Теміртау қаласында қалалық рельсті көлікпен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы
Қарағанды облысы Теміртау қаласының әкімдігінің 2018 жылғы 19 ақпандағы № 8/2 қаулысы. Қарағанды облысының Әділет департаментінде 2018 жылғы 1 наурызда № 4631 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 21 қыркүйектегі "Қазақстан Республикасындағы көлiк туралы" Заңына, Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 23 қаңтардағы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңына сәйкес, Теміртау қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Теміртау қаласында қалалық рельсті көлікпен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау қағидалары бекітілсін.
2. "Теміртау қаласының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі, автомобиль жолдары, құрылыс және тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесіне Қазақстан Республикасы заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулының Қарағанды облысы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2) әкімдіктің осы қаулысы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның қазақ және орыс тілдеріндегі қағаз және электронды түрдегі көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде "Республикалық құқықтық ақпарат орталығы" шаруашылық жүргізу құқығындағы республикалық мемлекеттік кәсіпорнына ресми жариялауға және Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің эталондық бақылау банкіне енгізуге жіберуді;
3) әкімдіктің осы қаулысы мемлекеттік тіркеуден өткеннен кейін оның көшірмесін күнтізбелік он күн ішінде Теміртау қаласы аумағында таратылатын баспасөз басылымдарына ресми жариялауға жіберуді;
4) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Теміртау қаласы әкімдігінің интернет-ресурсына орналастыруын қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Теміртау қаласы әкімінің орынбасары Владислав Моисеевич Цайға жүктелсін.
4. Осы қаулы алғаш ресми жарияланғаннан кейiн күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Теміртау қаласының әкімі Ғ. Әшімов
Қарағанды облысы
Теміртау қаласы әкімдігінің
2018 жылғы "19" ақпандағы
№ 8/2 қаулысымен бекітілген
Теміртау қаласында қалалық рельсті көлікпен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау қағидалары
1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағидалар Теміртау қаласының қалалық рельсті көлігімен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау тәртібін айқындайды (бұдан әрі – Қағидалар).
2. Осы Қағидаларда мынадай ұғымдар пайдаланылады:

Об утверждении Правил субсидирования пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом в городе Темиртау
Постановление акимата города Темиртау Карагандинской области от 19 февраля 2018 года № 8/2. Зарегистрировано Департаментом юстиции Карагандинской области 1 марта 2018 года № 4631
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 21 сентября 1994 года "О транспорте в Республике Казахстан", Законом Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Темиртау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила субсидирования пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом в городе Темиртау.
2. Государственному учреждению "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта, автомобильных дорог, строительства и жилищной инспекции города Темиртау" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Карагандинской области;
2) в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации настоящего постановления акимата направление его копии в бумажном и электронном виде на казахском и русском языках в Республиканское государственное предприятие на праве хозяйственного ведения "Республиканский центр правовой информации" для официального опубликования и включения в Эталонный контрольный банк нормативных правовых актов Республики Казахстан;
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего постановления направление его копии на официальное опубликование в периодические печатные издания, распространяемые на территории города Темиртау;
4) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Темиртау после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на заместителя акима города Темиртау Цай Владислава Моисеевича.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Темиртау Г. Ашимов
Утверждены
постановлением акимата
города Темиртау
Карагандинской области
от " 19 " февраля 2018 года
№ 8/2
Правила субсидирования пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом в городе Темиртау
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок субсидирования пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом города Темиртау (далее – Правила).
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:

1) жергілікті уәкілетті орган – Теміртау қаласының жолаушылар көлігі саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) жолаушы – жол жүру құжаты (билеті) бар және қалалық рельсті көлікте жүретін жеке тұлға;
3) қалалық рельсті көлік – қала шекарасындағы және қала маңы аймағындағы жолдармен жолаушыларды тасымалдауға арналған көлік түрі (метрополитен, трамвай, жеңіл рельсті, монорельсті көлік);
4) маршрут – көлік құралының бастапқы және соңғы пункті арасындағы жүру жолы;
5) тасымалдаушы – ақыға немесе жалданып жолаушыларды, багажды, жүктердi және почта жөнелтiлiмдерiн тасымалдау жөнiнде қызметтер көрсететiн және осыған белгiленген тәртiппен берiлген тиісті рұқсаты бар, меншiк құқығымен немесе өзге де заңды негiздерде көлiк құралын иеленушi жеке немесе заңды тұлға.
Осы Қағидаларда пайдаланылатын өзге де ұғымдар Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген.
3. Субсидиялауға тасымалдаушының қалалық рельсті көлікпен жолаушылар тасымалын жүзеге асырумен байланысты шығындары жатады.
4. Қалалық рельсті көлікпен жолаушыларды тасымалдауды субсидиялау жергілікті бюджеттен жүргізіледі.
2. Қалалық рельсті көлікпен жолаушылар тасымалдауды субсидиялау тәртібі
5. Жергілікті уәкілетті орган мен жолаушылар тасымалдауды жүзеге асыратын тасымалдаушы арасындағы шығындарды субсидиялау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қалалық рельсті көлікпен жолаушыларды тасымалдауға шарт жасалады.
6. Тасымалдаушы Шарт жасасқаннан кейін күнтізбелік 15 (он бес) күн ішінде жергілікті уәкілетті органға кірістер мен шығыстардың ай бойынша бөлінген жылдық жоспарының жобасын бекіту үшін қажетті құжаттарды ұсынады, оны жергілікті атқарушы орган түскен күнінен бастап 30 (отыз) күн ішінде бекітеді.
7. Ай сайын, есептік айдан кейiнгi айдың 20 дейiнгі мерзiмде, тасымалдаушы тапсырыс берушіге мынадай құжаттарды ұсынады:
1) орындалған жұмыстар актiсi;
2) кірістер туралы есеп;
3) шығыстар туралы есеп.
8. Жергілікті уәкілетті орган ұсынылған құжаттардың анықтығын тексереді, тасымалдаушының шығындарын субсидиялау сомасын анықтайды және төлем ведомості қалыптастырады.
9. Жергілікті уәкілетті орган тасымалдаушының ағымдағы шотына тиесілі соманы аудару үшін төлемдер бойынша қаржыландыру жоспарына және бюджеттік бағдарламаға сәйкес аумақтық қазынашылық бөлімшеге төлеуге екі данада шот ұсынады.

1) местный уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в сфере пассажирского транспорта города Темиртау;
2) пассажир – физическое лицо, имеющее проездной документ (билет) и совершающее поездку на городском рельсовом транспорте;
3) городской рельсовый транспорт – вид транспорта (метрополитен, трамвай, легкорельсовый, монорельсовый транспорт), предназначенный для перевозки пассажиров по путям в границах города и пригородной зоне;
4) маршрут – путь следования транспортного средства между начальным и конечным пунктами;
5) перевозчик – физическое или юридическое лицо, владеющее транспортным средством на праве собственности или на иных законных основаниях, предоставляющее услуги по перевозке пассажиров, багажа, грузов и почтовых отправлений за плату или по найму и имеющее на это соответствующее разрешение, выданное в установленном порядке.
Иные понятия, используемые в настоящих Правилах, определены в законодательных актах Республики Казахстан.
3. Субсидированию подлежат убытки перевозчика, связанные с осуществлением пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом.
4. Субсидирование пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом производится из местного бюджета.
2. Порядок субсидирования пассажирских перевозок городским рельсовым транспортом
5. Для субсидирования убытков между местным уполномоченным органом и перевозчиком, осуществляющим перевозку пассажиров, заключается Договор на перевозку пассажиров городским рельсовым транспортом в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
6. После заключения Договора перевозчик в течение 15 (пятнадцати) календарных дней представляет в местный уполномоченный орган необходимые документы для утверждения проекта годового плана доходов и расходов с разбивкой по месяцам, который утверждается местным исполнительным органом в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня его поступления.
7. Ежемесячно, в срок до 20 числа месяца, следующего за отчетным месяцем, перевозчик представляет заказчику следующие документы:
1) акт выполненных работ;
2) отчет о доходах;
3) отчет о расходах.
8. Местный уполномоченный орган проверяет достоверность представленных документов, определяет сумму субсидирования убытка перевозчика и формирует ведомость для выплаты.
9. Для перечисления на текущий счет перевозчика причитающейся суммы, местный уполномоченный орган в соответствии с планом финансирования по платежам и бюджетной программой представляет в территориальное подразделение казначейства счета к оплате в двух экземплярах.

10. Тасымалдаушы есептік тарифін қалыптастыру кезінде ескерілетін кірістер мен шығыстардың бөлек есебін жүргізеді. Тасымалдаушының шығындарын субсидиялауға жіберілетін соманың көлемін айқындау келесі көрсеткіштердің негізінде жүргізіледі:
1) жолаушылар тасымалын орындауға кірістер;
2) жолаушылар тасымалын орындауға кететін шығыстар.
11. Жолаушылар тасымалының шығыстарына мыналар кіреді:
1) жұмыскерлердің еңбекақы қоры;
2) салықтар және бюджетке төленетін басқа да мiндеттi төлемдер;
3) электр қуатына жұмсалатын шығындар;
4) жанар-жағар май материалдарына және өндірістік циклде тұрған техникаға жұмсалатын шығындар;
5) электр жылжымалы құрамның қосалқы бөлшектеріне жұмсалатын пайдалану шығындары;
6) жылжымалы құрамға және қосалқы техникаға техникалық қызмет көрсету және жөндеу жүргізуге жұмсалатын шығындар;
7) пошта-телеграф шығыстары, телефон станцияларын, диспетчерлік, радиобайланыс, бейнебайланыс қондырғыларын күтіп-ұстау және пайдалану шығыстары;
8) баспахана жұмыстарына шығыстар.
12. Жылдың соңғы күнтізбелік айына бюджеттік субсидиялар төлеу 20 желтоқсаннан кешіктірілмей нақты деректер бойынша жасалған есепті кейіннен беру арқылы болжамды деректер бойынша келесі айдың 20 дейін кешіктірілмей жасалып, ұсынылған тасымалдау жөніндегі есеп негізінде жүзеге асырылады. Мәлімделген болжамды деректер нақты деректерден асқан жағдайда айырмасы тиісті бюджетке қайтарылу тиіс.

10. Перевозчик ведет раздельный учет доходов и расходов, учитываемых при формировании его расчетного тарифа. Определение величины сумм, направленных на субсидирование расходов перевозчика, производится на основании следующих показателей:
1) доходов за выполнение пассажирских перевозок;
2) расходов на выполнение пассажирских перевозок.
11. В расходы на пассажирские перевозки входят:
1) фонд заработной платы работников;
2) налоги и другие обязательные платежи в бюджет;
3) затраты на электроэнергию;
4) затраты на горюче-смазочные материалы и на технику, занятую в производственном цикле;
5) эксплуатационные расходы на запасные части электроподвижного состава;
6) затраты на проведение технического обслуживания, ремонта подвижного состава и вспомогательной техники;
7) почтово-телеграфные расходы, расходы на содержание и эксплуатацию телефонных станций, установок диспетчерской, радиосвязи, видеосвязи;
8) расходы на типографские работы.
12. Выплата бюджетных субсидий за последний календарный месяц года осуществляется на основе представленного не позднее 20 декабря отчета по перевозкам, составленного по прогнозным данным, с последующим представлением отчета, составленного по фактическим данным в срок не позднее 20 числа следующего месяца. В случае превышения заявленных прогнозных данных над фактическими, разница подлежит возврату в соответствующий бюджет.