"Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2005 жылғы 19 наурыздағы № 91-НҚ бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 98 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 10 желтоқсанда № 17909 болып тіркелді. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2020 жылғы 22 мамырдағы № 42 бұйрығымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Ұлттық экономика министрінің 22.05.2020 № 42 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) бұйрығымен.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі төрағасының міндетін атқарушының 2005 жылғы 19 наурыздағы № 91-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 3530 болып тіркелген, № 19 "Ресми газетте" 2005 жылғы 7 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету қағидаларын бекіту туралы";
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Табиғи монополиялар туралы" 1998 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы 6-бабының 1-1) және 5-1) тармақшаларына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету ережесінде:
тақырып мынадай редакцияда жазылсын:
"Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету қағидалары";
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету қағидалары "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгертіліп, нәтижесінде табиғи монополия субъектісі шығындарының құны ұлғайған немесе барлық тұтынушылар үшін ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін төмендеткен жағдайда барлық тұтынушылар үшін ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру тәртібін белгілейді.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Барлық тұтынушылар үшін ұсынылатын қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету тәртібі";

О внесении изменений в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 марта 2005 года № 91-ОД "Об утверждении Правил повышения или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы)"
Приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 98. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10 декабря 2018 года № 17909. Утратил силу приказом Министра национальной экономики Республики Казахстан от 22 мая 2020 года № 42.
Сноска. Утратил силу приказом Министра национальной экономики РК от 22.05.2020 № 42 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию естественных монополий от 19 марта 2005 года № 91-ОД "Об утверждении Правил повышения или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы)" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 3530, опубликован 7 мая 2005 года в "Официальной газете" № 19), следующие изменения:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктами 1-1) и 5-1) статьи 6 Закона Республики Казахстан от 9 июля 1998 года "О естественных монополиях" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах повышения или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы), утвержденных указанным приказом:
в заголовок внесено изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется;
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила повышения или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан "О естественных монополиях" и устанавливают порядок повышения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) для всех потребителей в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан, в результате которого увеличивается стоимость затрат субъекта естественной монополии или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) для всех потребителей.";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Порядок повышения или снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые услуги (товары, работы) для всех потребителей";

3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көтерілетін немесе төмендетілетін тарифінің (бағасының, алым ставкасының) немесе оның шекті деңгейінің мөлшері қызметтерді (тауарларды, жұмыстарды) ұсыну үшін қажетті шығындар құнынан төмен болмауға тиіс және табиғи монополиялар субъектілерінің (бұдан әрі – субъект) тиімді жұмыс істеуін қамтамасыз ететін пайда алу мүмкіндігін ескеруге тиіс:
1) барлық тұтынушылар үшін ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін көтеру Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайда жүзеге асырылады;
2) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін төмендету мынадай жағдайларда:
көрсетіліп отырған реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) көлемдері ұлғайған;
субъектiнiң нақты шығындары қысқарған;
табиғи монополиялар туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес субъектілер жүзеге асыратын қызметтердiң өзге де түрлерінен едәуір табыстар алған;
Қазақстан Республикасының салық заңнамасы тиісінше өзгерген жағдайларда жүзеге асырылады.
Инвестициялық бағдарламаның есебінен тарифтік сметаның щығынды бөлігі азайған жағдайда, табиғи монополия субъектісі тарифтің немесе оның шекті деңгейін төмендеткеннен кейін инвестициялық бағдарламаны түзете алады.
4. Ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру немесе төмендету:
1) инвестициялық бағдарламаларды және (немесе) инвестициялық жобаны орындамауға;
2) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызметтердің (тауарлардың, жұмыстардың) сапасын төмендетуге, сондай-ақ санын шектеуге;
3) тұтынушылардың құқықтарына нұқсан келтіруге негіз болмайды.";
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"6. Субъект ұсынылатын реттеліп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифтерін (бағаларын, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеруді енгізгенге дейін күнтізбелік жиырма бес күннен кешіктірмей немесе төмендетуді енгізгенге дейін күнтізбелік он күннен кешіктірмей ұсынылатын реттеліп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін көтеру немесе төмендету туралы қабылданған шешімді уәкiлеттi органға жолдайды.
Бұл ретте, Субъект ұсынылатын реттеліп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін көтеру туралы шешіммен бірге уәкiлеттi органға ұсынылатын реттеліп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін көтеру мүмкiндiгiн растайтын есептемелер мен негiздейтiн құжаттарды, ал тарифті (бағаны, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін төмендету кезінде Субъект ұсынылатын реттеліп көрсетiлетiн қызметтердiң (тауарлардың, жұмыстардың) тарифін (бағасын, алым ставкасын) немесе оның шекті деңгейін төмендету есептемесін жолдайды.";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Размер повышаемого или снижаемого тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) не может быть ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления услуг (товаров, работ) и учитывает возможность получения прибыли, обеспечивающей эффективное функционирование субъектов естественных монополий (далее – субъект):
1) повышение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) для всех потребителей осуществляется в случае соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан;
2) снижение тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) осуществляется в следующих случаях:
увеличения объемов оказываемых регулируемых услуг (товаров, работ);
сокращения фактических затрат субъекта;
получение значительных доходов от иных видов деятельности, осуществляемых субъектами в соответствии с законодательством Республики Казахстан о естественных монополиях;
соответствующего изменения налогового законодательства Республики Казахстан.
В случае снижения затратной части тарифной сметы за счет инвестиционной программы, субъект естественной монополии может корректировать инвестиционную программу вслед за снижением уровня тарифа или его предельного уровня.
4. Повышение или снижение тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) не служит основанием для:
1) невыполнения инвестиционных программ и (или) инвестиционного проекта;
2) снижения качества, а также ограничения количества предоставляемых регулируемых услуг (товаров, работ);
3) ущемление прав потребителей.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Субъект не позднее, чем за 25 календарных дней до введения повышения или 10 календарных дней до введения снижения тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) направляет в уполномоченный орган решение о повышении или снижении тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы).
При этом, вместе с решением о повышении тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы) Субъект предоставляет в уполномоченный орган расчеты и обосновывающие документы, подтверждающие возможность повышения тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы), а при снижении тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня Субъект направляет расчеты снижения тарифа (цены, ставки сбора) или его предельного уровня на предоставляемые регулируемые услуги (товары, работы).";
пункт 10 изложить в следующей редакции:

"10. Субъект тарифтерді (бағаларды, алымдар ставкаларын) немесе олардың шекті деңгейлерін көтеру не төмендету туралы ақпаратты қолданысқа енгізілгенге дейін бес күнтізбелік күннен кешіктірмей тұтынушылардың назарына жеткізеді.".
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Табиғи монополияларды реттеу, бәсекелестікті және тұтынушылардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне қосу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрі
Т. Сүлейменов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі

"10. Субъект естественной монополии доводит до сведения потребителя информацию о повышении или снижении тарифов (цен, ставок сборов) или их предельных уровней не позднее, чем за пять календарных дней до введения его в действие.".
2. Комитету по регулированию естественных монополий, защите конкуренции и прав потребителей обеспечить в установленном законодательством Республики Казахстан порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства национальной экономики Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2) и 3) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Т. Сулейменов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан