"Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-03/57 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы"
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2018 жылғы 25 желтоқсандағы № 529 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 26 желтоқсанда № 18037 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 30 қаңтардағы № 18-03/57 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10415 болып тіркелген, 2015 жылғы 1 сәуірде "Әділет" ақпараттық-құқықтық жүйесінде жарияланған) мынадай өзгерістер енгізілсін:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу қағидаларын бекіту туралы";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Қоса беріліп отырған Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу қағидалары бекітілсін.";
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумды жүргізу қағидалары осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде оның қазақ және орыс тілдерінде ресми жариялау және Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберілуін;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде оның көшірмесінің мерзімді баспа басылымдарына ресми жариялауға жіберілуін;
4) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;

О внесении изменений в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-03/57 "Об утверждении Правил проведения охотничьего минимума республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства"
Приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 25 декабря 2018 года № 529. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 декабря 2018 года № 18037
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 января 2015 года № 18-03/57 "Об утверждении Правил проведения охотничьего минимума республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 10415, опубликован 1 апреля 2015 года в информационно-правовой системе "Әділет") следующие изменения:
заголовок изложить в следующей редакции:
"Об утверждении Правил проведения экзамена по охотничьему минимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Утвердить прилагаемые Правила проведения экзамена по охотничьему минимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства.";
Правила проведения охотничьего минимума республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства, утвержденные указанным приказом, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету лесного хозяйства и животного мира Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление его казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания;
4) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования;

5) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1), 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары−
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
Ө. Шөкеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары−
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2018 жылғы 25 желтоқсан
№ 529 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрінің
2015 жылғы 30 қаңтардағы
№ 18-03/57 бұйрығымен
бекітілген
Аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу қағидалары
1. Осы Аңшылардың және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы" 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді және аңшылар мен аңшылық шаруашылығы субъектілері қоғамдық бірлестіктері республикалық қауымдастығының (бұдан әрі – қауымдастық) аңшылық минимумы бойынша емтихан өткізу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) аңшылық минимум – Қазақстан Республикасының жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану саласындағы заңнамасының, аңшы куәлігін беру үшін білу міндетті шарт болып табылатын аң аулау кезіндегі қауіпсіздік техникасы мәселелерін қарайтын оқыту бағдарламасының арнайы қысқа курсы;
2) сертификат – осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес белгіленген нысан бойынша қауымдастық беретін аңшылық минимум бойынша емтихан тапсырғанын растайтын құжат;
3) тестілеу – оқыту аяқталғаннан кейін қағаз тасығыштағы тест сұрақтарын қолдана отырып тыңдаушылардың аңшылық минимум бойынша білімін тексеру;
4) тыңдаушы – сертификат алу үшін аңшылық минимумды оқытудан өтетін жеке тұлға.
3. Аңшылық минимум бойынша емтихан тыңдаушының еркін түрдегі жазбаша өтінішінің негізінде тестілеу нысанында өткізіледі.
Қауымдастық тыңдаушының өтінішін қабылдаған сәттен бастап оны емтихан өткізу кестесімен таныстырады және емтихан өткізілетін күн жайында хабардар етеді.
Тестілеуді қауымдастықтың филиалы немесе өкілдігі басшысының бұйрығымен кемінде үш адамнан құрылған, тұрақты жұмыс істейтін емтихан алу комиссиялары (бұдан әрі - комиссия) қағаз тасығышта жазылған қауымдастықтың филиалдары мен өкілдіктеріне өтініш келіп түскен сәттен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде өткізеді.
Тестілеу аудио және видео жазатын құрылғыларға жазу арқылы өткізіледі.

5) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1), 2), 3) и 4) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Заместитель Премьер-Министра
Республики Казахстан –
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
У. Шукеев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство образования и науки
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместителя Премьер-Министра
Республики Казахстан-
Министра сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 25 декабря 2018 года № 529
Утверждены
приказом Министра сельского
хозяйства Республики Казахстан
от 30 января 2015 года № 18-03/57
Правила
проведения экзамена по охотничьему минимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства
1. Настоящие Правила проведения экзамена по охотничьему минимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – Правила) разработаны в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" и определяют порядок проведения экзамена по охотничьему минимуму республиканской ассоциацией общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства (далее – ассоциация).
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) охотничий минимум (далее – охотминимум) – специальный краткий курс обучающей программы, рассматривающий вопросы законодательства Республики Казахстан в области охраны, воспроизводства и использования животного мира, техники безопасности при охоте, знание которой является обязательным условием для выдачи удостоверения охотника;
2) сертификат – документ, подтверждающий сдачу экзамена по охотминимуму, выдаваемый ассоциацией по форме, установленной согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
3) тестирование – проверка знаний охотминимума слушателей по тестовым вопросам после завершения обучения, с применением тестовых вопросов на бумажном носителе;
4) слушатель – физическое лицо, которое проходит обучение охотминимуму для получения сертификата.
3. Экзамен по охотминимуму проводится в форме тестирования, на основании письменного заявления слушателя в произвольной форме.
Ассоциация с момента принятия заявления слушателя ознакомливает его с графиком проведения экзамена и уведомляет о дате проведения экзамена.
Тестирование проводится в течении 30 (тридцати) календарных дней с момента поступления заявления в филиалах и представительствах ассоциации, на бумажном носителе, постоянно действующими экзаменационными комиссиями (далее – комиссия), создаваемыми приказом руководителя филиала или представительства ассоциации, в количестве не менее трех человек.
Тестирование проводится посредствам фиксации аудио и видео записывающих устройств.

4. Комиссияның төрағасы болып филиалдың немесе өкілдіктің басшысы, басшы болмаған жағдайда филиал немесе өкілдік басшысының орынбасары тағайындалады. Комиссияның құрамына Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман шаруашылығы және жануарлар дүниесі комитетінің (бұдан әрі – Комитет) аумақтық бөлімшесінің, жергілікті атқарушы органдардың, аңшылық шаруашылығы субъектілерінің өкілдері (келісім бойынша) кіреді.
Тестілеу нәтижелері бойынша құжаттар ресімдеуді филиалдың немесе өкілдіктің штаттағы қызметкерлері қатарынан тағайындалатын комиссия хатшысы жүзеге асырады.
Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болып табылмайды.
5. Бекітілген аңшылық минимумға сәйкестігіне тестілеу жүргізіледі және ол 25 тестілік сұрақтан тұрады.
Тест сұрақтарын қауымдастық әзірлеп, Комитетпен келіседі.
Тестілеу ұзақтығы 1 сағатты құрайды.
6. Тестілеу нәтижелері бойынша комиссия мына шешімдердің бірін қабылдайды:
1) тапсырды (20 және одан көп сұраққа дұрыс жауап берген кезде);
2) тапсырған жоқ (дұрыс жауап 20-дан аз болғанда).
7. Тыңдаушылардың тестілеуді тапсыруы немесе тапсырмауы туралы комиссия шешімі хаттамамен ресімделеді, оған тестілеуге қатысқан комиссия төрағасы және мүшелері қол қояды.
8. Тыңдаушы комиссия шешімімен тестілеу күні танысады.
9. Аңшылық минимум бойынша тестілеу нәтижесі теріс болған жағдайда, тыңдаушылардың соңғы тестілеу күнінен кейін 1 (бір) айдан өткеннен кейін қайта тестілеуден өту мүмкіндіктері бар.
Қайта тестілеуді тапсыра алмаған жағдайда, тыңдаушыға осы Қағидалармен белгіленген тәртіппен қайта тестілеудің теріс нәтижесін алған күннен кейін алты ай өткен соң өтініш беру мүмкіндігі беріледі.
10. Тестілеу нәтижелері бойынша даулы мәселелер туындаған жағдайда, тыңдаушы үш жұмыс күні ішінде жазбаша немесе электрондық нысанда тестілеу нәтижелерін қайта қарауға емтихан комиссиясына жүгіне алады.
Тестілеу нәтижелерін қайта қарау туралы тыңдаушының өтінішін комиссия екі жұмыс күні ішінде қарайды.
11. Комиссияның оң шешімі негізінде тыңдаушыға сертификат беріледі.
12. Сертификат аңшы куәлігін беруге негіз болып табылады және осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша аңшылық минимум бойынша емтихан тапсыру туралы сертификаттарды тіркеу журналында (тігілген, нөмірленген, қауымдастық мөрімен куәландырылған) тіркеледі, онда сертификаттар бланкілерінің қозғалысын есепке алу жүргізіледі.

4. Председателем комиссии назначается руководитель филиала или представительства, в случае отсутствия руководителя назначается заместитель руководителя филиала или представительства. В состав комиссии входят представители территориального подразделения Комитета лесного хозяйства и животного мира Министерства cельского хозяйства Республики Казахстан (далее – Комитет), местных исполнительных органов, субъектов охотничьих хозяйств (по согласованию).
Оформление документов по результатам тестирования осуществляет секретарь комиссии, назначаемый из числа штатных работников филиала или представительства.
Секретарь комиссии не является членом комиссии.
5. Тестирование проводится на соответствие утвержденному охотминимуму и состоит из 25 (двадцати пяти) тестовых вопросов.
Тестовые вопросы разрабатываются ассоциацией и согласовываются с Комитетом.
Продолжительность тестирования составляет 1 (один) час.
6. По результатам тестирования комиссия принимает одно из следующих решений:
1) сдал (при правильном ответе на 20 (двадцать) и более вопросов);
2) не сдал (при правильном ответе менее чем на 20 (двадцать) вопросов).
7. Решение комиссии о сдаче или не сдаче тестирования слушателями, оформляется протоколом, который подписывается председателем и членами комиссии, присутствовавшими на тестировании.
8. Слушатель ознакомливается с решением комиссии в день тестирования.
9. В случае отрицательного результата тестирования по охотминимуму, слушатели имеют возможность на повторное тестирование через 1 (один) месяц после даты последнего тестирования.
В случае не сдачи повторного тестирования слушателю предоставляется возможность подачи заявления по истечении шести месяцев после дня получения отрицательных результатов повторного тестирования в порядке установленном настоящими Правилами.
10. В случае возникновения спорных вопросов по результатам тестирования, слушатель в течение трех рабочих дней может обратиться письменно или в электронной форме в экзаменационную комиссию о пересмотре результатов тестирования.
Обращение слушателя о пересмотре результатов тестирования рассматривается комиссией в течение двух рабочих дней.
11. На основании положительного решения комиссии слушателю выдается сертификат.
12. Сертификат является основанием для выдачи удостоверения охотника и регистрируется в журнале регистрации сертификатов о сдачи экзамена по охотминимуму по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам (прошнурованный, пронумерованный, заверенный печатью ассоциации), где ведется учет движения бланков сертификатов.

13. Емтихан өткізуді қауымдастық өтеусіз негізде жүргізеді.
Аңшылардың және аңшылық
шаруашылығы субъектілерінің
қоғамдық бірлестіктері
республикалық
қауымдастығының аңшылық
минимумы бойынша
емтихан өткізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
____________________________________________________________________
Сертификатты берген ұйымның атауы
Наименование организации выдавший сертификат
аңшылық минимум бойынша емтихан тапсыру туралы
о сдаче экзамена по охотничьему минимуму
СЕРТИФИКАТ № ______
Тестілеуді тапсыру туралы 20__ жылғы "___" _______ № __ хаттама
Протокол о сдаче тестирования № ___ от "____________" 20__ года
Выдан: __________________________________________________ берілді
(Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/Фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Жауапты тұлға:______________________________________________________
Ответственное лицо: (Аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/Фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
Қолы/Подпись: __________________
Мөр (бар болса) орны/Место печати:
20__ жылғы "___" _____________
Сертификат берілген күннен бастап бір жыл бойы жарамды
Сертификат действителен в течение одного года со дня выдачи
Аңшылардың және аңшылық
шаруашылығы субъектілерінің
қоғамдық бірлестіктері
республикалық қауымдастығының
аңшылық минимум бойынша
емтихан өткізу
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Аңшылық минимум бойынша емтихан тапсыру туралы сертификаттарды тіркеу журналы ____________________________________________________________ ____________________________________________________________ (аңшылар және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық бірлестіктері қауымдастығының филиалы немесе өкілдігінің атауы)
Сертификат иесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі
Тұрақты тұратын жерінің мекенжайы
Сертификаттың нөмірі, берілген күні
Алғаны туралы қолы
1
2
3
4
5
Аңшылар және аңшылық шаруашылығы субъектілерінің қоғамдық
бірлестіктері қауымдастығы филиалының немесе өкілдігінің басшысы
__________________ ___________________________________________
(қолы)             (аты, әкесінің аты (бар болса), тегі)
20___жылғы "____"________________

13. Проведение экзамена осуществляется ассоциацией на безвозмездной основе.
Приложение 1
к Правилам проведения
экзамена по охотничьему
минимуму республиканской
ассоциацией общественных
объединений охотников и субъектов
охотничьего хозяйства
Форма
____________________________________________________________________
Сертификатты берген ұйымның атауы
Наименование организации выдавший сертификат
СЕРТИФИКАТ № ______
аңшылық минимум бойынша емтихан тапсыру туралы
о сдаче эзамена по охотничьему минимуму
Тестілеуді тапсыру туралы 201__ жылғы "___" _______ № __ хаттама
Протокол о сдаче тестирования № ___ от "____________" 201__ года
Выдан: __________________________________________________ берілді
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Жауапты тұлға:_____________________________________________________
Ответственное лицо: (тегі, аты, әкесінің аты (бар болса)/
фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Қолы/Подпись: __________________
Мөр орыны/Место печати:
20__ жылғы "___" _____________
Сертификат берілген күнінен бастап бір жыл бойы жарамды
Сертификат действителен в течение одного года со дня выдачи
Приложение 2
к Правилам проведения экзамена
по охотничьему минимуму
республиканской ассоциацией
общественных объединений
охотников и субъектов
охотничьего хозяйства
Форма
Журнал регистрации сертификатов о сдаче экзамена по охотничьему минимуму
____________________________________________________________________
(наименование филиала или представительства республиканской ассоциации
общественных объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства)
п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) владельца сертификата
Адрес постоянного места жительства
Номер сертификата, дата выдачи
Роспись в получении
1
2
3
4
5
Руководитель филиала или представительства ассоциации общественных
объединений охотников и субъектов охотничьего хозяйства
____________________
_________________       ______________________________________________________
(подпись)             (фамилия, имя, отчество (при его наличии))
Место печати (при наличии)
"__" _____________ 20__ года