"Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 200 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2018 жылғы 5 қарашадағы № 754 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 6 қарашада № 17703 болып тіркелді.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 200 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10744 болып тіркелген, 2015 жылғы 13 маусымда "Егемен Қазақстан" № 110 (28588) газетінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспесі мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 11) тармақшасына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 7-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидаларында:
1, 2 және 3-тармақтары мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының (бұдан әрі – Ұлттық ұлан) әскери қызметшілерін оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке өтеу қағидалары (бұдан әрі - Қағидалар) "Қазақстан Республикасының Ұлттық ұланы туралы" 2015 жылғы 10 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңы 12-бабының 11) тармақшасына және "Әскери қызмет және әскери қызметшілердің мәртебесі туралы" 2012 жылғы 16 ақпандағы Қазақстан Республикасының Заңы 26-бабының 7-тармағына (бұдан әрі - Заң) сәйкес әзірленген және Ұлттық ұланның әскери қызметшілерін Ұлттық ұланның әскери оқу орындарында немесе шет мемлекеттің әскери оқу орындарында оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын мемлекетке қайтару тәртібін айқындайды;
2. Үлгермеушілігі, тəртіпсіздігі үшін, өз бастамасы бойынша, теріс себептермен əскери қызметтен босату нәтижесінде əскери оқу орнынан шығарылған, сондай-ақ əскери қызмет өткеру туралы келісімшарт жасасудан бас тартқан əскери қызметші əскери қызметші мəртебесінде оқытудың бірінші жылының шығындарын қоспағанда, әскери оқу орындарының курсанттары әскери оқу орнында əскери қызметші мəртебесінде оқыту кезеңінде тамақтандыруды қамтамасыз етуге, стипендия төлеуге және жол жүруіне арналған шығындарға сәйкес келетін бюджет қаражатын мемлекетке өтейді.
Көрсетілген мән-жайлар әскери оқу орнында əскери қызметші мəртебесінде оқытудың бірінші жылы ішінде оқудан шығарылған және келесі курсқа көшірілмеген, мерзімді әскери қызметтің қалған мерзімін өткеру үшін белгіленген тәртіпте әскери бөлімдерге жіберілген курсанттарға қолданылмайды.
Əскери оқу орнына қайта қабылдау немесе келісімшарт бойынша әскери қызметке шақырту оқу және (немесе) келісімшарт бойынша әскери қызметті өткеру кезеңінде оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын өндіріп алуды тоқтата тұру үшін негіз болып табылады. Әскери оқу орнында оқыту кезеңін есепке алмай, күнтізбелік есептеумен келісімшарт бойынша он жыл әскери қызмет өткергеннен кейін оны оқытуға жұмсалған бюджет қаражатын өндіріп алу тоқтатылады;

О внесении изменений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 200 "Об утверждении Правил возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан"
Приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 5 ноября 2018 года № 754. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 ноября 2018 года № 17703
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 200 "Об утверждении Правил возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10744, опубликован 13 июня 2015 года № 110 (27986) в газете "Казахстанская правда") следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" и пунктом 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии Республики Казахстан (далее - Национальная гвардия) (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 11) статьи 12 Закона Республики Казахстан от 10 января 2015 года "О Национальной гвардии Республики Казахстан" и пунктом 7 статьи 26 Закона Республики Казахстан от 16 февраля 2012 года "О воинской службе и статусе военнослужащих" (далее – Закон) и определяют порядок возмещения государству бюджетных средств, затраченных на обучение военнослужащих Национальной гвардии в военном учебном заведении Национальной гвардии или в военном учебном заведении зарубежного государства.
2. Военнослужащий, отчисленный из военного учебного заведения за неуспеваемость, недисциплинированность, по своей инициативе, в результате увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам, а также отказавшийся заключить контракт о прохождении воинской службы, возмещает государству бюджетные средства, соответствующие затратам на обеспечение питанием, выплату стипендии и проезд курсантов военных учебных заведений в период их обучения в военном учебном заведении в статусе военнослужащего, за исключением затрат первого года обучения в статусе военнослужащего.
Указанные обязательства не распространяются на курсантов, отчисленных в течение первого года обучения в военном учебном заведении в статусе военнослужащего и не переведенных на следующий курс, направленных в установленном порядке в воинские части для прохождения оставшегося срока срочной воинской службы.
Восстановление в военном учебном заведении или призыв на воинскую службу по контракту является основанием для приостановления взыскания бюджетных средств, затраченных на обучение, на период обучения и (или) прохождения воинской службы по контракту. После десяти лет воинской службы по контракту в календарном исчислении без учета периода обучения в военном учебном заведении взыскание бюджетных средств, затраченных на его обучение, прекращается;

3. Әскери оқу орнын аяқтаған әскери қызметші әскери қызметтен теріс себептер бойынша шығарылған жағдайда əскери қызметші мəртебесінде оқытудың бірінші жылының шығындарын қоспағанда, әскери қызметші мәртебесінде әскери оқу орнында оқыған кезеңде курсанттарды тамақтандыруды қамтамасыз етуге, стипендия төлеуге және жол жүруіне арналған шығындарға сәйкес келетін қаражатты мемлекетке келісімшарт мерзімі аяқталғанға дейін әрбір толық өткерілмеген айға барабар өтейді.";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшылығы (Р.Ф. Жақсылықов) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты мемлекеттік тіркеген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде электрондық түрде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының Бас қолбасшысы генерал-лейтенант Р.Ф. Жақсылықовқа жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрі
полиция генерал-полковнигі Қ. Қасымов
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қарашадағы
№ 754 бұйрығына 1-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
оқытуға жұмсалған бюджет
қаражатын мемлекетке өтеу
қағидаларына 1-қосымша
Үлгі
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының Бас қолбасшысы
___________________________
(қолы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
"____"____________________
(күні)
Қазақстан Республикасы Ұлттық ұланының бір әскери қызметшісін ____________________________мамандығы бойынша ____/____ оқу жылына оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі __________________________________________________________________ әскери оқу орнының атауы
р/с №
Шығыстар атауы
2
курс
3
курс
4
курс
Барлығы
1
Оқитын әскери қызметшінің стипендиясы
2
Әскери қызметші мәртебесінде әскери оқу орнында оқуы кезеңіндегі жол жүру шығыстары
3
Тамақтандырумен қамтамасыз етуге арналған шығындар
Жиыны
Ескертпе: Барлық шығыстар қызмет бастықтарының есеп-негіздемелерімен расталады,
одан кейін жинақтау үшін қаржы қызметіне ұсынылады.
______________________________________ бастығы
әскери оқу орнының атауы
______________________________________
(әскери атағы, қолы)
"_____"_____________________
(күні)
_______________________________ қаржы бөлімінің (қызмет) бастығы
әскери оқу орнының атауы
М.О. ____________________________________
(әскери атағы, қолы)
"_____"_____________________
(күні)
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрінің
2018 жылғы 5 қарашадағы
№ 754 бұйрығына 2-қосымша
Қазақстан Республикасы Ұлттық
ұланының әскери қызметшілерін
оқытуға жұмсалған бюджет
қаражатын мемлекетке өтеу
қағидаларына 2-қосымша
Үлгі
БЕКІТЕМІН
Қазақстан Республикасы
Ұлттық ұланының
Бас қолбасшысы
___________________________
(қолы, Т.А.Ә.(ол болған жағдайда))
"____"____________________
(күні)
Ұлттық ұланның бір әскери қызметшісін шетел әскери оқу орындарында ____/____ оқу жылына оқытуға жұмсалған нақты шығындардың жиынтық есебі
р /с
Шығыстар атауы
2
курс
3
курс
4
курс
5
курс
6
курс
Барлығы
1
Қазақстан Республикасының бюджеті есебінен оқитын әскери қызметшіге төленген стипендия
2
Әскери қызметші мәртебесінде әскери оқу орнында оқу кезінде Қазақстан Республикасының бюджет қаражаты есебінен төленген жол жүруге арналған шығыстар
3
Шетел оқу орындарында оқу кезінде Қазақстан Республикасының әскери қызметшілерін тамақтандырумен қамтамасыз етуге арналған және қазақстан тарапы өтеген шығындар
4
Халықаралық келісімшарттарда көзделген және қазақстан тарапы төлеген өзге де шығыстар
Жиыны
Ескертпе: барлық шығыстар келісімшарттардың (шарттардың) және оларға қосымша келісімдердің көшірмелерімен,
сондай-ақ шетелде кадрларды даярлауға жауапты лауазымды адамдардың есептері-негіздемелерімен расталады, одан кейін
жинақтау үшін бюджет-қаржы басқармасы ұсынылады.
Бас қолбасшылықтың
Бюджет-қаржы басқармасының бастығы
М.О. ______________________________________
(әскери атағы, қолы)
"_____"_____________________
(күні)
Бас қолбасшылықтың
Кадр және әскери білім басқармасының бастығы
___________________________________________
(әскери атағы, қолы)
"_____"_____________________
(күні)

3. Военнослужащий, окончивший военное учебное заведение, в случае увольнения с воинской службы по отрицательным мотивам возмещает государству средства, соответствующие затратам на обеспечение питанием, выплату стипендии и проезд курсантов военных учебных заведений в период их обучения в военном учебном заведении в статусе военнослужащего, за исключением затрат первого года обучения в статусе военнослужащего, пропорционально за каждый полный недослуженный месяц до окончания срока контракта.";
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Главному командованию Национальной гвардии Республики Казахстан (Жаксылыков Р.Ф.) в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение на официальном интернет-ресурсе Министерства внутренних дел Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства внутренних дел Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на Главнокомандующего Национальной гвардией Республики Казахстан генерал-лейтенанта Жаксылыкова Р.Ф.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр внутренних дел
Республики Казахстан генерал-полковник полиции
К. Касымов
Приложение 1
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 ноября 2018 года № 754
Приложение 1
к Правилам возмещения
государству бюджетных
средств, затраченных на
обучение военнослужащих
Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Главнокомандующий
Национальной гвардией
Республики Казахстан
____________________________
(подпись, Ф.И.О. (при его
наличии))
"____"____________________
(дата)
Сводный расчет
фактических затрат на обучение одного военнослужащего в военном учебном заведении Национальной гвардии Республики Казахстан за____/____ учебный год по специальности ____________________________________________________
___________________________________________________________________
наименование военного учебного заведения
Наименование расходов
2 курс
3 курс
4 курс
Всего
1
Стипендия обучаемого военнослужащего
2
Расходы на проезд в период обучения в военном учебном заведении в статусе военнослужащего
3
Затраты на обеспечение питанием
Итого
Примечание: все расходы подтверждаются расчетами - обоснованиями начальниками служб, после чего предоставляются в финансовую службу для обобщения.
Начальник ____________________________________________________________________
наименование военного учебного заведения
______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись)
"_____"_____________________
(дата)
Начальник финансового отдела (службы) __________________________________________
наименование военного учебного заведения
М.П. ___________________________________________
(воинское звание, подпись)
"_____"_________________________________________
(дата)
Приложение 2
к приказу Министра
внутренних дел
Республики Казахстан
от 5 ноября 2018 года № 754
Приложение 2
к Правилам возмещения
государству бюджетных
средств, затраченных
на обучение военнослужащих
Национальной гвардии
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
Главнокомандующий
Национальной гвардией
Республики Казахстан
____________________________
(подпись, Ф.И.О.
(при его наличии))
"____"____________________
(дата)
Сводный расчет
фактических затрат на обучение одного военнослужащего Национальной гвардии за____/____ учебный год в зарубежных военных учебных заведениях
Наименование расходов
2 курс
3 курс
4 курс
5 курс
6 курс
Всего
1
Стипендия обучаемого военнослужащего, выплаченная за счет бюджета Республики Казахстан
2
Расходы на проезд в период обучения в военном учебном заведении в статусе военнослужащего, оплаченные из бюджетных средств Республики Казахстан
3
Затраты на обеспечение питанием военнослужащих Республики Казахстан в период обучения в зарубежных учебных заведениях и компенсированные казахстанской стороной.
4
Иные расходы предусмотренные международными контрактами и оплаченные казахстанской стороной
Итого
Примечание: все расходы подтверждаются копиями контрактов (договоров) и дополнительных соглашений к ним, а также расчетами - обоснованиями ответственных должностных лиц за подготовку кадров за рубежом, после чего предоставляются в бюджетно-финансовое управление для обобщения.
Начальник бюджетно-финансового управления Главного командования
М.П. ___________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись)
"_____"_______________________________________
(дата)
Начальник управления кадров и военного образования Главного командования
_______________________________________________________________________________
(воинское звание, подпись)
"_____"______________________________________
(дата)