Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті Төрағасының 2018 жылғы 23 мамырдағы № 63 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 маусымда № 17011 болып тіркелді
"Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңының 12-бабының 5) тармақшасына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 24 қыркүйектегі № 1011 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі туралы ереженің 17-тармағының 258) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы Заң басқармасымен бірлесіп заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің Статистикалық қызметті жоспарлау басқармасы осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің құрылымдық бөлімшелеріне жұмыс бабында басшылыққа алу және пайдалану үшін жеткізсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитеті төрағасының орынбасарына (Қ.К. Орынханов) жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
Н. Айдапкелов
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитеті
төрағасының
2018 жылғы 23 мамырдағы
№ 63 бұйрығымен
бекітілген
Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі
1-тарау. Жалпы ережелер

Об утверждении Методики оценки качества официальной статистической информации
Приказ Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан от 23 мая 2018 года № 63. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 июня 2018 года № 17011
В соответствии с подпунктом 5) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике", а также подпунктом 258) пункта 17 Положения о Министерстве национальной экономики Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 сентября 2014 года № 1011, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику оценки качества официальной статистической информации.
2. Управлению планирования статистической деятельности совместно с Юридическим управлением Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан.
3. Управлению планирования статистической деятельности Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан довести настоящий приказ до структурных подразделений Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан для руководства и использования в работе.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Председателя Комитета по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (Орунханов К.К.).
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель
Комитета по статистике
Министерства Национальной
экономики Республики Казахстан
Н. Айдапкелов
Утверждена
приказом Председателя
Комитета по статистике
Министерства национальной
экономики Республики
Казахстан
от 23 мая 2018 года № 63
Методика оценки качества официальной статистической информации
Глава 1. Общие положения

1. Осы Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) халықаралық стандарттарға сәйкес қалыптастырылатын және "Мемлекеттік статистика туралы" Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 19 наурыздағы Заңына (бұдан әрі – Заң) сәйкес бекітілетін статистикалық әдіснамаға жатады.
2. Әдістеме ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалаудың негізгі аспектілері мен өлшемшарттарын айқындайды.
3. Әдістемені Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Статистика комитеті (бұдан әрі – Комитет) ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау кезінде қолданады.
4. Әдістемеде Заңда айқындалған мәндердегі ұғымдар және келесі анықтамалар пайдаланылады:
1) ағымдардың айналы статистика бойынша ассиметриясы – елдер арасында кіріс және шығыс ағымдардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы;
2) дәлдік – есептеулердің шынайы мәндерге жуықтау дәрежесімен шартталған өлшемшарт;
3) импутация – қалып кеткен, қате немесе басқа мәндермен мәні келмейтіндерді ауыстыру процесі;
4) келісушілік - әртүрлі дереккөздерден алынған ресми статистикалық ақпаратты біріктіруге және бірге пайдалану мүмкіндігімен шартталған өлшемшарт;
5) қолжетімділік және айқындылық – пайдаланушылар үшін ресми статистикалық ақпаратты алу, пайдалану және талқылау шарттары және мүмкіндіктерімен шартталған өлшемшарт;
6) өзектілік – статистикалық деректердің пайдаланушылардың ағымдағы және мүмкін қажеттіліктеріне сәйкестігінің дәрежесімен шартталған өлшемшарт;
7) салыстырмалылық – ресми статистикалық ақпаратты уақыт, өңірлер бойынша немесе басқа қызмет салалары бойынша салыстыру дәрежесімен шартталған өлшемшарт;
8) уақтылық – ресми статистикалық ақпараттың пайда болу (жарияланымдар) күні мен ол сипаттайтын оқиға немесе құбылыстың арасындағы уақыт аралығымен шартталған өлшемшарт;
9) ұқыптылық – ресми статистикалық ақпаратты жариялау күнінен бастап жоспарлы күнге дейінгі уақыт тежелісімен шартталған өлшемшарт.
2-тарау. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау
5. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау ресми статистикалық ақпаратты қалыптастыратын Комитеттің құрылымдық бөлімшелерімен Сапа бойынша есепте ұсынылған мәлеметтер негізінде өткізіледі.
6. Сапа бойынша есеп ресми статистикалық ақпаратты құру әдіснамасының оны пайдаланушыларға ұсыну мақсатында сапасын бағалау өлшемшарттарына сәйкес келу дәрежесі туралы ақпаратты қамтиды. Сапа бойынша есепті толтыру бойынша құрылым осы Әдістемеге 1-қосымшада келтірілген.

1. Настоящая Методика оценки качества официальной статистической информации (далее – Методика) относится к статистической методологии, формируемой в соответствии с международными стандартами и утверждаемой в соответствии с Законом Республики Казахстан от 19 марта 2010 года "О государственной статистике" (далее – Закон).
2. Методика определяет основные аспекты и критерии оценки качества официальной статистической информации.
3. Методика применяется Комитетом по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан (далее – Комитет) при оценке качества официальной статистической информации.
4. В Методике используются следующие определения:
1) ассиметрия по зеркальной статистике потоков – разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между странами;
2) точность – критерий, обусловленный степенью приближенности расчетов к действительным значениям;
3) импутация - процесс замены пропущенных, некорректных или несостоятельных значений другими значениями;
4) согласованность – критерий, обусловленный возможностью объединить и совместно использовать официальную статистическую информацию, полученную из различных источников;
5) доступность и ясность – критерии, обусловленные условиями и возможностями для пользователей получить, использовать и толковать официальную статистическую информацию;
6) актуальность – критерий, обусловленный степенью соответствия статистических данных текущим и возможным потребностям пользователей;
7) сопоставимость – критерий, обусловленный степенью сравнимости официальной статистической информации во времени, по регионам, или по другим сферам деятельности;
8) своевременность – критерий, обусловленный промежутком времени между датой появления (публикации) официальной статистической информации и событием или явлением, которое она описывает;
9) пунктуальность – критерий, обусловленный временем задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня.
Глава 2. Оценка качества официальной статистической информации
5. Оценка качества официальной статистической информации проводится на основе сведений, представленных в Отчетах по качеству структурными подразделениями Комитета, формирующими официальную статистическую информацию.
6. Отчет по качеству содержит информацию о степени соответствия методологии формирования официальной статистической информации критериям оценки качества с целью представления его пользователям. Структура по заполнению Отчета по качеству приведена в приложении 1 к настоящей Методике.

7. Сапа бойынша есеп "е-статистика" интеграцияланған ақпараттық жүйесіндегі Метадеректер компонентінде (бұдан әрі – Метадеректер) қалыптастырылады және Комитетте ішкі келісім үшін қағаз форматында жүктеледі.
8. Сапа бойынша есептерді сапа менеджменті жүйесінің мәселелеріне жетекшілік ететін Комитет төрағасының орынбасары бекітеді. Бекітілген сапа бойынша есептер Комитеттің интернет-ресурсында жарияланады.
9. Сапа бойынша есепте өзгерістер болмаған кезде сертификаттау күні ("Жаңартылған метадеректерді соңғы растау" S.3.1- тармағы) жаңартылады. Сапа бойынша есепке өзгерістер енгізу кезінде Комитеттің интернет-ресурсында сапа бойынша есептің өзектендірілген және қайта бекітілген нұсқасы жарияланады.
10. "Құқықтық база" S.7, "Құпиялық және деректерді қорғау" S.8, "Жарияланым саясаты" S.9, "Өзектілік" S.14, "Сапа бойынша құжаттама" S.12.2-тармақтары бойынша ақпаратты бұл мәселелер құзыретіне кіретін Комитеттің тиісті құрылымдық бөлімшелер Сапа бойынша есепті қалыптастыру және өзектендіру үшін Метадеректер жүйесін толтыруға жауапты құрылымдық бөлімшеге ұсынады.
3-тарау. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалау өлшемшарттары
11. Сапаны бағалаудың негізгі өлшемшарттары:
1) қолжетімділік және айқындылық;
2) өзектілік;
3) дәлдік;
4) уақыттылық және ұқыптылық;
5) келісушілік және салыстырмалылық болып табылады.
12. Ресми статистикалық ақпараттың сапасын бағалауда жоғарыда көрсетілген өлшемшарттарға сәйкес тікелей және жанама бағалау болып бөлінеді.
Тікелей бағалау кезінде нәтижелер сандық мәнді қамтиды және өлшемшарттардың шектелген саны бойынша (уақтылық, дәлдік және деректердің салыстырмалылығы) шығады.
Жанама бағалау кезінде сапа өлшемшарттарына сәйкестігі жағынан ресми статистикалық ақпаратты сипаттайтын ақпарат ұсынылады.
1-параграф. Қолжетімділік және айқындылық
13. Ресми статистикалық ақпараттың қолжетімділігі және айқындылығын бағалау үшін келесілер ұсынылады:
1) қарастырылатын көрсеткіштер тобымен байланысты тұрақты немесе арнайы баспасөз-хабарламалары туралы ақпарат;
2) басылым жылын және бар болған жағдайда, электрондық түрдегі құжаттарға сілтеме көрсетумен қарастырылатын көрсеткіштер тобын пайдаланатын жарияланымдар тізбесі;
3) қарастырылатын көрсеткіштер тобы бойынша қолжетімді on-line режимдегі деректер базасы. Сипаттама вебсайттың домен атауларын және on-line режимдегі деректер базасына сілтемелерді қамтиды.
2-параграф. Өзектілік
14. Өзектілікті бағалау үшін келесілерден тұратын ақпараттар ұсынылады:
1) пайдаланушыларды және олардың қажеттіліктерін сипаттау (пайдаланушылар жіктелімін; пайдаланушылардың қанағаттандырылмаған қажеттіліктері және олардың себептері туралы ақпарат; болашақта қажеттіліктерін қанағаттандыру бойынша жоспарларды ұсынумен);

7. Отчет по качеству формируется в компоненте Метаданные Интегрированной информационной системы "е-статистика" (далее – система Метаданные) и выгружается в бумажном формате для внутреннего согласования в Комитете.
8. Отчеты по качеству утверждаются курирующим вопросы системы менеджмента качества заместителем Председателя Комитета. Утвержденные отчеты по качеству публикуются на интернет-ресурсе Комитета.
9. При отсутствии изменений в Отчете по качеству обновляется дата сертификации (пункт S.3.1 "Последнее подтверждение обновленных метаданных"). При внесении изменений в Отчет по качеству опубликовывается актуализированная и переутвержденная версия Отчета по качеству на интернет-ресурсе Комитета.
10. Информация по пунктам S.7 "Правовая основа", S.8 "Конфиденциальность и защита данных", S.9 "Политика публикаций", S.14 "Актуальность", S.12.2 "Документация по качеству" представляется соответствующими структурными подразделениями Комитета, в компетенцию которых входят данные вопросы в структурное подразделение, ответственное за наполнение системы Метаданные для формирования и актуализации Отчетов по качеству.
Глава 3. Критерии оценки качества официальной статистической информации
11. Основными критериями оценки качества являются:
1) доступность и ясность;
2) актуальность;
3) точность;
4) своевременность и пунктуальность;
5) согласованность и сопоставимость.
12. В оценке качества официальной статистической информации в соответствии с вышеуказанными критериями разделяют прямую и косвенную оценки.
При прямой оценке результаты имеют числовые значения и получаются по ограниченному количеству критериев (своевременности, точности и сопоставимости данных).
При косвенной оценке представляется информация, характеризующая официальную статистическую информацию с точки зрения ее соответствия критериям качества.
Параграф 1. Доступность и ясность
13. Для оценки доступности и ясности официальной статистической информации представляется:
1) информация о регулярных или специальных пресс-релизах, связанных с рассматриваемой группой показателей;
2) перечень публикаций, использующих рассматриваемую группу показателей с представлением года издания и, при наличии, ссылки на документы в электронном виде;
3) доступная база данных в on-line режиме по рассматриваемой группе показателей. Описание включает доменные имена вебсайта и ссылки на базу данных в on-line режиме.
Параграф 2. Актуальность
14. Для оценки актуальности представляется информация, которая включает:
1) описание пользователей и их потребностей (с представлением классификации пользователей; информации о неудовлетворенных потребностях пользователей и их причин; планов по удовлетворению потребностей в будущем);

2) пайдаланушылардың қөзқарастарын және пікірлерін жинау жиілігі және әдістерін сипаттаумен пайдаланушылардың қанағаттанушылығын анықтау үшін шаралар (пайдаланушылардың қанағаттанушылығын зерттеу, пайдаланушыларға басқа да кеңестер);
3) халықаралық ұйымдардың сұрауларымен салыстырғанда деректер толықтығы туралы ақпарат.
3-параграф. Дәлдік
15. Дәлдікті бағалау үшін келесі іс-қимылдар сақталынады:
1) жалпы дәлдікті растау үшін шығыс статистикалық деректердегі кездейсоқ және жүйелі қателіктерінің негізгі дереккөздері сипатталады және негізгі есептерге олардың әсерінің ерекше екпінімен барлық қателіктердің сомалық бағасын қамтамасыз етеді. Жүйелі қателіктер санын азайту үшін қабылданған шараларды қоса, жүйелі қатені бағалау сандық немесе сапалық мәнде, немесе екі жағдайда да кездеседі;
2) іріктемелі байқау кезінде жиынтықтың мәні арасындағы айырмашылығы және оның жауапты алмаған кезде түзету туралы ақпаратты көрсетумен кездейсоқ іріктемеден алынған бағасы, дұрыс емес жіктелімі және түсіп қалған мәндерді өңдеу сияқты басқа да анықталмаған дереккөздер туралы ақпарат ұсынылады;
3) пайдаланушыларға жауаптардан бас тарту деңгейін және олармен байланысты тәуекелдердің ауытқуы (қамту кемшілігі, өлшеу қателері, жауапты алмау қатесі, өңдеу қатесі, модельді қолданудағы қате) және әртүрлі типті қателерді азайту үшін қолданылған әрекеттерді ұсыну;
4) артық қамтуға қатысты және толық емес қамту дәрежесі бойынша бас және іріктемелі жиынтық арасындағы алшақтық туралы ақпарат ұсынылады. Деректердің ауытқу/объективті емес тәуекелдерін бағалаумен толық емес қамтудың дәрежесін азайту үшін қолданылған әрекеттерді сипаттайды;
5) өлшеу қателігі туралы мәлімет ұсынылады. Өлшеу қателіктерінің негізгі дереккөздерін жалпы бағалау және өлшеу қателіктерін түзету үшін қабылданған әрекеттер ұсынылады. Статистикалық нысанды әзірлеу және тестілеу кезінде қабылданған күш-жігер, интервьюерді оқыту туралы ақпарат және жұмыстардың басқа түрлері (сыртқы деректермен салыстырмалығына негізделген, қайталама интервью) сипатталады;
6) жауаптар алынбаған қателігі туралы мәлімет ұсынады. Жауаптарды ұсынбауға тап болған (шетін мәселелер) ауыспалылар және жауаптың алынбауына байланысты кемшіліктер бойынша сапалық бағалаумен қамтамасыз етіледі. Алғашқы деректерді жинау және жауаптың жоқтығын техникалық өндеуді қоса, келесі әрекеттерді орындау кезінде алынбаған жауаптар санын қысқарту үшін қолданылған күш-жігер және іс-шаралар сипатталады.
4-параграф. Уақыттылық және ұқыптылық
16. Уақыттылықты бағалау үшін өткізілетін байқаудың мақсаттарына сәйкес мерзімдерде ресми статистикалық ақпараттың келуі туралы ақпарат ұсынылады. Ресми статистикалық ақпаратты түзу және жариялау үшін қажетті уақыт және оны қысқарту үшін қолданылатын күш-жігер көрсетіледі.

2) меры для определения удовлетворенности пользователей с описанием способов и регулярность сбора взглядов и мнений пользователей (обследование удовлетворенности пользователей, другие консультации пользователей);
3) информацию о полноте данных в сравнении с запросами международных организаций.
Параграф 3. Точность
15. Для оценки точности соблюдаются следующие действия:
1) для подтверждения общей точности описываются основные источники случайных и систематических ошибок в выходных статистических данных и обеспечивают суммарную оценку всех ошибок с особым акцентом их влияния на основные расчеты. Оценка систематической ошибки встречается в количественном или качественном выражении, или в обоих случаях, включая меры, принятые для уменьшения количества систематических ошибок;
2) при выборочном наблюдении представляется информация о разнице между значением совокупности и ее оценкой, полученной из случайной выборки, с указанием информации о корректировке при неполучении ответа, неправильной классификации и других неопределенных источников, таких как обработка выпадающих значений;
3) предоставление пользователям уровня отказов от ответов и риски смещения, которые связаны с ними (погрешность охвата; ошибки измерения; ошибка неполучения ответа; ошибка обработки; ошибка в применении модели), и действия, предпринятые для уменьшения различных типов ошибок;
4) представляют информацию о расхождении между генеральной и выборочной совокупностями на предмет излишнего и неполного охвата. Описываются действия, предпринятые для уменьшения степени неполного охвата с оценкой рисков смещения/необъективности данных;
5) представляют сведения об ошибке измерения. Предоставляется общая оценка основных источников погрешности измерений и действия, предпринятые для исправления ошибок измерения. Описываются усилия, предпринятые при разработке статистической формы и тестирования, информация об обучении интервьюера и другие виды работ (основанные на сравнении с внешними данными, повторном интервью);
6) представляют сведения об ошибке неполучения ответов. Обеспечивается качественная оценка по переменным, подверженным непредставлению ответов (деликатные вопросы) и погрешностей, связанных с неполучением ответа. Описываются усилия и меры, предпринимаемые для сокращения количества неполученных ответов при сборе первичных данных и выполнении последующих действий, включая техническую обработку отсутствия ответа.
Параграф 4. Своевременность и пунктуальность
16. Для оценки своевременности представляется информация о поступлении официальной статистической информации в сроки, соответствующие целям проводимого наблюдения. Указывается время, необходимое для производства и публикации официальной статистической информации, и предпринимаемые усилия для его сокращения.

17. Ұқыптылықты бағалау үшін келесілер көрсетіледі:
1) нақты жариялау күні және жыл сайын бекітілетін Ресми статистикалық ақпаратты тарату кестесіне сәйкес жоспарланған белгіленген күні;
2) жариялау мерзімдеріне негізделген уақытында жарияланған баспасөз хабарламаларының пайызы;
3) баспасөз хабарламаларының уақытында жарияланбау себептері және жағдайды жақсарту үшін қабылданған шаралар.
5-параграф. Келісушілік және салыстырмалылық
18. Келісушілікті бағалау үшін келесі ақпараттар ұсынылады:
1) ресми статистикалық ақпаратты түзу процесі әдіснамасының халықаралық стандарттарға сәйкестік дәрежесі (ресми статистикалық ақпараттың басқа дереккөздерден немесе статистикалық салалардан алынған деректермен келісу дәрежесін қоса). Қарастырылатын статистикалық материалдар және шығыс статистикалық деректермен байланысты басқа ақпарат арасындағы айырмашылықтары сипатталады (ұғымдар және анықтамалар, статистикалық бірліктер немесе жіктелімдер (номенклатура), географиялық бөліну, есепті кезең, түзету әдістерінде пайдаланылатын объектілердегі негізгі айырмашылықтарды қоса);
2) өндірудің әр түрлі жиілігімен ресми статистикалық ақпараттың үйлесімді болып табылатын дәрежесі. Бір жылдан кем және бір жыл кезеңіндегі есептер салыстырылады және бар болған жағдайда әр түрлі кезеңдердің статистикалық нәтижелері арасындағы келісушіліктің жоқтығының себептері сипатталады;
3) ресми статистикалық ақпараттың ұлттық шоттармен үйлесімді болып табылатын дәрежесі.
19. Статистикалық әдіснамаларда, құралдарда және уақыт пен кеңістіктегі рәсімдерде қолданылатын айырмашылықтар ықпалын бағалау үшін келесілер сипатталады:
1) ресми статистикалық ақпараттың елдер арасында салыстырылатын дәрежесі. Салыстырмалылықтың кез келген проблемалары және олардың себептері сипатталады және әр есепті айырмашылықтың шығыс деректерге әсер ету мүмкіндігі туралы бағалау ұсынылады. Мемлекеттік статистика саласында және халықаралық тұжырымдамалар мен анықтамаларда пайдаланылатын ұғымдардағы ауытқулар туралы ақпарат, сонымен қоса ағымдардың айналы статистика бойынша ассиметрия туралы ақпарат қосылады;
2) ресми статистикалық ақпараттың уақыт кезеңділігі бойынша салыстырмалылығының дәрежесі. Уақыт кезеңдері бойынша салыстыру үшін ресми статистикалық ақпаратты пайдаланудағы ықтимал шектеулер туралы ақпарат ұсынылады.
Ресми статистикалық ақпаратты бір кезеңнен басқа кезеңге өндіру процесіне өзгерістер енгізу кезінде салыстырмалы уақытша қатарлардың ұзындығы, уақытша қатарлардың үзілістері болған кездегі есепті кезеңдер, үзілістердің себептері және оларды қысқарту әдістері туралы ақпаратты қоса алғанда, ықтимал салдары туралы ақпарат ұсынылады.
20. Сапаның әр өлшемшарты бойынша осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген сапаның стандартты индикаторлар тізбесі пайдаланылады.
Ресми статистикалық
ақпараттың сапасын
бағалау әдістемеге
1-қосымша
Сапа бойынша есепті толтырудың құрылымы
Бөлімдердің атрибуттары
Есептің бөлімдері
Концепция коды
Бөлімдердің сипаттамасы
Түсініктеме
S.1
Байланыс деректері
CONTACT
Байланыс деректерін қоса алғанда деректер немесе метадеректерге қатысты байланыс үшін жеке тұлға немесе заңды тұлға

17. Для оценки пунктуальности указывается:
1) фактическая дата публикации и дата, запланированная в соответствии с ежегодно утверждаемым Графиком распространения официальной статистической информации;
2) процент опубликованных вовремя пресс-релизов, основанный на сроках публикации;
3) причины неопубликованных вовремя пресс-релизов и меры, предпринимаемые для улучшения ситуации.
Параграф 5. Согласованность и сопоставимость
18. Для оценки согласованности представляется информация по:
1) степени соответствия методологии процесса производства официальной статистической информации международным стандартам (включая степень, в которой официальная статистическая информация согласована с данными, полученными из других источников или статистических отраслей). Описываются различия между рассматриваемыми статистическими материалами и другой информацией, связанной с выходными статистическими данными (включая основные различия в понятиях и определениях, статистических единицах или объектах, используемых классификациях (номенклатуре), географической разбивке, отчетном периоде, методах корректировки);
2) степени, в которой официальная статистическая информация с разной частотой производства является совместимой. Сравниваются расчеты за период меньше года и за год и, при наличии, описываются причины отсутствия согласованности между статистическими результатами разных периодов времени;
3) степени, в которой официальная статистическая информация является совместимой с национальными счетами.
20. Для оценки влияния различий в применяемых статистических методологиях, инструментах и процедурах во времени и в пространстве описывается:
1) степень, в которой официальная статистическая информация сопоставляется между странами. Описываются проблемы сопоставимости и их причины, и предоставляется оценка о влиянии каждой отчетной разницы на выходные данные. Включается информация о расхождениях в понятиях, используемых в области государственной статистики и международных концепциях и определениях, а также информация об ассиметрии по зеркальной статистике потоков;
2) степень, в которой официальная статистическая информация сопоставима по временным периодам. Представляется информация о возможных ограничениях в использовании официальной статистической информации для сравнения по временным периодам.
При внесении изменений в процесс производства официальной статистической информации от одного периода к другому, представляется информация о возможных последствиях, включая информацию о длине сопоставимых временных рядов, отчетных периодах, во время которых происходят разрывы временных рядов, причинах разрывов и методах их сокращения.
21. По каждому критерию качества используется Перечень стандартных индикаторов качества, приведенный в приложении 2 к настоящей Методике.
Приложение 1
к Методике оценки
качества официальной
статистической информации
Структура по заполнению Отчета по качеству
Атрибуты разделов
Разделы Отчета
Код концепции
Описание разделов
Пояснения
S.1
Контактные данные
CONTACT
Физическое лицо или юридическое лицо для контактов в отношении данных или метаданных, включая контактные данные

S.1.1
Ұйым
CONTACT_ORGANISATION
Ұйымның атауы
Ұйымыңыздың толық атауы
S.1.2
Құрылымдық бөлімше
ORGANISATION_UNIT
Құрылымдық бөлімшенің атауы
Метадеректер файлға қатысты құрылымдық бөлімшенің атауы
S.1.3
Байланыс адамының аты
CONTACT_NAME
Жауапты тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау (көрсеткіш) бойынша жауапты орындаушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
S.1.3.1
Жауапты құрылымдық бөлімше басшысының аты
Басқарма басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Басқарма басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
S.1.5
Байланыс адамының пошталық мекенжайы
CONTACT_MAIL
Ұйымның пошталық мекенжайы
Ұйымның пошталық мекенжайы
S.1.6
Байланыс адамының электрондық мекенжайы
CONTACT_EMAIL
Электрондық мекенжайы
Байқауға (көрсеткішке) жауапты тұлғаның электрондық мекенжайы
S.1.7
Байланыс адамының телефон нөмірі
CONTACT_PHONE
Телефон нөмірі
Байқауға (көрсеткіш) жауапты тұлғаның телефон нөмірі
S.2
Өзектілік- кіріспе
INTRODUCTION
Статистикалық байқаудың жалпы сипаттамасы:
1) Статистикалық байқау жататын статистика саласын, статистикалық байқауды өткізудің мақсаты (көрсеткіштің анықтамасы) және статистикалық деректерді қолдану саласын анықтау. Сонымен қоса, жалпы сипаттамасымен, нәтижелерімен және оның уақыт бойы эволюциясымен сүйемелденген қысқаша тарихын жазу ұсынылады;
2) негізгі пайдаланушыларды және олардың қатысу тәсілін анықтау;
3) пайдаланушылардың пікірлерін алу құралдары арқылы (мысалы, кері байланыс журналы, сауалдар) ақпаратқа қажеттіліктерді анықтау
Статистикалық байқау жататын статистика саласын, статистикалық байқауды өткізу мақсатын (көрсеткіштің анықтамасы, қысқаша тарихы), статистикалық деректерді қолдану саласын, негізгі пайдаланушыларды (пайдаланушыларды жіктеу, пайдаланушылардың қатысу тәсілін (өз пікірін білдіруге мүмкіндік беретін)) қысқаша сипаттау
Пайдаланушылардың пікірлерін алу құралы (мысалы: кері байланыс журналы, сауалдар) арқылы ақпаратқа қажеттілікті айқындау
Басқа зерттеулермен байланысты көрсету және басқа статистикалық деректерді түзуге үлесін көрсету
S.3
Метадеректерді жаңарту
META_UPDATE
Деректер базасына метадеректер элементін енгізу күні немесе оны деректер базасында өзгерту
S.3.1
Жаңартылған метадеректерді соңғы растау
META_CERTIFIED
Енгізілген метадеректердің егер ақпарат өзгертілмеген болса да ағымдағы жағдайға сәйкестігіне статистика саласы әкімшілігінің соңғы растау күні
Бұл метадеректер файлының ағымдағы жағдайға сәйкес келетінін растаудың соңғы күні. Мұндай растау метадеректер файлы өзгермесе де орындалатын болады

S.1.1
Организация
CONTACT_ORGANI-SATION
Наименование организации
Полное наименование организации
S.1.2
Структурное подразделение
ORGANISATION_UNIT
Наименование структурного подразделения
Наименование структурного подразделения в отношении файла метаданных
S.1.3
Имя контактного лица
CONTACT_NAME
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного лица
Фамилия, имя, отчество (при наличии) ответственного исполнителя за наблюдение (показатель)
S.1.3.1
Имя руководителя ответственного структурного подразделения
Фамилия, имя, отчество (при наличии)руководителя Управления
Фамилия, имя, отчество (при наличии) руководителя Управления
S.1.5
Почтовый адрес контактного лица
CONTACT_MAIL
Почтовый адрес организации
Почтовый адрес организации
S.1.6
Адрес электронной почты контактного лица
CONTACT_EMAIL
Электронный адрес
Электронный адрес лица, ответственного за наблюдение (показатель)
S.1.7
Номер телефона контактного лица
CONTACT_PHONE
Номер телефона
Номер телефона лица, ответственного за наблюдение (показатель)
S.2
Введение-Актуальность
INTRODUCTION
Общее описание статистического наблюдения:
1) определение отрасли статистики, к которой относятся статистическое наблюдение, цель проведения наблюдения (определения показателя) и область применения статистических данных. Также рекомендуется прописать краткую историю, которая сопровождается общим описанием, результатами и их эволюцией со временем;
2) определение основных пользователей и способов их участия;
3) определение потребности в информации через средства получения мнения пользователей (например: журнал обратной связи, запросы)
Краткое описание отрасли статистики, к которой относится статистическое наблюдение, цель проведения статистического наблюдения (определение показателя, краткая история), область применения статистических данных, основных пользователей (классификация пользователей, способы участия пользователей (ссылки, где могут выразить свое мнение)). Определение потребностей в информации через средства получения мнения пользователей (например, журнал обратной связи, запросы).
Показать связь с другими обследованиями и указать вклад в производство других статистических данных.
S.3
Обновление метаданных
META_UPDATE
Дата ввода элемента метаданных в базу данных или его изменения в базе данных
S.3.1
Последнее подтверждение обновленных метаданных
META_CERTIFIED
Дата последнего подтверждения администратором статистической области, что введенные метаданные соответствуют текущему положению дел, даже если информация не изменялась
Дата последнего подтверждения, что такой файл метаданных соответствует текущему положению дел. Такое подтверждение также выполняется, если содержание файла метаданных не изменялось

S.3.2
Метадеректерді соңғы орналастыруы
META_POSTED
Метадеректерді таратудың соңғы күні
Метадеректердің тиісті файлын таратудың соңғы күні, базалық метадеректерді құру жүйесіне автоматты түрде енгізілетін болады
S.3.3
Метадеректердің соңғы жаңаруы
META_LAST_UPDATE
Метадеректер мазмұнын соңғы жаңартудың күні
Метадеректерді соңғы жаңартудың күні, базалық метадеректерді құру жүйесіне автоматты түрде енгізілетін болады
S.4
Статистикалық ақпаратты ұсыну
STAT_PRES
Пайдаланушыларға кесте, график, немесе карталар түрінде көрсетілуі мүмкін таратылатын деректердің сипаттамасы
S.4.1
Деректерді сипаттау
DATA_DESCR
Таратылатын деректер мен көрсеткіштерге жататын деректер жиынтығының негізгі сипаттамалары
Деректер жиынтығының негізгі сипаттамасын, оны жеңіл түсінетіндей, негізгі таратылатын деректер мен көрсеткіштерге сілтемемен қысқаша сипаттау
S.4.2
Жіктеу жүйесі
CLASS_SYSTEM
Объектілерді топтау немесе олардың жалпы сипаттамасы негізінде оларды топтарға бөлу
Пайдаланылатын жіктелімдер және олардың электрондық түрде қолжетімді туралы ақпаратты беру
S.4.3
Секторлық қамту
COVERAGE_SECTOR
Статистикалық деректермен қамтылатын негізгі экономикалық немесе өзге де секторлар
Құралатын деректер жиынтығымен қамтылған экономикалық немесе басқа салалар тізілімі және қолданылатын класс/топтардың параметрлері (мысалы, жұмысшылар саны)
S.4.4
Статистикалық тұжырымдама-лар және анықтаулар
STAT_CONC_DEF
Статистикалық байқаулардың статистикалық сипаттамасы, ауыспалылар
Статистикалық байқау туралы жалпы мәліметтерді сипаттау, соның ішінде: респонденттер тобы (респонденттерді қамту, мысалы, нысандағыдай ЭҚЖЖ бойынша). Зерттеу күні (тапсыру мерзімі, мысалы: есепті жылдан кейінгі 3 қаңтарда. Деректерді жинау құралдары (индексі, нысан атауы, соңғы қайта қаралуы, қай жерде қолжетімді). Байқаудың түрі (іріктемелі, жаппай, құрамалы)
S.4.5
Статистикалық объект
STAT_UNIT
Ақпарат сол үшін ізделінетін және соңғы қорытындыда сол үшін статистикалық деректер жиналатын жиынтық
Деректер жеткізілетін статистикалық байқаулардың базалық объектілер тізбесі. Бұл байқау объектілері (мысалы, кәсіпорын, жергілікті бөлімше, жеке үй шаруашылықтары және өзгелері) негізгі статистикалық сұрауларда пайдаланылатын есептілік объектілерінен айырмашылығы болуы мүмкін
S.4.6
Бас жиынтық (зерттеу бірлігінің іріктеу қағидаты)
STAT_POP
Зерттеудің бас және іріктемелі жиынтығын қалыптастыру
Зерттеудің бас және іріктемелі жиынтығын қалыптастыру
S.4.7
Аумақтық қамту
REF_AREA
Өлшенетін статистикалық құбылыс жататын ел немесе географиялық аймақ
Өңірлік қамту (өңірлік бөлініс)

S.3.2
Последнее размещение метаданных
META_POSTED
Дата последнего распространения метаданных
Дата последнего распространения соответствующего файла метаданных будет автоматически вводиться системой создания базисных метаданных
S.3.3
Последнее обновление метаданных
META_LAST_UPDATE
Дата последнего обновления содержания метаданных
Дата последнего обновления метаданных будет автоматически вводиться системой создания базисных метаданных
S.4
Представление статистической информации
STAT_PRES
Описание распространяемых данных, которые предоставляются пользователям в форме таблиц, графиков или карт
S.4.1
Описание данных
DATA_DESCR
Основные характеристики набора данных, относящиеся к распространяемым данным и показателям
Краткое описание основных характеристик набора данных со ссылкой на основные распространенные данные и показатели
S.4.2
Система классификации
CLASS_SYSTEM
Группировка объектов или их разделение на группы на основе их общих характеристик
Предоставление информации об используемых классификациях и ссылки на их электронные версии
S.4.3
Секторальный охват
COVERAGE_SECTOR
Основные экономические или прочие секторы, охватываемые статистическими данными
Перечень экономических или прочих секторов, охватываемых создаваемыми наборами данных, и используемые параметры классов/групп (например, численность работников)
S.4.4
Статистические концепции и определения
STAT_CONC_DEF
Статистические характеристики статистических наблюдений, переменные
Описание общих сведений о статистическом наблюдении, в том числе: круг респондентов (охват респондентов, например, по ОКЭД, как на форме), дата обследования (срок представления, например, 3-го января после отчетного года), инструментарий сбора данных (индекс, наименование формы, последний пересмотр, где доступна), тип наблюдения (выборочное, сплошное, комбинированное)
S.4.5
Статистическая объект
STAT_UNIT
Совокупность, для которого информация ищется, и для которого, в конечном итоге, статистические данные собираются.
Перечень базовых объектов статистических наблюдений, для которых поставляются данные. Эти объекты наблюдений (например, предприятие, местное подразделение, частные домохозяйства) могут отличаться от объектов отчетности, используемых в основных статистических опросах
S.4.6
Генеральная совокупность (принцип выбора единиц обследования)
STAT_POP
Формирование генеральной и выборочной совокупности обследования
Формирование генеральной и выборочной совокупности обследования
S.4.7
Территориальный охват
REF_AREA
Страна или географическая область, к которой относится измеряемое статистическое явление
Региональное покрытие (региональный разрез)

S.4.8
Қамту уақыты
COVERAGE_TIME
Деректер қолда болған уақыт ұзақтығы
Деректер жиынтығын қамтитын уақыт кезеңдерін сипаттауы қажет (яғни, деректер таратылатын уақыт ұзақтығын, мысалы, 1985-2006 жылдар бойы немесе белгілі бір жылдық деректерге 2000-…)
S.4.9
Базалық кезең
BASE_PER
Көрсеткіштер қатары үшін база ретінде пайдаланылатын немесе кейбір константалар қатары жататын уақыт кезеңі
Көрсеткіштер қатары үшін база ретінде пайдаланылатын немесе кейбір уақыт қатары жататын уақыт кезеңін сипаттау қажет (мысалы, белгілі бір жылдық деректер үшін 2000 базалық жыл)
S.5
Өлшем бірлігі
UNIT_MEASURE
Деректер мәндері өлшенетін бірлік
Ресми статистикалық ақпаратты тарату үшін пайдаланылатын өлшем бірліктерін атап өту (мысалы, %, тұлға, саны). Сонымен қоса, өлшемнің нақты анықтамасын қосу керек (мысалы, мың, миллион)
S.6
Есепті кезең
REF_PERIOD
Өлшенетін байқау жатуы тиіс кезең немесе уақыт сәті
Статистикалық ауыспалылар уақыттың белгілі бір сәттеріне жатады, мысалы, белгілі бір күнге немесе белгілі бір уақыт кезеңіне (мысалы, ай, күнтізбелік жыл немесе бірнеше күнтізбелік жыл).
Егер белгіленген базалық кезең нақты базалық кезеңмен сәйкес келмесе, мысалы, белгіленген базалық кезеңге деректер жоқ болған жағдайда, мұндай алшықтықты да солай түсіндіру керек
S.7
Құқықтық негіз
INST_MANDATE
Ұйымға жауапкершілікті жүктейтін және оған алғашқы және әкімшілік деректерді жинау, өңдеу және ресми статистикалық ақпаратты таратуға құқық беретін заң, нормативтік қағидалар жиынтығы немесе өзге формалды нұсқаулықтар жиынтығы
S.7.1
Құқықтық база
INST_MAN_LA_OA
Ұйымға жауапкершілікті жүктейтін және оған алғашқы және әкімшілік деректерді жинау, өндеу және ресми статистикалық ақпаратты таратуға құқық беретін құқықтық актілер немесе өзге формалды және формалды емес келісімдер
Заңдарды, заңға тәуелді актілер, Комитеттің бұйрықтары және басқа нормативтік-құқықтық актілер атап өту қажет
S.8
Құпиялылық және деректерді қорғау
CONF
Заңсыз жарияланғаннан кейін дереккөздің мүдделеріне немесе өзге де сәйкес тұлғаларға зақым келтіруі мүмкін дәрежені айқындайтын деректердің ерекшелігі
S.8.1
Құпиялылық саясаты
CONF_POLICY
Кейбір тұлға немесе экономикалық субъектіге қатысты деректерді заңсыз жариялауға тікелей немесе жанама жол бермеу үшін заңдық шаралар немесе өзге формалды рәсімдер
Алғашқы статистикалық деректердің кұпиялылығына қатысты нормативтік құқықтық акт көрсету

S.4.8
Временной охват
COVERAGE_TIME
Продолжительность времени, в течение которого имеются данные
Описание временных периодов, охватываемые набором данных (то есть продолжительность времени, в течение которого данные распространяются, например, 1985-2006 годы, или 2000-… для определенных годовых данных)
S.4.9
Базовый период
BASE_PER
Период времени, который используется в качестве базы для ряда показателей, или к которому относится некоторый ряд констант
Описание периода времени, который используется в качестве базы для ряда показателей, или к которому относится некоторый временной ряд (например, базовый год 2000 для определенных годовых данных)
S.5
Единица измерения
UNIT_MEASURE
Единица, в которой измеряются значения данных
Перечисление единиц измерений, используемые для распространяемой официальной статистической информации (например, %, число, лиц). Также следует добавить точное определение размерности (например, тысячи, миллионы)
S.6
Отчетный период
REF_PERIOD
Период или момент времени, к которому измеряемое наблюдение относится
Статистические переменные относятся к определенным моментам времени, например, к определенному дню, или к определенному периоду времени (например, месяц, календарный год или несколько календарных лет). Если заданный базисный период не совпадает с фактическим базисным периодом, например, когда для заданного базисного периода нет данных, такое расхождение также следует объяснить
S.7
Правовая основа
INST_MANDATE
Закон, свод нормативных правил или иной формальный набор инструкций, возлагающий на организацию ответственность и предоставляющий ей полномочия в отношении сбора первичных и административных данных, обработки и распространения официальной статистической информации
S.7.1
Правовая база
INST_MAN_LA_OA
Правовые акты или иные формальные и неформальные соглашения, которые возлагают на организацию ответственность и представляют ей полномочия в отношении сбора первичных и административных данных, обработки и распространения официальной статистической информации
Следует перечислить законы, подзаконные акты, приказы Комитета и другие нормативно правовые акты
S.8
Конфиденциальность и защита данных
CONF
Свойство данных, определяющее, до какой степени их несанкционированное раскрытие может навредить интересам их источника или иным соответствующим лицам
S.8.1
Политика конфиденциальности
CONF_POLICY
Законные меры или иные формальные процедуры, которые прямо или косвенно препятствуют несанкционированному раскрытию данных в отношении некоторого лица или экономического субъекта
Указать нормативный правовой акт в отношении конфиденциальности первичных статистических данных

S.8.2
Құпиялылық –
деректермен жұмыс істеу
CONF_DATA_TR
Алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету және оларды заңсыз жариялауға жол бермеу үшін микро- және макродеректермен (кестелік нысандағы деректерді қоса) жұмыс істеуде қолданылатын нормативтік қағидалар
Сипаттау қажет:
- алғашқы статистикалық деректердің құпиялылығын қамтамасыз ету үшін микро және макродеректермен жұмыс істеуде қолданылатын нормативтік қағидалар, сонымен қоса, деректердің құпиялылығы мен қауіпсіздігін қамтамасыз ету рәсімдері мен шарттарын;
- деректерді өндеу кезінде агрегаттау әдістерін (жиынтықтау, өлшеу, салмақтарды анықтау үшін негіз)
S.9
Жарияланымдар саясаты
REL_POLICY
Барлық пайдаланушылар арасында ресми статистикалық ақпаратты тарату қағидалары
S.9.1
Жарияланым күнтізбесі
REL_CAL_POLICY
Жыл сайын бекітілетін ресми статистикалық ақпаратты тарату графигі (бұдан әрі – График)
Графикті және оның қолжетімділігін көрсетумен тиісті ресми статистикалық ақпаратты жариялау қағидаттарын сипаттау қажет
S.9.2
Графикке қол жеткізу
REL_CAL_ACCESS
Графикте тұратын ақпаратқа қол жеткізу
Кестеге қол жеткізуді жүзеге асыру арқылы сілтемені көрсету қажет
S.9.3
Пайдаланушы үшін қол жеткізу
REL_POL_US_AC
Пайдаланушылар үшін жариялау қағидаттары, тарату шектері, ресми статистикалық ақпаратты жариялау туралы пайдаланушыларды хабарлау әдісі
Әр түрлі санаттағы пайдаланушылар үшін ресми статистикалық ақпаратқа қол жеткізу шарттарын сипаттау, Графикті бекіту және оны орналастыру орны туралы ақпарат, жарияланымдар саны (пайдаланушы ресми статистикалық ақпаратты ала алатын қарапайымдылығы мен жеңілдігінің сипаттамасы)
S.10
Тарату жиілілігі
FREQ_DISS
Ресми статистикалық ақпаратты тарату жүзеге асырылатын кейбір белгіленген уақыт кезеңіндегі уақытша интервал
Ресми статистикалық ақпарат қандай жиілікпен таратылатынын көрсету қажет (мысалы, ай сайын, тоқсан сайын, жыл сайын)
S.11
Тарату форматы,
қолжетімділік және нақтылық
DISS_FORMAT / ACCESS_CLARITY
Тасығыштар, пайдаланушылар арасында ресми статистикалық ақпаратты тарату үшін әр түрлі әдістер және форматтар және оларға қолжетімділігі.
Қолжетімділік және нақтылық шарттардың және режимдердің қарапайымдылығы мен оңайлығына қатысты, оларға сәйкес пайдаланушылар ресми статистикалық ақпаратты пайдалану және тиісті көмекші ақпаратпен интерпретациялау және қолдау үшін оларға қол жеткізуді жүзеге асыра алады
S.11.1
Жаңалықтарды жариялау
NEWS_REL
Деректерге қатысты тұрақты және арнайы баспасөз хабарламалары
Деректерге қатысты тұрақты және арнайы баспасөз хабарламаларын сипаттау қажет

S.8.2
Конфиденциальность – обращение с данными
CONF_DATA_TR
Нормативные правила, применяемые к обращению с микро- и макроданными (включая данные в табличной форме) для обеспечения конфиденциальности первичных статистических данных и предотвращение их несанкционированного раскрытия
Следует описать:
- нормативные правила, применяемые к обращению с микро- и макроданными для обеспечения конфиденциальности первичных статистических данных, а также процедуры и условия обеспечения конфиденциальности и безопасности данных;
- методы агрегирования данных при обработке (суммирование, взвешивание, основа для определения весов)
S.9
Политика публикаций
REL_POLICY
Правила распространения официальной статистической информации между всеми пользователями
S.9.1
Календарь публикаций
REL_CAL_POLICY
График распространения официальной статистической информации, ежегодно утверждаемый (далее – График)
Следует описать принципы публикации соответствующей официальной статистической информации с указанием Графика и его доступности
S.9.2
Доступ к Графику
REL_CAL_ACCESS
Доступ к информации, содержащейся в Графике
Следует привести ссылку, по которой можно осуществить доступ к Графику
S.9.3
Доступ для пользователя
REL_POL_US_AC
Принципы публикации для пользователей, пределы распространения, способ оповещения пользователей о публикации официальной статистической информации
Описать условия доступа к официальной статистической информации для различных категорий пользователей, информацию об утверждении Графика и месте его размещения, количество публикаций (характеристика простоты и легкости, с которой пользователь может получить официальную статистическую информацию)
S.10
Частота распространения
FREQ_DISS
Временной интервал в некотором заданном временном периоде, через который осуществляется распространение официальной статистической информации
Следует указать, с какой частотой распространяется официальная статистическая информация (например, ежемесячно, ежеквартально, ежегодно)
S.11
Формат распространения, доступность и четкость
DISS_FORMAT / ACCESS_CLARITY
Носители, различные средства и форматы для распространения официальной статистической информации между пользователями и их доступность.
Доступность и четкость относятся к простоте и легкости условий и режимов, в соответствии с которыми пользователи осуществляют доступ к официальной статистической информации для их использования и интерпретации с надлежащей вспомогательной информацией и поддержкой
S.11.1
Публикация новостей
NEWS_REL
Регулярные или специальные пресс-релизы в отношении данных
Следует описать регулярные или специальные пресс-релизы в отношении данных

S.11.2
Жарияланымдар
PUBLICATIONS
Тұрақты немесе арнайы жарияланымдар, олар арқылы қоғам үшін ресми статистикалық ақпарат қолжетімді болып табылады
Жарияланым түрін, қайдан табу, серпінді кестелерге қол жеткізуді (басқаша айтқанда Талдау) және өзгелері көрсету.
Ресми статистикалық ақпаратты тарату нысаны мен олардың сипаттамасын көрсету (пайдаланушының ресми статистикалық ақпаратты түсінуінің қарапайымдылығы мен жеңілдігінің сипаттамасы)
S.11.3
Онлайндық деректер базасы
ONLINE_DB
Таратылатын ресми статистикалық ақпаратқа қол жеткізуді жүзеге асыруға болатын on-line режимдегі деректер базасы туралы ақпарат
Тиісті ресми статистикалық ақпарат үшін оn-line режимдегі деректер базасын сипаттау қажет (сайттардың домендік атауларын және онлайндық деректер базасына сілтеме)
S.11.3. 1
AC1. Деректер кестесі -кеңестер
DATATABLE_CONSULT
Белгіленген уақыт кезеңіне статистика саласының ішінде кестелер бойынша сұранымдар саны
On-line режимдегі қараулар немесе кестелерді жүктеу саны
S.11.4
Микродеректерге қолжетімділік
MICRO_DAT_ACC
Микродеректер де солай таратылатындығы/таратылмайтын-дығы туралы ақпарат
Микродеректер нысанындағы деректер жиынтығына қолжетімділікті алу шарттары мен мүмкіндіктерін сипаттау (мысалы, зерттеушілер үшін). Сондай-ақ микродеректерді иесіздендіру қағидаларын қысқаша сипаттау
S.11.5
Өзге де
DISS_OTHER
Өзге де таратылатын маңызды ресми статистикалық деректерге сілтеме
Өзге де маңызды ресми статистикалық ақпаратты таратудың құралдарын сипаттау (мысалы, басқа шығарылымдарда, саяси құжаттарда); тарату практикасының әр түрлі аспектілеріне шолу жасау және олардың ресми статистикалық ақпараттың қолжетімділігіне және анықтылығына әсері
S.11.5. 1
AC 2. Метадеректер – кеңестер
METADATA_CONSULT
Берілген уақыт кезеңіне статистикалық сала шеңберінде метадеректер бойынша өтініштер саны
"Өтініштер саны" дегеніміз метадеректер файлы неше рет қаралған дегенді білдіреді
S.12
Құжаттаманың қолжетімділігі
ACCESS_DOC
Пайдаланушылар деректер бойынша құжаттаманы алуға, пайдалануға және интерпретациялауға болатын, яғни анықтау үшін немесе объектті, жобаны, ерекшелігін, нұсқаулықты немесе рәсімді сипаттау үшін пайдаланылатын сипаттамалық мәтінге сәйкес шарттар және тәртіптер
S.12.1
Әдіснама бойынша құжаттама
DOC_METHOD
Қолда бар әдіснамалық құжаттарға сипаттамалық мәтін және сілтеме
Әдіснамалық материалдардың қолжетімділігіне сілтемелерді көрсету
S.12.2
Сапа бойынша құжаттама
QUALITY_DOC
Сапаны басқару және сапаны бағалауда қолданылатын рәсімдер туралы құжаттама
Сапаға қатысты барлық құжаттардың бар болуын сипаттау (сапа бойынша есептер және өзгелері)
S.13
Сапаны басқару
QUALITY_MGMNT
Статистикалық өнімдер мен процестер сапасын басқару үшін ұйымдағы жүйелер мен құрылымдар

S.11.2
Публикации
PUBLICATIONS
Регулярные или специальные публикации, посредством которых официальная статистическая информация делается доступными для общества
Указать вид публикаций, где найти, доступ к динамическим таблицам.
Указать форматы распространения официальной статистической информации и их описание (характеристика простоты и легкости понимания пользователем официальной статистической информации)
S.11.3
Базы данных в on-line режиме
ONLINE_DB
Информация о базах данных в on-line режиме, посредством которых осуществляется доступ к распространяемой официальной статистической информации
Следует описать базу данных в on-line режиме для соответствующей официальной статистической информации (доменные имена сайтов и ссылка на доступ к базе данных в on-line режиме)
S.11.3. 1
AC1. Таблицы данных - консультации
DATATABLE_CONSULT
Количество запросов по таблицам внутри статистической отрасли на определенный период времени
Количество просмотров в on-line режиме или загрузок таблиц
S.11.4
Доступ к микроданным
MICRO_DAT_ACC
Информация о возможности распространения микроданных
Описание условий и возможности получения доступа к набору данных в форме микроданных (например, для исследователей). Также вкратце описать правила обезличивания микроданных
S.11.5
Прочее
DISS_OTHER
Ссылки на прочую распространяемую важнейшую официальную статистическую информацию.
Описание средств распространения прочей важнейшей официальной статистической информации (например, в других изданиях, политических документах); сделать обзор различных аспектов практики распространения и их влияния на доступность и четкость официальной статистической информации
S.11.5. 1
AC 2. Метаданные – консультации
METADATA_CONSULT
Количество обращений по метаданным в пределах статистической области на данный период времени
Под "количеством обращений" подразумевается, сколько раз файл метаданных просматривался
S.12
Доступность документации
ACCESS_DOC
Условия и режимы, в соответствии с которыми пользователи получают, используют и интерпретируют документацию по данным, то есть описательный текст, используемый для определения или описания объекта, проекта, спецификации, инструкции или процедуры
S.12.1
Документация по методологии
DOC_METHOD
Описательный текст и ссылки на имеющиеся методологические документы
Предоставление ссылок на доступ к методологическим материалам
S.12.2
Документация по качеству
QUALITY_DOC
Документация о процедурах, применимых к управлению качеством и оценке качества
Описать наличие всех документов, относящихся к качеству
S.13
Управление качеством
QUALITY_MGMNT
Системы и структуры, имеющиеся в организации для управления качеством статистических продуктов и процессов

S.13.1
Сапаны қамтамасыз ету
QUALITY_ASSURE
Көрсетуге болатын барлық ұйымдасқан жүйелік қызмет процестер статистикалық нәтижелердің талаптарына жауап беретініне сенімділікті қамтамасыз етеді
Ұйымда қолданылатын сапаны қамтамасыз етудің жалпы жүйесін қысқаша сипаттау
S.13.2
Сапаны бағалау
QUALITY_ASSMNT
Сапаның стандартты өлшемшарттары негізінде деректер сапасын жалпы бағалау
Негізгі жетістіктер және әлеуетті кемшіліктерді анықтау арқылы статистикалық нәтижелердің жалпы сапасын сапалы бағалау (сапаның стандартты өлшемшарттары)
Сапа аспектілерінің кез келген артықшылықтарын және кемшіліктерін, сондай-ақ қоса сапаны арттыру үшін жоспарланған шараларды атап өту керек
S.14
Өзектілік
RELEVANCE
Пайдаланушылардың ағымдағы және әлеуетті қажеттіліктеріне жауап беретін ресми статистикалық ақпараттың дәрежесі
S.14.1
Пайдаланушылардың қажеттіліктері
USER_NEEDS
Пайдаланушыларды және олардың ресми статистикалық ақпаратқа қатысты тиісті қажеттіліктерін сипаттау
Пайдаланушыларды маңыздылығына қарай жіктеу:
- оларға статистикалық нәтижелер не үшін қажет екенін көрсету;
- әр түрлі санаттағы пайдаланушыларға қандай негізгі нәтижелер/көрсеткіштер қажет екенін және маңызды пайдаланушылар үшін кез келген жетіспейтін нәтижелерді сипаттау;
- пайдаланушылардың қанағаттанбаған қажеттіліктері туралы ақпаратты келтіру, олардың неге толықтай қанағаттандырыл-маған себептерін сипаттау;
- болашақта қажеттіліктерін мүмкіндігінше толық қанағаттандырылуы бойынша жоспарларды сипаттау;
- талаптардан айырмашылығы бар анықтамалар туралы толық мәлімет келтіру
S.14.2
Пайдаланушы-лардың қанағаттану-шылығы
USER_SAT
Пайдаланушылардың қанағатанушылығын анықтау үшін өлшемшарттар
Пайдаланушылардың қажеттіліктері мен пікірлері туралы мәліметтерді жинау жүйелігін сипаттау (мысалы, пайдаланушылардың қанағаттану-шылығын анықтау үшін сауалнама, пайдаланушылармен өзге де консультациялар), сондай-ақ пайдаланушылардың қанағаттанушылығын талдаудың негізгі нәтижелері (кейбір көрсеткіштің нысанында) және пайдаланушылардың қанағаттану-шылығына қатысты соңғы жүргізілген сауалнама деректері
S.14.3
Толықтығы/ R1. Деректердің толықтығы - үлес
COMPLETENESS/ COMPLETENESS_RATE_U
Қолда бар деректер ұяшықтары санының талап етілетін деректер ұяшықтары санына қатынасы (бұл индикатор тек Еуропалық статистикалық жүйе деңгейіндегі нормалар/нұсқаулар немесе қаулылар болған кезде ғана қолданылады)
Тиісті нормативтік талаптармен/ нұсқаулармен салыстыру бойынша ресми статистикалық ақпараттың толықтығы туралы сапалы деректерді ұсыну
S.15
Дәлдік және сенімділік (байқау түрін ескерумен толтырылады)
ACCURACY
Дәлдік: Статистикалық деректерді пайдаланумен бағалануы тиіс есептеулердің немесе бағалардың дәл немесе шынайы мәндерге жуықтығы.
Сенімділік: бастапқы бағалаған мәннің кейін бағаланған мәнге жуықтығы

S.13.1
Обеспечение качества
QUALITY_ASSURE
Вся организованная систематическая деятельность, которая демонстрирует и обеспечивает уверенность в том, что процессы отвечают требованиям к статистическим результатам
Краткое описание общей системы обеспечения качества, используемой в организации
S.13.2
Оценка качества
QUALITY_ASSMNT
Общая оценка качества данных на основе стандартных критериев качества
Оценка общего качества статистических результатов посредством определения основных достоинств и возможных недостатков (стандартные критерии качества). Следует отметить любые плюсы и минусы аспектов качества, а также запланированные меры для повышения качества
S.14
Актуальность
RELEVANCE
Степень, до которой официальная статистическая информация отвечает текущим и потенциальным потребностям пользователей
S.14.1
Потребности пользователей
USER_NEEDS
Описание пользователей и их соответствующих потребностей в отношении официальной статистической информации
Классифицировать пользователей по важности: - указать, для чего им нужны статистические результаты; - оценить, какие основные результаты/показатели требуются пользователям разных категорий и любые недостающие результаты для важных пользователей; - привести информацию о неудовлетворенных потребностях пользователей с уточнением причины; - описать планы по удовлетворению потребностей в будущем; - привести подробные сведения об определениях, которые отличаются от требований
S.14.2
Удовлетворенность пользователей
USER_SAT
Критерии для определения удовлетворенности пользователей
Описание регулярность сбора сведений о потребностях и мнений пользователей (например, анкеты для выявления удовлетворенности пользователей, прочие консультации с пользователями), а также основные результаты анализа удовлетворенности пользователей (в форме некоторого показателя) и данные последнего анкетирования пользователей в отношении их удовлетворенности
S.14.3
Полнота/ R1. Полнота данных – доля
COMPLETENESS/ COMPLETENESS_RATE_U
Отношение числа имеющихся ячеек данных к числу требуемых ячеек данных (данный индикатор применим только, если существует постановление или нормы/указания на уровне Европейской статистической системы)
Предоставление данных о полноте официальной статистической информации по сравнению с соответствующими нормативными требованиями/инструкциями
S.15
Точность и надежность (заполняется с учетом типа наблюдения)
ACCURACY
Точность: близость расчетов или оценок к точным или истинным значениям, которые оцениваются с использованием статистических данных. Надежность: близость исходно оцененного значения к значению, оцененному впоследствии

S.15.1
Жалпы дәлдік
ACCURACY_OVERALL
Белгілі бір деректер жиынтығымен немесе саламен байланысты бірнеше компоненттерден тұратын дәлдікті бағалау
Қателердің себептерін талдау қажет және оларға алдағы уақытта жол бермеу үшін кейінгі шараларды көрсету
S.15.2
Іріктеме қатесі - индикаторлар/ A1.
SAMPLING_ERR/ SAMPLING_ERR_IND_ U
Іріктеме қатесі (стандартты қате, сенімділік интервалы, вариация коэффициенті)
Салыстырмалы стандартты (вариация коэффициенті).
Шекті (сенімділік интервалының шамасы).
Іріктеменің стандартты қатесі
S.15.3
Іріктемемен байланысты емес қате
NONSAMPLING_ERR/ UNIT_NONRESPONSE_ RATE_U/ ITEM_NONRESPONSE _RATE_U
Сауалнамаға негізделген бағалардағы қате, бұл іріктеменің ауытқуларына жатқызуға болмайды
Іріктемемен байланысты емес, пайдаланушыларға бағытталған жиынтық (сандық болғаны дұрыс) қателердің бағасын, жауапсыз қалған сұрақтар үлесін және онымен байланысты қателер тәуекелін (қамту қателері; артық/жеткіліксіз қамту және әр түрлі тізімдер; өлшеу қателері, респонденттер және интервьюерлер қолданатын пікіртерім құралының әсері; жауаптарының жоқтығынан қателік; респонденттің жауап деңгейі (жауаптың жоқтығы), жауаптар жоқтығының себептерін және тиісті бағаларын қоса алғанда, негізгі ауыспалылар үшін жауапсыз сұрақтар деңгейі; өңдеу қателіктері; редакциялау, кодтау және деректерді қою қателерін, қолданылатын кезде, модель туралы гипотезаның қателерін: бағалау кезінде пайдаланылатын арнайы модельдерін және әр түрлі типтегі қателерді азайту үшін қабылданған шараларды келтіру
S.15.3. 1
Қамту қатесі
COVERAGE_ERR
Мақсатты жиынтық және іріктелген топ арасындағы айырмаға әкеп соғатын зерделенетін жиынтықтың барлық компоненттерін қажетті деңгейде қамтудың мүмкін еместігі салдарынан туындаған қате
Қамту қателігі артық қамту, жеткіліксіз қамту және жіктеудегі қателерді біріктіреді. Толық іріктелмеген топтар қамту қателігіне жиі жеп сағады.
Байқау бірліктер жауаптарының жоқтығы, бөлек сұрақтарға жауаптарының жоқтығы, кезең бойынша жауаптар жоқтығының % сипаттау, мысалы, байқау бірліктерінің жауаптарының жоқтығы жылына 5% жуық
S.15.3. 1.1
A2. Қамтуды арттыру - үлес
OVERCOVERAGE_RAT E
Зерттелетін халыққа тиесілі емес құрылым арқылы қолжетімді бірлік арақатынасы (көрінетін саладан тыс)
Қамтуды арттырудың қателері
S.15.3. 1.2
A3. Жалпы бірліктер - арақатынас
COMMON_UNIT_SHA RE
Зерттеудің жалпы бірлік санына байланысты зерттеумен және әкімшілік дереккөздермен қамтылған бірліктер арақатынасы (санақтар және құрылымдық статистика үшін)
Бірліктерді сипаттау

S.15.1
Общая точность
ACCURACY_OVERALL
Оценка точности, состоящая из нескольких компонентов, связанных с определенным набором данных или определенной областью
Необходимо проанализировать причины ошибок и указать последующие меры для их дальнейшего недопущения
S.15.2
Ошибки выборки - индикаторы/ A1.
SAMPLING_ERR/ SAMPLING_ERR_IND_ U
Ошибка выборки (стандартная ошибка, доверительные интервалы, коэффициенты вариации)
Относительная стандартная (Коэффициент вариации)
Предельная (Величина доверительного интервала)
Стандартная ошибка выборки
S.15.3
Ошибка, не связанная с выборкой
NONSAMPLING_ERR/ UNIT_NONRESPONSE_ RATE_U/ ITEM_NONRESPONSE _RATE_U
Ошибка в оценках, основанных на анкетах, не относящаяся к колебаниям выборки
Предоставление ориентированной на пользователя сводной оценки ошибок, не связанных с выборкой, доли вопросов без ответа и связанные с ними риски погрешностей (ошибка охвата: чрезмерный/ недостаточный охват и разные списки; погрешность измерения: влияние инструмента опроса, респондентов и интервьюеров (в случае применения); погрешность из-за отсутствия ответов: уровень ответа (отсутствия ответа) респондента, включая причины отсутствия ответов и соответствующие оценки, уровень вопросов без ответа для основных переменных; погрешность обработки: ошибки редактирования, кодирования и подстановки данных (в случае применения); ошибка гипотезы о модели: специальные модели, используемые при оценке, и меры, принятые для уменьшения ошибок различных типов
S.15.3. 1
Ошибка охвата
COVERAGE_ERR
Ошибка, возникшая вследствие недостаточности охвата всех компоненты изучаемой совокупности, которая приводит к разнице между целевой совокупностью и отобранной группой
Ошибки охвата включают в себя чрезмерный охват, недостаточный охват и ошибки в классификации. Неполные отобранные группы часто приводят к ошибкам охвата.
Неответы единиц наблюдения, неответы на отдельные вопросы, описание % неответов за период (например, неответы единиц наблюдения около 5% в год)
S.15.3. 1.1
A2. Превышение охвата - доля
OVERCOVERAGE_RAT E
Характеристика простоты и легкости, с которой пользователь получает статистические данные, которая определяется физическими условиями, при наличии которых пользователи получают доступ к статистическим данным
Ошибка излишнего охвата
S.15.3. 1.2
A3. Общие единицы - соотношение
COMMON_UNIT_SHA RE
Соотношение единиц охваченных как обследованием, так и административными источниками в зависимости от общего числа единиц в обследовании (характерно для переписей и структурной статистики)
Описание единиц

S.15.3. 3
Жауап жоқ болу қателері
NONPESPONSE_ERR
Жауаптың жоқ болу қателері
S.15.3. 3.1
A4. Жауап жоқ болу бірлігі – үлесі
UNIT_NONRESPONSE_ RATE_P
Респондент жауабының болмауы, ақпаратсыз қалған бірліктер санының пропорциясы немесе қамтылған (тиісті) бірліктерінің жалпы санына қолданылмайтын ақпарат
Жауаптың болмауы бірліктерін сипаттау
S.15.3. 3.2
A5. Жауап жоқ болу тармағы – үлесі
ITEM_NONRESPONSE_ RATE_P
Қандай да бір сұрақтың жауабы жоқ болуы
Жауапсыз қалған сұрақтарды сипаттау
S.16
Уақыттылық және ұқыптылық
TIMELINESS_PUNCT
Уақыттылық – ресми статистикалық ақпараттың пайда болу (жарияланымдар) күні мен ол сипаттайтын оқиға немесе құбылыстың арасындағы уақыт аралығымен шартталған өлшемшарт
S.16.1
Уақыттылық
TIMELINESS/TIMELG_FINAL_U
Уақыттылық – ресми статистикалық ақпараттың пайда болу (жарияланымдар) күні мен ол сипаттайтын оқиға немесе құбылыстың арасындағы уақыт аралығымен шартталған өлшемшарт
S.16.1.1
TP1. Күту кезеңі – алғашқы нәтижелер
TIMELAG_FIRST
Есепті кезеңнің соңғы күнінен бастап алғашқы нәтижелер жарияланған күнге дейінгі күндер (саны апта немесе айлар)
Есепті кезеңнің аяқталу сәтінен бастап, алғашқы нәтижелер жарияланған күніне дейін өлшенетін өндіріске шығындалған уақытты көрсету. Егер ақпарат оны өңдеуге кеткен уақыттың кесірінен өзектілігін жоғалтса, уақтылықты қысқарту тәсілдерін әзірлеу керек
S.16. 1.2
TP2. Күту кезеңі – соңғы нәтижелер
TIMELAG_FINAL_P
Базистік кезеңнің соңғы күнінен бастап толық және түпкілікті нәтижелерді жариялаған күнге дейінгі күндер саны (апта немесе ай)
Есепті кезеңнің аяқталу сәтінен бастап, толық және түпкілікті нәтижелерді жариялау күніне дейін өлшенетін өндіріске шығындалған уақытты көрсету. Егер ақпарат оны өңдеуге кеткен уақыттың кесірінен өзектілігін жоғалтса, уақтылықты қысқарту тәсілдерін әзірлеу керек
S.16.2
Ұқыптылық
PUNCTUALITY / PUNCTUALITY_RELEAS E_P
Ұқыптылық – ресми статистикалық ақпаратты жариялау күнінен бастап жоспарлы күнге дейінгі уақыт тежелісімен шартталған өлшемшарт
S.16.2.1
Ұқыптылық/TP3
PUNCTUALITY / PUNCTUALITY_RELEAS E_U
Ұқыптылық – ресми статистикалық ақпаратты жариялау күнінен бастап жоспарлы күнге дейінгі уақыт тежелісімен шартталған өлшемшарт, яғни жоспарланған нәтижелерден ауытқуы
Графикке сәйкес ресми статистикалық ақпаратты нақты жариялау күні мен жоспарланған күн арасындағы уақыт кезеңін көрсету. Сәйкессіздіктер себептерін талдау қажет және оларды ликвидациялау үшін келесі шараларды көрсету
S.17
Салыстырма-лылық
COMPARABILITY
Ресми статистикалық ақпаратты уақыт, өңір немесе басқа да қызмет салалары бойынша салыстыру дәрежесімен шартталған өлшемшарт

S.15.3. 3
Ошибки неответа
NONPESPONSE_ERR
Ошибки неответа
S.15.3. 3.1
A4.Единица отсутствия – доля
UNIT_NONRESPONSE_ RATE_P
Не ответ респондента, пропорция числа единиц без информации или не используемой информации к общему числу охватываемых (подходящих) единиц
Описание единиц отсутствия ответа
S.15.3. 3.2
A5. Пункт отсутствия ответа – доля
ITEM_NONRESPONSE_ RATE_P
Не ответ какого-либо вопроса
Описание вопросов, оставшиеся без ответа
S.16
Своевременность и пунктуальность
TIMELINESS_PUNCT
Своевременность – критерий, обусловленный промежутком времени между датой появления (публикации) официальной статистической информации и событием или явлением, которое она описывает
S.16.1.
Своевременность
TIMELINESS/TIMELAG_FINAL_U
Своевременность – критерий, обусловленный промежутком времени между датой появления (публикации) официальной статистической информации и событием или явлением, которое она описывает
S.16.1.1
TP1.Период ожидания -первые результаты
TIMELAG_FIRST
Количество дней (недель или месяцев) с последнего дня отчетного периода до дня публикации первых результатов
Указать время, затраченное на производство, измеряемое с момента окончания отчетного периода до даты публикаций первых результатов. Если информация теряет свою актуальность из-за времени потраченного на ее обработку, следует разработать способы сокращения временного лага
S.16. 1.2
TP2.Период ожидания – последние результаты
TIMELAG_FINAL_P
Количество дней (недель или месяцев) с последнего дня базисного периода до дня публикации полных и окончательных результатов
Указать время, затраченное на производство, измеряемое с момента окончания отчетного периода до даты публикаций окончательных и полных результатов. Если информация теряет свою актуальность из-за времени потраченного на ее обработку, следует разработать способы сокращения временного лага
S.16.2
Пунктуальность
PUNCTUALITY / PUNCTUALITY_RELEAS E_P
Пунктуальность – критерий, обусловленный временем задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня
S.16.2.1
Пунктуальность/TP3
PUNCTUALITY / PUNCTUALITY_RELEAS E_U
Критерий, обусловленный временем задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня, то есть отклонение от запланированных результатов
Указать период времени между фактической датой публикации официальной статистической информации и плановой датой, в соответствии с Графиком. Необходимо проанализировать причины несоответствий и указать последующие меры для их ликвидации
S.17
Сопоставимость
COMPARABILITY
Критерий, обусловленный степенью сравнимости официальной статистической информации во времени, по регионам, или по другим сферам деятельности

S.17.1
Географиялық салыстырмалығы
COMPAR_GEO
Географиялық территориялар арасында ресми статистикалық ақпараттың салыстырмалығы
Елдер арасындағы салыстырмалылық проблемаларын, проблемалардың пайда болуының ықтималды себептерін және оларды шешу жолдарын сипаттау
S.17.1.1
Ағындардың айналы статистика бойынша ассиметриясы – коэффициент/СС1
ASYMMETRY_COEFF
Осы екі мәннің орташа мәніне бөлінген екі ел арасындағы кіріс және шығыс ағындардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы (сауда, миграция және төлем теңгерімі статистикасы үшін сипатты)
Осы екі мәннің орташа мәніне бөлінген екі ел арасындағы кіріс және шығыс ағындардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығын сипаттау (сауда, миграция және төлем теңгерімі статистикасы үшін тән)
S.17.2
Салыстырылатын уақытша қатарлардың ұзақтылығы/CC2
COMPAR_TIME / COMPAR_LENGTH_U
Соңғы үзілістен бастап уақытша қатарлардағы есепті кезеңдер саны
Ұзақ уақыт ішіндегі салыстырмалылықты, динамикалық қатары үзілетін есепті кезеңдерді сипаттау
S.18
Келісушілік
COHERENCE
Әртүрлі дереккөздерден алынған ресми статистикалық ақпаратты біріктіруге және бірге пайдалану мүмкіндігімен шартталған өлшемшарт
S.18.1
Сыртқы келісушілік, айқасқан
COHER_X_DOM
Айқас келісушілік
Статистикалық процесс әдіснамасының қабылданған халықаралық стандарттарға сәйкестігін сипаттау
S.18.2
Ішкі келісушілік
COHER_INTERNAL
Ішкі келісушілік
Комитеттің басқа басқармалары және өзге де ведомстволарының нәтижелерімен келісілуін сипаттау
S.19
Жүктеме
COST_BURDEN
Респонденттерге жүктеме
Мыналарды:
- операцияларды автоматтандыру дәрежесін;
- жинау, кодтау, тексеру, есептеу, ресімдеу, тарату және тағы басқалар (келесі дәрежелерді көрсету: жартылай, толық автоматтандырылған, автоматтандырыл-маған);
- Респонденттерге уақытша жүктемені (нысанды толтыруға жұмсалатын орташа уақытын көрсету);
- басқа зерттеулермен қайталануын
(иә (көрсету), жоқ);
- әкімшілік және басқа да дереккөздерді пайдалануын (иә (көрсету), жоқ) сипаттау
S.20
Деректерді қайта қарау
DATA_REV
Бұрын бекітілген және жарияланған ресми статистикалық ақпараттың мәндерінің өзгеруі
S.20.2
Деректерді қайта қарау /А6
REV_PRACTICE / DATA_REV_AVGSIZE_ U
"Қайта қарау" - бұрын бекітілген және жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа кез келген өзгерістерді енгізу (негізгі көрсеткіштің соңғы және бастапқы есептеу арасындағы айырмашылығы)
Ресми статистикалық ақпаратты бекіткеннен және жарияланғаннан кейін қайта есеп беру.
Деректерді қайта қараудың негізгі себептерін және олардың мінездемелерін сипаттау (деректердің жаңа дереккөздерінің болуы, жаңа әдістер)
S.21
Статистикалық деректерді өңдеу
STAT_PROCESS

S.17.1
Сопоставимость географическая
COMPAR_GEO
Сопоставимость официальной статистической информации между географическими территориями
Описание проблем сопоставимости между странами, возможные причины возникновения проблем и пути их решения
S.17.1.1
Ассиметрия по зеркальной статистике потоков – коэффициент/СС1
ASYMMETRY_COEFF
Разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса)
Описание разницы или абсолютную разницу входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса)
S.17.2
Продолжительность сопоставимых временных рядов/CC2
COMPAR_TIME / COMPAR_LENGTH_U
Количество отчетных периодов, во временных рядах начиная с последнего перерыва
Описание сопоставимости в течение долгого времени, отчетные периоды, в которых прерывается динамический ряд
S.18
Согласованность
COHERENCE
Критерий, обусловленный возможностью объединить и совместно использовать официальную статистическую информацию, полученную из различных источников
S.18.1
Согласованность внешняя, перекрестная
COHER_X_DOM
Согласованность перекрестная
Описание соответствия методологии статистического процесса принятым международным стандартам
S.18.2
Согласованность внутренняя
COHER_INTERNAL
Согласованность внутренняя
Описание согласованности с результатами других управлений Комитета и прочих ведомств
S.19
Нагрузка
COST_BURDEN
Нагрузка на респондентов
Описание:
- степени автоматизации операций – сбор, кодировка, проверка, досчет, оформление, распространение и так далее (указать следующие степени: частично, полностью автоматизировано, не автоматизировано);
- временной нагрузки на респондентов (указать среднее время, затраченное на заполнение формы);
- дублирования с другими обследованиями (да (указать), нет);
- использования административных и других источников (да (указать), нет)
S.20
Пересмотр данных
DATA_REV
Изменение значений в ранее утвержденную и опубликованную официальную статистическую информацию с указанием причин
S.20.2
Пересмотр данных /А6
REV_PRACTICE / DATA_REV_AVGSIZE_ U
"Пересмотр" - внесение любых изменений в ранее утвержденную и опубликованную официальную статистическую информацию (разница между поздним и ранним подсчетом ключевого показателя).
Переотчеты после утверждения и опубликования официальной статистической информации.
Описание основных причин пересмотра данных и их характер (наличие нового источника данных, новые методы)
S.21
Обработка статистических данных
STAT_PROCESS

S.21.1
Бастапқы деректер
SOURCE_TYPE
Статистикалық агрегаттарды анықтау үшін пайдаланылатын алғашқы статистикалық деректердің мінездемесі және компоненттері
Деректер жиынтығы неге негізделгенін көрсетіңіз – сауалнамаға, әкімшілік деректер дереккөздерінде, бірнеше деректер дереккөздерінің комбинациясына немесе басқа статистикалық қызмет нәтижеесінде алынған деректерге.
Егер іріктеме пайдаланылса, онда іріктеме мінездемесін келтіру қажет:
- іріктемені қалыптастыру рәсімі (әрлендіру), іріктемелі зерттеулер үшін іріктемені сипаттау, мысалы, бір сатылы кластерлік іріктеме (кездейсоқ іріктеме);
- іріктеме көлемін, іріктеме үлесін және іріктеме бірліктерін сипаттау;
- бас жиынтыққа тарату (өлшеу, салмақты есептеу);
- іріктемені ротациялау әдістерін сипаттау.
Егер әкімшілік дереккөздер пайдаланылса, сондай дереккөздерді сипаттау
S.21.2
Зерттеу кезеңділігі
FREQ_COLL
Алғашқы деректер жинайтын жиілігі
Деректерді жинаудың жиілігін көрсетіңіз (айлық, жылдық)
S.21.3
Алғашқы статистикалық деректерді жинау әдісі (тәсілі)
COLL_METHOD
Ресми статистика үшін алғашқы статистикалық деректерді жинаудың жүйелі рәсімі
Респонденттерден алғашқы статистикалық деректерді алу үшін пайдаланылатын әдісті (пошта, қолма-қол, тіркеу, интервью, on-line режимі және өзгелері) сипаттау
S.21.4
Алғашқы статистикалық деректердің анықтығы
DATA_VALIDATION
Алғашқы статистикалық деректерді жинау нәтижелерін бақылау және статистикалық нәтижелерінің сапасын қамтамасыз ету процесі
Алғашқы және шығыс деректердің анықтығын тексеру рәсімдерін және осындай тексерулердің нәтижелерін бақылау әдістерін сипаттау. Дәйектілікті тексеру келесілерден тұруы мүмкін: бас жиынтықтың қамтылуына және қатысқан респонденттерндің бөлігі талап етілетіне сәйкестігін тексеру, статистикалық поцестерді алдыңғы циклдармен салыстыру (егер қолданылса), алғашқы статистикалық деректерді басқа тиісті деректермен (жеке де, өзге) салыстыру, статистикалық деректердің келіспеушілігін талдау, микро және макродеректерді редакциялау, статистикалық деректерді осы пәндік саланың күтілімдері және ақпаратымен салыстыру, "шығарындыларды" анықтау
S.21.5
Импутация - үлесі/А7
DATA_COMP
Қалып қойған, дұрыс емес немесе тұрақты емес мәндерді басқа мәндермен ауыстыру процесі, мәндердің жалпы санына ауыстыру саны
Импутациялау рәсімін (әдістерін) сипаттау
S.21.6
Түзету
ADJUSTMENT
Ұлттық немесе халықаралық стандарттарымен сәйкестікке келтіру мақсатында статистикалық деректерді өзгерту үшін немесе айқындалған деректер жиынтығын компиляциялау кезінде деректер сапасындағы айырмашылықты жою ушін пайдаланылатын рәсімдер жиынтығы
Түзетуге жататын уақытша қатарларды және уақытша қатарларды түзету үшін пайдаланылатын статистикалық рәсімдерді сипаттау (мысалы, маусымдық ауытқуларға түзетулер, уақытша қатарларды декомпозициялау, немесе басқа ұқсас әдістер).
Түзету түрі (мысалы, маусымдық ауытқуларға түзету, күнтізбелік, тренд-цикл) және, егер қолданылған болса, пайдаланылатын күнтізбені көрсету.
"Шығарындылар" анықталған және ауыстыруды орындаған жағдайда, қандай "шығарындылар" анықталғанын (импульсті, уақытша өзгерістер, деңгейлердің жылжуын) көрсету.
Түзету үшін пайдаланылған бағдарламалық қамтамасыз етуді және оның нұсқасын сипаттау

S.21.1
Исходные данные
SOURCE_TYPE
Характеристики и компоненты исходных статистических данных, которые используются для определения статистических агрегатов
Указать, на чем основывается набор данных – на анкетировании, на источниках административных данных, на комбинации нескольких источников данных или на данных, полученных в результате иной статистической деятельности.
Если используется выборка, также следует привести характеристики выборки:
- процедура формирования выборки (дизайн), описать выборку для выборочных обследований, например, одноэтапная кластерная выборка (случайная выборка);
- описать объем выборки, выборочную долю и выборочные единицы;
- распространение на генеральную совокупность (взвешивание, расчет весов);
- описание методов ротации выборки.
Описание административных источников (в случае применения)
S.21.2
Периодичность обследования
FREQ_COLL
Частота, с которой собираются исходные данные
Указать частоту сбора данных (месячная, годовая).
S.21.3
Метод (способ) сбора первичных статистических данных
COLL_METHOD
Систематическая процедура сбора первичных статистических данных для официальной статистики.
Описание метода, используемого для получения первичных статистических данных от респондентов (почта, нарочно, регистрация, интервью, on-line режим)
S.21.4
Достоверность первичных статистических данных
DATA_VALIDATION
Процесс контроля результатов сбора первичных статистических данных и обеспечения качества статистических результатов
Описание процедуры проверки достоверности исходных и выходных данных и способы контроля результатов таких проверок. Проверка достоверности может включать следующее: проверка соответствия охвата генеральной совокупности и доли участвующих респондентов тому, что требуется; сравнение статистических процессов с предыдущими циклами (если применимо); сравнение первичных статистических данных с другими соответствующими данными (как собственными, так и сторонними); анализ несогласованности статистических данных; редактирование микро- и макроданных; сопоставление статистических данных с ожиданиями и информацией о данной предметной области, выявление "выбросов"
S.21.5
Импутация - доля/А7
DATA_COMP
Процесс замены пропущенных, некорректных или несостоятельных значений другими значениями, количество замен к общему числу значений
Описание процедуры (метода) импутации.
S.21.6
Корректировка
ADJUSTMENT
Набор процедур, используемых для изменения статистических данных в целях их приведения в соответствие с национальными или международными стандартами или для устранения различий в качестве данных при компиляции определенных наборов данных
Описание временных рядов, подлежащих корректировке, и статистические процедуры, используемые для корректировки временных рядов (например, методы поправки на сезонные колебания, декомпозиция временных рядов). Указать тип корректировки (например, поправка на сезонные колебания, календарная, тренд-цикл) и, если применимо, используемый календарь. В случае выявления "выбросов" и выполнения замены, указать какие "выбросы" выявлены (импульсные, временные изменения, сдвиги уровней). Описание программного обеспечения и его версию, использованную для корректировки

S.21.6. 1
Маусымдық ауытқуларға тузетулер
SEASONAL_ADJ
Бағалық және маусымдық ауытқуларды деңгейлестіру (қолданған жағдайда)
Маусымдық деңгейлестіру рәсімін сипаттау, қандай көрсеткіш бойынша, бағдарламалық пакет атауы, динамикалық қатардағы мәндер санын көрсету
S.22
Ескерту
COMMENT_DSET
Қорытынды бөлігі
Шешімдер, ұсынымдар, қорытындылар, ескертулер
Ресми статистикалық
ақпараттың сапасын
бағалау әдістемесіне
2-қосымша
Сапаның стандартты индикаторларының тізбесі
Сапа өлшемшарты
Көрсеткіш
Қолжетімділік және түсініктілік
AC1. Деректер кестесі - сұраулар
AC2. Метадеректер - өтініштер
Өзектілік
R1. Деректердің толықтығы - үлес
Дәлдік
A1. Іріктеме қатесі - индикаторлар
A2. Қамтуды арттыру - үлес
A3. Жалпы бірліктер - арақатынас
A4. Жауап жоқ болу бірлігі - үлес
A5. Жауап жоқ болу тармағы- үлес
A6. Деректерді қайта қарау – орташа өлшем
A7. Импутация - үлес
Уақыттылық және ұқыптылық
TP1. Күту кезеңі – алғашқы нәтижелер
TP2. Күту кезеңі – соңғы нәтижелер
TP3. Ұқыптылық – жеткізу және жарияланым
Салыстырмалылық және келісімділік
CC1. Айналы статистика ағыны бойынша ассиметрия – коэффициент
CC2. Салыстырмалы уақытша қатарлар ұзақтығы
1) "деректердің толықтығы" – қолда бар деректер ұяшықтары санының талап етілетін деректер ұяшықтары санына қатынасы - R1 (бұл индикатор тек Еуропалық статистикалық жүйесі деңгейінде қаулылар немесе нормалар/нұсқаулар болған кезде ғана қолданылады);
2) "іріктеме қатесі" – салыстырмалы стандартты қате (ағаттық), вариация коэффициенті немесе сенімділік интервалы (статистикалық тіркелімдерді қоспағанда) - A1;
3) "қамтуды арттыру" – бас жиынтықтан алынған, бірақ іріктемелі жиынтыққа жатпайтын бірліктер үлесі - A2;
4) "жалпы бірліктер" – зерттеудің жалпы бірлік санына байланысты зерттеумен және әкімшілік дереккөздермен қамтылған бірліктер арақатынасы (санақтар және құрылымдық статистика үшін тиесілі) - A3;
5) "жауап жоқ болу бірлігі" – ақпаратсыз немесе қолданылмайтын ақпараты бар бірліктер санының қамтылатын (сәйкес келетін) бірліктер санына ара қатынасы - A4;
6) "жауап жоқ болу тармағы" – нақты бір тармақ бойынша жауап бермеген қамтылған бірліктердің қамтылған бірліктердің жалпы санына ара қатынасы - A5;
7) "деректерді қайта қарау" - бұрын бекітілген және жарияланған ресми статистикалық ақпаратқа кез келген өзгерістерді енгізу (негізгі көрсеткіштің соңғы және бастапқы есептеуі арасындағы айырмашылығы) - A6;
8) "импутация" – мәндердің жалпы санына ауыстырылған мәндер саны - A7;
9) "күту кезеңі–алғашқы нәтижелер" – есепті кезеңнің соңғы күнінен алғашқы нәтижелердің жарияланған күніне дейін күндер саны (апта немесе айлар) - TP1;

S.21.6. 1
Поправка на сезонные колебания
SEASONAL_ADJ
Сглаживание ценовых и сезонных колебаний (в случае применения)
Описать процедуру сезонного сглаживания, указать по какому показателю, наименование программного пакета, количество значений в динамическом ряду
S.22
Замечания
COMMENT_DSET
Заключительная часть
Выводы, рекомендации, заключения, примечания
Приложение 2
к Методике оценки
качества официальной
статистической информации
Перечень стандартных индикаторов качества
Критерий качества
Показатель
Доступность и ясность
AC1. Таблицы данных - запросы
AC2. Метаданные - обращения
Актуальность
R1. Полнота данных - доля
Точность
A1. Ошибка выборки - индикаторы
A2. Превышение охвата - доля
A3. Общие единицы - соотношение
A4. Единица отсутствия ответа - доля
A5. Пункт отсутствия ответа - доля
A6. Пересмотр данных - средний размер
A7. Импутация - доля
Своевременность и пунктуальность
TP1. Период ожидания-первые результаты
TP2. Период ожидания – последние результаты
TP3. Пунктуальность – доставка и публикация
Сопоставимость и согласованность
CC1. Ассиметрия по зеркальной статистике потоков – коэффициент
CC2. Продолжительность сопоставимых временных рядов
1) "полнота данных" - отношение числа имеющихся ячеек данных к числу требуемых ячеек данных - R1 (данный индикатор применим только, если существует постановление или нормы/указания на уровне Европейской статистической системы);
2) "ошибка выборки" - относительная стандартная ошибка (погрешность), коэффициент вариации или доверительный интервал (за исключением статистических регистров) - A1;
3) "превышение охвата" - доля единиц, полученные из генеральной совокупности, но не принадлежащие к выборочной совокупности - A2;
4) "общие единицы" - соотношение единиц, охваченных как обследованием, так и административными источниками в зависимости от общего числа единиц в обследовании (характерно для переписей и структурной статистики) - A3;
5) "единица отсутствия ответа" – отношение числа единиц, не имеющих информацию или имеющих не применимую информацию, к числу охватываемых (подходящих) единиц - A4;
6) "пункт отсутствия ответа" – отношение охватываемых единиц, которые не ответили на конкретный пункт к общему числу охватываемых единиц - A5;
7) "пересмотр данных" - внесение любых изменений в ранее утвержденную и опубликованную официальную статистическую информацию (разница между поздним и ранним подсчетом ключевого показателя) - A6;
8) "импутация" - количество замененных значений к общему числу значений - A7;
9) "период ожидания-первые результаты" – количество дней (недель или месяцев) с последнего дня отчетного периода до дня публикации первых результатов - TP1;

10) "күту кезеңі – соңғы нәтижелер" – есепті кезеңнің соңғы күнінен бастап толық және түпкілікті нәтижелерді жариялаған күнге дейінгі күндер саны (апта немесе айлар) - TP2;
11) "ұқыптылық – жеткізу және жариялау" - ресми статистикалық ақпаратты жариялау күнінен бастап жоспарлы күнге дейінгі уақыт тежелісімен шартталған өлшемшарт, яғни жоспарланған нәтижелерден ауытқуы - TP3;
12) "айналы статистика ағыны бойынша ассиметрия" – осы екі мәннің орташа мәніне бөлінген екі ел арасындағы кіріс және шығыс ағындардың айырмашылығы немесе абсолютті айырмашылығы (сауда, миграция статистикасы және төлем теңгерімі үшін тиесілі) - CC1;
13) "салыстырмалы уақытша қатарлар ұзақтығы" – соңғы үзілістен бастап уақытша қатарлардағы есепті кезең саны - CC2;
14) "деректер кестесі" – белгілі бір уақыт кезеңіне статистика саласы ішіндегі деректер кестесі бойынша сауалдар саны (on-line режимдегі қараулар немесе кестелерді жүктеу саны) - AC1;
15) "метадеректер – өтініштер" – аталған уақыт кезеңіне статистика саласы аясында метадеректер бойынша өтініштер саны. "Сұраулар саны" дегеніміз метадеректер файлы қанша рет қаралды дегенді білдіреді - AC2.

10) "период ожидания – последние результаты" – количество дней (недель или месяцев) с последнего дня отчетного периода до дня публикации полных и окончательных результатов - TP2;
11) "пунктуальность – доставка и публикация" – критерий, обусловленный временем задержки со дня публикации официальной статистической информации до запланированного дня, то есть отклонение от запланированных результатов - TP3;
12) "ассиметрия по зеркальной статистике потоков" – разница или абсолютная разница входящих и исходящих потоков между парой стран, деленное на среднее значение этих двух значений (характерно для статистики торговли, миграции и платежного баланса) - CC1;
13) "продолжительность сопоставимых временных рядов" – количество отчетных периодов, во временных рядах начиная с последнего перерыва - CC2;
14) "таблицы данных" – количество запросов по таблицам данных внутри статистической отрасли на определенный период времени (количество просмотров в on-line режиме или загрузок таблиц) - AC1;
15) "метаданные – обращения" - количество обращений по метаданным в пределах статистической отрасли на данный период времени. Под "количеством запросов" подразумевается, сколько раз файл метаданных просматривался - AC2.