Өлшем бiрлiгiн қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2018 жылғы 27 желтоқсандағы № 928 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2018 жылғы 28 желтоқсанда № 18080 болып тіркелді.
РҚАО-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 11.04.2019 бастап қолданысқа енгізіледі
"Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 10) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидалары бекітілсін.
2. "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлау қағидасын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Қазақстан Республикасы Индустрия және жаңа технологиялар министрінің 2012 жылғы 26 желтоқсандағы № 489 бұйрығының (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8310 болып тіркелген, "Егемен Қазақстан" газетінің 2013 жылғы 4 мамырдағы № 121 (28060) санында жарияланған) күші жойылды деп танылсын.
3. Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Техникалық реттеу және метрология комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық мемлекеттік тіркелген күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде қазақ және орыс тілдерінде Қазақстан Республикасы Нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне ресми жариялау және енгізу үшін "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына жіберуді;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
4) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1), 2) және 3) тармақшаларына сәйкес іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Инвестициялар және даму вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық 2019 жылғы 11 сәуірден бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялауға жатады.
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму министрі
Ж. Қасымбек
Қазақстан Республикасы
Инвестициялар және даму
министрінің
2018 жылғы 27 желтоқсандағы
№ 928 бұйрығымен
бекітілген
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидалары

Об утверждении Правил повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений
Приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 27 декабря 2018 года № 928. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 декабря 2018 года № 18080.
Примечание РЦПИ!
Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года.
В соответствии с подпунктом 10) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений.
2. Признать утратившим силу приказ Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра индустрии и новых технологий Республики Казахстан от 26 декабря 2012 года № 489 "Об утверждении Правил повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 8310, опубликован 4 мая 2013 года в газете "Казахстанская правда" № 156-157 (27430-27431).
3. Комитету технического регулирования и метрологии Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего приказа направление на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан;
4) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства по инвестициям и развитию Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, согласно подпунктам 1), 2) и 3) настоящего пункта.
4. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан.
5. Настоящий приказ вводится в действие с 11 апреля 2019 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр по инвестициям и
развитию Республики Казахстан
Ж. Касымбек
Утверждены
приказом Министра
по инвестициям и развитию
Республики Казахстан
от 27 декабря 2018 года № 928
Правила повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау қағидалары (бұдан әрі – Қағида) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" 2000 жылғы 7 маусымдағы Қазақстан Республикасы Заңының 6-2-бабының 10) тармақшасына сәйкес әзірленген және өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) біліктілікті арттыру – бұрын алған кәсіптік білімін, шеберлігі мен дағдыларын қолдануға, кеңейтуге, тереңдету мен жетілдіруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
2) біліктілік курсы – мамандарға кәсіби қызмет немесе білімді жалғастыру дәрежесі атағын бере отырып арнайы оқытудың аяқталған циклі;
3) білімді бақылау – оқудан өткендігі туралы куәландыратын құжат беру туралы шешімді қабылдайтын нәтиже бойынша, өтініш берушінің тиісті оқу курстарындағы теориялық және тәжірибелік білімді игерген бағасы;
4) қайта даярлау – басқа кәсіпті немесе мамандықты игеруге мүмкіндік беретін кәсіптік оқыту нысаны;
5) оқыту бағдарламасы – әрбір оқу пәні (сабақ) бойынша меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін айқындайтын бағдарлама;
6) өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлар – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында еңбектік қызметін жүзеге асыратын мамандар, оның ішінде өлшем құралдарын салыстырып тексерушілер;
7) өтініш беруші – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыруға және оларды қайта даярлауға өтінім беретін жеке немесе заңды тұлға;
8) тыңдаушы – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыруды және оларды қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйымға біліктілік курсы бойынша оқуға қабылданған тұлға;
9) уәкілетті орган – техникалық реттеу және метрология саласында мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік орган.
3. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау біліктілік курстары нысанында жүзеге асырылады.
4. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру мен қайта даярлауды жүзеге асыратын ұйым (бұдан әрі - Ұйым), жыл сайын біліктілік курстарын жүргізу басталғанға дейін әрбір біліктілік курсы бойынша оқыту бағдарламасын әзірлейді, басшымен бекітеді және уәкілетті органмен келіседі.
5. Оқыту бағдарламасы мынадай ақпараттарды:
1) кәсіптік оқыту нысанын;

Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 10) статьи 6-2 Закона Республики Казахстан "Об обеспечении единства измерений" и определяют порядок повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
1) повышение квалификации – форма профессионального обучения, позволяющая поддерживать, расширять, углублять, совершенствовать ранее приобретенные профессиональные знания, умения и навыки;
2) квалификационный курс – законченный цикл специального обучения с присвоением специалистам степени профессиональной деятельности или продолжение образования;
3) контроль знаний – оценка приобретенных заявителем теоретических и практических знаний по соответствующему квалификационному курсу обучения, по результатам которой принимается решение о выдаче документа, свидетельствующего о прохождении обучения;
4) переподготовка – форма профессионального обучения, позволяющая освоить другую профессию или специальность;
5) учебная программа – программа, определяющая по каждой учебной дисциплине (предмету) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
6) кадры в области обеспечения единства измерений – специалисты, осуществляющие трудовую деятельность в области обеспечения единства измерений, в том числе поверители средств измерений;
7) заявитель – физическое или юридическое лицо, подающее заявку на повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений;
8) слушатель – лицо, обучающееся по квалификационному курсу в организации, осуществляющей повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений;
9) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области технического регулирования и метрологии.
3. Повышение квалификации и переподготовка кадров в области обеспечения единства измерений осуществляется в форме квалификационных курсов.
4. Организация, осуществляющее повышение квалификации и переподготовку кадров в области обеспечения единства измерений (далее - организация), ежегодно до начала проведения квалификационных курсов разрабатывает учебную программу по каждому квалификационному курсу, утверждает руководителем и согласовывает с уполномоченным органом.
5. Учебная программа содержит следующую информацию:
1) форма профессионального обучения;

2) біліктілік курсының атауын;
3) ұзақтығын;
4) оқытуды өткізу мақсатын;
5) пән атауларын, әрбір пән (бөлім) бойынша лекцияларды, (қажеттілігіне қарай) тәжірибелік сабақтарды қосқандағы сағат саны қосылған оқыту жоспарын;
6) меңгерілуге тиісті білімнің, шеберліктің, дағдылар мен біліктіліктің мазмұны мен көлемін;
7) білімді бақылау нысанын (тестілеу) құрайды.
6. Біліктілік курстарын өткізу мерзімі мыналардан кем болмауы тиіс:
1) бір апта (қырық академиялық сағат) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру бойынша;
2) екі апта (сексен академиялық сағат) – өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрларды қайта даярлау бойынша.
Ескерту. 6-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 19.11.2021 № 601-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
2-тарау. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы кадрлардың біліктілігін арттыруды және оларды қайта даярлауды өткізу тәртібі
7. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттырудан және оларды қайта даярлаудан өту үшін өтініш беруші оқуға жіберілетін жеке тұлға туралы мәліметтерді, кәсіптік оқыту нысанын, біліктілік курсының атауын, сондай-ақ ұйымның банктік деректемелерін (заңды тұлғалар қызметкерлері үшін), жеке сәйкестендіру нөмірін (жеке тұлғалар үшін) көрсете отырып, ұйымға өтінім жібереді.
8. Өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында кадрлардың біліктілігін арттыру және оларды қайта даярлау тиісті біліктілік курсы бойынша оқу бағдарламасына сәйкес жүзеге асырылады.
9. Оқытудың қорытындысы бойынша білімді бақылауды біліктілік курсындағы оқыту бағдарламасының пәндеріне сәйкес, құрамына кем дегенде бес жыл жұмыс өтілімі бар өлшем бірлігін қамтамасыз ету және метрология саласындағы мамандар, сондай-ақ өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласындағы техникалық сарапшылар кіретін ұйымның емтихан комиссиялары жүзеге асырады.
Білімді бағалау тестілеу түрінде жүзеге асырылады.
Білімді бақылау тестілеудің жалпы сұрақ санынан кемінде елу пайыз мөлшерінде дұрыс жауап жинаған кезде оң нәтижелі болып бағаланады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 19.11.2021 № 601-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
10. Тиісті біліктілік курсын аяқтау бойынша білімді бағалаудың оң нәтижелері кезінде тыңдаушыларға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша кадрлардың біліктілігін арттыру (қайта даярлау) туралы мемлекеттік және орыс тілдерінде куәлік беріледі.

2) наименование квалификационного курса;
3) продолжительность;
4) цель проведения обучения;
5) учебный план, включающий наименование дисциплин, количество часов по каждой дисциплине (разделу), в том числе лекции, практические занятия (при необходимости);
6) содержание и объем знаний, умений, навыков и компетенций, подлежащих освоению;
7) форма контроля знаний (тестирование).
6. Сроки проведения квалификационных курсов составляют не менее:
1) одной недели (сорок академических часов) – по повышению квалификации кадров в области обеспечения единства измерений;
2) двух недель (восемьдесят академических часов) – по переподготовке кадров в области обеспечения единства измерений.
Сноска. Пункт 6 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 19.11.2021 № 601-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Глава 2. Порядок проведения повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений
7. Для прохождения повышения квалификации и переподготовки кадров в области обеспечения единства измерений заявитель направляет заявку в организацию, с указанием сведений о физическом лице, направляющемся на обучение, формы профессионального обучения, наименования квалификационного курса, а также банковские реквизиты организации (для работников юридических лиц), индивидуальный идентификационный номер (для физических лиц).
8. Повышение квалификации и переподготовка кадров в области обеспечения единства измерений осуществляется согласно учебной программе по соответствующему квалификационному курсу.
9. Контроль знаний по результатам обучения осуществляет экзаменационная комиссия организации, в состав которой входят специалисты в области обеспечения единства измерений и метрологии, технические эксперты в области обеспечения единства измерений со стажем работы в соответствии с дисциплинами учебной программы квалификационного курса не менее пяти лет.
Контроль знаний осуществляется в форме тестирования.
Контроль знаний оценивается положительно в случае набора правильных ответов в количестве не менее пятидесяти процентов от общего количества вопросов тестирования.
Сноска. Пункт 9 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 19.11.2021 № 601-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
10. По завершении соответствующего квалификационного курса при положительных результатах оценки знаний слушателям выдается удостоверение на государственном и русском языках о повышении квалификации (переподготовке) кадров, по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам.

11. Білімді бақылау нәтижелері теріс болған жағдайда тыңдаушыға оқу курсын тыңдағаны туралы анықтама беріледі.
Білімді қайта бақылау тестілеу тапсырған күннен бастап күнтізбелік отыз күн өткен соң жүргізіледі.
Ескерту. 11-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Сауда және интеграция министрінің 19.11.2021 № 601-НҚ (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) бұйрығымен.
12. Берілген куәліктерді тіркеу журналы осы Қағидалардың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша жүргізіледі.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы кадрлардың
біліктілігін арттыру және
оларды қайта даярлау
қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Кадрлардың біліктілігін арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік №___________________
__________________________________________________________________________
уәкілетті органның атауы
__________________________________________________________________________
оқытуды атқаратын ұйымның атауы
Осы куәлік ________________________________________________ берілді
тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.)
ол ________жылы "__" _________ - "___" _________аралығында _____ сағат көлемінде
__________________________________________________________________________
жөніндегі жұмыстарды жүргізуге қажетті білімдерді игергенін куәландыратын
тестілеуді тапсырды және _______________________________________________
тақырыбы бойынша біліктілікті арттырудың (қайта даярлаудың) теориялық және
тәжірибелік курсынан өтті.
Ұйым басшысы ________________ _________________________________
қолы                         Т.А.Ә.
Хатшы ________________ _________________________________
қолы                         Т.А.Ә.
Мөр орны (болған жағдайда)
Берілген күні "____" _________ 20___жыл ______________ қаласы.
Өлшем бірлігін қамтамасыз ету
саласындағы кадрлардың
біліктілігін арттыру және
оларды қайта даярлау
қағидаларына
2-қосымша
Нысан
Берілген куәліктерді тіркеу журналы
р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда)
Өтініш беруші туралы мәлімет
Берілген күні
Кадрлардың біліктілігін арттыру (қайта даярлау) туралы куәлік №
Тыңдаушыныңқолы
1
2
3
4
5
6

11. При отрицательных результатах контроля знаний слушателю выдается справка о прослушивании обучающего курса.
Повторный контроль знаний проводится по истечению тридцати календарных дней со дня сдачи тестирования.
Сноска. Пункт 11 - в редакции приказа Министра торговли и интеграции РК от 19.11.2021 № 601-НҚ (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
12. Журнал регистрации выданных удостоверений ведется по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
Приложение 1
к Правилам повышения
квалификации и переподготовки
кадров в области обеспечения
единства измерений
форма
Удостоверение о повышении квалификации (переподготовке) кадров
№___________________
________________________________________________________________________________
наименование уполномоченного органа
________________________________________________________________________________
наименование организации, осуществляющей обучение
Настоящее удостоверение выдано ____________________________________________
Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф.И.О.)
в том, что он (а) с "__" по "__"________________________года прошел (а)
теоретический и практический курс повышения квалификации
(переподготовки) по теме:
________________________________________________________________________________
в объеме _______ часов и сдал(а) тестирование, свидетельствующее о
приобретении знаний, необходимых для проведения работ
по______________________________________________________________________________
Руководитель организации ____________       ________________________________
подпись                         Ф.И.О.
Секретарь                   ___________             ________________________________
подпись                         Ф.И.О.
Место печати (при наличии)
Дата выдачи "___" __________________20___год
Город ________________________________
Приложение 2
к Правилам повышения
квалификации и переподготовки
кадров в области обеспечения
единства измерений
форма
Журнал регистрации выданных удостоверений
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии)
Сведения о заявителя
Дата выдачи
№ Удостоверение о повышении квалификации (переподготовке) кадров
Подпись слушателя
1
2
3
4
5
6