Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалыстан шақыртып алу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2018 жылғы 9 қарашадағы № 787 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 желтоқсанда № 17906 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының 139-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалыстан шақыртып алу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Кадрлар және әскери білім департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықтың көшірмесін мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және оған енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жолдауды;
3) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жолдауды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Кадрлар департаментінің бастығына жүктелсін.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Осы бұйрық лауазымды адамдарға, оларға қатысты бөлігінде жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қорғаныс министрі Н. Ермекбаев
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2018 жылғы 9 қарашадағы
№ 787 бұйрығымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалыстан шақыртып алу қағидалары

Об утверждении Правил отзыва военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 9 ноября 2018 года № 787. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2018 года № 17906.
В соответствии с пунктом 139 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила отзыва военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости.
2. Департаменту кадров и военного образования Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) направление копии настоящего приказа в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан на казахском и русском языках в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
4) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на начальника Департамента кадров Министерства обороны Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Настоящий приказ довести до должностных лиц в части, их касающейся.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Н. Ермекбаев
Утверждены
приказом Министра обороны
Республики Казахстан
от 9 ноября 2018 года
№ 787
Правила отзыва военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости

1. Осы Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшісін қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалыстан шақыртып алу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 25 мамырдағы № 124 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерінде, басқа да әскерлері мен әскери құралымдарында әскери қызмет өткеру қағидаларының (бұдан әрі – Әскери қызмет өткеру қағидалары) 139-тармағына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әскери қызметшісін (бұдан әрі – әскери қызметші) қызметтік қажеттілік жағдайында жыл сайынғы негізгі демалыстан (бұдан әрі – демалыс) шақыртып алу тәртібін айқындайды.
2. Әскери қызметші қызметтік қажеттілік жағдайында демалыстан әскери бөлім (мекеме) қолбасшылығының хабарламасы бойынша шақыртып алынуы мүмкін.
3. Әскери қызметшіге қызметтік қажеттілік жағдайында демалыстан шақыртып алу туралы бұйырымды (өкімді) әскери бөлім (мекеме) командирі (бастығы) атынан ол тікелей бағынысында тұрған лауазымды адам шақыртып алу себебін көрсетіп ауызша жеткізеді. Әскери қызметшіге ауызша бұйырымды (өкімді) жеткізу мүмкін болмаған жағдайда әскери бөлімнің (мекеменің) штабы Әскери қызмет өткеру қағидаларының 113-тармағына сәйкес әскери қызметші әскери есепке тұрған органды хабардар етеді.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
4. Әскери қызметшіні қызметтік қажеттілікке байланысты демалыстан шақыртып алу мынадай негіздер бойынша жүзеге асырылады:
әскери бөлімнің (мекеменің) бөлімшелері орналасқан жерлерде немесе әскери қызметшілердің отбасы мүшелері жинақы тұратын жерлерде табиғи немесе техногендік сипаттағы төтенше апаттар болған кезде;
бөлімшені немесе әскери бөлімді (мекемені) көшіру кезінде;
әскери бөлімде (мекемеде) әскери қызметшінің қаза табуы, әскери қызметшілердің топтасып қызмет орнын тастап кетуі, мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді жеткізгіштерді, қаруды, техниканы, материалдық немесе қаржы қаражатын жоғалту, жалпы жарғыдан тыс өзара
қарым-қатынастардың көріністері сияқты төтенше жағдайлар болған кезде;
егер жаңа штатқа ауысу мерзімі әскери қызметшінің демалыстан шығуынан бұрын өтетін болса, әскери бөлімде (мекемеде) ұйымдық-штаттық іс-шаралар жүргізу кезінде;
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Бас инспекциясының комиссиялары не Қазақстан Республикасының Қорғаныс министрі немесе Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығы тағайындаған лауазымды адамдар кенеттен тексерулер жоспарына сәйкес әскери бөлімнің (мекеменің) жауынгерлік әзірлігін кенеттен тексеруді жүргізген кезде, егер әскери қызметшіні демалыстан шақыртып алу көзделген болса;
қызметтік қажеттілік жағдайында Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің және Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабы бастығының шешімі бойынша.

1. Настоящие Правила отзыва военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан из ежегодного основного отпуска в случае служебной необходимости (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 139 Правил прохождения воинской службы в Вооруженных Силах, других войсках и воинских формированиях Республики Казахстан, утвержденных Указом Президента Республики Казахстан от 25 мая 2006 года № 124 (далее – Правила прохождения воинской службы) и определяют порядок отзыва военнослужащего Вооруженных Сил Республики Казахстан (далее – военнослужащий) из ежегодного основного отпуска (далее – отпуск) в случае служебной необходимости.
2. Военнослужащий может быть отозван из отпуска в случае служебной необходимости по уведомлению командования части (учреждения).
3. Приказание (распоряжение) об отзыве из отпуска в случае служебной необходимости до военнослужащего доводится устно от имени командира (начальника) воинской части (учреждения) должностным лицом у которого он находится в непосредственном подчинении, с указанием причины отзыва. В случаях, когда доведение устного приказания (распоряжения) до военнослужащего невозможно, штаб воинской части (учреждения) уведомляет орган, в котором военнослужащий встает на воинский учет, согласно пункту 113 Правил прохождения воинской службы.
Сноска. Пункт 3 - в редакции приказа Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
4. Отзыв военнослужащего из отпуска в связи со служебной необходимостью осуществляется по следующим основаниям:
при катастрофах природного или техногенного характера в местах расположения подразделений воинской части (учреждения) или в местах компактного проживания членов семей военнослужащих;
при передислокации подразделения или воинской части (учреждения);
при чрезвычайных происшествиях в воинской части (учреждении), таких как гибель военнослужащего, групповое оставление места службы военнослужащими, утраты носителей сведений, составляющих государственные секреты, оружия, техники, материальных или финансовых средств, проявление массовых неуставных взаимоотношений;
при проведении организационно-штатных мероприятий в воинской части (учреждении), если срок перехода на новый штат истекает ранее выхода военнослужащего из отпуска;
при проведении внезапной проверки боевой готовности воинской части (учреждения) комиссиями Главной инспекции Министерства обороны Республики Казахстан, либо назначенными Министром обороны Республики Казахстан или начальником Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан должностными лицами, согласно плану внезапных проверок, если отзыв военнослужащего из отпуска предусмотрен;
в случаях служебной необходимости по решению Министра обороны Республики Казахстан и первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.

Ескерту. 4-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Қорғаныс министрінің 15.01.2024 № 21 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
5. Шақыртып алуға байланысты демалыстың пайдаланылмаған бөлігі Әскери қызмет өткеру қағидаларының 122-тармағына сәйкес беріледі.

Сноска. Пункт 4 с изменениями, внесенными приказом Министра обороны РК от 15.01.2024 № 21 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Неиспользованная в связи с отзывом часть отпуска предоставляется военнослужащему согласно пункту 122 Правил прохождения воинской службы.