Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымын және оны әзірлеу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 25 қазандағы № 590 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 қазанда № 17622 болып тіркелді.
"Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 23) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
1. Мыналар:
1) осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымы;
2) осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасын әзірлеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электрондық түрдегі көшірмесін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
4) осы бұйрықтың мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы бұйрық тармағының 1), 2), 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министрі А.К.Аймағамбетовке жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 25 қазандағы
№ 590 бұйрығына
1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымы
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымы (бұдан әрі – Құрылым) мынадай бөлімдерден тұрады:

Об утверждении структуры и правил разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 25 октября 2018 года № 590. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 октября 2018 года № 17622.
В соответствии с подпунктом 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании", ПРИКАЗЫВАЮ:
Сноска. Преамбула - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить:
1) структуру программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования, согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) правила разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования, согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Департаменту высшего и послевузовского образования Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан в порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан Аймагамбетова А.К.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2018 года № 590
Структура Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Структура программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – Структура) состоит из следующих разделов:

1. Құрылымға 1-қосымшаға сәйкес Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ) даму бағдарламасының паспорты;
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Кіріспе (қысқаша аннотация және даму бағдарламасының мақсаты);
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
3. ЖЖОКБҰ-ның қазіргі жағдайына шолу, оның жетістіктері, проблемалары мен сын-қатерлері:
1) ағымдағы жағдайды талдау;
2) трендтер мен сын-қатерлерді талдау;
3) даму болжамы және ықтимал даму сценарийлерін және олардың ЖЖОКБҰ-ға әсерін айқындау;
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Бағдарламаның пайымы, миссиясы және құндылықтары;
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Алып тасталды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. ЖЖОКБҰ стратегиялық басымдықтары:
1) академиялық қызмет;
2) ғылыми қызмет;
3) жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының үшінші миссиясы.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
7. Бағдарламаның қойылған мақсаттарына жету жолдары;
8. Бағдарламаны іске асыру барысында күтілетін нәтижелердің сипаттамасы;
9. Құрылымға 2-қосымшаға және 3-қосымшаға сәйкес Бағдарламаның нысаналы индикаторлары мен іс-шаралар жоспарын көрсете отырып, жылдар бойынша бөле отырып, бағдарламаны іске асыру барысын мониторингілеу және бағалау.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
1-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының паспорты
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
Бағдарламаның атауы
Бағдарламаны әзірлеу үшін негіздеме
Бағдарламаны әзірлеуші
Бағдарламаның мақсаттары
Бағдарламаның міндеттері
Бағдарламаны іске асыру мерзімдері
Қаржыландыру көздері
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
2-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының нысаналы индикаторлары

1. Паспорт Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – ОВПО) согласно приложению 1 к Структуре;
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Введение (краткая аннотация и цель программы развития);
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
3. Обзор текущего состояния ОВПО, включая его достижения, проблемы и вызовы:
1) анализ текущего состояния;
2) анализ трендов и вызовов;
3) прогноз развития и определение возможных сценариев развития и их влияния на ОВПО;
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
4. Видение, миссия и ценности Программы;
Сноска. Пункт 4 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
5. Исключен приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Стратегические приоритеты ОВПО:
1) академическая деятельность;
2) научная деятельность;
3) третья миссия организации высшего и (или) послевузовского образования.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
7. Пути достижения поставленной цели Программы;
8. Описание ожидаемых результатов реализации Программы;
9. Мониторинг и оценка прогресса реализации Программы с разбивкой по годам с указанием целевых индикаторов и плана мероприятий Программы согласно приложению 2 и приложению 3 к Структуре.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
Паспорт Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Приложение 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Наименование Программы
Основание для разработки Программы
Разработчик Программы
Цели Программы
Задачи Программы
Сроки реализации Программы
Источники финансирования
Приложение 2
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
Целевые индикаторы Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования

Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
р/н
Нысаналы индикаторлар
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
1 мақсат
1.
2.
3.
4.
5.
Жоғары және (немесе)
жоғары оқу орнынан кейінгі
білім беру ұйымының даму
бағдарламасының құрылымына
3-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының нысаналы индикаторларын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары
Ескерту. Құрылым 3-қосымшамен толықтырылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
№ р/н
Іс-шаралардың атауы
Өлшем бірлігі
Жоспарлы кезеңде
Аяқталу нысаны
2023 жыл
2024 жыл
2025 жыл
2026 жыл
2027 жыл
1 мақсат
1.
2.
3.
4.
5.
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 жылғы 25 қазандағы
№ 590 бұйрығына
2-қосымша
Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының әзірлеу қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының бағдарламасын әзірлеу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Білім туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 5-3-бабының 23) тармақшасына сәйкес әзірленді және жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының (бұдан әрі – Бағдарлама) әзірлеу тәртібін айқындайды.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2. Бағдарлама жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының мақсаттарын, басымдықтары мен даму стратегияларын айқындайтын құжат болып табылады және орта мерзімді сипатта болады.
Ескерту. 2-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасын әзірлеу тәртібі
3. Бағдарлама жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының даму бағдарламасының құрылымына сәйкес жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымына қажетті нәтижеге жетуді қамтамасыз ету үшін жағдайлар жасау мақсатында әзірленеді.
4. Бағдарламаны әзірлеуді жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдары қарауындағы мемлекеттік органдардың стратегиялық даму жоспарларының негізінде Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасының талаптарын сақтай отырып әзірлеуді жүзеге асырады.

Сноска. Приложение 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
п/п
Целевые индикаторы
Единица измерения
В плановом периоде
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
Цель 1
1.
2.
3.
4.
5.
Приложение 3
к Структуре программы
развития
организации высшего и (или)
послевузовского образования
План мероприятий по реализации целевых индикаторов Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Сноска. Структура дополнена приложением 3 в соответствии с приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
№ п/п
Наименование мероприятий
Единица измерения
В плановом периоде
Форма завершения
2023 год
2024 год
2025 год
2026 год
2027 год
Цель 1
1.
2.
3.
4.
5.
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 25 октября 2018 года № 590
Правила разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие правила разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – Правила), разработаны в соответствии с подпунктом 23) статьи 5-3 Закона Республики Казахстан "Об образовании" и определяют порядок разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования (далее – Программа).
Сноска. Пункт 1 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
2. Программа является документом, определяющий цели, приоритеты и стратегии развития организации высшего и (или) послевузовского образования и носит среднесрочный характер.
Сноска. Пункт 2 - в редакции приказа Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок разработки программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования
3. Программа разрабатывается согласно Структуре Программы развития организации высшего и (или) послевузовского образования и в целях создания и обеспечения условий для достижения ожидаемого результата деятельности организации высшего и (или) послевузовского образования.
4. Разработка Программы осуществляется организацией высшего и (или) послевузовского образования с соблюдением требований действующего законодательства Республики Казахстан на основе стратегических планов государственных органов, в ведении которых находятся организация высшего и (или) послевузовского образования.

5. Бағдарламаны әзірлеу үшін жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының басшылығы жұмыс тобын құрады.
Жұмыс тобының құрамына: бірінші басшы, оның орынбасарлары, сондай-ақ профессор-оқытушылар құрамының өкілдері, жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының қызметкерлері мен білім алушылары, сыртқы сарапшылар мен консультанттар, индустрия және қоғам өкілдері кіреді.
Ескерту. 5-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 01.08.2023 № 375 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
6. Бағдарламаны жоғары және (немесе) жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымының алқалы басқару органы бекітеді.

5. Для разработки Программы руководством от организации высшего и (или) послевузовского образования создается рабочая группа.
В состав рабочей группы входят: первый руководитель, его заместители, а также представители профессорско-преподавательского состава, сотрудники и обучающиеся организации высшего и (или) послевузовского образования, внешние эксперты и консультанты, и представители индустрии, и общества.
Сноска. Пункт 5 с изменением, внесенным приказом Министра науки и высшего образования РК от 01.08.2023 № 375 (вводится в действие после дня его первого официального опубликования).
6. Программу утверждает коллегиальный орган управления организации высшего и (или) послевузовского образования.