Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін – Қазақстан Республикасының азаматында, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғасы мен оның үлестес тұлғаларында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін айқындау әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 22 тамыздағы № 353 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 12 қыркүйекте № 17365 болып тіркелді.
2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-7) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін – Қазақстан Республикасының азаматында, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғасы мен оның үлестес тұлғаларында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін айқындау әдістемесі бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Жер ресурстарын басқару комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі көшірмесінің ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 22 тамыздағы
№ 353 бұйрығымен
бекітілген
Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін – Қазақстан Республикасының азаматында, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғасы мен оның үлестес тұлғаларында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін айқындау әдістемесі

Об утверждении Методики определения предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться у гражданина Республики Казахстан для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, негосударственного юридического лица Республики Казахстан и его аффилированных лиц для ведения сельскохозяйственного производства
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 22 августа 2018 года № 353. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 сентября 2018 года № 17365
В соответствии с подпунктом 2-7) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемую Методику определения предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться у гражданина Республики Казахстан для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, негосударственного юридического лица Республики Казахстан и его аффилированных лиц для ведения сельскохозяйственного производства.
2. Комитету по управлению земельными ресурсами Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;
5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
Утверждена
приказом Заместителя
Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 22 августа 2018 года № 353
Методика определения предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться у гражданина Республики Казахстан для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, негосударственного юридического лица Республики Казахстан и его аффилированных лиц для ведения сельскохозяйственного производства

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін – Қазақстан Республикасының азаматында, ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғасы мен оның үлестес тұлғаларында болуы мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін айқындау әдістемесі (бұдан әрі – Әдістеме) 2003 жылғы 20 маусымдағы Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 14-бабы 1-тармағының 2-7) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Әдістеме ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілуі мүмкін ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін (бұдан әрі – жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлері) айқындау үшін бірыңғай тәсілді қалыптастыру және жергілікті жағдайларға және көрсетілген жерлерді пайдалану шарттары мен ерекшеліктеріне байланысты жергілікті өкілді және атқарушы органдардың бірлескен ұсыныстарын тұжырымдау мақсатында әзірленді.
3. Осы Әдістемеде мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аймақтылық коэффициенті – жер учаскелерінің республика аумағындағы табиғи жағдайлар бойынша аймақтарда орналасуын көрсететін коэффициент;
2) жермен қамтамасыз етілу коэффициенті – жалпы республика бойынша ұқсас көрсеткішке қатысты экономикалық белсенді ауыл халқының бір бірлігіне есептегендегі, нақты облыстың әкімшілік ауданы бойынша ауыл шаруашылығы алқаптары (егістік, шабындықтар, жайылымдар) алаңының мөлшерін көрсететін коэффициент;
3) жер учаскесі – жер қатынастары субъектілеріне белгіленген тәртіппен бекітіліп берілген, тұйықталған шекарамен бөлінген жердің бөлігі;
4) жер учаскесінің шекті (ең жоғары) мөлшері – ауыл шаруашылығы алқаптарының түрлері бойынша (егістік, шабындық, жайылым) бір әкімшілік ауданның шегінде өндірістің оңтайлы құрылымын ескере отырып, жерлерді тиімді пайдалануға арналған жер учаскесінің мөлшері;
5) суландырылу коэффициенті – әкімшілік ауданның аумағындағы табиғи жағдайлар бойынша аймақтарда су көздерінің барлығын көрсететін коэффициент;
6) үлестес тұлға – мемлекеттік емес заңды тұлғаға қатысты еншілес болып табылатын немесе тәуелді акционерлік қоғам болып танылатын ұйым.
2-тарау. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін айқындау
4. Осы Әдістемеге 1-қосымшаға сәйкес жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлері облыстың әрбір әкімшілік ауданы, облыстық және республикалық маңызы бар қала, астана (бұдан әрі – аудан) бойынша жер учаскелерінің базалық шекті алаңдарын ауыл шаруашылығы алқаптарының түріне қарай жермен қамтамасыз етілу, аймақтық және жайылымдардың суландырылу коэффициенттеріне көбейту жолымен есептелінеді.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящая Методика определения предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут находиться у гражданина Республики Казахстан для ведения крестьянского или фермерского хозяйства, негосударственного юридического лица Республики Казахстан и его аффилированных лиц для ведения сельскохозяйственного производства (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 2-7) пункта 1 статьи 14 Земельного кодекса Республики Казахстан от 20 июня 2003 года.
2. Методика разработана в целях формирования единого подхода к определению предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения, которые могут быть предоставлены для ведения сельскохозяйственного производства (далее – предельные (максимальные) размеры земельных участков) и выработки совместных предложений местных представительных и исполнительных органов в зависимости от местных условий и особенностей использования указанных земель.
3. В настоящей Методике используются следующие основные понятия:
1) коэффициент зональности – коэффициент, отражающий размещение земельных участков в зонах по природным условиям на территории республики;
2) коэффициент землеобеспеченности – коэффициент, отражающий размер площади сельскохозяйственных угодий (пашни, сенокосы, пастбища) по административному району конкретной области в расчете на одну единицу экономически активного сельского населения по отношению к аналогичному показателю в целом по республике;
3) земельный участок – выделенная в замкнутых границах часть земли, закрепляемая в установленном законодательством порядке за субъектами земельных отношений;
4) предельный (максимальный) размер земельного участка – размер земельного участка по видам сельскохозяйственных угодий (пашни, сенокосы, пастбища) для эффективного использования земель с учетом оптимальной структуры производства в пределах одного административного района;
5) коэффициент обводненности – коэффициент, отражающий наличие водных источников в зонах по природным условиям на территории административного района;
6) аффилированное лицо – организация, являющаяся дочерней по отношению к негосударственному юридическому лицу или признающаяся зависимым акционерным обществом.
Глава 2. Определение предельных (максимальных) размеров земельных участков сельскохозяйственного назначения
4. Расчет предельных (максимальных) размеров земельных участков исчисляется путем умножения базовой предельной площади земельных участков по каждому административному району области, городов областного и республиканского значения, столице (далее – район) на поправочные коэффициенты землеобеспеченности, зональности и обводненности в зависимости от видов сельскохозяйственных угодий, согласно приложению 1 к настоящей Методике.

5. Алқаптар түрлері бойынша ауданның жер учаскелерінің базалық шекті алаңы алқаптар түрлері (егістік, шабындықтар, жайылымдар) бойынша жеке-жеке, ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлердегі ауданның ауылдық округінің орташа алаңынан мынадай мөлшерде айқындалады:
1) Қазақстан Республикасының азаматтарына шаруа немесе фермер қожалығын жүргізу үшін – бес пайыз;
2) Қазақстан Республикасының мемлекеттік емес заңды тұлғаларына және оның үлестік тұлғаларына ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін – жиырма бес пайыз.
Ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлердің орташа алаңы аудандағы ауылдық округ алқаптарының түрлері (егістік, шабындықтар, жайылымдар) бойынша жеке-жеке, аудандағы алқаптардың аталған түрлерінің жалпы алаңын аудандағы ауылдық округтердің санына бөлу жолымен есептеледі.
6. Жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін есептеген кезде қолданылатын түзету коэффициенттері (жермен қамтамасыз етілу, табиғи-ауыл шаруашылығы аймақтары бойынша аймақтылық, жайылымдардың суландырылуы) осы Әдістемеге 2-қосымшада келтірілген.
7. Суармалы ауыл шаруашылығы алқаптары бойынша жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін есептеу кезінде белгіленген мөлшерлерге қосымша мынадай түзету коэффициенттерi қолданылады:
жерасты суларының тереңдiгi: тұщы су - 3 метрден асатын, минералды су - 6 метрден астатын тұзданбаған топыраққа - 0,7;
жерасты суларының тереңдiгі: аз минералданған су 3-6 метр болатын аз тұзданған топыраққа - 0,8;
жерасты суларының тереңдiгi: минералданған су 3 метрден төмен болатын орташа және қатты тұзданған топыраққа - 0,9.
8. Бұл ретте аудан шегінде ауыл шаруашылығы алқаптарының (егістік, шабындықтар, жайылымдар) түрлері бойынша есептелген жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлері ауданның ауылдық округі алқаптарының (егістік, шабындықтар, жайылымдар) түрлері бойынша жеке-жеке ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлердің орташа алаңының елу пайызынан аспайды.
Жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшері осы тармақтың бірінші бөлімінде көрсетілген мөлшерден асып кеткен жағдайда, ол ауданның ауылдық округі алқаптарының (егістік, шабындықтар, жайылымдар) түрлері бойынша жеке-жеке ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлердің орташа алаңының елу пайызы мөлшерінде алынады.
Шаруа немесе фермер
қожалығын жүргізу үшін –
Қазақстан Республикасының
азаматында, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік емес заңды тұлғасы
мен оның үлестес тұлғаларында
болуы мүмкін
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жер учаскелерінің
шекті (ең жоғары) мөлшерлерін
айқындау әдістемесіне
1-қосымша
Жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін есептеу
Егістік бойынша:
Мең жоғ. шқ/заңды тұлға = БША шқ/заңды тұлға × Kжер × Kайм.
БША шқ = Sегістік / Nауылдық округтер× 5 %
БША заңды тұлға = Sегістік / Nауылдық округтер × 25 %
Шабындықтар бойынша:
Мең жоғ. шқ/заңды тұлға = БША шқ/заңды тұлға × Kжер × Kайм.
БША шқ = Sшабындық / Nауылдық округтер× 5 %
БША заңды тұлға = Sшабындық / Nауылдық округтер × 25 %
Жайылымдар бойынша:
Мең жоғ. шқ/заңды тұлға = БША шқ/заңды тұлға × Kжер × Kайм. × Kсуланд.
БША шқ = Sжайылым / Nауылдық округтер× 5 %
БША заңды тұлға = Sжайылым / Nауылдық округтер × 25 %,
мұнда:
Мең жоғ. шқ/заңды тұлға – жоғарылатын және төмендететін коэффициенттерді ескере отырып, бір шаруа немесе фермер қожалығына немесе мемлекеттік емес заңды тұлға мен оның үлестес тұлғаларына ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілетін алқап түрлері бойынша жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлері, гектар;
БША шқ/заңды тұлға – бір шаруа немесе фермер қожалығына немесе мемлекеттік емес заңды тұлға мен оның үлестес тұлғаларына ауыл шаруашылығы өндірісін жүргізу үшін берілетін ауданның базалық шекті алаңы;
Kжер – жермен қамтамасыз етілу коэффициенті;
Kсуланд. – суландырылу коэффициенті;
Kайм. – аймақтылық коэффициенті;
Sегістік, Sшабындық, S жайылым – ауданның ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлерінің ауыл шаруашылығы алқаптары (егістік, шабындықтар, жайылымдар) алаңы;
Nауылдық округтер – аудан аумағындағы ауылдық округтер саны.
Шаруа немесе фермер
қожалығын жүргізу үшін –
Қазақстан Республикасының
азаматында, ауыл шаруашылығы
өндірісін жүргізу үшін
Қазақстан Республикасының
мемлекеттік емес заңды тұлғасы
мен оның үлестес тұлғаларында
болуы мүмкін
ауыл шаруашылығы
мақсатындағы жер учаскелерінің
шекті (ең жоғары) мөлшерлерін
айқындау әдістемесіне
2-қосымша
Жер учаскелерінің шекті (ең жоғары) мөлшерлерін есептеген кезде қолданылатын түзету коэффиценттері (жермен қамтамасыз етілу, табиғи-ауыл шаруашылығы аймақтары бойынша аймақтылық, жайылымдардың суландырылуы)

5. Базовая предельная площадь земельных участков района по видам угодий определяется от средней площади сельского округа района по землям сельскохозяйственного назначения и запаса отдельно по видам угодий (пашня, сенокосы, пастбища) в размере:
1) для ведения крестьянского или фермерского хозяйства гражданам Республики Казахстан – пяти процентов;
2) для ведения сельскохозяйственного производства негосударственным юридическим лицам Республики Казахстан и их аффилированным лицам – двадцати пяти процентов.
Средняя площадь земель сельскохозяйственного назначения и запаса отдельно по видам угодий (пашня, сенокосы, пастбища) сельского округа района исчисляется путем деления общей площади данного вида угодий в районе на количество сельских округов района.
6. Поправочные коэффициенты, применяемые при расчете предельных (максимальных) размеров земельных участков (землеобеспеченности, зональности по природно-сельскохозяйственным зонам, обводненности пастбищ), установлены в приложении 2 к настоящей Методике.
7. При расчете предельных (максимальных) размеров земельных участков по орошаемым сельскохозяйственным угодьям дополнительно к установленным размерам применяются следующие поправочные коэффициенты:
на незасоленные почвы, где глубина залегания грунтовых вод: пресные - более 3 метров, минерализованные - более 6 метров – 0,7;
на слабозасоленные почвы, где глубина залегания грунтовых вод: слабоминерализованные 3-6 метров – 0,8;
на средне- и сильнозасоленные почвы, где глубина залегания грунтовых вод: минерализованные - менее 3 метров – 0,9.
8. Предельный (максимальный) размер земельных участков по видам сельскохозяйственных угодий (пашни, сенокосы, пастбища) в пределах района не превышает пятидесяти процентов от средней площади земель сельскохозяйственного назначения и запаса отдельно по видам угодий (пашня, сенокосы, пастбища) сельского округа района.
В случае превышения предельного (максимального) размера земельных участков, указанного в части первой настоящего пункта, он принимается в размере пятидесяти процентов от средней площади земель сельскохозяйственного назначения и запаса отдельно по видам угодий (пашня, сенокосы, пастбища) сельского округа района.
Приложение 1
к Методике определения
предельных (максимальных)
размеров земельных участков
сельскохозяйственного назначения,
которые могут находиться у гражданина
Республики Казахстан для
ведения крестьянского или
фермерского хозяйства,
негосударственного юридического лица
Республики Казахстан и его
аффилированных лиц для
ведения сельскохозяйственного производства
Расчет предельных (максимальных) размеров земельных участков
По пашне:
Рмах кх/юрид лиц = БППкх/юрид лиц× Kзем× Kзон
БППкх = Sпашня /Nсельских округов × 5 %
БППюр лица = Sпашня /Nсельских округов × 25 %
По сенокосам:
Рмах кх/юрид лиц = БППкх/юрид лиц × Kзем× Kзон
БППкх = Sсенокосов /Nсельских округов × 5 %
БППюр лица = Sсенокосов /Nсельских округов × 25 %
По пастбищам:
Рмах кх/юрид лиц = БППкх/юрид лиц × Kзем× Kзон × Kобвод
БППкх = Sпастбищ /Nсельских округов × 5 %
БППюр лица = Sпастбищ /Nсельских округов × 25 %,
где:
Рмах кх/юрид лиц – предельные (максимальные) размеры земельных участков по видам угодий с учетом повышающих и понижающих коэффициентов предоставляемые одному крестьянскому или фермерскому хозяйству или негосударственному юридическому лицу и его аффилированным лицам для ведения сельскохозяйственного производства, гектар;
БППкх/юрид лиц – базовая предельная площадь района, предоставляемая одному крестьянскому или фермерскому хозяйству или негосударственному юридическому лицу и его аффилированным лицам для ведения сельскохозяйственного производства, гектар;
Кзем – коэффициент землеобеспеченности;
Кобвод – коэффициент обводненности;
Кзон – коэффициент зональности;
Sпашня, Sсенокос, Sпастбище – площадь сельскохозяйственных угодий (пашня, сенокосы, пастбища) земель сельскохозяйственного назначения и запаса района, гектар;
Nсельских округов – количество сельских округов в районе.
Приложение 2
к Методике определения
предельных (максимальных)
размеров земельных участков
сельскохозяйственного назначения,
которые могут находиться у гражданина
Республики Казахстан для
ведения крестьянского или
фермерского хозяйства,
негосударственного юридического лица
Республики Казахстан и его
аффилированных лиц для
ведения сельскохозяйственного производства
Поправочные коэффициенты, применяемые при расчете предельных (максимальных) размеров земельных участков (землеобеспеченности, зональности по природно-сельскохозяйственным зонам, обводненности пастбищ)

1. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің ауыл шаруашылығы алқаптарының (егістік, шабындықтар, жайылымдар) түрлері бойынша ауданның жермен қамтамасыз етілу коэффициенті мына формула бойынша есептеледі:
Кауд. жер = (S(егістік, шабындық, жайылым) / Сэконом. белсенді ауыл халқы) / Креспублика жер,
мұнда:
Кауд. жер – жермен қамтамасыз етілу коэффициенті;
* Креспублика жер – республиканың жермен қамтамасыз етілу коэффициенті (ескертпеге сәйкес тұрақты шама);
S(егістік, шабындық, жайылым) – ауданның ауыл шаруашылығы мақсатындағы және босалқы жерлерінің ауыл шаруашылығы алқаптары (егістік, шабындық, жайылым) алаңы;
Сэконом. белсенді ауыл халқы – ауданның экономикалық белсенді ауыл халқының саны, адам.
Республика бойынша жермен қамтамасыз етілу коэффициенті:
Ауыл шаруашылығы алқаптарының атауы
Коэффициент
егістік

1. Коэффициент землеобеспеченности района по видам сельскохозяйственных угодий (пашни, сенокосов, пастбищ) земель сельскохозяйственного назначения исчисляется по формуле:
Кзем района = (S(пашня, сенокос, пастбище) / Чэконом активного сельского населения ) /Кзем республики,
где:
Кзем района – коэффициент землеобеспеченности;
*Кзем республики – коэффициент землеобеспеченности республики (постоянная величина согласно примечанию);
S(пашня, сенокос, пастбище) – площадь сельскохозяйственных угодий (пашня, сенокос, пастбища) земель сельскохозяйственного назначения и запаса района, гектар;
Чэконом активного сельского населения – численность экономически активного сельского населения района, человек.
Коэффициент землеобеспеченности по республике:
Наименование сельскохозяйственных угодий
Коэффициент
пашня