"Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2018 жылғы 16 қарашадағы № 634 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 20 қарашада № 17764 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 5 қаңтардағы № 4 бұйрығымен.
Ескерту. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Ғылым және жоғары білім министрінің 05.01.2024 № 4 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз.
"Рұқсаттар мен хабарламалар туралы" 2014 жылғы 16 мамырдағы Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабының 1-тармағының 1-1) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. "Білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарын және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 391 бұйрығына (2015 жылғы 30 шілдеде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған, Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11716 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген білім беру қызметіне қойылатын біліктілік талаптарында және оларға сәйкестікті растайтын құжаттардың тізбесінде:
реттік нөмірлері 21, 22-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
21
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі оқу жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына немесе Мемлекеттік жалпыға міндетті техникалық және кәсіптік білім беру стандартына сәйкестігі.
Мемлекеттік жалпыға міндетті техникалық және кәсіптік білім беру стандартына және тиісті мамандықтың үлгілік оқу жоспарына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұралып отырған мамандыққа сәйкес оқу жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Оқу жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талаптары уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарындағы тұлғаларды және мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды оқытуға арналған жұмыс жоспарларына қолданылмайды.
22

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им"
Приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 16 ноября 2018 года № 634. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 20 ноября 2018 года № 17764. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 5 января 2024 года № 4.
Сноска. Утратил силу приказом Министра науки и высшего образования РК от 05.01.2024 № 4 (вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 1-1) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан от 16 мая 2014 года "О разрешениях и уведомлениях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра образования и науки Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 391 "Об утверждении квалификационных требований, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечня документов, подтверждающих соответствие им" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 11716, опубликован 30 июля 2015 года в информационно-правовой системе нормативных правовых актов "Әділет") следующие изменения и дополнения:
в Квалификационных требованиях, предъявляемых к образовательной деятельности, и перечне документов, подтверждающих соответствие им, утвержденных указанным приказом:
строки, порядковые номера 21, 22 изложить в следующей редакции:
"
21
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам (при наличии) или Государственным общеобязательным стандартам технического и профессионального образования на государственном и русском языках.
Копии учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом технического и профессионального образования и типовым учебным планом соответствующей специальности на государственном и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии учебного плана с государственным общеобязательным стандартом образования не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям, а также для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан и для обучения лиц с ограниченными возможностями.
22

Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 70%, соның ішінде медициналық білім беру ұйымдары үшін қолданбалы бакалавриат, бакалавриат, магистратура деңгейі бар оқытушылар мен мейіргерлердің үлесі оқытушылардың жалпы санынан кемінде 10% болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 25-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
25
Даярланатын біліктілікті ескере отырып, интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныптармен; оқу-зертханалық жабдықтармен жарақталуы, соның ішінде орта буын медициналық мамандарын даярлау үшін оқу пәндік кабинеттермен, клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттермен жарақталуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз ету, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Интернет желісіне қосылған компьютерлік сыныппен жарақталуы туралы біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірлері 30, 31-жолдар мынадай редакцияда жазылсын:
"
30
Мемлекеттік және орыс тілдеріндегі оқу жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына немесе Мемлекеттік жалпыға міндетті орта білімнен кейінгі білім беру стандартына сәйкестігі.
Мемлекеттік жалпыға міндетті, орта білімнен кейінгі білім беру стандартына және тиісті мамандықтың үлгілік оқу жоспарына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұралып отырған мамандыққа сәйкес оқу жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Оқу жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талаптары уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарындағы тұлғаларды және мүмкіндігі шектеулі тұлғаларды оқытуға арналған жұмыс жоспарларына қолданылмайды.
31

Доля преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %, в том числе для организаций образования, реализующие медицинские образовательные программы доля преподавателей из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, бакалавриата, магистратуры от общего числа преподавателей не менее 10 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 25 изложить в следующей редакции:
"
25
Оснащенность компьютерными классами, подключенными к сети интернет, учебно-лабораторным оборудованием, с учетом подготавливаемой квалификации, в том числе для организаций образования, реализующие медицинские образовательные программы оснащенность учебными предметными кабинетами, доклинических симуляционных кабинетов.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование об оснащенности компьютерным классом, подключенным к сети интернет не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
";
строки, порядковые номера 30, 31 изложить в следующей редакции:
"
30
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам (при наличии) или Государственным общеобязательным стандартам послесреднего образования на государственном и русском языках.
Копии учебного плана согласно запрашиваемой специальности, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послесреднего образования и типовым учебным планом соответствующей специальности на государственном и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии учебного плана с государственным общеобязательным стандартом образования не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям, а также для обучения лиц в организациях образования, размещенных при учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан и для обучения лиц с ограниченными возможностями.
31

Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылар мен өндірістік оқыту шеберлерінің үлесі олардың жалпы санынан кемінде 70%, соның ішінде медициналық білім беру ұйымдары үшін қолданбалы бакалавриат, бакалавриат, магистратура деңгейі бар оқытушылар мен мейіргерлердің үлесі оқытушылардың жалпы санынан кемінде 10% болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Өндірістік оқыту шеберлеріне қатысты біліктілік талаптары Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі қылмыстық-атқару жүйесінің мекемелерінің жанында орналасқан білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 47-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
47
Білім беру бағдарламасының Мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары білім беру стандарттарына сәйкестігі.
Жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы мәлімделген жағдайлар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 49-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
49
Оқу жоспарындағы пәндерге сәйкес оқытушылардың болуы, оның ішінде оқытушылардың білімі оқытатын пән бейініне және/немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары оқытатын пән бейініне сәйкес болуы.
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын оқытушылардың жалпы оқытушылар санындағы үлесі – кемінде 80%;
"Өнер" және "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыттары үшін кемінде 60%;
азаматтық авиация саласындағы білім беру бағдарламаларын жүзеге асыратын білім беру ұйымдары үшін – кемінде 45%.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 50-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
50
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар оқытушылардың үлесі – университеттер үшін –кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін кемінде – 30%;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп емес;
оқытушылардың жалпы санынан "Өнер" білім беру саласында кадрларды даярлау бағыты үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтары мен мемлекеттік марапаттары бар оқытушылардың үлесі университеттер үшін – кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін кемінде – 30%;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп емес;
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім беру саласында кадрларды даярлау бағыты бойынша:
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары бар оқытушылардың үлесі жалпы оқытушылар санынан кемінде университеттер үшін – кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін кемінде – 30%;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар және/немесе жоғары/бірінші біліктілік дәрігерлік санаты бар оқытушылардың үлесі - 50%-дан көп емес;
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін оқытушылардың жалпы санынан "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде 40%.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 51-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
51
Кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламаларын 100% қамтамасыз ететін баспа басылымдары форматындағы;
кадрларды даярлау бағыты бойынша ("Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" білім саласындағы кадрларды даярлау бағытынан басқа) оқу жұмыс жоспарының пәндерін 40% қамтамасыз ететін электронды форматтағы оқу және ғылыми әдебиет қорының болуы. Кітапхана қорында әлеуметтік-гуманитарлық бейіндегі пәндер бойынша негізгі оқу әдебиетінің соңғы бес жылда;
жаратылыстану, техникалық, ауыл шаруашылығы пәндері бойынша соңғы он жылда басылған баспа басылымдарының форматында болуы.
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 52-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
52
Оқу жұмыс жоспарына және мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкес білім беру бағдарламасын іске асыру үшін қажетті материалдық -техникалық және оқу-зертханалық базамен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен жарақтандырылуы.
Медициналық бағыт бойынша кадрларды даярлау үшін манекендермен, муляждармен және т.б. жабдықталған практикалық дағдылар орталығының (симулициялық орталықтың) болуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
"Сымсыз технологияларды қоса алғанда" біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды
";
реттік нөмірі 53-жол алынып тасталсын;

Доля преподавателей и мастеров производственного обучения, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей не менее 70 %, в том числе для организаций образования, реализующие медицинские образовательные программы доля преподавателей из числа медицинских сестер с уровнем прикладного бакалавриата, бакалавриата, магистратуры от общего числа преподавателей не менее 10 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование касательно мастеров производственного обучения не распространяется на организации образования, размещенные при учреждениях уголовно-исполнительной системы Министерства внутренних дел Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 47, изложить в следующей редакции:
"
47
Соответствие образовательной программы Государственным общеобязательным стандартам высшего образования.
Копия образовательной программы, рабочего плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом высшего образования на государственном и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии образовательной программы, рабочего учебного плана с государственным общеобязательным стандартом образования не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента утвержденного уполномоченным органом по заявленным условиям.
";
строку, порядковый номер 49, изложить в следующей редакции:
"
49
Наличие преподавателей в соответствии с дисциплинами образовательной программы, в том числе соответствие образования преподавателей профилю преподаваемых дисциплин и/или их ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученого звания "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" (при наличии) профилю преподаваемых дисциплин.
Доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не менее 80 %;
по направлениям подготовки кадров в областях образования "Искусство и гуманитарные науки" и "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" – не менее 60 %;
для организаций образования реализующих образовательные программы в сфере гражданской авиации – не менее 45 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 50, изложить в следующей редакции:
"
50
Доля преподавателей, по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Искусство и гуманитарные науки": доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей, для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)":
доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", от общего числа преподавателей для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру, с высшей/первой квалификационной категорией врача для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 50%;
для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 51, изложить в следующей редакции:
"
51
Наличие библиотеки с фондом учебной и научной литературы:
в формате печатных изданий обеспечивающего 100 % дисциплин образовательной программы направления подготовки кадров;
в электронном формате (кроме группы направления подготовки кадров в области образования "Национальная безопасность и военное дело") обеспечивающего 40 % дисциплин рабочего учебного плана направления подготовки кадров.
Содержание в библиотечном фонде основной учебной литературы по дисциплинам социально-гуманитарного профиля в формате печатных изданий, изданные за последние пять лет;
по естественным, техническим, сельскохозяйственным дисциплинам – за последние десять лет.
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы (по форме согласно приложению 2 к настоящим квалификационным требованиям).
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы на цифровых носителях (по форме согласно приложению 8 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 52, изложить в новой редакции:
"
52
Оснащенность компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ в соответствии с рабочим учебным планом.
Для подготовки кадров по медицинским направлениям наличие Центра практических навыков (симуляционного центра), оснащенного манекенами, муляжами и др.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на организации образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 53 исключить:

реттік нөмірі 53-1-жолмен толықтырылсын:
"
53-1
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және халықаралық ғылыми журналдарда соңғы бес жылда 2 ғылыми жарияланымдардың болуы, сондай-ақ оқулықтың не оқу құралының авторлары болып табылатын жетекші мамандардың, оқытушылардың бакалаврларға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 54-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
54
Практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен жасалған шарттардың болуы, оның ішінде "Педагогикалық ғылым" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты үшін педагогикалық практика базалары бойынша мектепке дейінгі, және/немесе бастауыш, және/немесе негізгі және/немесе жалпы орта, және/немесе техникалық және кәсіптік, және/немесе орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарымен шарттардың болуы. Медициналық бағыт бойынша кадрларды даярлау үшін алдыңғы қатарлы шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы шарттардың болуы.
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес толық оқу кезеңін қамтитын, практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және стратегиялық әріптестік туралы жасалған шарттардың көшірмелері.
Біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 57-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
57
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін материалдық активтердің, оның ішінде университеттер үшін 3 және одан көп, академиялар үшін 1 және одан көп, институттар үшін 1 және одан көп ауданы санитарлық нормаларға сай оқу орынжайларымен ғимараттардың (оқу корпустардың) болуы.
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты үшін шаруашылық жүргізу меншікті жеке не жедел басқару құқығындағы клиникасының болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Жылжымайтын мүлікке құқығының тіркелгені және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ-дан алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымдылығы ескеріліп, жоғары оқу орнының түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
Ғимараттарға (оқу корпустарға) және клиникаларға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
";
реттік нөмірі 58-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
58
Білім беру бағдарламасының Мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандарттарына сәйкестігі.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Біліктілік талабы мәлімделген жағдайлар бойынша уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 59-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
59
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес жоғары білім берудің оқу бағдарламаларын іске асыру.
Лицензияланатын кадрларды даярлау бағытына сәйкес алдыңғы деңгей бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Лицензиялардың мәртебесі "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Біліктілік талабы "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" және "Педагогикалық ғылым" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 61-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
61
Сұратылып отырған кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын үш ғылым докторының немесе бес ғылым кандидатының немесе бес философия (PhD) докторының болуы; "Ұлттық қауіпсіздік және әскери іс" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша бір ғылым докторының немесе бір ғылым кандидатының немесе философия (PhD) докторының болуы.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 62-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
62
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары бар оқытушылардың үлесі – университеттер үшін –кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін – 30%;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп емес;
Оқытушылардың жалпы санынан "Өнер" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты үшін лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе Қазақстан Республикасының құрметті атақтары мен мемлекеттік наградалары бар оқытушылардың үлесі университеттер үшін – кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін – 30%;
Оқытушылардың жалпы санынан лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "магистр" дәрежесі бар оқытушылардың үлесі - 60%-дан көп емес;
"Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыты бойынша:
лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары бар оқытушылардың үлесі жалпы оқытушылар санынан кемінде университеттер үшін – кемінде 50 %, академиялар үшін кемінде – 30%, институттар үшін – 30%;
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдары үшін: оқытушылардың жалпы санынан "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері және/немесе "қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары және/немесе әскери (арнайы) атағы подполковниктен төмен емес оқытушылардың үлесі кемінде 40%.
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 63-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
63
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" дәрежелері, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және халықаралық лицензияланатын ғылыми журналдарда соңғы бес жылда 10 ғылыми жарияланымдардың болуы, сондай-ақ кемінде 2 оқулықтың не оқу құралының авторы болып табылатын жетекші мамандардың немесе оқытушылардың магистранттарға ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 65-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
65
Білім беру бағдарламасына сәйкес сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 67-жол алынып тасталсын;
реттік нөмірі 68-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
68
Білім беру бағдарламаларын іске асыру үшін қажетті материалдық техникалық және оқу-зертханалық базалармен, сымсыз технологияларды қоса алғанда кең жолақты интернет желісімен, компьютерлік кабинеттермен, кітапханамен жарақтандырылуы.
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу-зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
"Сымсыз технологияларды қоса алғанда" біліктілік талабы Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігіне, Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 72-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
72
Білім беру бағдарламасының Мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандарттарына сәйкестігі.
Клиникалық мамандықтар бойынша жоғары білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
";
реттік нөмірі 73-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
73
Лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын және кемінде үш жыл ғылыми- педагогикалық, кемінде бес жыл клиникалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және шетелдік басылымдарда, халықаралық конференциялардың еңбектерінде соңғы бес жылда 4 ғылыми жарияланымдарының және оқу құралының авторы болып табылатын "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері бар кемінде екі маманның немесе "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері бар кемінде бір маманның және сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша жоғары дәрігерлік санаты бар бір маманның болуы.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқу құралдары, көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 76-жол алынып тасталсын;

дополнить строкой, порядковый номер 53-1 следующей редакции:
"
53-1
Осуществление научного руководства бакалаврам ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академическую степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" соответствующую профилю запрашиваемому направления подготовки кадров, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами 2-х научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах, рекомендованных уполномоченным органом и в международных научных изданиях, а также учебника либо учебного пособия.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 54, изложить в следующей редакции:
"
54
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в том числе для направления подготовки кадров в области образования "Педагогические науки" - наличие договоров по базам педагогической практики с организациями дошкольного, и/или начального, и/или основного и/или общего среднего, и/или технического и профессионального, и/или послесреднего образования. При этом для подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" наличие договоров о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров охватывающих полный период обучения и о стратегическом партнерстве.
Квалификационное требование не распространяется на организации образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 57, изложить в следующей редакции:
"
57
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, в том числе для университетов 3 и более, академии 1 и более, институтов 1 и более зданий (учебных корпусов) с учебными помещениями с площадью соответствующей санитарным нормам. По направлению для подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления клиник.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД "Регистр недвижимости".
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования, расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания (учебные корпуса) и клиники.
";
строку, порядковый номер 58, изложить в следующей редакции:
"
58
Соответствие образовательной программы Государственным общеобязательным стандартам послевузовского образования.
Копия образовательной программы и рабочего учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования на государственном и русском языках.
Квалификационное требование не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента утвержденного уполномоченным органом.
";
строку, порядковый номер 59, изложить в следующей редакции:
"
59
Реализация образовательной программы высшего образования в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров и классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
Сведения о наличии лицензий по предыдущему уровню согласно лицензируемому направлению подготовки кадров (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД "Е-лицензирование".
Квалификационное требование не распространяется по направлениям для подготовки кадров в областях образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" и "Педагогические науки", а также организациям образования подведомственным Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 61, изложить в следующей редакции:
"
61
Наличие трех докторов наук или пяти кандидатов наук или пяти докторов философии (PhD), по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат;
наличие одного доктора наук или одного кандидата наук или доктора философии (PhD) по запрашиваемому направлению подготовки кадров в области образования "Национальная безопасность и военное дело".
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 62, изложить в следующей редакции:
"
62
Доля преподавателей, по запрашиваемому направлению подготовки кадров, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или преподаватели, удостоенные спортивных званий "Заслуженный тренер", от общего числа преподавателей для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Искусство и гуманитарные науки":
доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", и/или преподаватели, удостоенные почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, от общего числа преподавателей, для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр", для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 60%;
по направлению подготовки кадров в области образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)":
доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", от общего числа преподавателей для университетов – не менее 50 %, академии – 30%, институтов – 30%;
доля преподавателей со степенью "магистр" и/или окончивших резидентуру, с высшей/первой квалификационной категорией врача для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа преподавателей – не более 50%;
для организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан: доля преподавателей, для которых основным местом работы является лицензиат, с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и/или ученым званием "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор" и/или в воинском (специальном) звании не ниже подполковника от общего числа преподавателей – не менее 40 %.
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами (по форме согласно приложению 1 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 63, изложить в следующей редакции:
"
63
Осуществление научного руководства магистрантам ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академическую степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" соответствующую профилю запрашиваемому направлению, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами 10-х научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах, рекомендованных уполномоченным органом и в международных лицензируемых научных изданиях, а также не менее двух учебников либо учебных пособий.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 65, изложить в следующей редакции:
"
65
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров в соответствии с образовательной программой.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 67 исключить;
строку, порядковый номер 68, изложить в следующей редакции:
"
68
Оснащенность библиотекой, компьютерными кабинетами, наличие широкополосного доступа интернет, включая беспроводные технологии, материально-технической и учебно-лабораторной базой, оборудованием, необходимым для реализации образовательных программ.
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения (по форме согласно приложению 6 к настоящим квалификационным требованиям).
Квалификационное требование "включая беспроводные технологии" не распространяется на организации образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуры, Министерству обороны Республики Казахстан, Министерству внутренних дел Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 72, изложить в следующей редакции:
"
72
Соответствие образовательной программы Государственным общеобязательным стандартам послевузовского образования.
Копия образовательной программы по клиническим специальностям, рабочего учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования.
";
строку, порядковый номер 73, изложить в следующей редакции:
"
73
Наличие не менее двух специалистов с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю"; или не менее одного специалиста с ученой степенью "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степенью "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" и одного специалиста, имеющего высшую врачебную категорию по профилю подготовки, для которых основным местом работы является лицензиат и имеющих стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, клинической работы не менее пяти лет, являющихся авторами 4-х научных публикаций в отечественных, рекомендованных уполномоченным органом и зарубежных изданиях, в трудах международных конференций по запрашиваемому направлению подготовки кадров и учебные пособия.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению по подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 76 исключить;

мынадай редакциядағы реттік нөмірі 76-1- жолмен толықтырылсын:
"
76-1
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бейініне сәйкес "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесі, кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, уәкілетті орган ұсынған отандық ғылыми журналдарда және халықаралық лицензияланатын ғылыми журналдарда соңғы бес жылда 4 ғылыми жарияланымдардың болуы, сондай-ақ кемінде 2 оқулықтың не оқу құралының авторы болып табылатын жетекші мамандардың, оқытушылардың резиденттерге ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағытыбойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 77-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
77
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен (ғылыми ұйымдарды қоспағанда) және жетекші шетелдік медициналық білім беру ұйымдарымен стратегиялық әріптестік туралы шарттардың болуы.
Практика базасы ретінде айқындалған ұйымдармен және стратегиялық серіктестік туралы жасалған толық оқу циклін қамтитын шарттардың көшірмелері.
";
реттік нөмірі 80-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
80
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығына тиесілі білім беру қызметінің сапасын қамтамасыз ететін клиникалардың (ғылыми ұйымдарды қоспағанда), материалдық активтердің, оның ішінде санитарлық нормаларға сай оқу орынжайларының болуы.
Пайдалы оқу алаңы, материалдық-техникалық базасының болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Жылжымайтын мүлікке құқығының тіркелгені және оның техникалық сипаттамасы туралы ақпарат деректерді "Жылжымайтын мүлік тіркелімі" МДҚ АЖ-дан алу мүмкіндігі болған жағдайда ұсынылмайды.
Білім беру ұйымының лицензия алуы немесе қайта құрылуына байланысты лицензияны қайта ресімдеуі кезінде оқу ауданының есебі оқу сабағының ауысымдылығы ескеріліп, жоғары оқу орнының түріне байланысты ең аз білім алушылар контингентіне бекітілген нормаға сүйеніп жүргізіледі.
Ғимараттарға және клиникаға шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
";
реттік нөмірі 81-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
81
Білім беру бағдарламасының Мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандарттарына сәйкестігі.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
";
реттік нөмірі 83-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
83
Кемінде үш жыл ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі бар, даярлық бейіні бойынша отандық басылымдарда, халықаралық конференциялардағы еңбектерде ғылыми жарияланымдардың және оқу құралының авторы болып табылатын кадрларды даярлаудың әрбір ғылыми бағыты бойынша лицензиат негізгі жұмыс орны болып табылатын кемінде бір ғылым докторының немесе екі ғылым кандидатының не философия докторының (PhD) не бейіні бойынша доктордың болуы.
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 84-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
84
Қазақстан Республикасы ұлттық қауіпсіздік органдарына, Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағынысты білім беру ұйымдарынан басқа, кадрларды даярлаудың тиісті бағыты бойынша ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін ведомствоаралық келісімдердің болуы.
Ғылыми алмасу мәселелерін регламенттейтін келісімдердің көшірмелері.
Шетел тілінде жасалған келісімдер ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі.
";
реттік нөмірі 85-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
85
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы.
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 90-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
90
Білім беру бағдарламасының Мемлекеттік жалпыға міндетті жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру стандарттарына сәйкестігі.
Жоғары оқу орнынан кейінгі білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкес оқытудың толық кезеңіне әзірленген сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік және орыс тілдеріндегі көшірмелері.
Білім беру бағдарламасының, оқу жұмыс жоспарының мемлекеттік жалпыға міндетті білім беру стандартына сәйкестігі туралы біліктілік талабы уәкілетті орган бекіткен эксперимент режимінде іске асырылатын бағдарламаларға қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 92-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
92
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына және жоғары, жоғары оқу орнынан кейінгі білімі бар кадрларды даярлау бағыттарының сыныптауышына сәйкес бакалавриаттың және магистратураның оқу бағдарламаларын іске асыруы.
Лицензияланатын кадрларды даярлау бағытына сәйкес алдыңғы деңгей бойынша лицензияның бар болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
Лицензиялардың мәртебесі "Е-лицензиялау" МДҚ АЖ-ны пайдалана отырып тексеріледі.
Біліктілік талабы "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамсыздандыру (медицина)" және "Педагогикалық ғылым" білім саласындағы кадрларды даярлау бағыттарына, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасына ведомстволық бағыныстағы білім беру ұйымдарына қолданылмайды.
";
реттік нөмірі 94-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
94
Докторантура бағдарламаларын іске асыратын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен және (немесе) ғылыми ұйымдармен ғылыми алмасу туралы шарттардың болуы.
Толық оқу кезеңін қамтитын аккредиттелген шетелдік жоғары оқу орындарымен ғылыми алмасу туралы шарттардың көшірмелері.
Шетелдік ұйымдармен ынтымақтастық туралы шетел тілінде жасалған келісімдерге қол қойылғаны сияқты мемлекеттік немесе орыс тіліндегі бірдей мәтіндегі нұсқаларына да қол қойылады.
Шетел тілінде жасалған келісімдер және/немесе шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аударылып, нотариалды расталған аудармасын қоса беру талап етіледі.
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес шетелдік жоғары оқу орнының бағдарламаларын аккредиттеу туралы куәліктің көшірмелері.
";
реттік нөмірі 95-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
95
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағыты бойынша мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименттік базаның болуы
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 12-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
";
реттік нөмірі 97-жол мынадай редакцияда жазылсын:
"
97
Докторанттардың практикадан өту үшін отандық ұйымдармен жасалған шарттардың және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өту үшін жасалған шарттардың болуы.
Толық оқу кезеңін қамтитын сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес практика базалары ретінде айқындалған ұйымдармен және шетелдік ғылыми тағылымдамадан өтетін ұйымдармен жасалған шарттардың көшірмелері.
Шетел тілінде жасалған шарттар ұсынылған жағдайда, олардың мемлекеттік немесе орыс тілдеріне аударылған, нотариалды расталған нұсқаларын қоса беру талап етіледі.
";

дополнить строкой, порядковый номер 76-1 следующей редакции:
"
76-1
Осуществление научного руководства резидентам ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академическую степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" соответствующую профилю по запрашиваемому направлению, стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами 4-х научных публикаций за последние пять лет в отечественных научных журналах, рекомендованных уполномоченным органом и в международных научных изданиях, а также учебника либо учебного пособия.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 77, изложить в следующей редакции:
"
77
Наличие договоров с организациями, определенными в качестве баз практики (за исключением научных организаций), и о стратегическом партнерстве с ведущими зарубежными медицинскими организациями образования.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики, охватывающие полный период обучения и о стратегическом партнерстве.
";
строку, порядковый номер 80, изложить в следующей редакции:
"
80
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения или оперативного управления клиник (за исключением научных организаций), материальных активов, обеспечивающих качество образовательных услуг, в том числе учебных помещений с площадью, соответствующей санитарным нормам.
Сведения о полезной учебной площади, наличии материально-технической базы (по форме согласно приложению 5 к настоящим квалификационным требованиям).
Информация о зарегистрированных правах на недвижимое имущество и его технических характеристиках не представляется в случае наличия возможности получения данных из ИС ГБД "Регистр недвижимости".
При получении лицензии или переоформлении лицензии в связи с реорганизацией организаций образования, расчет площади производится исходя из норм, установленных к минимальному контингенту обучающихся по видам высших учебных заведений, с учетом сменности учебных занятий.
Копии документов, подтверждающих право хозяйственного ведения или оперативного управления на здания и клиники.
";
строку, порядковый номер 81, изложить в следующей редакции:
"
81
Соответствие образовательной программы Государственным общеобязательным стандартам послевузовского образования.
Копия образовательной программы, рабочего учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования на государственном и русском языках.
";
строку, порядковый номер 83, изложить в следующей редакции:
"
83
Наличие не менее одного доктора наук или не менее двух кандидатов наук, либо докторов философии (PhD) либо докторов по профилю для которых основным местом работы является лицензиат, по каждому научному направлению подготовки кадров, имеющего стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющихся авторами научных публикаций в отечественных изданиях, в трудах международных конференций по профилю подготовки и учебного пособия.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 84, изложить в следующей редакции:
"
84
Наличие межведомственных соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена по соответствующему направлению подготовки кадров, кроме организаций образования, подведомственных органам национальной безопасности Республики Казахстан, Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
Копии соглашений, регламентирующих вопросы научного обмена.
При представлении соглашений, заключенных на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки.
";
строку, порядковый номер 85, изложить в следующей редакции:
"
85
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 90, изложить в следующей редакции:
"
90
Соответствие образовательной программы Государственным общеобязательным стандартам послевузовского образования.
Копия образовательной программы, рабочего учебного плана согласно запрашиваемому направлению подготовки кадров, разработанного на полный период обучения, в соответствии с государственным общеобязательным стандартом послевузовского образования на государственном и русском языках.
Квалификационное требование о соответствии образовательной программы, рабочего учебного плана с государственным общеобязательным стандартом образования не распространяется на программы, которые реализуются в режиме эксперимента утвержденного уполномоченным органом.
";
строку, порядковый номер 92, изложить в следующей редакции:
"
92
Реализация образовательных программ бакалавриата и магистратуры в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров и классификатором направлений подготовки кадров с высшим и послевузовским образованием.
Сведения о наличии лицензий по предыдущему уровню согласно лицензируемого направления (по форме согласно приложению 9 к настоящим квалификационным требованиям).
Статус лицензий проверяется с использованием ИС ГБД "Е-лицензирование".
Квалификационное требование не распространяется по направлениям для подготовки кадров в областях образования "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)" и "Педагогические науки", а также организациям образования подведомственным Генеральной прокуратуре Республики Казахстан.
";
строку, порядковый номер 94, изложить в следующей редакции:
"
94
Наличие договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями и (или) научными организациями, реализующими программы докторантуры.
Копии договоров о научном обмене с аккредитованными зарубежными высшими учебными заведениями охватывающие полный период обучения.
Соглашения о сотрудничестве с иностранными организациями подписываются идентичного содержания, как на иностранном, так и на государственном или русском языках.
При представлении соглашений и/или договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки.
Копии свидетельства об аккредитации программ зарубежного высшего учебного заведения соответствующих запрашиваемому направлению подготовки кадров.
";
строку, порядковый номер 95, изложить в следующей редакции:
"
95
Наличие специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы (по форме согласно приложению 12 к настоящим квалификационным требованиям).
";
строку, порядковый номер 97, изложить в следующей редакции:
"
97
Наличие договоров на прохождение докторантами практики заключенных с отечественными организациями и договоров на прохождение зарубежной научной стажировки.
Копии договоров с организациями, определенными в качестве баз практики и договоров на прохождение зарубежной стажировки в соответствии с запрашиваемым направлением подготовки кадров охватывающие полный период обучения.
При представлении договоров, заключенных только на иностранных языках, требуется их сопровождение нотариально заверенным переводом на государственный или русский языки.
";

мынадай редакциядағы реттік нөмірлері 97-1, 97-2, 97-3 – жолдармен толықтырылсын:
"
97-1
Сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытына сәйкес "ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі немесе "бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері бар жетекші мамандардың, оқытушылардың ғылыми жетекшілікті жүзеге асыруы.
Кадрларды даярлау бағыттары бойынша ғылыми-педагогикалық жұмыс өтілі кемінде 3 жыл, соңғы 5 жылда Web of science немесе Scopus халықаралық дәйексөз келтіру жүйесіндегі кемінде 2 және одан көп Хирш индексі бар ғылыми жарияланымының авторы болуы және (немесе) Web of Science базасындағы нөлдік емес импакт-факторы бар халықаралық рецензияланатын ғылыми журналдарда немесе 1, 2 және 3 Scopus квартиль базасына енетін 2 жарияланымының болуы (соңғы бес жылда); және (немесе) халықаралық патенттер, сондай-ақ оқулық не оқу құралының авторы болуы және (немесе) уәкілетті орган ұсынған баспа бетіндегі кемінде 20 жарияланымның болуы (соңғы бес жылда).
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер (осы біліктілік талаптарына 11-қосымшаға сәйкес нысан бойынша).
97-2
"Жаратылыстану ғылымдары, математика және статистика", "Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар", "Инженерлік, өңдеу және құрылыс салалары", "Ауыл шаруашылығы және биоресурстар", "Денсаулық сақтау және әлеуметтік қамтамасыз ету (медицина)" салалардағы кадрларды даярлау бағыттары бойынша сертификатталған зертханалардың немесе олармен шарттардың болуы.
Зертханалардың аккредиттеу туралы куәліктерінің көшірмелері немесе осы зертханалармен шарттардың көшірмелері.
97-3
Плагиатқа тексерудің компьютерлік бағдарламасының болуы.
Плагиатқа тексерудің компьютерлік бағдарламасының бар екенін растайтын құжат тың көшірмесі.
1, 2, 6, 8, 9, 11, 12-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7–қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
7–қосымша алынып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдеріндегі электронды түрдегі көшірмесін ресми жариялау және Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;

дополнить строками, порядковые номера 97-1, 97-2, 97-3 в следующей редакции:
"
97-1
Осуществление научного руководства ведущими специалистами, преподавателями, имеющими ученую степень "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академическую степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степень "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", стаж научно-педагогической работы не менее трех лет, являющимися авторами научных публикаций имеющие индекс цитируемости – индекс Хирша 2 и более (за последние 5 лет) в международных системах цитирования Web of science или Scopus; и (или) 2 публикации (за последние 5 лет) в международных рецензируемых научных журналах, имеющих ненулевой импакт-фактор в базе Web of Science или входящих 1, 2 и 3 квартиль базы Scopus; и (или) международные патенты, а также учебника либо учебного пособия и (или) не менее 20 публикаций (за последние 5 лет) в изданиях рекомендованных уполномоченным органом по запрашиваемому направлению подготовки кадров.
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по соответствующему направлению с указанием стажа работы, научных публикаций, учебников и учебных пособий (по форме согласно приложению 11 к настоящим квалификационным требованиям).
97-2
Наличие сертифицированных лабораторий или договоров с ними (связанным по направлениям подготовки кадров в следующих областях "Естественные науки, математика и статистика" "Информационно-коммуникационные технологии", "Инженерные, обрабатывающие и строительные отрасли", "Сельское хозяйство и биоресурсы", "Здравоохранение и социальное обеспечение (медицина)").
Копии свидетельств об аккредитации лабораторий или копии договоров с такими лабораториями.
97-3
Наличие компьютерной программы проверки на плагиат
Документ, подтверждающий наличие компьютерной программы проверки на плагиат
приложения 1, 2, 6, 8, 9, 11, 12 изложить в редакции согласно приложениям 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 к настоящему приказу;
приложение 7 исключить.
2. Комитету по контролю в сфере образования и науки Министерства образования и науки Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;

3) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Білім және ғылым вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік жиырма бір күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрі Е. Сағадиев
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
1-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
1-қосымша
Нысан
Педагог және оқытушы кадрлармен жасақталуы туралы мәліметтер
___________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(____________ жағдай бойынша)
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Туған жылы мен жері
Жоғары және/немесе техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімі туралы мәлімет, маман дығы, диплом бойынша біліктілігі, бітірген жылы
Негізгі жұмыс орны (ұйым ның мекен жайы)
Қосымша жұмыс орны (қоса атқару)
Сотталмағандығы (сотталғандығы) туралы мәлімет*
Санаты, берілген күні, санат берілгені туралы бұйрықтың нөмірі*
Дәрігерлік бақылаудан өткені туралы мәлімет (санитарлық кітаптың болуы)*
Магистр дәрежесі туралы мәлімет (мамандығы, берілген жылы)*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
"Философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" академиялық дәрежесі туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Бейіні бойынша доктор" немесе "философия докторы (РhD)" дәрежелері туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Ғылым кандидаты" немесе "ғылым докторы" немесе "философия докторы (РhD)" немесе "бейіні бойынша доктор" ғылыми дәрежелері туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
"Қауымдастырылған профессор (доцент)" немесе "профессор" ғылыми атақтары туралы мәлімет, мамандығы, берілген жылы
Қазақстан Республикасының мемлекеттік марапаттары мен құрметті атақтары, "Еңбек сiңiрген жаттықтырушы" спорттық атақтары немесе жоғары мен бірінші дәрігерлік санаты туралы мәлімет, берілген жылы
Тану/ нострификациялау туралы куәліктің болуы туралы мәлімет
Оқытатын пәні
11
12
13
14
15
16
17
Білім беру ұйымының басшысы ____________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе* бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен
кейінгі білім беру ұйымдары үшін
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
2-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
2-қосымша
Нысан
Оқу және ғылыми әдебиеттер қорының болуы туралы мәліметтер
___________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні, қызмет түрі, оқыту және тәрбиелеу бағдарламасының бөлімі
Пәнді оқитын білім алушылардың саны (болжамды жинақталуы)
Оқу әдебиеті (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары)
Оқу-әдістемелік, ғылыми әдебиеттер (атауы, басылып шыққан жылы, авторлары) *
Саны кемінде 1 дана
1
2
3
4
5
6
Барлығы:
Білім беру ұйымының басшысы __________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе *техникалық және кәсіптік, жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім
беру ұйымдары үшін толтырылады
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
3-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
6-қосымша
Нысан
Білім беру процесін материалдық-техникалық қамтамасыз етуі, оның ішінде компьютерлердің, оқу зертханаларының, оқу пәндері кабинеттерінің және техникалық оқу құралдарының болуы туралы мәліметтер
Жалпы және пайдалы алаңының ауданы (м2) көрсетілген ғимараттың (құрылыстың) нақты мекенжайы
Жарақтандырылуы туралы мәлеметтер
Атауы мен ауданы көрсетілген аудиториялар, пән кабинеттері*
Оқу-өндірістік шеберханалар, оқу-тәжірибелік учаскелер, оқу шаруашылыктары, оқу полигондары*
Атауы көрсетілген оқу зертханалары* (м2)
Түрі, саны, шығарылым күні көрсетілген оқу және оқу-зертхана жабдықтарының, техникалық оқу құралдарының тізбесі
Мәжіліс залы, спорт залы (м2)
Компьютерлердің жалпы саны көрсетілген компьютерлік сыныптар
Кітапхана
Кадрларды даярлаудың медициналық бағыты бойынша "Клиникаға дейінгі симуляциялық кабинеттер"*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Білім беру ұйымының басшысы ___________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, жоғары және жоғары оқу
орнынан кейінгі білім беру ұйымдары үшін ақпарат сұратылып отырған кадрларды даярлау
бағыты бойынша немесе біліктілік бөлінісінде беріледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
4-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
8-қосымша
Нысан
Цифрлық тасымалдағыштардағы оқу және ғылыми әдебиеттердің болуы туралы мәліметтер
_____________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
(______________ жағдай бойынша)
Р/с №
Кәсіп, кадрларды даярлау бағыты бойынша оқу пәні
Атауы, жасалған жылы
Авторлары
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
5-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
9-қосымша
Нысан
Лицензияланатын кадрларды даярлау бағытына сәйкес алдыңғы деңгей бойынша лицензияның болуы туралы мәліметтер
Р/ с №
Бакалавриат кадрларды даярлау бағытының атауы
Лицензияның нөмірі, берілген күні
Магистратура кадрларды даярлау бағытының атауы*
Лицензияның нөмірі, берілген күні
1
2
3
4
5
Білім беру ұйымының басшысы ______________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдай (қолы)
Ескертпе * "Философия докторы (PhD)" және "бейіні бойынша доктор" дәрежесін бере
отырып, жоғары оқу орнынан кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын
білім беру ұйымдары үшін, ақпарат сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының
бөлінісінде беріледі
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
6-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және
оларға сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
11-қосымша
Нысан
Жұмыс өтілі, ғылыми жарияланымдары мен оқулығы немесе оқу құралы көрсетілген тиісті кадрларды даярлау бағыты бойынша ғылыми жетекшілікті жүзеге асыратын ғылыми жетекшілер туралы мәліметтер
Р/с №
Ғылыми жетекшінің тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)
Білімі туралы ақпарат ("ғылым кандидаты" және/немесе "ғылым докторы" ғылыми дәрежесінің және/немесе "бейіні бойынша доктор" және/немесе "философия докторы (РhD)" дәрежесінің болуы туралы мәліметтер, резидентураны бітіргені туралы мәліметтер)
Жұмыс өтілі (ғылыми-педагогикалық, клиникалық)
Жарияланымдар тізбесі
Оқулық немесе оқу құралының атауы
отандық мерзімді басылымдарда
шетелдік мерзімді басылымдарда
халықаралық конференция еңбектерінде
1
2
3
4
5
6
7
8
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрінің
2018 ж. 16 қарашадағы
№ 634 бұйрығына
7-қосымша
Білім беру қызметіне қойылатын
біліктілік талаптарын және оларға
сәйкестікті растайтын
құжаттардың тізбесіне
12-қосымша
Нысан
Мамандандырылған ғылыми-техникалық, ғылыми-әдістемелік, клиникалық, эксперименталдық базалардың болуы туралы мәліметтер *
Ғылыми-зерттеу институтының, клиникалық базасының, ғылыми зертханасының, техникалық паркінің, бизнес-инкубаторының болуы (қажеттісін таңдау)
Орналасқан мекенжайы
Меншік құқығында немесе шарт негізінде
Ескертпе (базаның қызметі туралы қысқаша ақпарат)
1
2
3
4
Білім беру ұйымының басшысы _________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (қолы)
Ескертпе * ақпарат сұратылып отырған кадрларды даярлау бағытының бөлінісінде
беріледі

3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства образования и науки Республики Казахстан после его официального опубликования;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства образования и науки Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на вице-министра образования и науки Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении двадцати одного календарного дня после дня его первого официального опубликования.
Министр образования и науки
Республики Казахстан
Е. Сагадиев
Приложение 1
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 1
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения об укомплектованности педагогическими и преподавательскими кадрами
____________________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Год и место рождения
Сведения о высшем и/или техническо-профессиональном и/или послесреднем образовании, специальность, квалификация по диплому, год окончания
Основное место работы (адрес организации)
Дополнительное место работы (совместительство)
Сведения об отсутствии (наличии) судимости
Категория, дата присвоения, номер приказа о присвоении категории*
Сведения о прохождении медицинского осмотра (наличие санитарной книжки)*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
продолжение таблицы
Сведения о степени магистр (специальность, год присуждения)*
Сведения об академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения о степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", специальность, год присуждения
Сведения об ученом звании "ассоциированный профессор (доцент)" или "профессор", специальность, год присвоения
Сведения о почетных званий и государственных наград Республики Казахстан, о спортивном звании "Заслуженный тренер" или о высшей и первой врачебной категории, год присвоения
Сведения о наличии удостоверения о признании/нострификации
Преподаваемый предмет, дисциплина
10
11
12
13
14
15
16
17
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *для организаций начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего образования
Приложение 2
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 2
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения о наличии фонда учебной и научной литературы
_________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебный предмет, учебная дисциплина по профессии, направлению подготовки кадров, вид деятельности, раздел программы воспитания и обучения
Количество обучающихся, изучающих предмет, дисциплину (предполагаемый набор)
Учебная литература (название, год издания, авторы)
Учебно-методическая, научная литература (название, год издания, авторы)*
Количество не менее 1 экземпляра
1
2
3
4
5
6
Всего:
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *заполняется для организаций технического и профессионального, высшего и послевузовского образования
Приложение 3
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 6
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения о материально-техническом обеспечении образовательного процесса, в том числе о наличии компьютеров, наличии учебных лабораторий, учебных предметных кабинетов и технических средств обучения
Фактический адрес здания (строения) с указанием общей и полезной площади (м2)
Сведения об оснащенности
Аудитории, предметные кабинеты, с указанием наименования и площади*
Учебно-производственные мастерские, учебно-опытные участки, учебные хозяйства, учебные полигоны*
Лаборатории с указанием наименования* (м2)
Перечень технических средств обучения, учебного и учебно-лабораторного оборудования с указанием вида
Актовый зал, спортивный зал (м2)
Компьютерные классы
Библиотека
Для подготовки кадров по медицинскому направлению "Доклинические симуляционные кабинеты"*
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *для организаций технического и профессионального, послесреднего по запрашиваемой специальности и/или квалификации, *для организаций высшего и послевузовского образования информация представляется по запрашиваемому направлению
Приложение 4
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 8
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения о наличии учебной и научной литературы на цифровых носителях
___________________________________________________________________
(наименование организации образования) (по состоянию на ________)
№ п/п
Учебная дисциплина по профессии, направлению подготовки кадров
Название, год создания
Автор(ы)
1
2
3
4
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 5
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 9
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения о наличии лицензий по предыдущему уровню согласно лицензируемому направлению подготовки кадров
Наименование направления подготовки кадров бакалавриата
Номер лицензии, дата выдачи
Наименование направления подготовки кадров магистратуры*
Номер лицензии, дата выдачи
1
2
3
4
5
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *для организаций образования, реализующих образовательные программы послевузовского образования с присуждением степени доктора философии (PhD) и доктора по профилю, информация представляется в разрезе по запрашиваемому направлению подготовки кадров
Приложение 6
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 11
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения об осуществляющих научное руководство научных руководителях по направлению подготовки кадров с указанием стажа работы, научных публикаций и учебника или учебного пособия
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Сведения об образовании (сведения о наличии ученой степени "кандидат наук" или "доктор наук" или "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или академической степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю" или степени "доктор философии (PhD)" или "доктор по профилю", сведения об окончании резидентуры)
Стаж работы (научно-педагогической, клинической)
Перечень публикаций
Название учебника либо учебного пособия
в отечественных периодических изданиях
в зарубежных периодических изданиях
в трудах международных конференций
1
2
3
4
5
6
7
8
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Приложение 7
к приказу Министра
образования и науки
Республики Казахстан
от 16 ноября 2018 года № 634
Приложение 12
к квалификационным требованиям,
предъявляемым к образовательной
деятельности, и перечню
документов, подтверждающих
соответствие им
Форма
Сведения о наличии специализированной научно-технической, научно-методической, клинической, экспериментальной базы*
Наличие научно-исследовательского института, клинической базы, научной лаборатории, технопарка, бизнес-инкубатора (выбрать нужное)
Адрес местонахождения
На праве собственности либо на договорной основе
Примечание (краткая информация о деятельности базы)
1
2
3
4
Руководитель организации образования _____________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (подпись)
Примечание *информация представляется в разрезе по направлению подготовки кадров