Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппаратының) басшысының 2018 жылғы 7 маусымдағы № 6001-18-7-6/185 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 маусымда № 17124 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 4 шілдедегі Қылмыстық-процестік кодексінің 370-бабына, Қазақстан Республикасының 2014 жылғы 5 шілдедегі Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 767-бабына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 15.07.2020 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаментінің (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) Жергілікті соттардың және кеңселердің қызметін ұйымдастырушылық-құқықтық қамтамасыз ету бөлімі:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі баспа және электронды көшірмелерін Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының ресми интернет-ресурсында жариялауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының) басшысының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті
(Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының аппаратының)
басшысы
Н. Шәріпов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
___________ Қ. Қасымов
2018 жылғы 13 маусым
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының жанындағы
Соттардың қызметін қамтамасыз
ету департаменті (Қазақстан
Республикасы Жоғарғы
Сотының аппараты) басшысының

Об утверждении Правил технического применения средств видеоконференцсвязи
Приказ Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарат Верховного Суда Республики Казахстан) от 7 июня 2018 года № 6001-18-7-6/185. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2018 года № 17124.
В соответствии со статьей 370 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан от 4 июля 2014 года, статьей 767 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях от 5 июля 2014 года, ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 15.07.2020 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила технического применения средств видеоконференцсвязи.
2. Отделу организационно-правового обеспечения деятельности местных судов и канцелярий Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в печатном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации Министерства юстиции Республики Казахстан" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Верховного Суда Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан).
4. Настоящий приказ вводится в действие после дня его первого официального опубликования.
Руководитель Департамента
по обеспечению деятельности
судов при Верховном Суде
Республики Казахстан
(аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)
Н. Шарипов
"СОГЛАСОВАН"
Министр внутренних дел
Республики Казахстан
____________К. Касымов
13 июня 2018 года
Утверждены
приказом Руководителя
Департамента по обеспечению
деятельности судов при
Верховном Суде Республики
Казахстан (аппарата Верховного Суда
Республики Казахстан)

2018 жылғы 7 маусымдағы
№ 6001-18-7-6/185
бұйрығымен бекітілген
Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану қағидалары, Қазақстан Республикасы Қылмыстық-процестік кодексінің (бұдан әрі - ҚПК) 370-бабына, Қазақстан Республикасы Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексінің 767-бабына сәйкес әзірленді және бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық қолдану тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (ҚР Жоғарғы Соты аппараты) басшысының 15.07.2020 № 16 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) бейнеконференцбайланыс – қашықтықтағы бірнеше абоненттермен нақты уақыт режимінде интерактивтік өзара іс-қимыл жасау үшін ақпараттық-телекоммуникациялық технологиялар пайдаланылатын байланыс қызметі, аудио-, бейнеақпарат алмасу мүмкіндігі бар;
2) Сот әкімшілігінің бейнеконференцбайланыс жүйесін үйлестіруші -соттардағы бейнеконференцбайланыс жүйесінің жұмысын үйлестіру үшін Сот әкімшілігінің басшысы айқындайтын Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігінің тиісті құрылымдық бөлімшесінің қызметкері;
3) Сот әкімшілігі департаментінің бейнеконференцбайланыс жүйесінің үйлестірушісі - бірінші және апелляциялық сатыдағы соттарда бейнеконференцбайланыс жүйесінің жұмысын үйлестіру үшін Сот әкімшілігі департаментінің басшысы айқындайтын Қазақстан Республикасы Сот әкімшілігі департаментінің қызметкері;
4) техникалық маман – соттардағы бейнеконференцбайланыс жүйесін шартқа сәйкес техникалық сүйемелдеуді жүзеге асыратын адам.
Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. Сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланыс құралдары қолданылатын сот процестері туралы ақпаратты (соттың атауы, сот отырысы залының нөмірі, сот отырысының күні мен уақыты, бейнеконференцбайланыс жүйесінің жұмыс қабілеттілігі туралы мәліметтерді көрсетіп) Қазақстан Республикасы сот органдарының автоматтандырылған ақпараттық-талдау жүйесіне орналастырады.
4. Сот отырысының бейнежазбаларын сақтау мен жою тәртібі Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жанындағы Соттардың қызметін қамтамасыз ету департаменті (Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты аппараты) басшысының бұйрығымен бекітілген Сот отырысының барысын түсіріп алуды қамтамасыз ететін аудио-, бейнежазба құралдарын техникалық қолдану, аудио-, бейнежазбаны сақтау және жою, аудио-, бейнежазбаға қол жеткізу қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады (Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2015 жылы 22 желтоқсанда № 12457 тіркелген).

от 7 июня 2018 года
№ 6001-18-7-6/185
Правила технического применения средств видеоконференцсвязи
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила технического применения средств видеоконференцсвязи разработаны в соответствии со статьей 370 Уголовно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – УПК), статьей 767 Кодекса Республики Казахстан об административных правонарушениях и определяют порядок технического применения средств видеоконференцсвязи.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде РК (аппарата Верховного Суда РК) от 15.07.2020 № 16 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) видеоконференцсвязь – услуга связи с использованием информационно-коммуникационных технологий для интерактивного взаимодействия нескольких удаленных абонентов в режиме реального времени с возможностью обмена аудио- и видеоинформацией;
2) координатор системы видеоконференцсвязи Судебной администрации - работник соответствующего структурного подразделения Судебной администрации Республики Казахстан, определяемый руководителем Судебной администрации для координации работы системы видеоконференцсвязи в судах;
3) координатор системы видеоконференцсвязи департамента Судебной администрации – работник департамента Судебной администрации Республики Казахстан, определяемый руководителем департамента Судебной администрации для координации работы системы видеоконференцсвязи в судах первой и апелляционной инстанций;
4) технический специалист - лицо, которое в соответствии с договором осуществляет техническое сопровождение системы видеоконференцсвязи в судах.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными приказом Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Информация о судебных процессах с применением средств видеоконференцсвязи (с указанием наименования суда, номера зала судебного заседания, даты и времени судебного заседания, сведений о работоспособности системы видеоконференцсвязи) размещается секретарем судебного заседания в автоматизированной информационно-аналитической системе судебных органов Республики Казахстан.
4. Порядок хранения и уничтожения видеозаписи судебного заседания осуществляется в соответствии с Правилами технического применения средств аудио-, видеозаписи, обеспечивающих фиксирование хода судебного заседания, хранения и уничтожения аудио-, видеозаписи, доступа к аудио-, видеозаписи утвержденными приказом Руководителя Департамента по обеспечению деятельности судов при Верховном Суде Республики Казахстан (аппарата Верховного Суда Республики Казахстан) (зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 декабря 2015 года № 12457).

5. Бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану кезінде ақпараттық қауіпсіздік "Ақпараттандыру туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сай қамтамасыз етіледі.
6. Бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану кезіндегі ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету сот процесін ұйымдастыру үшін жауапты адамдар мен техникалық мамандарға жүктеледі.
2-тарау. Бейнеконференцбайланысты өткізуді ұйымдастыруға қатысушылар
7. Мыналар бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруға және өткізуге қатысушылар болып табылады:
1) сот тарапынан:
төрағалық етуші;
судья;
сот отырысының хатшысы;
сот приставы;
Сот әкімшілігінің/Сот әкімшілігі департаментінің бейнеконференцбайланыс жүйесінің үйлестірушісі;
техникалық маман;
2) қылмыстық-атқару (пенитенциарлық) жүйесінің уәкілетті органы мекемесінің тарапынан (тергеу изоляторы, түзету мекемесі):
тергеу изоляторы/түзету мекемесінің жауапты қызметкері;
техникалық маман;
3) өзге де қатысушылар:
іске қатысушы адамдар мен сот процесіне қатысатын өзге де адамдар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
8. Хатшысы сот отырысының ұйымдық-өкімдік әрекеттерді және бастапқы кезеңдегі әрекеттерді орындайды, процесті сүйемелдеуді және бейнеконференцбайланыстың аяқталуын орындайды қамтамасыз етеді.
9. Ұйымдық-техникалық әрекеттерді техникалық маман жүзеге асырады.
3-тарау. Бейнеконференцбайланыс құралдарын техникалық пайдалану тәртібі
10. Сот отырысын бейнеконференцбайланыс құралын пайдалана отырып өткізу соттың өз бастамасы бойынша не іске қатысушы адамның не сот процесіне қатысатын өзге қатысушының өтінішхаты бойынша және істі қарап жатқан сотта және бейнеконференцбайланысты ұйымдастырушы ретінде өтінішхатта көрсетілген сотта не тергеу изоляторы мен түзету мекемесінде бейнеконференцбайланысты жүзеге асыруға техникалық мүмкіндік болған кезде жүзеге асырылады.
11. Бірінші және апелляциялық сатыдағы соттарда бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану арқылы сот отырысын өткізудің күні мен уақыты Сот әкімшілігі департаментінің бейнеконференцбайланыс жүйесінің үйлестірушісімен келісіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Кассациялық сатыда бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану арқылы сот отырысын өткізудің күні мен уақыты Сот әкімшілігінің бейнеконференцбайланыс жүйесінің үйлестірушісімен келісіледі.

5. Информационная безопасность при применении средств видеоконференцсвязи обеспечивается согласно Закону Республики Казахстан "Об информатизации".
6. Обеспечение информационной безопасности при применении средств видеоконференцсвязи возлагается на лиц, ответственных за организацию судебного заседания и технических специалистов.
Глава 2. Участники организации проведения видеоконференцсвязи
7. Участниками организации и проведения видеоконференцсвязи являются:
1) со стороны суда:
председательствующий;
судья;
секретарь судебного заседания;
судебный пристав;
координатор системы видеоконференцсвязи Судебной администрации/ департамента Судебной администрации;
технический специалист;
2) со стороны учреждения уполномоченного органа уголовно-исполнительной (пенитенциарной) системы (следственный изолятор/учреждение):
ответственный сотрудник следственного изолятора/учреждения;
технический специалист;
3) иные участники:
лица, участвующие в деле и иные лица, участвующие в судебном заседании.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным приказом Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Организационно-распорядительные действия, действия начального этапа, поддержание процесса и завершения видеоконференцсвязи выполняет секретарь судебного заседания.
9. Организационно-технические действия выполняет технический специалист.
Глава 3. Порядок технического применения средств видеоконференцсвязи
10. Проведение судебного заседания с использованием средств видеоконференцсвязи осуществляется по собственной инициативе суда либо по ходатайству лица, участвующего в деле или иного участника судебного процесса и при наличии технической возможности осуществления видеоконференцсвязи в суде, рассматривающем дело и в суде, указанном в ходатайстве в качестве организующего видеоконференцсвязь либо в следственном изоляторе или исправительном учреждении.
11. Дата и время проведения судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи в судах первой и апелляционной инстанций согласовывается с координатором системы видеоконференцсвязи департамента Судебной администрации.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Дата и время проведения судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи в кассационной инстанции согласовывается с координатором системы видеоконференцсвязи Судебной администрации.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Судья сот отырысын бейнеконференцбайланысты қолданып өткізу туралы шешім қабылдаған кезде, сот отырысының хатшысы келесі күннен кешіктірмей техникалық маманға тестілеу сеансын өткізу қажеттілігі туралы ішкі ақпараттық жүйе арқылы өтінім жолдайды, оны тиісті сот немесе тергеу изоляторы/мекеме сот отырысы тағайындалған күнге дейін бір тәуліктен кешіктірмей өткізіледі.
Одан кейін сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланыс құралдарын қолданып, сот отырысын өткізу жөнінде ұйымдастыру шараларын қабылдау үшін өтінішхатты мәлімдеген адам орналасқан аумақтағы тергеу изоляторына/мекемеге немесе сотқа хат жібереді.
14. Техникалық маман бейнеконференцбайланысты өткізуге арналған жабдықтардың жұмысқа тұрақты жарамды болуын қамтамасыз етеді.
15. Бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану арқылы өткізілетін сот отырысы басталғанға дейін 20-30 минут бұрын сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын сотпен немесе тергеу изоляторымен/мекемемен қосылуды жүзеге асырады.
16. Жабдықта ақаулықтар анықталған немесе сотпен байланыс болмаған жағдайда сот отырысының хатшысы бұл туралы дереу техникалық маманға хабарлайды, ол ақауларды жою жөнінде шаралар қолданады.
17. Техникалық маманның техникалық ақауларды жоюға мүмкіндігі болмаған немесе өзге де себептерге байланысты бейнеконференцбайланыс жүйесін пайдалана отырып сот отырысын өткізу мүмкіндігі болмаған жағдайда сот отырысының хатшысы бұл туралы бейнеконференцбайланысты ұйымдастыруды жүзеге асыратын сотқа немесе тергеу изоляторына/мекемеге дереу хабарлайды.
18. Техникалық ақауларды жою мүмкін болмағанда, техникалық не өзге де себептер бойынша сот отырысының басталуы кешіктірілген жағдайда, сот отырысының хатшысы техникалық мүмкіндіктің болмауы жөнінде акт толтырады (еркін түрде), оған аудандық және оған теңестірілген Сот әкімшісінің басшысы, сот отырысының хатшысы және техникалық маман қол қояды. Бейнеконференцбайланыс құралдарын қолданудың техникалық мүмкіндігінің болмағаны туралы акт іс материалдарына қоса тіркеледі.
Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сот әкімшілігі басшысының 06.06.2023 № 20 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При принятии судьей решения о проведении судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи, секретарь судебного заседания посредством внутренней информационной системы не позднее следующего дня направляет техническому специалисту заявку о необходимости проведения тестового сеанса, который проводится не позднее, чем за сутки до даты назначенного судебного заседания с соответствующим судом или со следственным изолятором/учреждением.
Затем секретарь судебного заседания направляет письмо в следственный изолятор/учреждение или в суд, по территориальности, где находится лицо, заявившее ходатайство для принятия организационных мер по проведению судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи.
14. Технический специалист обеспечивает постоянную работоспособность оборудования для проведения видеоконференцсвязи.
15. За 20-30 минут до начала судебного заседания, проводимого путем применения средств видеоконференцсвязи, секретарь судебного заседания устанавливает соединение с судом, осуществляющим организацию видеоконференцсвязи или со следственным изолятором/учреждением.
16. В случае обнаружения неисправности оборудования или отсутствия соединения с судом секретарь судебного заседания незамедлительно сообщает об этом техническому специалисту, который принимает меры к устранению неисправности.
17. В случае невозможности устранения технической неисправности техническим специалистом или невозможности проведения судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи по иным причинам, секретарь судебного заседания незамедлительно информирует об этом суд, осуществляющий организацию видеоконференцсвязи или следственный изолятор/учреждение и участника процесса посредством мобильной видеоконференцсвязи.
18. При невозможности устранения технической неисправности, задержке начала судебного заседания по техническим либо иным причинам, секретарем судебного заседания составляется акт об отсутствии технической возможности (в произвольной форме), который подписывается руководителем Администратора районного и приравненного к нему суда, секретарем судебного заседания и техническим специалистом. Акт об отсутствии технической возможности применения средств видеоконференцсвязи приобщается к материалам дела.
Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Руководителя Судебной администрации РК от 06.06.2023 № 20 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

19. Бейнеконференцбайланыс құралдары қолданылып өткізілетін сот отырысының тағайындалған уақытында сот отырысының хатшысы немесе сот приставы іске қатысатын адамдарды сот отырысының залына шақырады.
20. Сот отырысының бейнеконференцбайланысын ұйымдастыруды жүзеге асыратын сот немесе тергеу изоляторы/мекеме мобильді бейнеконференцбайланыс арқылы сот отырысына қатысатын адамдардың келуін тексеріп, жеке бастарын анықтайды, олардың өкілеттігін тексереді және олардың сот отырысына қатысу мүмкіндігі туралы мәселені анықтайды.
21. Сот отырысында бейнеконференцбайланыс, мобильді бейнеконференцбайланыс жүйесінің қолданылуы туралы сот отырысының хаттамасында тиісті белгі қойылады.
22. Егер сот отырысы барысында отырыстың қалыпты өтуіне кедергі келтіретін байланыс сапасы төмендеген жағдайда, іс бойынша төрағалық етуші техникалық ақаулықтарға байланысты үзіліс жариялауға тиіс. Мұндай жағдайда сот отырысының хатшысы бейнеконференцбайланыс сеансын тоқтатып, тиісті сотпен және сот отырысына бейнеконференцбайланыс арқылы қатысатын адаммен қайтадан байланыс орнатады.
23. Сот талқылауы кейінге қалдырылған немесе сот отырысында үзіліс жарияланған кезде (оның ішінде соттың бастамасы бойынша да) істі қарайтын судья қолда бар байланыс құралдарының көмегімен тараптардың сот отырысына істі қарайтын сотқа келу арқылы немесе бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдана отырып қатысу тәсілі туралы пікірін анықтайды.
Егер өтінішхатты мәлімдеуші сот талқылауын кейінге қалдыру немесе сот отырысында үзіліс жариялау туралы шешім қабылданған сот отырысына қатысып отырса өтінішхат ауызша нысанда мәлімделуі мүмкін.
Мұндай жағдайда істі қарайтын сот өтінішхатты, әдетте, бейнеконференцбайланысты қамтамасыз ететін сотпен күні мен уақытын келісе отырып сот отырысында шешеді.
24. Тергеу изоляторында/кедергі келтіретін ахуал туындаған кезде мекемеде (жаппай тәртіпсіздік, сотталғандардың топтап бағынбаушылығы, қашу, адамды кепілге алу), табиғи апат орын алған жағдайда төтенше, ерекше немесе әскери жағдай мекемесі орналасқан ауданда бейнеконференцбайланыс өткізу тоқтатылады.
4-тарау. Жауап алу кезінде бейнеконференцбайланыс құралдарын қолдану
25. Қашықтықтан жауап алу ҚПК-нің 213, 369 және 370-баптарында көзделген талаптар сақталып жүргізіледі.
26. Жәбірленушіден, куәдан бейнеконференцбайланыс құралдарын қолданып жауап алу ол орналасқан не тұратын аумақтағы ауданның (облыстың) сотына шақырылып жүргізіледі.

19. В назначенное время проведения судебного заседания с применением средств видеоконференцсвязи секретарь судебного заседания либо судебный пристав приглашает лиц, участвующих в деле, в зал судебного заседания.
20. Суд, осуществляющий организацию видеоконференцсвязи судебного заседания или следственный изолятор/учреждение, проверяет явку и устанавливает личность лиц, явившихся в судебное заседание, а также участников процесса посредством мобильной видеоконференцсвязи, проверяет их полномочия и выясняет вопрос о возможности их участия в судебном заседании.
21. Об использовании в судебном заседании системы видеоконференцсвязи, мобильной видеоконференцсвязи в протоколе судебного заседания производится соответствующая отметка.
22. Если во время судебного заседания происходит препятствующее нормальному ходу заседания ухудшение качества связи, председательствующий по делу объявляет перерыв по техническим причинам. В таком случае секретарь судебного заседания прерывает сеанс видеоконференцсвязи и вновь соединяется с соответствующим судом и с участником судебного заседания посредством видеоконференцсвязи.
23. При отложении судебного разбирательства или объявлении перерыва в судебном заседании (в том числе и по инициативе суда) судья, рассматривающий дело, выясняет при помощи имеющихся средств связи мнение сторон о способе их участия в судебном заседании: путем явки в суд, рассматривающий дело, или с применением средств видеоконференцсвязи.
Если заявитель ходатайства присутствует в судебном заседании, в котором принято решение об отложении судебного разбирательства или объявлении перерыва в судебном заседании, ходатайство может быть заявлено в устной форме.
Ходатайство в данном случае разрешается судом, рассматривающим дело, как правило, в судебном заседании с согласованием даты и времени с судом, обеспечивающим видеоконференцсвязь.
24. При возникновении в следственном изоляторе/учреждении препятствующих ситуаций (массовые беспорядки, групповые неповиновения осужденных, побег, захват заложника), в случаях стихийного бедствия, введения в районе дислокации учреждения чрезвычайного, особого или военного положения, проведение видеоконференцсвязи приостанавливается.
Глава 4. Применение средств видеоконференцсвязи при допросе
25. Дистанционный допрос производится с соблюдением требований, предусмотренных статьями 213, 369 и 370 УПК.
26. Допрос потерпевшего, свидетеля производится с применением средств видеоконференцсвязи с вызовом их в суд того района (области), на территории которого он находится либо проживает.

27. Қашықтықтан жауап алу:
1) адамның денсаулық жағдайына немесе басқа да дәлелді себептер бойынша тергеліп (қаралып) жатқан жердегі қылмыстық процесті жүргізіп отырған органға өзі келе алмаған;
2) адамның қауіпсіздігін қамтамасыз ету қажет болған;
3) жас баладан немесе кәмелетке толмаған куәдан, жәбірленушіден жауап алынған;
4) сотқа дейінгі тергеу, істі сотта қарау мерзімдерін сақтауды қамтамасыз ету қажет болған жағдайларда жүргізіледі.

27. Дистанционный допрос производится в случаях:
1) невозможности непосредственного прибытия лица в орган, ведущий уголовный процесс, по месту расследования (рассмотрения) уголовного дела по состоянию здоровья или другим уважительным причинам;
2) необходимости обеспечения безопасности лица;
3) проведения допроса малолетнего или несовершеннолетнего свидетеля, потерпевшего;
4) необходимости обеспечения соблюдения сроков досудебного расследования, судебного рассмотрения дела.