға және бағалауға негізделген сұрақтар қою және жауап беру;
4.​2.​6.​1 гипербола, салыстыру, дербестік, эпитет, метафораны табу және олардың рөлін анықтау;
4.​2.​7.​1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау;
4.​2.​8.​1 алынатын ақпаратты схема түрінде қорытынды жасайды, өңдейді, және себеп-салдарда байланыстар ұсыну
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну
4-тоқсан
Ғарышқа саяхат
4.​1.​2.​1 жұмысты еркін немесе мұғалім анықтаған түрде қайта жазу, қысқаша егжей-тегжейлі, іріктеп, шығарманы әңгімелеу, оқиғалармен бетпе-бет келу;
4.​1.​4.​2 сөйлеу барысында иллюстрациялар, көрнекіліктер, фотосуреттер қолдану
4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну;
4.​2.​7.​2 суреттерде, мультфильмдер, әуен, кинофильмдерде, эпизодты бейнелеуі мен өнер туындысын салыстыру;
4.​2.​4.​1 батырлар эпосын, жанрдағы аңызды, ертегіні, әдебиеттегі әңгіменің мазмұнын анықтау және түсіну
4.​3.​3.​1 шығармашылық жұмысын сызба, диафильм, презентация түрінде ұсыну;
4.​3.​4.​1 жұмысын жетілдіру, лексикалық және стилистикалық дәлсіздіктерді түзету, емле және пунктуация қателерін түзету
Болашаққа саяхат
4.​1.​1.​1 себеп-салдарының қатынастарды, құбылыстарды, іс-әрекеттерді анықтауға және ашық сұрақтарға жауап беруге арналған сұрақтарды қалыптастыру;
4.​1.​3.​1 тақырыптың және соңғы бөлігінің сюжетін әзірлеуді, олардың таңдауының себебін түсіну;
4.​1.​5.​1 өздерінің идеяларын, ой пікірлерін, сезімдерін, көзқарастарын түсіндіруге, өмірдегі оқиғалармен материалдағы ұқсастықты салыстыру
4.​2.​1.​2 мәтінді іздеу, сараптау, диаграммалар арқылы немесе оның бөліктерінің түрлерін оқу;
4.​2.​3.​1 жұмыстағы фактілерді дәлелдейтін тақырыпты және негізгі идеяны анықтау;
4.​2.​7.​1 кейіпкерлердің оқиғалары мен іс-әрекеттерін салыстыру, шығарманың астарындағы мысалдарды анықтау
4.​3.​1.​1 оқылған шығармадағы оқиға жүйесін анықтап, оны бөліктерге бөлу, әр бөлікке ат қойып, жоспар құру;
4.​3.​2.​1 таныс мәтінге жаңа кейіпкерлер қосу, жаңа сюжеттер енгізу, өлеңдегі төрт жолды жазу
Ескерту:
* – тоқсандағы екі ортақ тақырып есебінен бір тоқсанда оқу мақсаттарын ортақ тақырыптармен біріктіріледі.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 10 мамырдағы
№ 199 бұйрығына
16-қосымша
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2013 жылғы 3 сәуірдегі
№ 115 бұйрығына

3) 4 класс:
Тема. Раздел
Аудирование (слушание) и говорение
Чтение
Письмо
1 четверть
Моя Родина – Казахстан!
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно читать по ролям/выборочно;
4.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм);
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/ презентации/схем-интервью/отзыва/заметки/объявления/постера;
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть
Ценности
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.1.5.1 строить высказывания для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно, читать по ролям/ выборочно;
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса;
4.2.8.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета);
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
2 четверть
Культурное наследие
4.1.5.1 строить высказывания для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного;
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи;
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту;
4.2.6.1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль;
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/ презентации/схем/ интервью/отзыва/ заметки/объявления/ постера
Мир профессий
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.1.2.1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения;
4.2.8.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей;
4.2.6.1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
3 четверть
Природные явления
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора;
4.1.2.1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий)
4.2.1.1 читать вслух бегло, осознанно и выразительно; читать по ролям/ выборочно;
4.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм);
4.2.5.1 определять приемы создания образа автором произведения, определять отношение автора к герою, соотносить свою и авторскую оценку/сопоставлять поступки героев по аналогии/контрасту;
4.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке/ кинофильме
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
Охрана окружающей среды
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.1.2.1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий);
4.1.4.1 использовать в речи пословицы и поговорки/ отрывки из стихотворений/ басен, невербальные средства речи
4.2.2.1 формулировать творческие, интерпретационные, оценочные вопросы по содержанию литературного произведения и отвечать на подобные вопросы;
4.2.6.1 находить гиперболу, сравнение, олицетворение, эпитет, метафору и определять их роль;
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода;
4.2.8.1 извлекать, перерабатывать полученную информацию, делать выводы и представлять полученные сведения в виде схемы причинно-следственных связей
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/ презентации/схем/ интервью/отзыва/ заметки/ объявления/постера
4 четверть
Путешествие в космос
4.1.2.1 пересказывать произведение свободно или в заданной учителем форме (кратко, подробно, выборочно), творческий пересказ (изменить лицо, добавить ситуацию, придумать разворачивание событий);
4.1.4.2 сопровождать речь иллюстрациями/наглядностью/демонстрацией фотографий/картин
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса;
4.2.7.2 сравнивать эпизод художественного произведения с его отображением в иллюстрациях/ мультфильмах/музыке/ кинофильме;
4.2.4.1 понимать и определять жанровые особенности мифа, фантастики, легенды, басни, литературной сказки, рассказа, стихотворения, былины, притчи, героического эпоса
4.3.3.1 писать творческие работы в форме диафильма/проспекта/ презентации/схем/ интервью/отзыва /заметки/объявления/ постера;
4.3.4.1 совершенствовать работу, исправляя лексические и стилистические неточности, орфографические и пунктуационные ошибки
Путешествие в будущее
4.1.1.1 формулировать вопросы для установления причинно-следственных связей, явлений, поступков и отвечать на открытые вопросы;
4.1.3.1 прогнозировать развитие сюжета по заголовку и заключительной части произведения, объяснять причину своего выбора;
4.1.5.1 строить высказывание для объяснения своих идей, чувств, взглядов, сравнивая с похожими событиями, которые были в жизни/по материалам прочитанного
4.2.1.2 читать про себя текст или его части, используя различные виды чтения (просмотровое/изучающее/поисковое/аналитическое/чтение с пометками/чтение схем/диаграмм);
4.2.3.1 определять тему и основную мысль, доказывая фактами из произведения;
4.2.7.1 сравнивать события и чувства героев, подтверждая свое мнение примерами из произведения, находить и анализировать событие, лежащее в основе эпизода
4.3.1.1 составлять план на основе выявления последовательности событий и деления произведения на части, озаглавливать каждую часть;
4.3.2.1 писать творческие работы разных жанров на основе прочитанного (с добавлением новых героев, нового сюжета)
Примечание:
* в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
Приложение 16
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 10 мая 2018 года № 199

188-2-қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасы
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" (бұдан әрі – "АКТ") пәнінің оқу бағдарламасы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 23 тамыздағы № 1080 қаулысымен бекітілген Орта білім берудің (бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру) мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес әзірленген.
2. "АКТ" пәнін оқытудың мақсаты білім алушыларды оқуда және күнделікті өмірде тиімді қолдану үшін қазіргі заманауи ақпараттық технологиялардың базалық білімімен, білік және жұмыс жасау дағдыларымен қамтамасыз ету болып табылады.
3. Негізгі міндеттері:
1) компьютер туралы алғашқы ұғымдар, қазіргі заманауи цифрлық технологиялар және олардың қоғам өміріндегі алатын рөлі туралы білім алушыларға мәлімет беру;
2) ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалана отырып, ақпаратты іздеу, жинақтау, өңдеу, сақтау және әртүрлі формаларда жіберу дағдыларын қалыптастыру;
3) әртүрлі программалық қосымшаларды пайдалана отырып, білім алушылардың идеяларын ұсынуға мүмкіндік беру;
4) бір-бірімен сөйлесу, ақпарат алмасу және бірлесе жұмыс істеу мақсатында ақпараттық коммуникация технология құралдарын пайдалануға әрекет жасау;
5) білім алушыларды авторлық құқықтарды сыйлауды және компьютермен жұмыс істеу барысында техникалық қауіпсіздік ережесін сақтауды үйрету.
4. Оқу бағдарламасында үш тілде білім беруді жүзеге асыру қарастырылған, онда үш тілді меңгертіп қана қоймай, білім алушылардың сыныптан тыс жұмыстарын да үш (қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде) тілде ұйымдастыру қарастырылған.
5. Білім алушылардың кең ауқымды дағдыларын органикалық бірлікте жеке қасиеттерін дамыту "қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік", "құрмет", "ынтымақтастық", "еңбек пен шығармашылық", "ашықтық", "өмір бойы білім алу" сияқты білім берудің басты құндылықтарын дарытудың негізі болып табылады. Бұл құндылықтар білім алушының тәртібі мен күнделікті іс-әрекеттерін ынталандыратын тұрақты тұлғалық бағдар болады.
2-тарау. "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" оқу пәнінің мазмұнын ұйымдастыру
6. "АКТ" пәні бойынша оқу жүктемесінің көлемі:
1) 1-сыныпта 2-ші жартыжылдықтан бастап аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 17 сағатты;
2) 2-сыныпта аптасына 1 сағаттан, оқу жылында 34 сағатты;
3) 3-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты;
4) 4-сыныпта аптасына 1 сағат, оқу жылында 34 сағатты құрайды.

Приложение 188-2
к приказу Министра образования
и науки Республики Казахстан
от 3 апреля 2013 года № 115
Типовая учебная программа по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования
Глава 1. Общие положения
1. Учебная программа по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" (далее – "ИКТ") разработана в соответствии с Государственным общеобязательным стандартом среднего образования (начального, основного среднего, общего среднего образования), утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 августа 2012 года № 1080.
2. Целью изучения предмета "ИКТ" является обеспечение обучающихся базовыми знаниями, умениями и навыками работы с современными информационными технологиями для их эффективного использования в учебе и повседневной жизни.
3. Основные задачи:
1) предоставить обучающимся первоначальные сведения о компьютере, современных цифровых устройствах и их роли в жизни общества;
2) формировать у обучающихся навыки поиска, сбора, обработки, хранения и передачи информации в различных формах с использованием информационно-коммуникационных технологий;
3) способствовать возможности обучающихся представлять свои идеи, используя различные программные приложения;
4) способствовать использованию информационно-коммуникационных технологий для общения, обмена информацией и сотрудничества;
5) прививать обучающимся правила безопасной работы с компьютером и уважение авторских прав.
4. В учебной программе предусмотрена реализация трехъязычного образования, которое предполагает не только обучение на трех языках, но и организацию внеурочной деятельности обучающихся на трех языках (казахском, русском и английском).
5. Развитие личностных качеств в органическом единстве с навыками широкого спектра являются основой для привития обучающимся базовых ценностей образования: "казахстанский патриотизм и гражданская ответственность", "уважение", "сотрудничество", "труд и творчество", "открытость", "образование в течение всей жизни". Эти ценности призваны стать устойчивыми личностными ориентирами обучающегося, мотивирующими его поведение и повседневную деятельность.
Глава 2. Организация содержания учебного предмета "Информационно-коммуникационные технологии"
6. Объем учебной нагрузки по предмету "ИКТ" составляет:
1) в 1 классе 1 час в неделю со 2-го полугодия, 17 часов в учебном году;
2) во 2 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
3) в 3 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году;
4) в 4 классе 1 час в неделю, 34 часа в учебном году.

7. "АКТ" оқу пәнінің 1-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары (пернетақта, тінтуір, жүйелік блок, монитор); программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызмет, программа менюі, программаларды іске қосу және аяқтау, компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік: қауіпсіздік техникасының ережелері;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу;
3) "Есептеу машығы": алгоритмдер: алгоритмдер, атқарушы, атқарушының командалар жүйесі, графикалық редакторде суретті құруда алгоритмдерді құрастыру және қолдану.
8. "АКТ" оқу пәнінің 2-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютер құрылғылары: енгізу құрылғылары (тінтуір, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғылары (монитор, принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап); программалық қамтамасыз ету: файлдар және бумалар түсінігі, меню командаларын қолдану; қауіпсіздік: цифрлық құрылғылармен жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін сақтау, желіде орналасқан ақпараттардың шынайылығы мен пайдасы;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік редакторда сөйлемдерді теру, қаріпті және абзацты пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету), құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою; графика: суретті өңдеу; қию, бұру, өлшемін өзгерту, суреттің фрагментін көшіру;
мультимедиа: дыбыс жазу және дыбысты ойнату, дыбыстық эффектілер, дыбысты өңдеу;
3) "Есептеу машығы": алгоритмдер: сызықтық алгоритм, алгоритмнің сөздік формасы, алгоритмнің графикалық формасы; программалау: атқарушының командалар жүйесі, лабиринт.
9. "АКТ" оқу пәнінің 3-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары: енгізу және шығару құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: компьютерлік программалардың қызметі (сілтеуіш, суреттерді көруге арналған программалар), программа менюі, меню командаларын қолдану, файлдар мен бумалар, компьютерде файлдарды ашу және сақтау; қауіпсіздік техникасы: қауіпсіздік техникасының ережелері;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік редактордың қызметі, программа менюі, мәтінді теру және өңдеу, символдар мен абзацтарды пішімдеу, мәтінмен болатын операциялар, символдарды қосу; графика: графикалық редактордың қызметі, суреттерді ашу және сақтау, редактор құралдарын қолдана отырып, сурет салу, түстер палитрасы, суреттерді өңдеу, суретті кесу, айналдыру және өлшемін өзгерту, сурет бөліктерінің көшірмесін жасау; презентация: презентация құру программаларының қызметі, программа менюі, презентацияларды ашу және сақтау, слайдта мәтін мен суреттерді орналастыру, слайд арасында ауысу, презентация дизайны, дыбысты қосу; мультимедиа: дыбыстық ақпаратты енгізу және шығару құрылғылары, дыбыс редакторының қызметі, дыбысты жазу, дыбыстарды өңдеу және ойнату, дыбыстық эффектілерді қолдану;

7. Базовое содержание учебного предмета "ИКТ" для 1 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера (клавиатура, мышь, системный блок, монитор); программное обеспечение: назначение компьютерных программ, меню программ, запуск и завершение работы программы, использовавние команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах; безопасность: правила техники безопасности;
2) "Представление и обработка информации": графика: назначение графического редактора, открытие и сохранение рисунков, создание изображений с использованием инструментов редактора;
3) "Вычислительное мышление": алгоритмы: алгоритмы, исполнитель, составление и использование алгоритмов при создании рисунков в графическом редакторе.
8. Базовое содержание учебного предмета "ИКТ" для 2 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера: устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники); программное обеспечение: понятие файла и папки, использование команд меню; безопасность: правила техники безопасности при работе с цифровыми устройствами, достоверность и польза информации, размещаемая в сети.
2) "Представление и обработка информации": тексты: набор предложений в текстовом редакторе, форматирование шрифта и абзаца (начертание, цвет, выравнивание), вырезание, копирование, вставка выделенного текста в документ; графика: редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование и отражение фрагмента рисунка; мультимедиа: запись и воспроизведение звука, звуковые эффекты, редактирование звуковых файлов;
3) "Вычислительное мышление": алгоритмы: линейный алгоритм, словесная форма алгоритма, графическая форма алгоритма; программирование: система команд исполнителя, лабиринт.
9. Базовое содержание учебного предмета "ИКТ" для 3 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера: устройства ввода и вывода; программное обеспечение: назначение компьютерных программ (проводник, программа для просмотра изображений), меню программ, использование команд меню, файлы и папки, открытие и сохранение файлов на компьютере; техника безопасности: правила техники безопасности;
2) "Представление и обработка информации": тексты: назначение текстового редактора, меню программы, набор и редактирование текста, форматирование символов и абзацев, операции с фрагментом текста, вставка символов; графика: назначение графического редактора, открытие и сохранение рисунков, создание изображений с использованием инструментов редактора, палитра цветов, редактирование рисунка, обрезка, поворот и изменение размера рисунка, копирование фрагмента рисунка; презентации: назначение программы создания презентаций, меню программы, открытие и сохранение презентаций, размещение текста и изображений на слайде, переходы между слайдами, дизайн презентации, вставка звука; мультимедиа: устройства ввода и вывода звуковой информации, назначение звукового редактора, запись, редактирование и воспроизведение звуков, применение звуковых эффектов;

3) "Интернет желісінде жұмыс": ақпаратты іздеу: веб-парақшаларды көруге арналған программалардың қызметі, іздеу жүйелері, түйінді сөздер бойынша іздеу; ақпарат алмасу: ақпарат алмасу тәсілдері, белгіленген мәтінді және суретті құжатқа көшіру; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: Интернеттегі қауіпсіздік ережелері.
10. "АКТ" оқу пәнінің 4-сыныпқа арналған базалық мазмұны:
1) "Компьютер": компьютердің құрылғылары: компьютердің сыртқы құрылғылары; программалық қамтамасыз ету: файлдармен және бумалармен жұмыс жасау, файлдармен және бумалармен операция жасау (құру, көшіру, орнын ауыстыру және жою), файлдармен және бумалармен жұмыс жасау кезінде мәнмәтіндік менюді қолдану, компьютерде ақпаратты іздеу (бума, файл, мәтіннің үзіндісі); қауіпсіздік техникасы: экранмен жабдықталған құрылғылармен жұмыс атқару барысында қауіпсіздік техникасының ережелерін сақтау;
2) "Ақпаратты өңдеу және көрсету": мәтіндер: мәтіндік құжаттағы иллюстрациялар, суреттер мен сәндік мәтінді кірістіру, маркерленген және нөмірленген тізімдер, мәтіннің үзіндісін құжат ішінен іздеу; графика: графикалық редакторлар, фотосуреттерді өңдеу (жарық, контраст, рамка), коллаж жасау; презентациялар: слайд макеті, презентациядағы нысандарға анимацияны баптау, суретті, сәндік мәтінді, видео мен дыбысты презентацияға қою; мультимедиа: дыбыспен жұмыс жасауға арналған программалар, дыбыспен жұмыс жасауға арналған компьютердің сыртқы құрылғылары, дыбыс редакторында әуен жазу, видеоны жазу және оны көруге арналған компьютердің сыртқы құрылғылары, видеоредакторлардың көмегімен видеоны жазу және оны өңдеу, видео үзінділерін көшіру, орнын ауыстыру және жою;
3) "Интернетте жұмыс жасау": ақпаратты іздеу: браузер құралдары (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау); ақпарат алмасу: Интернет арқылы мәліметтер жіберу, электронды пошта арқылы тіркелген файлдары бар хабарламаларды жіберу және алу; Интернет желісіндегі қауіпсіздік: құпиясөздер, сенімді құпиясөздің критерийлері.
3-тарау. Оқу мақсаттарының жүйесі
11. Бағдарламада оқу мақсаттары кодтық белгімен белгіленген. Кодтық белгідегі бірінші сан сыныпты, екінші және үшінші сан бөлім және бөлімшенің ретін, төртінші сан оқу мақсатының реттік нөмірін көрсетеді. 1.2.1.1 кодында: "1" – сынып,"2.1" – бөлім мен бөлімше, "1" – оқу мақсатының реттік нөмірі.
12. Оқу мақсаттарының жүйесі:
1) компьютер:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
1.1 Компьютер құрылғылары
1.​1.​1.​1 компьютердің құрылғылары туралы әңгімелеу (пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор)
2.​1.​1.​1 енгізу (тышқан пернетақта, микрофон) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) ажырату

3) "Работа в сети Интернет": поиск информации: назначение программы просмотра веб-страниц, поисковые системы, поиск информации по ключевым словам; обмен информацией: способы обмена инфомацией, копирование выделенного текста и изображения в документ; безопасность в сети Интернет: правила безопасности при работе в сети Интернет.
10. Базовое содержание учебного предмета "ИКТ" для 4 класса:
1) "Компьютер": устройства компьютера: внешние устройства компьютера; программное обеспечение: работа с файлами и папками, операции с файлами, папками (создавать, копировать, перемещать и удалять), использование контекстного меню при работе с файлами и папками, поиск информации (папка, файл, фрагмент текста) на компьютере; техника безопасности: техника безопасности при работе с устройствами, оснащенными экраном;
2) "Представление и обработка информации": тексты: иллюстрации в текстовом документе, вставка рисунков, декоративного текста, маркированные и нумерованные списки, поиск фрагмента текста в документе; графика: графические редакторы, обработка фотографий (яркость, контрастность, рамки), создание коллажа; презентации: макет слайда, анимация объектов в презентации, вставка изображений, декоративного текста, видео и звука в презентацию; мультимедиа: программы для работы со звуком, внешние устройства для работы со звуком, создание мелодии в звуковом редакторе, внешние устройства для записи и просмотра видео, создание и монтаж видео с помощью видеоредакторов, копирование, перемещение и удаление фрагментов видео;
3) "Работа в сети Интернет: поиск информации: инструменты браузера (закладки, история и загрузки); обмен информацией: электронная почта, прием и отправка сообщений, сообщения с вложенными файлами; безопасность в сети Интернет: пароли, критерии надежного пароля.
Глава 3. Система целей обучения
11. Цели обучения в программе представлены с кодировкой. В коде первое число обозначает класс, второе и третье числа – раздел и подраздел, четвертое число – нумерацию цели обучения. В кодировке 1.1.2.1 "1" – класс, "1.2." – раздел и подраздел, "1" – порядковый номер цели обучения.
12. Система целей обучения:
1) компьютер:
Подраздел
1 класс
2 класс
1.1 Устройства компьютера
1.1.1.1 рассказывать об устройствах компьютера (клавиатура, мышь, системный блок, монитор)
2.1.1.1 отличать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники)

1.2 Программалық қамтамасыз ету
1.​1.​2.​1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушы міндеттерін орындау үшін жасалатынын түсіндіру
2.​1.​2.​1 файл мен бума ұғымын түсіндіру
1.​1.​2.​2 программаларды іске қосу және аяқтау;
1.​1.​2.​3 компьютерлік программада файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану
2.​1.​2.​2 компьютерлік бағдарламаларда меню командаларын пайдалану
1.3 Қауіпсіздік
1.​1.​3.​1 информатика кабинетіндегі өзін өзі ұстау ережелерін сақтау
2.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін сақтау
2.​1.​3.​2 желідегі кез келген ақпарат шынайы және пайдалы бола бермейтінін түсіну
Бөлімше
3-сынып
4-сынып
1.1 Компьютердің құрылғылары
3.​1.​1.​1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату
4.​1.​1.​1 компьютердің сыртқы құрылғыларына мысалдар келтіру
1.2 Программалық қамтамасыз ету
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​2.​3 файл және бума түсінігін түсіндіру;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану
4.​1.​2.​1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.​1.​2.​2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.​1.​2.​3 жұмыс барысында мәнмәтіндік менюді қолдану
1.3 Қауіпсіздік техникасы
3.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
4.​1.​3.​1 экранмен жабдықталған, цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру
2) ақпаратты өңдеу және көрсету:
Бөлімшелер
1-сынып
2-сынып
2.1 Мәтіндер
-
2.​2.​1.​1 сөйлемдерді теруді мәтіндік редакторда жүзеге асыру;
2.​2.​1.​2 қаріп пен абзацты пішімдеу (жазылымы, түсі, тегістелуі);
2.​2.​1.​3 ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, құжатқа қою
2.2 Графика
1.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
2.​2.​2.​1 сурет фрагментін көшіру және шағылыстыру;
2.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
2.3 Презентациялар
-
-
2.4 Мультимедиа
2.​2.​4.​1 арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу және шығару;
2.​2.​4.​2 дыбыстық файлдарды өңдеу
Бөлімше
3-сынып
4-сынып
2.1 Мәтіндер
3.​2.​1.​1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;
3.​2.​1.​2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету);
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
4.​2.​1.​1 маркірленген және нөмірленген тізім құру;
4.​2.​1.​2 мәтіндік құжатқа суреттер, сәндік мәтін кірістіру (WordArt)

1.2 Программное обеспечение
1.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач
2.1.2.1 объяснять понятия файла и папки
1.1.2.2 запускать и завершать работу программы;
1.1.2.3 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах
2.1.2.2 использовать команды меню в компьютерных программах
1.3 Безопасность
1.1.3.1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
2.1.3.2 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна
Подраздел
3 класс
4 класс
1.1 Устройства компьютера
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер)
4.1.1.1 приводить примеры внешних устройств компьютера
1.2 Программное обеспечение
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.3 объяснять понятия файла и папки;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах
4.1.2.1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
1.3 Техника безопасности
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
4.1.3.1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски)
2) представление и обработка информации:
Подраздел
1 класс
2 класс
2.1 Тексты
-
2.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
2.2.1.2 форматировать шрифт и абзац (начертание, цвет, выравнивание);
2.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
2.2 Графика
1.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора.
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
2.3 Презентации
-
-
2.4 Мультимедиа
2.2.4.1 использовать программы для записи и воспроизведение звука;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы
Подраздел
3 класс
4 класс
2.1 Тексты
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.2.1.2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
4.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки;
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст (WordArt)

2.2 Графика
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
4.​2.​2.​1 біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру
2.3 Презентациялар
3.​2.​3.​1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.​2.​3.​2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3.​2.​3.​3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану
4.​2.​3.​1 слайдқа макет таңдау;
4.​2.​3.​2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
2.4 Мультимедиа
3.​2.​4.​1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару;
3.​2.​4.​2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
4.​2.​4.​1 әуен шығару үшін программаларды қолдану;
4.​2.​4.​2 фотосуреттерді өңдеуге арналған программаларды қолдану (жарық, контраст, рамка);
4.​2.​4.​3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
3) Интернет желісінде жұмыс:
Бөлімше
3-сынып
4-сынып
3.1 Ақпаратты іздеу
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
4.​3.​1.​1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.​3.​1.​2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)
3.2 Ақпарат алмасу
3.​3.​2.​1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру
4.​3.​2.​1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу
3.3 Интернет желісіндегі қауіпсіздік
3.​3.​3.​1 Интернет желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну
4.​3.​3.​1 сенімді құпиясөз критерийлерін ерекшелеу
4) есептеуге машығы:
Бөлімше
1-сынып
2-сынып
4.1 Алгоритмдер
1.​4.​1.​1 алгоритм күтілетін нәтижеге әкелетін командалар тізбегінен тұратынын білу
2.​4.​1.​1 нақты бір жағдаятқа арналған бірнеше сызықтық алгоритмдер құрастыру
1.​4.​1.​2 логикалық тізбекте іс-әрекеттерді реттеу
2.​4.​1.​2 сызықты алгоритмді сөздік және графикалық түрде ұсыну
4.2 Программалау
1.​4.​2.​1 орындаушыларға ерекше нұсқау қажет екенін түсіндіру
2.​4.​2.​1 сызықтық алгоритмді жүзеге асыруда орындаушының командалар жүйесін қолдану
13. Осы оқу бағдарламасы қосымшада келтірілген бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "АКТ" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспарына сәйкес жүзеге асырылады.
Бастауыш білім беру деңгейінің
1-4-сыныптарына арналған
"Ақпараттық-коммуникациялық
технологиялар" пәнінен үлгілік
оқу бағдарламасына
қосымша
Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарына арналған "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар" пәнінен үлгілік оқу бағдарламасын жүзеге асыру бойынша ұзақ мерзімді жоспар

2.2 Графика
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
4.2.2.1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины
2.3 Презентации
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации
2.4 Мультимедиа
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
4.2.4.1 использовать программы для сочинения мелодий;
4.2.4.2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.2.4.3 создавать и монтировать видео на определенную тему
3) работа в сети Интернет:
Подраздел
3 класс
4 класс
3.1 Поиск информации
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.3.1.2 использовать инструменты браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
3.2 Обмен информацией
3.3.2.1 объяснять способы обмена информацией в сети
4.3.2.1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
3.3 Безопасность в сети Интернет
3.3.3.1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
4.3.3.1 выделять критерии надежного пароля
4) вычислительное мышление:
Подраздел
1 класс
2 класс
4.1 Алгоритмы
1.4.1.1 знать, что алгоритм представляет собой последовательность команд, приводящих к ожидаемому результату
2.4.1.1 составлять несколько линейных алгоритмов на одну реальную ситуацию
1.4.1.2 упорядочивать действия в их логической последовательности
2.4.1.2 представлять линейный алгоритм в словесной и графической форме
4.2 Программирование
1.4.2.1 объяснять, что исполнителям нужны особые указания
2.4.2.1 использовать систему команд исполнителя при реализации линейного алгоритма
13. Настоящая учебная программа реализуется в соответствии с долгосрочным планом к Типовой учебной программе по предмету "ИКТ" для 1-4 классов уровня начального образования согласно приложению.
Приложение
к Типовой учебной программе
по предмету "Информационно-
коммуникационные технологии"
для 1-4 классов уровня начального
образования
Долгосрочный план по реализации Типовой учебной программы по предмету "Информационно-коммуникационные технологии" для 1-4 классов уровня начального образования

1) 1-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың тараулары (ортақ тақырыптар)*
Пәннің тақырыптары
Оқу мақсаттары
3-тоқсан
1-тарау – Компьютер және программалар (ортақ тақырып: "Саяхат")
Денсаулығымызды сақтаймыз
1.​1.​3.​1 информатика кабинетіндегі өзін өзі ұстау ережелерін сақтау
Компьютер құрылғылары
1.​1.​1.​1 компьютердің құрылғылары туралы әңгімелеу (пернетақта, тышқан, жүйелік блок, монитор)
Компьютер және программа
1.​1.​2.​1 компьютерлік бағдарламалар пайдаланушы міндеттерін орындау үшін жасалатынын түсіндіру;
1.​1.​2.​2 программаларды іске қосу және аяқтау
2-тарау – Компьютерлік суреттер (ортақ тақырып: "Салт- дәстүр және ауыз әдебиеті")
Графикалық редакторда фигуралар мен түстер
1.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
1.​1.​3.​1 информатика кабинетіндегі өзін өзі ұстау ережелерін сақтау;
1.​1.​2.​2 программаларды іске қосу және аяқтау
Графикалық редактордың құралдары (қылқалам, ластик, қалыңдық, қисық сызықтар, түспен құю)
1.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
1.​1.​2.​3 компьютерлік программада файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану
Суретті өңдеу
1.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
1.​1.​2.​3 компьютерлік программада файлдарды ашу және сақтау командаларын қолдану;
1.​1.​3.​1 информатика кабинетіндегі өзін өзі ұстау ережелерін сақтау
4-тоқсан
3-тарау – Алгоритмдер біздің өмірімізде (ортақ тақырыптар: "Тағам мен сусын", "Дені саудың жаны сау")
Алгоритммен алғашқы танысу
1.​4.​1.​1 алгоритм күтілетін нәтижеге әкелетін командалар тізбегінен тұратынын білу;
1.​4.​1.​2 логикалық тізбекте іс-әрекеттерді реттеу
Атқарушы. Атқарушының командалар жүйесі
1.​4.​2.​1 орындаушыларға ерекше нұсқау қажет екенін түсіндіру
Графикалық редакторде суреттерді жасауда алгоритмдерді құрастыру және пайдалану
1.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
1.​1.​2.​2 программаларды іске қосу және аяқтау;
1.​4.​1.​2 логикалық тізбекте іс-әрекеттерді реттеу
2) 2-сынып:
Ұзақ мерзімді жоспардың тараулары (ортақ тақырыптар)*
Пәннің тақырыптары
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1-тарау – Компьютер және программалар (ортақ тақырып: "Өзім туралы")
Денсаулығымызды сақтаймыз
2.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс барысында техника қауіпсіздігінің негізгі ережелерін сақтау
Ақпаратты іздеу
2.​1.​3.​2 желідегі кез келген ақпарат нақты және қажетті бола бермейтінін түсіну
Енгізу және шығару құрылғылары
2.​1.​1.​1 енгізу (тышқан пернетақта, микрофон) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) ажырату
Файлдар мен бумалар
2.​1.​2.​1 файл мен бума ұғымын түсіндіру
2-тарау – Шығармашылық пен компьютер (ортақ тақырып: "Менің отбасым және достарым")
Суреттің қайталанатын фрагменттері
2.​2.​2.​1 сурет фрагментін көшіру және шағылыстыру
Суретті өзгерту
2.​1.​2.​2 компьютерлік бағдарламаларда меню командаларын пайдалану;
2.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
Ою-өрнектер жасаймыз
2.​1.​2.​2 компьютерлік бағдарламаларда меню командаларын пайдалану;
2.​2.​2.​1 сурет фрагментін көшіру және шағылыстыру;
2.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
2-тоқсан
3-тарау – Сөз артында сөз (ортақ тақырыптар: "Менің мектебім", "Менің туған өлкем")
Пернетақтамен танысу
2.​2.​1.​1 сөйлемдерді теруді мәтіндік редакторда жүзеге асыру
Мәтінді теру және редакциялау
2.​2.​1.​1 сөйлемдерді теруді мәтіндік редакторда жүзеге асыру
Қаріптер
2.​2.​1.​2** қаріп пен абзацты пішімдеу (жазылымы, түсі, тегістелуі)
Мәтінді пішімдеу
2.​2.​1.​2** қаріп пен абзацты пішімдеу (жазылымы, түсі, тегістелуі)
Мәтіннің қайталанатын фрагменттері

1) 1 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
3 четверть
Раздел 1 – Компьютер и программы (сквозная тема: "Путешествие")
Сохраняем свое здоровье
1.1.3.1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
Устройства компьютера
1.1.1.1 рассказывать об устройствах компьютера (клавиатура, мышь, системный блок, монитор)
Компьютер и программа
1.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
1.1.2.2 запускать и завершать работу программы
Раздел 2 – Компьютерные рисунки (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Фигуры и цвета в графическом редакторе
1.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
1.1.3.1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики;
1.1.2.2 запускать и завершать работу программы
Инструменты графического редактора (кисть, ластик, толщина, кривая, заливка)
1.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
1.1.2.3 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах
Редактирование рисунка
1.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
1.1.2.3 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
1.1.3.1 соблюдать правила поведения в кабинете информатики
4 четверть
Раздел 3 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозные темы: "Еда и напитки", "В здоровом теле – здоровый дух")
Первое знакомство с алгоритмом
1.4.1.1 знать, что алгоритм представляет собой последовательность команд, приводящих к ожидаемому результату;
1.4.1.2 упорядочивать действия в их логической последовательности
Исполнитель. Система команд исполнителей.
1.4.2.1 объяснять, что исполнителям нужны особые указания
Составление и использование алгоритмов при создании рисунков в графическом редакторе
1.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
1.1.2.3 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
1.4.1.2 упорядочивать действия в их логической последовательности
2) 2 класс:
Разделы долгосрочного плана (сквозные темы)*
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
Раздел 1 – Компьютер и программы (сквозная тема: "Все обо мне")
Сохраняем свое здоровье
2.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
Поиск информации
2.1.3.2 понимать, что не вся информация, размещаемая в сети достоверна и полезна
Устройства ввода и вывода
2.1.1.1 отличать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники)
Файлы и папки
2.1.2.1 объяснять понятия файла и папки
Раздел 2 – Творчество и компьютер (сквозная тема: "Моя семья и друзья")
Повторяющиеся фрагменты рисунка
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка
Изменение рисунка
2.1.2.2 использовать команды меню в компьютерных программах;
2.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
Создаем орнаменты
2.1.2.2 использовать команды меню в компьютерных программах;
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка;
2.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
2 четверть
Раздел 3 – Слово за слово (сквозная тема: "Моя школа", "Мой родной край")
Знакомство с клавиатурой
2.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе
Набор и редактирование текста
2.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе
Шрифты
2.2.1.2** форматировать шрифт и абзац (начертание, цвет, выравнивание)
Форматирование текста
2.2.1.2** форматировать шрифт и абзац (начертание, цвет, выравнивание)
Повторяющиеся фрагменты текста

2.​2.​1.​3 ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, құжатқа қою
3-тоқсан
4-тарау – Алгоритмдер біздің өмірімізде (ортақ тақырып: "Дені саудың жаны сау")
Сызықтық алгоритм
2.​4.​1.​1 нақты бір жағдаятқа арналған бірнеше сызықтық алгоритмдер құрастыру
Алгоритмнің сөздік формасы
2.​4.​1.​2** сызықты алгоритмді сөздік және графикалық түрде ұсыну;
2.​2.​1.​1 сөйлемдерді теруді мәтіндік редакторда жүзеге асыру
Алгоритмнің графикалық формасы
2.​4.​1.​2** сызықты алгоритмді сөздік және графикалық түрде ұсыну;
2.​2.​2.​1 сурет фрагментін көшіру және шағылыстыру
5-тарау – Программалау (ортақ тақырып: "Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті")
Роботқа командалар береміз
2.​4.​2.​1 сызықтық алгоритмді жүзеге асыруда орындаушының командалар жүйесін қолдану
Лабиринт
2.​4.​2.​1 сызықтық алгоритмді жүзеге асыруда орындаушының командалар жүйесін қолдану
4-тоқсан
6-тарау– Мультимедиа (ортақ тақырыптар: "Қоршаған орта", "Саяхат")
Дыбысты жазу және ойнату
2.​1.​1.​1. енгізу (тышқан, пернетақта, микрофон) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер, дыбыс шығарғыш/ құлаққап) ажырату;
2.​2.​4.​1 арнайы программаны пайдалана отырып дыбысты жазу және шығару
Дыбыстық эффектілер
2.​2.​4.​2 дыбыстық файлдарды өңдеу
Дыбысты өңдеу
2.​1.​2.​2 компьютерлік бағдарламаларда меню командаларын пайдалану;
2.​2.​4.​2 дыбыстық файлдарды өңдеу
Біздің айналамыздағы дыбыстар
2.​1.​2.​2 компьютерлік бағдарламаларда меню командаларын пайдалану;
2.​2.​4.​2 дыбыстық файлдарды өңдеу
* әр тоқсанда 2 ортақ тақырып қамтылатынын ескеріп, оқу мақсаттары ортақ тақырыптармен кіріктіріледі.
** оқу бағдарламасындағы оқу мақсатының бір бөлігі пайдаланылады.
3) 3-сынып:
Бөлімдер (ортақ тақырыптар)
Пәннің тақырыптар
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Компьютер және программалар (ортақ тақырып: "Жанды табиғат")
1.1 Компьютердің құрылғылары
3.​1.​1.​1 енгізу (тінтуір пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау
1.2 Файлдар мен бумалар
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​2.​3 файл және бума ұғымдарын түсіндіру;
3.​2.​4.​2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
1.3 Программалар терезесі
3.​1.​1.​1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану

2.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
3 четверть
Раздел 4 – Алгоритмы в нашей жизни (сквозная тема: "В здоровом теле – здоровый дух!")
Линейный алгоритм
2.4.1.1 составлять несколько линейных алгоритмов на одну реальную ситуацию
Словесная форма алгоритма
2.4.1.2** представлять линейный алгоритм в словесной и графической форме;
2.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе
Графическая форма алгоритма
2.4.1.2** представлять линейный алгоритм в словесной и графической форме;
2.2.2.1 копировать и отражать фрагмент рисунка
Раздел 5 – Программирование (сквозная тема: "Традиции и фольклор")
Отдаем команды роботу
2.4.2.1 использовать систему команд исполнителя при реализации линейного алгоритма
Лабиринт
2.4.2.1 использовать систему команд исполнителя при реализации линейного алгоритма
4 четверть
Раздел 6 – Мультимедиа (сквозная тема: "Окружающая среда", "Путешествие")
Запись и воспроизведение звука
2.1.1.1 отличать устройства ввода (мышь, клавиатура, микрофон) и вывода (монитор, принтер, колонки/наушники);
2.2.4.1 использовать программы для записи и воспроизведение звука
Звуковые эффекты
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы
Редактирование звука
2.1.2.2 использовать команды меню в компьютерных программах;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы
Звуки вокруг нас
2.1.2.2 использовать команды меню в компьютерных программах;
2.2.4.2 редактировать звуковые файлы
* в одной четверти цели обучения интегрируются со сквозными темами, исходя из расчета – 2 сквозные темы на четверть.
** используется одна из частей цели обучения учебной программы.
3) 3 класс:
Раздел (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
1. Компьютер и программы (сквозная тема: "Живая природа")
1.1 Устройства компьютера
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами
1.2 Файлы и папки
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.3 объяснять понятия файла и папки;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
1.3 Окна программ
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах

2. Сөз артында сөз (ортақ тақырып: "Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен (Жарық пен қараңғы)" )
2.1 Мәтінді теру және өңдеу
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​2.​1.​1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру
2.2 Мәтінді пішімдеу
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​1.​1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;
3.​2.​1.​2 қаріпті пішімдеу (қаріптің жазылу стилі, түсі, түзету);
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою
2-тоқсан
3. Компьютер және дыбыстар (ортақ тақырып: "Уақыт")
3.1 Дыбысты жазу және ойнату
3.​1.​1.​1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3.​2.​4.​1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
3.2 Дыбыстық эффектілер
3.​1.​1.​1 енгізу (тінтуір мен пернетақта) және шығару құрылғыларын (монитор мен принтер) ажырату;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​4.​1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
3.3 Дыбысты өңдеу
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3.​2.​4.​1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
4. Компьютерлік суреттер (ортақ тақырып: "Сәулет өнері")
4.1 Графикалық редактордың құралдары
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​1.​3.​1 цифрлық құрылғылармен жұмыс жасауда қауіпсіздік техникасының негізгі ережелерін сақтау;
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
4.2 Суретті өңдеу
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
3-тоқсан
5. Шығармашылық және компьютер (ортақ тақырып: "Өнер")

2. Слово за словом (сквозная тема: "Что такое хорошо, что такое плохо? Свет и темнота")
2.1 Набор и редактирование текста
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе
2.2 Форматирование текста
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.2.1.2 форматировать шрифт (начертание, цвет, выравнивание);
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ
2 четверть
3. Компьютер и звуки (сквозная тема: "Время")
3.1 Запись и воспроизведение звука
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
3.2 Звуковые эффекты
3.1.1.1 различать устройства ввода (мышь и клавиатура) и вывода (монитор и принтер);
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
3.3 Редактирование звука
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
4. Компьютерные рисунки (сквозная тема: "Архитектура")
4.1 Инструменты графического редактора
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.1.3.1 следовать основным правилам техники безопасности при работе с цифровыми устройствами;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
4.2 Редактирование рисунка
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
3 четверть
5. Творчество и компьютер (сквозная тема: "Искусство")

5.1 Графикалық редактордағы фигуралар
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану
5.2 Қайталанатын үлгілер
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту)
5.3 Түстер палитрасы
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​2.​2.​1 қарапайым графикалық редактор құралдарын қолдану;
3.​2.​2.​2 нысанның сыртқы түрін өзгерту (қию, бұру, өлшемін өзгерту);
3.​2.​4.​2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
6. Әлемнің барлығы Интернетте (ортақ тақырып: "Атақты тұлғалар")
6.1 Ақпаратты іздеу
3.​1.​2.​1 компьютерлік программалар қолданушының міндеттерін шешу үшін қажет екенін түсіндіру;
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою;
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
6.2 Интернеттегі қауіпсіздік
3.​2.​1.​1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.​3.​2.​1 желіде ақпарат алмасу жолдарын түсіндіру;
3.​3.​3.​1 Интернет желісіндегі қажетсіз байланыстың қаупін түсіну
6.3 Презентация құру
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​3.​1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.​2.​3.​2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3.​2.​3.​3 презентацияны безендіру үшін дайын дизайнды пайдалану;
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
4-тоқсан
7. Презентацияны безендіру (ортақ тақырып: "Су – тіршілік көзі")
7.1 Презентация құрып безендіру
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану
3.​1.​2.​4 компьютерлік программаларда меню командаларын қолдану;
3.​2.​3.​1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;
3.​2.​4.​2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану
7.2 Презентацияға арналған ақпарат
3.​1.​2.​2 компьютерлік программаларда файлдарды ашу және сақтау командаларын пайдалану;
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою;
3.​2.​3.​1 мәтін мен видеолардан тұратын қарапайым презентациялар жасау;

5.1 Фигуры в графическом редакторе
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора
5.2 Повторяющиеся фрагменты
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера)
5.3 Цветовая палитра
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.2.1 использовать инструменты простого графического редактора;
3.2.2.2 изменять внешний вид объекта (обрезка, поворот, изменение размера);
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
6. В Интернете обо всем на свете (сквозная тема: "Выдающиеся личности")
6.1 Поиск информации
3.1.2.1 объяснять, что компьютерные программы создаются для выполнения пользовательских задач;
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
6.2 Безопасность в сети Интернет
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.3.2.1 объяснять способы обмена информацией в сети;
3.3.3.1 показывать элементарное понимание рисков нежелательных контактов в сети
6.3 Создание презентации
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
4 четверть
7. Дизайн презентации (сквозная тема: "Вода – источник жизни")
7.1 Создание и оформление презентации
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.1.2.4 использовать команды меню в компьютерных программах;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
7.2 Информация для презентации
3.1.2.2 использовать команды открытия и сохранения файлов в компьютерных программах;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.2.3.1 создавать простые презентации, содержащие текст и изображение;

3.​2.​3.​2 слайдтар арасындағы ауысуларды пайдалану;
3.​2.​3.​3 презентацияны безендіру үшін дайын безендіру пайдалану;
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
8. Мәтін, дыбыс және презентация (ортақ тақырып: "Демалыс мәдениеті. Мерекелер")
8.1 Мәтінмен жұмыс
3.​2.​1.​1 мәтіндік редакторда сөйлемдерді теруді жүзеге асыру;
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою;
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану
8.2 Пернетақтада жоқ символдар
3.​2.​1.​3 құжаттағы ерекшеленген мәтінді қиып алу, көшіру, қою;
3.​2.​4.​2 арнайы тақырыпқа сай фотосуреттерді қолдану.
8.3 Презентациядағы дыбыстар
3.​3.​1.​1 нақты сұрақтарға жауап табу үшін Интернеттің іздеу жүйелерін қолдану;
3.​2.​4.​1 программаны пайдалана отырып, дыбысты жазу, өңдеу және шығару
4) 4-сынып:
Бөлімдер (ортақ тақырыптар)
Пәннің тақырыптары
Оқу мақсаттары
1-тоқсан
1. Фотосуретті өңдеу (ортақ тақырып: "Менің Отаным – Қазақстан")
1.1 Фотосуреттерді өңдеу
4.​1.​3.​1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру;
4.​2.​2.​1 біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.​2.​4.​2 фотосуреттерді өңдеу үшін программаны қолдану
1.2 Файлдармен және бумалармен жұмыс жасау
4.​1.​2.​1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.​1.​2.​2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.​1.​2.​3 жұмыс барысында мәнмәтіндік менюді қолдану
2. Мәтінмен жұмыс жасау (ортақ тақырып: "Құндылықтар")
2.1 Құжаттағы суреттер
4.​1.​2.​2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын;
4.​2.​1.​2 мәтіндік құжатқа суреттер, сәндік мәтін кірістіру (WordArt) ауыстыру
2.2 Тізімдер
4.​1.​2.​3 жұмыс барысында мәнмәтіндік менюді қолдану;
4.​2.​1.​1 маркірленген және нөмірленген тізім құру;
4.​3.​1.​1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі)
2-тоқсан
3. Дыбысты өңдеу (ортақ тақырып: "Мәдени мұра")
3.1 Дыбыспен жұмыс жасауға арналған программалар
4.​1.​2.​1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.​2.​4.​1 әуен жазу үшін программаларды қолдану
3.2 Әуен жазу
4.​1.​1.​1 компьютердің сыртқы құрылғыларына мысалдар келтіру;
4.​2.​4.​1 әуен жазу үшін программаларды қолдану
4. Презентациялар (ортақ тақырып: "Мамандықтар әлемі")
4.1 Презентацияға арналған ақпараттар
4.​2.​3.​1 слайдқа макет таңдау;
4.​3.​1.​1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);

3.2.3.2 использовать переходы между слайдами;
3.2.3.3 использовать готовый дизайн для оформления презентации;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
8. Текст, звук и презентация (сквозная тема: "Культура отдыха. Праздники")
8.1 Работа с текстом
3.2.1.1 осуществлять набор предложений в текстовом редакторе;
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы
8.2 Символы, которых нет на клавиатуре
3.2.1.3 вырезать, копировать, вставлять выделенный текст в документ;
3.2.4.2 использовать фотографии на определенную тему
8.3 Звуки в презентации
3.3.1.1 использовать поисковые системы Интернет для нахождения ответов на конкретные вопросы;
3.2.4.1 использовать программы для записи, редактирования и воспроизведения звуков
4) 4 класс:
Разделы (сквозные темы)
Темы предмета
Цели обучения
1 четверть
1. Обработка фотографий (сквозная тема: "Моя Родина – Казахстан")
1.1 Обработка фотографий
4.1.3.1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски);
4.2.2.1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.2.4.2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки)
1.2 Работа с файлами и папками
4.1.2.1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе
2. Работа с текстом (сквозная тема: "Ценности")
2.1 Иллюстрации в документе
4.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст (WordArt)
2.2 Списки
4.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.2.1.1 создавать маркированные, нумерованные списки;
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе)
2 четверть
3. Обработка звука (сквозная тема: "Культурное наследие")
3.1 Программы для работы со звуком
4.1.2.1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.2.4.1 использовать программы для сочинения мелодий
3.2 Создание мелодии
4.1.1.1 приводить примеры внешних устройств компьютера;
4.2.4.1 использовать программы для сочинения мелодий
4. Презентации (сквозная тема: "Мир профессий")
4.1 Информация для презентации
4.2.3.1 выбирать макет для слайда;
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);

4.​3.​1.​2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)
4.2 Презентациядағы анимациялар
4.​2.​2.​1 біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.​2.​3.​2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
3-тоқсан
5. Видео құру (ортақ тақырып: "Табиғат құбылыстары")
5.1 Видеожазба
4.​1.​1.​1 компьютердің сыртқы құрылғыларына мысалдар келтіру;
4.​1.​2.​1 қолданыстағы қолданбалы программалардың мүмкіндіктерін айта алу;
4.​2.​4.​3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
5.2 Видеоны өңдеу
4.​1.​2.​2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.​2.​4.​3 белгілі бір тақырыпқа видеокөріністер жазу
6. Мультимедиа (ортақ тақырып: "Қоршаған ортаны қорғау")
6.1 Презентациядағы дыбыстар
4.​2.​1.​2 мәтіндік құжатқа суреттер, сәндік мәтін кірістіру (WordArt);
4.​2.​3.​2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
6.2 Презентациядағы видео
4.​3.​1.​1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.​2.​3.​2 презентациядағы нысандарға анимацияны баптау
4-тоқсан
7. Электрондық пошта (ортақ тақырып: "Ғарышқа саяхат")
7.1 Интернет арқылы мәліметтер жіберу
4.​1.​2.​2 файлдар мен бумаларды құру, жою және орнын ауыстыру;
4.​1.​2.​3 жұмыс барысында мәнмәтіндік менюді қолдану;
4.​3.​2.​1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу
7.2 Құпиясөз күші
4.​3.​1.​2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау);
4.​3.​2.​1 қоса тіркелген файлдары бар хабарламаларды (электрондық поштамен) жіберу және алу;
4.​3.​3.​1 сенімді құпиясөз критерийлерін ерекшелеу
8. Болашақтағы компьютердің құрылғысы (ортақ тақырып: "Болашаққа саяхат")
8.1 Компьютердің құрылғылары
4.​1.​1.​1 компьютердің сыртқы құрылғыларына мысалдар келтіру;
4.​1.​3.​1 экранмен жабдықталған цифрлық құрылғылармен (телефондар, планшеттер, интерактивті тақталар) жұмыс жасауда уақытты шектеу маңыздылығын түсіндіру
8.2 Видеоларды құру
4.​2.​2.​1 біртұтас сурет құру үшін бірнеше кескінді біріктіру;
4.​2.​4.​2 фотосуреттерді өңдеу үшін программаны қолдану;
4.​3.​1.​1 ақпаратты іздеу (компьютердегі файлдар мен бумаларды, құжаттағы мәтіннің үзіндісі);
4.​3.​1.​2 браузер құралдарын қолдану (бетбелгілер орнату, жүктеулерді және тарихын қарау)

4.3.1.2 использовать инструменты браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)
4.2 Анимация в презентации
4.2.2.1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации
3 четверть
5. Создание видео (сквозная тема: "Природные явления")
5.1 Видеозапись
4.1.1.1 приводить примеры внешних устройств компьютера;
4.1.2.1 рассказывать о возможностях используемых прикладных программ;
4.2.4.3 создавать и монтировать видео на определенную тему
5.2 Монтаж видео
4.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.2.4.3 создавать и монтировать видео на определенную тему
6. Мультимедиа (сквозная тема: "Охрана окружающей среды")
6.1 Звуки в презентации
4.2.1.2 вставлять в документ рисунки, декоративный текст (WordArt);
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации
6.2 Видео в презентации
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.2.3.2 настраивать анимацию объектов в презентации
4 четверть
7. Электронная почта (сквозная тема: "Путешествие в космос")
7.1 Передача данных в Интернет
4.1.2.2 создавать, копировать, перемещать и удалять файлы и папки;
4.1.2.3 использовать контекстное меню в своей работе;
4.3.2.1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами
7.2 Надежность паролей
4.3.1.2 использовать инструменты браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки);
4.3.2.1 получать и отправлять по электронной почте сообщения с прикрепленными файлами;
4.3.3.1 выделять критерии надежного пароля
8. Устройства компьютера будущего (сквозная тема: "Путешествие в будущее")
8.1 Устройства компьютера
4.1.1.1 приводить примеры внешних устройств компьютера;
4.1.3.1 формулировать важность ограничения времени работы с цифровыми устройствами, оснащенными экраном (телефоны, планшеты, интерактивные доски)
8.2 Создание изображений
4.2.2.1 объединять и комбинировать несколько изображений для создания единой картины;
4.2.4.2 использовать программы для обработки фотографий (яркость, контрастность, рамки);
4.3.1.1 осуществлять поиск информации (файлов и папок на компьютере, фрагмента текста в документе);
4.3.1.2 использовать инструменты браузера (создавать закладки, просматривать историю и загрузки)