Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидаларын және өкілдік шығындардың нормаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 28 қыркүйектегі № 863 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 қазанда № 17522 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгi туралы ереженің 16-тармағы 356) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидалары және өкілдік шығындардың нормалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Бюджет заңнамасы департаменті (З.А. Ерназарова) заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркелуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуді;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғаш ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрі
Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 28 қыркүйектегі
№ 863 бұйрығына
қосымша
Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидалары және өкілдік шығындардың нормасы
1 – тарау. Жалпы бөлім
1. Осы Өкілдік шығындарға көзделген қаражатты пайдаланудың үлгілік қағидалары (бұдан әрі – Үлгілік қағидалар) және өкілдік шығындардың нормалары үлгілік өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдаланудың үлгілік тәртібі мен жергілікті бюджет қаражаты есебінен өкілдік шығындардың нормаларын айқындайды.
2. Өкілдік шығындар – бұл тиісті қаржы жылына жергілікті бюджетте көзделген және шетелдік делегацияларды қабылдауға, отырыстар, конференциялар, кеңестер, семинарлар, салтанатты және ресми іс-шаралар өткізуге пайдаланылатын қаражат.
Өкiлдік шығындарға:

Об утверждении Типовых правил использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 28 сентября 2018 года № 863. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 октября 2018 года № 17522.
В соответствии с подпунктом 356) пункта 16 Положения о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Типовые правила использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту бюджетного законодательства Министерства финансов Республики Казахстан (Ерназарова З.А.) в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр финансов
Республики Казахстан
А. Смаилов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 28 сентября 2018 года № 863
Типовые правила использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Типовые правила использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат (далее – Типовые правила) определяют типовой порядок использования средств на представительские затраты и норм представительских затрат за счет средств местного бюджета.
2. Представительские затраты – средства, предусмотренные в местном бюджете на соответствующий финансовый год и используемые для приема иностранных делегаций, проведение заседаний, конференций, совещаний, семинаров, торжественных и официальных мероприятий.
К представительским затратам относятся:

1) іс-шараларды өткiзу үшiн үй-жай жалдауға;
2) автокөлiктік қызмет көрсетуге;
3) аудармашылардың қызметiн төлеуге;
4) ресми түскi астарға, кешкi астарға, фуршеттерге;
5) кәдесыйлар, естелiк сыйлықтар сатып алуға;
6) облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың әкiмі рұқсат еткен өзге шығыстарға арналған шығындар жатады.
3. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқару органдары осы Үлгілік қағидалар негізінде өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі мен өкілдік шығындардың нормаларын әзірлейді және бекітеді.
2– тарау. Өкілдік шығындарға арналған қаражатты пайдалану тәртібі
4. Жергілікті бюджеттен өкілдік шығындарға қаражат бөлу облыс, республикалық маңызы бар қала, астана жергілікті атқарушы органының тиісті тәртібі негізінде жүзеге асырылады.
5. Мынадай құжаттардың болуы өкілдік шығындарға қаражат бөлуге негіз болып табылады:
1) іс-шараларды өткізу қажеттігінің негіздемесі;
2) ресми делегацияның келуі бағдарламасы;
3) іс-шараларды дайындау жоспары;
4) қатысушылар саны туралы деректер;
5) өкілдік шығындардың нормаларына сәйкес әрбір шығын бабы бойынша есептері бар шығыстар сметасы және шығындар көлемін растайтын құжаттар (шығындар калькуляциясы, прайс-парақтар және өзге де құжаттар);
6) бюджетті атқару жөніндегі жергілікті уәкілетті органның шығындар сметасы бойынша қорытындысы.
6. Жергілікті бюджеттік бағдарламалар әкімшісі іс-шаралар өткізілгеннен кейін 10 күнтізбелік күн ішінде облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың тиісті жергілікті атқарушы органына бірінші басшының (оны ауыстыратын тұлғаның) қолын қойдырып өкілдік шығындарға бөлінген қаражатты пайдалану туралы есепті тапсырады, ол мыналарды қамтиды:
1) іс-шараны жүргізу үшін негіздеме, осы Үлгілік қағидалардың 5-тармағының 2) және 4) тармақшаларында көзделген шығыстар сметасы мен құжаттар;
2) өткізілген іс-шараға қатысушылардың нақты санын растайтын құжат;
3) шығыстар сметасы бойынша іс жүзіндегі шығындарды растайтын құжаттардың көшірмелері (сатып алынған тауарлардың, жұмыстардың және қызметтердің құны мен көлемі көрсетілген түбіртектер, шот-фактуралар, жүкқұжаттар, орындалған жұмыстар (көрсетілген қызметтер) актілері, шарттар).
3– тарау. Өкілдік шығындардың нормаларын айқындау тәртібі
7. Облыс, республикалық маңызы бар қала, астана жергілікті атқарушы органы өкілдік шығындардың қажеттілігін осы шығындардың жүзеге асырылу қажеттілігін, негізділігін және орындылығын талдау нәтижелері негізінде жүктелген функциялар мен өкілеттіктердің орындалуын ескере отырып айқындайды.

1) аренда помещения для проведения мероприятия;
2) автотранспортное обслуживание;
3) услуги переводчиков;
4) официальные обеды, ужины, фуршеты;
5) приобретение сувениров, памятных подарков;
6) иные затраты, разрешенные акимом области, города республиканского значения, столицы.
3. Местные исполнительные органы областей, городов республиканского значения, столицы на основе настоящих Типовых правил разрабатывают и утверждают порядок использования средств, предусмотренных на представительские затраты, и норм представительских затрат.
Глава 2. Порядок использования средств на представительские затраты
4. Выделение средств из местного бюджета на представительские затраты осуществляется на основании соответствующего порядка местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы.
5. Основанием выделения средств на представительские затраты является наличие следующих документов:
1) обоснование необходимости проведения мероприятия;
2) программа пребывания официальной делегации;
3) план подготовки мероприятия;
4) данные о количестве участников;
5) смета расходов с расчетами по каждой статье затрат в соответствии с нормами представительских затрат и документы, подтверждающие объем затрат (калькуляция затрат, прайс-листы и иные документы);
6) заключение местного уполномоченного органа по исполнению бюджета по смете расходов.
6. Администратор местных бюджетных программ в течение 10 календарных дней после проведения мероприятия представляет соответствующему местному исполнительному органу области, города республиканского значения, столицы отчет об использовании средств, выделенных на представительские затраты, за подписью первого руководителя (лица, его заменяющего), с приложением:
1) основания для проведения мероприятия, сметы расходов и документов, предусмотренных подпунктами 2) и 4) пункта 5 настоящих Типовых правил;
2) документа, подтверждающего фактическое количество участников;
3) копий документов, подтверждающих фактические затраты по смете расходов (квитанции, счета-фактуры, накладные, акты выполненных работ (оказанных услуг) с указанием стоимости и объема приобретенных товаров, работ и услуг, договора).
Глава 3. Порядок определения норм представительских затрат
7. Местным исполнительным органом области, города республиканского значения, столицы потребность в представительских затратах определяется с учетом выполнения возложенных функций и полномочий на основе результатов анализа необходимости, обоснованности и целесообразности осуществления данных затрат.

8. Өкілдік шығындардың нормалары мынадай талаптарға сәйкес болуы тиіс:
1) Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының нормаларына негізделу;
2) нақты және айқын болуы;
3) әртүрлі оқылуды болдырмау және олардың тәжірибеде еркін қолданылу мүмкіндігін қамтамасыз ету.
9. Өкілдік шығындардың нормалары кесте түрінде әзірленеді, онда:
1) өкілдік шығындардың атауы;
2) теңгемен, бір бірлікке есеппен өкілдік шығындардың құны көрсетіледі.
Қажет болған кезде, ескертпелерге сілтемелер жасалады, өкілдік шығындар нормаларының қолданылуын нақтылау келтіріледі.

8. Нормы представительских затрат должны соответствовать следующим требованиям:
1) основываться на нормах действующего законодательства Республики Казахстан;
2) быть четкими и ясными;
3) исключать разночтения и обеспечивать возможность свободного применения их на практике.
9. Нормы представительских затрат разрабатываются в табличном виде с указанием в них:
1) наименования представительских затрат;
2) стоимости представительских затрат в тенге, из расчета на единицу.
При необходимости, делаются ссылки на примечания, приводятся уточнения применения норм представительских затрат.