Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің м.а. 2018 жылғы 3 тамыздағы № 301 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 7 қыркүйекте № 17352 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2021 жылғы 4 тамыздағы № 289 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 04.08.2021 № 289 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің және Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің кейбір бұйрықтарына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) "Қондырғы паспортының нысанын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау министрінің 2013 жылғы 15 мамырдағы № 122-Ө (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8496 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінде 2013 жылғы 23 қазанда жарияланған) бұйрығына:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қондырғы паспортының нысанында:
үшінші абзац мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынатын тұлғалар тобы: Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Қондырғы операторы басшысының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – ТАӘ) _____________________________________";
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептеулер*.";
17-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Расталды __________________________________________________;
1) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН;
2) аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі және мерзімі;
3) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы;
4) телефон, факс;
5) электрондық пошта;
6) верификацияға жауапты адамның ТАӘ;
7) мынадай көлемдегі: ___________________________________________ тонна көміртегі қос тотығы парниктік газдар шығарындылары;
_______________________ тонна көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдар жалпы шығарындыларын растау*;
8) валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының (ТАӘ) қолы, мөр.

О внесении изменений и дополнений в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан
Приказ и.о. Министра энергетики Республики Казахстан от 3 августа 2018 года № 301. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 сентября 2018 года № 17352. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 4 августа 2021 года № 289
Сноска. Утратил силу приказом и.о. Министра экологии, геологии и природных ресурсов РК от 04.08.2021 № 289 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в некоторые приказы Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан и Министра энергетики Республики Казахстан следующие изменения и дополнения:
1) в приказ Министра охраны окружающей среды Республики Казахстан от 15 мая 2013 года № 122-Ө "Об утверждении Формы паспорта установки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8496, опубликован 23 октября 2013 года в газете "Казахстанская правда":
в Форме паспорта установки, утвержденной указанным приказом:
абзац третий изложить в следующей редакции:
"Круг лиц представляющих: операторы установок, подпадающие под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Экологического кодекса Республики Казахстан от 9 января 2007 года (далее – Кодекс).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) (далее – ФИО) руководителя оператора установки ____________________________________";
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов*.";
пункт 17 изложить в следующей редакции:
"17. Подтвержден _______________________________________________
1) полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
2) номер и срок аттестата об аккредитации;
3) юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
4) телефон, факс;
5) электронная почта;
6) ФИО лица, ответственного за верификацию;
7) подтверждение выбросов парниковых газов в следующем объеме*:
_________________________________ тонн двуокиси углерода;
_________________________________ тонн общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода;
8) подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с ФИО, печать (при наличии).

Ескертпе: Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады.";
"Қондырғы паспортының нысанын" толтыру бойынша түсініктемеде:
1 және 2-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қондырғы паспорты (бұдан әрі – Паспорт) Кодекстің 17-бабына сәйкес әзірленді.
2. Паспортты Кодекстің 94-2-бабына сәйкес парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарына түсетін қондырғылар операторлары, тиісті кезеңге бекітілген парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспары қолданылатын алғашқы жылдың бірінші сәуіріне дейін ұсынады.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. 15-бөлімде парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін алуды негіздейтін есептеулер көрсетіледі. Осы тармақты Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады.";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. 17-бөлімде валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның паспортты растауы көрсетіледі:
1) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның толық атауы, БСН көрсетіледі;
2) тармақшада аккредиттеу туралы аттестаттың нөмірі және мерзімі көрсетіледі;
3) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген органның заңды мекенжайы көрсетіледі;
4) тармақшада верификатордың телефон нөмірі және факсы көрсетіледі;
5) тармақшада верификатордың электрондық поштасы көрсетіледі;
6) тармақшада верификацияға жауапты адамның ТАӘ көрсетіледі;
7) тармақшада көміртегі қос тотығының тоннасында парниктік газдар шығарындыларының расталатын көлемі, сондай-ақ көміртегінің қос тотығына тең келетін парниктік газдардың жалпы шығарындыларының көлемі көрсетіледі. Осы тармақты Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағы талаптарына сәйкес келетін әкімшілік субъектілерінің қондырғы операторлары, жаңа қондырғы операторлары толтырады;
8) тармақшада валидация және верификация жөніндегі аккредиттелген орган басшысының ТАӘ көрсетіледі, мөр қойылады (болған жағдайда).";
2) "Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2016 жылғы 28 маусымдағы № 292 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14012 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 9 тамызда жарияланған) бұйрығына:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды беру, өзгерту және өтеу қағидаларында:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

Примечание: заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса.";
в пояснении по заполнению "Формы паспорта установки":
пункты 1 и 2 изложить в следующей редакции:
"1. Паспорт установки (далее – Паспорт) разработан в соответствии со статьей 17 Кодекса.
2. Паспорт представляется операторами установок, подпадающими под требования по квотированию выбросов парниковых газов в соответствии со статьей 94-2 Кодекса, до первого апреля первого года действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. В разделе 15 указываются расчеты, обосновывающие получение объема квот на выбросы парниковых газов. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса.";
пункт 8 изложить в следующей редакции:
"8. В разделе 17 указывается подтверждение Паспорта аккредитованным органом по валидации и верификации:
в подпункте 1) указывается полное наименование аккредитованного органа по валидации и верификации, БИН;
в подпункте 2) указывается номер и срок аттестата об аккредитации;
в подпункте 3) указывается юридический адрес аккредитованного органа по валидации и верификации;
в подпункте 4) указывается номер телефона и факса верификатора;
в подпункте 5) указывается электронная почта верификатора;
в подпункте 6) указывается ФИО ответственного за верификацию;
в подпункте 7) указывается подтверждаемый объем выбросов парниковых газов в тоннах двуокиси углерода, а также объем общих выбросов парниковых газов в эквиваленте двуокиси углерода. Данный пункт заполняется операторами новых установок, операторами установок субъектов администрирования, эксплуатация которых в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса;
в подпункте 8) указывается подпись руководителя аккредитованного органа по валидации и верификации с ФИО, печать (при наличии).";
2) в приказ Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июня 2016 года № 292 "Об утверждении Правил выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 14012, опубликован 9 августа 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет"):
в Правилах выдачи, изменения и погашения квот на выбросы парниковых газов, утвержденных указанным приказом:
пункт 2 изложить в следующей редакции:

"2. Осы Қағидаларда мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) базалық шек – белгіленген кезең ішінде шығарылған парниктік газдар шығарындыларының көлемі;
2) жаңа қондырғылар – Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағына сәйкес келетін және тиісті кезеңге бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарының (бұдан әрі – Ұлттық жоспар) қолданылуы кезеңінде пайдаланылуға енгізілген қондырғылар;
3) қондырғының қуатын ұлғайту – өнімді шығару, өндіру, қайта өңдеу және тасымалдаудың жылдық көлемін ұлғайту;
4) қондырғы операторының шотын бұғаттау – Кодекстің 94-2-бабының 3-тармағында көрсетілген талап етілетін құжаттарды бергенге дейін қондырғы операторының шотына салынған көміртегі бірліктерін пайдалануды уақытша тоқтатуы;
5) парниктік газдар шығарындыларына квота – Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде қондырғы операторы үшін белгіленген реттелетін парниктік газдар шығарындыларының сандық көлемі;
6) парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенті –парниктік газдар шығарындыларының өнім бірлігіне арақатынасының көрсеткіші.";
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Қондырғы операторы осы Қағидалардың 6-тармағында көрсетілген құжаттарды бермеген жағдайда, уәкілетті орган құжаттарды беру мерзімі аяқталған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде уәкілетті органның парниктік газдар шығарындыларын реттеу бойынша ведомстволық бағынысты ұйымы болып табылатын Мемлекеттік тізілім операторына оларды бермегенге дейін қондырғы операторының шотын бұғаттау туралы хабарлайды.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Жаңа қондырғы үшін квоталарды беру парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Кондырғы операторы жаңа қондырғы үшін сұратылатын квоталар көлемін Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлеміне Қазақстан Республикасы Энергетика министрінің 2017 жылғы 28 маусымдағы № 222 бұйрығымен бекітілген (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №15396 болып тіркелген) Парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерінің тізбесіне (бұдан әрі – тізбе) сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициентін көбейту арқылы есептейді.
Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлемі қондырғы операторының өндірістік жоспарларының, техникалық жобаларының деректерімен және өндірістік құжаттамасымен расталады.
Тізбеде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттері болмаған кезде, қондырғы операторы жаңа қондырғы үшін сұратылатын квоталар көлемін Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелерінде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы есептейді.";

"2. В настоящих Правилах используются следующие термины и определения:
1) базовая линия – объем выбросов парниковых газов, произведенных за установленный период;
2) новые установки – установки, подпадающие под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса, и которые были введены в эксплуатацию в период действия Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденного на соответствующий период (далее – Национальный план);
3) увеличение мощности установки – увеличение годового объема добычи, производства, переработки и транспортировки продукции;
4) блокирование счета оператора установки – временное приостановление использования оператором установки углеродных единиц, зачисленных на его счет до предоставления требуемых документов, указанных в пункте 3 статьи 94-2 Кодекса;
5) квота на выбросы парниковых газов – количественный объем регулируемых выбросов парниковых газов, установленный для оператора установки на период действия Национального плана;
6) удельный коэффициент выбросов парниковых газов – показатель соотношения выбросов парниковых газов на единицу продукции.";
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"7. В случае непредставления оператором установки документов, указанных в пункте 6 настоящих Правил, уполномоченный орган в течение пяти рабочих дней со дня окончания срока предоставления документов, уведомляет оператора Государственного реестра, являющегося подведомственной организацией по регулированию выбросов парниковых газов уполномоченного органа, о блокировании счета оператора установки до их предоставления.";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Выдача квот для новой установки осуществляется на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов.
Оператор установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты для новой установки путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на удельный коэффициент выбросов парниковых газов в соответствии с перечнем удельных коэффициентов выбросов парниковых газов, утвержденным приказом Министра энергетики Республики Казахстан от 28 июня 2017 года № 222 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 15396) (далее – перечень).
Объем планируемого производства продукции в период действия Национального плана подтверждается данными производственных планов, технических проектов и производственной документации оператора установки.
При отсутствии удельных коэффициентов выбросов парниковых газов в перечне, оператор установки рассчитывает объем запрашиваемой квоты для новой установки путем применения формул, указанных в методиках расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.";

17 және 18-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Жаңа қондырғылар бойынша Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен квоталар көлемін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына жаңа қондырғы операторын, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін көрсете отырып және қондырғы операторына Мемлекеттік тізілімде шот ашу қажеттілігі туралы тиісті хабарламаларды үш жұмыс күні ішінде жібереді.
Мемлекеттік тізілім операторы жаңа қондырғы бойынша квотаны қондырғы операторы тиісті шотты ашқан күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.
18. Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде пайдаланылуы Кодекстің 94-2-бабының 1-тармағының талаптарына сәйкес келетін әкімшілендіру субъектілерінің қондырғысы (бұдан әрі – әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі) үшін квоталар беру Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен жүзеге асырылады. Келесі есептік жылдан бастап әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі Кодекстің 16-бабының 9) тармақшасына сәйкес бекітілген Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің және Парниктік газдар шығарындыларына квоталар бөлудің ұлттық жоспарындағы квоталардың белгіленген мөлшердегі резерві мен көлемін қалыптастыру қағидаларына сәйкес Ұлттық жоспарға енгізілуге жатады.";
мынадай мазмұндағы 18-1-тармақпен толықтырылсын:
"18-1. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квоталарды беру парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде жүзеге асырылады.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі сұратылатын квоталар көлемін Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлеміне тізбеге сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициентін көбейту арқылы есептейді.
Ұлттық жоспардың қолданылуы кезеңінде жоспарланатын өнім өндірісінің көлемі қондырғы операторының өндірістік жоспарларының, техникалық жобаларының деректерімен және өндірістік құжаттамасымен расталады.
Тізбеде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттері болмаған кезде, әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі сұратылатын квота көлемін Кодекстің 17-бабының 29) тармақшасына сәйкес уәкілетті орган бекіткен парниктік газдар шығарындыларын, шығарындыларын азайтуды және сіңіруді есептеу әдістемелерінде көрсетілген формулаларды қолдану арқылы есептейді.";
21 және 22-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"21. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісі пысықталған құжаттарды ұсынғаннан кейін уәкілетті орган құжаттарды осы Қағидалардың 20-тармағында көрсетілген мерзімде қарайды.

пункты 17 и 18 изложить в следующей редакции:
"17. В случае принятия положительного решения о выдаче единиц квот из резерва объема квот Национального плана по новым установкам, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием оператора новой установки, объема распределенных единиц квот и оператору установки о необходимости открытия счета в Государственном реестре.
Квота по новой установке зачисляется оператором Государственного реестра в течение трех рабочих дней со дня открытия соответствующего счета оператора установки.
18. Выдача квот для установки субъекта администрирования, эксплуатация которой в период действия Национального плана подпадает под требования пункта 1 статьи 94-2 Кодекса (далее – квотируемый субъект администрирования), осуществляется из резерва объема квот Национального плана. Со следующего отчетного года квотируемый субъект администрирования подлежит включению в Национальный план в соответствии с Правилами распределения квот на выбросы парниковых газов и формирования резервов установленного количества и объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов, утвержденными в соответствии с подпунктом 9) статьи 16 Кодекса.";
дополнить пунктом 18-1 следующего содержания:
"18-1. Выдача квот квотируемому субъекту администрирования осуществляется на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов.
Квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем умножения объема планируемого производства продукции в период действия Национального плана на удельный коэффициент выбросов парниковых газов в соответствии с перечнем.
Объем планируемого производства продукции в период действия Национального плана подтверждается данными производственных планов, технических проектов и производственной документации оператора установки.
При отсутствии удельных коэффициентов выбросов парниковых газов в перечне, квотируемый субъект администрирования рассчитывает объем запрашиваемой квоты путем применения формул, указанных в методиках расчетов выбросов, сокращений выбросов и поглощений парниковых газов, утвержденных уполномоченным органом в соответствии с подпунктом 29) статьи 17 Кодекса.";
пункты 21 и 22 изложить в следующей редакции:
"21. После предоставления квотируемым субъектом администрирования доработанных документов, уполномоченный орган рассматривает документы в сроки, указанные в пункте 20 настоящих Правил.

22. Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне Ұлттық жоспардағы квоталар көлемінің резервінен квоталар бірліктерін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына әкімшілендірудің квоталанатын субъектісін, бөлінген квоталар бірліктерінің көлемін көрсете отырып және әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне Мемлекеттік тізілімінде шот ашу қажеттілігі туралы тиісті хабарламаларды үш жұмыс күні ішінде жібереді.
Әкімшілендірудің квоталанатын субъектісіне квотаны Мемлекеттік тізілім операторы тиісті шотты ашқан күнінен бастап үш жұмыс күні ішінде аударады.";
24 және 25-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қондырғы операторы Ұлттық жоспарда квоталар көлемі болмаған немесе жетпеген кезде парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемін алу үшін мынадай жағдайларда:
Ұлттық жоспарды әзірлеу жылынан бастап және оның қолданылу кезеңінде базалық шекті қолдану негізінде квоталанатын қондырғыға парниктік газдар шығарындыларының жаңа стационарлық көзі енгізілген;
Ұлттық жоспардың қолданылу кезеңінде парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенттерін қолдану негізінде квоталанатын қондырғының қуатын ұлғайтқан жағдайларда уәкілетті органға жүгінеді.
25. Осы Қағидалардың 24-тармағында көрсетілген жағдайларда, қондырғы операторы уәкілетті органға есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 қазанынан кешіктірмей, мынадай құжаттарды тапсырады:
1) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін өзгертуге өтініш;
2) қондырғының верификацияланған паспорты (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
3) валидацияланған мониторинг жоспары (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
4) көздің іске қосылуын растайтын құжат (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
5) парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квота көлемін негіздейтін есептеулер (қуаты ұлғайған жағдайда).
Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемі өткен есептік жылға беріледі.
Ұлттық жоспардың соңғы қолданылу жылы бойынша парниктік газдар шығарындыларына қосымша көлемге өтініш берген жағдайда, қондырғы операторы осы тармақта көрсетілген құжаттарды уәкілетті органға келесі есептік жылдан кейінгі жылдың 1 сәуірінен ерте емес, бірақ 1 маусымнан кешіктірмей береді.";
мынадай мазмұндағы 25-1 және 25-2- тармақтармен толықтырылсын:
"25-1. Жаңа стационарлық көзді енгізген кезде, қосымша квота көлемі өткен есептік жылдағы парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған есепке сәйкес осы көздегі парниктік газдар шығарындыларына тең көлемде беріледі.
Қондырғының қуаты ұлғайған кезде, қондырғы операторы сұратылатын парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота көлемін мына формула бойынша есептейді:
М = (Х - У)×Z,
мұндағы:
М – парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квота көлемі;
Х – өткен есептік жылдағы парниктік газдарды түгендеу туралы верификацияланған есепте көрстілген расталған өндіріс көлемі;

22. В случае принятия положительного решения о выдаче единиц квот из резерва объема квот Национального плана квотируемому субъекту администрирования, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием квотируемого субъекта администрирования, объема распределенных единиц квот и квотируемому субъекту администрирования о необходимости открытия счета в Государственном реестре.
Квота квотируемому субъекту администрирования зачисляется оператором Государственного реестра в течение трех рабочих дней со дня открытия соответствующего счета.";
пункты 24 и 25 изложить в следующей редакции:
"24. Оператор установки обращается в уполномоченный орган для получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов при отсутствии или недостатке объема квот в Национальном плане в случаях:
введения нового стационарного источника выбросов парниковых газов на установке, квотируемой на основе применения базовой линии, от начала года разработки и периода действия Национального плана;
увеличения мощности установки, квотируемой на основе применения удельных коэффициентов выбросов парниковых газов, в период действия Национального плана.
25. В случаях, указанных в пункте 24 настоящих Правил, оператор установки подает в уполномоченный орган не ранее 1 апреля, но не позднее 1 октября года, следующего за отчетным, следующие документы:
1) заявление на изменение объема квот на выбросы парниковых газов по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
2) верифицированный паспорт установки (в случае введения нового стационарного источника);
3) валидированный план мониторинга (в случае введения нового стационарного источника);
4) документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию источника (в случае введения нового стационарного источника);
5) расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной квоты на выбросы парниковых газов (в случае увеличения мощности установки).
Дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов выдается на предыдущий отчетный год.
В случае обращения за дополнительным объемом квот на выбросы парниковых газов по последнему году действия Национального плана, оператор установки подает в уполномоченный орган документы, указанные в настоящем пункте, не ранее 1 апреля, но не позднее 1 июня года, следующего за отчетным.";
дополнить пунктами 25-1 и 25-2 следующего содержания:
"25-1. При введении нового стационарного источника, дополнительный объем квоты выдается в объеме, равном выбросам парниковых газов от данного источника в соответствии с верифицированным отчетом об инвентаризации парниковых газов за предыдущий отчетный год.
При увеличении мощности установки, оператор установки рассчитывает запрашиваемый дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов по следующей формуле:
М = (Х - У)×Z,
где:
М – запрашиваемый дополнительный объем квоты на выбросы парниковых газов;
Х – подтвержденный объем производства, указанный в верифицированном отчете об инвентаризации парниковых газов за предыдущий отчетный год;

У – 2013-2015 жылдардағы өндіріс көлемінің орташа мәні;
Z – тізбеге сәйкес парниктік газдар шығарындыларының үлестік коэффициенті.
25-2. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота беруге арналған резервтегі квота бірліктеріне өтініш беру мерзімі тиісті Ұлттық жоспардың соңғы есептік жылы бойынша есептілікті ұсынудың соңғы күні аяқталғаннан кейін тоқсан жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.";
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Уәкілетті орган осы Қағидалардың 25-тармағында көрсетілген құжаттарды алған сәтінен бастап он бес күнтізбелік күні ішінде қондырғы операторы ұсынған құжаттарды қарайды.
Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемін беру туралы оң шешім қабылданған жағдайда, уәкілетті орган қондырғы операторына және Мемлекеттік тізілім операторына қондырғы операторын және қосымша квоталар көлемін көрсете отырып, үш жұмыс күні ішінде тиісті хабарламалар жібереді.";
мынадай мазмұндағы 41-тармақпен толықтырылсын:
"41. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квота көлемін алған жағдайда, оларды өтеуге беру мақсатында қондырғы операторы бірліктерді мынадай тәртіппен өтейді:
1) қондырғы операторы оның шотына қосымша квота көлемі аударылғаннан кейін уәкілетті органға осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш береді;
2) уәкілетті орган Мемлекеттік тізілім операторына Мемлекеттік тізілімдегі квота көлемін көрсете отырып, қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына квота бірліктерінің қосымша көлемін беру қажеттілігі туралы хабарлайды;
3) Мемлекеттік тізілім операторы үш жұмыс күні ішінде қондырғы операторының шотынан квоталарды өтеу шотына квота бірліктерінің қосымша көлемін аударады.";
осы Қағидаларға 1, 2 және 3-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2 және 3-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Климаттың өзгеруі жөніндегі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

У – среднее значение объема производства за 2013-2015 годы;
Z – удельный коэффициент выбросов парниковых газов, согласно перечню.
25-2. Срок обращения единиц квот резерва, предназначенных для выдачи дополнительных квот на выбросы парниковых газов, осуществляется в течение девяноста рабочих дней после даты окончания предоставления отчетности по последнему отчетному году соответствующего Национального плана.";
пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Уполномоченный орган рассматривает документы, представленные оператором установки, указанные в пункте 25 настоящих Правил, в течение пятнадцати календарных дней с момента получения документов.
В случае принятия положительного решения о выдаче дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов, уполномоченный орган в течение трех рабочих дней направляет соответствующие уведомления оператору Государственного реестра с указанием оператора установки, объема дополнительной квоты и оператору установки.";
дополнить пунктом 41 следующего содержания:
"41. В случае получения дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов, в целях передачи их на погашение, оператор установки погашает единицы в следующем порядке:
1) оператор установки после зачисления дополнительного объема квот на выбросы парниковых газов на его счет представляет в уполномоченный орган заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
2) уполномоченный орган уведомляет оператора Государственного реестра о необходимости передачи дополнительного объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот с указанием объема квот в Государственном реестре;
3) оператор Государственного реестра производит передачу дополнительного объема единиц квот со счета оператора установки на счет погашения квот в течение трех рабочих дней.";
приложения 1, 2 и 3 к настоящим Правилам изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2 и 3 к настоящему приказу.
2. Департаменту по изменению климата Министерства энергетики Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Энергетика министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шараларды орындау туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының энергетика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушы
М. Досмұхамбетов
КЕЛІСІЛДІ
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Статистика комитетінің төрағасы
_________________ Н. Айдапкелов
2018 жылғы 3 тамыз
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 3 тамыздағы
№ 301 бұйрығына
1-қосымша
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Жаңа қондырғы бойынша/әкімшілендіру субъектілерінің қондырғылары үшін парниктік газдар шығарындыларына квоталар беруге өтініш
1. Қондырғы операторының /квоталанатын әкімшілендіру субъектісінің атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау жөніндегі талаптарға сәйкес келетін қондырғы жататын экономика секторы
4. Ұлттық жоспардың қолдану кезеңінде квоталар көлемі резервінен парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемі
Соның ішінде есептік жылда парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемі
5. Ұлттық жоспар қолданылу кезеңі
20__ жылғы " " ___ бастап
20__ жылғы " " _____ дейін
Парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын квоталар көлемінің есептік жылы
6. Өтінімге мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қондырғының верификацияланған паспорты (түпнұсқа);
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспары (түпнұсқа);
3) жеке тұлға үшін – жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
4) заңды тұлға үшін – заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің* көшірмесі немесе анықтамасы
Басшы _________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы)
мөр орны (болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 3 тамыздағы
№ 301 бұйрығына
2-қосымша
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квоталар көлемін өзгертуге өтініш

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства энергетики Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства энергетики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра энергетики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
М. Досмухамбетов
СОГЛАСОВАН
Председатель Комитета по статистике
Министерства национальной экономики
Республики Казахстан
_________________ Н. Айдапкелов
3 августа 2018 года
Приложение 1
к приказу исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 августа 2018 года № 301
Приложение 1
к Правилам выдачи, изменения и
погашения квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на выдачу квот на выбросы парниковых газов по новой установке/для установок субъектов администрирования
1. Наименование оператора установки/квотируемого субъекта администрирования
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Сектор экономики, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов из резерва объема квот на период действия Национального плана:
В том числе объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов на отчетный год:
5. Период действия Национального плана
с " "___ 20__ года
по " "___ 20__ года
Отчетный год, на который предназначается объем запрашиваемой квоты на выбросы парниковых газов:
6. К заявке прилагаются следующие документы:
1) верифицированный паспорт установки (оригинал);
2) валидированный план мониторинга; выбросов парниковых газов (оригинал);
3) копия документа, удостоверяющего личность – для физического лица;
4) копия свидетельства* или справки о государственной регистрации (перерегистрации) – для юридического лица.
Руководитель ____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
место печати (при наличии)
Приложение 2
к приказу исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 августа 2018 года № 301
Приложение 2
к Правилам выдачи, изменения и
погашения квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на изменение объема квот на выбросы парниковых газов

1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН), бизнес-сәйкестендіру нөмірі немесе (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта
3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына сәйкес келетін қондырғы жататын экономикалық қызмет түрі
4. Қолданыстағы Ұлттық жоспарға сәйкес белгіленген квоталар көлемі:
5. Квоталардың қосымша көлемі:
6. Квоталардың қосымша көлемі есебімен квоталардың жалпы көлемі
7. Квота көлемін өзгертуді сұрау себебі (қажеттісін белгілеу):
7.1.Қондырғы қуатын ұлғайту
7.2. Қондырғымен технологиялық байланысқан парниктік газдар шығарындыларының жаңа стационарлық көзін енгізу
8. Парниктік газдар шығарындыларына қосымша квоталар көлемі сұратылатын есептік жыл
9. Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) қондырғының верификацияланған паспорты (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
2) парниктік газдар шығарындыларының валидацияланған мониторинг жоспары (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
3) көздің іске қосылуын растайтын құжат (жаңа стационарлық көзді енгізген жағдайда);
4) парниктік газдар шығарындыларына сұратылатын қосымша квоталар көлемін негіздейтін есептеулер (қуатын ұлғайтқан жағдайда).
Атауы ____________________________
__________________________________
__________________________________
Мекенжайы _______________________
Телефон _________________________
электронды мекенжайы ____________
Орындаушы __________________________________
(ТАӘ (бар болған кезде), қолы)_______
Телефон _________________________
Басшы ____________________________
Бас бухгалтер ____________________
(ТАӘ (бар болған кезде), қолы)_______
(ТАӘ (бар болған кезде), қолы)_______
Басшы ________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы)
мөр орны (болған кезде).
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрінің
міндетін атқарушының
2018 жылғы 3 тамыздағы
№ 301 бұйрығына
3-қосымша
Парниктік газдар
шығарындыларына квоталарды
беру, өзгерту және өтеу
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өтеуге өтініш
1. Қондырғы операторының атауы
2. Жалпы мәліметтер:
2.1. Заңды мекенжайы
2.2. Жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) немесе бизнес-сәйкестендіру нөмірі (БСН)
2.3. Байланыс телефондары, факс, электронды пошта

1. Наименование оператора установки
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта
3. Вид экономической деятельности, согласно Общему классификатору видов экономической деятельности, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название)
4. Объем квот, установленный согласно действующему Национальному плану:
5. Дополнительный объем квот:
6. Общий объем квот с учетом дополнительного объема квот
7. Причина запроса изменения объема квот (отметить необходимое):
7.1. Увеличение мощности установки
7.2. Введение нового стационарного источника выбросов парниковых газов, технологически связанного с установкой
8. Отчетный год, на который запрашивается дополнительный объем квот на выбросы парниковых газов
9. К заявлению прилагаются следующие документы:
1) верифицированный паспорт установки (в случае введения нового стационарного источника);
2) валидированный план мониторинга выбросов парниковых газов (в случае введения нового стационарного источника);
3) документ, подтверждающий ввод в эксплуатацию источника (в случае введения нового стационарного источника);
4) расчеты, обосновывающие объем запрашиваемой дополнительной квоты на выбросы парниковых газов (в случае увеличения мощности).
Наименование __________________________
__________________________
__________________________
Адрес
________________________________
Телефон
________________________________
Электронный адрес
________________________________
Исполнитель ________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
_______________________
Телефон_______________________
Руководитель _____________________
Главный бухгалтер ________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
_______________________
(ФИО (при его наличии), подпись)
_______________________
Руководитель ____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
место печати (при наличии)
Приложение 3
к приказу исполняющего обязанности
Министра энергетики
Республики Казахстан
от 3 августа 2018 года № 301
Приложение 3
к Правилам выдачи, изменения и
погашения квот на выбросы
парниковых газов
Форма
Заявление на погашение квот на выбросы парниковых газов
1. Наименование оператора установки
2. Общие сведения:
2.1. Юридический адрес
2.2. Индивидуальный идентификационный номер (ИИН) или бизнес-идентификационный номер (БИН)
2.3. Контактные телефоны, факс, электронная почта

3. Экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші бойынша (код және атауы) парниктік газдар шығарындыларын квоталау талаптарына сәйкес келетін қондырғы жататын экономикалық қызмет түрі
4. Парниктік газдар шығарындыларына өтелетін квотаның жалпы көлемі
_________ тонна
4.1. Өтеу үшін сатып алынған квота бірліктері
__________ тонна
4.2. Шығарындыларды ішкі азайту бірліктері
__________ тонна
4.3. Квота бірліктерінің қосымша көлемі
__________ тонна
5. Есептік жыл
20__ жыл
Басшы ________________________________________________________________
(тегі, аты және әкесінің аты (бар болған кезде), лауазымы, қолы)
мөр орны (болған кезде).

3. Сектор экономики, к которому относится установка, подпадающая под требования по квотированию выбросов парниковых газов (код и название) по общему классификатору видов экономической деятельности
4. Общий объем погашаемой квоты на выбросы парниковых газов
_________ тонн
4.1. Единицы квот, приобретенные для погашения
_________ тонн
4.2. Единицы внутреннего сокращения выбросов
_________ тонн
4.3. Дополнительный объем единиц квот
_________ тонн
5. Отчетный год
20__ год
Руководитель ____________________________________________________________________
(фамилия, имя и отчество (при его наличии), должность, подпись)
место печати (при наличии)