Селекциялық жетiстiктердің, өнеркәсiптiк меншiк объектiлерiнің, тауар таңбалары және тауар шығарылған жерлердiң атауларының, интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу өтінімдеріне сараптама жасау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Әділет министрінің 2018 жылғы 29 тамыздағы № 1349 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 2 қазанда № 17459 болып тіркелді.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
"Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 3-1 бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, Қазақстан Республикасының Патент Заңының 4-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 2-тармағының 2) тармақшасына, "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 4-бабының 2) тармақшасына сәйкес, БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Қоса беріліп отырған:
1) осы бұйрықтың 1-қосымшасына сәйкес Селекциялық жетістіктердің өтінімдеріне алдын ала сараптама жүргізу қағидалары;
2) осы бұйрықтың 2-қосымшасына сәйкес Өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары;
3) осы бұйрықтың 3-қосымшасына сәйкес Тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, географиялық нұсқамаларға және тауар шығарылған жерлердің атауларына өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары;
4) осы бұйрықтың 4-қосымшасына сәйкес Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Зияткерлік меншік құқығы департаменті Қазақстан Республикасының заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақша және орысша тілдерінде ресми жариялануы үшін және Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;

Об утверждении Правил проведения экспертизы заявок на селекционные достижения, объекты промышленной собственности, товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания, наименования мест происхождения товаров, о регистрации топологий интегральных микросхем
Приказ Министра юстиции Республики Казахстан от 29 августа 2018 года № 1349. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 2 октября 2018 года № 17459.
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан "Об охране селекционных достижений", подпунктом 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Патентный закон Республики Казахстан", подпунктом 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаниях и наименованиях мест происхождения товаров", подпунктом 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан "О правовой охране топологий интегральных микросхем" ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые:
1) Правила проведения предварительной экспертизы заявок на селекционные достижения согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) Правила проведения экспертизы заявок на объекты промышленной собственности согласно приложению 2 к настоящему приказу;
3) Правила проведения экспертизы заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания и наименования мест происхождения товаров согласно приложению 3 к настоящему приказу;
4) Правила проведения экспертизы заявок о регистрации топологий интегральных микросхем согласно приложению 4 к настоящему приказу.
Сноска. Пункт 1 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Департаменту по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа его направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми интернет-ресурсында оны ресми жариялағаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Әділет вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының
Әділет министрі
М. Бекетаев
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1349 бұйрығына
1-қосымша
Селекциялық жетістіктердің өтінімдеріне алдын ала сараптама жүргізу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы селекциялық жетістіктердің өтінімдеріне алдын ала сараптама жүргізу қағидасы (бұдан әрі - қағида) Қазақстан Республикасының 1999 жылғы 13 шiлдедегi "Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңының (бұдан әрi - Заң) 3-1 бабының 2) тармақшасының екінші абзацына сәйкес әзiрлендi және селекциялық жетістіктерге өтінімдердің алдын ала сараптамасын жүргізу тәртібін айқындайды, сондай-ақ ұсынылған құжаттарды ресімдеуді және алдын ала сараптаманы қамтиды.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) селекциялық жетiстiк авторы (селекционер) (бұдан әрi - автор) - сортты, тұқымды жасаған, тапқан немесе өсiрiп шығарған жеке адам;
2) селекциялық жетiстiк - адамның шығармашылық қызметiнiң нәтижесi болып табылатын өсiмдiктiң патент берiлген жаңа сорты, жануарлардың жаңа тұқымы;
3) мемлекеттiк комиссиялар (бұдан әрі - Мемлекеттік комиссиялар) - агроөнеркәсiптiк кешендi дамыту саласындағы уәкiлеттi органның Ауылшаруашылық дақылдарының сортын сынақтан өткiзу жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы мен Тұқымдарды сынақтан өткiзу және сапасын анықтау жөнiндегi мемлекеттiк комиссиясы;
4) конвенциялық өтінім - 1961 жылғы 2 желтоқсандағы селекциялық жетістіктерді қорғау бойынша халықаралық конвенцияға сәйкес берілген өтінім;
5) өтiнiш берушi - селекциялық жетiстiкке патент беруге өтiнiм берген жеке немесе заңды тұлға;
6) патент иеленушi - патенттiң иесi;
7) Селекциялық жетiстiктердiң мемлекеттiк тiзiлiмi - Қазақстан Республикасының қорғалатын өсiмдiк сорттарының мемлекеттiк тiзiлiмi мен Қазақстан Республикасының патенттер берiлген сорттарды, тұқымдарды қамтитын қорғалатын жануарлар тұқымдарының мемлекеттiк тiзiлiмi;
8) бюллетень - селекциялық жетiстiктердi қорғау мәселелерi жөнiндегi ресми мерзiмдiк басылым;
9) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
10) сараптама ұйымы - Заңның 3-2 бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде уәкілетті органға ведомстволық бағынысты сараптама ұйымы.

3) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства юстиции Республики Казахстан.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра юстиции Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр юстиции
Республики Казахстан
М. Бекетаев
Приложение 1
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1349
Правила проведения предварительной экспертизы заявок на селекционные достижения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения предварительной экспертизы заявок на селекционные достижения (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем вторым подпункта 2) пункта 2 статьи 3-1 Закона Республики Казахстан от 13 июля 1999 года "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон) и определяют порядок проведения предварительной экспертизы по заявкам на селекционные достижения (далее – заявка), которая включает в себя проверку оформления представленных документов и предварительную экспертизу.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) автор селекционного достижения (селекционер) (далее – автор) - физическое лицо, которое создало, выявило или вывело сорт, породу;
2) селекционное достижение - новый сорт растения, новая порода животного, являющиеся результатом творческой деятельности человека, на которые выдан патент;
3) Государственные комиссии (далее - Госкомиссии) – Государственная комиссия по сортоиспытанию сельскохозяйственных культур и Государственная комиссия по испытанию и апробации пород уполномоченного органа в области развития агропромышленного комплекса;
4) конвенционная заявка – заявка, поданная в соответствии с Международной конвенцией по охране селекционных достижений от 2 декабря 1961 года;
5) заявитель - физическое или юридическое лицо, которое подало заявку на выдачу патента на селекционное достижение;
6) патентообладатель – владелец патента;
7) Государственный реестр селекционных достижений - Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых сортов растений и Государственный реестр Республики Казахстан охраняемых пород животных, которые включают сорта, породы, на которые выданы патенты;
8) бюллетень – официальное периодическое издание по вопросам охраны селекционных достижений;
9) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан;
10) экспертная организация - организация, в соответствии со статьей 3-2 Закона созданная по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу;

11) Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы (бұдан әрі - ДЗМҰ) - зияткерлік меншік саласында халықаралық ынтымақтастықты пен саясатты қамтамасыз ететін және реттейтін халықаралық ұйым.
2-тарау. Селекциялық жетістікке өтінім беру
3. Заявка на выдачу патента в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона подается автором селекционного достижения или его правопреемником.
Заңның 5-быбының 1-тармағына сәйкес өтінімге патент автордың немесе оның құқықтық мирасқоры арқылы беріледі.
Селекциялық жетiстiк қызмет тапсырмасын немесе қызметтiк мiндеттердi орындау кезiнде жасалған, ашылған немесе шығарылған жағдайда, егер автор мен жұмыс берушiнiң арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, патент алуға өтiнiм беру құқығы жұмыс берушiге тиесiлi болады.
4. Өтінім сараптама ұйымының кеңсесі, сараптама ұйымының ресми сайты www.kazpatent.kz (бұдан әрі – сараптама ұйымының сайты) немесе "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі - Портал) арқылы қорғау құжатына құқығы бар тұлғамен (бұдан әрі - өтініш беруші) беріледі.
Заңның 5-бабының 3-тармақшасына сәйкес селекциялық жетiстiкке патент алуға өтiнiм өсiмдiктiң әрбiр сортына, жануарлардың тұқымына ресiмделедi және онда:
1) патент беру туралы өтiнiш (бұдан әрі - өтініш);
2) селекциялық жетiстiк сауалнамасы;
3) iс өкiл арқылы жүргiзiлген жағдайда, сенiмхат болуға тиiс.
Белгіленген мөлшерде өтінім беру төлемін растайтын құжат және оның мөлшерін азайту негізін растайтын құжат өтініммен бірге немесе өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылады.
Белгiленген мерзiмде ақы төленгенi туралы құжаттар табыс етiлмеген жағдайда өтiнiм берiлмеген деп танылады.
Өтініш екі данада (сарапатам ұйымының сайты немесе Портал арқылы жібергенде - бір дана) осы қағиданың 1 (мал шаруашылығы), 2 (өсімдік шаруашылығы) қосымшаларына сәйкес нысан бойынша беріледі.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Қазақстан Республикасынан тыс жерлерде тұратын жеке тұлғалар немесе шетелдік заңды тұлғалар патент иелері арқылы өтініш беруші, патент иесі, сондай-ақ мүдделі тұлғаның құқықтарын патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлдер арқылы пайдаланады.
Егер жоғарыда аталған тұлғалармен қатар өтініш беруші - Қазақстан Республикасында тұрып жатқан жеке тұлға немесе Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан заңды тұлға болса, онда патент алу туралы істерді жүргізу патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы Қазақстан Республикасында хат алмасу мекенжайы көрсетілген жағдайда жүзеге асырылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тысқары жерлерде жүрген жеке тұлғалар Қазақстан Республикасының шегiндегi хат жазысу мекен-жайын көрсеткен жағдайда, патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiлсiз патенттермен байланысты iстердi жүргiзе алады.

11) Всемирная организация интеллектуальной собственности (далее –ВОИС) – международная организация, обеспечивающая и регулирующая международную политику и сотрудничество в сфере интеллектуальной собственности.
Глава 2. Подача заявки на селекционное достижение
3. Заявка на выдачу патента в соответствии с пунктом 1 статьи 5 Закона подается автором селекционного достижения или его правопреемником.
В случае если селекционное достижение создано, выявлено или выведено при выполнении служебного задания или служебных обязанностей, заявка на выдачу патента на селекционное достижение подается работодателем, если договором между автором и работодателем не предусмотрено иное.
4. Заявка подается лицом, обладающим правом на охранный документ (далее – заявитель), через канцелярию экспертной организации, официальный сайт экспертной организации www.kazpatent.kz (далее – сайт экспертной организации) или веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее - Портал).
В соответствии с пунктом 3 статьи 5 Закона заявка, оформляется на каждый сорт растений, породу животных и содержит:
1) заявление о выдаче патента (далее – Заявление);
2) анкету селекционного достижения;
3) доверенность в случае ведения делопроизводства через представителя.
Документ, подтверждающий оплату подачи заявки в установленном размере, и документ, подтверждающий основания для уменьшения ее размера, представляется вместе с заявкой или в течение двух месяцев с даты поступления заявки.
При непредставлении документов об оплате в установленный срок заявка признается неподанной.
Заявление в двух экземплярах (при подаче через сайт экспертной организации или Портал – один экземпляр) представляется по форме согласно приложениям 1 (животноводство), 2 (растениеводство) к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица осуществляют свои права заявителя, патентообладателя, а также права заинтересованного лица через патентных поверенных.
Если, наряду с указанными лицами заявителем по заявке является физическое лицо, проживающее в Республике Казахстан или юридическое лицо, имеющее местонахождение на территории Республики Казахстан, ведение дел по получению патента не через патентного поверенного возможно при условии указания адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут осуществлять свои права заявителя, патентообладателя, а также права заинтересованного лица без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.

3-тарау. Селекциялық жетістіктер үшін өтінім құжаттарына қойылатын талаптар
6. Патент алуға арналған өтiнiм қазақ немесе орыс тiлiнде берiледi.
Селекциялық жетістіктерге арналған сауалнама селекциялық жетістікті анықтау үшін сорт пен жіктеу туралы ақпаратты қамтиды.
7. Ботаникалық анықтамалар латын әріптерімен блоктық әріптермен жазылады.
8. Патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл арқылы берілген жағдайда өтiнiшке патенттiк сенiм бiлдiрiлген өкiл қол қояды.
Өтінімнің қорапшасындағы қолтаңбалар қол қоюшының аты-жөні және тегінің қысқартылған нұсқасын көрсете отырып анықталады.
Өтiнiмге қатысты кез-келген ақпарат берiлетiн өтiнiмге қосымша әрбiр парағы жоғарыда көрсетiлген тәртiпте жасалады.
Өтініште және қосымшада түзетулер мен үзілістерге жол берілмейді. Көрсетілген жетіспеушіліктер болған жағдайда дұрыс рәсімделген өтініш немесе оған оның қосымшасы сұралады.
9. Селекциялық жетістіктің сауалнамасы мынаны қамтиды:
тұқымы мен түрінің атауы;
селекциялық жетістіктің ұсынылатын атауы және селекциялық нөмір;
селекциялық жетістіктің туындауының бастапқы әдістерін және бастапқы (ата-аналық) нысандарын көрсете отырып;
селекциялық жетiстiктi ұстау және көбейту ерекшелiктерi;
ерекшеліктерді сипаттайтын селекциялық жетістік белгілері;
ұқсас селекциялық жетістіктердің атауы және селекциялық жетістіктердің ұқсас сипаттардан ерекшеленетін сипаттамалары;
селекциялық жетістіктердің ерекшелiгi, бiртектiлiгi және тұрақтылығы (егер бар болса) үшін тестілеудің ерекше шарттары
10. Селекциялық жетістікке сауалнамасына осы қағиданың 8-тармағында көрсетілген тәртіппен өтініш беруші (өтініш берушілер) қол қояды.
Сауалнамаға сәйкес селекциялық жетістіктердің сипаттамалары кесте бойынша беріледі, онда өтініш беруші сипаттамалардың дәрежесі мен индексі бойынша өсімдіктің сортын немесе жануарлардың тұқымын сипаттайды.
4-тарау. Селекциялық жетістікке өтінімдерді қарастыру тәртібі
11. Өтінішті сараптама жасау ұйымы тіркеу күні мен тіркеу нөмірін тағайындаған күні тіркейді.
Өтініш беруші өтінішті қабылдау туралы бес жұмыс күнінен кешіктірмей өтініштің бір данасын пошта арқылы, сараптама ұйымының деректемелері қойылған (тіркеу нөмірі және алынған күні) өтініштің қабылданғаны туралы хабарланады
12. Өтінімнің тіркелген құжаттары өтінім беруге ақы төленгенін растайтын құжаттың толықтығын тексеріледі. Мұндай құжат және оның мөлшерін азайту үшін негіздердің бар екенін растайтын құжат болмаған және белгіленгеннен мөлшерден аз ақы төленген жағдайда, өтінім беруші өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде ұсынылуы мүмкін тиісті құжатты (тарды) және (немесе) қосымша төлем туралы құжатты белгіленген мөлшерге дейін ұсыну қажеттігі туралы өтінім тіркелген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.

Глава 3. Требования к документам заявки на селекционное достижение
6. Заявление и другие документы заявки представляются на казахском или русском языке.
В анкете селекционного достижения содержатся сведения о классификации сорта, породы для идентификации селекционного достижения.
7. Ботанические определения записываются латинским шрифтом печатными буквами.
8. При подаче заявки через патентного поверенного заявление подписывает патентный поверенный.
Подписи в графах заявления расшифровываются с указанием фамилий и инициалов подписывающего лица.
Каждый дополнительный лист приложения к заявлению, на котором представлены те или иные сведения, относящиеся к заявлению, подписывается в порядке, приведенном выше.
В заявлении и приложении к нему не допускаются исправления и подчистки. В случае наличия указанных недостатков запрашивается правильно оформленное заявление или приложение к нему.
9. Анкета селекционного достижения содержит:
название рода и вида;
предлагаемое наименование селекционного достижения и селекционный номер;
происхождение селекционного достижения с указанием метода создания и исходные (родительские) формы;
особенности поддержания и размножения селекционного достижения;
признаки селекционного достижения, характеризующие отличительные особенности;
наименования похожих селекционных достижений и признаки, по которым заявляемое селекционное достижение отличается от похожих;
особые условия для испытания селекционного достижения на отличимость, однородность и стабильность (при наличии).
10. Анкета селекционного достижения подписывается заявителем (заявителями) в порядке, определяемом пунктом 8 настоящих Правил.
К анкете прилагается таблица признаков селекционных достижений для соответствующих родов и видов, в которой заявитель описывает сорт растений или породу животных по степени и индексу выраженности признаков.
Глава 4. Порядок рассмотрения заявки на селекционное достижение
11. Заявка регистрируется экспертной организацией с простановкой даты их поступления и присвоением регистрационного номера.
Заявитель о принятии заявки уведомляется в течение пяти рабочих дней путем направления заявителю по почте одного экземпляра заявления с реквизитами (регистрационный номер и дата поступления), проставленными экспертной организацией
12. Зарегистрированные документы заявки проверяются на наличие документа, подтверждающего оплату подачи заявки. При отсутствии такого документа и документа, подтверждающего наличие оснований для уменьшения ее размера при оплате в размере, меньшем установленного, заявитель в течение пяти рабочих дней со дня регистрации заявки уведомляется о необходимости представления отсутствующего (отсутствующих) документа (ов) и (или) документа о доплате до установленного размера, который (которые) представляются в течение двух месяцев с даты поступления заявки.

Ескерту. 12-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
13. Шет елдерде селекциялық жетістікке патент беру кезінде (сараптама жасау ұйымына өтініш берілсе), өтініш берушінің өтініші бойынша сараптама жасау ұйымы бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін жасайды.
14. Өтінім берілген күннен бастап бір ай ішінде және селекциялық жетістік атауының дұрыстығын тексеру нәтижелері болған кезде сараптама ұйымы ол бойынша алдын ала сараптама жүргізеді. Алдын ала сараптама жүргізу барысында өтінімнің басымдық күні белгіленеді, қажетті құжаттардың болуы және олардың белгіленген талаптарға сәйкестігі тексеріледі.
Өтінішті алдын ала қарау екі айдың ішінде жүргізіледі.
Өтінішті алдын ала сараптау кезінде төмендегілер тексеріледі:
өтінімдегі немесе оған қоса берілетін құжаттардың болуы, сондай-ақ олардың мазмұны;
Заңның 5-бабының 2-тармағында көзделген жағдайларда, оның өкілінің өкілеттігін куәландыратын сенімхаттың болуы және дұрыстығын қоса алғанда, өтініш беру тәртібін сақтау;
өтінімнің заңдылығы мен тәртібін оның берілген күніне қарағанда бұрынғы басымдықты қолдану кезінде сақтау.
Ескерту. 14-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Заңның 7-бабының 2-тармағына сәйкес конвенциялық басымдылық сұралған кезде:
өтініш берушінің конвенциялық басымдықты іздеуге арналған мерзімін сақтауы (өтінім ұсыну кезінде);
өтініш берушімен бір мезгілде ұсынылған бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесін немесе сараптама жасау ұйымына өтініш беріп, оны мемлекеттік немесе орыс тіліне аударған күннен бастап үш ай ішінде қол жетімділік және сақтау тексеріледі.
Егер бұл шарттар орындалса, бірінші өтінім берілген күннен бастап үш жыл ішінде тестілеуге қажетті қосымша құжаттар мен материалдар талап етілмейді.
Егер кем дегенде бір шарт орындалмаса, сорттың, тұқымның басымдылығы сараптама жасау ұйымымен өтініш беру күнімен анықталады.
16. Өтінішке ұсынылған және түпнұсқа өтінім құжаттарында көрсетілмеген және мәлімделген сорттың, тұқымдардың мәнін өзгертуге арналған қосымша құжаттар, алдын ала сараптама кезінде өтініш беруші хабарлаған өтінішті қарастыру кезінде ескерілмейді, ол туралы алдын ала сараптама кезінде өтініш берушіге хабарлама жіберіледі.

Сноска. Пункт 12 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
13. При патентовании в зарубежных странах селекционного достижения, (когда заявка подана в экспертную организацию) по просьбе заявителя экспертная организация изготавливает заверенную копию первой заявки.
14. В течение одного месяца с даты подачи заявки и при наличии результатов проверки правильности наименования селекционного достижения экспертная организация проводит по ней предварительную экспертизу. В ходе проведения предварительной экспертизы устанавливается дата приоритета заявки, проверяется наличие необходимых документов и их соответствие установленным к ним требованиям.
Предварительная экспертиза заявки проводится в двухмесячный срок.
При проведении предварительной экспертизы заявки проверяется:
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней, а также их содержание;
соблюдение порядка подачи заявки в случаях, предусмотренных пунктом 2 статьи 5 Закона, включая наличие и правильность оформления доверенности, удостоверяющей полномочия представителя;
соблюдение правомерности и порядка испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи.
Сноска. Пункт 14 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. При испрашивании конвенционного приоритета в соответствии с пунктом 2 статьи 7 Закона проверяется:
соблюдение заявителем срока для испрашивания конвенционного приоритета (при подаче заявки);
наличие и соблюдение срока представления заверенной копии первой заявки, подаваемой одновременно с подачей заявки или в течение трех месяцев с даты подачи заявки в экспертную организацию и ее перевода на государственный или русский язык.
При выполнении этих условий дополнительная документация и необходимый для испытания материал в течение трех лет с даты подачи первой заявки не запрашивается.
При невыполнении хотя бы одного условия, приоритет сорта, породы устанавливается по дате подачи заявки в экспертную организацию.
16. Дополнительные документы, поступившие к заявке и содержащие признаки, которые не были приведены в первичных документах заявки и изменяющие сущность заявленного сорта, породы, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется в период проведения предварительной экспертизы.

17. Егер өтiнiмдi алдын ала сараптау барысында селекциялық жетiстiктiң атауы Заңның белгiленген талаптарына сәйкес келмейтiн және (немесе) оның құжаттарына қойылатын талаптарды бұза отырып ресiмделсе, өтініш беруші анықталған кемшіліктерді анықтап, селекциялық жетістіктің жаңа атауын және (немесе) түзетілген құжаттарды жіберуді ұсынған күннен бастап екі ай ішінде өтініш жібереді.
18. Селекциялық жетістіктің ұсынылатын атауының дұрыстығын мемлекеттік комиссия жүзеге асырады. Атауын тексеру нәтижелері бойынша Мемлекеттік комиссияның қорытындысы сараптама жасау ұйымына жіберіледі.
19. Алдын ала сараптама ұсыныстарына екі ай ішінде жауап бермеген жағдайда, сараптама жасау ұйымы өтініш беруші шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде хабардар етілетін өтінішті одан әрі қараудан бас тартуға шешім қабылдайды.
20. Егер алдын ала сараптама нәтижесінде өтінімнің белгіленген талаптарға сәйкес келетіні анықталса, сараптама ұйымы өтінімді одан әрі қарау туралы шешім қабылдайды және өтінім берушіні шешім шығарылған кезден бастап бес жұмыс күні ішінде алдын ала сараптаманың оң нәтижесі туралы хабардар етеді.
Ескерту. 20-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
21. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 2 шілдедегі № 4-2/602 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 11879 тіркелген), Ауыл шаруашылығы өсiмдiктерiн сұрыптық сынақтан өткізу қағидасына және Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2014 жылғы 21 қазандағы № 3-3/539 бұйрығымен бекітілген (нормативтік құқықтық актілердің тізілімінде № 9901 тіркелген), Мал шаруашылығы саласындағы селекциялық жетістіктерді сынақтардан және байқаулардан өткізу әдістемесіне сәйкес мемлекеттік комиссия сұрыптардың, тұқымдардың сипаттамасына қорытынды жасайды және сараптама ұйымына жібереді.
22. Егер мемлекеттік комиссия оң қорытындыға ие болса, сараптама ұйымы Заңның 10-бабының 4-тармағына сәйкес он жұмыс күні ішінде патент беру туралы шешім қабылдайды және он жұмыс күні ішінде өтініш берушіні қабылданған шешімді хабардар етеді.
23. Мемлекеттiк комиссияның терiс қорытындысы болған жағдайда, сараптама жасау ұйымы Заңның 10-бабының 5-тармағына сәйкес он жұмыс күнi iшiнде патент беруден бас тарту туралы шешiм қабылдайды, ол өтiнiш берушiге он жұмыс күнi iшiнде хабарланады.

17. Если в процессе предварительной экспертизы заявки установлено, что наименование селекционного достижения не соответствует установленным требованиям Закона и (или) заявка оформлена с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков и предложением представить новое наименование селекционного достижения и (или) отсутствующие или исправленные документы в течение двух месяцев с даты его направления.
18. Проверка правильности предложенного наименования селекционного достижения производятся Госкомиссией. Заключение Госкомиссий о результатах проверки наименования передается в экспертную организацию.
19. В случае непредставления ответа на запрос предварительной экспертизы в двухмесячный срок, экспертная организация принимает решение об отказе в дальнейшем рассмотрении заявки, о чем заявитель уведомляется в месячный срок со дня принятия решения.
20. Если в результате предварительной экспертизы установлено, что заявка соответствует установленным требованиям, экспертная организация принимает решение о дальнейшем рассмотрении заявки и уведомляет заявителя в течение пяти рабочих дней с момента вынесения решения о положительном результате предварительной экспертизы.
Сноска. Пункт 20 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
21. Госкомиссии, согласно Правилам проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 2 июля 2015 года № 4-2/602 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11879) и Методике проведения испытаний и апробаций селекционных достижений в области животноводства, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 21 октября 2014 года № 3-3/539 (зарегистрированный в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 9901) составляют заключение с описанием сорта, породы и направляют в экспертную организацию.
22. При положительном заключении Госкомиссии, экспертная организация в соответствии с пунктом 4 статьи 10 Закона в течение десяти рабочих дней принимает решение о выдаче патента и в течении десяти рабочих дней уведомляет заявителя о принятом решении.
23. При отрицательном заключении Госкомиссии, экспертная организация в соответствии с пунктом 5 статьи 10 Закона, в течение десяти рабочих дней, принимает решение об отказе в выдаче патента, о чем заявитель уведомляется в течение десяти рабочих дней.

5-тарау. Өтініш туралы ақпаратты жариялау
24. Алдын ала қарау нәтижесінде қосымша қарау туралы шешім қабылданған өтініш туралы ақпаратты жариялау бюллетеньде Заңның 8-бабының 6-тармағына сәйкес шешім қабылданған күннен бастап бір ай ішінде жасалады.
25. Өтініш туралы ақпаратты жариялау кезінде сараптама ұйымы мемлекеттік және орыс тілдерінде келесі ақпаратты жариялайды:
1) өтінімнің нөмірі мен күні;
2) өтінімде сараптама жасау ұйымына өтініш берген күннен бастап бұрынғы басымдылық күні, егер селекциялық жетістіктің басымдығы белгіленетін стандартқа сәйкес өтінімнің нөмірін, берілген күнін және өтінімнің елдің кодын көрсетсе;
3) автордың (авторлардың) аты, егер соңғы (соңғы) бас тартқан (бас тартпаған) болса, ондай (ондай) деп аталмаса;
4) өтініш берушінің атауы немесе аты;
5) автордың (авторлардың) тұратын елінің коды (кодтары) және стандарттарға сәйкес өтініш берушінің тұрғылықты жері (орналасқан жері) (ДЗМҰ SТ.3);
6) селекциялық жетістіктің атауы;
Автор жарияланған ақпаратта аталғандай бас тартқан болса, егер ол жариялауға техникалық дайындық аяқталғанға дейін енгізілсе, бұл ақпаратты жариялау кезінде ескеріледі. Көрсетілген бас тарту автормен сол кезеңде алынуы мүмкін.
6-тарау. Селекциялық жетістіктердің өтініштеріне сараптама жүргізу бойынша жеке сұрақтар
26. Хат алмасу өтініш беруші немесе оның өкілімен әр өтінім бойынша бөлек жүргізіледі.
Жеткіліксіз ұсынылған, оқылуы қиын құжаттар қарастырылмайды.
Рәсімделуі толық емес құжаттарды ұсынған, оқылуы қиын құжаттарды алған тұлғаға осы құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жолдананды.
Факсимильдік байланыс арқылы берілетін материалдардың түпнұсқалары (бұдан әрі - факс) оларды алған күннен бастап бір ай ішінде, бұрын алынған материалдарды анықтайтын жабық хатпен беріледі. Материалдарды қабылдау күні - бұл факс арқылы алынған күн болып есептеледі.
Материалдардың түпнұсқалары бір ай мерзімнен кейін келгенде немесе факспен алған материалдар түпнұсқалармен бірдей болмаса, материалдар түпнұсқалардың шыққан күні алынған болып есептеледі, ал кейін алынған факстардың мазмұны ескерілмейді. Түпнұсқаларды ұсынбас бұрын, факс арқылы жіберілген материалдар алынбайды. Факс немесе олардың бір бөлігі алынған материалдар оқылмайтын немесе алынбаған болса, тиісті материалдар түпнұсқалардың шыққан күні алынған деп саналады. Материалдар өтінім беруші оқылмайтын бөлікті алып тастағанда, факспен алған күні болып есептеледі.

Глава 5. Публикация сведений о заявке
24. Публикация сведений о заявке, по которой в результате предварительной экспертизы вынесено решение о дальнейшем рассмотрении, производится в бюллетене в течение месяца с даты принятия решения в соответствии с пунктом 6 статьи 8 Закона.
25. При публикации сведений о заявке экспертная организация публикует на государственном и русском языках следующие сведения:
1) номер и дату подачи заявки;
2) номер, дату подачи и код страны подачи заявки в соответствии со стандартом, на основании которой установлен приоритет селекционного достижения, если по заявке установлена более ранняя дата приоритета, чем дата подачи заявки в экспертную организацию;
3) имя автора (авторов), если последний (последние) не отказался (не отказались) быть упомянутым (упомянутыми) в качестве такового (таковых);
4) имя или наименование заявителя;
5) код (коды) страны места жительства автора (авторов) и места жительства (места нахождения) заявителя в соответствии со стандартом (ST. 3 ВОИС);
6) наименование селекционного достижения;
Отказ автора быть упомянутым в качестве такового в публикуемых сведениях учитывается при публикации этих сведений, если он поступил до завершения технической подготовки к публикации. Указанный отказ может быть отозван автором в этот же срок.
Глава 6. Отдельные вопросы по проведению экспертизы заявок на селекционные достижения
26. Переписка ведется заявителем или его представителем, по каждой заявке в отдельности.
Документы, представленные с недостатками оформления, невозможные к прочтению, не рассматриваются.
Лицу, подавшему документы с недостатками оформления, невозможные к прочтению, направляется соответствующее уведомление в течение пяти рабочих дней с даты поступления данных документов.
Оригиналы материалов, переданные посредством факсимильной связи (далее – факс), представляются в течение одного месяца с даты их поступления вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим материалы, поступившие ранее. Датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу.
Если оригиналы материалов поступили по истечении месячного срока или материалы, поступившие по факсу, не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу материалов в дальнейшем во внимание не принимаются. До представления оригиналов материалы, переданные по факсу, считаются не поступившими. Если какие-либо материалы, поступившие по факсу, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы считаются поступившими на дату получения факса при изъятии заявителем нечитаемой части.

27. Заңның 8-бабының 1-тармағына сәйкес өтініш беруші өтінім бойынша тиісті шешім қабылданғанға дейін селекциялық жетістіктің мәнін өзгертпей, өтініш құжаттарына түзетулер мен түсініктемелер беруге құқылы.
28. Авторлардың құрамын өзгерту арқылы авторды қосу немесе алып тастау дегенді білдіреді. Өзгерістер келесідей жүзеге асырылады:
1) авторлардың құрамындағы өзгерістер сараптама жасау ұйымына жаңа өтініш беру арқылы жүзеге асырылады;
2) жаңа өтініммен бір мезгілде өтініш берушінің қолы қойылған және өтініш берушінің қолы қойылған нөмірді және күнді көрсете отырып, автордан шығарылған, автордан шығарылған еркін нысанда жазылған авторлардың құрамына тиісті өзгерістер енгізуге өтініш беріледі;
3) қолдаухатта шығарылған автордың қолы болмаған жағдайда, шығарылған автордың келісімі өтінімнің нөмірі мен күнін көрсете отырып, жеке хат түрінде қабылданады;
4) егер жаңа автор авторлардың тiзiмiне енгiзiлген болса, жаңа өтiнiш берген күнге дейiн белгiленген автордың қолтаңбасын алуға болмайды, онда жазбаша келiсiм мынадай қолдаухатпен қоса берiледі:
автор қайтыс болған немесе оны өлді деп жариялаған жағдайда мұрагер оның мұрагерлік құқығына арналған куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсына отырып, өз атынан өзгеріс енгізу туралы келісімге қол қояды;
автордың шетелге кетуі жағдайында оның атына өзгерістер енгізу туралы келісімге мұндай құқықты куәландыратын патенттік сенiм білдірілген өкілдің атына сенімхаты бар сенім білдірілген адам қол қояды;
автордың тұрғылықты жерi туралы мәлiметтер болмаған және оларды алу мүмкiн еместiгi анықталған жағдайда Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексiнiң 28-бабына сәйкес сот жоғалған деп танылады, ал мүдделі тұлға автордың авторлық құқықты бұзу деп тану туралы сот шешімінің көшірмесін ұсынады, ол мән-жайлар туралы шешім қабылданған кезде ескеріледі;
егер автор құзырлы немесе қабілетсіз деп танылса, оның атынан өзгерістер енгізу туралы келісімге қорғаншының немесе қамқоршының қолы қойылса, қорғаншылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесі қоса беріледі.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды рәсімдеу тәртібін бұзған жағдайда жаңа өтінім берілмеді деп есептеледі және сараптама жасау ұйымы өзгерістер енгізу туралы мәселені қарағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлама жібереді.
29. Өтініш берушілердің құрамын өзгерту арқылы өтінімде бұрынғы өтініш берушілердің құрамы немесе тұлғаны алып тастап қосымша тұлғаларды қосу арқылы өтініш берушілердің құрамындағы ішінара өзгеріс түсіндіріледі:

27. Согласно пункта 1 статьи 8 Закона заявитель имеет право внести в документы заявки исправления и уточнения без изменения сущности селекционного достижения до принятия по этой заявке соответствующего решения.
28. Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора. Изменение осуществляется следующим образом:
1) изменения в состав авторов вносятся путем подачи в экспертную организацию нового заявления;
2) одновременно с новым заявлением подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов, составленное в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки и подписанное заявителем, и в случае исключения из состава авторов, исключаемым автором;
3) в случае отсутствия в ходатайстве подписи исключаемого автора, согласие исключаемого автора принимается в форме отдельного письма с указанием номера и даты поступления заявки;
4) если при включении в состав авторов нового лица невозможно получить подпись ранее указанного автора к дате подачи нового заявления, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за границу согласие на внесение изменений от его имени подписывает доверенное лицо, представив доверенность на имя патентного поверенного удостоверяющую такое право;
в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить, признается судом безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского кодекса Республики Казахстан, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим, которое принимается во внимание при решении вопроса по существу;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель, с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.
При нарушении порядка представления указанных в настоящем пункте документов, новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней по результатам рассмотрения экспертной организацией вопроса о внесении изменений.
29. Под изменением состава заявителей понимается частичное изменение состава заявителей путем включения дополнительного лица в состав или исключение лица из состава заявителей, ранее указанных в заявлении:

1) өтініш берушілердің құрамындағы өзгерістер сараптама жасау ұйымына жаңа өтініш беру арқылы жүзеге асырылады;
2) жаңа өтініммен бір мезгілде өтініш берушілердің құрамына өтінімді тіркеудің санын және күнін көрсете отырып, ерікті нысанда тиісті өзгерістер енгізуге өтініш берілді. Өтінішке патент беру туралы бастапқы өтінімде көрсетілген (көрсетілген) өтініш беруші (лар) қол қоюға тиіс;
3) өтiнiште көрсетiлген қайтыс болған өтiнiш берушiнi ауыстыру кезiнде өтiнiш бойынша құқықтық мұрагердiң мұрагерлiк құқығына арналған куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн табыс ету арқылы ғана аталған мұрагердiң қолы жеткiлiктi болады;
4) заңды тұлғаның қайта ұйымдастырылуына байланысты өтініш берушілердің құрамына өзгертулер енгізілген кезде өтініш пен жаңа өтінімге оның құқық иеленушісі құқықтың осы түрінің (бөліну балансынан немесе аудару актісінен) үзінділігін растайтын құжатты ұсынумен арқылы қол қояды;
5) заңды тұлғаның таратылуына байланысты өзгерістер енгізген кезде, өтiнiшке және жаңа өтiнiшке құқықтарды берудi растайтын құжат табыс етiлген тұлғаға тиiстi құқықтар берiлген тұлға қол қояды;
6) Қазақстан Республикасының аумағынан тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдік заңды тұлғалар Қазақстан Республикасының патенттік сенім білдірілген өкілдері арқылы өтініш берушілерге өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы іс-шараларды орындау туралы нұсқауды қамтиды.
Осы тармақта көрсетілген құжаттарды рәсімдеу тәртібін бұзған жағдайда жаңа өтінім берілмеді деп есептеледі және өзгерістер енгізу жүргізілмейді, сараптама жасау ұйымы өзгерістер енгізу туралы мәселені қарағаннан кейін бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге хабарлама жіберіледі.
Селекциялық жетістіктердің
өтінімдеріне алдын ала
сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(21) тіркеу №
(22) Берген күні
Басымдық
Селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ (мал шаруашылығы)
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз)(71) Өтінім беруші (лер):
(толық аты немесе атауы және тұратын жері немесе орналасқан орны көрсетіледі.
Авторлар-өтінім берушілердің тұратын жері туралы деректер (72) кодты бағанның қасында көрсетіледі).
Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының (бұдан әрі - ДЗМҰ) 3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
Тегі, түрі ____________________________________________ (қазақ немесе орыс тіліндегі атауы) ________________________________________________________ ________________________________________________________ ________________________________________________________ (латынша атауы)
Ұсынылатын атау
Селекциялық нөмір
Селекциялық жетістік мына елде (дерде) шығарылды ___________________________________
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма:
Өтінім берілген елде:
- жоқ
- иә алғашқы рет ________ мынадай атаумен _______ (күні)
Басқа елдерде: алғашқы рет __________ мынадай атаумен __________ (ел, күні)
Хат-хабар алмасу үшін мекен-жай (толық пошталық мекен-жай және хат алушының атауы)
Телефон: ұялы тел. Факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, уәкілетті органда тіркелген нөмірі) немесе өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса тіркелетін құжаттардың тізбесі
1 дана парақ саны
Дана саны
Өтінімді беру және патентті алу (құжатты ұсынбай) құқығының пайда болуына негіз:
Өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады және Заңның 5-бабының 1-тармағының шарттары сақталады
жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
мұрагерлік құқығы
өтінішке қосымша
селекциялық жетістік сауалнамасы
фотосурет
негативтер немесе түсті слайдтар
бұрын жасалған сату туралы ақпарат
өтінім бергені үшін ақы төлегені туралы
ақыны азайту үшін негіздеме бар екенін растайтын құжат
бірінші өтінімнің көшірмесі (конвенциялық басымдық сұратқан кезде)
өтінімді қазақ немесе орыс тіліне аудару
патенттік сенім білдірілген басқаға беруі өкілдің немесе өкілдің өкілетігін растайтын сенімхат
басқа құжат (көрсету керек)
(72) Автор (лар)(толық Тегі, Аты, Әкесінің аты көрсетіледі)
Ел атауын және белгілі болса, оның ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша кодымен қоса тұратын жерінің толық пошталық мекен-жайы
Өтінім беруші(лер) автордың(лардың) және/немесе патент алу құқығын басқаға берген автордың (лардың) қолы(дары)
Мен (біз) ______________________________________________________________________
Өтінім материалдарын және патентті жариялау кезінде мені (бізді) автор(лар) ретінде атамауды өтінемін (өтінеміз)
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (міз).
Мен (біз) үлгілер тиісті жолмен алынғандығын және селекциялық жетістіктің көрнекі іріктелуі болып табылатынын растаймын (мыз).
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
өтінім берушінің (лердің) немесе патенттік сенім білдірілген өкілдің қолы (дары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Селекциялық жетістіктердің
өтінімдеріне алдын ала
сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(21) тіркеу №
(22) Берген күні
Басымдық
Селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ (өсімдік шаруашылығы)
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (өтінім берушілердің) атына селекциялық жетістікке Қазақстан Республикасының патентін беруді өтінемін (өтінеміз)
(71) Өтінім беруші (лер):
(толық аты немесе атауы және тұратын жері немесе орналасқан орны көрсетіледі.Авторлар-өтінім берушілердің тұратын жері туралы деректер (72)-кодты бағанның қасында көрсетіледі).
Дүниежүзілік Зияткерлік Меншік Ұйымының (бұдан әрі - ДЗМҰ) 3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына өтінім берген күннен неғұрлым ерте күн бойынша басымдық сұратылған кезде ғана толтырылады
Селекциялық жетістік басымдығын белгілеуді өтінемін (өтінеміз):
Халықаралық конвенцияға қатысушы елде бірінші өтінім берілген күн бойынша ("Селекциялық жетістіктерді қорғау туралы" Заңның (бұдан әрі Заң) 7-бабының 2-тармағы) қолдануға рұқсат өтінімнің мемкомиссияға келіп түскен күні бойынша (заңның 4-бабының 2-тармағы)
Бірінші өтінімнің немесе қолдануға рұқсат беруге өтінімнің №
Сұратылатын басымдық күні
Берген елдің коды |(ДЗМҰ ST.3)
Өтінімді қарау сатысы
Селекциялық жетістік қандай атаумен тіркелді
Мен (біз) бірінші өтініммен берілген материал осы сортты (тұқымды) білдіретінін және осы өтінімге сәйкес келетінін мәлімдеймін (міз)
Тегі, түрі _______________________________________________ (қазақ немесе орыс тіліндегі атауы) __________________________________________________________ __________________________________________________________ __________________________________________________________ (латынша атауы)
Ұсынылатын атау
Селекциялық нөмір
Селекциялық жетістік мына елде (дерде) шығарылды ___________________________________
Сорт (тұқым) сатуға ұсынылды ма немесе сатылды ма:
Өтінім берілген елде:
- жоқ
-иә алғашқы рет ______ мынадай атаумен ____ (күні) Басқа елдерде: алғашқы рет __________ мынадай атаумен ________________________ (ел, күні)
Хат-хабар алмасу үшін мекен-жай (толық пошталық мекенжай және хат алушының атауы)
Телефон: ұялы телефон. Факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, уәкілетті органда тіркелген нөмірі) немесе өтінім берушінің (өтінім берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса тіркелетін құжаттардың тізбесі
1 дана парақ саны
Дана саны
Өтінімді беру және патентті алу (құжатты ұсынбай) құқығының пайда болуына негіз:
Өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады және Заңның 5-бабының 1-тармағының шарттары сақталады
жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды басқаға беруі
мұрагерлік құқығы
өтінішке қосымша
селекциялық жетістік сауалнамасы
фотосурет
негативтер немесе түсті слайдтар
бұрын жасалған сату туралы ақпарат
өтінім бергені үшін ақы төлегені туралы
ақыны азайту үшін негіздеме бар екенін растайтын құжат
бірінші өтінімнің көшірмесі (конвенциялық басымдық сұратқан кезде)
өтінімді қазақ немесе орыс тіліне аудару
патенттік сенім білдірілген басқаға беруі өкілдің немесе өкілдің өкілетігін растайтын сенімхат
басқа құжат (көрсету керек)
(72) Автор (лар) (толық Тегі, Аты, Әкесінің аты көрсетіледі)
Ел атауын және белгілі болса, оның ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша кодымен қоса тұратын жерінің толық пошталық мекен-жайы
Өтінім беруші(лер) автордың(лардың) және/немесе патент алу құқығын басқаға берген автордың (лардың) қолы(дары)
Мен (біз) ______________________________________________________________________
Өтінім материалдарын және патентті жариялау кезінде мені (бізді) автор(лар) ретінде атамауды өтінемін (өтінеміз)
Мен (біз) менде (бізде) бар мәліметтер бойынша өтінімді қарау үшін қажетті және осы өтініш пен қосымшаларға енгізілген ақпарат түпкілікті және дұрыс болып табылатынын мәлімдеймін (міз).
Мен (біз) үлгілер тиісті жолмен алынғандығын және селекциялық жетістіктің көрнекі іріктелуі болып табылатынын растаймын (мыз).
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
өтінім берушінің(лердің) немесе патенттік сенім білдірілген өкілдің қолы(дары), қол қойылған күн (заңды тұлға атынан қол қою кезінде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1349 бұйрығына
2-қосымша
Өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары

1) изменения в состав заявителей вносятся путем подачи в экспертную организацию нового заявления;
2) одновременно с новым заявлением подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки. Ходатайство должно быть подписано заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении на выдачу патента;
3) при замене умершего заявителя, указанного в заявлении, законным наследником под ходатайством достаточна подпись только указанного наследника, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
4) при внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица, ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта);
5) при внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав;
6) граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных Республики Казахстан, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий.
При нарушении порядка представления указанных в настоящем пункте документов, новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней по результатам рассмотрения экспертной организацией вопроса о внесении изменений.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы заявок на
селекционные достижения
Форма
Дата поступления
(21) № регистрации
(22) Дата подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента
Республики Казахстан на селекционное достижение (животноводство)
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на селекционное достижение на имя заявителя (заявителей)
(71) Заявитель (и):
(Указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе с кодом 97)
Код страны по стандарту 3 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее - ВОИС) (если он установлен)
Род, вид _____________________________________________________________________
(название на государственном или русском языке)
____________________________________________________________________________
(латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционное достижение выведено в стране(ах) ____________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался:
В стране подачи заявки:
- нет
- да впервые ____под названием ____________________
(дата)
В других странах:
- нет
- да впервые ___________________________________________
(страна, дата)
под названием _________________________________________________________________
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон Факс:
(74) Патентный поверенный (регистрационный номер) или представитель заявителя (ей) (фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество листов
Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа):
заявитель является работодателем и соблюдены условия пункта 1 статьи 5 Закона
переуступка права работодателем или его правопреемником
переуступка права автором или его правопреемником
право наследования
приложение к заявлению
анкета селекционного достижения
фотографии
негативы или цветные слайды
информация о ранее произведенной продаже
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия первой заявки (при испрашивании конвенционного приоритета)
перевод заявки на государственный или русский язык
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
(72) Автор (ы)
(указываются фамилия, имя, отчество, (при его наличии)
(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту 3 ВОИС, если он установлен
Подпись (и) автора (ов) – заявителя (ей) и/или автора (ов), переуступившего (их) право на получение патента, дата
Я (мы) _______________________________________________________________________________
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (ов) при публикации материалов заявки
Подпись (и) автора (ов)
Я (мы) заявляю (ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю (ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку селекционного достижения.
Согласен (согласны) на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись (и) заявителя (ей) или патентного поверенного, дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью (при его наличии).
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы заявок на
селекционные достижения
Дата поступления
(21) № регистрации
(22) Дата подачи
Приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента
Республики Казахстан на селекционное достижение (растениеводство)
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на селекционное достижение на имя заявителя (заявителей)
(71) Заявитель (и):
(Указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе с кодом 97)
Код страны по стандарту 3 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее – ВОИС)(если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате более ранней, чем дата поступления заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности"
Прошу (просим) установить приоритет селекционного достижения по дате:
подачи первой заявки в стране-участнице Международной конвенции (пункт 2 статьи 7 Закона "Об охране селекционных достижений" (далее – Закон)
поступления заявки на допуск к использованию в госкомиссию (пункта 2 статьи 4 Закона)
№ первой заявки или заявки на допуск к использованию
Дата испрашиваемого приоритета
Код страны подачи (ST.3 ВОИС)
Стадия рассмотрения заявки
Под каким названием зарегистрировано селекционное достижение
Я (мы) заявляю (ем), что материал, переданный с первой заявкой, представляет данный сорт (породу) и соответствует настоящей заявке.
Род, вид ____________________________________________________________________
(название на государственном или русском языке)
____________________________________________________________________________
(латинское название)
Предлагаемое наименование
Селекционный номер
Селекционное достижение выведено в стране(ах) ____________________________________
Предлагался ли сорт (порода) к продаже или продавался:
В стране подачи заявки:
- нет
- да впервые ____ под названием _____________________
(дата)
В других странах:
- нет
- да впервые ____________________________________________
(страна, дата)
под названием __________________________________________________________________
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон: Факс:
(74) Патентный поверенный (регистрационный номер) или представитель заявителя (ей) (фамилия, имя, отчество (при его) или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
Основание для возникновения права на подачу заявки и получение патента (без представления документа):
заявитель является работодателем и соблюдены условия пункта 1 статьи 5 Закона
переуступка права работодателем или его правопреемником
переуступка права автором или его правопреемником
право наследования
приложение к заявлению
анкета селекционного достижения
фотографии
негативы или цветные слайды
информация о ранее произведенной продаже
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия первой заявки (при испрашивании конвенционного приоритета)
перевод заявки на государственный или русский язык
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
(72) Автор (ы)
(указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии)
(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту 3 ВОИС, если он установлен
Я (мы) _________________________________________________________________________
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (ов) при публикации материалов заявки
Подпись (и) автора (ов)
Я (мы) заявляю (ем), что по имеющимся у меня (нас) сведениям информация, необходимая для рассмотрения заявки и внесенная в настоящее заявление и в приложения, является окончательной и правильной.
Я (мы) подтверждаю (ем), что образцы получены должным образом и представляют репрезентативную выборку селекционного достижения.
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись (и) заявителя (ей) или патентного поверенного, дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью (при наличии)
Приложение 2
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1349
Правила проведения экспертизы заявок на объекты промышленной собственности

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өнеркәсіптік меншік объектілеріне арналған өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары "Қазақстан Республикасының Патент заңы" 1999 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі - Заң) 4-бабы 2-тармағы 2) тармақшасының екінші абзацына сәйкес әзірленген және өнеркәсіптік меншік объектілеріне берілген өтінімдерге құжаттардың дұрыс толтырылғандығын және формальды мен ресми сараптамадан тұратын сарапатама тәртібін анықтайды
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) бюллетень - өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау мәселелері жөніндегі ресми мерзімдік басылым;
2) Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымы (бұдан әрі - ДЗМҰ) - зияткерлік меншік саласында халықаралық саясатты және елдердің ынтымақтастығын қамтамасыз ететін және реттейтін халықаралық ұйым;
3) еуразиялық өтінім -1994 жылғы 9 қыркүйектегі Еуразиялық патент конвенциясына сәйкес берілген өтінім;
4) еуразиялық патент - 1994 жылғы 9 қыркүйектегі Еуразиялық патент конвенциясына сәйкес берілген патент;
5) конвенциялық өтінім - кейінгі өзгерістерімен және толықтыруларымен бірге 1883 жылғы 20 наурыздағы Өнеркәсіптік меншікті қорғау жөніндегі Париж конвенциясына сәйкес берілген өтінім;
6) өнеркәсіптік меншік объектісінің авторы - оны шығармашылық еңбегімен жасаған жеке тұлға;
7) өтінім - өнертабысқа, пайдалы модельге немесе өнеркәсіптік үлгіге патент беруге арналған өтінім;
8) сараптама ұйымы - шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде уәкілетті органға ведомстволық бағынысты сараптама ұйымы;
9) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі;
10) халықаралық өтінім - 1970 жылғы 19 маусымдағы Патент кооперациясы (Patent Cooperation Treaty, бұдан әрі - РСТ) туралы шартқа сәйкес берілген өтінім;
2-тарау. Өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтінімдерді беру
3. Өтінім қорғау құжаттары құқығына ие адаммен (бұдан әрі - өтінім беруші) сараптама ұйымының кеңсесі, сараптама ұйымының ресми сайты www.kazpatent.kz (бұдан әрі – сараптама ұйымының сайты) немесе "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы арқылы беріледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Өнертабысқа арналған өтінімде Заңның 17-бабы 2-тармағында көзделген құжаттар қамтылуға тиіс.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы заявок на объекты промышленной собственности (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем вторым подпункта 2) пункта 2 статьи 4 Закона Республики Казахстан от 16 июля 1999 года "Патентный закон Республики Казахстан" (далее – Закон) и определяют порядок проведения экспертизы по заявкам на объекты промышленной собственности, которая включает в себя проверку оформления представленных документов, формальную экспертизу и экспертизу по существу.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) бюллетень – официальное периодическое издание по вопросам охраны объектов промышленной собственности;
2) Всемирная организация интеллектуальной собственности (далее – ВОИС) – международная организация, обеспечивающая и регулирующая международную политику и сотрудничество стран в сфере интеллектуальной собственности;
3) евразийская заявка – заявка, поданная в соответствии с Евразийской патентной конвенцией от 9 сентября 1994 года;
4) евразийский патент – патент, выданный в соответствии с Евразийской патентной конвенцией от 9 сентября 1994 года;
5) конвенционная заявка – заявка, поданная в соответствии с Парижской конвенцией по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года с последующими изменениями и дополнениями (далее – Парижская конвенция);
6) автор объекта промышленной собственности - физическое лицо, творческим трудом которого он создан;
7) заявка – заявка на выдачу патента на изобретение, полезную модель или промышленный образец;
8) экспертная организация – экспертная организация, созданная в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу;
9) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан;
10) международная заявка – заявка, поданная в соответствии с Договором о патентной кооперации (Patent Cooperation Treaty, далее – РСТ) от 19 июня 1970 года.
Глава 2. Подача заявок на объекты промышленной собственности
3. Заявка подается лицом, обладающим правом на охранный документ (далее – заявитель), через канцелярию, официальный сайт экспертной организации www.kazpatent.kz или веб-портал электронного правительства www.egov.kz.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Заявка на изобретение должна содержать документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 17 Закона.

5. Өнертабысқа арналған өтінім өнімге, тәсілге, сондай-ақ белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша немесе жаңа өнімді белгілі мақсат бойынша қолдануға жататын кез келген саладағы техникалық шешімге беріледі.
Атап айтқанда, төмендегілер жататын құрылғы, зат, биотехнологиялық өнім, оның ішінде микроорганизмнің штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісі өнертабыс объектісі ретіндегі өнім болып табылады.
Өнертабыс объектісі ретіндегі құрылғыларға конструкциялар мен бұйымдар жатады. Құрылғыларды сипаттау үшін мынадай белгілер:
конструктивтік элементтің (элементтердің) болуы;
элементтер арасындағы байланыстың болуы;
элементтердің өзара орналасуы;
элементтің (элементтердің) немесе жалпы құрылғының орындалу нысаны;
элементтер арасындағы байланыстың орындалу нысаны;
элементтің (элементтердің) параметрлері мен басқа да сипаттамалары және олардың өзара байланысы;
элемент (элементтер) немесе жалпы құрылғы жасалған материал;
элемент функциясын атқаратын орта пайдаланылады.
Өнертабыс объектілері ретіндегі заттарға:
химиялық қосылыстар;
композициялар (құрамдар, қоспалар);
ядролық айналдыру өнімдері жатады.
Химиялық қосылыстарды сипаттау үшін мынадай белгілер:
құрылымы белгіленген төмен молекулалық қосылыстар үшін - сапалық құрам (белгілі бір элементтердің атомдары), сандық құрам (әрбір элементтің атомдар саны), атомдар арасындағы байланыс және химиялық құрылымдық формулада көрсетілген молекулада олардың өзара орналасуы;
құрылымы белгіленген жоғары молекулалық қосылыстар үшін - макромолекуланың элементарлық буынының (буындарының және олардың үйлесімдерінің) құрылымдық формуласы, жалпы макромолекуланың құрылымы (сызықтық, тармақталған), элементарлық буындардың саны немесе молекулалық масса, молекулалық-массалық таралу, макромолекуланың геометриясы және стереометриясы, оның соңғы және бүйір топтары, сополимерлер үшін - сомономерлік буындардың қосымша арақатынасы және олардың кезеңділігі;
құрылымы белгіленбеген қосылыстар үшін - осы қосылысты басқа қосылыстардан ажыратуға мүмкіндік беретін физика-химиялық және өзге де сипаттамалар (оның ішінде алу тәсілінің белгілері) пайдаланылады.
Композицияны сипаттау үшін мынадай белгілер:
сапалық құрам (ингредиенттердің болуы);
сандық құрам (ингредиенттердің құрамы);
композиция құрылымы;
ингредиенттер құрылымы пайдаланылады.
Құрамы белгіленбеген композицияны сипаттау үшін олардың физика-химиялық, физикалық және пайдалы көрсеткіштері мен оны алу тәсілінің белгілері пайдаланылады.
Ядроға айналдыру арқылы алынған заттарды сипаттау үшін мынадай белгілер:
сапалық (элемент изотопы (изотоптары) және сандық (протондар мен нейтрондар саны) құрамы;
негізгі ядролық сипаттамалар: жартылай ыдырау кезеңі, сәулелену типі мен энергиясы (радиоактивті изотоптар үшін) пайдаланылады.
Өнертабыс объектісі ретіндегі биотехнологиялық өнімдерге табиғи қоршаған ортадан шыққан немесе өзге де тәсілдермен алынған өнімдер жатады.
Өнертабыс объектілері ретінде биотехнологиялық өнімдерге мыналар:

5. Заявка на изобретение подается на техническое решение в любой области, относящееся к продукту, способу, а также применению известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению.
Продуктом как объектом изобретения является, в частности, устройство, вещество, биотехнологический продукт, в том числе штамм микроорганизма, культура клеток растений или животных, к которым относится следующее.
К устройствам как к объектам изобретения относятся конструкции и изделия. Для характеристики устройств используются следующие признаки:
наличие конструктивного (конструктивных) элемента (элементов);
наличие связи между элементами;
взаимное расположение элементов;
форма выполнения элемента (элементов) или устройства в целом;
форма выполнения связи между элементами;
параметры и другие характеристики элемента (элементов) и их взаимосвязь;
материал, из которого выполнен элемент (элементы) или устройство в целом;
среда, выполняющая функцию элемента.
К веществам как объектам изобретения относятся:
химические соединения;
композиции (составы, смеси);
продукты ядерного превращения.
Для характеристики химических соединений используются следующие признаки:
для низкомолекулярных соединений с установленной структурой - качественный состав (атомы определенных элементов), количественный состав (число атомов каждого элемента), связь между атомами и взаимное их расположение в молекуле, выраженное химической структурной формулой;
для высокомолекулярных соединений с установленной структурой - структурная формула элементарного звена макромолекулы (звеньев и их сочетаний), структура макромолекулы в целом (линейная, разветвленная), количество элементарных звеньев или молекулярная масса, молекулярно-массовое распределение, геометрия и стереометрия макромолекулы, ее концевые и боковые группы, для сополимеров - дополнительно соотношение сомономерных звеньев и их периодичность;
для соединений с неустановленной структурой - физико-химические и иные характеристики (в том числе признаки способа получения), позволяющие отличить данное соединение от других.
Для характеристики композиций используются следующие признаки:
качественный состав (наличие ингредиентов);
количественный состав (содержание ингредиентов);
структура композиции;
структура ингредиентов.
Для характеристики композиций неустановленного состава используются их физико-химические, физические и утилитарные показатели и признаки способа получения.
Для характеристики веществ, полученных путем ядерного превращения, используются следующие признаки:
качественный (изотоп (изотопы) элемента) и количественный (число протонов и нейтронов) составы;
основные ядерные характеристики: период полураспада, тип и энергия излучения (для радиоактивных изотопов).
К биотехнологическим продуктам как объектам изобретения относятся продукты, выделенные из их природного окружения или полученные иными способами.
К биотехнологическим продуктам в качестве объектов изобретений относятся:

Заңның 2-бабының 2-тармағында және 6-бабының 3-тармағында көрсетілген объектілерден басқа тірі объектілер, атап айтқанда, өсімдіктер, жануарлар және микроорганизмдер, өсімдіктер мен жануарлардың жасушалары және өсімдіктер мен жануарлардың ағзасынан бөлінген немесе өзге де тәсілдермен алынған басқа элементтер, микроорганизмдердің штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісі;
тірі емес объектілер, атап айтқанда, өсімдіктерден, жануарлардан не микроорганизмдерден бөлінген немесе өзге де тәсілдермен алынған гормондар, цитокиндер, ферменттер, антигендер, антиденелер, нуклеин қышқылдарының тізбегі, плазмидалар, векторлар және т.б. жатады.
Өсімдіктер мен жануарларды сипаттау үшін мынадай белгілер:
мақсаты;
шығу тегі және алу тәсілі;
таксономикалық тиесілігі;
пайдалы қасиеті;
генотип және (немесе) фенотиптің ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануардың генетикалық конструкциясының ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануардың құрылымдық элементтерінің ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануар өндіретін пайдалы зат туралы мәліметтер және өнімділік деңгейі;
көбею ерекшеліктері;
пайдалы қасиетті сақтау тұрақтылығы пайдаланылады.
Микроогранизмдер штаммдарын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін сипаттау үшін мынадай белгілер:
мақсаты;
шығу тегі (алу көзі, штаммның тегі, алғашқы немесе аталық штаммдардың сипаттамасы);
таксономиялық тиесілігі;
дақылдық-морфологиялық белгілер;
физиологиялық-биохимиялық белгілер;
цитологиялық белгілері;
молекулярлық-биологиялық белгілер;
маркерлік белгілер (генетикалық, иммунологиялық, биохимиялық, физиологиялық);
онкогенділігі (медициналық және ветеринариялық мақсаттағы штаммдар мен жасушалар үшін);
контаминация туралы деректер;
биотехнологиялық сипаттама: штамм немесе өсінді өндіретін пайдалы заттың мақсаты мен қасиеті, белсенділік (өнімділік) деңгейі және оны анықтайтын тәсілдер;
ұзақ өсіру кезіндегі пайдалы қасиеттің сақталу тұрақтылығы туралы мәліметтер;
вируленттілік, иммуногендік, антигендік құрылым, антибиотиктерге сезімталдық, антагонистік қасиеттер (медициналық және ветеринариялық мақсаттағы штаммдар мен өсінділер үшін);
көбею ерекшеліктері;
будандастыру қағидаты (будан микроорганизмдер штаммдары үшін);
криоконсервациялау туралы мәліметтер пайдаланылады.
Өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін сипаттау үшін қосымша мынадай белгілер:
пассаждар саны;
кардиологиялық сипаттама;
өсіру (кинетикалық) сипаттамалары;
жануар ағзасында өсіру (будандар үшін) сипаттамасы;
морфогенезге қабілеттілігі (өсімдіктер жасушалары үшін) пайдаланылады.
Микроорганизмдер консорциумдарын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларын сипаттау үшін жоғарыда аталған белгілерге қосымша мынадай белгілер:
бейімделу және селекция факторлары мен жағдайлары;
таксономиялық құрам;
жеке құрамбөліктердің ара салмағы мен алмастырғыштығы;
бөлінгіштігі;
дақылдық-морфологиялық, цитологиялық, физиологиялық-биохимиялық белгілері және жеке құрамбөліктердің өзге де белгілері;
тұрақтылығы және (немесе) бәсекеге қабілеттілігі;
консорциумның жалпы физиологиялық ерекшеліктері пайдаланылады.
Тірі емес объектілерге жататын биотехнологиялық өнімдерді сипаттау үшін мынадай белгілер:
құрылымы белгіленген немесе ішінара белгіленген өнімдер үшін - құрылымдық формула немесе құрылыс ерекшеліктері, оның ішінде нуклеин қышқылдары үшін нуклеотидтердің тізбегі, ақуыздар, полипептидтер, пептидтер үшін амин қышқылдарының тізбегі, құрама элементтердің, оның ішінде реттеуіш және кодтау салаларының, плазмидалар, векторлар, генетикалық конструкциялар, рекомбинанттық және буданды молекулалар үшін сайттар мен маркерлердің болуы мен орналасу тәртібі;
құрылымы белгіленбеген өнімдер үшін физика-химиялық және өзге де қасиеттер, оның ішінде осы өнімдерді сәйкестендіруге, атап айтқанда оларды басқа белгілі өнімдерден ажыратуға мүмкіндік беретін алу тәсілінің белгілері пайдаланылады.
Барлық биотехнологиялық өнімдер үшін олар жүзеге асыратын функция немесе белсенділік түрі мен шыққан тегі көрсетіледі.
Материалдық объектілердің көмегімен материалдық объектіге қатысты іс-әрекеттердің орындалу процесі өнертабыс объектісі ретіндегі тәсіл болып табылады.
Тәсілді сипаттау үшін мынадай белгілер:
іс-әрекеттердің немесе іс-әрекеттер жиынтығының болуы;
мұндай іс-әрекеттердің уақыт бойынша орындалу тәртібі (дәйекті түрде, бір мезгілде, түрлі үйлестікте және сол сияқты);
іс-әрекеттерді жүзеге асыру шарттары, режимі пайдаланылады;
заттар (алғашқы шикізат, реагенттер, катализаторлар және сол сияқты), құрылғылар (керек-жарақтар, аспаптар, жабдық), микроорганизмдердің штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділері пайдаланылады.
Өнертабыс объектісі ретінде белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша қолдануға оларды өзге мақсатқа сәйкес пайдалану жатады.
Жаңа мақсат бойынша қолдануға қоғамдық қажеттілікті қанағаттандыру үшін заттарды (табиғи және жасанды түрде алынған) алғашқы қолдану, яғни мұндай мақсаты айқындалмаған табиғи заттардың, экспериментте алынған заттардың, өндіріс қалдықтарының және т.б. тәжірибелік мақсатын белгілеу жатады.
Бұрыннан белгілі өнімнің немесе тәсілдің жаңа мақсат бойынша қолданылуын немесе жаңа өнімнің белгілі бір мақсат бойынша қолданылуын сипаттау үшін қолданылатын объектіні сәйкестендіру үшін жеткілікті оның қысқаша сипаттамасы және осы жаңа мақсаттың нұсқауы пайдаланылады.

живые объекты, в частности растения, животные, кроме объектов, указанных в пункте 2 статьи 2 и пункте 3 статьи 6 Закона, и микроорганизмы, клетки растений и животных и другие элементы, выделенные из организмов растений и животных или полученные иными способами, штаммы микроорганизмов, культуры клеток растений или животных;
неживые объекты, в том числе гормоны, цитокины, ферменты, антигены, антитела, последовательности нуклеиновых кислот, плазмиды, векторы, выделенные из растений, животных или микроорганизмов.
Для характеристики растений и животных используются следующие признаки:
назначение;
происхождение и способ получения;
таксономическая принадлежность;
полезное свойство;
особенности генотипа и (или) фенотипа;
особенности генетической конструкции, которую содержит растение или животное;
особенности структурных элементов растения или животного;
сведения о полезном веществе, которое продуцирует растение или животное, и уровень продуктивности;
особенности размножения;
стабильность сохранения полезного свойства.
Для характеристики штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных используются следующие признаки:
назначение;
происхождение (источник получения, родословная штамма, характеристика исходных или родительских штаммов);
таксономическая принадлежность;
культурально-морфологические признаки;
физиолого-биохимические признаки;
цитологические признаки;
молекулярно-биологические признаки;
маркерные признаки (генетические, иммунологические, биохимические, физиологические);
онкогенность (для штаммов и клеток медицинского и ветеринарного назначения);
данные о контаминации;
биотехнологическая характеристика: название и свойства полезного вещества, продуцируемого штаммом или культурой, уровень активности (продуктивности) и способы ее определения;
сведения о стабильности сохранения полезного свойства при длительном культивировании;
вирулентность, иммуногенность, антигенная структура, чувствительность к антибиотикам, антагонистические свойства (для штаммов и культур медицинского и ветеринарного назначения);
особенности размножения;
принцип гибридизации (для штаммов гибридных микроорганизмов);
сведения о криоконсервации.
Для характеристики культур клеток растений или животных дополнительно используются следующие признаки:
число пассажей;
кариологическая характеристика;
ростовые (кинетические) характеристики;
характеристика культивирования в организме животного (для гибридов);
способность к морфогенезу (для клеток растений).
Для характеристики консорциумов микроорганизмов, клеток растений или животных, дополнительно к перечисленным выше признакам, используются, следующие признаки:
факторы и условия адаптации и селекции;
таксономический состав;
соотношение и заменяемость индивидуальных компонентов;
делимость;
культурально-морфологические, цитологические, физиолого-биохимические и иные признаки индивидуальных компонентов;
стабильность и (или) конкурентоспособность;
физиологические особенности консорциума в целом.
Для характеристики биотехнологических продуктов, относящихся к неживым объектам, используются следующие признаки:
для продуктов с установленной или частично установленной структурой - структурная формула или особенности строения, в том числе последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот, последовательность аминокислот для белков, полипептидов, пептидов, наличие и порядок расположения составных элементов, в том числе регуляторных и кодирующих областей, сайтов и маркеров для плазмид, векторов, генетических конструкций, рекомбинантных и гибридных молекул;
для продуктов с неустановленной структурой физико-химические и иные свойства, в том числе признаки способа получения, позволяющие идентифицировать эти продукты, в частности отличать их от других известных продуктов.
Для всех биотехнологических продуктов указываются осуществляемая ими функция или вид активности и происхождение.
Способом как объектом изобретения является процесс выполнения действий над материальным объектом с помощью материальных объектов.
Для характеристики способа используются следующие признаки: наличие действия или совокупности действий;
порядок выполнения таких действий во времени (последовательно, одновременно, в различных сочетаниях и тому подобное);
условия осуществления действий, режим;
использование веществ (в том числе исходного сырья, реагентов, катализаторов), устройств (в том числе приспособлений, инструментов, оборудования), штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных.
К применению известных продукта или способа по новому назначению как объекту изобретения относится их использование в соответствии с иной предназначенностью.
К применению по новому назначению относится первое применение веществ (природных и искусственно полученных) для удовлетворения общественной потребности, то есть установление утилитарного назначения природных веществ, веществ, полученных в эксперименте, отходов производства и так далее, для которых такое назначение не было определено.
Для характеристики применения известных ранее продукта или способа, по новому назначению или применения нового продукта по определенному назначению используется краткая характеристика применяемого объекта, достаточная для его идентификации, и указание этого нового назначения.

6. Сипаттама өтінім орыс тілінде берілген жағдайда қазақ тілінде де көрсетілетін өнертабыс атауынан басталады және ол мынадай бөлімдерді:
өнертабыс жататын техника саласын;
техника деңгейін;
өнертабыстың мәнін;
сызба фигураларының және өзге де материалдардың (егер олар қоса берілсе) тізбесін;
өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтерді қамтиды.
Сипаттама бөлімін қажетті мәліметтер бар дереккөзге (әдеби дереккөзге, бұрын берілген өтінім сипаттамасына, қорғау құжатына сипаттамаға) сілтемемен алмастыруға жол берілмейді.
7. Өнертабыстың атауы оның мақсатын сипаттайды және нақты әрі қысқа болады. Өнертабыстың атауында өнертабысты сәйкестендіру мақсаттары болмайтын "патент" сөзі, жеке есімдер, тұрпайы атаулар, жарнамалық немесе сауда атаулары, тауар белгілері немесе аббревиатура мен терминдер пайдаланылмайды.
Өнертабыстың атауы жекеше түрде жазылады. Жеке түрде қолданылмайтын атаулар немесе жалпы құрылымдық формуламен қамтылған химиялық қосылыстарға жататын өнертабыстар атауларын көпше түрде жазуға болады.
Химиялық қосылысқа жататын өнертабыс атауында химияда қабылданған номенклатуралардың бірі бойынша оның атауы немесе соған жататын топ (сынып) атауы енгізіледі, сондай-ақ қосылыстың нақты мақсатына нұсқау келтіріледі.
Құрамы белгіленбеген зат-қоспа алу тәсіліне жататын өнертабыс атауына оның мақсатына нұсқау немесе осы заттың биологиялық белсенділік түрі енгізіледі.
Биологиялық белсенді заттар үшін биологиялық белсенділік түрі, ал биотехнологиялық өнімдер үшін - атқаратын функциясына нұсқау келтіріледі.
Микроорганизмдер штаммына қатысты өнертабыстар атауына штаммның мақсаты көрсетілген латын тіліндегі биологиялық объектінің тектік және түрлік (халықаралық номенклатура талаптарына сәйкес) атауы енгізіледі.
Өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділеріне жататын өнертабыстардың атауына жасуша өсіндісінің атауы мен мақсаты енгізіледі.
Белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша, сондай-ақ жаңа өнімді белгіленген мақсат бойынша қолдануға қатысты өнертабыс атауы тиісті объекті үшін қабылданған қағидалар бойынша жасалады және оның мақсатын сипаттайды.
Бірі екіншісін алуға (дайындауға), жүзеге асыруға немесе пайдалануға арналған объектілерге жататын өнертабыстар тобының атауында бір өнертабыстың толық атауы және басқасының қысқартылған атауы қамтылады. Бірі екіншісінде пайдалануға арналған объектілерге жататын өнертабыстар тобының атауында топқа кіретін өнертабыстардың толық атауы қамтылады.
Нұсқаларға жататын өнертабыстар тобының атауында жақшамен көрсетілген "нұсқалар" сөзімен толықтырылған топтың бір өнертабысының атауы қамтылады.

6. Описание начинается с названия изобретения, которое в случае подачи заявки на русском языке указывается и на казахском языке и содержит следующие разделы:
область техники, к которой относится изобретение;
уровень техники;
сущность изобретения;
перечень фигур чертежей и иных материалов (если они прилагаются);
сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения.
Не допускается замена раздела описания отсылкой к источнику, в котором содержатся необходимые сведения (литературному источнику, описанию в ранее поданной заявке, описанию к охранному документу).
7. Название изобретения характеризует его назначение и является точным и кратким. В названии изобретения не используются слова "патент", личные имена, фамильярные наименования, рекламные или торговые наименования, товарные знаки или аббревиатуры и термины, которые не служат целям идентификации изобретения.
Название изобретения излагается в единственном числе. Исключение составляют названия, которые не употребляются в единственном числе, или названия изобретений, относящихся к химическим соединениям, охватываемым общей структурной формулой.
В название изобретения, относящегося к химическому соединению, включается его наименование по одной из принятых в химии номенклатур или наименование группы (класса), к которой оно относится, также приводится указание на конкретное назначение соединения.
В название изобретения, относящегося к способу получения вещества - смеси неустановленного состава, включается указание на его назначение или вид биологической активности этого вещества.
Для биологически активных веществ приводится указание на вид биологической активности, а для биотехнологических продуктов - на выполняемую функцию.
В название изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, включаются родовое и видовое (в соответствии с требованиями международной номенклатуры) название биологического объекта на латинском языке с указанием назначения штамма.
В название изобретения, относящегося к культуре клеток растений или животных, включается название культуры клеток и назначение.
Название изобретения, относящегося к применению по новому назначению известных продукта или способа, а также нового продукта по определенному назначению составляется по правилам, принятым для соответствующего объекта, и характеризует его назначение. Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для получения (изготовления), осуществления или использования другого, содержит полное название одного изобретения и сокращенное - другого. Название группы изобретений, относящихся к объектам, один из которых предназначен для использования в другом, содержит полные названия изобретений, входящих в группу.
Название группы изобретений, относящихся к вариантам, содержит название одного изобретения группы, дополненное указываемым в скобках словом "варианты".

8. Сипаттаманың "Өнертабысқа жататын техника саласы" бөлімін жасау кезінде өнертабыстың қолданылу саласы көрсетіледі; мұндай салалар бірнешеу болған жағдайда, басымдары көрсетіледі.
9. Сипаттаманың "Техника деңгейі" бөлімін жасау кезінде мыналарды:
1) елеулі белгілердің жиынтығы бойынша өнертабысқа неғұрлым жақын аналогын (прототипті) бөліп ала отырып, өтінім берушіге белгілі өнертабыс аналогтары туралы мәліметтерді;
2) өнертабыс аналогы ретінде өнертабыстың елеулі белгілерінің жиынтығына ұқсас, белгілер жиынтығымен сипатталатын өнертабысқа басымдық берілген күнге дейін жалпы жұртқа қолжетімді болған мәліметтерден белгілі сол мақсаттағы құралды;
3) тікелей мәтінде аналогтардың әрқайсысын сипаттау кезінде ол ашып көрсетілген ақпарат көзінің библиографиялық деректерін, өтінім берілген өнертабыстың елеулі белгілеріне сәйкес келетіндерді бөліп ала отырып, аналогты сипаттайтын белгілерді, сондай-ақ өтінім берушіге белгілі қажетті техникалық нәтижені алуға кедергі келтіретін себептерді;
4) егер өнертабыс нақты мақсатпен немесе биологиялық белсенді түрде белгіленбеген құрам қоспаларын алу тәсіліне жататын болса, аналог ретінде көрсетілген осындай мақсаттағы немесе осындай биологиялық белсенді қоспа алу тәсілін;
5) егер өнертабыс жаңа химиялық қосылыс алу тәсіліне жататын болса, оның белгілі құрылымдық аналогын алу тәсілі туралы мәліметтерді;
6) биотехнологиялық өнімге жататын өнертабыстың аналогтарын сипаттау кезінде сондай функциясы бар белгілі өнімдер туралы мәліметтерді;
7) микроорганизм штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділеріне - зат өндірушісіне жататын өнертабыстың неғұрлым жақын аналогын сипаттау кезінде осы заттың белгілі өндірушісі туралы және өндірілетін зат туралы мәліметтерді қамтитын ақпарат беріледі.
Егер өнертабыс белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа бағыт бойынша немесе өнімді белгілі бір мақсат бойынша пайдалануға жататын болса, онда осы мақсаттағы белгілі өнімдер мен тәсілдер оның аналогтарына жатқызылады.
Өнертабыстар тобы сипатталған кезде аналогтар туралы мәліметтер әрбір өнертабыс үшін жеке келтіріледі.
10. Сипаттаманың "Өнертабыстың мәні" деген бөлімі мынадай мәліметтерді:
1) өнертабыстың мәні өнертабыстың техникалық нәтижесін қамтамасыз етуге жеткілікті елеулі белгілер жиынтығында көрсетілген өнертабыс мәнін;
Егер қол жеткізілетін техникалық нәтижеге ықпалын тигізсе, яғни көрсетілген нәтижемен себеп-салдарлы байланыста болса елеулі белгілерге жататын белгілерді қамтиды.

8. При составлении описания раздел "Область техники, к которой относится изобретение" указывается область применения изобретения, в случае если таких областей несколько, указываются преимущественные.
9. При составлении описания раздела "Уровень техники", представляется информация, включающая следующее:
1) сведения об известных заявителю аналогах изобретения с выделением из них аналога, наиболее близкого к изобретению по совокупности существенных признаков (прототипа);
2) средство того же назначения, указанное в качестве аналога изобретения, известное из сведений, ставших общедоступными до даты приоритета изобретения, характеризуемое совокупностью признаков, сходной с совокупностью существенных признаков изобретения;
3) при описании каждого из аналогов непосредственно в тексте библиографические данные источника информации, в котором он раскрыт, признаки, характеризующие аналог, с выделением тех, которые совпадают с существенными признаками заявляемого изобретения, а также известные заявителю причины, препятствующие получению требуемого технического результата;
4) если изобретение относится к способу получения смеси неустановленного состава с конкретным назначением или видом биологической активности, способ получения смеси с таким же назначением или такой же биологической активностью, указанного в качестве аналога;
5) если изобретение относится к способу получения нового химического соединения, сведения о способе получения его известного структурного аналога;
6) при описании аналогов изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту, сведения об известных продуктах с той же функцией;
7) при описании наиболее близкого аналога изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных - продуценту вещества, сведения об известном продуценте этого вещества и о продуцируемом веществе.
Если изобретение относится к применению известных продукта или способа по новому назначению или продукта по определенному назначению, то к его аналогам относятся известные продукты или способы этого же назначения.
При описании группы изобретений сведения об аналогах приводятся для каждого изобретения в отдельности.
10. Раздел описания "Сущность изобретения" включает следующие сведения:
1) сущность изобретения, выраженная в совокупности существенных признаков, достаточной для достижения обеспечиваемого изобретением технического результата.
Признаки, относятся к существенным, если они влияют на достигаемый технический результат, то есть находятся в причинно-следственной связи с указанным результатом;

2) өнертабысты жүзеге асыру кезінде алатын техникалық нәтиже көрсетіліп, шешіміне өтінім берілген өнертабыс бағытталатын міндет;
3) өнертабысты сипаттайтын барлық елеулі белгілер қамтылады.
Неғұрлым жақын аналогтан ерекшеленетін белгілер бөліп көрсетіледі, бұл ретте сұратылып отырған құқықтық қорғау көлемі қолданылатын барлық жағдайда техникалық нәтижені алуды қамтамасыз ететін белгілер жиынтығы және өнертабысты тек жекелеген жағдайларда сипаттайтын, нақтылы орындау нысандарында немесе оны пайдаланудың ерекше жағдайларындағы белгілер көрсетіледі.
Белгі сипаттамасын осы белгі ашылған ақпарат көзіне сілтеме жасап алмастыруға жол берілмейді.
4) өнертабысқа көрсетілген құралдарды жүзеге асыру (дайындау) немесе пайдалану кезінде алынған техникалық әсер, қасиет, құбылыс сипаттамасын білдіретін техникалық нәтиже;
Егер өнертабыс бірнеше техникалық нәтижелер алуды қамтамасыз ететін болса (оның ішінде оны орындаудың нақты нысандары немесе пайдаланудың ерекше жағдайлары кезінде), оларды көрсету ұсынылады.
Техникалық нәтиже айналу кезін азайтуда, үйкеліс коэффициентін төмендетуде, сыналанып қалудың алдын алуда, дірілді төмендетуде, ісікке қарсы белсенділікті арттыруда, дәрілік препараттың әсерін оқшаулауда, құю құрылымының кемістігін жоюда, жұмысшы органның ортамен байланысын жақсартуда, сұйықтықтың іркілуін төмендетуде, дымқылданғыштықты жақсартуда, жарылудың алдын алуда, деректерді жіберу жылдамдығын арттыруда, деректерді өңдеу уақытын қысқартуда және техникалық әсерді ашатын өзге сипаттамаларда байқалады.
Алынатын нәтиже, атап айтқанда, егер:
адамның санасымен қабылдау ерекшелігінің салдарынан көрінсе;
сол немесе өзге қызметті оған қатысушылар арасындағы уағдаластық негізінде жүзеге асыру кезінде белгілі бір тәртіппен немесе белгіленген қағидаларды сақтау арқасында қол жеткізілсе;
сол немесе өзге ақпаратты алудан ғана тұрса;
сол немесе өзге нысанда қандай да бір тасымалдағышта ұсынылған ақпараттың мағыналық мазмұнының ерекшеліктерімен ғана байланысты болса;
ол қызықты және думанды болса, техникалық сипатқа ие емес деп есептеледі.
Егер өнертабыс жасау кезінде тек қана белгілі бір мақсаттағы техникалық құралдар арсеналын кеңейту немесе осындай құралдарды алғаш рет алу міндеті шешілетін болса, техникалық нәтиже осы мақсатты іске асырудан (осы мақсатты іске асыратын құрал жасаудан) тұрады және арнайы оны көрсету талап етілмейді, тек ұсынылып отырған өнертабыс дәл сондай мақсаттағы құралдар арсеналын кеңейтеді деген түсініктеме келтірілсе жеткілікті.
Нуклеотидтер немесе амин қышқылдарының тізбегі өнертабысты сипаттау үшін пайдаланылған жағдайда, ол тізбек тізбесінде "SEQIDNO" түрінде, егер тізбектер тізбесіндегі тізбек сипаттамасы осы мәтін пайдаланылып берілсе, тиісті бос мәтін келтіріліп тізбек нөмірін көрсету арқылы беріледі.
Өнертабыстар тобы үшін көрсетілген мәліметтер, оның ішінде техникалық нәтиже туралы мәліметтер де әрбір өнертабыс үшін жеке келтіріледі.
Әрбір микроорганизмдер штаммын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін сипаттау кезінде объект алғашқы немесе тегі жақын штаммдардан ерекшеленетін белгілер қосымша көрсетіледі.
Белгілі өнім немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша қолдануға жататын өнертабысты сипаттау кезінде осы белгілі объектінің сипаттамасы және ол сипатталған ақпарат көзінің библиографиялық деректері келтіріледі, оның белгілі және жаңа мақсаты көрсетіледі; егер өнертабыс жаңа өнімді белгілі бір мақсат бойынша қолдану түрінде сипатталса, қолданылатын объект пен мақсаттан басқа осындай мақсатқа негізделетін оның қасиеттері туралы мәліметтер келтіріледі.

2) задача, на решение которой направлено заявляемое изобретение, с указанием технического результата, который получают при осуществлении изобретения;
3) все существенные признаки, характеризующих изобретение.
Выделяются признаки, отличительные от наиболее близкого аналога, при этом указывается совокупность признаков, обеспечивающая получение технического результата во всех случаях, на которые распространяется испрашиваемый объем правовой охраны, и признаки, характеризующие изобретение лишь в частных случаях, в конкретных формах выполнения или при особых условиях его использования.
Не допускается замена характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором раскрыт этот признак;
4) технический результат, представляющий собой характеристику технического эффекта, свойства, явления, которые получены при осуществлении (изготовлении) или использовании средства, воплощенного в изобретении.
Если изобретение обеспечивает получение нескольких технических результатов (в том числе в конкретных формах его выполнения или при особых условиях использования), рекомендуется их указать.
Технический результат выражается, в частности, в уменьшении крутящего момента, в снижении коэффициента трения, в предотвращении заклинивания, снижении вибрации, повышении противоопухолевой активности, локализации действия лекарственного препарата, в устранении дефектов структуры литья, в улучшении контакта рабочего органа со средой, в снижении просачивания жидкости, в улучшении смачиваемости, в предотвращении растрескивания, в увеличении скорости передачи данных, в сокращении времени обработки данных или других характеристиках, раскрывающих технический эффект.
Получаемый результат не считается имеющим технический характер, в частности, если он:
проявляется только вследствие особенностей восприятия человека с участием его разума;
достигается благодаря соблюдению определенного порядка при осуществлении тех или иных видов деятельности на основе договоренности между ее участниками или установленных правил;
заключается только в получении той или иной информации;
обусловлен только особенностями смыслового содержания информации, представленной в той или иной форме на каком-либо носителе;
заключается в занимательности и зрелищности.
Если при создании изобретения решается задача только расширения арсенала технических средств определенного назначения или получения таких средств впервые, технический результат заключается в реализации этого назначения (в создании средства, реализующего это назначение), и специального его указания не требуется, достаточно привести лишь разъяснения о том, что предлагаемое изобретение расширяет арсенал средств такого же назначения.
Последовательность нуклеотидов или аминокислот в случае использования ее для характеристики изобретения, представляется путем указания номера последовательности в перечне последовательностей в виде "SEQIDNO" (sequence identification number – идентификационный номер последовательности) с приведением соответствующего свободного текста, если характеристика последовательности в перечне последовательностей дана с использованием такого текста.
Для группы изобретений указанные сведения, в том числе и о техническом результате, приводятся для каждого изобретения в отдельности.
При описании каждого штамма микроорганизма, культуры клеток растений или животных дополнительно указываются признаки, которыми объект отличается от исходных или близкородственных штаммов.
При описании изобретения, относящегося к применению известных продукта или способа, по новому назначению, приводятся характеристика этого известного объекта и библиографические данные источника информации, в котором он описан, указываются его известное и новое назначения; если изобретение охарактеризовано в виде применения нового продукта по определенному назначению кроме признаков применяемого объекта и назначения приводятся сведения о его свойствах, обусловивших такое назначение.

Ескерту. 10-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
11. Фигуралар тізбесінен басқа, сызбаларды және өзге материалдарды жасау кезінде олардың әрқайсысында не кескінделгеніне қысқаша нұсқау келтіріледі. Егер өнертабыс мәнін түсіндіретін өзге материалдар берілсе, олардың мазмұнына қысқаша түсінік келтіріледі.
12. Өнертабыстың жүзеге асылу мүмкіндігін растайтын мәліметтерде өтінім беруші көрсеткен мақсатта іске асыру мүмкіндігі және өнертабыстың мәнінде көрсетілген техникалық нәтижені алу мүмкіндігі ашып көрсетіледі.
Мәні жалпы түсінікте айтылған белгі пайдаланыла отырып сипатталатын, атап айтқанда функционалдық жинақтау деңгейінде ұсынылған өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігі осы белгіні іске асыру не оны алу әдістеріне арналған құралдардың өтінім материалдарында тікелей сипатталуы немесе осы құралдың белгілігі не оны алу әдістері көрсетілуі арқылы расталады.
Өнертабысты сипаттау үшін мәндердің аралығы түрде көрсетілген сандық белгілерді пайдалану кезінде осы аралықтағы техникалық нәтиже алу мүмкіндігі көрсетіледі.
13. Құрылғыға жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтерде сызба фигураларына сілтемелермен оның конструкциясының статикалық жай-күйдегі сипаттамасы келтіріледі. Сипаттамадағы конструктивтік элементтердің сандық белгілемелері олардың сызба фигурасындағы сандық белгілемелеріне толық көлемде сәйкес келуге тиіс.
Құрылғы конструкциясының сипаттамасынан кейін оның әрекеті (жұмысы) немесе сызбалар фигураларына сілтемемен бірге пайдаланылу тәсілі сипатталады, ал қажет болған кезде - өзге де түсіндіруші материалдар (эпюра, уақытша диаграммалар және басқалар) сипатталады.
Егер құрылғыда функционалды деңгейде сипатталған элемент болса және сипатталатын нысан бағдарламаланған (күйіне келтірілген) көп функциялы құралды пайдалануды болжаса, онда аталған функция құрылғысы құрамында оған нақты телінген осындай құралмен орындау мүмкіндігін растайтын мәліметтер беріледі.
Егер мұндай мәліметтер қатарында алгоритм, атап айтқанда есептеуіш алгоритм келтірілсе, оны блок-схема түрінде немесе егер бұл мүмкін болса, тиісті математикалық өрнекте келтірген дұрыс.
14. Затқа жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
Құрылымы белгіленген химиялық қосылысқа жататын өнертабыс үшін белгілі әдістермен дәлелденген құрылымдық формула, физика-химиялық тұрақты шамалар келтіріледі және көрсетілген мақсат бойынша өнертабысты пайдалану мүмкіндігі көрсетіледі.
Биологиялық белсенді қосылыс үшін сандық белсенділік сипаттамаларының көрсеткіштері және улылығы да, ал қажет болған жағдайда - таңдалған әрекеттер мен басқа да көрсеткіштер келтіріледі.
Егер өнертабыс адамдар немесе жануарлардың белгілі бір жай-күйін немесе ауруларын емдеу, диагностикалау немесе алдын алуға арналған құралға жататын болса, сипаттамада осы құралдың физиологиялық немесе патологиялық процестердің белгілі бір бөліміне әсері туралы немесе олармен байланысы туралы мәліметтер келтіріледі.
Егер жаңа химиялық қосылыс микроорганизмдер штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісі пайдаланылып алынса, осы штаммның, жасушалар өсінділерінің қатысуымен болатын биосинтез тәсілі туралы мәліметтер, олар туралы деректер және оны сақтауға беру туралы мәліметтер келтіріледі.
Егер өнертабыс жалпы құрылымдық формуламен сипатталатын, құрылымы белгіленген химиялық қосылыстар тобына (қатарына) жататын болса, барлық қосылыстар топтарын (қатарын) алу тәсілінің жалпы схемасын, сондай-ақ нақты қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалын, ал егер топқа (қатарға) химиялық жаратылысы бойынша түрлі радикалдармен қосылыс кірсе, осы түрлі радикалдармен қосылыстар алу мүмкіндігін растауға жеткілікті мысалдарды келтіру арқылы алу мүмкіндігі расталады.
Алынған қосылыстар үшін белгілі әдістермен расталған олардың құрылымдық формулалары, физика-химиялық тұрақты шамалары, химиялық жаратылысы бойынша әртүрлі радикалдармен кейбір қосылыстарға қатысты мұндай мүмкіндік растала отырып, көрсетілген мақсатты іске асыру мүмкіндігінің дәлелдемелері келтіріледі.
Егер өнертабыс аралық қосылысқа жататын болса, оның белгілі түпкілікті өнімге қайта өңделу мүмкіндігі не одан нақты мақсаттағы немесе биологиялық белсенді жаңа түпкілікті өнім алу мүмкіндігі көрсетіледі.
Құрылымы белгіленбеген жаңа химиялық қосылысқа немесе белгіленбеген құрам қоспасына және (немесе) құрылымға жататын өнертабыстар үшін осы қосылысты немесе қоспаны басқалардан ажыратуға қажетті деректер келтіріледі.
Қосылыстар немесе қоспалар алу үшін бастапқы реагенттер туралы мәліметтер, сондай-ақ өтінім беруші көрсеткен сол қосылыстардың немесе қоспалардың мақсатын іске асыру мүмкіндігін растайтын деректер, атап айтқанда, осы мақсатқа негізделетін қасиеттері туралы мәліметтер келтіріледі.
Егер өнертабыс композицияға (қоспаға, ерітіндіге, қорытпаға, шыныға және сол сияқтыларға) жататын болса, композициялық құрамына кіретін ингредиенттер, олардың сипаттамасы және сандық ара салмағы көрсетілетін мысалдар келтіріледі. Композицияны алу тәсілі сипатталады, ал егер оның құрамында ингредиент ретінде жаңа зат болса, оны алу тәсілі сипатталады.
Келтірілген мысалдарда әрбір ингредиенттің құрамы өнертабыстың формуласында көрсетілген мәндердің аралығы шегінде болатын (өнертабыс формуласындағы ингредиенттердің сандық ара салмағы пайызбен (массасы немесе көлемі бойынша) көрсетілген кезде мысалда көрсетілген барлық ингредиенттердің жиынтық құрамы 100%-ға теңеледі) жеке-дара мәнде көрсетіледі.

Сноска. Пункт 10 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
11. При составлении чертежей и иных материалов, кроме перечня фигур, приводится краткое указание на то, что изображено на каждой из них. Если представлены иные материалы, поясняющие сущность изобретения, приводится краткое пояснение их содержания.
12. В сведениях, подтверждающих возможность осуществления изобретения, раскрывается возможность реализации указанного заявителем назначения и получения технического результата, указанного в сущности изобретения.
Возможность осуществления изобретения, сущность которого характеризуется с использованием признака, выраженного общим понятием, в частности, представленного на уровне функционального обобщения, подтверждается либо описанием непосредственно в материалах заявки средства для реализации такого признака или методов его получения, либо указанием на известность такого средства или методов его получения.
При использовании для характеристики изобретения количественных признаков, выраженных в виде интервала значений, указывается на возможность получения технического результата в этом интервале.
13. В сведениях, подтверждающих возможность осуществления изобретения, относящегося к устройству, приводится описание его конструкции в статическом состоянии со ссылками на фигуры чертежей. Цифровые обозначения конструктивных элементов в описании должны соответствовать цифровым обозначениям их на фигуре чертежа в полном объеме.
После описания конструкции устройства описывается его действие (работа) или способ использования со ссылками на фигуры чертежей, а при необходимости - на иные поясняющие материалы (в том числе эпюры, временные диаграммы).
Если устройство содержит элемент, охарактеризованный на функциональном уровне, и описываемая форма реализации предполагает использование программируемого (настраиваемого) многофункционального средства, то представляются сведения, подтверждающие возможность выполнения таким средством конкретной предписываемой ему в составе данного устройства функции. В случае если в числе таких сведений приводится алгоритм, в частности, вычислительный, его предпочтительно представлять в виде блок-схемы, или, если это возможно, соответствующего математического выражения.
14. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к веществу.
Для изобретения, относящегося к химическому соединению с установленной структурой, приводятся структурная формула, доказанная известными методами, физико-химические константы, описывается способ, которым соединение получено, и показывается возможность использования изобретения по указанному назначению. Для биологически активного соединения приводятся также показатели количественных характеристик активности и токсичности, а в случае необходимости - избирательности действия и другие показатели.
Если изобретение относится к средству для лечения, диагностики или профилактики определенного состояния или заболевания людей или животных, в описании приводятся, в частности сведения о влиянии этого средства на определенные звенья физиологических или патологических процессов или о связи с ними.
Если новое химическое соединение получено с использованием штамма микроорганизма, культуры клеток растений или животных, приводятся сведения о способе биосинтеза с участием этого штамма, культуры клеток, данные о них и сведения о депонировании.
Если изобретение относится к группе (ряду) химических соединений, с установленной структурой, описываемых общей структурной формулой, подтверждается возможность получения всех соединений группы (ряда) путем приведения общей схемы способа получения, а также примера получения конкретного соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами - примеров, достаточных для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами.
Для полученных соединений приводятся также их структурные формулы, подтвержденные известными методами, физико-химические константы, доказательства возможности реализации указанного назначения с подтверждением такой возможности в отношении некоторых соединений с разными по химической природе радикалами.
Если изобретение относится к промежуточному соединению, показывается также возможность его переработки в известный конечный продукт, либо возможность получения из него нового конечного продукта с конкретным назначением или биологической активностью.
Для изобретений, относящихся к новому химическому соединению с неустановленной структурой или смеси неустановленного состава и (или) структуры, указываются данные, необходимые для отличия данного соединения или смеси от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения тех соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение.
Если изобретение относится к композиции (смеси, раствору, сплаву, стеклу и тому подобное), приводятся примеры, в которых указываются ингредиенты, входящие в состав композиции, их характеристика и количественное соотношение. Описывается способ получения композиции, а если она содержит в качестве ингредиента новое вещество, описывается способ его получения.
В приводимых примерах содержание каждого ингредиента указывается в таком единичном значении, которое находится в пределах указанного в формуле изобретения интервала значений (при выражении количественного соотношения ингредиентов в формуле изобретения в процентах (по массе или по объему) суммарное содержание всех ингредиентов, указанных в примере, равняется 100 %).

15. Биотехнологиялық өнімге (тірі объектіге) жататын өнертабыстарды жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
Өсімдікке немесе жануарға жататын өнертабыс үшін өсімдіктің немесе жануарың шығу тегі мен оларды алу тәсілі ашып көрсетіледі, сондай-ақ оны мәлімделген мақсат бойынша пайдалану мүмкіндігі және өсімдікте немесе жануарда пайдалы қасиет үшін осы өсімдікті немесе жануарды алу жүзеге асырылған, сол пайдалы қасиеттің болуы расталады; өсімдік немесе жануарды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілер келтіріледі.
Осындай талаптар өсімдіктің немесе жануардың тұқымына, сондай-ақ олардың жеке бөліктеріне (элементтеріне) қойылады.
Егер өсімдік немесе жануарды жасау кезіндегі міндет оны қандай да бір өнім (зат) көмегімен алу болып табылса, онда мұндай өнім (мұндай зат) шынында алынғанын және белгіленген қасиеттерге ие екендігін растайтын мәліметтер келтіріледі. Қажет болған кезде өнімділік деңгейі туралы мәліметтер келтіріледі.
Микроорганизм штаммасына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділеріне жататын өнертабыс үшін номенклатуралық деректер және штаммның шығу тегі, қоректік орталардың (егіс және ферменттеу) сандық және сапалық құрамдары туралы деректер, өсіру жағдайлары (температурасы, рН, үлестік масса ауысымы, жарықтылығы) ферментация уақыты, биосинтез сипаттамасы, пайдалы (нысаналы) өнімдер, өнімнің шығуы туралы, белсенділік (өнімділік) деңгейі және оны айқындау (тестілеу) тәсілдері туралы деректер көрсетіледі.
Нысаналы өнімдерді бөліп алу және тазарту тәсілі (жаңа нысаналы өнімдер өндірушілері үшін, мысалы, антибиотиктер, ферменттер, моноклональды антиденелер) ашып көрсетіледі.
Микроорганизмдер, өсімдіктер немесе жануарлар жасушалары консорциумдары үшін мынадай деректер көрсетіледі: құрамбөліктердің бар-жоғын тексеру әдісі, бөліну (селекция) әдісі және селекция жүргізілген белгілер, ұзақ өсіру кезіндегі консорциум тұрақтылығы, бөтен микроорганизмдермен зақымдануына төзімділік.
Микроорганизмдер штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісіне не оның пайдаланылатын тәсіліне жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігі штамм алу тәсілін сипаттаумен, күні өнертабысқа басымдық берілген күннің алдында келетін сақтауға беру туралы (депозитарий-коллекция атауы және сақтауға берілген объектіге коллекциямен берілген тіркеу нөмірі) мәліметтерді ұсынумен расталады.
Егер микроорганизмдер штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушыларының өсінділері, консорциум кем дегенде патент қолданылатын мерзім ішінде объектінің тіршілікке қабілетін қолдауға кепілдік беретін халықаралық немесе қазақстандық коллекцияға орналастырылса, патент рәсімінің мақсаттары үшін сақтауға беру жүзеге асырылды деп есептеледі.

15. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту (к живому объекту).
Для изобретения, относящегося к растению или животному, раскрывается происхождение растения или животного и способ их получения, а также подтверждается возможность его использования по заявленному назначению и наличие у растения или животного того полезного свойства, ради которого осуществлялось получение этого растения или животного; приводятся признаки, позволяющие идентифицировать растение или животное. Такие же требования предъявляются к потомству растения или животного, а также к их отдельным частям (элементам).
Если задачей при создании растения или животного является получение с его помощью какого-либо продукта (вещества), то приводятся сведения, подтверждающие, что такой продукт (такое вещество) действительно были получены и обладают заданными свойствами. При необходимости приводятся сведения об уровне продуктивности.
Для изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных указываются номенклатурные данные и происхождение штамма, данные о количественном и качественном составах питательных сред (посевной и ферментационной), условиях культивирования (в том числе температура, рН, удельный массоперенос, освещенность), времени ферментации, характеристике биосинтеза, полезных (целевых) продуктах, о выходе продукта, уровне активности (продуктивности) и способах ее определения (тестирования). Раскрывается способ выделения и очистки целевых продуктов (в том числе для продуцентов новых целевых продуктов, например, антибиотиков, ферментов, моноклональных антител).
Для консорциумов микроорганизмов, клеток растений или животных указываются следующие данные: метод проверки наличия компонентов, метод выделения (селекции) и признаки, по которым велась селекция, стабильность консорциума как такового при длительном культивировании, устойчивость к заражению посторонними микроорганизмами.
Возможность осуществления изобретения, относящегося к штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных либо к способу, в котором он используется, подтверждается описанием способа получения штамма, культуры клеток растений или животных представлением сведений о депонировании (названия коллекции-депозитария и регистрационного номера, присвоенного коллекцией депонированному объекту), дата которого должна предшествовать дате приоритета изобретения.
Депонирование для целей патентной процедуры считается осуществленным, если штамм микроорганизма, культура клеток растений или животных, консорциум помещен в международную или казахстанскую коллекцию, гарантирующую поддержание жизнеспособности объекта в течение, по меньшей мере, срока действия патента.

16. Биотехнологиялық өнімге (тірі емес объектіге) жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер
Барлық биотехнологиялық өнімдер үшін олардың жүзеге асыратын функциясы немесе белсенділік түрі, шығу тегі көрсетіледі және ол арқылы осы өнімдер алынған тәсіл ашып көрсетіледі және мәлімделген мақсат бойынша оларды пайдалану мүмкіндігі расталады.
Құрылымы белгіленбеген немесе ішінара белгіленген өнімдер үшін, одан басқа құрылымдық формула немесе құрылу ерекшеліктері, оның ішінде нуклеин қышқылдары үшін нуклеотидтердің тізбегі, ақуыздар, полипептидтер, пептидтер үшін амин қышқылдарының тізбегі және құрама элементтердің, оның ішінде реттеуіш және кодтау салаларының, плазмидалар, векторлар, генетикалық конструкциялар, рекомбинаттық және буданды молекулалар үшін сайттар мен маркерлердің бар болуы және орналасу тәртібі келтіріледі.
Құрылымы белгіленбеген өнімдер үшін оларды сәйкестендіруге мүмкіндік беретін, атап айтқанда басқа белгілі өнімдерден ажырататын белгілер жиынтығы келтіріледі.
Моноклондық антиденелер үшін оларды алу тәсілі, атап айтқанда антиденені өңдейтін гибридом туралы мәліметтер келтіріледі, оның ішінде оны сақтауға беру туралы куәлік беріледі. Медициналық және ветеринариялық мақсаттағы өнімдер үшін улылығы, пирогенділігі, жақпауы немесе басқа шектеулер туралы мәліметтер келтіріледі.
Егер өнертабыс жалпы құрылымдық элементі (элементтері) бар жаңа өнімдер тобына жататын болса, оларды алудың жалпы тәсілін ашу арқылы топқа кіретін өнімдерді алу, сондай-ақ топтың нақты қосылыстарын алу мысалдарын ұсыну мүмкіндігі расталады.
Атап айтқанда, егер өнертабыс нуклеотидтер немесе амин қышқылдарының тізбегі белгіленген нуклеин қышқылына немесе ақуызға (полипептидке, пептидке), сондай-ақ қоспа, делеция немесе нуклеотидтерді не амин қышқылдарын алмастыру нәтижесінде пайда болған олардың нұсқаларына жатса, өнімдері көрсетіле отырып осындай қоспалардың, делециялардың және алмастырулардың таралмауы туралы мәліметтер келтіріледі және осындай тәсілмен алынған өнімдер алғашқы өнім сияқты белсенділік пен соған ұқсас функция түрлеріне ие екені расталады.
Нуклеин қышқылдарының будандастырылған тізбектері үшін будандастыру түрі мен будандастыру деңгейі (пайызы) көрсетіледі. Бұл ретте будандастыру дәрежесін бағалау тәсілі ашып көрсетіледі, көрсетілген дәрежеде бастапқымен будандастырылатын нақты тізбектердің мысалдары келтіріледі және осындай тізбектердің функционалдық ерекшеліктерін растайтын мәліметтер келтіріледі.
Нуклеин қышқылдаының, ағзалардың, полипептидтер мен пептидтердің гомологиялық және комплементарлық тізбектері үшін гомологиялық немесе комплементарлық дәрежесі (пайызы) көрсетіледі. Бұл ретте гомологиялық немесе комплементарлық дәрежесін бағалау тәсілі ашып көрсетіледі, көрсетілген дәрежеде бастапқы гомологиялы немесе комплементарлы нақты тізбектердің мысалдары және осындай тізбектердің функционалдық ерекшеліктерін растайтын мәліметтер келтіріледі.
Аралық және түпкілікті өнімді қамтитын өнертабыс тобы үшін көрсетілген аралық өнімнен қасиеттері мен белсенділік түрі белгіленген түпкілікті өнімді алу тәсілі ашып көрсетіледі.

16. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту (к неживому объекту).
Для всех биотехнологических продуктов указываются осуществляемая ими функция или вид активности, происхождение, раскрывается способ, которым эти продукты получены, и подтверждается возможность их использования по заявленному назначению.
Для продуктов с установленной или частично установленной структурой, кроме того, приводятся структурная формула или особенности строения, в том числе, последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот, последовательность аминокислот для белков, полипептидов, пептидов, наличие и порядок расположения составных элементов, в том числе регуляторных и кодирующих областей, сайтов и маркеров для плазмид, векторов, генетических конструкций, рекомбинантных и гибридных молекул.
Для продуктов с неустановленной структурой приводится набор признаков, позволяющий их идентифицировать, в частности отличить от других известных продуктов.
Для моноклональных антител приводятся сведения о способе их получения, в частности, о гибридоме, продуцирующей антитела, в том числе, представляется свидетельство о ее депонировании. Для продуктов медицинского и ветеринарного назначения приводятся сведения о токсичности, пирогенности, противопоказаниях или иных ограничениях.
Если изобретение относится к группе новых продуктов, имеющих общий структурный элемент (элементы), подтверждается возможность получения входящих в группу продуктов путем раскрытия общего способа их получения, а также представления примеров получения конкретных соединений группы. В частности, если изобретение относится к нуклеиновой кислоте или белку (полипептиду, пептиду) с определенной последовательностью нуклеотидов или аминокислот, а также к их вариантам, образующимся в результате вставок, делеций или замещений нуклеотидов или аминокислот, приводятся сведения о локализации таких вставок, делеций и замещений с указанием продуктов, которые при этом образуются, и подтверждается, что полученные таким образом продукты будут обладать тем же самым видом активности и аналогичной функцией, что и исходный продукт.
Для гибридизующихся последовательностей нуклеиновых кислот указываются условия гибридизации и степень (процент) гибридизации. При этом раскрывается способ оценки степени гибридизации, приводятся примеры конкретных последовательностей, которые в указанной степени гибридизуются с исходной, и сведения, подтверждающие функциональные особенности таких последовательностей.
Для гомологичных и комплементарных последовательностей нуклеиновых кислот, белков, полипептидов и пептидов указывается степень (процент) гомологии или комплементарности. При этом также раскрывается способ оценки степени гомологии или комплементарности, приводятся примеры конкретных последовательностей, которые в указанной степени гомологичны или комплементарны исходной, и сведения, подтверждающие функциональные особенности таких последовательностей.
Для группы изобретений, включающей промежуточный и конечный продукты, раскрывается способ получения из указанного промежуточного продукта конечного продукта с определенными свойствами и видом активности.

17. Тәсілге жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер:
Тәсілге жататын өнертабыс үшін мысалдарда материалдық объектіге қатысты іс-әрекет тізбегі (амалдар, операциялар), сондай-ақ іс-әрекет жасау жағдайы, нақты режимдер (температура, қысым), егер бұл қажет болса, бұл ретте пайдаланылатын құралдар (құрылғы, заттар және штаммдар) көрсетіледі. Егер тәсіл басымдық берілген күнге дейін белгілі құралдардың пайдаланылумен сипатталса, осы құралдарды көрсету жеткілікті. Белгісіз құралдарды пайдалану кезінде олардың сипаттамасы келтіріледі және қажет болған жағдайда графикалық кескіні қоса беріледі.
Тәсілде жаңа заттарды пайдалану кезінде оларды алу тәсілі ашып көрсетіледі.
Жалпы құрылымдық формуламен сипатталатын химиялық қосылыстар тобын (қатарын) алу тәсіліне жататын өнертабыс үшін осы тәсілмен қосылыстар тобын (қатарын) алу мысалы келтіріледі, ал егер топ (қатар) химиялық жаратылысы бойынша түрлі радикалдармен қосылыстарды қамтыса, осы түрлі радикалдармен қосылыстар алу мүмкіндігін растау үшін жеткілікті мысалдар көлемі келтіріледі.
Топқа (қатарға) кіретін алынған қосылыстар үшін белгілі әдістермен расталған құрылымдық формулалар және физика-химиялық сипаттамалар келтіріледі. Сипаттамада жаңа қосылыстардың мақсаты немесе биологиялық белсенділігі туралы мәліметтер де көрсетіледі.
Құрылымы белгіленбеген химиялық қосылыстар немесе құрылымы белгіленбеген қоспалар алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін осы қосылыстарды басқаларынан ажыратуға қажетті мәліметтер көрсетіледі. Қосылыстар немесе қоспалар алу үшін бастапқы реагенттер туралы мәліметтер, сондай-ақ өтінім беруші көрсеткен осы қосылыстар немесе қоспалар мақсатын іске асыру мүмкіндігін растайтын деректер, атап айтқанда осы мақсатқа негізделетін қасиеттер туралы мәліметтер келтіріледі.
Биотехнологиялық өнімді алу тәсіліне жататын өнертабыс үшін алынған өнім белгіленген қасиеттерге шынында ие екендігі және белгіленген мақсат бойынша пайдаланылатыны расталады, өнімді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілер, тиісті жағдайларда - құрылымдық формуласы, құрылысы мен құрамының ерекшеліктері, сондай-ақ өнім түріне қарай өзге де белгілері беріледі.
Жалпы құрылымдық элемент (элементтері) бар биотехнологиялық өнімдер тобын алу тәсіліне жататын өнертабыс үшін топтың барлық өнімдерін алу мүмкіндігін растау үшін жеткілікті мысалдар саны келтіріледі, бұл ретте алынған барлық биотехнологиялық өнімдер белсенділіктің бір түріне ие екендігі және сол бір функцияны жүзеге асыратыны расталады.
Микроорганизмдердің белгісіз штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушасының өсінділері тәсілде пайдаланылған кезде оларды сақтауға беру туралы мәліметтер немесе өнертабысты жүзеге асыруға жеткілікті штамм немесе жасушалар өсіндісін алу тәсілінің сипаттамасы келтіріледі.
Элементі немесе бұйымның өзі құрамы белгіленбеген материалдан және (немесе) құрылымнан жасалған бұйымды алу тәсіліне жататын өнертабыс үшін материал және материалдың қасиеттері және элементтің және (немесе) жалпы бұйымның пайдаланылуы туралы деректемелер келтіріледі.
Адамдар немесе жануарлардың жай-күйін немесе ауруын емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсіліне жататын өнертабыстар үшін аурудың этиопатогенезіне оның пайдаланылуының ықпалын түсіндіретін анықталған факторлар туралы мәліметтер немесе көрсетілген алдын алуды немесе ауруларды емдеу, диагностикалау немесе алдын алу тәсіліне жарамдылығын растайтын басқа да анық деректер (барабар модельдерге экспериментте немесе басқа жолмен алынған) келтіріледі.

17. Сведения, подтверждающие возможность осуществления изобретения, относящегося к способу.
Для изобретения, относящегося к способу, в примерах указываются последовательность действий (приемов, операций) над материальным объектом, а также условия проведения действий, конкретные режимы (температура, давление), используемые при этом средства (устройства, вещества и штаммы), если это необходимо. Если способ характеризуется использованием средств, известных до даты приоритета, достаточно эти средства указать. При использовании неизвестных средств приводится их характеристика и в случае необходимости прилагается графическое изображение.
При использовании в способе новых веществ раскрывается способ их получения.
Для изобретения, относящегося к способу получения группы (ряда) химических соединений, описываемых общей структурной формулой, приводится пример получения этим способом соединения группы (ряда), а если группа (ряд) включает соединения с разными по химической природе радикалами, приводится такое количество примеров, которое достаточно для подтверждения возможности получения соединений с этими разными радикалами. Для полученных соединений, входящих в группу (ряд), приводятся структурные формулы, подтвержденные известными методами, и физико-химические характеристики. В описании указываются также сведения о назначении и биологической активности новых соединений.
Для изобретений, относящихся к способам получения химических соединений с неустановленной структурой или смесей неустановленного состава, указываются данные, необходимые для отличия данных соединений от других. Приводятся сведения об исходных реагентах для получения соединений или смесей, а также данные, подтверждающие возможность реализации указанного заявителем назначения этих соединений или смесей, в частности, сведения о свойствах, обусловливающих такое назначение.
Для изобретения, относящегося к способу получения биотехнологического продукта, подтверждается, что полученный продукт действительно обладает заданными свойствами и используется по указанному назначению, приводятся признаки, позволяющие идентифицировать продукт, в соответствующих случаях - структурная формула, особенности строения и состава, а также иные признаки в зависимости от вида продукта.
Для изобретения, относящегося к способу получения группы биотехнологических продуктов, имеющих общий структурный элемент (элементы), приводится такое количество примеров, которое достаточно для подтверждения возможности получения всех продуктов группы, при этом подтверждается, что все полученные биотехнологические продукты обладают одним видом активности и осуществляют одну и ту же функцию.
При использовании в способе неизвестных штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных приводятся сведения об их депонировании или описание способа получения штамма или культуры клеток, достаточное для осуществления изобретения.
Для изобретения, относящегося к способу получения изделия, элемент которого или само изделие изготовлены из материала неустановленных состава и (или) структуры, приводятся данные о материале и свойствах материала и эксплуатационных характеристиках элемента и (или) изделия в целом.
Для изобретения, относящегося к способу лечения, диагностики, профилактики состояния или заболевания людей или животных, приводятся сведения о выявленных факторах, объясняющих влияние его использования на этиопатогенез заболевания, или другие достоверные данные, подтверждающие его пригодность для лечения, диагностики или профилактики указанного состояния или заболевания (в том числе полученные в эксперименте на адекватных моделях).

18. Белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша және жаңа өнімді белгілі бір мақсат бойынша қолдануға жататын өнертабысты жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтерде олардың осы мақсатта іске асырылу мүмкіндігін растайтын мәліметтер келтіріледі.
19. Өнертабыс формуласының мақсаты және формуланың мазмұны:
1) өнертабыс формуласы патентпен берілетін құқықтық қорғау көлемін анықтауға арналады;
2) өнертабыс формуласы өнертабыс объектісін айқындауы және өнертабыс мәнін көрсетуі керек;
3) өнертабыс формуласы анық, нақты болуы керек, сипаттамаға негізделеді және өнертабыс сипаттамадағы бар ұғымдармен сипатталуы керек;
4) өнертабыс формуласы, егер ол өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижеге жетуге жеткілікті елеулі белгілерінің жиынтығы болса, оның мәнін көрсететін болып танылады;
5) өнертабыс белгілері өнертабыс формуласында оларды сәйкестендіру мүмкіндігін, яғни олардың мағыналық мазмұнының техникалық деңгейі негізінде маманның бір мәнді түсінуін қамтамасыз ететіндей етіп көрсетіледі;
6) өнертабыс формуласындағы белгі сипаттамасын осы белгі ашып көрсетілген ақпарат көзіне сілтемемен алмастыруға болмайды. Белгі сипаттамасын сипаттамаға немесе өтінім сызбаларына сілтемемен алмастыруға оның сәйкестігі туралы талаптарды бұзбай, белгіні мұндай сілтемесіз сипаттау мүмкін болмаған жағдайда ғана жол берілуі мүмкін. Мұндай жағдайларда, "фигурада көрсетілгендей", "сипаттама бөлігінде сипатталғандай" деген сөздер пайдаланылуы мүмкін.
Сызбаларға сілтемелер сөзбен немесе математикалық тәсілмен сипатталуға келмейтін, орындалу нысанымен ерекшеленетін объектілерді сипаттау кезінде, сондай-ақ өнертабыс объектісінің қасиеттері графиктер және диаграммалар немесе биотехнологиялық өнімдер көмегімен ғана сипатталуы мүмкін, олардың сөзбен көрсетілген сипаттамасы қиындау және өнертабыс формуласын ыдыратып жіберетін химиялық заттар болып табылатын жағдайларда пайдаланылуы мүмкін.
Атап айтқанда, егер өнертабысты сипаттау үшін нуклеотидтер мен (немесе) амин қышқылдарының тізбегі пайдаланылса, онда өнертабыс формуласында олардың тізбектер тізбесіндегі "SEQIDNO" түріндегі нөмірге немесе тиісті графикалық материалға сілтемесін жасауға жол беріледі.
7) егер ортақ ұғымды қамтитын сипаттамалар өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтиже алудың басқа да белгілер мен жиынтықты қамтамасыз етсе, өнертабыс белгісін оны іске асырудың түрлі жеке нысандарын қамтитын ортақ ұғыммен (функциясын, қасиетін білдіретін) сипаттауорынды;

18. В сведениях, подтверждающих возможность осуществления изобретения, относящегося к применению известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению, приводятся сведения, подтверждающие возможность реализации ими этого назначения.
19. Назначение формулы изобретения и содержание формулы:
1) формула изобретения предназначается для определения объема правовой охраны, предоставляемой патентом;
2) формула изобретения должна определять объект изобретения и выражать сущность изобретения;
3) формула изобретения должна быть ясной, точной, основываться на описании и характеризовать изобретение понятиями, содержащимися в описании;
4) формула изобретения признается выражающей его сущность, если она содержит совокупность его существенных признаков, достаточную для достижения указанного заявителем технического результата;
5) признаки изобретения выражаются в формуле изобретения таким образом, чтобы обеспечить возможность их идентифицирования, то есть однозначного понимания специалистом на основании уровня техники их смыслового содержания;
6) характеристика признака в формуле изобретения не может быть заменена отсылкой к источнику информации, в котором этот признак раскрыт. Замена характеристики признака отсылкой к описанию или чертежам заявки допускается лишь в том случае, когда без такой отсылки признак невозможно охарактеризовать, не нарушая требования об его идентификации. В этих случаях, могут быть использованы выражения: "как показано на фигуре", "как описано в части описания". Ссылки на чертежи могут быть использованы при характеристике объектов, отличающихся формой выполнения, которая не может быть описана словесно или математически, а также в случаях, когда объектом изобретения являются химические вещества, свойства которых могут быть описаны лишь с помощью графиков и диаграмм или биотехнологические продукты, словесная характеристика которых затруднительна или приводит к чрезмерному загромождению формулы изобретения. В частности, если для характеристики изобретения используются последовательности нуклеотидов и (или) аминокислот, то в формуле изобретения допускается отсылка их к номеру в перечне последовательностей в виде "SEQIDNO" или на соответствующий графический материал.
7) признак изобретения целесообразно характеризовать общим понятием (выражающим функцию, свойство), охватывающим разные частные формы его реализации, если именно характеристики, содержащиеся в общем понятии, обеспечивают в совокупности с другими признаками получение указанного заявителем технического результата;

8) мұндай белгі көрсетілген баламамен жол берілетін кез келген таңдау кезінде өнертабыстың басқа да белгілер жиынтығымен сол бір техникалық нәтиже алуды қамтамасыз еткен жағдайда, белгі баламалы түрде көрсетіледі;
9) осы объектіні сипаттаудың өзге нысаны қиын болса және олар жалпыға белгілі және нақты мәнге ие болған жағдайда, өнертабыс формуласында өнімдердің, заттардың шартты атауларын және сол сияқтыларды пайдалануға жол беріледі;
10) егер берілген ұсыныс ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы өнертабыстарға жататын болса, өнертабыс формуласы "тәсіл" және (немесе) "құрылғы" объектісіне Қағидалардың 5-тармағына сәйкес тиісті белгілерді көрсете отырып құрастырылады. Формулаға электронды-есептеу машинасы программасының немесе онда пайдаланатын алгоритмның сипаттамасын қосуға болмайды.
Ескерту. 19-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
20. Өнертабыс формуласы бір бөлімді және көп бөлімді түрде беріледі және тиісінше бір немесе бірнеше тармақты қамтиды.
21. Өнертабыстың бір бөлімді формуласы оны орындау немесе пайдаланудың жекелеген жағдайларына қатысты қолданылатын дамытылмаған және (немесе) нақтыланбаған елеулі белгілер жиынтығымен бір өнертабысты сипаттау үшін қолданылады.
22. Көп бөлімді формула өнертабысты орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларына немесе өнертабыстар тобын сипаттауға қатысты оның белгілерінің жиынтығын дамыту және (немесе) анықтаумен бір өнертабысты сипаттау үшін қолданылады.
Бір өнертабысты сипаттайтын көп бөлімді формуланың бір тәуелсіз тармағы және одан кейінгі тәуелді тармағы (тармақтары) болады.
Өнертабыстар тобын сипаттайтын көп бөлімді формуланың бірнеше тәуелсіз тармақтары болады, олардың әрқайсысы топтағы өнертабыстардың біреуін сипаттайды. Бұл ретте топтың әрбір өнертабысы тиісті тәуелсіз тармаққа бағынышты тәуелді тармақтарды тарта отырып сипатталады.
Көп бөлімді формула тармақтары мазмұндалу тәртібімен, "1"-ден бастап тізбектеліп араб цифрларымен нөмірленеді.
23. Өнертабыстар тобын сипаттайтын формулалар былайша ресімделеді:
1) жекелеген өнертабыстарды сипаттайтын тәуелсіз тармақтарда формуланың басқа тармақтарына сілтемелер болмайды (мұндай сілтеме жасауға осы тәуелсіз тармақты ондағы басқа тармақпен толық қайталамаған жағдайда ғана жол беріледі);

8) признак выражается в виде альтернативы при условии, что такой признак при любом допускаемом указанной альтернативой выборе в совокупности с другими признаками изобретения обеспечивают получение одного и того же технического результата;
9) использование в формуле изобретения условных наименований продуктов, веществ и тому подобное допускается, если иная форма описания этого объекта затруднительна, и при условии, что они общепризнаны и имеют точное значение.
10) если заявленное предложение относится к изобретению в области информационно-коммуникационных технологий, то формула на изобретение составляется на объект "способ" и (или) "устройство" с указанием соответствующих признаков согласно пункту 5 настоящих Правил. Формула не должна включать характеристику программы для электронной вычислительной машины или используемого в ней алгоритма.
Сноска. Пункт 19 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
20. Формула изобретения представляется в виде однозвенной и многозвенной и включает, соответственно, один или несколько пунктов.
21. Однозвенная формула изобретения применяется для характеристики одного изобретения совокупностью существенных признаков, не имеющей развития и (или) уточнения применительно к частным случаям его выполнения или использования.
22. Многозвенная формула применяется для характеристики одного изобретения с развитием и (или) уточнением совокупности его признаков применительно к частным случаям выполнения или использования изобретения или для характеристики группы изобретений.
Многозвенная формула, характеризующая одно изобретение, имеет один независимый пункт и следующий (следующие) за ним зависимый (зависимые) пункт (пункты).
Многозвенная формула, характеризующая группу изобретений, имеет несколько независимых пунктов, каждый из которых характеризует одно из изобретений группы. При этом каждое изобретение группы характеризуется с привлечением зависимых пунктов, подчиненных соответствующему независимому.
Пункты многозвенной формулы нумеруются арабскими цифрами последовательно начиная с "1", в порядке их изложения.
23. Формула, характеризующая группу изобретений, оформляется следующим образом:
1) независимые пункты, характеризующие отдельные изобретения, не содержат ссылок на другие пункты формулы (такая ссылка допустима лишь в случае, когда она позволяет изложить данный независимый пункт без полного повторения в нем содержания другого пункта);

2) топтың түрлі өнертабыстарын сипаттау үшін сол бір мазмұндағы тәуелді тармақтар келтірілетін жағдайларды қоса отырып, тәуелді тармақтар өздері бағынышты тәуелсіз тармақтармен бірге топтастырылады.
24. Формула тармақтары былайша құрастырылады:
1) формула тармағы неғұрлым жақын ұқсас белгілеріне сәйкес келетін өнертабыс белгілерін, оның ішінде формуланы жазу басталатын мақсатты көрсететін тектік ұғымды қамтитын шектеу бөлігінен және өнертабысты неғұрлым жақын аналогынан ажырататын белгілерді қамтитын айырмалық бөліктен тұрады;
2) формула тармағын жасау кезінде шектеу бөлімі жазылғаннан кейін ".......мен ерекшеленетін" деген сөз тіркесі енгізіледі, бұдан кейін тікелей айырма бөлімі жазылады;
3) формула тармағы шектеу және айырма бөліміне бөлмей жасалған кезде мақсатын көрсететін тектік ұғымнан кейін "сипатталатын", "тұратын", "қамтитын" деген сөздер енгізіледі, одан кейін өнертабысты сипаттайтын елеулі белгілер жиынтығы келтіріледі.
4) формула тармағы бір сөйлем түрінде жазылады.
25. Өнертабыс формуласы, егер ол:
1) химиялық қосылысты;
2) микроорганизмдер штаммдарын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін;
3) белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша немесе жаңа өнімді белгілі бір мақсат бойынша қолдануды;
4) аналогы жоқ өнертабысты сипаттайтын болса, тармақ шектеу бөлігі мен айырмалық бөлікке бөлінбей құрастырылады.
26. Формуланың тәуелсіз тармақтары былайша ресімделеді:
Өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағы бір ғана өнертабысқа жатады. Онда өнертабыс сұратылып отырған құқықтық қорғау көлемін айқындайтын оның белгілерінің жиынтығымен сипатталады және өнертабыс объектісін логикалық анықтау түрінде жазылады.
Формуланың тәуелсіз пункті, егер онда қамтылған белгілер жиынтығы:
сол бір техникалық нәтижені алуды қамтамасыз етпейтін балама түрінде көрсетілген белгілер не әрқайсысы бірнеше функционалды дербес белгілерді қамтитын балама түрінде көрсетілген белгілердің тобын (құрылғының торабы немесе бөлшегі; тәсіл операциясы, зат, материал, тәсілде қолданылатын керек-жарақ; композиция ингредиенті), оның ішінде осындай белгілердің қандай да біріне арналған сол немесе өзге баламаны таңдау басқа белгі (белгілер) үшін жүргізілген таңдауға байланысты болса;
әртүрлі объектілерге немесе көрсетілген ортақ мақсаттағы құралдар жиынтығы іске асырылмай, әрқайсысы жеке мақсаттағы құралдар жиынтығына жататын өнертабыстар сипаттамасын қамтыса, бір өнертабысқа жатады деп танылмайды.

2) зависимые пункты группируются вместе с тем независимым пунктом, которому они подчинены, включая случаи, когда для характеристики разных изобретений группы привлекаются зависимые пункты одного и того же содержания.
24. Пункты формулы составляются следующим образом:
1) пункт формулы, состоит из ограничительной части, включающей признаки изобретения, совпадающие с признаками наиболее близкого аналога, в том числе родовое понятие, отражающее назначение, с которого начинается изложение формулы, и отличительной части, включающей признаки, которые отличают изобретение от наиболее близкого аналога;
2) при составлении пункта формулы после изложения ограничительной части вводится словосочетание "отличающийся тем, что", непосредственно после которого излагается отличительная часть;
3) при составлении пункта формулы без разделения на ограничительную и отличительную части после родового понятия, отражающего назначение, вводится выражение "характеризующийся", "состоящий из", "включающий", после которого приводится совокупность существенных признаков, которыми характеризуется изобретение.
4) пункт формулы излагается в виде одного предложения.
25. Формула изобретения составляется без разделения пункта на ограничительную и отличительную части, если она характеризует:
1) химическое соединение;
2) штаммы микроорганизмов, культуры клеток растений или животных;
3) применение известных продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению;
4) изобретение, не имеющее аналогов.
26. Независимые пункты формулы оформляются следующим образом.
Независимый пункт формулы изобретения относится только к одному изобретению. Он характеризует изобретение совокупностью его признаков, определяющей объем испрашиваемой правовой охраны, и излагается в виде логического определения объекта изобретения.
Независимый пункт формулы не признается относящимся к одному изобретению, если содержащаяся в нем совокупность признаков включает:
выраженные в виде альтернативы признаки, не обеспечивающие получение одного и того же технического результата, либо выраженные в виде альтернативы группы признаков, каждая из которых включает несколько функционально самостоятельных признаков (узел или деталь устройства; операция способа, вещество, материал, приспособление, применяемое в способе; ингредиент композиции), в том числе, когда выбор той или иной альтернативы для какого-либо из таких признаков зависит от выбора, произведенного для другого (других) признака (признаков);
характеристику изобретений, относящихся к объектам разного вида, или совокупности средств, каждое из которых имеет собственное назначение, без реализации указанной совокупностью средств общего назначения.

27. Формуланың тәуелді тармақтары былайша ресімделеді:
Формуланың тәуелді тармағында тәуелсіз тармақта келтірілген өнертабыс белгілерінің дамуы және (немесе) олардың өнертабысты орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайларында ғана оны сипаттайтын белгілерімен қосындысын нақтылау қамтылады.
Формуланың тәуелді тармағының шектеу бөлігі тәуелсіз тармақта келтірілгенмен салыстырғанда қысқаша мазмұндалған өнертабыс мақсатын көрсететін тектік ұғымнан және тәуелсіз тармаққа және (немесе) осы тәуелді тармақ жататын тәуелді тармақтан (тармақтардан) тұрады.
Тәуелді тармақ формуланың бірнеше тармағына бағынысты болғанда оларға сілтемелер баламалар пайдаланыла отырып көрсетіледі.
Егер оны орындау немесе пайдаланудың жеке жағдайында өнертабысты сипаттау үшін тәуелді тармақ белгілерімен қатар тек тәуелсіз тармақ белгілері қажет болса, осы тәуелді тармақтың тікелей тәуелсіз тармаққа бағыныстылығы пайдаланылады.
Егер көрсетілген сипаттама үшін формуланың бір немесе бірнеше тәуелді тармақтарының белгілері де қажет болса, осы тәуелді тармақтың тиісті тәуелді тармақтар арқылы тәуелсіз тармаққа бағыныстылығы пайдаланылады.
Өнертабыс формуласының тәуелді тармағы баяндалған кезде, оны тәуелді ететін формула тармағында сипатталған өнертабыс сипаттамаларын ауыстыруға немесе алып тастауға болмайды, сондай-ақ осы Қағидалардың 26 тармағында көзделген өзгешеліктермен ерекшеленетін сипаттамалар жиынтығын қоспау керек.
Ескерту. 27-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
28. Құрылғыға жататын өнертабыс формуласының ерекшелігі құрылғы белгілері формулада оның статистикалық жай-күйін сипаттайтындай етіп жазылуы болып табылады.
Құрылғының конструкциялық элементін орындауды сипаттау кезінде оның ширақтығын, оның белгілі функцияны іске асыру мүмкіндігін көрсетуге жол беріледі.
29. Затқа жататын өнертабыс формуласының мынадай ерекшеліктері бар:
Кез келген жолмен пайда болған, құрылымы белгіленген химиялық қосылысты сипаттайтын өнертабыс формуласына қосылыстың химияда қабылданған номенклатуралардың бірі бойынша атауы немесе қосылыстың белгілемесі және оның құрылымдық формуласы енгізіледі (қосылыстың мақсаты көрсетілмейді).
Құрылымы анықталмаған қосылыс жағдайында өнертабыс формуласында қосылыс мақсатының сипаттамасын қамтитын, осы қосылысты басқаларынан ажыратуға мүмкіндік беретін физика-химиялық және өзге де сипаттамалары, атап айтқанда оны алудың тәсілі келтіріледі.
Композицияға жататын өнертабыс формуласында мақсаты көрсетіліп оның атауы, композицияға кіретін ингредиенттер және қажет болған кезде ингредиенттердің сандық құрамы келтіріледі; егер композицияны сипаттайтын өнертабыс формуласының ингредиенттердің сандық құрамы жататын белгілері болса, онда олар құрамының (төменгі және жоғарғы) ең аз және ең көп шегін сипаттайтын кез келген бір мәнді, екі мәнді бірлікте көрсетіледі.
Композиция ингредиенттерінің бірінің құрамын бір мәнде, ал қалған ингредиенттер құрамы - осы дара мәнге қатысты мәндер аралығы түрінде көрсетуге жол беріледі.
Композиция құрамындағы антибиотиктердің, ферменттердің, анатоксиндердің сандық құрамын композицияның қалған компоненттер бірлігінен өзге бірліктерде көрсетуге жол беріледі.
Егер композицияға жататын өнертабыс қосымша ингредиент енгізумен сипатталса, формулаға тиісті айырмалық белгілерін көрсетуден бұрын "қосымша қамтиды" деген сөз тіркесі енгізіледі.
Мақсаты белсенді бастаумен ғана айқындалатын, ал басқа компоненттері осы мақсаттағы композицияларда дәстүрлі қолданылатын шеңбердің бейтарап тасымалдаушылары болып табылатын композициялар үшін формулада осы белсенді бастау және композиция құрамындағы оның цифрлық құрамын ғана, оның ішінде "тиімді саны" нысанында көрсетуге жол беріледі.
Белсенді бастаудан басқа, "мақсатты қосымша" жинақталған ұғымы нысанында басқа компоненттерді (бейтарап тасымалдаушылар) көрсету осындай композиция сипаттамасының басқа нұсқасы болып табылады. Мұндай жағдайда белсенді бастау мен мақсатты қосымшаның сандық арақатынасы көрсетіледі.
Егер өнертабыс белгісі ретінде күрделі құрамдағы белгілі зат көрсетілсе, функциясын немесе осы заттың қасиетін және оның негізін көрсетіп оның арнайы атауын пайдалануға жол беріледі. Бұл жағдайда өнертабыс сипаттамасында осы зат сипатталған ақпарат көзі келтіріледі.

27. Зависимые пункты формулы оформляются следующим образом.
Зависимый пункт формулы изобретения содержит развитие и (или) уточнение совокупности признаков изобретения, приведенных в независимом пункте, признаками, характеризующими изобретение лишь в частных случаях его выполнения или использования.
Ограничительная часть зависимого пункта формулы состоит из родового понятия, отражающего назначение изобретения, изложенного, сокращенно по сравнению с приведенным в независимом пункте, и ссылки на независимый пункт и (или) зависимый (зависимые) пункт (пункты), к которому (которым) относится данный зависимый пункт.
При подчиненности зависимого пункта нескольким пунктам формулы ссылки на них указываются с использованием альтернативы.
Если для характеристики изобретения в частном случае его выполнения или использования наряду с признаками зависимого пункта необходимы лишь признаки независимого пункта, используется подчиненность этого зависимого пункта непосредственно независимому пункту.
Если для указанной характеристики необходимы и признаки одного или нескольких других зависимых пунктов формулы, используется подчиненность данного зависимого пункта независимому через соответствующие зависимые пункты.
Зависимый пункт формулы изобретения излагается таким образом, чтобы при этом не происходили замена или исключение признаков изобретения, охарактеризованного в том пункте формулы, которому он подчинен, а также не должен включать признаки, совокупность которых имеет характер, указанный в пункте 26 настоящих Правил.
Если зависимый пункт формулы изобретения сформулирован так, что имеет место замена или исключение признаков независимого пункта, не может быть признано, что данный зависимый пункт совместно с независимым, которому он подчинен, характеризует одно изобретение.
Сноска. Пункт 27 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
28. Особенностью формулы изобретения, относящегося к устройству, является то, что признаки устройства излагаются в формуле так, чтобы характеризовать его в статическом состоянии.
При характеристике выполнения конструктивного элемента устройства допускается указание на его подвижность, на возможность реализации им определенной функции.
29. Формула изобретения, относящегося к веществу, имеет следующие особенности.
В формулу изобретения, характеризующую химическое соединение с установленной структурой любого происхождения, включаются наименование соединения по одной из принятых в химии номенклатур или обозначение соединения и его структурная формула (назначение соединения не указывается).
В случае химического соединения с неустановленной структурой в формуле изобретения приводятся наименование, содержащее характеристику назначения соединения, физико-химические и иные характеристики, позволяющие отличить данное соединение от других, в частности, признаки способа его получения.
В формуле изобретения, относящегося к композиции, приводятся ее наименование с указанием назначения, входящие в композицию ингредиенты и, при необходимости, количественное содержание ингредиентов; если формула изобретения, характеризующая композицию, содержит признаки, относящиеся к количественному содержанию ингредиентов, то они выражаются в любых однозначных единицах, двумя значениями, характеризующими минимальный и максимальный пределы содержания (нижний и верхний).
Допускается указание содержания одного из ингредиентов композиции одним значением, а содержание остальных ингредиентов - в виде интервала значений по отношению к этому единичному значению.
Допускается указание количественного содержания антибиотиков, ферментов, анатоксинов в составе композиции в иных единицах, чем единицы остальных компонентов композиции.
Если изобретение, относящееся к композиции, характеризуется введением дополнительного ингредиента, в формулу перед указанием соответствующего отличительного признака включается словосочетание "дополнительно содержит".
Для композиций, назначение которых определяется только активным началом, а другие компоненты являются нейтральными носителями из круга традиционно применяющихся в композициях этого назначения, допускается указание в формуле только этого активного начала и его количественного содержания в составе композиции, в том числе в форме "эффективное количество".
Другим вариантом характеристики такой композиции является указание в ней, кроме активного начала, других компонентов (нейтральных носителей) в форме обобщенного понятия "целевая добавка". В этом случае указывается количественное соотношение активного начала и целевой добавки.
Если в качестве признака изобретения указано известное вещество сложного состава, допускается использование его специального названия с указанием функции или свойства этого вещества и его основы. В этом случае в описании изобретения приводится источник информации, в котором это вещество описано.

30. Биотехнологиялық өнімге жататын өнертабыс формуласының мынадай ерекшеліктері бар:
Құрылымы белгіленген немесе ішінара белгілеген тірі емес объектілерге жататын өнімдерді сипаттайтын өнертабыс формуласына құрылымдық формула немесе осындай өнімдердің құрылысын, атап айтқанда нуклеин қышқылдары (гендер, ген фрагменттері) үшін нуклеотидтердің тізбегін және ақуыздар, полипептидтер мен пептидтер үшін амин қышқылдарының тізбегін анықтауға мүмкіндік беретін өзге де белгілер енгізіледі.
Құрылымы белгіленбеген тірі емес объектілерге жататын өнімдер үшін өнертабыс формуласына көрсетілген өнімдерді сәйкестендіруге, атап айтқанда оларды басқа белгілі өнімдерден ажыратуға мүмкіндік беретін физика-химиялық және өзге қасиеттерінің жиыны енгізіледі. Осындай белгілерге, мысалы, өнімді алу тәсілінің белгілері жатады.
Осы екі жағдайда да өнімнің жүзеге асыратын функциясы немесе белсенділік түрі және шығу тегі көрсетіледі.
Биотехнологиялық өнімдер бірдей фунцияға немесе белсенділік түріне, ортақ шығу тегіне және ортақ елеулі құрылымдық элементке (элементтерге) ие болса, өнертабыс формуласының бір тәуелсіз тармағында бір өнертабыс ретінде бірнеше өнім келтіріледі. Өнімдердің өнертабыс формуласының бір тармағына бір ғана белсенділік негізінде бірігуіне жол берілмейді.
Тірі объектілерге жататын өнімдерді сипаттайтын өнертабыс формуласына көрсетілген өнімдерді сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілер, оның ішінде өнімді алу тәсілін, оның шығу тегін сипаттайтын белгілер, оның құрамына кіретін генетикалық элементтің сипаттамасы, пайдалы қасиеттер мен басқа белгілерді сипаттайтын белгілер енгізіледі.
Микроорганизм штаммын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін сипаттайтын өнертабыс формуласына штамм тегінің және түрінің атауы халықаралық номенклатура талаптарына сәйкес латын тілінде немесе өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының атауы, сондай-ақ ресми коллекция-депозитарийдің аббревиатурасы, сақтауға берілген объектіге коллекциямен берілген тіркеу нөмірі және оның мақсаты енгізіледі.
31. Тәсілге жататын өнертабыс формуласының ерекшелігі - материалдық объектіге қатысты іс-әрекеттерді сипаттайтын тәсіл белгілерін осы мақсатта сабақты етістегі, ашық рай, үшінші жақтағы, көпше түрдегі (жылытады, дымқылдатады, қыздырады) етістіктер қолданылып жазылатыны болып табылады.
32. Белгілі өнім немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша немесе жаңа өнімді белгілі бір мақсат бойынша қолдану өнертабыс объектісі болып табылатын жағдайларда, мынадай құрылымдағы формула пайдаланылады: "...ретінде (белгілі өнім, тәсіл немесе жаңа өнімнің атауы немесе сипаттамасы келтіріледі) қолдану (қолданылатын объектінің жаңа мақсаты келтіріледі)".

30. Формула изобретения, относящегося к биотехнологическому продукту, имеет следующие особенности.
В формулу изобретения, характеризующую продукты, относящиеся к неживым объектам с установленной или частично установленной структурой, включаются структурная формула или иные признаки, позволяющие установить строение таких продуктов, в частности последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот (генов, фрагментов генов) и последовательность аминокислот для белков, полипептидов и пептидов.
Для продуктов, относящихся к неживым объектам с неустановленной структурой, в формулу изобретения включается набор физико-химических и иных свойств, позволяющих идентифицировать указанные продукты, в частности отличить их от других известных продуктов. К таким признакам относятся, например, признаки способа получения продукта.
В обоих этих случаях указываются осуществляемая функция или вид активности и происхождение продукта.
В одном независимом пункте формулы изобретения в качестве одного изобретения приводится несколько биотехнологических продуктов, если они имеют одинаковую функцию или вид активности, общее происхождение и общий существенный структурный элемент (элементы). Объединение продуктов в один пункт формулы изобретения на основании только одной активности не допускается.
В формулу изобретения, характеризующую продукты, относящиеся к живым объектам, включаются признаки, позволяющие идентифицировать указанные продукты, в том числе признаки, характеризующие способ получения продукта, его происхождение, описание входящего в его состав генетического элемента, полезные свойства и другие признаки.
В формулу изобретения, характеризующую штамм микроорганизма, культуры клеток растений или животных включаются родовое и видовое названия штамма на латинском языке в соответствии с требованиями международной номенклатуры, или название клеток растений или животных, а также название или аббревиатура официальной коллекции-депозитария, регистрационный номер, присвоенный коллекцией депонированному объекту, и его назначение.
31. Особенностью формулы изобретения, относящегося к способу, является, то, что признаки способа, характеризующие действия над материальным объектом, излагаются с использованием для этой цели глаголов в действительном залоге, в изъявительном наклонении, в третьем лице, во множественном числе (нагревают, увлажняют, прокаливают).
32. В случаях, когда объектом изобретения является применение известного продукта или способа по новому назначению или нового продукта по определенному назначению используется формула следующей структуры: "Применение (приводится название или характеристика известного продукта, способа, или нового продукта) в качестве (приводится назначение применяемого объекта)".

33. Сызбалар және өзге де материалдар, егер олар өнертабыс мәнін түсіну үшін қажет болған жағдайда ұсынылады.
Түсіндіруші материалдар графикалық кескіндер (схема, суреттер, графиктер, эпюра, осциллограмма), фотосуреттер және кестелер түрінде ресімделеді.
Суреттер өнертабысты сызбалармен немесе схемалармен көрсету мүмкін болмаған жағдайда ұсынылады.
Фотосуреттер графикалық кескіндерге қосымша ретінде ұсынылады. Айрықша жағдайларда, мысалы, хирургиялық операциялар жасау кезеңдерін көрсету үшін фотосуреттер түсіндіруші материалдардың негізгі түрі ретінде ұсынылуы мүмкін.
Сызбалар, схемалар және суреттер жеке парақтарда (парақта) ұсынылады, оның оң жақ жоғарғы бұрышында өнертабыстың атауы келтіріледі.
Ұсынылған сызбалар мен өзге де материалдарды сипаттама мәтінімен келіскен жөн. Сызбалардағы барлық белгілемелерде сипаттамаға сілтеме болуға тиіс.
34. Реферат өнертабыстар туралы қысқаша ақпаратты, яғни атауын, өнертабыс жататын техника саласының және (немесе) қолдану саласының сипаттамасын және (немесе) егер бұл атауынан анық болмаса, әрбір тәуелсіз тармақтың барлық елеулі белгілері сақталатын формуланы еркін жазу арқылы сипатталған қол жеткізілетін техникалық нәтиже көрсетіліп, өнертабыс мәнінің сипаттамасын қамтитын өнертабыс сипаттамасының қысқаша жазылған мазмұнын білдіреді.
Қажет болған кезде рефератқа сызба немесе химиялық формула кіреді. Рефератқа кіретін сызба сипаттамада көрсетілген сызбалардың фигуралардың бірімен ұқсас болған жағдайда да реферат мәтінінің даналары мөлшерінде жеке парақта беріледі.
Рефератта қосымша мәліметтер, атап айтқанда формуланың тәуелді тармақтарының бар-жоғы мен саны, графикалық кескіндер, кестелер қамтылады.
Реферат мәтінінің ұсынылатын көлемі - 1000 баспа таңбаға дейін.
35. Өтінімде моральға және қоғамдық тәртіпке қайшы келетін ұғымдар, сызбалар, суреттер, фотосуреттер және өзге де материалдар, өнімге немесе технологиялық процестерге, сондай-ақ басқа тұлғалардың өтінімдеріне немесе қорғау құжаттарына қатысты менсінбеушілік сөздер, өнертабысқа қатысты еместігі анық не өтінім құжаттарын осы Қағидалардың талаптарына сәйкес деп тану үшін қажетті болып табылмайтын сөздер немесе мәліметтер болмауға тиіс.
36. Әдебиетте кеңінен қолданылмайтын терминдер мен белгілерді пайдалану кезінде олардың мәні алғашқы қолданылу кезінде мәтінінде түсіндіріледі.
Өнертабыс формуласында, сипаттамада және оны түсіндіруші материалдарда, сондай-ақ рефератта стандартталған терминдер мен қысқартулар, ал олар болмаған кезде - ғылыми және техникалық әдебиеттерде жалпыға бірдей қабылданған терминдер мен қысқартулар пайдаланылады.
Барлық шартты белгілемелердің мағынасы ашылып жазылады, сипаттамада және формулада терминология бірлігі сақталады, яғни сипаттама мәтініндегі және формуладағы сол бір белгілер бір атаумен аталады. Терминология бірлігінің талабы физикалық бірліктер өлшемділігіне және пайдаланылатын шартты белгілемелерге де қатысты болады.
Қажет болған кезде өнертабыстың атауы латын әліпбиінің символдарын және араб цифрларын қамтиды. Өнертабыс атауында өзге әліпбилерді, арнайы таңбаларды қолдануға жол берілмейді.
Физикалық шамалар қолданыстағы ӨҚ Халықаралық бірліктер жүйесі бірліктерімен көрсетіледі.

33. Чертежи и иные материалы представляются в случае, если они необходимы для понимания сущности изобретения.
Поясняющие материалы оформляются в виде графических изображений (схем, рисунков, графиков, эпюр, осциллограмм), фотографий и таблиц.
Рисунки представляются в том случае, когда невозможно проиллюстрировать изобретение чертежами или схемами.
Фотографии представляются как дополнение к графическим изображениям. В определенных случаях, в том числе для иллюстрации этапов выполнения хирургической операции, фотографии могут быть представлены как основной вид поясняющих материалов.
Чертежи, схемы и рисунки представляются на отдельных (отдельном) листах (листе), в правом верхнем углу которых (которого) приводится название изобретения.
Представляемые чертежи и иные материалы следует согласовать с текстом описания. На все обозначения, содержащиеся на чертежах, должна быть ссылка в описании.
34. Реферат представляет собой краткую информацию об изобретении, то есть сокращенное изложение содержания описания изобретения, включающее название, характеристику области техники, к которой относится изобретение, и (или) области применения, если это неясно из названия, характеристику сущности изобретения с указанием достигаемого технического результата, описанной путем свободного изложения формулы, предпочтительно такого, при котором сохраняются все существенные признаки каждого независимого пункта.
При необходимости в реферат включают чертеж или химическую формулу. Чертеж, включаемый в реферат, представляют на отдельном листе в таком же количестве экземпляров, как и текст реферата, в том числе и в случае, когда он идентичен одной из фигур чертежей, иллюстрирующих описание.
Реферат содержит дополнительные сведения, в частности, указание на наличие и количество зависимых пунктов формулы, графических изображений, таблиц.
Рекомендуемый объем текста реферата - до 1000 печатных знаков.
35. Заявка не содержит выражений, чертежей, рисунков, фотографий и иных материалов, противоречащих морали и общественному порядку, пренебрежительных высказываний по отношению к продукции или технологическим процессам, а также заявкам или охранным документам других лиц, высказываний или сведений, явно не относящихся к изобретению либо не являющихся необходимыми для признания документов заявки соответствующими требованиям настоящих Правил.
36. При использовании терминов и обозначений, не имеющих широкого применения в литературе, их значения поясняются в тексте при первом употреблении.
В формуле изобретения, описании и поясняющих его материалах, а также в реферате используются стандартизированные термины и сокращения, а при отсутствии - общепринятые в научной и технической литературе.
Все условные обозначения расшифровываются, в описании и в формуле соблюдается единство терминологии, то есть одни и те же признаки в тексте описания и в формуле называются одинаково. Требование единства терминологии относится также к размерностям физических единиц и к используемым условным обозначениям.
Название изобретения при необходимости содержит символы латинского алфавита и арабские цифры. Употребление символов иных алфавитов, специальных знаков в названии изобретения не допускается.
Физические величины выражаются в единицах действующей международной системы единиц СИ.

37. Өтінім құжаттары былайша ресімделеді:
1) барлық құжаттар оларды тікелей көшірмелеуге болатындай етіп ресімделеді;
2) әрбір парақ аздау бетіндегі жолдарға параллель күйде бір жағынан ғана пайдаланылады.
38. Екінші беттен бастап парақтар, әрбір құжаттағы өтінімдер араб цифрларымен нөмірленеді.
39. Мәтін былайша ресімделеді:
1) құжаттар қара түсті стандарт қаріппен басылады. Сипаттама, формула және реферат мәтіндері бір аралық қалдырылып басылады;
2) графикалық символдар, латын атаулары, латын және грек әріптері, математикалық және химиялық формулалар немесе символдар қара түсті сиямен, пастамен немесе тушьпен жазылуы мүмкін.
Формулаларды араластырып баспа түрінде және қолмен жазуға жол берілмейді.
40. Өнертабыс сипаттамасында, формуласында және рефератта химиялық формулалар пайдаланылады:
1) құрылымдық химиялық формулаларды жазу кезінде элементтердің жалпыға ортақ қолданылатын символдарын қолданған және элементтер мен радикалдар арасындағы байланысты нақты көрсеткен жөн;
2) формулалар мәтінге оларды енгізу реті бойынша нөмірленеді. Нөмірді әрбір формуладан кейін оң жолақтың шегінде қою ұсынылады.
41. Баспа нысанында берілетін нуклеотидтер және (немесе) амин қышқылдары тізбегінің тізбесі ДЗМҰ ST.25 стандартына сәйкес ресімделеді.
42. Өнертабыс сипаттамасында, формуласында және рефератта математикалық өрнектер (формулалар) және символдар пайдаланылады.
Математикалық өрнекті беру нысаны регламенттелмейді.
Математикалық формулалардағы барлық әріптік белгілемелердің мағынасы ашып жазылады. Формулаға түсіндірмелерді бағанмен жазып, әрбір жолдан кейін нүктелі үтір қойған жөн.
Әріптік белгілемелердің мағынасын ашып жазу олардың формулада қолданылу ретімен беріледі.
Математикалық белгілер: >, <, =, +, - және басқалар математикалық формулаларда ғана қолданылады, ал мәтінде оларды сөздермен (артық, кем, тең) жазу керек.
Оң шамалар арасындағы аралықтар белгілемесі үшін "-:-" (бастап және дейін) таңбасын қолдануға болады. Басқа жағдайларда "бастап" және "дейін" деген сөздермен жазған жөн, температура аралығын белгілеу кезінде (...) таңбасын қолдану ұсынылады.
Шамаларды пайыз түрінде көрсеткен кезде пайыздың таңбасы (%) саннан кейін қойылады. Егер шама бірнеше болса, онда оларды санамалап көрсету алдында пайыз таңбасы қойылады және олардан қос нүктемен бөлінеді;
Математикалық формулаларда таңба бойынша ғана тасымал жасауға жол беріледі.
Формулалар оларды мәтінге енгізу реті бойынша нөмірленеді. Нөмірді әрбір формуладан кейін оң жақтағы жолақтың шегінде қою ұсынылады.
43. Графикалық кескіндерді ресімдеу:
Графикалық кескіндер (сызбалар, схемалар, графиктер, суреттер және т.с.) ұзына бойына біркелкі қалыңдықтағы өшпейтін қара айқын сызықтармен, тушьсыз және бояусыз орындалады.
Кескін масштабы және айқындығы фотографиялық көшірмелеу кезінде барлық бөлшектерін айыруға болатындай етіп таңдап алынады.

37. Документы заявки оформляются следующим образом:
1) все документы оформляются таким образом, чтобы было возможно их непосредственное репродуцирование;
2) каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
38. Листы, начиная со второго, в каждом документе заявки нумеруются арабскими цифрами.
39. Текст оформляется следующим образом:
1) документы печатаются стандартным шрифтом черного цвета. Тексты описания, формулы и реферата печатаются через один интервал;
2) графические символы, латинские наименования, латинские и греческие буквы, математические и химические формулы или символы могут быть вписаны чернилами, пастой или тушью черного цвета.
Не допускается смешанное написание формул в печатном виде и от руки.
40. В описании, формуле изобретения и реферате используются химические формулы:
1) при написании структурных химических формул следует применять общеупотребительные символы элементов и четко указывать связи между элементами и радикалами;
2) формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется номер проставлять после каждой формулы на границе правого поля.
41. Перечень последовательностей нуклеотидов и (или) аминокислот, представляемый в печатной форме, оформляется в соответствии со стандартом ВОИС ST.25.
42. В описании, формуле изобретения и реферате используются математические выражения (формулы) и символы.
Форма представления математического выражения не регламентируется.
Все буквенные обозначения, имеющиеся в математических формулах, расшифровываются. Разъяснения к формуле следует писать столбиком и после каждой строки ставить точку с запятой.
Расшифровка буквенных обозначений дается по порядку их применения в формуле.
Математические знаки: >, <, =, +, - и другие используются только в математических формулах, а в тексте их следует писать словами (больше, меньше, равно).
Для обозначения интервалов между положительными величинами допускается применение знака "-:-" (от и до). В других случаях следует писать словами: "от" и "до", при обозначении интервала температур рекомендуется применение знака (...).
При процентном выражении величин знак процента (%) ставится после числа. Если величин несколько, то знак процента ставится перед их перечислением и отделяется от них двоеточием.
Перенос в математических формулах допускается только по знаку.
Формулы нумеруются по порядку введения их в текст. Рекомендуется проставлять номер после каждой формулы на границе правого поля.
43. Оформление графических изображений.
Графические изображения (чертежи, схемы, графики, рисунки и тому подобное) выполняются черными нестираемыми четкими линиями одинаковой толщины по всей длине, без растушевки и раскрашивания.
Масштаб и четкость изображения выбираются такими, чтобы при фотографическом репродуцировании можно было бы различить все детали.

Цифрлар мен әріптерді жақшаға, шеңберге және тырнақшаға алмаған жөн. Цифрлар мен әріптердің биіктігі 3,2 миллиметр кем таңдалмайды.
Әрбір графикалық кескін оның түріне қарамастан бірыңғай нөмірлеу тәртібімен, сипаттама мәтінінде аталу кезектілігіне сәйкес фигура ретінде (1-фигура, 2-фигура) араб цифрларымен нөмірленеді. Егер сипаттама бір фигурамен түсіндірілсе, онда ол нөмірленбейді.
Бір парақта бірнеше сұлба орналастырылуы мүмкін, бұл ретте олар бір-бірінен нақты бөлініп тұрады. Егер екі және одан да көп парақта орналастырылған фигуралар тұтас фигура бөліктерін білдірсе, олар бұл фигура түрлі парақтарда кескінделген кез келген фигураның қандай да бір бөлігі қалып кетпей құрастырылатындай етіп орналастырылады.
Жекелеген фигуралар барынша қанық және кескін парақтың ұзын жағынан тік орналасқан жағдайда оқылатындай етіп парақта немесе парақтарда орналастырылады.
Сызбада тік бұрышты (ортогонал) проекцияны (әрқилы түрде, қималарда және кесінділерде) пайдаланған дұрыс; сондай-ақ аксонометриялық проекцияны пайдалануға жол беріледі.
Қималар сілтемелік белгілемелер мен негізгі сызықтарды анық оқуға кедергі жасамайтын көлбеу сызықпен орындалады.
Элементті нақты кескіндеуге пропорциялар айырмашылығы қажет болатын жағдайларды қоспағанда, сызбадағы әрбір элемент барлық басқа элементтерге пропорционал орындалады.
Сызбалар "су", "бу", "ашық", "жабық", "А-А" (қиманы белгілеу үшін) сияқты қажетті сөздерді қоспағанда, қандай да бір жазбаларсыз орындалады.
Сызбалардағы өлшемдер көрсетілмейді және олар сипаттамада келтіріледі.
Сызбада кескінделген элементтер өнертабыс сипаттамасына сәйкес араб цифрларымен белгіленеді.
Бірнеше фигурада ұсынылған сол бір элементтер бірдей цифрмен белгіленеді. Түрлі фигураларда берілген түрлі элементтерді бірдей цифрмен белгілемеген жөн. Сипаттамада аталмаған белгілемелер сызбаларда қойылмайды.
Егер графикалық кескін схема түрінде берілсе, онда оны орындау кезінде стандартталған шартты графикалық белгілемелер қолданылады.
Бір түрдегі схемада басқа түрдегі жекелеген элементтерді кескіндеуге жол беріледі. Егер схема элементтердің графикалық белгілемелері ретінде тік бұрыштар түрінде берілсе, онда цифрлық белгілемелерден тік бұрышқа тікелей элемент атауы да жазылады. Егер элементтің графикалық кескін өлшемдері көрсетуге мүмкіндік бермесе, элемент атауын сызық астына шығарып (қажет болған кезде схема жолағында орналасқан сурет астындағы жазу түрінде) көрсетуге жол беріледі.
Сызбалар, схемалар, суреттер өнертабыстың сипаттамасы мен формуласында келтірілмейді.

Цифры и буквы не следует помещать в скобки, кружки и кавычки. Высота цифр и букв выбирается не менее 3,2 миллиметр.
Каждое графическое изображение независимо от его вида нумеруется арабскими цифрами как фигура (фигура 1, фигура 2) в порядке единой нумерации, в соответствии с очередностью упоминания их в тексте описания. Если описание поясняется одной фигурой, то она не нумеруется.
На одном листе располагаются несколько фигур, при этом они четко отделяются друг от друга. Если фигуры, расположенные на двух и более листах, представляют части единой фигуры, они размещаются так, чтобы эта фигура могла быть скомпонована без пропуска какой-либо части любой из фигур, изображенных на разных листах.
Отдельные фигуры располагаются на листе или листах так, чтобы листы были максимально насыщенными и изображение можно было читать при вертикальном расположении длинных сторон листа.
Предпочтительным является использование на чертеже прямоугольных (ортогональных) проекций (в различных видах, разрезах и сечениях); допускается также использование аксонометрической проекции.
Разрезы выполняются наклонной штриховкой, которая не препятствует ясному чтению ссылочных обозначений и основных линий.
Каждый элемент на чертеже выполняется пропорционально всем другим элементам за исключением случаев, когда для четкого изображения элемента необходимо различие пропорций.
Чертежи выполняются без каких-либо надписей, за исключением необходимых слов, таких, как "вода", "пар", "открыто", "закрыто", "А-А" (для обозначения разреза).
Размеры на чертежах не указываются и приводятся в описании.
Изображенные на чертеже элементы обозначаются арабскими цифрами в соответствии с описанием изобретения.
Одни и те же элементы, представленные на нескольких фигурах, обозначаются одной и той же цифрой. Не следует обозначать различные элементы, представленные на различных фигурах, одинаковой цифрой. Обозначения, не упомянутые в описании, не проставляются в чертежах.
Если графическое изображение представляется в виде схемы, то при ее выполнении применяются стандартизированные условные графические обозначения.
Допускается на схеме одного вида изображать отдельные элементы схем другого вида. Если схема представлена в виде прямоугольников в качестве графических обозначений элементов, то кроме цифрового обозначения непосредственно в прямоугольник вписывается и наименование элемента. Если размеры графического изображения элемента не позволяют этого сделать, наименование элемента допускается указывать на выносной линии (при необходимости, в виде подрисуночной надписи, помещенной в поле схемы).
Чертежи, схемы, рисунки не приводятся в описании и формуле изобретения.

44. Ақпарат көздерінің библиографиялық деректері олар бойынша ақпарат көзі айқындалатындай етіп көрсетіледі.
45. Пайдалы модельге арналған өтінімде Заңның 18-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар қамтылуға тиіс.
46. Пайдалы модельге өнімге (құрылғыға, затқа, микроорганизмнің штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіріндісіне), тәсілге (материалдық құралдардың көмегімен материалдық объектіде іс-қимылдарды жүзеге асыру процесіне), сондай-ақ белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша не жаңа өнімді белгілі бір мақсат бойынша, оның ішінде, адамдарды немесе жануарларды емдеудің терапевтік және хирургиялық әдістерін қоспағанда белгілі бір мақсат бойынша қолдануға қатысты кез келген саладағы техникалық шешімдер жатады.
Атап айтқанда, құрылғы, зат, биотехникалық өнім, оның ішінде микроорганизмдердің штаммы, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділері пайдалы модель объектісі ретіндегі өнім болып табылады.
Пайдалы модель объектілері ретіндегі құрылғыларға конструкциялар мен бұйымдар жатады. Құрылғыларды сипаттау үшін мынадай белгілер:
конструктивтік элементтің (элементтердің) болуы;
элементтер арасында байланыстың болуы;
элементтердің өзара орналасуы;
элементтің (элементтердің) немесе жалпы құрылғының орындалу нысаны;
элементтер арасында байланыстың орындалу нысаны;
элементтің (элементтердің) және олардың өзара байланысының өлшемдері және басқа да сипаттамалары;
элементтің функциясын атқаратын орта пайдаланылады.
Пайдалы модель объектілері ретіндегі заттарға:
химиялық қосылыстар;
композициялар (құрамдары, қоспалары);
ядролық айналдыру өнімдері жатады.
Химиялық қосылыстарды сипаттау үшін мынадай белгілер:
құрылымы белгіленген төмен молекулалық қосылыстар үшін - сапалық құрам (белгілі бір элементтердің атомдары), сандық құрам (әрбір элементтің атомдар саны), атомдар арасындағы байланыс және химиялық құрылымдық формуламен көрсетілген молекулада олардың өзара орналасуы;
құрылымы белгіленген жоғары молекулалық қосылыстар үшін - элементарлық буынның (буындар мен олардың үйлесімдерінің) құрылымдық формуласы, макромолекулалар, жалпы макромолекуланың құрылымы (сызықтық, тармақталған), элементарлық буындардың саны немесе молекулалық масса, молекулалық-массалық таралу, макромолекуланың геометриясы және стереометриясы, оның соңғы және бүйір топтары, сополимерлер үшін - сомономерлік буындардың қосымша арақатынасы және олардың кезеңділігі;
құрылымы белгіленбеген қосылыстар үшін - осы қосылысты басқаларынан ажыратуға мүмкіндік беретін физика-химиялық және өзге де сипаттамалар (оның ішінде алу тәсілінің белгілері) пайдаланылады.
Композицияны сипаттау үшін мынадай белгілер:
сапалық құрам (ингредиенттердің бар-жоғы);
сандық құрам (ингредиенттердің құрамы);
композицияның құрылымы;
ингредиенттердің құрылымы пайдаланылады.
Құрамы белгіленбеген композицияның сипаттамасы үшін олардың физика-химиялық, физикалық және тәжірибелік көрсеткіштері және алу тәсілінің белгілері пайдаланылады.
Ядроға айналдыру арқылы алынған заттарды сипаттау үшін мынадай белгілер:
сапалық (элемент изотопы (изотоптары) және сандық (протондар мен нейтрондар саны) құрамы;
негізгі ядролық сипаттамалар: жартылай ыдырау кезеңі, сәулелену типі және энергиясы (радиоактивті изотоптар үшін) пайдаланылады.
Пайдалы модель ретіндегі биотехнологиялық өнімдерге олардың табиғи ортасынан бөлінген немесе өзге де тәсілдермен алынған өнімдер жатады.
Пайдалы модель объектілері ретіндегі биотехнологиялық өнімдерге:
тірі объектілер, атап айтқанда, Заңның 2-бабының 2-тармағында және 6-бабының 3-тармағында көрсетілген объектілерден басқа өсімдіктер, жануарлар және микроорганизмдер, өсімдіктер мен жануарлар жасушалары және өсімдіктер мен жануарлар организмдерінен бөлінген немесе өзге де тәсілдермен алынған басқа да элементтер, микроорганизмдер штаммдары, өсімдіктер мен жануарлар жасушаларының өсінділері;
тірі емес объектілер, атап айтқанда, өсімдіктерден, жануарлардан немесе микроорганизмдерден бөлінген немесе өзге де тәсілдермен алынған гормондар, цитокиндер, ферменттер, антигендер, антиденелер, нуклеин қышқылдарының тізбегі, плазмидалар, векторлар және т.б. жатады.
Өсімдіктер мен жануарлардың сипаттамасы үшін мынадай белгілер:
мақсаты;
шығу тегі және алу тәсілі;
таксономиялық тиесілілігі;
пайдалы қасиеті;
генотип және/немесе фенотиптің ерекшеліктері;
өсімдіктің немесе жануардың генетикалық конструкциясының ерекшеліктері;
өсімдіктің немесе жануардың құрылымдық элементтерінің ерекшеліктері;
өсімдік немесе жануар өндіретін пайдалы зат туралы мәліметтер және өнімділік деңгейі;
көбею ерекшеліктері;
пайдалы қасиетті сақтау тұрақтылығы пайдаланылады.
Микроорганизмдер штаммдарын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісін сипаттау үшін мынадай белгілер:
мақсаты;
шығу тегі (алу көзі, штаммның тегі, алғашқы немесе аталық штаммдардың сипаттамасы);
таксономиялық тиесілігі;
дақылдық-морфологиялық белгілер;
физиологиялық-биохимиялық белгілер;
цитологиялық белгілер;
молекулярлық-биологиялық белгілер;
маркерлік белгілер (генетикалық, иммунологиялық, биохимиялық, физиологиялық);
онкогенділігі (медициналық және ветеринариялық мақсаттағы штаммдар мен жасушалар үшін);
контаминация туралы деректер;
биотехнологиялық сипаттама: штамм немесе өсінді өндіретін пайдалы заттың атауы мен қасиеті, белсенділік (өнімділік) деңгейі және оны анықтайтын тәсілдер;
ұзақ өсіру кезіндегі пайдалы қасиеттің сақталу тұрақтылығы туралы мәліметтер;
вируленттілік, иммуногендік, антигендік құрылым, антибиотиктерге сезімталдық, қарама-қайшы қасиеттер (медициналық және ветеринариялық мақсаттағы штаммдар мен жасушалар үшін);
көбею ерекшеліктері;
будандастыру қағидаты (будан микроорганизмдер штаммдары үшін);
криоконсервация туралы мәліметтер пайдаланылады.
Өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділерін сипаттау үшін қосымша мынадай белгілер:
пассаждар саны;
кардиологиялық сипаттамасы;
өсу (кинетикалық) сипаттамалары;
жануар ағзасында өсіру (будандар үшін) сипаттамасы;
морфогенезге қабілеттілігі (өсімдіктердің жасушалары үшін) пайдаланылады.
Микроорганизмдер консорциумдарын, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларын сипаттау үшін жоғарыда аталған белгілерге қосымша мынадай белгілер:
бейімделу және селекция факторлары мен жағдайы;
таксономикалық құрам;
жеке құрамбөліктердің арасалмағы мен алмастырғыштылығы;
бөлінгіштігі;
дақылдық-морфологиялық, цитологиялық, физиологиялық-биохимиялық белгілер және жеке құрамбөліктердің өзге де белгілері;
тұрақтылығы және (немесе) бәсекеге қабілеттілігі;
консорциумның жалпы физиологиялық ерекшеліктері пайдаланылады.
Тірі емес объектілерге жататын биотехнологиялық өнімдерді сипаттау үшін мынадай белгілер:
белгіленген немесе ішінара белгіленген құрылымы бар өнімдер үшін -құрылымдық формула немесе құрылымның ерекшеліктері, оның ішінде нуклеин қышқылдары үшін нуклеотидтердің тізбегі, ақуыздар, полипептидтер, пептидтер үшін амин қышқылдарының тізбегі, құрама элементтердің, оның ішінде реттеуіш және кодтау салаларының, плазмидалар, векторлар, генетикалық конструкциялар, рекомбинанттық және буданды молекулалар үшін сайттар мен маркерлердің болуы және орналасу тәртібі;
құрылымы белгіленбеген өнімдер үшін физика-химиялық және өзге де қасиеттер, оның ішінде осы өнімдерді сәйкестендіруге, атап айтқанда оларды басқа белгілі өнімдерден ажыратуға мүмкіндік беретін алу тәсілінің белгілері пайдаланылады.
Барлық биотехнологиялық өнімдер үшін олардың жүзеге асыратын функция немесе белсенділік түрі мен шығу тегі көрсетіледі.
Материалдық объектілердің көмегімен материалдық объектіге қатысты іс-әрекет жасау процесі пайдалы модель объектісі ретіндегі тәсіл болып табылады.
Тәсілді сипаттау үшін мынадай белгілер:
іс-әрекеттердің немесе іс-әрекеттер жиынтығының болуы;
мұндай іс-әрекеттердің уақыт бойынша орындалу тәртібі (дәйекті түрде, бір мезгілде, түрлі тіркесімде және сол сияқтылар);
іс-әрекеттерді жүзеге асыру шарттары, режимі пайдаланылады;
заттар (бастапқы шикізат, реагенттер, катализаторлар және сол сияқты), құрылғылар (керек-жарақтар, аспаптар, жабдық және сол сияқты), микроорганизмдер штаммдары, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсінділері пайдаланылады.
Пайдалы модель объектісі ретінде белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсат бойынша қолдануға оларды өзге мақсатқа сәйкес пайдалану жатады.
Жаңа мақсат бойынша қолдануға қоғамдық қажеттілікті қанағаттандыру үшін заттарды (табиғи және жасанды түрде алынған) алғашқы қолдану, яғни мұндай мақсаты айқындалмаған табиғи заттардың, экспериментте алынған заттардың, өндіріс қалдықтарының және т.б. тәжірибелік мақсатын белгілеу жатады.
Бұрыннан белгілі өнімнің немесе тәсілдің жаңа мақсат бойынша қолданылуын немесе жаңа өнімнің белгілі бір мақсат бойынша қолданылуын сипаттау үшін қолданылатын объектіні сәйкестендіруге жеткілікті оның қысқаша сипаттамасы және осы жаңа мақсаттың нұсқауы пайдаланылады.

44. Библиографические данные источников информации указываются таким образом, чтобы источник информации мог быть по ним обнаружен.
45. Заявка на полезную модель должна содержать документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 18 Закона.
46. К полезной модели относятся технические решения в любой области, относящиеся к продукту (устройству, веществу, штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных), способу (процессу осуществления действий над материальным объектом с помощью материальных средств), а также применению известного продукта или способа по новому назначению либо нового продукта по определенному назначению, за исключением терапевтических и хирургических способов лечения людей или животных.
Продуктом как объектом полезной модели является, в частности, устройство, вещество, биотехнологический продукт, в том числе штамм микроорганизма, культура клеток растений или животных.
К устройствам как объектам полезной модели относятся конструкции и изделия. Для характеристики устройств используются следующие признаки:
наличие конструктивного (конструктивных) элемента (элементов);
наличие связи между элементами;
взаимное расположение элементов;
форма выполнения элемента (элементов) или устройства в целом;
форма выполнения связи между элементами;
параметры и другие характеристики элемента (элементов) и их взаимосвязь;
материал, из которого выполнен элемент (элементы) или устройство в целом;
среда, выполняющая функцию элемента.
К веществам как объектам полезной модели относятся:
химические соединения;
композиции (составы, смеси);
продукты ядерного превращения.
Для характеристики химических соединений используются следующие признаки.
Для низкомолекулярных соединений с установленной структурой - качественный состав (атомы определенных элементов), количественный состав (число атомов каждого элемента), связь между атомами и взаимное их расположение в молекуле, выраженное химической структурной формулой.
Для высокомолекулярных соединений с установленной структурой - структурная формула элементарного звена (звеньев и их сочетаний) макромолекулы, структура макромолекулы в целом (линейная, разветвленная), количество элементарных звеньев или молекулярная масса, молекулярно-массовое распределение, геометрия и стереометрия макромолекулы, ее концевые и боковые группы, для сополимеров - дополнительно соотношение сомономерных звеньев и их периодичность;
Для соединений с неустановленной структурой - физико-химические и иные характеристики (в том числе признаки способа получения), позволяющие отличить данное соединение от других.
Для характеристики композиций используются следующие признаки: качественный состав (наличие ингредиентов);
количественный состав (содержание ингредиентов);
структура композиции;
структура ингредиентов.
Для характеристики композиций неустановленного состава используются их физико-химические, физические и утилитарные показатели и признаки способа получения.
Для характеристики веществ, полученных путем ядерного превращения, используются следующие признаки:
качественный (изотоп (изотопы) элемента) и количественный (число протонов и нейтронов) составы;
основные ядерные характеристики: период полураспада, тип и энергия излучения(для радиоактивных изотопов);
К биотехнологическим продуктам как объектам полезной модели относятся продукты, выделенные из их природного окружения или полученные иными способами.
К биотехнологическим продуктам в качестве объектов полезной модели относятся:
живые объекты, в частности растения, животные, кроме объектов указанных в пункте 2 статьи 2 и пункте 2 статьи 6 Закона, и микроорганизмы, клетки растений и животных и другие элементы, выделенные из организмов растений и животных или полученные иными способами, штаммы микроорганизмов, культуры клеток растений или животных;
неживые объекты, в частности гормоны, цитокины, ферменты, антигены, антитела, последовательности нуклеиновых кислот, плазмиды, векторы и т.д., выделенные из растений, животных или микроорганизмов или полученные иными способами.
Для характеристики растений и животных используются следующие признаки:
назначение;
происхождение и способ получения;
таксономическая принадлежность;
полезное свойство;
особенности генотипа и (или) фенотипа;
особенности генетической конструкции, которую содержит растение или животное;
особенности структурных элементов растения или животного;
сведения о полезном веществе, которое продуцирует растение или животное, и уровень продуктивности;
особенности размножения;
стабильность сохранения полезного свойства.
Для характеристики штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных используются следующие признаки:
назначение;
происхождение (источник получения, родословная штамма, характеристика исходных или родительских штаммов);
таксономическая принадлежность;
культурально-морфологические признаки;
физиолого-биохимические признаки;
цитологические признаки;
молекулярно-биологические признаки;
маркерные признаки (генетические, иммунологические, биохимические, физиологические);
онкогенность (для штаммов и клеток медицинского и ветеринарного назначения);
данные о контаминации;
биотехнологическая характеристика: название и свойства полезного вещества, продуцируемого штаммом или культурой, уровень активности (продуктивности) и способы ее определения;
сведения о стабильности сохранения полезного свойства при длительном культивировании;
вирулентность, иммуногенность, антигенная структура, чувствительность к антибиотикам, антагонистические свойства (для штаммов и культур медицинского и ветеринарного назначения);
особенности размножения;
принцип гибридизации (для штаммов гибридных микроорганизмов);
сведения о криоконсервации.
Для характеристики культур клеток растений или животных дополнительно используются следующие признаки:
число пассажей;
кариологическая характеристика;
ростовые (кинетические) характеристики;
характеристика культивирования в организме животного (для гибридов);способность к морфогенезу (для клеток растений).
Для характеристики консорциумов микроорганизмов, клеток растений или животных, дополнительно к перечисленным выше признакам, используются, следующие признаки:
факторы и условия адаптации и селекции;
таксономический состав;
соотношение и заменяемость индивидуальных компонентов;
делимость;
культурально-морфологические, цитологические, физиолого-биохимические и иные признаки индивидуальных компонентов;
стабильность и (или) конкурентоспособность;
физиологические особенности консорциума в целом.
Для характеристики биотехнологических продуктов, относящихся к неживым объектам, используются следующие признаки:
для продуктов с установленной или частично установленной структурой- структурная формула или особенности строения, в том числе последовательность нуклеотидов для нуклеиновых кислот, последовательность аминокислот для белков, полипептидов, пептидов, наличие и порядок расположения составных элементов, в том числе регуляторных и кодирующих областей, сайтов и маркеров для плазмид, векторов, генетических конструкций, рекомбинантных и гибридных молекул;
для продуктов с неустановленной структурой физико-химические и иные свойства, в том числе признаки способа получения, позволяющие идентифицировать эти продукты, в частности отличать их от других известных продуктов.
Для всех биотехнологических продуктов указываются осуществляемая ими функция или вид активности и происхождение;
Способом как объектом полезной модели является процесс выполнения действий над материальным объектом с помощью материальных объектов.
Для характеристики способа используются следующие признаки:
наличие действия или совокупности действий;
порядок выполнения таких действий во времени (последовательно, одновременно, в различных сочетаниях и тому подобное);
условия осуществления действий, режим;
использование веществ (исходного сырья, реагентов, катализаторов и так далее), устройств (приспособлений, инструментов, оборудования и так далее), штаммов микроорганизмов, культур клеток растений или животных.
К применению известных продукта или способа по новому назначению как объекту полезной модели относится их использование в соответствии с иной предназначенностью.
К применению по новому назначению относится первое применение веществ (природных и искусственно полученных) для удовлетворения общественной потребности, то есть установление утилитарного назначения природных веществ, веществ, полученных в эксперименте, отходов производства и так далее, для которых такое назначение не было определено.
Для характеристики применения известных ранее продукта или способа, по новому назначению или применения нового продукта по определенному назначению используется краткая характеристика применяемого объекта, достаточная для его идентификации, и указание этого нового назначения.

Ескерту. 46-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
47. Пайдалы модельдің сипаттамасына, атауына қойылатын талаптар осы Қағидалардың 6, 7-тармақтарында көрсетілген өнертабыстың сипаттамасына, атауына қойылатын талаптармен бірдей.
48. "Пайдалы модель жататын техника саласы", "Техника деңгейі" бөлімдерінің сипаттамасын жасауға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 8, 9-тармақтарында көрсетілген өнертабысқа арналған өтінім бойынша талаптармен бірдей.
49. "Пайдалы модельдің мәні" бөлімінің сипаттамасын жасауға қойылатын талаптар, сондай-ақ пайдалы модельді жүзеге асыру мүмкіндігін растайтын мәліметтер осы Қағидалардың 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 (адамдарды және жануарларды емдеудің диагностикалық, терапиялық және хирургиялық тәсілдерінен басқа), 18-тармақтарында көрсетілген өнертабысқа арналған өтінім бойынша талаптармен бірдей.
Ескерту. 49-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
50. Пайдалы модель формуласына, сызбаларды және (немесе) өзге де материалдарды ресімдеуге және пайдалы модель рефератын жасауға қойылатын талаптар осы Қағидалардың 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43-тармақтарында көрсетілген өнертабысқа арналған өтінім бойынша талаптармен бірдей.
Ескерту. 50-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
51. Өнеркәсіптік үлгіге арналған өтінімде Заңның 19-бабының 2-тармағында көзделген құжаттар қамтылуға тиіс.
52. Өнеркәсіптік үлгі ретінде оның сыртқы түрін айқындайтын өнеркәсіптік немесе қолөнер-кәсіптік өндіріс бұйымының көркемдік-конструкторлық шешімі қорғалады.
Бұйым деп өнеркәсіптік немесе қолөнер-кәсіптік өндірістің кез келген бұйымы, құрама бұйымдар, құрама бұйымдарға, қаптамаларға, заттаңбаларға, эмблемаларға, қаріптерге, бірлесіп пайдаланылатын бұйымдардың жиындарына (жинақтықтарына), интерьерлер дизайнын құрастыруға арналған дербес құрамбөліктер түсініледі.
Бұйымның дербес бөлігі деп бұйымды әдеттегі пайдалану процесінде көрінетін оның оқшауланған бөлігі, атап айтқанда бұйымның жиынын (жиынтығын) құрайтын бұйымдар, суреттер, графикалық символдар, бұйымның бетіне түсірілген логотиптер түсініледі.
Құрама бұйымға құрастыруға арналған құрамбөлік құрама бұйымның құрастыруға арналған, тұтастығын бұзбай бөлшектенетін және құрама бұйымды құрастыру үшін қайта пайдаланылатын функционалдық дербес бөлігі болып табылады.
Құрама бұйымдарға құрама бұйымды құрастыруға арналған құрамбөліктерден тұратын бұйымдар жатады.
Жиынтықтарға жалпы мақсаты бар және кешенді пайдаланылатын бұйымдар топтары жатады.
Өнеркәсіптік үлгілер көлемді немесе жазық болуы мүмкін.
Көлемді өнеркәсіптік үлгілер үш өлшемді құрылымы бар композицияны білдіреді.
Бұйымның көркемдік-конструкторлық шешімі бұйымның сыртқы түрінің эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктерін айқындайтын маңызды белгілердің жиынтығымен сипатталады.

Сноска. Пункт 46 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
47. Требования к описанию, названию полезной модели идентичны требованиям к описанию, названию изобретения, указанным в пунктах 6, 7 настоящих Правил.
48. Требования к составлению описаний разделов "Область техники, к которой относится полезная модель", "Уровень техники" идентичны к требованиям по заявке на изобретение, указанным в пунктах 8, 9 настоящих Правил.
49. Требования к составлению описания раздела "Сущность полезной модели", а также сведений, подтверждающих возможность осуществления полезной модели, идентичны к требованиям по заявке на изобретение, указанным в пунктах 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17 (за исключением диагностических, терапевтических и хирургических способов лечения людей или животных), 18 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 49 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
50. Требования к формуле полезной модели, оформлению чертежей и (или) иных материалов и составлению реферата полезной модели идентичны к требованиям по заявке на изобретение, указанным в пунктах 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, настоящих Правил.
Сноска. Пункт 50 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
51. Заявка на промышленный образец должна содержать документы, предусмотренные пунктом 2 статьи 19 Закона.
52. В качестве промышленного образца охраняется художественно-конструкторское решение изделия промышленного или кустарно-ремесленного производства, определяющее его внешний вид.
Под изделием понимается любое изделие промышленного или кустарно-ремесленного производства, составные изделия, самостоятельные компоненты для сборки в составные изделия, упаковки, этикетки, эмблемы, шрифты, наборы (комплекты) совместно используемых изделий, дизайн интерьеров.
Под самостоятельной частью изделия понимается его обособленная часть, видимая в процессе обычной эксплуатации изделия, в частности изделия, составляющие набор (комплект) изделий, рисунки, графические символы, логотипы, нанесенные на поверхность изделия.
Компонентом для сборки в составное изделие является функционально самостоятельная часть составного изделия, предназначенная для его сборки, демонтируемая без нарушения ее целостности и повторно использована для сборки составного изделия.
К составным изделиям относятся изделия, состоящие из компонентов, предназначенных для сборки составного изделия.
К комплектам относятся группы изделий, имеющих общее назначение и комплексное использование.
Промышленные образцы могут быть объемными или плоскостными.
Объемные промышленные образцы представляют собой композицию с трехмерной структурой.
Плоскостные промышленные образцы представляют собой композицию с двухмерной структурой.
Художественно-конструкторское решение изделия характеризуется совокупностью существенных признаков, определяющих эстетические и (или) эргономические особенности внешнего вида изделия.

53. Заңның 8-бабының 2-тармағында көрсетілген шешімдер өнеркәсіптік үлгілер деп танылмайды.
Жаңылысуға қабілетті шешімдерге жаңғыртылатын немесе біртекті немесе мыналармен:
мемлекеттік елтаңбалармен, тулармен және басқа да мемлекеттік рәміздер мен белгілермен;
халықаралық және үкіметаралық ұйымдардың қысқартылған немесе толық атауларымен, олардың елтаңбаларымен, туларымен, рәміздерімен және белгілерімен;
ресми бақылау, кепілдік немесе сынама таңбаларымен, мөрлермен, наградалармен және басқа да айырым белгілерімен;
элементтер тиісті құзыретті органның келісімі болған кезде, бұйымның сыртқы түрінің шешіміне енгізіледі;
элементтер халықаралық шартқа қатысушы мемлекеттердің бірінде бұйымды оның аумағынан шығарылатын (осы мемлекеттің географиялық объектісінің шекарасында өндірілетін) ретінде сәйкестендіруге мүмкіндік беретін және ерекше сапасы, беделі немесе егер өнеркәсіптік үлгі осы географиялық объектінің аумағынан шығарылмайтын бұйымдардыбуып-түюге, таңбалауға арналған болса, олардың шығу тегімен айқындалатын басқа да сипаттамалары бар белгілеме ретінде қорғалатындықтан, халықаралық шартқа сәйкес Қазақстан Республикасында тауар белгілері ретінде мемлекеттік тіркеуге жол берілмейтін элементтермен;
егер патент меншік иелерінің немесе меншік иелері осындай шешімдерді өнеркәсіптік үлгілер ретінде тіркеуге уәкілеттік берген тұлғалардың келісімінсіз олардың меншік иелері болып табылмайтын тұлғалардың атына сұралса, Қазақстан Республикасы халықтарының аса бағалы мәдени мұра объектілерінің не дүниежүзілік мәдени немесе табиғи мұра объектілерінің ресми атауларымен немесе бейнелерімен, мәдени құндылықтар бейнелерімен;
Қазақстан Республикасында қорғалатын, оның ішінде Қазақстан Республикасының халықаралық шартына сәйкес тауарлардың біртектес бұйымдарына қатысты басқа тұлғалардың өтінім берілген күні белгілі тауар белгілерімен;
"Тауар таңбалары, қызмет көрсету таңбалары және тауар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес тауарлардың біртектес бұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасында жалпыға белгілі тауар белгілері ретінде танылған басқа тұлғалардың тауар белгілерімен;
өтінім берілген күні Қазақстан Республикасында танымал адамдардың немесе олардың мұрагерлерінің келісімінсіз, осы адамдардың белгілі есімдерімен, бүркеншік аттарымен немесе олардан туындайтын белгілемелермен, портреттерімен немесе факсимилімен шатастыруға әкеп соғатын жалпы әсер туғызатын элементтерді қамтитын шешімдер жатады.
54. Өтiнiм бiр өнеркәсiптік үлгiге немесе өзара байланыстылығы соншалық, олар біртұтас шығармашылық ойды (өнеркәсiптік үлгiнiң бiрлігі талабын) құрайтын өнеркәсiптік үлгiлер тобына жатады.
Егер:
бұйымның кескіндерінде бір бұйымның, оның ішінде тұтас бұйымның, оның дербес бөлігінің, бірлесіп пайдаланылатын бұйымдар тобынан жиынның (жиынтықтың) көркемдік-конструкторлық шешімі болып табылатын бір өнеркәсіптік үлгі берілсе;
бұйымның кескіндерінде бірыңғай шығармашылық ойды құрайтын және ӨҮХС бір кіші сыныбына жататын сол бір бұйымның көркемдік-конструкторлық шешімдерін білдіретін, бірі - бұйымның жалпы сыртқы түрін, ал екіншісі (басқалары) - бұйымды пайдалану процесінде көрінетін оның дербес бөлігінің (бөліктері) сыртқы түрін айқындайтын өнеркәсіптік үлгілер тобы берілсе;
бұйымның кескіндерінде бірыңғай шығармашылық ойды құрайтын және тұтастай және ӨҮХС бір сыныбына жататын бір бұйымның сыртқы түрін айқындайтын көркемдік-конструкторлық шешімдерді білдіретін, бұл ретте әрбір шешім бұйымның сыртқы түрінің өз нұсқасын айқындайтын, ал шешімдерге - нұсқаларға негізделген бұйымның сыртқы түрінің негізгі эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктері (нұсқалары) сәйкес келетін өнеркәсіптік үлгілер тобы берілсе, өнеркәсіптік үлгі бірлігі сақталған деп танылады.

53. Не признаются промышленными образцами решения, указанные в пункте 2 статьи 8 Закона.
К решениям, способным ввести в заблуждение относятся решения, воспроизводящие или включающие элементы, тождественные или производящие общее впечатление, которое приведет к смешению:
с государственными гербами, флагами и другими государственными символами и знаками;
с сокращенными или полными наименованиями международных и межправительственных организаций, с их гербами, флагами, символами и знаками;
с официальными контрольными, гарантийными или пробирными клеймами, печатями, наградами и другими знаками отличия.
элементы включаются в решение внешнего вида изделия при согласии соответствующего компетентного органа;
с элементами, государственная регистрация которых в Республике Казахстан в качестве товарных знаков не допускается в соответствии с международным договором, поскольку элементы охраняются в одном из государств-участников международного договора в качестве обозначения, позволяющего идентифицировать изделия как происходящие с его территории (производимые в границах географического объекта этого государства) и имеющие особое качество, репутацию или другие характеристики, которые определяются их происхождением, если промышленный образец предназначен для упаковки, маркировки изделий, не происходящих с территории данного географического объекта;
с официальными наименованиями или изображениями особо ценных объектов культурного наследия народов Республики Казахстан, либо объектов всемирного культурного или природного наследия, изображениями культурных ценностей, если патент испрашивается на имя лиц, не являющихся их собственниками, без согласия собственников или лиц, уполномоченных собственниками на регистрацию таких решений в качестве промышленных образцов;
с известными на дату подачи заявки товарными знаками других лиц, охраняемыми в Республике Казахстан, в том числе в соответствии с международным договором Республики Казахстан, в отношении однородных изделию товаров;
с товарными знаками других лиц, признанными в соответствии с Законом Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров" порядке общеизвестными в Республике Казахстан товарными знаками в отношении однородных изделию товаров;
с известными именами, псевдонимами или производными от них обозначениями, с портретами или с факсимиле известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки лиц, без согласия этих лиц или их наследников.
54. Заявка относится к одному промышленному образцу или группе промышленных образцов, связанных между собой настолько, что они образуют единый творческий замысел (требования единства промышленного образца).
Единство промышленного образца признается соблюденным, если:
на изображениях изделия представлен один промышленный образец, являющийся художественно-конструкторским решением одного изделия, в том числе, целого изделия, его самостоятельной части, набора (комплекта) из группы совместно используемых изделий;
на изображениях изделия представлена группа промышленных образцов, образующих единый творческий замысел и представляющих собой художественно-конструкторские решения одного и того же изделия, относящиеся к одному подклассу Международной классификации промышленных образцов, принятой Локарнским Соглашением от 8 октября 1968 года (далее – МКПО), одно из которых определяет внешний вид изделия в целом, а другое (другие) - внешний вид видимой в процессе эксплуатации изделия его самостоятельной части (частей);
на изображениях изделия представлена группа промышленных образцов, образующих единый творческий замысел и представляющих собой художественно-конструкторские решения, определяющие внешний вид одного и того же изделия в целом и относящиеся к одному классу МКПО, при этом каждое из решений определяет свой вариант внешнего вида изделия, а основные эстетические и (или) эргономические особенности внешнего вида изделия, обусловленные решениями - вариантами, совпадают (варианты).

55. Өтінім құжаттарына қойылатын талаптар:
Бұйымның сыртқы түрінің кескіндері өтінім беруші сұратқан өнеркәсіптік үлгінің құқықтық қорғау көлемін айқындайтын өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілері туралы визуалды қабылданатын ақпаратты қамтуға тиіс.
Кескіндер ретінде бұйымдардың, оның ішінде компьютерлік графика, көбейту құралдарымен немесе өзге де тәсілдермен орындалған фотосуреттер, суреттер ұсынылуы мүмкін.
Бір өнеркәсіптік үлгіге жататын бұйым кескіндерінің жиынтығында кескіндер түрлерінің өтініш беруші сұратқан құқықтық қорғау көлемін айқындайтын өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілерінің жиынтығы туралы толық түсінік беретін саны қамтылуға тиіс.
Бір көлемді өнеркәсіптік үлгіге жататын бұйымның кескіндері жиынтығында алдыңғы жағынан 3/4 ракурстағы бұйымның жалпы түрінің кескіні болуы мүмкін.
Кескіндердің қосымша түрлері, атап айтқанда алдыңғы, артқы, сол жақ, оң жақ, жоғарғы, төменгі жағынан көрсетілген түрлері, егер олар өтінім беруші сұратқан құқықтық қорғау көлемін айқындайтын өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілерінің жиынтығы туралы толық түсінік жасау үшін қажет болса, өтінім берушінің таңдауы бойынша беріледі.
Егер бұйымның сыртқы түрінің бөлігіне жататын көлемді өнеркәсіптік үлгі мәлімделсе, бұйым кескіндерінің жиынтығында алдыңғы жағынан 3/4 ракурстағы бұйымның жалпы түрінің кескіні болуы мүмкін.
Кескіндердің қосымша түрлері, атап айтқанда, алдыңғы, артқы, сол жақ, оң жақ, жоғарғы, төменгі жағынан көрсетілген түрлері де өтініш берушінің таңдауы бойынша беріледі.
Тігін өнеркәсібі бұйымдары үшін кескіндер жиынтығы алдыңғы және артқы түрлерімен, атап айтқанда манекенде, ал аяқ киімдер, бас киімдер, былғары галантерея бұйымдары бұйымдардың табиғи үлгілерінің жекелеген кескіндері түрінде берілуі мүмкін.
Қосымша фотосуреттерде киім және аяқ киім бұйымдарының көркемдік-конструкторлық шешімдері демонстраторларда беріледі, олардың жас тобы және антропометриялық деректері (өлшемі, бойы, толықтығы) бұйымды әзірлеу негізіне қойылатын талаптарға сәйкес келеді.
Пішімнің, сызықтың, конструкцияның, әрлеу элементтері суретінің ерекшеліктері туралы толық ақпарат беру мақсатында бұйымның фотосуреті ұсынылады. Егер фотосурет ұсынылмаса, онда мәлімделген көркемдік-конструкторлық шешімнің ерекшеліктерін анықтауға мүмкіндік беретін түспен эскиз-суреттеме ұсынылады.
Жазық өнеркәсіптік үлгі үшін кескіннің бір түрі жеткілікті.
Тоқыма бұйымдарына жататын өнеркәсіптік үлгілер, егер бұйым бұйымның құрылымы, фактурасы және колористикалық шешімі туралы түсінік беретін декоративтік материалдар, маталар, кілемдер сияқты бұйымдарға жатса, суреттің раппорты өлшемінде (400х500 миллиметрден аспайтын) бұйымның фрагменті ұсынылады.
Егер өтінім өнеркәсіптік үлгілер тобына жататын болса, онда өтінім берілген өнеркәсіптік үлгінің әрбір нұсқасы барлық түрдегі кескіндердің жеке жиынымен ұсынылады.

55. Требования к документам заявки:
Изображения внешнего вида изделия должны содержать визуально воспринимаемую информацию о существенных признаках промышленного образца, которые определяют испрашиваемый заявителем объем правовой охраны промышленного образца.
В качестве изображений могут быть представлены фотографии, рисунки изделий, в том числе выполненные средствами компьютерной графики, репродукции, или иными способами.
Комплект изображений изделия, относящийся к одному промышленному образцу, должен содержать такое количество видов изображений, которое дает полное представление о совокупности существенных признаков промышленного образца, определяющей объем испрашиваемой заявителем правовой охраны.
Комплект изображений изделия, относящийся к одному объемному промышленному образцу, может содержать изображение общего вида изделия в ракурсе 3/4 спереди.
Дополнительные виды изображений, в частности вид спереди, сзади, слева, справа, сверху, снизу, представляются по выбору заявителя, если они необходимы, чтобы составить полное представление о совокупности существенных признаков промышленного образца, определяющей объем испрашиваемой заявителем правовой охраны.
Если заявлен объемный промышленный образец, относящийся к части внешнего вида изделия, комплект изображений изделия может содержать изображение общего вида изделия в ракурсе 3/4 спереди.
Дополнительные виды изображений, в частности, вид спереди, сзади, слева, справа, сверху, снизу, также представляются по выбору заявителя.
Для изделий швейной промышленности комплект изображений может быть представлен видами спереди и сзади, в частности, на манекене, а обуви, головных уборов, кожгалантерейных изделий представляется в виде отдельных изображений натуральных образцов изделий.
На дополнительных фотографиях художественно-конструкторские решения изделий одежды и обуви представляются на демонстраторах, возрастная группа и антропометрические данные которых (размер, рост, полнота) соответствуют требованиям, положенным в основу разработки изделия.
В целях более полной информации об особенностях кроя, линии, конструкции, рисунка элементов отделки представляется фотография изделия. Если фотография не представлена, то представляется эскиз-зарисовка в таком цвете, который позволяет выявить особенности заявляемого художественно-конструкторского решения.
Для плоскостного промышленного образца достаточно одного вида изображения.
Промышленные образцы, относящиеся к текстильным изделиям, представляются фрагментом изделия в размере раппорта рисунка (не более 400х500 миллиметров), если изделие относится к таким как, декоративные материалы, ткани, ковры, дающие представление о структуре, фактуре и колористическом решении изделия.
Если заявка относится к группе промышленных образцов, то каждый вариант заявляемого промышленного образца представляется отдельным набором изображений во всех видах.

Өнеркәсіптік үлгілер тобы жалпы жиынтықтың кескіндерін қамтитын кескіндер жиынтығымен (көлемді өнеркәсіптік үлгі үшін - алдыңғы жағынан 3/4 ракурстағы жиын түрінде және өтініш берушінің таңдауы бойынша жалпы жиын кескіндерінің қосымша түрлері) және жиынға (жиынтыққа) кіретін бұйымдар тобына жататын бұйымдардың әрқайсысының кескіндер жиынтығымен ұсынылады.
Бұйымдар жиынының (жиынтығының) жалпы түрі толық құрамда бір кескінде техникалық жағынан ұсынылуы мүмкін болмаған жағдайда, жиынның (жиынтықтың) фрагменттерін жеке кескіндермен ұсынуға жол беріледі.
Жабылатын, бүктелетін, өзгертілетін бұйымдар осы бұйымдардың жабық және (немесе) ашық түріндегі кескіндерімен қосымша ұсынылады.
Түсті графикалық (көркемдік-колористикалық) шешім бұйымның елеулі белгілерінің бірі болып табылса, барлық қажетті кескіндер түсті болып ұсынылады.
Бұйымдардың кескіндері анық, айқын, шартты емес, бейтарап фонда, бөгде заттарсыз ұсынылады және қосымша түсіндірулерсіз бұйымның сыртқы түрінің элементтерін (белгілерін) жарықтандырылған, сондай-ақ оның көлеңкелі жақтарында сәйкестендіруге мүмкіндік береді.
Бұйымның кескінінде оның негізгі эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктерін (өнеркәсіптік үлгінің елеулі емес белгілерін) анықтамайтын не өтінім беруші құқықтық қорғауға үміттенетін сыртқы түрінің бөліктерін (элементтерін) көрсету үшін үзік-үзік сызықты қолдануға жол беріледі.
Фотосурет түріндегі кескін 18х24 сантиметр көлемінде жасалған.
Жалпы түрдегі фотосуреттің әр данасының сыртқы жағында бірізділікпен:
фотосурет нөмірі;
өнеркәсіптік үлгінің атауы;
мағынасы ашып жазылған авторлардың қолдары;
өтінім берушінің атауы көрсетіледі.
Қосымша түрлер фотосуреттерінің сыртқы жағында бірізділікпен:
"қырынан", "алдынан" және т.с.с. түсіндіре отырып фотосуреттің нөмірі;
өнеркәсіптік үлгінің атауы көрсетіледі.
Прототип фотосуретінің сыртқы жағында фотосуреттің нөмірі, бұйымның атауы, прототип-түсіндірмесі көрсетіледі.
Фотосуреттер - жалпы түрі, басқа да түрлері, түсті фотосуреті, прототип фотосуреті нөмірленеді. Бір түрдегі фотосуреттер бір нөмірмен нөмірленеді.
Өнеркәсіптік үлгінің сипаттамасы.
Сипаттама кескіндерде көрсетілген бұйымның сыртқы түрінің элементтерін (белгілерін) ауызша нысанда ашады.
Сипаттама өнеркәсіптік үлгінің атауынан басталады. Атаудың алдында өнеркәсіптік үлгі жатқызылатын ӨҮХС қолданыстағы редакциясының айдарының индексі көрсетіледі және өнеркәсіптік үлгі сипаттамасының бірінші парағының оң жақ жоғарғы бұрышында көрсетіледі.
Сипаттамада мынадай бөлімдер:
өнеркәсіптік үлгінің мақсаты және қолданылу саласы;
өнеркәсіптік үлгінің аналогтары;
өнеркәсіптік үлгінің мәні қамтылады.
Егер өнеркәсіптік үлгілер тобы мәлімделген болса, сипаттаманың бөлімдері топтың әрбір өнеркәсіптік үлгісіне қатысты тиісті ақпаратты қамтуға тиіс.
Сипаттамада фотосуреттердің, суреттердің, сондай-ақ сызбалар мен басқа да иллюстрацияланған материалдардың нөмірленуіне сәйкес олардың санамалануын қамтитын өнеркәсіптік үлгі кескіндерінің тізбесі көрсетіледі және олардың әрқайсысында кескіннің қысқаша нұсқауы келтіріледі.
Өнеркәсіптік үлгінің атауы қысқаша және нақты болады.
Өнеркәсіптік үлгінің атауы оның мақсатын сипаттайды және жеке түрде қолданылмайтын атаулардан басқа, жекеше түрде жазылады.
Жаңа немесе аз белгілі мақсаттағы өнеркәсіптік үлгінің атауында оның қолданылу саласы көрсетіледі. Өнеркәсіптік үлгінің атауын ӨҮХС терминдерінде тұжырымдау ұсынылады.
Бұйым жинағына, жиынтығына жататын өнеркәсіптік үлгінің атауы "жинақ", "жиынтық" деген сөзден басталады.
Бір бұйымға жататын өнеркәсіптік үлгілер тобының атауында жақшадағы "нұсқалар" сөзі мен нұсқалар саны қосымша көрсетілген бұйымның атауы болады.
Егер бұйымға және оның бөлігіне жататын өнеркәсіптік үлгілердің тобы мәлімделген болса әрі бұйым және (немесе) оның бөлігі нұсқалармен ұсынылған болса, атауы жақшадағы "нұсқалар" деген сөздер мен жақшада көрсетілген нұсқалар саны (жалпы бұйым) және жақшадағы "нұсқалар" деген сөздер мен жақшада көрсетілген нұсқалар саны (бұйымның дербес бөлігі) көрсетіле отырып, нұсқалар санымен толықтырылған жалпы бұйымның толық атауын қамтуға тиіс.
Өнеркәсіптік үлгінің атауында аббревиатураларды және бұйымның жалпы қабылданған атауының бір бөлігі болып табылмайтын және оны сәйкестендіру мақсаттарына пайдаланылмайтын басқа да сөзбен көрсетілген белгілемелерін пайдалану ұсынылмайды.
Өнеркәсіптік үлгінің атауында арнайы атау немесе егер үшінші тұлғалардың Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар белгілеріне арналған құқықтары бұзылмаса, жеке атауы болады.
Сипаттаманың "Өнеркәсіптік үлгінің мақсаты және қолданылу саласы" бөлімінде мәлімделетін өнеркәсіптік үлгінің мақсаты, қолданылу саласы туралы мәліметтер келтіріледі.
"Өнеркәсіптік үлгінің аналогтары" бөлімінде мәлімделген үлгіге ең жақын аналогтар көрсетіліп, сондай-ақ келтірілген аналогтарды қамтитын ақпарат көздерінің библиографиялық деректері көрсетіле отырып, анықталған аналогтардың сипаттамасы келтіріледі.
Өнеркәсіптік үлгінің аналогтарына мәлімделген өнеркәсіптік үлгі сияқты елеулі белгілері бойынша ұқсас, оған басымдық берілген күнге дейін жалпыға қол жетімді болған мәліметтерден белгілі сол мақсаттағы бұйымның көркемдік-конструкторлық шешімдері жатады, жақын аналогқа мәлімделген өнеркәсіптік үлгімен елеулі белгілердің жиынтығы бойынша неғұрлым ұқсас аналог жатады.
Өтінімде өнеркәсіптік үлгінің нұсқалары болған жағдайда олардың әрқайсысы үшін ең жақын аналогы көрсетіледі.
"Өнеркәсіптік үлгінің мәні" бөлімінде бұйымның сыртқы түрін қалыптастыруға әсер ететін және оның эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктеріне негізделетін елеулі белгілер жиынтығының кескіндерде (фотосуреттерде, суреттерде) ұсынылған сөзбен көрсетілген сипаттамасының мазмұнымен бірге ұсынылады.
Бұл ретте мәлімделген өнеркәсіптік үлгіні неғұрлым жақын аналогтан ажыратуға мүмкіндік беретін белгілер көрсетіледі.
Бұйымның сыртқы түрінің кескіндерінің тізбесіне, бұйымның жалпы түрінің сызбаларына және конфекциондық карталарға қатысты өнеркәсіптік үлгі сипаттамасының бөліктерінде, егер олар ұсынылған болса, бұйымның сыртқы түрінің барлық ұсынылған кескіндері, бұйымның жалпы түрінің сызбалары, оларда көрсетілген олардың нөмірленуіне толық сәйкес конфекциондық карталар санамаланады және олардың әрқайсысында не кескінделгеніне қысқаша нұсқау келтіріледі.
Егер өнеркәсіптік үлгілер тобы мәлімделсе, онда әрбір бұйымның сыртқы түрінің кескіндері, бұйымның жалпы түрінің сызбалары, конфекциялық карталар олардың нөмірленуіне сәйкес санамаланады және топтың әрбір өнеркәсіптік үлгіге қатысты ақпаратты бөле отырып, өнеркәсіптік үлгілердің қай тобына бұйымның сыртқы түрінің ұсынылған кескіндері, сызба, конфекциялық карталар жататынын көрсететін тақырып бойынша олардың әрқайсысында не кескінделгені немесе берілгені туралы қысқаша нұсқау беріледі.
Сипаттаманың осы бөлімінде бұйымның эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктері көрсетіледі және өтінім берушінің пікірі бойынша оның мәнін анықтайтын және бұйымның сыртқы түрін қалыптастыруға әсер ететін елеулі белгілерге жатқызылған белгілердің әсері түсіндіріледі.
Бұйымның сыртқы түрінің эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктеріне:
көркемдік-ақпараттық мәнерлілік;
форманың ұтымдылығы, композицияның бүтіндігі;
эргономикалық жатады.
Бөлімде бұйымның сыртқы түрінің белгіленген ерекшеліктерімен негізделген артықшылықтары сипатталады.
Жиынды сипаттау кезінде оның құрамына кіретін, қалыптастырудың бірыңғай, пластикалық және (немесе) стилистикалық қағидатын пайдалана отырып орындалатын барлық бұйымдар көрсетіледі.
Бұйымның сыртқы түрін сипаттау кезінде сипатталған белгіні бұйымның кескіндерінде визуалды қабылданатын белгімен бірдей сәйкестендіруге мүмкіндік беретін белгілердің сөзбен көрсетілетін сипаттамасы пайдаланылады.
Бұйымдардың сыртқы түрінің шешімдерін сипаттау үшін, атап айтқанда, мынадай белгілер пайдаланылады:
моноблокты композициялы бұйымдардың көркемдік-конструкторлық шешімдерін, сондай-ақ қарапайым геометриялық көлемдердің арасалмағында құрылған шешімдерді сипаттау үшін мынадай белгілер: композициялық элементтердің құрамы мен өзара орналасуы, олардың пластикалық, графикалық, түстік, фактуралық шешімі пайдаланылады;
негізінде дамыған көлемдік-кеңістіктік құрылым жататын күрделі композициялы бұйымдардың көркемдік-конструкторлық шешімдері үшін композициялық элементтерді пластикалық пысықтауды қоса алғанда, композициялық элементтердің белгілері, құрамы және өзара орналасуы, нысаны пайдаланылады;
жазық композициясы бар көркемдік-конструкторлық шешімдерді сипаттау үшін мынадай белгілер: композициялық құрылым, элементтердің сызықтық-графикалық ара салмағы, ою мотивтері, колористік шешім, фактураның сипаты пайдаланылады;
киімнің көркемдік-конструкторлық шешімін сипаттау үшін мынадай белгілер:
модельдің көлемді сипаттамасы, пропорциялары болып табылатын, бөліктердің өзара арақатынасын көру арқылы анықтайтын форма;
модельдің жазықтық сипаттамасы болып табылатын силуэт;
кез келген учаскеде киімнің бетіне салынатын бөлшектер - элементтер;
әрлеу - бұйымды пайда табуға қолдану тұрғысынан функционалдық мәні жоқ, модель шешімінде декоративтік рөл атқаратын элемент, оны пайдалану бір мезгілде технологиялық тәсіл болып табылуы мүмкін;
оның жекелеген бөліктерін қосу және ажырату үшін бұйымның құрылымына кіретін, сондай-ақ декоративтік элемент болып табылатын фурнитура;
декоративтік ерекшеліктері бар материал пайдаланылады;
аяқ киімнің көркемдік-конструкторлық шешімдерін сипаттау үшін мынадай белгілер:
қалыптың пішінін қамтитын модельдің көлемді сипаттамасы болып табылатын форма;
жоғарғы және төменгі конструкциясы;
конструкция элементтерінің құрамы, формасы және өзара орналасуы;
декоративтік ерекшеліктері бар материал;
әрлеу бөлшектері;
фурнитура;
колористикалық шешім пайдаланылады;
бұйымдар жиынтықтарының (жиындарының) көркемдік-конструкторлық шешімдерін сипаттау үшін, тиісті бұйымдардың көркемдік-конструкторлық шешімдерін сипаттау үшін пайдаланылатын белгілерден басқа, оларды көрсететін мынадай белгілер:
бөлімдердің өзара іс-қимыл сипаты;
элементтердің қоса бағыныстылығы;
осы элементтерді пайдалану негізінде жасалған бастапқы элементтер мен сол бұйымдардың өзінде де, жалпы барлық жиынтықтың (жиынның) өзінде де пропорционал құрылысы пайдаланылады.
Баспа өнімінің көркемдік-конструкторлық шешімдерін сипаттау кезінде оларды көрсететін мынадай белгілер:
композициялық құрылым;
графикалық элементтерді, бейнелеу мотивтерін пысықтау;
ою-өрнек;
қаріптік графиканың орналасуы және орындалуы (жазулардың мағыналық және (немесе) фонетикалық мазмұнынсыз);
колористикалық шешім пайдаланылады.
Өнеркәсіптік үлгінің мәнін ашу кезінде оны іске асырудың әртүрлі нысандарын сипаттайтын баламалы ұғымдар түріндегі белгіні көрсетуге жол берілмейді.
Белгіні іске асырудың әртүрлі нысандары болған кезде өнеркәсіптік үлгінің нұсқаларына өтінім беруге жол беріледі, олардың әрқайсысында жоғарыда аталған нысандардың бірін сипаттайтын белгі болады.
Декоративтік безендірілмеген және сыртқы түрін, эстетикалық ерекшелік беретін елеулі белгілерін сипаттайтын баспа өнімдерінің бұйымдары қорғалмайтын бұйымдарға жатады.
Егер әріптерді, сөздерді, сөйлемдерді, сандарды, оның ішінде бұйымда арнайы белгілемелердің сипаты бар элементтерді қамтитын тауарды сипаттауға арналған баспа өнімі әдеттегі мәтіндік блок түрінде, графикалық, қаріптік немесе түстік ерекшеліктері жоқ қаріппен орындалған болса, мұндай мәлімделген объект қорғалмайтын объектіге жатады.
Мәлімделген өнеркәсіптік үлгіні сыныптау өтінім нысанасының ӨҮХС сәйкес оны қолданудың сол немесе өзге саласымен ара салмағы мақсатында жүргізіледі.
Сыныптау кезінде жіктеу индексін (индекстерді) таңдауға өнеркәсіптік үлгінің атауы, оның кескіні, сипаттамасы, сондай-ақ өтінімде бар болған жағдайда, сызбалар негіз болады.
Формальды сараптама сатысында белгіленген жіктеу индекстері мәні бойынша сараптама жүргізу процесінде өзгеруі мүмкін.
Мәлімделген көркемдік-конструкторлық шешімде өтінім берілген немесе өтінім берушіге белгілі қорғау құжаттары алынған басқа өнеркәсіптік меншік объектілерінің бұйымдары болған жағдайда, осы құжаттар туралы ақпарат көздерін анықтау үшін жеткілікті деректер көрсетіледі.
Өнеркәсіптік үлгінің сипаттамасында ғылыми және техникалық әдебиетте жалпыға бірдей қабылданған терминдер пайдаланылады.
Әртүрлі қысқартуларды қолдануға болмайды.
Бұйымдардың немесе заттардың маркаларының, типтерінің, серияларының шартты белгілемелерінің мағынасы ашып жазылуға тиіс.
Ақпарат көздерінің библиографиялық деректері ақпарат көзі анықталатындай етіп көрсетіледі.
Сызбалар өшірілмейтін қара сызықтармен және анық штрихтармен орындалады.

Группа промышленных образцов представляется комплектом изображений, включающим изображения набора в целом (для объемного промышленного образца - в виде набора в ракурсе 3/4 спереди и дополнительные виды изображений набора в целом по выбору заявителя), и комплектами изображений каждого из изделий, относящихся к группе изделий, входящих в набор (комплект).
В случае, когда общий вид набора (комплекта) изделий технически не может быть представлен на одном изображении в полном составе, допускается представление фрагментов набора (комплекта) на отдельных изображениях.
Изделия, которые закрываются, складываются, трансформируются, дополнительно представляются изображениями этих изделий в закрытом и (или) открытом виде.
Когда цветографическое (художественно-колористическое) решение является одним из существенных признаков изделия, все необходимые изображения представляются в цвете.
Изображения изделий представляются четкими, ясными, неусловными, представленными на нейтральном фоне, без посторонних предметов, и позволяет без дополнительных разъяснений идентифицировать элементы (признаки) внешнего вида изделия как на освещенных, так и на теневых его сторонах.
Допускается применение пунктирной линии для отображения на изображении изделия тех его частей (элементов) внешнего вида, которые не определяют его основные эстетические и (или) эргономические особенности (несущественные признаки промышленного образца), либо на правовую охрану которых заявитель не претендует.
Изображения выполняются размером 18х24 сантиметров.
На оборотной стороне каждого экземпляра фотографий общего вида последовательно указываются:
номер фотографии;
название промышленного образца;
подписи авторов с расшифровкой;
наименование заявителя.
На оборотной стороне фотографий дополнительных видов последовательно указываются:
номер фотографии с пояснением "вид сбоку", "вид спереди" и тому подобное;
название промышленного образца.
На оборотной стороне фотографии прототипа указываются номер фотографии, название изделия, пояснение - прототип.
Фотографии нумеруются - общий вид, другие виды, цветная фотография, фотография прототипа. Фотографии одного вида представляются под одним номером.
Описание промышленного образца.
Описание раскрывает в словесной форме элементы (признаки) внешнего вида изделия, представленного на изображениях.
Описание начинается с названия промышленного образца. Перед названием указывается индекс рубрики действующей редакции МКПО, к которой относится промышленный образец и указывается в правом верхнем углу первого листа описания промышленного образца.
Описание содержит следующие разделы:
назначение и область применения промышленного образца;
аналоги промышленного образца;
сущность промышленного образца.
Если заявлена группа промышленных образцов, разделы описания должны содержать соответствующую информацию в отношении каждого промышленного образца группы.
В описании указывается перечень изображений промышленного образца, содержащий перечисление фотографий, рисунков, а также чертежи и другие иллюстрированные материалы в соответствии с их нумерацией и приводится краткое указание изображения на каждом из них.
Название промышленного образца является кратким и точным.
Название промышленного образца характеризует его назначение и излагается в единственном числе, кроме названий, не употребляемых в единственном числе.
Название промышленного образца нового или малоизвестного назначения содержит указание на область его применения. Название промышленного образца рекомендуется формулировать в терминах МКПО.
Название промышленного образца, относящегося к набору, комплекту изделий, начинается со слова "набор", "комплект".
Название группы промышленных образцов, относящихся к одному изделию, содержит название изделия, дополненное указанием в скобках слова "варианты" и количеством вариантов.
Если заявлена группа промышленных образцов, относящихся к изделию и его части, причем изделие и (или) его часть представлены вариантами, название должно содержать названия изделия в целом, дополненное указанием в скобках слова "варианты" и количеством вариантов, с указанием в скобках (изделие в целом) и название его части, дополненное указанием в скобках слова "варианты" и количеством вариантов, с указанием в скобках (самостоятельная часть изделия).
В названии промышленного образца не рекомендуется использовать аббревиатуры и другие словесные обозначения, которые не являются частью общепринятого наименования изделия и не служат целям его идентификации.
Название промышленного образца содержит специальное наименование или имя собственное, если при этом не нарушается права третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки.
В разделе описания "Назначение и область применения промышленного образца" приводятся сведения о назначении, области применения заявляемого промышленного образца.
В разделе "Аналоги промышленного образца" приводятся характеристики выявленных аналогов с указанием наиболее близких к заявляемому образцу аналогов, а также указанием библиографических данных источников информации, содержащих приведенные аналоги.
К аналогам промышленного образца относятся художественно-конструкторские решения изделия того же назначения, что и заявленный промышленный образец, сходные с ним по существенным признакам, известные из сведений, ставших общедоступными до даты его приоритета, к ближайшему аналогу относится аналог, наиболее сходный по совокупности существенных признаков с заявленным промышленным образцом.
При наличии в заявке вариантов промышленного образца указывается наиболее близкий аналог для каждого из них.
Раздел "Сущность промышленного образца" представляется с содержанием словесного описания представленной на изображениях (фотографиях, рисунках) совокупности существенных признаков, влияющих на формирование внешнего вида изделия и обусловливающих его эстетические и (или) эргономические особенности.
При этом выделяются признаки, позволяющие отличить заявляемый промышленный образец от наиболее близкого аналога.
В частях описания промышленного образца, касающихся перечня изображений внешнего вида изделия, чертежей общего вида изделия и конфекционных карт, если таковые представлены, перечисляются все представленные изображения внешнего вида изделия, чертежи общего вида изделия, конфекционные карты в полном соответствии с их нумерацией, указанной на них, и приводится краткое указание того, что изображено на каждом из них.
Если заявлена группа промышленных образцов, то изображения внешнего вида каждого изделия, чертежи общего вида изделия, конфекционные карты перечисляются в соответствии с их нумерацией и сопровождаются кратким указанием того, что изображено или представлено на каждом из них, с выделением информации, касающейся каждого промышленного образца группы заголовком, указывающим на то, к какой группе промышленных образцов относятся представленные изображения внешнего вида изделия, чертеж, конфекционные карты.
В данном разделе описания указываются эстетические и (или) эргономические особенности изделия, и поясняется влияние признаков, отнесенных к существенным признакам, по мнению заявителя, определяющих его сущность и влияющие на формирование внешнего вида изделия.
К эстетическим и (или) эргономическим особенностям внешнего вида изделия относятся:
художественно-информационная выразительность;
рациональность формы, целостность композиции;
эргономичность.
В разделе описываются достоинства изделия, обусловленные отмеченными особенностями его внешнего вида.
При описании набора указываются все входящие в его состав изделия, которые выполняются с использованием единого образного, пластического и (или) стилистического принципа формообразования.
При описании внешнего вида изделия используются такие словесные характеристики признаков, которые позволяют однозначно идентифицировать описанный признак с соответствующим визуально воспринимаемым признаком на изображениях изделия.
Для характеристики решений внешнего вида изделий используются, в частности, следующие признаки:
для характеристики художественно-конструкторских решений изделий с моноблочной композицией, а также решений, построенных на соотношениях элементарных геометрических объемов, используются признаки: состав и взаимное расположение композиционных элементов, их пластическое, графическое, цветовое, фактурное решение;
для художественно-конструкторских решений изделий со сложной композицией, в основе которой лежит развитая объемно-пространственная структура, используются признаки, состав и взаимное расположение композиционных элементов, форма, включая пластическую проработку композиционных элементов;
для характеристики художественно-конструкторских решений с плоскостной композицией, используются следующие признаки: композиционное построение, линейно-графическое соотношение элементов, мотивов орнамента, колористическое решение, характер фактуры;
для характеристики художественно-конструкторского решения одежды используются признаки:
форма, являющаяся объемной характеристикой модели, пропорции, определяющие зрительно воспринимаемые соотношения частей между собой;
силуэт, являющийся плоскостной характеристикой модели;
детали - элементы, накладываемые на поверхность одежды на любом ее участке;
отделка - элемент, не имеющий функционального значения с точки зрения утилитарного применения изделия, играющий декоративную роль в решении модели, использование которого может являться одновременно технологическим приемом;
фурнитура, входящая в структуру изделия для соединения и разъединения его отдельных частей, а также являющаяся декоративным элементом;
материал с его декоративными особенностями;
для характеристики художественно-конструкторских решений обуви используются признаки:
форма, являющаяся объемной характеристикой модели, включающая форму колодки;
конструкция верха и низа;
состав, форма и взаимное расположение элементов конструкции;
материал с его декоративными особенностями;
детали отделки;
фурнитура;
колористическое решение;
для характеристики художественно-конструкторских решений комплектов (наборов) изделий, помимо признаков, используемых для характеристики художественно-конструкторских решений соответствующих изделий, используются, признаки, отражающие:
характер взаимодействия частей;
соподчиненность элементов;
пропорциональный строй как самих исходных элементов и тех изделий, которые созданы на основе использования этих элементов, так и всего комплекта (набора) в целом.
При характеристике художественно-конструкторских решений печатной продукции используются признаки, отражающие:
композиционное построение;
проработку графических элементов, изобразительных мотивов;
орнамента;
расположение и выполнение шрифтовой графики (без смыслового и (или) фонетического содержания надписей);
колористическое решение.
При раскрытии сущности промышленного образца не допускается выражение признака в виде альтернативных понятий, характеризующих разные формы его реализации.
При наличии разных форм реализации признака допускается подача заявки на варианты промышленного образца, каждый из которых содержит признак, характеризующий одну из вышеупомянутых форм.
Изделия печатной продукции, в которых отсутствуют декоративное оформление и характеризующие внешний вид существенные признаки, придающие им эстетические особенности, относятся к неохраняемым.
Если печатная продукция, предназначенная для характеристики товара, включающая буквы, слова, предложения, цифры, в том числе элементы, имеющие характер специальных обозначений на изделии выполнена в виде обычного текстового блока, шрифтом без графических, шрифтовых или цветовых особенностей, такой заявленный объект относится к неохраняемым.
Классифицирование заявленного промышленного образца производится с целью соотнесения предмета заявки с той или иной областью его применения в соответствии с МКПО.
При классифицировании основанием для выбора классификационного индекса (индексов) являются название промышленного образца, его изображение, описание, а также чертежи при их наличии в заявке.
Классификационные индексы, установленные на стадии формальной экспертизы, могут изменяться в процессе проведения экспертизы по существу.
В случае наличия в заявляемом художественно-конструкторском решении изделия других объектов промышленной собственности, на которые поданы заявки или получены охранные документы, о которых известно заявителю, указываются данные, достаточные для обнаружения источников информации об этих документах.
В описании промышленного образца используются общепринятые в научной и технической литературе термины.
Недопустимо применение различных сокращений.
Условные обозначения марок, типов, серий изделий или вещества подлежат расшифровке.
Библиографические данные источников информации указываются так, чтобы источник информации мог быть обнаружен.
Чертежи выполняют черными нестираемыми линиями и четкими штрихами.

Графикалық кескіндердің масштабы мен анықтығы көшірмелеу кезінде барлық бөлшектер 2/3-ке дейін сызықтық кішірейтумен айыра алатындай етіп көрсетіледі.
Сызбадағы кескін тікбұрышты (ортогонал) проекцияларда (әртүрлі түрлерде, кесінділерде және қималарда) ұсынылады. Көрнекілік үшін оны аксонометриялық проекцияда ұсынуға жол беріледі. Элементтің анық кескіні үшін пропорциялардың айырмашылықтары қажет болған жағдайларды қоспағанда, сызбадағы әрбір элемент барлық басқа элементтерге пропорционал орындалады.
Әрбір сызба (схема) фигура ретінде, мысалы, "1-фиг., 2-фиг. және т.б." кескіннің түріне қарамастан, оларды сипаттау мәтінінде атау кезектілігіне сәйкес бірыңғай нөмірлеу тәртібімен нөмірленеді. Егер сипаттама бір фигурамен түсіндірілсе, онда ол нөмірленбейді.
Сызбалар, схемалар және түсіндіруші суреттер жеке парақта ұсынылады, оның оң жақ жоғарғы бұрышында өнеркәсіптік үлгінің атауын, нұсқа нөмірін көрсету ұсынылады.
Ескерту. 55-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
56. Өнертабысқа, пайдалы модельге немесе өнеркәсіптік үлгіге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы өтініш (бұдан әрі - өтініш) екі данада (электрондық түрде берген кезде электрондық цифрлық қолтаңбамен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы бір дана) осы Қағидалардың 1, 2, 3-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша ұсынылады.
57. Бірінші өтінімнің көшірмесі конвенциялық басымдықты сұрата отырып, өтінімге қоса беріледі немесе конвенциялық өтінім сараптама ұйымына келіп түскен күннен бастап алты айдан кешіктірілмей ұсынылады. Егер бірінші өтінім бірнешеу болса, барлық осы өтінімдердің көшірмелері қоса беріледі.
Конвенциялық өтінімді басқа өтінім беруші берген жағдайда, басымдық құқығын пайдалануға бірінші өтінім берушінің рұқсаты қоса беріледі.
Өнертабысқа немесе пайдалы модельге бірінші өтінімді берген күннен бастап он екі ай мерзім өткеннен кейін, ал өнеркәсіптік үлгіге алты ай өткеннен кейін, алайда белгіленген мерзімнен екі айдан кешіктірмей берілген өтінім бойынша конвенциялық басымдылық сұрастырылған кезде, өтінім берушімен белгіленген мерзімнің оған тәуелді емес мән-жайларға байланысты өткізілгендігі расталады.
Конвенциялық басымдық өтінім беру кезінде немесе сараптама ұйымына өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде сұралады.
Ресми уәкілеттік берілген осы коллекция-депозитарийге сақтау беру туралы құжат микроорганизмдердің жаңа штаммына, өсімдіктер немесе жануарлар жасушаларының өсіндісіне жататын өнертабысқа арналған өтінімге қоса беріледі.
Сақтау туралы құжат (сақтау туралы паспорттың куәландырылған көшірмесі) өтініммен бір мезгілде немесе сараптама ұйымына өтінім келіп түскен күннен бастап екі айдан кешіктірілмей ұсынылады. Өнертабысқа басымдық берілген күннің алдындағы күн сақтауға беру күні болады.
Нуклеотидтердің және (немесе) амин қышқылдары тізбектерінің тізбесі бар өтінімге ДЗМҰ ST25 стандартының талаптарын қанағаттандыратын сол тізбектер тізбегінің көшірмелері жазылған машинамен оқылатын ақпарат жеткізгіш және машинамен оқылатын нысанда ұсынылатын ақпарат баспа нысанында ұсынылатын тізбектер тізбесіне сәйкес екеніне қатысты өтініш беруші қол қойған өтініш қоса беріледі.

Масштаб и четкость графических изображений представляются так, что при репродуцировании с линейным уменьшением до 2/3 различают все детали.
Изображение на чертеже представляются в прямоугольных (ортогональных) проекциях (в различных видах, разрезах и сечениях). Для наглядности допускается его представление в аксонометрической проекции. Каждый элемент на чертеже выполняется пропорционально всем другим элементам, за исключением случаев, когда для четкого изображения элемента необходимо различие пропорций.
Каждый чертеж (схема) нумеруется как фигура, например, "фиг.1, фиг.2 и т.д." в порядке единой нумерации независимо от вида изображения, в соответствии с очередностью упоминания их в тексте описания. Если описание поясняется одной фигурой, то она не нумеруется.
Чертежи, схемы и поясняющие рисунки представляются на отдельном листе, в правом верхнем углу которого рекомендуется приводить название промышленного образца, указание номера варианта.
Сноска. Пункт 55 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
56. Заявление в двух экземплярах (при электронной подаче один экземпляр в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью) о выдаче патента Республики Казахстан на изобретение, полезную модель или промышленный образец (далее - заявление) представляется по формам согласно приложениям 1, 2, 3 к настоящим Правилам.
57. Копия первой заявки прилагается к заявке с испрашиванием конвенционного приоритета или представляется не позднее шести месяцев с даты поступления конвенционной заявки в экспертную организацию. Если первых заявок несколько, прилагаются копии всех этих заявок.
В случае подачи конвенционной заявки другим заявителем прилагается разрешение заявителя первой заявки на использование права приоритета.
При испрашивании конвенционного приоритета по заявке на изобретение или полезную модель, поступившей по истечении двенадцати месяцев с даты подачи первой заявки, а по заявке на промышленный образец, поступившей по истечении шести месяцев, но не позднее двух месяцев до истечения установленного срока, заявителем подтверждается, что срок пропущен по независящем от него обстоятельствам.
Конвенционный приоритет испрашивается при подаче заявки или в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Документ о депонировании в официальной уполномоченной на это коллекции-депозитарии прилагается к заявке на изобретение, которое относится к новому штамму микроорганизма, культуре клеток растений или животных.
Документ о депонировании (заверенная копия паспорта о депонировании) представляется одновременно с заявкой или не позднее двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию. Дата депонирования предшествует дате приоритета изобретения.
К заявке, содержащей перечень последовательностей нуклеотидов и (или) аминокислот, прилагается машиночитаемый носитель информации с записью копии того же перечня последовательностей, удовлетворяющей требованиям стандарта ST.25 ВОИС, и подписанное заявителем заявление относительно того, что информация, представляемая в машиночитаемой форме, идентична перечню последовательностей, представляемому в печатной форме.

Ескерту. 57-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
58. Қағаз жеткізгіште келіп түскен өтінім құжаттарын тіркеу былайша жүргізіледі:
1) сараптама ұйымына келіп түскен өтінім құжаттары олардың келіп түскен күні көрсетіле отырып тіркеледі;
өтінім құжаттарының келіп түсу фактісі туралы өтінім беруші сараптама ұйымы қойған деректемелермен (тіркеу нөмірі және келіп түскен күні) бірге өтініштің бір данасын жіберу арқылы хабардар етіледі;
2) сараптама ұйымынан шығатын хат-хабар тек бір мекен-жайға, бұл ретте: егер өтініштің "хат алмасу мекенжайы" бағанында егер өтінім берушінің немесе өтінім берушілердің бірінің мекенжайынан өзгеше хат алмасу мекенжайы көрсетілсе, егер олар бірнешеу болса не өтінім беруші (өтінім берушілер) өкілінің мекенжайы көрсетілсе, онда хат-хабар осы мекен-жай бойынша өтінім берушінің атына немесе егер өтінім беруші бірнешеу болса - өтініште бірінші болып көрсетілген өтініш берушінің атына, егер өтініш берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса немесе болмаса, онда Қазақстан Республикасының аумағында тұрып жатқан немесе жүрген, бірінші көрсетілген өтінім берушінің атына жіберіледі;
егер өтініштің "хат алмасу мекенжайы" бағаны толтырылмаса, онда хат-хабар өтінім берушінің атына немесе егер өтінім берушілер бірнешеу болса, бірінші өтінім берушінің не егер өтінім берушілердің барлығы Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаса немесе болмаса, Қазақстан Республикасының аумағында тұрып жатқан немесе жүрген бірінші өтінім берушінің атына жіберіледі;
3) өтінім құжаттарының мемлекеттік немесе орыс тіліндегі аудармасы болмаған кезде, егер олар басқа тілде ұсынылған болса, өтінім беруші өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде аударманы ұсыну қажеттігі туралы жазбаша хабардар етіледі. Заңның 16-бабының 2-тармағына сәйкес көрсетілген аударманы ұсыну мерзімі тиісті төлем жасалған кезде екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылуы мүмкін.
3 тарау. Өнеркәсіптік меншік объектілеріне сараптама
3.1. параграф. Өнертабысқа өтінім бойынша ресми сараптама жүргізу тәртібі
59. Егер Қазақстан Республикасы Президентінің 2000 жылғы 13 сәуірдегі "Мемлекеттік органдардың мәліметтерді Қазақстан Республикасының мемлекеттік құпияларына жатқызу жөніндегі өкілеттіктер берілген лауазымды тұлғаларының тізбесін бекіту туралы" № 371 Жарлығымен (бұдан әрі - Президент Жарлығы) мәліметтерді мемлекеттік құпияға жатқызуға уәкілетті болып белгіленген мемлекеттік органмен өтінім мемлекеттік құпия деп табылса, өтінім түскен күннен бастап үш айдың ішінде өтінім берушіге Заңның 5-бабының 6-тармағына сәйкес өнертабысқа құқықтық қорғауды беру мүмкін еместігі туралы хат жолданады.

Сноска. Пункт 57 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
58. Регистрация документов заявки, поступивших на бумажном носителе, производится следующим образом:
1) поступившие в экспертную организацию документы заявки регистрируются с простановкой даты их поступления;
о факте поступления документов заявки заявитель уведомляется путем направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными экспертной организацией (регистрационный номер и дата поступления);
2) исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется только в один адрес, при этом: если в графе "адрес для переписки" заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым;
если графа "адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан;
3) при отсутствии перевода документов заявки на государственный или русский язык, если они представлены на другом языке, заявитель письменно уведомляется о необходимости представить перевод в течение двух месяцев с даты поступления заявки. В соответствии с пунктом 2 статьи 16 Закона срок представления указанного перевода может быть продлен не более чем на два месяца, при соответствующей оплате.
Глава 3. Экспертиза заявок на объекты промышленной собственности
Параграф 1. Порядок проведения формальной экспертизы по заявке на изобретение
59. Если государственным органом, наделенным в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 13 апреля 2000 года № 371 "Об утверждении Перечня должностных лиц государственных органов, наделенных полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам Республики Казахстан" (далее – Указ Президента) полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам, заявленное изобретение будет признано секретным, в течение трех месяцев со дня поступления заявки, заявителю направляется письмо о невозможности предоставления изобретению правовой охраны в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона.

60. Өтінім туралы мәліметтер ол сараптама жасау ұйымына келіп түскен сәттен бастап патент беру туралы мәліметтер жарияланғанға дейін құпия болып табылады және жарияланбайды.
61. Өнертабыс шет елдерде патенттелген кезде, сараптама жасау ұйымына берілген өтінім бойынша, өтінім берушінің өтінішхаты бойынша алғашқы өтінімнің куәландырылған көшірмесі беріледі.
Алғашқы өтінімнің куәландырылған көшірмесі ол сараптама жасау ұйымына берілгеннен бастап кемінде үш ай өткен соң беріледі. Алғашқы өтінімнің куәландырылған көшірмесі өтініш берушінің өтінішхаты негізінде, сараптама жасау ұймының келісімімен белгіленген мерзімнен бұрын берілуі мүмкін.
62. Өтінімге ресми сараптама өтінім сараптама ұйымына келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде жүргізіледі.
63. Өтінімге ресми сараптама жүргізу кезінде мыналар тексеріледі:
өтінімде қамтылатын және қоса берілетін құжаттардың болуы;
өтінім берген үшін ақы төленгені туралы құжаттың болуы;
өнертабыстың мәнін талдаусыз, өнертабыстың бірлік талаптарының сақталуын қоса алғанда, Заңмен белгіленген өтінімді ресімдеуге қойылатын, талаптардың сақталуы;
қосымша материалдарды ұсынудың белгіленген тәртібінің сақталуы;
өнертабысты ӨХС бойынша сыныптаудың дұрыстығы.
64. Құжаттарына қойылатын талаптар бұзыла отырып берілген өтінім бойыншаөтінім берушіге жіберген күннен бастап үш ай мерзім ішінде түзетілген немесе жоқ құжаттарды ұсыну туралы ұсыныспен сұрау салу жіберіледі.
Сұрау салу:
1) қажетті құжаттар пакеті толық ұсынылмаса;
2) өтініште қажетті мәліметтер, реквизиттер, қол қоюлар, мөрдің баспа-таңбасы (ол болған жағдайда) болмаса, сондай-ақ өтініште келтірілген мәліметтерді нақтылау қажеттігі болса;
3) құжаттарды ресімдеуде оларды тікелей репродукциялауға кедергі келтіретін (өтінім материалдарын оқуды қиындататын басып шығарудың сапасы) кемшіліктер анықталса;
4) өтінімде жалпыға қол жеткізу мүмкін емесе көздерге жасалған сілтемелер, не онда қамтылған қандай да бір (патент туралы мәліметтерді жариялау кезінде автор ретінде көрсетпеуге ниет білдірген авторлар туралы мәліметтерді есептемегенде) мәліметтерді жариялау мүмкін емес деп көрсетілген болса;
5) өнертабыс формуласында құқықтық қорғау сұратылатын өнертабыс объектісі көрсетілмесе;
6) өнертабыс формуласында тиісті түрдегі объектінің ерекшеліктерінің орнына тек оны жүзеге асыру және (немесе) пайдалану кезінде орын алатын оның пайдалану көрсеткіштері мен тұтынушылық қасиеттері, әсерлері мен құбылыстар туралы деректер болса;

60. Сведения о заявке с момента поступления ее в экспертную организацию до публикации сведений о выдаче патента считаются конфиденциальными и не подлежат разглашению.
61. При патентовании изобретения в зарубежных странах, по заявке, поданной в экспертную организацию, по ходатайству заявителя выдается заверенная копия первой заявки.
Заверенная копия первой заявки выдается не ранее, чем через три месяца после ее подачи в экспертную организацию. Заверенная копия первой заявки может быть выдана ранее установленного срока на основании письменного ходатайства заявителя по согласованию с экспертной организацией.
62. Формальная экспертиза заявки проводится в течение двух месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
63. При проведении формальной экспертизы заявки проверяются:
наличие документов, которые содержатся в заявке и прилагаются к ней;
наличие документа об оплате за подачу заявки;
соблюдение установленных Законом и требований к оформлению документов заявки, включая соблюдение требования единства изобретения без анализа существа изобретения;
соблюдение установленного порядка представления дополнительных материалов;
правильность классификации изобретения по Международной патентной классификации, учрежденной Страсбургским соглашением о международной патентной классификации от 24 марта 1971 года (далее – МПК).
64. По заявке, поданной с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с предложением в трехмесячный срок с даты его направления представить исправленные или отсутствующие документы.
Запрос направляется в случаях:
1) представления неполного пакета необходимых документов;
2) отсутствия в заявлении необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати (при его наличии), а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
3) выявления недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки);
4) наличия в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте);
5) отсутствия в формуле изобретения указания объекта изобретения, для которого испрашивается правовая охрана;
6) наличия в формуле изобретения вместо признаков объекта соответствующего вида только данных о его эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при его осуществлении и (или) использовании;

7) өнертабыс формуласында сәйкестендіруді қамтамасыз ететін еркешеліктерді сипаттау жөніндегі талаптар бұзылса;
8) өнертабыстың көпбуынды формуласының тәуелді тараптарында өнертабыстың қоғам мүдделеріне, адамгершілік пен мораль қағидаттарына қайшы келетін белгілер болса;
9) формуланың тәуелді тармағын бір өнертабысқа жатқызу талабы бұзылса;
10) өнертабыстың формуласында ол бағынатын формула тармағының белгісін (белгілерін) алып тастауды немесе ауыстыруды болжайтын тәуелді тармақ болса;
11) өтінім құжаттары бір-біріне сәйкес келмесе (атап айтқанда, өнертабыстың өтінімде келтірілген атауы сипаттамада көрсетілген атауға сәйкес келмесе, сызбалар өнертабыс сипаттамасына сәйкес келмесе);
12) рефератқа қойылатын талаптар бұзылса;
13) сипаттамада, өнертабыс формуласында және рефератта жалпы қабылданған терминологияны пайдалану және өтінім материалдарының мәтінінде терминология бірдейлігін сақтау туралы талаптар бұзылса;
14) өтінімде сұратылатын бұрынырақ басымдықты белгілеумен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі болса;
15) өтінім берілген өнертабыстың (өнертабыс топтарының) мәнін талдамастан анықталатын сипаттамаға, формулаға және рефератқа қойылатын басқа да талаптарды бұзылушылықтар болса жіберіледі .
Өтінім берушіге сұрау салуда бірыңғай өнертапқыштық ойды құрайтын бір өнертабысқа немесе өнертабыстар тобына жататын нақтыланған сипаттама мен формуланы табыс ету ұсынылады.
Өтінімге сараптама сұрау салуға жауап алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылатын құжаттарды немесе оларды табыс ету мерзімін ұзарту туралы өтінішхат ұсынбаса, өтінім кері қайтарылды деп саналады, ол турады өтінім берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушімен өткізілген мерзімдерді Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес қалпына келтіруге болады.
65. Өтінім нысаны мынадай сыныпталады.
Сараптама жасау ұйымы, өтінім нысанын техниканың не ол не бұл саласына ара қатынасын белгілеу мақсатында өтінім берілген өнертабысты ӨХС сәйкес сыныптайды.
Сыныптама:
формальды сараптама жүргізу кезінде;
ақпараттық іздеу және (немесе) өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
Сыныптау кезінде сыныптама индексін таңдау үшін өтінім берілген өнертабыс формуласы негіз болып табылады.
Өнертабыстың мәнін толығырақ түсіну үшін сипаттама мен сызбалар тартылады.
Егер өтінім ӨХС әртүрлі айдарларына жататын бірнеше объектілерді қамтыса, барлық тиісті сыныптамалық индекстер белгіленеді. Бұл ретте бірінші индексті таңдау өнертабыстың атауымен белгіленеді.
Формальды сараптама сатысында белгіленген сыныптамалық индекстер өтінімге формальды сараптама жүргізу процесінде өзгертілуі мүмкін.

7) нарушения требований по изложению в формуле изобретения признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
8) наличия в зависимых пунктах многозвенной формулы изобретения признаков, обусловливающих противоречие изобретения общественным интересам, принципам гуманности и морали;
9) нарушения требования отнесения независимого пункта формулы к одному изобретению;
10) наличия в формуле изобретения зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
11) несоответствия документов заявки друг другу (в частности, название изобретения, приведенное в заявлении, не соответствует названию, приведенному в описании; чертежи не соответствуют описанию изобретения);
12) нарушения требований к реферату;
13) нарушения требований об использовании в описании, формуле изобретения и реферате общепринятой терминологии, и о соблюдении единства терминологии в тексте материалов заявки;
14) необходимости выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
15) наличия других нарушений требований настоящих Правил к описанию, формуле и реферату, устанавливаемых без анализа существа заявленного изобретения (группы изобретений).
В запросе заявителю предлагается представить уточненные описание и формулу, относящуюся к одному изобретению либо к группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы или ходатайство о продлении срока их представления, заявка считается отозванной, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Пропущенные заявителем сроки могут быть восстановлены в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона.
65. Предмет заявки классифицируется следующим образом.
С целью соотнесения предмета заявки с той или иной отраслью техники экспертная организация классифицирует заявленное изобретение в соответствии с МПК.
Классификация осуществляется:
при проведении формальной экспертизы;
при проведении информационного поиска и (или) экспертизы заявки по существу.
При классификации основанием для выбора классификационного индекса является формула заявленного изобретения.
Для более полного понимания сущности изобретения привлекаются описание и чертежи.
Если заявка охватывает несколько объектов, относящихся к разным рубрикам МПК, устанавливаются все соответствующие классификационные индексы. При этом выбор первого индекса определяется названием изобретения.
Классификационные индексы, установленные на стадии формальной экспертизы, могут быть изменены в процессе проведения экспертизы заявки по существу.

66. Заңның 22-бабының 4-тармағына сәйкес Өнертабыс бiрлiгi талабын бұза отырып берiлген өтiнiм бойынша өтiнiм берушіге оған тиiстi хабарлама жiберген күннен бастап үш ай мерзiмде өнертабыстардың қайсысы қаралуға тиiс екенiн хабарлау және қажет болған жағдайларда өтiнiм құжаттарына нақтылау енгiзу ұсынылады. Бастапқы өтiнiм материалдарына енген басқа өнертабыстар бөлектелген өтiнiмдермен ресiмделуi мүмкiн. Белгiленген өтiнiмдер басымдығы осы Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес белгiленедi
Егер өтiнiм берушi өзiне бiрлiк талаптарының бұзылғаны туралы хабарлама жiберiлген күннен бастап үш ай мерзiмде өнертабыстардың қайсысын қарау қажет екенiн хабарламаса және нақтыланған құжаттарды табыс етпесе, формулада бiрiншi көрсетiлген, сондай-ақ алғашқысымен байланыстылығы соншалықты, олар өнертабыс бiрлiгi талаптарын қанағаттандыратын басқа да өнертабыстар объектiсi қаралады.
Өнертабыс бірлігі талаптарының сақталуы өнертабыстың бірінші формуласына қатысты немесе, егер ол өзгермесе, өтінім берушінің ұсынылған формуласына қатысты тексеріледі.
Егер қосымша материалдарда өтiнiмнiң бастапқы материалдарында жоқ, өнертабыс формуласына енгiзуге жататын белгiлер болса, олар өтiнiм берiлген өнертабыстың мәнiн өзгертедi.
Қосымша материалдар өтiнiм берiлген өнертабыстың мәнiн өзгертетiн бөлiгiнде өтiнiмдi қарау кезiнде назарға алынбайды және оны өтiнiш берушi дербес өтiнiм ретiнде ресiмдеуi мүмкiн
67. Егер өтінімде оларға қойылатын талаптар сақталған барлық құжаттар қамтылса, өтінім берушіге формальды сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарлама формальды сараптама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
2-параграф. Өнертабысқа патент беруге өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізу тәртібі
68. Ресми сараптама оң нәтижемен аяқталғаннан кейiн сараптама жасау ұйымы өтiнiмге мәнi бойынша сараптама жүргiзедi.
Өтiнiмге мәнi бойынша сараптама мәлiмделген ұсынысты өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiлерге жатқызу мүмкiндiгiн белгiлеудi, техника деңгейiн анықтау үшiн мәлiмделген өнертабысқа қатысты ақпараттық iздестiру жүргiзудi, мәлiмделген объектiнiң (oбъектiлердiң) өнертабыс бiрлiгiнiң талабына және патентке қабiлеттiлiк шарттарына сәйкестiгiне тексеру жүргiзудi қамтиды.
69. Өтінімге мәні бойынша сараптама формальды сараптама оң нәтижемен аяқталған жағдайда және өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізгені үшін ақы төленгенін растайтын құжат ұсынылған кезде Заңның 20-бабы 2-тармағының ережелері ескеріле отырып, өтінім сараптама жасау ұйымына келіп түскен күннен бастап он сегіз ай ішінде жүргізіледі.

66. В соответствии с пунктом 4 статьи 22 Закона по заявке, поданной с нарушением требования единства изобретения, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления ему соответствующего уведомления сообщить, какое из изобретений должно рассматриваться, и при необходимости внести уточнения в документы заявки. Другие изобретения, вошедшие в материалы первоначальной заявки, могут быть оформлены выделенными заявками. Приоритет выделенных заявок устанавливается в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона.
В случае, если заявитель в трехмесячный срок с даты направления ему уведомления о нарушении требований единства не сообщит, какое из изобретений необходимо рассматривать, и не представит уточненных документов, проводится рассмотрение объекта, указанного в формуле первым, а также других изобретений, связанных с первым насколько, что они удовлетворяют требованию единства изобретения.
Соблюдение требования единства изобретения проверяется по отношению к первоначальной формуле изобретения или, если она изменялась, - по отношению к последней предложенной заявителем в формуле.
Дополнительные материалы изменяют сущность заявленного изобретения, если они содержат признаки, отсутствовавших в первоначальных материалах заявки и подлежащих включению в формулу изобретения.
Дополнительные материалы в части, изменяющей сущность заявленного изобретения, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки и могут быть оформлены заявителем в качестве самостоятельной заявки.
67. В случае если заявка содержит все необходимые документы, в которых соблюдены установленные к ним требования, заявителю в течение пяти рабочих дней со дня завершения формальной экспертизы направляется уведомление о положительном результате.
Параграф 2. Порядок проведения экспертизы по существу по заявке на изобретение
68. После завершения формальной экспертизы с положительным результатом экспертная организация проводит экспертизу заявки по существу.
Экспертиза заявки по существу включает установление возможности отнесения заявленного предложения к объектам, охраняемым в качестве изобретения, проведение информационного поиска в отношении заявленного изобретения для определения уровня техники, проверку соответствия заявленного объекта (объектов) требованию единства изобретения и условиям патентоспособности.
69. Экспертиза заявки по существу проводится при условии завершения формальной экспертизы с положительным результатом и при представлении документа, подтверждающего оплату за проведение экспертизы заявки по существу, в течение восемнадцати месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию с учетом положений пункта 2 статьи 20 Закона.

Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Өтінім беруші Заңның 22-бабының 11-тармағына сәйкес сұрау салуға жауап беру үшін белгіленген мерзімдерді ұзарту, қалпына келтіру туралы өтінішхаттарды берген жағдайда, сараптама мерзімі тиісті өтінішхаттарды ескере отырып, ұзартылады.
71. Өнертабысқа сараптама жасауға өтінімді беру күні бойынша басымдықты анықтау Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес жүзеге асырылады.
72. Өтінім беруші басымдықты өтінімсараптама жасау ұйымына берілген күннен бұрынырақ күн бойынша сұратқан кезде өтінім берушінің Заңның 20-бабының 2, 3, 4, 5, 6-баптарында, осы Қағидалардың 57-тармағында көрсетілген талаптарды сақтауы тексеріледі.
73. Сұратылатын басымдықты сол бір өтінім берушінің бұрын берген өтініміне қосымша материалдар түскен күннен бастап белгілеу Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес жүзеге асырылады және мына талаптардың сақталуы тексеріледі:
Осындай басымдық сұратылатын өтінім сараптама жасау ұйымының қосымша материалдарды, олардың өтінім берілген өнертабыстың мәнін өзгертеді деп танылуына байланысты назарға алу мүмкін еместігі туралы өтінім берушіге хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішінде сараптама жасау ұйымына түсуі тиіс;
Өтінім берілетін өнертабыс түскен күні бойынша басымдық сұратылып отырған қосымша материалдарда (осы матриалдар түскен өтінімнің мазмұнын ескере отырып) ашылуы тиіс.
Сұратылатын басымдық сол бір өтінім берушінің сараптама жасау ұйымына Заңның 20-бабының 4-тармағына сәйкес бұрынырақ өтінiм берген күн бойынша белгiленедi және мына талаптардың сақталуы тексеріледі:
Осындай басымдық сұратылатын өтінім өнертабысқа неғұрлым ертерек өтінім берілген күннен бастап он екі ай ішінде немесе пайдалы модельге неғұрлым ертерек өтінім берілген күннен бастап алты ай ішінде сараптама жасау ұйымына түсуі тиіс;
басымдық сұратылатын өтінімді өнертабысқа немесе пайдалы модельге бұрынырақ өтінім берген нақ сол өтінім беруші немесе оның құқықтық мирасқоры беруі тиіс;
өтінім берілген өнертабыс, өнертабысқа немесе пайдалы модельге бұрынырақ берілген өтінімде ашылуы тиіс;
бұрынырақ берілген өтінім бойынша бұрынырақ басымдық сұратылмайды.
Бұрын берілген бірнеше өтінімдер негізінде басымдық сұрау кезінде көрсетілген талаптардың сақталуы олардың әрқайсысына қатысты белгіленеді.
Көрсетілген басымдықты сұрау кезінде бұрынырақ берілген өтінім (немесе, егер олар бірнешеу болса, барлығы) қайтарылды деп саналады, ол туралы талап етілген басымдықты анықтаған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге тиісті хабарлама жіберіледі.

Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. Установление приоритета по дате подачи заявки на изобретение осуществляется в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона.
71. При испрашивании заявителем приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в экспертную организацию, проверяется соблюдение заявителем условий, указанных в пунктах 2, 3, 4, 5, 6 статьи 20 Закона, пункта 57 настоящих Правил.
72. Установление испрашиваемого приоритета по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке того же заявителя производится в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона и проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в экспертную организацию в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления экспертной организации о невозможности принятия во внимание дополнительных материалов в связи с признанием их изменяющими сущность заявленного изобретения;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в дополнительных материалах, по дате поступления которых испрашивается приоритет (с учетом содержания заявки, по которой эти материалы были представлены).
73. Установление испрашиваемого приоритета по дате подачи более ранней заявки в экспертную организацию того же заявителя осуществляется в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона и проверяется соблюдение следующих требований:
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна поступить в экспертную организацию в течение двенадцати месяцев с даты подачи более ранней заявки на изобретение или в течение шести месяцев с даты подачи более ранней заявки на полезную модель;
заявка, по которой испрашивается такой приоритет, должна быть подана тем же заявителем, что и более ранняя заявка на изобретение или полезную модель, или его правопреемником;
заявляемое изобретение должно быть раскрыто в более ранней заявке на изобретение или полезную модель;
по ранее поданной заявке не испрашивается более ранний приоритет.
При испрашивании приоритета на основании нескольких ранее поданных заявок соблюдение указанных требований устанавливается в отношении каждой из них.
При испрашивании указанного приоритета более ранняя заявка (или все заявки, если их несколько) считается отозванной (отозванными), о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня установления требуемого приоритета направляется соответствующее уведомление.

74. Өтінім беруші бөлінген өтінім бойынша сұратып отырған өнертабыс басымдығын сараптама жасау ұйымына Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес сол бір өтінім беруші осы өнертабысты ашатын алғашқы өтінімін берген күні бойынша анықтау мына талаптардың сақталуын тексеруді қамтиды:
Бөлінген өтінім сараптама жасау ұйымына, өнертабысқа немесе пайдалы модельге патент беруге өтінім бойынша қарсылық білдіру мүмкіндігі таусылған, қорғау құжатын беруден бас тарту туралы шешім қабылданғанға дейін (өтінім бойынша іс жүргізуді жалғастыру мүмкіндігі болған кезеңде), ал сараптама жасау ұйымы көрсетілген өтінім бойынша беру туралы шешім қабылдаған жағдайда - Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік тізілімінде тіркеу күніне дейін келіп түсуі тиіс;
Бөлінген өтінімде өтінім берілген өнертабыс алғашқы өтінімде ашылуы тиіс, ал егер, өтінім конвенциялық өтінімнен бөлінген және басымдық оның басымдық күні бойынша сұратылып отырса, - бірінші өтінімде ашылуы тиіс.
75. Өтінім беруші бірнеше басымдық сұратып отырса, оларды сұрату үшін өтінім беруші көрсетіп отырған негіздерге байланысты басымдықты белгілеу үшін оның тиісті шарттарды сақтауы анықталады.
76. Өнертабыс басымдығын белгілеу шарттарын сақтауды тексеру кезінде соның негізінде басымдық сұратылып отырған өтінім немесе осындай сұрату үшін негіз болатын қосымша материалдар берілген өтінім қайтарылмаған болып табылатыны тексеріледі.
Егер өтінім қайтарылған болып саналса, ол қайтарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушінің бұрын берген, басымдық сұратуға негіз болып табылатын материалдарында (бұрын берген өтінімде, қосымша материалдарда) өтінім берілген өнертабысты ашумен байланысты талаптардың сақталуы анықталса, осы материалдарда (сипаттамада, бұрын берілген өтінімнің формуласында, қосымша материалдардың мәтіндік бөлімінде) өтінім берілген өнертабыс формуласына енгізілген барлық белгілердің көрсетілгені тексеріледі.
Өнертабыс басымдығы конвенциялық өтінімнен бөлінген өтінім бойынша сұратылып отырған жағдайда, тиісті талаптарды сақтаған жағдайда, өнертабыстың басымдығы конвенциялық өтінімнің басымдық күні бойынша белгіленеді.
Бұл ретте конвенциялық өтінімді сараптама жасау ұйымына берген күн бөлінген өтінімді берген күн болып саналады.
Өтінім беруші тиісті талаптарды сақтамаған жағдайда, өнертабыс басымдығы өтінімді Заңның 20-бабының 1-тармағына сәйкес сараптама жасау ұйымына берген күн бойынша басымдықты анықтаған күннен бастап бес күн ішінде өтінім берушіге алдын ала хабарлама жібере отырып, белгіленеді.
Егер, көрсетілген талаптар көп буынды формуланың тармақтарының бірінде сипатталған өнертабысқа қатысты талаптар сақталмаса, өтінімді сараптама жасау ұйымына берген күн бойынша басымдық тек осы өнертабыс үшін ғана белгіленеді.

74. Установление испрашиваемого заявителем приоритета изобретения по выделенной заявке по дате подачи в экспертную организацию раскрывающей данное изобретение первоначальной заявки того же заявителя в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона включает проверку соблюдения следующих требований:
выделенная заявка должна поступить в экспертную организацию до принятия по первоначальной заявке на изобретение или полезную модель решения об отказе в выдаче охранного документа, возможности обжалования которого исчерпаны (в период существования возможности продолжения делопроизводства по заявке), а в случае принятия по указанной заявке решения о выдаче экспертной организации - до даты регистрации в соответствующем государственном реестре Республики Казахстан;
изобретение, заявленное в выделенной заявке, должно быть раскрыто в первоначальной заявке, а если заявка выделена из конвенционной заявки и приоритет испрашивается по дате ее приоритета, то - в первой заявке.
75. В том случае, когда заявителем испрашивается несколько приоритетов, в зависимости от указанных заявителем оснований для их испрашивания устанавливается соблюдение им соответствующих условий для установления приоритета.
76. При проверке соблюдения условий установления приоритета изобретения проверяется не является ли заявка, на основании которой испрашивается приоритет, или заявка, к которой поданы дополнительные материалы, являющиеся основанием для такого испрашивания, отозванной.
Если заявка считается отозванной, заявителю в течение пяти рабочих дней со дня ее отзыва направляется соответствующее уведомление.
При установлении соблюдения заявителем требования, связанного с раскрытием заявленного изобретения в ранее поданных материалах (ранее поданной заявке, дополнительных материалах), являющихся основанием для испрашивания приоритета, проверяется, указаны ли в этих материалах (в описании, формуле ранее поданной заявки, в текстовой части дополнительных материалов) все признаки, включенные в формулу заявленного изобретения.
В том случае, когда приоритет изобретения испрашивается по заявке, выделенной из конвенционной заявки, при соблюдении соответствующих требований приоритет изобретения устанавливается по дате приоритета конвенционной заявки. При этом датой подачи выделенной заявки считается дата подачи конвенционной заявки в экспертную организацию.
При несоблюдении заявителем соответствующих требований приоритет изобретения устанавливается с предварительным уведомлением об этом заявителя в течение пяти рабочих дней со дня установления приоритета по дате подачи заявки в экспертную организацию в соответствии с пунктом 1 статьи 20 Закона.
Если указанные требования не соблюдены в отношении изобретения, охарактеризованного в одном из пунктов многозвенной формулы, приоритет по дате подачи заявки в экспертную организацию устанавливается только для этого изобретения.

77. Тексеру формальды сараптама нәтижелері бойынша қарауға қабылданған өнертабыс формуласына қатысты, ал егер оны өтінім беруші формальды сараптама аяқталғаннан кейін өзгертсе - өзгертілген формулаға қатысты жүргізіледі. Өтінімге формальды сараптама жүргізу кезінде өнертабыс бірлігінің талаптары бұзылғаны анықталса, және өтінім беруші белгіленген мерзімде өнертабыстың қайсысы берілген өтінім аясында қаралатынын хабарласа, тексеру осы өнертабыс формуласына қатысты жүргізіледі.
Егер белгіленген мерзімде өтінім берушіден хабар келмесе, тексеру формулада бірінші болып көрсетілген өнертабысқа қатысты жүргізіледі.
Өнертабыс формуласын тексеру кезінде онда өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижені алу үшін өтінім берілген өнертабыстың жиынтығы жеткілікті барлық маңызды белгілерінің болуы анықталады.
Егер, ол болмаса техникалық нәтижеге (егер өтінім беруші олардың бірнешеуін көрсетсе, ешбір нәтижеге) қол жеткізілмейтін маңызды белгі өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағына енгізілмеген, бірақ формуланың сипаттамасында немесе тәуелді тармағында қамтылған болса, өтінім берушіге осындай белгіні формуланың тәуелсіз тармағына енгізу ұсынылады.
Бұл ретте, осы белгінің техникалық нәтижеге қол жеткізу үшін қажеттігін растайтын дәлелдер келтіріледі. Бұндай дәлелдер сипаттамада ашылған белгілер мен техникалық нәтиже арасындағы себеп-салдарлық байланысқа немесе өтінім берілген өнертабыстың сараптама жүргізген теориялық талдауына негізделуі мүмкін.
Қаралатын формуланың тәуелсіз тармағы өтінім берілген өнертабыстың маңызды емес белгілерін немесе орындаудың немесе пайдаланудың тек жеке нысандарын сипаттайтын белгілерді қамтыса, өнертабыс формуласының осындай редакциясын сақтау орындылығы туралы өтінім берушінің пікірі сұратылады.
Егер, көрсетілген шарт сақталмағаны анықталса (белгі оны сәйкестендіруді қамтамасыз етпейтін анықтаулармен сипатталған), сараптама өтінім берушіден өнертабыс формуласында қамтылатын белгіге қатысты маманның техника деңгейі негізінде оның мағыналық мазмұнын түсіну мүмкіндігі бар екенін растайтын мәліметтерді сұратады.
Егер көрсетілген шартты сақтау үшін белгіні өнертабыстың сипаттамасы негізінде түзету қажет болса, өтінім берушіге осындай түзетуді жүзеге асыру ұсынылады.
Егер көрсетілген шарт сақталған, бірақ белгіні сипаттау үшін ескірген не осы техника саласында қабылданғанға сәйкес келмейтін терминология пайдаланылған болса, өтінім берушіге өнертабыс формуласына тиісті түзетуді енгізу ұсынылады.
Егер өтінім беруші өнертабыс формуласын түзетуден бас тартса, өтінімді одан әрі қарау кезінде осындай белгі немесе оны сипаттау үшін пайдаланылған, өнертабыс формуласына енгізілген ұғымдар, назарға алынбайды.
Егер өнертабыс формуласы жалпы ұғыммен көрсетілген белгіні қамтыса, оны пайдалану заңдылығы анықталады.
Сараптама белгіні іске асырудың осы жалпы ұғымға жататын, бірақ өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижені алуды қамтамасыз етпейтін (басқа да маңызды белгілермен бірге) осындай жеке нысандарын анықтаса, өтінім берушіге тиісті дәлелдемелер келтіріледі және оларды жоққа шығару немесе формуланы өнертабыстың сипаттамасы негізінде түзету үсынылады.
Егер өтінімде бір тәуелсіз тармағы бар бір буынды немесе көп буынды формула келтірілсе, осындай формулада бір өнертабыс сипатталғаны тексеріледі.
Көрсетілген талаптардың бұзылуы анықталған жағдайда, жіберілетін сұрау салуда өтінім берушіге осы туралы хабарланады және анықталған бұзушылықты жою үшін формуланы түзету ұсынылады.
Бұл ретте, сондай-ақ түзетілген формулада бірлік талаптарын сақтау және түзетілген формулаға өнертабысқа бұрын жекелеген тәуелсіз тармақтармен көрсетілмеген жаңа тәуелсіз формуланы енгізген жағдайда, қосымша төлем жасау, не формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда, - одан әрі қарауға жататын өнертабысты көрсету қажеттігі көрсетіледі.
Өтінім берушінің белгіні сипаттау үшін баламалы ұғымдарды пайдалану талаптарын сақтамауы көрсетілген қорытынды үшін негіз болса, оларға қатысты осындай бұзушылық анықталған нақты баламалы сипаттамаларды (барлық немесе өтінім беруші келтіргендердің кейбіреулерін) көрсете отырып, жол берілген бұзушылықтың сипаты көрсетіледі.
Егер, өтінім беруші бірнеше тәуелсіз тармақтарды қамтитын көп буынды формуланы ұсынса, олардың әрқайсысына (егер ондайлар болса, оған бағынысты тәуелді тармақтармен бірлесіп) талдау жүргізіледі.
Әрбір тәуелсіз тармағы (егер ондайлар болса, оған бағынысты тәуелді тармақтармен бірлесіп) тек бір өнертабысты сипаттайтын көп буынды формулаға қатысты оған енгізілген өнертабыстар бірыңғай өнертабыстық түпкі ойды құрайтын өнертабыстар тобын білдіретіні анықталады.
Егер өнертабыстар бір бірімен бірыңғай өнертабыстық түпкі ойды құрайтындай соншалықты байланысты болса, өтінім бір өнертабысқа немесе өнертабыстар тобына жатады.
Егер:
өнертабыс формуласында бір өнертабыс сипатталса;
өнертабыс формуласында өнертабыстар тобы сипатталса;
олардың бірі екіншісін (құрылғыны немесе тұтастай затты немесе олардың бөлігін) алу (жасау) үшін арналған болса;
олардың бірі екіншісін жүзеге асыру үшін арналған болса (мысалы тәсіл немесе құрылғы тәсілді тұтастай немесе оның әрекеттерінің біреуін жүзеге асыру үшін);
олардың бірі екіншісін (екіншісінде) пайдалану үшін арналған болса (мысалы, тәсілде пайдалану үшін арналған тәсіл және зат; тәсіл немесе құрылғы және оның бөлігі; құрылғыны немесе затты жаңаша немесе белгілі бір мақсатта қолдану және оларды осы мақсатқа сәйкес пайдаланумен бірге тәсіл; құрылғыны немесе затты жаңаша немесе белгілі бір мақсатта қолдану және олардың құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғы немесе композиция);
бір мақсаттағы, бір техникалық нәтижені (нұсқалар) алуды қамтамасыз ететін, бір түрдегі объектілерге (бірнеше құрылғы, бірнеше заттар, бірнеше тәсілдер) жататын болса, өнертабыс бірлігі сақталған болып танылады.
Тәуелсіз тармақтарда сипатталған өнертабыстарды нұсқаларға жатқызу дұрыстығын тексеру кезінде өнертабыстардың өтінім беруші көрсеткен мақсаттары мен техникалық нәтижелері сәйкес келетіні анықталады.
Егер өнертабыстар тобының әрқайсысы (немесе олардың біреуі) үшін бірнеше техникалық нәтижелер көрсетілсе, ал сәйкестік көрсетілген техникалық нәтижелер санынан тек кейбіреулеріне ғана қатысты анықталса, техникалық нәтижелердің сәйкестік шарты бұзылды деп саналмайды.
Барлық өнертабыстар үшін техникалық нәтиженің ортақ сипаттамасынан басқа, олардың біреуінің тұжырымдамасы қандай да бір өзіндік ерекшелікке нұсқауды қосымша қамтитын жағдайда да техникалық нәтижелердің сәйкестік шарты бұзылған деп саналмайды.
Өтінім беруші өнертабыс бірлігі талаптарын сақтамағаны анықталған жағдайда, өтінім берушіге сараптама жүргізу кезеңінде хабарлама жіберіледі.
Егер өтінім беруші ұсынған өнертабыс формуласын талдау кезінде оның қойылған талаптарға сәйкес келмеуі анықталса, бірақ бұл өтінім берілген өнертабыстың патенттік қабілеттігін тексеруге кедергі болмаса, өнертабыс формуласын түзетуге байланысты барлық мәселелер осындай формуламен сипатталған өнертабыстың патенттік қабілеттігі туралы алдын ала қорытынды алынғаннан кейін өтінім берушімен бірге айқындалады.
Патенттік қабілеттілікті тексеру үшін өтінім беруші растаған өзгерістер бар формула қабылданады.
Тексеру кезінде бір тәуелсіз тармағы бар бір буынды немесе көп буынды формула біреуден көп өнертабысқа жататын және өтінім беруші формуланы түзетуден бас тартқан жағдайда, өтінімге сараптаманы жалғастыру тек өтінім беруші одан әрі қарауға жататын өнертабысты көрсеткен жағдайда ғана жалғастыру мүмкін болады және патенттік қабілеттілікті бағалау тек бір өнертабысқа ғана қатысты жүзеге асырылады.

77. Проверка проводится в отношении формулы изобретения, принятой к рассмотрению по результатам формальной экспертизы, а если она изменялась заявителем после завершения формальной экспертизы - то в отношении измененной формулы. В том случае, когда при проведении формальной экспертизы заявки было установлено нарушение требования единства изобретения, и заявитель в установленный срок сообщил, какое изобретение подлежит рассмотрению в рамках поданной заявки, проверка осуществляется в отношении формулы этого изобретения.
Если в установленный срок сообщение от заявителя не поступило, проверка проводится в отношении изобретения, указанного в формуле первым.
При проверке формулы изобретения устанавливается наличие в ней всех существенных признаков заявленного изобретения, совокупность которых достаточна для получения указанного заявителем технического результата.
Если существенный признак, без которого технический результат (никакой из результатов, если заявитель указал их несколько) не достигается, не включен в независимый пункт формулы изобретения, но содержится в описании или в зависимом пункте формулы, заявителю предлагается включить такой признак в независимый пункт формулы. При этом приводятся доводы, подтверждающие необходимость этого признака для достижения технического результата, в том числе основанные на раскрытой в описании причинно-следственной связи между признаками и техническим результатом или на проведенном экспертизой теоретическом анализе заявленного изобретения.
В том случае, когда устанавливается, что независимый пункт рассматриваемой формулы, содержит несущественные признаки или признаки, характеризующие лишь частные формы выполнения или использования заявленного изобретения, запрашивается мнение заявителя о целесообразности сохранения такой редакции формулы изобретения.
Если установлено, что указанное условие не соблюдено (признак охарактеризован понятиями, не обеспечивающими возможность его идентификации), экспертиза запрашивает у заявителя сведения, подтверждающие то, что в отношении признака, содержащегося в формуле изобретения, имеется возможность понимания специалистом на основании уровня техники его смыслового содержания.
Если для соблюдения указанного условия необходима корректировка признака на основе описания изобретения, заявителю предлагается осуществить такую корректировку.
Если указанное условие соблюдено, но для характеристики признака использована устаревшая терминология либо не соответствующая принятой в данной области техники, заявителю направляется письмо с предложением внести соответствующую корректировку в формулу изобретения.
Если заявитель в письменной форме отказывается скорректировать формулу изобретения, то при дальнейшем рассмотрении заявки такой признак или использованные для его характеристики понятия, включенные в формулу изобретения, во внимание не принимаются.
Если формула изобретения включает признак, выраженный общим понятием, устанавливается правомерность его использования.
В том случае, когда экспертизой выявляются такие частные формы реализации признака, которые подпадают под это общее понятие, но не обеспечивают (в совокупности с другими существенными признаками) получение указанного заявителем технического результата, заявителю приводятся соответствующие доводы и предлагается их опровергнуть либо скорректировать формулу на основе описания изобретения.
Если в заявке приведена однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом, проверяется, охарактеризовано ли в такой формуле одно изобретение.
В том случае, когда установлено нарушение указанных требований, заявителю в направляемом письменном запросе сообщается о необходимости корректировки формулы для устранения выявленного нарушения. При этом указывается также на необходимость соблюдения требования единства в скорректированной формуле и доплаты в случае включения в скорректированную формулу новых независимых пунктов на изобретение, ранее не представленных отдельными независимыми пунктами, либо в случае отказа скорректировать формулу - указания изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению.
Если основанием для указанного вывода явилось несоблюдение заявителем условий использования для характеристики признака альтернативных понятий, показывается характер допущенного нарушения с указанием конкретных альтернативных характеристик (всех или некоторых из приведенных заявителем), в отношении которых такое нарушение установлено.
Если заявителем предложена многозвенная формула, содержащая несколько независимых пунктов, проводится анализ каждого из них (совместно с подчиненными им зависимыми пунктами, если таковые имеются).
В отношении многозвенной формулы, каждый независимый пункт которой (совместно с подчиненными ему зависимыми пунктами, если они имеются) характеризует только одно изобретение, устанавливается, представляют ли включенные в нее изобретения группу изобретений, образующих единый изобретательский замысел.
Заявка относится к одному изобретению или группе изобретений, если они связаны между собой настолько, что они образуют единый изобретательский замысел.
Единство изобретения признается соблюденным, если:
в формуле изобретения охарактеризовано одно изобретение;
в формуле изобретения охарактеризована группа изобретений:
одно из которых предназначено для получения (изготовления) другого (устройство или вещество и способ получения (изготовления) устройства или вещества в целом или их части);
одно из которых предназначено для осуществления другого (например, способ и устройство для осуществления способа в целом или одного из его действий);
одно из которых предназначено для использования другого (в другом) (например, способ и вещество, предназначенное для использования в способе; способ или устройство и его часть; применение устройства или вещества по новому или по определенному назначению и способ с их использованием в соответствии с этим назначением; применение устройства или вещества по новому или определенному назначению и устройство или композиция, составной частью которых они являются);
относящихся к объектам одного вида (несколько устройств, несколько веществ, несколько способов) одинакового назначения, обеспечивающих получение одного и того же технического результата (варианты).
При проверке правильности отнесения изобретений, охарактеризованных в независимых пунктах, к вариантам устанавливается, совпадают ли указанные заявителем назначения изобретений и технические результаты.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным, если для каждого из изобретений группы (или одного из них) указано несколько технических результатов, а совпадение установлено лишь в отношении некоторых из числа указанных технических результатов.
Условие совпадения технических результатов не считается нарушенным и в том случае, когда, кроме общей для всех изобретений характеристики технического результата, формулировка одного из них дополнительно включает указание на какую-то специфическую особенность.
При установлении несоблюдения заявителем требования единства изобретения заявитель уведомляется в период проведения экспертизы.
Если при анализе формулы изобретения, представленной заявителем выявлены ее несоответствия установленным требованиям, но это не препятствует проверке патентоспособности заявленного изобретения, то все вопросы, связанные с корректировкой формулы изобретения, выясняются с заявителем после получения предварительного вывода о патентоспособности изобретения, охарактеризованного такой формулой.
Для проверки патентоспособности изобретения принимается формула с изменениями, подтвержденными заявителем.
В том случае, когда при проверке установлено, что однозвенная формула или многозвенная формула с одним независимым пунктом относится к более чем одному изобретению и заявитель отказывается скорректировать формулу, продолжение экспертизы заявки возможно лишь при указании заявителем изобретения, подлежащего дальнейшему рассмотрению, и оценка патентоспособности осуществляется в отношении только этого изобретения.

78. Өнертабыс ретінде мәлімделген шешімнің патентке қабілеттілігін тексеру мыналарды қамтиды:
мәлімделген ұсыныстың Заңның 6-бабының 3 және 3-1 тармақтарына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын шешімдер санына сәйкестігін анықтау;
мәлімделген ұсыныстың Заңның 6-бабының 2-тармағына сәйкес өнертабыс ретінде қорғалатын техникалық шешімдерге сәйкестігін анықтау және мәлімделген ұсыныспен техникалық сипаттағы нәтижеге қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Өтінім берілген ұсыныс Заңның 6-бабының 3-тармағына сәйкес өтінім материалдары осындай түрде көрсетілген объектілерді ғана ашатын жағдайда, өнертабыс ретінде танылмайтын шешімдердің қатарына жатады.
Өнертабыс формуласында тек математикалық әдіс, электрондық есептеу машинасына арналған бағдарлама немесе онда пайдаланылатын алгоритм болған жағдайда, онда мәлімделген ұсыныс Заңның 6-бабының 3 және 3-1 тармақтарына сәйкес өнертабыс ретінде танылмайтын объектілерге жатады деп танылады.
Мәлімделген ұсынысты өнертабыс ретінде танылмайтын объектілерге жатқызу кезінде өтінім берушіге тиісті дәлелдері баяндалған сұрау салу жіберіледі.
Өзіне қатысты өнертабыс ретінде танылмайтын объектілерге қатысты деген тұжырым жасалмаған мәлімделген ұсыныс өнеркәсіптік қолдану, жаңалық және өнертапқыштық деңгейі шарттарына сәйкестігі тексеріледі.
Қаралып отырған формулада баламалы ұғым болған жағдайда, патентке қабілеттілікті тексеру осындай ұғымдардың бірін қамтитын белгілердің әрбір жиынтығына қатысты жүргізіледі.
Мәлімделген өнертабыстың патентке қабілеттілігін тексеру кезінде техника деңгейіне автор, өтінім беруші немесе олардан тікелей немесе жанама түрде осы ақпаратты алған кез келген тұлға ашқан өнертабысқа қатысты ақпаратты қамтитын көздер, өнертабысқа өтінім сараптама жасау ұйымына ақпаратты ашу күні өтінім берілген күннен бастап алты айдан кешіктірілмей берілген жағдайда, өнертабыстың мәні туралы мәліметтер жалпыға қолжетімді болатындай енгізілмейді.
Патентке қабілеттілігін тексеру нәтижелері бойынша патент беру туралы немесе патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылады.
Ескерту. 78-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
79. Өнертабыс, егер ол өнеркәсіпте, ауылшаруашылық, денсаулық сақтау және басқа да қызмет салаларында пайдалануы мүмкін болса, өнеркәсіптік қолдануға жарамды болып табылады.
Өнертабысты пайдалану мүмкіндігін анықтау кезінде өтінім материалдарында мәлімделген өнертабыс объектісінің мақсатының көрсетілуі тексеріледі.
Сондай-ақ өтінім материалдарында өнертабысты оның формуласының кез келген тармақтарында сипатталғандай қолдана отырып жүзеге асыру мүмкін болатын құралдар мен әдістердің сипатталуы тексеріледі. Өтінім материалдарында осындай мәліметтер болмаса, өнертабыс басымдығы күнінен дейін жалпыға мәлім болған көзде осы құралдар мен әдістердің сипатталуына жол беріледі.
Одан басқа, өнертабыс формуласы тармақтарының кез келгені бойынша жүзеге асыру кезінде өтінім беруші көрсеткен мақсатты іске асыру іс жүзінде мүмкін екендігі тексеріледі.
Егер өнертабыстың басымдық күніне барлық көрсетілген талаптар сақталғаны анықталса, өнертабыс өнеркәсіптік қолдануға жарамдылық шартына сәйкес деп танылады.
Көрсетілген талаптардың тым болмаса біреуі сақталмаса, өнертабыстың өнеркәсіптік қолдануға жарамдылық шартына сәйкессіздігі туралы қорытынды шығарылады.
Бұл жағдайда, өтінім берушіге тиісті дәлелдемелерді мазмұндаумен бірге, және осы дәлеледемелерге қатысты өз пікірін айтуды және өнертабыс формуласын түзетуді ұсына отырып, сұрау салу жіберіледі (егер сараптаманың пікірінше, өтінім материалдарын осындай түзету мүмкін болып, оның нәтижесінде көрсетілген қорытынды өзгеруі мүмкін болса). Бұл ретте формуланы түзету бойынша нақты ұсыныстар келтірілуі мүмкін.
Өнеркәсіптік қолдануға жарамдылық шартына сәйкестігі анықталған өнертабысқа қатысты жаңалық және өнертабыстық деңгейін тексеру жүргізілмейді.

78. Проверка патентоспособности заявленного в качестве изобретения решения включает:
установление соответствия заявленного предложения к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пунктам 3 и 3-1 статьи 6 Закона;
установление соответствия заявленного предложения к техническим решениям, охраняемым в качестве изобретения, в соответствии с пунктом 2 статьи 6 Закона, и обеспечения достижения результата, имеющего технический характер, заявленным предложением.
Заявленное предложение относится к числу решений, не признаваемых в качестве изобретения согласно пункту 3 статьи 6 Закона, при раскрытии в материалах заявки только указанных объектов, как таковых.
Заявленное предложение признается относящимся к объектам, не признаваемым в качестве изобретения в соответствии с пунктами 3 и 3-1 статьи 6 Закона, при содержании в формуле изобретения только математического метода, программы для электронной вычислительной машины или используемый в ней алгоритма.
При отнесении заявленного предложения к объектам, не признаваемым в качестве изобретения, заявителю направляется запрос с изложением соответствующих доводов.
Заявленное предложение, в отношении которого не сделан вывод, что оно относится к объектам, не признаваемым в качестве изобретения, проверяется на соответствие условиям промышленной применимости, новизны и изобретательского уровня.
В том случае, когда в рассматриваемой формуле содержится альтернативное понятие, проверка патентоспособности проводится в отношении каждой совокупности признаков, включающей одно из таких понятий.
При проверке патентоспособности заявленного изобретения в уровень техники не включаются источники, содержащие информацию, относящуюся к изобретению, раскрытую автором, заявителем или любым лицом, получившим от них прямо или косвенно эту информацию таким образом, что сведения о сущности изобретения стали общедоступными, если заявка на изобретение подана в экспертную организацию не позднее шести месяцев с даты раскрытия информации.
По результатам проверки патентоспособности выносится решение о выдаче патента или об отказе в выдаче патента.
Сноска. Пункт 78 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
79. Проверка промышленной применимости включает следующее.
Изобретение является промышленно применимым, если оно может быть использовано в промышленности, сельском хозяйстве, здравоохранении и других отраслях деятельности.
При установлении возможности использования изобретения проверяется, содержат ли материалы заявки указание назначения заявленного объекта изобретения.
Проверяется также, описаны ли в материалах заявки средства и методы, с помощью которых возможно осуществление изобретения в том виде, как оно охарактеризовано в любом из пунктов формулы изобретения. При отсутствии таких сведений в материалах заявки допустимо, чтобы указанные средства и методы были описаны в источнике, ставшем общедоступным до даты приоритета изобретения.
Кроме того, проверяется, действительно ли возможна реализация указанного заявителем назначения в случае осуществления изобретения по любому из пунктов формулы.
Если установлено, что на дату приоритета изобретения соблюдены все указанные требования, изобретение признается соответствующим условию промышленной применимости.
При несоблюдении хотя бы одного из указанных требований делается вывод о несоответствии изобретения условию промышленной применимости. В этом случае заявителю направляется запрос с изложением соответствующих доводов и, с предложением высказать свое мнение относительно этих доводов и скорректировать формулу изобретения (если, по мнению экспертизы, материалы заявки допускают такую корректировку, в результате которой указанный вывод может быть изменен). При этом в запросе могут быть приведены конкретные рекомендации по корректировке формулы.
В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию промышленной применимости, проверка новизны и изобретательского уровня не проводится.

80. Өнертабыс, егер ол техника деңгейі туралы мәліметтерден белгілі болмаса, жаңа болып табылады.
Өнертабыстың жаңалығын тексеру өнертабыс формуласының тәуелсіз тармағында қамтылатын белгілердің барлық жиынтықтарына қатысты жүргізіледі.
Басымдық күні бұрынырақ өнертабысқа немесе пайдалы модельге өтінім сол күннен бастап, мына шарттар жиынтығы сақталған жағдайда техника деңгейіне енгізіледі:
өтінім, соның ішінде халықаралық беру анықталған және Қазақстан Республикасы көрсетілген халықаралық, сондай-ақ өзіне қатысты осы Қағидалардың талаптары сақталған еуразиялық өтінім Қазақстан Республикасында берілген болса;
өтінім қайтарылған немесе қайтарылмаған болып саналса.
Басымдық күнінен бастап техника деңгейіне сонымен қатар Қазақстан Республикасында патенттелген (соның ішінде нақ сол адам патенттеген), яғни Қазақстан Республикасының тиісті Мемлекеттік тізілімдерінде тіркелген барлық өнертабыстар мен пайдалы модельдер енгізіледі.
Басымдық күні бұрынырақ өтінім, онда ол берілген күні қамтылатын сипаттамаға және формулаға қатысты енгізіледі. Егер бұл күн қаралатын өтінімнің басымдық күнінен неғұрлым кешірек болса, басымдығы бұрынырақ өтінім оның басымдықты анықтау үшін негіз болған материалдардың (бастапқы өтінім, бұрын берілген өтінім, қосымша материалдар) мазмұнымен сәйкес келетін бөлігінде техника деңгейіне енгізіледі.
Егер техника деңгейінде, өнертабыстың, мақсатын қоса алғанда, қаралатын формуласында қамтылатын барлық белгілерге ұқсас белгілер тән болатын құрал анықталса, өнертабыс тиісті жаңалық талабына сәйкес деп танылмайды.
Егер, өтінім берілген өнертабыс белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсатпен қолдануға жатқызылса, ол өтінім беруші көрсеткен мақсат бойынша сол өнім мен тәсілді қолдану белгілі болған көз анықталса, ол жаңалық талабына сәйкес деп танылмайды.
Бұрынырақ басымдық күні бар өтінім техника деңгейінде қаралатын өнертабыс белгілі болған ақпрат көзі болып табылса, өтінім қайтарылғаны не месе қайтарылмағаны анықталады, қаралатын өнертабысқа мәні бойынша сараптама жүргізу кезеңінде өтінім берушіге осындай өтінім бар болуы (өтінім берушіні көрсетпестен және мазмұнын ашпастан) және оның өтінімін бұрынырақ басымдығы бар өтінім бойынша анықталғанша қарауды кейінге қалдыру мүмкіндігі туралы хабарланады.
Өтінім беруші өтінімді қарауды кейінге қалдыруға келіспесе, өтінім берілген өнертабыстың жаңалық талабына сәйкессіздігі анықталады.
Егер тәуелді тармақтарды қамтитын формуланың тәуелсіз тармағында сипатталған өнертабыс жаңалық деңгейіне сәйкес келсе, тәелді тармақтарға қатысты техника деңгейіне талдау жүргізілмейді.
Тәуелді тармақтарды қамтымайтын формуламен сипатталатын өнертабыс жаңалығының болмауын анықтау кезінде, мәні бойынша сараптама жасау кезеңінде өтінім берушіге сараптама дәлелдерін мазмұндаумен бірге, және осы дәлелдерге қатысты өз пікірін ұсынуды және қажет болса, өтінім материалдары негізінде өнертабыс формуласын түзетуді ұсына отырып, сұрау салу жіберіледі
Жаңалық талабына сәйкессіздік белгіленген өнертабысқа қатысты өнертабыстық деңгейді тексеру жүргізілмейді.

80. Изобретение является новым, если оно неизвестно из сведений об уровне техники.
Проверка новизны изобретения проводится в отношении всей совокупности признаков, содержащихся в независимом пункте формулы изобретения.
Заявка на изобретение или полезную модель с более ранней датой приоритета включается с этой даты в уровень техники (только для проверки новизны) при соблюдении совокупности следующих условий:
заявка подана в Республике Казахстан, в том числе заявка международная, по которой установлена дата международной подачи и в которой содержится указание Республики Казахстан, а также евразийская заявка, в отношении которой соблюдены условия настоящих Правил;
заявка не отозвана и не считается отозванной.
В уровень техники с даты приоритета включаются также все изобретения и полезные модели, запатентованные (в том числе и тем же лицом) в Республике Казахстан, то есть зарегистрированные в соответствующих государственных реестрах Республики Казахстан.
Заявка с более ранней датой приоритета включается в уровень техники в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату ее подачи. Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом включается в уровень техники в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке).
Изобретение не признается соответствующим условию новизны, если в уровне техники выявлено средство, которому присущи признаки, идентичные всем признакам, содержащимся в рассматриваемой формуле изобретения, включая характеристику назначения.
Если заявленное изобретение относится к применению известного продукта или способа по новому назначению, то оно не признается соответствующим условию новизны при обнаружении источника информации, из которого известно применение того же продукта или способа по указанному заявителем назначению.
В том случае, когда выявленным в уровне техники источником информации, из которого известно рассматриваемое изобретение, является заявка с более ранним приоритетом, устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной, Заявителю рассматриваемого изобретения в период проведения экспертизы по существу сообщается о наличии такой заявки (без указания ее заявителя и раскрытия содержания) и о возможности отложить рассмотрение его заявки до наступления определенности по заявке с более ранним приоритетом.
При несогласии заявителя отложить рассмотрение заявки устанавливается несоответствие заявленного изобретения условию новизны.
Если установлено, что изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, содержащей зависимые пункты, соответствует условию новизны, то анализ уровня техники в отношении зависимых пунктов не проводится.
При установлении отсутствия новизны изобретения, охарактеризованного формулой, не содержащей зависимых пунктов, заявителю в период проведения экспертизы по существу направляется запрос с изложением доводов экспертизы и с предложением представить свое мнение относительно этих доводов и при необходимости - скорректированную на основании материалов заявки формулу изобретения.
В отношении изобретения, для которого установлено несоответствие условию новизны, проверка изобретательского уровня не проводится.

81. Өнертабыстың өнертабыс деңгейі болады, егер оның маман үшін техниканың деңгейі туралы мәліметтері болмаса.
Өнертабыс техниканың деңгейі туралы мәліметтерден маман үшін келесі болып танылмайды, атап айтқанда, оның ерекше белгілеріне сәйкес келетін белгілеріне шешімдер анықталмаған жағдайда, немесе, осындай шешімдер анықталып, ерекше белгілерінің өтініш беруші көрсеткен техникалық нәтижеге ықпал етуі расталмаған болса.
Көрсетілген шарттардың сақталуын тексеруге кіреді:
аса жақын аналогын анықтау;
тәуелсіз формула тармағында сипатталған өтініш берілген өнертабыстың аса жақын аналогтан ерекшеленетін белгілерін (ерекше белгілерін) анықтау;
техника деңгейінен қаралатын өнертабыстың ерекше белгілеріне сәйкес келетін белгілері бар шешімдерді анықтау.
Өнертабыстың өнертабыс деңгейінің шарттарына сәйкес келмейтіндігі танылады, атап айтқанда, мыналарға негізделген:
техникалық нәтижеге қол жеткізу үшін белгілі құралды белгілі ережелер бойынша қосылатын (біріктірілетін), оған қатысты нақты осындай толықтырулардың ықпал етуі белгіленген қандай да бір белгілі бөлікпен (бөліктермен) толықтыруға;
техникалық нәтижеге қол жеткізу үшін белгілі құралдың қандай да бір бөлігін (бөліктерін), нақты осындай ауыстырудың ықпал етуі белгіленген басқа белгілі бөлікпен ауыстыруға;
құралдың қандай да бір бөлігін (элементін, іс-қимылын) бір уақытта оның негізделген функциясын алып тастаумен және осындай әдеттегі алып тастау нәтижесіне (оңайлату, массасын, габариттерін, материал сыйымдылығын азайту, сенімділігін арттыру, процестің ұзақтығын қысқарту) қол жеткізумен алып тастауға;
бір типтес элементтерді, іс-қимылдарды осындай элементтердің, іс-қимылдардың құралда болуына негізделген техникалық нәтижені күшейту үшін ұлғайтуға;
осы материалдың белгілі қасиеттеріне негізделген техникалық нәтижеге қол жеткізу үшін белгілі материалдан белгілі құралды немесе оның бөлігін (бөліктерін) орындауға;
оларды таңдау және олардың арасындағы байланыс белгілі ережелер, ұсынымдар негізінде жүзеге асырылған белгілі бөліктерден тұратын және қол жеткізілетін техникалық нәтиже осы құрал бөліктерінің белгілі қасиеттеріне және олардың арасындағы байланыстарға ғана негізделген құралды жасауға;
белгілі өнімді немесе тәсілді белгілі бір мақсат бойынша қолдануға, егер осы мақсатты іске асыру мүмкіндігі оның белгілі қасиеттеріне, құрылымына, орындалуына негізделген және нақты осындай қасиеттер, құрылым, орындау осы мақсатты іске асыру үшін қажет болса.
Өнертабыс деңгейінің шарттарына сәйкес келеді, атап айтқанда:
белгіленген құрылымы бар жаңа химиялық біріктірулерді (класты, топтарды) алу тәсілі;
белгіленген құрылымы бар белгілі химиялық біріктірулерді (класты, топты) алу тәсілі, егер ол осы класс немесе топ үшін жаңа біріктіру реакциясына немесе осы класс немесе топ үшін оны өткізу шарттары белгісіз біріктіру реакциясына негізделген болса;
синэнергетикалық әсерді қамтамасыз ететін, ең болмаса, екі белгілі ингредиенттен тұратын, қол жеткізу мүмкіндігі техника деңгейінен шықпайтын композиция;
белгілі біріктірулер тобының жалпы құрылымдық формуласына жататын, бірақ арнайы алынған және зерттелген болып сипатталмаған және осы топ үшін сапалық немесе сандық қатынастағы жаңа белгісіз қасиеттерді көрсететін химиялық біріктіру (селективтік өнертабыс).
Өнертабыс қарапайымдылығынан және материалдардағы механизмнің техникалық нәтижеге қол жеткізу өтінімінен өнертабыс деңгейіне сәйкес келмейтін болып қарастырылмайды, егер осындай жаңалық техника деңгейінен емес, өтінім материалдарынан ғана белгілі болса.
Мәлімделген өнертабыстың ерекше белгілерінің техникалық нәтижеге ықпал етуі бір және бірнеше ақпарат көздерімен расталады. Қандай да бір ақпарат көздерін көрсетпестен техниканың нақты саласындағы жалпыға белгілі білімдерге негізделген аргументтерді тартуға рұқсат беріледі.
Алайда бұл өтінімді одан әрі қарау кезінде сараптаманы осындай көздерді көрсету міндеттерінен босатпайды, егер өтінім беруші осыны талап ететін болса.
Ерекше белгілердің техникалық нәтижеге ықпал етуін растау талап етілмейді, егер осы белгілерге қатысты осындай нәтиже өтінім берушімен анықталмаған болса немесе ол көрсеткен техникалық нәтижеге қол жеткізілмегені белгіленген жағдайда.
Егер тәуелді тармақтар қамтылған көп буынды формулада сипатталған мәлімделген өнертабыс тәуелді тармаққа қатысты өнертабыс деңгейіне сәйкес деп танылатын болса, формуланың тәуелді тармақтарына қатысты одан арғы тексеру жүргізілмейді.
Егер тәуелді тармақтары жоқ формуламен сипатталған өнертабыстың өнертабыс деңгейінің жоқтығы белгіленген болса, өтінім берушіге сараптама жүргізген кезеңде тиісті дәлелдер баяндалған сұрау салу және осы дәлелдерге қатысты өз пікірін беру ұсынысы және, қажет болғанда, өнертабыстың түзету енгізілген формуласы жолданады.

81. Изобретение имеет изобретательский уровень, если оно для специалиста явным образом не следует из сведений об уровне техники.
Изобретение не признается следующим для специалиста явным образом из сведений об уровне техники, в частности, в том случае, когда не выявлены решения, имеющие признаки, совпадающие с его отличительными признаками, или такие решения выявлены, но не подтверждена известность влияния отличительных признаков на указанный заявителем технический результат.
Проверка соблюдения указанных условий включает:
определение наиболее близкого аналога;
выявление признаков, которыми заявленное изобретение, охарактеризованное в независимом пункте формулы, отличается от наиболее близкого аналога (отличительных признаков);
выявление из уровня техники решений, имеющих признаки, совпадающие с отличительными признаками рассматриваемого изобретения.
Не признаются соответствующими условию изобретательского уровня изобретения, основанные, в частности:
на дополнении известного средства какой-либо известной частью (частями), присоединяемой (присоединяемыми) к нему по известным правилам, для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно таких дополнений;
на замене какой-либо части (частей) известного средства другой известной частью для достижения технического результата, в отношении которого установлено влияние именно такой замены;
на исключении какой-либо части средства (элемента, действия) с одновременным исключением обусловленной ее наличием функции и достижением при этом обычного для такого исключения результата (упрощение, уменьшение массы, габаритов, материалоемкости, повышение надежности, сокращение продолжительности процесса);
на увеличении количества однотипных элементов, действий для усиления технического результата, обусловленного наличием в средстве именно таких элементов, действий;
на выполнении известного средства или его части (частей) из известного материала для достижения технического результата, обусловленного известными свойствами этого материала;
на создании средства, состоящего из известных частей, выбор которых и связь между которыми осуществлены на основании известных правил, рекомендаций, и достигаемый при этом технический результат обусловлен только известными свойствами частей этого средства и связей между ними;
на применении известного продукта или способа по определенному назначению, если возможность реализации этого назначения обусловлена его известными свойствами, структурой, выполнением, и известно, что именно такие свойства, структура, выполнение необходимы для реализации этого назначения.
Условию изобретательского уровня соответствуют, в частности:
способ получения новых химических соединений (класса, группы) с установленной структурой;
способ получения известных химических соединений (класса, группы) с установленной структурой, если он основан на новой для данного класса или группы соединений реакции или на известной для данного класса или группы соединений реакции, условия проведения которой неизвестны;
композиция, состоящая, по крайней мере, из двух известных ингредиентов, обеспечивающая синергетический эффект, возможность достижения которого не вытекает из уровня техники;
химическое соединение, подпадающее под общую структурную формулу группы известных соединений, но не описанное как специально полученное и исследованное, и при этом проявляющее новые неизвестные для этой группы свойства в качественном или количественном отношении (селективное изобретение).
Изобретение не рассматривается, как не соответствующее изобретательскому уровню из-за его кажущейся простоты и раскрытия в материалах заявки механизма достижения технического результата, если такое раскрытие стало известно не из уровня техники, а только из материалов заявки.
Известность влияния отличительных признаков заявленного изобретения на технический результат подтверждается как одним, так и несколькими источниками информации. Допускается привлечение аргументов, основанных на общеизвестных в конкретной области техники знаниях, без указания каких-либо источников информации. Однако это не освобождает экспертизу от обязанности указать такие источники при дальнейшем рассмотрении заявки, если на этом будет настаивать заявитель.
Подтверждения известности влияния отличительных признаков на технический результат не требуется, если в отношении этих признаков такой результат не определен заявителем или в случае, когда установлено, что указанный им технический результат не достигается.
Если заявленное изобретение, охарактеризованное в многозвенной формуле, содержащей зависимые пункты, признано соответствующим условию изобретательского уровня в отношении независимого пункта, дальнейшая проверка в отношении зависимых пунктов формулы не проводится.
Если установлено отсутствие изобретательского уровня изобретения, охарактеризованного формулой, не имеющей зависимых пунктов, заявителю в период проведения экспертизы направляется запрос с изложением соответствующих доводов и предложением представить свое мнение относительно этих доводов и, при необходимости, скорректированную формулу изобретения.

82. Егер, тәуелді тармақтарды қамтитын көп буынды формулада сипатталған, тәуелсіз тармаққа қатысты жаңалық немесе өнертабыстық деңгейінің болмауына байланысты патентке қабілетсіздігі туралы қорытынды алынса, өтінім берушіге сараптама жүргізу кезеңінде ол туралы хабарланады және осындай мақсаттылық расталған жағдайда, өнертабыстың түзетілген формуласын ұсына отырып, өтінімді одан әрі қарау мақсаттылығы туралы пікірін айту ұсынылады.
Өнертабыстың тәуелді тармақтарды қамтитын тәуелсіз тармаққа қатысты патентке қабілеттілігі айқындалған жағдайда, осы тармақтарда қамтылатын өнертабыс белгілерінің сипаттамасы өнертабысты жүзеге асыруға немесе өтінім беруші көрсеткен мақсатты ісе асыруға кедергі келтірмейтіні тексеріледі. Одан басқа тәуелді тармақтардың белгілерін тарта отырып сипатталған өнертабыс қоғам мүдделеріне, адамгершілік және мораль қағидаттарына қайшы келмейтіні тексеріледі.
тәуелді тармақтарды қамтитын көп буынды формуламен сипатталған өнертабыс барлық аталған шарттарға қатысты тексерудің оң нәтижелері кезінде патентке қабілетті деп танылады және патент беру туралы қорытынды шығарылады.
Шарттардың кез келгеніне қатысты тексерудің теріс нәтижесі кезінде өтінім берушіге ол туралы сұрау салуда хабарланады және сараптаманың қорытындысын жоққа шығаратын дәлелдерді ұсыну не өнертабыс формуласынан осындай тәуелді тармақтарды түзету немесе алып тастау ұсынылады.
Егер өнертабыстар тобы мәлімделген болса, патентке қабілеттілігін тексеру оған кіретін өнертабыстардың әрқайсысына қатысты жүргізіледі. Топтың патентке қабілеттілігі тек топтың барлық өнертабыстары патентке қабілетті болғанда ғана расталады.
Егер топтағы өнертабыстардың барлығы патнтке қабілетті еместігі анықталса, өтінім берушіге ол туралы хабарланады және кетірілген дәлелдерге қатысты өз пікірін білдіру және, қажет болса, формуладан патентке қабілеттігі жоқ өнертабыстар сипатталған тәуелсіз тармақтарды алып тастау, не осы тармақтарды түзетілген түрде табыстау ұсынылады.
83. Қосымша материалдарға, оның ішінде өнертабыстың өзгертілген формуласына сұрау салу, өтінім берушіге жолданады, егер, қорытынды шығаруды қоса алғанда, осындай материалдарсыз мәні бойынша өтінімге сараптама жүргізу мүмкін болмаған жағдайда.
Сұрау салу үшін келесі мән-жайлар негіз болып табылады:
өнертабыс формуласын оны тексеру нәтижесі бойынша нақтылау қажеттігі;
басымдылығын белгілеумен байланысты мәселелерді шешу қажеттігі, атап айтқанда, конвенциялық басымдылықты сұрау кезінде бірінші өтінімде мәлімденетін өнертабысты ашумен
мәлімделген өнертабыстың патент қабілеттілігін тексерумен байланысты мәселелерді шешу қажеттігі;
мәлімделген өнертабыстың патент қабілеттілігін тексеру нәтижесі бойынша өнертабыс формуласын нақтылау қажеттігі;
бір басымдылық датасына ие болатын барабар өнеркәсіптік меншік объектілеріне өтінімдерді қараумен байланысты мәселелерді шешу қажеттігі.
Қаралған өнертабыстың (өнертабыстардың) патент қабілеттілігі белгіленген жағдайда өтінім берушіге формуланы оған қатысты патент қабілеттілігін бағалау жүргізілмеген өнертабыс (өнертабыстар) сипаттамасын алып тастау немесе осы өнертабысты (осындай әрбір өнертабысты) тиісті ақы төлеумен тәуелсіз тармаққа бөліп шығару арқылы түзету қажеттігі туралы сұрау салу жолданады.

82. Если изобретение охарактеризовано многозвенной формулой, содержащей зависимые пункты, и получен вывод о непатентоспособности в отношении независимого пункта ввиду отсутствия новизны или изобретательского уровня, заявителю в период проведения экспертизы по существу сообщается об этом и предлагается высказать мнение о целесообразности дальнейшего рассмотрения заявки с представлением, в случае подтверждения такой целесообразности, скорректированной формулы изобретения. В том случае, когда экспертизе известны источники информации, которые могли бы быть приняты во внимание при условии включения содержания зависимых пунктов в независимый пункт, заявителю сообщается об этом.
В том случае, когда установлена патентоспособность изобретения в отношении независимого пункта формулы, имеющей зависимые пункты, проверяется, что содержащаяся в этих пунктах характеристика признаков изобретения не препятствует осуществлению изобретения или реализации указанного заявителем назначения. Кроме того, проверяется, не противоречит ли общественным интересам, принципам гуманности и морали изобретение, охарактеризованное с привлечением признаков зависимых пунктов.
Если заявлена группа изобретений, проверка патентоспособности проводится в отношении каждого из входящих в нее изобретений. Патентоспособность группы констатируется только тогда, когда патентоспособны все изобретения группы.
Если установлено, что патентоспособны не все изобретения группы, то заявителю направляется письмо с предложением представить свое мнение относительно приведенных доводов и, при необходимости, исключить из формулы независимые пункты, в которых охарактеризованы непатентоспособные изобретения, либо представить эти пункты в скорректированном виде.
Если заявителем в изложенных выше случаях письменно представляется измененная формула изобретения, дальнейшее рассмотрение заявки проводится в соответствии с положениями настоящих Правил в отношении изобретения (изобретений), охарактеризованного (охарактеризованных) в этой формуле.
В том случае, когда заявитель, не представив доводов, опровергающих вывод экспертизы, или измененную формулу, настаивает на выдаче патента с первоначальной формулой (формулой, в отношении которой проводилась экспертиза), дальнейшее рассмотрение заявки не проводится и выносится решение об отказе в выдаче патента.
83. Запрос дополнительных материалов, в том числе измененной формулы изобретения, направляется заявителю в случае, если без таких материалов невозможно проведение экспертизы заявки по существу, включая вынесение заключения.
Основаниями для запроса являются следующие обстоятельства:
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам ее проверки;
необходимость решения вопросов, связанных с установлением приоритета, в частности, с раскрытием заявляемого изобретения в первой заявке при испрашивании конвенционного приоритета;
необходимость решения вопросов, связанных с проверкой патентоспособности заявленного изобретения;
необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения;
необходимость решения вопросов, связанных с рассмотрением заявок на тождественные объекты промышленной собственности, имеющие одну и ту же дату приоритета.

Бұл ретте өтінім берушіге бір айлық мерзімде хабарлама беріледі, белгіленген мерзімде сұрау салынған материалдарды немесе тиісті ақы төлеумен көрсетілген мерзімді ұзарту туралы өтінішхатты ұсынбаған жағдайда өтінім Заңның 22-бабы 8-тармағына сәйкес кері қайтарып алынған болып саналады.
Өтінім беруші формулаға оған қатысты өтінімнің алғашқы материалдарында жоқ болған немесе сәйкестендірілмеген белгінің немесе сипаттамасы ақпарат көзіне сілтеме жасаумен ауыстырылған белгінің патент қабілеттілігі немесе өтінім беруші өтінім бергеннен кейін ұсынған немесе назарға алынбаған жаңа тәуелсіз тармақты қосу туралы қорытынды алынған өнертабысты қосуды талап еткен жағдайда өтінім берушіге көрсетілген белгі және (немесе) тармақ қамтылмаған формуланы беру ұсынысымен сұрау салу жолданады. Бұл ретте өтінім берушіге сұрау салынған материалды ұсынбаған жағдайда өтінім кері қайтарып алынған болып саналатыны хабарланады.
Мәні бойынша сараптама жүргізу (немесе аяқтау) үшін кедергі болған мән-жайларды баяндаумен қатар өтінім берушіге жолданатын сұрау салуда өтінімді қарау кезінде туындаған барлық мәселелер, ескертулер мен ұсыныстар келтіріледі.
Сұрау салуда қандай да бір мәселе бойынша келтірілген сараптама пікірі техникалық немесе құқықтық сипаттағы дәлелдермен бекітіледі. Қажет болғанда техникалық әдебиетке, Заң қағидаларына, осы Ережеге және басқа құжаттарға сілтеме жасалады.
Өтінім берушіге елеулі белгі сипаттамасын нақтылау, формуладан елеусіз белгіні алып тастау сияқты формуланы түзетумен байланысты ұсыныстарды жолдаған кезде осындай түзетудің құқықтық салдарын және одан бас тартуды көрсету қажет.
Сұрау салуда ақпарат көзіне сілтеме жасалған жағдайда оның осы көзді табу үшін қажетті барлық библиографиялық деректері, сондай-ақ өтінімді қарау кезінде назарға алынған мәліметтерді табу үшін қажетті басқа деректер (бет, абзац, графикалық бейнелер фигурасының нөмірі) көрсетіледі.
Мәлімделген өнертабыстың патент қажеттілігін тексеру нәтижесі бойынша өнертабыс формуласын нақтылау қажеттігі сұрау салу үшін негіз болып табылған және формуланы нақтылау сипаттаманы және (немесе) сызбаларды тиісті түзетуді талап еткен жағдайда өтінім берушіге осындай ұсыныс жолданған күннен бастап үш айлық мерзімде нақтыланған сипаттаманы және (немесе) сызбаларды (немесе ауыстыратын парақтарды) беру ұсынылады.

В случае установления патентоспособности рассмотренного (рассмотренных) изобретения (изобретений), заявителю направляется запрос о необходимости корректировки формулы путем исключения из нее характеристики изобретения (изобретений), в отношении которого (которых) не проводилась оценка патентоспособности, или путем выделения этого изобретения (каждого из таких изобретений) в независимый пункт с соответствующей оплатой. При этом заявитель уведомляется в месячный срок, что в случае непредставления им в установленный срок запрошенных материалов или ходатайства о продлении указанного срока с соответствующей оплатой заявка в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона будет считаться отозванной.
В том случае, когда заявитель настаивает на включении в формулу изобретения, в отношении которого получен вывод о патентоспособности, неидентифицируемого или отсутствующего в первоначальных материалах заявки признака или признака, характеристика которого заменена отсылкой к источнику информации, или на включении нового независимого пункта, предложенного заявителем после подачи заявки и не принятого во внимание, заявителю направляется запрос с предложением представить формулу, не содержащую указанных признака и (или) пункта. При этом заявителю также сообщается, что в случае непредставления запрашиваемого материала заявка будет считаться отозванной.
В направляемом заявителю запросе наряду с изложением обстоятельств, послуживших препятствием для проведения (или завершения) экспертизы по существу, приводятся все вопросы, замечания и предложения, возникшие при рассмотрении заявки.
Приводимое в запросе мнение экспертизы по какому-либо вопросу подкрепляется аргументами технического или правового характера. При необходимости приводятся ссылки на техническую литературу, на положения Закона, настоящие Правила и другие документы.
При направлении заявителю предложений, связанных с корректировкой формулы, таких как уточнение характеристики существенного признака, исключение из формулы несущественного признака, необходимо указать на правовые последствия такой корректировки и отказа от нее.
В том случае, когда в запросе приводится ссылка на источник информации, указываются все его библиографические данные, необходимые для обнаружения этого источника, а также другие данные (страница, абзац, номер фигуры графических изображений), необходимые для обнаружения в источнике тех сведений, которые были приняты во внимание при рассмотрении заявки.
В том случае, когда основанием для запроса является необходимость уточнения формулы изобретения по результатам проверки патентоспособности заявленного изобретения и уточнения формулы требуют соответствующей корректировки описания и (или) чертежей, заявителю предлагается, представить уточненное описание и (или) чертежи (или заменяющие листы) в трехмесячный срок с даты направления такого предложения.

Осындай ұсыныс сипаттамада және (немесе) сызбаларда, оның ішінде бұрын сараптама көрсеткен, бірақ өтінім беруші жоймаған кемшіліктер болған кезде жасалады. Сараптаманың сұрау салуына жауап сұрау салу өтінім берушіге жолданған күннен бастап үш ай ішінде беріледі. Сараптаманың сұрау салуына жауап беру мерзімі Заңның 22-бабы 13-тармағына сәйкес қалпына келтіріледі.
84. Өнертабыс (немесе өнертабыс және пайдалы модель), егер формулалардың тәуелсіз тармақтарының мазмұны түгел сәйкес болса, ұқсас болып танылады.
Егер өнертабыстың қаралатын өтінім бойынша патентке қабілеттілігі анықталған, бірақ ұқсас өнертабысқа немесе пайдалы модельге сондай басымдық күні бар басқа қайтарып алынбаған немесе қайтарып алынды деп есептелмеген өтінім болса, патент беру туралы қорытынды оның сараптама ұйымына жіберген күні неғұрлым бұрынырақ екені дәлелденген өтінім бойынша шығарылады, ал осы күндер сәйкес келген жағдайда - сараптама жасау ұйымының барынша бұрынырақ тіркеу нөмірі бар өтінім бойынша беріледі.
85. Өтінім беруші сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша немесе өтінім берушінің бастамасымен берілген қосымша материалдарды тексеру мыналарды қамтиды.
Өтінім құжаттарын түзететін немесе нақтылайтын және өтінім берушінің бастамасымен берілген қосымша материалдар түскен кезде өтінім берушінің осындай құжаттарды ұсыну мерзімдері сақтау тексеріледі.
Көрсетілген қосымша материалдар ұсынылған жағдайда, өтінім түскен күннен бастап екі ай өткен соң және олармен бірге тиісті төлемді растайтын ұсынылмаса, бұл материалдар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге құжаттар түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Осындай хабарлама өтінім берушіге сараптама жіберетін кезекті құжаттың мазмұнына енгізіледі.
Сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша өтінім беруші берген қосымша материалдарға қатысты өтінім берушінің оларды ұсынудың белгіленген мерзімдерін сақтауы тексеріледі.
Өтінім беруші өз бастамасымен немесе сараптама жасау ұйымының сұрау салуы бойынша ұсынған және қарауға қабылданған қосымша материалдар олардың мәлімделген өнертабыс мәнін өзгертпеуіне тексеріледі, Қосымша материалдар, егер онда өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ, формулаға енгізуге жататын белгілерді қамтыса, өтінім берілген өнертабыстың мәнін өзгертеді деп саналады.
Белгілер, олар өтінім беруші ұсынған нақтыланған формулада ғана емес, өтінім беруші осындай енгізуді тек көрсеткенде де өнертабыс формуласына енгізуге жатады деп саналады.
Қосымша материалдарда келтірілген және формулаға енгізуге жататын белгілер, егер олар онда немесе формулада, егер ол ұсынылған болса, сараптама жасау ұйымына патент беруге өтінім, өнертабыс сипаттамасы және сызбалар (егер сипаттамада оларға сілтемелер болса) түскен күні ашылмаған болса, өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ деп танылады.
Егер өтінімнің бастапқы материалдарында өнертабыс белгісі оны орындаудың жеке нысандарын ашпастан жалпы ұғыммен көрсетілген болса, осындай орындау нысанын қосымша материалдарда оны өнертабыс формуласына енгізуге жататын белгіге жатқызумен ұсыну қосымша материалдарды мәлімделген өнертабыстың мәнін өзгертетін деп тануға негіз болып табылады.
Сипаттамада тек техника деңгейіне, және соның ішінде жақын аналогына ғана қатысты аталатын белгілер мәлімделген өнертабыстың бастапқы өтінім материалдарында қамтылатын белгілеріне жатпайды.
Егер, өтінім берілген өнертабыс белгілі өнімді немесе тәсілді жаңа мақсатта пайдалануға жатса, белгілі объектінің сипаттамасындағыдан және тағайындау формуласындағыдан басқа нұсқауларды немесе белгілі объектінің сипаттамасы үшін пайдаланылатын өзге де белгілерді қамтитын қосымша материалдар мәнін өзгертетін деп танылады.
Өтінім өнертабыстар тобына жататын жағдайда, топтың нақ осы өнертабысына қатысты сипаттамада аталған белгілер топтың қандай да бір өнертабысының өтінімнің бастапқы материалдарында қамтылатын белгілері деп саналады.
Біреуі екіншісінде пайдалануға арналған өнертабыстар тобы ерекшелікті құрады. Бұл ретте екіншісінде пайдалануға арналған бір өнертабыстың бастапқы материалдарда қамтылатын белгілері осы екінші өнертабыстың да белгілері болып саналады.
Өнертабыс туралы өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ, формулаға енгізуге жататын белгілерге қатысты емес мәліметтер өнертабыстың мәнін өзгертетін деп саналмайды. Осындай мәліметтерге, атап айтқанда, өнертабысты жүзеге асыру шарттары туралы жаңа (қосымша) мәліметтер, өнертабысты іске асыру мысалдары, қосымша техникалық нітиже алу мүмкіндігіне нұсқау, нақтыланған графикалық материалдар жатқызылуы мүмкін.
Өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ, өнертабыс формуласына енгізуге жататын белгілермен бірге қамтылатын қосымша материалдар, сонымен бірге өтінімді қарау үшін қажет өзге де мәліметтер көрсетілген белгілерді қамтитын бөлігінде ғана мәнін өзгертетін болып танылады.
Өзге мәліметтер сараптама жүргізу кезінде ескеріледі.
Қосымша материалдарда ұсынылған өттінім беруші өзгерткен өнертабыс формуласын тексеру кезінде өзгерістер мәлімделген өнертабысқа (өнертабыстарға) жататыны анықталады.
Өнертабыстың мақсатын көрсететін алғашқы тектік ұғымды басқа ұғыммен ауыстырған кезде, егер көрсетілген ұғымдар бір мағыналы болса, бағыныс қатынасында болса немесе қиылысатын болса формуланы өзгерту мәлімделген өнертабысқа жатады деп танылады.
Өнертабыс формуласының өзгеруі сонымен қатар:
өнертабыс ретінде мәлімделетін объект түріне ғана нұсқауды өзгертулер, егер қайта көрсетілген түр алғашқысынан гөрі өнертабыстың алғашқы формуласында қамтылған белгілер сипатына әлде қайда сәйкес келетін;
өнертабыстың бастапқы "жаңа мақсатта қолдану" объектісін, егер ол туралы мәліметтер басымдық күніне дейін жалпыға мәлім болмаған объектіні қолдану мәлімделсе, көрсетілген жаңа мақсаттағы объектіге ауыстырған;
егер басымдық күніне белгілі мәліметтерден мәлімделгеннен тек мақсатымен ерекшеленетін құралдың белгілі болуы анықталса, өнертабыстың бастапқы көрсетілген объектісін өнертабыстың "жаңа мақсатта қолдану" объектісіне ауыстырған жағдайдарда мәлімделген өнертабысқа жатады деп танылады.
Қосымша материалдарда өнертабыстың өзгерген формуласы қамтылған жағдайда, формуланың өзгеруі оған қаралатын формулада осындай деп танылатын тәуелсіз тармақтарының біреуін немесе бірнешеуін енгізу формуланың өзгеруін көздейтіні және осындай қосымша материалдармен оларды ұсыну мерзімдерін ескере отырып, тиісті төлемді растайтын құжат ұсынылғаны анықталады.
Көрсетілген құжаттарды қосымша материалдармен бірге ұсынбаған жағдайда, өтінімді қарау кезінде формуланың өзгерістері назарға алынбайды
Өнертабыс формуласының мәлімделген өнертабысқа жатпайтын өзгерулері назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге осы факті анықталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Қосымша материалдарды мәлімделген өнертабыстың мәнін өзгертеді деп таныған жағдайда, өтінім берушіге қосымшаға енгізілген мәліметтердің қайсысы сараптаманың осындай қорытындысына негіз болғаны туралы хабарланады (сараптаманың оған жіберетін кезекті құжатында).

Такое же предложение делается при наличии в описании и (или) чертежах недостатков, в том числе и ранее указанных экспертизой, но не устраненных заявителем. Ответ на запрос экспертизы представляется в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса. Срок представления ответа на запрос экспертизы восстанавливается в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона.
84. Изобретения (или изобретение и полезная модель) признаются тождественными, если полностью совпадают содержания независимых пунктов формул.
Если установлена патентоспособность изобретения по рассматриваемой заявке, но имеется другая не отозванная или не считающаяся отозванной заявка на тождественное изобретение или полезную модель, имеющая ту же самую дату приоритета, то заключение о выдаче патента выдается по заявке, по которой доказана более ранняя дата ее отправки в экспертную организацию, а при совпадении этих дат - по заявке, имеющей более ранний регистрационный номер экспертной организации.
85. Проверка дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации или по инициативе заявителя, включает следующее.
При поступлении дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки и представленных по инициативе заявителя, проверяется соблюдение заявителем срока представления таких материалов.
В случае представления указанных дополнительных материалов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки и непредставления вместе с ними документа, подтверждающего соответствующую оплату, эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления документов направляется соответствующее уведомление.
Такое уведомление включается в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
В отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Дополнительные материалы, представленные заявителем по собственной инициативе или по запросу экспертной организации и принятые к рассмотрению, проверяются, не изменяют ли они сущность заявленного изобретения. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленного изобретения, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу изобретения не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были раскрыты в них на дату, на которую в экспертную организацию поступили заявление на выдачу патента, описание изобретения и чертежи (если в описании имеются ссылки на них) или в формуле, если она была представлена.
Если в первоначальных материалах заявки признак изобретения был выражен общим понятием без раскрытия частных форм его выполнения, то представление такой формы выполнения в дополнительных материалах с отнесением ее к признаку, подлежащему включению в формулу изобретения, является основанием для признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленного изобретения, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
Если заявленное изобретение относится к применению известных продукта или способа по новому назначению, то изменяющими сущность признаются дополнительные материалы, содержащие указание иного, чем в описании и формуле назначения известного объекта, или иных признаков, используемых для характеристики известного объекта.
В том случае, когда заявка относится к группе изобретений, признаками какого-либо изобретения группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этому изобретению группы.
Исключение составляет группа изобретений, одно из которых предназначено для использования в другом. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одного изобретения, предназначенного для использования в другом, считаются и признаками этого другого изобретения.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленном изобретении, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность изобретения. К таким сведениям могут быть отнесены, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления изобретения, примеры реализации изобретения, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы.
Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу изобретения, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки.
Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.
При проверке измененной заявителем формулы изобретения, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленному (заявленным) изобретению (изобретениям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение изобретения, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленному изобретению, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются.
Изменение формулы изобретения признается относящимся к заявленному изобретению также в случаях:
изменения лишь указания вида объекта, заявляемого в качестве изобретения, если вновь указанный вид в большей степени, чем первоначальный, соответствует характеру признаков, содержащихся в первоначальной формуле изобретения;
замены первоначального объекта изобретения "применение по новому назначению" на объект указанного нового назначения, если установлено, что заявлено применение объекта, сведения о котором не стали общедоступными до даты приоритета;
замены первоначально указанного объекта изобретения на объект изобретения "применение по новому назначению", если из общедоступных до даты приоритета сведений установлена известность средства, отличающегося от заявленного лишь назначением.
В том случае, когда дополнительные материалы содержат измененную формулу изобретения, устанавливается, предусматривают ли изменения формулы включение в нее одного или нескольких независимых пунктов изобретения, не выделенных в качестве таковых в рассматриваемой формуле, и представлен ли вместе с такими дополнительными материалами документ, подтверждающий соответствующую оплату с учетом сроков их представления.
При непредставлении указанного документа вместе с дополнительными материалами изменения формулы при рассмотрении заявки во внимание не принимаются.
Изменения формулы изобретения, не относящиеся к заявленному изобретению, во внимание не принимаются, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня установления данного факта направляется соответствующее уведомление.
В случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленного изобретения заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.

86. Өнертабысқа өтінім пайдалы модельге патент беруге өтінімге өнертабысқа патент бергенге дейін ауыстырылады.
Патент беру туралы шешім шыққаннан кейін өтінішхат түскен кезде, өтінім берушіге өтінімді қайта өзгерту мүмкін еместігі туралы хабарлама өтінішхат түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.
Пайдалы модельге патент беруге өтінімге өзгерту патенттеу объектілері адамдар мен жануарларды диагностикалық, терапевтикалық және хирургиялық емдеу тәсілдері болатын өтінімдерге қатысты жүргізілмейді.
Өтінімде адамдар мен жануарларды диагностикалық, терапевтикалық және хирургиялық емдеу тәсілдерінен басқа пайдалы модель болып танылатын объектілер де қамтитын өнертабыс топтары мәлімделсе, өзгеру соңғыларына қатысты жүзеге асырылады.
Осындай өзгерту туралы өтінішхат түскенде өзгертуді жүзеге асыру үшін қажетті барлық мәліметтердің болуы тексеріледі, сондай-ақ ол өнертабысқа патент беру туралы шешім қабылданғанға дейін берілгені және өтінішхатқа белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжат қоса берілгені анықталады.
Өтінішхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделмеген жағдайда, өтінім берушіге ол туралы хабарланады.
Өзгерту туралы өтінішхатпен және белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжатпен бірге біз мезгілде пайдалы модельге патент беру туралы өтініш, сипаттама, формула, сызбалар ұсынылады.
Талап етілетін құжаттар өтінішхатпен бірге немесе өтінішхат түскен күннен бастап бір ай ішінде ұсынылмаған жағдайда, өтінішхат берілмеген болып саналады, ол туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өзгерілуі болмаған өтінім өнертабысқа өтінім болып қалады.
Өзгертуге өтінішхат белгіленген талаптарға сәйкес ресімделеді және Заңның 28-бабының 1-тармағымен белгіленген мерзімді сақтай отырып ұсынылады, сондай-ақ онымен бірге белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжат ұсынылады. Өтінім берушіге жасалған өзгерту туралы және өтінімді әрі қарай қарау пайдалы модельге қойылатын талаптарға сәйкес жүргізілетіні туралы хабарлама өзгерген күннен бастап бір ай мерзімде жіберіледі.
Өтінімді өзгерту туралы өтінішхат келіп түскен күні өтінім беруші өнертабысқа өтінімді түзететін, нақтылайтын қосымша материалдарды не өнертабыстың өзгерген формуласын ұсынған жағдайда, өзгерту туралы өтінішхатты қарағанға дейін осы материалдарды тексеру жүргізіледі.
Өнертабыстарға қайтарылған немесе қайтарылған болып есептелетін өтінімдерге өзгерту жүргізілмейді.

86. Заявка на изобретение в соответствии с пунктом 1 статьи 28 Закона преобразовывается в заявку на выдачу патента на полезную модель до вынесения решения на выдачу патента на изобретение.
При поступлении ходатайства после вынесения решения о выдаче патента заявителю направляется уведомление о том, что преобразование заявки не может состояться в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства.
Преобразование в заявку на выдачу патента на полезную модель не проводится в отношении заявок, в которых объектами патентования являются диагностические, терапевтические и хирургические способы лечения людей или животных.
В случае, когда в заявке заявлена группа изобретений, которая кроме диагностических, терапевтических и хирургических способов лечения людей или животных, содержит и объекты, признаваемые в качестве полезных моделей, то преобразование осуществляется в отношении последних.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании проверяется наличие всех необходимых сведений для осуществления преобразования, а также устанавливается, представлено ли оно до вынесения решения о выдаче патента на изобретение и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю письменно сообщается об этом.
Одновременно с ходатайством о преобразовании и документом об оплате в установленном размере представляется заявление о выдаче патента на полезную модель, описание, формула, чертежи.
При непредставлении требуемых документов вместе с подачей ходатайства или в течение одного месяца с даты поступления ходатайства, последнее считается неподанным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на изобретение.
Ходатайство о преобразовании оформляется в соответствии с установленными требованиями и представляется с соблюдением срока установленного пунктом 1 статьи 28 Закона, а также вместе с ним представляется документ об оплате в установленном размере. Заявитель уведомляется о состоявшемся преобразовании в месячный срок с даты преобразования, и что дальнейшее рассмотрение заявки будет проводиться в соответствии требованиями к заявке на полезную модель.
В случае, когда на дату подачи ходатайства о преобразовании заявки заявителем представлены дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие заявку на изобретение, либо измененная формула изобретения, до рассмотрения ходатайства о преобразовании проводится проверка этих материалов.
Преобразование не проводится в отношении заявок на изобретения, отозванных или считающихся отозванными.

Егер, өзгерту туралы өтінішхат қайтарылған болып саналатын өтінімге қатысты Заңның 22-бабының 3 және 8-тармақтарына сәйкес келіп түссе және өтінішхатпен бірге өткізілген мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш ұсынылса, соңғысы Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес қаралады.
Өтінім берушіден оған бұрын орын алған өзгерту туралы хабарлама жібергеннен кейін пайдалы модельге өтінімді өнертабысқа өтінімге қайта өзгерту туралы өтінішхат түскен кезде, өтінім берушіге осындай өтінішхат түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өзгертуді жүзеге асыру мүмкін емес деген хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушінің оған өнертабысқа өтінімін пайдалы модельге өзгерту жүзеге асырылғаны туралы хабарлама жіберілгеннен кейін түскен өнертабысқа өтінімді пайдалы модельге өзгерту туралы берген өтінімді жарамсыз деп есептеу туралы өтініші өтінімді қайта өзгерту үшін негіз болып табылмайды.
Ескерту. 86-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
87. Сараптама жасау ұйымы, егер мәні бойынша сараптама нәтижесінде өтінім беруші сұратып отырған құқықтық қорғау көлемінде Заңның 6-бабында белгіленген өнертабыстың патентке қабілеттілік талаптарына сәйкес екені анықталса, сараптама ұйымы Заңның 22-бабының 9-тармағына сәйкес өтінім берушімен келісілген өнертабыс формуласымен бірге патент беру туралы шешім шығарады.
Сараптама жасау ұйымының оң шешімі, патент берген үшін төлемді жүзеге асыру қажеттігі туралы хабарламаны шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге жібереді.
Өтінім берушіге сараптама жасау ұйымының патент беру туралы шешім шығарғаны туралы хабарламасы жіберілген күннен бастап үш ай ішінде сараптама жасау ұйымына патентті беруге дайындау және Бюллетеньде жариялау үшін тиісті төлемді растайтын құжатты ұсынады.
Көрсетілген құжаттар ұсынылмаған жағдайда, төлеу мерзімі, өткізіліп алған мерзімді қалпына келтіруге төлем жасалғаны туралы құжат ұсынылған кезде үш ай ішінде қалпына келтіріледі. Осы құжаттар ұсынылмаса, өтінім қайтарып алынды деп саналады, өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, ол туралы өтінім берушіге қалпына келтіру мерзімі өткен күннен бастап бір ай ішінде хабарлама жіберіледі.
88. Өтінім берушінің өтінішхаты бойынша өнертабысқа патент беруге өтінімге сараптама, егер мәлімделген өнертабыс патенттеудің қолайлы жағдайлары көзделген объектілерге жататын болса, тездетіліп жүргізіледі.
Патенттеудің қолайлы шарттары көзделген объектілері ретінде қоршаған ортаны ластайтын зиянды заттарды азайтуға бағытталған электр және (немесе) жылу энергиясын өндіру үшін жаңартылатын энергия көздерін күн сәулесінің энергиясы, жел энергиясы, гидродинамикалық су энергиясы; геотермальдық энергия: топырақтың, жерасты суларының, өзендердің, су айдындарының жылуы, қолданып, ойлап табылған сондай-ақ бастапқы энергия ресурстарының антропогендік көздері: биомасса, биогаз және органикалық қалдықтардан алынатын өзге де отынды қамтитын өнертабыстар, ақпараттық-коммуникациялық технологиялар саласындағы технологияларды қамтитын өнертабыстар, пайда болу және таралу қаупі төнген кезде шектеу шаралары, оның ішінде карантин енгізілетін инфекциялық ауруларды, сондай-ақ онкологиялық ауруларды диагностикалау, алдын алу және емдеу саласындағы өнертабыстар танылады.
Өнертабысқа патент беруге өтінімге сараптаманы тездетіп жүргізу туралы өтінім берушінің өтінішхаты өтінім берген кезде беріледі. Өтінішхатпен бір мезгілде формальды және мәні бойынша тездетілген сараптамаға төлемді растайтын құжат тапсырылады.
Формальды және мәні бойынша тездетілген сараптамаға төлемді растайтын құжат тапсырылмаған жағдайда өтінішхат берілмеген болып табылады, ол туралы өтінім берушіге өтінішхат берілмеген деп танылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өнертабысқа патент беруге өтінімге сараптаманы тездетіп жүргізу он күн ішінде формальды сараптаманы жүргізуді, екі ай ішінде ақпараттық іздеу жүргізуді, үш ай ішінде мәні бойынша тездетілген сараптама жүргізуді қамтиды.
Өнертабысқа патент беруге өтінімге формальды сараптаманы тездетіп жүргізу, сараптама жасау ұйымына сараптаманы тездетіп жүргізу туралы өтінішхат түскен күннен бастап, өтінім беруші формальды сараптаманы бастау үшін қажетті барлық құжаттарды (мәліметтерді) берген жағдайда басталады. Егер, сараптаманы тездетіп жүргізу туралы өтінішхат түскен күні өтінім беруші көделген құжаттарды (мәліметтерді) бермеген жағдайда формальды сараптама, өтінім беруші барлық қажетті құжаттарды берген күннен бастап басталады.
Техника деңгейін анықтау үшін тездетілген ақпараттық іздеуді жүргізу сараптаманы тездетіп жүргізу үшін төлем жасалған жағдайда екі ай ішінде жүргізіледі.
Өтінімге мәні бойынша тездетілген сараптама жүргізу іздеу туралы есеп түскеннен кейін және мәні бойынша сараптама басталған күннен бастап үш ай ішінде сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге мыналарды жібереді:
патент беру туралы шешімді, егер мәлімделген өнертабыс (өнертабыстар тобы) патентке қабілеттілік талаптарына сәйкес келсе, өнертабыс сипаттамасы мен формуласы қойылған талаптарға сәйкес келсе, ал реферат пен сипаттама сол берілген түрінде жариялануы мүмкін болса;
өтінім құжаттарына толықтырулар, нақтылаулар немесе түзетулер, қажеттігі, көзделген жағдайдарда белгіленген төлемдер туралы сұрау салуды;
патент беруден бас тарту туралы шешім:
өтiнiм берiлген өнертабыс өтiнiш берушi сұраған құқықтық қорғау көлемiнде өнертабыстың патент қабiлеттiлiгi талаптарына сәйкес келмейтiнi анықталған кезде;
егер өтiнiм өнертабыс ретiнде қорғалмайтын объектiлерге қатысты болса;
егер өтiнiм берушi ұсынылған формулада өтiнiмнiң бастапқы материалдарында жоқ белгiлердiң болуы туралы немесе өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiден басқа, өнертабыс ретiнде қорғалатын объектiлерге жатпайтын ұсынысты да сипаттайтын болса немесе оған қатысты өнертабыс бiрлiгi талаптары бұзылуына байланысты қарау өткiзiлмегенi туралы хабарланғаннан кейiн өнертабыс формуласын өзгертпесе берiледi.
Тездетілген сараптама жүргізу мерзімін өтінім беруші тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхатты, сондай-ақ тездетілген сараптама жүргізу үшін белгіленген төлемді растайтын құжатты ұсынған кезде ұсынған күннен бастап есептеу басталады.
Белгіленген төлемді растайтын құжат ұсынылмаған жағдайда тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге өтініш берілмеген деп саналған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінімге тездетілген сараптама жүргізуді есептеу мерзімі өтінім берушіден, сараптаманың хабарламалары мен сұратуларына жауаптарды, тиісті төлемді растайтын құжатты қоса алғанда, қажетті құжаттарды алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Тездетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат патенттеудің қолайлы жағдайлары көзделген объектілер тізіміне кірмейтін өнертабыстарға өтінімдерге қатысты назарға алынбайды.
Ескерту. 88-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 30.11.2020 № 677 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.

Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной в соответствии с пунктами 3 и 8 статьи 22 Закона, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона.
При поступлении от заявителя ходатайства об обратном преобразовании заявки на полезную модель в заявку на изобретение после направления ему уведомления о состоявшемся ранее преобразовании заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления такого ходатайства направляется уведомление о невозможности осуществления преобразования.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки неподанным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на изобретение в заявку на полезную модель, не является основанием для обратного преобразования заявки.
Сноска. Пункт 86 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
87. Экспертная организация в соответствии с пунктом 9 статьи 22 Закона выносит решение о выдаче патента с формулой изобретения, согласованной с заявителем, если в результате экспертизы заявки по существу будет установлено, что заявленное предложение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны соответствует условиям патентоспособности изобретения, определенным статьей 6 Закона.
Положительное решение экспертной организации, уведомление о необходимости осуществления оплаты за выдачу патента направляется заявителю в течение пяти рабочих дней с даты вынесения решения.
В течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления о принятии экспертной организацией решения о выдаче патента заявитель представляет в экспертную организацию документ, подтверждающий соответствующую оплату за подготовку к выдаче патента и публикацию в бюллетене. При непредставлении указанных документов срок оплаты восстанавливается в течение трех месяцев, при условии представления документа об оплате восстановления пропущенного срока. При непредставлении данных документов заявка считается отозванной, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявитель уведомляется в месячный срок с даты истечения срока восстановления.
88. По ходатайству заявителя экспертиза заявки на выдачу патента на изобретение проводится в ускоренном виде, если заявляемое изобретение относится к объектам, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования.
К объектам, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования, относятся изобретения в области возобновляемых источников энергии (энергия солнечного излучения, энергия ветра, гидродинамическая энергия воды, геотермальная энергия: тепло грунта, подземных вод, рек, водоемов, а также антропогенные источники первичных энергоресурсов: биомасса, биогаз и иное топливо из органических отходов), направленные на снижение выбросов загрязняющих веществ в окружающую среду и используемые для производства электрической и (или) тепловой энергии, изобретения в области информационно-коммуникационных технологий, изобретения в области диагностики, профилактики и лечения инфекционных заболеваний, при угрозе возникновения и распространения которых вводятся ограничительные меры, в том числе карантин, а также онкологических заболеваний.
Ходатайство о проведении ускоренной экспертизы заявки на выдачу патента на изобретение подается заявителем при подаче заявки. Одновременно с ходатайством представляется документ, подтверждающий экспертизы. При непредставлении документа, подтверждающего оплату ускоренной формальной экспертизы, экспертизы по существу, ходатайство считается не поданным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня признания ходатайства неподанным направляется соответствующее уведомление.
Ускоренное проведение экспертизы на выдачу патента на изобретение включает в себя ускоренное проведение формальной экспертизы в течение десяти рабочих дней, ускоренное проведение информационного поиска в течение двух месяцев, ускоренное проведение экспертизы по существу в течение трех месяцев.
Ускоренное проведение формальной экспертизы заявки на выдачу патента на изобретение начинается с даты поступления в экспертную организацию ходатайства об ускоренном проведении экспертизы при условии представления заявителем всех документов (сведений), необходимых для начала формальной экспертизы. Если на дату поступления ходатайства об ускоренном проведении экспертизы заявителем не представлены предусмотренные документы (сведения), формальная экспертиза начинается с даты представления заявителем всех необходимых документов.
Ускоренное проведение информационного поиска для определения уровня техники проводится в течение двух месяцев при условии оплаты за ускоренное проведение экспертизы.
Ускоренное проведение экспертизы заявки по существу осуществляется после поступления отчета о поиске и в течение трех месяцев с даты начала экспертизы по существу экспертная организация направляет заявителю:
решение о выдаче патента, если заявленное изобретение (группа изобретений) удовлетворяет условиям патентоспособности, описание и формула изобретения соответствуют установленным требованиям, а реферат и описание изобретения могут быть опубликованы в том виде, в котором они представлены;
запрос о необходимости дополнения, уточнения или исправления документов заявки, оплаты установленных оплат в предусмотренных случаях.
решение об отказе в выдаче патента:
если заявленное изобретение не соответствует в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны условиям патентоспособности;
если заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве изобретений;
если заявитель не изменяет формулы изобретения после уведомления о том, что предложенная формула содержит признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки, или, помимо объекта, охраняемого в качестве изобретения, характеризует также предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве изобретения, или в отношении которого рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства изобретения.
Исчисление срока проведения ускоренной экспертизы начинается с даты, на которую заявителем представлено ходатайство о проведении ускоренной экспертизы, а также документ, подтверждающий установленную оплату за проведение ускоренной экспертизы. В случае не представления документа, подтверждающего установленную оплату, ходатайство о проведении ускоренной экспертизы не принимается во внимание, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня признания ходатайства неподанным направляется соответствующее уведомление.
Срок исчисления ускоренной экспертизы заявки приостанавливается до получения необходимых документов от заявителя, включая ответы на уведомления и запросы экспертизы, документы, подтверждающие соответствующую оплату.
Ходатайство о проведении ускоренной экспертизы не принимается во внимание в отношении заявок на изобретения, не входящих в перечень объектов, для которых предусмотрены благоприятные условия патентования.
Сноска. Пункт 88 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 30.11.2020 № 67 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования.).

89. Сараптама жасау ұйымы Заңның 22-бабының 10-тармағына сәйкес патент беруден бас тарту туралы шешім шығарады.
90. Ақпараттық іздеу өнертабыстың онымен салыстыра отырып патентке қабілеттілігін бағалау жүзеге асырылатын техника деңгейін анықтау үшін жүргізіледі.
Мәлімделген ұсыныс оның мәнін түсіну қиындатылып сипатталған немесе оны өнертабыс деп танымайтын объектілерге жатқызу үшін негіздер болса, өтінім берушіге хабарлау талап етіледі және, тиісінше ақпараттық іздеу жүргізу мерзімдері ұзартылады.
Өтінім берілген ұсыныстың сипаттама ерекшеліктері сақталған жағдайда ақпараттық іздеу жүргізілмейді.
91. Ақпараттық іздеу нысаны:
1) ақпараттық іздеу сипаттамалар мен сызбаларды (олар болса) ескере отырып, өнертабыстың формуласы негізінде жүргізіледі;
2) өтінім құжаттарын түзету, нақтылау және өзгерту ақпараттық іздеу жүргізу кезінде, егер оларды өтінім беруші ақпараттық іздеуді бастаудан бұрын енгізсе, ескеріледі.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде бірлік талабын бұзуы туралы хабарламаға жауап бермесе, ақпараттық іздеу формулада бірінші болып көрсетілген өнертабыс (бірыңғай өнертабыстық ойды құрайтын өнертабыс топтары) бойынша жүргізіледі.
92. Техника деңгейін белгілеу кезінде жалпыға мәлім деп кез келген адам өзі таныса алатын не оның мазмұны туралы оған заңды жолмен хабарлануы мүмкін ақпарат көзінде қамтылатын мәліметтер саналады.
Ақпарат көзін техника деңгейіне енгізген күн деп белгіенген:
Жарияланған қорғау құжаттарына сипаттамалар үшін - оларда көрсетілген жариялау күні;
Отандық басылымдар мен бұрыңғы Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының (бұдан әрі - КСРО) басылымдары үшін - оларда көрсетілген басылымға қол қойған күн;
Отандық басылымдар мен басылымға қол қойылған күні көрсетілмеген бұрыңғы КСРО басылымдары, сондай-ақ өзге де басылымдар үшін - олардың жарыққа шыққан күні, ал оны анықтау мүмкіндігі болмаған жағдайда - айдың соңғы күні немесе басылымда көрсетілген жылдың 31 желтоқсаны, егер жарыққа шығу уақыты тиісінше аймен немесе жылмен белгіленсе;
мақалалардың, шолулардың, монографиялардың және басқа да материалдардың қолжазбаларын сақтауға тапсыру үшін - оларды сақтауаға тапсырған күн;
ғылыми-техникалық ақпарат органдарындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары туралы есептер, тәжірибелік-конструкторлық жұмыстарға және басқа да конструкторлық, технологиялық және жобалау құжаттамаларға түсіндірме жазбалар үшін - олардың осы органдарға түскен күні ;
нормативно-техникалық құжаттама үшін - оған уәкілетті органда оны тіркеу күні;
қолжазба құқығында бысылып шығарылған диссертациялар мен диссертациялардың авторефераттары үшін, - олардың кітапханаға түскен күні; конкурс өткізуге қатысты құжаттармен расталған;
көзбен қабылданатын ақпарат көздері үшін (плакаттар, модельдер, бұйымдар және т.б.) үшін - оларды қарау мүмкін болған құжатпен расталған күн;
көрмеде орналастырылған экспонатта үшін - оларды көрсету басталған құжатпен расталған күн;
ауызша баяндамалар, дәрістер, сөз сөйлеулер үшін - егер олар көрсетілген күнге тиісті іс-шараларды өткізу күніне қолданылатын қағидаларда белгіленген тәртіппен дыбыстық жазба аппаратымен немесе стенографиялық тәртіппен жазылған болса, баяндама, дәріс, сөз сөйлеу күні;
радио, теледидар, кино арқылы хабарлар үшін - егер көрсетілген күні қолданылып жүрген тәртіппен белгіленген тиісті ақпарат тасушыда жазылған болса, - осындай хабарлау күні;
пайдалану нәтижесінде белгілі болған техникалық құрал туралы мәліметтер үшін - жалпыға осы мәліметтер мәлім болған, құжатпен расталған күн болып табылады.
Электрондық түрде - Интернет, Интернет желісінен айрықша онлайн қол жеткізу және CD және DVD-ROM дискілер арқылы алынған мәліметтер үшін - не көрсетілген электронды орта арқылы, егер оларда ол қойылса, қол жеткізілген құжаттарды жариялаған күн, не, егер осы күн жоқ болса, - құжатпен расталу шартымен осы электронды ортаға мәліметтерді орналастырған күн.

89. В соответствии с пунктом 10 статьи 22 Закона экспертная организация выносит решение об отказе в выдаче патента.
90. Информационный поиск проводится для определения уровня техники, в сравнении с которым осуществляется оценка патентоспособности изобретения.
Когда заявленное предложение охарактеризовано таким образом, что понимание его сущности затруднительно или есть основания для отнесения его к объектам, не признаваемым изобретениями, то требуется обращение к заявителю и соответственно сроки проведения информационного поиска продлеваются.
Информационный поиск не проводится при сохранении особенности характеристики заявленного предложения.
91. Предмет информационного поиска:
1) информационный поиск проводится на основании формулы изобретения с учетом описания и чертежей (при их наличии).
2) исправления, уточнения и изменения документов заявки учитываются при проведении информационного поиска, если они внесены заявителем до начала информационного поиска.
Если заявитель в установленный срок не ответил на сообщение о нарушении требования единства, информационный поиск проводится по изобретению (группе изобретений, образующих единый изобретательский замысел), указанному (указанным) в формуле первым (первыми).
92. При определении уровня техники общедоступными считаются сведения, содержащиеся в источнике информации, с которым любое лицо может ознакомиться само, либо о содержании, которого ему может быть законным путем сообщено.
Датой, определяющей включение источника информации в уровень техники, является:
для опубликованных описаний к охранным документам - указанная на них дата публикации;
для отечественных печатных изданий и печатных изданий бывшего Союза Советских Социалистических Республик (далее – СССР) - указанная на них дата подписания в печать;
для отечественных печатных изданий и печатных издания бывшего СССР, на которых не указана дата подписания в печать, а также для иных печатных изданий - дата выпуска их в свет, а при отсутствии возможности ее установления - последний день месяца или 31 декабря указанного в издании года, если время выпуска в свет определяется соответственно лишь месяцем или годом;
для депонированных рукописей статей, обзоров, монографий и других материалов - дата их депонирования;
для отчетов о научно-исследовательских работах, пояснительных записок к опытно-конструкторским работам и другой конструкторской, технологической и проектной документации, находящейся в органах научно-технической информации, - дата их поступления в эти органы;
для нормативно-технической документации - дата ее регистрации в уполномоченном на это органе;
для материалов диссертаций и авторефератов диссертаций, изданных на правах рукописи, - дата их поступления в библиотеку; подтвержденная документами, относящимися к проведению конкурса;
для визуально воспринимаемых источников информации (плакаты, модели, изделия и тому подобные) - документально подтвержденная дата, с которой стало возможно их обозрение:
для экспонатов, помещенных на выставке, - документально подтвержденная дата начала их показа;
для устных докладов, лекций, выступлений - дата доклада, лекции, выступления, если они зафиксированы аппаратурой звуковой записи или стенографически в порядке, установленном действовавшими на указанную дату правилами проведения соответствующих мероприятий;
для сообщений по радио, телевидению, кино - дата такого сообщения, если оно зафиксировано на соответствующем носителе информации в установленном порядке, действовавшем на указанную дату;
для сведений о техническом средстве, ставших известными в результате его использования, - документально подтвержденная дата, с которой эти сведения стали общедоступными.
Для сведений, полученных в электронном виде - через Интернет, через онлайн доступ, отличный от сети Интернет, и CD и DVD-ROM дисков - либо дата публикации документов, ставших доступными с помощью указанной электронной среды, если она на них проставлена, либо, если эта дата отсутствует, - дата помещения сведений в эту электронную среду при условии ее документального подтверждения.

93. Іздеу саласының (өсы өтінім бойынша техника деңгейін анықтау үшін ақпарат қаралатын ғылым мен техника бөлімдерінің жиынтығы) сипаттамасы ретінде ХПС айдарларының индекстері пайдаланылады.
Іздеу саласын белгілеу кезінде жалпы өнертабыс объектісі мен оның барынша жақын аналогынан айрықша функциональдық дербес белгілері ескеріледі.
Іздеу саласын анықтау кезінде сонымен бірге өнертабыс пен неғұрлым жақын аналогына ортақ функционалды дербес белгілер, егер оларға жататын функционлаьды дербес болып табылмайтын айрықша белгілер болса, ескеріледі. Бұл белгілерді іздеу белгілі объектілерде, сондай-ақ осы объектілердің және олардың бөліктерінің мақсатына жатқызылмастан олардың бөліктерінде де жүргізіледі.
Сараптама жасау ұйымы мыналарды қамтитын көлемде ақпараттық іздеуді қамтамасыз етеді:
Қазақстан Республикасының қорғау құжаттарының бюллетенін;
Қазақстан Республикасының қорғау құжаттарына сипаттамаларды;
Ресей Федерациясының атқарушы билігінің Зияткерлік меншік жөніндегі федералды органының, сондай-ақ бұрыңғы КСРО патенттік ведомствосының ресми бюллетеньдерін;
бұрыңғы КСРО мен Ресей Федерациясының қорғау құжаттарына сипаттамаларды;
еуразиялық патенттерге сипаттамаларды;
өнертабыстарға Ресей Федерациясының патенттерін және пайдалы модельдерге Ресей Федерациясының патенттері мен куәліктерін беруге жарияланған өтінімдерді;
еуразиялық патенттерді беруге жарияланған өтінімдерді;
Америка Құрама Штаттарының, Ұлыбритания, Германия, Франция, Жапония; Қытай Халық Республикасы, Корея Республикасы (орыс және ағылшын тілдеріндегі рефераттар көлемінде), Швейцария (француз, неміс тілдерінде), Австрия, Австралия және Канада, сондай-ақ Еуропалық патенттік ведомствоның патенттік құжаттамасы, ДЗМИ, Африка зияткерлік меншік ұйымының және Африка аймақтық өнеркәсіптік меншік ұйымының патенттік құжаттамасын;
ДЗМҰ Халықаралық бюросы жариялаған тізім бойынша кемінде бес жыл ретроспективасы бар патентті емес әдебиетті.
Мәлімделген өнертабыстың жаңалығын тексеру мақсаттары үшін ақпараттық іздеу жүргізу кезінде сонымен бірге олардың бұрынырақ басымдығы шартымен Қазақстан Республикасында өнертабыстар мен пайдалы модельдерге берілген барлық өтінімдер (қайтарлығандардан басқа).
94. Ақпараттық іздеу туралы есепті ресімдеу және іздеу нәтижелерімен танысу тәртібі.
ақпараттық іздеу туралы есепте:
іздеу жүргізілген өтінімнің нөмірі;
өтінімді сараптама жасау ұйымына берген күн;
мәлімделген өнертабысты сыныптау кезінде белгіленген ХПС айдарының индексі (индекстері);
ақпараттық іздеу жүргізілген өнертабыстың атауы;
іздеу саласын сипаттайтын ХПС айдарының (айдарларының) индексі (индекстері);
библиографиялық деректер ретінде құжаттарға, олардың ақпараттық іздеу нысанына жататын нақты бөліктеріне келтірілген сілтемелер. Егер сілтеме өнертабыс формуласының барлық тармақтарына жатпаса, формуланың оған сәйкес нақты тармағы мен тармақтары көрсетіледі.
Егер өтінім бойынша неғұрлым бұрынырақ басымдық сұратылса, өтінімнің сараптама жасау ұйымына өтінім түскен күннен бұрын, бірақ басымдық күнінен кешірек жарияланған құжаттар ерекше аталады.
ақпараттық іздеудің аяқталған күні көрсетіледі.
Іздеу туралы есепте көрсетілген құжаттардың көшірмелері, мәліметтері үшінші тұлғаларға танысу үшін қол жеткізілмейтін өтінімдердің көшірмелерін ескермегенде, тиісті төлем жүргізген жағдайда ұсынылады.
Үшінші тұлғаның өтінішхаты бойынша жүргізілген ақпараттық іздеу туралы есептің көшірмесінің бір данасы патент иеленушіге жіберіледі.
Кез келген адамның өтінім бойынша жүргізілген ақпараттық іздеу туралы есептің көшірмесін алуға құқығы бар.
Өттінім берушіге, патент иеленушіге немесе үшінші тұғаға жіберілетін ақпараттық іздеу туралы есептің даналарынан немесе оның көшірмесінен іздеу көлеміне қосылған өтінімдердің библиографиялық деректері алып тасталады.

93. В качестве характеристики области поиска (совокупность разделов науки и техники, информация по которым просматривается для установления уровня техники по данной заявке) используются индексы рубрик МПК.
При определении области поиска учитываются объект изобретения в целом и его функционально самостоятельные признаки, отличительные от наиболее близкого аналога. При определении области поиска учитываются также функционально самостоятельные признаки, общие для изобретения и наиболее близкого аналога, если имеются относящиеся к ним отличительные признаки, не являющиеся функционально самостоятельными. Поиск этих признаков проводится как в известных объектах, так и в их частях безотносительно к назначению этих объектов и их частей.
Экспертная организация обеспечивает проведение информационного поиска в объеме, включающем:
бюллетени охранных документов Республики Казахстан;
описания к охранным документам Республики Казахстан;
официальные бюллетени федерального органа исполнительной власти Российской Федерации по интеллектуальной собственности, а также бывшего патентного ведомства СССР;
описания к охранным документам бывшего СССР и Российской Федерации;
описания к евразийским патентам;
опубликованные заявки на выдачу патентов Российской Федерации на изобретения и патентов и свидетельств Российской Федерации на полезные модели;
опубликованные заявки на выдачу евразийских патентов;
патентную документацию Соединенных Штатов Америки, Великобритании, Германии, Франции, Японии, Китайской Народной Республики, Республики Корея (в объеме рефератов на русском и английском языках), Швейцарии (на французском и немецком языках), Австрии, Австралии и Канады, а также патентную документацию Европейского патентного ведомства, ВОИС, Африканской организации интеллектуальной собственности и Африканской региональной организации промышленной собственности;
непатентную литературу по списку, опубликованному Международным бюро ВОИС, с ретроспективой не менее пяти лет.
При проведении информационного поиска в объем поиска для целей проверки новизны заявленного изобретения включаются также, при условии их более раннего приоритета, все поданные в Республике Казахстан заявки на изобретения и полезные модели (кроме отозванных).
94. Оформление отчета об информационном поиске и порядок ознакомления с результатами поиска.
В отчете об информационном поиске указываются:
номер заявки, по которой проведен поиск;
дата подачи заявки в экспертную организацию;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, установленный (установленные) при классифицировании заявленного изобретения;
название изобретения, в отношении которого проведен информационный поиск;
индекс (индексы) рубрики (рубрик) МПК, характеризующий (характеризующие) область поиска;
приводимые в виде библиографических данных ссылки на документы, на их конкретные части, относящиеся к предмету информационного поиска. Если ссылка относится не ко всем пунктам формулы изобретения, указываются соответствующий ей конкретный пункт или пункты формулы. Особо отмечаются документы, опубликованные ранее даты поступления заявки в экспертную организацию, но позже даты приоритета, если по заявке испрашивается более ранний приоритет;
дата завершения информационного поиска.
Копии документов, указанных в отчете о поиске, за исключением копий заявок, сведения о которых недоступны для ознакомления третьим лицам, предоставляются при условии соответствующей оплаты.
Один экземпляр копии отчета об информационном поиске, проведенном по ходатайству третьего лица, направляется патентообладателю.
Любое лицо вправе получить копию отчета о проведенном по заявке информационном поиске.
Из направляемых заявителю, патентообладателю или третьему лицу экземпляров отчета об информационном поиске или его копии изымаются библиографические данные заявок, включенных в объем поиска.

3- параграф. Пайдалы модельге өтінім бойынша сараптамажүргізу тәртібі
95. Егер Президент Жарлығына сәйкес мәліметтерді мемлекеттік құпияға жатқызуға уәкілетті болып белгіленген мемлекеттік органмен өтінім мемлекеттік құпия деп табылса, өтінім түскен күннен бастап үш айдың ішінде өтінім берушіге Заңның 5-бабының 6-тармағына сәйкес құқықтық қорғауды беру мүмкін еместігі туралы хат жолданады.
96. Өтінім туралы мәліметтер ол сараптама жасау ұйымына келіп түскен сәттен бастап патент беру туралы мәліметтер жарияланғанға дейін құпия деп саналады және заңсыз ашуға жатпайды.
97. Пайдалы модельді шет елдерде патенттеу кезінде сараптама жасау ұйымына берілген өтінім бойынша, өтінім берушінің өтінішхаты бойынша бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі беріледі.
Бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі оны сараптама жасау ұйымына берген соң кемінде үш айдан кейін беріледі. Бірінші өтінімнің куәландырылған көшірмесі өтінім берушінің өтінішхаты негізінде сараптама жасау ұйымының келісімі бойынша белгіленген мерзімнен бұрын берілуі мүмкін.
98. Өтінім бойынша сараптама Заңның 23-бабына сәйкес өтінім сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап төрт ай ішінде жүргізіледі.
99. Өтінімге сараптама жүргізу кезінде:
мәлімделген ұсыныстың Заңның 7-бабының 1-тармағына сәйкес пайдалы модель ретінде қорғалатын техникалық шешімдерге сәйкестігі;
мәлімделген ұсыныстың Заңның 6-бабының 3 және 3-1 тармақтарына сәйкес пайдалы модель ретінде танылмайтын шешімдер санына сәйкестігі;
өтінімде болуы немесе оған қоса берілуі тиіс құжаттардың болуы;
өтінім бергені үшін ақы төлегені туралы құжаттың болуы;
Заңмен белгіленген және өтінім құжаттарын ресімдеуге қойылатын талаптарды сақтау;
пайдалы модель бірлігінің талаптарын сақтау;
өтінім беруші ХПК бойынша жүзеге асырған пайдалы модель сыныптамасының дұрыстығы (егер ол болмаса, мұндай сыныптама жүргізіледі);
өтінімде оның сараптама ұйымына берілген күнінен ертерек басымдықты сұраудың негізділігі;
қосымша материалдарды ұсынудың белгіленген тәртібін сақтау тексеріледі.
Ескерту. 99-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
100. Егер сараптама процесінде өтінім оның құжаттарына қойылған талаптар бұзылып ресімделгені анықталса немесе өтінім пайдалы модель ретінде қорғалмайтын объектке берілген болса, өтінім берушіге сарптама жүргізу кезеңінде айқындалған кемшіліктерді көрсете отырып, құққытқ сипаттағы қажетті аргументтер келтіріле отырып және жоқ немесе түзетілген құжаттарды Заңның 23-тармағының 2-тармағына сәйкес хабарлама жіберген күннен бастап үш ай ішінде табыстауды ұсынумен сұрау салу жіберіледі. Конвенциялық басымдық сұратылған жағдайда алғашқы өтінімнің (өтінімдердің) жоқ көшірмесі (көшірмелері) өтінім сараптама жасау ұйымына түскен күннен бастап алты ай ішінде ұсынылады.
Сұрау салу үшін мыналар негіз болады:

Параграф 3. Порядок проведения экспертизы по заявке на полезную модель
95. Если государственным органом, наделенным в соответствии с Указом Президента полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам, заявленная полезная модель будет признана секретной, в течение трех месяцев со дня поступления заявки, заявителю направляется письмо о невозможности предоставления правовой охраны в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона.
96. Сведения о заявке с момента поступления ее в экспертную организацию до публикации сведений о выдаче патента считаются конфиденциальными и не подлежат незаконному разглашению.
97. При патентовании полезной модели в зарубежных странах, по заявке, поданной в экспертную организацию, по ходатайству заявителя выдается заверенная копия первой заявки.
Заверенная копия первой заявки выдается не ранее, чем через три месяца после ее подачи в экспертную организацию. Заверенная копия первой заявки может быть выдана ранее установленного срока на основании ходатайства заявителя по согласованию с экспертной организацией.
98. Экспертиза проводится по заявке в соответствии со статьей 23 Закона в течение четырех месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
99. При проведении экспертизы заявки проверяется:
соответствие заявленного предложения к техническим решениям, охраняемым в качестве полезной модели в соответствии с пунктом 1 статьи 7 Закона;
соответствие заявленного предложения к числу решений, не признаваемых в качестве полезной модели согласно пунктам 3 и 3-1 статьи 6 Закона;
наличие документов, которые должны содержаться в заявке или прилагаться к ней;
наличие документа об оплате за подачу заявки;
соблюдение установленных Законом требований к оформлению документов заявки;
соблюдение требования единства полезной модели;
правильность классификации полезной модели по МПК, осуществленной заявителем в соответствии с (такая классификация производится, если она отсутствует)
обоснованность испрашивания в заявке более раннего приоритета, чем дата ее подачи в экспертную организацию.
соблюдение установленного порядка представления дополнительных материалов.
Сноска. Пункт 99 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
100. Если в процессе экспертизы установлено, что заявка оформлена с нарушением требований или заявка подана на объект, которому не предоставляется охрана как полезной модели, заявителю в период проведения экспертизы направляется запрос с указанием обнаруженных недостатков, приведением необходимых аргументов правового характера и предложением представить отсутствующие или исправленные документы в течение трех месяцев с даты его направления в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона. Отсутствующая (отсутствующие) копия (копии) первой (первых) заявки (заявок) в случае испрашивания конвенционного приоритета представляется в течение шести месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию.
Основанием для запроса являются:

1) қажетті құжаттар пакетінің толық еместігі;
2) өтініште осы Қағидаларда көзделген қажетті мәліметтердің, сондай-ақ осы Қағидаларда көзделген реквизиттердің, қолдардың, мөрдің (бар болса) баспа-таңбасының болмауы, сондай-ақ өтініште келтірілген мәліметтерді нақтылауқажеттігі
3) оларды тікелей репродукциялауға кедергі келтіретін кемшіліктерді айқындау (өтінім материалдарын оқуды қиындататын басып шығару сапасы) ;
4) құжаттарды ресімдеудегі, оларды тікелей репродукциялауға, жариялауға, сақтауға кедергі келтіретін және (немесе) олармен мүдделі адамдардың танысуын мүмкін емес қылатын кемшіліктерді айқындау;
5) пайдалы модельдің сипаттамасында құрылымдық бөлімдердің (егер, тиісті бөлімде мазмұндалуы тиіс мәліметтер басқа бөлімде келтірілген болса, сұрау салу жіберілмейді) болмауы, сондай-ақ пайдалы модельдің сипаттамасында немесе формуласында белгінің сипаттамасын осы белгі ашылған ақпарат көзіне қайта сілтемемен ауыстыру;
6) өтінімде жалпыға мәлім болмайтын ақпараттарға сілтеменің болуы не онда қамтылатын кейбір мәліметтерді жариялау мүмкін болмауын көрсетулердің болуы (авторлар туралы мәліметтерді қоспағанда, егер олар патент туралы мәліметтерді жариялау кезінде автор ретінде көрсетуді қаламаса);
7) пайдалы модельдің формуласының тармағын бір ұсыныс ретінде мазмұндау талаптарын бұзу;
8) құқықтық қорғау сұратылып отырған пайдалы модельдің мақсатын көрсететін тектік ұғымның формулада болмауы;
9) формулада пайдалы модельдің белгілерінің орнына және оны жүзеге асыру және (немесе) пайдалану кезінде орын алатын тек оның пайдалану көрсеткіштері мен тұтыну қасиеттері, әсерлері және құбылыстары туралы деректердің болуы;
10) пайдалы модельдің формуласында оларды сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз ететін белгілерді мазмұндау талаптарын бұзу;
11) пайдалы модельдің көп буынды формуласының тәуелді тармақтарында пайдалы модельдің оны орындаудың немесе пайдаланудың тиісті жеке жағдайларында қоғам мүдделеріне, адамгершілік немесе мораль қағидаттарына қайшы келуімен байланысты белгілердің болуы;
12) формуланың тәуелсіз тармақтарына қойылатын талаптардың бұзылуы;
13) пайдалы модельдің формуласында формуланың ол бағынатын тармағының белгісін алып тастауды немесе ауыстыруды көздейтін тәуелді тармақтың болуы;
14) өтінім құжаттарының бір-біріне сәйкес келмеуі (атап айтқанда, өтінімде келтірілген пайдалы модельдің атауы сипаттамада келтірілгенге сәйкес келмейді, пайдалы модельдің сипаттамасында пайдалы модельдің формуласында көрсетілген белгілер жоқ, пайдалы модельдің формуласында өтінім беруші мәнділігі "Пайдалы модельдің мәні" сипаттама бөлігінде атап көрсеткен белгі жоқ, сызбалар пайдалы модельдің сипаттамасына сәйкес келмейді);

1) неполный пакет необходимых документов;
2) отсутствие в заявлении необходимых сведений, реквизитов, подписей, оттиска печати (при его наличии), предусмотренных настоящими Правилами, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
3) выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки);
4) выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию, публикации, хранению и (или) делающих невозможным ознакомление с ними заинтересованных лиц;
5) отсутствие в описании полезной модели структурных разделов (если сведения, которые должны быть изложены в соответствующем разделе, приведены в другом разделе, запрос не направляется), а также замена в описании или формуле полезной модели характеристики признака отсылкой к источнику информации, в котором этот признак раскрыт;
6) наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений (не считая сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте);
7) нарушение требований по изложению пункта формулы полезной модели в виде одного предложения;
8) отсутствие в формуле родового понятия, отражающего назначение полезной модели, для которой испрашивается правовая охрана;
9) наличие в формуле вместо признаков полезной модели только данных о ее эксплуатационных показателях и потребительских свойствах, эффектах и явлениях, имеющих место при ее осуществлении и (или) использовании;
10) нарушение требований по изложению в формуле полезной модели признаков, обеспечивающих возможность их идентифицирования;
11) наличие в зависимых пунктах многозвенной формулы полезной модели признаков, обусловливающих противоречие полезной модели общественным интересам, принципам гуманности или морали в соответствующих частных случаях ее выполнения или использования;
12) нарушение требований к независимым пунктам формулы;
13) наличие в формуле полезной модели зависимого пункта, предполагающего исключение или замену признака (признаков) того пункта формулы, которому он подчинен;
14) несоответствие документов заявки друг другу (в частности, название полезной модели, приведенное в заявлении, не соответствует названию, приведенному в описании, в описании полезной модели отсутствуют признаки, указанные в формуле полезной модели, в формуле полезной модели отсутствует признак, существенность которого отмечена заявителем в разделе описания "Сущность полезной модели", чертежи не соответствуют описанию полезной модели);

15) рефератқа қойылған талаптардың бұзылуы;
16) сипаттамада, пайдалы модельдің формуласында және рефератта жалпы қабылданған терминдерді пайдалану, өтінім материалдарының мәтінінде терминология бірлігін сақтау туралы талаптардың бұзылуы; формулада сипаттамада сол бір белгінің нақты сипаттауымен бірге үйлесетін дұрыс айтылмаған белгінің болуы ("ерекше", "арнайы", "жақсартылған");
17) белгілер формуласында пайдалы модель объектісі болып табылатын құрылғының үстінде сөздік, бейнелеу немесе құрама белгілеулердің болуы. Бұл ретте өтінім берушіге осындай белгілеулердің басқа адамдар құрылғымен бірдей мақсаттағы тауарлар немесе тиісті қызмет түрлері үшін тіркелген не тіркелуі мүмкін болатын тауар таңбаларымен (қызмет көрсету таңбаларымен) не тауар шығарылған жерлердің атауымен сәйкес келу немесе аралас дәрежеге дейін ұқсас болу және пайдалы модельді пайдаланған жағдайда патент иеленуші мен тауар таңбасы иесінің құқықтарының қақтығысу мүмкіндігі туралы хабарланады.
18) сипаттамада өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижені алу үшін пайдалы модель формуласының тәуелсіз тармағына енгізілген қалған белгілермен жиынтықта, жалпылаған түрде сипатталған белгінің жеткіліктілігін растайтын мәліметтердің болмауы;
19) өтінімде сұратылатын бұрынырақ басымдықты белгілеуге байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі;
20) Сипаттамаға және пайдалы модельдің формуласына қойылатын талаптардың бұзылуының болуы.
Өтінім берушіге сұрау салуда бірыңғай өнертабыстық ойды құрайтын пайдалы модельге не пайдалы модельдер тобына жататын сипаттаманы және формуланы табыстау ұсынылады.
Сараптаманың сұрау салуына жауап оны жіберген күннен бастап үш айдан кешіктірілмей ұсынылуы тиіс. Бұл мерзім өтінім берушінің өтініші бойынша Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Өтінімге сараптама сұрау салуға жауап алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Егер, өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылып отырған құжаттарды немесе оларды ұсыну мерзімін ұзарту туралы өтінішхатты ұсынбаса, өтінім қайтарып алынды деп саналады, ол туралы өтінім берушіге бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
101. Өтінім нысаны мен техниканың қандай да бір саласының ара қатынасын белгілеу мақсатында сараптама жасау ұйымы өтінім берілген пайдалы модельдерді ХПС сәйкес сыныптайды.
Сыныптау өтінімге сараптама жүргізу кезінде жүзеге асырылады.
Сыныптау кезінде сыныптау индексін таңдау үшін өтінім берілген пайдалы модельдің формуласы негіз болып табылады. Пайдалы модельді неғұрлым нақты сыныптау үшін сипаттама мен сызбалар пайдаланылады. Егер өтінім ХАС әртүрлі айдарларына жататын бірнеше объектілерді қамтыса, барлық тиісті сыныптамалық индекстер белгіленеді. Бұл ретте бірінші индексті таңдау пайдалы модельдің атауымен анықталады.

15) нарушение требований к реферату;
16) нарушение требований об использовании в описании, формуле полезной модели и реферате общепринятой терминологии, о соблюдении единства терминологии в тексте материалов заявки; наличие в формуле некорректно выраженного признака ("особый", "специальный", "улучшенный"), сочетающееся с наличием в описании конкретной характеристики того же признака;
17) наличие в формуле признаков, имеющих характер словесных, изобразительных или комбинированных обозначений на устройстве, являющемся объектом полезной модели. При этом заявителю сообщается о возможности совпадения таких обозначений или сходству их до степени смешения с товарными знаками (знаками обслуживания), которые зарегистрированы или могут быть зарегистрированы другими лицами для товаров одинакового с устройством назначения или соответствующих видов услуг, либо с наименованием мест происхождения товаров и, в случае использования полезной модели, - к столкновению прав патентообладателя и владельца товарного знака (знака обслуживания);
18) отсутствие в описании сведений, подтверждающих достаточность признака, охарактеризованного в обобщенном виде, в совокупности с остальными признаками, включенными в независимый пункт формулы полезной модели, для получения технического результата, указанного заявителем;
19) необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
20) наличие других нарушений требований настоящих Правил к описанию и формуле полезной модели.
В запросе заявителю предлагается представить уточненные описание и формулу, относящуюся к одной полезной модели либо к группе полезных моделей, образующих единый изобретательский замысел.
Этот срок продлевается по просьбе заявителя не более чем на шесть месяцев в соответствии с абзацем третьим пункта 13 статьи 22 Закона. Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы или ходатайство о продлении срока их представления, заявка считается отозванной, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения срока направляется соответствующее уведомление.
101. С целью соотнесения предмета заявки с той или иной отраслью техники экспертная организация классифицирует заявленные полезные модели в соответствии с МПК.
Классификация осуществляется при проведении экспертизы заявки.
При классификации основанием для выбора классификационного индекса является формула заявленной полезной модели. Для более точной классификации полезной модели используются описание и чертежи. Если заявка охватывает несколько объектов, относящихся к разным рубрикам МПК, устанавливаются все соответствующие классификационные индексы. При этом выбор первого индекса определяется названием полезной модели.

102. Өтінімнің және қосымша құжаттардың белгіленген талаптарға сәйкессіздігі туралы хабарлама мына жағдайларда жіберіледі.
Егер өтінімді өтінім берілген пайдалы модельдердің мәнін талдаусыз қарау нәтижесінде өтінім пайдалы модельдің бірлік талабын бұза отырып берілгені анықталса, өтінім берушіге ол туралы сараптама жүргізу кезеңінде жіберіледі және оны жіберген күннен бастап үш ай ішінде пайдалы модельдің қайсысы қаралуы тиіс екенін хабарлау, және қажет болса, өтінім материалдарына нақтылауларды енгізу ұсынылады.
Пайдалы модельдің бірлігі, егер:
пайдалы модельдің формуласында бір пайдалы модель сипатталса;
пайдалы модельдің формуласында пайдалы модель тобы сипатталған болса:
олардың бірі екіншісін (құрылғы немесе зат және құрылғыны немесе затты тұтастай немесе оның бөлігін алу (жасау) тәсілі) алуға (жасауға) арналған);
олардың бірі екіншісін (мысалы, тәсілді тұтастай немесе оның әрекеттерінің бірін жүзеге асыру үшін арналған тәсіл және құрылғы) жүзеге асыруға арналған;
олардың бірі екіншісін (екіншісінде) (мысалы, тәсілде пайдалануға арналған тәсіл немесе зат; тәсіл немесе құрылғы және оның бөлігі) пайдалануға арналған;
құрылғыны немесе затты жаңа немесе белгіленген мақсатта және тәсілді оларды осы мақсатқа сай қолдану; құрылғыны немесе затты жаңа немесе белгіленген мақсатта қолдану және олардың құрамдас бөлігі болып табылатын құрылғы немесе композиция);
бір техникалық нәтижені (нұскалары) алуды қамтамасыз ететін бір мақсаттағы бір түрдегі (бірнеше құрылғы, бірнеше зат) объектілерге жататын болса, сақталды деп саналады.
Пайдалы модельдің бірлігін сақтау алғашқы пайдалы модельдің формуласына қатысты немесе, егер ол өзгермесе, - өтінім беруші белгіленген тәртіппен ұсынған соңғы формулаға қатысты тексеріледі.
Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде пайдалы модельдердің қайсысын (немесе бірлік талаптарына сай пайдалы модельдер тобын, егер осындай топ өтінім берілген пайдалы модельдер ішінде болса) қарау қажет екенін хабарламаса, және нақтыланған құжаттарды ұсынбаса, сараптама формулада бірінші болып көрсетілген тек бір пайдалы модельге (немесе пайдалы модельдің бірлік талаптарына сәйкес топты құратын, формулада бірінші болып көрсетілген пайдалы модельдерге) қатысты жүргізіледі.
Егер қосымша материалдар тұтас немесе бір бөлігінде мәлімделген пайдалы модельдің мәнін өзгертсе және (немесе) осы Қағидалардың 152-тармағында көзделген талаптар сақталмай ұсынылса, өтінім берушіге олар сараптама кезінде толық немесе тиісті бөлігінде назарға алынбайтыны туралы хабарлама жіберіледі. Қосымша материалдар, өтінімнің түзететін немесе нақтылайтын құжаттары осы Қағидалардың 152-тармағында көзделген талаптар бұзыла отырып ұсынылса өтінім берушіге ол туралы хабарланады.
Көрсетлген бұзушылықтар туралы өтінім берушіге сондай-ақ, негіз болса, жіберілетін сұрау салуда да хабарланады.

102. Уведомление о несоответствии заявки и дополнительных материалов установленным требованиям направляется в следующих случаях.
Если в результате рассмотрения заявки без анализа существа заявленных полезных моделей установлено, что заявка подана с нарушением требования единства полезной модели, заявителю уведомление об этом направляется в период проведения экспертизы и предлагается в течение трех месяцев с даты его направления сообщить, какая из полезных моделей должна рассматриваться, и, при необходимости, внести уточнения в материалы заявки.
Единство полезной модели признается соблюденным, если:
в формуле полезной модели охарактеризована одна полезная модель;
в формуле полезной модели охарактеризована группа полезной модели:
одна из которых предназначена для получения (изготовления) другого (устройство или вещество и способ получения (изготовления) устройства или вещества в целом или их части);
одна из которых предназначена для осуществления другого (например, способ и устройство для осуществления способа в целом или одного из его действий);
одна из которых предназначена для использования другого (в другом) (например, способ и вещество, предназначенное для использования в способе; способ или устройство и его часть.
применение устройства или вещества по новому или по определенному назначению и способ с их использованием в соответствии с этим назначением; применение устройства или вещества по новому или определенному назначению и устройство или композиция, составной частью которых они являются);
относящихся к объектам одного вида (несколько устройств, несколько веществ) одинакового назначения, обеспечивающих получение одного и того же технического результата (варианты).
Соблюдение требования единства полезной модели проверяется по отношению к первоначальной формуле полезной модели или, если она изменялась, - по отношению к последней предложенной заявителем в установленном порядке формуле.
Если заявитель не сообщит в установленный срок, какую из полезных моделей (или группу полезных моделей, отвечающих требованию единства, если такая группа содержится в числе заявленных полезных моделей) следует рассматривать, и не представит уточненные документы, экспертиза проводится только в отношении полезной модели, указанной в формуле первой (или тех из заявленных полезных моделей, указанных в формуле первыми, которые образуют группу, отвечающую требованию единства полезной модели).
Если дополнительные материалы в целом или в части изменяют сущность заявленной полезной модели и (или) представлены с несоблюдением условий, предусмотренных пунктом 152 настоящих Правил, заявитель уведомляется о том, что они не могут быть приняты во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части. В том случае, когда установлено, что дополнительные материалы, исправляющие или уточняющие документы заявки, представлены с нарушением требований пункта 152 настоящих Правил, заявитель уведомляется об этом.
Об указанных нарушениях заявитель уведомляется также в запросе, направляемом при наличии оснований для этого.

103. Пайдалы модельдің басымдығын белгілеу.
Пайдалы модельдің басымды сараптама жасау ұйымына өтінім берілген күн бойынша белгіленеді.
Басымдық Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке, сондай-ақ онда көзделген халықаралық және аймақтағы ұйымдарға бірінші өтінім берген күн бойынша белгіленеді (конвенциялық басымдық).
Өтінім беруші конвенциялық басымдықты сұраған кезде келесі шартардың сақталуы тексеріледі.
Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке бірінші өтінімді берген өтінім берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының сараптама жасау ұйымына бірінші өтінімді берген күннен бастап он екі ай ішінде конвенциялық өтінімді беруі. Көрсетілген мерзім егер өтінім берушіге байланысты емес жағдайлар бойынша сақталуы мүмкін болмаған кезде екі айдан аспайтын мерзімге ұзартылады. Егер өтінім көрсетілген екі ай ішінде берілсе, осындай жағдайлар аталды ма, жоқ па тексеріледі, егер аталса, осы жағдайлардың орын алғанын құжатпен растау қажеттігі анықталады.
Өтінім беруші пайдалы модельдің басымдығын бұрын берілген өтінім бойынша қосымша материалдар түскен күн бойынша сұратса, Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес келесі шарттардың сақталуы тексеріледі.
Сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге қосымша материалдар мәлімделген пайдалы модельдің мәнін өзгертеді деп танылуына байланысты назарға алынбайтыны туралы хабарлама жіберілген күннен бастап үш ай ішінде өтінім беруші немесе оның құқықтық мирасқоры сараптама жасау ұйымына осындай басымдық сұратылатын өтінімді беруі.
Өтінім беруші пайдалы модельдің басымдығын сараптама жасау ұйымына оның бұрынырақ өтінім берген күн бойынша сұратқан жағдайда келесі талаптардың сақталуы тексеріледі.
Бұрынырақ өтінімнің өтінім берушісі немесе оның құқықтық мирасқоры өнертабысқа бұрынырақ берілген өтінім берген күннен бастап он екі ай ішінде немесе пайдалы модельге бұрынырақ берілген өтінім берген күннен бастап 6 ай ішінде осындай басымдық сұратылып отырған өтінімді сараптама жасау ұйымына беруі;
Бұрынырақ берілген бірнеше өтінімдер негізінде басымдық сұрату кезінде көрсетілген талаптар олардың әрқайсысына қатысты сақталуы тиіс;
Өтінімді көрсетілген басымдықты сұрай отырып берген кезде бұрынырақ берген өтінім қайтарылды деп саналады, ол туралы өтінім берушіге хабарланады.
Өтінім беруші бөлінген өтінім бойынша басымдық сұратқан кезде Заңның 20-бабының 5-тармағы негізінде келесі талаптардың сақталуы тексеріледі:
сол бір өтінім берушінің бөлінген өтінімнің пайдалы моделінің иәні алғашқы өтінімде ашылғаны;
өтінім берушісі немесе оның құқықтық мирасқоры бастапқы өтінім бойынша сараптама жасау ұйымының патент беруден бас тарту туралы ол бойынша қарсылық беру мүмкіндігі таусылған қорытындысы шығарылғанға дейін, ал көрсетілген өтінім ойынша сараптама жасау ұйымының патент беру туралы қорытындысы шыққан болса, - Қазақстан Республикасының тиісті мемлекеттік тізілімінде тіркеу күніне дейін сараптама жасау ұйымына бөлінген өтінімді беруі;
бастапқы өтінім бөлінген өтінім берілген күнге дейін қайтарып алынбаған және қайтарып алынды деп саналмайды.
Көрсетілген талаптар сақталған жағдайда, пайдалы модельдің басымдығы бастапқы өтінім берген күн бойынша, ал бастапқы өтінім бойынша басымдық құқығы болған кезде - осы басымдық күні бойынша белгіленеді. Егер бастапқы өтінім конвенциялық болып табылса, өтінім берушінің тиісті өтініші болса, бөлінген өтінімді берген күн деп конвенциялық өтінімді сараптама жасау ұйымына берген күн саналады.

103. Приоритет полезной модели устанавливается по дате подачи заявки в экспертную организацию.
Приоритет устанавливается по дате подачи первой заявки в государстве - участнике Парижской конвенции, а также предусмотренных ею международной и региональной организациях (конвенционный приоритет).
При испрашивании заявителем конвенционного приоритета проверяется соблюдение следующих условий.
Подача в экспертную организацию конвенционной заявки заявителем первой заявки в государстве-участнике Парижской конвенции, или его правопреемником в течение двенадцати месяцев с даты подачи первой заявки. Указанный срок продлевается, но не более чем на два месяца, если по не зависящим от заявителя обстоятельствам он не мог быть соблюден. Если заявка подана в течение указанных двух месяцев, проверяется, названы ли такие обстоятельства и, если они названы, устанавливается необходимость документального подтверждения того, что эти обстоятельства имели место.
При испрашивании заявителем приоритета полезной модели по дате поступления дополнительных материалов к ранее поданной заявке в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона проверяется соблюдение следующих условий.
Подача в экспертную организацию заявки, по которой испрашивается такой приоритет, заявителем первой заявки или его правопреемником в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления экспертной организации о невозможности принятия во внимание дополнительных материалов в связи с признанием их изменяющими сущность заявленной полезной модели.
При испрашивании заявителем приоритета полезной модели по дате подачи в экспертную организацию его более ранней заявки проверяется соблюдение следующих условий:
подача в экспертную организацию заявки, по которой испрашивается такой приоритет, заявителем более ранней заявки или его правопреемником в течение двенадцати месяцев с даты подачи более ранней заявки на изобретение или в течение шести месяцев с даты подачи более ранней заявки на полезную модель;
при испрашивании приоритета на основании нескольких ранее поданных заявок указанные условия должны быть соблюдены в отношении каждой из них;
при подаче заявки с испрашиванием указанного приоритета более ранняя заявка считается отозванной, о чем заявитель уведомляется.
При испрашивании заявителем приоритета по выделенной заявке в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона проверяется соблюдение следующих условий:
раскрыта ли сущность полезной модели выделенной заявки в первоначальной заявке того же заявителя;
подача в экспертную организацию выделенной заявки заявителем или его правопреемником до вынесения по первоначальной заявке заключения экспертной организации об отказе в выдаче патента, возможность подачи возражения на которое исчерпана, а в случае вынесения по указанной заявке заключения экспертной организации о выдаче патента - до даты регистрации в соответствующем государственном реестре Республики Казахстан;
первоначальная заявка не отозвана и не считается отозванной до даты подачи выделенной заявки.
При соблюдении указанных условий приоритет полезной модели устанавливается по дате подачи первоначальной заявки, а при наличии права приоритета по первоначальной заявке - по дате этого приоритета. Если первоначальная заявка является конвенционной, то датой подачи выделенной заявки считается дата подачи конвенционной заявки в экспертную организацию, если имеется соответствующая просьба заявителя.

104. Пайдалы модель бірлігі талабы бұзылғаны анықталған болса және өтінім беруші белгіленген мерзімде пайдалы модельдің қайсысы берілген өтінім аясында қарауға жататынын хабарласа, тексеру осы пайдалы модельдің формуласына қатысты жүзеге асырылады.
Егер өтінім берушіден белгіленген мрзімде хабар келмесе, тексеру өтінімде бірінші болып көрсетілген формулаға қатысты жүргізілді.
Пайдалы модельдің формуласын тексеру кезінде онда өтінім берілген пайдалы модельдің өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижені алу үшін жиынтығы жеткілікті барлық маңызды белгілерінің болуы анықталады.
Егер техникалық нәтижеге (егер өтінім беруші бірнешеуін көрсетке, ешқайсысына) онсыз қол жеткізілмейтін маңызды белгі пайдалы модельдің тәуелді формуласына енгізілмеген, бірақ сипаттамада немесе формуланың тәуелді тармағында қамтылса, өтінім берушіге осындай белгіні формуланың тәуелді тармағына енгізу ұсынылады. Бұл ретте осы белгінің техникалық нәтижеге қол жеткізу үшін қажеттігін растайтын дәлелдер келтіріледі. Бұндай дәлелдер белгілер мен техникалық нәтиже арасындағы сипаттамада ашылған себеп-салдарлық байланысқа немесе өтінім берілген пайдалы модельдің сараптама жүргізген теориялық талдауына негізделеді.
Қаралатын формуланың тәуелдік тармағында маңызды емес белгілерді немесе өтінім берілген пайдалы модельді орындау мен пайдаланудың тек жеке нысандарын сипаттайтын белгілерді қамтитыны анықталса, өтінім берушінің пайдалы модельдің осындай редакциясын сақтау мақсаттылығы туралы пікірі сұратылады.
Егер көрсетілген талап сақталмағаны анықталса (белгі оны сәйкестендіру мүмкіндігін қамтамасыз етпейтін ұғымдармен сипатталған), сараптама өтінім берушіден пайдалы модельдің формуласында қамтылатын белгіге қатысты маман үшін техника деңгейі негізінде оның мағыналық мазмұнын түсіну мүмкіндігі бар екенін растайтын мәліметтерді сұратады.
Егер көрсетілген талапты сақтау үшін пайдалы модельдің сипаттамасы негізінде белгіні түзету қажет болса, өтінім берушіге осындай түзетуді жүзеге асыру ұсынылады.
Егер көрсетілген талап сақталған, бірақ белгінің сипаттамасы үшін ескірген не техниканың осы саласында қабылданғанға сәйкес келмейтін терминология пайдаланылса, өтінім беруші пайдалы модельдің формуласына тиісті түзетуді енгізу қажет болады.
Егер өтінім беруші пайдалы модельдің формуласын түзетуден бас тартса, өтінімді одан әрі қарау кезінде осындай белгі немесе оны сипаттау үшін пайдаланылған, пайдалы модельдің формуласына енгізілген ұғымдар назарға алынбайды.
Егер пайдалы модельдің формуласында жалпы ұғыммен көрсетілген белгі қамтылса, оны пайдалану заңдылығы анықталады.
Сараптама осы жалпы ұғымға жататын, бірақ өтінім беруші көрсеткен техникалық нәтижені алуды қамтамасыз етпейтін (басқа маңызды белгілермен бірге) белгіні іске асырудың жеке нысандарын анықтаған жағдайда өтінім берушіге тиісті дәлелдер келтіріледі және оларды жоққа

104. В том случае, когда было установлено нарушение требования единства полезной модели, и заявитель в установленный срок сообщил, какая полезная модель подлежит рассмотрению в рамках поданной заявки, проверка осуществляется в отношении формулы этой полезной модели.
Если в установленный срок сообщение от заявителя не поступило, проверка проводится в отношении полезной модели, указанной в формуле первой.
При проверке формулы полезной модели устанавливается наличие в ней всех существенных признаков заявленной полезной модели, совокупность которых достаточна для получения указанного заявителем технического результата.
Если существенный признак, без которого технический результат (никакой из результатов, если заявитель указал их несколько) не достигается, не включен в независимый пункт формулы полезной модели, но содержится в описании или в зависимом пункте формулы, заявителю предлагается включить такой признак в независимый пункт формулы. При этом приводятся доводы, подтверждающие необходимость этого признака для достижения технического результата. Такие доводы могут основываться на раскрытой в описании причинно-следственной связи между признаками и техническим результатом или на проведенном экспертизой теоретическом анализе заявленной полезной модели.
В том случае, когда устанавливается, что независимый пункт рассматриваемой формулы, содержит несущественные признаки или признаки, характеризующие лишь частные формы выполнения или использования заявленной полезной модели, запрашивается мнение заявителя о целесообразности сохранения такой редакции формулы полезной модели.
Если установлено, что указанное условие не соблюдено (признак охарактеризован понятиями, не обеспечивающими возможность его идентификации), экспертиза запрашивает у заявителя сведения, подтверждающие то, что в отношении признака, содержащегося в формуле полезной модели, имеется возможность понимания специалистом на основании уровня техники его смыслового содержания.
Если для соблюдения указанного условия необходима корректировка признака на основе описания полезной модели, заявителю предлагается осуществить такую корректировку.
Если указанное условие соблюдено, но для характеристики признака использована устаревшая терминология либо не соответствующая принятой в данной области техники, заявителю необходимо будет внести соответствующую корректировку в формулу полезной модели.
Если заявитель отказывается скорректировать формулу полезной модели, то при дальнейшем рассмотрении заявки такой признак или использованные для его характеристики понятия, включенные в формулу полезной модели, во внимание не принимаются.
Если формула полезной модели включает признак, выраженный общим понятием, устанавливается правомерность его использования.
В том случае, когда экспертизой выявляются такие частные формы реализации признака, которые подпадают под это общее понятие, но не обеспечивают (в совокупности с другими существенными признаками) получение указанного заявителем технического результата, заявителю приводятся соответствующие доводы и предлагается их опровергнуть либо скорректировать формулу на основе описания полезной модели;.

105. Қосымша материалдарды тексеру.
Өтінім берушінің өтінім құжаттарына осы өтінім бойынша патент беру туралы шешім не патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылғанға дейін мәлімделген пайдалы модельдің мәнін өзгертпестен түзетулер мен нақтылауларды енгізуге құқығы бар.
Өтінім құжаттарын түзететін немесе нақтылайтын (яғни, олардың мазмұнына енгізуге жататын) қосымша материалдар ұсынылған жағдайда, өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде көрсетілген өзгерістер өтінім берушінің өз бастамасы бойынша енгізілгендерге жататыны тексеріледі, және егер олар соған жататын болса, көрсетілген материалдармен бірге белгіленген тәртіппен төлемді растайтын құжат ұсынылғаны тексеріледі.
Көрсетілген төлем туралы құжат ұсынылмаса, бұл материалдар өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге қосымша материалдар түскен күннен бастап бес жұмыс күн ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Бұндай хабарлама өтінім берушіге жіберілетін кезекті сарапатма құжатының мазмұнына енгізіледі.
Өтінім құжаттарының өзгерістері өтінім берушінің бастамасымен енгізілгендерге жататындығын шешу үшін мыналарды ескерген жөн:
Сараптаманың қандай да бір жазбаша хабарламасын, соның ішінде сұрау салуын алғаннан кейін, сондай-ақ осындай хабарламаны алмастан өтінім беруші ұсынған өтінім құжаттарының өзгерістері, егер осы өзгерістер өтінім құжатына қойылған талаптарды оны дайындау кезінде жол берілген бұзушылықтарды жоюға бағытталған болса, өтінім берушінің бастамасымен енгізілген болып саналмайды;
өтінім беруші сараптаманың қандай да бір жазбаша хабарламасын, соның ішінде сұрау салуын алғаннан кейін ұсынған өтінім құжатын өзгертулер, егер бұл өзгерістер сараптаманың осындай жазбашаша мазмұнымен байланысты болса, өтінім берушінің бастамасымен енгізілген болып саналмайды.
Өтінім беруші сараптаманың қандай да бір жазбаша хабарламасын, соның ішінде сұрау салуын алғаннан кейін, сондай-ақ осындай хабарламаны алмай-ақ ұсынған өтінім құжатының барлық өзге де өзгерістері өтінім берушінің бастамасымен құжаттың өзгерістері болып табылады.
Өтінім беруші сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша берген қосымша материалдарға қатысты өтінім берушінің оларды ұсынудың белгіленген мерзімдерін сақтауы тексеріледі.
Көрсетілген материалдар өтінім берушіге сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде табысталуы тиіс.
Егер өтінім берші қосымша материалдарды белгіленген мерзімдерді бұза отырып ұсынғаны анықталса және осы мерзімдер ұзартылмаған болса, өтінім қайтарып алынды деп саналады, ол туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Өтінім беруші өз бастамасымен немесе сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша берген қосымша және қарауға қабылданған материалдары түскен кезде олардың өтінім берілген пайдалы модельдің мәнін өзгертпеуі тексеріледі. Қосымша материалдар, егер олар өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ формулаға енгізуге жататын белгілерді қамтыса, өтінім берілген пайдалы модельдің мәнін өзгертеді деп саналады.
Белгілер тек қана оларды өтінім беруші ұсынған нақтыланған формулада қамтылған жағдайда ғана емес, өтінім беруші тек қана осындай енгізуді көрсеткенде де пайдалы модельдің формуласына енгізуге жатады деп саналады.
Қосымша материалдарда келтірілген және формулаға енгізуге жататын белгілер, егер олар патент беру туралы өтінім, сипаттама, пайдалы модельдің формуласы және сызбалар сараптама жасау ұйымына түскен күні өтінімде қамтылатын формулада немесе сипаттамада аталмаған болса, өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ деп танылады.
Егер өтінімнің бастапқы материалдарында пайдалы модельдің белгілері оны орындаудың жеке нысандарын ашпастан көрсетілсе, оны пайдалы модельдің формуласына енгізуге жататын белгіге қатыстыра отырып, қосымша материалдарда осындай орындау нысанын ұсыну, қосымша материалдарды мәлімделген пайдалы модельдің мәнін өзгертеді деп тану үшін негіз болып табылады.
Сипаттамада тек техника деңгейіне ғана қатысты аталған, соның ішінде жақын аналогтың белгілері, мәлімделген пайдалы модельдің бастапқы өтінім материалдарында қамтылатын белгілерге жатпайды.
Өтінім пайдалы модельдердің тобына жатқан жағдайда, топтың қандай да бір пайдалы моделінің бастапқы өтінім материалдарында қамтылатын белгілер болып топтың нақты осы пайдалы моделіне қатысты сипаттамада аталған белгілер саналады.
Біреуі екіншісін пайдалануға арналған пайдалы модельдердің тобы ерекшелікті құрады. Бұл ретте, екіншісінде пайдалануға арналған бір пайдалы модельдің бастапқы материалдарда қамтылатын белгілері осы екінші пайдалы модельдің белгілері де болып саналады.
Мәлімделген пайдалы модель туралы, формулаға енгізуге жататын белгілерге жатпайтын, өтінімнің бастапқы материалдарында жоқ мәліметтерді қамтитын қосымша материалдар пайдалы модельдің мәнін өзгертетін болып табылмайды.
Осындай мәліметтерге атап айтқанда, жаңа (қосымша) пайдалы модельді жүзеге асыру шарттары туралы мәліметтер, пайдалы модельді іске асыру мысалдары, қосымша техникалық нәтижелерді, нақтыланған графикалық материалдарды алу мүмкіндігіне нұсқау жатады.
Өтінімнің бастапқы материалдарында пайдалы модельдің формуласына енгізуге жататын жоқ белгілермен бірге сондай-ақ, өтінімді қарау үшін қажетті өзге де мәліметтерді қамтитын қосымша материалдар, тек көрсетілген белгілерді қамтитын бөлігінде ғана мәнін өзгертетін болып танылады.
Өтінім беруші өзгерткен пайдалы модельдің қосымша материалдарында ұсынылған формуласын тексеру кезінде өзгерістер мәлімделген пайдалы модельге (пайдалы модельдерге) жататыны анықталады.
Пайдалы модельдің мақсатын көрсететін бастапқы тектік ұғымды басқа ұғыммен ауыстыру кезінде, егер көрсетілген ұғымдар бір мағыналы, бағыну қатынасында немесе қиылыста болса, яғни олардың көлемдері толық немесе ішінара сәйкес келсе, формуланың өзгеруі мәлімделген пайдалы модельге жатады деп танылады.
Пайдалы модельдің формуласының өзгеруі, сондай-ақ кемшіліктерді жою кезінде жаңа тәуелсіз тармақты (немесе осындай бірнеше тармақтарды) құру жағдайында да мәлімделген пайдалы модельге жатады деп танылады.
Формулаға қосымша тәуелсіз тармақты қосқанда өзгертілген формула өзге пайдалы модельді қамтитын болып танылады.
Пайдалы модельдің формуласының мәлімделген пайдалы модельге жатпайтын өзгерулері назарға алынбайды, ол туралы өтінім берушіге формуланың өзгеруі туралы тиісті құжаттар түскен күннен бастап бір ай ішінде хабарланады.
Қосымша материалдар мәлімделген пайдалы модельдің мәнін өзгертеді деп танылғанда, өтінім берушіге сараптаманың осындай қорытындысы үшін қосымша материалдардарға енгізілген мәліметтердің қайсысы негіз болғаны туралы хабарланады (оған жіберілетін сараптаманың кезекті құжатында).

105. Проверка дополнительных материалов.
Заявитель вправе внести в документы заявки исправления и уточнения без изменения сущности заявленной полезной модели до принятия по этой заявке решения о выдаче патента либо решения об отказе в выдаче патента.
В случае представления дополнительных материалов, исправляющих или уточняющих документы заявки (то есть подлежащих включению в их содержание) по истечении двух месяцев с даты поступления заявки проверяется, относятся ли указанные изменения к внесенным по инициативе заявителя и, если они относятся к таковым, представлен ли вместе с указанными материалами документ, подтверждающий оплату в установленном порядке. При непредставлении документа об указанной оплате эти материалы не принимаются во внимание при рассмотрении заявки, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления дополнительных материалов направляется соответствующее уведомление.
Такое уведомление включается в содержание очередного документа экспертизы, направляемого заявителю.
При решении вопроса о том, относятся ли изменения документов заявки к внесенным по инициативе заявителя, следует учитывать следующее:
изменения документа заявки, представленные заявителем как после получения им какого-либо письменного сообщения экспертизы, в том числе запроса, так и без получения такого сообщения, не считаются внесенными по инициативе заявителя, если эти изменения направлены на устранение нарушения требования к документу заявки, допущенного при его подготовке;
изменения документа заявки, представленные заявителем после получения им какого-либо письменного сообщения экспертизы, в том числе запроса, не считаются внесенными по инициативе заявителя, если эти изменения связаны с содержанием такого письменного сообщения экспертизы.
Все иные изменения документов заявки, представленные заявителем как после получения им какого-либо письменного сообщения экспертизы, в том числе запроса, так и без получения такого сообщения, являются изменениями документов по инициативе заявителя.
В отношении дополнительных материалов, поданных заявителем по запросу экспертной организации, проверяется соблюдение заявителем установленных сроков их представления.
Указанные материалы должны быть представлены в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса.
Если установлено, что заявитель представил дополнительные материалы с нарушением указанных сроков и эти сроки не продлевались, заявка считается отозванной, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
При поступлении дополнительных материалов, представленных заявителем по собственной инициативе или по запросу экспертной организации и принятых к рассмотрению, проверяется, не изменяют ли они сущность заявленной полезной модели. Дополнительные материалы признаются изменяющими сущность заявленной полезной модели, если они содержат подлежащие включению в формулу признаки, отсутствующие в первоначальных материалах заявки.
Признаки считаются подлежащими включению в формулу полезной модели не только в том случае, когда они содержатся в представленной заявителем уточненной формуле, но и когда заявитель лишь указывает на такое включение.
Признаки, приведенные в дополнительных материалах и подлежащие включению в формулу, признаются отсутствующими в первоначальных материалах заявки, если они не были упомянуты в формуле или в описании, содержащихся в заявке на дату, на которую в экспертную организацию поступили заявление о выдаче патента, описание, формула полезной модели и чертежи.
Если в первоначальных материалах заявки признак полезной модели был выражен общим понятием без раскрытия частных форм его выполнения, то представление такой формы выполнения в дополнительных материалах с отнесением ее к признаку, подлежащему включению в формулу полезной модели, является основанием для признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленной полезной модели.
Признаки, упомянутые в описании лишь в отношении уровня техники, в том числе и ближайшего аналога, не относятся к признакам заявленной полезной модели, содержащимся в первоначальных материалах заявки.
В том случае, когда заявка относится к группе полезных моделей, признаками какой-либо полезной модели группы, содержащимися в первоначальных материалах заявки, считаются признаки, упомянутые в описании применительно именно к этой полезной модели группы.
Исключение составляет группа полезных моделей, одна из которых предназначена для использования в другой. При этом содержащиеся в первоначальных материалах признаки одной полезной модели, предназначенной для использования в другой, считаются и признаками этой другой полезной модели.
Дополнительные материалы, содержащие отсутствующие в первоначальных материалах заявки сведения о заявленной полезной модели, не относящиеся к признакам, подлежащим включению в формулу, не считаются изменяющими сущность полезной модели. К таким сведениям относятся, в частности, новые (дополнительные) сведения об условиях осуществления полезной модели, примеры реализации полезной модели, указание на возможность получения дополнительного технического результата, уточненные графические материалы. Дополнительные материалы, содержащие наряду с отсутствующими в первоначальных материалах заявки признаками, подлежащими включению в формулу полезной модели, также иные сведения, необходимые для рассмотрения заявки, признаются изменяющими сущность лишь в части, содержащей указанные признаки. Иные сведения учитываются при проведении экспертизы.
При проверке измененной заявителем формулы полезной модели, представленной в дополнительных материалах, устанавливается, относятся ли изменения к заявленной (заявленным) полезной модели (полезным моделям).
При замене первоначального родового понятия, отражающего назначение полезной модели, другим понятием изменение формулы признается относящимся к заявленной полезной модели, если указанные понятия равнозначны, находятся в отношении подчинения или пересекаются, то есть их объемы полностью или частично совпадают.
Изменение формулы полезной модели признается относящимся к заявленной полезной модели также в случае формирования нового независимого пункта (или нескольких таких пунктов) в результате устранения недостатков.
Измененная формула признается содержащей иную полезную модель в случае включения в формулу дополнительного независимого пункта.
Изменения формулы полезной модели, не относящиеся к заявленной полезной модели, во внимание не принимаются, о чем заявитель уведомляется в течение одного месяца с даты поступления соответствующих документов об изменении формулы.
В случае признания дополнительных материалов изменяющими сущность заявленной полезной модели заявителю сообщается (в очередном направляемом ему документе экспертизы) о том, какие из включенных в дополнительные материалы сведений послужили основанием для такого вывода экспертизы.

106. Заңның 28-бабына сәйкес пайдалы модельге өтінім өтінішхат беру арқылы өнертабысқа өтінімге өзгертіледі. Көрсетілген өзгеру сараптама жасау ұйымының пайдалы модельге өтінім бойынша тиісті шешім шағарғанға дейін мүмкін болады.
Осындай өзгерту туралы өтінішхат түскен кезде, оның дұрыс ресімделуі тесеріледі, сондай-ақ оның өнертабысқа патент беру туралы шешім шығарылғанға дейін ұсынылғаны және өтінішхатқа белгіленген көлемде тиісті төлем туралы құжат қоса берілгені анықталады.
Өтінішхат белгіленген талаптарға сай ресімделмеген жағдайда, өтінім берушіге ол туралы хабарланады.
Өтінішхат патент беру туралы шешім шығарылғаннан кейін түссе, өтінім берушіге өтінішхат келіп түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінімді өзгерту мүмкін еместігі туралы хабарлама жіберіледі.
Өзгертілмеген өтінім пайдалы модельге өтінім болып қалады, және одан әрі оған қатысты осы Қағидалардың ережелері қолданылады. Бұл ретте, бастапқы өтінімнің басымдығы мен беру күні сақталады.
Егер өтінішхат қайтарылған деп саналатын өтінім бойынша келіп түссе, және өтінішхатпен бірге өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру туралы өтініш берілсе, соңғысы Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес қаралады.
Өзгерту қайтарылғын немесе қайтарылды деп саналатын пайдалы модельдерге өтінімдерге қатысты жүргізілмейді.
Өтінім берушіден өнертабысқа өтінімді пайдалы модельге қайта өзгерту туралы өтінішхат оған алдында өзгерту жүргізілгені туралы хабарлама жіберілгеннен кейін түскен жағдайда, өтінім берушіге осындай өтінішхат түскен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өзгертуді жүзеге асыру мүмкіндігінің болмауы туралы хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушінің оның өзгерту туралы өтінішхатын берілмеген деп санау туралы, оған пайдалы модельге өтінімді өнертабысқа патент беруге өзгерту жүзеге асырылғаны туралы хабарлама жіберілгеннен кейін түскен өтініші өтінімді қайта өзгерту үшін негіз болмайды.
107. Егер өтінімге сараптама жасау нәтижесінде оның пайдалы модельдер ретінде қорғалатын объектілерге жатпайтын ұсынысқа ресімделгені анықталса, патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылады.
Мәлімделген ұсыныс тұтастай алғанда формула тармағында сипатталғандай түрде Заңның 6-бабының 3 және 3-1 тармақтарында келтірілген ұсыныстар тізбесіне түсетін жағдайда, пайдалы модельдер ретінде қорғалатын объектілерге жатады деп танылмайды.
Егер мәлімделген объект көп буынды формулада сипатталса және тәуелді тармақтың мазмұны осы объектінің қоғамдық мүдделерге, адамгершілік және мораль принциптеріне қайшы келуін негіздесе, мұндай объект те пайдалы модель болып танылмайды.
Формуланың қандай да бір тармағында сипатталған объектіні жоғарыда баяндалғанды ескере отырып пайдалы модель деп тану мүмкін болмаған жағдайда, өтінім берушіге патент беруден бас тарту туралы қорытынды үшін негіз бола алатын дәлелдер қажет болған жағдайда, пайдалы модель формуласын растай отырып, тиісті ақпарат көздеріне сілтемелер жазылған және келтірілген дәлелдерді теріске шығару ұсынысы жазылған сұрау салу жіберіледі немесе одан тиісті тармақты түзетіп немесе алып, пайдалы модель формуласын өзгертеді.
Егер өтініш беруші өз жауабында сараптаманың дәлелдерін жоққа шығармаса және сұрау салуда ұсынылған өзгерістермен формуланы келтірмесе, патент беруден бас тарту туралы қорытынды шығарылады.
Бұл ретте қорытындыда формуланың басқа тармақтарында сипатталған ұсыныстардың қағидатты қорғау қабілеттілігі белгіленеді (егер бұл сараптама процесінде белгіленсе).
Патент беруден бас тарту туралы шешімде келтірілген дәлелдермен келіспеген жағдайда өтініш берушінің уәкілетті органның апелляциялық кеңесіне шешім жіберілген күннен бастап үш ай ішінде қарсылық беру құқығы туралы қосымша хабарланады.

106. В соответствии со статьей 28 Закона заявка на полезную модель преобразовывается в заявку на изобретение путем подачи ходатайства. Указанное преобразование возможно до вынесения соответствующего решения экспертной организации по заявке на полезную модель.
При поступлении ходатайства о таком преобразовании проверяется правильность его оформления, а также устанавливается, представлено ли оно до вынесения решения о выдаче патента на изобретение и приложен ли к ходатайству документ о соответствующей оплате в установленном размере.
В том случае, когда ходатайство оформлено не в соответствии с установленными требованиями, заявителю сообщается об этом.
При поступлении ходатайства после вынесения решения о выдаче патента заявителю направляется уведомление о том, что преобразование заявки не может состояться в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства.
Заявка, преобразование которой не состоялось, остается заявкой на полезную модель, и в ее отношении в дальнейшем применяются положения настоящих Правил. При этом сохраняются приоритет и дата подачи первой заявки.
Если ходатайство о преобразовании поступило по заявке, считающейся отозванной, и вместе с ходатайством представлена просьба о восстановлении пропущенного срока, последняя рассматривается в соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона.
Преобразование не проводится в отношении заявок на полезные модели, отозванных или считающихся отозванными.
При поступлении от заявителя ходатайства об обратном преобразовании заявки на изобретение в заявку на полезную модель после направления ему уведомления о состоявшемся ранее преобразовании заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления такого ходатайства направляется уведомление о невозможности осуществления преобразования.
Просьба заявителя считать его ходатайство о преобразовании заявки не поданным, поступившая после направления ему уведомления о состоявшемся преобразовании заявки на полезную модель в заявку на выдачу патента на изобретение, не является основанием для обратного преобразования заявки.
107. Решение об отказе в выдаче патента выносится, если в результате экспертизы заявки установлено, что она оформлена на предложение, которое не относится к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей.
Заявленное предложение не признается относящимся к объектам, охраняемым в качестве полезных моделей, если оно в целом в том виде, как охарактеризовано в пункте формулы, подпадает под перечень предложений, приведенных в пунктах 3 и 3-1 статьи 6 Закона.
Если заявленный объект охарактеризован в многозвенной формуле и содержание зависимого пункта обусловливает противоречие этого объекта общественным интересам, принципам гуманности и морали, такой объект также не признается полезной моделью.
При непризнании объекта, охарактеризованного в каком-либо пункте формулы, полезной моделью, с учетом изложенного выше, заявителю направляется запрос с изложением доводов, которые служат основанием для заключения об отказе в выдаче патента, ссылок на соответствующие источники информации, если они необходимы, и предложением опровергнуть приведенные доводы с подтверждением формулы полезной модели либо изменить формулу полезной модели, скорректировав или изъяв из нее соответствующий пункт.
Если в своем ответе заявитель не опроверг доводы эксперта и не привел формулу с предложенными в запросе изменениями, выносится заключение об отказе в выдаче патента.
При этом в заключении отмечается принципиальная охраноспособность предложений, охарактеризованных в других пунктах формулы (если это установлено в процессе экспертизы).
В решении об отказе в выдаче патента дополнительно сообщается о праве заявителя при несогласии с приведенными доводами подать возражение в апелляционный совет уполномоченного органа в течение трех месяцев с даты направления решения.

Ескерту. 107-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
108. Заңның 23-бабының 2-тармағына сәйкес келесі жағдайларда пайдалы модельге патент беру туралы шешім шығарады.
Заңның 33-бабында көзделген жағдайдарда пайдалы модельдің патентке қабілеттілік талаптарына сәйкестігі туралы мәселені қарау кезінде мыналар ескеріледі.
Егер техника деңгейінде, пайдалы модельдің формуласының тәуелсіз тармағында барлық келтірілген маңызды белгілері (осыларға пайдалы модельдің формуласына қойылатын талаптарға қанағат ететін белгілер жатпайды, себебі оларға қатысты қол жеткізілетін техникалық нәтижеге әсері анықталуы мүмкін емес) тән, мақсатының сипатын қоса алғанда, пайдалы модель мақсатына ұқсас құрал белгілі болмаса, патентпен қорғалатын пайдалы модель "жаңалық" талаптарына сәйкес деп саналады.
Техника деңгейі туралы мәліметтер пайдалы модельдің басымдық күніне дейін жалпыға мәлім болған, өтінім берілген пайдалы модельге ұқсас мақсаты бар құралдар туралы әлемде жарияланған мәліметтерді, оларды Қазақстан Республикасында қолдану туралы мәліметтерді, сондай-ақ неғұрлым бұрынырақ басымдығы болған жағдайда, Қазақстан Республикасында өтінім берілген және Қазақстан Республикасында патенттелген пайдалы модельдерді және өнертабыстарды қамтиды.
Техника деңгейіне өтінім берушілер қайтарып алған өтінімдер, сондай-ақ қайтарып алынды деп саналған өтінімдер енгізілмейді.
Техника деңгейіне еуразиялық өтінімдер, сондай-ақ Қазақстан Респуликасын көрсете отырып, халықаралық өтінімдер енгізіледі.
Өтінім өтініш, сипаттама, формула және сызбалар (өнертабысқа өтінімдер үшін - егер сипаттамада оларға сілтемелер болса) түскен күні осы өтінімде қамтылатын сипаттамаға және формулаға қатысты техника деңгейіне енгізіледі.
Егер бұл күн қаралатын өтінімнің басымдық күнінен неғұрлым кешірек болса, неғұрлым бұрынырақ басымдығы бар өтінім басымдық белгілеу үшін негіз болған материалдардың (бастапқы өтінім, бұрын берген өтінім, осы өтінімге қосымша материалдар) мазмұнымен сәйкес келетін мазмұнының бөлігінде техника деңгейіне енгізіледі.
Патентпен қорғалатын пайдалы модель, егер мына талаптар орындалса, "өнеркәсіпте қолдануға жарамды" талабына сәйкес деп саналады:
Соның негізінде патент берілген өтінімде пайдалы модельдің өндіріс құралы немесе тұтыну нысаны немесе олардың құрамдас бөліктері ретіндегі нақты мақсаты көрсетілген, немесе осы мақсат пайдалы модельдің атауынан немесе пайдалы модельдің формуласына сүйенеді, пайдалы модельдің формуласына қойылатын талаптарға сай емес белгілерді ескерместен, пайдалы модельді формуланың әрбір тармағына сәйкес орындау кезінде, көрсетілген мақсат іс жүзінде іске асырылады, басымдық күніне белгілі немесе өтінімде сипатталған пайдалы модельді формуланың кез келген тармағында сипатталғандай түрде жүзеге асыруға мүмкіндік беретін (ал өтінім түскен күннен бұрынырақ басымдық белгіленгенде, - негізінде басымдық белгіленген өтінімде, сондай-ақ материалдарда) құралдар мен әдістердің болуы.

Сноска. Пункт 107 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
108. В соответствии с пунктом 2 статьи 23 Закона экспертная организация выносит решение о выдаче патента на полезную модель в следующих случаях.
В случаях, предусмотренных статьей 33 Закона, при рассмотрении вопроса о соответствии полезной модели условиям патентоспособности учитывается следующее.
Охраняемая патентом полезная модель считается соответствующей условию "новизны", если в уровне техники неизвестно средство того же назначения, что и полезная модель, которому присущи все приведенные в независимом пункте формулы полезной модели существенные признаки (к последним не относятся признаки, не удовлетворяющие требованию к формуле полезной модели, поскольку в отношении их не может быть установлено влияние на достигаемый технический результат), включая характеристику назначения.
Сведения об уровне техники включают ставшие общедоступными до даты приоритета полезной модели, опубликованные в мире сведения о средствах того же назначения, что и заявленная полезная модель, сведения об их применении в Республике Казахстан, а также при условии их более раннего приоритета поданные в Республике Казахстан заявки на полезные модели и изобретения и запатентованные в Республике Казахстан.
В уровень техники не включаются заявки, отозванные заявителями, а также заявки, считающиеся отозванными.
В уровень техники включаются евразийские заявки, а также международные заявки с указанием Республики Казахстан.
Заявка включается в уровень техники в отношении описания и формулы, содержащихся в этой заявке на дату, на которую поступили заявление, описание, формула и чертежи (для заявок на изобретение - только в случае, если в описании имеются ссылки на них). Если эта дата более поздняя, чем дата приоритета рассматриваемой заявки, то заявка с более ранним приоритетом включается в уровень техники в части ее содержания, совпадающей с содержанием материалов, послуживших основанием для установления приоритета (первая заявка, ранее поданная заявка, дополнительные материалы к этой заявке).
Охраняемая патентом полезная модель считается соответствующей условию "промышленной применимости", если выполняются следующие условия:
в заявке, на основании которой патент выдан, указано конкретное назначение полезной модели как средства производства или предмета потребления либо их составных частей или это назначение прямо следует из названия полезной модели или из формулы полезной модели, при выполнении полезной модели в соответствии с каждым пунктом формулы, без учета признаков, не удовлетворяющих требованию к формуле полезной модели, действительно реализуется указанное назначение, имеются известные на дату приоритета или описанные в заявке (а при установлении более раннего приоритета, чем дата поступления заявки, - как в заявке, так и в материалах, на основании которых установлен приоритет) средства и методы, позволяющие осуществить полезную модель в том виде, как она охарактеризована в любом из пунктов формулы.

109. Ақпараттық іздеу талаптары.
Ақпараттық іздеу өтінім берушінің өтінішхаты бойынша өтінімді қараудың кез келген сатысында, ал патент иеленушінің немесе үшінші тұлғаның өтінішхаты бойынша - тиісті төлем жасалған жағдайда пайдалы модельге патент беру туралы мәліметтер жарияланғаннан кейін жүргізіледі. (Заңның 23-бабының 4-тармағы).
Өтінім берілген ұсыныс оны түсіну мүмкін емес немесе оны Заңның 7-бабының 3-тармағына сәйкес пайдалы модель ретінде танылмайтын объектілерге жатқызу негіздері болып, оған байланысты өтінім берушіге хат жолдау қажет болса, тиісінше ақпараттық іздеу ұзартылады.
Жоғарыда көрсетілген жағдайларда ақпараттық іздеу, егер өтінім берушіге жолданғаннан кейін мәлімделген ұсыныстың жоғарыда көрсетілген сипаттама ерекшеліктері сақталса, жүргізілмейді.
Патент иеленушіге үшінші тұлғадан ақпараттық іздеуді жүргізу туралы өтінішхат түскені туралы хабарлама жіберіледі.
Егер ақпараттық іздеуді жүргізу туралы өтінішхат қайтарылған немесе қайтарылған болып табылатын өтінім бойынша түссе, немесе егер ақпараттық іздеуді жүргізу туралы өтінішхат түскеннен кейін өтінім бойынша пайдалы модельге патент беруге сараптама нәтижесінде патент беруден бас тарту туралы шешім қабылданса, өтінішхат берген өтінім берушіге оны қанағаттандыру мүмкіндігі жоқ деген хабарлама жіберіледі.
Өтінім берушінің, патент иеленушінің немесе үшінші тұлғаның өтінішхаты бойынша жүргізілген ақпараттық іздеу аяқталған соң, ол туралы есеп өтінішхат берген тұлғаға жіберіледі.
Егер ақпараттық іздеу үшінші тұлға берген өтінішхат бойынша жүргізілген болса, ақпараттық іздеу туралы есеп патент иеленушіге де жіберіледі.
Ақпараттық іздеуді жүргізу туралы өтінішхат түскен күні ұқсас өтінішхат бұрын берілген немесе ақпараттық іздеу жүргізілген немесе жүргізіліп жатқан жағдайда, осындай өтінішхатты берген тұлғаға көрсетілген жағдайлар туралы және оған ақпараттық іздеу туралы есептің көшірмесін беру шарттары туралы хабарланады.
110. Ақпараттық іздеу нысаны.
Ақпараттық іздеу сипаттамалар мен сызбалардыескере отырып, сондай-ақ пайдалы модельдің рұқсат етілетін ықтимал өзгерістерін ескере отырып пайдалы модельдің формуласы негізінде жүргізіледі.
Өтінім құжаттарының түзетулері, нақтылаулары және өзгерістері, егер оларды өтінім беруші белгіленген тәртіппен тиісті өтінішхат беру күніне дейін енгізген болса, ақпараттық іздеу кезінде ескеріледі.
Егер ақпараттық іздеу туралы өтінішхат түске күні өтінім беруші белгіленген мерзімде бірлік талабын бұзу туралы хабарлауға жауап бермесе, ақпараттық іздеу формулада бірінші болып көрсетілген пайдалы модель (бірыңғай өнертабыстық ойды құрайтын пайдалы модельдер тобы) бойынша жүргізіледі.
Басқа пайдалы модельдер бойынша ақпараттық іздеуді жүргізу жеке ақпараттық іздеу болып саналады, ол туралы сараптама жасау ұйымы ақпараттық іздеуді жүргізу туралы өтінішхатты берген тұлғаға хабарлайды.

109. Условия проведения информационного поиска.
Информационный поиск проводится по ходатайству заявителя на любой стадии рассмотрения заявки, а по ходатайству патентообладателя или третьего лица - после опубликования сведений о выдаче патента на полезную модель при условии соответствующей оплаты (пункт 4 статьи 23 Закона).
В том случае, когда заявленное предложение охарактеризовано таким образом, что понимание его невозможно или есть основания для отнесения его к объектам, не признаваемым полезными моделями в соответствии с пунктом 3 статьи 7 Закона, в связи с чем требуется обращение к заявителю, проведение информационного поиска соответственно продлевается.
Информационный поиск в указанных выше случаях не проводится, если после обращения к заявителю сохранились указанные выше особенности характеристики заявленного предложения;
Патентообладатель уведомляется о поступлении ходатайства о проведении информационного поиска от третьего лица.
Если ходатайство о проведении информационного поиска поступило по заявке, которая отозвана или считается отозванной, или, если после поступления ходатайства о проведении информационного поиска по заявке в результате экспертизы на выдачу патента на полезную модель принимается решение об отказе в выдаче патента, то заявителю, подавшему ходатайство, сообщается о невозможности его удовлетворения.
По завершении информационного поиска, проведенного по ходатайству заявителя, патентообладателя или третьего лица, отчет о нем направляется лицу, подавшему ходатайство. Если информационный поиск проведен по ходатайству, поданному третьим лицом, то отчет об информационном поиске направляется также патентообладателю.
В том случае, когда на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска уже подано аналогичное ходатайство, либо уже проведен или проводится информационный поиск, лицу, подавшему такое ходатайство, сообщается об указанных обстоятельствах и об условиях предоставления ему копии отчета об информационном поиске.
110. Предмет информационного поиска.
Информационный поиск проводится на основании формулы полезной модели с учетом описания и чертежей, а также с учетом возможных допустимых изменений формулы полезной модели.
Исправления, уточнения и изменения документов заявки учитываются при проведении информационного поиска, если они внесены заявителем в установленном порядке до даты подачи соответствующего ходатайства.
Если на дату поступления ходатайства о проведении информационного поиска заявитель в установленный срок не ответил на сообщение о нарушении требования единства, информационный поиск проводится по полезной модели (группе полезных моделей, образующих единый изобретательский замысел), указанной (указанным) в формуле первым (первыми). Проведение информационного поиска по другим полезным моделям будет считаться как отдельный информационный поиск, о чем экспертная организация извещает лицо, подавшее ходатайство о проведении информационного поиска.

111. Техника деңгейіне, іздеу саласы мен көлеміне, ақпараттық іздеу туралы есепке қойылатын талаптар осы Қағидалардың 92, 93, 94-тармақтарына сәйкес белгіленеді.
4-параграф. Өнеркәсiптiк үлгi өтініміне формалды сараптама жүргізу тәртiбi
112. Егер Президент Жарлығына сәйкес мәліметтерді мемлекеттік құпияға жатқызуға уәкілетті болып белгіленген мемлекеттік органмен өтінім мемлекеттік құпия деп табылса, өтінім түскен күннен бастап үш айдың ішінде өтінім берушіге Заңның 5-бабының 6-тармағына сәйкес өнеркәсіп үлгісіне құқықтық қорғауды беру мүмкін еместігі туралы хат жолданады.
Қағаз жүзінде келіп түскен құжаттарды тіркеу тиісті нөмірі мен түскен күнін көрсете отырып, мемлекеттік немесе орыс тілдерінде және өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің кескіндемесі бар болған жағдайда жүргізіледі.
Құжаттар немесе өтінілетін үлгінің кескіндемесі мазмұндалмайтын болса тіркелмейді және құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде оларды тапсырған адамға қайтарылады.
Құжаттарды қарауға қабылданғаны туралы өтініш беруші өтінішті тіркеу күнін және құжаттарды алған күнді көрсететін өтінішті алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Қорғау құжатын беру туралы өтінім қазақ немесе орыс тілдерінде беріледі.
Қосымша құжаттар қазақ, орыс немесе шет тілдерінде ұсынылады.
Егер қосымша құжаттар шет тілінде тапсырылса, өтінімге олардың қазақ немесе орыс тілдеріне аударылған нұсқасы ұсынылады.
Өтінім сараптама жасау ұйымына басқа тілдегі құжаттары бар өтінім түскен күннен бастап екі ай ішінде беріледі.
Тиісті төлемді ескере отырып, бұл мерзім ұзартылады, бірақ екі айдан аспайды.
Өтінішті мерзімінде тапсырмаған жағдайда, өтініш берілмеген болып есептеледі.
Заңның 16-бабының 3-тармағында көзделген жағдайларды қоспағанда, қорғау туралы құжатты беру туралы ақпарат жарияланғанға дейін өтінішке және оны үшінші тұлғаларға қараудың барысы туралы ақпаратқа жол берілмейді.
Өтініш бойынша шығыс хат-хабарды өтінімде көрсетілген өтінішхат берушінің мекенжайына сараптама жасау ұйымы жібереді.
Сараптама жасау ұйымына ұсынылған өтінімнің расталған көшірмесі өтініш берушінің тиісті төлемді растайтын құжат болған жағдайда шетелдік патенттеу мақсатында өтініші бойынша беріледі.
113. Өтініш беруші немесе уәкілетті өкіл әрбір өтінім бойынша хаталмасуды дербес жүзеге асырады.
Өтінім бергеннен кейін жіберілген материалдарда оның нөмірі және өтініш берушінің немесе оның өкілінің қолы болуы тиіс.
Сараптама ұйымында өнеркәсіптік үлгі бойынша іс жүргізу қазақ немесе орыс тілдерінде беріледі.
Өтініш берушінің шет тілінде ұсынған материалдарына олардың қазақ немесе орыс тілдеріне аудармасы материалдардың сараптама ұйымына келіп түскеннен бастап кейiн екi ай ішінде берiледi.
Аударма сараптама жасау ұйымына өтiнiм келіп түскеннен кейiн екi ай ішінде берiледi.
Аударма ұсынылғанға дейін шет тілінде ұсынылған материалдар қарастырылмайды, ол туралы өтініш берушіге жазбаша түрде материалдардың аудармастан алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Егер өтінімнің түпнұсқасын сараптама жасау ұйымы қабылдамаса, электрондық пошта арқылы жіберілген өтініш қайтарып алынды деп есептеледі және іс жүргізу тоқтатылады, ол туралы өтініш берушіге жазбаша хабардарлама жіберіледі.
Егер материалдардың түпнұсқалары мерзім өткеннен кейін келіп түссе немесе электрондық пошта арқылы келіп түскен материалдар ұсынылған материалдарға сәйкес болмаса, материалдар түпнұсқаның келіп түсу күніне түскен болып саналады, электрондық пошта арқылы келіп түскен материалдардың мазмұны ары қарай қарастырылмайды.
Егер өтінімнің электрондық пошта арқылы келіп түскен қандайда бір материалдары немесе олардың бөлігі оқылмайтын немесе келіп түспеген болса, тиісті материалдар түпнұсқалардың келу күніне келіп түскен болып саналады.

111. Требования к уровню техники, области и объему поиска, отчету об информационном поиске определяются в соответствии с пунктами 92, 93, 94 настоящих Правил.
Параграф 4. Порядок проведения формальной экспертизы по заявке на промышленный образец
112. Если государственным органом, наделенным в соответствии с Указом Президента полномочиями по отнесению сведений к государственным секретам, заявленный промышленный образец будет признан секретным, в течение трех месяцев со дня поступления заявки, заявителю направляется письмо о невозможности предоставления промышленному образцу правовой охраны в соответствии с пунктом 6 статьи 5 Закона.
Регистрация документов, поступивших на бумажном носителе, с присвоением соответствующего номера и указанием даты их поступления производится при наличии заявления на казахском или русском языке, описания изображения заявляемого промышленного образца. Документы, не содержащие заявляемого образца, не регистрируются и возвращаются представившему их лицу в течение пяти рабочих дней со дня поступления документов.
О факте принятия документов к рассмотрению заявителю направляется уведомление в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявки, в котором указывается регистрационный номер заявки и дата поступления документов.
Заявление о выдаче охранного документа представляется на казахском или русском языках.
Дополнительные документы заявки предоставляются на казахском, русском или иностранном языках.
Если дополнительные документы заявки представлены на иностранном языке, к заявке прилагается их перевод на казахский или русский язык.
Перевод представляется в течение двух месяцев после поступления в экспертную организацию заявки, содержащей документы на другом языке. При условии соответствующей оплаты этот срок продлевается, но не более чем на два месяца.
В случае непредставления перевода в срок заявка признается неподанной.
Доступ к заявке и информация о ходе ее рассмотрения третьим лицам до опубликования сведений о выдаче охранного документа, не допускается, кроме случаев предусмотренных пунктом 3 статьи 16 Закона.
Исходящая корреспонденция по заявке направляется экспертной организацией в адрес для переписки, указанный заявителем в заявлении.
Заверенная копия поданной в экспертную организацию заявки предоставляется по просьбе заявителя для целей зарубежного патентования при наличии документа, подтверждающего соответствующую оплату.
113. Переписка ведется заявителем или уполномоченным представителем по каждой заявке самостоятельно.
Материалы, направляемые после подачи заявки, содержат ее номер и подпись заявителя или его представителя.
Делопроизводство в экспертной организации по заявке на промышленный образец ведется на казахском или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на иностранном языке, прилагается их перевод на казахский или русский язык.
Перевод представляется в течение двух месяцев после поступления в экспертную организацию материалов заявки.
До представления перевода, материалы, представленные на иностранном языке не рассматриваются, о чем заявитель письменно уведомляется в течение пяти рабочих дней со дня поступления материалов без перевода.
Если оригинал заявки не поступил в экспертную организацию, заявка, переданная по электронной почте, считается отозванной и делопроизводство по ней прекращается, о чем заявитель уведомляется письменно.
Если оригиналы материалов поступили по истечении срока или материалы, поступившие по электронной почте не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по электронной почте материалов в дальнейшем не рассматриваются.
Если какие-либо материалы заявки, поступившие по электронной почте, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов.

Ескерту. 113-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
114. Формалды сараптама сараптама ұйымына өтiнiм берiлгеннен кейiн және өтiнiш берген күннен бастап екi ай мерзiмде формалды сараптама жүргiзу және алу үшiн төленген төлемдi растайтын құжат болған жағдайда жүргiзiледi.
Формалды сараптама жүргізілген кезде төмендегілер тексеріледі:
өтінімде қамтылатын немесе Заңның 19-бабы 2-тармағының 1) 2) және 4) тармақшаларында көзделген қоса берілетін құжаттардың бар болуы;
жүргізілген төлемдердің белгіленген мөлшерге сәйкестігі;
патенттік сенім білдірілген өкілдің өкілеттілігін куәландыратын сенімхаттың ресімделуінің дұрыстығына тексерістің бар болуын қоса алғанда, өтінімді беру тәртібін сақтау;
бірыңғай шығармашылық ойды (өнеркәсіптік үлгі бірлігі талаптарын) сақтау;
ұсынылған қосымша материалдар, егер олар ұсынылса, өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертпеуі;
ӨҮХС бойынша өтінім берушінің өнеркәсіптік үлгіні дұрыс сыныптауы;
өтінім түскен күннен неғұрлым ерте сұралатын басымдықтың негізділігі.
Формалды сараптама сатысында өтінім берілген күн және басымдық күні белгіленеді.
115. Құжаттарға қойылатын талаптарды бұза отырып ресімделген өтінім бойынша өтінім берушіге түзетілген немесе жетіспейтін құжаттарды ұсыну ұсынысымен жіберілген күннен бастап үш ай ішінде сұрау салу жіберіледі. Өтінімге сараптама жасау сұрау салуға жауап алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылған құжаттарды ұсынбаған жағдайда, өтінім кері қайтарып алынды деп есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Бұл мерзім тиісті төлем жасалған жағдайда, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Ескерту. 115-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
116. Сауал негіздері мыналар болып табылады:
өтінімде тиісті құжаттардың болмауы;
өтінімде қажетті мәліметтердің, сондай-ақ қолдардың және мөр (бар болса) оттискісінің болмауы, сондай-ақ өтініште келтірілген мәліметтерді нақтылау қажеттілігі;
оларды тікелей репродукциялауға кедергі келтіретін құжаттарды ресімдеуде кемшіліктердің анықталуы (өтінім материалдарын көруді қиындататын баспа сапасы, жолдар мөлшеріне, парақтар форматына қойылатын талаптар бұзылғанда);
Қазақстан Республикасында қорғалатын тауар таңбаларына үшінші тұлғалар құқықтарының бұзылу мүмкіндігімен байланысты мәселелерді анықтау қажеттілігі;
патент туралы мәліметтерді жариялау кезінде аталғысы келмейтін авторлар туралы мәліметтерден басқа, өтінімде жалпыға қол жетімді болып табылмайтын көздерге сілтемелердің не онда қамтылатын басқа да мәліметтерді жариялау мүмкін еместігін көрсетудің болуы;
өтінімде сұралатын неғұрлым бұрыңғы басымдықты белгілеумен байланысты мәселелерді анықтау қажеттігі;
осы Қағидалардың өтінім материалдарына қойылатын талаптарын өтінілетін өнеркәсіптік үлгінің мәнін талдаусыз айқындалатын басқа да бұзушылықтардың бар болуы.

Сноска. Пункт 113 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
114. Формальная экспертиза заявки проводится после регистрации заявки в экспертной организации и при наличии документа, подтверждающего произведенную оплату за прием и проведение формальной экспертизы в течение двух месяцев с даты подачи заявки.
При проведении формальной экспертизы заявки проверяется:
наличие документов, которые содержатся в заявке или прилагаются к ней, предусмотренные в подпунктах 1), 2) и 4) пункта 2 статьи 19 Закона;
соответствие произведенной оплаты установленным размерам;
соблюдение единого творческого замысла (требования единства промышленного образца);
не изменяют ли дополнительные материалы, если они представлены, сущности заявленного промышленного образца;
правильность классифицирования заявителем промышленного образца по МКПО;
обоснованность испрашиваемого в заявке более раннего приоритета, чем дата ее поступления.
115. По заявке, оформленной с нарушением требований к ее документам, заявителю направляется запрос с предложением в течение трех месяцев с даты его направления представить исправленные или недостающие документы. Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
При непредставлении запрашиваемых документов заявителем в установленный срок заявка считается отозванной, о чем заявителю направляется соответствующее уведомление в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока.
Данный срок продлевается при условии соответствующей оплаты, но не более чем на три месяца.
Сноска. Пункт 115 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
116. Основаниями для запроса являются:
отсутствие в заявке необходимого пакета документов;
отсутствие в заявлении необходимых сведений, подписей и оттиска печати (при его наличии), а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
выявление недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати, затрудняющее усмотрение материалов заявки);
необходимость выяснения вопросов, связанных с возможным нарушением прав третьих лиц на охраняемые в Республике Казахстан товарные знаки;
наличие в заявке ссылок на источники, не являющиеся общедоступными, либо указаний на невозможность публикации тех или иных содержащихся в ней сведений, кроме сведений об авторах, пожелавших не быть указанными в качестве таковых при публикации сведений о патенте;
необходимость выяснения вопросов, связанных с установлением испрашиваемого в заявке более раннего приоритета;
наличие других нарушений требований настоящих Правил к документам заявки, устанавливаемых без анализа существа заявленного промышленного образца.

117. Өнеркәсіптік үлгі бірлігінің талаптары бұзыла отырып берілген өтінім бойынша өтінім берушіге қай өнеркәсіптік үлгісі қаралуға жататынын хабарлау және қажеттігіне қарай, өтінім құжаттарына нақтылауды енгізу туралы тиісті хабарлама жіберілген күннен бастап үш айлық мерзім ішінде сұрау салу жіберіледі. Өтінішке жауап беру сұрау салынған күннен бастап үш ай ішінде жіберілуі тиіс.
Алғашқы өтінім материалдарына кірген басқа өнеркәсіптік үлгілер бөлінген өтінімдермен ресімделуі мүмкін.
Егер өтiнiм берушi бiрлiктiң талаптарын бұзу жөнiнде хабарламаны жiберген күннен бастап үш ай мерзiмде хабарламаса, өнеркәсiптiк үлгiлердiң қайсысы қарауға тиiс және көрсетiлген құжаттарды ұсынбаған жағдайда, сипаттамасында көрсетiлген объектiлер бiрiншi болып саналады, сондай-ақ оларға қатысты өзге де өнеркәсiптiк үлгiлер біріншіден, олар өнеркәсіптік бірліктің бірлігін талап етеді.
118. Сараптама жүргізу кезеңінде өтінім беруші өз бастамасымен немесе сараптаманың сұрау салуы бойынша өтінілген нысанның мәнін өзгертпей өнеркәсіптік үлгіге өтінім материалдарын толықтыруы, нақтылауы немесе өзгертуі мүмкін.
Өтінілген өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертпейтін қосымша материалдар өтінімнің материалдарына қосылады.
Өтінімді қарау кезінде қосымша материалдардағы өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертетін бөлікте назар аударылмайды және өтінім беруші дербес өтінім ретінде рәсімдейді, ол туралы осы факт анықталған күннен өтінім беруші бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Бұл ретте, дербес өтінім сараптама жасау ұйымы өтінім берушіге хабарлама жіберген күннен бастап үш ай ішінде берілсе, Заңның 20-бабының 3-тармағына сәйкес оның басымдығы қосымша материалдардың келіп түсу күнімен белгіленеді.
Егер қосымша материалдар осы Қағидалардың талаптарын сақтамастан ұсынылса, өтінім беруші олардың сараптама кезінде жалпы түрде немесе тиісті бөлікте назарға алынбайтыны туралы хабардар етіледі.
119. Өтініш берушінің сұрау салынған құжаттарды ұсыну мерзімі тиісті өтініш берілген кезде ұзартылады, ол өтініш берушіге сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай ішінде ұсынылады. Өтініш берушіге ұзартылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Қолдаухатқа тиісті төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
Өтінімге сараптама жасау сұрау салуға жауап алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Сұратылған құжаттар немесе өтінішхаттар үш ай мерзімде ұсынылмаған жағдайда, өтінім кері қайтарып алынған болып есептеледі, бұл туралы өтінім берушіге белгіленген мерзім аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Бұл мерзім тиісті төлем жасалған жағдайда, бірақ үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.

117. По заявке, поданной с нарушением требования единства промышленного образца, заявителю в период проведения экспертизы направляется запрос о том, какой промышленный образец подлежит рассмотрению, и при необходимости внести уточнения в документы заявки. Ответ на запрос необходимо предоставить в трехмесячный срок с даты направления запроса.
Другие промышленные образцы, вошедшие в материалы первоначальной заявки, могут быть оформлены выделенными заявками.
В случае, если заявитель в трехмесячный срок с даты направления ему уведомления о нарушении требований единства не сообщит, какое из промышленных образцов подлежит рассмотрению и не представит уточненные документы, проводится рассмотрение объекта, указанного в описании первым, а так же других промышленных образцов, связанных с первым настолько, что они удовлетворяют требованию единства промышленного образца.
118. В период проведения экспертизы заявитель может по собственной инициативе или по запросу экспертизы дополнять, уточнять или изменять материалы заявки без изменения сущности заявленного объекта.
Дополнительные материалы, не изменяющие сущность заявленного промышленного образца, приобщаются к материалам заявки.
Дополнительные материалы в части, изменяющей сущность заявленного промышленного образца, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки и оформляются в качестве самостоятельной заявки, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня установления данного факта направляется соответствующее уведомление.
При этом, если самостоятельная заявка подается в течение трех месяцев с даты направления заявителю уведомления экспертной организацией, в соответствии с пунктом 3 статьи 20 Закона ее приоритет будет установлен по дате поступления дополнительных материалов.
Если дополнительные материалы представлены без соблюдения требований настоящих Правил, заявителю направляется уведомление о непринятии во внимание при экспертизе в целом или в соответствующей части.
119. Срок представления заявителем запрашиваемых документов продлевается при подаче соответствующего ходатайства, которое представляется в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса. Заявителю в течение пяти рабочих дней со дня продления направляется соответствующее уведомление.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
При непредставлении в трехмесячный срок запрашиваемых документов или ходатайства, заявка считается отозванной, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Этот срок продлевается при условии соответствующей оплаты, но не более чем на три месяца.

Ескерту. 119-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
120. Өтінім берушінің өткізіп алған мерзімдерін сараптама жасау ұйымы мерзімді қалпына келтіру туралы қолдаухат (бұдан әрі - қолдаухат) бойынша қалпына келтіруі мүмкін.
Өтінім беруші қолдаухатты өткізіп алған мерзім аяқталған күннен бастап алты айдан кешіктірмей береді. Мұндай қолдаухат сараптама жасау ұйымына сараптама сұрау салған материалдармен немесе апелляциялық кеңеске қарсылықпен бір уақытта ұсынылады.
Қолдаухатқа тиісті төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
Осы құжатты көрсетілген мерзімде ұсынбаған жағдайда қолдаухат берілмеген болып табылады, бұл туралы өтінім беруші бес жұмыс күні ішінде хабардар болады.
121. Формалды сараптама сатысында өтінім берілген күн және басымдық күні белгіленеді.
Өнеркәсіп үлгісіне қорғау құжатын беру туралы өтінім Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса) немесе өтінім берушінің толық атауын, сипаттамасын, өнімнің бейнесін (макетін) көрсетіле отырып, өтінімді сараптама ұйымына келіп түскен күніне қарай ұсыну күні белгіленеді, егер көрсетілген құжаттар бір уақытта ұсынылмаса , онда осы құжаттардың ең соңғы келіп түскен күніне қарай белгілейді.
Егер ұсынылған өтінімде көрсетілген мәліметтерді анықтауға мүмкіндік бермейтін сапа ретінде өтініш берілген жағдайда өтінім беру күні сараптама ұйымына тиісті сапа өтінімін алған күннен бастап анықталады.
Егер осы Заңның 20-бабының 2-тармағына сәйкес конвенциялық басымдық талап етілсе, өтініш беру күніне басымдылық белгіленуі мүмкін емес.
Басымдық бірінші өтінім (конвенциялық басымдылық) берілген күннен бастап сараптама жасау ұйымына өтініш беру күні белгіленеді.
Өтiнiш берiлген жағдайда, бөлiнген өтiнiмдердiң басымдығы сараптама жасау ұйымына сол өтiнiш берушiнiң бастапқы өтiнiшiнiң мәнi берiлген күнi және егер басымдығы күнiнен бастап бастапқы өтiнiшке неғұрлым ертерек басымдықты белгiлеуге құқылы болса, сондай-ақ егер өтінім сараптама жасау ұйымының бастапқы өтініші бойынша теріс пікірін шығарғанға дейін берілсе, шағымдану мүмкіндігі таусылған болса және егер сараптамалық ұйымның оң қорытындысы аталған өтінім бойынша жасалса, Қазақстан Республикасының өнеркәсіптік үлгілерінің мемлекеттік тізілімінде тіркелгенге дейін жүргізіледі.
Заңның 4-1-бабының 2-тармағының 1) тармақшасына сәйкес өтініш берушінің немесе оның өкілінің қолдаухаты бойынша сараптама жасау ұйымы өнеркәсіптік меншікті қорғау жөніндегі Париж конвенциясына қатысушы мемлекеттерге ұсынылатын өтінімнің (басымдық құжатын) куәландырылған көшірмесін ұсынады. Қолдаухатқа көшірмесі куәландырылған (басым құжат) төлемді растайтын төлем құжатының көшірмесі қоса беріледі.

Сноска. Пункт 119 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
120. Сроки, пропущенные заявителем, могут быть восстановлены экспертной организацией по ходатайству о восстановлении срока (далее – ходатайство).
Ходатайство подается заявителем не позднее шести месяцев со дня истечения пропущенного срока. Такое ходатайство представляется в экспертную организацию одновременно с запрашиваемыми экспертизой материалами или с возражением в апелляционный совет.
К ходатайству прилагается документ, подтверждающий соответствующую оплату.
При непредставлении данного документа в указанный срок, ходатайство признается неподанным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления ходатайства направляется соответствующее уведомление.
121. На стадии формальной экспертизы устанавливаются дата подачи заявки и дата приоритета.
Дата подачи заявки устанавливается по дате поступления в экспертную организацию заявки, содержащей заявление о выдаче охранного документа на промышленный образец с указанием фамилии, имени, отчество (при его наличии) или полного наименования заявителя, описания, изображения изделия (макета), а если указанные документы представлены не одновременно, то по дате поступления последнего из представленных документов.
В случае представления заявки в качестве, не позволяющем идентифицировать сведения, указанные в заявке, дата подачи заявки устанавливается по дате поступления в экспертную организацию заявки надлежащего качества.
Приоритет не может устанавливаться по дате подачи заявки, если испрашивается конвенционный приоритет в соответствии с пунктами 2 статьи 20 Закона.
Приоритет устанавливается по дате подачи заявки в экспертную организацию, по дате подачи первой заявки (конвенционный приоритет).
В случае выделения заявки, приоритет выделенных заявок устанавливается по дате подачи в экспертную организацию раскрывающей его сущность первоначальной заявки того же заявителя, а при наличии права на установление более раннего приоритета по первоначальной заявке - по дате ее приоритета, если выделенная заявка подана до вынесения по первоначальной заявке отрицательного заключения экспертной организации, возможности обжалования которого исчерпаны, а в случае вынесения по указанной заявке положительного заключения экспертной организации - до даты регистрации в государственном реестре промышленных образцов Республики Казахстан.
В соответствии с подпунктом 1 пункта 2 статьи 4-1 Закона по ходатайству заявителя или его представителя, действующего на основании доверенности, экспертная организация представляет заверенную копию заявки (приоритетный документ) для представления в страны-участницы Парижской конвенции по охране промышленной собственности с целью установления конвенционного приоритета. К ходатайству прилагается копия платежного документа, подтверждающего произведенную оплату за заверение копии (приоритетного документа).

122. Формалды сараптама нәтижелері бойынша өтініш беруші формалды сараптама нәтижесі немесе қызметтік жұмыстың аяқталуы туралы сараптама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Сараптама жасау ұйымы сұратылған құжаттарды уақтылы тапсырған және/немесе ресми сараптаманың талаптарын қанағаттандыратын ақпарат болған жағдайда, өтініш берушіге формалды сараптаманың оң нәтижесі туралы хабарлама беріледі.
123. Формалды сараптаманың оң нәтижесі шыққаннан кейін және өтініштің мәні бойынша сараптама жүргізілгені үшін төленгенін растайтын құжатты ұсынған кезде заңның 20-бабының ережелерін ескере отырып, өтінім сараптама ұйымына келіп түскеннен күннен бастап жеті ай ішінде өтінімге мәні бойынша сараптама жүргізіледі.
5 Параграф. Өтінім бойынша өнеркәсіптік үлгіге мәні бойынша сараптама жүргізу тәртібі
124. Мәні бойынша сараптама жүргізу кезеңінде:
мәлімделген ұсынысты өнеркәсіптік үлгі ретінде қорғалатын объектілерге жатқызу мүмкіндігі белгіленеді;
мәлімделген өнеркәсіптік үлгіге қатысты көркем-құрастыру шешімі деңгейін анықтау үшін ақпараттық іздестіру жүргізіледі;
мәлімделген шешімнің ақпараттық іздестіру нәтижесі негізінде патент қабілеттілігі шарттарына сәйкестігін тексері жүзеге асырылады.
125. Мәні бойынша сараптаманы жүргізу кезінде өнеркәсіптік үлгінің патент қабілеттілігін жаңалық және бірегейлік шарттарына сәйкестігіне тексеру жүзеге асырылады.
Егер өнеркәсіптік үлгілер тобы мәлімделген болса, патент қабілеттілігі оған кіретін әрбір өнеркәсіптік үлгіге қатысты тексеріледі. Өнеркәсіптік үлгілердің патент қабілеттілігі барлық өнеркәсіптік үлгілер тобы патент қабілетті болғанда ғана танылады.
126. Өнеркәсіптік үлгілер тобында мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің патент қабілеттілігі шарттарына сәйкес келмеген жағдайда сараптама ұйымы өнеркәсіптік үлгіге патент беруге ішінара бас тарту туралы сараптама қорытындысын шығарады.
127. Өнеркәсіптік үлгіге құқықтық қорғау беріледі, егер ол Заңның 8-бабы 1-тармағына сәйкес жаңа және бірегей болса.
Өнеркәсіптік үлгі жаңа болып танылады, егер оның бұйымдар бейнесінде көрініс тапқан елеулі белгілерінің жиынтығы өнеркәсіптік үлгінің басымдық датасына дейін әлемде жалпыға қолжетімді болған мәліметтерден белгісіз және жақын аналогтың елеулі белгілерінің жиынтығынан ерекшеленетін болса.
Жаңалықты тексеру формальды сараптама нәтижесі бойынша қарауға қабылданған бұйымдар бейнесінде көрініс тапқан өнеркәсіптік үлгі белгілерінің жиынтығына қатысты жүргізіледі.

122. По результатам формальной экспертизы заявителю в течение пяти рабочих дней со дня завершения экспертизы направляется уведомление о положительном результате формальной экспертизы либо о прекращении делопроизводства.
В случае своевременного представления запрашиваемых экспертной организацией документов и (или) сведений, удовлетворяющих требованиям формальной экспертизы, заявителю направляется уведомление о положительном результате формальной экспертизы.
123. Экспертиза заявки по существу проводится при условии завершения формальной экспертизы с положительным результатом и при представлении документа, подтверждающего оплату за проведение экспертизы заявки по существу, в течение семи месяцев с даты поступления заявки в экспертную организацию с учетом положений статьи 20 Закона
Параграф 5. Порядок проведения экспертизы по существу по заявке на промышленный образец
124. На стадии проведения экспертизы по существу:
устанавливается возможность отнесения заявленного предложения к объектам, охраняемым в качестве промышленного образца;
проводится информационный поиск в отношении заявленного промышленного образца для определения уровня художественно-конструкторского решения;
осуществляется проверка соответствия заявленного решения условиям патентоспособности на основании результатов информационного поиска.
125. При проведении экспертизы по существу, осуществляется проверка патентоспособности промышленного образца на соответствие его условиям новизны и оригинальности.
Если заявлена группа промышленных образцов, патентоспособность проверяется в отношении каждого из входящих в нее промышленных образцов. Патентоспособность промышленных образцов признается только тогда, когда патентоспособны все промышленные образцы группы.
126. В случае несоответствия условиям патентоспособности промышленного образца заявленного в группе промышленных образцов, экспертная организация выносит экспертное заключение о частичном отказе в выдаче патента на промышленный образец.
127. Промышленному образцу предоставляется правовая охрана, если он является новым и оригинальным, в соответствии с пунктом 1 статьи 8 Закона.
Промышленный образец признается новым, если совокупность его существенных признаков, нашедших отражение на изображениях изделия, неизвестна из сведений, ставших общедоступными в мире до даты приоритета промышленного образца, и отличается от совокупности существенных признаков ближайшего аналога.
Проверка новизны проводится в отношении совокупности признаков промышленного образца, нашедших отражение на изображении изделия, принятом к рассмотрению по результатам формальной экспертизы.

128. Ақпарат көзінде қамтылған, кез келген тұлға таныса алатын мәліметтер жалпы қолжетімді болып саналады.
Жоғарыда көрсетілген мәліметтерді жалпы қоолжетімдіге жатқызу мүмкіндігін анықтау күні болып табылады:
өнеркәсіптік үлгілер туралы мәліметтерді жариялау күні - оларды жариялау күні;
басылымға қол қойылған күнін көрсетумен баспа басылымдары үшін - көрсетілген күн;
өзге баспа басылымдары үшін - жарыққа шыққан күні немесе, оны белгілеу мүмкін болмаған кезде, оны белгілеу, басылымда көрсетілген айдың соңғы күні;
мақалалардың, шолулардың, монографиялардың және басқа материалдардың қолжазбаларын сақтауға беру үшін - оларды сақтауға беру күні;
ғылыми-техникалық ақпарат органдарындағы ғылыми-зерттеу жұмыстары, тәжірибелік-құрастыру жұмыстарына түсіндірме жазбалар және басқа құрастыру, технологиялық және жобалау құжаттамасы туралы есептер үшін - олардың осы органдарға келіп түскен күні;
нормативтік-техникалық құжаттама үшін - оны уәкілетті органда тіркеу күні;
қолжазба құқығында шығарылған диссертациялар және диссертациялар авторефераттарының материалдары үшін - олардың кітапханаға келіп түскен күні;
көрмеге қойылған экспонаттар үшін - құжатпен расталған оларды көрсету күні;
теледидар бойынша хабарламалар үшін - осындай хабарлама берілген күн, егер ол тиісті ақпарат тасымалдаушыда тіркелген болса.
129. Өнеркәсіптік үлгі жаңалық шартына сәйкес болып танылмайды, егер ақпарат көздерінде қаралатын өтінімдегі бейнелерде берілген ұқсас барлық белгілерге көркем-құрастыру шешімі туралы мәліметтер анықталған болса.
130. Өнеркәсіптік үлгінің жаңалығын белгілеу кезінде Қазақстан Республикасында басқа тұлғалар берген өнеркәсіптік үлгілерге (қайтарып алынғандардан басқа) өтінімдер, Қазақстан Республикасында патенттелген өнеркәсіптік үлгілер мен Еуразиялық өтінімдер олардың неғұрлым ертерек басымдығы болған жағдайда да ескеріледі.
Қаралатын өнеркәсіптік үлгі туралы мәліметтер қамтылған ақпарат көзі басымдығы ерте өтінім болып табылған жағдайда, өтінімнің кері қайтарылып алынбағаны немесе кері қайтарылып алынбаған болып саналмайтыны белгіленеді.
Егер өтінім кері қайтарылып алынбаған және кері қайтарып алу мерзімі өтпеген болса, қаралатын өнеркәсіп үлгісін мәлімдеушіге осындай өтінімнің бар екендігін өтінім берушіні көрсетпестен және оның мазмұнын ашпастан және басымдығы ерте өтінім айқын болғанша өтінімді қарауды кейінге қалдыру мүмкіндігі туралы хабарланады.
Өтінім беруші өтінімді қарауды кейінге қалдырумен келіспеген кезде мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің жаңалық шартына сәйкес келмейтіндігі белгіленеді.

128. Общедоступными считаются сведения, содержащиеся в источнике информации, с которым любое лицо может ознакомиться.
Датой, определяющей возможность отнесения вышеуказанных сведений к общедоступным, является:
дата опубликования сведений о промышленных образцах - дата их опубликования;
для печатных изданий с указанной датой подписания в печать - указанная дата;
для иных печатных изданий - дата выпуска в свет или, при невозможности ее установления, последний день месяца указанного в издании года;
для депонированных рукописей статей, обзоров, монографий и других материалов - дата их депонирования;
для отчетов о научно-исследовательских работах, пояснительных записок к опытно-конструкторским работам и другой конструкторской, технологической и проектной документации, находящейся в органах научно-технической информации - дата их поступления в эти органы;
для нормативно-технической документации - дата ее регистрации в уполномоченном органе;
для материалов диссертаций и авторефератов диссертаций, изданных на правах рукописи, - дата их поступления в библиотеку;
для экспонатов, помещенных на выставке - документально подтвержденная дата начала их показа;
для сообщений по телевидению - дата такого сообщения, если оно зафиксировано на соответствующем носителе информации.
129. Промышленный образец не признается соответствующим условию новизны, если в источниках информации выявлены сведения о художественно-конструкторском решении, которым присущи признаки, идентичные всем признакам, представленным на изображениях в рассматриваемой заявке.
130. При установлении новизны промышленного образца также учитываются при условии их более раннего приоритета поданные в Республике Казахстан другими лицами заявки на промышленные образцы (кроме отозванных), запатентованные в Республике Казахстан промышленные образцы и евразийские заявки.
В том случае, когда источником информации, содержащим сведения о рассматриваемом промышленном образце, является заявка с более ранним приоритетом, устанавливается, что заявка не отозвана или не считается отозванной.
Если заявка не отозвана и срок отзыва не истек, заявителю рассматриваемого промышленного образца сообщается о наличии такой заявки без указания ее заявителя и раскрытия ее содержания и о возможности отложить рассмотрение заявки до наступления определенности по заявке с более ранним приоритетом. При несогласии заявителя отложить рассмотрение заявки, устанавливается несоответствие заявленного промышленного образца условию новизны.

Ескерту. 130-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
131. Ақпараттық іздестіру барысында ақпараттық іздестіру саласын нақтылау қажеттігі туындауы мүмкін, атап айтқанда, ақпараттық іздестіру саласының сипаттамасына МКПО жаңа классификациялық индексін енгізу немесе осындай индексті өзгерту есебінен, бұл ретте ақпараттық іздестіру МКПО барлық белгіленген индекстерін есепке алумен жүзеге асырылады.
132. Ақпараттық іздестіру мерзімді басылымдар сайттары, өндірушілер сайттары, ұқсас мақсаттағы бұйымдар туралы ақпарат қамтылған басқа сайттар бойынша "Интернет" (бұдан әрі - Интернет желісі) ақпараттық-телекоммуникация желісін пайдаланумен патенттік ведомстволардың деректер базасы бойынша жүргізіледі.
133. Интернет желісінде ақпараттық іздестіруді жүргізу нәтижесі бойынша мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің басымдығы күнінен ерте жарияланған ақпарат назарға алынады.
134. Егер Интернет желісінде табылған мәліметтерде жариялау күні қамтылмаған және оны электрондық ортаға орналастыру күнін белгілеу мүмкін болмаса, мұндай мәліметтер патент қабілеттілігін белгілеу кезінде ескерілмейді.
135. Ақпараттық іздестіру нәтижесі бойынша мәні бойынша өтінім сараптамасының нәтижесі бойынша шешім қабылданғанға дейін ақпараттық іздестіру туралы есеп жасалады, оған мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің басымдығы күніне дейін жалпы қолжетімді болған мәліметтерден белгілі сыртқы түрі мен мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің мақсатына ұқсас бұйымдардың жиынтығы бойынша елеулі белгілеріне қатысты жалпы қолжетімді мәліметтер қамтылған ақпарат көздері кіреді (бұдан әрі - ақпарат көздері).
136. Ақпараттық іздестіру туралы есепте көрсетіледі:
ақпараттық іздестіру жүргізілген өтінім нөмірі;
өтінімнің сараптама ұйымына берілген күні;
өнеркәсіптік үлгінің басымдығы күні;
мәлімделген өнеркәсіптік үлгіні классификациялау кезінде белгіленген МКПО айдарларының индекстері;
мемлекеттік тілге аударумен ақпараттық іздестіру жүргізілген өнеркәсіптік үлгінің атауы;
ақпараттық іздестіру саласын сипаттайтын МКПО айдарларының индекстері, іздестіру саласына қосу үшін қажетті елдердің патенттік құжаттама тізбесі, тиісті тақырып бойынша өзге әдебиет;
құжаттарға, олардың ақпараттық іздестіру мәніне жататын нақты бөліктеріне сілтемелердің библиографиялық деректері. Бұл ретте өтінімнің сараптама ұйымына берілген күнінен бұрын, бірақ басымдығы күнінен кейінірек жарияланған құжаттар белгіленеді, егер өтінім бойынша неғұрлым ерте басымдығы сұралатын болса.

Сноска. Пункт 130 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
131. В ходе информационного поиска может возникнуть необходимость в уточнении области информационного поиска, в частности за счет включения нового классификационного индекса МКПО в характеристику области информационного поиска или изменения такого индекса, при этом информационный поиск осуществляется с учетом всех установленных индексов МКПО.
132. Информационный поиск проводится по базам данных патентных ведомств, с использованием информационно-телекоммуникационной сети "Интернет" (далее - сеть Интернет) по сайтам периодических изданий, сайтам производителей, другим сайтам, содержащим информацию об изделиях сходного назначения.
133. По результатам проведения информационного поиска в сети Интернет во внимание принимается информация, опубликованная ранее даты приоритета заявленного промышленного образца.
134. Если найденные в сети Интернет сведения не содержат даты публикации и отсутствует возможность установить дату ее размещения в электронной среде, такие сведения не учитываются при установлении патентоспособности.
135. По результатам информационного поиска до принятия решения по результатам экспертизы заявки по существу составляется отчет об информационном поиске, в который включаются источники информации, содержащие общедоступные сведения, касающиеся наиболее близких по совокупности существенных признаков изделий сходного с заявленным промышленным образцом назначения и внешнего вида, известные из сведений, ставших общедоступными до даты приоритета заявленного промышленного образца (далее - источники информации).
136. В отчете об информационном поиске указываются:
номер заявки, по которой проведен информационный поиск;
дата подачи заявки в экспертную организацию;
дата приоритета промышленного образца;
индексы рубрик МКПО, установленные при классифицировании заявленного промышленного образца;
название промышленного образца, в отношении которого проведен информационный поиск с его переводом на государственный язык;
индексы рубрик МКПО, характеризующие область информационного поиска, перечень патентной документации стран, необходимой для включения в область поиска, иная литература по соответствующей тематике;
библиографические данные ссылок на документы, на их конкретные части, относящиеся к предмету информационного поиска. При этом отмечаются документы, опубликованные ранее даты подачи заявки в экспертную организацию, но позже даты приоритета, если по заявке испрашивается более ранний приоритет.

137. Жаңалық шартына сәйкес келмеушілік белгіленген өнеркәсіптік үлгіге қатысты бірегейлігін тексеру жүргізілмейді.
138. Өнеркәсіптік үлгі бірегей болып танылады, егер оның елеулі белгілері бұйымның ерекшеліктерінің шығармашылық сипатын анықтайтын болса.
Мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің бірегейлігін тексеру жүргізіледі және оған кіреді:
ең жақын аналогын анықтау;
мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің ең жақын аналогтан ерекшеленетін елеулі белгілерін анықтау (ерекше белгілерін);
қаралатын өнеркәсіптік үлгінің ерекше белгілеріне сәйкес келетін белгілерге ие болатын көркем-конструкторлық басымдығы күніне дейін әлемде жалпы қолжетімді болған мәліметтерді анықтау.
Өнеркәсіптік үлгі бірегейлік шартына сәйкес болып танылады, егер оның елеулі белгілерінің біріне осы белгі тән болатын көркем-конструкторлық шешімдері анықталмаған болса.
Өнеркәсіптік үлгі бірегейлік шартына сәйкес болып танылады, оның барлық елеулі ерекше белгілеріне осындай белгілерге ие болатын көркем-конструкторлық шешімдер анықталған жағдайда, алайда бұл белгілер қаралатын өнеркәсіптік үлгіде анықталған көркем-конструкторлық шешімдерге тән емес эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктердің болуын қамтамасыз етеді.
Бұйымда нақты көрсетілген өнеркәсіптік үлгінің бірегейлік шартына сәйкестігі танылмайды:
жақын аналогтан бұйымның бейнелерінде көрініс тапқан белгімен (белгілермен) ғана ерекшеленетін, олар үшін осы бұйымның эстетикалық және (немесе) эргономикалық ерекшеліктеріне ықпал етуі расталмаған;
бұйымның белгілі бұйыммен салыстырғанда мөлшері ғана өзгертілген, элементтерінің саны ұлғайтылған немесе түсі өзгертілген (бірақ колористикалық шешімі емес);
жеке алынған қарапайым геометриялық көлем немесе жеке алынған қарапайым геометриялық фигура түрінде;
белгілі бір мақсаттағы бұйымдарға тән нысанды қайталайтын, бірақ басқа техникалық негізде орындалған;
ұқсас сыртқы түрі бар, әртүрлі мақсаттағы екі объектінің танымалдығында белгілі объекттерден алынған сыртқы түрі;
олардың сыртқы түрін өзгертпестен белгілі бөлек бұйымдардан жасалған жиынтықта.
139. Өтінімнің мәні бойынша сараптамасын жүргізу кезеңінде сараптама ұйымы өтінім берушіден оларсыз сараптама жүргізу мүмкін болмайтын қосымша материалдарды сұратуға құқылы.
Бейнеде көрініс тапқан елеулі белгіні сәйкестендіру мүмкін болмағанда сараптама ұйымы өтінім берушіден өнеркәсіптік үлгінің бейнелері мен сипаттамасы негізінде осындай белгінің түсініктемесін сұратады.

137. В отношении промышленного образца, для которого установлено несоответствие условию новизны, проверка оригинальности не проводится.
138. Промышленный образец признается оригинальным, если его существенные признаки определяют творческий характер особенностей изделия.
Проверка оригинальности заявленного промышленного образца проводится и включает:
определение наиболее близкого аналога;
выявление существенных признаков, которые отличают заявленный промышленный образец от наиболее близкого аналога (отличительных признаков);
выявление из сведений, ставших общедоступными в мире до даты приоритета художественно-конструкторских решений, имеющих признаки, совпадающие с отличительными признаками рассматриваемого промышленного образца.
Промышленный образец признается соответствующим условию оригинальности, если для одного из его существенных признаков не выявлены художественно-конструкторские решения, которым присущ этот признак.
Промышленный образец признается соответствующим условию оригинальности в тех случаях, когда для всех его существенных отличительных признаков выявлены художественно-конструкторские решения, обладающие такими признаками, однако эти признаки обеспечивают наличие у рассматриваемого промышленного образца эстетических и (или) эргономических особенностей, не присущих выявленным художественно-конструкторским решениям.
Не признается соответствующим условию оригинальности промышленный образец, воплощенный, в изделии:
отличающийся от ближайшего аналога только признаком (признаками), нашедших отражение на изображениях изделия, для которого (которых) не подтверждено влияние на эстетические и (или) эргономические особенности этого изделия;
изменены лишь размеры, увеличено количество элементов или изменен цвет (но не колористическое решение) изделия по сравнению с известным изделием;
в виде отдельного взятого простейшего геометрического объема или отдельно взятой простейшей геометрической фигуры;
повторяющий форму, свойственную изделиям определенного назначения, но выполненном на другой технической основе;
внешний вид которого, заимствован у известных объектов, при известности двух объектов различного назначения, которым придан сходный внешний вид;
в комплекте, составленном из известных порознь изделий, без изменения их внешнего вида.
139. В период проведения экспертизы заявки по существу экспертная организация вправе запросить у заявителя дополнительные материалы, без которых проведение экспертизы невозможно.
При невозможности идентифицировать существенный признак, отраженный на изображении, экспертная организация запрашивает у заявителя разъяснения такого признака на основе изображений и описания промышленного образца.

140. Сараптама ұйымының сұрау салуы бойынша қосымша материалдар сұрау салу жіберілген күннен бастап үш ай мерзімде өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертпей ұсынылады.
Мерзім тиісті ақы төленген жағдайда ұзартылады, бірақ ол үш айдан аспауға тиіс.
Өтінімге сараптама жасау сұрау салуға жауап алғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру туралы өтінішхатты өтініш беруші қосымша материалдармен немесе оларды ұсыну мерзімін ұзарту туралы өтінішхатпен бір мезгілде береді.
Ескерту. 140-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
141. Қосымша материалдар, өнеркәсіптік үлгінің мәнін өзгертетін бөлікте, өтінімді қарау кезінде назарға алынбайды және өтінім берудің өзіндік өтінім ретінде ресімделеді, бұл туралы өтінім берушіге осы факті белгіленген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жолданады.
142. Сарапшының сұрақтары, ескертулері және дәлелді ұсыныстары сілтемелер бар сұрау салуда қалыптастырылады, қажет болғанда, көркем құрастыру мәселелері бойынша әдебиетке, ғылыми-техникалық әдебиетке, заңнама қағидаларына.
143. Егер өтінім беруші белгіленген мерзімде сұратылған материалдарды немесе мерзімді ұзарту туралы өтінішхатты ұсынбаса, өтінім кері қайтарып алынған болып есептеледі және ол бойынша іс жүргізу Заңның 24-бабының 8-тармағына сәйкес жалғастырылады, бұл туралы өтінім берушіге белгіленген мерзімдер аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Сараптаманың мерзімі сараптаманың сұрау салуына қажетті жауап алынғанға дейін тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 143-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
144. Өтінімнің мәні бойынша сараптама нәтижесінде сараптама ұйымы мәлімделген ұсыныс өтінім берушінің бұйымның сыртқы түрінде көрініс тапқан өнеркәсіптік үлгінің елеулі белгілерінің жиынтығымен анықталатын, сұратылған құқықтық қорғау көлемі өнеркәсіптік үлгінің (егер өнеркәсіптік үлгілепр тобы мәлімделген болса, онда әрбір өнеркәсіптік үлгі тобы) патент қабілеттілігі шарттарына, нақтырақ айтқанда жаңалыққа және бірегейлікке, сәйкес келетінін белгілейтін болса, онда сараптама ұйымының белгіленген басымдығын көрсетумен патентке оң қорытындысы беріледі.
145. Заңның 24-бабы 5-тармағына сәйкес өнеркәсіптік үлгіге патент беру туралы шешім негізінде сараптама ұйымы шешім шығарылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтінім берушіге сараптама ұйымының қорытындысын және қорғау құжатын бергені үшін баж салығын төлеу қажеттігі туралы хабарлама жолдайды.
Өтінім берушіге патент беру туралы шешімді жолдаған күннен бастап үш ай ішінде өтінім беруші сараптама ұйымына патентті беруге және жариялауға дайындау үшін тиісті ақыны төлеуді растайтын құжатты ұсынады.

140. Дополнительные материалы по запросу экспертной организации представляются без изменения сущности промышленного образца в трехмесячный срок с даты направления запроса.
Срок продлевается при условии соответствующей оплаты, но не более чем на три месяца.
Экспертиза заявки приостанавливается до получения ответа на запрос.
Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подается заявителем одновременно с дополнительными материалами или с ходатайством о продлении срока их представления.
Сноска. Пункт 140 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
141. На дополнительные материалы в части, изменяющей сущность промышленного образца, не принимаются во внимание при рассмотрении заявки и оформляются заявителем в качестве самостоятельной заявки, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня установления данного факта направляется соответствующее уведомление.
142. Вопросы, замечания и мотивированные предложения эксперта формулируются в запросе со ссылками, при необходимости, на литературу по вопросам художественного конструирования, научно-техническую литературу, положения законодательства.
143. Если заявитель в установленный срок не представит запрашиваемые материалы или ходатайство о продлении срока, заявка считается отозванной и делопроизводство по ней продолжается в соответствии с пунктом 8 статьи 24 Закона, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленных сроков направляется соответствующее уведомление.
Срок экспертизы приостанавливается до получения необходимого ответа на запрос экспертизы.
Сноска. Пункт 143 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
144. Если в результате экспертизы заявки по существу экспертная организация установит, что заявленное предложение в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны, определяемым совокупностью существенных признаков промышленного образца, нашедших отражение на изображениях внешнего вида изделия соответствует условиям патентоспособности промышленного образца (если заявлена группа промышленных образцов, то каждый промышленный образец группы), а именно новизне и оригинальности, то выдается положительное заключение экспертной организации на патент с указанием установленного приоритета.
145. В соответствии с пунктом 5 статьи 24 Закона, на основании решения о выдаче патента на промышленный образец экспертная организация в течение пяти рабочих дней со дня вынесения решения направляет заявителю заключение экспертной организации и уведомление о необходимости оплаты пошлин за выдачу охранного документа.
В течение трех месяцев с даты направления заявителю решения о выдаче патента, заявитель представляет в экспертную организацию документ, подтверждающий соответствующую оплату за подготовку к выдаче патента и публикацию.

Көрсетілген құжатты ұсынбаған кезде ақы төлеу мерзімі Заңның 24-бабы 5-тармағына сәйкес өтіп кеткен мерзімді қалпына келтіруге ақы төлеу туралы құжатты ұсынған кезде үш ай ішінде қалпына келтіріледі.
146. Ондай болмаған жағдайда өтінім кері қайтарылып алынған болып есептеледі, өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтінім берушіге қалпына келтіру мерзімі өткен күннен бастап бір ай ішінде хабарланады.
147. Мәлімделген өнеркәсіптік үлгінің өтінім беруші сұратқан құқықтық қорғау көлемінде өнеркәсіптік үлгінің патент қабілеттілігі шарттарына сәйкес келмейтіндігі белгіленген кезде өнеркәсіптік үлгіге патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылады.
148. Патент беруден бас тарту туралы шешім сонымен қатар өтінім өнеркәсіптік үлгі ретінде қорғалмайтын объектке жатқызылатын немесе оларға қатысты қарау Заңның 24-бабы 6-тармағына сәйкес өнеркәсіптік үлгінің бірлігі талаптарын бұзумен байланысты жүргізілмеген болса шығарылады.
149. Өнеркәсіптік үлгіге патент беруден бас тарту туралы шешім шығарылғаннан кейін өтінім берушіге анықталған жақын аналогтың көшірмесін қоса берумен өнеркәсіптік үлгіге патент беруден бас тарту туралы сараптама қорытындысы жолданады.
150. Сараптама қорытындысының нысандарын сараптама ұйымы анықтайды.
4-тарау. Өнеркәсіптік меншік объектілерінің өтінімдерінқарастыру бойынша басқа да сұрақтар
151. Сараптама ұйымымен хат алмасы.
Өтініш беруші немесе уәкілетті өкіл әрбір өтінім бойынша хаталмасуды дербес жүзеге асырады.
Өтініш бергеннен кейін жіберілген материалдар оның нөмірін және өтініш берушінің қолын (егер өтініш берушілер бірнеше болса, онда олардың әрқайсысының қолы) немесе оның (олардың) өкілін қамтуға тиіс.
Егер өтініш беруші заңды тұлға болса, өтінішке ұйым басшысына немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген басқа тұлғаға оның лауазымын көрсете отырып қол қоюға, қол қою осы заңды тұлғаның мөрімен (ол болған жағдайда) расталады.
Өтінімнің нөмірі көрсетілмеген материалдар қараусыз қайтарылады.
Өтініште өндіріс процесінде жіберілген материалдар Заңда белгіленген мерзімде беріледі.
Сараптамалық ұйымның барлық шығыс хат-хабарлары тек бір мекенжайға жіберіледі, бұл ретте: егер өтінімнің "хат-хабар үшін" мекенжайы өтінім берушінің немесе өтініш берушілердің біреуінен басқа хат алмасу мекенжайын көрсетсе, егер олар бірнеше болса немесе өтініш берушінің (өтініш берушілердің) өкілінің мекенжайы, хат-хабар өтінім берушінің атына осы мекенжайға жіберіледі немесе өтініш берушінің атына бірінші рет өтініш берушінің атына бірнеше үміткер болса, ал егер де барлық өтініш берушілер Қазақстан Республикасының аумағында тұрса немесе орналасқан болса, содан кейін - бірінші болып көрсетілген Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе тұрып жатқан өтініш берушінің атына жолданады.
Өтініштің "хат алмасу үшін" мекенжайы толтырылмаса, егер барлық өтінім берушілер немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұрмаған жағдайда өтініш берушінің мекенжайына немесе егер өтініш берушілер бірнеше болған жағдайда бірінші үміткерге немесе Қазақстан Республикасының аумағында тұратын немесе аумағында болып табылатын бірінші өтініш берушіге жіберіледі.
Сараптама ұйымы өтінімдерді қазақ немесе орыс тілдерінде жүргізіледі. Өтінім берушінің басқа тілде ұсынған материалдарына олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармасы қоса беріледі.
Басқа тілде ұсынылған материалдар аударуды белгіленген мерзімде ұсынғанға дейін өтінім берушіге құжаттарды алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарланатын болады.
Сараптама ұйымына оқылуы қиын, дұрыс рәсімделмей ұсынылған материалдар қарастырылмайды. Осындай материалдарды алған тұлғаға мұндай материалдарды алған күннен бастап бір ай ішінде тиісті хабарлама етіледі.
Факсимильді байланыспен жіберілген өтініштің материалдарының түпнұсқалары олар алған күннен бастап бір ай ішінде, бұрын алынған материалдарды анықтайтын жабық хатпен ұсынылады. Егер бұл шарт орындалса, материалдарды қабылдау күні - бұл факс арқылы алынған күн болып есептеледі.
Егер материалдардың түпнұсқалары белгіленген мерзімнен кейін немесе факспен алынған материалдармен сәйкес келмеген болса, материалдар түпнұсқаларының келіп түскен күнң алынған болып саналады, ал факспен жіберілген материалдардың мазмұны алдағы уақытта ескерілмейді.
Түпнұсқаларды ұсынғанға дейін факс арқылы жіберілген өтінімге қатысты материалдар алынбаған болып саналады. Егер факспен немесе оның бір бөлігімен түскен өтінімнің кез-келген материалы оқылмайтын немесе алынбаған болса, тиісті материалдар түпнұсқалардың келіп түскен күнімен саналады. Материалдардан өтінім беруші оқылмайтын бөлікті алып тастаған жағдайда, факспен алынған күн болып есептьеледі.

При непредставлении указанного документа, срок оплаты может быть восстановлен в течение трех месяцев при условии представления документа об оплате восстановления пропущенного срока, согласно пункту 5 статьи 24 Закона.
146. В противном случае заявка считается отозванной, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявителю уведомляется в месячный срок с даты истечения срока восстановления.
147. При установлении несоответствия заявленного промышленного образца в испрашиваемом заявителем объеме правовой охраны условиям патентоспособности промышленного образца, выносится решение об отказе в выдаче патента на промышленный образец.
148. Решение об отказе в выдаче патента выносится также, если заявка относится к объектам, не охраняемым в качестве промышленных образцов, или в отношении которых рассмотрение не проводилось в связи с нарушением требования единства промышленного образца, согласно пункту 6 статьи 24 Закона.
149. После вынесения решения об отказе в выдаче патента на промышленный образец, заявителю направляются экспертное заключение об отказе в выдаче патента на промышленный образец с приложенной копией ближайшего выявленного аналога.
150. Формы экспертных заключений определяются экспертной организацией.
Глава 4. Иные вопросы по рассмотрению заявки на объекты промышленной собственности
151. Ведение переписки с экспертной организацией.
Переписка ведется заявителем или его представителем по каждой заявке в отдельности.
Материалы, направляемые после подачи заявки, должны содержать ее номер и подпись заявителя (если заявителей несколько, то подпись каждого их них) или его (их) представителя. Если заявителем является юридическое лицо, заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности, подпись скрепляется печатью (при наличии) этого юридического лица.
Материалы без указания номера заявки, возвращаются без рассмотрения.
Материалы, направляемые в процессе производства по заявке, представляются в сроки, установленные Законом.
Вся исходящая корреспонденция из экспертной организации направляется только в один адрес, при этом: если в графе "адрес для переписки" заявления указан адрес для переписки иной, чем адрес заявителя или одного из заявителей, если их несколько, либо адрес представителя заявителя (заявителей), то корреспонденция направляется по этому адресу на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя заявителя, указанного в заявлении первым, причем, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан, то - на имя заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, указанного первым.
Если графа "адрес для переписки" заявления не заполнена, то корреспонденция направляется в адрес на имя заявителя или, если заявителей несколько, - на имя первого заявителя либо первого заявителя, проживающего или находящегося на территории Республики Казахстан, если не все заявители проживают или находятся на территории Республики Казахстан.
Производство в экспертной организации ведется на казахском или русском языке. К материалам, представляемым заявителем на ином языке, прилагается их перевод на казахский или русский язык. Материалы, представленные на ином языке, не принимаются во внимание, до представления перевода в установленные сроки, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня поступления документов направляется соответствующее уведомление.
Материалы, представленные в экспертную организацию с недостатками оформления, затрудняющими их прочтение, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление в течение одного месяца с даты поступления таких материалов.
Оригиналы материалов заявки, переданных посредством факсимильной связи, представляются в течение одного месяца с даты их поступления вместе с сопроводительным письмом, идентифицирующим материалы, поступившие ранее. При соблюдении этого условия датой поступления материалов считается дата поступления их по факсу. Если оригиналы материалов поступили по истечении указанного срока или материалы, поступившие по факсу, не идентичны представленным оригиналам, материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов, а содержание поступивших по факсу материалов в дальнейшем во внимание не принимаются. До представления оригиналов материалы, касающиеся заявки, переданные по факсу, считаются не поступившими. Если какие-либо материалы заявки, поступившие по факсу, или их часть не читаемы или не получены, соответствующие материалы считаются поступившими на дату поступления оригиналов. Материалы считаются поступившими на дату получения факса при изъятии заявителем нечитаемой части.

152. Өтініш берушінің бастамасы бойынша құжаттарды түзету.
Заңның 21-бабына сәйкес өтініш беруші өтінімге қатысты тиісті шешім қабылданғанға дейін өтінім құжаттарына түзетулер мен нақтылаулар енгізуге құқылы.
Өтінім құжаттарын түзету және нақтылау, ауыстыру парақтарын беру арқылы жүзеге асырылады. Ауыстыру парағы тиісті құжаттың әрбір көшірмесіне қазақ немесе орыс тілдерінде немесе құжаттың қазақ немесе орыс тіліне аударылуы үшін беріледі. Өзгерістер енгізілгеннен кейін, ауыстыру парағындағы мәтін толық емес бетті немесе бір бетті өз шегінен асатын мәтінді алады, сонымен қатар келесі парақтарды ауыстыруды қамтамасыз ету қажет.
Ауыстыру парақтарын ұсынған кезде ауыстыру парақтарына ұсынылған өзгерістер туралы қысқаша түсініктеме беріледі. Өтініш берушінің бастамасы бойынша өзгертулер енгізілсе, түсініктемелер өтініш берушінің хатында беріледі.
Заңның 21-бабының 1-тармағына сәйкес өтініш берушінің бастамасы бойынша өтінім келіп түскен күннен бастап екі ай ішінде өзгертулер енгізілгені үшін комиссия алынбайды.
Егер түзетулер қателіктерге байланысты болса, библиографиялық деректерді көрсетудегі қателіктер және құжат түзету тікелей түзетуге қатысты айқындыққа қатысты теріс салдарларға әкеп соқтырмайды, түзету қажеттілігі өтініш берушінің хатында алмастыратын парақтар бермей көрсетіледі.
Өтініш берушінің өкілі, өтініш берушінің аты-жөні заңды тұлғаның және (немесе) өтініш берушінің мекенжайын қайта ұйымдастыру нәтижесінде туындаған адамның аты-жөніне қатысты өзгертулер, сондай-ақ патент беруге арналған өтiнiмде көрсетiлген хат-хабарлар жөнiндегi өтiнiш берушiнiң жазбаша өтiнiшi бойынша өтiнiш берушiнiң тiркеу нөмiрiн көрсете отырып, өтiнiш берушiнiң және (немесе) оның мекенжайының атын немесе атауын өзгерткенiн растайтын құжат және Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес төлем туралы құжат қоса берiледi
Өтініш берушінің атауын алу құқығын немесе өтініш берушінің атауын өзгерту нәтижесінде, сондай-ақ өтініш құжаттарында техникалық қателерді түзету кезінде өтінім берушінің нұсқауына қатысты өзгерістер Заңның 21-бабының 2-тармағына сәйкес тиісті мемлекеттік тізілімде өнеркәсіптік меншік объектісін тіркеу күніне дейін жүргізіледі.
Түзетулер анық болып табылады, егер жалпыға мәлім білімнен маман үшін, яғни ұсынылған түзетулерден өзге ештеңе жасалмауы керек.
153. Авторлар құрамын өзгерту арқылы патент беру туралы өтінімде көрсетілген автордың құрамына кіру немесе құрамынан шығарылу түсінігі кіреді.
Авторлардың құрамындағы өзгерістер осы Қағиданың талаптарына сәйкес берілген патент беру туралы жаңа өтінім беру жолымен қабылданады.
Патент беру туралы жаңа өтініммен бір мезетте өтінімдерді берудің санын және күнін көрсете отырып, авторлардың құрамына ерікті нысанда тиісті өзгерістер енгізу туралы қолдаухат беріледі.
Қолдаухатқа өтiнiш берушi қол қояды, ал авторлар мен алып тасталған автордан (үкiметаралық келiсiмдерге сәйкес ұсынылған өтiнiштер бойынша ұлттық авторлар және өтінім бойынша авторлар үшiн ғана) нотариат куәландырылған қолы болуы керек.
Шығарылған автордың келісімі өтінімді тіркеудің нөмірі мен күнін көрсете отырып, жеке хат түрінде рәсімделеді.
Егер авторлар патент беру туралы жаңа өтінім беру күніне авторлардың тізіміне енгізілген болса, бұрын берілген өтінімде көрсетілген автордың қолтаңбасын алуға болмайды, онда келесі қолдаухатпен қоса, жазбаша рәсімделген келісім қоса тіркеледі:
автор қайтыс болған немесе оны өлді деп таныған жағдайда, оның атынан өзгерістер енгізу туралы келісімге мұрагерлік құқығы туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесін ұсыну арқылы мұрагерлік құқығын заңды түрде растауға тиіс мұрагер қол қояды;
автордың шетелге шығуы жағдайында оның атына өзгерістер енгізу туралы келісімге мұндай құқықты куәландыратын патенттік сенiм білдірілген өкілдің атына сенімхаты бар сенім білдірілген тұлға қол қояды.

152. Исправление документов заявки по инициативе заявителя.
В соответствии со статьей 21 Закона заявитель вправе внести в документы заявки исправления и уточнения до принятия по заявке соответствующего решения.
Исправление и уточнение документов заявки осуществляется путем представления заменяющих листов. Заменяющие листы представляются для каждого экземпляра соответствующего документа на казахском или русском языке или перевода документа на казахский или русский язык. Если после внесения изменений текст на заменяющем листе занимает неполную страницу или текст, занимавший прежде одну страницу, выходит за ее пределы, необходимо представить также замену последующих листов.
При представлении заменяющих листов приводятся краткие пояснения предлагаемых изменений в сопроводительном письме к заменяющим листам. Если изменения вносятся по инициативе заявителя, пояснения приводятся в письме заявителя.
В соответствии с пунктом 1 статьи 21 Закона за внесение изменений в документы заявки по инициативе заявителя в течение двух месяцев с даты поступления заявки оплата не взимается.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и исправление документа не приведет к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений указывается в письме заявителя без представления заменяющих листов.
Изменения, касающиеся фамилии, имени и отчества (при его наличии) заявителя, представителя заявителя при том, что он остался прежним лицом, наименования заявителя в результате реорганизации юридического лица и (или) адреса заявителя, а также адреса для переписки, указанного в заявлении на выдачу патента, производятся по письменному ходатайству заявителя с указанием регистрационного номера заявки с приложением документа, подтверждающего изменение имени или наименования заявителя и (или) его адреса, и документа об оплате в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона.
Изменения, касающиеся указания заявителя при уступке права на получение охранного документа или в результате изменения наименования заявителя, а также исправления ошибок технического характера в документах заявки производятся до даты регистрации объекта промышленной собственности в соответствующем государственном реестре в соответствии с пунктом 2 статьи 21 Закона.
Поправка является очевидной, если из общеизвестных знаний для специалиста следует, что ничего кроме предложенной поправки не могло быть предпринято.
153. Под изменением состава авторов понимается включение в состав или исключение из состава автора, указанного в заявлении о выдаче патента. Изменения в состав авторов вносятся путем подачи нового заявления о выдаче патента, оформленного в соответствии требованиями настоящих Правил.
Одновременно с новым заявлением о выдаче патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав авторов в произвольной форме с указанием номера и даты подачи заявки. Ходатайство подписывается заявителем, и в случае исключения из состава авторов и исключаемым автором (только для национальных авторов и авторов по заявкам, поданным в соответствии с межправительственными соглашениями), подпись которого должна быть нотариально заверена. Согласие исключаемого автора оформляется отдельным письмом с указанием номера и даты регистрации заявки.
В случае включения в состав авторов к дате подачи нового заявления на выдачу патента невозможно получить подпись автора, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие, оформленное в следующем порядке:
в случае смерти автора или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство;
в случае выезда автора за границу согласие на внесение изменений от его имени подписывает доверенное лицо, представив доверенность на имя патентного поверенного удостоверяющую такое право.

автордың тұрғылықты жері туралы ақпарат болмаған және оларды алу мүмкін еместігі туралы соттың оны 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің (бұдан әрі - Азаматтық кодекс) 28-бабына сәйкес жоғалған деп тануы мүмкін, ал мүдделі тұлға авторды жоғалған деп тану туралы соттың шешімінің көшірмесін ұсынады;
егер автордың қабілеттігі шектеулі немесе қабілетсіз деп танылса, оның атынан өзгерістер енгізу туралы келісімге қамқоршы немесе қорғаншы қамқоршылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесімен қол қояды.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдік заңды тұлғалар патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы авторлардың құрамына өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы шараларды орындауды қамтиды.
Авторлардың құрамындағы өзгерістер -тінішті алған күннен бастап екі ай өткеннен кейін өзгерістер енгізу үшін төлемді растайтын құжат болған жағдайда жүргізіледі.
Егер құжаттар болмаса және (немесе) ұсынылған құжаттар осы тармақтың талаптарын орындамаған жағдайда, өтініш берушіге хабарламаны жіберген күннен бастап үш ай ішінде жоғалған немесе түзетілген құжаттарды тапсыру ұсынылады.
Егер талап етiлетiн құжаттар ұсынылмаған болса, жаңа өтiнiм берiлмеген болып есептеледi және өзгерістер енгізілмейді, бұл туралы өтініш берушіге қажетті материалдарды беру мерзімі аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде хабарланады.
154. Өтініш берушілердің құрамын өзгерту арқылы өтінім берушілердің құрамындағы қосымша тұлғаны енгізген жағдайда, өтініш берушілердің құрамынан шығарылғаны, сондай-ақ патент алуға құқықты беру кезінде өтініш берушілерді көрсетумен байланысты өзгеріс түсініледі.
Заңның 21-бабының 1-тармағының негізінде өтініш берушілердің құрамына өзгертулер енгізу туралы қолдаухатты өтінім бойынша тиісті шешім қабылданғанға дейін, патент беру туралы жаңа өтініш беру арқылы, сондай-ақ өзгерістер енгізу үшін төлемді растайтын құжат табыс етіледі.
Патент беру туралы жаңа өтініммен бір мезгілде өтініш берушілердің құрамына өтінімді тіркеудің санын және күнін, сондай-ақ сұратылатын өзгерістердің себептерін және қолдаушы құжаттарды көрсете отырып, ерікті нысанда тиісті өзгерістер енгізу туралы қолдаухат беріледі.
Қолдаухатқа патент беруге бастапқы өтінімде көрсетілген (көрсетілген) өтініш беруші (лер) қол қояды. Заңды тұлғаның атынан қолдаухатқа ұйымның басшысы немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттары уәкiлеттiк берген өзге де тұлға те отырып қол қояды; қолы осы заңды тұлғаның мөрімен куәландырылады.
Өтініште патент алу құқығын тапсырған және алған үміткерлердің қолдары бар. Заңды тұлғаның атынан өтінішке заңды тұлғаның резиденті болып табылатын елінің заңнамасына сәйкес міндетті болған жағдайда ұйымның бірінші басшысымен немесе заңды тұлғаның құрылтай құжаттарымен уәкілеттік берілген басқа тұлғаның оның лауазымын көрсете отырып, қолы мөрмен (егер бар болса) қол қойылады.
Алынып тасталған өтініш берушінің - жеке тұлғаның қолтаңбасы нотариалды расталуға тиіс.
Қайтыс болған өтiнiш берушiге патент беру туралы өтiнiште көрсетiлген өтiнiштi ауыстырған кезде, қолдаухат бойынша мұрагердiң мұрагерлiкке құқығының куәлiгiнiң нотариат куәландырған көшiрмесiн табыс ету арқылы мұрагерлiк құқығын заңды түрде растауға тиiс аталған мұрагердiң қол қоюы талап етiледi.
Егер патент беруге арналған жаңа өтінім болмаған жағдайда, бұрын берілген өтінімде көрсетілген өтініш берушінің қолын алу мүмкін болмаса, қолдаухатқа жазбаша келісім қоса беріледі.
Өтiнiш берушi қайтыс болса немесе оны өлді деп жариялаған жағдайда мұрагер оның мұрагерлiк құқығына арналған куәлiктiң нотариат куәландырған көшiрмесiн ұсыну арқылы өз атынан өзгерiстер енгiзуге келiсiм бередi.
Өтініш берушінің шетелге кетуі жағдайында оның атынан өзгерістер енгізу туралы келісімге уәкілетті өкіл қол қояды, ол тиісті құқықты куәландыратын құжатты табыс етеді.
Мұндай құжат уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілдің атына немесе Қазақстан Республикасының консулдық мекемесінде заңдастырылған өзге тұлғаға берілген сенімхат бойынша, Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында немесе өзара қарым-қатынас жағдайында талап етілмесе, дәлелді көрсете отырып, сенімхат болып табылады.
Автордың тұрғылықты жерi туралы ақпарат болмаған және оларды алу мүмкiн емес, әрі Азаматтық кодексiнiң 28-бабына сәйкес сот арқылы хабар-ошарсыз жоқ деп танылса, және мүдделі тарап өтініш берушіні жоқ деп тану туралы сот шешімі көшірмесін ұсынады.
Егер өтініш беруші әрекетке қабілетсіз немесе әрекетсіз деп танылса, оның атынан өзгерістер енгізу туралы келісімге қамқоршы немесе қорғаншы қамқоршылық немесе қамқоршылық белгілеу туралы сот шешімінің көшірмесімен қол қояды.
Заңды тұлғаны қайта құру (біріктіру, бөлу, бөліну, қайта құру) нәтижесінде өтініш берушілердің құрамына өзгертулер енгізген кезде қолдаухат пен жаңа өтінішке оның құқық мирасқоры құқықтардың осы түрінің (бөліну балансынан немесе аударым актісінен үзінді) сәйкестігін растайтын құжатты ұсынумен қол қояды.
Заңды тұлғаны жоюға байланысты өзгерістер енгізілген жағдайда, өтiнiшке және жаңа өтiнiшке құқықтарды берудi растайтын құжатты берген кезде тиiстi құқықтар берiлген тұлға қол қояды.
Қазақстан Республикасының шегінен тыс жерлерде тұратын азаматтар және шетелдік заңды тұлғалар уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкілдер арқылы өзгерістер енгізу туралы құжаттарды, ал патенттік сенім білдірілген өкілдің атына берілген сенімхат осы іс-шараларды орындау жөніндегі нұсқаулықты қамтуы тиіс.
Егер өтiнiм берушiлер құрамының өзгергенi өтiнiмдi алған күннен бастап екi ай өткен соң жасалса, патент беруге өтiнiмге төлем туралы құжат қоса берiледi.
Егер құжаттар және/немесе ұсынылған құжаттар осы тармақтың талаптарын қанағаттандырмаса, өтініш беруші хабарламаны жіберген күннен бастап үш ай ішінде жоғалған немесе түзетілген құжаттарды тапсыру ұсынылады.
Егер талап етiлетiн құжаттар ұсынылмаған болса, жаңа өтiнiм берiлмеген болып есептеледi және өзгерістер енгізілмейді, ол туралы өтiнiм берушiге белгiленген мерзiм аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде хабарлама жолданады.

в случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить он может быть признан по суду безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее – Гражданский кодекс), и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании автора безвестно отсутствующим;
при признании автора недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.
Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав авторов через патентных поверенных, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, содержит поручение на выполнение указанных действий.
Изменения в состав авторов по истечении двух месяцев с даты поступления заявки вносятся при наличии документа, подтверждающего оплату внесения изменений.
Если отсутствуют документы и (или) представленные документы не соответствуют требованиям настоящего пункта заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения срока для представления необходимых материалов направляется соответствующее уведомление.
154. Под изменением состава заявителей понимается изменение состава заявителей в случае включения дополнительного лица в состав, исключение лица из состава заявителей, а также изменения, касающиеся указания заявителей при передаче права на получение патента. На основании пункта 1 статьи 21 Закона ходатайство о внесении изменений в состав заявителей подается заявителем до принятия соответствующего решения по заявке, путем предоставления нового заявления о выдаче патента, а также документа, подтверждающего оплату за внесение изменений.
Одновременно с новым заявлением о выдаче патента подается ходатайство о внесении соответствующих изменений в состав заявителей в произвольной форме с указанием номера и даты регистрации заявки, а также с указанием оснований для испрашиваемых изменений, с представлением подтверждающих документов.
Ходатайство подписывается заявителем (заявителями), указанным (указанными) в первоначальном заявлении о выдаче патента. От имени юридического лица ходатайство подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности; подпись скрепляется печатью (при его наличии) этого юридического лица.
В ходатайстве приводятся подписи заявителей, которые передают и получают права на получение патента. От имени юридического лица ходатайство подписывается первым руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это учредительными документами юридического лица, с указанием его должности, подпись скрепляется печатью (при наличии) юридического лица, если обязательное наличие таковой предусмотрено законодательством страны, резидентом которой является юридическое лицо.
Подпись исключаемого заявителя - физического лица должна быть нотариально заверена.
При замене умершего заявителя, указанного в заявлении о выдаче патента, наследником под ходатайством необходима подпись указанного наследника, который должен юридически доказать свое право на наследство, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство.
Если при подаче нового заявления на выдачу патента невозможно получить подпись заявителя, указанного в ранее поданном заявлении, то к ходатайству прилагается письменное согласие.
В случае смерти заявителя или объявлении его умершим согласие на внесение изменений от его имени подписывает наследник, представив нотариально заверенную копию свидетельства о праве на наследство.
В случае выезда заявителя за границу согласие на внесение изменений от его имени подписывает доверенное лицо, представив соответствующим образом оформленный документ, удостоверяющий такое право. Таким документом является доверенность с точным указанием поручаемых действий на имя патентного поверенного, зарегистрированного в уполномоченном органе, или доверенность, выданная другому лицу, легализованная в консульском учреждении Республики Казахстан, кроме случаев, когда легализация не требуется в силу международных договоров Республики Казахстан или на условии взаимности.
В случае отсутствия сведений о месте пребывания автора и невозможности их получить он признается по суду безвестно отсутствующим в соответствии со статьей 28 Гражданского кодекса, и заинтересованная сторона представляет копию решения суда о признании заявителя безвестно отсутствующим.
При признании заявителя недееспособным или ограниченно дееспособным согласие на внесение изменений от его имени подписывает опекун или попечитель с представлением копии решения суда об установлении опеки или попечительства.
При внесении изменений в состав заявителей вследствие реорганизации юридического лица (слияния, разделения, выделения, преобразования) ходатайство и новое заявление подписывает его правопреемник с представлением документа, подтверждающего правопреемство по данному виду прав (выписка из разделительного баланса или передаточного акта).
При внесении изменений вследствие ликвидации юридического лица ходатайство и новое заявление подписывает лицо, к которому перешли соответствующие права с представлением документа, подтверждающего факт передачи прав.
Граждане, проживающие за пределами Республики Казахстан, и иностранные юридические лица подают документы на внесение изменений в состав заявителей через патентных поверенных, зарегистрированных в уполномоченном органе, при этом доверенность, выданная на имя патентного поверенного, должна содержать поручение на выполнение указанных действий.
Если изменения в состав заявителей вносятся по истечении двух месяцев с даты поступления заявки, к заявлению о выдаче патента прилагается документ об оплате.
Если отсутствуют документы и (или) представленные документы не удовлетворяют требованиям настоящего пункта, заявителю предлагается в трехмесячный срок с даты направления уведомления представить отсутствующие или исправленные документы.
При непредставлении запрашиваемых документов новое заявление считается неподанным и внесение изменений не производится, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.

155. Өтiнiш берушi (оның өкiлi) өзi ұсынған өтiніммен және оған байланысты материалдармен тiкелей сараптама ұйымыда сараптама жүргiзудiң күнi мен уақыты туралы, сондай-ақ қолдаухат арқылы жолданған өтiнiмнiң көшiрмесi, оған байланысты материалдар немесе олардың бөлiктерi туралы өтiнiммен танысуға құқылы.
156. Заңның 22-бабының 12-тармағына және 24-бабының 7-тармағына сәйкес өтініш беруші сараптама ұйымынан қолдаухатта көрсетілген материалдардың көшірмелерін, сараптамалық ұйымның қорытындысын немесе ақпаратты іздеу туралы есепті сұрауға құқылы. Патенттiк материалдардың көшiрмелерi өтiнiш берушiнiң қолдаухатын алған күннен бастап бiр ай мерзiмде жiберiледi.
157. Сұратылған құжаттарды және қосымша материалдарды тапсыру мерзімін ұзарту:
1) Заңның 22-бабының 13-тармағына сәйкес өтініш берушінің сұратылған құжаттарды және қосымша материалдарды тапсырудың соңғы мерзімі тиісті қолдаухат пен ұзарту үшін төлемдер берілгеннен кейін ұзартылады;
2) бұл мерзім сараптама ұйымымен оның қолданылу мерзімі аяқталған күннен бастап алты айдан аспайтын мерзімге ұзартылады;
3) мерзімін ұзарту туралы қолдаухат өтiнiм берушiге өтiнiш берген күннен бастап үш ай iшiнде немесе өтiнiшке қарама-қарсы келiп түскен материалдардың көшiрмелерiн жiберген күннен бастап еркін нысанда Заңның 22-бабының 8-тармағына сәйкес өтініш беруші сараптама ұйымының өтінішін жіберген күннен бастап екі ай ішінде жолданады.
4) өтініш берушіге сұратылған құжаттарды және қосымша материалдарды беру мерзімі ұзартылған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұзартуға тиісті хабарлама жіберіледі;
5) егер қолдаухат беру мерзiмi сақталмаса және ұзарту үшiн төлемдi растайтын құжат табыс етiлмеген жағдайда қолдаухат қанағаттандырылмайды, және ол туралы өтiнiш берушiге белгiленген мерзiм өткен күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде хабардар етiледi.
158. Заңның 27-бабына сәйкес өтініш беруші Өнеркәсіптік меншік объектісін тіркеуге дейін ұсынылған өтінімді Қазақстан Республикасының тиісті Мемлекеттік тізілімінен алып тастайды.
Өтiнiмдi еркiн нысанда қайтарып алуға өтiнiм өнеркәсiптiк меншiк объектiсiн Қазақстан Республикасының тиiстi мемлекеттiк тiзiлiмiне тiркелген күннен кешiктiрiлмей табыс етiледi.
Егер мұндай өтiнiм белгiленген мерзiмде берiлсе, өтiнiм берiлген күннен бастап бес жұмыс күнi iшiнде өтiнiш берушiге қайтарып алу туралы хабарлама жолданады.
Өтінішті қайтарып алу туралы хабарлама өтініш берушіге жіберілгеннен кейін, осы өтініш бойынша іс жүргізу тоқтатылады.
Алынған арызда ешқандай құқықтық салдар болмайды, әрі оған заңдық жағынан маңызы жоқ іс-шаралар қабылданбайды және болашақта өтініш берушінің құқықтары осы өтінімге негізделмейді. Қайтарып алынған өтiнiм өнеркәсiптiк үлгiнiң патентке қабiлеттiлiгiнiң шарттарын сақтауға қатыспайды.
Өтініш берушінің өтінімін қайтарып алу туралы хабарлама түскеннен кейін өтінішті қайтарып алу туралы өтініштің күшін жою туралы өтініші қанағаттандырылмайды.
Өнеркәсіптік меншік
объектілеріне арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Келіп түскен күні
(85) Халықаралық өтінімді ұлттық фазаға ауыстыру күні
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
(86) алушы ведомство белгілеген халықаралық өтінімді тіркеу нөмірі және халықаралық өтінімді берген күні
(87) халықаралық өтінімнің нөмірі және халықаралық жарияланған күні
(96) алушы ведомство белгілеген еуразиялық өтінімнің нөмірі және өтінімді берген күні
(97) еуразиялық өтінімнің нөмірі және жарияланған күні
Өнертабысқа Қазақстан Республикасының
патентін беру туралы
ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ("ҰЗМИ" РМК) төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім иесінің (иелерінің) атына өнертабысқа Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз)
(71) Өтінім иесі (иелері):
(Толық аты немесе атауы және тұратын немесе болатын жері көрсетіледі.
Өтінім иелері-авторлардың тұрғылықты жері туралы деректер (72) коды бар бағанның тұсындағы бағанда келтіріледі)
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды (егер белгілі болса)
Өтінімді "ҰЗМИ" РМК берген күннен неғұрлым ертерек күн бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырылады
Өнертабыстың басымдығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз):
бірінші өтінімді (өтінімдерді) Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке беру (Қазақстан Республикасы Патент Заңының (бұдан әрі - Заң) 20-бабы 2-тармағы.)
Заңның 20-бабы 4-тармағына сәйкес неғұрлым ерте берілген өтінімді "ҰЗМИ" РМК беру
Заңның 20-бабы 5-тармағына сәйкес бастапқы өтінімді "ҰЗМИ" РМК беру
бастапқы өтінімнің басымдығы (Заңның 20-баьы 5-тармағы)
(өтінімнің нөмірі __________, өтінімді берген күні _____________)
неғұрлым ерте берілген өтінімге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20-бабы 3-тармағы)
(31) Бірінші неғұрлым ерте берілген, бастапқы өтінімнің №
(32) Басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
(54) Өнертабыстың атауы
Заңның 9-бабы 4-тармағының талаптары сақталған
Хат-хабар алмасуға арналған мекенжай ( толық пошталық мекенжайы және адресаттың аты)
Телефон: Ұялы телефон: Факс: электрондық пошта:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, тіркеу нөмірі) немесе өтінім иесінің (иелерінің) өкілі (толық аты немесе атауы)
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі
1 данадағы парақ саны
Дана саны
Өтінім беруге және өнертабысқа патентті алуға құқықтың туындау негізі (құжат ұсынусыз):
өтінім иесі жұмыс беруші болып табылады
және Заңның 10-бабы 2-тармағы талаптары сақталған
өтінімге қосымша
өнертабыстың сипаттамасы
өнертабыстың формуласы
сызбалар және өзге материалдар
реферат
өтінім беруге төлем туралы құжат
автордың немесе құқықтық мирасқордың
құқықты қайта беруі
мирасқорлық құқық
төлем мөлшерін азайтуға негіздің бар-жоғын растайтын құжат
бірінші өтінімнің
(өтінімдердің) көшірмелері
(конвенциялық басымдық сұралған кезде)
("ҰЗМИ" РМК мөртаңбасы орны)
өтінімнің шет тіліндегі құжаттары
патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
басқа құжат (көрсетілсін)
Формуламен (рефератпен) жариялау үшін ұсынылатын сызбалар фигурасының №
(72) Автор(лар)
(73) (толық аты көрсетіледі)
Елдің атауы және егер ол белгіленсе, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда, тұратын жерінің толық пошталық мекенжайы
Өнертабысқа патент алуға құқығын берген автор (лардың)-өтініш иесінің (лерінің) және/немесе авторлардың қолы(дары)
Мен (біз) ______________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
Өнертабысқа патент беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (лар) ретінде көрсетпеуді сұраймын (сұраймыз)
Автордың (авторлардың) қолы (қолдары):
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Автор (лар) болып табылмайтын өтінім иесінің (иелерінің) қолы (қолдары) (заңды тұлғаның атынан қол қойған кезде басшының қолы мөрмен бекітіледі).
Өнеркәсіптік меншік
объектілеріне арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына 2-қосымша
Келіп түскен күні
(85) Халықаралық өтінімді ұлттық фазаға ауыстыру күні
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
(86) алушы ведомство белгілеген халықаралық өтінімді тіркеу нөмірі және халықаралық өтінімді берген күні(87) халықаралық өтінімнің нөмірі және халықаралық жарияланған күні
(96) алушы ведомство белгілеген еуразиялық өтінімнің нөмірі және өтінімді берген күні
(97) еуразиялық өтінімнің нөмірі және жарияланған күні
Пайдалы модельге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім иесінің (иелерінің) атына пайдалы модельге Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз)(71) Өтінім иесі (иелері):
(Толық аты-жөні немесе атауы және тұратын немесе болатын жері көрсетіледі.Өтінім иелерінің-авторлардың тұрғылықты жері туралы деректер (72) коды бар бағанның тұсындағы бағанда келтіріледі)
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды (егер белгіленген болса)
Өтінімді "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК берген күннен ертерек күн бойынша басымдық сұралған кезде ғана толтырыладыПайдалы модельдің басымдығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз):
брінші өтінімді (өтінімдерді) Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке беру (Заңның 20-бабы 2-тармағы)
Заңның 20-бабы 4-тармағына сәйкес неғұрлым ерте берілген өтінімді "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК беру
Заңның 20-бабы 5-тармағына сәйкес бастапқы өтінімді "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК берубастапқы өтінімнің басымдығы (Заңның 20-бабы 5-тармағы)
(өтінімнің нөмірі __________, өтінімді берген күні _____________) неғұрлым ерте берілген өтінімге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20-бабы 3-тармағы)
(31) Бірінші, неғұрлым ерте берілген, бастапқы өтінімнің №
(32) Басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
(54) Пайдалы модельдің атауы
Заңның 9-бабы 4-тармағы талаптары сақталған
Хат алмасуға арналған мекенжай (толық пошталық мекенжайы және адресаттың аты)
Телефон: Ұялы телефон: Факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық аты, тіркеу нөмірі, мекенжайы) немесе өтінім иесінің (иелерінің) өкілі (толық аты немесе атауы, мекенжайы)
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі
Саны
Саны
өтінімге қосымша
пайдалы модель сипаттамасы
пайдалы модель формуласы
сызулар және өзге материалдар
реферат
өтінім беруге төлем туралы құжат
төлем мөлшерін азайтуға негіздің бар-жоғын растайтын құжат
бірінші өтінімнің(өтінімдердің) көшірмелері(конвенциялық басымдылықсұралған кезде)
өтінімнің шет тіліндегі құжаттары
патенттік сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
басқа құжат (көрсетілсін)
Формуламен (рефератпен) жариялау үшін ұсынылатын сызбалар фигурасының №
(72) Автор(авторлар)
(толық аты-жөні көрсетіледі)
Елдің атауы және егер ол белгіленсе, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда, тұратын жерінің толық пошталық мекенжайы
Автордың (авторлардың) - өтініш иесінің (иелерінің) және/немесе авторлардың қолтаңбасы(қолтаңбалары)
Мен (біз) ______________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің аты (бар болса)
пайдалы модельге патент беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (лар) ретінде көрсетпеуді сұраймын (сұраймыз)
Автордың (авторлардың) қолтаңбасы (қолтаңбалары):
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Автор(авторлар) болып табылмайтын өтінім иесінің (иелерінің) қолтаңбасы (қолтаңбалары) (заңды тұлғаның атынан қол қойған кезде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Өнеркәсіптік меншік
объектілеріне арналған
өтінімдерге сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша
Нысан № 1-ӨҮ
Кіріс нөмірі №
(21) Тіркеу №
(22) Берілген күні
Түскен күні
Басымдығы
Өнеркәсіптік үлгіге Қазақстан Республикасының патентін беру туралы ӨТІНІШ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінім берушінің (берушілердің) атына Қазақстан Республикасының патентін беруді сұраймын (сұраймыз).
(71) Өтінім беруші (берушілер)
(Толық аты немесе атауы және тұрғылықты жері немесе орналасқан жері көрсетіледі.
Өтінім иелері-авторлардың тұрғылықты мекенжайы туралы деректер 97 коды бар бағанда көрсетіледі)
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды (егер ол белгіленген болса)
"Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК өтінім берілген күннен ертерек басымдық сұралған кезде ғана толтырылады.
Өнеркәсіптік үлгінің басымдығын күні бойынша белгілеуіңізді сұраймын (сұраймыз).
Париж конвенциясына қатысушы мемлекетке бірінші өтінімді (өтінімдерді) беру (Заңның 20-бабы 2-тармағы)
Заңның 20-бабының 4-тармағына сәйкес "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК неғұрлым ерте берілген өтінімді беру
Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК бастапқы өтінімді беру
(өтінім нөмірі _______________, берген күні _________________)Неғұрлым ерте берілген өтінімдерге қосымша материалдардың түсуі (Заңның 20-бабы тармағы)
Бірінші, неғұрлым ерте берілген, бастапқы өтінімнің №
басымдық сұралған күн
(33) ST.3 бойынша берген елдің коды (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
(54) Өнеркәсіптік үлгінің атауы
(98) Хат-хабар алмасуға арналған мекенжай (толық пошталық мекенжайы және адресаттың аты-жөні)
Телефон: Ұялы телефон: Факс:
(74) Патенттік сенім білдірілген өкіл (толық атауы, тіркеу нөмірі, мекенжайы) немесе өтінім берушінің (берушілердің) өкілі (толық аты немесе атауы, мекенжайы)
Қоса берілетін құжаттар тізбесі
1 данадағы парақ саны
Дана саны
Өтінім беруге және патент алуға құқықтың туындау негізі (құжатты ұсынусыз):
заңның 10-бабының 2-тармақтарының талаптары сақталған және өтінім иесі жұмыс беруші болып табылады
жұмыс берушінің немесе оның құқықтық мирасқорының құқықтарды беруі
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқықты қайта беруі
мирасқорлық құқық
("Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК мөртаңбасының орны)
өтінішке қосымша
өнеркәсіптік үлгінің сипаттамасы
бұйым кескіндемесінің жиынтығы
сызба (лар) және өзге де материалдар
өтінімді берудің төлемі туралы құжат
төлем мөлшерін азайтуғанегіздің бар-жоғын растайтынқұжат
бірінші өтінімнің (өтінімдер) көшірмесі (көшірмелері) (конвенциялық басымдық сұралған кезде)
өтінімнің шетел тіліндегі құжаттары
патент сенім білдірілген өкілдің немесе өкілдің уәкілеттілігін растайтын сенімхат
басқа да құжат (көрсетілсін)
(72) Автор (лары) (толық аты көрсетіледі)

155. Заявитель (его представитель) вправе ознакомиться с поданной им заявкой и материалами, относящимися к ней, как непосредственно в экспертной организации, согласовав предварительно дату и время ознакомления, так и путем запроса копий заявки, относящихся к ней материалов или их частей.
156. В соответствии с пунктом 12 статьи 22 и пунктом 7 статьи 24 Закона заявитель вправе запросить у экспертной организации копии материалов, указанных в запросе, заключении экспертной организации или отчете об информационном поиске. Копии патентных материалов направляются в течение месяца с даты получения запроса заявителя.
157. Продление срока представления запрашиваемых документов и дополнительных материалов:
1) в соответствии с пунктом 13 статьи 22 Закона срок представления заявителем запрашиваемых документов и дополнительных материалов продлевается при подаче соответствующего ходатайства и оплаты за продление;
2) указанный срок продлевается экспертной организацией не более чем на шесть месяцев с даты его истечения;
3) ходатайство о продлении срока представляется в произвольной форме в течение трех месяцев с даты направления заявителю запроса или с даты направления копий противопоставленных заявке материалов, запрошенных заявителем в соответствии с пунктом 8 статьи 22 Закона в течение двух месяцев с даты направления ему запроса экспертной организации;
4) о продлении срока представления запрашиваемых документов и дополнительных материалов заявителю в течение пяти рабочих дней со дня продления направляется соответствующее уведомление;
5) ходатайство не удовлетворяется при несоблюдении срока представления ходатайства и непредставлении документа, подтверждающего оплату за продление, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
158. В соответствии со статьей 27 Закона заявитель отзывает поданную им заявку до регистрации объекта промышленной собственности в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.
Заявление об отзыве заявки в произвольной форме подается не позднее даты регистрации объекта промышленной собственности в соответствующем Государственном реестре Республики Казахстан.
При поступлении такого заявления в установленный срок заявителю направляется уведомление об отзыве заявки в течение пяти рабочих дней со дня поступления заявления.
После направления заявителю уведомления об отзыве заявки делопроизводство в отношении этой заявки прекращается.
Отозванная заявка не имеет правовых последствий, никакие юридически значимые действия по ней не совершаются и права заявителя в дальнейшем не основываются на этой заявке. Отозванная заявка не участвует в установлении соответствия условиям патентоспособности промышленного образца.
Просьба заявителя считать недействительным его заявление об отзыве заявки, поступившая после направления заявителю уведомления об отзыве заявки, не удовлетворяется.
Приложение 1
к Правилам проведения
экспертизы заявок
на объекты промышленной
собственности
Форма ИЗ-1П
Дата поступления
(85) Дата перевода международной заявки на национальную фазу
(21) Регистрационный №
(22) Дата подачи
(86) регистрационный номер международной заявки и дата международной подачи, установленные получающим ведомством
(87) номер и дата международной публикации международной заявки
(96) номер евразийской заявки и дата подачи заявки, установленные получающим ведомством
(97) номер и дата публикации евразийской заявки
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента
Республики Казахстан на изобретение
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на изобретение на имя заявителя (ей) (71) Заявитель (и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение. Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе, рядом с графой с кодом (72)
Код страны по стандарту ВОИС ST.3 (если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" (далее – РГП "НИИС")
Прошу (просим) установить приоритет изобретения по дате:
подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (пункт 2 статьи 20 Патентного Закона Республики Казахстан (далее – Закон)
подачи более ранней заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона
подачи первоначальной заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона
приоритета первоначальной заявки (пункт 5 статьи 20 Закона)
(номер заявки _________________, дата подачи _____________)
поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (пункт 3 статьи 20 Закона)
(31) № первой, более ранней, первоначальной заявки
(32) Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название изобретения
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон Факс: Адрес электронной почты:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер) или представитель заявителя (ей) (полное имя или наименование)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
(место для штампа РГП "НИИС")
приложение к заявлению
описание изобретения
Формула изобретения
Чертеж (и) и иные материалы
реферат
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия (и) первой (ых) заявки (ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
документы заявки на иностранном языке
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
№ фигуры чертежей, предлагаемой для публикации с формулой (рефератом)
(72) Автор (ы)
(указывается полное имя)
Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Я (мы) ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии )
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора(ов) при публикации сведений о выдаче патента на изобретение
Подпись (и) автора (ов):
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись (и) заявителя (ей), (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью).
Приложение 2
к Правилам проведения
экспертизы заявок
на объекты промышленной
собственности
Форма ПМ-1
Дата поступления
(85) Дата перевода международной заявки на национальную фазу
(21) Регистрационный № (22) Дата подачи
(86) регистрационный номер международной заявки и дата международной подачи, установленные получающим ведомством
(87) номер и дата международной публикации международной заявки
(96) номер евразийской заявки и дата подачи заявки, установленные получающим ведомством
(97) номер и дата публикации евразийской заявки
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента
Республики Казахстан на полезную модель
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на полезную модель на имя заявителя (ей)
Код страны
По стандарту
(71) Заявитель(и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе рядом с графой с кодом (72)
ВОИС ST.3 (если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Республиканское государственное предприятие Национальный институт интеллектуальной собственности" (далее – РГП "НИИС")
подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (пункт 2 статьи 20 Патентного Закона Республики Казахстан (далее – Закон)
подачи более ранней заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона
подачи первоначальной заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона
приоритета первоначальной заявки (пункт 5 статьи 20 закона)
поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (пункт 3 статья 20 Закона)
(31) № первой, более ранней, первоначальной заявки
(32) Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название полезной модели
Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон. Факс: Адрес электронной почты:
(74) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер, адрес) или представитель заявителя (ей) (полное имя или наименование, адрес)
(75)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
приложение к заявлению
описание полезной модели
формула полезной модели
чертеж (и) и иные материалы
(место для штампа РГП "НИИС")
реферат
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия(и) первой(ых) заявки(ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
документы заявки на иностранном языке
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
№ фигуры чертежей, предлагаемой для публикации с формулой (рефератом)
(72) Автор(ы) (указывается полное имя)
Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Я (мы) ________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (ов) при публикации сведений о выдаче патента на полезную модель
Подпись (и) автора (ов):
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись:
подпись(и) заявителя(ей), (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя скрепляется печатью)
Приложение 3
к Правилам проведения
экспертизы заявок
на объекты промышленной
собственности
Форма № 1-ПО
Входящий номер Дата поступления
(21) Регистрационный №
(22) Дата подачи приоритет
ЗАЯВЛЕНИЕ о выдаче патента
Республики Казахстан на промышленный образец
Предоставляя указанные ниже документы, прошу (просим) выдать патент Республики Казахстан на имя заявителя (ей)
Код страны по стандарту
(71) Заявитель(и):
(указывается полное имя или наименование и местожительство или местонахождение.
Данные о местожительстве авторов-заявителей приводятся в графе с кодом (97)
ВОИС ST.3 (если он установлен)
Заполняется только при испрашивании приоритета по дате, более ранней, чем дата подачи заявки в Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" (далее – РГП "НИИС")
подачи первой (ых) заявки (ок) в государстве-участнике Парижской конвенции (пункт 2 статьи 20 Патентного Закона Республики Казахстан)
подачи более ранней заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 4 статьи 20 Закона
подачи первоначальной заявки в РГП "НИИС" в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона
(номер заявки _________________, дата подачи _________________)
поступления дополнительных материалов к более ранней заявке (пункт 3 статья 20 Закона)
№ первой, более ранней, первоначальной заявки
Дата испрашиваемого приоритета
(33) Код страны подачи по ST.3 (при испрашивании конвенционного приоритета)
(54) Название промышленного образца
(98) Адрес для переписки (полный почтовый адрес и имя адресата)
Телефон: Мобильный телефон: Факс:
(76) Патентный поверенный (полное имя, регистрационный номер, адрес) или представитель заявителя (ей) (полное имя или наименование, адрес)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов в 1 экземпляре
Количество экземпляров
приложение к заявлению
описание промышленного образца
комплект изображений изделия
чертеж (и) и иные материалы
документ об оплате подачи заявки
документ, подтверждающий наличие оснований для уменьшения размера оплаты
копия(и) первой (ых) заявки (ок) (при испрашивании конвенционного приоритета)
документы заявки на иностранном языке
доверенность, удостоверяющая полномочия патентного поверенного или представителя
другой документ (указать)
72 Автор (ы) (указывается полное имя)

(97) Елдің атауы және егер ол белгіленген болса, ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша оның кодын қоса алғанда, тұрғылықты жерінің толық пошталық мекенжайы
Патентті алу құқығын қайтадан берген автор (лар) - өтінім беруші (лер) және/немесеавтор (лардың) қол (дар)ы
Мен (біз)______________________________________________
(Тегі Аты Әкесінің (бар болса)
патент беру туралы мәліметтерді жариялау кезінде мені (бізді) автор (лар)ы ретінде көрсетпеуді сұраймын(мыз).
Автор (лар) дың қол (дар) ы:________________________________________________________________
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Қолы
Автор (лар) болып табылмайтын өтінім иесінің (иелерінің) қолы (қолдары), қол қойылған күні (заңды тұлғаның атынан қол қойған кезде басшының қолы мөрмен бекітіледі)
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылдың 29 тамыздағы
№ 1349 бұйрығының
3-қосымшасы
Тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, географиялық нұсқамаларға және тауар шығарылған жерлердің атауларына өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, географиялық нұсқамаларға және тауар шығарылған жерлердің атауларына өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тауар белгілері, қызмет көрсету белгілері, географиялық нұсқамалар және тауарлар шығарылған жерлердің атаулары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 3-бабы 2-тармағы 2) тармақшасының бірінші абзацына сәйкес әзірленді және алдын ала сараптаманы, толық сараптаманы және сараптаманы қамтитын тауар белгілеріне, қызмет көрсету белгілеріне, географиялық нұсқамаларға және тауар шығарылған жерлердің атауларына арналған өтінімдерге сараптама жүргізу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Осы Қағидаларда келесі негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Париж конвенциясы - Өнеркәсіптік меншік объектілерін қорғау жөніндегі 1883 жылдың 20 наурызында қабылданған және әрі қарай енгізілген өзгерістер мен толықтырулары бар Париж конвенциясы;
2) Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының Халықаралық бюросы - зияткерлік меншік саласында халықаралық саясатты және мемлекеттердің ынтымақтасытығын қамтамасыз етіп, реттейтін халықаралық ұйым;

(97) Полный почтовый адрес местожительства, включая наименование страны и ее код по стандарту ВОИС ST.3, если он установлен
Я (мы) __________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии.)
прошу (просим) не упоминать меня (нас) как автора (ов) при публикации сведений о выдаче патента
Подпись(и) автора (ов):
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Подпись (и) заявителя (ей), не являющегося (ихся) автором (ами), дата подписания (при подписании от имени юридического лица подпись руководителя (скрепляется печатью)
Подпись руководителя скрепляется печатью юридического лица
Подпись руководителя скрепляется печатью юридического лица подпись руководителя (скрепляется печатью)
Приложение 3
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1349
Правила проведения экспертизы заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания и наименования мест происхождения товаров
Сноска. Заголовок - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила проведения экспертизы заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания и наименования мест происхождения товаров (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем первым подпункта 2) пункта 2 статьи 3 Закона Республики Казахстан "О товарных знаках, знаках обслуживания, географических указаний и наименованиях мест происхождения товаров" (далее – Закон) и определяют порядок проведения экспертизы заявок на товарные знаки, знаки обслуживания, географические указания и наименования мест происхождения товаров, которая включает в себя предварительную экспертизу, полную экспертизу и экспертизу.
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) Парижская конвенция – Парижская конвенция по охране промышленной собственности от 20 марта 1883 года с последующими изменениями и дополнениями;
2) Международное бюро Всемирной организации интеллектуальной собственности – международная организация, обеспечивающая и регулирующая международную политику и сотрудничество стран в сфере интеллектуальной собственности;

3) қорғаудан шығарылған элементтер (дискламация) - тауар таңбасына белгінің қорғауға жатпайтын элементтерін қорғаудан шығара отырып қорғауды ұсыну;
4) дәрілік заттардың халықаралық патенттелмейтін атаулары (бұдан әрі - ХПА) - Дүниежүзілік халықаралық денсаулық сақтау ұйымымен ұсынылған және ХПА тізіміне енгізілген, дүние жүзінде қабылданып, қоғамдық меншікке айналған қолданыстағы дәрілік заттың заттегінің ерекше атауы;
5) сараптама ұйымы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде уәкілетті органға ведомстволық бағынысты ұйым;
6) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі;
7) Тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің халықаралық сыныптамасы (бұдан әрі - ТКҚХС) - 1957 жылғы 15 маусымда Ницце келiсiмiмен қабылданған, кейiннен өзгерiстер мен толықтырулар енгiзiлген сыныптама;
8) бюллетень - тауар таңбалары мен тауар шығарылған жерлердің атауларын қорғау мәселелері жөніндегі ресми мерзімдік басылым.
Осы Қағидалардағы тауар таңбасы ұғымына Заңның 1-тармағының 8) тармақшасына сәйкес қызмет таңбасы ұғымы қарайды.
2-тарау. Тауар таңбасына өтінім беру тәртібі
3. Өтінім сараптама ұйымының кеңсесі, сараптама ұйымының ресми сайты www.kazpatent.kz (бұдан әрі – сараптама ұйымының сайты) немесе "электрондық үкімет" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – Портал) арқылы беріледі.
Өтінім:
Өтініш берушіні, сондай-ақ оның орналасқан немесе тұратын мекен-жайы көрсетілген сараптама жасау өтінішін;
берілетін белгі;
ТКҚХС-на сәйкес тауарлар және (немесе) қызметтер тізімін қамтуға тиіс.
Өтінімге:
сараптама жасау бойынша қызметі үшін төлемді растайтын құжат көшірмесі;
іс жүргізу өкіл арқылы жүргізілген жағдайда сенімхаттың көшірмесі;
ұжымдық тауар таңбасын өз атына тiркеуге уәкiлеттi ұйымның атауын, бұл таңбаны тiркеу мақсатын, осы таңбаны пайдалануға құқылы субъектiлер тiзбесiн, ұжымдық тауар таңбасымен белгiленетiн тауарлар мен көрсетiлетiн қызметтердiң тiзбесi мен бiрыңғай сапасын немесе өзге де сипаттамаларын, оны пайдалану шарттарын, оны пайдалануды бақылау тәртiбiн, ұжымдық тауар таңбасы жарғысының ережелерiн бұзғаны үшiн жауаптылықты қамтитын ұжымдық тауар таңбасы жарғысы (ұжымдық тауар таңбасына өтiнiм берiлген жағдайда) қоса берілу тиiс.
жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхат (сұраған кезде).
Өтінім осы Қағидаларға 1-қосымшаға тиісті түрде берілуі тиіс. Қағаз жүзіндегі өтінім екі данада беріледі.
Өтінімге жеделдетілген сараптама жүргізу туралы өтінішхатты өтінім беруші өтінім берген кезде береді. Өтінішхатпен бір мезгілде өтінімді жеделдетілген түрде қарау үшін белгіленген төлемді растайтын құжат ұсынылады. Белгіленген төлемді растайтын құжат ұсынылмаған кезде өтінішхат берілмеген болып есептеледі, ол туралы өтінім берілген күннен бастап бес жұмыс күні ішінде өтініш берушіге тиісті хабарлама жіберіледі.
Тауар белгісіне өтінім бойынша сараптаманы жеделдетіп жүргізу өтінім берілген күннен бастап он жұмыс күні ішінде алдын ала сараптаманы жеделдетіп жүргізуді және өтінім берілген күннен бастап үш ай ішінде толық сараптаманы жеделдетіп жүргізуді қамтиды.
Өтінімнің жеделдетілген сараптамасын есептеу мерзімі сараптаманың сұрау салуы бойынша өтініш берушіден қажетті мәліметтерді алғанға дейін тоқтатыла тұрады.

3) неохраняемые элементы (дискламация) – предоставление охраны товарному знаку в целом с выведением из-под охраны неохраноспособных элементов обозначения;
4) международные непатентуемые наименования лекарственных средств (далее – МНН) – уникальное наименование действующего вещества лекарственного средства, рекомендованное Всемирной организацией здравоохранения (далее – ВОЗ) и внесенное в перечень МНН, признаваемых во всем мире и являющихся общественной собственностью;
5) экспертная организация – организация, созданная по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу;
6) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан;
7) международная классификация товаров и услуг классификация товаров и услуг (далее – МКТУ) – используемая для регистрации товарных знаков, принятая в рамках Ниццкого соглашения 15 июня 1957 года с последующими изменениями и дополнениями;
8) бюллетень – официальное периодическое издание по вопросам охраны товарных знаков, наименований мест происхождения товаров.
К понятию товарного знака в настоящих Правилах в соответствии с подпунктом 8) статьи 1 Закона также относится понятие знак обслуживания.
Глава 2. Порядок подачи заявки на товарный знак
3. Заявка подается через канцелярию экспертной организации, официальный сайт экспертной организации www.kazpatent.kz (далее – сайт экспертной организации) или веб-портал электронного правительства www.egov.kz. (далее – Портал).
Заявка должна содержать:
просьбу о проведении экспертизы обозначения с указанием заявителя, а также его местонахождения или местожительства;
заявляемое обозначение;
перечень товаров и (или) услуг в соответствии с МКТУ.
К заявке прилагается:
копия документа, подтверждающего оплату услуги за проведение экспертизы;
копия доверенности в случае ведения делопроизводства через представителя;
устав коллективного товарного знака (в случае подачи заявки на коллективный товарный знак), включающий наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака;
ходатайство о проведении ускоренной экспертизы (при испрашивании).
Заявка о регистрации товарного знака представляется по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам. Заявка на бумажном носителе подается в двух экземплярах.
Ходатайство о проведении ускоренной экспертизы заявки подается заявителем при подаче заявки. Одновременно с ходатайством представляется документ, подтверждающий установленную оплату за рассмотрение заявки в ускоренном виде. При непредставлении документа, подтверждающего установленную оплату, ходатайство считается не поданным, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня подачи заявки направляется соответствующее уведомление.
Ускоренное проведение экспертизы по заявке на товарный знак включает в себя ускоренное проведение предварительной экспертизы в течение десяти рабочих дней с даты подачи заявки и ускоренное проведение полной экспертизы в течение трех месяцев с даты подачи заявки.
Срок исчисления ускоренной экспертизы заявки приостанавливается до получения необходимых сведений от заявителя по запросу экспертизы.

Өтініш беруші Заңның 13-бабының 4), 5), 7) тармақшаларында көзделген құқықтарды пайдаланған жағдайда жеделдетілген алдын ала және толық сараптама жүргізу мерзімдері тоқтатыла тұрады.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 08.02.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Белгі бір тауар таңбасына беріледі.
Тауар таңбасы ретiнде бейнелеу, сөз, әрiп, цифр, көлем белгiлерi және өзге де белгiлер немесе бiр тұлғалардың тауарлары мен қызметтерiн басқа тұлғалардың бiртектес тауарларынан немесе қызметтерiнен ажыратуға мүмкiндiк беретiн олардың аралас үлгiлерi тiркелуi мүмкiн.
Тауар таңбасы кез келген бояулы түсте немесе бояулы түстер үйлесiмiнде тiркелуi мүмкiн.
Сөздік белгілерге сөздер, сөздік сипаты бар әріптер тіркесі, сөз тіркестері, сөйлемдер, тілдің өзге бірліктері, сондай-ақ олардың тіркестері жатады.
Әріптік белгілерге әріптер мен әріптер тіркестері, сөздік сипаты жоқ аббревиатуралар жатады.
Цифрлық белгілерге араб, рим цифрлары және олардың тіркестері жатады.
Бейнелеу белгілеріне жазықтықтағы бейнелеу, соның ішінде түрлі тірі тіршілік иелері, өзге объектілер, фигуралар, көркемдік тұрғыдан орындалған қәріптер, сонымен қатар аталған элементтердің түрлі композициялары жатады.
Көлемді белгілерге өзіндік пішіндегі үш өлшемді, пішіндері тек тауарлар функциясымен байланысты емес нысандар жатады.
Аралас белгілерге әртүрлі ауызша, әріптік, цифрлық, графикалық, көлемді және басқа элементтердің комбинациясы жатады.
Заңның 5-бабымен көзделген өзге белгілерге голографиялық, дыбыстық және иіс сезгіш белгілері жатады.
Берілетін белгі 8х8 см форматында тапсырылады. Қағаз жүзіндегі өтінімдегі белгі үш данада тапсырылады.
Егер өтінім электрондық құжат ретінде сараптама ұйымының сайты немесе Портал арқылы берілсе, тапсырылған белгінің суреті оны орнатылған формата басып шығаруға болатындай берілу тиіс.
Сурет нақты, кереғар, көшірме құралдарын пайдалана отырып репродукциялауға болатындай берілу тиіс.
Белгі тауар таңбасы тіркелуге қажет түс немесе түстер үйлесімінде беріледі.
Этикеткалар мен тауар таңбаларының ерекше түрлері 20х20 см-ден аспайтын көлемде берілу тиіс. Аталған көлемнен асса, сурет кішірейтілген түрде беріледі. Қағаз жүзінде этикеткалар үш дана көлемінде беріледі.
Көлемді тауар таңбасына тіркеу сұрастырылса, бұл белгінің жалпы түрінің суретінен (схематикалық, фотографиялық немесе компьютерлік техниканы пайдаланып, графикалық редакторда орындалған) басқа, тапсырылған белгі турал елестердің толықтығын қамтамасыз ететін, белгінің түрлі ракурсындағы суреттері беріледі.
Егер голографиялық тауар таңбасын тіркеу сұрастырылса, өтінімге голографиялық әсерді (суреттердің шағылуын бақылау, жарықтылығы мен кереғарлығының өзгеруі), голографиялық белгіні түрлі бағыттары жағынан, соның ішінде перпендикуляр түрінде және перпендикуляр бағытында жоғары және төмен бұрышы жағынан, нақты ашатын бірнеше суреттер беріледі.
Еге голографиялық белгіде объектілер суреттері өзгеретін болса, әр объектінің суреті беріледі.
Егер дыбыстық тауар таңбасын тіркеу сұрастырылса, өтінімге оның цифрлық нұсқада оның ноталық жазбасы мен фонограммасы беріледі. Егер тіркеуге музыкалық шығарманың бөлігі берілсе, оның атауы мен авторын, сондай-ақ зияткерлік меншігін қолдануға автордың рұқсатын растайтын құжат берілу қажет.
Егер иіс сезгіш тауар таңбасын тіркеу сұрастырылса, заттегі құрамының сипаты, химиялық қосылыстың формуласы және иіс көзін сипаттайтын өзге мәліметтер, сондай-ақ берілген белгінің үлгісі тапсырылады.
Өтінім бланкісінде келтіруге келмейтін белгілер қосымша ретінде тапсырылады.
Егер өзгеретін таңбаны теркеу сұрастырылса, өзгермейтін бір суреттен немесе өзгермейтін суреттер қатарынан немесе өзгерісті көрсететін өзгеретін суреттерден тұратын белгі беріледі.
Егер берілген сурет немесе суреттер өзгерісті көрсетпесе, қосымша суреттер және (немесе) оның өзгерісті сипаттайтын сөздік сипаты беріледі.
Егер түсті таңбаны тіркеу сұрастырылса, қоршалған контурлар қолданылмаған, түс немесе түстер тіркесі болып табылатын белгі беріледі. Ондай белгі суреті түс немесе түстер нысандарынан тұру қажет.
Егер позициялық таңбаны тіркеу сұрастырылса, өтінімге қоса тауарда орналасуын көрсететін бір таңбадан тұратын белгі суреті берілу қажет.
Қажет болған жағдайда, қорғау сұрастырылмайтын объект және оның тауарда орналасуын көрсететін сипат беріледі. Суреттің қорғалмайтын бөлігі нүкте сызықпен белгіленеді.
Егер жарықтық таңбаның тіркелуі сұрастырылса, өтінімге белгінің жалпы түрі және сипаттамалары белгіленген сигналдардың және (немесе) жарық символдарының жарықтық ұзақтығы мен ретінің сипаттауы беріледі.
Тапсырылатын белгінің сипаттамасы белгідегі барлық элементтердің сипаты, олардың мағынасы, сондай-ақ мағынасы жоқ сөздердің құрылу тәсілі көрсетілген жағдайда ғана беріледі.
Сипаттама тапсырылатын белгінің заттегін түсіндіру және оны идентификациялау мақсатында қызмет етеді.

В случае использования заявителем прав, предусмотренных подпунктами 4), 5), 7) статьи 13 Закона, сроки проведения ускоренной предварительной и полной экспертизы приостанавливаются.
Сноска. Пункт 3 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 08.02.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Обозначение подается на один товарный знак.
В качестве товарных знаков, знаков обслуживания регистрируются словесные, буквенные, цифровые, изобразительные, объемные и иные обозначения или их комбинации, позволяющие различать товары и услуги одних лиц от однородных товаров и услуг других лиц.
Товарный знак подается в любом цвете или цветовом сочетании.
К словесным обозначениям относятся слова; сочетания букв, имеющие словесный характер; словосочетания; предложения; другие единицы языка, а также их сочетания.
К буквенным обозначениям относятся буквы и сочетания букв, аббревиатуры, не имеющие словесный характер.
К цифровым обозначениям относятся арабские, римские цифры и их сочетания.
К изобразительным обозначениям относятся графические изображения на плоскости, в частности, изображения различных живых существ, предметов, иных объектов, фигур, художественно выполненные шрифтовые элементы, а также различные композиции вышеупомянутых элементов.
К объемным обозначениям относятся трехмерные объекты, форма которых оригинальна и не связана исключительным образом с функцией товара.
К комбинированным обозначениям относятся комбинации различных словесных, буквенных, цифровых, изобразительных, объемных и других элементов.
К иным обозначениям, предусмотренным статьей 5 Закона, относятся голографические, звуковые и обонятельные обозначения.
Заявляемое обозначение представляется форматом 8х8 см. На бумажном носителе обозначение подается в количестве трех экземпляров.
Если заявка подается через сайт экспертной организации или Портал в виде электронного документа, изображение заявленного обозначения представляется в формате, позволяющем распечатать его с соблюдением установленных размеров.
Изображение подается четким, контрастным, пригодным для репродуцирования средствами копировальной техники.
Обозначения на регистрацию товарного знака представляются в том цвете или цветовом сочетании, в котором испрашивается регистрация товарного знака.
Этикетки и особые виды товарных знаков могут представляться в полную величину, если они не превышают размеров 20х20 сантиметров. В случае превышения указанных размеров изображение представляется в уменьшенном виде. На бумажном носителе этикетки подаются в количестве трех экземпляров.
Если испрашивается охрана объемного товарного знака, кроме изображения общего вида этого обозначения (схематическое, фотографическое или выполненное в графическом редакторе с использованием средств компьютерной техники), представляются изображения различных видов объемного товарного знака в ракурсах, обеспечивающих полноту представления о заявляемом обозначении и (или) его словесное описание.
Если испрашивается охрана голографического товарного знака, то к заявке прилагается несколько изображений, отчҰтливо раскрывающих голографический эффект в целом (наблюдаемые отражения изображений, изменения яркости и контраста), голографического обозначения с различных направлений, в частности, перпендикулярно и под углом выше и ниже перпендикулярного направления.
Если в голографическом обозначении изображение объектов меняется, то представляется изображение каждого объекта.
Если испрашивается охрана звукового товарного знака, к заявке прилагаются его нотная запись и фонограмма на цифровом носителе. Если на регистрацию заявляется часть музыкального произведения, необходимо указание названия произведения и его автора, а также документы, подтверждающие согласие автора на использование его интеллектуальной собственности.
Если испрашивается охрана обонятельного товарного знака представляется описание состава вещества, формула химического соединения и иные сведения, характеризующие источник запаха, а также образец заявляемого обозначения.
Те обозначения, которые не могут быть воспроизведены в бланке заявки, прилагаются в виде приложения.
Если испрашивается регистрация изменяющегося знака, то к заявке прилагается обозначение, состоящее из одного или ряда неподвижных, или изменяющихся изображений, отражающих изменение.
Если представленное изображение или изображения не показывают изменение, представляются дополнительные изображения и (или) его словесное описание, поясняющее изменение.
Если испрашивается регистрация цветового знака предоставляется обозначение, представляющее собой собственно цвет или сочетание цветов без очерченных контуров, изображение такого знака должно состоять из образца цвета или цветов.
Если испрашивается регистрация позиционного знака, то к заявке прилагается изображение такого знака, которое должно состоять из одного вида знака, показывающего его местоположение на товаре.
В случае необходимости предоставляется указание объекта, в отношении которого охрана не испрашивается и описание, поясняющее местоположение знака в отношении товара. Неохраняемая часть изображения исполняется пунктирными линиями.
Если испрашивается регистрация светового знака, то к заявке прилагаются общий вид обозначения и описание последовательности и длительности свечения сигналов и/или световых символов с указанием их характеристик.
Описание заявляемого обозначения подается при содержании характеристик всех элементов, содержащихся в заявленном обозначении, их смысловое значение, а также способ образования вымышленных слов, не имеющих смыслового значения.
Описание служит для пояснения существа заявляемого обозначения и его идентификации.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
5. Тауар таңбасын тіркеуге сұрастырылған тауарлар ТКҚХС-ның сыныптары бойынша классифкацияланып, бөлімделеді. ТКҚХС-ның әр сыныбы айдардан тұрады және қажетті түсіндірмемен ілестіріледі.
Айдарда сынып тауарлары мен қызметтері жататын саласы көрсетіледі. Айдар сыныптың қысқаша мазмұндамасы ретінде қарастырыла алады.
Айдар сыныптағы тауарлар тізімінің баламалы ауыстырымына жатпайды.
Егер тауар атауы ТКҚХС-да жоқ болса, оны функциясы, тағайындауы, дайындалған материалы немесе әрекет ету қағидасы бойынша таңдалған сыныпқа қатыстығына сәйкес классификациялау қажет.
Егер қызмет атауы ТКҚХС-да жоқ болса, оны қызмет бағыты бойынша таңдалған сыныпқа қатыстығына сәйкес классификациялау қажет.
Тауарлар мен қызметтерді сипаттау кезінде сыныпты неғұрлым нақты бағалау мақсатында белгісіз ұғымдарды, аббревиатураларды, тауарлар үлгілері мен маркаларының атауларын, сондай-ақ "тағы сондай", "өзге де", "сол сияқты" сөздерді қолданбай, ТКҚХС-ның нақты терминологиясын басышылыққа алған дұрыс.
Тауарлар мен қызметтер қайталанбау қажет.
Тауарлар мен қызметтер тізімі сыныптар нумерациясының өсуі бойынша көрсетіледі.
6. Заңның 10-бабының 3-тармағына сәйкес көрмелік басымдылықты растайтын құжаттың расталған көшірмесін тапсыру кезінде келесі шарттар сақталады:
1) көрменің лауазымы, өткізілген уақыты мен өткізу жері, тауар таңбасы ретінде берліген белгі қолданылған көрме объектісі көрсетіледі;
2) құжат көрменің әкімшілігімен немесе өткізу комитетімен тапсырылады, құжат көрменің лауазымын, өткізілген уақыты мен өткізу жерін, тауар таңбасы ретінде берліген белгі қолданылған көрме объектісінің атауын растайтын мәліметтен тұру қажет.
3-тарау. Тауар таңбасына өтінімге сараптама жасау тәртібі
1-параграф. Тауар таңбасына өтінімге алдын-ала сараптама жасау тәртібі
7. Өтінімді алдын ала сараптау өтінім берілген күннен бастап бір ай ішінде жүргізіледі.
Алдын ала сараптама барысында өтінімнің мазмұны, сараптама жүргізу үшін қажетті материалдардың болуы, басымдық күні, ТКҚХС-ның қолданыстағы редакциясына сәйкес тауарлар мен қызметтердің тізбесі тексеріледі.
Сараптама ұйымы алдын-ала сараптама жүргізу мүмкін болмайтын қосымша немесе нақтылайтын мәліметтерді мынадай жағдайларда сұратады:

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказами Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Перечень товаров, в отношении которых испрашивается регистрация товарного знака, классифицируется и группируется заявителем по классам МКТУ. Каждый класс МКТУ содержит заголовок и сопровождается необходимым пояснением.
В заголовке класса указываются в общем виде области, к которым товары или услуги данного класса относятся. Заголовок класса может рассматриваться в качестве краткой характеристики содержания класса.
Заголовок класса не относится к эквивалентной замене перечня товаров, содержащихся в данном классе.
Если наименование товара отсутствует в МКТУ, необходимо классифицировать его в соответствии с функцией, назначением, материалом из которого он изготовлен или принципом его действия, которые соответствует выбранному классу.
Если наименование услуги отсутствует в МКТУ, необходимо классифицировать ее в соответствии с направлением деятельности, которая соответствует выбранному классу.
Для более однозначной оценки класса при описании товаров или услуг следует избегать применения неопределенных понятий, аббревиатур, наименований марок или моделей товаров, а также таких выражений как "и тому подобное", "и другие", "и так далее", и руководствоваться терминологией, определенной в соответствии с МКТУ.
Товары и (или) услуги не должны дублироваться.
Перечень наименований товаров и услуг указывается по возрастанию нумерации классов.
6. При представлении в соответствии с пунктом 3 статьи 10 Закона заверенного документа, подтверждающего правомерность испрашивания выставочного приоритета, соблюдаются следующие условия:
1) указываются международный статус выставки, время и место ее проведения, объект экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением;
2) документ заявляется администрацией или организационным комитетом выставки, должен содержать сведения о времени и месте ее проведения, наименовании объекта экспонирования с заявляемым в качестве товарного знака обозначением и подтверждать международный статус выставки.
Глава 3. Порядок проведения экспертизы заявки на регистрацию товарного знака
Параграф 1. Порядок проведения предварительной экспертизы заявки на товарный знак
7. Предварительная экспертиза заявки проводится в течение одного месяца с даты подачи заявки.
В ходе предварительной экспертизы проверяется содержание заявки, наличие необходимых для проведения экспертизы материалов, дата приоритета, перечень товаров и услуг в соответствии с действующей редакцией МКТУ.
Экспертная организация запрашивает дополнительные или уточняющие сведения, без которых проведение предварительной экспертизы невозможно, в случаях:

1) осы Қағидалардың 3-тармағында көзделген құжаттар жинағын толық ұсынбаса;
2) өтініште қажетті мәліметтер, деректемелер, қолдары болмаса, сондай-ақ өтініште келтірілген мәліметтерді нақтылау қажет болған жағдайда;
3) құжаттарды ресімдеуде олардың тікелей репродукциялауға кедергі келтіретін кемшіліктері анықталса (өтінім материалдарын оқуды қиындататын баспа сапасы);
4) егер өтініш беруші көлемді, голографиялық, дыбыстық немесе иісті белгіні және (немесе) оның сипаттамасын беру қажеттілігін және ұсынған материалдар мәлімделген белгінің ерекшеліктерін жеткілікті түрде көрсетпесе;
5) тауарлар және (немесе) көрсетілетін қызметтер тізбесінің осы Қағидалардың 5-тармағының талаптарына сәйкес келмесе.
Сарапшының сұрақтары, ескертулері және дәлелді ұсыныстары заңнама ережелеріне сілтемелермен бірге сұрау салу кезінде қалыптастырылады.
Сұрау салу өтініш берушіге жіберілген кезде алдын ала сараптама жүргізу мерзімі сұрау салу жіберілген күннен бастап үш айға ұзартылады.
Сұрау салуға жауап беру немесе өткізіп алған мерзімді қалпына келтіру үшін белгіленген мерзімді ұзарту туралы өтінішхатқа сұрау салуға жауап беру мерзімін ұзартқаны үшін немесе өткізіп алған мерзімді қалпына келтіргені үшін төлемді растайтын құжат қоса беріледі.
Сұрау салуға жауап немесе белгіленген мерзімдер өткеннен кейін сұрау салуға жауап беру мерзімін ұзарту туралы өтініш болмаған кезде өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтініш берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 10.02.2022 № 118 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі); өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрықтарымен.
8. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
9. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Өтініш берушінің өтініші негізінде сарапатама ұйымы Париж конвенциясының мүше мемлекетінде конвенциялық басымдықты орнату мақсатында берілетін өтінімнің расталған көшірмесін (басымдық құжат) береді. Өтінішке сараптама ұйымының қызметі үшін төлем ақыны растайтын құжат көшірмесі қоса тапсырылады.
Төлем ақыны растайтын құжат есеп шот жіберілген күннен бастап бір айдан аспайтын мерзімде беріледі. Төлем ақыны растайтын құжат берілмеген жағдайда, тауар таңбасына өтінімнің расталған көшірмесін (басымдық құжат) беру туралы өтініш қарастырылмайды, тиісті хабарлама хат өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде жіберіледі.

1) представления неполного пакета документов, предусмотренных в пункте 3 настоящих Правил;
2) отсутствия в заявлении необходимых сведений, реквизитов, подписей, а также необходимость уточнения приведенных в заявлении сведений;
3) выявления недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному репродуцированию (качество печати, затрудняющее прочтение материалов заявки);
4) необходимости представления объемного, голографического, звукового или обонятельного обозначения и (или) его описания, если представленные заявителем материалы недостаточно отражают особенности заявленного обозначения;
5) несоответствие перечня товаров и (или) услуг требованиям пункта 5 настоящих Правил.
Вопросы, замечания и мотивированные предложения эксперта формулируются в запросе со ссылками на положения законодательства.
При направлении запроса заявителю срок проведения предварительной экспертизы продлевается на три месяца с даты направления запроса.
К ходатайству о продлении установленных сроков для предоставления ответа на запрос или восстановлении пропущенного срока прилагается документ, подтверждающий оплату за продление срока ответа на запрос или за восстановление пропущенного срока.
При отсутствии ответа на запрос или ходатайства о продлении срока представления ответа на запрос по истечении установленных сроков, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Сноска. Пункт 7 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 10.02.2022 № 118 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования); с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
9. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. По ходатайству заявителя или его представителя, экспертная организация представляет заверенную копию заявки (приоритетный документ) для представления в страны-участницы Парижской конвенции по охране промышленной собственности с целью установления конвенционного приоритета. К ходатайству прилагается копия платежного документа, подтверждающего оплату услуги экспертной организации.
Документ об оплате представляется не позднее одного месяца с даты направления счета на оплату. При непредставлении документа об оплате ходатайство о предоставлении заверенной копии заявки на товарный знак (приоритетный документ) к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в письменной форме в течение пяти рабочих дней.

2-параграф. Алдынала сараптама нәтижелері. Тауар таңбасына өтінім туралы мәліметті жариялау тәртібі
11. Алдын ала сараптама нәтижелері бойынша өтінім берушіге өтінім берілген күннен бастап бір айдан кешіктірмей өтінімнің қарауға қабылданғаны туралы немесе іс жүргізудің тоқтатылғаны туралы хабарлама жіберіледі.
Өтінімді қарастыруға қабылдау туралы хабарлама хат келесі мәліметтерден тұрады:
1) өтінімді тіркеу нөмірі;
2) өтінімді беру күні;
3) берілген белгі;
4) өтініш берушінің толық аты (атауы) және мекен-жайы;
5) Дүниежүзілік зияткерлік меншік ұйымының стандартына сәйкес өтініш беруші мемлекеттің коды (бұдан әрі -ДЗМҰST.3);
6) хат-хбар алмасу мекенжайы;
7) конвенциялық немесе көрмелік басымдық сұрастырылған жағдайда, басымдық күні;
8) тауарлар және (немесе) қызметтер тізімі.
Ескерту. 11-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Қарастыруға қабылданған өтінім бойынша мәлімет алдын ала сараптама аяқталған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде бюллетенде жарияланады.
Бюллетенде өтінім бойынша мәліметтер осы Қағидалардың 11-тармағымен белгіленген көлемде жарияланады.
Ескерту. 12-тармаққа өзгеріс енгізілді – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3-параграф. Тауар таңбасына өтінімге толық сараптама жасау тәртібі
13. Толық сараптама өтінім берілген күннен бастап жеті ай ішінде жүргізіледі.
Сараптама ұйымы толық сараптаманың кез келген сатысында толық сараптама жүргізу мүмкін болмайтын қосымша немесе нақтылаушы мәліметтерді сұратады.
Сұрау салу өтініш берушіге жіберілген кезде толық сараптама жүргізу мерзімі сұрау салу жіберілген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге ұзартылады.
Толық сараптама мерзімі сараптаманың сұрау салуына қажетті жауап алынғанға дейін, бірақ сұрау салу жіберілген күннен бастап үш айдан аспайтын мерзімге тоқтатыла тұрады.
Толық сараптаманың сұрау салуына жауап немесе алдын ала сараптаманың сұрау салуына жауап беру мерзімін ұзарту туралы өтініш болмаған кезде белгіленген мерзімдер өткеннен кейін өтінім бойынша іс жүргізу тоқтатылады, бұл туралы өтініш берушіге белгіленген мерзім өткен күннен бастап бес жұмыс күні ішінде тиісті хабарлама жіберіледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 2. Результаты предварительной экспертизы. Порядок опубликования сведений по заявке на товарный знак
11. По результатам предварительной экспертизы заявителю не позднее одного месяца с даты подачи заявки направляется уведомление о принятии заявки к рассмотрению или о прекращении делопроизводства.
Уведомление о принятии заявки к рассмотрению содержит следующие данные:
1) регистрационный номер заявки;
2) дата подачи заявки;
3) заявляемое обозначение;
4) полное наименование и адрес заявителя;
5) код страны подачи по стандарту 3 Всемирной организации интеллектуальной собственности (далее – ST.3 ВОИС);
6) адрес для переписки;
7) дата приоритета, для заявок с испрашиванием конвенционного или выставочного приоритета (при ее наличии);
8) перечень товаров и (или) услуг.
Сноска. Пункт 11 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. В течение пяти рабочих дней с даты завершения предварительной экспертизы сведения о заявке, принятой к рассмотрению, публикуются еженедельно в бюллетене.
Сведения в бюллетене по заявке на товарный знак публикуются в объеме, определенном в пункте 11 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 12 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 3. Порядок проведения полной экспертизы заявки на товарный знак.
13. Полная экспертиза проводится в течение семи месяцев с даты подачи заявки.
Экспертная организация на любой стадии полной экспертизы запрашивает дополнительные или уточняющие сведения, без которых проведение полной экспертизы невозможно.
При направлении запроса заявителю срок проведения полной экспертизы продлевается не более чем на три месяца с даты направления запроса.
Срок полной экспертизы приостанавливается до получения необходимого ответа на запрос экспертизы, но не более чем на три месяца с даты направления запроса.
При отсутствии ответа на запрос полной экспертизы или ходатайства о продлении срока представления ответа на запрос предварительной экспертизы по истечении установленных сроков, делопроизводство по заявке прекращается, о чем заявителю в течение пяти рабочих дней со дня истечения установленного срока направляется соответствующее уведомление.
Сноска. Пункт 13 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

14. Толық сараптама жүргізу барысында мәлімделетін белгінің Заңның 6, 7-баптарында белгіленген талаптарға сәйкестігі тексеріледі.
Ажыратылатын реңкi жоқ белгілер тауар белгілері ретінде тіркелмейді.
Ескерту. 14-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
15. Тек келесі элементтерден тұратын белгілердің ажыратылатын реңкi жоқ:
Тауарлардың (көрсетілетін қызметтердің) белгiлi бiр түрiн белгiлеу үшiн жалпыға ортақ қолданысқа енген;
Жалпыға бірдей пайдалануға енгізілген белгі бұл әртүрлі өндірушілердің сол тауар (қызмет) немесе сол түрдегі тауар (қызмет) үшін ұзақ уақыт пайдалануы нәтижесінде белгілі бір тауар (қызмет) түрін, яғни түр түсінігін көрсететін белгі.
жалпыға ортақ қабылданған рәмiздер мен терминдер болып табылатын;
Жалпыға ортақ қабылданған рәмiздер мемлекетті, әрекет ету немесе шаруашылық саласын символмен көрсететін белгілер болып табылады.
Жалпыға ортақ қабылданған терминдерге сонымен қатар белгілі ғылым мен техника саласына сәйкес түрлі лексикалық белгілер жатады.
Жалпыға ортақ қабылданған терминнің мағынасы тұтынушылардың кең ауқымына мәлім болуы міндетті емес. Термин тауар таңбасы тіркеуге берілген тауарлар өндіру мен қызметтерді ұсынуға байланысты нақты ғылым және техника саласындағы мамандардың белгілі ауқымына орнатылған болып табылады.
Терминді анықтаудың негізгі көздері болып терминологиялық сөздіктер, мамандандырылған әдебиет болып табылады.
тауарлардың түрiн, сапасын, санын, қасиетiн, мақсатын, құндылығын, сондай-ақ олардың шығарылған немесе өткiзілген жерi мен уақытын көрсететiн;
Ондай белгілерге атап айтқанда келесі категориядағы белгілер жатады:
тауар сапасы;
тауар қасиетін көрсететін;
материал немесе шикізат құрамын көрсететін;
тауар салмағын, көлемін, бағасын көрсететін;
тауар дайындау мерзімін көрсету;
өндірісті басту тарихы туралы мәліметтер;
тауар өндірушінің орналасқан жері болып қабылдана алатын толық немесе ішінара географиялық атаулардан тұратын белгілер.
Тауар (қызмет) түрі - жеке тағайындау және белгілермен ерекшеленетін тауарлар жиынтығы.
Тауар сапасы - тағайындауына сәйкес нақты және алдағы сұранысты қанағаттандыруға қолжетімділігін шарттайтын тауардың тұтынушылық белгілерінің жиынтығы.
Тауар ерекшелігі - иелену және қолдану барысында өзінің нақты тағайындауына байланысты көрініс табатын, сатып алушыға әсер ететін физикалық және физикалық емес ерекшеліктер.
Тауар құндылығы - тауардың тұтынушыға қатысты маңыздылығы мен пайдалығын көрсететін сипаттама.
Саны - мөлшері, салмағы, көлемі, саны жағынан сипаттау категориясы.
Тауарды өндіру мен сату уақыты - белгіде тауарды өндіруді, өндірушіден тұтынушыға берілу уақытын жалпы көрсететін жылды, айды, күнді қолдану.
дәрілік заттардың ПХА-ны білдіретін;
Тауар таңбасы ретінде дәрілік заттарға берілген белігіге сараптама жүргізу барысында Дүниежүзілік халықаралық денсаулық сақтау ұйымымен қалыптастырылатын ПХА ескеріледі.
тауарларды немесе көрсетiлген қызметтердi белгiлеу үшiн пайдаланылатын олармен тiкелей сипаттық байланысы бар белгілер;
Сипаттық белгілерге тауарды немесе қызметті жалпы немесе олардың қандайд да бір ерекшеліктерін сипаттайтын белгілер жатады.
Белгілеудің айырым қабілетін белгілеу үшін энциклопедияларды, анықтамалықтарды, түсіндірме және басқа да сөздіктерді, Интернет желісінен алынған мәліметтерді қоса алғанда, ақпарат пайдаланылады.
Сипаттық белгі ретінде тану үшін энциклопедиялардағы, анықтамалардағы, сөздіктердегі, сонымен қатар Интернет желісіндегі мәліметтер қолданылады.

14. В ходе проведения полной экспертизы проверяется соответствие заявляемого обозначения требованиям, установленным статьями 6, 7 Закона.";
Не регистрируются в качестве товарных знаков обозначения, не обладающие различительной способностью.
Сноска. Пункт 14 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
15. Не обладают различительной способностью обозначения, состоящие только из элементов:
вошедших во всеобщее употребление для обозначения товаров (услуг) определенного вида;
Обозначением, вошедшим во всеобщее употребление, является обозначение, которое в результате его длительного использования различными производителями для одного и того же товара (услуги) или товара (услуги) того же вида стало указанием определенного вида товара (услуги), то есть видовым понятием.
являющихся общепринятыми символами и терминами;
Обозначением, являющимся общепринятым символом, признается обозначение, символизирующее страну, отрасль хозяйства или область деятельности, к которым относятся заявленные на регистрацию товары.
К общепринятым терминам в том числе относятся различные лексические единицы, характерные для определенных областей науки и техники. Смысловое значение общепринятого термина является не обязательно известным широкому кругу потребителей. Термин является устоявшимся среди определенного круга специалистов конкретных областей науки и техники, связанных с производством товаров или оказанием услуг, в отношении которых испрашивается охрана товарного знака.
Основными источниками для определения термина являются терминологические словари, специализированная литература.
указывающих на вид, качество, количество, свойство, назначение, ценность товаров, а также на место и время производства или сбыта;
К таким обозначениям относятся, в частности, обозначения следующих категорий:
качество товаров;
указание на свойство товаров;
указание на материал или состав сырья;
указание на вес, объем, цену товаров;
дата производства товаров;
данные по истории создания производства;
обозначения, состоящие частично или полностью из географических названий, которые могут быть восприняты как указания на место нахождения изготовителя товара.
Вид товара (услуги) - совокупность товаров, отличающихся индивидуальным назначением и признаками.
Качество товара - совокупность потребительских свойств товара, обуславливающих его пригодность удовлетворять текущие и перспективные потребности в соответствии с его назначением.
Свойство товара - проявляющиеся в процессе приобретения и использования потребителем товара по своему прямому назначению свойства, физические и нефизические характеристики товара, оказывающие воздействие на покупателя.
Ценность товара - это характеристика товара, указывающая на его значимость и полезность для потребителя.
Количество - это категория, характеризующая товары со стороны величины, веса, объема, числа.
Время производства и сбыта товара - указание в обозначении дня, месяца, года или даты в целом, которые указывают на время производства товара, переход товара от производителя к потребителю.
представляющих собой МНН лекарственных средств;
При экспертизе обозначений, поданных на регистрацию в качестве товарного знака в отношении фармацевтических препаратов (лекарственных средств), учитывается перечень МНН, который формируется и ведется ВОЗ.
имеющих прямую описательную связь с товарами или услугами, для обозначения которых они используются.
К описательным обозначениям относятся обозначения, описывающие товар или услугу в целом или какие-либо его характеристики и (или) особенности.
Может быть признан описательным элемент, который, хотя и отличается от описательного элемента орфографией, но может быть воспринят потребителем как описательный.
Для установления различительной способности обозначения используется информация, включая энциклопедии, справочники, толковые и другие словари, сведения, полученные из сети Интернет.

Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
16. Заңның 6-бабының 1-тармағында көрсетілген белгілер, олар тауар белгісінде үстем жағдайға ие болмаса, қорғалмайтын элементтер ретінде пайдаланылады. Өтінім берілген күні белгі пайдалану нәтижесінде айырым қабілетіне ие болса, көрсетілген белгілер тауар белгісі ретінде тіркеледі.
Белгілеуді пайдалану нәтижесінде айыру қабілетін иемденуді тұтынушы белгілеуді нақты дайындаушының немесе мәлімделген тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қатысты өтінім беру күніне дейін қызмет көрсететін тұлғаның тауарларын белгілеу ретінде қабылдайтынын куәландыратын құжаттарды ұсыну арқылы өтініш беруші растайды.
Белгілеу оны пайдалану нәтижесінде белгілеудің айыру қабілетін иемдену расталатын тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қатысты ғана тіркеледі.
Айыру қабілеті деп бір жеке және (немесе) заңды тұлғалардың тауарларын (көрсетілетін қызметтерін) басқа жеке және (немесе) заңды тұлғалардың біртекті тауарларынан (көрсетілетін қызметтерінен) ажыратуға мүмкіндік беретін белгілердің сипаттамалары түсініледі.
Тауар белгісіне сөз, әріп және (немесе) бейнелеу элементтерін, символдарды қорғау астынан шығара отырып, тұтастай құқықтық қорғау беріледі, тауар белгісі түпнұсқа қаріптік мәнерде орындалған белгіні қамтыса немесе білдіретін болса, бірақ өзінің мағыналық мәні бойынша қорғауға қабілетсіз белгілерге (элементтерге) жатқызылады.
Белгілеу белгісі немесе элементі (элементтері), егер біріктірілген, немесе соншалықты біріктірілген болса, оларды бөлек қарау мүмкін болмаса, "бірыңғай" болып саналады.
Мәлімделген белгілеуде қорғануға қабілетсіз элементтің үстем жағдайын анықтау кезінде, белгілеудің мағыналық мәнін, кеңістіктік жағдайын (мөлшері, композициядағы орналасуы), орындау ерекшеліктерін (түпнұсқа қаріптік графиканы және басқа да бейнелеу құралдары мен тәсілдерін пайдалану, түпнұсқа түстік орындалуы) бағалау, осы композициядағы қорғануға қабілетсіз элементтің рөлін ескере отырып, белгілеудің бүкіл композициясын тұтастай қарау қажет және ол композицияның басқа элементтерімен бірге қабылдау (Жаңа семантикалық мағынаның пайда болу мүмкіндігі), мәлімделген белгілеудің әрбір элементінің жалпы белгілеудің айырым қабілетіне әсер ету дәрежесі болу керек.
Ескерту. 16-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Сноска. Пункт 15 с изменениями, внесенными приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
16. Обозначения, указанные в пункте 1 статьи 6 Закона, используются как неохраняемые элементы товарного знака, если они не занимают в нем доминирующего положения. Указанные обозначения регистрируются в качестве товарного знака, если на дату подачи заявки обозначение в результате использования приобрело различительную способность.
Приобретение различительной способности в результате использования обозначения подтверждается заявителем путем представления документов, свидетельствующих о том, что обозначение воспринимается потребителем как обозначение товаров конкретного изготовителя или лица, оказывающего услуги до даты подачи заявки в отношении заявленных товаров и (или) услуг.
Обозначение регистрируется исключительно в отношении товаров и (или) услуг для которых подтверждается приобретение различительной способности обозначения в результате его использования.
Под различительной способностью понимаются характеристики обозначений, позволяющие отличать товары (услуги) одних физических и (или) юридических лиц от однородных товаров (услуг) других физических и (или) юридических лиц.
Товарному знаку предоставляется правовая охрана в целом, с выведением из-под охраны словесных, буквенных, и (или) изобразительных элементов, символов, если товарный знак включает или представляет собой обозначение, выполненное в оригинальной шрифтовой манере, но по своему смысловому значению относится к неохраноспособным обозначениям (элементам).
Обозначение или элемент (ы) обозначения считаются "едиными", если являются интегрированными, настолько объединҰнными вместе, что не рассматриваются раздельно.
При определении доминирующего положения элемента в заявленном обозначении необходимо оценивать смысловое значение, пространственное положение (размеры, расположение в композиции), особенности исполнения (использование оригинальной шрифтовой графики и других изобразительных средств и приемов, оригинальное цветовое исполнение) обозначения, рассматривать всю композицию обозначения в целом с учетом роли неохраноспособного элемента в этой композиции, его восприятие в сочетании с другими элементами композиции (возможность появления при этом нового смыслового значения), степень влияния каждого из элементов заявленного обозначения на различительную способность обозначения в целом.
Сноска. Пункт 16 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

17. Тауар таңбасы ретінде келесіні бейнелейтін белгілер тіркелмейді:
мемлекеттік елтаңбалар, тулар және эмблемалар;
халықаралық ұйымдардың және олардың рәміздерінің, тулардың және эмблемаларының қысқартылған немесе толық аттары;
ресми бақылау, кепілдік және сынақ белгілері, мөрлер, олимпиадалық рәміздер, марапаттар және басқа да марапаттау белгілері;
сертификациялық белгілер;
жоғарыда аталған белгілермен айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгілер.
Мемлекеттік елтаңбаларын, туларын және эмблемаларын бейнелейтін белгілеріне сарапатама жасалғанда Париж конвенциясының 6 бабына сәйкес қорғалатын белгілердің халықаралық базасында іздеу жүргізіледі.
18. Жалған тауарға немесе оны дайындаушыға, көрсетілетін қызметке немесе көрсетілетін қызметті беруші тұлғаға қатысты жаңылыстыруға қабілетті болып табылатын белгілер, сондай-ақ тауар шығарылған жерге қатысты жаңылыстыруға қабілетті географиялық объектілердің атаулары тауар белгілері немесе олардың элементтері ретінде тіркелмейді.
Мәлімделген тауарлар мен көрсетілетін қызметтерге қатысты жалған немесе жаңылыстыруға қабілетті болып табылатын белгілерге өзінде мәлімделгенге сәйкес келмейтін тауардың немесе көрсетілетін қызметтің атаулары бар, сондай-ақ тұтынушылардың санасында тауардың және (немесе) көрсетілетін қызметтің белгілі бір түрі, оның қасиеттері, ерекшеліктері, сапасы және (немесе) мақсаты туралы түсінік туғызуға қабілетті белгілер жатады.
Жалған немесе дайындаушыға қатысты жаңылыстыруға қабілетті болып табылатын белгілерге тұтынушының санасында шындыққа сәйкес келмейтін тауарды (көрсетілетін қызметті) дайындаушы немесе тауарды (көрсетілетін қызметті) дайындаушымен байланыс туралы түсінік туғызуы мүмкін белгілер жатады.
Тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) дайындаушыға қатысты тұтынушыны жаңылыстыруға қабілетті белгілерге тұтынушылар үшін белгілі белгілердің имитациялары жатқызылады.
Белгілеудің тұтынушыны тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) дайындаушыға қатысты жаңылыстыру қабілетін іздеу барысында азаматтық айналымда тұтынушыларға әртүрлі көздер арқылы белгілі болуы мүмкін тіркеуге мәлімделген біртекті тауарларды (көрсетілетін қызметтерді) дараландыру үшін белгіні пайдаланатын дайындаушы туралы мәліметтерді анықтау нәтижесінде айқындалады.
Дайындаушыға қатысты жалған немесе жаңылыстыруға қабілетті болып табылатын белгілерге тұтынушының санасында тауарды дайындаушы немесе тауарды дайындаушымен байланыс туралы шындыққа сәйкес келмейтін түсінік туғызуы мүмкін белгілер жатады.
Тауар өндірілетін жерге қатысты жалған немесе жаңылыстыруға қабілетті болып табылатын белгілерге өтінім берушінің орналасқан жеріне қатысты тұтынушыны жаңылыстыруға қабілетті географиялық нұсқамаларды қамтитын белгілер жатады.
Егер тауар белгісі жалған немесе жаңылыстыруға қабілетті элементтерден тұрса немесе оларды қамтыса, белгі жалған немесе жаңылыстыратын болып танылады.
Белгілердің осы тармақтың талаптарына сәйкестігіне сараптама жүргізу кезінде Интернет желісінен алынған мәліметтер пайдаланылады.

17. Не регистрируются в качестве товарных знаков обозначения, воспроизводящие:
государственные гербы, флаги и эмблемы;
сокращенные или полные наименования международных организаций и их гербы, флаги и эмблемы;
официальные контрольные, гарантийные и пробирные клейма, печати, олимпийскую символику, награды и другие знаки отличия;
сертификационные знаки;
обозначения, сходные до степени смешения с выше перечисленными.
При экспертизе обозначений, воспроизводящих государственные гербы, флаги и эмблемы проводится поиск в международной базе охраняемых знаков в силу статьи 6 Парижской конвенции.
18. Не регистрируются в качестве товарных знаков или их элементов обозначения, являющиеся ложными или способными ввести в заблуждение относительно товара или его изготовителя, услуги или лица, предоставляющего услуги, а также наименований географических объектов, способных ввести в заблуждение относительно места производства товара.
К обозначениям, являющимся ложными или способными ввести в заблуждение относительно заявленных товаров и услуг, относятся обозначения, содержащие в себе наименования товара или услуги, не соответствующие заявленным, а также способные порождать в сознании потребителей представление об определенном виде товара и (или) услуги, его (ее) свойствах, качестве и (или) особенностях.
К обозначениям, являющимся ложными или способными ввести в заблуждение относительно изготовителя, относятся обозначения, которые способные порождать в сознании потребителя представление об изготовителе товара (услуги) или связи с изготовителем товара (услуги), не соответствующее действительности.
К обозначениям, способным ввести потребителя в заблуждение относительно изготовителя товаров (услуг), относятся имитации известных для потребителей обозначений.
Cпособность обозначения ввести потребителя в заблуждение относительно изготовителя товаров (услуг) определяется в результате выявления в ходе поиска сведений об изготовителе, использующим в гражданском обороте обозначение для индивидуализации однородных заявленным на регистрацию товаров (услуг), которые известны потребителям через различные источники.
К обозначениям, являющимся ложными или способными ввести в заблуждение относительно места производства товара, относятся обозначения, включающие географические наименования, способные ввести в заблуждение потребителя относительно места нахождения заявителя.
Обозначение признается ложным или вводящим в заблуждение, если товарный знак состоит или включает в себя элементы, являющиеся ложными или способными ввести в заблуждение.
При проведении экспертизы на соответствие обозначения требованиям настоящего пункта используются сведения, полученные из сети Интернет.

Ескерту. 18-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
19. Тауар таңбалары ретінде тұтынушыны тауар жасаушысының орналасқан жеріне қатысты жаңылыстыратын географиялық атаулар немесе құрамында сондай географиялық атаулары бар белгілерді тіркеуге, тіркеу бір құқық иеленушінің атына өзге тұлғалардың құқықтарын бұзған жағдайда да жол берілмейді.
Тауар жасалған немесе сатылған және тауар жасаушысы орналасқан жер атауы болып көрінетін географиялық атаулардан ғана тұратын белгілерді тіркеуге жол берілмейді.
20. Тауар таңбасы ретінде берілген географиялық атауға тауар жасалған немесе сатылған және тауар жасаушысы орналасқан аса танымал емес жер атауы болса да, ақпарат көздерінде географиялық атауға қатысты, сол жерде тіркеуге берілген тауарды өндіретін кәсіптің бар болуы туралы мәлімет болмаған жағдайда, белгі фантазиялық болып табылады да, құқықтық қорғау беріледі.
Құрамында географиялық атаулары бар және бейнелі сөйлемше болып табылатын географиялық атауларға тауар таңбалары, қызмет таңбалары ретінде, берілген тауарлар мен қызметтерге қатысты сол географиялық атаумен ассоцияциялар болмай, тұтынушыны тауар жасаушысына немесе қызмет көрсетушіге қатысты жаңылыстырмаса, құқықтық қорғау беріледі.
21. Қазақстан Республикасының тарихы мен мәдениеті игiлiгiн жаңғыртатын белгілемені тауар таңбасы ретінде пайдалануға рұқсат екенін растау үшін сараптама ұйымы тауар таңбаларын, қызмет таңбаларын, тауар шығарылған жерлердің атауларын қорғау саласындағы уәкілетті органға мәдениет саласындағы уәкілетті органмен келісу мақсатында хат жолдайды.
Өтініш берушіге берілген белгі немесе оның элементтері келесілерді бейнелемейтіні туралы сұраныс жолданады:
өтiнiм берiлген күнi авторлық құқықтарды бұзушылықпен Қазақстан Республикасында белгiлi әдебиет, ғылым және өнер туындыларының атауларын, белгiлi өнер туындыларын мен олардың фрагменттерiн;
осы адамдардың, олардың мұрагерлерiнiң немесе құқық мирасқорларының жеке мүлiктiк емес құқықтарын бұза отырып, олардың тектерiн, есiмдерiн, бүркеншiк аттарын және солардан таралатын есiмдердi, портреттерi мен факсимилелерiн.
Сұранысқа жауап келмеген жағдайда тауар таңбасын, қызмет таңбасын тіркеуден бас тарту туралы сараптама қорытындысы шығарылады.
Авторлық және сабақтас құқық объектілері, аттар, тектер, бүркеншік аттар, портреттер тек сол тұлғалардың немесе олардың мирасқорларының рұқсатымен ғана тауар таңбаларында қолданылады.

Сноска. Пункт 18 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
19. Не регистрируются в качестве товарных знаков географические наименования или знаки, включающие географические наименования, способные ввести в заблуждение потребителя относительно места нахождения заявителя и в случае, если регистрация наименования на имя одного владельца ущемляет права третьих лиц.
Не регистрируются обозначения, состоящие исключительно из географических наименований, которые воспринимаются, как указания на место производства или сбыта товара и нахождения изготовителя.
20. Географическому наименованию, заявленному на регистрацию в качестве товарного знака, предоставляется правовая охрана, если на регистрацию заявлено малоизвестное географическое наименование, указывающее на место производства или сбыта товара и нахождения производителя, но источники информации не содержат сведений о нем, либо источники не содержат сведений о наличии в данном географическом объекте производства товаров, в отношении которых испрашивается охрана, такие обозначения считаются фантазийными.
Обозначениям, содержащим наименования географических объектов и являющимся образными выражениями, предоставляется правовая охрана в качестве товарного знака, знака обслуживания, если перечень заявленных товаров и услуг не ассоциируется с таким географическим наименованием и не вводит в заблуждение потребителя относительно производителя товаров или лица оказывающего услуги.
21. Если обозначение, заявленное на регистрацию в качестве товарного знака, знака обслуживания, воспроизводит достояние истории и культуры Республики Казахстан экспертной организацией направляется письмо в уполномоченный орган в сфере охраны товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров для согласования с уполномоченным органом в области культуры для использования их в качестве товарного знака, знака обслуживания, наименований мест происхождения товаров.
Заявителю направляется запрос с целью определения, не является ли заявленное обозначение или его элементы воспроизведением:
названий известных в Республике Казахстан на дату подачи заявки произведений литературы, науки и искусства, известных произведений искусства и их фрагментов в нарушение авторских прав, приобретенных ранее;
фамилий, имен, псевдонимов и производных от них, также портретов и факсимиле в нарушение личных неимущественных прав.
При отсутствии ответа на запрос выносится экспертное заключение об отказе в регистрации товарного знака, знака обслуживания.
Объекты авторских и смежных прав, имена, фамилии, псевдонимы, портреты используются в товарных знаках с письменного согласия этих лиц либо их правопреемников.

4-параграф. Бегілерге бірдей және айырғысыз дәрежеге дейін ұксас болуына іздеу мен тексеріс жүргізу
22. Толық сараптама сатысында араласу дәрежесіне дейін сәйкестік пен ұқсастықты іздеу жеделдетілген түрде қаралатын өтінімдерді қоспағанда, Заңның 10-бабында белгіленген басымдықты белгілеу мерзімін ескере отырып басталады.
Бідей және ұқсас болуға тексеріс жүргізгенде келесі әрекеттер жасалады:
бірдей және айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас тауар таңбаларына және тіркеуге берілген өтінімдерге іздеу жүргізіледі;
іздеу барысында берілген белгінің анықталған тауар таңбалары мен тіркеуге берілген белгілермен ұқсастық дәрежесі анықталады;
берілген тауарлардың анықталған тауар таңбалары тіркелген немесе берілген белгілердің тауарларымен біртектесігі анықталады.
Ескерту. 22-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 08.02.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
23. Іздеу ұлттық және халықаралық деректер қорында келесі тауар таңбалары және тіркеуге берілген белгілер арасында жүргізіледі:
1) Қазақстан Республикасында тіркелген тауар таңбалары және ертерек басымдығы бар тіркеуге берілген белгілер;
2) Қазақстан Республикасында жалпыға бiрдей белгiлi деп танылған тауар таңбалары;
3) бұдын бұрын тіркелген және тіркеуге берілген ертерек басымдығы бар тауар шығарылған жерлердің атаулары;
4) олардың неғұрлым ертерек басымдығы болған жағдайда басқа тұлғалардың атындағы қорғалатын немесе тіркеуге берілген өнеркәсiптi үлгiлер.
24. Іздеу кезінде өзге тұлғалардың атына Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес қорғалатын тауар таңбалары ескеріледі.
Сонымен қатар іздеу кезінде Заңның 17 бабына сәйкес тіркеудің қолданылуы тоқтатылғаннан бастап бір жыл өтпеген, сондай-ақ бас тартылып, шешімге қарсылық беру мерзімі өтпеген тауар таңбалары ескеріледі.
25. Сөздік белгілердің ұқсастығы салыстыру арқылы анықталады:
стандартты шрифтпен де, арнайы графикалық нұсқада да жасалған сөздік белгілермен;
сөздік элементтерді қамтитын аралас белгілермен;
сөздік белгілердің ұқсастығы мынадай критерийлер негізінде айқындалады: фонетика (дыбыстық ұқсастық), графика (визуалды ұқсастық) және семантика (мағынасы бойынша ұқсастық);
Аталған критерийлер комбинацияларда ескерілуі мүмкін.
Сөздік белгілеу екі немесе одан да көп сөзден тұрса, сараптама әр сөзді жеке-жеке ескереді және оның жалпы белгілеуге әсері болады.

Параграф 4. Проверка и проведение поиска на тождество и сходство до степени смешения обозначений
22. Поиск на тождество и сходство до степени смешения на стадии полной экспертизы начинается с учетом срока для установления приоритета, установленного статьей 10 Закона, за исключением заявок, рассматриваемых в ускоренном виде.
При проверке на тождество и сходство осуществляются следующие действия:
проводится поиск тождественных и сходных до степени смешения товарных знаков и заявленных на регистрацию обозначений;
определяется степень сходства заявленного обозначения и выявленных при проведении поиска товарных знаков и заявленных на регистрацию обозначений;
определяется однородность заявленных товаров товарам, в отношении которых зарегистрированы (заявлены) выявленные тождественные или сходные знаки и обозначения.
Сноска. Пункт 23 – в редакции приказа Министра юстиции РК от 08.02.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
23. Поиск проводится в национальной и международных базах данных товарных знаков и заявленных на регистрацию обозначений:
1) среди ранее зарегистрированных в Республике Казахстан товарных знаков и заявленных на регистрацию в качестве товарных знаков обозначений, имеющих более ранний приоритет;
2) среди признанных общеизвестными товарными знаками Республики Казахстан;
3) среди ранее зарегистрированных и заявленных на регистрацию в качестве наименований мест происхождения товаров, имеющих более ранний приоритет;
4) среди промышленных образцов, ранее зарегистрированных или заявленных на регистрацию в экспертную организацию на имя третьих лиц, имеющих более ранний приоритет.
24. При поиске учитываются товарные знаки третьих лиц, охраняемые в Республике Казахстан без регистрации в силу международных договоров.
При этом принимаются во внимание товарные знаки, по которым не истек годичный срок с даты прекращения действия регистрации в соответствии со статьей 17 Закона, а также товарные знаки, которым отказано в регистрации и срок оспаривания решения не истек.
25. Сходство словесных обозначений определяется путем сравнения:
со словесными обозначениями, выполненными как стандартным шрифтом, так и в особом графическом исполнении;
с комбинированными обозначениями, в состав которых входят словесные элементы.
Сходство словесных обозначений определяется на основании таких критериев как: фонетика (звуковое сходство), графика (визуальное сходство) и семантика (сходство по смыслу).
Перечисленные критерии учитываются в сочетаниях.
Если словесное обозначение состоит из двух и более слов, экспертизой учитывается каждое слово в отдельности, и его влияние на обозначение в целом.

Ескерту. 25-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
26. Дыбыстық (фонетикалық) ұқсастық келесі сипатаммалар негізінде анықталады:
салыстырылатын белгілерде жақын және сәйкес келетін дыбыстардың болуы;
белгілерді құрастыратын дыбыстар жақындығы;
жақын дыбыстар мен дыбыстар үйлестерінің бір-біріне қатысты орналасуы;
сәйкес келетін буындардың болуы және орналасуы;
белгілердегі буындардың саны;
сәйкес келетін дыбыс үйлестерінің белгідердегі орналасуы;
дауыстылар құрамының жақындығы;
дауыссыздар құрамының жақындығы;
белгілердің сәйкес келетін бөліктерінің сипатаммасы;
бір белгінің екінші белгінің құрамына кіруі;
екпін.
27. Ұқсастықты анықталған кезде дыбыстың ұқсастығын білдіретін әріптерді ескеру қажет.
Осы қағиданың 2-қосымшасына сәйкес әріптер және олардың үйлестері ұқсас деп танылады.
Бұл сипаттамалар дыбысты түрде жасалған кезде және тұтынушы қабылдауына байланысты олардың анықталған мәніне қарай бөлек және түрлі үйлестер ретінде ескерілуі мүмкін.
28. Графикалық (көзбе-көз) ұқсастық келесі сипаттамалардың негізінде анықталады:
жалпы көркемдік әсер;
шрифт түрі;
әріптердің сипатын ескере отырып графикалық жазу (мысалы, басылған немесе жазылған, бас әріппен немесе кіші әріппен);
бір-біріне қатысты әріптердің орналасуы;
сөз жазылған әріптердің алфавиті;
әріптердің саңы;
жолда сөздердің орналасуы;
түс немесе түстердің үйлестері.
29. Мағыналық ұқсастық келесі ерекшеліктер негізінде анықталады:
ұғымдардың, идеялардың ұқсастығы (мысалы, әртүрлі тілдердегі мағыналарды сәйкестендіру);
логикалық кернеу түсетін және тәуелсіз мағынасы бар белгілер элементтердің ішінде біреуінің сәйкестігі;
белгілерде жазылған ұғымдардың, идеялардың қарама-қайшылығы.
30. Қазақстан Республикасында тіркелген тауар шығарылған жерлердің атауларымен бірдей немесе айырғысыз дәрежеге дейін ұқсасбелгілер тауарлардың кез-келген санатына қатысты тіркелмейді.
31. Белгілердің ұқсастығын бағалау қорғалмайтын элементтерге қатысты қалыптасқан жалпы әсердің негізінде жасалады. Бұл жағдайда жалпы әсер қалыптастыру белгілердің кез келген ерекшеліктерінің, соның ішінде үстем ауызша немесе графикалық элементтердің, олардың композициялық және түсті орындалуымен әсер етілуі мүмкін.
32. Әріптік белгілердің ұқсастығын анықтағанда, сөздік белгілердің дыбыстық ұқсастығы қолданылмайды.
Әріптердің ұқсастығы келесі сипаттамаларға негізделген графикалық (көрнекі) көрсеткіштер бойынша анықталады:
жалпы көркемдік әсер;
шрифт түрі;
әріптердің сипатын ескере отырып графикалық жазу (мысалы, басылған немесе жазылған, бас әріппен немесе кіші әріппен);
бір-біріне қатысты әріптердің орналасуы;
алфавит;
түс немесе түстер үйлестері.

Сноска. Пункт 25 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
26. Звуковое (фонетическое) сходство определяется на основании таких характеристик, как:
наличие близких и совпадающих звуков в сравниваемых обозначениях;
близость звуков, составляющих обозначения;
расположение близких звуков и звукосочетаний по отношению друг к другу;
наличие совпадающих слогов и их расположение;
число слогов в обозначениях;
место совпадающих звукосочетаний в составе обозначений;
близость состава гласных;
близость состава согласных;
характер совпадающих частей обозначений;
вхождение одного обозначения в другое;
ударение.
27. При определении сходства необходимо учитывать буквы, при произношении которых звук будет сходным.
Сходными будут признаваться буквы и их сочетания согласно приложению 2 настоящих Правил.
Эти характеристики могут учитываться в отдельности и в различных сочетаниях в зависимости от их определяющего значения при создании звукового образа и при восприятии потребителем.
28. Графическое (визуальное) сходство определяется на основании следующих признаков:
общее зрительное впечатление;
вид шрифта;
графическое написание с учетом характера букв (например, печатные или письменные, заглавные или строчные);
расположение букв по отношению друг к другу;
алфавит, буквами которого написано слово;
количество букв;
расположение слов в строке;
цвет или цветовое сочетание.
29. Смысловое сходство определяется на основании следующих признаков:
подобие заложенных в обозначениях понятий, идей (например, совпадение значений в разных языках);
совпадение одного из элементов обозначений, на который падает логическое ударение и который имеет самостоятельное значение;
противоположность заложенных в обозначениях понятий, идей.
30. Обозначения, тождественные либо сходные до степени смешения с зарегистрированными в Республике Казахстан на имя третьих лиц наименованиями мест происхождения товаров не регистрируются в отношении любых классов товаров.
31. Оценка сходства обозначений производится на основе общего впечатления, формируемого с учетом неохраняемых элементов. При этом формирование общего впечатления может происходить под воздействием любых особенностей обозначения, в том числе доминирующих словесных или графических элементов, их композиционного и цветового исполнения.
32. При определении сходства буквенных обозначений признаки звукового сходства словесных обозначений не применяются.
Сходство буквенных обозначений определяется в плане графического (визуальное) исполнения на основании следующих признаков:
общее зрительное впечатление;
вид шрифта;
графическое написание с учетом характера букв (например, печатные или письменные, заглавные или строчные);
расположение букв по отношению друг к другу;
алфавит;
цвет или цветовое сочетание.

33. Бейнелеу немесе көлемді белгілер:
бейнелеу белгілерімен;
құрамында бейнелеу және (немесе) көлемдік элементтер бар аралас белгілерімен;
көлемдік белгілерімен салыстырылады.
34. Бейнелеу немесе көлемдік белгілердің ұқсастығы келесі сипаттамалардың негізінде айқындалады:
сыртқы нысаны;
симметрияның болуы немесе болмауы;
түсіндірмелік мағынасы;
суреттердің түрі мен сипаты (натуралист, сәнді, карикатура);
түстері және реңі;
Аталған сипаттамаларды жекелей және әр түрлі комбинацияларда ескеруге болады.
35. Аралас белгілер:
аралас белгілермен;
элементтер ретінде тексерілетін аралас белгінің құрамына кіретін белгілердің түрлерімен салыстырылады.
Құрамдастырылған белгілердің ұқсастығын айқындау кезінде осы Қағиданың 26-29, 32, 34-тармақтарының ережелері пайдаланылады.
Ескерту. 35-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
36. Жеке элементтерді бірдей немесе ұқсас араластыру деңгейіне сәйкестендіру кезінде жиынтық белгілеу тұтастай тіркелуден бас тартады.
37. Өнеркәсіптік үлгі болып табылатын белгілер, егерде Қазақстан Республикасында үшінші тұлғалардың атына өнеркәсіптік белгі ретінде тіркелген болса, не сараптамалық ұйымға үшінші тұлғаның атынан өнеркәсіптік үлгіге ертерек басымдықпен ұқсас өтінім берілсе тауар таңбасы ретінде тіркеле алмайды.
38. Тауарлардың біртектілігін анықтау тұтынушының тауарлардың бір өндірушіге жататындығы туралы ой болу мүмкіндігін анықтау мақсатында іске асырылады.
Тауарлардың біркелкілігін белгілеу үшін келесі сипаттамалар ескеріледі:
тауарлар тегі (түрі);
олардың тұтынушылық сипаттамалары мен функционалды анықтамасы (көлем мен қолдану мақсаты);
жасалған материал түрі;
өзара толықтыру мен алмастыру;
сату шарттары (жалпы сату орны, бөлшек немесе көтерме сауда желісі арқылы сату);
тұтынушылар ауқымы, тауарларды қолданудың дәстүрлі және айрықша тәртібі, ауқымды қолдануға арналған және өндірістік-техникалық мақсатындағы тауарлар;
қолдану саласы;
қызметтіңтағайындалуы.
Біртектестік белгілері жекелеп және аралас түрде қарастырылуы мүмкін.
39. Біртектестігі анықталғанда өтінімдегі тауарлардың бірдей немесе айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас тауар таңбалары мен берілген белгілер тауарларымен салыстырылады.

33. Изобразительные либо объемные обозначения сравниваются:
с изобразительными обозначениями;
с комбинированными обозначениями, в композиции которых входят изобразительные и (или) объемные элементы;
с объемными обозначениями.
34. Сходство изобразительных либо объемных обозначений определяется на основании следующих характеристик:
внешняя форма;
наличие или отсутствие симметрии;
смысловое значение;
вид и характер изображений (натуралистическое, стилизованное, карикатурное);
сочетание цветов и тонов.
Перечисленные характеристики могут учитываться как каждый в отдельности, так и в различных сочетаниях.
35. Комбинированные обозначения сравниваются:
с комбинированными обозначениями;
с теми видами обозначений, которые входят в состав проверяемого комбинированного обозначения как элементы.
При определении сходства комбинированных обозначений используются положения пунктов 26-29, 32, 34 настоящих Правил.
Сноска. Пункт 35 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
36. При выявлении тождественных или сходных до степени смешения отдельных элементов комбинированному обозначению отказывается в регистрации в целом.
37. Обозначения, воспроизводящие промышленные образцы, не регистрируются в качестве товарных знаков, если они имеют охрану в Республике Казахстан в качестве промышленных образцов на имя третьих лиц, либо от имени третьего лица в экспертную организацию подана аналогичная заявка на промышленный образец с более ранним приоритетом.
38. Установление однородности товаров осуществляется с целью определения возможности возникновения у потребителя представления о принадлежности товаров/услуг одному производителю и лицу, оказывающему услуги.
Для установления однородности товаров принимаются во внимание признаки:
род (вид) товаров;
их потребительские свойства и функциональное назначение (объем и цель применения),
вид материала, из которого они изготовлены;
взаимодополняемость либо взаимозаменяемость товаров;
условия их реализации (в том числе общее место продажи, продажа через розничную либо оптовую сеть);
круг потребителей, традиционный или преимущественный уклад использования товаров, товары широкого потребления и товары производственно-технического назначения;
область применения;
назначение услуги.
Признаки однородности товаров и услуг могут учитываться как каждый в отдельности, так и в совокупности один с другим.
39. При определении однородности товаров проводится сравнение перечня товаров, содержащихся в заявке, с перечнем товаров, в отношении которых зарегистрированы или заявлены тождественные или сходные товарные знаки.

40. Тауарлар тек қана ТКҚХС-ның бір сыныбына қатыстығына байланысты біртектес деп таныла алмайды, ал тауарлардың әр түрлі сыныптарға жатуы біртектес емес деп танудың айғағы емес.
Ескерту. 40-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
41. Бір түрге жататын, алайда әр түрлі салада көрсетілетін қызметтер біртектес деп танылмайды.
42. Өзара біртектес болып тауарлар мен қызметтер танылады.
43. Біртектестігі туралы қорытынды аталған белгілердің жиынтығы нәтижесі болып, табиғаты мен тағайындалуы себебінен тұтынушылармен бір шығу көзі болып қарастырылса, шығарылады.
44. Заңның 7-бабының 1-тармағының 1), 2), 3) тармақтарымен белгіленген тауар таңбаларымен айырғысыз дәрежеге дейін ұқсас белгілер иесінің жазбаша рұқсаты негізінде тіркеледі.
Иесінің жазбаша рұқсаты әр өтінім бойынша жеке беріледі.
Рұқсат-хатта рұқсат беріп отырған тұлға, рұқсат беріліп отырған тұлға туралы толық мәлімет, тауар таңбасы иесінің белгіні тіркеуге берілген өтінімнің, бар болған жағдайда, нөмірін көрсете отырып, тіркеуге қарсы еместігі, толтыру күні мен уәкілетті тұлғаның қолы болу керек.
Рұқсат-хат қазақ немесе орыс тілінде тапсырылады. Егер құжаттар өзге тілде берілсе, өтініш беруші немесе оның өкілі бір ай ішінде олардың қазақ немесе орыс тіліне аудармасын ұсынады.
5-параграф. Толық сараптама нәтижесінде қабылданатын сараптама қорытындырар мен шешімдер
45. Егер берілген белгі Заңның 6, 7-баптарымен белгіленген талаптарға қарама-қайшы келмесе, сараптама ұйымы тауар таңбасын барлық тауарлар және (немесе) қызметтерге қатысты тіркеу туралы сараптама қорытындысын шығарады.
45-1. Егер жеделдетілген тәртіппен тіркеуге берілген мәлімделген белгі Заңның 6, 7-баптарында белгіленген талаптарға қайшы келмесе, сараптама ұйымы мәлімделген барлық тауарларға және (немесе) көрсетілетін қызметтерге қатысты тауар таңбасын тіркеу туралы шешім шығарады.
Ескерту. 45-1-тармақпен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің 08.02.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

40. Товары не расцениваются как однородные только на основании того, что они отнесены к одному классу МКТУ, а принадлежность к разным классам не является доказательством их неоднородности.
Сноска. Пункт 40 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
41. Услуги, относящиеся к одному виду, но оказываемые в разных областях деятельности, не относятся к однородным.
42. Однородными между собой признаются товары и услуги.
43. Вывод об однородности товаров и услуг делается по результатам анализа по перечисленным критериям в их совокупности в том случае, если товары или услуги по причине их природы или назначения могут быть отнесены потребителями к одному и тому же источнику происхождения.
44. Регистрация обозначения, сходного до степени смешения с товарным знаком, указанным в подпунктах 1), 2), 3) пункта 1 статьи 7 Закона, допускается с письменного согласия владельца.
Письменное согласие владельца представляется по каждой заявке отдельно.
Письмо-согласие должно содержать полные сведения о лице, дающем согласие на регистрацию заявленного обозначения в качестве товарного знака, полные сведения о лице, которому выдается согласие на регистрацию заявленного обозначения в качестве товарного знака, выражение согласия владельца товарного знака на регистрацию заявленного обозначения в качестве товарного знака с указанием номера заявки, если он присвоен, заявленное обозначение, перечень товаров и/или услуг, в отношении которых владелец товарного знака не возражает против регистрации заявленного обозначения в качестве товарного знака, дату составления документа и подпись уполномоченного лица.
Письмо-согласие представляется на казахском или русском языке. Если документы представлены на другом языке, то заявитель или его представитель по доверенности представляет в месячный срок их перевод на казахский или русский язык.
Параграф 5. Экспертные заключения и решения, принимаемые по результатам полной экспертизы
45. Если заявленное обозначение не противоречит требованиям, установленным статьями 6, 7 Закона, экспертной организацией выносится экспертное заключение о регистрации товарного знака в отношении всех заявленных товаров и (или) услуг.
45-1. Если заявленное обозначение, поданное на регистрацию в ускоренном порядке, не противоречит требованиям, установленным статьями 6, 7 Закона, экспертной организацией выносится решение о регистрации товарного знака в отношении всех заявленных товаров и (или) услуг.
Сноска. Глава 3 дополнена пунктом 45-1 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 08.02.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

46. Тауар таңбасын тіркеу туралы сараптама қорытындысында келесі мәліметтер болады:
тауар таңбасы ретінде тіркеліп отырған бегі;
тауар таңбаның түрі;
хат алмасу мекен-жайы;
өтініш берушінің атауы немесе тегі, аты, бар болған жағдайда, әкесінің тегі;
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша мемлекет коды;
өтінім нөмірі;
өтінім беру күні;
конвенциялық басымдық күні, сондай-ақконвенциялық басымдық талап етілген жағдайда, басымдық орнатылған өтінім нөмірі, берілу күні мен мемлекет коды;
көрмелік басымдық талап етілген жағдайда, көмрелік басымдық күні;
ТКҚХС-на сәйкес сыныпталған тауарлар мен қызметтер тізімі;
ұжымдық тауар таңбасы тіркелген жағдайда, ұжымдық тауар таңбасы екенін көрсету;
түсті тауар таңбасы болған жағдайда, түсті немесе түс үйлесін көрсету.
Тауар таңбасын тіркеу туралы сарапатама қорытыныдысын шығарғаннан кейін өтінім берушіге бес жұмыс күні ішінде берілген өтінмнің тіркелгендігі туралы хабарлама хат тіркеу туралы шешіммен, сараптама қорытындысымен және тіркеу үшін есеп шотпен қоса жіберіледі.
47. Егер берілген белгі Заңның 6, 7-баптарымен белгіленген талаптарға толық немесе ішінара тауарлар мен қызметтер бойынша сәйкес келмесе, сараптама ұйымымен алдын ала бас тарту немесе ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы шығарылады.
Егер тауар таңбасында Заңның 6-бабының 1, 2-тармақтарына сәйкес белгілері болып, тауар таңбасында алатын орынның үстемдігі болмаса, осы Қағидалардың 16-тармағына сәйкес жеке құқықтық қорғауға жатпайтын элементтерді (дискламация) көрсете отырып, алдынала ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы шығарылады.
Алдын ала бас тарту немесе ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы келесі мәліметтерді қамтиды:
тауар таңбасының атауы ретінде тіркелген;
тауар таңбасының түрі;
хат алмасу үшін мекенжайы;
өтініш берушінің аты-жөні, тегі, әкесінің аты (бар болса);
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша елдің коды;
өтініш нөмірі;
өтінім беру күні;
конвенциялық басымдылықтың күнін, сондай-ақ өтінім берілетін елдің нөмірі, күні және коды, оның негізінде конвенциялық басымдылық сұралған кезде анықталады;
егер көрменің басымдығы талап етілсе, көрменің басымдығы;
ТКҚХС сыныптары бойынша топтастырылған тауарлар мен қызметтердің тізбесі;
қорғалмаған элементтер;
егер ұжымдық тауар таңбасы тіркелсе, ұжымдық тауар белгісін көрсету;
тауар таңбасы түсті болса, түстің немесе түстердің біріктірілуін көрсету;
тауарлардың және (немесе) қызметтердің бір бөлігін Заңның нормаларын негіздеу және көрсетумен бас тарту себептері.
Алдын ала ішінара тіркелу туралы қорытынды алғаннан кейін алдын ала ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысы өтініш берушіге немесе оның өкіліне жіберіледі.
Өтініш беруші ішінара тіркеу туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде сараптама қорытындысын алдын ала қорытындымен келіссе, өтініш беруші немесе оның өкілі тауар таңбасын тіркеу үшін тіркеу туралы шешім қабылданғаны туралы және тауар таңбасын тіркеуге төлем шотын ұсыну туралы хабарлама жолданады.
Өтініш берушіден ішінара тіркеу туралы сараптама қорытындысымен келісетіндігі туралы бес айлық мерзімде хат түспеген жағдайда, сараптама ұйымымен ішінара тіркеу туралы шешім шығарылып, ол өтініш берушіге бес күндік мерзімде тіркеу туралы хабарлама хатпен және тіркеу үшін есеп-шотпен қоса жіберіледі.

46. Экспертное заключение о регистрации товарного знака содержит следующие сведения:
регистрируемое в качестве товарного знака обозначение;
вид товарного знака;
адрес для переписки;
наименование или имя, фамилия и отчество (при его наличии) заявителя;
код страны по стандарту ВОИС ST.3;
номер заявки;
дату подачи;
дату конвенционного приоритета, а также номер, дату и код страны подачи заявки, на основании которой установлен, если испрашивается конвенционный приоритет;
дату выставочного приоритета, если испрашивается выставочный приоритет;
перечень товаров и услуг, сгруппированных по классам МКТУ;
указание на коллективный товарный знак, если регистрируется коллективный товарный знак;
указание цвета или цветового сочетания, если товарный знак регистрируется в цвете.
После вынесения экспертного заключения о регистрации товарного знака в течение пяти рабочих дней заявителю или его представителю направляется уведомление о регистрации заявленного обозначения, к которому прилагается решение о регистрации, экспертное заключение, и счет на оплату за регистрацию товарного знака.
47. Если заявленное обозначение противоречит требованиям, установленным статьями 6, 7 Закона, полностью или в части заявленных товаров и (или) услуг, экспертной организацией выносится экспертное заключение о предварительном отказе или о частичной регистрации.
Если товарный знак содержит обозначения, указанные в пунктах 1 и 2 статьи 6 Закона, и они не занимают в нем доминирующего положения согласно пункту 16 настоящих Правил, - выносится экспертное заключение о предварительной частичной регистрации с указанием элементов, которым не предоставляется самостоятельная правовая охрана (дискламация).
Экспертное заключение о предварительном отказе или о частичной регистрации содержит следующие сведения:
заявленное обозначение;
вид заявленного обозначения;
адрес для переписки;
наименование или имя, фамилия и отчество (при его наличии) заявителя;
код страны по стандарту ST.3 ВОИС;
номер заявки;
дату подачи;
дату конвенционного приоритета, а также номер, дату и код страны подачи заявки, на основании которой установлен, если испрашивается конвенционный приоритет;
дату выставочного приоритета, если испрашивается выставочный приоритет;
перечень товаров и услуг, сгруппированных по классам МКТУ;
неохраняемые элементы;
указание на то, что заявленное обозначение подано на регистрацию в качестве коллективного товарного знака;
указание цвета или цветового сочетания, если товарный знак регистрируется в цвете;
мотив полного или частичного отказа с обоснованием и указанием норм Закона.
После вынесения заключения о предварительной частичной регистрации заявителю или его представителю направляются экспертное заключение о предварительной частичной регистрации.
В случае согласия заявителя с вынесенным предварительным заключением экспертизы о частичной регистрации в течение пяти рабочих дней после вынесения решения о регистрации заявителю или его представителю направляется уведомление о регистрации, к которому прилагается решение о частичной регистрации, счет на оплату за регистрацию товарного знака.
В случае непредставления заявителем письма о согласии с вынесенным предварительным заключением экспертизы о частичной регистрации по истечении пяти месяцев с даты направления заключения экспертной организацией выносится окончательное заключение и принимается решение о частичной регистрации товарного знака, которые в течение пяти рабочих дней направляются заявителю или его представителю вместе с уведомлением о регистрации и счетом на оплату за регистрацию товарного знака.

Ескерту. 47-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Әділет министрінің 26.12.2018 № 1630 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4-тарау. Тауар таңбаларының өтінімдеріне сараптама жүргізу бойынша бөлек сұрақтар
1-параграф. Ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімінұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту
48. Өтініш беруші өз бастамасы бойынша ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгертуге өтiнiм бойынша түпкiлiктi шешiм қабылданғанға дейiн өтiнiш жасауға құқылы.
49. Тауар таңбасына өтінімді ұжымдық тауар белгісіне өтінімге айналдыру туралы өтініш ұжымдық тауар белгісіне, оның атына ұжымдық тауар таңбасын тіркеуге уәкілетті ұйымның атауын, осы белгісін тіркеу мақсатын, осы белгісін пайдалануға құқығы бар субъектілердің тізімін қамтитын жарлыққа қоса беріледі, ұжымдық тауар таңбасында көрсетілетін тауарлар мен қызметтердің тізбесі және бірдей қасиеттері немесе өзге де сипаттамалары, оны пайдалану шарттары, оны пайдалану тәртібі, ұжымдық тауар таңбасының жарғысы ережелерін бұзғаны үшін жауаптылықта болады.
50. Ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралы қолдаухат тауар таңбасының өтінімі бойынша өтініш берушімен немесе уәкілетті тұлғамен қол қойылады.
51. Ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралы қолдаухатына ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралықайта өзгерту үшін төленгені туралы құжат ұсынылады.
Төлемді растайтын құжат болмаған жағдайда сараптама жасау ұйымы төлем үшін есеп шот ұсынады. Төлем құжаты есеп шот жіберген күннен бастап бір айдан кешіктірілмей беріледі.
Төлемді растайтын құжат болмаған кезде, ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралы қолдаухат қабылданбайды, ол туралы өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде хабарланады.
52. Сараптама жасау ұйымы ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралы қолдаухатты қарауға қажетті қосымша материалдарды сұратуға құқылы.

Сноска. Пункт 47 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 26.12.2018 № 1630 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 4. Отдельные вопросы по проведению экспертизы заявок на товарные знаки
Параграф 1. Преобразование заявки на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак и заявку на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак
48. Заявитель вправе по собственной инициативе ходатайствовать о преобразовании заявки на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак и заявку на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак до принятия окончательного решения по преобразуемой заявке.
49. К ходатайству о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак прилагается устав коллективного товарного знака, включающий наименование организации, уполномоченной зарегистрировать коллективный товарный знак на свое имя, цель регистрации этого знака, перечень субъектов, имеющих право на пользование этим знаком, перечень и единые качества или иные характеристики товаров и услуг, которые будут обозначаться коллективным товарным знаком, условия его использования, порядок контроля за его использованием, ответственность за нарушение положений устава коллективного товарного знака.
50. Ходатайство о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак подписывается заявителем по заявке на товарный знак или уполномоченным лицом.
51. К ходатайству о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак прилагается документ об оплате за преобразование заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак. При отсутствии документа, подтверждающего оплату, экспертной организацией выставляется счет на оплату. Документ об оплате представляется не позднее одного месяца с даты направления счета на оплату.
При отсутствии документа подтверждающего оплату ходатайство о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.
52. Экспертная организация вправе запросить дополнительные материалы, необходимые для рассмотрения ходатайства о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак.

53. Өтініш берушіге төлемді растайтын құжатты алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде ұжымдық тауар белгісінің өтінімін тауар белгісінің өтініміне тауар белгісінің өтінімін ұжымдық тауар белгісінің өтініміне қайта өзгерту туралы хабарлама жіберіледі, сондай-ақ тауар таңбасына өтінім беру үшін жаңа өтініш берушінің атауы, тауар таңбасы ретінде тіркеу үшін тіркелген ТКҚХС сыныптары тізбесі, оның атауы, өтінім нөмірі, өтінім беру күні, тіркеуге құқылы қауымдастықтың атауы көрсетіледі.
2-параграф.Өтінімді бөлу тәртібі
54. Өтініш беруші өз бастамасы бойынша өтінімді қараудың кез-келген кезеңінде түпкілікті сараптама қорытындысы шығарылғанға дейін бастапқы өтінімде көрсетілген тауарлар мен қызметтерді бөлінген өтініштер арасында бөлуге өтініш беру құқығына ие.
Егер өтінім бөлінген болса, өтінімдердің әрқайсысы үшін басымдық бірінші өтінімнің басым күнімен анықталады.
Бөлiнген өтiнiмдердiң басымдығы бiр өтiнiш берушiнiң бастапқы өтiнiшiнiң басталу күнiмен айқындалады, ал егер бастапқы өтiнiм үшiн неғұрлым ертерек басымдығы белгiлеуге құқылы болса, бұл өтiнiм берiлген күнге бастапқы өтiнiштi қайтарып алынбаған болса және өтiнiм қайтарып алынды деп есептелмесе, бастапқы өтінім бойынша шешім қабылданғанға дейін жүзеге асырылады.
55. Өтінішті бөлу туралы қолдаухатқа өтініш берушінің бастамасы бойынша сыныпқа өтінімнің бөлінуіне төлем туралы құжат қоса беріледі.
Төлемді растайтын құжат болмаған жағдайда сараптама жасау ұйымы төлем үшін есеп шотты береді. Төлем құжаты төлем есеп шотын жіберген күннен бастап бір айдан кешіктірілмей беріледі.Егер төлем туралы құжат табыс етілмесе, тауар таңбасына өтінімді бөлу туралы өтініш қарауға қабылданбайды, бұл туралы өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде хабарлама жіберіледі.
56. Бөлінген өтінімге әріптік индексті қосу арқылы бастапқы өтінім нөмірі енгізіледі.
57. Өтініш берушіге тауар белгісіне өтінім беру туралы өтінім беріліп, ол тағайындалған мекенжайы, бөлінген өтінімнің нөмірі, өтініш беру күні, өтініш берушінің аты, тауар таңбасы ретінде тіркелген ТКҚХС сыныптар тізімі туралы хабарланады.
3-параграф.Өтінім материалдарына өзгертулер, толықтырулар, түсіндірмелер мен түзетулер енгізу тәртібі
58. Өтініш беруші өз бастамасы бойынша өтінімді қараудың кез-келген кезеңінде толық сараптама аяқталғанға дейін, оларды мәні бойынша өзгертпей, толтыруға, нақтылауға немесе түзетуге құқылы.

53. В течение пяти рабочих дней с даты поступления документа, подтверждающего оплату заявителю направляется уведомление о преобразовании заявки на товарный знак в заявку на коллективный товарный знак и заявку на коллективный товарный знак в заявку на товарный знак, которое содержит заявляемое на регистрацию в качестве товарного знака обозначение, номер заявки, дату подачи заявки, наименование объединения, уполномоченного зарегистрировать коллективный знак на свое наименование/наименование нового заявителя по заявке на товарный знак, перечень классов МКТУ.
Параграф 2.Порядок разделения заявок
54. Заявитель вправе по собственной инициативе ходатайствовать о разделении заявки на любой стадии ее рассмотрения до вынесения окончательного экспертного заключения с распределением товаров и услуг, перечисленных в первоначальной заявке, между разделенными заявками.
В случае разделения заявки приоритет по каждой из заявок устанавливается по дате приоритета первой заявки.
Приоритет по разделенным заявкам определяется по дате приоритета первоначальной заявки того же заявителя, а при наличии права на установление более раннего приоритета по первоначальной заявке - по дате этого приоритета, если на дату подачи разделенной заявки первоначальная заявка не отозвана и не считается отозванной и подача разделенной заявки осуществлена до вынесения решения по первоначальной заявке.
55. К ходатайству о разделении заявки прилагается документ об оплате за разделение заявки на товарный знак по классам по инициативе заявителя.
При отсутствии документа, подтверждающего оплату, экспертной организацией выставляется счет на оплату. Документ об оплате представляется не позднее одного месяца с даты направления счета на оплату. При непредставлении документа об оплате ходатайство о разделении заявки на товарный знак к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.
56. Выделенной заявке присваивается номер первоначальной заявки с добавлением буквенного индекса.
57. Заявителю направляется уведомление о выделении заявки на товарный знак, которое содержит заявляемое на регистрацию в качестве товарного знака обозначение, номер выделенной заявки, дату подачи заявки, наименование заявителя, перечень классов МКТУ.
Параграф 3.Порядок внесения изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки
58. Заявитель вправе по собственной инициативе дополнять, уточнять или исправлять материалы заявки на любом этапе ее рассмотрения до завершения полной экспертизы, не изменяя их по существу.

59. Өтінім материалдарына өзгерістер, толықтырулар, нақтылаулар мен түзетулер енгізу туралы өтініш жазбаша нысанда жасалады және өтініш берушінің немесе оның өкілінің атынан ұсынылады және өтінім нөмірін, өтінім берушінің атауын, тауар белгісіне өтінім бойынша өзгеретін мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 59-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
60. Өтiнiш берiлген белгiге қатысты толықтырулар, түсiндiрмелер немесе түзетулер, егер олар тағайындауды мәнi бойынша өзгертпесе және белгiнiң көрнекi және (немесе) фонетикалық әсерiн өзгертпесе, сараптама ұйымы қабылдайды.
61. Егер олар жаңа тауарлармен және/немесе қызметтермен толықтырылуына әкелмесе және бастапқыда ұсынылған тауарлар және/немесе қызметтер тізімімен салыстырғанда құқықтың көлемін кеңейте алмаса, тізімге өзгерістер мен түзетулер енгізуге рұқсат етіледі
62. Өтінім берушінің бастамасы бойынша өтінім материалдарына өзгерістер, толықтырулар, нақтылаулар мен түзетулер енгізу туралы өтінішхатқа тауар таңбасын тіркеуге өтінім материалдарына өзгерістер енгізгені үшін ақы төленгені туралы құжат қоса беріледі. Төлемді растайтын құжат болмаған кезде өзгерістер енгізу туралы өтініш қарауға қабылданбайды, бұл туралы өтініш беруші бес жұмыс күні ішінде хабардар етіледі.
Ескерту. 62-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
63. Өтініш беруші өтінімнің материалдарында, тауар таңбасына тіркеу үшін талап етілетін тауар таңбасына өтінім бойынша өтініш берушінің атын және өтініш берушінің атауын, өтінім нөмірі, өтінім беру күні, өзгертілген ақпарат өзгерістер туралы хабардар етіледі.
64. Сараптама жасау ұйымы өтiнiм материалдарын өзгертуге, толықтыруға, түсіндіруге және түзетуге өтінімді қарастыру үшін қажетті қосымша материалдарды сұратуға құқылы.
65. Тауар таңбасын тіркеуден немесе ішінара тiркеуден алдын ала бас тарту туралы сараптама қорытындысына қарсылықты қарау кезiнде өтiнiм берiлген белгiлердi тауартаңбасы ретiнде тiркеуге жол бермейтiн себептердi жою үшiн мәнi бойынша мәлiмделген өтiнiмдi өзгертпейтiн өтiнiш материалдарына және белгiлерiне өзгерiстер енгiзуге жол берiледi.
66. Өтініш берушінің атауын және/немесе мекенжайын өзгерту туралы өтінімге өзгерістер енгізу туралы қолдаухат тауар белгісін тауар таңбаларының мемлекеттік тізіліміне тіркелгенге дейін сараптама жасау ұйымына жіберілуі мүмкін.
Қолдаухатқа келесілер:
жеке тұлғаның және/немесе оның тұрғылықты жерінің тегі, аты немесе әкесінің аты (бар болса) немесе заңды тұлғаның және/немесе оның орналасқан жерінің өзгергенін растайтын құжат;
өзгерістер енгізу туралы сараптама ұйымының қызметтері үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
өкілдік арқылы өтінім бойынша жұмыс істеген жағдайда сенімхаттың көшірмесі ұсынылады.

59. Ходатайство о внесении изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки составляется в письменной форме. Ходатайство представляется от имени заявителя или его представителя и содержит номер заявки, наименование заявителя, изменяемые по заявке на товарный знак сведения.
Сноска. Пункт 59 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
60. Дополнения, уточнения или исправления, касающиеся заявленного обозначения, принимаются экспертной организацией в случае, если они не изменяют обозначение по существу и не меняют визуального и (или) фонетического впечатления от обозначения.
61. Уточнения и исправления в перечне товаров допускаются, если они не приводят к его дополнению новыми товарами и/или услугами, и не расширяют объем прав по сравнению с первоначально поданным перечнем товаров и/или услуг.
62. К ходатайству о внесении изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки, поданному по инициативе заявителя, прилагается документ об оплате за внесение изменений в материалы заявки на регистрацию товарного знака. При отсутствии документа, подтверждающего оплату, ходатайство о внесении изменений к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.
Сноска. Пункт 62 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
63. Заявителю направляется уведомление о внесении изменений в материалы заявки, которое содержит заявляемое на регистрацию в качестве товарного знака обозначение, номер заявки, дату подачи заявки, наименование заявителя, измененные сведения по заявке на товарный знак.
64. Экспертная организация вправе запросить дополнительные материалы, необходимые для рассмотрения ходатайства о внесении изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки.
65. В период рассмотрения возражения на заключение экспертизы о предварительном отказе в регистрации или частичной регистрации товарного знака допускается внесение изменений в материалы заявки и обозначение, не изменяющие заявленное обозначение по существу, для устранения оснований, препятствующих регистрации заявленного обозначения в качестве товарного знака.
66. Ходатайство о внесении изменений в заявку в части изменения наименования и/или адреса заявителя может быть подано в экспертную организацию до регистрации товарного знака в Государственном реестре товарных знаков.
К ходатайству прилагаются:
документ, подтверждающий изменение фамилии, имении/или отчества (при его наличии) физического лица и/или его места жительства либо наименования юридического лица и/или его места нахождения;
копия документа подтверждающего оплату услуг экспертной организации за внесение изменений;
копия доверенности, в случае ведения делопроизводства по заявке через представителя.

67. Өтінімнысанындағы қатені (қателерді) түзету, нақтылау және өтінімге түзетулер мен толықтырулар енгізу туралы қолдаухат сараптама жасау ұйымына сараптама аяқталғанға дейін жіберіледі.
Қолдаухатқа келесілер:
Енгізілген нақтылауларымен жаңа өтінім нысаны;
өзгерістер енгізу туралы сараптама ұйымының қызметтері үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
өкілдік арқылы жұмыс істеген жағдайда сенімхаттың көшірмесі ұсынылады.
68. Өзгерістер енгізу туралы қолдаухатты сараптама жасау ұйымы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды.Барлық талаптарды қанағаттандыратын өтінімді қарастырудың нәтижелері бойынша өтініш берушіге өтініштің материалдарында өзгерістер енгізілгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде хабарлама жолданады.
4-параграф. Тауар таңбасына ие болу құқығына байланысты өтініш берушінің аты-жөні, тегі, әкесінің аты өзгергенде
69. Тауар таңбасын алу құқығын басқаға беру туралы өтініш жазбаша нысанда жасалады. Өтінішхат өтініш берушінің немесе оның өкілінің атынан ұсынылады және онда тауар белгісін алу құқығын басқа тұлғаға беру туралы өтініш берушінің келісімі, тауар белгісін алу құқығы берілетін тұлға туралы толық мәліметтер қамтылады.
Ескерту. 69-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
70. Қолдаухатқа тауар таңбасын тіркеуге өтінімнің материалдарына өзгерістер енгізу үшін төлемді растайтын құжат қоса беріледі, Төлемді растайтын құжат болмаған жағдайда, тауар белгісін алу құқығын беру туралы өтініш қарауға қабылданбайды, және ол туралы өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде хабарлама жолданады.
71. Өзгерістер енгізу туралы қолдаухатты сараптама жасау ұйымы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды.Өтінішті қараудың нәтижелері бойынша өтініш берушіге немесе өкілге құқықтарының басқаға беруіне байланысты өтініш берушінің атауындағы өзгерістер туралы бес жұмыс күні ішінде хабарланады.
72. Сараптама жасау ұйымы тауар таңбасын алуға құқықты басқаға беру туралы қолдаухатты қарау үшін қажетті қосымша материалдарды сұратуға құқылы.
5-тарау. Географиялық нұсқаманы, тауар шығарылған жердің атауын тіркеуге атауын және/немесе тауар шығарылған жердің географиялық нұсқамасын пайдалану құқығын беруге өтінім беру және сараптама жүргізу
Ескерту. 5-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

67. Ходатайство об исправлении ошибки (ошибок) в бланке заявления, о внесении уточнений, корректировок и дополнений в заявку представляются в экспертную организацию до завершения экспертизы.
К ходатайству прилагаются:
новый бланк заявки с внесенными уточнениями;
копия документа подтверждающего оплату услуг экспертной организации за внесение изменений;
копия доверенности, в случае ведения делопроизводства через представителя.
68. Ходатайство о внесении изменений рассматривается экспертной организацией в течение пятнадцати календарных дней с даты поступления ходатайства. По результатам рассмотрения ходатайства, соответствующего всем требованиям, заявителю в течение пяти рабочих дней направляется уведомление о внесении изменений в материалы заявки.
Параграф 4. Внесение изменений в наименование или фамилию, имя, отчество заявителя в связи с уступкой права на получение товарного знака
69. Ходатайство об уступке права на получение товарного знака составляется в письменной форме. Ходатайство представляется от имени заявителя или его представителя и содержит выражение согласия заявителя об уступке права на получение товарного знака другому лицу, полные сведения о лице, которому уступается право на получение товарного знака.
Сноска. Пункт 69 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
70. К ходатайству прилагается документ подтверждающий оплату за внесение изменений в материалы заявки на регистрацию товарного знака. При отсутствии документа, подтверждающего оплату, ходатайство об уступке права на получение товарного знака к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в течение пяти рабочих дней.
71. Ходатайство о внесении изменений рассматривается экспертной организацией в течение пятнадцати календарных дней с даты поступления ходатайства. По результатам рассмотрения ходатайства, заявителю или представителю в течение пяти рабочих дней направляется уведомление о внесении изменений в наименование заявителя в связи с уступкой права.
72. Экспертная организация вправе запросить дополнительные материалы, необходимые для рассмотрения ходатайства об уступке права на получение товарного знака.
Глава 5. Подача и проведение экспертизы заявки на регистрацию географического указания, наименования места происхождения товара и/или предоставление права пользования географическим указанием, наименованием места происхождения товара
Сноска. Заголовок главы 5 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

1-параграф. Тауар шығарылған жер атауына өтінім беру тәртібі
73. Өтінім сараптама ұйымының кеңсесі, сараптама ұйымының сайты немесе Портал арқылы беріледі. Географиялық нұсқамаға арналған өтінімде қамтылған құжаттардың тізбесі, тауар шығарылған жердің атауы Заңның 29-бабында белгіленген. Географиялық нұсқаманы, тауар шығарылған жердің атауын және (немесе) географиялық нұсқаманы тіркеуге, тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беруге өтінім осы Қағидалардың 3, 4-қосымшаларына сәйкес нысан бойынша ұсынылады. Қағаз тасығыштағы өтінім екі данада беріледі.
Ескерту. 73-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-параграф. Географиялық нұсқамаға, тауар шығарылған жердің атауына арналған өтінімге сараптама жүргізу тәртібі
Ескерту. 2-параграфтың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
74. Сараптама ұйымы өтінім берілген күннен бастап үш ай ішінде сараптама жүргізеді, оның барысында белгінің Заңның 26, 27 және 29-баптарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі тексеріледі. Заңның 26, 27 және 29-баптарының талаптарына сәйкес келетін белгілеулерді айқындау кезінде сараптама қорытындысы шығарылады және географиялық нұсқаманы, тауар шығарылған жердің атауын тіркеу және (немесе) тауар шығарылған жердің географиялық нұсқамасын, атауын пайдалану құқығын беру туралы шешім қабылданады.
Ескерту. 74-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
75. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
76. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
77. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
78. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.

Параграф 1. Порядок подачи заявки на наименование места происхождения товара
73. Заявка подается через канцелярию экспертной организации, сайт экспертной организации или Портал. Перечень документов, содержащихся в заявке на географическое указание, наименование места происхождения товара, установлен статьей 29 Закона. Заявка на регистрацию географического указания, наименования места происхождения товара и (или) предоставление права пользования географическим указанием, наименованием места происхождения товара представляется по форме согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам. Заявка на бумажном носителе подается в двух экземплярах.
Сноска. Пункт 73 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Параграф 2. Порядок проведения экспертизы заявки на географическое указание, наименование места происхождения товара
Сноска. Заголовок параграфа 2 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
74. Экспертной организацией в течение трҰх месяцев с даты подачи заявки проводится экспертиза, в ходе которой проверяется соответствие обозначения требованиям, установленным статьями 26, 27 и 29 Закона. При определении обозначения соответствующим требованиям статьей 26, 27 и 29 Закона выносится экспертное заключение и принимается решение о регистрации географического указания, наименования места происхождения товара и (или) предоставлении права пользования географическим указанием, наименованием места происхождения товара.
Сноска. Пункт 74 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
75. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
76. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
77. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
78. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

79. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
80. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
81. Алып тасталды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
82. Сараптама ұйымының тауар шығарылған жердің географиялық нұсқамасын немесе атауын тіркеуден бас тарту және (немесе) географиялық нұсқаманы немесе тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру туралы шешіміне қарсылық берілген жағдайда, қарсылыққа қарсылықты қарау үшін ақы төленгені туралы құжат қоса беріледі. Ақы төленгенін растайтын құжат болмаған кезде сараптама ұйымы ақы төлеуге шот ұсынады. Төлем туралы құжат төлемге шот жіберілген күннен бастап бір айдан кешіктірілмей ұсынылады. Төлем туралы құжат ұсынылмаған кезде қарсылық қаралмайды.
Ескерту. 82-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
83. Өтініш берушінің қолдаухаты бойынша қарсылық берудің соңғы мерзімі ұзартылады, бірақ алты айдан аспайды.
84. Өтініш берушінің қалауы бойынша қарсылық берудің мерзімі өтініш берушінің қолдаухаты бойынша осы мерзiм аяқталған күннен бастап екi айдың iшiнде берiледi, сондай-ақ қолдаухатта себептері мен өткізіп алған мерзімдері көрсетiледi.
85. Өтiнiш берушi өткiзiлген мерзiмдi қалпына келтiру туралы қолдаухатты қарсылық ретiнде немесе оны беру мерзiмiн ұзарту туралы қолдаухатпен бiр мезгiлде бередi.
86. Қарсылық беру мерзiмiн ұзарту туралы өтiнiш берушi өтпеген мерзiмдi қалпына келтiру туралы қолдаухатпен төлем туралы құжат қоса берiледi. Төлемді растайтын құжат болмаған кезде сараптама жасау ұйымы төлем үшін есеп шот ұсынады.
87. Тауар шығарылған жердің атауын немесе географиялық нұсқамасын тіркеуден бас тарту және/немесе тауар шығарылған жердің атауын немесе географиялық нұсқамасын пайдалану құқығын беру туралы шешімге қарсылықты қарағаннан кейін сараптама ұйымы түпкілікті шешім қабылдайды.

79. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
80. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
81. Исключен приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
82. При подаче возражения на решение экспертной организации об отказе в регистрации географического указания или наименования места происхождения товара и (или) предоставлении права пользования географическому указанию или наименованию места происхождения товара, к возражению прилагается документ об оплате за рассмотрение возражения. При отсутствии документа, подтверждающего оплату, экспертной организацией выставляется счет на оплату. Документ об оплате представляется не позднее одного месяца с даты направления счета на оплату. При непредставлении документа об оплате возражение не рассматривается.
Сноска. Пункт 82 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
83. По ходатайству заявителя установленный срок для подачи возражения продлевается, но не более чем на шесть месяцев.
84. Пропущенный заявителем срок для подачи возражения восстанавливается по ходатайству заявителя поданному в течение двух месяцев со дня истечения этого срока, с указанием в ходатайстве причины, по которым этот срок был пропущен.
85. Ходатайство о восстановлении пропущенного срока подается заявителем одновременно с возражением, или с ходатайством о продлении срока его предоставления.
86. К ходатайствам о продлении срока подачи возражения, восстановлении пропущенного заявителем срока прилагается документ об оплате. При отсутствии документа, подтверждающего оплату, экспертной организацией выставляется счет на оплату. Документ об оплате представляется не позднее одного месяца с даты направления счета на оплату. При непредставлении документа об оплате ходатайства не принимаются к рассмотрению, о чем заявитель уведомляется в письменной форме в течение пяти рабочих дней.
87. После рассмотрения возражения на решение об отказе в регистрации географического указания или наименования места происхождения товара и/или предоставлении права пользования географическим указанием или наименованием места происхождения товара, экспертной организацией принимается окончательное решение.

Ескерту. 87-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6-тарау. Тауар шығарылған жердің атауына немесе географиялық нұсқамаға өтінімдері бойынша сараптаманың жекелеген мәселелері
Ескерту. 6-тараудың тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
88. Тауар шығарылған жердің атауын немесе географиялық нұсқаманы тіркеуге және/немесе тауар шығарылған жердің атауын немесе географиялық нұсқаманы пайдалану құқығын беруге арналған өтінімге сараптама жүргізу барысында өтінім беруші өтінім материалдарын мәні бойынша өзгертпей-ақ толықтыруға, нақтылауға немесе түзетуге құқылы.
Ескерту. 88-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
89. Өтінім материалдарына өзгерістер, толықтырулар, нақтылаулар мен түзетулер енгізу туралы өтінішхат жазбаша нысанда жасалады. Өтініш өтінім берушінің немесе оның өкілінің атынан ұсынылады және өтінім нөмірін, өтінім берушінің атауын, өтінім бойынша өзгеретін мәліметтерді қамтиды.
Ескерту. 89-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
90. Өтінімге өтінім берушінің атауы мен мекенжайы, оның ішінде хат алмасу мекенжайы және өтінім берушінің өкілі туралы мәліметтер бөлігінде өзгерістер енгізу туралы өтінішхат тауар шығарылған жердің атауы немесе географиялық нұсқамасы тіркелгенге дейін және/немесе тауар шығарылған жердің атауын немесе географиялық нұсқаманы мемлекеттік тізілімде пайдалану құқығы берілгенге дейін сараптама ұйымына ұсынылады.
Қолдаухатқа келесі:
жеке тұлғаның және (немесе) оның тұрғылықты жерінің атын, тегі мен / немесе әкесінің атын (болған жағдайда) немесе заңды тұлғаның және / немесе оның орналасқан жерінің өзгергенін растайтын құжат;
өзгерістер енгізу туралы сараптама ұйымының қызметтері үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
өкілдік арқылы өтінім бойынша жұмыс істеген жағдайда сенімхаттың көшірмесі ұсынылады.
Ескерту. 90-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
91. Тауардың түрін көрсете отырып, өтінімге түзетулер мен толықтырулар енгізу, тауарлардың ерекше қасиеттерін, сапасын, беделін немесе өзге де сипаттамаларын, тауарлардың шыққан жерін (шығарылған жерін) (географиялық объектінің шекараларын) түзету туралы қателерді (қателерді) түзету туралы өтініштер сараптама аяқталғанға дейін ұсынылады.
Қолдаухатқа келесі:
Жаңа енгізілген нақтылаулармен өтініш;
өзгерістер енгізу туралы сараптама ұйымының қызметтері үшін ақы төленгенін растайтын құжаттың көшірмесі;
өкілдік арқылы өтінім бойынша жұмыс істеген жағдайда сенімхаттың көшірмесі ұсынылады.

Сноска. Пункт 87 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 6. Отдельные вопросы экспертизы заявки на географическое указание или наименование места происхождения товара
Сноска. Заголовок главы 6 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
88. В ходе проведения экспертизы заявки на регистрацию географического указания или наименования места происхождения товара и/или предоставление права пользования географическим указанием или наименованием места происхождения товара, заявитель дополняет, уточняет или исправляет материалы заявки, не изменяя их по существу.
Сноска. Пункт 88 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
89. Ходатайство о внесении изменений, дополнений, уточнений и исправлений в материалы заявки составляется в письменной форме. Ходатайство представляется от имени заявителя или его представителя и содержит номер заявки, наименование заявителя, изменяемые по заявке сведения.
Сноска. Пункт 89 - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
90. Ходатайство о внесении изменений в заявку в части наименования и адреса заявителя, в том числе адреса переписки и сведений о представителе заявителя, представляется в экспертную организацию до регистрации географического указания или наименования места происхождения товара и/или предоставления права пользования географическим указанием или наименованием места происхождения товара в Государственном реестре.
К ходатайству прилагаются:
документ, подтверждающий изменение имени, фамилии и/или отчества (при его наличии) физического лица и/или его места жительства либо наименования юридического лица и/или его места нахождения;
копия документа подтверждающего оплату услуг экспертной организации за внесение изменений;
копия доверенности, в случае ведения делопроизводства по заявке через представителя.
Сноска. Пункт 90 с изменением, внесенным приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
91. Ходатайства об исправлении ошибки (ошибок) в материалах заявки, о внесении уточнений и дополнений в заявку в части указания вида товара, описания особых свойств, качества, репутации или других характеристик товара, места происхождения (производства) товара (границ географического объекта) представляются в экспертную организацию до завершения экспертизы.
К ходатайству прилагаются:
новый бланк заявки с внесенными уточнениями;
копия документа подтверждающего оплату услуг экспертной организации за внесение изменений;
копия доверенности, в случае ведения делопроизводства по заявке через представителя.

92. Егер қолдаухат осы талаптарға сәйкес келмесе, өзгерістер енгізу туралы өтініш қабылданбайды, ол өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарланады.
Төлемді растайтын құжат болмаған жағдайда, өзгерістер енгізу туралы өтініш қабылданбайды, ол өтініш берушіге бес жұмыс күні ішінде жазбаша түрде хабарланады.
93. Өзгерістер енгізу туралы қолдаухатты сараптама жасау ұйымы өтінімді алған күннен бастап күнтізбелік он бес күн ішінде қарайды. Барлық талаптарды қанағаттандыратын өтінімді қарастырудың нәтижелері бойынша өтініш беруші өтініштің материалдарында өзгерістер болғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде хабарлама жолданады.
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшасында оң жақ жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Келіп түскен күні
Берілген күні
Өтінім №
Тауар таңбасын тіркеуге ӨТІНІМ
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Осымен ұсынылған белгіні Қазақстан Республикасында тауар таңбасы (қызмет көрсету белгісі) ретінде тіркеу талап етіледі
Ұжымдық тауар таңбасы
Өтініш берушінің ұйымдық-құқықтық нысанын (өтініш берушінің жеке тұлға болған жағдайда, тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса) көрсетіледі) толық атауы.
ДЗМҰST.3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер, БСН нөмірі (салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі) немесе жеке кәсіпкер, ЖСН нөмірі (салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі) (Қазақстан Республикасының өтініш берушілер үшін)
Жеке басын куәландыратын құжат, ЖСН нөмірі (салық төлеушінің сәйкестендіру нөмірі) туралы ақпарат - жеке тұлғалар үшін (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтініш берушінің мекенжайы, телефон‚ ұялы телефоны, телефакс, E-mail
Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе басқа өкіл:
Өтініш берушінің өкілі немесе патенттік сенім білдірілген өкілі болмаса
Өтініш берушінің өкілі немесе патенттік сенім білдірілген өкілі бар болса
Өкілеттілікті анықтау
тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжай (пошта индексі мен елдің атын қосқанда):
Хат алмасу үшін (адресаттың толық пошталық мекенжайы), телефон, ұялы телефон, телефакс,E-mail
Бұрын берілген өтінімде конвенциялық басымдылық сұралады, (өтінім)
Бірінші өтінімнің нөмірі
Сұралған басымдықтың күні
СТ.3 бойынша берілген елдің коды
Көрменің басымдығы сұралады
Ашық көрсетудің басталу күні
Өтініш берілген белгі:
орын үшін
сурет орналастыру
тауар белгісі
(8x8 сантиметр;
Жапсырмалар үшін 20x20 сантиметр)
Стандартты түрдегітауар белгісі
Транслитерациясы
Қорғалмайтын элементтер
Аудармасы
Көлемді тауар белгісі
Голографиялық тауар белгісі
Иісті тауар таңбасы
Дыбысты тауар белгісі
Товарный знак в цветовом исполнении
Ұжымдық тауар белгісі
Түстерді көрсету
* Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін Атаулары қазақ тілінде және/немесе орыс тіліндетолтырылады
** Шет елдік өтініш берушілер үшін орыс тілінде толтырылады
Керегін белгілеу
Товары и услуги, для которых испрашивается охрана товарного знака, сгруппированные по классам
МКТУ:
Тауар таңбасын қорғауды сұрайтын тауарлар мен қызметтер ТКҚХС сыныбы бойынша топтастырылған:
Өтiнiш берiлген белгi Қазақстан Республикасында бұрын №___тiркелген.
Қосылған құжаттар тізімі:
Қағиданың 4-тармағына сәйкес, үш данада өтінім берілген белгілердің суреттері
Тауарлар / қызметтер тізімі (өтінімде жоқ тауарлардың / қызметтердің үлкен тізімі болған жағдайда)
Төлем құжатының көшірмесі: түбіртек / төлем тапсырмасы
Сенімхаттың көшірмесі
бұрын берiлген өтiнiмнiң куәландырылған көшiрмесi;
бұрын берілген өтінім аудармасының көшірмесі
ұжымдық тауар таңбасының жарғысы
Қағиданың 4-тармағында көрсетілгендерді қоса, басқа құжаттар (көрсетіңіз)
Парақтардың барлығы _____ __________________________________________
Қосымша ұсынылған құжаттар тізбесін белгілеу
Осымен, өтінім берілген өтінімді тіркеуге өтінім беру басқа тұлғалардың зияткерлік меншік құқықтарын бұзбағанын растаймын
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін Қолы
Уәкілетті тұлғаның лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
2-қосымша
Ескерту. 2-қосымшасында оң жақ жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Ұқсас әріптер және олардың сәйкестігі
Қазақ транслитерациясы
Орыс транслитерациясы
Латын транслитерациясы
h-Ғ- Х
Ш=Ж
SH=SCH=J=G
Т-Д
Т=Д
T=D=GHT=TH
С-З-Ц
С=З=Ц
S=C=Z=SS
К-Г-Қ-Ғ
К=Г=Х
K= Q= G=H
В-Ф
В=Ф
V=F=PH=FF=W
П-Б
П=Б
P=B
Ш-Ч
Ч-Ш
CH=TCH=SH
У-Ү-Ұ
У=Ю
U=OO=YOU=OU
И-І
Е=И
E=Y=EE=EA=I
А-Ә
А=Я
О-Ө
О=У
М-Н-Ң
М=Н
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшасында оң жақ жоғары бұрыш жаңа редакцияда - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Нысан
Келіп түскен күні
Берілген күні
Өтінім №
Қазақстан Республикасы Әділет Министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" РМК-на Корғалжын тас жолы, 3Б ғимараты, Астана қ., 010000
Тауар шығарылған жердің атауын және (немесе) тауар шығарылған жердің атауын ұсыну құқығын тіркеуге ӨТІНІШ
Тауар шығарылған жер атауын және оны пайдалану құқығын тіркеу үшін
Төменде көрсетілген құжаттарды тапсыру арқылы өтінімде көрсетілген белгілерді тауар шығарылған жердің атауы ретінде тіркеуді және оны пайдалану құқығын беруді сұраймын
бұрын тіркелген тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беру
Төменде көрсетілген құжаттарды тапсыру арқылы мен бұрын тіркелген тауар шығарылған жердің атауын пайдалану құқығын беруді сұраймын
Өтініш берушінің ұйымдық-құқықтық нысанын (өтініш берушінің жеке тұлға болған жағдайда, тегі, аты, әкесінің аты (егер бар болса) көрсетіледі) толық атауы.
ДЗМҰ ST.3 стандарты бойынша ел коды (егер белгіленген болса)
Заңды тұлғаны немесе жеке кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы ақпарат (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтініш берушінің мекенжайы, телефон‚ ұялы телефоны, телефакс, E-mail
Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе басқа өкіл:
Өтініш берушінің өкілі немесе патенттік сенім білдірілген өкілі болмаса
Өтініш берушінің өкілі немесе патенттік сенім білдірілген өкілі бар болса
Өкілеттілікті анықтаутегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Мекенжай (пошта индексі мен елдің атын қосқанда):
Хат алмасу үшін (адресаттың толық пошталық мекенжайы), телефон, ұялы телефон, телефакс, E-mail
Ұсынылған белгі (бас әріптермен басып шығару)
Тауар түрі
Өнімнің ерекше қасиеттерінің сипаттамасы немесе оның сапасы, беделі, басқа да сипаттамалары туралы ақпарат
Тауарлардың шыққан жері (өнімі) (географиялық объектінің шекарасы)
Қосымша ұсынылған құжаттар тізімі
Парақтар саны
өтінімге сараптама жүргізу үшін төлем туралы құжат
жергілікті атқарушы органның қорытындысы
арнайы қасиеттердің, сапаның, беделдің және басқа да сипаттамалардың бар екендігін растайтын құжат
өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
басқа құжаттар (көрсетіңіз)
Қосымша ұсынылған құжаттар тізімін белгілеу
_____
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін
Қолы
Уәкілетті тұлғаның лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Күні
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына
арналған өтінімдерге сараптама
жүргізу қағидаларына
3-қосымша

92. Если ходатайство не соответствует указанным требованиям ходатайство о внесении изменений к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в письменной форме в течение пяти рабочих дней.
При отсутствии документа, подтверждающего оплату ходатайство о внесении изменений к рассмотрению не принимается, о чем заявитель уведомляется в письменной форме в течение пяти рабочих дней.
93. Ходатайство о внесении изменений рассматривается экспертной организацией в течение пятнадцати календарных дней с даты поступления ходатайства. По результатам рассмотрения ходатайства, соответствующего всем требованиям, заявителю в течение пяти рабочих дней направляется уведомление о внесении изменений в материалы заявки.
Приложение 1
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования
мест происхождения товаров
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Дата поступления
Дата подачи
№ заявки
ЗАЯВКА на регистрацию товарного знака
Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан 010000, г. Астана, шоссе Коргалжын, здание 3Б
Настоящим испрашивается регистрация представленного обозначения в качестве товарного знака (знака обслуживания) в Республике Казахстан
Коллективный товарный знак
Полное наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы (или фамилия, имя, отчество (при его наличии), если заявитель - физическое лицо).
Код страны по стандарту ST.3 ВОИС (если он установлен)
Сведения о государственной регистрации юридического лица, номер БИН (бизнес-идентификационный номер) или индивидуального предпринимателя, номер ИИН (идентификационный номер налогоплательщика) (для заявителей Республики Казахстан)
Сведения из документа, удостоверяющего личность, номер ИИН (идентификационный номер налогоплательщика) - для физического лица (для заявителей Республики Казахстан)
Адрес заявителя, телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Патентный поверенный или иной представитель:
Заявитель не имеет представителя или патентного поверенного
Заявитель имеет представителя или патентного поверенного
Идентификация представителя
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Адрес (включая почтовый индекс и название страны):
Адрес для переписки (полный почтовый адрес с указанием адресата), телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Испрашивается конвенционный приоритет по ранее поданной заявке (заявкам)
Номер первой заявки
Дата испрашиваемого приоритета
Код страны подачи по ST.3
Испрашивается выставочный приоритет
Дата начала открытого показа
Заявляемое обозначение:
место для
размещения изображения
товарного знака
(8х8 сантиметр; 20х20 сантиметр для этикеток)
Товарный знак в стандартном шрифтовом исполнении
Транслитерация
Неохраняемые элементы
Перевод
Товарный знак объемный
Товарный знак голографический
Товарный знак обонятельный
Товарный знак звуковой
Товарный знак в цветовом исполнении
Коллективный товарный знак
Указание цветов:
*Наименование заполняется на казахском и/или русском языках для заявителей Республики Казахстан;
**транслитерация заполняется на русском языке для иностранных заявителей
нужное отметить
Товары и услуги, для которых испрашивается охрана товарного знака, сгруппированные по классам МКТУ:
Заявляемое обозначение имеет более раннюю регистрацию в Республике Казахстан. № ___ регистрации
Перечень прилагаемых документов:
Изображения заявляемого обозначения в количестве трех экз., согласно пункта 4 Правил
Перечень товаров/услуг (в случае объемного перечня товаров/услуг, не помещающегося в бланк заявки)
Копия документа об оплате: квитанция/ платежное поручение
Копия доверенности
Заверенная копия ранее поданной заявки (-ок)
Перевод копии ранее поданной заявки
Устав коллективного товарного знака
Другие документы (указать), в том числе отмеченные в пункте 4 Правил
Всего листов_____ __________________________________________
Перечень прилагаемых документов отметить
Настоящим подтверждаю, что подача заявки на регистрацию заявляемого обозначения не нарушает права интеллектуальной собственности других лиц
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Подпись
Должность уполномоченного лица (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата
Приложение 2
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования
мест происхождения товаров
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Сходные буквы и их сочетание
Казахская транслитерация
Русская транслитерация
Латинская транслитерация
h-Ғ- Х
Ш=Ж
SH=SCH=J=G
Т-Д
Т=Д
T=D=GHT=TH
С-З-Ц
С=З=Ц
S=C=Z=SS
К-Г-Қ-Ғ
К=Г=Х
K= Q= G=H
В-Ф
В=Ф
V=F=PH=FF=W
П-Б
П=Б
P=B
Ш-Ч
Ч-Ш
CH=TCH=SH
У-Ү-Ұ
У=Ю
U=OO=YOU=OU
И-І
Е=И
E=Y=EE=EA=I
А-Ә
А=Я
О-Ө
О=У
М-Н-Ң
М=Н
Приложение 3
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования
мест происхождения товаров
Сноска. Правый верхний угол - в редакции приказа Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Форма
Дата поступления
Дата подачи
№ заявки
Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан 010000, г. Астана, шоссе Коргалжын, здание 3Б
ЗАЯВКА на регистрацию наименования места происхождения товара и (или) предоставление права пользования наименованием места происхождения товара
на регистрацию наименования места происхождения товара и предоставление права пользования им
Представляя указанные ниже документы, прошу зарегистрировать указанное в заявке обозначение в качестве наименования места происхождения товара и предоставить право пользования им
на предоставление права пользования ранее зарегистрированным наименованием мест происхождения товара
Представляя указанные ниже документы, прошу предоставить право пользования ранее зарегистрированным наименованием места происхождения товара
Полное наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы (фамилия, имя, отчество (если оно имеется), если заявитель – индивидуальный предприниматель)
Код страны по стандарту 3ВОИС
Сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя (для заявителей Республики Казахстан)
Адрес заявителя, телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Патентный поверенный или иной представитель
Заявитель не имеет представителя или патентного поверенного
Заявитель имеет представителя или патентного поверенного
Идентификация представителя
наименование либо фамилия, имя, отчество (при его наличии) представителя
Адрес (включая почтовый индекс и название страны)
Адрес для переписки (полный почтовый адрес с указанием адресата), телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Заявляемое обозначение (печатать заглавными буквами)
Вид товара
Описание особых свойств товара или информация о его качестве, репутации, других характеристиках
Место происхождения (производства) товара (границы географического объекта)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов
документ об оплате за проведение экспертизы заявки
заключение местного исполнительного органа
документ, подтверждающий наличие особых свойств, качества, репутации и других характеристик
доверенность, удостоверяющая полномочия представителя
другие документы (указать)
Перечень прилагаемых документов отметить _____
Подпись
Должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата
Приложение 4
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования мест
происхождения товаров

Ескерту. Қағида 4-қосымшамен толықтырылды - ҚР Әділет министрінің 31.08.2022 № 730 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Түскен күні
Ұсыну күні
Өтінім №
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Ұлттық зияткерлік меншік институты" республикалық мемлекеттік кәсіпорны 010000, Нұр-сұлтан қаласы, Мәңгілік Ел даңғылы, 57а
Географиялық нұсқаманы тіркеуге немесе географиялық нұсқаманы пайдалану құқығын беруге өтінім
географиялық нұсқаманы тіркеуге және оны пайдалану құқығын беруге
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, өтінімде көрсетілген белгіні географиялық нұсқама ретінде тіркеуді және оны пайдалану құқығын беруді сұраймын
бұрын тіркелген географиялық нұсқаманы пайдалану құқығын беруге
Төменде көрсетілген құжаттарды ұсына отырып, бұрын тіркелген географиялық нұсқаманы пайдалану құқығын беруді сұраймын
Ұйымдық-құқықтық нысанын көрсете отырып, өтініш берушінің толық атауы
(Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса), егер өтініш беруші жеке кәсіпкер болса)
Стандарт бойынша елдің коды
3 ДЗМҰ
Заңды тұлғаны немесе дара кәсіпкерді мемлекеттік тіркеу туралы мәліметтер (Қазақстан Республикасының өтініш берушілері үшін)
Өтініш берушінің мекенжайы, телефоны, ұялы телефоны, телефакс, E-mail
Патенттік сенім білдірілген өкіл немесе өзге өкіл
Өкілді сәйкестендіру:
Өкілдің атауы немесе Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса)
Мекенжайы (электрондық мекенжайды, почта индексін және елдің атауын қоса алғанда)
Өтініш берушінің өкілі немесе патенттік сенім білдірілген өкілі болмаса
Хат-хабар алмасуға арналған мекенжай (адресатты көрсете отырып, толық почталық мекенжай), телефон, ұялы телефон, телефакс, E-mail
Мәлімделетін белгі (бас әріптермен басып шығару)
Тауар түрі
Тауардың белгілі бір сапасын, беделін немесе басқа да сипаттамаларын сипаттау
Тауардың шығарылған (өндірілген) орны (географиялық объектінің шекарасы)
Қоса берілген құжаттардың тізбесі
Парақтар саны
өтінімге сараптама жүргізгені үшін ақы төленгені туралы құжат
жергілікті атқарушы органның қорытындысы
тауардың белгілі бір сапасын, беделін немесе басқа да сипаттамаларын растайтын құжат
өкілдің өкілеттігін куәландыратын сенімхат
Басқа да құжаттар (көрсету)
Қоса берілетін құжаттардың тізбесі беруші _____ Қолы
Лауазымы (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) күні
Тауар белгілеріне, қызмет
көрсету белгілеріне,
географиялық нұсқамаларға
және тауар шығарылған
жерлердің атауларына арналған
өтінімдерге сараптама жүргізу
қағидаларына
5-қосымша
Тауар белгісіне, қызмет көрсету белгісіне жедел сараптама жүргізу туралы өтінішхат
Ескерту. 5-қосымшамен толықтырылды – ҚР Әділет министрінің 08.02.2024 № 112 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Тауар белгісіне, қызмет көрсету белгісіне мәлімделген белгіге жедел сараптама жүргізуді сұраймын
___________________________
(жеделдетілген сараптама жүргізу үшін себептер мен негіздемелерді көрсету).
Осы арқылы конвенциялық, көрме және (немесе) өзге де басымдық бойынша өтінім болған жағдайда тауар таңбасын тіркеудің ықтимал күшін жою туралы хабардар екенімді растаймын.
Төлем жасалғанын растайтын құжат ұсынылады.
Күні_________ ТАӘ______________
Қолы_________
Қазақстан Республикасы
Әділет министрінің
2018 жылғы 29 тамыздағы
№ 1349 бұйрығына
4-қосымша
Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер

Сноска. Правила дополнены приложением 4 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 31.08.2022 № 730 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Дата поступления
Дата подачи
№ заявки
Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан 010000, г. Нур-Султан, проспект Мангилик ел, 57А
ЗАЯВКА
на регистрацию географического указания или предоставление права пользования географическим указанием
на регистрацию географического указания и предоставление права пользования им
Представляя указанные ниже документы, прошу зарегистрировать указанное в заявке обозначение в качестве географического указания и предоставить право пользования им
на предоставление права пользования ранее зарегистрированным географическим указанием
Представляя указанные ниже документы, прошу предоставить право пользования ранее зарегистрированным географическим указанием
Полное наименование заявителя с указанием организационно-правовой формы (фамилия, имя, отчество (при наличии), если заявитель – индивидуальный предприниматель)
Код страны по стандарту
3ВОИС
Сведения о государственной регистрации юридического лица или индивидуального предпринимателя (для заявителей Республики Казахстан)
Адрес заявителя, телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Патентный поверенный или иной представитель
Идентификация представителя:
наименование либо фамилия, имя, отчество (при наличии) представителя
Адрес (включая электронный адрес, почтовый индекс и название страны)
Заявитель не имеет представителя или патентного поверенного
Адрес для переписки (полный почтовый адрес с указанием адресата), телефон, мобильный телефон, телефакс, E-mail
Заявляемое обозначение (печатать заглавными буквами)
Вид товара
Описание определенного качества, репутации или других характеристик товара
Место происхождения (производства) товара (границы географического объекта)
Перечень прилагаемых документов
Количество листов
документ об оплате за проведение экспертизы заявки
заключение местного исполнительного органа
документ, подтверждающий определенное качество, репутацию или другие характеристики товара
доверенность, удостоверяющая полномочия представителя
другие документы (указать)
Перечень прилагаемых документов отметить _____ Подпись
Должность (фамилия, имя, отчество (при его наличии) Дата
Приложение 4
к приказу Министра юстиции
Республики Казахстан
от 29 августа 2018 года № 1349
Правила проведения экспертизы заявок о регистрации топологий интегральных микросхем
Глава 1. Общие положения

1. Осы Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы өтінімдерге сараптама жүргізу қағидалары (бұдан әрі - Қағида) Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 29 шiлдедегi "Интегралдық микросхемалар топологияларын құқықтық қорғау туралы" Заңының (бұдан әрi - Заң) 4-бабының 2) тармақшасының екінші абзацына сәйкес әзiрлендi және интегралдық микросхема топологиясын тiркеу бойынша өтiнiмдерге сараптама жасау тәртiбiн белгілейді.
2. Осы Қағидада мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) интегралдық микросхема - элементтерi мен байланыстары оның негiзiнде бұйым жасалған материалдың көлемiнде және немесе бетiнде ажыратылмастан құрылған электрондық схеманың қызметiн атқаруға арналған аяқталған немесе аралық нысандағы микроэлектрондық бұйым;
2) интегралдық микросхема топологиясы (бұдан әрi - топология) - интегралдық микросхема элементтерiнiң жиынтығы мен олардың арасындағы байланыстардың материалдық жеткiзгiште бекiтiлген кеңiстiк - геометриялық орналасуы;
3) құқық иеленушi - автор, оның мұрагерi, сондай-ақ заңға немесе шартқа байланысты алынған айрықша құқықты иеленушi кез келген жеке немесе заңды тұлға;
4) патенттiк сенiм білдірілген өкiлдер - Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес зияткерлік меншік саласында уәкiлеттi орган мен сараптама жасау ұйымы алдында жеке және заңды тұлғалардың өкiлi болу құқығы берiлген Қазақстан Республикасының азаматтары;
5) сараптама ұйымы - Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорынның ұйымдық-құқықтық нысанында құрылған, өз қызметінде уәкілетті органға ведомстволық бағынысты сараптама ұйымы.
6) уәкілетті орган - Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі.
2-тарау. Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеугесараптама жүргізу үшін өтінімдер беру тәртібі
3. Топология авторы немесе өзге де құқық иеленушi сараптама ұйымына интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге өтiнiм (бұдан әрі - өтінім) беру жолымен топологияны тiркеуге құқылы.
Егер жұмыс берушi мен автордың арасындағы шартта өзгеше көзделмесе, қызметтiк мiндеттердi немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау тәртiбiмен жасалған топологияға айрықша құқық жұмыс берушiге тиесiлi болады.
Топология авторы мынадай жағдайларда өтінім тапсырады:
егер топология қызметтiк мiндеттердi немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау ретiнде жасалған болып табылмаса;
егер топология қызметтiк мiндеттердi немесе жұмыс берушiнiң нақты тапсырмасын орындау ретiнде жасалған, бiрақ автор мен жұмыс берушi арасындағы шартпен автор тiркеуге өтiнiм беруге және топологияны тiркеу туралы куәлiк алуға құқығы көзделген болса.

1. Настоящие Правила проведения экспертизы заявок о регистрации топологий интегральных микросхем (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем вторым подпункта 2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 29 июня 2001 года "О правовой охране топологий интегральных микросхем" (далее – Закон) и определяют порядок проведения экспертизы по заявкам о регистрации топологий интегральных микросхем.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) интегральная микросхема - микроэлектронное изделие окончательной или промежуточной формы, предназначенное для выполнения функций электронной схемы, элементы и связи которого нераздельно сформированы в объеме и (или) на поверхности материала, на основе которого изготовлено изделие;
2) топология интегральной микросхемы (далее – топология) – зафиксированное на материальном носителе пространственно-геометрическое расположение совокупности элементов интегральной микросхемы и связей между ними;
3) правообладатель - автор, его наследник, а также любое физическое или юридическое лицо, которое обладает исключительным правом, полученным в силу закона или договора;
4) патентные поверенные – граждане Республики Казахстан, которым в соответствии с законодательством Республики Казахстан предоставлено право на представительство физических и юридических лиц перед уполномоченным органом в сфере интеллектуальной собственности и экспертной организацией;
5) экспертная организация – организация, созданная в соответствии со статьей 4-1 Закона по решению Правительства Республики Казахстан в организационно-правовой форме республиканского государственного предприятия на праве хозяйственного ведения, подведомственная в своей деятельности уполномоченному органу;
6) уполномоченный орган – Министерство юстиции Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок подачи заявки на проведения экспертизы о регистрации топологий интегральных микросхем
3. Автор топологии или иной правообладатель вправе зарегистрировать топологию путем подачи заявки о регистрации топологии интегральной микросхемы (далее – заявка) в экспертную организацию.
Исключительное право на топологию, созданную в порядке выполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя, принадлежит работодателю, если договором между ним и автором не предусмотрено иное.
Автор топологии подает заявку в случаях:
если топология не является созданной в порядке выполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя;
если топология выполнена в порядке исполнения служебных обязанностей или конкретного задания работодателя, но договором между автором и работодателем предусмотрено право автора на получение свидетельства о регистрации.

4. Өтінім сараптама ұйымының кеңсесі арқылы сараптама ұйымына қолма-қол беріледі немесе пошта арқылы жолданады.
5. Өтінім өтініш берушімен тікелей немесе өкіл арқылы, оның ішінде уәкілетті органда тіркелген патенттік сенім білдірілген өкіл арқылы беріледі.
Өкiлдiң өкiлеттiлiгi сенiмхатпен расталады.
Өтінім келесі құжаттармен қамьылған:
1) атына тiркеу сұралатын авторы (лары) және тұлға (лар), сондай-ақ олардың тұрғылықты жерi немесе орналасқан жерi, топологияның бiрiншi пайдаланылған күнi, егер ондай орын алған болса, көрсетiле отырып интегралдық микросхема топологиясын тiркеуге осы Ереженің қосымшасына сәйкес нысан бойынша өтiнiм;
2) рефератты қоса алғанда, топологияны сәйкестендiретiн материалдар;
3) тіркеу туралы өтінім өкілдік арқылы берілсе, 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің (бұдан әрі - Азаматтық кодекс) талаптарына сәйкес берілген сенімхаттың көшірмесі.
Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу үшін сараптама ұйымының қызметтеріне ақы төленгенін растайтын құжат.
6. Өтiнiм және оған қоса берілетін құжаттар қазақ және орыс тiлдерiнде ұсынылады. Көрсетілген құжаттар басқа тiлде ұсынылған жағдайда, сараптама ұйымы өтінімге қоса берілетін құжаттардағы мәліметтердің аудармасын талап етуге құқылы.
Аударма өтiнiммен бiр мезгiлде немесе өтiнiм келiп түскен күннен бастап екi айдан кешiктiрiлмей ұсынылуға тиiс.
7. Барлық құжаттар оларды тiкелей көшiрмелеуге жарамды болатындай етiп ресiмделедi.
Әрбiр парақтың жолдары сол парақтың ашық қалдырылған жиегiне қатарластыра орналастырылып, бiр жағы ғана пайдаланылады.
8. Өтiнiмнiң құжаттары берiк, ақ, тегiс, селдiр емес, жылтыр емес қағазда орындалады.
9. Өтiнiмнiң әрбiр құжатының екiншi және одан кейiнгi парақтары араб цифрларымен нөмiрленедi.
Екi және одан да көп өтiнiш берушiлер тiркеуге өтiнiм берген кезде өтiнiшке және оған толықтыруға (ларға) олардың әрқайсысының қолы қойылады.
10. Коммерциялық мақсаттарда пайдаланылмайтын топологияны тіркеуге өтінім келіп түскенге дейін сәйкестендіру материалдары, мыналарды қамтиды:
1) топологияның әрбiр қабатын бейнелейтiн, мынадай визуальды қабылданатын материалдардың әрбiр түрлерiнiң толық жиынтығы;
2) құрама топологиялық сызба немесе қабатты топологиялық сызбалар;
4) кейiннен ресми бюллетеньде жариялауға арналған мынадай мәлiметтердi қамтитын реферат:
өтiнiште және оған толықтыруда (ларда) көрсетiлген әрбiр автордың тегi, аты және әкесiнiң аты (егер ол болса);
тегі, аты, әкесінің аты (егер ол болса) немесе әрбір құқық иеленушінің аты;
топологияның атауы;
интегралдық микросхеманы дайындау үшiн қолданылатын технологияның түрi;
интегралдық микросхеманың қолданылу саласын, мақсатын, қызметiн қамтитын аннотация көрсетiлуi тиiс.
Аннотацияның көлемi - 700 баспалық белгiге дейiн.

4. Заявка подается в экспертную организацию нарочно через канцелярию экспертной организации, либо направляется по почте.
5. Заявка подается заявителем непосредственно либо через представителя, в том числе через патентного поверенного, зарегистрированного в уполномоченном органе.
Полномочия представителя подтверждаются доверенностью.
Заявка содержит следующие документы:
1) заявление о регистрации топологии интегральных микросхем с указанием автора (авторов) и лица (лиц), на имя которого (ых) испрашивается регистрация, а также их места жительства или места нахождения, даты первого использования топологии, если оно имело место, по форме согласно приложению к настоящим Правилам;
2) материалы, идентифицирующие топологию, включая реферат;
3) копию доверенности, выданной в соответствии с требованиями Гражданского кодекса Республики Казахстан от 27 декабря 1994 года (далее – Гражданский кодекс), если заявка на регистрацию подается через представителя;
К заявке прилагается документ, подтверждающий оплату услуг экспертной организации за регистрацию топологий интегральных микросхем.
6. Заявка и прилагаемый к ней документ представляются на казахском и русском языках. Перевод представляется одновременно с заявкой или не позднее двух месяцев с даты поступления заявки.
7. Все документы оформляются с возможностью их последующего воспроизведения.
Каждый лист используется только с одной стороны с расположением строк параллельно меньшей стороне листа.
8. Документы заявки выполняются на прочной, белой, гладкой, непрозрачной, неглянцевой бумаге.
9. В каждом документе заявки второй и последующие листы нумеруются арабскими цифрами.
При подаче заявки от двух и более заявителей заявка и дополнение (я) к нему подписываются каждым из них.
10. Материалы, идентифицирующие топологию, не использованную в коммерческих целях до даты поступления заявки на регистрацию, содержат:
1) полный комплект одного из видов визуально воспринимаемых материалов, отображающих каждый слой топологии;
2) сборный топологический чертеж или послойные топологические чертежи.
Предназначенный для последующей публикации в официальном бюллетене реферат, содержит следующие сведения:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) каждого автора указанного(ых) в заявлении и дополнении (ях) к нему;
фамилия, имя, отчество (при его наличии) или наименование каждого правообладателя;
название топологии;
вид технологии, применяемой для изготовления интегральной микросхемы;
аннотацию, включающую область применения, назначение или функции интегральной микросхемы.
Объем аннотации - до 700 печатных знаков.

11. Өтiнiм тiркеуге келiп түскен күнге дейiн коммерциялық мақсаттарда пайдаланылған топологияны сәйкестендiру мақсатында, топологияны сәйкестендiру материалдарында, осы топологияның коммерциялық мақсаттарда пайдаланылған түрiн қамтитын интегралдық микросхеманың үлгiлерi қосымша екi данада болуы тиiс, ал рефератта коммерциялық мақсатта бiрiншi пайдаланылған күн туралы және интегралдық микросхема үлгiсiнiң негiзгi техникалық сипаттамасы туралы мәлiметтер қосымша қамтылуы тиiс.
12. Көзбен көрiп қабылданатын материалдардың бейнесi кемiнде 20:1 масштабта ұсынылуы тиiс.
Фотосуреттегi бейненiң түсi қарама-қарсы болуы тиiс.
Сызбалар мен фотосуреттердiң барлық даналарында бейненiң масштабы көрсетiлуi тиiс.
13. Егер топологияның қандай да бiр қабаты көзбен көрiп қабылданатын материалдарда құпиялық сипаттағы мәлiметтердi қамтитын болса, бұл қабаттың тиiстi бөлiгi (немесе түгел қабаты) алынып тасталады да топологияны сәйкестендiретiн материалдар құрамына кодталған түрде енгiзiледi.
3-тарау. Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеуге арналған сараптама өтінімдері бойынша істерді жүргізу тәртібі
14. Өтiнiм бергеннен кейiн ол бойынша хат жазысу және өтiнiмдi қараған кезде өз мүддесiн қорғау үшiн өтiнiш берушi Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінің талаптарына сәйкес ресiмделген сенiмхат бере отырып өкiл тағайындай алады.
15. Қазақстан Республикасынан тысқары жерлерде тұратын жеке тұлға немесе шетелдiк заңды тұлға топологияны тiркеу жөнiндегi iстi патенттiк сенiм бiлдiрушi арқылы жүргiзедi.
Қазақстан Республикасында тұрақты тұратын, бiрақ уақытша одан тыс жерде жүрген жеке тұлға, хат жазысу үшiн Қазақстан Республикасының шегiндегi мекенжайын көрсеткен жағдайда, топологияны тiркеуге байланысты iстi патенттiк сенiм бiлдiрушiсiз жүргiзе алады.
16. Өтiнiм берiлгеннен кейiн жiберiлген материалдарда, өтiнiштiң нөмiрi мен өтiнiш берушiнiң немесе оның өкiлiнiң қолы болуы тиiс, өзге жағдайда материалдар қараусыз қайтарылады.
17. Iс жүргiзу мемлекеттiк немесе орыс тiлiнде жүргiзiледi.
Кемшiлiктермен ресiмделiп ұсынылған, оқылуы қиын материалдар, қаралмайды. Осындай материалдарды берген тұлғаға тиiстi хабарлама жiберiледi.
18. Мәлiмет ресми бюллетеньге жарияланғанға дейiн өтiнiш берушi уәкiлеттi органның сұрауы бойынша немесе өзiнiң бастамасы бойынша өтiнiмнiң материалдарын толықтыруға, түзетуге және нақтылауға құқылы.
Түзетiлген материалдарды өтiнiш берушi алмастырушы парақтар түрiнде ұсынады.
Егер түзету жаңсақ басылуға, библиографиялық деректердi көрсетудегi қателiктерге және тағы басқаларға қатысты болса және құжатты түзету тiкелей көшiрме жасаған кезде нақтылыққа қатысты терiс салдарларға апарып соқпаса, түзету енгiзудiң қажеттiгi алмастырушы парақтарды ұсынбастан өтiнiш берушiнiң хатында бiлдiрiлуi мүмкiн.

11. В целях идентификации топологии, использованной в коммерческих целях до даты поступления заявки на регистрацию, материалы, идентифицирующие топологию, дополнительно содержат образцы интегральной микросхемы, включающие данную топологию, в том виде, в котором она была использована в коммерческих целях, в двух экземплярах, а реферат дополнительно содержит сведения о дате первого использования в коммерческих целях и основных технических характеристиках образца интегральной микросхемы.
12. В визуально воспринимаемых материалах изображения представляются в масштабе не менее 20:1.
Изображения на фотографиях должны быть контрастными.
На всех экземплярах чертежей и фотографий указывается масштаб изображений.
13. Если какой-либо слой топологии содержит сведения конфиденциального характера в визуально воспринимаемых материалах, соответствующая часть этого слоя (или целиком слой) изымается и включается в состав материалов, идентифицирующих топологию, в закодированной форме.
Глава 3. Порядок ведения дел по заявкам на экспертизу о регистрации топологий интегральных микросхем
14. Для ведения переписки по заявке после ее подачи и защиты своих интересов при рассмотрении заявки заявитель может назначить представителя с выдачей ему доверенности, оформленной в соответствии с требованиями Гражданского кодекса.
15. Физические лица, проживающие за пределами Республики Казахстан, или иностранные юридические лица ведут дела по регистрации топологии через патентных поверенных.
Физические лица, постоянно проживающие в Республике Казахстан, но временно находящиеся за ее пределами, могут вести дела, связанные с регистрацией топологии, без патентного поверенного при указании адреса для переписки в пределах Республики Казахстан.
16. Материалы, направляемые после подачи заявки содержат ее номер и подпись заявителя или его представителя, в ином случае материалы возвращаются без рассмотрения.
17. Производство дел ведется на казахском или русском языке.
Материалы, представленные с недостатками оформления, невозможные к прочтению, не рассматриваются. Лицу, подавшему такие материалы, направляется соответствующее уведомление.
18. По запросу уполномоченного органа или по собственной инициативе заявитель до публикации сведений в официальном бюллетене дополняет, исправляет и уточняет материалы заявки.
Исправленные материалы представляются заявителем в виде заменяющих листов.
Если исправления касаются опечаток, погрешностей в указании библиографических данных и не приведут к отрицательным последствиям в отношении четкости при непосредственном репродуцировании, необходимость внесения исправлений может быть выражена в письме заявителя без представления заменяющих листов.

4-тарау. Интегралдық микросхемалар топологияларын тіркеу туралы өтінімдерге сараптама жүргізу тәртібі
19. Егер өтiнiштiң келiп түскен материалдарында өтiнiш және сызбалар немесе топологияның көшiрмесi қамтылса, онда олардың келiп түскен күнi қойылып тiркеледi. Өтiнiшке уәкiлеттi органның кiрiс нөмiрi берiледi.
Өтiнiш материалдарының келiп түсуi туралы өтiнiш берушiге уәкiлеттi орган қойған деректемелермен (кiрiс нөмiрi және келiп түскен күнi) өтiнiштiң бiр данасын беру немесе жiберу жолымен хабарланады.
20. Сараптама ұйымымен он бес жұмыс күні ішінде өтінімді қарастыру барысында:
өтiнiште мазмұндалуға немесе оған қоса тiркелуге тиiс құжаттардың болуы;
өтiнiш құжаттарына қойылатын осы Қағиданың белгiленген талаптарының сақталуы тексерiледi;
Өтiнiштi қарау топологияның түпнұсқалылығы, өтiнiш берушiнiң өтiнiште көрсетiлген мәлiметтердi немесе олардың дұрыстығын қорғауға құқығы тексерiлмей жүзеге асырылады.
21. Өтініште осы Қағиданың 5-тармағында көрсетілген құжаттар болмаған жағдайда немесе құжаттарды ресiмдеуде, олардың тiкелей көшiрмеленуiне кедергi жасайтын кемшiлiктердiң анықталуы (беттердiң форматына, жиектердiң көлемiне қойылатын талаптардың бұзылуы өтiнiш материалдарын оқуды қиындататын басып шығару сапасы) топологияны тiркеу жүргiзiлмейдi және өтiнiм керi қайтарылды деп есептеледi.
Интегралдық микросхемалар
топологияларын тіркеу туралы
өтініштерге сараптама
жүргізу қағидаларына
қосымша
КІРІС НӨМІРІ
________________________________
Түскен күні: _______. _________. 20______
(21) ӨТІНІМІНІҢ ТІРКЕУ НӨМІРІ
______________________
(22) ҰСЫНУ КҮНІ
_______________________
Интегралдық микросхематопологиясын тіркеу туралы ӨТIНIШ
ХАТ АЛМАСУ МЕКЕНЖАЙЫ (Пошталық индекс, Қазақстан Республикасының аумағында мекенжайы, фамилиясы, аты, әкесінің аты (соңғы болған жағдайда) немесе адресаттың аты)
Тел:
Факс:
Электрондық пошта мекенжайы:
Төменде көрсетілген құжаттарды тапсыру арқылы өтініш беруші тіркеуге ұсынылған объектіде мемлекеттік құпияны құрайтын мәліметтердің жоқтығын растайды және ҚР ӘМ "ҰЗМИ" РМК тіркелген объектіні сәйкестендіретін материалдарды қағаз жеткізгіште және электрондық жеткізгіште көшіріп алу, соның ішінде мемлекеттік қызмет көрсету үшін ЭЕМ ге жазу.
1. ТІРКЕЛГЕН ТОПОЛОГИЯМЕН ИНТЕГРАЛДЫҚ МИКРОСХЕМА АТАУЫ:
БАЛАМАЛЫ АТАУ:
ҚЫСҚАРТЫЛҒАН АТАУ:
2. ҚҰҚЫҚИЕЛЕНУШІ (ӨТІНІМ БЕРУШІ (ЖӘНЕ) БСН: _____________________ ЖСН: _________________
Жеке басын куәдандыратын құжаттың нөмірі: ___________________________
(Жеке тұлғаның аты-жөні) және заңды тұлғаның атауы (құрылтай құжаттарына сәйкес) және орналасқан жері (заңды тұлға үшін), оның ішінде елдің атауы автор (лар) - автор (лар) тұратын жер туралы мәліметтер 5А бағанында келтірілген)

Глава 4. Порядок проведения экспертизы заявок о регистрации топологий интегральных микросхем
19. Если поступившие документы содержат заявление и чертежи или копию топологии, то они регистрируются с простановкой даты их поступления. Заявке присваивается входящий номер.
О факте поступления материалов заявки заявитель уведомляется путем выдачи или направления ему одного экземпляра заявления с реквизитами, проставленными уполномоченным органом (входящий номер и дата поступления).
20. Экспертной организацией в течение пяти рабочих дней при рассмотрении заявки проверяется:
наличие документов, которые содержатся в заявке или прилагаются к ней;
соблюдение установленных настоящими Правилами требований к документам заявки.
Рассмотрение заявки осуществляется без проверки оригинальности топологии, права заявителя на защиту или достоверности сведений, указанных в заявлении.
21. При отсутствии в заявке документов, предусмотренных пунктом 5 настоящих Правил, или выявлении недостатков в оформлении документов, препятствующих их непосредственному воспроизведению (нарушение требований к формату листов, размерам полей, качество печати) или невозможных к прочтению материалов заявки, регистрация топологии не производится, и заявка считается отозванной.
Приложение
к Правилам проведения
экспертизы заявок о
регистрации топологий
интегральных микросхем
Форма
ВХОДЯЩИЙ НОМЕР
________________________
Дата поступления: ____ ____________ 20______ года
(21) РЕГИСТРАЦИОННЫЙ номер заявки
_____________________
(22) Дата подачи
_______________________
ЗА Я В Л Е Н И Е
о регистрации
топологии интегральной микросхемы
АДРЕС ДЛЯ ПЕРЕПИСКИ
(Почтовый индекс, адрес на территории Республики Казахстан; фамилия, имя, отчество (при наличии) или наименование юридического лица)
Телефон:
Факс:
Адрес электронной почты:
Представляя указанные ниже документы, заявитель подтверждает отсутствие в представленном на регистрацию объекте сведений, составляющих государственную тайну, и предоставляет Республиканское государственное предприятие "Национальный институт интеллектуальной собственности" Министерства юстиции Республики Казахстан право на воспроизведение материалов, идентифицирующих регистрируемый объект, на бумажном носителе и путем записи на электронном носителе, в том числе записи в память электронно-вычислительной машины, в целях, необходимых для предоставления государственной услуги.
1. НАЗВАНИЕ ИНТЕГРАЛЬНОЙ МИКРОСХЕМЫ С регистрируемой ТОПОЛОГИЕЙ
АЛЬТЕРНАТИВНОЕ НАЗВАНИЕ:
СОКРАЩЕННОЕ НАЗВАНИЕ:
2. ПРАВООБЛАДАТЕЛЬ (ЗАЯВИТЕЛЬ (И) БИЗНЕС ИДЕНТИФИКАЦИОННЫЙ НОМЕР: _______________________ИДЕНТИФИКАЦИОННЫЙ (ИНДИВИДУАЛЬНЫЙ) НОМЕР НАЛОГОПЛАТЕЛЬЩИКА: _________________
Номер документа, удостоверяющего личность: ___________________________
(Указываются фамилия, имя, отчество (при его наличии) и место жительства (для физического лица) или наименование юридического лица (согласно учредительным документам) и место нахождения, (для юридического лица), включая название страны. Данные о месте жительства автора (ов)-заявителя(ей) приводятся в графе 5А)

3. ТІРКЕУ ТОПОЛОГИЯСЫНА ҚҰҚЫҚТЫҢ ПАЙДА БОЛУ НЕГІЗІ
(белгілеу [Х]) (егер өтініш беруші заңды тұлға болса немесе өтініш берушілердің құрамы авторлардың құрамына сәйкес келмесе)
өтінім беруші жұмыс беруші болып табылады
автордың немесе оның құқықтық мирасқорының құқығын өтініш берушіге беру
құқық беруші өтінім берушіге жұмыс беруші
жанжақты мұрагерлік тәртібімен (мұрагерлік, қайта құру)
өтінім беруші автор болып табылады
________________________________________________________________ Басқаларды көрсету
4. МЕСТО И ДАТА ПЕРВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГИСТРИРУЕМОЙ ТОПОЛОГИИ
Ел: ____________________________________ күні: айы: жылы:
5. АВТОРЛАР Барлық авторлар _____
авторлар осылай аталуға бас тартса
5А. АВТОР ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Туған жылы: күні: айы: жылы: Азаматтығы:
Ақпараттық жүйелерде қамтылған, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
Телефон нөмірі мен мемлекетін көрсете отырып, тұрғылықты мекенжайын:
Тіркелген топологияны құруға автордың шығармашылық үлесінің қысқаша сипаттамасы:
6. ТОПОЛОГИЯНЫ ПАЙДАЛАНУ КҮНІ БОЙЫНША ҚҰҚЫҚИЕЛЕНУШІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТТЕР
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса):
Азаматтығы:
Мекенжайы: Телефоны:
6А. ҚОРҒАЛҒАН ТОПОЛОГИЯ ТУРАЛЫ АҚПАРАТ (осы топологияны құру кезінде пайдаланылады)
7. "ҰЗМИ" РМК қызмет көрсету ақысы
төленген
төленбеген
ТӨЛЕУШІ ТУРАЛЫ МӘЛІМЕТ (жеке тұлғаның аты-жөні (егер бар болса) немесе заңды тұлғаның атауы):
жеке тұлға үшін
Жеке басын куәландыратын құжаттың сериясы және нөмірі:
ЖСН:
заңды тұлға үшін
БСН:
БСК:
БСК:
8. ҮШІНШІ ТАРАПТАРҒА ЖЕТКІЗУ ҮШІН БАЙЛАНЫС РЕКВИЗИТТЕРІ (телефон, электронды пошта және т.б.):
9. ӨТІНІМ БЕРУШІНІҢ ҚҰҚЫҚ ИЕЛЕНУШІНІҢ НЕМЕСЕ ОНЫҢ ӨКІЛІНІҢ ҚОЛЫ ______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(Заңды тұлғаның атынан өтінішке ұйым басшысына немесе оны уәкілеттік берген басқа тұлға Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен өзінің лауазымын көрсете отырып және мөрмен бекітілген жағдайда заңды тұлғаның мөрімен куәландырылады.Кез-келген тұлғаның қолы, аты-жөні мен аты-жөні және өтінішке қол қойылған күні көрсетілуге тиіс.Құқық иеленушілер-жеке тұлғалар, осы өтініште көрсетілген жеке деректерді мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті мақсаттар мен көлемдерге, сондай-ақ тіркелген объектіге айрықша құқықтың қолданылу кезеңінде қолдануға келісетіндігін растайды)

3. ОСНОВАНИЯ ВОЗНИКНОВЕНИЯ ПРАВА НА РЕГИСТРИРУЕМУЮ ТОПОЛОГИЮ (отметить [Х]) (заполняется, если заявитель является юридическим лицом, или состав заявителей не соответствует составу авторов)
заявитель является работодателем автора
передача прав автором или его правопреемником заявителю
передача прав работодателем заявителю
в порядке универсального правопреемства (наследование, реорганизация)
заявитель является автором
________________________________________ Иное - указать
4. МЕСТО И ДАТА ПЕРВОГО ИСПОЛЬЗОВАНИЯ РЕГИСТРИРУЕМОЙ ТОПОЛОГИИ
Страна: _____________________________________________________ число:месяц:год:
5. АВТОРЫ Всего авторов _____
авторы отказались быть упомянутыми в качестве таковых
5А. СВЕДЕНИЯ ОБ АВТОРЕ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Дата рождения: число: месяц: год: Гражданство:
Согласен на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, содержащуюся в информационных системах
Адрес постоянного места жительства, включая указание страны, номер телефона:
Краткое описание творческого вклада автора в создание регистрируемой топологии:
6. ДАННЫЕ О ПРАВООБЛАДАТЕЛЕ НА ДАТУ ИСПОЛЬЗОВАНИЯ ТОПОЛОГИИ
Фамилия, имя, отчество (при его наличии):
Гражданство:
Адрес: Телефон:
6А. СВЕДЕНИЯ ОБ ОХРАНЯЕМЫХ ТОПОЛОГИЯХ (использованных при создании данной топологии)
7. ОПЛАТА УСЛУГ РЕСПУБЛИКАНСКОГО ГОСУДАРСТВЕННОГО ПРЕДПРИЯТИЯ "НАЦИОНАЛЬНЫЙ ИНСТИТУТ ИНТЕЛЛЕКТУАЛЬНОЙ СОБСТВЕННОСТИ"
уплачена
не уплачена
СВЕДЕНИЯ О ПЛАТЕЛЬЩИКЕ (указываются фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица или наименование юридического лица):
Для физического лица
Номер и дата документа, удостоверяющего личность:
для юридического лица
БИН:
КБК:
БИК:
ИИН:
8. КОНТАКТНЫЕ РЕКВИЗИТЫ ДЛЯ ПРЕДСТАВЛЕНИЯ ТРЕТЬИМ ЛИЦАМ (телефон, адрес электронной почты, и другие):
9. ПОДПИСЬ (И) ЗАЯВИТЕЛЯ (ЕЙ) (ПРАВООБЛАДАТЕЛЯ (ЕЙ) ИЛИ ЕГО (ИХ) ПРЕДСТАВИТЕЛЯ (ЕЙ)
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________
(От имени юридического лица заявление подписывается руководителем организации или иным лицом, уполномоченным на это в установленном законодательством Республики Казахстан порядке, с указанием его должности, и скрепляется печатью юридического лица при наличии печати.
Подпись любого лица должна быть расшифрована с указанием фамилии и инициалов и указана дата подписания заявления.
Правообладатели – физические лица подтверждают согласие с обработкой указанных в данном заявлении персональных данных в целях и объеме, необходимых для предоставления государственной услуги, и в течение срока действия исключительного права на регистрируемый объект)
Приложение 5
к Правилам проведения экспертизы
заявок на товарные знаки, знаки
обслуживания, географические
указания и наименования
мест происхождения товаров
Ходатайство
о проведении ускоренной экспертизы на товарный знак, знак обслуживания
Сноска. Правила дополнены приложением 5 в соответствии с приказом Министра юстиции РК от 08.02.2024 № 112 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Прошу провести ускоренную экспертизу заявленного обозначения на товарный знак, знак обслуживания.
_______________________________________________________________________
(указание причин обоснований для проведения ускоренной экспертизы).
Настоящим подтверждаю, что осведомлен (а) о возможном аннулировании регистрации товарного знака, в случае наличия заявки по конвенционному, выставочному и (или) иному приоритету.
Документ, подтверждающий оплату прилагается.
Дата_________       ФИО______________
Подпись_________