"Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 137 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2018 жылғы 10 желтоқсандағы № 1066 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 13 желтоқсанда № 17939 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Қаржы министрінің 2015 жылғы 27 ақпандағы № 137 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10584 болып тіркелген, "Әділет" ақпараттық–құқықтық жүйесінде 2015 жылғы 13 мамырда жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оны қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің Эталондық бақылау банкінде ресми жариялау және енгізу үшін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің "Республикалық құқықтық ақпараттық орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министр Ә. Смайылов
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2018 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1066 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрінің
2016 жылғы 27 ақпандағы
№ 137 бұйрығымен
бекітілген
Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары
1-бөлім. Жалпы ережелер
1. Осы Дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын беру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерін өндіруді және олардың айналымын мемлекеттік реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 20 шілдедегі Заңының 8-бабының 7) тармақшасына сәйкес әзірленген және дербес сәйкестендіру нөмір-кодтарын (бұдан әрі – ДСН-коды) беру тәртібін айқындайды.
2. ДСН-кодтар мұнай өнімін өндірушілерге, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге (бұдан әрі – өтініш берушілер) және Қазақстан Республикасында өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына әкелінетін әрбір мұнай өнімдерінің атауына беріледі.
2-бөлім. ДСН-кодтарын беру тәртібі

О внесении изменения в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 137 "Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 10 декабря 2018 года № 1066. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 13 декабря 2018 года № 17939
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра финансов Республики Казахстан от 27 февраля 2015 года № 137 "Об утверждении Правил присвоения персональных идентификационных номеров-кодов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10584, опубликован 13 мая 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующее изменение:
Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" Министерства юстиции Республики Казахстан для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр А. Смаилов
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 10 декабря 2018 года № 1066
Утверждены
приказом Министра финансов
Республики Казахстан
от 27 февраля 2015 года № 137
Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения персональных идентификационных номеров-кодов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 7) статьи 8 Закона Республики Казахстан от 20 июля 2011 года "О государственном регулировании производства и оборота отдельных видов нефтепродуктов" и определяют порядок присвоения персональных идентификационных номеров-кодов (далее – ПИН-код).
2. ПИН-коды присваиваются производителям нефтепродуктов, оптовым поставщикам нефтепродуктов, осуществляющим импорт нефтепродуктов (далее – заявители) и каждому наименованию нефтепродукта, производимого в Республике Казахстан или ввозимого на территорию Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок присвоения ПИН-кодов

3. "Азаматтарға арналған үкімет "Мемлекеттік корпорация" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация) арқылы және жоғарғы аумақтық мемлекеттік кірістер органына (бұдан әрі – аумақтық бөлімшелер) тиісті аумақтық мемлекеттік кірістер органдарында орналасқан (тұрғылықты) жері бойынша тіркеу есебінде тұрған өтініш берушілер қызмет түріне байланысты осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес ДСН-кодтарын беруге арналған өтінімдерді:
мұнай өнімдерін өндіруші – мұнай өнімдерін өндіруді жүзеге асыру басталғанға дейін;
мұнай өнімдерін импорттаушы – мұнай өнімдерін әкелуді (оның ішінде импортты) жүзеге асыру басталғанға дейін "Акцизделетін тауарлар мен жекелеген мұнай өнімдерінің түрлерін өндіру және айналымына бақылау жасау" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ақпараттық жүйе) арқылы электрондық түрде береді.
4. Қабылдау "электрондық" кезек тәртібімен көрсетілетін қызметті алушының тіркеу орны бойынша жеделдетілген қызмет көрсетусіз жүргізіледі, портал арқылы электрондық кезекті брондауға болады.
5. Аумақтық бөлімшелер электрондық өтінімнің түскен күннен бастап бір жұмыс күннің ішінде:
1) ДСН-кодын беруін ақпараттық жүйе арқылы қамтамасыз етеді немесе осы Қағидалармен көзделген жағдайларда ДСН-кодын беруден бас тартады;
2) Өтініш берушіді ДСН-кодын беру туралы немесе ДСН-кодын беруден бас тарту туралы ақпараттық жүйе арқылы хабардар етеді.
Мемлекеттік корпорациясында дайын құжаттардың берілуі тиісті құжаттардың қабылданғаны туралы қолхат негізінде жеке басын куәландыратын құжатты (не оның нотариалды куәландырылған сенімхаты бойынша өкілі) көрсеткен кезде жүзеге асырылады.
6. ДСН-кодты ақпараттық жүйеде құру кезінде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес фасеттік кодтау жүйесінің құрылымы пайдаланылады.
7. Аумақтық бөлімшелер ДСН-кодтарды беруден келесі жағдайларда бас тартады:
1) 2017 жылғы 25 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Кодесінің (Салық кодексі) 88 бабына сәйкес жекелеген қызмет түрлерiн жүзеге асыратын салық төлеушiні тіркеу есебі болмағанда;
2) мұнай өнімдерінің түріне берілген ДСН-коды болған кезде.
8. Осы Қағидалардың 6-тармақпен көзделген жағдайларда ДСН-кодты беруден бас тарту кезінде, өтініш берушілер осы Қағидалармен белгіленген тәртіпте, ДСН-кодын беруге арналған өтінімдерді қайтадан береді.
9. Өтінімді қарау нәтижесімен келіспеген жағдайда, өтініш берушінің Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен сотқа жүгінуге құқығы бар.
Дербес сәйкестендіру
нөмір-кодтарын беру
қағидаларына
1-қосымша
нысан
Мұнай өнімін өндірушілерге, мұнай өнімдерін импорттауды жүзеге асыратын мұнай өнімдерін көтерме жеткізушілерге дербес сәйкестендіру нөмір-кодын беруге арналған өтінім
________________ бойынша
(облысы/қаласы)
Мемлекеттік кірістер
органының басшысына
_________________________
20___ жылғы "__"_________
Салық төлеушінің атауы:
Субъектінің жеке сәйкестендіру нөмірі/
Бизнес-сәйкестендіру нөмірі:
Субъектінің түрі (өндіруші, импорттаушы):
Мұнай өнімінің өндіруші ел:
Субъектінің әкімшілік-аумақтық бірлігі:
Р/с №

3. Заявители подают заявки через некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительства для граждан" (далее – Государственная корпорация), а также в электронном виде посредством информационной системы "Контроль за производством и оборотом подакцизной продукции и отдельных видов нефтепродуктов" (далее – информационная система) согласно приложению 1 к настоящим Правилам, в зависимости от вида деятельности в вышестоящий территориальный орган государственных доходов (далее – территориальное подразделение) соответствующего территориального органа государственных доходов, в котором заявитель состоит на регистрационном учете по месту нахождения (жительства) на присвоение ПИН-кодов:
производитель нефтепродуктов – до начала осуществления производства нефтепродуктов;
импортер нефтепродуктов – до начала осуществления ввоза (в том числе импорта) нефтепродуктов.
4. Прием заявки через Государственную корпорацию осуществляется в порядке "электронной" очереди, по месту регистрации услугополучателя без ускоренного обслуживания, возможно бронирование электронной очереди посредством портала.
5. Территориальное подразделение в течение одного рабочего дня с даты поступления электронной заявки:
1) обеспечивает присвоение ПИН-кода посредством информационной системы или отказывает в присвоении ПИН-кода в случаях, предусмотренных настоящими Правилами;
2) уведомляет посредством информационной системы заявителя о присвоенном ПИН-коде или об отказе в присвоении ПИН-кода.
В Государственной корпорации выдача ПИН-кода осуществляется на основании расписки о приеме соответствующих документов, при предъявлении удостоверения личности (либо его представителя по нотариально заверенной доверенности).
6. При построении ПИН-кода в информационной системе используется структура фасетной системы кодирования согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. Территориальное подразделение не присваивает ПИН-кода в следующих случаях:
1) отсутствия регистрационного учета в качестве налогоплательщика, осуществляющего отдельные виды деятельности, согласно статье 88 Кодекса Республики Казахстан от 25 декабря 2017 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс);
2) наличия присвоенного ПИН-кода на вид нефтепродукта.
8. При получении отказа в присвоении ПИН-кода в случаях, предусмотренных пунктом 6 настоящих Правил, заявители повторно подают заявки на присвоение ПИН-кода в порядке, установленном настоящими Правилами.
9. В случае несогласия с результатами рассмотрения заявки заявитель имеет право обратиться в суд в установленном законодательством порядке Республики Казахстан.
Приложение 1
к Правилам присвоения
персональных
идентификационных номеров-
кодов
форма
Заявка
на присвоение персональных идентификационных номеров-кодов производителям нефтепродуктов, лицам, осуществляющим импорт нефтепродуктов
Руководителю органа
государственных доходов
по _________________________
(области/городу)
от _________________________
" "             года
Наименование субъекта:
Индивидуальный идентификационный номер/ Бизнес-идентификационный номер субъекта:
Тип субъекта (производитель/импортер):
Страна производитель нефтепродукта:
Административно-территориальная единица субъекта:
№ п/п