"Қазақстан Республикасының ойын бизнес туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2018 жылғы 23 қарашадағы № 331 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2018 жылғы 23 қарашадағы № 76 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 27 қарашада № 17799 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2016 жылғы 8 тамыздағы № 227 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2016 жылғы 17 тамыздағы № 373 бірлескен бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 14313 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде 2016 жылғы 21 қазанда жарияланған) өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Мыналар:
1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
2) осы бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
3) осы бірлескен бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
4) осы бірлескен бұйрыққа 4-қосымшаға сәйкес букмекерлік кеңселер қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы;
5) осы бірлескен бұйрыққа 5-қосымшаға сәйкес тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген 1-қосымша осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын;

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе"
Совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 23 ноября 2018 года № 331 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 23 ноября 2018 года № 76. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 ноября 2018 года № 17799
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 8 августа 2016 года № 227 и Министра национальной экономики Республики Казахстан от 17 августа 2016 года № 373 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 14313, опубликован 21 октября 2016 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения и дополнения:
часть первую изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить:
1) критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе, согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;
2) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино, согласно приложению 2 к настоящему совместному приказу;
3) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность залов игровых автоматов, согласно приложению 3 к настоящему совместному приказу;
4) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор, согласно приложению 4 к настоящему совместному приказу;
5) проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность тотализаторов, согласно приложению 5 к настоящему совместному приказу.";
приложение 1, утвержденное указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;

көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген 2 және 3-қосымшалар осы бірлескен бұйрыққа 2 және 3-қосымшаларға сәйкес редакцияда жазылсын;
осы бірлескен бұйрыққа 4 және 5-қосымшаларға сәйкес 4 және 5-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әдiлет министрлiгiнде мемлекеттiк тiркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны электронды түрде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) қолданысқа енген күннен кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бірлескен бұйрықта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрі _________________А. Мұхамедиұлы
Қазақстан Республикасының Ұлттық
экономика министрінің
міндетін атқарушы ___________________ Р. Дәленов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және
арнайы есепке алу жөніндегі
комитеті
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2018 жылғы 23 қарашадағы № 331
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушынің
2018 жылғы 23 қарашадағы № 76
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы № 227
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы№ 373
бірлескен бұйрығына
1-қосымша
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. 2015 жылғы 29 қазандағы Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 141-бабының 3-тармағына және 143-бабының 1-тармағына сәйкес, және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушысының 2018 жылғы 31 шілдедегі № 3 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17371 болып тіркелген) бұйрығымен бекітілген Мемлекеттік органдардың тәуекелдерді бағалау жүйесін қалыптастыру қағидалары және тексеру парақтарының нысанына сәйкес Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары (бұдан әрі – Өлшемшарттар) ойын бизнесі саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі – уәкілетті орган) бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаумен жүргізу мақсатында тексерілетін субъектілерді (объектілерді) іріктеуге арналған.

приложения 2 и 3, утвержденные указанным совместным приказом, изложить в редакции согласно приложению 2 и 3 к настоящему совместному приказу;
дополнить приложениями 4 и 5 согласно приложениям 4 и 5 к настоящему совместному приказу.
2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства культуры и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего совместного приказа направление его в электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение двух рабочих дней после введения в действие настоящего совместного приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства культуры и спорта Республики Казахстан;
4) в течение двух рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства культуры и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр культуры и спорта
Республики Казахстан
___________ А. Мухамедиулы
Исполняющий обязанностиМинистра национальнойэкономики Республики Казахстан_______________ Р. Даленов
"СОГЛАСОВАН"
Комитет по правовой
статистике и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 331
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 76
Приложение 1
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
Глава 1. Общие положения
1. Критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе (далее – Критерии) предназначены для отбора субъектов (объектов) контроля с целью проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля уполномоченным органом в сфере игорного бизнеса (далее – уполномоченный орган) в соответствии с пунктом 3 статьи 141 и пунктом 1 статьи 143 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан от 29 октября 2015 года (далее – Кодекс) и Правилами формирования государственными органами системы оценки рисков и формы проверочных листов, утвержденными приказом исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 июля 2018 года № 3 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17371).

2. Осы Өлшемшарттарда мына ұғымдар пайдаланылған:
1) бақылау объектілері – мемлекеттік бақылау субъектiсінде меншік құқығымен немесе өзге де заңды негізде болатын, мемлекеттік бақылауға жататын мүлік мемлекеттік бақылау объектісі болып табылады;
2) бақылау субъектілері – қызметіне бақылау жүзеге асырылатын казино, ойын автоматтарының залдары, букмекерлік кеңселер, тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғалар (ойын бизнесі саласындағы лицензия қолданысының мерзімі өткенге дейін), заңды тұлғалар;
3) болмашы бұзушылықтар – елеусіз бұзушылықтар – "Ойын бизнесі туралы" 2007 жылғы 12 қаңтардағы Қазақстан Республикасы Заңның (бұдан әрі – Заң) қолданылатын заңдастырылған белгілер мен номинацияларының болуы бойынша, ойын мекемесінің жұмыс істеуі қағидаларын белгілеу, Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке немесе заңды тұлғалармен шарттардың болуы жөніндегі мәліметтерді ұсыну жөніндегі талаптарын сақтамауға байланысты бұзушылықтар;
4) елеулі бұзушылықтар-ойын үстелдерін, ойын автоматтарын, бәс тігуді ұйымдастыру және өткізуге арналған жабдықтарды болуы бойынша, ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызын, ойын жабдығының, аппараттық-бағдарламалық кешеннің, бейнежазу жүйелерінің болуын орнатуға қатысты, ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойықтарына монтаждауға тыйым салу бойынша Заңның талаптарын сақтамауға байланысты бұзушылықтар;
5) өрескел бұзушылықтар – міндетті резервтің болуы, ғимараттардың болуы (ғимарат, құрылыс, үй-жай бөлігі) бойынша, жиырма бір жасқа дейінгі Қазақстан Республикасы азаматтарының құмар ойындарына және (немесе) бәс тігуге қатысуына тыйым салу, ойын мекемелерінің орналасуы бойынша, мөлшерлемелер қабылдау бойынша, аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне қойылатын талаптар, қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы Қазақстан Республикасы заңнамасын сақтау, мемлекеттік органдардан түскен мәліметтердің болуы бойынша, жеке және заңды тұлғалардан расталған шағымдар мен өтініштер, бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымдарды белгіленген мерзімде орындамау туралы мәліметтерді ұсыну бойынша Заңның талаптарын сақтамауға байланысты бұзушылықтар;
6) тәуекел – бақылау субъектісінің қызметі нәтижесінде қоршаған ортаға, жеке және заңды тұлғалардың заңды мүдделеріне, мемлекеттің мүліктік мүдделеріне салдарларының ауырлық дәрежесін ескере отырып зиян келтіру ықтималдығы;

2. В настоящих Критериях использованы следующие понятия:
1) объекты контроля – имущество, находящееся на праве собственности или ином законном основании у субъекта контроля, подлежащее контролю;
2) субъекты контроля – физические лица (до истечения срока действия лицензии в сфере игорного бизнеса), юридические лица, осуществляющие деятельность казино, залов игровых автоматов, букмекерских контор, тотализаторов, за деятельностью которых осуществляются контроль;
3) незначительные нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением требований Закона Республики Казахстан от 12 января 2007 года "Об игорном бизнесе" (далее – Закон) по представлению сведений, по наличию образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков, правил работы игорного заведения, договоров с физическими или юридическими лицами, получившими в установленном законодательством Республики Казахстан порядке лицензию на осуществление охранной деятельности;
4) значительные нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением требований Закона касательно установки игровых столов, игровых автоматов, оборудования для организации и проведения пари, установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, наличия игорного оборудования, аппаратно-программного комплекса, видеозаписывающих систем, по запрету монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы;
5) грубые нарушения – нарушения, связанные с несоблюдением требований Закона по представлению сведений о наличии обязательного резерва, наличию здания (части здания, строения, сооружения), запрету на участие в азартных играх и (или) пари граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года, расположению игорных заведений, приему ставок, требованиям к серверу аппаратно-программного комплекса, соблюдению законодательства Республики Казахстан о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, наличию сведений, поступивших от государственных органов, подтвержденных жалоб и обращений от физических и юридических лиц, неисполнению в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля;
6) риск – вероятность причинения вреда в результате деятельности субъекта контроля законным интересам физических и юридических лиц, имущественным интересам государства с учетом степени тяжести его последствий;

7) тәуекел дәрежесін бағалаудың объективті өлшемшарттары (бұдан әрі – объективті өлшемшарттар) – ойын бизнесі саласында тәуекел дәрежесіне байланысты және жеке бақылау субъектісіне (объектісіне) тікелей байланыссыз бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары;
8) тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары (бұдан әрі -субъективті өлшемшарттар) – нақты бақылау субъектісінің (объектісінің) қызметі нәтижелеріне байланысты бақылау субъектілерін (объектілерін) іріктеу үшін пайдаланылатын тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары.
3. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау үшін тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттары объективті және субъективті өлшемшарттар арқылы қалыптастырылады.
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу ерекше тәртібі жоғары тәуекел дәрежесіне жатқызылған бақылау субъектісіне (объектісіне) қатысты қолданылады.
4. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау Кодекстің 141-бабының 3-тармағына сәйкес құрылатын бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылаудың жарты жылдық тізімдері негізінде жүргізіледі.
5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау тізімдері субъективті өлшемшарттар бойынша тәуекел дәрежесінің барынша жоғары көрсеткіші бар бақылау субъектісінің басымдығы.
6. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізудің мерзімділігі субъективті өлшемшарттар бойынша алынатын мәліметтерге жүргізілетін талдау мен бағалаудың нәтижелері бойынша айқындалады және жылына ең көбі бір реттен аспайды.
2-тарау. Объективті өлшемшарттар
7. Объективті өлшемшарттар бойынша тәуекелді бағалаудың жоғары дәрежесіне мынадай бақылау субъектілері (объектілер) жатады:
1) казино;
2) ойын автоматтары залы;
3) букмекер кеңселері;
4) тотализаторлар.
3-тарау. Субъективті өлшемшарттар
8. Субъективті өлшемшарттарды айқындау мына кезеңдерді қолданумен жүзеге асырылады:
1) деректер базасын қалыптастыру және ақпарат жинау;
2) ақпаратты талдау және тәуекелдерді бағалау.
9. Бақылау субъектісінің субъективті өлшемшартарының тәуекел дәрежесін бағалау үшін мына ақпарат көздері пайдаланылады:
1) бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері;
2) бұрынғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері. Бұл ретте бұзушылықтардың ауыртпалық дәрежесі (өрескел, елеулі, болмашы) тексеру парағында көрсетілген Заңнама талаптары сақталмаған жағдайда белгіленеді;

7) объективные критерии оценки степени риска (далее – объективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от степени риска в сфере игорного бизнеса и не зависящие непосредственно от отдельного субъекта (объекта) контроля;
8) субъективные критерии оценки степени риска (далее – субъективные критерии) – критерии оценки степени риска, используемые для отбора субъектов (объектов) контроля в зависимости от результатов деятельности конкретного субъекта (объекта) контроля.
3. Критерии оценки степени риска для профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля формируются посредством объективных и субъективных критериев.
Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля применяется в отношении субъектов контроля, отнесенных к высокой степени риска.
4. Профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля проводятся на основании полугодовых списков профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля, формируемых в соответствии с пунктом 3 статьи 141 Кодекса.
5. Списки профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля составляются с учетом приоритетности субъекта контроля с наибольшим показателем степени риска по субъективным критериям.
6. Кратность проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта) контроля определяется по результатам проводимого анализа и оценки получаемых сведений по субъективным критериям и не может быть чаще одного раза в год.
Глава 2. Объективные критерии
7. По объективным критериям к высокой степени оценки риска относятся следующие субъекты (объекты) контроля:
1) казино;
2) залы игровых автоматов;
3) букмекерские конторы;
4) тотализаторы.
Глава 3. Субъективные критерии
8. Определение субъективных критериев осуществляется с применением следующих этапов:
1) формирование базы данных и сбор информации;
2) анализ информации и оценка рисков.
9. Для оценки степени рисков субъективных критериев субъектов контроля используются следующие источники информации:
1) результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля;
2) результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля. При этом степень тяжести нарушений (грубое, значительное, незначительное) устанавливается в случае несоблюдения требований Закона, отраженных в проверочных листах;

3) мемлекеттік органдардан келіп түскен мәліметтерді талдау нәтижелері;
4) бұзу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құқықтарын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бұзған жеке және заңды тұлғалардың расталған шағымдар мен өтініштердің болуы;
5) бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқа).
10. Бақылау субъектілерінің тәуекел дәрежесін бағалау және оларды тәуекел дәрежесінің өрескел, елеулі, болмашы тобына жатқызу осы Өлшемшарттардың 1, 2-қосымшасына сәйкес жүзеге асырылады.
11. Бір және одан да көп өрескел бұзушылықтар болған кезде тексерілетін субъектіге (объектіге) 100 көрсеткіші беріледі, бұл тексерілетін субъектіге (объектіге) бару арқылы профилактикалық бақылау жүргізу үшін негіздеме болып табылады.
Өрескел бұзушылықтар болмаған жағдайда, тәуекел дәрежесінің көрсеткішін айқындау үшін елеулі және елеусіз дәрежелер талаптарының жиынтық көрсеткіші есептеледі.
Елеулі бұзушылықтар көрсеткішін айқындау кезінде 0,7 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SР3 = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
мұнда:
SР3 – елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 – елеулі бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 – анықталған елеулі бұзушылықтардың саны.
Болмашы бұзушылықтардың көрсеткішін айқындау кезінде 0,3 коэффициенті қолданылады және бұл көрсеткіш мына формула бойынша есептеледі:
SРН = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
мұнда:
SРН – болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші;
SР1 - болмашы бұзушылықтардың талап етілетін саны;
SР2 - анықталған болмашы бұзушылықтардың саны.
Тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші (SР) 0-ден 100-ге дейінгі шәкіл бойынша есептеледі және мына формула бойынша елеулі және болмашы бұзушылықтардың көрсеткіштерін қосу арқылы айқындалады:
SР = SР3 + SРН,
мұнда:
SР - тәуекел дәрежесінің жалпы көрсеткіші;
SР3 - елеулі бұзушылықтардың көрсеткіші;
SРН - болмашы бұзушылықтардың көрсеткіші.
12. Тәуекел дәрежесінің көрсеткіштері бойынша тәуекел дәрежесі жоғары бақылау және қадағалау субъектісі (объектісі):
1) тәуекел дәрежесі 0-ден 60-қа дейінгі қоса алғанда көрсеткіш кезінде реттеуші мемлекеттік органның тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарында белгіленетін мерзімге арналған жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылады;
2) тәуекел дәрежесі 61-ден бастап 100-ді қоса алғанға дейінгі көрсеткіш кезінде жартыжылдық кестелер негізінде тексерулерді жүргізудің ерекше тәртібінен босатылмайды.
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы заңнамасын
сақтаудың тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
1-қосымша
Казино және ойын автоматтары залдарының қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларына арналған Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежесін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Бөлім 1. Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Ұсынылған есептік нысандарда ұтыстың белгеленген пайызы туралы мәліметтердің болмауы (ойын автоматына технологиялық түрде салынған ұтыс пайызы тоқсан бес пайыздан төмен болмауға тиіс)
елеулі
2
Ұсынылған есептік нысандарда бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және құмар ойнына барлық қатысушылардың әрекеттерін тіркейтін бейне жазу жүйелерімен жабдықталуға тиіс)
елеулі
3
Ұсынылған есептік деректерде ойын үстелдерінің санын өзгерту, лицензия алу кезінде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір казинода кемінде отыз ойын автоматы орнатылуға тиіс)
елеулі
4
Ұсынылған есептік деректерде ойын үстелдерінің санын өзгерту, лицензия алу кезінде көрсетілген жабдықты ауыстыру туралы мәліметтердің болмауы (бір ойын автоматтары залдарында кемінде алпыс ойын автоматы орнатылуға тиіс)
елеулі
5
Ұсынылған анықтамаларда казино қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
6
Ұсынылған анықтамаларда ойын автоматтары залдары қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 60000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
7
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың есептілік кезеңнен кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей тоқсан сайын үш айда кемінде бір рет банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтамаларды ұсынбау
өрескел
Бөлім 2. Бұрынғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды орындамаған кезде белгіленеді)

3) результаты анализа сведений, поступивших от государственных органов;
4) наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических лиц, юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения;
5) результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации).
10. Оценка степени риска субъектов контроля и отнесение их к грубой, значительной и незначительной группе степени риска осуществляется в соответствии с приложениями 1, 2 к настоящим Критериям.
11. При наличии одного и более грубых нарушений, субъекту контроля присваивается показатель 100, что является основанием для проведения профилактического контроля с посещением субъекта (объекта).
В случае отсутствия грубых нарушений, для определения показателя степени риска рассчитывается суммарный показатель по нарушениям значительной и незначительной степени.
При определении показателя значительных нарушений применяется коэффициент 0,7 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРз = (SР2 х 100/SР1) х 0,7,
где:
SРз – показатель значительных нарушений;
SР1 – требуемое количество значительных нарушений;
SР2 – количество выявленных значительных нарушений.
При определении показателя незначительных нарушений применяется коэффициент 0,3 и данный показатель рассчитывается по следующей формуле:
SРн = (SР2 х 100/SР1) х 0,3,
где:
SРн – показатель незначительных нарушений;
SР1 – требуемое количество незначительных нарушений;
SР2 – количество выявленных незначительных нарушений.
Общий показатель степени риска (SР) рассчитывается по шкале от 0 до 100 и определяется путем суммирования показателей значительных и незначительных нарушений по следующей формуле:
SР = SРз + SРн,
где:
SР – общий показатель степени риска;
SРз – показатель значительных нарушений;
SРн – показатель незначительных нарушений.
12. По показателям степени риска субъект (объект) контроля относится:
1) к высокой степени риска – при показателе степени риска от 61 до 100 включительно и в отношении него проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля;
2) не отнесенной к высокой степени риска – при показателе степени риска от 0 до 60 включительно и в отношении него не проводится профилактический контроль с посещением субъекта (объекта) контроля.
Приложение 1
к Критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино и залов игровых автоматов
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
1
Отсутствие в представленных отчетных формах сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенном в игровой автомат (процент выигрыша, технологически заложенный в игровой автомат, должен быть не ниже девяноста пяти процентов)
значительное
2
Отсутствие в представленных отчетных формах сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры)
значительное
3
Отсутствие в представленных отчетных формах сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном казино должно быть установлено не менее тридцати игровых столов)
значительное
4
Отсутствие в представленных отчетных формах сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии (в одном зале игровых автоматов должно быть установлено не менее шестидесяти игровых автоматов)
значительное
5
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности казино (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
6
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности залов игровых автоматов (размер обязательного резерва 60000 месячных расчетных показателей)
грубое
7
Непредставление ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом отчетной формы организаторами игорного бизнеса и справок о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Раздел 2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)

2.1. Казино қызметін жүзеге асыратын субъектілер
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтау:
1) ойын жабдығының, ойын автоматтарының техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
3) ойын автоматына технологиялық салынған ұтыстың белгіленген пайызы туралы мәлімет;
4) лицензия алған кезде көрсетілген ойын үстелдері санының өзгеруі, жабдықты ауыстыру туралы мәліметтер;
5) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
6) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Бір казинода кемінде отыз ойын үстелін орнату бойынша талаптарды сақтау
елеулі
3
Казино ойын автоматтарын немесе олардың бөліктерін қабырғаларға, терезе мен есіктер ойығына монтаждауға салынған тыйым салу туралы талаптарды сақтау
елеулі
4
Тоқсан бес пайыздан төмен емес ойын автоматына технологиялық салынған ұтыс пайызына қатысты талаптарды сақтау
елеулі
5
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтау
елеулі
6
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру:
жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі, сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;
3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
7
Казино қызметін жүзеге асыру үшiн үш жұлдыздан кем емес санаттағы қонақүй кешенінде санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болуы
өрескел
8
Казино қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болуы
елеулі
9
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке немесе заңды тұлғалармен шарттардың болуы
болмашы
10
Казино қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастырылған белгілер үлгілері мен номинацияларының болуы
болмашы
11
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде казино қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауы
өрескел
12
Жиырма бір жасқа дейінгі Қазақстан Республикасы азаматтарының құмар ойындарға қатысуға тыйым салуды сақтамау
өрескел
13
Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдау және өткізілетін құмар ойындар, олармен құмар ойындарға қатысушылар танысу үшін ойын мекемелерінде көрінетін жерге орнатылған қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалардың бар болуы
болмашы

2.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность казино
1
Соблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии игорного оборудования, игровых автоматов;
2) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
3) сведений об установленном проценте выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат;
4) сведений об изменении количества игровых столов, замены оборудования указанного при получении лицензии;
5) сведений о списке касс и численности работников;
6) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Соблюдение требования по установке в одном казино не менее тридцати игровых столов
значительное
3
Соблюдение требования о запрете монтажа игровых автоматов или их частей в стены, оконные и дверные проемы в казино
значительное
4
Соблюдение требования касательно установленного процента выигрыша, технологически заложенного в игровой автомат, не ниже девяноста пяти процентов
значительное
5
Соблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников азартной игры
значительное
6
Соблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;
3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
7
Для осуществления деятельности казино наличие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании в гостиничном комплексе категории не ниже трех звезд, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам
грубое
8
Наличие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности казино
значительное
9
Наличие договоров с физическими или юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
10
Наличие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности казино
незначительное
11
Соблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности казино в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
12
Несоблюдение запрета на участие в азартных играх граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года
грубое
13
Наличие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, установленных в игорных заведениях на видном месте для ознакомления с ними участников азартных игр
незначительное

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
7
Ойын автоматтары залы қызметін жүзеге асыру үшiн санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы немесе өзге де заңды негіздегі үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болуы
өрескел
8
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін меншік құқығында ойын жабдығының болуы
елеулі
9
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке немесе заңды тұлғалармен шарттардың болуы
болмашы
10
Ойын автоматтары залының қызметін жүзеге асыру үшін қазақ және орыс тілдерінде қолданылатын заңдастырылған белгілер үлгілері мен номинацияларының болуы
болмашы
11
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 60000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде ойын автоматтары залдарның қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауы
өрескел
12
Жиырма бір жасқа дейінгі Қазақстан Республикасы азаматтарының құмар ойындарға қатысуға тыйым салуды сақтамау
өрескел
13
Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдау және өткізілетін құмар ойындар, олармен құмар ойындарға қатысушылар танысу үшін ойын мекемелерінде көрінетін жерге орнатылған қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалардың бар болуы
болмашы
Бөлім 3. Мемлекеттік органдардан түскен мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу фактілерімен мемлекеттік органдардан түскен мәліметтердің болуы
өрескел
Бөлім 4. Бұзу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құқықтарын ойын бизнесін ұйымдастырушылар, жеке және заңды тұлғалар тарапынан түскен шағымдар мен өтініштердің болуы
1
Бұзу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құқықтарын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бұзған жеке және заңды тұлғалардан бір және одан да көп шағымдар мен өтініштердің болуы
өрескел
Бөлім 5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқа)
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Қазақстан Республикасының
ойын бизнесі туралы заңнамасын
сақтаудың тәуекел дәрежесін
бағалау өлшемшарттарына
2-қосымша
Букмекерлік кеңселер және тотализаторлар қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларға арналған Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың тәуекел дәрежелерін бағалаудың субъективті өлшемшарттары
р/с №
Өлшемшарттар
Бұзушылық дәрежесі
Бөлім 1. Бақылау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтерді мониторингілеу нәтижелері
1
Ұсынылған анықтамаларда букмеркерлік кеңселер қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
2
Ұсынылған анықтамаларда тотализаторлар қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
3
Ұсынылған анықтамаларда букмеркерлік кеңселер қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 40000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
4
Ұсынылған анықтамаларда тотализаторлар қызметін жүзеге асыру үшін банктік салым шартын жасасқан кезде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның қозғалысы туралы мәліметтердің болмауы (міндетті резервтер мөлшері 10000 айлық есептік көрсеткіш)
өрескел
5
Ұсынылған есептік нысандарда бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтердің болмауы (ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындары жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және бәс тігуге барлық қатысушылардың әрекеттерін тіркейтін бейне жазу жүйелерімен жабдықталуға тиіс)
елеулі
6
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың есептілік кезеңнен кейінгі айдың 10 күнінен кешіктірмей тоқсан сайын үш айда кемінде бір рет банктік салым шартын жасасу кезінде ашылған банк шоттары бойынша ақшаның болуы және қозғалысы туралы анықтамаларды және есептілік нысандарын ұсынбау
өрескел
Бөлім 2. Бұрынғы бару арқылы профилактикалық бақылау нәтижелері (ауыртпалық дәрежесі төменде көрсетілген талаптарды орындамаған кезде белгіленеді)

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
7
Для осуществления деятельности зала игровых автоматов наличие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности или ином законном основании, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам
грубое
8
Наличие игорного оборудования на праве собственности для осуществления деятельности зала игровых автоматов.
значительное
9
Наличие договоров с физическими или юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
10
Наличие образцов и номинаций, применяемых легитимационных знаков на казахском и русском языках для осуществления деятельности зала игровых автоматов
незначительное
11
Соблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности зала игровых автоматов в размере 60000 месячных расчетных показателей
грубое
12
Не соблюдение запрета на участие в азартных играх граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года
грубое
13
Наличие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых азартных игр на казахском и русском языках, установленных в игорных заведениях на видном месте для ознакомления с ними участников азартных игр
13
Раздел 3. Результаты анализа сведений, поступивших от государственных органов
1
Наличие сведений, поступивших от государственных органов с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
грубое
Раздел 4. Наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических лиц, юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов подтверждающих фактов нарушения
1
Наличие одного и более обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
грубое
Раздел 5. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Приложение 2
к Критериям оценки степени риска
за соблюдением законодательства
Республики Казахстан
об игорном бизнесе
Субъективные критерии оценки степени риска за соблюдением законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе для организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность букмекерских контор и тотализаторов
№ п/п
Критерии
Степень нарушений
Раздел 1. Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемых субъектом контроля
1
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
2
Отсутствие в представленных справках сведений о наличии денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализаторов (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
3
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности букмекерских контор (размер обязательного резерва 40000 месячных расчетных показателей)
грубое
4
Отсутствие в представленных справках сведений о движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада для осуществления деятельности тотализатор (размер обязательного резерва 10000 месячных расчетных показателей)
грубое
5
Отсутствие в представленных отчетных формах сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем (кассы и игровые места игорных заведений должны быть оборудованы видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари)
значительное
6
Непредставление ежеквартально не позднее 10 числа месяца, следующего за отчетным периодом отчетной формы организаторами игорного бизнеса и справок о наличии и движении денег по банковским счетам, открытым при заключении договора банковского вклада, не реже одного раза в три месяца
грубое
Раздел 2. Результаты предыдущего профилактического контроля с посещением субъектов (объектов) контроля (степень тяжести устанавливается при несоблюдении нижеперечисленных требований)

2.1. Букмекерлік кеңсе қызметін жүзеге асыратын субъектілер
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтау:
1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Букмекерлік кеңсе касалалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптардың сақталуы. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
өрескел
3
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтау
елеулі
4
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтау, атап айтқанда:

2.1. Для субъектов, осуществляющих деятельность букмекерских контор
1
Соблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Соблюдение требований по расположению касс букмекерских контор в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
3
Соблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
значительное
4
Соблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
5
Аппараттық-бағдарламалық кешенге және алдағы тек нақты оқиғаларға есептелген коэффициенттер негізінде мөлшерлемелерді қабылдау бойынша букмекер кеңсесінің жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарды сақтау
өрескел
6
Аппараттық-бағдарламалық кешен жабдығы бойынша букмекер кеңсесінің жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарды сақтау
елеулі
7
Аппараттық-бағдарламалық кешен серверіне сәйкес бақылау-кассалық машиналардың мемлекеттік тізіліміне енгізілген компьютерлік жүйе болып табылатын бақылау-кассалық машинаның тіркеу режимін қамтамасыз ету талаптарын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың орындауы. Аппараттық-бағдарламалық кешен сервері Қазақстан Республикасының аумағында болуы тиіс
өрескел
8
Букмекер кеңесесі қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың аппараттық-бағдарламалық кешен мен бәс тігуді ұйымдастыруға және өткізуге арналған жабдық арқылы жасалған мөлшерлемелердің жалпы сомасын қабылдауды, бірыңғай есепке алуды және бәс тігуге қатысушылардың мөлшерлемелерін өңдеу мен ұтысты төлеуді жүзеге асыруды және қамтамасыз етуді орындауы
елеулі
9
Бәс тігуді аяқтау нұсқаларына ұтыс коэффициенттер есебін, қабылданған мөлшерлемелерді есепке алуды, бәс тігу нәтижелері бойынша ұтыс есебін,ұтыстарды есепке алуды және оларды төлеуді жүзеге асыруды аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы букмекер кеңесе қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушыларына қойылатын талаптарды сақтау
елеулі
10
Ойын бизнесін ұйымдастырушылардың букмекер кеңсесі кассаларымен аппараттық-бағдарламалық кешен арқылы өзара іс-қимылды қамтамасыз ету және уәкілетті органға Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнамасын орындауға бақылауды жүзеге асыруға мүмкіндік беретін ақпаратты жинауды жүзеге асыру және ұсыну бойынша талаптарды сақтауы
өрескел
11
Букмекер кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болуы
өрескел
12
Құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болуы
елеулі
13
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке немесе заңды тұлғалармен шарттардың болуы
болмашы
14
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 40000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде букмекер кеңселері қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауы
өрескел
15
Жиырма бір жасқа дейінгі Қазақстан Республикасы азаматтарының бәс тігуге қатысуға тыйым салуды сақтамау
өрескел
16
Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдау және өткізілетін құмар ойындар, олармен құмар ойындарға қатысушылар танысу үшін ойын мекемелерінде көрінетін жерге орнатылған қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалардың бар болуы
болмашы

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
5
Соблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы, по приему ставок на основании коэффициентов, рассчитанных аппаратно-программным комплексом, и только на предстоящие реальные события
грубое
6
Соблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по оборудованию аппаратно-программным комплексом
значительное
7
Соблюдение требования организаторами игорного бизнеса к серверу аппаратно-программного комплекса, а именно обеспечению фискальным режимом контрольно-кассовой машины, являющейся компьютерной системой, включенной в государственный реестр контрольно-кассовых машин. Сервер аппаратно-программного комплекса должен находиться на территории Республики Казахстан
грубое
8
Соблюдение организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
9
Соблюдение требования к организаторам игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы, по осуществлению расчета коэффициентов выигрышей на варианты исхода пари, учета принятых ставок, расчета выигрышей по результатам пари, учета выигрышей и выплат по ним посредством аппаратно-программного комплекса
значительное
10
Соблюдение требования организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность букмекерской конторы по обеспечению взаимодействия аппаратно-программного комплекса с кассами букмекерских контор, по осуществлению сбора и предоставления информации уполномоченному органу, позволяющей осуществлять контроль за соблюдением требований о противодействии легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма
грубое
11
Для осуществления деятельности букмекерской конторы наличие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам
грубое
12
Наличие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности
значительное
13
Наличие договоров с физическими или юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
14
Соблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности букмекерских контор в размере 40000 месячных расчетных показателей
грубое
15
Не соблюдение запрета на участие в пари граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года
грубое
16
Наличие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, установленных в игорных заведениях на видном месте для ознакомления с ними участников пари
незначительное

2.2. Тотализатор қызметін жүзеге асыратын субъектілер
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтау:
1) бейнежазу жүйелерінің техникалық жай-күйі туралы мәліметтер;
2) кассалар тізімі мен қызметкерлер саны туралы мәліметтер;
3) қызмет түрінен төленген жалпы салық сомасы туралы мәліметтер
елеулі
2
Тотализатор касалалары тұрғын үй емес үй-жайларда орналасуы бойынша талаптардың сақталуы. Оларды тұрғын үйлердің (тұрғын үй ғимараттарының) тұрғын үй емес үй-жайларында, өнеркәсіптік кәсіпорындарда және олардың кешендерінде, басқа коммуналдық және қойма объектілерінде, мәдени ғимараттарда (құрылыстарда), мемлекеттік органдар мен мекемелер ғимараттарында, білім беру ұйымдарында, денсаулық сақтау, мәдениет, әуежайлар, вокзалдар мекемелерінде, станцияларда және қалалық және қала сыртына көліктік қатынастың аялдамаларында орналастыруға тыйым салынады
өрескел
3
Жазылған ақпаратты кемінде жеті тәулік сақтауды қамтамасыз ететін және барлық құмар ойындарға қатысушылардың іс-қимылын жазып отыратын бейнежазба жүйелерімен ойын мекемелерінің кассалары мен ойын орындарын жабдықтау бойынша талаптарды сақтау
болмашы
4
Тотализатор қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың бәс тігуді ұйымдастыру мен өткізуге арналған жабдықты орнату бойынша талаптарды сақтау
болмашы
5
Қазақстан Республикасының қылмыстық жолмен алынған кірістерді заңдастыруға (жылыстатуға) және терроризмді қаржыландыруға қарсы іс-қимыл туралы заңнама талаптарын сақтау, атап айтқанда:
1) қаржылық мониторингке, оның ішінде күдікті операцияларға жататын ақшамен және (немесе) өзге мүлікпен операцияларды жүзеге асырған жағдайда, өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеруді жүзеге асыру;
2) өз клиенттері (олардың өкілдері) мен бенефициарлық меншіктерге дұрыс тексеру жүргізу кезінде мына шараларды жүзеге асыру:
жеке тұлғаны сәйкестендіру үшін қажетті мәліметтерді тіркеу, оның жеке басын куәландыратын құжаттар деректері, жеке сәйкестендіру нөмірі, сондай-ақ заңды мекенжайы,меншік бенефициарын анықтау және заңды мекенжайынан басқа оны сәйкестіндіруге қажет мәліметтерді тіркеу; клиент (оның өкілі) және бенефициар меншігі туралы шынайылықты тексеру және мәліметтерді жаңарту;

2.2. Для субъектов, осуществляющих деятельность тотализаторов
1
Соблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации:
1) сведений о техническом состоянии видеозаписывающих систем;
2) сведений о списке касс и численности работников;
3) сведений об общей сумме уплаченного налога от вида деятельности
значительное
2
Соблюдение требований по расположению касс тотализаторов в нежилых помещениях. Запрещается их размещение в нежилых помещениях жилых домов (жилых зданий), зданиях промышленных предприятий и их комплексов и других производственных, коммунальных и складских объектах, культовых зданиях (сооружениях), зданиях государственных органов и учреждений, организаций образования, здравоохранения, культуры, аэропортов, вокзалов, на станциях и остановках всех видов общественного транспорта городского и пригородного сообщения
грубое
3
Соблюдение требования по оборудованию касс и игровых мест игорных заведений видеозаписывающими системами, обеспечивающими хранение записанной информации не менее семи суток и фиксирующими действия всех участников пари
значительное
4
Соблюдение организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора, требования по установке оборудования для организации и проведения пари
значительное
5
Соблюдение требований по противодействию легализации (отмыванию) доходов, полученных преступным путем, и финансированию терроризма, а именно:
1) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в случае осуществления операций с деньгами и (или) иным имуществом, подлежащих финансовому мониторингу, в том числе подозрительных операций;
2) при проведении надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников осуществление следующих мер: фиксирование сведений, необходимых для идентификации физического лица: данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, а также юридический адрес; проверка достоверности и обновление сведений о клиенте (его представителе) и бенефициарном собственнике;

3) ішкі бақылау қағидаларына сәйкес өз клиенттерін (олардың өкілдерін) және бенефициар меншіктерін тиісті тексеруді жүзеге асыру
өрескел
6
Аппараттық-бағдарламалық кешенге және алдағы тек нақты оқиғаларға есептелген коэффициенттер негізінде мөлшерлемелерді қабылдау бойынша букмекер кеңсесінің жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың талаптарды сақтауы
өрескел
7
Тотализатор кеңсесінің қызметін жүзеге асыру үшiн санитариялық-эпидемиологиялық және өртке қарсы нормаларға сәйкес келетiн меншiк құқығындағы үйдің (үй, құрылыс, ғимарат бөлiктерiнiң) болуы
өрескел
8
Құқық меншігінде бәс тігуді ұйымдастыру және өткізу үшін жабдықтың болуы
елеулі
9
Күзет қызметін жүзеге асыруға лицензия алған жеке немесе заңды тұлғалармен шарттардың болуы
болмашы
10
Ойын бизнесін ұйымдастырушының 10000 айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде тотализатор қызметін жүзеге асыруы үшін міндетті резервтерді орналастыруға қойылатын талаптарды сақтауы
өрескел
11
Жиырма бір жасқа дейінгі Қазақстан Республикасы азаматтарының бәс тігуге қатысуға тыйым салуды сақтамау
өрескел
12
Ойын мекемесі жұмысының, мөлшерлемелерді қабылдау және өткізілетін құмар ойындар, олармен құмар ойындарға қатысушылар танысу үшін ойын мекемелерінде көрінетін жерге орнатылған қазақ және орыс тілдерінде әзірленген қағидалардың бар болуы
болмашы
Бөлім 3. Мемлекеттік органдардан түскен мәліметтерді талдау нәтижелері
1
Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын бұзу фактілерімен мемлекеттік органдардан түскен мәліметтердің болуы
өрескел
Бөлім 4. Бұзу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құқықтарын ойын бизнесін ұйымдастырушылар, жеке және заңды тұлғалар тарапынан түскен шағымдар мен өтініштердің болуы
1
Бұзу фактісін растайтын құжаттарды қоса бере отырып, құқықтарын ойын бизнесін ұйымдастырушылар бұзған жеке және заңды тұлғалардан бір және одан да көп шағымдар мен өтініштердің болуы
өрескел
Бөлім 5. Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау жүргізу нәтижелері (бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша берілген қорытынды құжаттар (анықтама, қорытынды, ұсынымдар және басқа)
1
Бақылау субъектісіне (объектісіне) бармай профилактикалық бақылау нәтижелері бойынша анықталған бұзушылықтарды жою туралы ұсынымды белгіленген мерзімде орындамау
өрескел
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2018 жылғы 23 қарашадағы № 331
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
міндетін атқарушынің
2018 жылғы 23 қарашадағы № 76
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және спорт министрінің
2016 жылғы 8 тамыздағы № 227
және Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
2016 жылғы 17 тамыздағы № 373
бірлескен бұйрығына
2-қосымша
Казино қызметін жүзеге асыратын ойын бизнесін ұйымдастырушылардың Қазақстан Республикасының ойын бизнесі туралы заңнамасын сақтаудың мемлекеттік бақылау саласындағы тексеру парағы
Тексеруді тағайындаған мемлекеттік орган________________________________
Тексеру/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық бақылау
тағайындау туралы акт _________________________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы __________________________________
____________________________________________________________________ бақылау
субъектінің (объектінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-сәйкестендіру нөмірі
Орналасқан орнының мекенжайы_______________________________________
____________________________________________________________________
р/с №
Талаптар тізбесі
Талап етіледі
Талап етілмейді
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келмейді
1
2
3
4
5
6
1
Есептілік деректерде мынадай ақпараттарды ұсыну туралы талаптарды сақтау:

3) осуществление надлежащей проверки своих клиентов (их представителей) и бенефициарных собственников в соответствии с правилами внутреннего контроля
грубое
6
Соблюдение организаторами игорного бизнеса, осуществляющими деятельность тотализатора, обязанности посредством аппаратно-программного комплекса и оборудования для организации и проведения пари осуществлять и обеспечивать прием, единый учет общей суммы сделанных ставок, обработку ставок участников пари и выплаты выигрыша
значительное
7
Для осуществления деятельности тотализатора наличие здания (части здания, строения, сооружения) на праве собственности, соответствующего санитарно-эпидемиологическим и противопожарным нормам
грубое
8
Наличие оборудования для организации и проведения пари на праве собственности
значительное
9
Наличие договоров с физическими или юридическими лицами, получившими лицензию на осуществление охранной деятельности
незначительное
10
Соблюдение организаторами игорного бизнеса требований к обязательным резервам, для осуществления деятельности тотализаторов в размере 10000 месячных расчетных показателей
грубое
11
Несоблюдение запрета на участие в пари граждан Республики Казахстан в возрасте до двадцати одного года
грубое
12
Наличие разработанных правил работы игорного заведения, приема ставок и проводимых пари на казахском и русском языках, установленных в игорных заведениях на видном месте для ознакомления с ними участников пари
незначительное
Раздел 3. Результаты анализа сведений, поступивших от государственных органов
1
Наличие сведений, поступивших от государственных органов с фактами нарушения законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе
грубое
Раздел 4. Наличие подтвержденных жалоб и обращений со стороны физических лиц, юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов подтверждающих факт нарушения
1
Наличие одного и более обращений от физических и юридических лиц, права которых нарушены организаторами игорного бизнеса с приложением документов, подтверждающих факт нарушения
грубое
Раздел 5. Результаты профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (итоговые документы, выданные по итогам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля (справка, заключение, рекомендации)
1
Неисполнение в установленный срок рекомендаций об устранении нарушений, выявленных по результатам профилактического контроля без посещения субъекта (объекта) контроля
грубое
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 331
и исполняющего обязанности
Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 23 ноября 2018 года № 76
Приложение 2
к совместному приказу
Министра культуры и спорта
Республики Казахстан
от 8 августа 2016 года № 227
и Министра национальной экономики
Республики Казахстан
от 17 августа 2016 года № 373
Проверочный лист в сфере государственного контроля за соблюдением
законодательства Республики Казахстан об игорном бизнесе в отношении
организаторов игорного бизнеса, осуществляющих деятельность казино
Государственный орган, назначивший проверку_______________________________________
________________________________________________________________________________
Акт о назначении проверки/профилактического контроля с посещением
субъекта (объекта) контроля _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(№, дата)
Наименование субъекта (объекта) контроля __________________________________________
________________________________________________________________________________
(индивидуальный идентификационный номер),
бизнес-идентификационный номер субъекта (объекта) контроля
Адрес места нахождения __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
№ п/п
Перечень требований
Требуется
Не требуется
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
5
6
1
Соблюдение требований о представлении в отчетных данных следующей информации: